HU214837B - Eljárás dinitro-toluol előállítására - Google Patents

Eljárás dinitro-toluol előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU214837B
HU214837B HU9301807A HUP9301807A HU214837B HU 214837 B HU214837 B HU 214837B HU 9301807 A HU9301807 A HU 9301807A HU P9301807 A HUP9301807 A HU P9301807A HU 214837 B HU214837 B HU 214837B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
nitrate
nitric acid
salt
mixture
toluene
Prior art date
Application number
HU9301807A
Other languages
English (en)
Inventor
Allen B. Quakenbush
Original Assignee
Olin Corp.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Olin Corp. filed Critical Olin Corp.
Publication of HU9301807D0 publication Critical patent/HU9301807D0/hu
Publication of HUT67129A publication Critical patent/HUT67129A/hu
Publication of HU214837B publication Critical patent/HU214837B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C201/00Preparation of esters of nitric or nitrous acid or of compounds containing nitro or nitroso groups bound to a carbon skeleton
    • C07C201/06Preparation of nitro compounds
    • C07C201/08Preparation of nitro compounds by substitution of hydrogen atoms by nitro groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Eljárás dinitrő-tőlűől egylépéses, főlyamatős előállítására, úgy, hőgya) a tőlűőlt kőncentrált salétrőmsavval reagáltatják; b) az a)lépésben kapőtt termékkeveréket összekeverik lényegében vízmentesőlvasztőtt nitrátsóval, c) tővábbi salétrőmsavat adagőlnak a b)lépésben kapőtt keverékhez, d) a salétrőmsav egy részét gőz főrmábanelválasztják a c) lépés keverékéből, így egy kétfázisú keveréketkapnak, ahől az első fázis nyers dinitrő-tőlűőlt és nyőmőkbansalétrőmsavat tartalmaz, s a másődik fázis hidratált nitrátsóból,vízből és nyőmőkban salétrőmsavból áll, e) az első fázist elválasztjáka d) lépésben kapőtt keveréktől, f) d) lépésben nyert savgőzből és aze) lépésben kapőtt hidratált sóáramból a salétrőmsavat eltávőlítják,kőncentrálják, és visszavezetik az a) lépésbe, g) a hidratált nitrátsóőldatőt dehidratálják és sóáramból és h) a g) lépésben visszanyertdehidratált nitrátsót visszavezetik a b) lépésbe. ŕ

Description

A találmány a dinitro-toluol egylépéses folyamatos előállítási eljárásával foglalkozik salétromsav toluollal való reakciója révén. Az eljárás egy nitrátsót alkalmaz a salétromsav feleslegének visszacirkuláltatásának növelése és a dinitro-toluol salétromsavtól és víztől történő elválasztásának elősegítése érdekében.
Az aromás szénhidrogének nitrálási reakcióit általában kevert savas rendszerekben, mint például salétromsav és kénsav keverékében végzik. Ezen kevert savas rendszerek azonban általában a használt kénsav újrakoncentrálását igénylik a nitrálási reakció után. Ez az újrakoncentrálási lépés idő- és energiaigényes, és a konstrukció drága anyagok felhasználását igényli. Ráadásul a kénsav használata jelentős nitro-krezol és cianid melléktermék-képződést eredményez, melyek eltávolítása költséges szennyvízkezelést igényel.
A kevert salétromsav/kénsav rendszerekkel együttjáró ezen hátrányok figyelembevételével újabban erőfeszítések történnek gázfázisú vagy folyadékfázisú nitrálási reakciók végrehajtására tömény salétromsavval kénsav jelenléte nélkül. Ennek bemutatására a következő példák szolgálnak:
A 2.362.743 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban dinitro-toluol (DNT) gyártására egy kétlépéses eljárást tesznek közzé kénsav jelenléte nélkül, melyben
a) a toluol mononitro-toluollal történő nitrálását körülbelül 60-75 tömeg% töménységű salétromsavval végzik, ahol a toluol/salétromsav mólaránya 1-3,5, majd
b) a mononitro-toluol dinitro-toluollá való nitrálását hajtják végre körülbelül 90-100 tömeg% töménységű salétromsavval, ahol a mononitro-toluol/salétromsav mólaránya körülbelül 1-3. Bár ez a szabadalmazott eljárás előnyösen véghezvihető kénsav jelenléte nélkül, de úgy találták, hogy a b) lépésben a nitrált termék nagyon magas százaléka (akár 25 tömeg%) az alkalmazott toluol mennyiségétől függően nem válik el a salétromsavtól. A szabadalmazott eljárás a termékkeverék vákuumdesztillációját ismerteti, mely költséges és nagyon energiaigényes lépés. A 3.928.395 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás nem szubsztituált vagy szubsztituált benzol nitrálására nyújt eljárást—40 °C -80 °C reakcióhőmérsékleten 90-100 tömeg% salétromsavval, előnyösen dipoláros aprotikus oldószer jelenlétében, ahol a reakciót egy dipoláros aprotikus oldószer alkalmazásával állítják le.
A 3.957.889 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás toluol vagy orto-xilén salétromsavval való nitrálására ismertet eljárást, ahol a nitrálási reakció sebességének növelése céljából a reakciót egy vízmentes kálcium-szulfát vagy oldható anhidrid legalább hatékony mennyiségének jelenlétében hajtják végre.
A 4.064.147 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás aromás mononitro-vegyületek (például mononitro-benzol) előállítását ismerteti, ahol egy folyadékfázisú reakcióban 70-100 tömeg% koncentrációjú salétromsavat és 0 és 80 °C közötti reakcióhőmérsékletet alkalmaznak. Kiindulási anyagként aránylag reaktív vegyületek, például benzol vagy toluol alkalmazásánál a szabadalmi leírás szerint 70-90 tömeg% salétromsav koncentráció az előnyös. A magas savarány és 100 tömeg% salétromsavat alkalmazva azonban dinitro-vegyületek képződésének kedvez, mely ezen szabadalmi leírásban nem kívánatos.
A 4.804.792 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban benzol és toluol nitrálását ismertetik koncentrált salétromsavval egy ömlesztett nitrátsó jelenlétében. A találmány szerinti az ömlesztett só a reakcióban hőmérséklet-szabályozóként és a reagensek számára izotermális közegként szolgál. A reagensek ömlesztett só jelenlétében való kontaktusát előnyösen a reagenseknek megolvasztott sófiirdőbe történő buborékoltatásával oldják meg hordozógáz, például nitrogén segítségével. A gőzfázisú reakciót 150 és 250 °C közötti hőmérsékleten végzik.
A 4.918.250 számú Amerikai Egyesül Államok-beli szabadalmi leírás a toluol dinitro-toluollá (DNT) való nitrálási eljárását ismerteti, ahol a termék fáziselválasztását egy szervetlen só, mint fáziselválasztó reagens jelenlétében hajtják végre. Ebben a szabadalmi leírásban a DNT-t egy kétlépéses salétromsav és toluol közötti folyadékfázisú nitrálási reakcióval állítják elő kénsav és oldószer jelenléte nélkül. A találmány szerinti eljárásban a szervetlen sót a DNT és a nem reagált salétromsav keverékébe építik be olyan mennyiségben, mely elegendő a keverék fáziselválasztásához annak érdekében, hogy elősegítsék a DNT kinyerését a termékkeverékből a nem reagált salétromsavtól (2. oszlop 27-33. sorok).
Mivel a dinitro-toluol hasznos köztitermék a toluol diizocianát termelésénél, ezen köztitermék szelektív előállítása nagyon kívánatos lenne poliizocianáttermeléssel foglalkozók részére.
A jelen eljárás dinitro-toluol toluolból és koncentrált salétromsavból történő, egylépéses folyamatos előállításával foglalkozik egylépéses folyamatos eljárással. A találmány szerinti homogén reakció egyszerűsíti a működési és biztonsági feltételeket, ha összehasonlítjuk egy olyan kétlépéses eljárással, ahol először mononitrotoluolt termelnek, majd a mononitro-toluolt egy második reaktorban savval reagáltatják dinitro-toluollá.
Közelebbről ezen találmány dinitro-toluol egylépéses folyamatos előállítási eljárására irányul, mely a következő lépésekből áll:
a) a toluol koncentrált salétromsavval való reagáltatása egy olyan termékkeverék előállítása céljából, mely dinitro-toluolt, nem reagált salétromsavat és vizet tartalmaz;
b) az a) lépés termékkeverékének lényegében vízmentes olvasztott nitrátsóval való keverése;
c) ezután további salétromsav adagolása a b) lépés keverékéhez;
d) a c) lépés keverékéből a salétromsav gőz formában való elválasztása egy kétfázisú folyadékkeveréket nyerve;
e) ezt követően a dinitro-toluolt tartalmazó fázis elválasztása a folyékony hidratált sófázistól;
f) ezután a d) lépésben kapott savgőz és az e) lépésben kapott hidratált só-folyadék fázis kezelése és a salét1
HU 214 837 Β romsav elválasztása, koncentrálása és az a) lépésbe való visszavezetése;
g) a nitráltsóoldat dehidrálása;
h) a dehidratált só visszavezetése a b) lépésbe.
A dinitro-toluolt ezután a kívánt követelményeknek megfelelően tovább tisztíthatjuk. A jelen találmány szerinti egylépéses folyamatos eljárás hatékony módszert szolgáltat dinitro-toluol előállítására.
A találmány szerinti eljárásban toluolt koncentrált salétromsavval reagáltatjuk (a sav koncentrációja 90-100 tömeg%, előnyösen legalább 98 tömeg%) körülbelül 25-90 °C hőmérsékleten, előnyösen körülbelül 40 °C és 70 °C között, melynek során dinitro-toluol, víz és nem reagált salétromsav keverékét kapjuk.
A reakció homogén típusú, és a reakcióelegyet a reakciósebesség növelése érdekében általában keverjük, így egy keverővei ellátott tartályreaktor használata előnyös.
A reakció során alkalmazott toluol és koncentrált salétromsav mólaránya általában körülbelül (9:1) és (6:1) közötti. A reakciót általában atmoszférikus nyomáson végezzük, bár nagyobb nyomás is alkalmazható, ha kívánatos. A reakcióidő általában kevesebb, mint 4 óra, előnyösen körülbelül 40 percnél rövidebb.
A kapott dinitro-toluol, víz és nem reagált salétromsav keverékét egy lényegében dehidratált olvasztott nitrátsóval keverjük össze. A jelen találmány szerinti eljárásban használható nitrátsókat a nitrátsók széles skálájából választhatjuk, melyek különböző víztartalommal rendelkezhetnek. Előnyös olyan sók használata, melyek olvadáspontja körülbelül 70 °C vagy ez alatti.
Előnyösen alkalmazható olvasztott nitrátsók lehetnek a következők: kalcium-nitrát-hidrátok, például kalcium-nitrát-tetrahidrát; lítium-nitrát-hidrát; mangán-nitrát-hidrátok, például mangán-nitrát-tetrahidrát; magnézium-nitrát-hidrátok, például magnézium-nitráttrihidrát és magnézium-nitrát-hexahidrát; cink-nitráthidrátok, például cink-nitrát-hexahidrát és egy vagy több nitrátsó keveréke. Különösen hatékony olvasztott nitrátsó egy cink-nitrát-hidrát és egy magnézium-nitráthidrát, például cink-nitrát-trihidrát és magnézium-nitrát-trihidrát kombinációja. Más olvasztott sók, például alkáliszulfátok kis mennyiségét is alkalmazhatjuk mindaddig, míg az eljárásban használt olvasztott só olvadáspontja nem haladja meg a körülbelül 70 °C-t.
Az olvasztott sókat a toluol egységnyi moláris mennyiségéhez képest körülbelül 0,5-25-szörös, előnyösen körülbelül 1-15-szörös mennyiségben használjuk.
Miután a reaktor kimeneti keverékét és a nitrátsót összekeverjük, a reakció leállhat, mivel az oldatban lévő nitrát feleslege gátolja a további nitrálást. Ezután friss salétromsavat adagolunk a reaktor kifolyója és a nitrátsó keverékéhez azért, hogy pótoljuk a reakcióban elfogyott savat. A friss sav lehet koncentrált vagy hígított.
A keveréket ezután egy szárítódobba vezetjük a salétromsav gőzként való elválasztása céljából. A sav elpárologtatásához szükséges hőt a forró dehidratált olvasztott nitrátsó szolgáltatja. Bármilyen más hőforrás is alkalmazható, például gőzmelegítő a szárítódobon.
A kapott nitrátsó, víz, salétromsav és dinitro-toluol keveréke egy kétfázisú keverék. A kétfázisú keverék elválasztható mechanikai úton, például ülepítőtartály vagy centrifuga segítségével. Az egyik fázis tartalmazza a nyers dinitro-toluolt és nyomokban salétromsavat, a másik fázis nitrátsót, vizet és nyomokban salétromsavat. A fáziselválasztás után a nyers dinitro-toluol tovább tisztítható a kívánt termékkövetelményeknek megfelelően.
A hidratált sóáramot és a salétromsavgőzt egy ffakcionáló oszlopba vezetjük. A só növeli a salétromsav illékonyságát, lehetővé téve így, hogy a koncentrált salétromsavat gőz vagy folyadék formában eltávolítsuk az oszlop tetejéről. A nitrátsó lehetővé teszi a termék hatékony eltávolítását a savoldatból és energiatakarékos módszert szolgáltat a savnak a reakció közben képződött víztől való elválasztására. A koncentrált salétromsav visszavezethető a nitráló reaktor(ok)ba. A koncentrált savoszlop atmoszférikus vagy csökkentett nyomáson működtethető.
A sav eltávolítása után a frakcionáló oszlop alján maradó sót és vizet további kezelésnek vethetjük alá. Ez bizonyos mennyiségben (1 tömeg%-nál kevesebb) salétromsavat tartalmaz. Az oldatot egy szárítódobban felmelegítjük a nitrátsó dehidrálása céljából. A sóból eltávolított víz kis mennyiségű salétromsavat tartalmaz. A híg oldatot a frakcionáló oszlopra vihetjük a sav koncentrálása céljából. A kapott hígított saváramot a friss savárammal keverhetjük.

Claims (5)

1. Eljárás dinitro-toluol egylépéses folyamatos előállítására, azzal jellemezve, hogy
a) a toluolt koncentrált salétromsavval reagáltatjuk;
b) az a) lépésben kapott termékkeveréket összekeverjük lényegében vízmentes olvasztott nitrátsóval,
c) további salétromsavat adagolunk a b) lépésben kapott keverékhez,
d) a salétromsav egy részét gőz formában elválasztjuk a c) lépés keverékéből, így egy kétfázisú keveréket kapunk, ahol az első fázis nyers dinitro-toluolt és nyomokban salétromsavat tartalmaz, és a második fázis hidratált nitrátsóból, vízből és nyomokban salétromsavból áll,
e) az első fázist elválasztjuk a d) lépésben kapott keveréktől,
f) a d) lépésben nyert savgőzből és az e) lépésben kapott hidratált sóáramból a salétromsavat eltávolítjuk, koncentráljuk és visszavezetjük az a) lépésbe,
g) a hidratált nitrát sóoldatot dehidratáljuk és
h) a g) lépésben visszanyert dehidratált nitrátsót visszavezetjük a b) lépésbe.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a b) lépésben nitrátsóként az alábbiak közül egyet vagy többet alkalmazunk: nátrium-nitrát, kálium-nitrát, kalcium-nitrát-hidrátok, lítium-nitrát-hidrátok, mangánnitrát-hidrátok, magnézium-nitrát-hidrátok és cink-nitrát-hidrátok.
HU 214 837 Β keveréket alkalmazunk, melynek mólaránya (9:1) és (6:1) közötti.
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a b) lépésben 0,5-25-szörös mennyiségű nitrátsót
5 alkalmazunk a toluol egységnyi moláris mennyiségéhez viszonyítva.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az olvasztott sóként cink-nitrát-hidrát és magnézium-nitrát-hidrát keverékét alkalmazzuk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az a) lépést 25-90 °C között hőmérsékleten hajtjuk végre.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az a) lépésben olyan hígított salétromsav és toluol
Kiadja a Magyar Szabadalmi Hivatal, Budapest
HU9301807A 1990-12-21 1991-10-24 Eljárás dinitro-toluol előállítására HU214837B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/632,252 US5099078A (en) 1990-12-21 1990-12-21 Process for preparing dinitrotoluene

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9301807D0 HU9301807D0 (en) 1993-09-28
HUT67129A HUT67129A (en) 1995-02-28
HU214837B true HU214837B (hu) 1998-06-29

Family

ID=24534752

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9301807A HU214837B (hu) 1990-12-21 1991-10-24 Eljárás dinitro-toluol előállítására

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5099078A (hu)
EP (1) EP0564491B1 (hu)
JP (1) JPH06504530A (hu)
KR (1) KR100195843B1 (hu)
AU (1) AU646123B2 (hu)
BR (1) BR9107254A (hu)
CA (1) CA2097071C (hu)
DE (1) DE69116895T2 (hu)
ES (1) ES2083146T3 (hu)
HU (1) HU214837B (hu)
WO (1) WO1992011228A1 (hu)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5245092A (en) * 1991-03-15 1993-09-14 Olin Corporation Process for preparing dinitrotoluene with low by-product content
TW236610B (en) * 1992-11-13 1994-12-21 Bayer Ag Preparation of dinitrotoluene
US5302763A (en) * 1993-03-01 1994-04-12 Olin Corporation Process for preparing dinitrotoluene
DE4437047A1 (de) * 1994-10-17 1996-04-18 Bayer Ag Verfahren zur Dinitrierung von aromatischen Verbindungen
US5763696A (en) * 1997-03-26 1998-06-09 Arco Chemical Technology, L.P. Removal of dinitrotoluene from process water
US5948944A (en) * 1998-11-18 1999-09-07 Arco Chemical Technology, L.P. Two-stage dinitrotoluene production process
WO2010097453A1 (de) 2009-02-26 2010-09-02 Basf Se Verfahren zur herstellung von nitrierten aromaten und deren mischungen
JP5175235B2 (ja) * 2009-03-31 2013-04-03 三井化学株式会社 ジニトロトルエンの製造方法および製造装置
US12057805B2 (en) * 2019-12-16 2024-08-06 Lx Hausys, Ltd. Louver assembly capable of having mounted thereon solar cell panel

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2362743A (en) * 1943-02-10 1944-11-14 Hercules Powder Co Ltd Manufacture of dinitrotoluene
US3928395A (en) * 1972-10-05 1975-12-23 Ciba Geigy Ag Process for the nitration of aromatic compounds
US3957889A (en) * 1975-05-02 1976-05-18 Air Products And Chemicals, Inc. Selective nitration of aromatic and substituted aromatic compositions
DE2521891B2 (de) * 1975-05-16 1980-02-28 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zum Abstoppen von Nitrierungen durch Destillation
US4367347A (en) * 1981-06-01 1983-01-04 Air Products And Chemicals, Inc. High purity 2,4-dinitrotoluene from toluene nitration process
DE3409717C2 (de) * 1984-03-16 1994-03-31 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von Nitrobenzol
US4935557A (en) * 1984-08-07 1990-06-19 Air Products And Chemicals, Inc. Conitration of mixed aromatic hydrocarbons
US4804792A (en) * 1988-01-28 1989-02-14 Olin Corporation Nitration of benzene or toluene in a molten nitrate salt
US5001272A (en) * 1988-06-22 1991-03-19 Olin Corporation Process for the production of dinitrotoluene
US4918250A (en) * 1989-04-21 1990-04-17 Olin Corporation Process for the production of dinitrotoluene using an inorganic salt as a phase separation agent
US5057632A (en) * 1990-10-22 1991-10-15 Olin Corporation Process for preparing dinitrotoluene

Also Published As

Publication number Publication date
BR9107254A (pt) 1994-02-22
ES2083146T3 (es) 1996-04-01
CA2097071A1 (en) 1992-06-22
CA2097071C (en) 2002-06-18
US5099078A (en) 1992-03-24
AU9073491A (en) 1992-07-22
EP0564491A1 (en) 1993-10-13
HUT67129A (en) 1995-02-28
JPH06504530A (ja) 1994-05-26
WO1992011228A1 (en) 1992-07-09
KR100195843B1 (ko) 1999-06-15
EP0564491A4 (en) 1993-12-29
DE69116895D1 (de) 1996-03-14
EP0564491B1 (en) 1996-01-31
HU9301807D0 (en) 1993-09-28
DE69116895T2 (de) 1996-07-04
AU646123B2 (en) 1994-02-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Speight Chemical and process design handbook
US3780116A (en) Method for nitration of aromatic hydrocarbon compounds
HU214837B (hu) Eljárás dinitro-toluol előállítására
KR100357406B1 (ko) 디니트로톨루엔의제조방법
US4458094A (en) Process for forming nitroparaffin
US2431585A (en) Nitration of aromatic hydrocarbons
US5057632A (en) Process for preparing dinitrotoluene
KR100358318B1 (ko) 디니트로톨루엔의제조방법
KR100375905B1 (ko) 디니트로톨루엔의제조방법
EP0173131B1 (en) Process for separating nitroaromatic compounds from spent nitric acid
US5081303A (en) Co-production of an aromatic monoamine and an aromatic diamine directly from benzene or a benzene derivative through controlled nitration and reduction
US5006325A (en) Process for the recovery of nitric acid
US2844634A (en) Recovery of nitromethane from nitration mixtures
US5354924A (en) Process for the production of dinitrotoluene
US5663462A (en) Process for the production of dinitrotoluene and isomeric mixtures of dinitrotoluene
US3803206A (en) Process for purifying adiponitrile containing oxidizable impurities
RU2061671C1 (ru) Способы отделения кислотной примеси от раствора и способ отделения азотной кислоты от раствора
US4524226A (en) Preparation of nitro compounds by vapor phase nitration of aldehydes
US3030415A (en) Separation of ortho-nitrotoluene from nitrotoluene mixtures
WO1989012620A1 (en) Process for the production of dinitrotoluene or mononitrobenzene
JP2018150279A (ja) 合成溶媒の回収方法
US5012019A (en) Process for purifying aromatic nitration products
JPH0477458A (ja) 2,4‐ジニトロ‐1,3,5‐トリイソプロピルベンゼンの製造方法
AU4396393A (en) Process for the production of dinitrotoluene
JPH02292232A (ja) キシレンジクロライド類の製造法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee