HU225460B1 - New use of n-(phosphonomethyl)glycine and derivatives thereof - Google Patents

New use of n-(phosphonomethyl)glycine and derivatives thereof Download PDF

Info

Publication number
HU225460B1
HU225460B1 HU9902665A HUP9902665A HU225460B1 HU 225460 B1 HU225460 B1 HU 225460B1 HU 9902665 A HU9902665 A HU 9902665A HU P9902665 A HUP9902665 A HU P9902665A HU 225460 B1 HU225460 B1 HU 225460B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
glyphosate
use according
beet
herbicide
yield
Prior art date
Application number
HU9902665A
Other languages
English (en)
Inventor
Ivo Brants
William Graham
Original Assignee
Monsanto Europe Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=26144383&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU225460(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Monsanto Europe Sa filed Critical Monsanto Europe Sa
Publication of HUP9902665A2 publication Critical patent/HUP9902665A2/hu
Publication of HUP9902665A3 publication Critical patent/HUP9902665A3/hu
Publication of HU225460B1 publication Critical patent/HU225460B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N57/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds
    • A01N57/18Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-carbon bonds
    • A01N57/20Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-carbon bonds containing acyclic or cycloaliphatic radicals

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Breeding Of Plants And Reproduction By Means Of Culturing (AREA)
  • Enzymes And Modification Thereof (AREA)

Description

A találmány tárgya glifozát, illetve az N-(foszfono-metil)-glicin és származékainak, így sóinak és észtereinek új felhasználása a glifozáttal szemben toleráns gabonanövények hozamának növelésére.
A glifozát jól ismert mint hatékony szisztémás levélzetaktív (postemergent) nem szelektív herbicid. A glifozátról ismeretes, hogy az különböző enzimrendszerekben működik, így az aminosavak képződésével és más endogén kemikáliákkal kezelt növényben interferál. A savforma viszonylag alacsony vízoldhatóságának betudhatóan a glifozát leginkább só formában került kereskedelmi forgalomba, ilyen sók a monoizopropil-ammónium-sók, az ammóniumsó, nátriumsó és más sók.
A jól ismert készítmények a hatóanyagot és valamely felületaktív szert vagy valamely felületaktívszer-keveréket és adott esetben más adalék anyagokat, így habzásgátló szereket, fagyásgátló szereket, színezékeket és más szereket, melyeket a szakirodalom ismertet, tartalmaznak. Referenciaként a „The Herbicide Glyphosate” szerkesztők E. Grossbard és D. Atkinson, Butterworth & Co. 1985 szolgál.
A 3 853 530 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás az N-foszfono-metil-glicint és származékait írja le a növények növekedések és fejlődésének befolyásolására a levélzet és a vegetatív növekedés retardálására. Bizonyos növényekben ez a retardáció rövidebb főszár és megnövekedett laterális elágazáshoz vezet. A természetes növekedés vagy fejlődés módosulása kisebb mezei növényeket produkál, melyek gyakran megnövekedett rezisztenciát mutatnak az aszállyal és a kártevők fertőzésével szemben. Pázsitfű esetében a vegetatív növekedés retardálása előtti esetben szintén figyelembe veendő, hogy a gyökér fejlődésének növekedése sűrű, erősebb gyepet eredményez és növeli a nyírott gyep kaszálások közötti intervallumot golfpályák és hasonló füves területek esetében. A növények számos típusa, így a silónövények, a burgonya, a cukorrépa, a répa, a szőlő, a dinnye és a gyümölcsfák, vegetatív növekedésének retardálása, melyet a glifozát vált ki az aratáskor a növényekben jelen lévő szénhidráttartalom növekedésének az eredménye. Nyilvánvaló, hogy ezek az alkalmazások szubletális dózisokat igényelnek, mert másképpen a kezelendő növényeket elpusztítjuk.
A 3 988 142 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás részletesen elemzi az N-(foszfono-metil)-glicin és származékainak felhasználását a növények szénhidráttartalmának növelésére, így említést tesz a cukornád kezelésére. A felhasznált mennyiségek a letálisnál kisebb szintek, és azokat közvetlenül az aratás előtt alkalmazzák.
Mindkét fent említett esetben úgy gondoljuk, hogy a glifozát herbicid nem letális dózisa, azaz az általánosan használt dózisnál jelentősen kisebb érték, melyet a gyompopuláció irtására használunk gabonamezőkön, a vegetatív növekedés retardálását vagy redukcióját okozva, és a normálkezelést követő aktívanyag-adagolás akkor történik, mikor a herbicid hatása a növényeken bekövetkezik. A 3 988 142 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás a vegetatív növekedés retardálására feltételezi, hogy a növény hozzáférhető szénhidrátjainak többsége keményítővé vagy szacharózzá alakul, és nem a növénytest folyamatos növelésére fordítódik.
A 3 200 486 számú német szabadalmi leírás a gabonanövények növeléséről számol be oly módon, hogy azokat szubletális dózisú foszfinotricinnel (glufozinát) kezelik, mely szintén hatékony nem szelektív herbicid. Itt szintén a vegetatív növekedés gátlása történik a herbicid letálisnál kisebb dózisával, mely a növények vagy gyümölcsök szénhidráttartalmának növekedését okozza. A 3 200 486 számú német szabadalmi leírás a 2. összehasonlító példában a glifozátot említi és azt mutatja, hogy a glifozinátnak jobb hatása van, mint a glifozát ugyanolyan mennyiségének.
A 0 401 407 számú európai szabadalmi leírás hasonló adatokról számol be. Megemlíti, hogy a nem szelektív herbicidek letálisnál kisebb dózisát használják fel, így többek között glifozátot és foszfinotricint a tömegképző állapotból az érett növényi állapotba való átmenet során a szénhidrát mennyiségének növelése érdekében cukrot vagy keményítőt termelő növényekben, és ez a jelenség a cukornádtól eltérő növényeknél, így a cukorrépából, a burgonyából vagy gabonanövényekből azonosítható.
A WO 95/05082 szabadalmi leírás módszert ismertet a gabonanövények hozamának növelésére, mely gabonanövények a glutaminszintetáz-inhibitorokkal rezisztensek, így a foszfinotricinekkel szemben oly módon, hogy a terméknövényeket olyan mennyiségű herbiciddel kezelik, amely a gabonamezőn a gyomokat irtja. Ez a leírás továbbá megállapítja, hogy a különböző módon és műveletekkel végzett herbicidkezelés nem mutat ilyen hatást, és gyakran negatív hatást fejt ki a gabonamezőkön.
A géntechnológia napokban történő fejlődése lehetővé tette a növények genetikai transzformálását, közelebbről a gabonanövények transzformálását abból a célból, hogy a glifozáttal vagy annak származékaival szemben toleránssá tegyék azokat. Például a 0 218 571 számú európai szabadalmi leírás olyan klónozásra vagy kifejezővektorra vonatkozik, amely olyan gént tartalmaz, mely az EPSPS polipeptidet kódolja, mely a növényi sejtben kifejeződve glifozáttoleranciát biztosít a növénynek az ilyen sejtekből származtatva. A 0 293 358 számú európai szabadalmi leírás további glifozáttoleráns növények aktivitásának növelését írja le, mely növekedést mutáns EPSP szintázenzim termelésével váltanak ki, mely enzim alacsonyabb glifozátaffinitást mutat, míg a katalitikus aktivitása marad.
A WO 92/00377 számú szabadalmi leírás olyan génről számol be, mely a glifozát oxidoreduktáz-enzimet kódolja. Ezeket a géneket a transzformált növények termelésére használják, melyek degradálják a glifozát herbicidet, és toleránssá teszik a glifozát herbicideket. A WO 92/04449 szabadalmi leírás olyan géneket ismertet, mely az EPSPS II osztályú enzimeket kódolják, melyek a transzformált növények termelésére használhatók, mely növények toleránsak a glifozát her2
HU 225 460 Β1 bicidekkel. Ilyen terménynövények lényegében a gyommentes terménynövények, mely eredményt a glifozát herbicidek alkalmazásával értük el a termény emergenciája után. A Chemical Abstracts, vol. 124, N. 8, 1996 referenciahely a „Weeds” (1995) Β. H. Wells, „Development of Glyphosate Tolerant Crops intő the Markét publikációról számol be. A szerzők azt bizonyítják, hogy két megközelítés használható a glifozáttolerancia-szint bemutatására a különböző növényekben.
A Roundup Ready™ Sugár Beet I. Brants et al., melyet 1996-ban publikáltak a „Proceedings of The International Symposium On Weed and Crop Resistance to Herbicides” irodalmi helyen, mely szimpóziumot 1995. április 3-6. között tartottak meg, arról számol be, hogy a kereskedelmi Roundup® toleranciaszintje a genetikusán modifikált cukorrépanövények esetén kerül beállításra.
Meglepő módon azt találtuk, hogy ha a gabonaföldet, így a répaterményt, az olajos magú repcét vagy a gabonát magát kezeljük, a glifozát herbicidek toleránssá válnak még normális glifozát herbicid letális szinten vagy általában használt gyomirtó adagokban is a gabonahozam megnövekszik. Ez a nem várt hatás nem vezethető le a szakirodalomban megismertekből, mivel a nem toleráns termékenyek elpusztulnának, mivel a foszfinotricin herbicid hatásmódja teljes mértékben különbözik a glifozát herbicidtől.
A Chemical Abstracts, vol. 123, no. 21, 1995 (Abstract N. 281158c) irodalmi hely az X. Delannay és mások által ismertetett publikációban a glifozáttoleráns szójababvonal értékeléséről számol be glifozáttal történő kezelés után. A cikk szerzői azt a következtetést vonják le, hogy az adatok trendje nem mutat valós különbséget a standard herbicid ellenőrzéssel összehasonlítva és azt a következtetést, hogy a teljes glifozátkezeléssel nyert hozam biztonsága változó, mely változás a kedvezőtlen időjárásnak és/vagy a talajviszonyoknak tudható be.
A Weeds 1995 előbb említett Β. H. Wells irodalmi hely arról számol be, hogy nincs szignifikáns hozamcsökkenés az egyszeri vagy egymás utáni szórva vetett glifozátalkalmazás között a különböző növényi állapotokban. A glifozát vezetővonalával toleráns gyapot kezelése azt az eredményt hozta, hogy nem volt tapasztalható hozamcsökkenés a glifozátkezelés után. Ezek az értékelések azt mutatják, hogy a genetikai modifikációk a különböző terménynövényekben toleranciát biztosítanak a releváns herbicidnek. Nincs olyan adat, amely azt bizonyítaná az említett cikkben, hogy lehetséges a termény növekedése glifozátkezelés után.
Bár a fent említett Brants és munkatársai által közölt cikk nem mutat átlagos gyökértömeg%-adatokat három különböző glifozáttoleranciával rendelkező cukorrépa esetében, jellemezve azokat három különböző transzformációs művelettel, a különböző glifozátkezeléseket összehasonlítva a standardokkal, a szakember számára nem nyilvánvaló, hogy a répahozam-növekedés ezekből az adatokból kikövetkeztethető. Az adatokat mint toleranciateszt-adatokat adták meg. Az adatok azt mutatják, hogy nincs indikatív cukorrépahozam-növekedés, mivel a tolerancia értékeit nem terjesztették ki a gyommentes körülményekre, így a gyom növekedése a standardparcellákban lehetővé válik. Továbbá felismerhető a szakember számára, hogy a korai kísérleti adatok, melyek kis parcellákból származnak, nem replikálódnak adott helyen a mag jellemzőinek következtében. Továbbá az ilyen korai magvak mindig tartalmaznak szegregáló maganyagot, mely szabálytalan gabonasávokat eredményez összehasonlítva a standardmintával; fentiek eredményeképpen az átlagos gyökértömeget egy adott növényre számoljuk (nem egységnyi területre) és a standardkörülmények között növekvő különböző körülmények beállításával hasonlított viszonyokkal vetjük össze. Az egyetlen konklúzió a szakember számára abból vonható le, hogy a fenti cikkek három cukorrépavonalat mutattak be, és azt találták, hogy a tolerancia szintje a kereskedelmi kifejlesztésre potenciálisan alkalmas értéket mutat.
A jelen találmánynak megfelelően elvégzett tesztek nagyobb terméshozamot mutatnak (egységnyi területre kifejezett) glifozáttoleráns növények, így a répa, az olajmagvú repce, a gabona vagy a gyapot, glifozát herbiciddel történő kezelése után maximum 50%-kal, ugyanazon a területen olyan növénnyel összehasonlítva, mely nem kapott glifozát herbicid kezelést. A hozam növekedése nem tételezi fel, hogy csupán a gyom és a termény közötti verseny megszűntének tudható be a glifozát herbicid alkalmazás következtében, mivel ezt a hatást olyan termények esetében figyelték meg, melyet lényegében gyommentes körülmények között növesztettek. Ugyancsak nincs növekedésregulációs hatás, mint az a szakember számára nyilvánvaló, az alábbi megfigyelések szerint. A növény retardálásának ideiglenes megszűntét vagy bármely más ideiglenes módosulást a természetes növekedésben vagy a növényi tenyészet kiterjedésében.
A jelen találmány tárgya tehát a glifozát vagy származékainak felhasználása a glifozáttoleráns növények hozamának növelésére.
Előnyösen a glifozátot rendszerint letális dózisban alkalmazzuk a gyompopuláció szabályozására a szimultán gyomirtás céljából. A glifozát herbicidet adott esetben egyszer vagy egymás után többszöri lépésben alkalmazzuk a kezelés során. Az alkalmazott általánosan elfogadott mennyiség 0,2-6,0 kg sav ekvivalens/hektár a klimatikus viszonyoktól, a szezontól, a gyomfertőzéstől, a gyomnövény állapotától és a terménytől, továbbá a szakember számára ismert más paramétertől függően.
A glifozát herbicidet adott esetben annak sav formájában vagy más származékok formájában, előnyösen só formában, így monoizopropil-ammónium-sója, vagy nátriumsója vagy ammóniumsója vagy ezek keverékei formájában alkalmazzuk. A más glifozátsók, ahol a kation önmagában nem mutat herbicid- vagy fitotoxikus aktivitást, adott esetben szintén használhatók.
A glifozát herbicid kezelés során tapasztalt hozamnövekedés hatása a glifozáttoleráns növényeken, így a cukorrépán, a takarmányrépán, a gabonán, az olaj3
HU 225 460 Β1 magvas repcén és a gyapjún, egymástól függetlenül használt technikákban okoz glifozáttoleranciát. A hatás különösen jelentős a glifozáttoleráns cukorrépán és takarmányrépán.
A glifozát herbicidet például annak sav formájában vagy valamely származék formájában, így vízoldható vagy diszpergált granulátum formájában használjuk, mint például vízoldható koncentrátum, amelyet spray alakban vízzel hígítunk vagy más készítménytípusok alakjában, így emulziók, kapszulázott hatóanyag és más készítmények formájában.
A glifozát herbicidet adott esetben egyszerre alkalmazzuk vagy egymás utáni időközönként alkalmazzuk különböző növénynövekedési stádiumokban. A glifozát herbicid hatása a glifozáttoleráns növényekre a legszignifikánsabb akkor, ha a kezelést a megfelelő növény növekedési szakaszában alkalmazzuk.
Ilyen készítményadjuvánsokat adott esetben a „McCutcheon’s Emulsifiers and Detergents” irodalmi helyen találunk, és adott esetben ezek előnyösen az alábbiak:
- aminok, így etoxilezett alkil-aminok, különösen a faggyúaminok, a kókuszaminok, az Ethomeen (gyártó: Akzo Nobel) kereskedelmi néven forgalmazott felületaktív szerek, amin-oxidok, így az Empigen OB (gyártó: Huntsman) kereskedelmi néven fogalmazott felületaktív szer;
- kvaterner ammóniumsók, így az etoxilezett és/vagy propoxilezett kvaterner ammóniumsók, különösen előnyösen az Ethoquad (gyártó: Akzo Nobel), Emcol CC (gyártó: Witco Corp.) és Dodigen (Hoescht Ltd.) kereskedelmi néven forgalmazott felületaktív szerek;
- alkil-poliglikozidok, alkil-glikozidok, glukóz- és szacharóz-észterek.
Különösen előnyösek a kvaterner ammóniumsók, így a 0 441 764 számú európai szabadalmi leírásban definiált keverék, amelyet nedvesítőszerrel, különösen előnyösen alkoxilezett szorbit-észterrel keverünk. A felületaktív anyagok vagy felületaktív anyagok ilyen keverékei nem mutatnak szignifikáns fitotoxikus hatást a terménynövényen és előnyösek azok környező karakterisztikájára. A kvaterner ammóniumsók közül különösen előnyösek a trimetil-etoxi-poli(oxi-propil)-ammónium-kloridok.
A példákban felhasznált és kereskedelmi névvel említett anyagok a „Pesticide Manual”-ban megtalálhatók kémiai névvel és egyéb jellemzőkkel együtt.
Az ott nem szereplő anyagok jellemzői:
- RENOL: paraffinolajból és halolajból álló adjuváns (Clariant)
- BÉTÁNÁL P vagy BÉTÁNÁL PROGRESS dezmedifán, etofumezát és fenmedifám elegye (Bayer)
- BÉTÁNÁL és BÉTÁNÁL E fenmedifámtartalmú készítmények (Bayer)
1. példa
A genetikusán módosított cukorrépát a 0 218 571 számú európai leírásban leírt technológiának megfelelően glifozáthoz toleránssá téve szokásos mezőgazdasági gyakorlatnak megfelelően 4,5 cm ültetési távolságra ültetjük, egy soron belül kézzel ritkítva és biztosítva a normáltermést szabálytalan blokkot kialakítva. A kialakított parcella mérete: 2,7*6 m; parcellánként hat sort telepítünk 0,45 m-es sor közötti távolságra. Minden egyes tesztben négy ismétlést végzünk.
A tesztparcellákat lényegében gyommentesen tartjuk: a preemergens herbicid alkalmazása esetén a szükséges és specifikus posztemergens glifozátkezelést végezzük, mint azt az alábbiak szerinti standard, hivatalosan elfogadott cukorrépa-kezelési eljárások során megadjuk (összehasonlítási célból).
Az alábbi kezeléseket végezzük:
1. Standard cukorrépa-herbicid
2. Standard cukorrépa-herbicid dupla mennyiségben
3. 3*720 g h. a./hektár glifozátkészítmény
4. 3*1080 g h. a./hektár glifozátkészítmény
5. 3*1440 g h. a./hektár glifozátkészítmény
6. 2*2160 g h. a./hektár glifozátkészítmény
Ha három egymás utáni glifozát herbicid kezelést hajtunk végre, az első lépést 2-4 leveles állapotban végezzük a terménynövény esetében; a másodikat 6-8 leveles állapotban és a harmadikat 10-12 leveles állapotban végezzük, de a sátor zárása előtt.
Ha két egymás utáni időpontban végzett kezelést hajtunk végre, az elsőt a terménynövény 2-4 leveles állapotában, a második alkalmazást a terménynövény 10-12 leveles állapotában végezzük.
A glifozát herbicid készítmény 360 g glifozát h. a./l tartalmaz izopropil-ammónium-só formájában és 180 g/l felületaktív anyagot, mely trimetil-etoxi-poli(oxipropil)(8)-ammónium-kloridot és etoxilezett (20) szorbit-észtert 80:20 tömegarányban tartalmaz. A glifozátkészítményt 200 l/hektár víz mennyiségű térfogatban alkalmazzuk 2Ί05 Pa nyomáson.
A friss gyökértömeget betakarításkor mérjük. A friss gyökértömeget a standard 1. kezelés után 100% hozamban határoztuk meg, és a mért friss gyökértömeg a standard 1. vizsgált eredményének felel meg.
la. táblázat
Kezelés %-os hozam (friss gyökértömeg/hektár)
1* 100
2‘ 96
3 108
4 108
5 110
6 113
* A standardkezelés három kezelésből áll:
Herbasan 1,0 l/hektár 1,0 l/hektár 1,0 l/hektár
Ethosan 0,1 l/hektár 0,2 l/hektár 0,2 l/hektár
HU 225 460 Β1
Táblázat (folytatás)
Goltix 1,0 kg/hektár 1,0 kg/hektár 1,0 kg/hektár
Renol S 0,3 l/hektár 0,3 l/hektár 0,3 l/hektár
Herbasan (gyártó: Mirfield, Stefes): fenmedifám hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény
Ethosan (gyártó: Bayer CropScience): etofumezát hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény Goltix (gyártó: Bayer): metamitron hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény
Renol S (gyártó: Clariant): paraffinolajból és halolajból álló adjuváns, felületaktív szer
Ib. táblázat
Kezelés %-os hozam (friss gyökértömeg/hektár)
1* 100
2* 102
3 110
4 113
5 117
6 113
* A standard kezelés három kezelésből áll:
Goltix 1,7 kg/hektár 0,75 kg/hektár 1,0 kg/hektár
Actipron 1,7 l/hektár
Bétánál E 2,0 l/hektár
Venzar 0,4 l/hektár
Bétánál prog. 2,0 l/hektár
Bétánál (gyártó: Aventis): fenmedifám hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény
Actipron (gyártó: British Petroleum): adjuváns olaj Venzar (gyártó: DuPont): lenacil hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény le. táblázat
Kezelés %-os hozam (friss gyökértömeg/hektár)
1* 100
2* -
3 129
4 156
5 136
6 132
* A standardkezelés preemergens kezelésből és két posztemergens kezelésből áll a hivatalosan elfogadott cukorrépaherbicidekkel, az alábbiak szerint:
Goltix 3 kg/hektár 0,5 kg/hektár 0,5 kg/hektár
Pyramin DF 2 kg/hektár
Bétánál P 1,0 kg/hektár 1,0 l/hektár
Stratos 1,0 l/hektár
Pyramin DF (gyártó: BASF): kloridazon hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény
Stratos (gyártó: BASF): cikloxidim hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény
2. példa
Azonos teszteket ismételtünk a glifozáttoleráns takarmányrépával (genetikailag ugyanazon technikával transzformálva).
Ha. táblázat
Kezelés %-os hozam (friss gyökértömeg/hektár)
1* 100
2* 101
3 108
4 107
5 110
6 110
A standard (*) a teszt esetében három kezelést tartalmazott:
Herbasan 1,0 l/hektár 1,0 l/hektár 1,0 l/hektár
Ethosan 0,1 l/hektár 0,2 l/hektár 0,2 l/hektár
Goltix 1,0 kg/hektár 1,0 kg/hektár 1,0 kg/hektár
Renol S 0,3 l/hektár 0,3 l/hektár 0,3 l/hektár
Azonos tesztet ismételtünk meg ugyanazon fenti vonal szerint, kivéve a preemergens herbiciddel történő kezelést, melyet valamennyi parcellán elvégeztünk, mely parcella 1 kg/hektár Goltix- és 3 l/hektár Bétánál E-kezelést kapott.
Ilb. táblázat
Kezelés %-os hozam (friss gyökértömeg/hektár)
1* 100
2* 100
3 108
4 110
5 113
6 110
* A standardteszt egy kezelésből állt:
Goltix 1 kg/hektár
Bétánál E 3 l/hektár
HU 225 460 Β1
3. példa
Ebben a kísérletben lényegében az 1. vagy 2. példa szerinti módszer szerint jártunk el.
A glifozáttoleráns cukorrépát jó mezőgazdasági gyakorlat szerint eljárva 1995 kora májusában ültettük. A parcellákat lényegében kézzel gyommentesítettük (kezeletlen) vagy glifozát herbicidet alkalmaztunk. A glifozát izopropil-ammónium-sóját tartalmazó készítmény formájában alkalmaztuk, mely készítmény 360 g/l sav ekvivalenst és 180 g/l felületaktív szert [trimetil-etoxi-poli(oxi-propil)(8)-ammónium-kloridot (80) etoxilezett (20) szorbit-észterrel (20)] együtt tartalmazott.
T1=2-4 levél állapot (körülbelül 30 nappal az ültetés után)
T2=8-10 levél állapot (körülbelül 50 nappal az ültetés után)
T3=14-18 levél állapot (körülbelül 65 nappal az ültetés után)
Az alábbi III. táblázat a friss gyökértömegek mért átlagértékeit mutatja grammokban kifejezve növényenként, 180 nappal az ültetés után, a glifozátkészítmények átlagos szintjét a fentiekben adtuk meg.
III. táblázat
T1 T2 T3 180 n. ü. u. (g)
Kezeletlen Kezeletlen Kezeletlen 1420
2 2 2 I 1717
3 0 3I 1538
6 0 6I 1885
4 0 4I 1904
Ez a kísérlet nyilvánvalóan mutatja a friss gyökértömeg aratáskor mért növekedését néhány glifozátkezelés után. Megfigyelhető a hozam növekedésének trendje, mint az alkalmazott glifozátmennyiség növelésének függvénye.
A megnövekedett hozamokat a megfelelő megnövekedett száraz növény tömegére transzformálhatjuk betakarításkor.
4. példa
A kísérlet célja a transzgenetikus glifozát herbicid készítménnyel permetezett cukorrépa és a herbicid készítménnyel nem kezelt cukorrépa összehasonlítása, a répaminőség (répacukor-tartalom, invertcukor-tartalom, káliumtartalom, nátriumtartalom, amino-nitrogéntartalom a gyökérben; a cukorrépa és a felső rész tápanyagtartalma szárazanyagban, a nyers rostok és a taxin tartalma) összehasonlítása.
A cukorrépát főleg a cukoriparban használják fehércukor, cukorpép és melasz előállítására. A cukorrépa gyártási technológiája erre a célra a cukortartalom, káliumtartalom, nátriumtartalom és amino-nitrogén-tartalom analízise alapján számolt paraméterek beállítása útján történik. A cukorrépa toxinjait és saponinjait mértük.
A minták előállítása
Aratás után a gyökereket 0 °C és 10 °C közötti hőmérséklet-tartományban összegyűjtöttük és a felső rész mintákat -20 °C értéknél alacsonyabb hőmérsékleten fagyasztottuk.
A répakészítményt péppé alakítottuk valamely félautomata kezelés útján, ahol a répát szeleteltük és további aprítással pépet kaptunk. Ezután a pépet homogenizáltuk, 1 mintát használtunk extrakció után a polarizáció, az invertcukor, a nátrium, a kálium és az amino-nitrogén mérésére, más mintákat szárítottunk és táp készítésére használtuk. Ugyanazon brei harmadik mintáját a toxinok meghatározására fagyasztottuk. A cukorrépapép extrakcióját ásványmentesített vízzel végeztük, melyhez a tisztítás céljából alumínium-szulfát-tablettát adtunk és azt Venema típusú, automatikus feltáró-szűrő berendezésbe vezettük. A nagyméretű répa-felsőrészmintákat úgy állítottuk elő, hogy azokat horizontálisan, egyenlő almintákra vágtuk.
Analitikai módszerek
Szárazanyag-tartalom - Oven-féle módszer
Gyökér: Miután a gyökeret péppé alakítottuk, a pépet 95 °C hőmérsékletű szárítóba helyeztük és 24 órán keresztül állandó tömegűvé szárítottuk.
Felső rész: A mintát 95 °C hőmérsékletű szárítóba helyeztük 72 órán keresztül a minta méretétől függően, és a szárítást az állandó tömeg eléréséig folytattuk. Mind a gyökér, mind a felső tömeg tömegvesztését pontosan meghatároztuk, és a szárazanyagot százalékban kiszámoltuk.
Nyersrost - Weende-módszer
A mintákat egymás után forró kénsavoldattal és adott koncentrációjú kálium-hidroxiddal kezeltük. A párlási maradékot szűréssel elkülönítettük és Gosch tűzálló üveggyapoton keresztül szűrtünk, mostunk, szárítottunk és égetőkemencében 550 °C hőmérsékleten 3 órán keresztül hamvasztottunk. A hamvasztás utáni tömegveszteséget gravimetriásán határoztuk meg, és a minta nyersrostanyagának százalékában fejeztük ki.
Toxinok: Saponinok - HPLC módszer
A módszer a cukorrépa-saponinok savas hidrolízisén alapszik. A felszabadult oleánsavat diklór-metánnal extraháljuk. A víz lepárlása után a mintamaradékot metanolban oldjuk. Az oleánsavat szerves fázisú HPLC módszerrel vizsgáltuk, acetonitril/víz eluenssel és 210 nm-nél UV-detektorral határoztuk meg.
A répaextraktum cukortartalma
A répaextraktumot alumínium-szulfáttal elegyítettük és PROPOL típusú polariméteren határoztuk meg az optikai forgatóképesség alapján. Az optikai forgatóképességet 70 nm hosszú csőben °Z (Pol%) konverziónál 546 nm hullámhosszon mértük vagy g/100 g répatömeg-értékben adtuk meg.
A répaextraktum amino-nitrogén-tartalma
A répaextraktumot alumínium-szulfáttal derítjük, 570 nm-en ninhidrinnel végzett színreakció után az amino-nitrogén-tartalmat kolorimetriásan határozzuk meg.
HU 225 460 Β1
A répaextraktum kálium- és nitrogéntartalmának meghatározása
A répaextraktumot alumínium-szulfáttal derítjük és lángfotométer IV készülékkel határozzuk meg, ahol a nagy energiaemittáló kálium- és nátriumvonalat mér- 5 tűk a lángban 589 nm és 768 nm hullámhosszon.
A mintát lítium-szulfáttal hígítjuk, a lítiumot belső standardként használjuk a lángfotométer jelegyensúlyozására.
A répaextraktum invertcukor-tartalmának meghatá- 10 rozása
A répaextraktumot alumínium-szulfáttal derítjük, a meghatározást kolorimetriásan végezzük 560 nm-en, réz-szulfát neokuproin-sósavas reagenssel történő reakció után. 15
A glifozáttoleráns cukorrépaterményt genetikusán a 0 218 571 számú európai szabadalmi leírásban leírt technológia szerint transzformáltuk toleráns glifozát herbiciddé, a termesztés 6 különböző helyen (Olaszországban, Spanyolországban, Belgium- 20 bán, Dániában, Franciaországban és Angliában) történt.
A termesztett növények típusa a helyi adottságoktól függött. Az anyagot számos jellemző határozta meg, az egyik igen fontos szempont a cukortartalom, ame- 25 lyet polarizációból (Pol) határoztunk meg. A cukorrépát alcsoportokra osztottuk: E-típus, N-típus és Z-típus. Az E-típus alacsony polarizációjú, a Z-típus magas polarizációjú és az N-típus az E- és a Z-típus közötti polarizációval rendelkezik. Az Észak-Európában termesztett 30 fajtákat E-N, N vagy N-Z jelöléssel jellemezhetjük.
A példákban használt anyagok az N-csoportnak felelnek meg.
A cukorrépát a helyi mezőgazdasági gyakorlatnak megfelelően ültettük, manuálisan ritkítással biztosítva 35 a normál termésmennyiséget. Vizsgálatonként legalább egy ismétlést végeztünk.
A parcellák lényegében gyommentesek voltak az alábbi kezelés következtében:
- glifozát herbicid a tesztparcellán, 40
- állandó répaszelektív herbicid kezelés (helynek megfelelően) a kontrollparcellába, kivéve Dániát, Olaszországot, ahol a glifozáttól eltérő, más herbicidet nem alkalmaztunk a gyommentes körülmények fenntartására. 45
A glifozát herbicid készítmény azonos az 1. példában használt készítménnyel. A herbicid glifozátkészítményt az alábbiak szerint alkalmaztuk:
- preemergens 2,0 l/hektár
- 2-4 valódi répalevél 2 l/hektár 50
- 6-8 valódi répalevél 2 l/hektár
-12-14 valódi répalevél (zárt sátorban) 2 l/hektár
A szelektív herbicidszinteket az alábbiak szerint alkalmaztuk:
- Spanyolország: 3,55 kg/hektár Goltix WG (metamitron hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény, gyártó: Bayer) preemergens.
- Belgium: - 2 l/hektár Gramoxone (parakvat-diklorid hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény, gyártó: Zeneca) ültetéskor;
- 3 l/hektár Pyramin FL (kloridazon hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény, gyártó: BASF) 1 héttel az ültetés után;
- 0,5 l/hektár Bétánál (fenmedifám hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény, gyártó: Aventis) 3 héttel az ültetés után;
- 0,5 l/hektár Goltix (metamitron hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény, gyártó: Bayer) 3 héttel az ültetés után;
- 0,5 l/hektár Trámát (etofumezát hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény, gyártó: Aventis) 3 héttel az ültetés után;
- 0,75 l/hektár Goltix (metamitron hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény, gyártó: Bayer) 5 héttel az ültetés után;
- 0,75 l/hektár Vegelux (herbicidként alkalmazható, paraffinalapú ásványolaj, gyártó: Micro Nutrients NV) 5 héttel az ültetés után
- 0,75 l/hektár Tramat 5 héttel az ültetés után
- 0,75 l/hektár Goltix 6 héttel az ültetés után
- 0,75 l/hektár Vegelux 6 héttel az ültetés után -0,17 l/hektár Fusilade (fenaziprop-P-butil hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény, gyártó: Zeneca) 6 héttel az ültetés után
- 0,75 l/hektár Bétánál 6 héttel az ültetés után 0,75 l/hektár Tramat 9 héttel az ültetés után
- 0,75 l/hektár Bétánál 9 héttel az ültetés után
- 0,75 l/hektár Goltix 9 héttel az ültetés után
- 0,75 l/hektár Vegelux 9 héttel az ültetés után
- Franciaország: 0,75 l/hektár Goltix WP 1 nappal az ültetés után
- 0,75 l/hektár Goltix WP 2 héttel az ültetés után
- 0,75 l/hektár Bétánál 2 héttel az ültetés után
- 0,75 l/hektár Tramat 2 héttel az ültetés után
- Anglia: 1,0 l/hektár Laser (cikloxidim hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény) 5 héttel az ültetés után
Az analitikai eredményeket összegyűjtöttük, és az átlagokat az alábbi táblázatban mutatjuk be. Az egyes országokra kapott átlagértékek kiszámításához azonos tömegeket alkalmaztunk.
Növényből származó rész Analizált egység Kezelt/kezeletlen Cukorrépa
Pép szárazanyag-tartalom kezelt 21,309
(g/100 g gyökér) kezeletlen 20,444
Gyökér invertcukor-tartalom kezelt 1,011
(mmol/100 g gyökér) kezeletlen 1,755
HU 225 460 Β1
Táblázat (folytatás)
Növényből származó rész Analizált egység Kezelt/kezeletlen Cukorrépa
káliumtartalom kezelt 5,162
(mmol/100 g gyökér) kezeletlen 5,286
amino-nitrogén- (NH2N) tart. kezelt 2,470
(mmol/100 g gyökér) kezeletlen 2,878
nátriumtartalom kezelt 1,118
(mmol/100 g gyökér) kezeletlen 1,769
cukortartalom (Pol) kezelt 15,610
(g/100 g gyökér) kezeletlen 14,478
felső rész szárazanyag-tartalom kezelt 14,724
(g/100 g felső rész) kezeletlen 13,996
Kezelt: glifozát herbiciddel permetezve Kezeletlen: glifozát herbiciddel nem permetezve
Az adatok szerint a glifozát herbiciddel kezelt cukorrépa jelentősen magasabb cukortartalmat mutat 20 csökkentett nátrium-, kálium-, amino-nitrogén- (NH2N) és invertcukor-tartalommal a gyökérben. A gyökér és a felső rész szárazanyag-tartalma szintén növekedett. Részletesebb adatokkal a glifozáttal kezelt cukorrépa leveleiben a magasabb rosttartalom mutatható ki.
A jelen példa szerinti eredményeket egybevetve az előző példa szerinti eredményekkel az tűnik fel, hogy a hozam növekedése a korábbi tömeg/hektár értékhez viszonyítva szintén a szárazanyag-, a rost- és a cukortartalom növekedését mutatja a betakarított anyagban. 30
5. példa
A cukorrépát és a takarmányrépát a 0 218 571 számú európai szabadalmi leírásban leírt technológiának megfelelően genetikusán módosítottuk, toleránssá 35 téve a glifozáttal szemben, és különböző országokban a helyi mezőgazdasági adottságoknak megfelelően ültettük 4,5 cm növényközti távolságra, a sorokon belül a normáltermés kialakítására manuálisan ritkítottunk a szabályozatlan blokk megjelenítés céljából; parcella- 40 méret: 2,7*7 m; 6 sor parcellánként 0,45 m soronkénti távolsága. Mindegyik kísérletben négy ismétlést végeztünk.
A tesztparcellákat lényegében gyommentessé tettük oly módon, hogy standard preemergens herbicid 45 kezelést alkalmaztunk az egész területen, és ezután kézzel gyomtalanítottunk, amelyet a posztemergens glifozátkezelés követett, melyet az alábbiakban ismertetünk.
Az alábbi kezeléseket végeztük
Kézi gyomirtás önmagában
3*720 g h. a./hektár glifozátkészítmény
3*1080 g h. a./hektár glifozátkészítmény
3*1440 g h. a./hektár glifozátkészítmény 55
2*2160 g h. a./hektár glifozátkészítmény
Ha három egymás után következő glifozát herbiciddel történő kezelést valósítottunk meg, akkor az első kezelést 2-4 levelű állapotban végeztük a terményre vonatkoztatva, a második kezelést a termény 6-8 leve- 60 lű állapotában hajtottuk végre, a harmadik kezelést a termény 10-12 levelű állapotában hajtottuk végre, a fóliasátorral történő fedés előtt.
Ha két egymás után történő kezelést végeztünk, akkor az első kezelést 2-4 levelű állapotban végeztük, a második kezelést 10-12 levelű állapotban végeztük a terménynövényre vonatkoztatva.
A glifozát herbicid készítmény 360 g glifozát h. a./l mennyiséget tartalmazott izopropil-ammónium-só formájában és 180 g/l feletti aktív anyagot trimetiletoxi-poli(oxi-propil)(8)-ammónium-klorid és etoxilezett (20) szorbit-észter 80:20 tömegaránya mellett. A glifozátkészítményt hektáronként 200 I víz térfogatban 2-105 Pa nyomáson alkalmaztuk.
A friss gyökértömeget aratáskor mértük. A friss gyökértömeget a kézzel gyomtalanított talajból 100% hozammal termeltük és mértük a friss gyökértömeget a glifozátkezelés után, a kézzel gyomirtott parcella eredményeihez vonatkoztatva.
V. táblázat % hozam (friss gyökértömeg)
Kezelés Cukorrépa Takarmányrépa
Kézzel gyomtalanított 100% 100%
3*720 g h. a. 101 105
3*1080 g h. a. 98 106
3*1140 g h. a. 115 108
2*2160 gh. a. 107 102
6. példa
Ebben a szabadföldi kísérletben téli vörös magvú repcét, adott genetikai háttérrel, genetikailag modifikáltunk a glifozát herbicid tolerancia kimutatására (az EPSPS-kifejeződés és glifozátoxidoreduktáz-kifejeződés a kombinált technikáknak megfelel). Ezeket 1995. szeptember közepén ültettük a jó mezőgazdasági gyakorlatnak megfelelően, 4 kg magot ültetve hektáronként 100 növény/m2 értéket beállítva (normál szabadföldi stand), a randomizált blokktelepítésnek eleget
HU 225 460 Β1 téve; parcellaméret: 3*7 m, sorok közti távolság: 0,14 m; tesztenként 4 ismétlés.
A parcellákat lényegében gyommentesen tartottuk. A gyommentesítést standard preemergens herbicidek alkalmazásával végeztük az egész területen, azaz 1,5 I Butisan S-t (metazaklór hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény, gyártó: BASF) alkalmaztunk 1 nap alatt soros vetés után, és még 1 l-t alkalmaztunk az egész standardparcellára. A glifozátkezelést az alábbiak szerint végeztük.
A glifozátos kezelést ősszel végeztük a növény egy meghatározott növekedési állapotában, és az 1. példában használttal azonos készítményt alkalmaztunk.
Az aratást augusztus elején végeztük és a hozam értékelését tonna/hektár gabonában fejeztük ki (9% nedvességtartalom mellett). A VI. táblázat a mért hozamokat mutatja %-ban a standardparcellában.
VI. táblázat Hozam
Standard 100
1080 g h. a./hektár 104,5
7. példa
Ezt a szabadföldi tesztet az előző példákban leírtakkal analóg teszttel végeztük, azzal az eltéréssel, hogy ebben a példában tavaszi olajmagvú repcét műveltünk (1996. április közepe). Az ilyen növények ismert genetikai háttérrel rendelkeznek és toleránsak a glifozát herbiciddel a 6. példában említett kombinációs technikának megfelelően.
A parcellákat 1,5 l/hektár Butisan S (metazaklór hatóanyagot tartalmazó herbicid készítmény, gyártó: BASF) alkalmazásával az egész területen gyommentesítettük és kézzel gyomtalan itattunk a standardparcella vonatkozásában, majd a maradék parcellarészt glifozát herbiciddel kezeltük. Azonos glifozátkészítményt alkalmaztunk 1 hónappal az ültetés után. Az aratás augusztus közepén történt.
Az alábbi VII. táblázat a hozamadatokat mutatja (a
6. példa szerint mérve és kifejezve), az értéket a standardparcella %-os hozamában kifejezve.
VII. táblázat Hozam
Standard 100
720 g h. a./hektár 120
1080 g h. a./hektár 112
8. példa
A korábbi szabadföldi kísérleteket Olaszországban végeztük a hozamnövekedés vizsgálatára a glifozátra toleráns terményekben a glifozát herbiciddel történő kezelés után. Ismert genetikusán módosított glifozátra toleráns növényeket, és az ültetést és a növesztést az adott mezőgazdasági körülményeknek megfelelően végeztük, 62 000 növényt ültetve hektáronként (körülbelül 4,7 mag/m) a 3*9 m-es parcellában, 9 m-es sortávolságban, komplett szabálytalan blokkot megvalósítva, négy ismétlést alkalmazva egy kísérletben, majd a normál termésstand kialakítására kézzel ritkítottunk és azonos növényszámot állítottunk be valamennyi parcellában. A teljes terület standardparcellát és tesztparcellát foglalt magában, melyeket preemergens herbiciddel (Lasso Micromix: alaklór és terbutil-azin 7:3 arányú keverékét tartalmazó herbicid készítmény, gyártó: Monsanto) kezeltünk 6 l/hektár (azaz 2016 g alaklór és 864 g terbutil-azin) mennyiségben. A standardparcellákat kézzel gyomtalan itattuk kívánt esetben, és a parcellákat azonos glifozátkészítménnyel az 1. példa szerint kezeltünk különböző mennyiségben és különböző növénynövekedési állapotban. Csak a középső sort arattuk a középső 7 méteren. A hozamot tonna mag/hektár értékben fejeztük ki 15% nedvességtartalom mellett és az egyes táblázatban mint százalékos hozamot a standardhoz viszonyítva fejeztük ki (STD).
Xllla. táblázat % hozam/glifozátkezelés 3-4 levelű állapotban
Transzformáció 1. művelet Transzformáció 2. művelet
STD 100 100
720 g h. a./hektár glifozát 106 103
1800 g h. a./hektár 107 107
Xlllb. táblázat
Hozam/glifozátkezelés 5-6 levelű állapotban
Transzformáció 1. művelet Transzformáció 2. művelet
STD 100 100
720 g h. a./hektár glifozát 114 105
1800 g h. a./hektár 109 108
1440 g h. a./hektár 109 105
1800 g h. a./hektár 111 102
9. példa
A további szabadföldi kísérleteket az 1. példában leírt módszer alapján végeztük abból a célból, hogy értékeljük a különböző glifozát herbicid készítmények hatását a hozamnövelés szempontjából. A transzgenetikus termények három glifozát herbicid kezelést kaptak 720 g h. a./hektár mennyiségben és 1080 g h. a./hektár mennyiségben.
IX. táblázat % hozam - friss gyökértömeg
3*720 g h. a. 3*1080 g h. a.
Roundup® 100 100
Granulátumké- szítmény 101,4 100,2
HU 225 460 Β1
IX. táblázat (folytatás)
3*720 g h. a. 3*1080 g h. a.
Folyadékkészít- mény 104,2 102
Roundup® (gyártó: Monsanto)
- glifozát-izopropil-ammónium-só 360 g h. a./l
- etoxilezett faggyúamin felületaktív szer 180 g/l
Szilárd granulátumkészítmény:
- glifozát-nátrium-só 430 g h. a./kg
-trimetil-etoxi-poli(oxi-propil)(8)-ammónium-klorid 160 g/kg
- ammónium-szulfát 330 g/kg
Folyékony készítmény: azonos az 1. példában használtakkal.
A példa bemutatja a találmány szerinti készítmény javított alkalmazását, mely készítmény környezeti szempontból elfogadható, definíció szerinti felületaktív szereket foglal magában.
10. példa
Hasonló eljárást hajtunk végre, mint a 7. példában leírtak (tavaszi olajmagvas repce), jelen példában a különböző glifozát herbicidek különböző hatását értékeltük. A tesztparcellák jelen kísérletben 1,5*10 m-esek.
X. táblázat
Hozam tonna/hektár mag 9% nedvességtartalomnál
% hozam
l/hektár 1 2 3 4
Roundup® 100 100 100 100
Granulátumké- szítmény 101 103 109 -
Folyadékkészít- mény 103 101 110 108
A Roundup®-kezelés után nyert hozam 100%.
Ez a példa további bizonyíték a 7. példában használt készítmény előnyére.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Glifozát vagy valamely származékának alkalmazása növény terméshozamának növelésére, melynek során a növényt glifozáttal szemben toleráns cukorrépa, takarmányrépa, gabona, olajmagvú repce és gyapot közül választjuk ki, és a glifozátot vagy valamely származékát a szokásos letális dózisban juttatjuk ki.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, melynek során a glifozátot vagy valamely származékát 0,2 és 6,0 kg hatóanyag/hektár közötti letális dózistartományban juttatjuk ki.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti alkalmazás, melynek során a glifozátot vagy annak valamely származékát egyszeri vagy egymást követő kezelésekben alkalmazzuk.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, melynek során glifozátszármazékként glifozátsót, előnyösen monoizopropil-ammónium-sót, ammóniumsót vagy nátriumsót vagy ezek keverékét használjuk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, melynek során a kijuttatott készítmény segédanyagaként aminokat, így etoxilezett alkil-aminokat, előnyösen faggyúaminokat, kókuszaminokat, felületaktív szereket, aminoxidokat, kvaterner ammóniumsókat, így etoxilezett és/vagy propoxilezett kvaterner ammóniumsókat, előnyösen alkil-poliglikozidot vagy alkil-glikozidot, glükóz- vagy szacharóz-észtereket, előnyösen etoxilezett polipropoxilezett kvaterner ammóniumsókat mint adjuvánsokat tartalmaz.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás glifozát herbiciddel szemben toleránssá tett cukorrépa, takarmányrépa, olajmagvú repce, gyapot vagy gabona terméshozamának növelésére.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti alkalmazás cukor- vagy takarmányrépa terméshozamának növelésére.
  8. 8. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, ahol a termény valamely EPSPS polipeptidet kódoló gént tartalmaz.
  9. 9. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, ahol a termény valamely glifozát oxidoreduktázenzimet kódoló gént tartalmaz.
  10. 10. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti alkalmazás, ahol a növény II osztályú EPSPS enzimeket kódoló gént tartalmaz.
HU9902665A 1996-03-29 1997-03-21 New use of n-(phosphonomethyl)glycine and derivatives thereof HU225460B1 (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP96870036 1996-03-29
EP96870094 1996-07-16
PCT/EP1997/001443 WO1997036488A1 (en) 1996-03-29 1997-03-21 New use of n-(phosphonomethyl)glycine and derivatives thereof

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9902665A2 HUP9902665A2 (hu) 1999-12-28
HUP9902665A3 HUP9902665A3 (en) 2000-04-28
HU225460B1 true HU225460B1 (en) 2006-12-28

Family

ID=26144383

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9902665A HU225460B1 (en) 1996-03-29 1997-03-21 New use of n-(phosphonomethyl)glycine and derivatives thereof

Country Status (27)

Country Link
US (1) US6083878A (hu)
EP (1) EP0889692B1 (hu)
JP (1) JP2000507565A (hu)
CN (1) CN1104200C (hu)
AP (1) AP927A (hu)
AT (1) ATE219329T1 (hu)
AU (1) AU712463B2 (hu)
BG (1) BG63796B1 (hu)
BR (1) BR9708457A (hu)
CA (1) CA2249332C (hu)
CZ (1) CZ292220B6 (hu)
DE (1) DE69713496T2 (hu)
DK (1) DK0889692T3 (hu)
EA (1) EA001150B1 (hu)
EE (1) EE03588B1 (hu)
ES (1) ES2178768T3 (hu)
HU (1) HU225460B1 (hu)
IL (1) IL126307A (hu)
NZ (1) NZ331764A (hu)
OA (1) OA10888A (hu)
PL (1) PL329125A1 (hu)
PT (1) PT889692E (hu)
SI (1) SI0889692T1 (hu)
SK (1) SK283574B6 (hu)
TR (1) TR199801934T2 (hu)
UA (1) UA50765C2 (hu)
WO (1) WO1997036488A1 (hu)

Families Citing this family (134)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PT889692E (pt) * 1996-03-29 2002-10-31 Monsanto Europe Sa Novo uso de n-(fosfonometil)glicina e seus derivados
US6204436B1 (en) * 1997-10-31 2001-03-20 Novartis Ag Transgenic plants
DE19836660A1 (de) * 1998-08-13 2000-02-17 Hoechst Schering Agrevo Gmbh Herbizide Mittel für tolerante oder resistente Sojakulturen
DE19836673A1 (de) 1998-08-13 2000-02-17 Hoechst Schering Agrevo Gmbh Herbizide Mittel für tolerante oder resistente Zuckerrübenkulturen
DE19836684A1 (de) 1998-08-13 2000-02-17 Hoechst Schering Agrevo Gmbh Herbizide Mittel für tolerante oder resistente Reiskulturen
DE19836659A1 (de) 1998-08-13 2000-02-17 Hoechst Schering Agrevo Gmbh Herbizide Mittel für tolerante oder resistente Baumwollkulturen
DE19836700A1 (de) * 1998-08-13 2000-02-17 Hoechst Schering Agrevo Gmbh Herbizide Mittel für tolerante oder resistente Getreidekulturen
PL217234B1 (pl) * 1998-08-13 2014-06-30 Bayer Cropscience Ag Zastosowanie kompozycji herbicydów zawierającej glufosynat i sulkotrion lub mezotrion do zwalczania szkodliwych roślin w uprawach kukurydzy, sposób zwalczania szkodliwych roślin w uprawach kukurydzy oraz kompozycja herbicydów
DE19836726A1 (de) 1998-08-13 2000-02-17 Hoechst Schering Agrevo Gmbh Herbizide Mittel für tolerante und resistente Rapskulturen
AU725067B3 (en) * 1999-10-13 2000-10-05 Nufarm Limited Herbicidal composition and adjuvants
US20090011938A1 (en) * 2000-10-30 2009-01-08 Pioneer Hi--Bred International, Inc. Novel glyphosate-n-acetyltransferase (gat) genes
US6441223B1 (en) * 2000-11-30 2002-08-27 Monsanto Technology Llc Method of making phosphorus-containing compounds and products thereof
ATE404058T1 (de) 2002-11-12 2008-08-15 Basf Se Verfahren zur ertragssteigerung bei glyphosate resistenten leguminosen
CA2535354C (en) * 2003-10-28 2011-03-15 Washington State University Research Foundation Suppression of foliar and soilborne pathogens
MXPA06011412A (es) * 2004-03-30 2007-01-23 Monsanto Technology Llc Metodos para controlar patogenos en plantas utilizando n-fosfonometilglicina.
US20070197474A1 (en) * 2004-03-30 2007-08-23 Clinton William P Methods for controlling plants pathogens using N-phosphonomethylglycine
BRPI0609260B1 (pt) 2005-03-04 2020-11-03 Monsanto Technology Llc composição de glifosato herbicida útil para matar ou controlar o crescimento de ervas daninhas em um campo contendo uma cultura de plantas transgênicas de algodão tolerantes ao glifosato
AP2693A (en) * 2005-05-27 2013-07-16 Monsanto Technology Llc Soybean event MON89788 and methods for detection thereof
TW200730625A (en) * 2005-08-24 2007-08-16 Pioneer Hi Bred Int Compositions providing tolerance to multiple herbicides and methods of use thereof
CA2661884A1 (en) * 2006-09-06 2008-03-13 Syngenta Participations Ag Pickering emulsion formulations
CA2662492C (en) * 2006-09-06 2014-12-16 Jeffrey Fowler Pickering emulsion formulations
WO2010135324A1 (en) 2009-05-18 2010-11-25 Monsanto Technology Llc Use of glyphosate for disease suppression and yield enhancement in soybean
UA116809C2 (uk) 2009-06-25 2018-05-10 Басф Се Застосування агрохімічних сумішей для збільшення життєздатності рослини
US20130085066A1 (en) 2010-05-31 2013-04-04 Basf Se Method for Increasing the Health of a Plant
US8975469B1 (en) 2012-02-21 2015-03-10 Pioneer Hi Bred International Inc Maize hybrid X13C704HR
US8952229B1 (en) 2012-02-21 2015-02-10 Pioneer Hi Bred International Inc Maize inbred PH1K0H1
US8921672B1 (en) 2013-02-13 2014-12-30 Pioneer Hi Bred International Inc Maize inbred PH24DS
US8907159B1 (en) 2013-02-13 2014-12-09 Pioneer Hi Bred International Inc Maize inbred PH24DM
US8916744B1 (en) 2013-02-13 2014-12-23 Pioneer Hi Bred International Inc Maize inbred PH24DV
US9433174B2 (en) 2013-07-31 2016-09-06 Monsanto Technology Llc Cotton variety 12R251B2R2
US9433173B2 (en) 2013-07-31 2016-09-06 Monsanto Technology Llc Cotton variety 12R249B2R2
US9301484B2 (en) 2013-07-31 2016-04-05 Monsanto Technology Llc Cotton variety 13R315B2R2
US9320232B2 (en) 2013-07-31 2016-04-26 Monsanto Technology Llc Cotton variety 12R224B2R2
US9307735B2 (en) 2013-07-31 2016-04-12 Monsanto Technology Llc Cotton variety 13R352B2R2
US9307733B2 (en) 2013-07-31 2016-04-12 Monsanto Technology Llc Cotton variety 12R244R2
US9307734B2 (en) 2013-07-31 2016-04-12 Monsanto Technology Llc Cotton variety 13R347B2R2
US9622443B2 (en) 2014-10-28 2017-04-18 Monsanto Technology Llc Cotton variety 14R435B2R2
US9585348B2 (en) 2014-10-28 2017-03-07 Monsanto Technology Llc Cotton variety 14R1456B2R2
US9743602B2 (en) 2014-12-22 2017-08-29 Monsanto Technology Llc Cotton variety 14R911B2XF
US9723801B2 (en) 2014-12-22 2017-08-08 Monsanto Technology Llc Cotton variety 14R952B2XF
US9743605B2 (en) 2014-12-22 2017-08-29 Monsanto Technology Llc Cotton variety 14R950B2XF
US9717208B2 (en) 2014-12-22 2017-08-01 Monsanto Technology Llc Cotton variety 14R953B2XF
US9788507B2 (en) 2014-12-22 2017-10-17 Monsanto Technology Llc Cotton variety 14R955B2XF
US9820451B2 (en) 2014-12-22 2017-11-21 Monsanto Technology Llc Cotton variety 14R948B2XF
US9743603B2 (en) 2014-12-22 2017-08-29 Monsanto Technology Llc Cotton variety 14R925B2XF
US9924654B2 (en) 2014-12-22 2018-03-27 Monsanto Technology Llc Cotton variety 14R922B2XF
US9820452B2 (en) 2014-12-22 2017-11-21 Monsanto Technology Llc Cotton variety 14R915B2XF
US9615530B2 (en) 2014-12-22 2017-04-11 Monsanto Technology Llc Cotton variety 14R938B2XF
US9743604B2 (en) 2014-12-22 2017-08-29 Monsanto Technology Llc Cotton variety 14R949B2XF
US9820450B2 (en) 2014-12-22 2017-11-21 Monsanto Technology Llc Cotton variety 14R942B2XF
US9668447B2 (en) 2014-12-22 2017-06-06 Monsanto Technology Llc Cotton variety 14R941B2XF
US9826691B2 (en) 2014-12-22 2017-11-28 Monsanto Technology Llc Cotton variety 14R914B2XF
US9854765B2 (en) 2015-02-26 2018-01-02 Monsanto Technology Llc Cotton variety 14R934B2XF
US9961845B2 (en) 2015-12-18 2018-05-08 Monsanto Technology Llc Cotton variety 15R551B2XF
US9854761B2 (en) 2015-12-18 2018-01-02 Monsanto Technology Llc Cotton variety 15R510B2XF
US9854762B2 (en) 2015-12-18 2018-01-02 Monsanto Technology Llc Cotton variety 15R509B2XF
US9980448B2 (en) 2015-12-18 2018-05-29 Monsanto Technology Llc Cotton variety 15R515B2XF
US10219463B2 (en) 2016-03-25 2019-03-05 Monsanto Technology Llc Cotton variety 15R513B2XF
US10136599B2 (en) 2016-06-29 2018-11-27 Monsanto Technology Llc Cotton variety 15R535B2XF
US9963714B1 (en) 2016-12-30 2018-05-08 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R247NRB2XF
US10499605B2 (en) 2017-03-03 2019-12-10 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R251NRB2XF
US10874079B2 (en) 2017-12-28 2020-12-29 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R351B3XF
US10869455B2 (en) 2017-12-28 2020-12-22 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R345B3XF
US10842120B2 (en) 2017-12-28 2020-11-24 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R125XF
US10939656B2 (en) 2017-12-28 2021-03-09 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R228NRB2XF
US10863715B2 (en) 2017-12-28 2020-12-15 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R343B3XF
US10849302B2 (en) 2017-12-28 2020-12-01 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R335B3XF
US10842122B2 (en) 2017-12-28 2020-11-24 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R123XF
US10842121B2 (en) 2017-12-28 2020-11-24 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R141XF
US10925248B2 (en) 2017-12-28 2021-02-23 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R225NRB2XF
US10856512B2 (en) 2017-12-28 2020-12-08 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R336B3XF
US10863713B2 (en) 2017-12-28 2020-12-15 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R341B3XF
US10856513B2 (en) 2017-12-28 2020-12-08 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R338B3XF
US10842123B2 (en) 2017-12-28 2020-11-24 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R324B3XF
US10863714B2 (en) 2017-12-28 2020-12-15 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R330B3XF
EP3628738A1 (en) * 2018-09-25 2020-04-01 KWS SAAT SE & Co. KGaA Method for controlling weed beets and other weeds
US10905085B2 (en) 2018-12-19 2021-02-02 Monsanto Technology Llc Cotton variety 17R808B3XF
US10874081B2 (en) 2018-12-19 2020-12-29 Monsanto Technology Llc Cotton variety 17R709XF
US10918071B2 (en) 2018-12-19 2021-02-16 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R346B3XF
US10918070B2 (en) 2018-12-19 2021-02-16 Monsanto Technology Llc Cotton variety 17R806B3XF
US10905086B2 (en) 2018-12-19 2021-02-02 Monsanto Technology Llc Cotton variety 17R820B3XF
US10939661B2 (en) 2019-01-09 2021-03-09 Monsanto Technology Llc Cotton variety 17R815B3XF
US10918073B2 (en) 2019-01-09 2021-02-16 Monsanto Technology Llc Cotton variety 17R819B3XF
US10918074B2 (en) 2019-01-09 2021-02-16 Monsanto Technology Llc Cotton variety 17R844B3XF
US10905087B2 (en) 2019-01-09 2021-02-02 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R246NRB2XF
US10918075B2 (en) 2019-01-09 2021-02-16 Monsanto Technology Llc Cotton variety 17R845B3XF
US10925250B2 (en) 2019-01-09 2021-02-23 Monsanto Technology Llc Cotton variety 17R816B3XF
US10939660B2 (en) 2019-01-09 2021-03-09 Monsanto Technology Llc Cotton variety 17R740XF
US10925249B2 (en) 2019-01-09 2021-02-23 Monsanto Technology Llc Cotton variety 17R933NRB3XF
US10918034B2 (en) 2019-01-09 2021-02-16 Monsanto Technology Llc Cotton variety 17R737XF
US10918077B2 (en) 2019-01-09 2021-02-16 Monsanto Technology Llc Cotton variety 17R827B3XF
US10939658B2 (en) 2019-01-09 2021-03-09 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R232B2XF
US10939659B2 (en) 2019-01-09 2021-03-09 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R353B3XF
US10918072B2 (en) 2019-01-09 2021-02-16 Monsanto Technology Llc Cotton variety 17R814B3XF
US10918076B2 (en) 2019-01-09 2021-02-16 Monsanto Technology Llc Cotton variety 17R817B3XF
US10993407B2 (en) 2019-08-15 2021-05-04 Monsanto Technology Llc Cotton variety 17R818B3XF
CN110476968A (zh) * 2019-08-19 2019-11-22 南京拓际生物科技有限公司 一种低泡低量型草铵膦和草甘膦表面活性剂及其制备工艺
US11064672B2 (en) 2019-12-16 2021-07-20 Monsanto Technology Llc Cotton variety 18R438B3XF
US11154029B2 (en) 2019-12-16 2021-10-26 Monsanto Technology Llc Cotton variety 18R445B3XF
US11026392B1 (en) 2019-12-16 2021-06-08 Monsanto Technology Llc Cotton variety 18R421B3XF
US11051483B1 (en) 2019-12-16 2021-07-06 Monsanto Technology Llc Cotton variety 18R448B3XF
US11039594B1 (en) 2019-12-16 2021-06-22 Monsanto Technology Llc Cotton variety 18R423B3XF
US11134645B2 (en) 2020-01-24 2021-10-05 Monsanto Technology Llc Cotton variety 18R441B3XF
US11197454B2 (en) 2020-01-24 2021-12-14 Monsanto Technology Llc Cotton variety 18R062
US11310991B2 (en) 2020-01-24 2022-04-26 Monsanto Technology Llc Cotton variety 18R540B3XF
US11185046B2 (en) 2020-01-24 2021-11-30 Monsanto Technology Llc Cotton variety 18R409B3XF
US11129354B2 (en) 2020-01-24 2021-09-28 Monsanto Technology Llc Cotton variety 18R435B3XF
US11129352B2 (en) 2020-01-24 2021-09-28 Monsanto Technology Llc Cotton variety 18R418B3XF
US11129353B2 (en) 2020-01-24 2021-09-28 Monsanto Technology Llc Cotton variety 18R419B3XF
US11134646B2 (en) 2020-01-24 2021-10-05 Monsanto Technology Llc Cotton variety 18R459B3XF
US11206800B2 (en) 2020-01-24 2021-12-28 Monsanto Technology Llc Cotton variety 18R067
US11197455B2 (en) 2020-02-12 2021-12-14 Monsanto Technology Llc Cotton variety 18R410B3XF
US11330787B2 (en) 2020-02-12 2022-05-17 Monsanto Technology Llc Cotton variety 18R420B3XF
US11154030B2 (en) 2020-02-12 2021-10-26 Monsanto Technology Llc Cotton variety 16R020
US11432519B2 (en) 2020-12-22 2022-09-06 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R227B3XF
US11317592B1 (en) 2020-12-22 2022-05-03 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R238NRB3XF
US11432521B2 (en) 2020-12-22 2022-09-06 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R242NRB3XF
US11344000B1 (en) 2020-12-22 2022-05-31 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R113B3XF
US11432520B2 (en) 2020-12-22 2022-09-06 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R228B3XF
US11602115B2 (en) 2021-02-24 2023-03-14 Monsanto Technology Cotton variety 19R233B3XF
US11737420B2 (en) 2021-02-24 2023-08-29 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R241NRB3XF
US11602116B2 (en) 2021-02-24 2023-03-14 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R236B3XF
US11589544B2 (en) 2021-02-24 2023-02-28 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R229B3XF
US11606928B2 (en) 2021-02-24 2023-03-21 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R231B3XF
US11606927B2 (en) 2021-02-24 2023-03-21 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R130B3XF
US11432522B1 (en) 2021-02-24 2022-09-06 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R244B3XF
US11589545B2 (en) 2021-02-24 2023-02-28 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R240B3XF
US11602114B2 (en) 2021-02-24 2023-03-14 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R107B3XF
US11497188B2 (en) 2021-02-26 2022-11-15 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R132B3XF
US11602117B2 (en) 2021-02-26 2023-03-14 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R245B3XF
US11432523B1 (en) 2021-02-26 2022-09-06 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R125B3XF
US11617336B2 (en) 2021-02-26 2023-04-04 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R254B3XF
US11617335B2 (en) 2021-02-26 2023-04-04 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R249B3XF
US11985950B2 (en) 2022-01-26 2024-05-21 Monsanto Technology Llc Cotton variety 19R114B3XF

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3853530A (en) * 1971-03-10 1974-12-10 Monsanto Co Regulating plants with n-phosphonomethylglycine and derivatives thereof
US4840659A (en) * 1971-03-10 1989-06-20 Monsanto Company N-Phosphonomethylglycine phytotoxicant compositions
US3988142A (en) * 1972-02-03 1976-10-26 Monsanto Company Increasing carbohydrate deposition in plants with N-phosphono-methylglycine and derivatives thereof
US4025332A (en) * 1974-10-01 1977-05-24 Monsanto Company Increasing sucrose content of sugarcane plants with N-phosphonomethylglycinamides
US3988143A (en) * 1974-11-01 1976-10-26 Velsicol Chemical Corporation 1-Thiadiazolyl-6-alkoxytetrahydropyrimidinones
DE3200486A1 (de) * 1982-01-09 1983-07-21 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verwendung von (3-amino-3-carboxy)-alkylmenthylphosphinsaeure und deren derivaten zur ertragssteigerung bei pflanzen
CA1313830C (en) * 1985-08-07 1993-02-23 Dilip Maganlal Shah Glyphosate-resistant plants
US4971908A (en) * 1987-05-26 1990-11-20 Monsanto Company Glyphosate-tolerant 5-enolpyruvyl-3-phosphoshikimate synthase
DE4327056A1 (de) * 1993-08-12 1995-02-16 Hoechst Schering Agrevo Gmbh Verfahren zur Ertragssteigerung von herbizidresistenten Nutzpflanzen
GB9002495D0 (en) * 1990-02-05 1990-04-04 Monsanto Europe Sa Glyphosate compositions
WO1992000377A1 (en) * 1990-06-25 1992-01-09 Monsanto Company Glyphosate tolerant plants
JP3173785B2 (ja) * 1990-08-31 2001-06-04 モンサント カンパニー グリホセート耐性5―エノールピルビルシキミ酸―3―ホスフェートシンターゼ
EP0481407A1 (de) * 1990-10-18 1992-04-22 Hoechst Aktiengesellschaft Verfahren zur Steigerung der Kohlenhydratbildung in Pflanzen
PT889692E (pt) * 1996-03-29 2002-10-31 Monsanto Europe Sa Novo uso de n-(fosfonometil)glicina e seus derivados

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9902665A2 (hu) 1999-12-28
BG63796B1 (bg) 2003-01-31
PT889692E (pt) 2002-10-31
DE69713496T2 (de) 2003-02-13
NZ331764A (en) 2000-03-27
JP2000507565A (ja) 2000-06-20
AU2504997A (en) 1997-10-22
DE69713496D1 (de) 2002-07-25
EE9800319A (et) 1999-04-15
HUP9902665A3 (en) 2000-04-28
EA001150B1 (ru) 2000-10-30
SK129898A3 (en) 1999-02-11
OA10888A (en) 2003-02-18
CZ287298A3 (cs) 1999-01-13
AU712463B2 (en) 1999-11-04
BG102804A (en) 1999-07-30
AP927A (en) 2001-01-12
BR9708457A (pt) 1999-04-13
SK283574B6 (sk) 2003-09-11
CA2249332A1 (en) 1997-10-09
SI0889692T1 (en) 2002-10-31
EA199800874A1 (ru) 1999-02-25
CN1220579A (zh) 1999-06-23
CZ292220B6 (cs) 2003-08-13
UA50765C2 (uk) 2002-11-15
WO1997036488A1 (en) 1997-10-09
IL126307A0 (en) 1999-05-09
TR199801934T2 (xx) 1999-01-18
DK0889692T3 (da) 2002-07-15
ATE219329T1 (de) 2002-07-15
ES2178768T3 (es) 2003-01-01
PL329125A1 (en) 1999-03-15
US6083878A (en) 2000-07-04
CN1104200C (zh) 2003-04-02
EE03588B1 (et) 2002-02-15
AP9801354A0 (en) 1998-12-31
CA2249332C (en) 2006-10-10
IL126307A (en) 2002-04-21
EP0889692B1 (en) 2002-06-19
EP0889692A1 (en) 1999-01-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU225460B1 (en) New use of n-(phosphonomethyl)glycine and derivatives thereof
Carsky et al. Integrated soil management for the savanna zone of W. Africa: legume rotation and fertilizer N
EA024816B1 (ru) Способы борьбы с паразитными сорняками при помощи смесей, включающих гербицидные ингибиторы ацетолактатсинтазы и регуляторы роста растений
EP1100330A1 (en) Treatment of plants with salicylic acid and organic amines
CN101404887A (zh) 棉花生长调节剂
Tedders et al. Estimate of the Influence of Feeding by Monelliopsis pecanis and Monellia caryella (Homoptera: Aphididae) on the Fruit, Foliage, Carbohydrate Reserves, and Tree Productivity of Mature ‘Stuart” Pecans
KR100477414B1 (ko) N-(포스포노메틸)글리신및이의유도체를사용하여작물의수확량을증가시키는방법
JIGLESIAS et al. Mini‐plot field experiments on slug control using biological and chemical control agents
Hampton et al. The preharvest use of glyphosate in the ryegrass seed crop
SK98196A3 (en) Increasing method for seed vigor by pre-harvest defoliation of maize plants and seedcorn gained by this method
Stewart et al. Evaluation of WideStrike® cotton (Gossypium hirsutum L.) injury from early season herbicide and insecticide tank mixes
Lammerink et al. Effect of aphid control by disulfoton on seed yield components and seed quality of oilseed rape
MXPA98007969A (en) New use of n (phosphonomethyl) glycine and derivatives of my
Bishnoi et al. Tillage, weed control methods and row spacing affect soil properties and yield of grain sorghum and soybean
Kelly et al. THE DEVELOPMENT OF SEED PRODUCTION OF FORAGE PLANTAIN IN NEW ZEALAND
Bagonneaud‐Berthome et al. A new experimental approach to the chemical control of Striga using simplified models in vitro
Ashraf et al. Chapter-2 Defoliants Harvest-Aid Chemicals: Cost Effective Technology to Facilitate Synchronized Maturity for Mechanical Harvesting in Cotton
KUNEVA et al. MATHEMATICAL EVALUATION OF TECHNOLOGICAL APPROACHES FOR CORIANDER PRODUCTION
Shockey Harvest-aid efficiency in Guar (Cyamopsis tetragonoloba (L.) Taub.) in the Texas Plains
SCHOTT Research Station, Limburgerhof, Germany
Chu Evaluating Interseeding Corn and Alfalfa Impacts on the Critical Period of Weed Control, Weed Population Dynamics, and Physiological Plant Competition
Bales et al. Sensitivity of dry edible bean to dicamba and 2, 4-D
Omokanye et al. Research note: The performance of forage germplasm in a screening trial at Shika, Nigeria
Morgan et al. Granulate cutworm control in peanuts in Georgia
Crowley Factors affecting the yield of winter lupins.