HU211459A9 - Készítmények és eljárások gyógyászatilag aktív vegyületek adagolására Az átmeneti oltalom az 1-7. igénypontokra vonatkozik. - Google Patents

Készítmények és eljárások gyógyászatilag aktív vegyületek adagolására Az átmeneti oltalom az 1-7. igénypontokra vonatkozik. Download PDF

Info

Publication number
HU211459A9
HU211459A9 HU9500501P HU9500501P HU211459A9 HU 211459 A9 HU211459 A9 HU 211459A9 HU 9500501 P HU9500501 P HU 9500501P HU 9500501 P HU9500501 P HU 9500501P HU 211459 A9 HU211459 A9 HU 211459A9
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acid
compound
vitamin
rate
aldono
Prior art date
Application number
HU9500501P
Other languages
English (en)
Inventor
Richard G Markham
Original Assignee
Oxycal Lab Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Oxycal Lab Inc filed Critical Oxycal Lab Inc
Priority to HU9500501P priority Critical patent/HU211459A9/hu
Publication of HU211459A9 publication Critical patent/HU211459A9/hu

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány új készítményekre és azok felhasználásának módjára vonatkozik.
Közelebbről, a találmány olyan készítményekre vonatkozik, melyek alkalmasak bizonyos gyógyászati készítmények hatékonyságának javítására.
További szempont szerint, a találmány tárgya eljárás ezen vegyületek gyógyászatilag hatékony szintjének kialakítására és fenntartására a szervezetben.
Közelebbi szempont szerint, a találmány gyógyászatilag aktív vegyületeket - mint pl. antibiotikumok, vitaminok stb. - tartalmazó javított készítményekre és ezek alkalmazási módjára vonatkozik.
Még közelebbről, a találmány C-vitamint tartalmazó tökéletesített készítményekre és ezek felhasználásának módjára vonatkozik.
A preventív és gyógyászati therápiában általános követelmény, hogy kialakítsunk egy kezdeti fiziológiásán hatékony gyógyszer vagy más gyógyászatilag aktív vegyület szintet az emberi vagy állati gazdaszervezetben, madj ezt a hatékony szintet fenntartsuk hosszabb ideig, a kívánt fiziológiás eredmény eléréséig. Akár az abszorpció sebességének javítása (uptake), akár a retenció (a kiválasztás sebességének csökkentése), vagy mindkettő általában jelentős fiziológiai és gyógyászati előnyökhöz vezet. Különösen előnyös, ha a gyógyászatilag aktív vegyület nemkívánt mellékhatásait csökkenteni tudjuk, vagy ki tudjuk küszöbölni.
A következőkben azokat a referenciákat ismertetjük, melyek a C-vitamin terápia tökéletesítésére vonatkoznak. acélból, hogy szakember számára elsőként a találmány gyakorlatát és elvét illusztráljuk. Mindamellett, magától értetődően a találmány tárgyát ezen a szakterületen nem korlátozzuk jelen bejelentésre, amint ez az alábbiakban bővebben kitűnik.
Eddig a kutatók több mint 300 különböző anyagcsere mechanizmust azonosítottak, melyekben a fiziológiás reakciók a C-vitamint is magukban foglalják. Ezek a mechanizmusok a skorbutellenes hatástól melyet elsőként Dr. Róbert Lind figyelt meg 1740-ben -. a sokkal később felismert antioxidáns, szabad-gyök megkötő reakcióktól a kollagén képzéshez szükséges enzimes ko-reakciókig terjednek. Kiemelten említhetjük azokat, melyek a polinukleáris leukocitákban, és a vas-abszorpció megkönnyítésében játszanak szerepet.
Ilyen metabolikus reakciók klinikai hatását már széles körben felismerték és közzétették. Pl. úgy gondolták, hogy a szabad-gyök megkötő effektus által a szervezet képessé válik arra, hogy a carcinogéneket nem toxikus származékokká alakítsa, melyek a vizeletben kiválasztódnak, következésképpen javítják a dohányzás, valamint más környezeti szennyezések és hőmérsékleti szélsőségek által okozott káros hatásokat. Állatokon végzett vizsgálatokkal bizonyították, hogy a szervezet enzimjei az aszkorbátokat oxidációs termékekké alakítják, amelyek tumor növekedést gátló hatást mutatnak.
Következésképpen, tudományos területen kevés kétség fér ahhoz, hogy az emberi szervezel egészségi állapotát kedvezően befolyásolja az, ha C-viatminból és származékaiból hatékony szintet alakítunk ki és tartunk fenn a szervezetben. Jelentős C-vitamin koncentráiót észleltek az adrenalis, ovarium, agy, hipofízis, máj-lép, vörösvérsejt, vérszérum és extra-cellularis tüdő folyadékokban.
A legtöbb állat rendelkezik olyan máj enzimmel, amelynek segítségével ténylegesen képes in situ C-vitamint előállítani a vércukor aszkorbinsavvá alakítása útján. Az emberek viszont nem rendelkeznek ezzel az enzimmel. Ennek következtében a fent tárgyalt, az emberi szervezet különböző metabolikus reakcióihoz szükséges C-vitamint a táplálékkal kell a szervezetbe juttatni. Ráadásul az emberi szervezet a C-vitamin raktározására nem képes. A metabolizálatlan C-vitamin kiürül. A C-vitaminnak és származékainak alacsony szintje az emberi szervezetben különböző nemkívánatos fiziológiás reakciókat vált ki, és a rendkívül alacsony C-vitamin szint rendkívüli reakciókat válthat ki, amely halálhoz is vezethet, pl. skorbut esetén. Telje» mértékben eltekintve ezektől a normális C-vitamin szükségletektől, néhány gyógykezelési eljárásban fontos, hogy normális szint feletti C-vitamin szintet alakítsunk ki, és tartsunk fenn az emberi szervezetben. A normális szint feletti koncentráció kialakítása és fenntartása azonban nem könnyű, mert az emberi szervezet csak véges toleranciát mutat a C-vitamin (aszkorbinsav) befogadását illetően. Ennek a tűrőképességnek a túllépése hasmenést és más mellékhatásokat - úgymint gyomor irritációt és gyulladást - eredményez.
Jelen találmányomban a hatékonyságjavítását elősegítő gyógyszerkészítményeket és eljárásokat fedeztem fel, azaz gyógyászatilag hatékony vegyületek szintjének kialakítását és fenntartását a szervezetben, melyek normális körülmények között kiürülnek a szervezetből anélkül, hogy a vese tubuláris kiválasztása útján szerves anionként metabolizálódnának. Ilyen gyógyászatilag aktív vegyületek azok, melyeknek kb. 5000 alatti a molekulatömegük, van savas funkciós csoportjuk, és a fiziológiás pH=7.4 érték mellett pKa értékük 6. A találmány szerinti készítmények ilyen gyógyászatilag aktív vegyületeket tartalmaznak, és még az alábbi csoportból legalább egy vegyületet, melyek a következők: L-treonsav, L-xilonsav és L-lixonsav valamint ezek nem toxikus ehető sói, aldono-laktonjai és aldono-laktidjai.
A találmány szerinti eljárások közül az az általam felfedezett eljárás előnyös, amely magában foglalja ezen készítmények fiziológiásán hatékony dózisa adagolásának lépését az emberi vagy állati szervezetbe.
Egy alternatív eljárás szerint, első lépésben az aldonsav komponenst adjuk be, hogy a szervezetben ebből hatékony szint alakuljon ki, ezt követően adagoljuk a gyógyászatilag aktív vegyületet.
Részletesebben, olyan készítményeket és eljárásokat fedeztem fel. melyek az emberi szervezetben magas C-vitamin szint (ennek származékait is beleértve) kialakításának és fenntartásának javítására szolgálnak. Összefoglalva, a találmány fenti megvalósítási módja szerint az általam felfedezett készítmény olyan vegyület, amely C-vitamin aktivitást mutat, és az alábbi csoport tagjai - melyek L-treonsav, L-xilonsav és L-lixon2
HU 211 459 A9 sav, valamint ezek ehető sói, aldono-laktonjai és aldono-laktidjai - közül legalább egy vegyületet tartalmaz.
Találmányom szerinti eljárás, mely az emberi szervezetben a C-vitamin szint kialakítására vonatkozik, másik előnyös megvalósítási módja magában foglalja ezen vegyület szervezetbe adagolásának lépését.
Az itt használt C-vitamin aktivitással bíró vegyület jelentése C-vitamin (L-aszkorbinsav) és származékai, melyek a skorbutellenes aktivitást növelik. Ilyen származékok pl. oxidációs termékek, úgymint dehidroaszkorbinsav és az aszkorbinsav ehető sói, úgymint kalcium-, nátrium-, magnézium-, kálium- és cink-aszkorbátok, a C-vitamin szerves és szervetlen savakkal alkotott észterei, pl. L-aszkorbinsav-2-O-szulfát, Laszkorinsav-2-O-foszfát, L-aszkorbinsav-3-O-foszfát, L-aszkorbinsav-6-hexadekanoát, L-aszkorbinsav-mono-sztearát, L-aszkorbinsav-dipalmitát és hasonlók.
Az aszkorbinsavnak és származékainak metabolitjai lehetnek pl. aldonsavak, aldono-laktonok, aldonolaktidok és az aldonsavak ehető sói. Amint a leírásból ez majd kitűnik, jelen találmány szerinti készítményekre jellemző, hogy a fenti metabolitok közül legalább egyet vagy többet tartalmaznak, így három specifikus aldonsavat, az L-treonsavat, az L-lixonsavat és az L-xilonsavat.
Az aldono-laktonok az (I) szerkezeti képlettel jellemezhetők.
-°_(I)
R-CH-(CHOH)n-C=O ahol R hidrogén vagy -CH-OH csoport és n=l-3.
A találmány szerinti vegyületekben egy vagy több fenti metabolit jelenléte ezen készítmények azonosítására alkalmas, másrészt pedig szükséges a kívánt eredmény eléréséhez, azaz a C-vitamin vagy más gyógyászatilag aktív vegyület abszorpciójának és vagy retenciójának javításához.
A találmány szerinti megnövelt C-vitamin tartalmú készítmény előállításának egyik lehetséges módja, hogy L-aszkorbinsavat melegítünk nem toxikus fémvegyülettel, pl kálcium-karbonáttal, nátrium-bikarbonáttal vagy más hasonlóval, oxidációs körülmények között, emelt hőmérsékleten, pl. 40-89 °C-on, hogy az aszkorbinsav jelentős hányadát megfelelő sójává alakítsuk pl. kálcium- vagy nátrium-aszkorbáttá. A reakcióelegyet szárítjuk, ily módon szilárd termékhez jutunk, mely lényegében semleges pH (pl. 6-7,5) értékkel rendelkezik. Előnyösen a fémsó reagenst a sztöchiometrikus arányhoz képest kis feleslegben alkalmazzuk. A kapott termékkel végzett jód aszkorbát próba 50-480 mg/500 mg minta értéket mutat az eljárási paraméterek függvényében. A magasabb aszkorbát aktivitás praktikus okokból előnyösebb. Az oxidációs körülmények melletti hosszabb fűtési idő alacsonyabb jód aszkorbát szinthez vezet.
A találmány szerinti vegyűletek alkalmasnak bizonyulnak arra, hogy C-vitamint adagoljunk alacsony aszkorbinsav toleranciájú betegeknek. Főként azoknál a betegeknél adódhatnak nehézségek, akik vesekő képzésre hajlamosak, mert az aszkorbinsav és szokásos származékának a kalcium-aszkorbátnak bevétele megnövekedett vizelet oxalát szintet okoz. Azt találtuk, hogy jelen találmány szerinti készítmények úgy adagolhatok, hogy a vizeletben nem növekszik az oxalát szint, szemben azzal, amikor a technika állásából ismert készítményeket és módszereket alkalmazzuk. Ezek a készítmények különösen alkalmas eszközök arra, hogy ilyen vesekő képzésre hajlamos egyéneknél elegendő aszkorbát szintet alakítsunk ki és tartsunk fenn. A találmány szerinti C-vitamin készítmények szintén használatosak gyulladásos betegségek, így pl. arthritis gyógyításában.
A C-vitamin vegyűletek abszorpciójának, toleranciájának és/vagy retenció sebességének javításában hatásos aldonsav komponensek általában az olyan gyógyászatilag aktív vegyűletek sajátosságainak javítására is alkalmazhatók, melyek molekulatömege 5.000 alatti, van savas funkciós csoportjuk, és pKa<6 értékkel rendelkezik. Ezekért a javulásokért azok a fiziológiás mechanizmusok felelősek, melyek, úgy tűnik, hogy gátolják a metabolizálatlan, gyógyászatilag aktív vegyűletek normális - a vese tubuláris kiválasztása útján szerves anionként történő kiürülését a szervezetből, és hogy javítják ezeknek a vegyületeknek a test szövet sejthártyáin keresztüli abszorpcióját. Az aldonsav komponensek láthatóan biztosítják mind a javított abszorpciós hatást, mind a vese gátolt excretios hatását. A vese különböző kiválasztási útjairól Hirsch és Hook cikkében találunk általános leírást. Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics Vol. 171, p. 103(1970).
A találmány szerinti készítményben az aldonsav komponens szükséges mennyisége a gyógyászatilag hatékony mennyiség. A pontos részarány némileg változik a gyógyászatilag aktív vegyület és más faktorok pontos természetétől függően, mely szakember számára kézenfekvő. Általában a csökkentett vese kiválasztási sebesség és/vagy a test megnövekedett abszorpciós sebessége az aldonsav komponensek nagyon csekély mennyiségének hatására is már némileg javul. Ezek a jellemzők az aldonsav komponens részarányának növelésével javulnak. A felső határt gyakorlati megfontolások alapján meghatározhatjuk, így pl. a túlzott hígítást elkerülve, a gyógyászatilag aktív alkotórészt addig a pontig adagoljuk, míg az elegendő minimális dózist el nem érjük. Legjobb jelenlegi ismeretünknek megfelelően, a találmány szerinti készítményben az aldonsav komponens részaránya kevesebb, mint 1 t%-tól 24 t%-ig változhat. Gyógyászati hatást gyakorlatilag már 0,01 t% aldonsav koncentrációnál észleltünk, jelen esetben az előnyös tartomány kb. 1 t%kb. 71% aldonsav komponens.
A találmány szerinti készítményt előállíthatjuk úgy, hogy a komponenseket egyszerű fizikai úton összekeverjük. Vagy, C-vitamin esetében a készítményeket in situ állíthatjuk elő a munkapéldákban bemutatott módszerekkel.
Az alábbiakban felsorolt képviselőket nem tekintjük korlátozó példáknak az olyan gyógyászatilag aktív vegyületekre nézve, melyek hatása a találmánnyal összhangban javítható, és pK<6 értékkel rendelkezik,
HU 211 459 A9 van savas fuknciós csoportjuk, pl. enediol csoport, fenol-csoport és így tovább. Ezek, a szerkezetükben és gyógyászati hasznosságukban jelentősen eltérő vegyületek pl. az alábbiak lehetnek:
USAN pKa
(U.S. törzskönyvezett név)
Aszkorbinsav 4,17
Piroxicam 5,1
Warfarin Kálium 5,05
Ampicillin 3,3
Aspirin 3,5
Carbenicillin 2,6
Mezlocillin 2,7
Salsalate 3,5
Niacin 4,85
Penicillin G. Kálium 2,76
Oxacillin Nátrium 2,84
Arginin 3,2
Sulindac 4,7
Dinoprost 4,9
Suprofen 3,9
Etakrinsav 3,5
Fenoprofen 4,5
Pantoténsav 3,5
Furosemid 3,9
Indomethacin 4,5
Fusin sav 5,35
Meclofenamin sav 4,0
Tolmetin 3,5
Benoxaprofen 3,5
Valproin sav 4,8
Sulfisoxazole 5,0
Alclofenac 4,6
Triptofán 2,9
Biotin 3,5
Captropril 3.7
Ornitin 3,5
Cefoxitin 2,2
Bumetanid 4,0
Tolozamind 3,1
Cloxacillin Nátrium 2,7
Cefoperazon 2,55
Tyrosin 2,8
Indomethacin Nátrium 4,5
Gyógyászati hatás 5
Vitamin
Gyulladásgátló
Véralvadásgátló
Antibiotikum 10 Gyulladásgátló
Antibiotikum
Antibakteriális
Analgetikum
Vitamin 15 Antibakteriális Gyulladásgátló
Aminosav
Gyulladásgátló
Oxytocic 20 Gyulladásgátló
Diuretikum
Analgetikum
Vitamina Diuretikum 25
Gyulladásgátló Antibakteriális Gyulladásgátló Gyulladásgátló Gyulladásgátló 30 Anticonvulsiv Antibakteriális Gyulladásgátló
Aminosav
Vitamin 35 Vérnyomás csökkentő
Aminosav
Antibakteriális
Diuretikum Antidiabetikum 40
Aminosav
Antibakteriális
Aminosav
Gyulladásgátló
A fent leírt gyógyászatilag aktív vegyülettípusokat, 45 melyek a találmány gyakorlati megvalósítására alkalmasak, szakterületen jártas szakember rutin tesztekkel gyorsan szelektálhatja és azonosíthatja. Annak a meghatározását, hogy egy konkrét vegyület metabolizálódás nélkül kiürült-e, vagy sem, vizelet vizsgálattal vé- 50 gezhetjük. A kiválasztódást továbbá megerősíthetjük a
14. példákban leírt állatkísérletekkel.
A rajzok tartalma:
Az 1. ábra egy hisztogram, mely kísérleti adatok ábrázolásával az aspirin abszorpció/retenció sebességének 55 javulását mutatja be, a találmánnyal összhangban.
A 2. ábra szérum szalicilát - idő profil, ilyen javulások illusztrálására.
A 3. ábra plazma piroxicam - idő profil, mely piroxicam - aldonsav készítmény adagolásának ered- 60 ményeként létrejött javulást szemléltet a piroxicam abszorpciójában/retenciójában.
A 4. ábra hasonló plazma piroxicam - idő profil, mely az aldonsav és a piroxicam vegyület Sgymás utáni adagolásának eredményeként létrejött javulást szemlélteti a piroxicam abszorpciójában/retenciójában.
Az 5. ábra a 3T3 fibroblast javított aszkorbinsav felvételét szemlélteti, melyet az aldonsav jelenléte eredményezett.
A következő példákat a találmány gyakorlati kivitelezésének szemléltetése céljából mutatjuk be, azonban a találmányt nem kívánjuk a példák körére korlátozni.
1. Példa
300 1-es, gőzfűtésű rozsdamentes acél reaktorba 27 kg meleg (44 °C) vizet töltöttünk. A meleg vízhez egy részletben 49,60 kg USP-minőségű aszkorbinsavat adtunk. Az így elkészített szuszpenziót mechanikusan kevertük, és gőzzel fűtöttük (nyomás 10.3xl04Pa) 70 °C-os hőmérséklet eléréséig.
Az aszkorbinsav szuszpenzióhoz 10.35 kg kálciumkarbonátot adtunk. A karbonát adagolása 3-4 percet vett igénybe. A reakcióelegy szürke színű volt és széndioxid keletkezése miatt erősen habzott. Nyolc perces keverés után a hab nagy része leülepedett és a reakcióelegy színe vörösbarnára változott. Az oldat hőmérséklete 80 °C-os volt. A keverést és a fűtést 15 percig folytattuk, addig amíg a reakcióelegy hőmérséklete elérte a 98 °C-ot. Az elegy hőmérsékletét ezen a hőfokon tartottuk még 20 percig, majd keverés mellett további
3.71 kg kalcium-karbonátot adagoltunk a reakcióelegyhez. A habzás megszűnése után a reakcióelegyet átszivattyúztuk egy kettős-dob gőzfűtésű szárítóba (a felületi hőmérséklet megközelítően 121 °C). A szivattyúzási, szárítási lépés 35 percet vett igénybe. A száraz termék világos cserszínű volt, a hozam megközelítően 54 kg termék.
Tetszés szerint, a reakcióelegyen levegőt buborékoltathatunk át az aszkorbinsav reagálásának gyorsítása céljából.
Az elemzést azonnal elvégeztük 5.00 g desztillált vízben oldott mintán.
A szárítási eljárás során gyűjtött anyag 500 mg-onként 400 mg vízmentes kálcium-aszkorbátot tartalmazott, standard jód titrálási módszerrel vizsgálva. Ugyanennek a vizes oldata 7,0 pH-t mutatott.
2. Példa
A következő példában klinikai tesztet ismertetünk. Az 1. példa szerint előállított vegyületet (teszt anyag) hasonlítjuk össze L-aszkorbinsavval és citromsavval (placebo), oly módon, hogy a teszt vegyület, az L-aszkorbinsav és a placebo standard dózisainak beadása után különböző időpontokban mérjük az intra-celluláris és szérum aszkorbát szinteket, a vizelet aszkorbát kibocsátását és a vizelet oxalát kiválasztását.
A jegyzőkönyv összefoglalása
Tizenkettő 27-45 éves korú embert vizsgáltunk.
Mindenkit eligazítottunk, hogy a kísérletek megkezdése előtt egy hétig alacsony C-vitamin tartalmú étrenden
HU 211 459 A9 éljen (ne fogyasszon citrom- és narancsféléket és nagyobb mennyiségben zöldlevelű zöldségféléket sem).
Reggel éhgyomorra, vér és 24-órás vizelet mintákat vettünk. A fehérvérsejt és a 24-órás vizelet aszkorbát és oxalát szinteket meghatároztuk, és a szérum aszkorbát szintekre vonatkoztattuk.
A 12 embert három csoportba osztottuk, és a csoportok az alábbi kiegészítőket kapták:
(a) Teszt csoport: 4000 mg* 1. példa szerinti termék naponta.
(b) Aszkorbát csoport: 3000 mg L-aszkorbinsav naponta.
(c) Citromsav csoport: 3000 mg citromsav naponta.
’ 4000 mg aszkorbát ekvivalens (jód teszt) 3000 mg aszkorbinsavval.
Mind a 12-en folytatták az alacsony C-vitamin diétát. A megjelölt kiegészítők reggeli bevétele után 0,4,8 és 24 órával vér mintákat vettünk. A vizelet 24-órás aszkorbát és oxalát szintjét meghatároztuk.
Egy kiürülési periódus után (amely a résztvevők helyzetének következtében két naplói néhány napig változott), a csoportokat másik kiegészítőre állítottuk át az alábbiak szerint:
(a) Teszt csoportot citrát csoporttá.
(b) Citrát csoportot aszkorbát csoporttá.
(c) Aszkorbát csoportot teszt csoporttá.
A kiegészítőket mindhárom csoport ugyanolyan dózisban szedte (4000 mg 1. példa szerinti termék, 3000 mg L-aszkorbinsav és 3000 mg citromsav). Ismét vér mintákat vettünk a bevételt követően 0, 4. 8 és 24 órával. A periódus végén 24-órás vizeletet is gyűjtöttünk mind a 12 résztvevőtől. Ez alkalommal is analízist végeztünk minden minta oxalát és aszkorbát szintjét jellemző koncentrációjára vonatkozóan.
Analitikai eljárások
A felhasznált analitikai eljárások forrásai: Richard J. Henry, Donald D. Cannon and James W. Windelman, Harper and Row, 1974.p. 1393-1398. Clinical Chemistry, Principles and Techniques.
J.S. Roe. Seligson D. New York, Academic Press, 1961, Vo. 3, p. 35. Standard Method of Clinical Chemistry
A 24-órás vizelet oxalát kvantitatív meghatározásánál úgy járunk el, hogy az egyenlő részekre osztott vizeletet olyan abszorbenssel rázzuk össze, amely szelektíven megköti az oxalátot. Az extrahált vizeletet kiöntjük, és az oxalátot híg alkálilúggal eluáljuk az abszorbensről.
Az oxalát-oxidáz az oxalátot hidrogén-peroxiddá és szén-dioxiddá oxidálja. A hidrogén-peroxid 3-metil-2benzotiazolinon-hidrazonnal (MBTH) és 3-(dimetilamino)-benzolsavval reagál peroxidáz enzim jelenlétében, a reakciótermék egy indamin-színezék, 590 nm maximális abszorbanciával.
A vizelet oxalát teszt további ismertetését az alábbi referenciák tartalmazzák:
Hodgekinson, A.: Oxalic Acid in Voilogy and Medicine, Academic Press, New York, 1977.
Robertson, W. D.: Chrystowski, G. A.: Urinary Oxalate Excretion by Main Following Ascorbine Acid Ingestion, Prog. Soc. Exp. Bil. Med. 85:190, 1954.
Costello, J.: The Effect of Ascorbic Acid on Oxalate Metabolism in Humán Biochemistry and Clinical Pathology, G. A. Rose, W. G. Robertson and R. W. E. Watts, Proceedings of an International Meeting in London, 1971, pp.270-273.
A klinikai vizsgálat eredményeit az alábbiakban ismertetjük:
1. táblázat
Szérum aszkorbát szint * Százalékos változások a
Citrát L-aszkorbinsav Teszt
csoportokban
4. óra 10 180,3 264,8
8. óra 19,6 91,6 144,2
24. óra 5,9 24,6 56,2
7. nap 45,3 102,5
Fehérvérsejt (WBC) aszkorbát szint
4. óra -40,5 34.1 38
8. óra -21,2 -21,9 -6,8
24. óra -6,3 -5,3 18,2
7. nap 27,6 30,5
24-órás vizelet aszkorbát
%-os változás 27,7 2760,6 486,3
mg/24 óra 43,65 314,5 252
7 napos vizelet aszkorbát
%-os változás 4583 617
mg/24 óra 459 321
24 órás vizelet oxalát
%-os változás 7 162 35,9
mg/24 óra 25,9 63,8 41,6
’ Növekedés, hacsak nincs más jelezve
A vizsgálat eredményeiből az alábbi következtetéseket vontuk le:
Szérum aszkorbát szint:
4, 8 és 24 óra és 7 nap elteltével a teszt csoport magasabb szérum aszkorbát szintet mutatott mind a citrát, mind az L-aszkorbinsav csoporthoz képest.
WBC aszkorbát szint:
Bár a csoportok minden 8-ik órában mért WBC aszkorbát szintje általános csökkenést mutatott, a teszt csoportnál mértük a legkisebb százalékos csökkenést. A négy és 24 órás mérések, plusz a 7 napos szint azt mutatták, hogy a legmagasabb fehérvérsejt aszkorbát szintet a teszt csoport tudta fenntartani.
24-órás WBC aszkorbát:
A citrát, az L-aszkorbinsav és a teszt vegyület beadagolása után 24 órával hasonló eredményeket kaptunk. Mind a citrát csoport mind az L-aszkorbinsav csoport WBC aszkorbát szint csökkenést mutatott. A teszt csoportok az alapszinthez képest jóval magasabb szintet tartottak fenn.
HU 211 459 A9
L-aszkorbinsav és teszt vegyület a bevételt követő
7. napon:
A WBC aszkorbát szintben bekövetkezett átlagos százalékos változás még mindig magasabb a teszt csoportnál, mint az L-aszkorbát csoportnál. 5
24-órás vizelet aszkorbát kibocsátás:
A teszt csoportok aszkorbát kibocsátása kisebb, mint a citrát és L-aszkorbát csoportoké.
7-napos - 24-órás vizelet aszkorbát kibocsátás:
A teszt csoportok aszkorbát kibocsátása kisebb 10 volt, mint a citrát és L-aszkorbát csoportoké.
24-órás vizelet oxalát kibocsátás:
A teszt csoportban az aszkorbinsav csoporthoz viszonyítva az oxalát kibocsátás nagymértékben csökkent. Ez annyit jelent, hogy annál a személynél, aki a 15 teszt vegyületet szedte kiegészítőként, ezalatt kisebb volt az oxalát tartalmú vesekő képződés esélye, mint annál, aki L-aszkorbinsavat szedett.
7-napos - 24-órás oxalát kibocsátás:
Ha kiegészítőként a teszt vegyületet adagoljuk hu- 20 zamosabb ideig, a vizeletben kisebb oxalát kiválasztás következik be, mint az L-aszkorbinsav hasonló adagolása esetén.
tottuk a kálcium-aszkorbátot és a maradékot mágneses magrezonancia spektroszkópiával vizsgáltuk. A vegyületek spektroszkópiával meghatározott, lehetséges struktúráit felvázoltuk, majd ezeket az autentikus vegyületeket szintetizáltuk. A spektrum párját használtuk arra, hogy azonosítsuk a teszt próbák vegyületeit.
Az IH C 13 NMR technikát alkalmaztuk. Az azonosított aldonsav sók az L-treonsav, az L-xilonsav és az L-lixonsav kálcium sói voltak.
6. Példa
Az 1. példa szerinti eljárást ismételtük, azzal a különbséggel, hogy az aszkorbinsavhoz adott reaktánst úgy változtattuk, hogy különböző aszkorbinsav-sók keletkeztek, melyek ésszerű mennyiségben nem toxikusak és ehetők.
Rcaktáns nátrium-bikarbonát magnézium-karbontá kálium-bikarbonát cink-oxid
Só nátrium-aszkorbát magnézium-aszkorbát kálium-aszkorbát cink-aszkorbát
Ezek a termékek olyan aldonsav sókat tartalmaznak, melyek megfelelnek az 5. példában azonosítottaknak.
3. Példa literes, keverővei és hőmérővel felszerelt reakcióedénybe 30 ml desztillált vizet és 440 g (2.5 mól) Laszkorbinsavat teszünk. Ehhez a kevert szuszpenzióhoz finom eloszlású kálcium-karbonátot adagolunk olyan növekvő mértékben, hogy állandó szén-dioxid (a reakció mellékterméke) fejlődést hozzunk létre, a reakció hőmérsékletét végig kb. 20 °C-on tartjuk. Miután beadagoltuk a kb. 25-37.5 g kálcium-karbonátot, szuszpendáljuk (ez a mennyiség kb. 20-30 %-a annak, ami az aszkorbinsav töltet teljes mértékű reagálásához szükséges).
Ennél a pontnál a hőmérsékletet 80 °C-ra emeljük. Megkezdjük a kálcium-karbonát további adagolását, a hőmérsékletet ez idő alatt kb. 60-70 °C-on tartjuk. A beadagolt kálcium-karbonát teljes mennyisége 125 g (1.25 mól).
A reakcióelegyet sekély tartályba tesszük át, hőmérsékletét 60 °C között tartjuk 12-36 óra időtartamig, ez alatt az idő alatt az elegy pH-ja 6,0-7,0-es tartományba emelkedik. Ekkor a víz felesleget vákuummal eltávolítjuk.
A száraz termék világos sárgásbarna színű és vízben könnyen oldódik, kivéve a reagálatlan kálciumkarbonátot, vizes oldatot semleges.
4. Példa
A 3. példa szerint előállított termék felhasználásával végzett klinikai vizsgálatok hasonló eredményeket adtak 2. példában ismertetettekhez.
5. Példa
Az 1. és 3. példák termékeit kvalitatív analízisnek vetettük alá a következők szerint:
A feleslegben maradt oldhatatlan kálcium-karbonát kiszűrése után a termékből kromatográfiával eltávolí7. Példa
Az 1., 4. és 6. példák szerint előállított termékek
kvantitatív analízisét végezzük. A termékek a jelzett
készítményeket tartalmazzák Tömeg %
30 Vízmentes fém-aszkorbát 80-92
Reagálatlan fém reagens 0-7
Dehidro-aszkorbinsav 3-9
Nedvesség tartalom 1,5-4,5
Aldonsav származékok 5-6
35 A fenti maradékban az aldonsav származékok a
jelzett sav-származékokat megközelítőleg a következő
részarányban tartalmazzák. Sav (származék) Tömeg szerinti részarány
Treonsav 8
40 Xilonsav Lixonsav 3 1
Azt találtuk, hogy ezen aldonsavak közül egy vagy több egymással vagy aszkorbátokkal összekapcsolható, és hogy az aszkorbátok egymással is összekapcsolhatók.
8. Példa
Az 1. példa szerint előállított termékkel végzett állat etetési vizsgálatok hasonló eredményeket adta, mint a 2. példa szerinti humán vizsgálatok.
9. Példa
A 2. példa szerinti eljárásokat ismételjük azzal a különbséggel, hogy a teszt vegyület szintetizálását úgy végezzük, hogy osztályozott kálcium-aszkorbát rea55 genst keverünk össze:
Teszt A - treonsavval (kálcium só)
Teszt B - xilonsavval (kálcium só)
Teszt C - lixonsavval (kálcium só) ugyanolyan súlyarányban, mint a 7. példában ismerte60 tett komponensek.
HU 211 459 A9
A 2. példa szerinti teszteket ismételjük ezen vegyületek felhasználásával, és kontrollként tiszta kálciumaszkorbátot alkalmazunk.
Ezek a tesztek azt bizonyítják, hogy a kevert aszkorbát-aldonsav termék fiziológiás aktivitása az aldonsav komponensnek tulajdonítható, és hogy ezen aldonsav komponensek egyike okozza a C-vimatin komponens javított abszorpcióját és retencióját.
10. Példa
Ez a példa az aszpirin abszorpciójának/retenciójának javításával a találmány gyakorlati alkalmazását mutatja be.
Tizenhat db. Wistar albino származású patkányt, nyolc hímet (242-333 g) és nyolc nőstényt (295— 345 g) a vizsgálat megkezdése előtt hét napig adaptáltunk. Ez alatt az idő alatt a patkányokat Purina(R) rágcsáló eledellel etettük, ad lib itattuk és önöblítéses rozsdamentes acél ketrecekben tartottuk. A szoba hőmérsékletét, melyben az állatok voltak, 21 ± 1 °C-on tartottuk, 60-80 % relatív páratartalom mellett, és 1212 óra világos-sötét fényperiódust biztosítottunk számukra.
A patkányokat találomra két csoportba osztottuk, mindegyik csoportba nyolcat (4 hímet és 4 nőstényt) tettünk, és a csoportokat metabolizmus ketrecekbe helyeztük. Az A csoport 2 ml desztillált vízben oldott U.S.P. Aspirint kapott 54 mg/kg dózisban gyomorszondán át. Az AM csoport 2 ml desztillált vízben oldott 54 mg/kg U.S.P. aspirint plusz 15 mg/kg kálcium-treonátot (aszkorbinsav metabolit) kapott szintén gyomorszondán át. A dózisok beadása után 1, 2, 3 és 4 órával vérmintákat vettünk szérum-szalicilát analízishez. Vizeletet is gyűjöttünk, amennyiben termelődött, ugyanazokban az időközökben, szintén szalicilát-analízis céljára. A vizelet mennyiségének maximálása érdekében a patkányok 1, 2, 3 és 4 óra elteltével gyomorszondán át további 3 ml vizet kaptak.
A vizelet- és vérmintákat Natelson módszere alapján gyűjtöttük és analizáltuk [Natelson, S. Techniques of Clinical Chemistry, ed. 3. p. 649, Charles, C. Thomas, Pub. (1971)]. A vizsgálat a 4 órás gyűjtési idővel ért véget.
Minden statisztikai számítást a Statistical Analysis System (SAS Institute, Inc., Box 8000, Cary, NC, 27511) software-en keresztül végeztünk, A csoportok közti szalicilát koncentráció eltérések meghatározására az ANOVA (ismételt mérési modell) módszerét alkalmaztuk.
A 2. táblázat mutatja az A és az AM csoportban az egyes állatok aktuális szérum-szalicilát koncentrációját minden mintavételi időben. Minden csoportnál minden időpontra megadtuk az átlagértéket (X) és a standard szórást (SD). Az 1. ábrán lévő hisztogram a 2. táblázat adatait ábrázolja. A két csoport közt a szérumban lévő szalicilát koncentráció különbségek szignifikáns szintjét (P) a különböző időpontokban, minden hisztogram sor mellett megadjuk. A 2. ábra a szérum-szalicilát profilt mutatja az idő függvényében mindkét patkány csoportra, a standard szórási sávok feltüntetésével. A kezdeti felvételi sebességet (gastrointestinalis) a linearizált görbéből számítjuk a beadás utáni első óra értékeinek figyelembevételével. A vizelet szalicilát értékeit nem ábrázoljuk részletesen, de az alábbiakban tárgyaljuk. A csoportokat nem bontjuk szét hímekre és nőstényekre, mert nincs lényeges különbség az állatok nemre vonatkozó szérum-szalicilát szintjében.
2. táblázat
Az egyes állatok szérum-szalicilát koncentrációi (mg%) az 1., 2., 3. és 4. órában az U.S.P. Aspirin csoportnál (A) és az U.S.P. Aspirin plusz Aldonsav csoportnál (AM)
A csoport
Állat száma 1 2 3 4 óra
1 1,4 7,1 4,3 6,4
2 7,1 9,3 4,6 3,6
3 5,0 7,4 7,9 *
4 6,7 7,4 10,7 *
5 3,1 6,4 * *
6 4,0 * * *
7 6,7 11,4 11,1 7,1
8 5,7 11,4 12,1 8,6
X±SD 4,96±2,00 8,63±2,09 8,45±3,40 6,43±2,10
AM csoport
9 12,9 9,3 12,1 10,0
10 15,0 13,9 12,1 10,1
11 16,1 9,3 8,6 8,6
12 10,7 12,9 9,3 9,9
13 11,1 ** *4 11,4
' 14 13,6 7,9 15,7 15,7
15 7,8 7,1 15,7 15,6
16 10,7 6,7 10,2 12,1
X±SD 12,24±2,69 9,59±2,80 11,96±2,87 11,68±2,67
X = átlag, SD = standard szórás * = a 4 óra letelte előtt elpusztult ** = mintaveszteség a kezelés során
Az adatokból látszik, hogy az AM csoportnál az U.S.P. Aspirin kezdeti felvétele vagy abszorpciója jóval magasabb volt. Ennél a csoportnál a felvételi sebesség 11.76 mg/h volt, míg az A csoportnál jóval lassúbb,
4,40 mg/h felvételi sebességet tapasztaltunk. Az AM csoport görbéje kétfázisú, amely két folyamatot jelöl. A görbe első része a gastrointestinalis traktus felvételére vagy abszorpciójára vonatkozik. Az AM csoportban gyorsított felvétel van az AM csoporthoz képest, ez nyilvánvaló az illető szérum profilokból. A görbe második szakasza a test egyéb részeibe való eloszlásra és a vese kiválasztására vonatkozik. A görbék közti különbség ebben a pontban (2. óra) valószínűleg a vese lecsökkent szalicilát kiválasztásának köszönhető az
HU 211 459 A9
AM csoportban (U.S.P. Aspirin plusz Aldonsav). Ez a csoport, úgy tűnik, hogy állandó szalicilát koncentráció értéket közelít meg, magasabb szinten, mint az U.S.Paspirin csoport, amelynél a koncentráció ebben az időpontban csökken.
A két csoport elimináció sebessége szignifikánsan különbözik egymástól. Az A csoport elimináció sebessége (melyet a görbe csúcsig terjedő szakaszából számítottunk) 1,30 mg/h plazma koncentráció, míg az AM csoporté 0,05 mg/h. Ez az elimináció sebesség közel
26-szor nagyobb a metabolit jelenléte nélkül.
A vizelet szalicilát analízise a vizsgálati idő alatt az AM csoportban kisebb szalicilát kiválasztást mutatott az A csoporthoz viszonyítva. A dozírozás utáni első órában az A csoport vizelete megközelítőleg 9,1 mg% és az AM csoporté 5,0 mg% volt. Ez megegyezik az AM csoport magasabb szérum szintjeivel és az A csoportban az alacsonyabb szérum szintekkel.
Az eredmények azt bizonyítják, hogy a metabolit jelenléte növeli a kezdeti Aspirin abszorpciót, mivel lokálisan hat a gastrointestinális hámsejtekre. Mivel a metabolit maga is felszívódik és a vérben növekszik a koncentrációja, ezáltal gátló hatást fejt ki a vesére. Ez a hatás a vese működésében csökkentett kiválasztást eredményez. Ezért késleltetési idő várható addig, amíg a vese csökkentett kiválasztása tart, ez tükröződik az AM profil 2. óránál lévő minimumában. A görbe ezt követő, 2. és 3. óra közti emelkedése annak tulajdonítható, hogy a vese kiválasztási folyamata csökken és az abszorpció folytatódik.
Az AM csoportban a megnövekedett szérum szalicilát szint sokkal inkább a csökkentett kiválasztás, mint a megnövekedett felvétel eredménye. Az AM csoport felvételi sebessége 2,67-szer nagyobb volt, mint az A csoporté. Az AM csoport elimináció sebessége viszont
26-szor kisebb volt, mint az A csoporté. Tehát a csökkentett vese kiválasztás jobban befolyásolta a szérum szalicilát szintet az idő függvényében, mint a megnövekedett felvételi sebesség.
Az előző tesztekből látható, hogy az aldonsav komponens hozzáadása nemcsak növeli az Aspirin abszorpció sebességét, hanem serkenti a vese szerves anion transzport rendszerét is. Ez azt eredményezi, hogy a vér Aspirin szintje hosszabb időn keresztül fennmarad azáltal, hogy csökken az elimináció sebessége azon a kiválasztási folyamaton keresztül, mely a vese proximális tubulusaiban folyik.
//. Példa
Száznyolcvan különböző fajtájú, különböző korú kutyát 3x30 mg/kg 1. példa szerinti vegyülettel etettünk. A kutyák mindegyike valamilyen mozgási rendellenességben szenvedett.
A kiegészítők hatását az aktuális szimptómákban bekövetkezett változásokban mértük, amint látható, új klinikai kiértékeléssel, valamint a tulajdonosok állatokról szóló jelentései nyomán. A kiegészítők hatását az adagolás hetedik napján, majd hat hét múlva mértük ismét. Az utolsó kiértékelést több, mint hat hónap múlva végeztük.
Diagnózis csoportok:
Számos különböző megbetegedést kezeltünk, akut és krónikus betegségeket is. Az akut betegségekben, ahol a szimptómák gyorsan változnak, nehéz különbséget tenni a kiegészítők és más faktorok hatása között. Ezért ebben a tesztben csak olyan megbetegedéseket vizsgáltunk, melyek okát ismertük, és melyek tartósan fennmaradtak, ahol á szimptómák bizonyos időszakon át stabilak voltak, és feltételezhető, hogy kiegészítés nélkül nem szűntek volna meg.
A következő krónikus betegségekben szenvedő állatokat választottuk: izületi sérülések másodlagos állandósult elváltozásokkal, arthrosis, spondylosis, hip dysplasia, régebbi dico-prolapsus másodlagos állandósult elváltozásokkal, funtio laesa eredményeként létrejött izomatrophia, öregkori elkopás által létrejött változások a támasztó és mozgató rendszerben.
Száz kutya megfelelt a fenti kritériumnak. Ebben a jelentésben a kort vagy a fajtát nem vettük figyelembe.
3. táblázat
A kutyák száma jelentős kevés összes szám
javulást mutattak
tünet nélküliek nincs hatás
1 hét után 75 (75%) 25 (25%) 100(100%)
6 hét után 79 (79%) 21 (21%) 100(100%)
6 hónap után 65 (77,5%) 20 (22,5%) 85 (100%)
A különböző típusú betegségeknél elért eredmények:
Hip dysplasia által okozott sántítás és fájdalom:
1 hét után 32 (72%) 13 (28%) 45 (100%)
6 hét után 35 (78%) 10(22%) 45 (100%)
Spondilosis és back-prolapsus:
1 hét után 13 (76,5%) 4 (23,5%) 17 (100%)
6 hét után 13 (76,5%) 4 (23,5%) 17(100%)
Artrosis-el változások:
1 hét után 30 (79%) 8 (21%) 38(100%)
6 hét után 31 (81,6%) 7(18,4%) 38(100%)
Ebből a példából kitűnik, hogy a betegeknek ebben a csoportjában az 1. példa szerinti vegyület orális adagolása az ízületekben és a csontrendszerben a krónikus deformációs elváltozások fájdalmi tüneteit az esetek többségében enyhíti. Sem a kalcium-karbonát önmagában, sem az L-aszkorbinsav önmagában nem mutat ilyen gyógyító hatást.
12. Példa
Tíz db. Wistar albínó származású hím patkányt (375-411 g) a vizsgálat megkezdése előtt hét napig adaptáltunk. Ez alatt az idő alatt a patkányokat Purina(R) rágcsáló eledellel etettük, ad lib itattuk és önöblítéses rozsdamentes acél ketrecekben tartottuk. A szoba hőmérsékletéi, melyben az állatok voltak. 21 ± 1 °C-on
HU 211 459 A9 tartottuk 60-80 % relatív páratartalom mellett, és 12 óra-12 óra világos-sötét fény periódust biztosítottunk számukra.
A patkányokat találomra két csoportba osztottuk, mindegyik csoportba ötöt tettünk, és a csoportokat Nalgene(R) ketrecekbe helyeztük. Az A csoport 0,6 mg/kg U.S.P. Piroxicam-ot kapott, az AM csoport 0,6 mg/kg U.S.P. Piroxicam-ot plusz 15 mg/kg kálcium-treonátot kapott gyomorszondán át. A dózisok beadása után 4, 6, 8 és 10 órával plazma mintákat vettünk plazma Piroxicam analízishez.
A Piroxicam analízishez szelektív HPLC-t alkalmaztunk, és az adatokat SAS-on keresztül dolgoztuk fel. A csoportok plazma Piroxicam koncentrációja közti különbséget az ANOVA ismételt mérési eljárással határoztuk meg.
A 4. táblázat mutatja az aktuális plazma koncentrációt az A és az AM csoportban minden állatra minden mintavételi időpontban. Az átlagértékeket (X) minden csoportnál és minden időpontra megadtuk. A 3. ábra mutatja a 4. táblázatban lévő adatok plazma profilját.
A plazmában mért Piroxicam szint kezdeti emelkedése jóval nagyobb az AM csoportban, mint az A csoportban. Az AM csoport 4. órás plazma Piroxicam szintjének csúcsa kétszeres nagyságú. Ezek a szintek a
6. órás pont után csökkennek, és az AM csoport görbéje az A csoportéhoz konvergál a 8. óránál. Bár az AM plazma szintje ismét emelkedni kezd a 8. óra után. Ez azt bizonyítja, hogy a treonát hatással van a plazma Piroxicam szintjére. A 10 órás időtartam alatt a statisztikai szórást p<0.07-nek találtuk. Ez nagymértékben jelzi, hogy a treonát hatása érvényesül.
4. táblázat
Plazma Piroxicam koncentráció (pg/ml)
(óra)
Állat szám 4 6 8 10
A csoport
l 2,2 2,1 1,7 2,0
2 1,9 1,7 1,9 1,4
3 1,5 1,5 * *
4 2,1 2,0 1,8 1,7
5 1,1 1,0 1,6 2,0
X 1,8 1,7 1,8 1,8
AM csoport
6 3,1 1,2 1,4 0,9
7 2,2 2,0 1,8 1,6
8 5,9 4,8 3,1 5,6
9 1,3 1,0 0,8 0,6
10 3,3 2,7 2,5 2,3
X 3,2 2,3 1,9 2,2
A csoport USP Piroxicam (0,6 mg/kg)
AM csoport USP Piroxicam (0,6 mg/kg), threonát (15 mg/kg) * a kezelés alatt elhullottak
13. Példa
Tíz db. Wistar albínó hím patkányt (420-456 g) a vizsgálat megkezdése előtt hét napig adaptáltunk. Ez alatt az idő alatt a patkányokat Purina(R) rágcsáló eledellel etettük, ad lib itattuk és önöblítéses rozsdamentes acél ketrecekben tartottuk. A szoba hőmérsékletét, melyben az állatok voltak, 21 ± 1 °C-on tartottuk, 60-80 % relatív páratartalom mellett, és 12 óra-12 óra világos-sötét fényperiódust biztosítottunk számukra.
A patkányokat találomra két csoportba osztottuk, mindegyik csoportba ötöt tettünk. Az A csoportban lévő patkányoknak a vizsgálat megkezdése előtt 3 napig 1 ml desztillált vizet adtunk gyomorszondán keresztül. Az AM csoportban lévő patkányok naponta 15 mg/kg/ml kálcium-treonátot kaptak gyomorszondán keresztül szintén 3 napig. A treonát dózisokat a testsúly növekedéséhez igazítottuk a napi 15 mg/kg-os dózis fenntartásának biztosítása érdekében.
A 4. napon az A csoportban lévő patkányok 0,6 mg/kg Piroxicamot, a B csoportban lévő patkányok 0,6 mg/kg Piroxicamot és 15 mg/kg treonátot kaptak gyomorszondán át. A dozírozás után 4, 6, 8 és 10 órával plazma mintákat vettünk plazma Piroxicam analízishez.
A Piroxicam analízishez szelektív HPLC-t alkalmaztunk. Az adatok statisztikai analíziséhez a SAS eljárást használtuk. A csoportok plazma Piroxicam koncentrációja közti különbséget az ANOVA ismételt mérési eljárással határoztuk meg.
Az 5. táblázat mutatja az aktuális plazma koncentrációt az A és az AM csoportban minden állatra (metabolit előkezelés). Az átlagértékeket (X) minden csoportnál minden időpontra megadtuk. A 4. ábra mutatja az 5. táblázatban lévő adatokból szerkesztett plazma profilt.
A plazma profilokból nyilvánvaló, hogy az előkezelt AM csoport plazma Piroxicam szintje jóval magasabb, mint a kezeletlen csoporté. Az AM csoport magasabb felvételi sebességet mutatott, és magasabb plazma szintet tartott fenn a 10 órás periódus alatt. Az AM csoport átlagosan 60 %-kal magasabb plazma szintet mutat. Ezek a magasabb értékek statisztikusan szignifikánsak p<0.05-nél.
A kálcium-karbonátos előkezelés szignifikánsan növelte és fenntartotta a plazma Piroxicam szintet (Feldene) a 10 órás periódus alatt.
5. táblázat
Piroxicam plazma koncentráció (gg/ml)
(óra)
Állat szám 4 6 8 10
A csoport
1 2,1 1,8 1,7 1,4
2 1,1 1,0 0,8 0,6
3 1,5 1,4 1,3 1,1
4 0,8 0,7 0,7 0,6
5 1,1 1,6 1,1 1,0
HU 211 459 A9
(óra)
Állat szám 4 6 8 10
X 1,3 1,3 1,1 0,9
AM csoport
6 2,4 2,3 1,7 1,4
7 2,2 1,7 1,6 1,7
8 2,0 1,7 1,9 1,5
9 1,9 2,3 1,4 1,0
10 1,4 1,1 0,9 0,8
X 1,9 1,8 1,5 1,2
A csoport (nem előkezelt) 4 nap 0,6 mg/kg USP Piroxicam AM csoport (előkezelt) 1-3 nap 15 mg/kg metabolit nap 0,6 mg/kg USP Piroxicam, mg/kg Threonát
14. Példa cm3-es 3T3 egér fibroblastot tartalmazó üvegeket 100 mg% (1 mg/ml) kálcium-L-treonáttal inkubáltunk 1 órán át 37 °C-on. A kontroll csoport inkubálásához Riner-t használtunk kontrollként.
Az inkubációs folyadékot eltávolítottuk, és
1.25 mg% aszkorbinsavat adtunk minden üveghez. (5 μΐ C 14-L-aszkorbinsavat adtunk, 10,0 mCi/mmól, 0,05 mCi/ml). A pH-t 7.62-re állítottuk és az üvegeket 37 °C-on tartottuk 20 percig.
Ezután az üvegeket 4 ml HBSS(-)-el mostuk, és 0,1 ml tripszin-EDTA-val tripszineztük 5 percig. A sejteket 4 ml jégben hűtött HBSS(-)-ben szuszpendáltuk abból a célból, hogy az enzimatikus reakciókat megállítsuk. A sejteket 10 percig centrifugáltuk 1000 g-n. Ezután a sejteket mostuk és 4 ml HBSS(-)-ben szuszpendáltuk. A sejteket ismét centrifugáltuk (10 min., 1000 g). majd 1 ml desztillált vízben újra szuszpendáltuk és 90 percig ultracentrifugáltuk.
Minden mintából 0,5 ml-t vettünk 14C méréshez, és 0.5 ml-t használtunk protein analízishez, Bradford módszerét alkalmazva.
A sejtek 14C felvételének számítása során a következő eredményeket kaptuk:
6. táblázat
üveg DPM/pg felvétel arány
KálciumL- threonát 3,5,15 0,835 1,30
3,5,5 1,341 2,09
3,5,1 1,384 2,16
Kontroll 3,5,10 0,697 1,09
3.5.7 0,626 0,976
3,5,8 0,601 0,937
átlag (kálcium-L-threonát) = 1.19 1,86
átlag (Ringers) = 0.641 1,00
Tehát a 14C-L-aszkorbinsav felvétel 1,86-szor volt nagyobb a treonátot tartalmazó üvegekben lévő sejtekben, mint a kontroll oldattal kezelt sejtekben. Az eredmények statisztikai szórása (Student T-teszt) alfa=0,05. Ezek az eredmények láthatók grafikusan az 5. ábrán.
Találmányomat olyan terjedelemben ismertettem, hogy a szakterületen jártas szakember számára érthető és gyakorlatban megvalósítható legyen, valamint ismertettem a találmány köréből az előnyös megvalósítási módokat.

Claims (19)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Gyógyászati készítmény, mely (a) egy gyógyászatilag aktív vegyület hatásos mennyiségét - a vegyület (i) molekulatömege 5000 alatti érték, (ii) rendelkezik savas funkciós csoporttal és a
    7,4-es fiziológiás pH-nál pKa értéke , (iii) normálisan metabolizálatlanul szerves anionként kiürül a vese tubuláris kiválasztása útján -, és (b) az L-xilonsav és L-lixonsav és ehető nem toxikus sói. aldono-laktonjai és aldono-laktidjai közül legalább egy vegyületei tartalmaz az aktív vegyület szervezetben történő abszorpciójának sebességnöveléséhez szükséges mennyiségben.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a hatóanyag a piroxicam.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a hatóanyag az aszpirin.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti készítmény, amelyben a
    b) pont szerinti komponens az aktív vegyület szervezetből való eltávolítás sebességcsökkentéséhez szükséges mennyiségben van jelen.
  5. 5. C-vitamin készítmény, amely
    a) hatásos mennyiségben C-vitamin aktivitású vegyületet - amely dehidro-aszkorbinsav (i), Laszkorbinsav (ii) és ezek ehető sói közül van választva -, és
    b) az L-treonsav, L-xilonsav és L-lixonsav aldonolaktonjai és az L-treonsav, L-xilonsav és L-lixonsav ehető sói közül legalább egy vegyületet tartalmaz a C-vitamin vegyület emberi szervezetben történő abszorpciójának sebességnöveléséhez szükséges mennyiségben.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti készítmény, amelyben az aldonsav komponenst a C-vitamin vegyület abszorpciójának sebességnöveléséhez szükséges mennyiségben tartalmazza.
  7. 7. Az 5. igénypont szerinti készítmény, amelyben az aldonsav komponenst a C-vitamin vegyület kiválasztásának sebességcsökkentéséhez szükséges menynyiségben tartalmazza.
  8. 8. Eljárás gyógyászatilag aktív vegyület hatékonyságának javítására. amely vegyület molekulatömege 5000 alatti érték,
    HU 211 459 A9 rendelkezik savas funkciós csoporttal és a 7,4-es fiziológiás pH-nál pKa értéke <6, normálisan metabolizálatlanul szerves anionként kiürül a vese tubuláris kiválasztása útján azzal jellemezve, hogy egy rászorulónak hatásos mennyiségét adagoljuk egy olyan alábbi készítménynek, amely (a) egy gyógyászatilag aktív vegyület hatásos mennyiségét és (b) az L-treonsav és L-lixonsav és ehető nem toxikus sói, aldono-laktonjai és aldono-laktidjai közül legalább egy vegyületet tartalmaz az aktív vegyület szervezetben történő eltávolítás sebességcsökkentéshez szükséges mennyiségben.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként piroxicamot alkalmazunk.
  10. 10. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként aszpirint alkalmazunk.
  11. 11. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a b) pont szerinti komponenst az aktív vegyület szervezetből történő eltávolítás sebességcsökkentéséhez szükséges mennyiségben alkalmazzuk.
  12. 12. Kezelési eljárás gyógyászatilag aktív vegyület hatékonyságának javítására, amely vegyület molekulatömege 5000 alatti érték, rendelkezik savas funkciós csoporttal és a 7,4-es fiziológiás pH-nál pKa értéke <6, normálisan metabolizálatlanul szerves anionként kiürül a vese tubuláris kiválasztása útján azzal jellemezve, hogy (a) a kezelendő egyednek az L-treonsav, L-xilonsav és L-lixonsav és ehető nem toxikus sói, aldonolaktonjai és aldono-laktidjai közül legalább egy vegyületet adagolunk, és a szervezetben kialaítjuk ezek hatékony koncentrációját, amely elegendő az aktív vegyület hatékonyságának növeléséhez, és (b) ezt követően adagoljuk az 1. igénypont .szerinti készítményt a kezelendő egyednek.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként piroxicamot alkalmazunk.
  14. 14. A 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a b) pont szerinti komponenst az aktív vegyület szervezetből történő eltávolítás sebességnöveléséhez szükséges mennyiségben alkalmazzuk.
  15. 15. Eljárás magas C-vitamin szint kialakítására az emberi szervezetben, azzal jellemezve, hogy a 4. igénypont szerint előállított vegyület hatásos mennyiségét orálisan adagoljuk a kezelendő egyednek.
  16. 16. A 15. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az aldonsav komponenst a C-vitamin vegyület abszorpciós sebességének növelésére hatásos mennyiségben alkalmazzuk.
  17. 17. A 15. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az aldonsav komponenst a C-vitamin vegyület kiválasztásának csökkentésére hatásos mennyiségben alkalmazzuk.
  18. 18. Eljárás a szerves anionok vese tubuláris szekréciója útján történő kiválasztásának visszafogására, azzal jellemezve, hogy az L-treonsav, L-xilonsav és L-lixonsav, és ehető nem toxikus sói, aldono-laktonjai és aldono-laktidjai valamelyikéből a vérben hatásos koncentrációt alakítunk ki.
  19. 19. Eljárás a szerves anionok test szövetekbe történő abszorpciójának javítására, azzal jellemezve, hogy az Ltreonsav, L-xilonsav és L-lixonsav, és ehető nem toxikus sói, aldono-laktonjai és aldono-laktidjai valamelyikéből a vérben hatásos koncentrációt alakítunk ki.
HU9500501P 1995-06-28 1995-06-28 Készítmények és eljárások gyógyászatilag aktív vegyületek adagolására Az átmeneti oltalom az 1-7. igénypontokra vonatkozik. HU211459A9 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9500501P HU211459A9 (hu) 1995-06-28 1995-06-28 Készítmények és eljárások gyógyászatilag aktív vegyületek adagolására Az átmeneti oltalom az 1-7. igénypontokra vonatkozik.

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9500501P HU211459A9 (hu) 1995-06-28 1995-06-28 Készítmények és eljárások gyógyászatilag aktív vegyületek adagolására Az átmeneti oltalom az 1-7. igénypontokra vonatkozik.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU211459A9 true HU211459A9 (hu) 1995-11-28

Family

ID=10986490

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9500501P HU211459A9 (hu) 1995-06-28 1995-06-28 Készítmények és eljárások gyógyászatilag aktív vegyületek adagolására Az átmeneti oltalom az 1-7. igénypontokra vonatkozik.

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU211459A9 (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4968716A (en) Compositions and methods for administering therapeutically active compounds
US5070085A (en) Compositions and methods for administering therapeutically active compounds
US4822816A (en) Compositions and methods for administering vitamin C
US7375243B2 (en) Method for preparation of amino acid chelate
Hagler et al. Oxalate metabolism. I
JP4148366B2 (ja) 新規なクロム(iii)アルファ・アミノ酸錯体
JP4754731B2 (ja) 豚成育促進剤及び豚成育促進方法
US20070037710A9 (en) Use of guanidine compounds as physiological strengthening agents in the form of nutritional supplements, animal feed additives, in cosmetic preparations and as plant stimulants
JPH01151515A (ja) 骨粗鬆症および関連障害の治療法
US7354953B2 (en) Time-release compositions for delivery of [Cr3O(carboxylate)6(H2O)3]+
JP2811331B2 (ja) 骨形成促進剤
FI68970C (fi) Foerfarande foer framstaellning av en ny medicinskt anvaendbarhemin-foerening
US6307080B1 (en) Water-soluble zinc pyruvates or their hydrates, method for the product ion thereof and their use
FI97950B (fi) Menetelmä vitamiinituotteen valmistamiseksi
HU211459A9 (hu) Készítmények és eljárások gyógyászatilag aktív vegyületek adagolására Az átmeneti oltalom az 1-7. igénypontokra vonatkozik.
AU621672C (en) Compositions and methods for administering therapeutically active compounds
KR940000006B1 (ko) 치료학적으로 활성인 화합물의 조성물.
WO1990012571A1 (en) Compositions and methods for administering vitamin c
US5436004A (en) Administration of cholesterol reductase to humans
NO311219B1 (no) Fremgangsmåte for fremstilling av et preparat med forbedret vitamin C-aktivitet
JP3974213B2 (ja) 骨疾患治療剤
US20050238739A1 (en) Composition comprising a combination of calcium, cimicifugae racemosae rhizoma and vitamin D and its use as a pharmaceutical in conditions or disorders associated with or resulting from calcium deficiency or as a nutritional supplement
JPH0840975A (ja) カルシウム−アルカリ金属クエン酸塩化合物、その製法及びこれを含有する医薬品
Gudkova et al. INNOVATIVE PROPOSAlS ON ThE IMPlEMENTATION OF dIETARY SUPPlEMENTS FOR dIABETES MEllITUS ANd hElICOBACTERIOSIS
Koh et al. Copper status in the rat is affected by modes of copper delivery