HU222544B1 - Eljárás és berendezés nagyteljesítményű kenőolajok regenerálására - Google Patents

Eljárás és berendezés nagyteljesítményű kenőolajok regenerálására Download PDF

Info

Publication number
HU222544B1
HU222544B1 HU0001433A HUP0001433A HU222544B1 HU 222544 B1 HU222544 B1 HU 222544B1 HU 0001433 A HU0001433 A HU 0001433A HU P0001433 A HUP0001433 A HU P0001433A HU 222544 B1 HU222544 B1 HU 222544B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
oils
strong
alkali
weight
oil
Prior art date
Application number
HU0001433A
Other languages
English (en)
Inventor
Med Ali Boufahja
Mohamed Dhaouadi
Abdelhafidh Jaafar
Salah Meziou
Achour Ouazzane
Original Assignee
Société Tunisienne de Lubrifiants- Sotulub
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Société Tunisienne de Lubrifiants- Sotulub filed Critical Société Tunisienne de Lubrifiants- Sotulub
Publication of HUP0001433A2 publication Critical patent/HUP0001433A2/hu
Publication of HUP0001433A3 publication Critical patent/HUP0001433A3/hu
Publication of HU222544B1 publication Critical patent/HU222544B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10MLUBRICATING COMPOSITIONS; USE OF CHEMICAL SUBSTANCES EITHER ALONE OR AS LUBRICATING INGREDIENTS IN A LUBRICATING COMPOSITION
    • C10M175/00Working-up used lubricants to recover useful products ; Cleaning
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10MLUBRICATING COMPOSITIONS; USE OF CHEMICAL SUBSTANCES EITHER ALONE OR AS LUBRICATING INGREDIENTS IN A LUBRICATING COMPOSITION
    • C10M175/00Working-up used lubricants to recover useful products ; Cleaning
    • C10M175/0016Working-up used lubricants to recover useful products ; Cleaning with the use of chemical agents

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Production Of Liquid Hydrocarbon Mixture For Refining Petroleum (AREA)
  • Lubricants (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás és berendezés kevés tüzelőanyagot,zsírsavat és klórozott terméket tartalmazó kenőolajok regenerálására.Az eljárás során a fáradt kenőolajok a következő egymás utáni kezelésiszakaszokon mennek át: hozzáadják egy erős lúg vizes oldatát 0,5–3tömeg% tisztalúg-mennyiségben a használt kenőolajok tömegérevonatkoztatva; dehidrálják és extrahálják a könnyű szénhidrogéneket;extrahálják és visszanyerik a gázolajat (stripping); extrahálják aszennyezéseket. A találmány értelmében a könnyű szénhidrogénekdehidrálását és extra- hálását követően kiegészítőleg hozzáadják egyerős lúg vizes oldatát a fáradt kenőolajok tömegére vonatkoztatva0,1–1 tömeg% tisztalúg-mennyiségben. A kezelt fáradt kenőolajbóllepárlással eltávolítják a szennyezéseket. ŕ

Description

KIVONAT
A találmány tárgya eljárás és berendezés kevés tüzelőanyagot, zsírsavat és klórozott terméket tartalmazó kenőolajok regenerálására. Az eljárás során a fáradt kenőolajok a következő egymás utáni kezelési szakaszokon mennek át: hozzáadják egy erős lúg vizes oldatát 0,5-3 tömeg% tisztalúg-mennyiségben a használt kenőolajok tömegére vonatkoztatva; dehidrálják és extrahálják a könnyű szénhidrogéneket; extrahálják és visszanyerik a gázolajat (stripping); extrahálják a szennyezéseket. A találmány értelmében a könnyű szénhidrogének dehidrálását és extrahálását követően kiegészítőleg hozzáadják egy erős lúg vizes oldatát a fáradt kenőolajok tömegére vonatkoztatva 0,1-1 tömeg% tisztalúg-mennyiségben. A kezelt fáradt kenőolajból lepárlással eltávolítják a szennyezéseket.
1. ábra
HU 222 544 B1
A leírás terjedelme 8 oldal (ezen belül 2 lap ábra)
HU 222 544 Β1
A találmány tárgya eljárás és berendezés nagy teljesítményű fáradt kenőolajok regenerálására.
Ilyen regenerálási eljárások már ismertek. Ezek közül elsősorban a WO-94/21761 számú szabadalmi bejelentésben leírt eljárásra utalunk. Az ebben a korábbi iratban leírt kenőolaj-regenerálási eljárásban a fáradt kenőolajok a következő egymás utáni kezelési szakaszokon mennek át:
a) előmelegítés, amelynek folyamán a regenerálandó olajokat 120 és 250 °C közötti hőmérsékletre melegítik;
b) erős lúg vizes oldatának hozzáadása, a tiszta lúgra vonatkoztatott 1 -3 tömeg% mennyiségben;
c) a szennyezések eltávolítása.
Ez a korábbi irat leírja ennek az eljárásnak az általában eredményes, előnyös foganatosítási módjait is. Ennek ellenére törekedtek még jobb minőségű regenerált olajok előállítására.
A találmányunk elé kitűzött feladat ilyen eljárás és az ennek megvalósítására szolgáló berendezés.
Ezt a feladatot a kevés üzemanyagot, zsírsavat és klórozott terméket tartalmazó kenőolajok regenerálására szolgáló eljárás tekintetében a találmány értelmében úgy oldjuk meg, hogy a fáradt kenőolajok a következő egymás utáni kezelési szakaszokon, az alábbi sorrendben mennek át:
a) kiválasztjuk a kezelésre alkalmas fáradt olajokat;
b) hozzáadjuk egy erős lúg vizes oldatának első mennyiségét;
c) a keveréket 120 és 250 °C közötti hőmérsékletre melegítjük;
d) hozzáadjuk az erős lúg vizes oldatának második mennyiségét; az erős lúg vizes oldatának első és második mennyisége együtt 0,5-3 tömeg% tiszta lúg a fáradt kenőolajok tömegére vonatkoztatva;
e) dehidráljuk és extraháljuk a könnyű szénhidrogéneket;
f) extraháljuk és visszanyeljük a gázolajat (stripping);
g) extraháljuk a szennyezéseket.
A találmány értelmében az e) szakaszt követően kiegészítőleg hozzáadjuk egy erős lúg vizes oldatát a fáradt kenőolajok tömegére vonatkoztatva 0,5-3 tömeg% tisztalúg-mennyiségben.
A találmánynak a különböző foganatosítási módjai szerint akár egyenként, akár bármely műszakilag lehetséges kombinációban a következő jellemzői lehetnek:
- az erős lúgokat kiegészítőleg a gázolaj extrahálásának és visszanyerésének szakaszában adjuk hozzá,
- az erős lúgokat kiegészítőleg a gázolaj extrahálásának és visszanyerésének szakasza után adjuk hozzá,
- a könnyű szénhidrogének dehidrálásának, extrahálásának és a gázolaj sztrippelésének szakasza után a sztrippelt olajból a szennyezéseket újraforralóval (rebojlerrel) ellátott vákuum-lepárlótoronyban eltávolítjuk, majd az erős lúgok kiegészítő hozzáadása előtt oxidáljuk, és ezután ffakcionáljuk,
- a szennyezéseket vákuumlepárlással távolítjuk el, ami biztosítja egyrészt az alapkenőolajok, másrészt az összes szennyezést magában foglaló maradék szétválasztását.
Az első hozzáadáskor a vizes oldatban hozzáadott erős lúgok mennyisége a fáradt kenőolajok tömegére vonatkoztatva 0,5 és 3 tömeg% közötti tiszta lúg lehet. Ez a hozzáadás teljesen vagy részben hidegen vagy melegen végezhető.
A regenerálandó fáradt olajok 120 és 250 °C közötti melegítési hőmérséklete olyan hőmérséklet, amelyen végbemegy a lúg teljes vagy részleges meleghozzáadása.
Találmányunkat annak példaképpeni kiviteli alakjai kapcsán ismertetjük részletesebben ábráink segítségével, amelyek közül az
1. ábra fáradt kenőolajok regenerálására szolgáló, a technika állása szerinti eljárás és berendezés vázlata, a
2. ábra fáradt kenőolajok regenerálására szolgáló, találmány szerinti eljárás és berendezés vázlata, a
3. ábra fáradt kenőolajok regenerálására szolgáló, találmány szerinti eljárás és berendezés második kiviteli alakjának vázlata, a
4. ábra fáradt kenőolajok regenerálására szolgáló, találmány szerinti eljárás és berendezés harmadik kiviteli alakjának vázlata.
Az összegyűjtött fáradt kenőolajok eredete különféle lehet. Szó lehet például motorolajról, hajtóműolajról, hidraulikaolajról, turbinaolajról stb.
Amikor ezek az olajok a regenerálóegységbe érkeznek, ellenőrizzük alkalmasságukat a kezelésre.
A találmány szerinti regenerálási eljárás célja ugyan a könnyű összetevők, így a benzin, gázolaj és víz eltávolítása, de lehetővé teszi az olaj bomlástermékeinek és az adalék anyagoknak az eltávolítását is, viszont nem teszi lehetővé bizonyos összetevők eltávolítását, amelyek ugyanolyan nehezek, mint az olajok, és azoktól eltérő fizikai tulajdonságaik vannak. Ilyen lehet például az üzemanyag, amelynek az eltávolítása vagy kezelése csak teljes finomítási eljárással végezhető.
A keverékek túl nagy klórtartalma várhatólag a berendezés idő előtti elhasználódásához vezet.
Az üzemanyagot, zsírsavakat vagy klórt túl nagy részarányban tartalmazó összegyűjtött olajokat tehát mellőzzük. Ezek általában azok az olajok, amelyek a regenerálhatósági próbákon nem felelnek meg. Ezen különböző összetevők koncentrációjának értékelésére az adott szakterületen önmagukban ismert regenerálhatósági próbákat végzünk.
A regenerálhatósági próbák a következők:
- A „klórpróba” kloridok jelenlétének megállapítását teszi lehetővé. Egy fáradt olajba merített rézhuzalt lángba helyezünk. Zöldes láng kloridok jelenlétét mutatja.
- A „csepp-próba” üzemanyag jelenlétének megállapítását teszi lehetővé. Egy csepp olajat kromatográfiás papírra helyezünk. Koncentrikus kör sárgás fényudvarral üzemanyag jelenlétét mutatja.
- A „zsírpróba” az olajokban lévő zsírsavak jelenlétének megállapítását teszi lehetővé. 2 ml fáradt olajat szódapasztilla jelenlétében melegítünk. Ha az olaj lehű2
HU 222 544 Β1 lés után koagulálódik, akkor ez azt jelenti, hogy zsírsavak vannak jelen.
- Poliklór-bifenil koncentrációjának meghatározása. Ezt a próbát az érvényben lévő szabályozástól függően végezzük el, és korlátáit is ez a szabályozás rögzíti.
Az 1 összegyűjtött fáradt olajokat a próbák sikeres elvégzése után egy 2 tartályban gyűjtjük össze.
Az olajokat vagy a 2 tartály belsejében, vagy a nem ábrázolt hagyományos módszerekkel végzett ürítésük során összekeverjük.
A fáradt olajokhoz a 4a tartályban tárolt és az 5a keverőeszközökkel bevitt, és ebben kevert lúgot vagy lúgkeveréket adunk hozzá 10 és 40 °C közötti környezeti hőmérsékleten.
A 3 futőeszközök a 2 tartályból kapott és esetleg lúggal összekevert olajokat 120 és 250 °C közötti, előnyös módon 140 és 160 °C közötti hőmérsékletre melegítik.
A felmelegített fáradt olajokhoz a 4b tartályban tárolt és az 5b keverőeszközökkel bevitt és ebben kevert lúgot vagy lúgkeveréket adunk hozzá.
A fáradt olajokhoz 0,5 és 3 tömeg% közötti mennyiségű tiszta lúgot adunk hozzá.
Ezt a részarányt, valamint ennek elosztását a két, hideg és meleg befecskendezési pont között előnyös módon a fáradt olajok minőségétől és a felhasznált lúg tulajdonságaitól függően lehet pontosabban meghatározni.
Az alkalmazott lúg egy erős lúg, előnyös módon nátrium-hidroxid vagy kálium-hidroxid. Tekintetbe kerülhet ezen lúgok keverékének alkalmazása is.
A megnövelt hőmérsékletű, erős lúggal adalékolt fáradt olajok egy 6 nyomáscsökkentő egységbe jutnak, amely nyomáscsökkentéssel (flash) eltávolítja a vizet és a könnyű szénhidrogéneket. Ebben a 6 nyomáscsökkentő egységben a víz elpárologtatása a keveréknek egy ballonpalackban végzett hirtelen expandálása révén következik be.
A vizet és a könnyű szénhidrogéneket a 7 kiömlőnyílás felé távolítjuk el és ürítjük ki. A maradó keveréket a 8 gázolaj-eltávolító (stripping) egységhez irányítjuk. Ezt az eltávolítást toronyban végzett lepárlással hozzuk létre.
Ily módon eltávolítjuk a 9 gázolajat, és a maradó keveréket a 10 lepárlótoronyba irányítjuk, amely lehetővé teszi a keverék ffakcionálását 11, 12 alapkenőolaj-rétegekre, és lehetővé teszi az összes szennyezést koncentráló 15 lepárlási maradék elválasztását.
Az alapolajokat a rétegek kívánt száma szerint különböző szinteken lehet elválasztani.
Jó eredményeket értünk el egyrészt 150 Neutral 11 alapolaj, másrészt 400-500 Neutral 12 alapolaj elválasztásával.
A 10 lepárlótorony hagyományos vákuumtorony, amely lehetővé teszi a lepárlási maradék disszociációját és eltávolítását. Ezt a 14 gyűjtőballonba irányítjuk.
A 15 lepárlási maradékot kiürítjük. Ez a maradék például aszfaltként vagy bitumenként útépítéshez használható. Tüzelőanyagként ugyancsak használható.
A vákuumos 10 lepárlótoronyhoz előnyös módon csatlakozik fenékürítő 13 elpárologtatótorony, amely lehetővé teszi hatékonyságának fokozását. A fáradt olajok nyomáscsökkentés (flash) előtti hőmérséklet-növeléséhez szükséges energia egy része előnyös módon a 10 lepárlótorony kimenetén lévő 11, 12 alapkenőolajréteg energiájának visszanyeréséből származik.
A fáradt olajokat visszanyerésükkor és a 2 tartályból való kilépésükkor előnyös módon szűrjük, hogy eltávolítsuk a szilárd részecskéket, amelyeket tartalmazhatnak.
Különböző, nem ábrázolt szivattyúk gondoskodnak a keverék és a leírt berendezésben eltávolított termékek keringtetéséről.
A nyomáscsökkentés (flash) előtt kiegészitőleg hozzáadott lúgoldat hígabb, mint a folyamat elején hozzáadott: mennyisége a fáradt olajok mennyiségének kb. 0,1-1 tömeg%-a tiszta lúgra vonatkoztatva. A hozzáadás a berendezés különböző pontjain történhet egyegy foganatosítási módnak megfelelően.
Ez a kiegészítő hozzáadás az eljárást olyan rugalmassá teszi, hogy lehetővé válik adaptálása a regenerált alapolajok iránt támasztott különböző fizikai-kémiai követelményekhez, vagyis olyan olajokat tud szolgáltatni, amelyeknek a minősége megfelel a kívánt eredményeknek.
A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi a regenerált alapolajok jobb stabilitását és a szennyezések cseppfolyósítását. Ez lehetővé teszi az eljárás könnyebb üzemeltetését.
A 2. ábrán látható első kiviteli alakban a kiegészítő hozzáadás a könnyű szénhidrogének dehidrálása és eltávolítása után történik. A 16 tartályban tárolt lúgot a 17 eszközök a sztrippelt, újrakeringtetett részben a fáradt olajokhoz juttatják és azokkal összekeverik.
Az olaj hőmérséklete ekkor előnyös módon 270 és 310 °C között van.
A 3. ábrán látható második kiviteli alakban a kiegészítő lúgot ugyanolyan koncentrációban és ugyanakkora hőmérsékleteken adjuk hozzá, mint az első kiviteli alakban, de a gázolaj eltávolításának (stripping) művelete után. A 18 tartályban tárolt lúgot a 19 eszközök a sztrippelt, felmelegített és a frakcionálótorony felé irányított olajba juttatják, és azzal összekeverik.
A 4. ábrán látható harmadik kiviteli alakban a gázolaj eltávolításának műveletét (stripping) követően a vákuumos 10 lepárlótoronyhoz csatlakoztatott - előnyös módon vékonyréteges - 13 elpárologtatótorony lehetővé teszi a szennyezések nagyobbik részének eltávolítását. Az ekkor kapott olajat egy 22 kádban gyorsan oxidáljuk, majd bizonyos mennyiségű kiegészítő tiszta lúgot adunk hozzá. Evégett a 23b tartályban tárolt lúgot a 24 keverőeszköz az olajba juttatja, és azzal összekeveri.
Az olajat ezután a 20 lepárlótoronyban frakcionáljuk.
Az olaj hőmérséklete a lúg hozzáadásakor a 23b tartályból kiinduló, közvetlenül a 20 lepárlótorony előtti befecskendezéskor 200-300 °C, a 23a tartályból kiinduló, közvetlenül az oxidáló- 22 kádba történő befecskendezéskor 120-200 °C.
A 13 elpárologtatótorony előnyös módon vékonyréteges torony. Lehetséges több egymás utáni elpárologtató alkalmazása is.
HU 222 544 Β1
A 20 lepárlótorony 21 lepárlási maradékait a torony hatékonyságától és a regenerált olajok iránt támasztott követelményektől függően vagy újrakeringtetjük és a 10 lepárlótorony bemeneténél befecskendezzük, vagy a maradéktárolóba juttatjuk, mint a 10 lepárlótoronytól és a 13 elpárologtatótoronytól jövő 15 lepárlási maradékot.
Ez a választás a kenőolajban lévő 21 lepárlási maradékok koncentrációjától függ. A választást a regenerált olajok iránt támasztott követelményektől függően rendszeresen megismételjük.
A 150N regenerált alapolaj színének stabilitását az
1. számú mellékletben, táblázatban adtuk meg. A 2. számú mintát a találmány 2. és 3. ábra szerinti kiviteli alakjának megfelelően állítottuk elő. A 3. számú mintát a találmány 4. ábra szerinti kiviteli alakjának megfelelően állítottuk elő. Ezeket a mintákat összehasonlítjuk a technika állása szerint egyetlen lúgbefecskendezéssel kapott mintával.
Hasonlóképpen a 400-500 N regenerált alapolaj5 nál, a találmány szerint előállított 5. és 6. számú mintát összehasonlítottuk a technika állása szerint előállított 4.
számú mintával.
Az ezzel az eljárással kapott színek stabilitása és a rétegek külleme jobb, és arról tanúskodik, hogy a talál10 mány szerinti előállított olaj minősége jobb a technika állása szerint előállított olaj minőségénél.
Az igénypontokban szereplő műszaki jellemzők után található hivatkozási jelek egyetlen célja az igénypontok megértésének megkönnyítése, és ezek a jelek nem korlá15 tozzák azok terjedelmét.
1. számú melléklet
Oxidálási vizsgálat az IP 306/79 számú szabvány szerint
Egység Szabvány 1 2 3 4 5 6
Az olaj típusa ASTM 1. minta 2. minta 3. minta 4. minta 5. minta 6. minta
Eredeti jellemzők a gyártás napján
Szín - D-1500 <2 <1,5 <1,5 <3 <2 1,5
Jellemzők az oxidálási vizsgálat előtt és 6 (hat) hónap ipari tárolás után
Szín - D-1500 <3,5 <2,5 <1,5 <3,5 <2,5 2
Oxidálási vizsgálat az IP 306/79 számú szabvány szerint
Szín - D-1500 <45 <35 2,5 <6 6 <3,5
S % - 0,1 0,052 0,0094 0,167 0,15 0,087
TOP % - 0,141 0,09 0,041 0,215 0,227 0,183
| S/TOP % - 70,92 57,78 22,93 77,67 86,08 47,54
S=Total Sludge (összes iszap)
TOP=Total Oxydation Products (összes oxidációs termék)
1. számú minta: a technika állásának megfelelően, az 1. ábra szerinti regenerálóegységben előállított, regenerált 150N réteg.
2. számú minta: a találmánynak megfelelően, a 2. és 3. ábra szerinti regenerálóegységben előállított, regenerált 150N réteg.
3. számú minta: a találmánynak megfelelően, a 4. ábra szerinti regenerálóegységben előállított, regenerált 150N réteg.
4. számú minta: a technika állásának megfelelően, az 1. ábra szerinti regenerálóegységben előállított, regenerált 400-500N réteg.
5. számú minta: a találmánynak megfelelően, a 2. és 3. ábra szerinti regenerálóegységben előállított regenerált 400-500N réteg.
6. számú minta: a találmánynak megfelelően, a 4. ábra szerinti regenerálóegységben előállított, regenerált 400-500N réteg. Megjegyzés: minél nagyobb az S/TOP arány, annál kevésbé stabil az olaj.

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás kevés tüzelőanyagot, zsírsavat és klórozott terméket tartalmazó kenőolajok regenerálására, 55 amelynek során a fáradt kenőolajok a következő egymás utáni kezelési szakaszokon, az alábbi sorrendben mennek át:
    a) regenerálhatósági próbák alapján kiválasztjuk a kezelésre alkalmas fáradt olajokat; 60
    b) hozzáadjuk egy erős lúg vizes oldatának első mennyiségét;
    c) a keveréket 120 és 250 °C közötti hőmérsékletre melegítjük;
    d) hozzáadjuk az erős lúg vizes oldatának második mennyiségét; az erős lúg vizes oldatának első és második mennyisége együtt 0,5-3 tömeg% tiszta lúg a fáradt kenőolajok tömegére vonatkoztatva;
    HU 222 544 Β1
    e) dehidráljuk és extraháljuk a könnyű szénhidrogéneket;
    f) extraháljuk és visszanyerjük a gázolajat (stripping);
    g) extraháljuk a szennyezéseket, azzal jellemezve, hogy az e) szakaszt követően kiegészítőleg hozzáadjuk egy erős lúg vizes oldatát a fáradt kenőolajok tömegére vonatkoztatva 0,5-3 tömeg% tisztalúg-mennyiségben.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az erős lúgokat kiegészítőleg a gázolaj extrahálásának és visszanyerésének szakaszában adjuk hozzá.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az erős lúgokat kiegészítőleg a gázolaj extrahálásának és visszanyerésének szakasza után adjuk hozzá.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a könnyű szénhidrogének dehidrálásának, extrahálásának és a gázolaj sztrippelésének szakasza után a sztrippelt olajból a szennyezéseket újraforralóval (rebojlerrel) ellátott vákuum-lepárlótoronyban eltávolítjuk, majd az erős lúgok kiegészítő hozzáadása előtt oxidáljuk, és ezután frakcionáljuk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szennyezéseket vákuumlepárlással távolítjuk el, ami biztosítja egyrészt az alapkenőolajok, másrészt az összes szennyezést magában foglaló maradék szétválasztását.
  6. 6. Berendezés fáradt olajok regenerálására, amely tartalmaz
    - egy tartályt (2) a fáradt olajok tárolására,
    - futőeszközöket (3) a fáradt olajok melegítésére,
    - tárolóeszközöket (4) erős lúg tárolására,
    - keverőeszközöket (5) az erős lúgnak a fáradt olajokhoz meghatározott arányban történő hozzákeverésére, az erős lúgot a fáradt olajhoz hozzákeverő keverőeszközök (5) és a szennyezéseket eltávolító eszközök (10 lepárlótorony, 13 elpárologtatótorony, 14 gyűjtőballon), a vizet nyomáscsökkentéssel (flash) eltávolító nyomáscsökkentő egység (6) és egy gázolaj-eltávolító egység (8), a szennyezéseket eltávolító eszközök (10 lepárlótorony, 13 elpárologtatótorony, 14 gyűjtőballon) tartalmaznak egy fenékürítő elpárologtatótoronyhoz (13) csatlakoztatott lepárlótomyot (10), azzal jellemezve, hogy
HU0001433A 1996-12-13 1997-12-05 Eljárás és berendezés nagyteljesítményű kenőolajok regenerálására HU222544B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9615380A FR2757175B1 (fr) 1996-12-13 1996-12-13 Procede et installation de regeneration d'huiles lubrifiantes a hautes performances
PCT/FR1997/002224 WO1998026031A1 (fr) 1996-12-13 1997-12-05 Procede et installation de regeneration d'huiles lubrifiantes a hautes performances

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0001433A2 HUP0001433A2 (hu) 2000-08-28
HUP0001433A3 HUP0001433A3 (en) 2001-02-28
HU222544B1 true HU222544B1 (hu) 2003-08-28

Family

ID=9498674

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0001433A HU222544B1 (hu) 1996-12-13 1997-12-05 Eljárás és berendezés nagyteljesítményű kenőolajok regenerálására

Country Status (23)

Country Link
EP (1) EP0944696B1 (hu)
AR (1) AR010353A1 (hu)
AT (1) ATE200302T1 (hu)
AU (1) AU5326998A (hu)
BG (1) BG64486B1 (hu)
CA (1) CA2274831C (hu)
CZ (1) CZ300297B6 (hu)
DE (1) DE69704500T2 (hu)
DK (1) DK0944696T3 (hu)
DZ (1) DZ2369A1 (hu)
ES (1) ES2156008T3 (hu)
FR (1) FR2757175B1 (hu)
GR (1) GR3036074T3 (hu)
HK (1) HK1022928A1 (hu)
HU (1) HU222544B1 (hu)
MA (1) MA24424A1 (hu)
OA (1) OA11060A (hu)
PL (1) PL186318B1 (hu)
PT (1) PT944696E (hu)
RU (1) RU2187544C2 (hu)
TN (1) TNSN97189A1 (hu)
UA (1) UA59382C2 (hu)
WO (1) WO1998026031A1 (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6238551B1 (en) * 1999-02-16 2001-05-29 Miami University Method of removing contaminants from petroleum distillates
ATE324421T1 (de) 2002-07-15 2006-05-15 Sener Grupo De Ingenieria Sa Verfahren zur regeneration von altölen mittels lösungsmittelextraktion
ES2199697B1 (es) 2003-09-23 2005-02-01 Sener Grupo De Ingenieria, S.A. Procedimiento para regenerar aceites usados por desmetalizacion y destilacion.
CN101104832B (zh) * 2006-07-11 2012-04-25 北京百慧生化制药有限责任公司 废润滑油再炼制的方法及其设备
EP3078730A4 (en) 2013-11-08 2017-07-19 Sener Ingenieria Y Sistemas, S.A. Method for increasing the yield of lubricating bases in the regeneration of used oils
CN106906040B (zh) * 2017-02-28 2020-01-10 中石化炼化工程(集团)股份有限公司 一种废润滑油的再生方法
CN107551657A (zh) * 2017-10-18 2018-01-09 杭州正进能源技术有限公司 润滑油净化再生装置
TN2017000484A1 (fr) 2017-11-20 2019-04-12 Soc Tunisienne De Lubrifiants Sotulub Amélioration du procédé de regénération des huiles usagées avec respect de différents aspects environnementaux.
CN110628455A (zh) * 2019-09-26 2019-12-31 南通市泓正再生资源有限公司 一种废矿物油再生回收处理系统
RU2713904C1 (ru) * 2019-10-23 2020-02-11 Акционерное общество "Интер РАО - Электрогенерация" Способ регенерации использованных смазочных масел с высокими рабочими параметрами
RU2712025C1 (ru) * 2019-10-23 2020-01-24 Акционерное общество "Интер РАО - Электрогенерация" Установка для регенерации использованных смазочных масел с высокими рабочими параметрами
RU2745628C1 (ru) * 2020-08-25 2021-03-29 Открытое акционерное общество "Всероссийский дважды ордена Трудового Красного Знамени теплотехнический научно-исследовательский институт" (ОАО "ВТИ") Установка для регенерации отработавших смазочных масел

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2818521A1 (de) * 1978-04-27 1979-11-08 Degussa Verfahren zur wiederaufbereitung von gebrauchten schmieroelen (ii)
IT1255534B (it) * 1992-09-30 1995-11-09 Processo di riraffinazione di oli usati
FR2703067B1 (fr) * 1993-03-22 1995-08-04 Sotulub Procédé et installation de régénération d'huiles lubrifiantes.

Also Published As

Publication number Publication date
OA11060A (fr) 2003-03-07
DZ2369A1 (fr) 2002-12-28
BG64486B1 (bg) 2005-04-30
CA2274831A1 (fr) 1998-06-18
UA59382C2 (uk) 2003-09-15
WO1998026031A1 (fr) 1998-06-18
DE69704500T2 (de) 2002-03-28
CA2274831C (fr) 2005-07-12
HUP0001433A3 (en) 2001-02-28
HUP0001433A2 (hu) 2000-08-28
FR2757175B1 (fr) 1999-03-05
HK1022928A1 (en) 2000-08-25
MA24424A1 (fr) 1998-07-01
RU2187544C2 (ru) 2002-08-20
PL186318B1 (pl) 2003-12-31
ES2156008T3 (es) 2001-06-01
AU5326998A (en) 1998-07-03
PL334068A1 (en) 2000-01-31
DK0944696T3 (da) 2001-05-14
CZ300297B6 (cs) 2009-04-15
FR2757175A1 (fr) 1998-06-19
AR010353A1 (es) 2000-06-07
EP0944696A1 (fr) 1999-09-29
BG103577A (en) 2000-05-31
CZ211899A3 (cs) 2000-03-15
EP0944696B1 (fr) 2001-04-04
PT944696E (pt) 2001-09-28
TNSN97189A1 (fr) 1999-12-31
GR3036074T3 (en) 2001-09-28
DE69704500D1 (de) 2001-05-10
ATE200302T1 (de) 2001-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4246397B2 (ja) 廃油再生法、前記方法によって得られた基油及びその使用
JPH06501722A (ja) 排油スラッジより油を回収する方法
RU2001116108A (ru) Способ повторной переработки старых масел
HU222544B1 (hu) Eljárás és berendezés nagyteljesítményű kenőolajok regenerálására
RU2107716C1 (ru) Способ и установка для регенерации смазочных масел
WO1999013033A1 (en) Method of re-refining waste oil by distillation and extraction
CN110484345A (zh) 一种废润滑油再生方法
CA2367207C (en) Method of removing contaminants from petroleum distillates
US7431829B2 (en) Method for regenerating used oils by demetallization and distillation
RU95121595A (ru) Способ и установка для регенерации смазочных масел
RU99115454A (ru) Способ и установка для регенерации смазочных масел с высокими рабочими характеристиками
CS259521B2 (en) Method of used oil regeneration
WO1995022589A1 (en) Process for re-refining oil without acid sludge generation
NO151550B (no) Fremgangsmaate ved reraffinering av brukt olje som inneholder smoereolje
EP0757091B1 (en) Procedure used to generate electric energy from used oils and other petroleum residues
AU726527B2 (en) Process for removing contaminants from thermally cracked waste oils
MXPA99005440A (en) High performance method and plant for regenerating lubricating waste oil
HU224762B1 (en) Method for recycling of used oil
ZANKER 396 Lubricating Oils, Molecular Weight Estimation It is required to calculate the molecular weight of lubricant for the cases:(a) for lubricant in general, of unknown composition (MG);(b) for mineral lubricating oil (MM). Solution: Use Eqs.(1) and (2). The results for both the equations and the nomograph
JPH0235799B2 (ja) Haikibutsukaranoaburanokaishuhoho

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20030624