HU219539B - Eljárás protektív antigének expresszálására - Google Patents
Eljárás protektív antigének expresszálására Download PDFInfo
- Publication number
- HU219539B HU219539B HU9502311A HU9502311A HU219539B HU 219539 B HU219539 B HU 219539B HU 9502311 A HU9502311 A HU 9502311A HU 9502311 A HU9502311 A HU 9502311A HU 219539 B HU219539 B HU 219539B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- lys
- leu
- cells
- asp
- alá
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C12—BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
- C12N—MICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
- C12N9/00—Enzymes; Proenzymes; Compositions thereof; Processes for preparing, activating, inhibiting, separating or purifying enzymes
- C12N9/14—Hydrolases (3)
- C12N9/48—Hydrolases (3) acting on peptide bonds (3.4)
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K38/00—Medicinal preparations containing peptides
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Genetics & Genomics (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Zoology (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Microbiology (AREA)
- Biotechnology (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
- Enzymes And Modification Thereof (AREA)
- Peptides Or Proteins (AREA)
Abstract
A találmány tárgya eljárás bélféregellenes protektív antigénekelőállítására, rekombináns DNS-technológia al- kalmazásával. Atalálmány szerinti – megfelelően kiválasztott gazdasejtek alkalmazásánalapuló – eljárás - lehetővé teszi endogén antigénekkel nemszennyezett protektív antigénkészítmények előállítását, melyek humánés állati bélféregellenes oltóanyagként alkalmazhatók. ŕ
Description
A találmány tárgya eljárás bélféregellenes protektív antigének előállítására, rekombináns DNS-technológia alkalmazásával. A találmány szerinti eljárás - megfelelően kiválasztott gazdasejtek alkalmazása útján - lehetővé teszi endogén antigénekkel nem szennyezett protektív antigénkészítmények előállítását, melyek előnyösen alkalmazhatók humán és állati bélféregellenes oltóanyagként.
Az emberek és a háziállatok nagyon sok betegségét paraziták okozzák. Ezeket a megbetegedéseket eddig kemoterápiával kezelték, de újabban már immunológiai eljárásokat is alkalmaznak. Bár a paraziták mérete életciklusuk legtöbb fázisában viszonylag nagy, és ezért az állati gazdaszervezet sejtes immunrendszere nem tud a paraziták ellen könnyen védekezni, olyan ellenanyagokkal szemben azonban, melyek valamely létfontosságú funkciójukat inaktiválják, a paraziták érzékenynek bizonyulhatnak. Közelebbről, lehetségesnek bizonyult állati gazdaszervezeteket olyan antigénekkel immunizálni, melyek eredetileg a parazita belének felszínén membránkötött antigének, és ily módon az antigénekkel szemben keletkező ellenanyagok kötődnek ezekhez a belső membránokhoz, amennyiben a parazita az ellenanyagokat tartalmazó testfolyadékokat magához veszi. Az ilyen antigéneket „rejtett antigéneknek” is nevezik, mivel ezek nem okoznak természetes immunitást a parazitával szemben.
Azt találtuk, hogy a Haemonchus contortus H110D jelű féregellenes hatású antigénje egy különösen hatékony „rejtett antigén”, ahogy azt a W088/00835 számú közzétételi iratban és a WO90/11086 számú közzétételi iratban fel is tártuk. A WO93/23542 számú közzétételi iratban egy további felismerésünket tártuk fel, miszerint a HllOD-antigén egy membránkötött aminopeptidáz, amely a bélféreg beléből származik. Ez az enzim feltehetőleg esszenciális a fehéqetápanyagok aminosavakká történő átalakításában, ami lehetővé teszi, hogy a tápanyagok a bélből felszívódjanak, és amennyiben ezt az enzimet az anti-HllOD-ellenanyag inaktiválja, a parazita elpusztul a hibásan működő tápanyagfelvevő rendszere miatt. Azt találtuk továbbá, hogy sok különböző parazita érzékeny a kialakított „rejtett antigén” stratégiával szemben, mivel a bélmembránhoz kötött enzimek létfontosságúak a fehérjetartalmú tápanyagok feldolgozásában. Ilyen enzimek például az aszpartil proteázok (amint azt a WO9402169 számú közzétételi iratban le is írtuk), valamint a triolproteázok, mint például a katepszin. Ezek az enzimek megtalálhatók nagyon sok különböző parazita belében, például a bélférgek belében, példaként megemlítjük a következő családok különböző fajait: Haemonchus, Ostertagia, Trichostrongylus, Nematodirus, Dictyocaulus, Cooperia, Ascaris, Dirofilaria, Trichuris, Strongylus és Pasciola, valamint megtalálhatók különböző ízelt lábú fajok beleiben is, példaként megemlíthetjük a pókok és rovarok osztályait, különösen az olyan ektoparazitákat, mint a vérszívó rovarok (például az exopterigota és endopterigota rovaralosztályok tagjai), a legyek, mint például a fémzöld döglégy (Lucilia), a myiasist okozó legyek és egyéb élősködők, tetvek, atkák, bolhák, kullancsok és poloskák.
A már említett WO93/23542 számú közzétételi iratban feltárunk egy eljárást is a HllOD-antigén antigénhatású ffagmenseinek előállítására, rekombináns DNStechnológia alkalmazásával. Ebben a munkánkban a HllOD-antigént és ffagmenseit E. coli baktériumban expresszáltuk, a pGEX-vektor alkalmazásával, és a termeltetett antigéneket juhokba injektálva azok antiHllOD-ellenanyagokat termeltek. Egy további munkánkban sikeresen expresszáltuk a HllOD-gén egy 3,5 kb-os kiónját, baculovírus alkalmazásával, rovargazdasejtekben (Sf9-sejtekben).
Az expresszált DNS nukleotidszekvenciáját az 1. ábrán mutatjuk be (szekvenciaazonosító szám: 1). A kikövetkeztetett aminosavsorrendet a 2. ábrán láthatjuk (szekvenciaazonosító szám: 2).
Mindazonáltal amennyiben állatokban használandó oltóanyagot kívánunk előállítani, előnyös az antigént emlősgazdasejtekben expresszálni. Ez a megoldás jól reprodukálja az antigén natív szerkezetét és protektív epitópjait, mivel az eukarióta expressziós rendszer az eredetihez jobban hasonlító glikozilezési mintázatot, diszulfitkötéseket és egyéb poszttranszlációs módosításokat hoz létre, mint az E. coli, amely az antigént olthatatlan fehérje formájában termeli, melyet szükséges „refolding”-eljárásnak alávetni, és az E. coliban termeltetett antigén nem pontosan reprodukálja az antigén natív szerkezetét.
Ezenfelül azt is meg kell említeni, hogy az emlős glikozilezési mintázata nem valószínű, hogy a protektív antiprotein-immunválasztól eltérő immunválaszt adna, ami sok esetben előfordul a rovarsejtvonalakból származó antigének esetén, mivel az ilyen sejtek glikozilezési mintázata nagymértékben különbözik az eredetitől. Amennyiben tehát a célunk emberek és háziállatok immunológiai védelme, az expresszió céljára előnyös humán vagy állati fibroblaszt- vagy mielóma-sejtvonalakat alkalmazni, ilyen például a HeLa - egy humán sejtvonal; a BHK - újszülötthörcsögvese-sejtvonal (baby hamster kidney cells), a VERŐ és a COS majomvese-sejtvonalak; az FR3T3 - Fisher-patkány eredetű fibroblasztsejtvonal; az NIH3T3 - egérfibroblaszt-sejtvonal; a C127I - egéremlőrák-sejtvonal; a CV-1 - afrikai zöldmajom veséjéből származó fibroblasztsejtvonal; a 3T6 - egérembrió eredetű fibroblasztsejtvonal; az L-sejtek - egérsejtvonal; a CHO - aranyhörcsög-petefészek eredetű sejtvonal (Chinese Hamster Ovary); az NSO NSI, SP2 és más egérmielómasejtvonalak, valamint olyan patkánymielóma-sejtvonalak, mint például az YB2/0 és az Y3.
Mivel az előállítandó „rejtett antigének” olyan fehérjék, melyek a parazita táplálékfeldolgozása szempontjából létfontosságúak, a hozzáférhető eukariótasejtvonalak közül nagyon sokban találhatók olyan enzimek vagy egyéb fehétjék, melyek az előállítandó antigénnel azonos aktivitásúak, és ez nem csak megnehezíti a kívánt antigént termelő kiónok szelekcióját, hanem körülményessé teszi a kívánt antigén tisztítását is a termelősejtekből.
Ezenfelül a kiválasztott gazdasejtvonal a proteinszekvenciák vonatkozásában genetikailag elkerülhetet2
HU 219 539 Β lenül szoros kapcsolatban áll a védeni kívánt állattal, és ezért amennyiben a termeltetett rejtett antigén az ilyen endogén antigénnel szennyezett marad, az ilyen készítmény nagy valószínűséggel nemkívánatos autoimmun gazdareakciót válthat ki. Ezenfelül az expresszált rejtett antigén vonatkozásában meglehetősen nehéz lesz kidolgozni a megfelelő minőség-ellenőrzési eljárást.
A találmány szerinti megoldás azon az elven alapul, hogy a „rejtett antigénként” funkcionáló idegen enzimet olyan emlős eredetű transzformált gazdasejtvonalban expresszáljuk, amely lényegében mentes olyan endogén antigénektől, melyek enzimaktivitása megegyezik az idegen „rejtett antigén” enzimaktivitásával, amennyiben mind az idegen, mind az endogén enzim membránkötött vagy mindkettő citoplazmatikus, és ezért a fizikai-kémiai elválasztás esetükben nem lehetséges.
Az elmondottak értelmében a találmány tárgya eljárás enzimantigén előállítására - mely antigén természetes állapotában egy parazita belében található membránkötött enzim vagy annak valamely olyan fragmense, amelyik az enzimhez hasonló enzim- és/vagy antigénaktivitással bír -, mely eljárás szerint emlősgazdasejteket transzfektálunk az enzimantigén vagy fragmense expresszálására alkalmassá tett vektorral, és az eljárásra jellemző, hogy gazdasejtként olyan sejteket alkalmazunk, melyek lényegében mentesek minden olyan endogén enzimtől, melyek a) az enzimantigénnel vagy fragmensével azonos funkciójúak, és b) az enzimantigénnel vagy ffagmensével azonos módon vannak membránba integrálódva vagy azzal azonos módon nincsenek membránba integrálódva.
Ily módon, amennyiben a gazdasejt tartalmaz egy endogén enzimet, például egy citoplazmatikus aminopeptidázt, az idegen enzimet pedig egy transzmembránszekvenciával együtt expresszáljuk, melynek következtében az a gazdasejt membránjába lokalizálódik, ebben az esetben semmilyen nehézséget nem okoz az endogén és az idegen enzim szétválasztása, amennyiben a sejtek feldolgozása során a membránffagmenseket például centrifugálás útján elválasztjuk. Másrészt az idegen antigént módosíthatjuk oly módon is, hogy hiányozzék belőle a membránkötődésért felelős régió, és amennyiben a gazdasejt membránja olyan endogén enzimet tartalmaz, melynek aktivitása azonos az idegen enzim aktivitásával, szintén lehetségessé válik, hogy a sejtmembrántörmelékek eltávolítása útján az endogén és az idegen eredetű enzimet egymástól elválasszuk; az említett esetben a parazita enzim transzmembrán régióját az expresszáltatni kívánt génben helyettesíthetjük például valamely szignálszekvenciával, amely lehetővé teszi a fehéijetermék szekrécióját.
A találmány szerinti megoldás szempontjából különösen jelentősek a bélférgek aminopeptidáz-antigénjei, mint például a fent említett H110D, valamint annak fragmensei. Ezeket a fehérjéket és fehéijeffagmenseket számos különböző emlős eredetű gazdasejtben kifejezhetjük, megfelelő vektorok alkalmazásával. Azt találtuk, hogy a H. contortusból származó HllOD-antigén expressziója céljából - mely antigén elsősorban aminopeptidáz-A-szerű és -M-szerű aktivitással bír, és ezért elsősorban a metionin- és leucin-peptidkötéseket hasítja - a találmány szerinti megoldásban előnyösen alkalmazhatók COS-1-sejtek, mivel nem található bennük jelentős A-szerű és M-szerű aminopeptidáz-aktivitás. A COS-1-sejtekben minden bizonnyal található egy aminopeptidáz enzim, mely az alanin-peptidkötéseket hasítja, mivel azonban ez az enzim csak gyengén asszociálódik a sejtmembránnal, nem jelent nehézséget az endogén enzimet a sejtmembránban lokalizált expresszált HllOD-antigéntől elválasztani.
Kimutattuk, hogy proteolitikus enzimek, mint például a tripszin, képesek lehasítani a H110D parazita antigént a membránról, és ily módon oldható HllODantigén (Hl IS) keletkezik. Az ilyen enzimeket is felhasználhatjuk tehát arra, hogy az idegen eredetű rejtett antigént a hasonló aktivitású endogén enzimtől eltérő módon hasítsuk.
A találmány szerinti megoldásban alkalmazható sejtvonalakat kiválaszthatjuk létező törzsek közül is, oly módon, hogy megvizsgáljuk aktuális enzimaktivitás-profiljukat és/vagy a releváns enzimek lokalizációját a sejtmembránban vagy a citoplazmában. Ez utóbbi esetben úgy határozhatjuk meg például, hogy egy enzim membránkötött vagy sem, hogy a sejteket először olyan detergenssel lizáltatjuk, mint például a Tween, amely nem teszi oldhatóvá az integrális membránenzimeket, és ezután egy olyan detergenssel is lizáltatjuk a sejteket, mint például a triton, amely felszabadítja a membránkötött enzimeket.
Előállíthatunk olyan emlőssejtvonalat is, amelyben egy adott enzim aktivitása jelentéktelen. Egy ilyen módszer például a következő: az eltüntetni kívánt aktivitású emlősenzim ellen ellenanyagokat termeltetünk. A sejtvonalakat pontmutációk létrehozása céljából sugárzással vagy vegyszerekkel módosítjuk. A sejteket olyan táptalajban tenyésztjük, melyet megfelelően feldúsítottunk abból a célból, hogy a sejtek enzimaktivitás-vesztését kompenzálja. A sejteket ezután fluoreszcens anyaggal jelzett ellenanyagokkal érintkeztetjük, és fluoreszcens sejtszámlálón (Fluorescence Activated Cell Sorter, FACS) bocsátjuk keresztül őket. A nem fluoreszkáló sejteket klónozzuk, majd újra szelektáljuk őket, és vizsgáljuk az enzimaktivitásvesztés stabilitását.
A sejteket módosíthatjuk géndelécióval vagy racionális (irányított) mutációs eljárásokkal, a releváns endogén enzim génjének eltávolítása vagy mutáltatása céljából.
A különböző emlőssejtvonalakban alkalmazható vektorok a szakember számára jól ismertek. Általában az ilyen vektorok tartalmaznak egy promotert és/vagy enhanszert, amely funkcionálisan hozzá van kapcsolva az expresszáltatni kívánt enzimantigént vagy annak fragmensét kódoló szekvenciarészlethez. Közelebbről, a HllOD-gén 3,5 kb-os fragmensét azonos leolvasási fázisban egy alkalmas promoterhez kapcsolhatjuk. Alkalmas promoterek például: az SV40 korai vagy késői promotere, például a PSVL-vektorban, a citomegalovírus (CMV)-promoter, az egér-metalotionein-I-promoter, valamint az egéremlőrák-vírus hosszú terminális ismétlődése. A vektor előnyösen tartalmaz egy szelektálható markergént, például a dihidrofolát reduktáz vagy
HU 219 539 Β glutamin szintetáz génjét. Ilyen típusú vektorok leírását megtalálhatjuk a következő közzétételi iratokban: W086/05807, WO87/04462, W089/01036 és W089/10404.
A gazdasejtek transzfektálását közismert eljárások alkalmazásával hajthatjuk végre, alkalmazhatunk például kalcium-foszfátot, DEAE-dextránt, polibrént, protoplasz-fúziót, liposzómákat, közvetlen mikroinjektálást, génágyút vagy elektroporációt. Előnyösen az utóbbi eljárást alkalmazzuk, és emlőssejtvonalak elektroporációval történő transzfektálására alkalmas eljárásokat például Andreason G. L. és munkatársa közleményében találhatunk [Biotechniques 6, 650 (1980)]. Általában elektroporációval lineáris DNS könnyebben juttatható be, mint cirkuláris DNS. A HllOD-antigén leucinaminopeptidáz- (M-szerű) és metioninaminopeptidáz- (Aszerű) aktivitással bír, és általában előnyös olyan gazdasejtek alkalmazása, melyek legalább az ilyen típusú aminopeptidáz-aktivitásoktól mentesek. Az alábbiakban ismertetett példákkal a találmány szerinti megoldás kívánjuk részletesebben szemléltetni, anélkül azonban, hogy igényünket az ismertetettekre korlátoznánk. A példákban hivatkozni fogunk a leíráshoz csatolt ábrákra, melyek rövid leírása a következő:
az 1. ábrán a 3,5 kb-os PCR-klón-2 szekvenciáját láthatjuk (szekvenciaazonosító szám: 1); és a 2. ábrán a 3,5 kb-os PCR-klón-2 kikövetkeztetett aminosavsorrendjét láthatjuk (szekvenciaazonosító szám: 2).
1. példa
A COS- 1-sejtekben alkalmazott enzimaktivitás-mérési eljárás
A COS-1-sejteket a Surrey Egyetem szállította, 5 ml DMEM-táptalajban. A sejteket kettéosztottuk két 200 ml-es tenyésztőlombikba, melyek mindegyike 11 ml táptalajt tartalmazott, és ezekben a sejteket konfluenciáig tenyésztettük. A COS-sejtek az edény felületére tapadnak, és a tenyésztőlombikból oly módon nyertük ki őket, hogy Pasteur-pipettával 10 ml PBS-puffert pipettáztunk a sejtekre, majd a puffer többszöri felszívása és visszaengedése útján a sejteket felszuszpendáltuk. Mikor már valamennyi sejt felszuszpendálódott a szuszpenziót egy univerzális reakcióedénybe vittük át, és -20 °C-on lefagyasztottuk. A sejteket ezután folyékony nitrogénben lefagyasztottuk, majd fölolvasztottuk, és ezt az eljárást néhányszor megismételtük, a sejtek feltárása céljából, ezután a sejteket lecentrifúgáltuk, és ily módon hozzájutottunk a PBS-felülúszóhoz (PLS). Ezután egymást követő lépésekben a sejteket extraháltuk 500 μΐ 0,1% Tweent tartalmazó PBS-oldattal, majd 2% tritont tartalmazó PBS-oldattal, és ily módon megkaptuk a TwLS-és a TrLS-felülúszókat. A felülúszókat ezután 200 μΐ-re töményítettük, a Millipore által forgalmazott mikrokoncentrátorok alkalmazásával. A PBS-oldat önmagában csak azokat az enzimeket extrahálja, melyek a citoplazmában szabadon találhatók, a Tween azokat az enzimeket extrahálja, melyek lazán kötődnek a sejtmembránhoz, a triton pedig extrahálja az integrális membránfehérjéket.
A felülúszók enzimaktivitását a következő pNAszubsztrátokkal szemben vizsgáltuk (szuszbtrátkoncentráció: 25 mmol/1): fenil-alanin-, γ-glutaminsav-, leucin-, lizin-, metionin-, alanin-, α-glutaminsav-, GlyPro- és aszparaginsav-pNA, a reakciót HEPES-bikarbonát-pufferben végeztük (pH=7,0). 30 perc 37 °C-os inkubálást követően enzimaktivitás nem volt kimutatható, ezért az enzimaktivitás kimutatása céljából a reakcióelegyeket 18 órán keresztül állni hagytuk. Kiszámítottuk a felülúszók specifikus enzimaktivitásait, és a kapott eredményeket az 1. táblázatban foglaltuk össze.
A legnagyobb mértékű aktivitást a Tween-extraktumban találtuk, mely extraktumban a legnagyobb aktivitás alanin-pNA-specifíkus volt, de bizonyos aktivitást mutatott az extraktum a Phe-, yGa-, Leu-, Lys- és Met-pNA-szubsztrátok vonatkozásában is. A PLS- és TrLS-extraktumok csak csekély enzimaktivitást tartalmaztak, amiből csak yGTP és rendkívül kis mennyiségű lizin-AP és alanin-AP jelenlétére lehetett következtemi.
1. táblázat
COS-sejt-felülúszók specifikus enzimaktivitásai (OD/perc/pg fehérje)
pNA-szubsztrát | Extraktum | ||
PLS | TwLS | TrLS | |
Fenil-alanin | 0,0000 | 0,089x10-3 | 0,000 |
γ-Glutaminsav | 0,0015xl0-1 * 3 | 0,165x10-3 | 0,033x10-3 |
Leucin | 0,0012x10-3 | 0,066x10-3 | 0,000x10-3 |
Lizin | 0,0029x10-3 | 0,273x10-3 | 0,010x10-3 |
Metionin | 0,0011x10-’ | 0,083x10-3 | 0,000 |
Alanin | 0,0270x10-3 | 1,110x10-3 | 0,159x10-3 |
a-Glutaminsav | 0,0000 | 0,000 | 0,000 |
Gly-Pro | 0,0007x10-3 | 0,000 | 0,000 |
A táblázat értékeit úgy kaptuk, hogy a COS-1-sejtek felülúszóiból 10 μΐ-t 250 μΐ HEPES-bikarbonát-pufferben (pH=7,0) oldott 25 mmol/1 p-nitro-anilid-szubsztráthoz adtunk, és a reakcióelegyeket 37 °C-on 18 órán keresztül inkubáltuk.
Enzimaktivitás-mérés aranyhörcsögpetefészek-sejtekben (CHO) és NSO-sejtekben
A CHO-sejtekből és az NSO-sejtekből a COS-l-sejtek vonatkozásában fent leírtak szerint készítettünk extraktumokat. Az extraktumok enzimaktivitását az alábbi paranitro-anilid-szubsztrátok alkalmazásával határoztuk meg: alanin-, arginin-, glicin-, α-glutaminsav-, γ-glutaminsav-, leucin-, lizin-, metionin-, fenilalanin-, prolinés Gly-Pro-pNA, valamennyi szubsztrátot 25 mmol/1 koncentrációban alkalmaztuk HEPES-bikarbonát-pufferben (pH=7,0). Az enzimaktivitást 30 perc 37 °C-os inkubálást követően végponti OD-méréssel határoztuk meg, majd kiszámítottuk a specifikus enzimaktivitásokat.
Amint az a 2. táblázatból kitűnik, a CHO-sejtek szolúbilis és membránasszociált extraktumai kismértékű enzimaktivitást mutattak, kivéve a TwLS-extraktum
HU 219 539 Β
Gly-Pro-szubsztráton mutatott aktivitását. Ezzel szemben a TrLS-extraktum minden esetben kis aktivitást mutatott, kivéve az argininszubsztrát esetét. Ez utóbbi aktivitás nem azonos a H110D aminopeptidáz-aktivitásával.
2. táblázat
CHO-sejtek felülúszóinak specifikus aktivitásai (OD/perc/pg fehérje)
pNA-szubsztrát | Extrák tűm | ||
PLS | TwLS | TrLS | |
Leucin | 0,070x10-3 | 0,147x10-3 | 0,106x10-3 |
Fenil-alanin | 0,059x10-’ | 0,052x10-3 | 0 |
Lizin | 0,178x10-3 | 0,123x10-3 | 0,106x10-3 |
Metionin | 0,130x10-3 | 0,118x10-3 | 0,106x10-3 |
Alanin | 0,148x10-3 | 0,169x10-’ | 0,137x10-3 |
Glicin | 0 | 0,052x10-3 | 0,068x10-3 |
Arginin | 0,078x10-3 | 0,118x10 3 | 0,889x10-3 |
Prolin | 0,024x10-3 | 0,030x10-3 | 0,046x10-3 |
Arg-Pro | 0,024x10-3 | 0,052x10-3 | 0,061 x ΙΟ 3 |
Gly-Pro | 0,074x10-3 | 0,405x10-3 | 0,068x10-’ |
y-Glutaminsav | 0,011x10-3 | 0,052x10-3 | 0,144x10-3 |
a-Glutaminsav | 0,030 | 0 | 0,053x10-3 |
Az NSO-sejtek PLS- és TwLS-extraktumai mutattak bizonyos aminopeptidáz-aktivitást, különösen a leucin- és metioninszubsztrát alkalmazása esetén (3. táblázat). Ezzel szemben a TrLS-extraktum csak csekély mértékben bírt ilyen aktivitással, amiből arra következtettünk, hogy a tritonos extrakciós lépést tartalmazó tisztítási eljárás, melyet jelenleg a Hl 10D izolálására alkalmazunk, rendkívül csekély szennyező endogén enzimaktivitást eredményezne.
3. táblázat
NSO-sejtek felülúszóinak specifikus aktivitásai (OD/perc/pg fehérje)
pNA-szubsztrát | Extrák tűm | ||
PLS | TwLS | TrLS | |
Leucin | 0,640x10-3 | 1,840x10-3 | 0,137x10-3 |
Fenil-alanin | 0,108x10-3 | 0,205x10-3 | 0,087x10-3 |
Lizin | 0,136x10-3 | 0,188x10-3 | 0,093x10-3 |
Metionin | 0,280x10-3 | 0,764x10-3 | 0,099x10-3 |
Alanin | 0,047x10-3 | 0,150x10-3 | 0,067x10-3 |
Glicin | 0,014x10-3 | 0,045x10-3 | 0,019x10-3 |
Arginin | 0,110x10-3 | 0,114x10-3 | 0,081x10-3 |
Prolin | 0,014x10-3 | 0,034x10-3 | 0,019x10-3 |
Arg-Pro | 0,043x10-3 | 0,085x10-3 | 0,050x10-3 |
pNA-szubsztrát | Extraktum | ||
PLS | TwLS | TrLS | |
Gly-Pro | 0,058x10-3 | 0,063 x 10-3 | 0,050x10-3 |
y-Glutaminsav | 0,017x10-3 | 0,270x10-3 | 0,019x10-3 |
a-Glutaminsav | 0,017x10-3 | 0,040x10-3 | 0,019x10-3 |
Összehasonlító példa
Az 1. példában a COS-1-sejtek vonatkozásában leírtak szerint BHK-sejteket tenyésztettünk, ezúttal azonban lényegesen nagyobb mennyiségben (2x1 1-es tenyésztőlombikban konfluens sejteket állítottunk elő, 100 ml táptalajban). A felülúszók enzimaktivitását a következő pNA-szubsztrátok alkalmazásával határoztuk meg: Phe-, Leu-, yGA-, Alá-, Arg-, Asp-, Lys-, Met-, Gly-Pro- és aGA-pNA (pH=7,0 értéken). A reakcióelegyeket 30 percig 37 °C-on inkubáltuk, majd meghatároztuk a végponti OD-értékeket.
A BHK-sejtkivonatok jelentős mértékű enzimaktivitást mutattak, amely jelen volt valamennyi felülúszóban (4. táblázat). A yGA-, Asp- és aGA-szubsztrátok vonatkozásában elhanyagolható enzimaktivitást tapasztaltunk. Valamennyi felülúszó jelentősen aktívnak bizonyult Lys- (az érték a legnagyobb a PLS-extraktumban volt), Leu-, Alá- és Gly-Pro-pNA-szubsztrátokkal szemben. A PLS-extraktumban a Met-pNA-szubsztrát vonatkozásában az aktivitás elhanyagolható mértékű volt, ugyanez az aktivitás a maximális értéket a TrLS-extraktumban mutatta. Látni fogjuk, hogy az ilyen BHK-sejtek nem alkalmasak a H110D expresszálására, mivel nagymértékű A-szerű és M-szerű aminopeptidáz-aktivitással bírnak, amely megtalálható mind a citoplazmában, mind pedig a membránba integrálódva.
4. táblázat
BHK-sejtek felülúszóinak specifikus aktivitásai (OD/perc/pg fehétje)
pNA-szubsztrát | Extraktum | ||
PLS | TwLS | TrLS | |
Fenil-alanin | 0,102x10-3 | 0,080x10-3 | 0,113x10-3 |
Leucin | 0,320x10-3 | 0,340x10-3 | 0,433x10-3 |
y-Glutaminsav | 0,006x10-3 | 0,000 | 0,004x10-3 |
Alanin | 0,260x10-3 | 0,220x10-3 | 0,328x10-3 |
Arginin | 0,150x10 3 | 0,200x10 3 | 0,344x10-3 |
Aszparagin | 0,017x10-3 | 0,015x10-3 | 0,008x10-3 |
Lizin | 0,330x10-3 | 0,259x10-3 | 0,420x10-3 |
Metionin | 0,020x10-3 | 0,185x10-3 | 0,355x10-3 |
Gly-Pro | 0,312x10-3 | 0,318x10-3 | 0,255x10-3 |
a-Glutaminsav | 0,014x10-3 | 0,008x10-3 | 0,008x10-3 |
A BHK-sejtek felülúszóinak 10 pl-ét 250 pl HEPES-bikarbonát-pufferben (pH=7,0) oldott 25 mmol/1
HU 219 539 Β p-nitro-anilid-szubsztráthoz adtuk, és a reakcióelegyet 37 °C-on 30 percig inkubáltuk.
2. példa
A HllOD-szekvencia klónozása emlős expressziós vektorba
A megklónozandó DNS a 3,5 kb-os PCR-klón-2 elnevezésű HllOD-gén volt, melynek leírása megtalálható a WO93/23542 számú közzétételi iratban. Ennek a DNS-inzertnek a szekvenciáját (szekvenciaazonosító szám: 1) az 1. ábrán láthatjuk, a fragmenst polimerázláncreakcióval (PCR) állítottuk elő, és a kódolószekvencia alapján következtetett aminosavsorrendet (szekvenciaazonosító szám: 2) a 2. ábrán láthatjuk. Ezt a DNSszakaszt a pT7Bue-T-vektorból (Novagene) hasítottuk ki, BamHI-emésztés útján, és a pST18-plazmid (Boehringer Mannheim) többszörös klónozóhelyének BamHIhelyére klónoztuk, és így megkaptuk a pSPT18-3.5-2plazmidot tartalmazó kiónt. A pST18-3.5-2-plazmidot részlegesen megemésztettük BamHl-enzimmel, és a lineáris DNS-t kétszer tisztítottuk gélelektroforézis alkalmazásával. A „ragadós” végeket tompa végűvé alakítottuk, Klenow-enzim (a DNS-polimeráz nagy ffagmense) és dNTP-k alkalmazásával, és a plazmidba egy ATGszekvencia-részletet tartalmazó Ncol-kapcsolószekvenciát (Boehringer Mannheim katalógusszáma: 1171160) ligáltunk. A kiónok közül restrikciós analízissel kiválasztottuk azokat, melyek az említett kapcsolószekvenciát a 3,5 kb-os inzert 5’-végén tartalmazták, amely ily módon egy megfelelő leolvasási fázisban található ATG iniciációs kódont tartalmazott, és a T7-promoter szabályozása alatt állt. Egy ilyen megfelelő plazmidot (pSTPT18-3.5-2N44) tartalmazó klónból izolált plazmidból kihasítottuk a módosított 3,5 kb-os inzertet, majd a módosított inzertet a pRC/CMV emlős expressziós vektorba szubklónoztuk, az alábbi stratégia alkalmazásával :
1. A pSPT18(T7)-3.5-2N44 plazmid DNS-t Smal restrikciós enzimmel emésztettük.
2. Erre a módosított Smal-hasítóhelyre egy Notlkapcsolószekvenciát ligáltunk, és ily módon olyan plazmidokat kaptunk, melyek a gén 5’-végén egy Notl-hasítóhelyet tartalmaztak, az ATG-startkodont tartalmazó Ncol-kapcsolószekvencia előtt.
3. Egy megfelelő transzformáns klónból DNS-t izoláltunk, majd NotI- és Xbal-enzimekkel emésztettük, és izoláltuk a 3,5 kb-os inszertet. A restrikciós emésztés során Pvul-enzimet is alkalmaztunk, a pSPT18 eredetű vektorrész félbevágása céljából. Erre azért volt szükség, mivel a vektorrész és az inzert mérete közel azonos volt, ami a tisztítást megnehezítette volna.
4. A 3,5 kb-os inzertet 0,6-0,7%-os agarózgélből tisztítottuk.
5. A pRC/CMV emlős expressziós vektort NotI- és Xbal-enzimekkel emésztettük, és a lineáris plazmidcsíkot agarózgélből tisztítottuk.
6. A linearizált vektort és a 3,5 kb-os inzertet összeligáltuk.
7. Kiválogattuk azokat a kiónokat, melyek olyan plazmidot tartalmaztak, amely Notl/Xbal emésztés után tartalmaztak egy 3,5 kb-os fragmenst. Az ilyen kiónokat pRC/CMV-3.5-2 kiónoknak neveztük.
Az emlős eredetű COS-l-sejtek transzfekciója
A pRC/CMV-3.5-2 klónból izolált emlős expressziós vektor DNS-ét, amely tartalmazta a HllOD-inzertet, alaposan megtisztítottuk, cézium-klorid-gradiens ultracentrifúgálása alkalmazásával [Sambrook és munkatársai : „Molecular Cloning A Laboratory Manual”, 2. kiadás, Cold Spring Harbor Press (1989)]. A H110D tranziens expresszióját megvalósíthatjuk oly módon, hogy a pRC/CMV-3.5-2-klónból tisztított DNS-t COS-l-sejtek (beszerezhetők az ECACC-től, Porton) transzfektálására használjuk fel. A transzfekciót DEAE-dextrán alkalmazásával hajtjuk végre [Cullen B. R.: „Use of Eukaryotic expression technology in the fúnctional analysis of cloned genes”, Methods in Enzymology: „Guide to molecular cloning technics”, szerkesztő: Berger S. L. és munkatársa, Academic Press, oldal: 684 (1987)]. A sejteket Dulbecco-féle módosított Eagle-táptalajban (DMEM, Gibco BRL) tenyésztjük, amely 10% magzati borjúsavót (FCS, Gibco BRL) is tartalmaz, és az expresszió megtörténtét 48-72 óra inkubáció elteltével ellenőrizzük.
Emlős eredetű CHO-sejtek (aranyhörcsögpetefészeksejtek) transzfektálása
A vektor-DNS-t Cullen B. R. kalcium-foszfátos eljárása alkalmazásával [Cullen B. R.: „Use of Eukaryotic expression technology in the fúnctional analysis of cloned genes”, Methods in Enzymology: „Guide to molecular cloning technics”, szerkesztő: Berger S. L. és munkatársa, Academic Press, oldal: 684 (1987)] CHOsejtekbe (beszerezhető az ECACC-től, Porton) transzfektáljuk. A transzformált sejteket 10% FCS-t tartalmazó DMEM-táptalajban tenyésztjük (Gibco, BRL). Amennyiben a táptalaj geneticint (G418) is tartalmaz, csak a transzformált sejtvonalak nőnek jól, a nem transzformáit sejtek pedig nem. A geneticint 800 pg/ml vagy ennél kisebb mennyiségben alkalmazzuk. A transzformáit sejteket ezután határiúgítással klónozzuk, mikrotitertálcákban.
A transzfektált emlőssejtek analízise
A transzformált és transzformálatlan CHO-sejteket tenyészthetjük tárgylemezeken is, immunfluoreszcens analízis céljából. A sejteket kis kolóniákban engedjük növekedni, majd metanollal fixáljuk őket, majd a tárgylemezeket birkában termeltetett anti-HllOD-ellenszérummal kezeljük, amit pedig egy anti-juhimmunglobulin-ellenszérumos kezelés követ, mely ellenszérum fluoreszcens festékkel (például FTTC) van jelölve. A pozitív kiónokat fluoreszcens mikroszkóp alkalmazásával azonosítjuk.
A transzformált sejteket RIPA-pufferben (150 ml/1 nátrium-klorid, 1% Nonidet P40, 0,5% dezoxikolát, 0,1% nátrium-dodecil-szulfát, 50 mmol/1 Tris-HCl, pH=8,0) feltárjuk, oly módon, hogy a táptalajt a sejtekről eltávolítjuk, majd a sejteket 5 percig óvatosan kevergetjük RIPA-pufferben. A sejteket ezután mikrocentrifúgacsőbe visszük át, majd a mikrocentrifúgában teljes sebességgel 15 percig centrifugáljuk őket, tiszta lizátum előállítása céljából, amit új centrifúgacsőbe vi6
HU 219 539 Β szünk át. A lizátum 2 χ 105 sejtet reprezentáló részleteit SDS poliakrilamidgél-elektroforézisnek (SDS-PAGE) vetjük alá, majd a gélből az elválasztott fehérjéket nitro-cellulóz-membránra visszük át, Westem-blot-eljárás alkalmazásával. A membránt ezután előhívjuk, az előhr- 5 vási folyamat tartalmazhat egy perjodátos kezelést is, majd a membránt a HllOD-antigén különböző formáival szemben termeltetett ellenszérumokkal analizáljuk.
A perjodátos kezelés szétroncsolja a szénhidrátepitópokat; az emlős eredetű szénhidrátepitópok jelentősen különbözhetnek a natív bélféreg eredetű szénhidrátepitópoktól. A transzformált sejtek Westem-blotjai tartalmaznak olyan fehérjét, melyet a Hl 10D specifikus ellenszérum felismer. Az 1. példában leírtak szerint előállított transzformált és nem transzformált sejtekből származó extraktumok és a RIPA-eljárás alkalmazásával előállított lizátumok enzimaktivitását pontosan az 1. példában leírtak szerint határoztuk meg. A HllOD-vel transzformált sejtek a nem transzformált sejteknél nagyobb aminopeptidáz-aktivitást mutattak.
A geneticinrezisztens CHO-sejtvonalakban a 3,5 kb-os PCR-klón-2 szekvenciát tartalmazó transzfektált vektor-DNS jelenlétét Southem-blot-analízissel mutattuk ki, az említett sejtvonalakból izolált DNSpreparátumok alkalmazásával. A DNS-t Sambrook, J. 25 és munkatársai eljárása alapján izoláltuk a sejtekből [„Molecular Cloning A Laboratory Manual”, 2. kiadás,
Cold Spring Harbor Press (1989)]. Az izolált DNS-ből 10-20 pg-ot restrikciós enzimekkel megemésztettünk, majd az emésztett DNS-t agarózgélben elektroforeti- 30 záltuk, és azután a DNS-t a gélből membránra vittük át, Southem-blot-eljárással [J. Mól. Bioi. 98, p503 (1975)]. A membránt ezután a 3,5 kb-os PCR-klón2 szekvenciát tartalmazó próbával hibridizáltuk, majd magas sztringencitású mosás után a membránt autoradiografáltuk. A transzformált sejtekben kimutatható volt a 3,5 kb-os PCR-klón-2 szekvenciára specifikus csíkok jelenléte.
A 3,5 kb-os PCR-klón-2 szekvencia expressziójának mértékét RNS-szinten a sejtekből izolált RNS Northemanalízisével határoztuk meg. A sejtekből az RNS-t 10 RNAzol (Cinna/Biotecx, Texas) alkalmazásával izoláltuk, a gyártó utasításának megfelelően, és legfeljebb 20 pg mennyiséget agarózgélen megfuttattunk, majd az RNS-t Northem-blot-eljárás alkalmazásával membránra vittük át [„Molecular Cloning - A Laboratory Manual”, 15 2. kiadás, Cold Spring Harbor Press (1989)]. A membránt ezután a 3,5 kb-os PCR-klón-2-t kódoló próba alkalmazásával hibridizáltuk, majd magas sztringencitású mosást követően a membránt autoradiografáltuk. A 3,5 kb-os PCR-klón-2 szekvenciát expresszáló transz20 formált sejtek esetén a membránokon specifikusan hibridizálódó csíkot láthattuk.
SZEKVENCIALISTA
AZ 1. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 3303 bázispár TÍPUSA: nukleinsav HÁNY SZÁLÚ: egy TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: cDNS
AZ 1. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LEÍRÁSA:
GCTGAATCTA ACTCCAATCC CTCTTATTGT CGCATTATTT CTAGTAGCTG CTGCAGTCCC 60
CCTCTCTATT GGTCTCACCT ATTACTTTAC TCGCAAAGCG TTCGATACCT CAGAAAAGCC 120
AGGGAAGGAT GATACTGGTG GCAAGGACAA AGACAATTCT CCCTCTGCGG CGGAACTACT 180
CCTTCCAAGT AATATAAAAC CATTGTCTTA CGACTTGACG ATCAAAACAT ATCTACCTGG 240
TTATGTGGAC TTCCCACCGG
300
AGAAAAACCT
CACATTCGAT
GGGCGTGTGG
AAATATCAAT
GGTTGTAATT GAGCCAACAA 360
AGAGTATCGT
ACTCAATTCA
AAGAAGATCT
CTGTAATACC
HU 219 539 Β
CCAAGAATGT 420 | GAACTGGTAT | CGCGCGATAA | AAAACTCGAA | ATTGAAAGTG | TAAAGGAGCA |
CCCAAGACTG 480 | GAAAAGGTTG | AGTTTCTTAT | CAAAAGCCAA | CTGGAAAAAG | ATCAACAAAT |
CTTGCTCAAG 540 | GTCGGCTACA | TCCGTCTCAT | CAGCAACAGC | TTTGGTGGAA | TCTACCAGAC |
CACTTATACC 600 | ACCCCGCATC | GCACCCCTAA | CATCCCTGCA | GTTTCACAAA | ATGAGCCCAT |
AGATCCTCGT 660 | CGAATCCTAC | CATCCATGCA | TGAACCGAAA | TACAAAGCAA | ACTGGACCGT |
TACTGTCATT 720 | CATCCAAAAG | CCACCAAAGC | CGTCTCGAAT | GCAATCGAAG | TGAACGGAGA |
TGGAGAGATC 780 | AGTGGTGATT | GGATCACATC | gaacttcttg | ACTACTCCAC | GGATGTCATC |
CTACTTGTTC 840 | GCAGTTATGG | TTTCACAATT | TGAATACATC | GAAGGTGAAA | CAAAGACGGC |
TGTTCGGTTC 900 | CGTATATCCT | CACCCCCACA | GGCAAAGAAG | ATGACACAAT | ATCCTCTGCA |
ATCTGGTATC 960 | AAGTGCATAG | AATTCTACCA | AGATTTCTTT | GATATCAGAT | TCCCTCTGAA |
GAAACAAGAT 1020 | ATGATTGCCC | TTCCTGATTT | CTCTGCCGGT | GCCATGGAGA | ATTGGGGCCT |
CATCACTTAC 1080 | AGGGAAAACT | CTTTGTTGTA | CGATGACAGA | TTCTATGCAC | CGATGAATAA |
ACAGCGAATT | GCTCGCATTG | TTGCTCATGA | GCTTGCTCAT | CAGTGGTTCG | GCGACTTGGT |
1140
HU 219 539 Β
TACGATGAAG 1200 | TGGTGGGATA | ATTTCTCCTT | GAATGAACGT | TTTGCAAGAT | tcacagaatt |
TATTGGAGCT 1260 | GGTCAGATAA | CTCAAGATGA | CGCCAGAATG | AGGAACTACT | TCCTGATTGA |
TGTACTTGAA 1320 | CGCCCTTTGA | AAGCTGATTC | GGTAGCGTCA | AGCCaTCCaC | TTTCCTTCAG |
AATCGACAAA 1380 | GCTGCAGAAG | TTCAAGAAGC | CTTTGATGAT | ATCACATACG | CCAAAGGAGC |
TTCTGTTCTT 1440 | ACTATGCTGA | gagccttcat | TCGAGAAGAA | AAACATAAGC | ATGCAGTATC |
GCAGTACCTC 1500 | AAGAAGTTCT | CGTATAGCAA | TGCAGAAGCG | ACTGATCTAT | GGGCAGTTTT |
TGATGAAGTT 1560 | GTCACTGACG | TCGAAGGTCC | AGACGGCAAA | CCTATGAAAA | CCACAGAGTT |
TGCAAGTCAG 1620 | TGGACGACTC | ACATGGGCTT | CCCAGTTATT | TCCGTAGCAG | ACTTTAACTC |
GACTACTTTG 1680 | AAATTAACGC | AAAGTCGATA | TGAGGCGAAT | AAAGACGCTG | TGGAGAAAGA |
GAAGTACCGT 1740 | CACCCGAAAT | ACGGATTTAA | ATGGGATATT | CCACTGTGGT | ATCAGGAAGG |
CGATAAGAAG 1800 | GAGATAAAGC | GAACATGGTT | GAGAAGAGAT | GAACCGCTTT | ACTTGCATGT |
TAGTGATGCT 1860 | GGCCCTCCCT | TTGTGGTCAA | CGCAGACCGC | TATGGATTTT | ATCGACAAAA |
TCATGACGCT | AATCGTTCGA | AAAAGATAAT | CAAGCAGCTC | AAGGATAATC | ATGAGGTTTA |
1920
HU 219 539 Β
CAGTCCCCGG 1980 | ACAAGAAATG | CCATCATTAC | CCATGCCTTT | GCTGCGGCTG | CAACTGACGC |
AATTGAGTAT 2060 | GAGACTGTAT | TTCAACTTCT | GAATTATGCC | CAAAAAGAAA | CGGAATATCT |
ACCATTAGAA 2100 | ATCGCAATGT | CCCCGATCTC | TTCGATTTTG | AAATACTTCG | GTACCGAGCC |
AGAGGCAAAG 2160 | CCACCTCAAA | CATACATGAT | GAACATATTG | AAACCGATGT | ATGAAAAAAG |
CAGTATCGAC 2220 | TTCATTGCCA | ATAACTACAG | AAATGACAAG | CTGTTTTTCC | AAATCAACCT |
CCAAAAAGAT 2280 | GTCATTGATA | TGTTCTGCGC | CCTCGGATCG | CAAGACTGCA | GGAAGAAATA |
TAAAAAACTT 2360 | TTCGATGACG | AAGTCATGAA | CAAATGCAGG | GATGGTCAAG | CAGCAACCGA |
atgcgtaaga 2600 | ATCCCCCCTC | CTCTCCGATC | AAGTGTTTAT | TGTTATGCTG | TGAAGGAAGG |
CGGTGATTAT 2660 | GCTTCCGACA | AGGTGATCGA | CCTTTATACC | CCCGAAACAC | TCCCCCTACA |
AAAAGACTTC 2520 | CTACGCCTAG | CATTGGGATG | TCATAAAGAT | GTTACTGCTT | TGAAAGGACT |
TCTCTTGCGG 2580 | GCTCTGGACA | GGAATTCGTC | GTTCGTACGT | ATGCAGGATA | TCCCAAGTGC |
TTTCAATGAT 2660 | GTAGCAGCAA | ATCCTATCGG | CGGAGAATTC | attttcaatt | TCCTTATTGA |
AAGATGGCCA | GATATCATTG | AAAGTATAGG | AACGAAGCAC | ACATACGTTG | AGAAAGTGAT |
700
HU 219 539 Β
ACCAGCCTGC ACTTCAGGAA tccgctcaga acagcacatt caccacctca agaatctgca 2760 caaaaatccc atgaaccctc gtcaattccg tgcattcgat aaaccaatcg aacgagcaca
2820
AAATAGGGTG 2880 | GATTGGATTA | AAAAACATTT | CCAAAAATTA | GCGGCTTTCT | TCAAGAAAGC |
CACCTTGTAA 2940 | TTCGAATTAC | ATTGCCAGTA | ATCCAGATCT | TAAAGTTCAT | GAAGGAATAT |
GACAGGGAAC 3000 | TGACTGTCTG | TTGGTCACTG | TTCCACTGAA | TGGAAGTTTT | TACCTACAAA |
AATTTTTATC 3060 | GTTATATTTG | CCTTCCGTGA | GGGGTCATTG | TTGTCACTTG | AATAGTAAAC |
AAAGCTCAGT 3120 | ATTGCAACCA | GTGAACAATA | TTACTTTCGC | TTCATCAAAT | TGTTATCTTC |
CCTATACTCT 3180 | CTTCCTAACT | GAATTCGGAA | atttgttcat | ATTCGTTTCT | AGTCTGTTGC |
TCAGAACACT 3240 | TTCTCCTCAA | TAGCTTCTTG | TTTGTTTTTT | TTTGATTGTA | TTGATCGTTT |
TACAATTGTA | TAGATTAGTT | ATCTTATAAA | TATTGATGGT | TAAAAAAAAA | AAAAAAAAAA |
3300
AAA
3303
HU 219 539 Β
A 2. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA ADATAI:
A SZEKVENCIA JELLEMZŐI:
HOSSZA: 962 bázispár TÍPUSA: aminosav HÁNY SZÁLÚ: egy
Leu Asn Leu Thr Pro Ile Arg Leu 1 5
Alá Alá Val Gly Leu Ser He Gly 20
Alá Phe Asp Thr Ser Glu Lys Pro 35 40
Asp Lys Asp Asn Ser Pro Ser Alá 50 55
Ile Lys Pro Leu Ser Tyr Asp Leu 65 70
Tyr Val Asp Phe Pro Pro Glu Lys 85
Glu Ile Ser MeC Val Val Ile Glu 100
Ser Lys Lys Ile Ser Val Ile Pro 115 120
Asp Lys Lys Leu Glu Ile Glu Ser 130 135
Lys Val Glu Phe Leu Ile Lys Ser 145 150
Leu Leu Lys Val Gly Tyr Ile Gly 165
Ile Tyr GLn Thr Thr Tyr Thr Thr 180
TOPOLÓGIÁJA: lineáris MOLEKULATÍPUS: peptid A 2. AZONOSÍTÓ SZÁMÚ SZEKVENCIA LE ÍRÁSA:
Ile Val Alá Leu Phe Leu Val Alá 10 15
Leu Thr Tyr Tyr Phe Thr Arg Lys 25 30
Gly Lys Asp Asp Thr Gly Gly Lys 45
Alá Glu Leu Leu Leu Pro Ser Asn
Thr Ile Lys Thr Tyr Leu Pro Gly 75 80
Asn Leu Thr Phe Asp Gly Arg Val 90 95
Pro Thr Lys Ser Ile Val Leu Asn 105 110
Gin Glu Cys Glu Leu Val Ser Gly 125
Val Lys Glu His Pro Arg Leu Glu 140
Gin Leu Glu Lys Asp Gin Gin Ile 155 160
Leu Ile Ser Asn Ser Phe Gly Gly 170 175
Pro Asp Cly Thr Pro Lys Ile Alá 185 190
HU 219 539 Β
Alá Val Ser Gin Asn 195
Met Asp Glu Pro Lys 210
Pro Lys Gly Thr Lys 225
Gly Glu Ile Ser Gly 245
Arg Met Ser Ser Tyr 260
Ile Clu Gly Glu Thr 275
Pro Glu Alá Lys Lys 290
Cys Ile Glu Phe Tyr 305
Lys Gin Asp Met Ile 325
Asn Trp Cly Leu Ile 340
Arg Phe Tyr Alá Pro 355
His Clu Leu Alá His 370
Trp Asp Asn Leu Trp 385
Glu Pro Ile Asp Alá Arg 20(1
Tyr Lys Alá Asn Trp Thr 215
Alá Val Ser Asn Gly Ile 230 235
Asp Trp Ile Thr Ser Lys 250
Leu Leu Alá Val Met Val 265
Lys Thi* Cly Val Arg Phe 280
Met Thr Gin Tyr Alá Leu 295
Glu Asp Phe Phe Asp Ile 310 315
Alá Leu Pro Asp Phe Ser 330
Thr Tyr Arg Glu Asn Ser 34 5
Met Asn Lys Gin Arg Ile 360
Gin Trp Phe Gly Asp Leu 375
Leu Asn Glu Cly Phe Alá 390 395
Arg Met Val Pro Cys 205
Val Thr Val Ile His 220
Glu Val Asn Gly Asp 240
Phe Leu Thr Thr Pro 255
Ser Glu Phe Glu Tyr 270
Arg Ile Trp Ser Arg 285
Gin Ser Gly Ile Lys 300
Arg Phe Pro Leu Lys 320
Alá Gly Alá Met Glu 335
Leu Leu Tyr Asp Asp 350
Alá Arg Ile Val Alá 365
Val Thr Met Lys Trp 380
Arg Phe Thr Glu Phe 400
HU 219 539 Β
Ile Gly Alá Gly Gin Ile Thr Gin Asp Asp Alá Arg Met Arg Asn Tyr 405 410 415
Phe Leu Ile Asp Val Leu Glu Arg Alá Leu Lys Alá Asp Ser Val Alá 420 425 430
Ser Ser His Pro Leu Ser Phe Arg Ile Asp Lys Alá Alá Glu Val Glu 435 440 445
Glu Alá Phe Asp Asp Ile Thr Tyr Alá Lys Gly Alá Ser Val Leu Thr 450 455 460
Mec Leu Arg Alá Leu Ile Gly Glu Glu Lys His Lys His Alá Val Ser
465 470 475 480
Gin Tyr Leu Lys Lys Phe Ser Tyr Ser Asn Alá Glu Alá Thr Asp Leu
485 490 495
Trp Alá Val Phe Asp Glu Val Val Thr Asp Val Glu Gly Pro Asp Gly 500 505 510
Lys Pro Mec Lys Thr Thr Clu Phe Alá Ser Gin Trp Thr Thr Gin Met 515 520 525
Gly Phe Pro Val Ile Ser Val Alá Glu Phe Asn Ser Thr Thr Leu Lys 530 535 540
Leu Thr Gin Ser Arg Tyr Glu Alá Asn Lys Asp Alá Val Glu Lys Glu
545 550 555 560
Lys Tyr Arg His Pro Lys Tyr Gly Phe Lys Trp Asp Ile Pro Leu Trp
565 570 575
Tyr Cin Clu Cly Asp Lys Lvs Clu Ile Lys Arg Thr Trp Leu Arg Arg 581) 585 590
Asp Glu Pro Leu Tyr Leu His Val Ser Asp Alá Gly Alá Pro Phe Val 595 600 605
HU 219 539 Β
Val Asn Alá Asp Arg 610
Gly Trp Lys Lys Ile 625
Ser Pro Arg Thr Arg 64 5
Alá Thr Asp Alá Ile 660
Alá Glu Lys Glu T:i; 675
He Ser Ser He Leu 690
Alá Gin Thr Tyr Met 705
Ser He Asp Phe He 725
Gin He Asn Leu Gin 740
Ser Gin Asp Cys Arg 755
Met Asn Lys Cys Arg 770
Alá Alá Pro Leu Arg 785
Gly Asp Tyr Alá Ser 805
Gin Asn His Asp Alá Asn 620
Asp Asn His Glu Val Tyr 635 640
Asp Alá Phe Alá Alá Alá 655
Phe Glu Leu Leu Asn Tyr 670
Glu Ile Alá Met Ser Gly 685
Glu Pro Glu Alá Lys Pro 700
Pro Met Tyr Glu Lys Ser 715 720
Asn Asp Lys Leu Phe Phe 735
Met Phe Cys Alá Leu Gly 750
Leu Phe Asp Asp Glu Val 765
Thr Glu Cys Val Arg He 780
Tyr Gly Val Lys Glu Gly 795 800
Leu Tyr Thr Alá Glu Thr 815
Tyr Gly Phe Tyr Arg 615
He Lys Gin Leu Lys 630
Asn Alá He He Ser 650
Glu Tyr Glu Thr Val 665
... iu Tyr Leu Pro Leu 680
Lys Tyr Phe Gly Thr 695
Met Asn He Leu Lys 710
Alá Asn Asn Tyr Arg 730
Lys Asp Val Ile Asp 745
Lys Lys Tyr Lys Lys 760
Asp Gly Gin Alá Alá 775
Ser Ser Val Tyr Cys 790
Asp Lys Val Met Glu 810
HU 219 539 Β
Leu | Alá | Leu | Glu | Lys | Asp | Phe | Leu | Arg | Leu | Alá | Leu | Gly | Cys | His | Lys |
820 | 825 | 830 | |||||||||||||
Asp | Val | Thr | Alá | Leu | Lys | Gly | Leu | Leu | Leu | Arg | Alá | Leu | Asp | Arg | Asn |
835 | 840 | 845 | |||||||||||||
Ser | Ser | Phe | Val | Arg | Met | Gin | Asp | Ile | Pro | Ser | Alá | Phe | Asn | Asp | Val |
850 | 855 | 860 | |||||||||||||
Alá | Alá | Asn | Pro | Ile | Gly | Gly | Glu | Phe | Ile | Phe | Asn | Phe | Leu | Ile | Glu |
865 | 870 | 875 | 880 | ||||||||||||
Arg | Trp | Pro | Asp | Ile | Ile | Glu | Ser | Ile | Gly | Thr | Lys | His | Thr | Tyr | Val |
885 | 890 | 895 | |||||||||||||
Glu | Lys | Val | Ile | Pro | Alá | Cys | Thr | Ser | Gly | Ile | Arg | Ser | Cin | Gin | Gin |
900 | 905 | 910 | |||||||||||||
Ile | Asp | Gin | Leu | Lys | Asn | Leu | Gin | Lys | Asn | Gly | Mer | Asn | Alá | Arg | Gin |
915 | 920 | 925 | |||||||||||||
Phe | Gly | Alá | Phe | Asp | Lys | Alá | Ile | Glu | Arg | Alá | Gin | Asn | Arg | Val | Asp |
930 | 935 | 940 | |||||||||||||
Trp | Ile | Lys | Lys | His | Phe | Gin | Lys | Leu | Alá | Alá | Phe | Phe | Lys | Lys | Alá |
94 5 | 950 | 955 | 960 |
Thr Leu
Claims (5)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Eljárás a HllOD-aminopeptidáz-antigén vagy annak hasonló enzim- és/vagy antigénaktivitással bíró fragmense expresszálására, mely eljárás szerint emlősgazdasejteket transzfektálunk a HllOD-aminopeptidáz-antigén vagy fragmense expresszálására alkalmassá tett vektorral, azzal jellemezve, hogy gazdasejtként olyan sejteket alkalmazunk, melyek lényegében mentesek minden olyan endogén enzimtől, melyek a) a HllOD-aminopeptidáz-antigénnel vagy fragmensével azonos funkciójúak, és b) a HllOD-aminopeptidáz-antigénnel vagy fragmensével azonos módon vannak membránba integrálódva vagy azzal azonos módon nincsenek membránba integrálódva.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy gazdasejtként jelentős aminopeptidáz-A-szerű vagy aminopeptidáz-M-szerű aktivitástól mentes sejteket alkalmazunk.
- 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy gazdasejtként COS-1- vagy CHO-sejteket alkalmazunk.
- 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a HllOD-aminopeptidáz-antigént vagy fragmensét a gazdasejt membránjába integrálódva expresszáljuk.
- 5. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a HllOD-aminopeptidáz-antigént vagy fragmensét oldható citoplazmatikus enzimként expresszáljuk.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
GB939302302A GB9302302D0 (en) | 1993-02-05 | 1993-02-05 | Process |
PCT/GB1994/000204 WO1994018320A1 (en) | 1993-02-05 | 1994-02-04 | Expression of protective antigens |
Publications (3)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9502311D0 HU9502311D0 (en) | 1995-10-30 |
HUT72990A HUT72990A (en) | 1996-06-28 |
HU219539B true HU219539B (hu) | 2001-05-28 |
Family
ID=10729928
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9502311A HU219539B (hu) | 1993-02-05 | 1994-02-04 | Eljárás protektív antigének expresszálására |
Country Status (17)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0682702A1 (hu) |
JP (1) | JPH08506726A (hu) |
AU (1) | AU682488B2 (hu) |
BG (1) | BG61574B1 (hu) |
BR (1) | BR9406442A (hu) |
CA (1) | CA2155120A1 (hu) |
CZ (1) | CZ285042B6 (hu) |
FI (1) | FI953682A0 (hu) |
GB (1) | GB9302302D0 (hu) |
HU (1) | HU219539B (hu) |
NO (1) | NO953067L (hu) |
NZ (1) | NZ261144A (hu) |
PL (1) | PL178330B1 (hu) |
RU (1) | RU2126045C1 (hu) |
UA (1) | UA32437C2 (hu) |
WO (1) | WO1994018320A1 (hu) |
ZA (1) | ZA94740B (hu) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB9209993D0 (en) * | 1992-05-08 | 1992-06-24 | Munn Edward A | Vaccines |
GB9322702D0 (en) | 1993-11-03 | 1993-12-22 | Agricultural & Food Res | Vaccines |
Family Cites Families (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB8619293D0 (en) * | 1986-08-07 | 1986-09-17 | Munn E A | Anthelmintic agents |
GB8906156D0 (en) * | 1989-03-17 | 1989-05-04 | Munn Edward A | Production and use of anthelmintic agents and protective immunogens |
JP2700088B2 (ja) * | 1991-07-25 | 1998-01-19 | 房則 濱島 | 免疫抑制剤 |
GB9209993D0 (en) * | 1992-05-08 | 1992-06-24 | Munn Edward A | Vaccines |
GB9322702D0 (en) * | 1993-11-03 | 1993-12-22 | Agricultural & Food Res | Vaccines |
-
1993
- 1993-02-05 GB GB939302302A patent/GB9302302D0/en active Pending
-
1994
- 1994-02-03 ZA ZA94740A patent/ZA94740B/xx unknown
- 1994-02-04 JP JP6517779A patent/JPH08506726A/ja active Pending
- 1994-02-04 BR BR9406442A patent/BR9406442A/pt not_active Application Discontinuation
- 1994-02-04 HU HU9502311A patent/HU219539B/hu not_active IP Right Cessation
- 1994-02-04 CA CA002155120A patent/CA2155120A1/en not_active Abandoned
- 1994-02-04 UA UA95083782A patent/UA32437C2/uk unknown
- 1994-02-04 PL PL94310109A patent/PL178330B1/pl unknown
- 1994-02-04 RU RU95120188A patent/RU2126045C1/ru active
- 1994-02-04 AU AU59753/94A patent/AU682488B2/en not_active Ceased
- 1994-02-04 NZ NZ261144A patent/NZ261144A/en unknown
- 1994-02-04 WO PCT/GB1994/000204 patent/WO1994018320A1/en not_active Application Discontinuation
- 1994-02-04 CZ CZ951994A patent/CZ285042B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1994-02-04 EP EP94905785A patent/EP0682702A1/en not_active Withdrawn
-
1995
- 1995-08-02 FI FI953682A patent/FI953682A0/fi unknown
- 1995-08-04 NO NO953067A patent/NO953067L/no not_active Application Discontinuation
- 1995-08-28 BG BG99887A patent/BG61574B1/bg unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
GB9302302D0 (en) | 1993-03-24 |
HUT72990A (en) | 1996-06-28 |
HU9502311D0 (en) | 1995-10-30 |
CZ199495A3 (en) | 1996-02-14 |
PL310109A1 (en) | 1995-11-27 |
FI953682A (fi) | 1995-08-02 |
NZ261144A (en) | 1998-02-26 |
CZ285042B6 (cs) | 1999-05-12 |
AU5975394A (en) | 1994-08-29 |
BR9406442A (pt) | 1996-02-27 |
UA32437C2 (uk) | 2000-12-15 |
CA2155120A1 (en) | 1994-08-18 |
NO953067D0 (no) | 1995-08-04 |
JPH08506726A (ja) | 1996-07-23 |
EP0682702A1 (en) | 1995-11-22 |
WO1994018320A1 (en) | 1994-08-18 |
BG61574B1 (en) | 1997-12-30 |
BG99887A (bg) | 1996-12-31 |
PL178330B1 (pl) | 2000-04-28 |
ZA94740B (en) | 1994-09-09 |
FI953682A0 (fi) | 1995-08-02 |
RU2126045C1 (ru) | 1999-02-10 |
AU682488B2 (en) | 1997-10-09 |
NO953067L (no) | 1995-10-04 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Murphy et al. | Enhanced expression, secretion, and large-scale purification of recombinant HIV-1 gp120 in insect cells using the baculovirus egt and p67 signal peptides | |
EP2591101B1 (en) | Systems for factor viii processing and methods thereof | |
EP0574402B2 (en) | Expression of pace in host cells and methods of use thereof | |
Cox et al. | Molecular cloning and primary sequence of a cysteine protease expressed by Haemonchus contortus adult worms | |
KR0157983B1 (ko) | 아미드화 효소 발현계 | |
CA1341208C (en) | Proteins with factor viii activity, process for their preparation using genetically engineered cells and pharmaceutical compositions containing them | |
US5665566A (en) | Cloning of enterokinase and method of use | |
CN117106095A (zh) | 因子viii嵌合蛋白及其用途 | |
CA2189774A1 (en) | Recombinant hk2 polypeptide | |
US6210929B1 (en) | Fusion protein comprising a furin derivative or a derivative of a furin analogue and a heterologous sequence | |
NZ244281A (en) | Hybrid recombinant protein coded for by a two part fused sequence comprising a human il-5 dna sequence and an immunoglobulin dna sequence; processes | |
CZ305602B6 (cs) | Polypeptidická proteáza štěpící von Willebrandův faktor (vWF), nukleová kyselina kódující tento polypeptid a použití tohoto polypeptidu | |
Debrabant et al. | Intramolecular mapping of Plasmodium falciparum P126 proteolytic fragments by N-terminal amino acid sequencing | |
Choo et al. | Soluble expression of a functional recombinant cytolytic immunotoxin in insect cells | |
EP0646646A2 (en) | Protein expression system | |
WO1993016709A1 (en) | Therapeutic domains of von willebrand factor | |
EP1042467B1 (en) | Non-identical genes and their application in improved molecular adjuvants | |
HU219539B (hu) | Eljárás protektív antigének expresszálására | |
EP1674576A1 (en) | Recombinant allergen with reduced enzymatic activity | |
JP3095183B2 (ja) | 新規酵素及びそれをコードするdna | |
US20180369328A1 (en) | Modulators of Complement Function | |
EP0625198A1 (en) | EXPRESSION OF OSTEOGENIC FACTOR OP-1 IN CELLS OF $i(SPODOPTERA FRUGIPERDA) INFECTED WITH RECOMBINANT BACULOVIRUS | |
Tsubamoto et al. | Expression of a recombinant porcine zona pellucida glycoprotein ZP1 in mammalian cells | |
JP4474543B2 (ja) | 魚類由来のエンテロペプチダーゼ | |
Cheung et al. | Conformation dependence of antipeptide antibodies: characterization of cell-CAM105 isoform-specific antipeptide antibodies using proteins expressed in insect cells with baculoviral vectors |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |