HU224261B1 - Fénycső villamosan gátolt kisülésekhez - Google Patents

Fénycső villamosan gátolt kisülésekhez Download PDF

Info

Publication number
HU224261B1
HU224261B1 HU0003837A HUP0003837A HU224261B1 HU 224261 B1 HU224261 B1 HU 224261B1 HU 0003837 A HU0003837 A HU 0003837A HU P0003837 A HUP0003837 A HU P0003837A HU 224261 B1 HU224261 B1 HU 224261B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
spacer
fluorescent lamp
cover plate
lamp according
luminescent material
Prior art date
Application number
HU0003837A
Other languages
English (en)
Inventor
Frank Vollkommer
Lothar Hitzschke
Original Assignee
Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH. filed Critical Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH.
Publication of HUP0003837A2 publication Critical patent/HUP0003837A2/hu
Publication of HUP0003837A3 publication Critical patent/HUP0003837A3/hu
Publication of HU224261B1 publication Critical patent/HU224261B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J65/00Lamps without any electrode inside the vessel; Lamps with at least one main electrode outside the vessel
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J61/00Gas-discharge or vapour-discharge lamps
    • H01J61/02Details
    • H01J61/30Vessels; Containers
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J65/00Lamps without any electrode inside the vessel; Lamps with at least one main electrode outside the vessel
    • H01J65/04Lamps in which a gas filling is excited to luminesce by an external electromagnetic field or by external corpuscular radiation, e.g. for indicating plasma display panels
    • H01J65/042Lamps in which a gas filling is excited to luminesce by an external electromagnetic field or by external corpuscular radiation, e.g. for indicating plasma display panels by an external electromagnetic field
    • H01J65/046Lamps in which a gas filling is excited to luminesce by an external electromagnetic field or by external corpuscular radiation, e.g. for indicating plasma display panels by an external electromagnetic field the field being produced by using capacitive means around the vessel

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Vessels And Coating Films For Discharge Lamps (AREA)

Abstract

A találmány tárgya fénycső villamosan gátolt kisülésekhez, amelynekgázzal töltött kisülőedénye, a kisülőedény legalább egy fedőlemezének(2) megtámasztására szolgáló legalább egy távtartója (6) van, ahol afedőlemeznek (2) a látható sugárzás számára legalább részbentranszparens, lumineszkáló anyagréteggel (3) ellátott felülete van,ahol a távtartó (6) ezen fedőlemezt (2) az említett felületenmegtámasztóan van elrendezve, ahol a találmány szerint a lumineszkálóanyagréteg (3) a távtartó (6) környékén kialakított bemélyedésnél (8)csökkentett vastagsággal van kiképezve.

Description

A leírás terjedelme 8 oldal (ezen belül 1 lap ábra)
HU 224 261 Β1
A találmány tárgya fénycső dielektromosan gátolt kisülésekhez. Ilyen jellegű fénycső gáztöltelékkel töltött kisülőedénnyel van ellátva, amelynél legalább az egyik fal fénykilépést biztosítóan transzparens felülettel van ellátva. Ezenkívül a fénycső természetesen lumineszkáló anyagréteggel van ellátva, ahol ezen találmány olyan esetre vonatkozik, amelynél a lumineszkáló anyagrétegnek legalább egy része az említett transzparens felületen helyezkedik el. Az elektródokra és az ezeken elrendezett dielektrikumrétegre itt részletesebben nem térünk ki.
Az ilyen felépítésű fénycsöveknél olyan távtartók alkalmazhatók, amelyek a kisülőedény részeit összekötik és egymástól távköznyire tartják. A távtartók ebben az esetben maguk a kisülőedénynek részét képezhetik, például egy síksugárzó kisülőedény két lemezét keretként összekötve. Másfelől különösen a lapos kiképzésű kisülőedényeknél szükség van arra, hogy a kisülőedényen belül is távtartók legyenek elrendezve, amelyek a kisülőedény összeroppanásának megakadályozására szolgálnak, viszont nem közvetlenül a kisülőedényhez tartoznak. Az összeroppanás veszélyén kívül más okokból is előnyös lehet, hogy a kisülőedényben elrendezett távtartók segítségével járulékos stabilizálást biztosítsanak.
A technika állását tekintve az ismertetett jellegű, dielektromosan gátolt kisülésekhez való fénycsövekre vonatkozó alábbi bejelentésekre hivatkozunk, amelyeknek tartalma a jelen bejelentés tartalmában bennefoglaltatik: a DE 196 36 965.7 (WO 97/01989), a DE 195 26 211.5 (WO 97/04625), valamint a DE P 43 11 197.1 (WO 94/23442).
A találmány révén megoldandó feladat, hogy a bevezetőben leírt jellegű fénycső továbbfejlesztésével olyan fénycsövet hozzunk létre, amely jó mechanikus stabilitás mellett jó fénysugárzási tulajdonságokkal rendelkezik.
A feladat megoldására dielektromosan gátolt kisülésekhez olyan fénycsövet hoztunk létre, amelynek gázzal töltött kisülőedénye, a kisülőedény legalább egy falának megtámasztására szolgáló legalább egy távtartója van, ahol a falnak látható sugárzás számára legalább részben transzparens, lumineszkáló anyagréteggel ellátott felülete van, ahol a távtartó ezen falát az említett felületen megtámasztóan van elrendezve, ahol a találmány szerint a lumineszkáló anyagréteg a távtartó környékén csökkentett vastagsággal van kiképezve.
A találmány kidolgozása során felismertük, hogy a kisülőedénynek a fénysugárzásra szánt felületének tartományában elrendezett távtartók rendellenességekhez, különösen árnyékoláshoz vezetnek. Számos alkalmazási esetben viszont hátrányos, ha a fénycső fénykilépő felületének fénysűrűsége túl erősen változik. Ezért arra kell törekedni, hogy a fényelőállítás minél egyenletesebb legyen. Ez különösen a kijelzőberendezések, különösen a folyékony kristályos képernyők hátulról történő megvilágítására szolgáló síksugárzókra érvényes. A kijelzőberendezés, illetve képernyő megjelenési képe és olvashatósága zavarásának a megakadályozása érdekében célszerű, ha a fénysűrűség-ingadozások a
15%-ot nem haladják meg. A találmány nem korlátozódik a síksugárzók vagy a kijelzőberendezések hátulról történő megvilágításának a területére.
A találmány szerinti fénycsőnél bebizonyosodott, hogy a lumineszkáló anyagréteg rétegvastagságának helyi csökkentése a kisebb meglévő mennyiségű, látható fényt előállító lumineszkáló anyag miatt nem vezet elsötétedéshez, mint ahogy azt el lehetett volna várni. Ellenkezőleg, a kisebb vastagságú lumineszkáló anyagrétegű részek viszonylag világosabban jelennek meg, mint a környezet, abban az esetben is, ha a réteg vastagsága nullára van csökkentve, tehát egy helyi kihagyás van kiképezve. Ez utólag a fényelőállításnak a fénycsövön belüli diffúz jellegével magyarázható, ahol a szomszédos tartományok által begyűjtött látható sugárzás a vékonyított lumineszkáló anyagréteg tartományában kisebb abszorpciónak/reflexiónak van kitéve. Ennek megfelelően a találmány szerint a távtartó környékén a lumineszkáló anyagréteggel ellátott, részben transzparens felületen helyi rétegvastagság-csökkenést alkalmazunk. A találmány azt az esetet is magában foglalja, amelynél a csökkentett vastagság nullával egyenlő, azaz a helyi rétegvastagság-változás anyagkihagyásnak felel meg.
Ezáltal egyrészt alkalmas geometriai kialakítás esetén az alatta lévő távtartó által okozott árnyékolás kompenzálható. Másrészt a találmány szerinti megoldás esetén a távtartók és a transzparens fal közvetlen érintkezési tartományában kissé sötétebb folt maradhat, amely a találmány szerint egy világosabbá tett környezetben optikailag szinte eltűnik. Ez egyrészt a figyelő távolságától és a világosabb felület és a sötét folt geometriai kiterjedésétől függ. Másrészt egy már ismert kompenzálás! intézkedés, mint optikai diffúzorok, prizmatárcsák és hasonlók alkalmazásával helyi átlagolás érhető el, amelynek eredményeként a sötét folt és a világosabb környezeti rész egymást kompenzálja.
A találmánynak egy előnyös kiviteli alakja szerint a távtartónak az említett környéke mindenkor eltérő lumineszkálóanyagréteg-vastagsággal rendelkező, sok felületből álló, viszonylag finom geometriai szerkezettel rendelkezik. Ebben az esetben egy tulajdonképpen helyi átlagolásból adódó hatásos lumineszkálóanyagréteg-vastagság diszkrét fokozatok szerint változhat vagy folyamatosan változhat a különböző lumineszkálóanyagréteg-vastagságok vagy a különböző felületrészek variálásával. Ezen kialakítás vonatkozásában a bejelentőnek a „Geometriai kisülési eloszláshoz igazított lumineszkálóanyagréteg-vastagságú fénycső” c. bejelentésére utalunk, amelynek bejelentési napja a jelen bejelentés napjával megegyezik.
A találmánynak egy további gondolata arra irányul, hogy a távtartó és az itt tárgyalt fal közötti felfekvési felületet minél kisebb kiterjedéssel alakítsuk ki. Ez ellen ugyan mechanikai megfontolások szólnak, éspedig a falnak (általában üvegből készült fal) a távtartó által történő pontszerű megterhelésének megakadályozása. Ezt a hátrányt viszont ellensúlyozza a találmány szerinti rétegvastagság-csökkenés által világosabbá tehető felület minimalizálása. Előnyös ebben az esetben, ha a
HU 224 261 Β1 felfekvő felület méretei korlátozva vannak. Másfelől léteznek olyan esetek, különösen vonalszerűén elhelyezkedő távtartók esetén, például a kisülőedény kereteként kiképzett távtartó esetén, ahol a felfekvő felület korlátozása csak egy irányban (a távtartó vonalára merőleges irányban) előnyös.
A felfekvő felület korlátozásának mennyiségi jellemzése célszerűen a kisülőedénynek a távtartó által áthidalt távolságára, tehát például a síksugárzó fénycső lemeztávolságára vonatkozik. Ebben az esetben a felfekvő felület említett kisebb kiterjedése célszerűen kisebb, mint ezen távolság 30%-a, előnyösen kisebb, mint 20%-a vagy 10%-a.
A találmánynak egy további lényeges kialakítása a távtartókkal ellátott kisülőedénynek olyan termikus ciklusok során biztosított stabilitását veszi figyelembe, amilyenek a lámpa üzemelése során gyakorlatilag elkerülhetetlenek. A találmány kidolgozása során lényegesnek bizonyult, hogy a kisülőedény különböző fő alkotórészeinek és a távtartóknak a hőkitágulási együtthatóit egymáshoz igazítsuk. Különösen előnyös, ha a távtartó hőtágulási együtthatója a kisülőedény fő alkotórészei hőkitágulási együtthatójának ±30%-át kitevő tartományban van. A kisülőedény fő alkotórészei alatt azon szerkezeti elemeket értjük, amelyek hőtágulása a geometriai méretük és a kisülőedényben ellátott funkcióik miatt a teljes kisülőedény hőtágulása vonatkozásában lényeges. Síksugárzó esetén ezekhez tartoznak például a két lemez, valamint ezt a két lemezt összekötő keret. Hibás illesztések ebben a tartományban az üzem során fellépő hőigénybevételek mértékétől függően a kisülőedény-alkotórészek és a távtartók egymáshoz képesti eltolódásához és belső feszültségekhez vezethetnek és így instabilitáshoz, valamint összeköttetések szétválásához és akár lámpa összetöréséhez is vezethetnek.
Előnyös, ha a távtartók anyagaként lágyüveget alkalmazunk. Az ilyen lágyüveganyagok anyagtechnikailag továbbfeldolgozott alakban is alkalmazhatók, például kötőanyag által összetartott lisztként, illetve üvegforraszként. Végül különböző kerámiák is alkalmazhatók, különösen AI2O3-kerámia. Az anyag kiválasztása és a hőtágulási együtthatók vonatkozásában a kiviteli példára utalunk.
A távtartónak a fal transzparens felületén való felfekvési felülete vonatkozásában a már említett csökkenését (minimalizálása) tekintve bebizonyosodott, hogy a távtartó és a fal közt egy szilárd kapcsolat nem feltétlenül előnyös, hanem előnyös lehet, ha a távtartó csak a másik oldal felé, tehát a szemben lévő falon van rögzítve, aminek révén a teljes összeszereléshez rögzítve van. Alkalmas geometriai kialakítás révén a transzparens felülettel rendelkező fal a távtartón csak felfekszik, és további összekötő anyagok, mint üvegforraszok, ragasztóanyagok vagy hasonló anyagok alkalmazásától eltekinthetünk. Ezáltal a felfekvő felület minimumra csökkenthető.
Ezenkívül ezáltal a távtartó által összekötött két fal közötti hőtágulási különbségek vonatkozásában is előny adódik. A különböző hőtágulások következtében keletkező keresztirányú eltolódások esetén a csak felfekvő fal a távtartóhoz képest elmozdulhat, mielőtt túl nagy feszültségek keletkeznének.
A távtartó leképezése által létrehozott optikai zavarokat oly módon is csökkenthetjük, hogy a távtartót lumineszkáló anyagréteggel vonjuk be. Ezáltal a távtartó a transzparens fal másik oldalán már nem jelenik meg többé vagy kevésbé feltűnően, árnyékolásként, eltekintve a távtartó és a fal közötti közvetlen felfekvési tartománytól. Oda ugyanis túl kevés ultraibolya fény jut, hogy a lumineszkáló anyagot említésre méltó mértékben gerjessze.
Mivel a távtartó lumineszkáló anyaggal való beborítása a falon való felfekvési felületet növeli, le kell szögeznünk, hogy ezen lumineszkáló anyagréteg világítása révén a lumineszkáló anyagrétegnek a falon való felfekvési tartománya a réteg nélküli távtartóval összehasonlítva nem jelenik meg árnyékként, ha kielégítő mennyiségű ultraibolya fény a gerjesztésre rendelkezésre áll. Ennek megfelelően a fentiek értelmében a felfekvő felület minimalizálására értékelendő hatásos felfekvő felületének a távtartónak azon felfekvő felülete számít, amely nem rendelkezik lumineszkáló anyagréteggel (illetve a lumineszkáló anyagréteg nem kielégítően gerjesztett részeivel).
A távtartó környékének világosabbá tétele (fényerő növelése) a találmány szerint oly módon is megvalósítható, hogy a távtartónak a transzparens fal felé néző részét visszaverő bevonattal látjuk el. Ezáltal a kisülőedényen belül diffúz módon elosztott fényt a falon lévő lumineszkáló anyagrétegnek a találmány szerinti vékonyított részébe felerősítve becsatoljuk.
Ahogy a bevezetőben már említettük, a távtartó környékének a különböző ismertetett intézkedések révén történő világosabbá tétele (fényerő növelése) diffúz módon szóró közegek segítségével megoldható, úgyhogy a legalább a távtartó és a fal közötti közvetlen felfekvési tartományban elkerülhetetlen sötét folt a diffúz módon szóró közegen való áthaladás után a diffúz módon szóró közeg révén a világos környezetben eltűnik, illetve kompenzálódik.
A találmány létrehozása során különösen előnyösnek bizonyult tejüveg réteg alkalmazása, amely előnyös kompromisszumos megoldást kínál egyrészt egy erős diffúz szóróhatás és másrészt a teljes elrendezés hatásfokának növelése érdekében biztosítandó nagy transzmissziós képesség között. Műszaki okokból célszerű lehet, ha a kisülési térfogatot közvetlenül határoló réteget más műszaki megfontolások miatt meghatározott üvegből alakítunk ki, míg a tejüvegből való réteg efölött lévő borítórétegként van kiképezve.
A teljes szerkezet leegyszerűsítése érdekében speciális tejüvegek megfelelő készítése esetén célszerű darabszámoknál lehetőség van arra is, hogy a transzparens falat alapvetően (egy rétegben) tejüvegből alakítjuk ki.
Amennyiben távtartóként egy síksugárzó kisülőedény keretét alkalmazzuk, úgy a találmány értelmében a hatásos lumineszkáló felület előnyösen növekszik. Erre a kiviteli példánál még részletesebben is kitérünk.
HU 224 261 Β1
A találmányt az alábbiakban egy előnyös kiviteli példa kapcsán a mellékelt rajzra való hivatkozással részletesebben is ismertetjük, ahol a rajzon az
1. ábrán egy találmány szerinti, síksugárzót képező fénycsőben alkalmazott távtartó vázlatos részlete keresztmetszetben látható, ahol a távtartó lumineszkáló anyagrétegben lévő mélyedéssel van körülvéve, és a
2. ábrán a találmány szerinti, síksugárzót képező fénycsőben alkalmazott további távtartó vázlatos nézete keresztmetszetben látható, ahol a távtartó egy síksugárzóhoz való keretnek felel meg, és egyik oldal felől a lumineszkáló anyagrétegben kiképzett mélyedéssel van körülvéve.
Az 1. ábrán egy találmány szerinti, síksugárzót képező fénycső keresztmetszeti nézete látható. A fénycső dielektromosan gátolt kisülésekhez van kiképezve és lényegében ismert módon van felépítve, ahol a már hivatkozott technika állására utalunk. Az alábbiakban különösen az elektródelrendezésekre és a dielektromosan gátolt kisülésre jellemző dielektromos rétegekre nem térünk ki.
Az 1. ábra csak egy részletet mutat, amelyen 6 távtartó látható, továbbá 1 alaplemeznek egy része és összességében 2-vel jelölt fedőlemeznek egy, a 6 távtartó körül lévő része ismerhető fel.
A 6 távtartó precíziós üveggolyóból áll, amelynek átmérője 5 mm. Egy például 315 mm*239 mm*10 mm méretű síksugárzó fénycső esetén, ahol az 1 alaplemez és a 2 fedőlemez vastagsága 2,5 mm, negyvennyolc ilyen jellegű 6 távtartó kerül alkalmazásra.
Az 1 alaplemez az előállított látható fénynek a transzparens 2 fedőlemez felé történő visszaverésére szolgáló 7 reflekciós réteggel van ellátva. A 7 reflekciós rétegnek a kisülési térfogat felé mutató oldalán és a 2 fedőlemezen egy-egy 3 lumineszkáló anyagréteg van elrendezve. A 6 távtartó az 1 alaplemezre 5 üvegforrasszal van rögzítve, amelyet sűrűn folyó, lágyüvegporból és kötőanyagból álló keverékként viszünk fel, és hőkezeléssel szárítjuk és keményítjük. A 6 távtartó a 2 fedőlemezen golyó alakja miatt lényegében pontszerűen fekszik fel, ahol az egyéb elkerülhetetlen felfekvő felület a részt vevő felületek rugalmas deformálódásából és egyenetlenségéből adódik. A 6 távtartó és a 2 fedőlemez közötti felfekvő felület körül a 2 fedőlemezen a 3 lumineszkáló anyagréteg el van hagyva, azaz a felfekvő felület a lumineszkáló anyagrétegben kiképzett 8 bemélyedésen belül helyezkedik el.
Ezenkívül a 6 távtartót képező üveggolyó egy további 3’ lumineszkáló anyagréteggel van bevonva. Ezen 3' lumineszkáló anyagréteg véges vastagsága miatt a 6 távtartó és a 2 fedőlemez közötti felfekvő felületet kismértékben megnöveli, ahogy már említettük, ahol a 3’ lumineszkáló anyagréteg a leárnyékoláshoz alig járul hozzá kiegészítésképpen.
A dielektromosan gátolt gázkisülés által létrehozott ultraibolya fényt a 3 és 3’ lumineszkáló anyagrétegekben látható fénnyé alakítjuk át, ahol a kisülési térfogatban a látható fény lényegében diffúz eloszlása valósul meg. A 7 reflekciós rétegen való visszaverés elősegíti, hogy az 1 alaplemez tartományában a veszteségeket minimalizáljuk. Ennek megfelelően a 6 távtartó körül a lumineszkáló anyagrétegtől mentes 8 bemélyedés tartományába látható fényt juttatunk, ahol különösen a 6 távtartón lévő 3’ lumineszkáló anyagrétegnek a 2 fedőlemez irányába mutató fele által biztosított fényhányad számottevő.
A 2 fedőlemezen lévő 3 lumineszkáló anyagrétegnek a távolabb elhelyezkedő, „normál'-vastagságú tartományaihoz viszonyítva a lumineszkáló anyag kimaradt adszorpciója és reszorpciója miatt a 6 távtartó környékén különösen sok fény hatolhat át a 2 fedőlemezen.
Az 1. ábrán továbbá látható, hogy a 2 fedőlemez két részrétegből áll, éspedig egy alsó 2a üvegrétegből, amely ugyanúgy, mint az 1 alaplemez, anyagtechnikai okokból egy, az alábbiakban még pontosabban ismertetésre kerülő B 270 üvegből áll, valamint egy efölött elhelyezkedő, tejüvegből való 2b fedőrétegből a kilépő látható fény diffúz szórására. Az említett anyagtechnikai okok egyrészt a megmunkálási tulajdonságokat érintik, éspedig egy előnyös 708 °C lágyuláspontot, továbbá a fellépő plazmák ellen jó vegyi ellenálló képességet, valamint az üvegen belüli alkálimigrációk elleni ellenálló képességet, az alábbiakban még részletesebben ismertetett hőkitágulási együtthatót, valamint végül az előnyös tranzfúziós tulajdonságokat.
A tejüvegből való 2b fedőréteg fölött prizmás 4 fólia helyezkedik el, amely a fénykilépés térbeli szögét szűkíti (úgynevezett „brightness-enhancement” fólia, a 3M gyártócég terméke), emellett a prizmás 4 fólia a fénysűrűséget járulékosan egyenletesebbé teszi (átlagolja) a tejüvegből való 2b réteg hatását felerősítve.
Alkalmazhatók továbbá úgynevezett DBEF-fóliák (a 3M gyártócég terméke) vagy hasonló funkciójú fóliák, amelyek lényegében részben reflektáló polarizátorokat képeznek. A folyadékkristályos polarizációs tulajdonságaihoz igazítva így a folyadékkristályos képernyők hátulról történő megvilágítása során a hasznossági tényező tovább növelhető.
A tejüvegből való 2b fedőréteg és a prizmás 4 fólia kombinálása a fénysűrűség eloszlásának inhomogenitásait messzemenően kiküszöböli, úgyhogy a 6 távtartónak a 2 fedőlemezen való közvetlen felfekvése miatt keletkező kis sötét folt a lumineszkáló anyagréteg 8 bemélyedésének tartományában elért nagyobb fényerő által kompenzálható. Ezenkívül a 8 bemélyedés tartományában keletkező nagyobb fényerő a 6 távtartó alatt különösen az 5 üvegforrasz tartományában az 1 alaplemez tartományából származó fény hiányát kompenzálja.
Ezenkívül a 6 távtartót képező üveggolyó az 1. ábrán látható felső felében a 3’ lumineszkáló anyagréteg helyett vagy az alatt a 7 reflekciós rétegnek megfelelő reflekciós réteggel lehet ellátva.
A 2. ábra az 1. ábrához hasonló keresztmetszetű képet mutat, ahol viszont a síksugárzó fénycsőnek egy pereme is látható. Ott helyezkedik el egy 6’ távtartó, amely a kisülőedényt a szélén és az 1 alaplemez és a 2 fedőlemez között elhelyezkedő üvegkeret alakjában
HU 224 261 Β1 zárja le, és amely az alábbiakban még részletezésre kerülő B 270 üvegből áll. Ez az üvegkeret a felső és alsó oldalán 5 üvegforraszrétegek segítségével az 1 alaplemezzel és a 2 fedőlemezzel van összekötve. Stabilitási okokból a 2 fedőlemezen való felfekvő felület minimalizálásától eltekintettünk. A 6’ távtartót képező üvegkeret felül és alul laposan felfekvő, felállított téglalap alakú keresztmetszettel rendelkezik.
A kisülőtérfogat felé (az ábrán jobb oldal felé) a 6’ távtartó, azaz az üvegkeret 3’ lumineszkáló anyagréteggel van ellátva, amelynek hasonló a funkciója, mint az 1. ábra szerinti kiviteli példánál ismertetett üveggolyón elrendezett lumineszkáló anyagrétegé. A 6’ távtartó hosszúkás geometriájának megfelelően csak az egyik oldalon, éspedig a kisülőtérfogat felé a 2 fedőlemez 3 lumineszkáló anyagrétegében elvékonyítást képező 8 bemélyedés van kiképezve. Ezen 8 bemélyedés esetén a 3 lumineszkáló anyagréteg rétegvastagsága a 6' távtartótól való oldalirányú távolsága csökkenésével csökken, és a 3’ lumineszkáló anyagréteggel való érintkezési helyén hozzávetőleg nullával egyenlő. A rétegvastagság-csökkenés kezdetétől ez az átmenet lényegében lineáris.
A rétegek felépítése egyebekben az 1. ábra szerinti felépítésnek felel meg, és ezért itt erre részletesebben nem térünk ki. Itt csupán az alapvetően azonos rétegfelépítés másik helyén vett keresztmetszetéről van szó.
A találmány előnye ezen a helyen abban van, hogy a lámpának a 6’ távtartó, illetve a keret közelében a 6’ távtartó oldaláról hiányzó diffúz sugárzás miatt fellépő elsötétedése kompenzálható. A rétegvastagság-csökkenést képező 8 bemélyedésének tipikus szélessége 1 cm-ig terjed, és a rétegvastagság-csökkenés nélküli elsötétített tartománynak felel meg.
Ezenkívül elérhető továbbá a hatásos világítófelület megnövelése azáltal, hogy a tejüvegből való 2b fedőréteg vagy egy külső optikai diffúzor és a prizmás 4 fólia simítóhatása a 8 bemélyedésben megnövelt fényerősségnek a 6’ távtartót képező keretnek a már lesötétített tartományán túl terjedő kiegyenlítéséről gondoskodik.
A 6’ távtartót képező üvegkeret a bemutatott kiviteli alakban téglalap alakúan egy, alaprajzban téglalap alakú lapos kiképzésű sugárzó köré van vezetve. Ezáltal a síksugárzó összes oldalán a világítótartomány kiszélesedik, és ezáltal a tulajdonképpeni világítófelület összességében növekszik.
Az alkalmazható üveganyagokkal kapcsolatban megállapítandó: alapvetően megkülönböztetjük a lágyüvegeket és keményüvegeket, ahol a megkülönböztetés kritériuma a lágyuláspont. Ezen találmány esetén általában közbenső üvegeket vagy lágyüvegeket is alkalmazunk, éspedig 9χ10-6 K-1, ±30% (előnyösen 20%, 10%) tartományba eső hőtágulási együtthatójú üvegeket. Szokásosan a keményüvegek 4χ10-6 K-1, a lágyüvegek pedig 9x1ο-6 K-1 tartományba esnek.
Különösen előnyös a B 270 üveg (gyártócég: DESAG, Deutsche Spezialglas AG in Grünenplan), amelynek hőtágulási együtthatója 9,5χ 10-6 K-1, és lágyuláspontja 708 °C. A hőtágulási együttható ezen tartományába esik a legtöbb lágyüveg, ezért a távtartók számára lágyüveget vagy lágyüvegalapú anyagokat alkalmazunk előnyösen. Ezenkívül úgynevezett AR-üveget (No. 8350) is alkalmazhatunk, amelyet az említett gyártócég állít elő és amelynek hőtágulási együtthatója 9,1x1ο-6 K-1 (ahol a B 270 üveggel kapcsolatban már említett műszaki okok lényegében az AR-üvegre is érvényesek). Ezenkívül A^C^-kerámia is alkalmazható, amelynek hőtágulási együtthatója δ,δ-β,βχΙΟ-6 K-1 tartományba esik.
Hátrányos viszont a kvarcüveg alkalmazása, amely a jó UV-áttetszőség miatt ezen a műszaki területen gyakran kerül alkalmazásra. A kvarcüveg közepes lineáris hőtágulási együtthatója hozzávetőleg 4,5-5,9χ10-7 K-1, és így a kisülőedényhez alkalmazott anyag hőtágulási együtthatójának csak 5-6%-át teszi ki. Ezenkívül a kvarcüvegnek az a hátrányos tulajdonsága, hogy a legtöbb alkalmazható lumineszkáló anyag rosszul tapad hozzá. Ezenkívül a kvarcüveg drága, és így a kisülőedény előállítására és a távtartók előállítása vonatkozásában csak kivételes esetben kerül alkalmazásra.

Claims (13)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Fénycső villamosán gátolt kisülésekhez, amelynek gáztöltelékkel töltött kisülőedénye, a kisülőedény legalább egy fedőlemezének (2) megtámasztására szolgáló legalább egy távtartója (6, 6’) van, ahol a fedőlemeznek (2) a látható sugárzás számára legalább részben transzparens, lumineszkáló anyagréteggel (3) ellátott felülete van, ahol a távtartó (6, 6') ezen fedőlemezt (2) az említett felületen megtámasztóan van elrendezve, azzal jellemezve, hogy a lumineszkáló anyagréteg (3) a távtartó (6, 6’) felfekvésének környékén levő bemélyedésnél (8) csökkentett vastagsággal van kiképezve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti fénycső, azzal jellemezve, hogy a bemélyedés (8) környéke különböző lumineszkálóanyagréteg-vastagságú felületekből álló geometriai szerkezettel rendelkezik.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti fénycső, azzal jellemezve, hogy a bemélyedés (8) lumineszkáló anyagrétegtől mentes felületekkel van ellátva.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti fénycső, azzal jellemezve, hogy a fedőlemez (2) tejüveg réteggel (2b) van ellátva.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti fénycső, azzal jellemezve, hogy a távtartó (6, 6') lényegében lágyüvegből, egy, lényegében lágyüvegtartalmú anyagból vagy kerámiából áll.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti fénycső, azzal jellemezve, hogy a távtartó (6, 6’) külső lumineszkáló anyagréteggel (3’) van ellátva.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti fénycső, azzal jellemezve, hogy a távtartó (6) a fedőlemezt (2) olyan kis felületű felfekvéssel megtámasztóan van elrendezve, amelynek bármely lineáris mérete kisebb a fedőlemez (2) és az alaplemez (1) távolságának 30%-ánál.
    HU 224 261 Β1
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti fénycső, azzal jellemezve, hogy a távtartó (6) összekötőanyag-mentesen fekszik fel a fedőlemezen (2).
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti fénycső, azzal jellemezve, hogy a távtartó (6) egy, a fal felé mutató tartományban reflekciós réteggel van ellátva.
  10. 10. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti fénycső, azzal jellemezve, hogy a távtartó (6) felfekvési felületének (minden irányban kis kiterjedésű) szélessége kisebb a fedőlemez (2) és az alaplemez (1) távolságának 30%-ánál.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti fénycső, azzal jellemezve, hogy a távtartó (6’) a kisülőedénynek egy határoló falát képezően van elrendezve.
  12. 12. A 11. igénypont szerinti fénycső, azzal jellemez5 ve, hogy a távtartó (6’) síksugárzót képező fénycsőnek
    - az alaplemezt (1) és a fedőlemezt (2) összekötő - keretét képezi.
  13. 13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti fénycső, azzal jellemezve, hogy a távtartók (6) hőtágulási
    10 együtthatója ±30% tűréssel a kisülőedény alaplemeze (1) és fedőlemeze (2) hőtágulási együtthatójának felel meg.
HU0003837A 1998-04-20 1999-04-09 Fénycső villamosan gátolt kisülésekhez HU224261B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19817476A DE19817476B4 (de) 1998-04-20 1998-04-20 Leuchtstofflampe mit Abstandshaltern und lokal verdünnter Leuchtstoffschichtdicke
PCT/DE1999/001093 WO1999054914A1 (de) 1998-04-20 1999-04-09 Leuchtstofflampe mit abstandshaltern und lokal verdünnter leuchtstoffschichtdicke

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0003837A2 HUP0003837A2 (hu) 2001-02-28
HUP0003837A3 HUP0003837A3 (en) 2003-02-28
HU224261B1 true HU224261B1 (hu) 2005-07-28

Family

ID=7865125

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0003837A HU224261B1 (hu) 1998-04-20 1999-04-09 Fénycső villamosan gátolt kisülésekhez

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6249079B1 (hu)
EP (1) EP0990259B1 (hu)
JP (1) JP3437185B2 (hu)
KR (1) KR100351341B1 (hu)
CA (1) CA2295161C (hu)
DE (2) DE19817476B4 (hu)
HU (1) HU224261B1 (hu)
TW (1) TW416081B (hu)
WO (1) WO1999054914A1 (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19960728B4 (de) 1999-12-16 2011-03-31 Osram Gesellschaft mit beschränkter Haftung Vorrichtung zur schattenfreien Hinterleuchtung von großflächigen Displays
DE10048410A1 (de) * 2000-09-29 2002-04-11 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Dielektrische Barriere-Entladungslampe
JP4493064B2 (ja) * 2000-10-06 2010-06-30 日本電気株式会社 平面型蛍光ランプの固定構造、及び液晶表示装置
DE10134965A1 (de) * 2001-07-23 2003-02-06 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Flache Entladungslampe
DE10140355A1 (de) * 2001-08-17 2003-02-27 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Entladungslampe mit Zündhilfe
US6756619B2 (en) * 2002-08-26 2004-06-29 Micron Technology, Inc. Semiconductor constructions
KR20050023858A (ko) * 2003-09-03 2005-03-10 삼성전자주식회사 면광원장치, 이의 제조 방법 및 이를 이용한 액정표시장치
KR20060027520A (ko) * 2004-09-23 2006-03-28 삼성코닝 주식회사 평판 램프의 제조방법
US7544260B2 (en) * 2004-10-20 2009-06-09 Mark Banister Micro thruster, micro thruster array and polymer gas generator
DE102005030077A1 (de) * 2005-06-27 2007-01-11 Schott Ag Mattglas-Scheibe sowie Whiteboard mit Mattglas-Scheibe
JP4731531B2 (ja) * 2006-11-14 2011-07-27 三星エスディアイ株式会社 発光装置及びこの発光装置を光源として用いる表示装置
KR102186434B1 (ko) 2019-07-04 2020-12-03 김성원 로터리 댐퍼

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE739303A (hu) * 1968-10-02 1970-03-24
JP2629677B2 (ja) * 1986-08-11 1997-07-09 富士通株式会社 ガス放電パネル
CH676168A5 (hu) * 1988-10-10 1990-12-14 Asea Brown Boveri
US4978888A (en) * 1989-07-18 1990-12-18 Thomas Electronics Incorporated Thick-film integrated flat fluorescent lamp
JPH05151934A (ja) * 1991-11-27 1993-06-18 Nec Kansai Ltd 平面発光型放電灯及びその製造方法
US5232549A (en) * 1992-04-14 1993-08-03 Micron Technology, Inc. Spacers for field emission display fabricated via self-aligned high energy ablation
DE4311197A1 (de) * 1993-04-05 1994-10-06 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Verfahren zum Betreiben einer inkohärent strahlenden Lichtquelle
JP3223651B2 (ja) 1993-06-25 2001-10-29 ウシオ電機株式会社 誘電体バリヤ放電ランプ
US5734224A (en) * 1993-11-01 1998-03-31 Canon Kabushiki Kaisha Image forming apparatus and method of manufacturing the same
US5714840A (en) * 1995-03-07 1998-02-03 Asahi Glass Company Ltd. Plasma display panel
DE19526211A1 (de) * 1995-07-18 1997-01-23 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Verfahren zum Betreiben von Entladungslampen bzw. -strahler
DE19636965B4 (de) * 1996-09-11 2004-07-01 Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH Elektrische Strahlungsquelle und Bestrahlungssystem mit dieser Strahlungsquelle

Also Published As

Publication number Publication date
TW416081B (en) 2000-12-21
EP0990259A1 (de) 2000-04-05
DE59909844D1 (de) 2004-08-05
CA2295161A1 (en) 1999-10-28
JP3437185B2 (ja) 2003-08-18
KR20010013925A (ko) 2001-02-26
WO1999054914A1 (de) 1999-10-28
DE19817476A1 (de) 1999-11-04
HUP0003837A2 (hu) 2001-02-28
EP0990259B1 (de) 2004-06-30
JP2000513497A (ja) 2000-10-10
KR100351341B1 (ko) 2002-09-05
HUP0003837A3 (en) 2003-02-28
CA2295161C (en) 2007-07-24
US6249079B1 (en) 2001-06-19
DE19817476B4 (de) 2004-03-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7453192B2 (en) Backlight assembly and liquid crystal display apparatus
US6611092B2 (en) Flat fluorescent lamp having unique mating portion and liquid crystal display device incorporating such a flat fluorescent lamp
HU224261B1 (hu) Fénycső villamosan gátolt kisülésekhez
JP2006196456A (ja) バックライトアセンブリ及びこれを有する表示装置
KR100390454B1 (ko) 평판형 형광램프
JP2007087900A (ja) バックライトシステム
US6841930B2 (en) Flat lamp for emitting lights to a surface area and liquid crystal display using the same
US20120169946A1 (en) Lighting device, display device and television receiver
US5272410A (en) Radiation-emitting panels and display assemblies
US20060255714A1 (en) Flat fluorscent lamp and backlight unit having the same
JP2001155527A (ja) バックライト装置および液晶表示装置
US7520653B2 (en) Backlight unit and liquid crystal display device using the same
JP2000066200A (ja) 液晶表示装置
US20070217222A1 (en) Surface light source device and backlight unit having the same
JP2874418B2 (ja) 照明装置
KR20070034945A (ko) 평면형 방전 램프 점등 시스템
US7903202B2 (en) Liquid crystal display device
JP2009016168A (ja) 液晶表示装置
KR100682337B1 (ko) 액정표시장치 및 그에 채용되는 램프 반사판의 제조 방법
JP3371220B2 (ja) 面状光源装置
KR20050028654A (ko) 평판형 형광램프
JP2006073306A (ja) 照明装置
JP2000223079A (ja) 蛍光ランプおよび照明装置
KR101264684B1 (ko) 백라이트 유닛
JP2007272041A (ja) ランプユニット

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20050513

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees