HU213505B - Method and device for determining co2 reactivity, air reactivity and soot factor of carbonic products - Google Patents

Method and device for determining co2 reactivity, air reactivity and soot factor of carbonic products Download PDF

Info

Publication number
HU213505B
HU213505B HU9300500A HU9300500A HU213505B HU 213505 B HU213505 B HU 213505B HU 9300500 A HU9300500 A HU 9300500A HU 9300500 A HU9300500 A HU 9300500A HU 213505 B HU213505 B HU 213505B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
reactivity
air
measured
carbon
temperature
Prior art date
Application number
HU9300500A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT66047A (en
HU9300500D0 (en
Inventor
Knut Bergli
Trygve Foosnaes
Tormod Naterstad
Original Assignee
Norsk Hydro As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Norsk Hydro As filed Critical Norsk Hydro As
Publication of HU9300500D0 publication Critical patent/HU9300500D0/hu
Publication of HUT66047A publication Critical patent/HUT66047A/hu
Publication of HU213505B publication Critical patent/HU213505B/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N33/00Investigating or analysing materials by specific methods not covered by groups G01N1/00 - G01N31/00
    • G01N33/22Fuels; Explosives
    • G01N33/222Solid fuels, e.g. coal
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T436/00Chemistry: analytical and immunological testing
    • Y10T436/23Carbon containing

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Non-Biological Materials By The Use Of Chemical Means (AREA)
  • Investigating, Analyzing Materials By Fluorescence Or Luminescence (AREA)
  • Analysing Materials By The Use Of Radiation (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials Using Thermal Means (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)
  • Investigating Or Analysing Materials By Optical Means (AREA)
  • Spectrometry And Color Measurement (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Inorganic Fibers (AREA)
  • Adornments (AREA)
  • Carbon And Carbon Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás széntermékek, mint széngranulátumok, kiégetett szénrudak, szénelektródák levegőreaktivitásának, CO, reaktivitásának és koromindexének meghatározására, továbbá az eljárás foganatosítására alkalmas berendezés.
Az alumíniumkohászatban jártas szakemberek előtt ismeretes, hogy a kemencékben az anód anyaga részt vesz a lejátszódó reaktív folyamatokban, és ez a fémtermék minőségét előnytelenül befolyásolja.
Az anódon lejátszódó folyamatok egyike az anód felső részének korróziója, amit a vele érintkező levegő okoz, az anódon lejátszódó másik nemkívánatos jellemző folyamat az anód alsó részén a primér folyamatban felszabaduló CO2-gázok reakciója a szénnel, aminek során a CO2-ből CO lesz az elektróda jelentős fogyása mellett.
A szénelektróda levegővel és CO2-vel lejátszódó reakciója az anód anyagát megbontja, az anód kihulló részecskéi az elektrolitba hullva koromképződést okoznak.
A fentiekből egyértelműen következik, hogy mind a gyártónak, mind a felhasználónak fontos ismernie a széntermék (pl. anód) várható jellemzőit a fenti tulajdonságok tekintetében.
Az anód levegővel és CO2-vel lejátszódó reakcióra való hajlama számos különböző ismert módon mérhető. Általános követelmény, hogy a mérési eljárás szelektív, kellően érzékeny és kellően reprodukálható legyen.
Szelektívnek tekintjük azt a módszert, amely főként azokra a paraméterekre érzékeny, amelyekre üzemi körülmények közötti levegő/CO2-reakciója során az elektróda is érzékeny.
Kellően érzékenynek tekintjük azt az eljárást, amellyel mérhetőek azok a változások, amelyek az elektrolízis folyamatában jelentősséggel bírnak.
Kellően reprodukálható az az eljárás, amellyel számos mintán történő mérésekből nyert teszteredmények szórása nem oly nagy, hogy bizonytalanná tenné a vizsgált anyag mért tulajdonságainak mértékét. Ez más szóval azt jelenti, hogy függetlenül a vizsgált próbadarabok számától a leszűrt mérési eredmény azonos.
Az ismert eljárásokban általában modellezik az üzemi körülményeket, lekicsinyítve a modellt kezelhető méretűre. A méréseket külön-külön próbadarabokon végzik el a különböző paraméterek tekintetében. Ez jelentős ráfordítással járó, lassú tesztelési folyamat.
Az ismert eljárásokban legalább két külön vizsgálatot végeznek egymástól függetlenül: egyet a széntermék levegővel történő reakciója sebességének mérésére, másikat a széntermék CO2-vel történő reakciója sebességének mérésére.
Az anód (széntermék) reaktivitásán azt értjük, hogy milyen gyorsan történik a reakció. Kétféle reakcióról beszélhetünk: a levegőreaktivitásról és a CO2-reaktivitásról. Mindkét reakció gázképződéssel és a vizsgált széntermék fogyásával jár.
A koromképzödés jelensége a széntermék alapanyagának és kötőanyagának különbözőségéből adódik. Ha például a kötőanyag gyorsabban reagál, mint az alapanyag, az alapanyag-részecskék körül elfogy a kötőanyag, és az alapanyag-részecskék így fokozatosan aláásva kiesnek az anódból.
Célunk a találmánnyal az ismert megoldások hiányosságainak kiküszöbölése olyan eljárás és berendezés kialakításával, amellyel kisebb költséggel és ráfordítással, gyorsabban juthatunk exakt mérési eredményekhez, mint az ismert eljárásokkal és berendezéssel.
Megoldásunk alapja az a feltételezés, hogy a gyártó a lehető legkisebb reaktivitás és koromképződés elérésére törekszik, másrészt az a felismerés, hogy az üzemi hőmérsékletnél alacsonyabb hőmérsékleten végzett mérésekkel is kellően szelektív, érzékeny és reprodukálható eredményekhez juthatunk.
A jellemzők mérésére az alábbi utakat választottuk: a reakciósebességeket a próbadarab súlyveszteségéből származtatjuk, a koromképződésre jellemző korom-index meghatározását a mérés során a próbadarabból kihullott szemcsék összeseprésének és mérlegelésének eredményéből határozzuk meg az alábbi módon:
A reaktivitást regressziós analízis módszerével legalább 30 percig tartó reakció eredményéből az alábbiak szerint számítjuk:
reaktivitás = G30 / K*D*L*t3o (mg.cm“2.h_1] korom-index = 100 S / (S+G) [%], ahol G = súlyveszteség az egész mérés (max 190 perc) során [mg],
G3o = súlyveszteség az utolsó 30 percben [mg],
S = összesöpört szemcsék tömege az egész mérés során [mg],
D = próbadarab átmérője [cm],
L = próbadarab hossza [cm], t30 = 30 perc
A feladat találmány szerinti megoldását képező eljárásban a széntermék levegőreaktivitásának és CO2 reaktivitásának vizsgálatát egyazon próbadarabon, egymással összefüggően, időben egymás után végezzük el, ahol előbb a levegőreaktivitást, majd ezt automatikusan követően a CO2-reaktivitást mérjük, végül a széntermék koromindexét a reaktivitásmérés során a próbadarabról levált por összegyűjtésével és mérlegelésével végezzük.
HU 213 505 Β
Előnyösen a levegőreaktivitás mérését a próbadarab 525 °C-os hőmérsékletén, a CO2-reaktivitás mérését a próbadarab 960 °C-os hőmérsékletén végezzük.
A találmány szerinti berendezésnek gáz-hozzávezetéssel ellátott függőleges csőkemence fölött elrendezett mérleggel összekapcsolt, a csőkemencébe benyúlóan elrendezett mintatartója van, amely mintatartó széntermék próbadarab hőmérsékletének regisztrálására szolgáló egy vagy több hőérzékelővel van ellátva.
Előnyösen a mintatartónak felül fiiggesztőelemhez kapcsolt kerámia csöve aljánál karima van kialakítva, amelynek alsó felületéből egyrészt hőérzékelő, másrészt alsó végén menetes próbadarabtartó rúd áll ki, amely - a rúd és a hőérzékelő számára üregekkel kialakított próbadarab felfogására alkalmas rúd alsó, menetes végén tartófej van oldható kötéssel rögzítve, vagy a mintatartónak felül függesztőelemhez kapcsolt kerámia csöve aljánál folytonos vagy perforált falú, granulátum tartására alkalmas tartóedény van kerámiacsövekben vezetett huzalokon felfüggesztve, ahol a tartóedény hőérzékelő részét képezi.
Célszerűen a tartóedény és két huzal platinából készült, míg a további huzal platinából és ródiumból, ahol a platina-ródium huzal és a tartóedény csatlakozási pontja hőérzékelőként van kialakítva.
A találmány szerinti megoldás előnye az ismertekkel szemben, hogy idő- és eszközkímélőbb, a különböző jellemzők egyetlen próbadarabon, egy fűtési-hűtési periódusban, rövidebb felfűtési időkkel mérhetők, kevesebb előkészítés és felügyelet mellett. További előny, hogy - szemben az ismert eljárással - a CO2-reaktivitás mérése elő-oxidált próbadarabon történik, így a mérési eredmények jobban megközelítik az eletrolitikus kemencében lezajló folyamatok tényleges jellemzőit, mint a külön próbadarabon végzett mérések eredménye.
Az alábbiakban kiviteli példákra vonatkozó rajz alapján részletesen ismertetjük a találmány lényegét. A rajzon az
1. ábra mérőösszeállítás vázlatos rajza, a
2. ábra mérőelrendezés vázlata,
3. ábra a 2. ábra szerinti elrendezés rúd alakú próbadarab vizsgálatára alkalmas mintatartójának vázlatos rajza, a
4. ábra széngranulátum vizsgálatára alkalmas mintatartó vázlatos rajza, az
5. ábra CO2-reaktivitásmérési eredményeket összehasonlító diagram, a
6. ábra koromindexmérési eredményeket összehasonlító diagram, a
7. ábra CO2-reaktivitásmérési eredményeket összehasonlító diagram, a
8. ábra koromindexmérési eredményeket összehasonlító diagram.
A feladat találmány szerinti megoldását képező eljárásban a széntermék levegőreaktivitásának és CO2 reaktivitásának vizsgálatát egyazon próbadarabon, egymással összefüggően, időben egymás után végezzük el, ahol előbb a levegőreaktivitást, majd ezt automatikusan követően a CO2-reaktivitást mérjük, végül a széntermék koromindexét a reaktivitásmérés során a próbadarabról levált por összegyűjtésével és mérlegelésével végezzük.
Előnyösen a levegőreaktivitás mérését a próbadarab 525 °C-os hőmérsékletén, a CO2-reaktivitás mérését a próbadarab 960 °C-os hőmérsékletén végezzük.
Az eljárás foganatosítására alkalmas, 2. ábra szerinti berendezésnek 4 gáz-hozzávezetéssel ellátott függőleges 2 csőkemence fölött elrendezett 3 mérleggel összekapcsolt, a 2 csőkemencébe benyúlóan elrendezett 5 mintatartója van, amely 5 mintatartó széntermék próbadarab hőmérsékletének regisztrálására szolgáló egy vagy több hőérzékelővel van ellátva. A 2 csőkemence alján kialakított 4 gáz-hozzávezetés és az 5 mintatartó között fűtőelemek és hőcserélő 6 lemezek vannak elrendezve. A berendezés vezérlő és jelfeldolgozó 1 egységre csatlakoztatva képez mérőösszeállítást (1. ábra). Egy közös vezérlő és jelfeldolgozó 1 egységre számos, 2 csőkemencével rendelkező berendezés csatlakoztatható, amelyekben a mérések egymással párhuzamosan, egymástól függetlenül lefolytathatók.
A berendezés 5 mintatartójának 3. ábra szerinti kiviteli alakjában az aranyból készült 5 mintatartónak felül 13 függesztőelemhez kapcsolt kerámia 12 csöve aljánál karima van kialakítva, amelynek alsó felületéből egyrészt 11 hőérzékelő, másrészt alsó végén menetes, próbadarabtartó 9 rúd áll ki, amely - a 9 rúd és a 11 hőérzékelő számára üregekkel kialakított, hengeres próbadarab felfogására alkalmas - 9 rúd alsó, menetes végén 10 tartófej van oldható kötéssel rögzítve. A 11 hőérzékelő jelvezetéke a kerámia 12 csőben van vezetve, és 14 csatlakozóval van ellátva, amellyel a vezérlő és jelfeldolgozó 1 egységre csatlakoztatható.
Granulátum vizsgálatára alkalmas 5 mintatartó van feltüntetve a 4. ábrán. A mintatartónak felül 20 függesztőelemhez kapcsolt kerámia 19 csöve aljánál folytonos vagy perforált falú, granulátum tartására alkalmas 15 tartóedény van kerámiacsövekben vezetett 17, 18 huzalokon felfüggesztve, ahol a 15 tartóedény a hőérzékelő részét képezi. A 15 tartóedény és két 17 huzal platinából készült, míg a további 18 huzal platinából és ródiumból, ahol a platina-ródium 18 huzal és a 15 tartóedény csatlakozási 16 pontja hőérzékelőként van kialakítva. A hőérzékelő 21 csatlakozója a kerámia 19 cső felső végénél van elrendezve.
A berendezés (2. ábra) hőérzékelői, 7 fűtőelemei és a 4 gáz-hozzávezetés szeleprendszere össze van kapcsolva a vezérlő és jelfeldolgozó 1 egységgel
A 2 csőkemencébe fölös mennyiségben bevezetett gázt a hőcserélő 6 lemezek előfűtik. Az előfűtés az 1 egység által vezérelten történik.
Az eljárás lépéseinek vezérlése és a mért adatok kiértékelése a számítógépes vezérlő és jelfeldolgozó 1 egységben történik, elvileg tehát nincs korlátozva a párhuzamosan vizsgálható próbadarabok száma, ami tovább gyorsítja a vizsgálatot és csökkenti annak költségeit.
A próbadarab hőmérsékletének és súlyveszteségének mérése és nyomtatón történő regisztrálása a jelfeldolgozó 1 egység által folyamatosan történik, az 1 egység folyamatosan szabályozza a 2 csőkemence és a próbadarab (minta) hőmérsékletét, valamint a gázadagolást.
A kiégetett szén próbadarab henger alakú, benne kialakított átmenő lyukkal a próbatartó 9 rúd számára és
HU 213 505 Β fészekkel a 11 hőérzékelő számára. A mért reakcióban csak a próbadarab hengeres oldalfelülete vesz részt, a végfelületek nem, mert azok a 8 karima, ill. a 10 tartófej által takarva vannak.
Fontos, hogy a reakcióban részt vevő teljes felület hőmérséklete azonos legyen. A hőérzékelő mindig közvetlenül érintkezik a próbadarabbal annak érdekében, hogy a hőmérés pontos legyen.
A CO2 és szén közötti reakció endotermikus, míg a levegő és szén közötti reakció exotermikus folyamat. Mindkettő erősen függ a hőmérséklettől, ezért a legkényesebb feladat a megfelelő hőmérsékletek megválasztása. A méréseket egyrészt a valós alkalmazási körülményeket megközelítő hőmérsékleten célszerű végezni annak érdekében, hogy ne hagyjunk figyelmen kívül olyan tényezőket, amelyek a mérési eredményt befolyásolhatják, másrészt ennek korlátot szabnak a mérőberendezés megvalósíthatóságának, a regisztrálhatóságnak a korlátái. Ilyen, a mérési eredményt befolyásoló tényező például, hogy számos alkotóelem gyorsítóként vagy lassítóként befolyásolhatja a reakciók folyamatát, és ez a befolyás erősen hőfokfüggő. A megoldásunkban a CO2-reaktivitás méréséhez választott 960 °C és a levegőreaktivitás méréséhez választott 525 °C kompromisszum eredménye, a választott hőmérsékletek kissé alacsonyabbak, mint üzemi körülmények között elektrolízis során az anód alsó, működő felületének, ill. a felső felületének és vállalnak hőmérséklete.
A mérés az 1 egység által vezérelten, automatikusan történik. Az 1 egység automatikusan váltja a bevezetett gázokat is. A minta (próbadarab) felfutése idején közömbös N2-gázt vezetünk be a 2 csőkemencébe, míg a mérés idején levegőt, ill. CO2-gázt. A mérések végén a mintát újra N2 gázáramban hűtjük le. A mérés időtartamai előnyösen az alábbiak:
felfutési idő 60 perc, reakcióidő 180 perc, hűtési idő 30 perc.
A reakcióhőmérséklet CO2-gázban 960 °C.
A reakcióhőmérséklet levegőben 525 °C.
A gázáram intenzitása: CO2 lOONl/h, levegő 200Nl/h.
Természetesen a mérés fenti körülményei a kezelő által állíthatóak, változtathatóak.
Amikor a levegőreaktivitás 525 °C-on történő mérése befejeződött, a csőkemence hőmérsékletét 960 °C-ra emeljük a CO2-reaktivitás méréséhez.
A 3 mérleg mérési pontossága, ill. reprodukálhatósága 1 mg. A tömegmérés gyakorlatilag folyamatos (20 mp-enként). A hőmérés és hőfokszabályozás pontossága +/-1 °C-on belüli. így a mérési pontosság jobb, mint 1%.
Egy olyan berendezésben, amelyben nyolc csőkemence van egy közös vezérlő és jelfeldolgozó 1 egységre kapcsolva, egy időben nyolc próbadarabon végezhetők el a mérések 4,5 óra alatt. A mérési folyamat - mint említettük - automatikus. Az operátornak a próbadarab előkészítéséhez, felfogásához, csökemencébe helyezéséhez, eltávolításához, a korompor összegyűjtéséhez és mérlegeléséhez mintegy 100 percre van szüksége.
Méréseket a fenti feltételekkel végeztünk különböző próbadarabokon és összehasonlításképpen hagyományos módon, egymástól független mérésekkel is meghatároztuk a próbadarab levegőreaktivitásának, CO2 reaktivitásának és koromindexének értékét. A mérési eredmény táblázatosán az alábbi:
Min- ta Teszt Referencia- teszt Referencia- teszt
CO2 reakt. ko- rom- index levegő reakt. CO2 reakt. ko- rom- index levegő reakt. CO2 reakt. ko- rom- index
1 26.2 12.3 20.4 12.4 4.2 27.1 12.5 5.5
2 22.6 9.8 18.3 12.4 4.7 18.4 12.0 6.9
3 19.1 7.6 17.0 13.5 5.3 18.8 13.1 6.0
4 21.3 21.7 20.4 13.5 12.7 24.5 12.2 7.9
5 21.8 11.7 18.4 15.0 4.1 19.1 14.2 7.4
6 33.4 8.4 19.3 24.1 5.9 21.7 22.0 4.3
7 29.9 9.9 21.7 19.7 10.0 20.6 21.3 10.5
8 44.2 10.8 23.3 25.1 6.0 24.0 22.0 5.3
9 44.8 11.1 24.4 28.7 6.3 25.7 21.2 6.1
10 40.8 7.5 21.4 23.0 3.2 26.9 20.8 5.1
11 53.3 23.9 31.4 30.6 10.5 37.1 29.6 13.1
12 50.9 19.1 30.4 31.6 10.1 24.9 31.9 8.7
13 49.3 24.2 34.7 34.6 11.5 33.1 29.7 11.1
14 49.5 22.8 35.5 30.5 12.4 33.8 30.6 12.8
15 51.3 43.3 47.1 35.3 28.0 46.0 30.1 28.5
Az 5. és 6. ábrán a CO2-reaktivitások, ill. a koromindexek összehasonlító diagramja van ábrázolva, ahol a vízszintes koordinátatengelyre a referenciatesztek eredménye, a függőleges koordinátatengelyre a találmány szerinti mérések eredménye van felmérve. Az ábrák szemléletesen mutatják, hogy jó a korreláció a kétféle módon mért eredmények között. A találmány szerinti mérési eredmények 1,5-szeresei a hagyományos mérési eredményeknek. Az arányos eltérés abból adódik, hogy a CO2-reaktivitás mérése a találmány szerint a levegőreaktivitás mérésénél már elő-oxidált próbadarabon történik, ami a valós üzemi viszonyok mellett várható értékeket jobban megközelítő eredményt ad a CO2-reaktivitás és a koromindex értékekben, mint a hagyományos mérés.
Az 5. ábrába (CO2-reaktivitás) behúzott pontvonal egyenlete az alábbi: y = 3,263 + l,456x,
A 6. ábrába (koromindex) behúzott pontvonal egyenlete az alábbi: y = 3,006 + l,49x.
A korrelációs együtthatók rendkívül jók (0,96 és 0,94). A 7. és 8. ábrákon a CO2-reaktivitás és a koromindex értékei vannak feltüntetve oly módon, hogy az egyes próbadarabokra vonatkozó mérési adatok folytonos vonallal össze vannak kötve. A körrel jelölt mérési értékek a találmány szerinti, a háromszöggel ill. négyszöggel jelölt mérési értékek hagyományos módon mért értékek.

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás széntermékek levegőreaktivitásának, CO2 reaktivitásának és koromindexének meghatározására, azzal jellemezve, hogy a széntermék levegőreaktivitásának és CO2 reaktivitásának vizsgálatát egyazon próbadarabon, egymással összefüggően, időben egymás után
    HU 213 505 Β végezzük el, ahol előbb a levegőreaktivitást, majd ezt automatikusan követően a CCh-reaktivitást méijük, végül a széntermék koromindexét a reaktivitásmérés során a próbadarabról levált por összegyűjtésével és mérlegelésével végezzük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a levegőreaktivitás mérését a próbadarab 525 °Cos hőmérsékletén, a CO2-reaktivitás mérését a próbadarab 960 °C-os hőmérsékletén végezzük.
  3. 3. Berendezés széntermékek levegőreaktivitásának,
    CO2 reaktivitásának és koromindexének meghatározására az 1. vagy 2. igénypontok szerinti eljárásban, azzal jellemezve, hogy gáz-hozzávezetéssel (4) ellátott függőleges csőkemence (2) fölött elrendezett mérleggel (3) összekapcsolt, a csőkemencébe (2) benyúlóan elrende- 15 zett mintatartója (5) van, amely mintatartó (5) széntermék próbadarab hőmérsékletének regisztrálására szolgáló egy vagy több hőérzékelővel van ellátva.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a mintatartónak (5) felül függesztőelemhez (13) kapcsolt kerámiacsöve (12) aljánál karima (8) van kialakítva, amelynek alsó felületéből egyrészt hőérzékelő (11), másrészt alsó végén menetes, próbadarabtartó rúd 5 (9) áll ki, amely - a rúd (9) és a hőérzékelő számára üregekkel kialakított - próbadarab felfogására alkalmas rúd (9) alsó, menetes végén tartófej (10) van oldható kötéssel rögzítve.
  5. 5. A 3. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, 10 hogy a mintatartónak (5) felül fuggesztőelemhez (20) kapcsolt kerámiacsöve (19) aljánál folytonos vagy perforált falú, granulálum tartására alkalmas tartóedény (15) van kerámiacsövekben vezetett huzalokon (17,18) felfüggesztve, ahol a tartóedény (15) a hőérzékelő részét képezi.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti berendezés, azzaljellemezve, hogy a tartóedény (15) és két huzal (17) platinából készült, míg a további huzal (18) platinából és ródiumból ahol a platina-ródium huzal (18) és a tartóedény (15) csatlakozási pontja (16) hőérzékelőként van kialakítva.
HU9300500A 1992-02-28 1993-02-24 Method and device for determining co2 reactivity, air reactivity and soot factor of carbonic products HU213505B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO920789A NO174824B (no) 1992-02-28 1992-02-28 Fremgangsmåte for å bestemme reaktivitet og sotindeks i karbonprodukter, og utstyr dertil

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9300500D0 HU9300500D0 (en) 1993-05-28
HUT66047A HUT66047A (en) 1994-09-28
HU213505B true HU213505B (en) 1997-07-28

Family

ID=19894925

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9300500A HU213505B (en) 1992-02-28 1993-02-24 Method and device for determining co2 reactivity, air reactivity and soot factor of carbonic products

Country Status (18)

Country Link
US (1) US5476793A (hu)
EP (1) EP0558131B1 (hu)
AT (1) ATE165161T1 (hu)
AU (1) AU660211B2 (hu)
BR (1) BR9300637A (hu)
CA (1) CA2089857A1 (hu)
CZ (1) CZ285375B6 (hu)
DE (1) DE69317929T2 (hu)
DK (1) DK0558131T3 (hu)
ES (1) ES2117690T3 (hu)
FI (1) FI107838B (hu)
HU (1) HU213505B (hu)
ID (1) ID854B (hu)
IS (1) IS1646B (hu)
NO (1) NO174824B (hu)
NZ (1) NZ245902A (hu)
RU (1) RU2076320C1 (hu)
SK (1) SK281259B6 (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6066442A (en) * 1995-10-23 2000-05-23 Konica Corporation Plastic film having an improved anti-static property
CN102410966B (zh) * 2011-09-22 2013-02-27 河北省首钢迁安钢铁有限责任公司 测试和评价高炉内矿石还原对料柱透气性影响的方法
CN103940697B (zh) * 2014-03-26 2016-06-15 北京科技大学 一种高炉焦炭反应性测试方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3748892A (en) * 1972-04-18 1973-07-31 Us Air Force High precision dilatometer
US4051224A (en) * 1975-04-17 1977-09-27 Aluminum Pechiney Process and apparatus for collecting the fumes given off during the production of aluminium in an electrolysis cell with a continuous anode
US4522787A (en) * 1982-03-05 1985-06-11 Leco Corporation Ash fusion system
JPS59164959A (ja) * 1983-03-09 1984-09-18 Agency Of Ind Science & Technol 固体燃料の工業分析装置
GB2154318B (en) * 1984-02-17 1987-08-05 Coal Ind Coal carbonisation test
US4846081A (en) * 1987-04-08 1989-07-11 General Signal Corporation Calorimetry system
US4976549A (en) * 1989-05-12 1990-12-11 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Apparatus and method for direct measurement of coal ash sintering and fusion properties at elevated temperatures and pressures

Also Published As

Publication number Publication date
NO920789D0 (no) 1992-02-28
EP0558131B1 (en) 1998-04-15
NZ245902A (en) 1995-05-26
US5476793A (en) 1995-12-19
EP0558131A2 (en) 1993-09-01
ID854B (id) 1996-08-02
NO920789L (no) 1993-08-30
AU660211B2 (en) 1995-06-15
SK13493A3 (en) 1993-09-09
AU3293293A (en) 1993-09-02
BR9300637A (pt) 1993-11-23
IS1646B (is) 1997-03-25
EP0558131A3 (hu) 1994-08-03
FI930892A0 (fi) 1993-02-26
DE69317929T2 (de) 1998-12-24
HUT66047A (en) 1994-09-28
NO174824B (no) 1994-04-05
ATE165161T1 (de) 1998-05-15
NO174824C (hu) 1994-07-13
FI930892A (fi) 1993-08-29
FI107838B (fi) 2001-10-15
DK0558131T3 (da) 1999-02-08
CZ28193A3 (en) 1994-03-16
HU9300500D0 (en) 1993-05-28
DE69317929D1 (de) 1998-05-20
IS3978A (is) 1993-08-29
RU2076320C1 (ru) 1997-03-27
CZ285375B6 (cs) 1999-07-14
CA2089857A1 (en) 1993-08-29
ES2117690T3 (es) 1998-08-16
SK281259B6 (sk) 2001-01-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN108007809B (zh) 一种快速升温宽量程热重分析仪
Pasquevich et al. A thermogravimetric analyser for corrosive atmospheres and its application to the chlorination of ZrO2-C mixtures
US6220748B1 (en) Method and apparatus for testing material utilizing differential temperature measurements
HU213505B (en) Method and device for determining co2 reactivity, air reactivity and soot factor of carbonic products
GB2178164A (en) Particle-size analysis by sedimentation
HU213601B (en) Apparatus for analysing carbon products
JP7365351B2 (ja) 分析装置とその使用方法
NO174823B (no) Fremgangsmåte og innretning for farefri testing av gasstettheten til beholdere med hule vegger
CN111077037B (zh) 一种水分灰分在线一体化连续快速测定装置及方法
WO2022087223A1 (en) A stokes-based method to estimate gelation time
EP0403034A3 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Analyse der Partikelgrössenverteilung in einem flüssigen Produktstrom
CN117907533B (zh) 一种细颗粒硅粉活性测量系统
CN110310711B (zh) 一种金刚石微粉杂质含量分析结果的不确定度评定方法
CN2405212Y (zh) 第一气泡放大法炉前快速测氢仪
Cash et al. Temperature calibration of thermogravimetric equipment
CN113176013B (zh) 一种用于热流测试的薄膜热电阻热流计和同轴热电偶的标定方法
RU2692399C1 (ru) Способ определения температуры самовоспламенения порошка металла
JPS5930221B2 (ja) 固体試料中の微量水分定量装置
SU1004837A1 (ru) Способ измерени температур спекани и текучести золы твердых топлив и устройство дл его осуществлени
Frank et al. New Techniques for Monitoring Temperatures in Furnaces
CA2438411A1 (en) Method and apparatus for testing material utilizing differential temperature measurements
ZA200306127B (en) Method and apparatus for testing material utilizing differential temperature measurements.
CN106370687A (zh) 一种测定烟花爆竹用对苯二甲酸氢钾中钾含量的方法
JP2000292334A (ja) 重量変化測定用器具およびそれを用いた重量変化測定装置
DE2508694A1 (de) Verfahren zum messen der reaktions- enthalpien von substanzen

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee