CZ412498A3 - Bikonvexní, rychle se rozpadající dávková forma - Google Patents

Bikonvexní, rychle se rozpadající dávková forma Download PDF

Info

Publication number
CZ412498A3
CZ412498A3 CZ984124A CZ412498A CZ412498A3 CZ 412498 A3 CZ412498 A3 CZ 412498A3 CZ 984124 A CZ984124 A CZ 984124A CZ 412498 A CZ412498 A CZ 412498A CZ 412498 A3 CZ412498 A3 CZ 412498A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
mold
forming
foam
gel
water
Prior art date
Application number
CZ984124A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ297261B6 (cs
Inventor
Janice Lawrence
Gary W. Posage
Original Assignee
Janssen Pharmaceutica N. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Janssen Pharmaceutica N. V. filed Critical Janssen Pharmaceutica N. V.
Publication of CZ412498A3 publication Critical patent/CZ412498A3/cs
Publication of CZ297261B6 publication Critical patent/CZ297261B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/20Pills, tablets, discs, rods
    • A61K9/2072Pills, tablets, discs, rods characterised by shape, structure or size; Tablets with holes, special break lines or identification marks; Partially coated tablets; Disintegrating flat shaped forms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/0012Galenical forms characterised by the site of application
    • A61K9/0053Mouth and digestive tract, i.e. intraoral and peroral administration
    • A61K9/0056Mouth soluble or dispersible forms; Suckable, eatable, chewable coherent forms; Forms rapidly disintegrating in the mouth; Lozenges; Lollipops; Bite capsules; Baked products; Baits or other oral forms for animals
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/20Pills, tablets, discs, rods
    • A61K9/2095Tabletting processes; Dosage units made by direct compression of powders or specially processed granules, by eliminating solvents, by melt-extrusion, by injection molding, by 3D printing

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Physiology (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Oblast techniky
Předložený vynález se týká způsobu přípravy pevné rychle dezintegrující dávkové formy tvarované jako bikonvexní tableta se symetrickou horní a spodní plochou, a dávkové formy tímto způsobem vyrobitelné.
Dosavadní stav techniky
Pevné rychle dezintegrující dávkové formy obsahující předem stanovené množství aktivní přísady jsou známy z GB-A-1 548 022 (US-4 305 502). Tyto pevné dávkové formy obsahují porézní sít; matricového materiálu nesoucího aktivní přísadu, přičemž matricový materiál sestává z vodorozpustného nebo ve vodě dispergovatelného nosiče. Pevné dávkové formy se připravují vymrazovacím sušením nebo lyofílizací rozpouštědla ze zmrzlého roztoku nebo suspenze matricového materiálu a aktivní přísady.
Byla vyvinuta různá zlepšení pro přípravu dávkových forem. GB-A-2 111 423 a US-4 371 516 popisují takové způsoby přípravy pevných dávkových forem, které se rychle dezintegrují vodou, a ve kterých síč matricového materiálu nese předem stanovené množství aktivní přísady, zejména farmaceutické látky. Tyto dávkové formy nacházejí četná použití, zejména když je požadováno podávat nebo jinak používat aktivní přísadu v předem stanovených množstvích, Například určité aktivní přísady, které se používají ve formě roztoku nebo suspenze, avšak jejichž doprava nebo skladování v této formě je obtížné nebo riskantní, mohou být konvertovány do pevné formy, kterou uživatel může přidávat do vodného média pro vytvoření požadovaného roztoku nebo disperze obsahující předem stanovené množství aktivní přísady. Dále, aktivní přísadou může být reagencie, která se může přidávat do známého množství vodné kapaliny pro vytvoření kapalné kompozice, používané například pro chemickou analýzu. Dále, aktivní přísadou může být diagnostická sloučenina, která se přidává do biologického vzorku (například krev, moč) a umožňuje tak určit množství jednotlivé složky přítomné ve vzorku. S výhodou je aktivní přísadou léčivá látka pro humánní nebo veterinární použití. Rychle se rozpouštějící pevné dávkové formy léčiv jsou zvláště vhodné pro orální, podávání. Při orálním podávání zpravidla rychle dezintegrují v ústech (např. během jedné či dvou sekund) a dávková forma tak představuje zvlášú výhodný prostředek pro podávání léčiv lidem a zvířatům. Takovéto dávkové formy je možno používat alternativně ke konvenčním tabletám, pilulkám čí tobolkám, zejména pro pacienty - lidské či zvířecí - kteří mají obtíže při polykání konvenčních dávkových forem.
US-4 642 903 popisuje způsob vysušené pěnové dávkové formy lyofilizačních technik, které mají rozpouštění farmaceutických dávkových přípravy vymrazením pomocí konvenčních za výsledek rychlé forem.
WO-93/23017 je zaměřen an problém vlastní konvenčním lyofilizačním metodám, totiž nedostatku stejnoměrné porozity lyofilizovaného produktu. Stejnoměrná porozita je důležitá pro dodatečné zavádění aktivní přísady do placeba nebo prázdné dávkové formy. WO-93/23017 se týká způsobu výroby dávkové formy, která nepraská a netaje, má odpovídající pevnost a porozitu a vykazuje vysokou rychlost rozpouštění.
Jiné způsoby přípravy pevných dávkových forem, které rychle dezintegrují v ústech, jmenovitě techniky rozpouštění pevné fáze, jsou zveřejněny v US-5 039 540, US-A-5 215 756, US-A-5 330 764, a US-5 298 261.
GB-2 119 246 se týká způsobu přípravy pevných dávkových forem majících boční stenu nebo stěny rozbíhající se ze základny a tvořící úhel alespoň 5° k povrchu kompozice. Při lyofilizaci neúplně naplněných forem tohoto typu se získají pevné tvarované výrobky, které mají rovnoměrnější tloušíku a jsou tedy rovnější, než výrobky získané z neúplně naplněných forem s bočními stěnami kolmými k základně.
Pevné dávkové formy, známé ze stavu techniky, se používají pro dodávání předem stanoveného množství aktivních přísad. Protože podávání těchto výrobků je spojeno s Četnými riziky, je třeba je odpovídajícím způsobem balit, např. do bublinkových obalů, a ukládat na ně identifikaci.
Balení rychle dezintegrujících dávkových forem připravených podle způsobů známých ze stavu techniky, zejména ve velkém průmyslovém měřítku, je spojeno s četnými problémy. Předně, zavazne omezeni způsobů dopravy a manipulace s těmito dávkovými formami představuje jejich drobivost. V důsledku toho každé snížení drobívostí pevných rychle dezintegrujících dávkových forem velmi zvyšuje jejich průmyslovou využitelnost uvolněním výrobních omezení. Druhý problém, který se přímo týká tvaru pevných rychle dezintegrujících dávkových forem připravených způsoby podle dosavadního stavu techniky, je spojen s tím, že horní * · forem často nejsou povrch víceméně kolmý formy, přičemž horní v závislosti na míře a spodní povrchy těchto dávkových symetrické. Obvykle spodek je plochý k boční stěně nebo stěnám dávkové povrch múze být konkávní nebo plochý, naplnění formy. Dávkové formy, jejichž hořejšek a spodek jsou odlišné, mají tu nevýhodu, že to vyvolává potřebu operace orientování dávkové formy před jejím naplněním do bublinkového obalu (operace zahrnuje zjištění individuální orientace formy, a výběr a obracení těch forem, které nemají požadovanou orientaci).
Podstata vynálezu
Předložený vynález poskytuje společné řešení všech těchto problému, spočívající v udělení symetrického konvexního horního a spodního povrchu pevným rychle dezintegrujícím dávkovým formám. To vede předně k dávkovým formám s méně ostrými úhly mezi bočními stěnami a horním nebo spodním povrchem, což snižuje drobivost dávkových forem. Symetrie dále znamená, že nadále již není rozdíl mezi spodkem a hořejškem dávkové formy, jakmile je vyjmuta z formy. Bikonvexní tvar má dále tu výhodu, že dávkové formy mohou být snadno jemným třesením uspořádány tak, aby ležely na jednom svém konvexním povrchu. Kromě toho jsou snadno uchopitelné, ať již během výroby a balení, či později pacientem nebo osobou podávající dávkovou formu.
Bikonvexní tvar pevných dávkových forem připravených podle předloženého vynálezu také slouží pro jejich rozlišení od dávkových forem podle dosavadního stavu techniky, a tím může napomáhat v prevenci chyb lékařů, lékárníků nebo konečných uživatelů, pacientů, při podávání léčiva
Μ·· obsaženého v dávkové formě bikonvexního tvaru.
Přehled obrázků na výkrese
Na připojených výkresech představuje obr. 1 oválnou (eliptickou) formu 0,5 ml (měřítko ; 1) v pohledu shora, obr. 2 a 3 dva příčné řezy formou podle obr.l, obr, 4 formu pro kapsli (zploštělou) 1,0 ml
obr. (měřítko 5 : 1) řezy v pohledu shora,
5 a 6 dva příčné formou podle obr 4,
obr. 7 čtvercovou (měřítko 5 formu : 1) . se zaoblenými v pohledu shora, rohy 0,5 ml
obr. 8 a 9 dva příčné řezy formou podle obr • 7,
obr. 10 oválnou formu podle obr. 1 spol u
s vyrobenou odpovídající bikonvexní pevnou dávkovou formou obr. 11 okrouhlou formu spolu s vyrobenou odpovídající bikonvexní pevnou dávkovou formou
Předložený vynález se týká způsobu přípravy pevné rychle dezintegrující dávkové formy obsahující porézní sít • · * · « · · · · · matricového tvarovacího materiálu, který zahrnuje:
přeplnění formy předem stanoveným množstvím vodné kompozice obsahující materiály tvořící matrici tak, že se v horní části formy vytvoří konvexní mění skus, zmrazení vodné kompozice ve formě, a odstranění rozpouštědla ze zmrazené kompozice jeho podrobením lyofilizaci nebo rozložení v pevné fázi, takže zbude porézní sít: materiálu tvořícího matrici, charakteristický tím, že tvar spodního povrchu formy je zrcadlovým obrazem tvaru zmrzlého menisku nahoře, přičemž rovina zrcadla je určena okrajem formy, takže výsledná dávková forma má tvar bikonvexní tablety mající symetrický horní a spodní povrch.
být zmrazený Například mohou nadávkováním j akýmkoliv být vodné do f ořem
Vodné kompozice mohou konvenčním procesem chlazení, kompozice zmrazený jejich odpovídajících velikosti a tvaru požadované dávkové formy a následným ochlazením těchto forem na chladicích pultech nebo v mrazácích. Alternativně mohou formy obsahující směs procházet proudem studeného plynu nebo páry, ^ako například kapalného dusíku v mrazicím tunelu. Při výhodném způsobu mrazení kompozice prochází mrazícím tunelem, do kterého se vstřikuje kapalný dusík, kapalný dusík se odpařuje a vznikající chladný plynný dusík prochází přes kompozici. Jiným způsobem mrazení vodných kompozicí je obklopení formy suchým ledem až do zmrznutí vodné kompozice.
Nejznámějším procesem odstraňování rozpouštědel ze zmrzlých roztoků nebo disperzí je lyofílizace, která zahrnuje odstranění rozpouštědla ze směsi sublimací rozpouštědla za vakua. Je-li požadováno, mohou být zmrazené kompozice před provedením procesu sublimace skladovány ve studeném skladu. Sublimace se může provádět ve vymrazovací sušičce podrobením zmrazené kompozice ve formě sníženému tlaku, a je-li třeba, řízené aplikaci tepla na podporu sublimace. Tlak může být pod 4 mm Hg (533 Pa), např. pod 0,3 mm Hg (40 Pa), například 0,1 až 0,2 mm Hg (13,3 až
26,6 Pa) nebo také pod 0,05 mm Hg (6,7 Pa). Počáteční teplota ve vymrazovací sušičce může být například 60 °C, a může být snížena (např. na 40 °C), když se zvýší teplota zmrazené kompozice. Různé metody a zlepšení jsou popsány v odkazech citovaných na začátku popisu. Zmrazené kompozice také mohou být vyjmuty z formy před lyofilízací.
Dávkové formy také mohou být připraveny odstraněním pevného rozpouštědla ze zmrzlých vzorků metodou rozkladu v pevném stavu, V této méně konvenční metodě se jedno nebo více činidel tvořících matrici rozpustí nebo disperguje v prvním rozpouštědle, zmrazí se a následně se uvedou do styku s druhým rozpouštědlem při teplotě rovnající se nebo vyšší než bod tuhnutí druhého rozpouštědla a rovnající se nebo nižší než bod tuhnutí prvního rozpouštědla. První rozpouštědlo v pevném stavu je v podstatě mísitelné s druhým rozpouštědlem, zatímco činidlo (činidla) tvořící matrici je v podstatě nerozpustné ve druhém rozpouštědle. První rozpouštědlo se tak v podstatě odstraní ze ztuhlé matrice za vzniku pevné matrice v podstatě zbavené prvního rozpouštědla, první rozpouštědlo je zpravidla voda a druhé etanol.
Bikonvexní dávkové formy vyrobitelné způsobem podle • · · * vynálezu mohou být připraveny v různých rozměrech. Objem formy je vhodně v rozmezí 300 až 2 000 mm3 (0,3 až 2 ml), a objem dávkové formy je v rozmezí 350 až 2 500 mm (0,35 až
2,5 ml). 0,8 ml), výhodou je objem formy 350 až ('cmm/
800 mm-
0,35 až a objem dávkové ‘ je v rozmezí 450 až 1 000 nwr (0,45 až 1 ml). Jinými slovy, přeplnění či objem konvexního menisku nad formou může být až 30 % objemu samotné formy. Obecně řečeno, uvedené přeplnění může být v rozmezí od 20 % do asi 26 % objemu formy. Nehledě na míru přeplnění, velikost konvexního menisku je omezena úhlem styku mezi materiálem tvořícím vodnou kompozicí okraj formy, a povrchovým napětím vodné kompozice. Je třeba poznamenat, ze cím větší je konvexního povrchu.
přeplnění, tím větší bude zakřivení To na druhé straně maximalizuje jak snížení drobivosti, tak zlepšení manipulovatelnosti.
Maximální hloubka formy je vhodně v rozmezí 3,4 až 6 mm, nebo maximální tloušťka zmrzlé kompozice ve formě je v rozmezí vzdálenost
5,0 až 8,5 mm. Tato maximální vzdálenost je měřená podél osy kolmé k okraji formy a procházející nejhořejším bodem menisku nahoře na formě a nejspodnějším bodem spodku formy. Nižší hodnoty obecně nejsou výhodné, neboť výsledné dávkové formy jsou tak tenké, že jejich pevnost je hodnoty tloušťky jsou efektivního odstranění často nedostatečná, často nežádoucí všeho rozpouštědla přičemž vetší pro obtížnost z takovýchto zmrazených kompozicí, zejména při použití lyofilizace pro odstraňování rozpouštědla.
Plocha povrchu vymezená okrajem formy je zpravidla v 2 v rozmezí 100 az 500 mm a má okrouhlý tvar, Okrouhlý tvar přispívá k mechanické pevnosti dávkové formy snížením její drobivosti. Uvedený okrouhlý tvar může být kruhový, φ φ φ φ · • φ « φ · · · * · · ·· ·
Φ· · · φ φ » · • · · · eliptický, zploštělý nebo mnohoúhelníkový, s výhodou se zaoblenými rohy s vnitřním úhlem 2 90°.
Forma muže být například tvořena prohlubní v kovové desce (např. hliníkové desce). Deska může obsahovat více než jednu prohlubeň, přičemž každá prohlubeň má tvar a veliko£;L korespondující s požadovanou Forma však může být také materiálu. Fóliový materiál prohlubeň. Fóliový materiál velikostí tvarovaného výrobku, prohlubeň v archu fóliového může obsahovat více než jednu může být obdobný materiálu, používanému v obvyklých bublinových obalech, používaných pro balení farmaceutických tablet a obdobných lékových forem. Například může být fóliový materiál vytvořen z termoplastického materiálu s prohlubněmi vytvořeným] tepelným tvarováním. Preferovaným fóliovým materiálem je talkem plněná polypropylénová nebo polyvinylchloridová fólie. Také mohou být použity fóliové materiály jako polyvinylchlorid/polyvinylidenchlorid, polyvinylchlorid/ polytetrafluoroetylen nebo polyvinylchlorid/polyvinylidenchlorid/polyetylen.
Při použití lyofilizace může být výhodné vymrazovat roztok matricového materiálu ve formách, povlečených nebo potažených pro snadné uvolňování zmrazeného materiálu. Výhodné formy jsou tepelně tvarované pohárky vytvořené v archu polypropylénu plněného talkem, volitelně silikonizované vrstvou křemíku/metylátu křemíku vypálenou na povrchu, který přichází do styku s vodnou kompozicí.
Profil a objem dna formy může být stanoven následovně. První forma, mající požadovaný objem a mající ploché dno (paralelní s okrajem formy) s požadovaným okrouhlým tvarem se přeplní v potřebném rozsahu vodným roztokem, z něhož se finální dávková forma má připravit. Ten se zpracuje na dávkovou formu vymrazením a odstraněním rozpouštědla. Objem menisku může být stanoven odečtením objemu formy od objemu vloženého do formy, nebo alternativně výpočtem objemu pomocí řady rovnic popisujících horní povrch menisku. Jednou z cest je rozdělení dávkové formy podél jedné nebo více rovin symetrie, změření průřezu, když uvedená rovina symetrie protíná horní povrch menisku, a stanovení rovníce, popisující uvedený průsečík. Jestliže se zjistí, že tyto průsečíky adekvátně popisuje elipsa, poskytuje parametry potřebné pro každou rovnici měření delší osy a kratší osy. Rovnice průsečíků s horním povrchem menisku se různými rovinami symetrie (podél nichž byly provedeny řezy) mohou být použity k odvození rovnice popisující horní povrch menisku, za použití metod integrace, známých dosavadního stavu techniky, může být vypočten objem menisku. S takto získanou informací se může vypočítat, jak je třeba přetvařovat formu pro získání bikonvexní symetrické dávkové formy. Například je možno vypočítat, do jaké míry je třeba zmenšit hloubku původní formy, aby byl objem formy zmenšen o objem menisku, načež následuje přidání zrcadlového obrazu horního menisku na dno formy. Data získaná výpočty slouží výrobci forem pro vytvarování konvexního tvaru formy do kovu.
Vodná kompozice může být v různých formách, například roztoku, suspenze, disperze, emulze nebo pěny. Odborník v oboru zná vhodné způsoby pro jejich přípravu. Jako rozpouštědlo v kompozici, která se zmrazuje a zbavuje rozpouštědla, se s výhodou používá voda. Jeli požadováno zlepšení rozpustnosti, dispergovatelnosti nebo smáčitelnosti některé z přísad kompozice, může se také použít dalšího spolurozpouštědla (například alkoholu).
• * • · ·· * *>· · ·
Dávková forma zahrnuje porézní síť. materiálů tvořících matrici, zahrnujících:
i) vodorozpustný materiál, tvořící hydratovatelný gel nebo pěnu, ii) ztužovací činidlo pro materiál tvořící gel nebo pěnu, a volitelně iii) jednu nebo více aminokyselin.
Vhodné vodorozpustné materiály, tvořící hydratovatelný gel nebo pěnu, zahrnují proteinové materiály jako želatinu, želatinu A, želatinu B, tekutou želatinu, modifikovanou tekutou želatinu, deriváty želatiny, albumin, bílkovinu ze sojových vláken, bílkoviny z obilí a zrn psyllia, protein z brambor, papain, fosfolipidy jako například koacerváty vaječného leticinu, nebo lecitin; pryskyřice jako arabská guma, guar, agar, lusk rohovníku, xantanová a tragantová pryskyřice; polysacharídy jako algináty (polymanuronová chitosan, karagenany, dextrany, dextriny, (maltodextríny), pektiny (polygalakturonová kyselina), maltriny kyselina), pevná látka rýžová mouka, jako například polyvinylpyrolidon, škrobový glykolát, mikrokrystalická celulóza, z kukuřičného sirupu, konjacová mouka, pšeničný gluten; syntetické polymery sodná karboxymetylcelulóza, sodný hydroxyetylcelulóza; a polypeptid/ proteinové nebo polysacharidové komplexy jako například komplexy želatina-klovatina, jednotlivě nebo v kombinaci.
Vhodná ztužující činidla zahrnují monosacharidy, lineární a cyklické oligosacharidy a polysacharidy, jako jsou mannit, xylit, sorbit, dextroza, fruktoza, sacharoza, laktóza, maltoza, galaktoza, trehaloza; cyklické cukry jako cyklodextriny, např. betacyklodoxtrin a 2-hydroxypropyl» φ ·· « ·· 1 * • φ · i· φ * «φφ φφφφ φ φ • ΦΦΦ φ
-beta-cyklodextrin; dextran, dextrín; a dále zahrnují anorganické látky jako fosforečnan sodný, chlorid sodný, hlinitokřemičitan hořečnatý, trisilikát hořečnatý, přírodní hlinky, nebo jejich kombinace. Výhodné ztužující činidlo je mannit.
Vhodné aminokyseliny mají 2 až 12 atomů uhlíku, např. glycin, L-alanin, kyselina L-asparágová, kyselina L-glutamová, L-hydroxyprolin, L-izoleucín, L-leucin, L-fenylalanin, nebo jejich kombinace. Výhodná aminokyselina je glycin. Dávkové formy obsahující glycin jako jednu ze složek tvořících matrici mají několik výhod: rychlé rozpouštění a dezintegrace ve vodném médiu, příjemnou chuf a pocit v ústech, nutriční hodnotu, nízký obsah kalorií a nekarcinogennost. Zvláště důležitá je skutečnost, že tyto dávkové formy mohou být vyrobeny s minimálním popraskáním nebo tekutým zbytkem, a že mají stejnoměrnou porozitu a odpovídající pevnost při manipulaci, tzn. odolnost proti dezintegraci nebo drobení za normálních podmínek při výrobě a manipulaci. Posledně uvedené vlastnosti přispívají k uskutečnitelnosti dodatečného zavádění aktivní přísady do placeba nebo prázdné dávkové formy.
Výhodná činidla tvořící matrici zahrnují farmaceutické druhy želatin, pektinů (nehydrolyzovaných, částečně hydrolyzovaných nebo hydrolyzovaných), glycin a mannit. Zvlášt výhodná kombinace činidel tvořících matrici zahrnuje želatinu, glycin a mannit.
Procenta a poměry uvedené v následujících odstavcích jsou vždy hmotnostní.
Roztok nebo disperze materiálů pro přípravu matrice • «4«
44 · 4 4 «4 « • 4 44 *4· »Η· « 4 · • ·*·· 4 může obsahovat 0,1 % až 15 % hmotnostních gelu nebo materiálu tvořícího pěnu, zejména od 1 % do 5 %, výhodněji od 1,2 % do 3 %. Dále může obsahovat od 0,5 % do 10 %, zejména od 0,8 % do 2,5 % hmotnostních, aminokyseliny, a od 0,5 % do 10 %, zejména od 1 % do 4 %, ztužujícího činidla, přičemž zbytek je rozpouštědlo a sekundární složky uvedené dále .
Vzájemné poměry těchto materiálů se mohou měnit v určitých mezích. Zejména hmotnostní poměr celkového množství aminokyselin k vodorozpustnému materiálu, tvořícímu hydratovatelný gel nebo pěnu, je od 1 : 1 do 1 : 3. Výhodný poměr je 1,5 : 1. Hmotnostní poměr vodorozpustného materiálu, tvořícího hydratovatelný gel nebo pěnu, ke ztužujícímu činidlu je do 2 : 1 do 1:2. Výhodný poměr je
1,5 : 2.
Hmotnostní poměr celkového množství nerozpouštědlových složek k množství vody ve vodné kompozici je v rozmezí asi 1:9 až 1:33, s výhodou od asi 1 ; 13 do 1:30, například 1 : 20.
Pevné rychle se rozpouštějící dávkové formy nacházejí četné aplikace, zejména když je požadováno podávání, rozdělování nebo jiné použití aktivní přísady v předem stanovených jednotkových množstvích. Aktivní přísadou je zejména léčivá látka pro humánní či veterinární použiti.
Aktivní přísada použitá v pevné rychle se rozpouštějící dávkové formě může být přítomna v povlečené formě. Například může být přítomna v částicové formě a částice aktivní přísady mohou být povlečeny vhodným povlékacím činidlem, které je chrání proti rozpouštědlům, * · • · · · ·
I · « ♦ · · ♦ » · · · vodnému prostředí suspenze nebo ústní nebo jiné slizniční dutiny, nebo proti jiným podmínkám prostředí, které by rozpouštěly nebo zhoršovaly uvedenou aktivní přísadu. Tyto povlakové materiály mohou být zvoleny z přírodních nebo syntetických polymerů buď hydrofilní nebo hydrofobní povahy, nebo jiných hydrofobních materiálů jako mastných kyselin, glyceridů, triglyceridů a jejich směsí. Tímto způsobem může být zamaskována chutí aktivního nebo bioaktivního činidla, přičemž je zároveň umožněno rychlé rozpouštění pevné dávkové formy ve styku s fyziologickými rozpouštědly. Příklady hořkých aktivních přísad, které mohou být povlečeny podle předloženého vynálezu, jsou acetaminofen, ibuprofen, chlorfeniramin maleinát, pseudo-efedrin, dextrometorfan, risperidon. Farmaceutické aplikace mající mukoadhezivní vlastnosti nebo léku řízenou rychlostí; dávkovači jednotky určené pro dodávání léčiv do oka, do vaginálních, rektálních a jiných tělesných otvorů; pevné dávkové formy určené pro náhradu kapalných formulací; suché přípravky pro povrchovou aplikaci po zbavení rozpouštědla (rekonstituci); přípravu jednotek nebo archů pro povrchové aplikace; přípravu stravitelnějších dávkových forem léků, které vykazují nepříjemné organoleptické vlastnosti; dávkové formy pro orální podávání léků osobám, které mají obtíže s polykáním tablet nebo tobolek.
cisaprid, domperidon, zahrnuj í dávkové formy určené pro dodávání
Do kompozice dávkové formy mohou být začleněny také sekundární složky jako živiny, vitamíny nebo jiné aktivní přísady, sladidla, aromatizující činidla, barvicí činidla, povrchově aktivní činidla, konzervační látky, antioxidanty, látky zvyšující viskozitu, minerály, diagnostické látky, hnojivá a insekticidy.
• « ·«· · » · · · • t·«· * · · · · · · * · • · » · · · · * · ♦ * »»··«·· · * · *
Roztok nebo suspenze, jejíž dávkové formy jsou vyrobeny, může dále obsahovat výše uvedené sekundární složky. Pro zvýšení viskozity, nebo pro udržení složek v suspenzi, se může přidat xantanová pryskyřice nebo polymery kyseliny polyakrylové a jejich soli (označované také jako karbomery nebo karboxyvinylové polymery, např. Carbopol ).
Předložený vynález také poskytuje bikonvexní, pevné rychle dezintegrující dávkové formy vyrobitelné některým ze způsobů popsaných výše.
Rychlost, se kterou se bikonvexní tablety připravené vynalezeným způsobem dezintegruji, zcela nebo alespoň z velké části závisí na volbě činidla (činidel) tvořícího matrici, jejich koncentraci a podmínkách ztužování/zbavování rozpouštědla. Zejména dávkové formy velikosti uvedené v dále popsaných příkladech, se rozpouštějí nebo dispergují rychle, například během méně než asi 10 sekund a zpravidla rychleji, např. během méně než 5 nebo dokonce méně, např. 1 až 2 sekund.
Dávkové formy dispergují rychle ve vodě, např. během méně než 10 sekund. Doba dezintegrace dávkové formy představuje schopnost dostatečně rychlé dezintegrace vodou za použití dezintegračního přístroje popsané v British Pharmacopoeía 1980, Vol. II, Appendix XII A, avšak při náhradě standardního 2,00 mm oka drátové sítě sítem z nerezové ocelí 40 mesh. Vzorek produktu se umístí do suché trubice nad povrchem vody. Přístroj se spustí a vzorek se ponoří do vody při 20 °C. Vzorek se rozptýlí po povrchu kapaliny a pevný zbytek projde sítem 40 mesh během 10 sekund, s výhodou během 5, ideálně během 1 až 2 sekund.
»' « • *
• · · · ·
Příklady provedení vvnálezu
Vynález je dále ilustrován na následujících příkladech, kde aktivními přísadami jsou léčiva. Je třeba poznamenat, že způsob podle předloženého vynálezu a dávkové formy tímto způsobem vyrobitelné jsou aplikovatelné na četné další typy aktivních přísad.
Četné podstatné parametry definující konvexní formy podle předloženého vynálezu jsou znázorněny v následující tabulce 1. V té jsou uvedeny následující parametry:
Vt: objem dávkové formy
S : povrch definovaný okrajem formy
Hc: výška boční stěny formy kolmé k Sc
Hm: výška menisku (také hloubka konvexního dna formy)
Ht: celková výška dávkové formy' = Hc + 2H
Křivka 1 (2): hodnoty větších a menších os určujících eliptickou křivku, která popisuje průsečík horního povrchu menisku s první (druhou) rovinou řezu podél jedné z rovin symetrie.
Vc: objem části formy daný součinem Sc x H
Vm: objem menisku nebo konvexního dna formy daný (Vt - Vc)/2.
Čtvercová tableta je znázorněna na obr. 7, zploštělá tableta na obr. 4, oválná tableta na obr. 1 a 10, a okrouhlá tableta na obr. 11.
TABULKA 1
Parametr/tvar Čtvercová tableta zploštělá tableta
V t= Y° 1 Ul?e t p t a 1 500 1000 mm3
(celkový objem)
S -Surface . délka = 11 mm délka = 20 mm
(povrch střed) zaoblený roh r=l,4 mm zaobl. roh r=l mm
plocha = 119,8 mm3 plocha=178,54 mm3
nter (výská střed) 2,00 mm 2,70 mm
scus (výská memsku) 1,80 mm (90 %) 2,20 mm (81,5 %)
Ht-HeighttQj. 5,60 mm 7,10 mm
(celková výská)
Křivka 1 větší = 11 mm větší = 20 mm
menší = 3,6 mm menší = 4,4 mm
Křivka 2 větší = 14,4 mm větší = 10 mm
mens í - 3,6 mm menší - 4,4 mm
vc;volume (objem střed) 239,6 mm3 (47,9 %) 482,06mm3 (48,2%)
= .1 x !t.
c c
ymýVo^Limemenisc. (objem memsku) 130,2 mm3 (26 %) 258,97 mm3(25,8%)
evt-vc)/2
« *· * * • « a · a · • « · ···· 9 • * · · «*·«·· · · *
TABULKA 1 pokrač.
Parametr/tvar oválná tableta okrouhlá tableta
W-Volumetot;al (celkový objem) 500 mm3 1000 mm3
Sc=Surface^enter (povrch střed) délka šířka = 17 mm 9,3 mm r = 8,4 mm
plocha = 124,17mm3 plocna=221 ,67 mm3
H^Height ter (výská stredj 2,25 mm 2,34 mm
^ml^eighti^ us (výská memsku) 1,75 mm (77,8 %) 1,85 mm (79,1 %)
Ht=HeighttQt ]_ (celková vyska) 5,75 mm 6,53 mm
Křivka 1 větší = 17 mm 16,8 mm
menší = 3,5 mm 3,7 mm
Křivka 2 větší = 9, 3 mm 16,8 mm
menší = 3,5 mm 3,7 mm
YCŽVo^umecenter (objem střed) 27 9,3 9mm 3 (55,9%) 518,7 lmm3 (51, 2%)
Sc x Hc
ymýVo^umemanisc. (objem memsku) 110,3lmm 3 (22,1 %) 240,65 mm3 (24, 1%)
=(Vt-Vc)/2
*4 * • · « » · · » • · · » • a a · » » * • « fl ·

Claims (1)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob přípravy pevné rychle dezintegrující dávkové formy obsahující porézní síť. matricového tvarovacího materiálu, který zahrnuje:
    přeplnění formy předem stanoveným množstvím vodné kompozice obsahující materiály tvořící matrici tak, že se v horní části formy vytvoří konvexní meniskus, zmrazení vodné kompozice ve formě, a odstranění rozpouštědla ze zmrazené kompozice jeho podrobením lyofilizaci nebo rozložení v pevné fázi, takže zbude porézní síť materiálu tvořícího matrici, vyznačující se tím, že tvar spodního povrchu formy je zrcadlovým obrazem tvaru zmrzlého menisku nahoře, přičemž rovina zrcadla je paralelní s rovinou určenou okrajem formy, takže výsledná dávková forma má tvar bikonvexní tablety mající symetrický horní a spodní povrch.
    2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že objem formy je v rozmezí 300 až 2 000 mm3 (0,3 až 2 ml), a objem dávkové formy je v rozmezí 350 až 2 500 mm3 (0,35 až 2,5 ml).
    3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že objem formy je v rozmezí 350 až 800 mm3 (0,35 až 0,8 ml), a objem dávkové je v rozme2Í 450 až 1 000 mm3 (0,45 až 1 ml) .
    Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že • « » * · φ · · · · · * · · · ·· · • · · * · « «···««· · · * *
    maximální hloubka formy je v rozmezí 3,4 až 6 mm, nebo maximální tlouštíka zmrzlé kompozice ve formě je v rozmezí 5,0 až 8,5 mm. 5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že
    plocha povrchu vymezená okrajem formy je v rozmezí 100 až o
    500 mm a ma okrouhlý tvar,
    6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že kruhový, eliptický, podlouhlý, zploštělý nebo mnohoúhelníkový, s výhodou se zaoblenými rohy s vnitřním úhlem 2 90°.
    7. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že forma je prohlubeň v archu fóliového plastového materiálu nebo v kovové desce.
    8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že forma je tepelně tvarovaný pohárek vytvořený v archu polypropylénu, volitelně se silikonizovaným povrchem.
    9. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že vodná kompozice je ve formě roztoku, suspenze, disperze, emulze nebo pěny.
    10. Způsob podle nároku 9, vyznačující se tím, še materiály tvořící matricí zahrnují
    i) vodorozpustný materiál, tvořící hydratovatelný gel nebo pěnu, ii) ztužovací činidlo pro materiál tvořící gel nebo pěnu, a volitelně iii) jednu nebo více aminokyselin.
    *♦*» * ♦ · · ·
    11. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že materiál, tvořící gel nebo pěnu, je proteinový materiál vybraný ze skupiny zahrnující želatinu, želatinu A, želatinu R, tekutou želatinu, modifikovanou tekutou želatinu, deriváty želatiny, albumin, bílkovinu ze sojových vláken, bílkoviny z obilí a zrn psyllia, protein z brambor, papain; fosfol ipid vybraný ze skupiny koacervát. vaječného leticinu, nebo lecitin; pryskyřice vybraná ze skupiny arabská guma, guar, agar, lusk rohovníku, xantanová a tragantová pryskyřice; polysacharid vybraný ze skupiny zahrnující algináty (polymanuronová kyselina), chitosan, karagenany, dextrany, dextriny, maltríny (maltodextríny), pektiny (polygalakturonová kyselina), mikrokrystalická celulóza, pevná látka z kukuřičného sirupu, konjacová mouka, rýžová mouka, pšeničný gluten; syntetický polymer vybraný ze skupiny polyvinylpyrolidon, sodná karboxymetylcelulóza, sodný škrobový glykolát, hydroxyetylcelulóza; a polypeptid/ proteinový nebo polysacharidový komplex vybraný z komplexů želatina-klovatina, jednotlivé nebo v kombinaci.
    12. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že ztužující materiál je monosacharid, lineární nebo cyklický ol igosacharid, polysacharid, nebo anorganická látka, nebo jejich kombinace.
    13. Způsob podle nároku 12, vyznačující se tím, že ztužující materiál je mannit, xylit, sorbit, dextróza, fruktoza, sacharoza, laktoza, maltoza, galaktoza, trehaloza; cyklický cukr zvolený z beta-cyklodextrinu nebo 2-hydroxypropyl-beta-cyklodextrinu, dextran, dextrin, anorganická látka vybraná ze skupiny zahrnující fosforečnan sodný, chlorid sodný, hlinitokřemičitan horečnatý, trisilikát horečnatý, přírodní hlinky, nebo jejich • · · · « « fr « · · · * · fr * • · · fr fc kombinace.
    14. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že aminokyselina je glycin, kyselina L-asparágová, kyselina L-glutamová, L-hydroxyprolin, L-izoleucin, L-leucin, L-fenylalanin, nebo jejich kombinace.
    15. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že materiály tvořící matrici zahrnují:
    i) od 0,1 % do 15 % (hmot.) vodorozpustného materiálu tvořícího hydratovatelný gel nebo pěnu;
    ii) od 0,5 % do 10 % (hmot.) ztužujícího činidla pro materiál tvořící gel nebo pěnu; a volitelně
    iii) od 0,5% do aminokyselin. 10 % (hmot.) jedné nebo více 16 . Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že materiály tvořící matrici zahrnuj í: 1) od 1,2% do 3 % (hmot.) vodorozpustného materiálu tvořícího hydratovatelný gel nebo pěnu; ii) od 1 % do 4 % (hmot.) ztužujícího činidla pro
    materiál tvořící gel nebo pěnu; a volitelně
    iii) od 0,8 % do aminokyselin. 2,5 % (hmot.) jedné nebo více 17 . Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že
    hmotnostní poměr celkového množství aminokyselin k vodorozpustnému materiálu, tvořícímu hydratovatelný gel nebo pěnu, je od 1 : 1 do 1:3; hmotnostní poměr množství vodorozpustného materiálu, tvořícího hydratovatelný gel nebo pěnu, ke ztužujícímu činidlu je do 2:1 do 1:2; a hmotnostní poměr celkového množství nerozpouštědlových složek k množství vody ve vodné kompozici je v rozmezí 1 : 9 až 1 : 33.
    18. Způsob podle nároku 17, vyznačující se tím, že hmotnostní poměr celkového množství aminokyselin k vodorozpustnému materiálu, tvořícímu hydratovatelný gel nebo pěnu, je 1:1,5; hmotnostní poměr množství vodorozpustného materiálu, tvořícího hydratovatelný gel nebo pěnu, ke ztužujícímu činidlu je do 1, 5 : 2,- a hmotnostní poměr celkového množství nerozpouštědlových složek k množství vody ve vodné kompozici je v rozmezí 1 : 13 až 1 : 30.
    19. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že vodná kompozice zahrnuje léčivou látku pro humánní nebo veterinární použití jako aktivní přísada.
    20. Způsob podle nároku 19, vyznačující se tím, že vodná kompozice dále obsahuje živiny, vitamíny, nebo jiné aktivní přísady, sladidla, aromatizující činidla, barvicí Činidla, povrchově aktivní činidla, konzervační látky, antioxidanty, látky zvyšující viskozitu, minerály, diagnostické látky, hnojivá a insekticidy.
    21. Způsob podle nároku 19, vyznačující se tím, že léčivem je cisaprid, (±)-cis-4-amino-5-chloro-N-(1-(3 -(4 -fluorofenoxy)propyl)-3-metoxy-4-piperidinyl)-2-metoxy-benzamid monohydrát.
    22. Způsob matricový materiál dobu 10 sekund.
    podle nároku 1, vyznačující se tím, zeje dezintegrovatelný vodou pří 20 °C po
    23. Pevná rychle připravitelná kterýmkoliv ze dezintegrující dávková způsobů podle nároků 1 až forma .
    24. Arch vytvořený z fóliového plastového materiálu nebo z kovu pro použití při kterémkoliv ze způsobů podle nároků 1 až 22, který zahrnuje množství forem uspořádaných v pravidelném vzoru, vyznačující se tím, že tvar spodního povrchu každé formy je zrcadlovým obrazem tvaru předem stanoveného konvexního menisku nahoře, přičemž rovina zrcadla je paralelní s rovinou určenou okrajem formy, takže arch je vhodný pro přípravu dávkových forem tvaru bikonvexních tablet majících symetrický horní a spodní povrch.
    WO 97/48383
    PCT/EP97/030ÓS
    1/4 • * · • · · • · · 9 * • »
CZ0412498A 1996-06-17 1997-06-10 Bikonvexní, rychle se rozpadající dávková forma CZ297261B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US2025996P 1996-06-17 1996-06-17

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ412498A3 true CZ412498A3 (cs) 1999-05-12
CZ297261B6 CZ297261B6 (cs) 2006-10-11

Family

ID=21797599

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ0412498A CZ297261B6 (cs) 1996-06-17 1997-06-10 Bikonvexní, rychle se rozpadající dávková forma

Country Status (27)

Country Link
US (1) US6224905B1 (cs)
EP (1) EP0910345B1 (cs)
JP (1) JP4371435B2 (cs)
CN (1) CN1191824C (cs)
AT (1) ATE213154T1 (cs)
AU (1) AU713062B2 (cs)
BR (1) BR9709829A (cs)
CA (1) CA2257303C (cs)
CY (1) CY2288B1 (cs)
CZ (1) CZ297261B6 (cs)
DE (1) DE69710460T2 (cs)
DK (1) DK0910345T3 (cs)
EE (1) EE03549B1 (cs)
ES (1) ES2172793T3 (cs)
HK (1) HK1019200A1 (cs)
HU (1) HU225819B1 (cs)
IL (1) IL127603A (cs)
NO (1) NO321510B1 (cs)
NZ (1) NZ332832A (cs)
PL (1) PL188231B1 (cs)
PT (1) PT910345E (cs)
SI (1) SI0910345T1 (cs)
SK (1) SK282868B6 (cs)
TR (1) TR199802616T2 (cs)
TW (1) TW402561B (cs)
WO (1) WO1997048383A1 (cs)
ZA (1) ZA975277B (cs)

Families Citing this family (49)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE69830334T2 (de) * 1997-11-26 2006-02-02 The Procter & Gamble Company, Cincinnati Waschmitteltablette
US6270790B1 (en) * 1998-08-18 2001-08-07 Mxneil-Ppc, Inc. Soft, convex shaped chewable tablets having reduced friability
DE19860189C1 (de) * 1998-12-24 2000-03-30 Henkel Kgaa Formoptimierter Waschmittelformkörper
GB0020964D0 (en) * 2000-08-25 2000-10-11 Reckitt & Colmann Prod Ltd Improvements in or relating to containers
EP1379287A1 (en) * 2001-04-12 2004-01-14 Therics, Inc. Method and apparatus for engineered regenerative biostructures
DK1424997T3 (da) * 2001-09-14 2008-01-07 Scolr Inc Aminosyremoduleret dosisform til forlænget frigivelse
BR0307893A (pt) * 2002-02-22 2004-12-07 Pharmacia Corp Formulação oftálmica com sistema de goma
JP2005526095A (ja) 2002-03-20 2005-09-02 エラン ファーマ インターナショナル,リミティド 脆砕性の低い急速溶解投与剤型
US20040109889A1 (en) 2002-12-04 2004-06-10 Bunick Frank J. Surface treatment composition for soft substrates
US20050036977A1 (en) * 2003-08-11 2005-02-17 Dilip Gole Taste-masked resinate and preparation thereof
CA2785138A1 (en) * 2003-10-07 2005-04-21 Andrx Pharmaceuticals Llc Rapidly disintegrating formulation
US20050085922A1 (en) * 2003-10-17 2005-04-21 Shappley Ben R. Shaped filler for implantation into a bone void and methods of manufacture and use thereof
DE102004028940A1 (de) * 2004-06-15 2006-01-12 Krka Tovarna Zdravil, D.D. Oral zerfallende pharmazeutische Zusammensetzung, die Risperidon enthält
US20070048369A1 (en) * 2005-08-26 2007-03-01 National Starch And Chemical Investment Holding Corporation Mucosal delivery tablet
US8852638B2 (en) 2005-09-30 2014-10-07 Durect Corporation Sustained release small molecule drug formulation
CN101801415B (zh) 2007-05-25 2015-09-23 Rb医药品有限公司 利培酮化合物的持续递送制剂
US20090060983A1 (en) * 2007-08-30 2009-03-05 Bunick Frank J Method And Composition For Making An Orally Disintegrating Dosage Form
CN101842085B (zh) * 2007-10-31 2013-01-30 麦克内尔-Ppc股份有限公司 口腔崩解剂型
CA2726553A1 (en) 2008-07-08 2010-01-14 Hyperbranch Medical Technology, Inc. Self-contained medical applicators for multiple component formulations, and methods of use thereof
KR20100023538A (ko) * 2008-08-22 2010-03-04 삼성전자주식회사 고상 시약의 제조방법 및 고상 시약을 수용하는 미세유동장치
TWI468157B (zh) * 2009-04-29 2015-01-11 Intervet Int Bv 形成錠劑的方法,進行該方法的系統及包含該錠劑的包裝物
TWI471127B (zh) * 2009-04-29 2015-02-01 Intervet Int Bv 供人類使用之口服崩解錠劑的製備方法、所製得之口服崩解錠劑、以及含有該口服崩解錠劑的包裝物
US20110070286A1 (en) * 2009-09-24 2011-03-24 Andreas Hugerth Process for the manufacture of nicotine-comprising chewing gum and nicotine-comprising chewing gum manufactured according to said process
US8313768B2 (en) 2009-09-24 2012-11-20 Mcneil-Ppc, Inc. Manufacture of tablet having immediate release region and sustained release region
US9610224B2 (en) 2009-09-24 2017-04-04 Johnson & Johnson Consumer Inc. Manufacture of tablet in a die utilizing powder blend containing water-containing material
US8858210B2 (en) 2009-09-24 2014-10-14 Mcneil-Ppc, Inc. Manufacture of variable density dosage forms utilizing radiofrequency energy
GB2481017B (en) 2010-06-08 2015-01-07 Rb Pharmaceuticals Ltd Microparticle buprenorphine suspension
US9272044B2 (en) 2010-06-08 2016-03-01 Indivior Uk Limited Injectable flowable composition buprenorphine
WO2012039789A1 (en) 2010-09-22 2012-03-29 Mcneil-Ppc, Inc. Manufacture of variable density dosage forms utilizing radiofrequency energy
KR20130106399A (ko) 2010-09-22 2013-09-27 맥네일-피피씨, 인코포레이티드 에너지가 가해진 분말 블렌드로부터의 정제의 제조
CN102462665B (zh) * 2010-11-18 2016-12-07 董玲 冻干赋形制剂的制备方法
JP2013053135A (ja) * 2011-08-09 2013-03-21 Taisho Pharmaceutical Co Ltd 内服製剤
JP2013053136A (ja) * 2011-08-09 2013-03-21 Taisho Pharmaceutical Co Ltd 内服液剤
BR112014026614A2 (pt) * 2012-04-30 2017-06-27 Dow Agrosciences Llc veículos de administração de composições pesticidas
US9445971B2 (en) 2012-05-01 2016-09-20 Johnson & Johnson Consumer Inc. Method of manufacturing solid dosage form
US9233491B2 (en) 2012-05-01 2016-01-12 Johnson & Johnson Consumer Inc. Machine for production of solid dosage forms
US9511028B2 (en) 2012-05-01 2016-12-06 Johnson & Johnson Consumer Inc. Orally disintegrating tablet
US20140141078A1 (en) * 2012-09-15 2014-05-22 Jeffery K. Slaboden Dissolvable TableT
CN103431411A (zh) * 2013-09-17 2013-12-11 张国庆 一种便于婴幼儿服用的乳钙口腔速溶片及其生产方法
CA2936216C (en) 2014-01-10 2021-10-26 Johnson & Johnson Consumer Inc. Process for making tablet using radiofrequency and lossy coated particles
GB201404139D0 (en) 2014-03-10 2014-04-23 Rb Pharmaceuticals Ltd Sustained release buprenorphine solution formulations
EP3215223B1 (en) 2014-11-07 2020-07-01 Indivior UK Limited Buprenorphine dosing regimens
CN106466228A (zh) * 2015-08-14 2017-03-01 董玲 一种多模具制备任意形状的冻干赋形制剂的方法及其产品
AU2017363357B2 (en) 2016-11-28 2023-10-05 Johnson & Johnson Consumer Inc. Process for making a coated dosage form
US10493026B2 (en) 2017-03-20 2019-12-03 Johnson & Johnson Consumer Inc. Process for making tablet using radiofrequency and lossy coated particles
US10646484B2 (en) 2017-06-16 2020-05-12 Indivior Uk Limited Methods to treat opioid use disorder
JP7203726B2 (ja) * 2017-06-27 2023-01-13 第一三共株式会社 錠剤
USD821683S1 (en) * 2017-07-26 2018-07-03 Wm. Wrigley Jr. Company Confectionary piece
KR20220114618A (ko) 2019-12-17 2022-08-17 9286-3620 퀘벡 인크. 단백질/폴리사카라이드 코아세르베이트의 인시츄 형성에 기반한 경구 전달 시스템

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2111423B (en) 1981-12-02 1985-06-26 Wyeth John & Brother Ltd Making quick-dissolving pills
IE53696B1 (en) 1981-12-02 1989-01-18 Wyeth John & Brother Ltd Solid shaped articles
US4792448A (en) 1987-06-11 1988-12-20 Pfizer Inc. Generic zero order controlled drug delivery system
WO1993012770A1 (en) 1991-12-20 1993-07-08 Pfizer Inc. Porous shaped delivery devices and method of producing thereof
IL105553A (en) * 1992-05-06 1998-01-04 Janssen Pharmaceutica Inc Solid dosage forms consisting of a porous network of matrix that releases a substance that dissipates rapidly in water
US5457895A (en) 1993-10-01 1995-10-17 R. P. Scherer Corporation Method of identifying freeze-dried dosage forms

Also Published As

Publication number Publication date
EE03549B1 (et) 2001-12-17
CY2288B1 (en) 2003-07-04
PL330530A1 (en) 1999-05-24
NO321510B1 (no) 2006-05-15
ES2172793T3 (es) 2002-10-01
DE69710460D1 (de) 2002-03-21
EP0910345A1 (en) 1999-04-28
CZ297261B6 (cs) 2006-10-11
HK1019200A1 (en) 2000-01-28
AU3175797A (en) 1998-01-07
ATE213154T1 (de) 2002-02-15
TR199802616T2 (xx) 1999-03-22
NO985876D0 (no) 1998-12-15
JP2000512302A (ja) 2000-09-19
SK282868B6 (sk) 2003-01-09
HUP9903654A2 (hu) 2000-03-28
SI0910345T1 (en) 2002-10-31
NO985876L (no) 1999-02-16
HUP9903654A3 (en) 2000-04-28
AU713062B2 (en) 1999-11-25
CA2257303C (en) 2006-04-04
PL188231B1 (pl) 2004-12-31
IL127603A (en) 2001-08-08
HU225819B1 (en) 2007-10-29
CN1191824C (zh) 2005-03-09
DK0910345T3 (da) 2002-05-06
CN1222075A (zh) 1999-07-07
DE69710460T2 (de) 2002-10-02
IL127603A0 (en) 1999-10-28
JP4371435B2 (ja) 2009-11-25
US6224905B1 (en) 2001-05-01
EP0910345B1 (en) 2002-02-13
BR9709829A (pt) 1999-11-16
TW402561B (en) 2000-08-21
EE9800428A (et) 1999-06-15
WO1997048383A1 (en) 1997-12-24
PT910345E (pt) 2002-07-31
SK173798A3 (en) 1999-06-11
NZ332832A (en) 1999-07-29
CA2257303A1 (en) 1997-12-24
ZA975277B (en) 1998-12-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ412498A3 (cs) Bikonvexní, rychle se rozpadající dávková forma
JP4943581B2 (ja) 迅速分散性固形経口投与用剤形の製造方法
KR100256147B1 (ko) 구강내 붕해성 제제 및 이의 제조방법
KR100352881B1 (ko) 소수성물질의제약학적인고체제형을제조하는방법
EP2424496B1 (en) Process to form an orally disintegrating tablet for human use
ES2210280T3 (es) Moldeado comprimido de solubilidad intra-oral y su procedimiento de produccion.
EP2424485B1 (en) Process to form a tablet and apparatus suitable for applying this process
JP2006503855A (ja) 難溶性活性成分を含む速放性の投与形態
Chauhan et al. A review on fast dissolving tablet
EP0910346B1 (en) Marking rapidly disintegrating dosage forms
Tambe Mouth dissolving tablets: An overview of formulation technology
Gupta et al. An overview of novel techniques employed in mouth dissolving drug delivery system
KR100823524B1 (ko) 양쪽볼록형급속붕괴제형
MXPA98010822A (en) Biconvexas forms of dosage that disappear rapidame
US20230330026A1 (en) Large Fast Dispersing Tablet Prepared By Lyophilization
Jain et al. A Review on Orodispersible Tablet
Kataria et al. FAST DISSOLVING TABLETS: AN OVERVIEW
Meher Novel fast disintegrating tablet: a review
Malodia et al. Fast Dissolving Drug Delivery System: A Review
Guleri et al. Medicinal Chemistry & Analysis
Bisht et al. New Approach on Rapid Mouth Dissolving Tablets: A Review
GAUTAM et al. Formulation Aspects and Manufacturing Technology–A Review on Fast Disintegrating Tablets

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20170610