HU218345B - Eljárás homokirális 0,0`-dibenzoil-borkősav előállítására - Google Patents

Eljárás homokirális 0,0`-dibenzoil-borkősav előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU218345B
HU218345B HU9700757A HUP9700757A HU218345B HU 218345 B HU218345 B HU 218345B HU 9700757 A HU9700757 A HU 9700757A HU P9700757 A HUP9700757 A HU P9700757A HU 218345 B HU218345 B HU 218345B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acid
racemic
tartaric acid
dibenzoyl tartaric
optically active
Prior art date
Application number
HU9700757A
Other languages
English (en)
Inventor
András Mravik
Original Assignee
András Mravik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by András Mravik filed Critical András Mravik
Priority to HU9700757A priority Critical patent/HU218345B/hu
Publication of HU9700757D0 publication Critical patent/HU9700757D0/hu
Publication of HUP9700757A2 publication Critical patent/HUP9700757A2/hu
Publication of HUP9700757A3 publication Critical patent/HUP9700757A3/hu
Publication of HU218345B publication Critical patent/HU218345B/hu

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Az eljárás tárgya racém borkősavból kiinduló homokirális O,O’-dibenzoil-borkősav előállítása. A találmány alapját az a felismerésadja, hogy az O,O’-dibenzoil-borkősav-enantiomerek ?-alkoxi-karbonsavakkal jól kristályosodó, vegyes kalciumsókat képeznek,amelyek felhasználásával a racém sav enantiomerjeire bontható. A racémO,O’-dibenzoil-borkősavból ?-alkoxi-karbonsavakkal részlegesenképzett, vegyes kalciumsó kristályosításával, majd a kapott,optikailag aktív só elbontásával optikailag aktív O,O’-dibenzoil-borkősav nyerhető. ŕ

Description

Az eljárás tárgya racém borkősavból kiinduló homokirális Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav előállítása. A találmány alapját az a felismerés adja, hogy az Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav-enantiomerek α-alkoxi-karbonsavakkal jól kristályosodó, vegyes kalciumsókat képeznek, amelyek felhasználásával a racém sav enantiomeijeire bontható. A racém 0,0’ -dibenzoil-borkősavból a-alkoxi-karbonsavakkal részlegesen képzett, vegyes kalciumsó kristályosításával, majd a kapott, optikailag aktív só elbontásával optikailag aktív Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav nyerhető.
A leírás terjedelme 4 oldal
HU 218 345 B
HU 218 345 Β
Az optikailag aktív Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav igen értékes reszolváló ágens. Könnyen regenerálható, gyakorlatilag nem mérgező. Királis vegyületek előállítása során gyakran használatos reagens. Előállítása kizárólag az optikailag aktív borkősav benzoilezése útján történik, mely egyben korlátozza is felhasználását. A természetes borkősav ugyanis sokkal olcsóbb, mint enantiomerje, így az utóbbiból származtatható O,O’-dibenzoil-borkősav - magas ára miatt - jelenleg szinte nem is kerül ipari alkalmazásra. A reszolválási folyamatok ugyanakkor megkövetelnék mindkét enantiomer felhasználását. A racém borkősav olcsó szintetikus termék, így a belőle előállított racém Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav alapja lehet mindkét Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav-enantiomer gazdaságos előállításának.
A technika jelenlegi állása szerint racém Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav reszolválására gazdaságosan alkalmazható eljárás alig ismeretes. Egy magyar találmányi bejelentés szerint (A. Mravik, E. Fogassy, Zs. Lepp, P 96 00185) az Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav semleges kalciumsójának 2-metoxi-etanollal képezett komplexét kristályosítva a racém forma reszolválható. A módszer során egy-egy kristályosítási lépésben a termelés 20-24% a kiinduló racém mennyiségre vonatkoztatva, az így kapott sót további tisztításnak, praktikusan átkristályosításnak kell alávetni. Ez az eljárás igen egyszerű, alkalmazhatóságának kulcskérdése a racém Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav tiszta formában való gazdaságos előállítása. Racém Ο,Ο’-dibenzoil-borkősavat anhidridjének vizes hidrolízisével lehet kapni. Racém O,O’-dibenzoilborkősavanhidridet az irodalom szerint racém borkősav-monohidrát 4 mól benzoil-kloriddal való reakciójával kapnak. A nyers anhidrid tisztítása éterrel történő többszöri kezelést igényel (P. Brigi, H. Grüner, Chem. Bér. 1932, 65, 643-644.).
Munkám során nem várt módon azt találtam, hogy bizonyos egyszerű karbonsavak (például tetrahidrofurán2-karbonsav) vizes-alkoholos közegben jól kristályosodó vegyes kalciumsót képeznek a O,O’-dibenzoil-borkősavval. így például az (S)-(-)-tetrahidrofurán-2-karbonsav rosszul oldódó sót képez az O,O’-dibenzoil(2R,3R)-borkősav semleges kalciumsójával, ugyanakkor az O,O’-dibenzoil-(2S,3S)-borkősav kalciumsójával nem képez kristályos vegyületet. A fenti sót kapom meg akkor is, ha az optikailag aktív tetrahidrofurán-2-karbonsavat nem az O,O’-dibenzoil-(2R,3R)-borkősav kalciumsójával, hanem a racém sav kalciumsójával reagáltatom. E felismerés alapján a racém Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav egyszerűen, magas termeléssel reszolválható. Meglepő módon a fenti sót kaptam meg akkor is, amikor a racém dibenzoil-borkősav kalciumsóját nem optikailag aktív tetrahidrofurán-2-karbonsavval, hanem utóbbi racém formájával reagáltattam és az oldatot az (S)-(-)-tetrahidrofiirán-2-karbonsav-O,O’-dibenzoil-(2R,3R)-borkősavkalciumsójának kristályaival oltottam be.
Az alkalmazott α-alkoxi-karbonsav nem feltétlenül a tetrahidrofurán-2-karbonsav, hanem lehet például a 2-metoxi-propionsav is.
Az eljárás során tehát a racém O,O’-dibenzoil-borkősavból metanolos vagy etanolos közegben ekvivalensnél kisebb mennyiségű kalciumsót készítek valamilyen kalciumvegyület, előnyösen kalcium-oxid segítségével, ezt reagáltatom optikailag aktív tetrahidrofurán2-karbonsavval, majd víz hozzáadása mellett kristályosítom a diasztereomer sót. A kristályos anyagot szűréssel eltávolítva, savanyítás után nyerem az optikailag aktív Ο,Ο’-dibenzoil-borkősavat, a másik antipódot pedig az anyalúg feldolgozásával kapom meg. Eljárhatok azonban úgy is, hogy a racém Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav kalciumsóját vizes-alkoholos közegben készítem el, majd ehhez az oldathoz adom a reszolváló ágenst.
Ha a racém O,O’-dibenzoil-borkősav-kalcium-sót optikailag inaktív savval (előnyösen racém tetrahidrofurán-2-karbonsav) reagáltatom, az oldat megfelelő hőmérsékleten, a kristályosítani kívánt sóval végzett beoltásával indítom el a kiválást, majd annak befejeztével a sót szűréssel eltávolítóm. A felmelegített anyalúgban racém Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav-kalcium-sót (racém sav és alkalmas kalciumvegyület) oldok fel, majd hűtés után az előzőleg kristályosított só tükörképi izomerjével oltom be az oldatot.
A kapott sókat vizes-metanolos vagy vizes-etanolos oldatból átkristályositva, majd savanyítással elbontva, tiszta Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav-enantiomerekhez jutok. Eljárhatok azonban úgy is, hogy az elsődlegesen kapott sót elbontva, a fenti eljárás szerint újra reszolválom az Ο,Ο’-dibenzoil-borkősavat. Eljárhatok továbbá úgy is, hogy a részlegesen reszolvált szabad Ο,Ο’-dibenzoilborkősavat átkristályosítással tisztítom, ekkor a kristályosítás anyalúgjából nyerem a tiszta O,O’-dibenzoilborkősav-enantiomert, míg a kiváló - gyakorlatilag racém - savat visszaforgatom.
Az eljárás fontos része a racém Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav előállítása. A benzoilezéshez természetesen nemcsak a kristályvizet tartalmazó racém borkősavat, hanem a vízmentes racém borkősavat is fel lehet használni. Ez esetben ugyanis csak 3 mól benzoil-kloridra van szükség. Munkám során azt találtam, hogy a racém Ο,Ο’-dibenzoil-borkősavanhidrid egyszerűen és hatékonyan megtisztítható a szennyező benzoesavtól, ha az anhidridet ecetsav és ecetsavanhidrid elegyéből kristályosítom. Az oldószer nélkül vezetett benzoilezés nehezen alkalmazható, hiszen a reakció vége felé az egész rendszer bedermed, megszilárdul. Eljárásomban a kiinduló reakcióelegyhez benzoesavat adok, ami csökkenti a rendszer olvadáspontját. így a reakció végén is kevertethető az elegy. A benzoilezés befejeztével a reakcióelegyhez ecetsavat és ecetsavanhidridet adok, ezáltal jól kezelhető, kristályos formában válik ki az 0,0’dibenzoil-borkősavanhidrid, amit szobahőmérsékleten le lehet szűrni. Jóllehet, az ecetsav, illetve az ecetsavanhidrid irritáló oldószerek, maga az ecetsav - vízzel hígítva - a környezetre kevésbé káros, mint a legtöbb szerves oldószer (például toluol, benzol). A racém Ο,Ο’-dibenzoil-borkősavanhidridet kevés ásványi sav jelenlétében, vízzel való melegítéssel hidrolizálom, mely során a racém Ο,Ο’-dibenzoil-borkősavat jól kezelhető, kristályos formában kapom meg. A vizes anyalúgot újra fel lehet használni.
HU 218 345 Β
Eljárásomat a teljesség igénye nélkül az alábbi példákkal mutatom be.
1. 50,0 g (0,33 mól) porított racém borkősavhoz 33,0 g (0,27 mól) benzoesavat és 141 g (1,00 mól) benzoil-kloridot adok. Az elegyet keverés mellett 130 °C-ra melegítem és ezen a hőmérsékleten tartom, ameddig gázfejlődés tapasztalható. Ezt követően a hőmérséklet folyamatos csökkentése mellett 50 ml ecetsavat és 70 ml ecetsavanhidridet adok az elegyhez, majd keverés mellett kristályosítom a racém dibenzoil-borkősavanhidridet. A kristályokat szobahőmérsékleten kiszűröm, toluollal mosom és inffalámpa alatt szárítom, így 103 g (0,303 mól, 91%) anyagot kapok. Olvadáspont: 183-184 °C.
2. 103 g (0,303 mól) első példában kapott anhidridet 350 ml vízben szuszpendálok, majd 12 ml koncentrált sósavat adok hozzá. Az elegyet 3 órán keresztül 80-85 °C-on kevertetem, majd hűtés után kiszűröm a kristályos anyagot, kevés vízzel mosom és levegőn szárítom. Termelés: 113 g (0,287 mól, 95%) racém Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav-dihidrát. Olvadáspont: 113-114 °C, illetve 169-172 °C.
3. 10,0 g (25,4 mmol) 2. példában kapott racém O,O’-dibenzoil-borkősav-dihidrátot 18 ml metanolban oldok, majd 0,85 g (15,2 mmol) kalcium-oxidot adok hozzá és melegítéssel feloldom. A meleg oldathoz 1,76 g (15,2 mmol) (R)-(+)-tetrahidrofurán-2-karbonsavat adok 8 ml metanolban oldva, majd 6,5 ml vizet. Az oldatot keverés mellett lassan hűtve, 35 °C-on beoltom. Két órán keresztül szobahőmérsékleten kevertetem, majd 10 órán keresztül 5 °C-on állni hagyom. Hidegen szűröm, inffalámpa alatt szárítom. 5,8 g (10,6 mmol, 84%) sót kapok. Ezt a sót 30 ml metanolban forrón oldom, majd 7 ml vizet adok hozzá. Keverés mellett beoltom az oldatot, majd szobahőmérsékletre hűtve kevertetem 2 órán keresztül. 20 °C-on kiszűröm a kristályokat, kevés vizes metanollal mosom a szűrőn, majd megszárítom. 5,25 g (9,6 mmol, 76% a racém sav felére számítva) sót kapok.
4. A 3. példában kapott anyalúgokat egyesítem, majd csökkentett nyomáson ledesztillálom a metanolt. A maradékhoz 10 ml vizet és 1,3 ml koncentrált sósavat adok. Keverés mellett kristályos O,O’-dibenzoil-(2R,3R)-borkősav-monohidráttal beoltom az elegyet, majd 0-20 °C között kristályosítom a savat. Hidegen szűrve, kevés vízzel mosva, majd levegőn szárítva 5,22 g (13,9 mmol, 88% az anyalúgban levő Ο,Ο’-dibenzoil-borkősavra számítva) O,O’-dibenzoil-(2R,3R)-borkősavat kapok. [a]D 24=-64,9 (c: 1, metanol).
5. 5,25 g (9,6 mmol) 3. példában kapott sót 5 ml víz és 15 ml toluol elegyében szuszpendálok, majd 2,2 ml koncentrált sósavat adok hozzá. Enyhe melegítés után az Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav víztiszta olajként elválik.
Az elegyet ezután lehűtöm és O,O’-dibenzoil-(2S,3S)borkősav-monohidráttal beoltom, majd keverés mellett kristályosítom. A kristályokat kiszűröm, kevés vízzel mosom és levegőn szárítom. 3,38 g (8,99 mmol, 94%) O,O’-dibenzoil-(2S,3S)-borkősav-monohidrátot kapok. [a]D 23 = + 111 (c: 1, metanol).

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás homokirális Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav előállítására, azzal jellemezve, hogy racém O,O’-dibenzoil-borkősavat vagy racém és optikailag aktív Ο,Ο’dibenzoil-borkősav keverékét oldószerben, mólekvivalensnél kevesebb kalciumvegyülettel, előnyösen kalcium-oxiddal és mólekvivalens vagy annál kevesebb aalkoxi-karbonsavval reagáltatunk, majd az optikailag aktív Ο,Ο’-dibenzoil-borkősavat tartalmazó sót kristályosítás után szűréssel különítjük el, az optikailag aktív savat ebből a sóból, a tükörképi izomer Ο,Ο’-dibenzoil-borkősavat az anyalúg feldolgozásával, vagy annak racém összetevőkkel történő telítése után az oldatban feleslegben lévő Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav enantiomer sójával végzett beoltás és kristályosítás után, a szűréssel elkülönített sóból nyerjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az α-alkoxi-karbonsav optikailag aktív vagy racém tetrahidrofurán-2-karbonsav, optikailag aktív vagy racém 2-metoxi-propionsav.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az oldószer víz, metanol, etanol, propanol, izopropanol vagy ezek tetszőleges elegye.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok valamelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kapott só víz vagy víz és vízzel nem elegyedő oldószer, előnyösen toluol, benzol, kloroform, diklór-metán, diklór-etán, etil-acetát, propilacetát, butil-acetát vagy éter, illetve ezek keveréke jelenlétében ásványi savval, előnyösen kénsavval vagy vizes sósavval történő savanyítása után az Ο,Ο’-dibenzoilborkősavat szűréssel, vagy a szerves fázisból, annak elválasztása és bepárlása után szűréssel különítjük el.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok valamelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az Ο,Ο’-dibenzoil-borkősav tisztítását az eljárás során kapott bármelyik só átkristályosításával, az eljárás szerinti újrareszolválással vagy az optikailag aktív savból a racém hányad kristályosítással történő elválasztásával oldjuk meg.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a racém Ο,Ο’-dibenzoil-borkősavat racém borkősavból benzoesav jelenlétében benzoil-kloriddal előállított, ecetsavanhidridet is tartalmazó ecetsavból kristályosított racém O,O’-dibenzoil-borkősavanhidrid vizes hidrolízisével nyerjük.
HU9700757A 1997-04-14 1997-04-14 Eljárás homokirális 0,0`-dibenzoil-borkősav előállítására HU218345B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9700757A HU218345B (hu) 1997-04-14 1997-04-14 Eljárás homokirális 0,0`-dibenzoil-borkősav előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9700757A HU218345B (hu) 1997-04-14 1997-04-14 Eljárás homokirális 0,0`-dibenzoil-borkősav előállítására

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9700757D0 HU9700757D0 (en) 1997-05-28
HUP9700757A2 HUP9700757A2 (hu) 1999-01-28
HUP9700757A3 HUP9700757A3 (en) 1999-05-28
HU218345B true HU218345B (hu) 2000-08-28

Family

ID=89995014

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9700757A HU218345B (hu) 1997-04-14 1997-04-14 Eljárás homokirális 0,0`-dibenzoil-borkősav előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU218345B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HU9700757D0 (en) 1997-05-28
HUP9700757A2 (hu) 1999-01-28
HUP9700757A3 (en) 1999-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4795435B2 (ja) エソメプラゾール及びその塩の製造方法
JPS5935381B2 (ja) (+)−および(−)−6−メトキシ−α−メチル−2−ナフタレン酢酸の分割法
HU185941B (en) Process for optical separating mixture of d- and l-bracket-6-methoxy-2-naphtyl-bracket closed-propionic acids
US4395571A (en) Process for the preparation of d,1-2-(6-methoxy-2-naphthyl)propionic acid
JP4138928B2 (ja) D−アロイソロイシンの製造方法および製造の中間体
US4642205A (en) Diastereomer salts of phenylalanine and N-acyl derivatives thereof and process for the separation of optically active phenylalanine and N-acyl derivatives thereof
HU218345B (hu) Eljárás homokirális 0,0`-dibenzoil-borkősav előállítására
JP2598703B2 (ja) ブチル3′―(1h―テトラゾール―5―イル)オキサニレートの製造法
US5578734A (en) Method for the preparation of S-(+)-ethodolic acid and saline derivatives
JP2830364B2 (ja) 光学活性1―ベンジル―3―ヒドロキシピロリジンの製造方法
US7238839B2 (en) Process for the resolution of racemic (R,S) -5-(2-(2-(2- ethoxyphenoxy) ethylamino)Propyl)-2-methoxybenzene sulfonamide (tamsulosin), its novel R and S isomers and their salts and processes for their preparation
JP4093608B2 (ja) 光学活性2−フェノキシプロピオン酸の製造方法
EP0179487B1 (en) 2-phenylpropionic acid esters, method for optical resolution thereof and optically active substance thereof
JP2671572B2 (ja) 光学活性1―(p―クロルフェニル)―1―(2―ピリジル)―3―ジメチルアミノプロパンの製造方法
JPH05279326A (ja) 光学活性3−ヒドロキシピロリジンの製法
JP4126921B2 (ja) 光学活性なβ−フェニルアラニン誘導体の製造方法
JP2000178253A (ja) 光学活性ピペコリン酸の製造法
JP4168416B2 (ja) 光学活性アミノペンタンニトリルの製造方法
JP3284608B2 (ja) 光学活性1−フェニルエチルアミン誘導体の製造法
JP2003137835A (ja) (r)−3−ヒドロキシ−3−(2−フェニルエチル)ヘキサン酸の製造方法
JPH09241227A (ja) 新規光学分割剤
JPS61501704A (ja) 光学的活性フェニルアラニンおよびそれらのn−アシル誘導体並びにそれらの化合物の新規なジアステレオマ−塩の製造方法
JPH04230235A (ja) 2,2−ジメチルシクロプロパンカルボン酸のラセミ体の光学分割方法
JPH035382B2 (hu)
WO2002022543A1 (fr) Procede de preparation d'un derive d'acide carboxylique optiquement actif

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees