HU211078B - Process for producing cefalosporin derivatives - Google Patents

Process for producing cefalosporin derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU211078B
HU211078B HU91734A HU73491A HU211078B HU 211078 B HU211078 B HU 211078B HU 91734 A HU91734 A HU 91734A HU 73491 A HU73491 A HU 73491A HU 211078 B HU211078 B HU 211078B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
group
process according
compounds
preparation
Prior art date
Application number
HU91734A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT57218A (en
HU910734D0 (en
Inventor
Joydeep Kant
Chester Sapino
Original Assignee
Bristol Myers Squibb Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bristol Myers Squibb Co filed Critical Bristol Myers Squibb Co
Publication of HU910734D0 publication Critical patent/HU910734D0/hu
Publication of HUT57218A publication Critical patent/HUT57218A/hu
Publication of HU211078B publication Critical patent/HU211078B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D501/00Heterocyclic compounds containing 5-thia-1-azabicyclo [4.2.0] octane ring systems, i.e. compounds containing a ring system of the formula:, e.g. cephalosporins; Such ring systems being further condensed, e.g. 2,3-condensed with an oxygen-, nitrogen- or sulfur-containing hetero ring
    • C07D501/14Compounds having a nitrogen atom directly attached in position 7
    • C07D501/16Compounds having a nitrogen atom directly attached in position 7 with a double bond between positions 2 and 3
    • C07D501/207-Acylaminocephalosporanic or substituted 7-acylaminocephalosporanic acids in which the acyl radicals are derived from carboxylic acids
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D501/00Heterocyclic compounds containing 5-thia-1-azabicyclo [4.2.0] octane ring systems, i.e. compounds containing a ring system of the formula:, e.g. cephalosporins; Such ring systems being further condensed, e.g. 2,3-condensed with an oxygen-, nitrogen- or sulfur-containing hetero ring

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Cephalosporin Compounds (AREA)

Description

A találmány 3-helyzetben alkil-, alkenil-, alkinil- vagy fenilcsoportot tartalmazó, adott esetben védett cefalosporin antibiotikumok előállítására szolgáló eljárásra vonatkozik. Az eljárás lényege, hogy bizonyos 3-helyzetben helyettesített cefalosporin közbenső termékeket szerves rézvegyület segítségével C-alkilezünk, oly módon, hogy a szerves csoportot a reagensből a cefalosporin molekulákba juttatjuk.
B. Laudong és munkatársai (1 444 224 számú, 1976. július 28-án publikált nagy-britanniai szabadalmi leírás) már alkalmaztak dimetil-lítium-kuprátot 3-(bróm-metil)cefalosporin alkilezésére -70 ’C hőmérsékleten, tetrahidrofurános oldatban ([A] reakcióvázlat).
Hasonlóképpen alkileztek 3-(halogén-metil)-cefemeket vinil-sztannánokkal palládiumkatalizátor jelenlétében (Baker és munkatársai, 1989. július 11-én engedélyezett 4 847 373 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás).
A fenti szerves rézvegyülettel D. O. Spry és munkatársai is alkileztek 3-halogén-cefemeket (Heterocycles, 23 (8), 1985, 1901-1905), mint ahogy az a [B] reakcióvázlaton látható.
Spry és munkatársai a megfelelő 3-fenil-tio-cefalosporint is hasonló módon alkilezték.
Arról, hogy a bór-trifluorid-éterát elősegíti a dialkil-lítium-kuprátnak az α,β-telítetlen ketonra való addícióját, Β. H. Lipshutz és munkatársai számoltak be a J. Am. Chem. Soc. folyóiratban (1989, 111, 1351— 1358). A magasabbrendű vegyes kuprátok szerves szintézisekben való felhasználásáról szintén B. G. Lipshutz közölt egy összefoglaló cikket a Synthesis-ben (1987. árpilis, 325-341).
Bakes és munkatársai a 4 870 168 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban (1989. szeptember 26.) a cefalosporin 3-helyzetben való C-alkilezéséről számolnak be. amely során egy 3-(trifluor-metil-szulfonil-oxi)-cefem-származékot a molekulába beviendő alkilcsoportot tartalmazó alkil-sztannáttal reagáltatnak fém-halogenid és foszfin-reagens jelenlétében, palládium-katalizátor alkalmazásával.
Hasonló eljárást ismertet a 4 855 418 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás is; ebben az eljárásban a kiindulási vegyületként egy 3-klór-cefemvagy 3-(szuIfonil-oxi)-cefem származékot alkalmaznak és ezt a beviendő alkilcsoportot tartalmazó ónvegyülettel reagáltatják palládium-katalizátor és (3-szulfonil-oxi-cefem kiindulási vegyület esetén) fém-halogenid jelenlétében.
Mindhárom idézett amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint tehát szerves ónvegyülettel történik az alkilezés, palládium-katalizátor és esetleg még foszfin-reagens és alkálifém-halogenid jelenlétében; a találmányunk szerinti eljárásban ezek egyike sem kerül alkalmazásra.
Találmányunk azon az új felismerésen alapul, hogy a cefem-származékok szerves réz-lítium-vegyületekkel történő 3-alkilezése, amely az ismert 3-halogén- vagy
3-halogén-metil-cefem származékokból kiinduló eljárások esetén még palládium-katalizátor alkalmazásával sem vezetett minden szempontból kielégítő eredményre, katalizátor nélkül is simán és jó hozammal megy végbe, ha kiindulási vegyületként a 3-helyzetben bizonyos szulfonil-oxi- vagy azolil-tio-, különösen 3-(trifluor-metánszulfonil-oxi)-, 3-(p-toluolszulfonil-oxi)-, 3-(p-nitro-benzolszulfonil-oxi)-, 3-(l-metil-tetrazol-5il-tio)- vagy 3-(benztiazol-2-il-tio)-cefemeket alkalmazunk.
A találmány szerinti eljárást a [C] reakcióvázlat mutatja. A Q, P és R helyettesítőket a későbbiekben részletesebben ismertetjük, az L kilépőcsoport, így trifluor-metánszulfonil-oxi-, ρ-toluolszulfonil-oxi-, p-nitro-benzol-szulfonil-oxi-, l-metil-tetrazol-5-il-tio- vagy benztiazol-2-il-tio-csoport. A reakciót úgy végezzük, hogy az (I) általános képletű cefalosporin kiindulási anyagot az R2CuLi vagy R2Cu(NC)Li2 általános képletű reagenssel a reakció szempontjából közömbös aprotikus oldószerben -78 és 0 ’C közötti hőmérsékleten reagáltatjuk. A szerves rézreagensből legalább sztöchiometrikus mennyiséget használunk, de előnyösen ennek két- vagy háromszorosát alkalmazzuk. A reakciót az atmoszferikus oxigén, széndioxid és nedvesség kizárása közben játszatjuk le. A vízmentes körülményeket a reakció 1-5 órás időtartama alatt fenntartjuk.
A terméket úgy különítjük el, hogy a reakcióelegyet térfogatának többszörösére hígítjuk vízzel vagy előnyösen telített ammónium-klorid-oldattal, és vízzel nem elegyedő szerves oldószerrel, például diklór-metánnal vagy az ilyen esetben szokásos más oldószerrel extraháljuk. A terméket átkristályosítással vagy gyors kromatográfiás eljárással tisztítjuk.
A (II) általános képletű vegyületek körébe ismert és új cefalosporin antibiotikumok és védett származékaik is tartoznak. Az ismert termékek közül, amelyek a találmány szerinti eljárással előállíthatók, példaként a következőket említjük: cefalexin [3 517 861 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás (1) képlet], cefadroxíl [29 164 számú újravizsgált amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás (2) képlet], cefradin [3 485 819 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás (3) képlet], cefprozil (4 520 022 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás (4) képlet] és BMY-28 271 [4 708 955 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás (5) képlet].
Az (I) és (II) általános képletben Q jelentése hidrogénatom, a cefalosporinok előállításánál szokásosan használt amino-védőcsoport vagy az ismert 7-(aciIamino)-cefalosporin antibiotikumok acilcsoportja.
A cefalosporinok szintézisénél szokásosan alkalmazott „amino-védőcsoportok” közül, de nem korlátozó jelleggel a kevés szénatomos alkanoil- vagy helyettesített kevés szénatomos alkanoilcsoportokat, például a formil-, acetil-, klór-acetil- és trifluor-acetil-csoportot, az aroil- vagy helyettesített aroil-csoportokat, például a benzoil-, 4-metoxi-benzoil- és 4-nitro-benzoil-csoportot, aralkil-, helyettesített aralkil-, aralkilidén- vagy helyettesített aralkilidén-csoportokat, így a benzil-, difenil-metil-, tritil-, nitro-benzil-, metoxi-benzil- és benzilidéncsoportot, halogénezett alkilcsoportokat, például a triklór-metil-. triklór-etil- és trifluor-metil-csoportot, az alkoxi-karbonil-, vagy helyettesített alkoxi-karbonil2
HU 211 078 Β csoportokat, például a metoxi-karbonil-, etoxi-karbonil-, terc-butoxi-karbonil-, ciklohexil-oxi-karbonil- és triklór-etoxi-karbonil-csoportot, az aralkoxi-karbonilvagy helyettesített aralkoxi-karbonil-csoportokat, így a benzil-oxi-karbonil-, metoxi-benzil-oxi-karbonil- és nitro-benzil-oxi-karbonil-csoportot, a helyettesítetlen vagy helyettesített trialkil-szilil-oxi-karbonil- vagy triaril-szilil-oxi-karbonil-csoportokat, és a trialkil-szililvagy triaril-szilil-csoportokat, például a trimetil-szililés terc-butil-dimetil-szilil-csoportot említjük. Az amino-védőcsoportokat és alkalmazásukat T, W. Greene a „Protective Groups in Organic Synthesis” című munkájában ismerteti (John Wiley and Sons, New York, 1981, Chapter 5.).
Az „ismert 7-(acil-amino)-cefalosporin antibiotikumok acilcsoportja” olyan helyettesítőre utal, amely az ismert cefalosporin antibiotikumokban a 7-amino-csoporthoz kapcsolódik, és az R'-CO- általános képlettel jellemezhető. R' többek között jelenthet (a) általános képletű csoportot, amelyben G helyettesített vagy helyettesítetlen arilcsoport, heterogyűrűs csoport vagy ciklohexadienilcsoport, így például fenil-, tienil-, tiazolil-, tiadiazolil-, imidazolil-, piridil-, tetrazolil-, 1,4-ciklohexadienil-, és furilcsoport, a csoportok helyettesítője 1-3 azonos vagy különböző további csoport, így halogénatom, hidroxi-, amino-, alkoxi-, alkil-amino-, dialkil-amino-, alkanoil-oxi-, karboxi-, nitro-, ciano- és alkoxi-karbonil-csoport lehet, G' hidrogénatomot, hidroxi-, amino-, monoalkil-amino-, dialkil-amino-, alkanoil-amino-, alkanoil-oxi-, karboxi- és szulfocsoport lehet, (b) általános képletű csoportot, amelyben G jelentése a fenti és Y hidrogénatom, 1-6 szénatomos alkilvagy 1-6 szénatomos alkanoil-csoport, (c) általános képletű csoport, amelyben G jelentése a fenti és B oxigén- vagy kénatom, és (d) általános képletű csoportot, amelyben G és B jelentése a fenti és m értéke 0 vagy 1.
Az „ismert 7-(acil-amino)-cefalosporin antibiotikumok acilcsoportjai” közül példaként a következőket említjük: 2-amino-2-fenil-acetil-, 2-amino-2-(4-hidroxi)-fenil-acetil-, 2-tienil-acetil-, fenil-acetil-, 2-hidroxi2-fenil-acetil-, 2-acetoxi-2-fenil-acetil-, 1-tetrazolilacetil-, [(2-amino-4-tiazolil)-(metoxi-imino)]-acetiI-, fenoxi-acetil- és [(2-furanil)-(metoxi-imino)]-acetilcsoport.
A szakterületen jártas kémikus számára nyilvánvaló, hogy amikor a találmány szerinti eljárást olyan (II) általános képletű végtermékek előállítására alkalmazzuk, amelyekben a Q a cefalosporin antibiotikum acilcsoportja, és ez az acilcsoport például hidroxi-, amino- vagy karboxicsoportot tartalmaz, amelyek a jelen találmány szerinti eljárás reakciókörülményei között reakcióképesek, akkor megfelelő védőcsoportokkal ezeket a csoportokat olyan csoportokká alakítjuk, amelyek az alkalmazott körülmények között nem reakcióképesek. A megfelelő védőcsoport kiválasztásához és alkalmazásához az előzőekben említett Grene monográfia ad útmutatást. Más esetben úgy is eljárhatunk, hogy olyan (I) általános képletű kiindulási anyagot alkalmazunk, amelyben Q a reakció körülményei között stabil csoport, és aztán egy következő lépésben ezt a Q csoportot a végtermékben kívánt csoportra cseréljük.
Az L csoport jelentését az előzőekben már meghatároztuk. Nyilvánvaló azonban, hogy egy gyakorlott kémikus minimális próbálgatás után más, hasonlóan megfelelő kilépőcsoportokat találhat. Például az olyan (I) általános képletű vegyületből, amelyben L az említettektől eltérő, feltehetően jól kilépő csoport, néhány milligrammot kémcsőbe helyezünk, és vizsgáljuk, hogy a reakció körülményei között történik-e L-helyettesítés. A reakció lefutását NMR-spektrometriás vagy más módszerrel követjük.
Az (I) és (Π) általános képletben P hidrogénatomot, a cefalosporin szintézisekben szokásosan használt karboxi-védőcsoportot, kationt vagy egy fiziológiásán hidrilizálható észtercsoportot jelent. A „karboxi-védőcsoport” bármely olyan csoport lehet, amely könnyen helyettesíthető hidrogénatommal olyan körülmények között, amelyek a molekula más funkciós csoportjaira nincsenek hatással. Az ilyen csoportokról, a képzésükre alkalmas körülményekről és helyettesítésükről az előzőekben említett Greene monográfia 151-192. oldalain olvashatunk. A cefalosporinok szintézisénél használt védőcsoportok többek között az adott esetben helyettesített kevés szénatomos alkilcsoportok, például a metil-, etil-, triklór-metil-, triklór-etil-, terc-butil-, metoxi-metil-, metoxi-etil-, acetoxi-metil-, acetoxi-etil- és a metánszulfonil-metil-csoport, az adott esetben helyettesített aralkilcsoportok, így a difenil-metil-, tritil-, monometoxi-tritil-, benzil-, 4-metoxi-benzil- és 4-nitro-benzil-csoport, szililcsoportok, például a trimetilszilil- és terc-butil-dimetil-szilil-csoport, kevés szénatomos alkenilcsoportok, így a fenil- vagy allilcsoport, és az arilcsoportok, például a fenil- vagy tolil-csoport.
A „kation” többek között alkálifém-, például nátrium-, lítium- és káliumion, alkáliföldfém-, például kalcium- és magnézium-, ammónium- és alkil-ammónium-, így trimetil-ammónium- és trietil-ammónium-ion lehet.
A „fiziológiásán hidrolizálható észter” például kevés szénatomos alkoxi-karbonil-oxi-alkil-csoportot, így etoxi-karbonil-oxi-etil-csoportot, kevés szénatomos alkil-karbonil-oxi-alkil-csoportot, így acetoxi-metil- és pivaloil-oxi-metil-csoportot, valamint (2-oxol,3-dioxolen-4-il)-metil-csoportot, például (4-metil-2oxo-l,3-dioxol-5-il)-metil-csoportot jelenthet. Az ilyen észterek az emlősökbe való injektálást vagy beadást követően a vér vagy az emésztő enzimek hatására elhidrolizálnak.
A szerves rézreagensben és a (II) általános képletű termékben az R az előállítani kívánt cefalosporin végtermék 3-helyzetű csoportja, amelyet a jelen eljárással viszünk be a molekulába. Ez a csoport 1-6 szénatomos alkilcsoport, 2-6 szénatomos alkenilcsoport, 4-6 szénatomos alkinilcsoport, 4-6 szénatomos alkadienilcsoport, amelyek bármelyike egyenes vagy elágazó szénláncú lehet, vagy fenilcsoport.
Magától értetődik, hogy a fenti felsorolások csak annak szemléltetésére szolgálnak, hogy az egyes meg3
HU 211 078 Β határozások milyen csoportokat foglalhatnak magukba, ezek a felsorolások semmiképpen nem kimerítőek és nem korlátozó jellegűek.
A találmány egyik előnyös foganatosítási módja szerint olyan vegyületeket, például cefprozilt állítunk elő, amelyekben R (Z)-prop-1-én-1-il-csoportot jelent. Egy másik előnyös foganatosítási mód olyan vegyületeket szolgáltat, amelyekben Q amino-védőcsoport, még előnyösebben terc-butoxi-karbonil-csoport vagy benzil-oxi-karbonil-csoport.
A találmány szerinti eljárás egy még további előnyös foganatosítási módja szerint olyan vegyületekhez juthatunk, amelyekben Q 2-amino-2-fenil-acetil-, 2amino-2-(4-hidroxi)-fenil-acetil-, 2-tienil-acetil-, fenilacetil-, 2-hidroxi-2-fenil-acetil-, 2-acetoxi-2-fenil-acetil-, 1 -tetrazolil-acetil-, [(2-amino-4-tiazolil)-(metoxi-imino)]-acetil-, fenoxi-acetil- vagy [(2-furanil)-(metoxiimino)]-acetil-csoport. Q még előnyösebben 2-amino2-fenil-acetil-, 2-amino-2-(4-hidroxi-fenil)-acetil-, fenil-acetil- vagy fenoxi-acetil-csoportot jelent.
A találmány szerinti eljárás foganatosítási módjai közül előnyösként említhetjük azt is, amellyel P helyén karboxi-védőcsoportot tartalmazó vegyületek állíthatók elő, és ezekben a védőcsoport benzil-, difenil-metil-, tritil-, 4-nitro-benzil- és 4-metoxi-benzil-csoport. Még előnyösebben Pdifenil-metil- vagy 4-metoxi-benzil-csoportot jelent.
Az (I) általános képletű kiindulási vegyületeket a megfelelő 3-hidroxi-vegyületek acilezésével állítjuk elő, ezekben a 4-karboxi-csoportot előnyösen könnyen eltávolítható csoporttal védjük, az acilezéshez megfelelő szulfonáló reagenst, például trifluor-metánszulfonsavanhidridet, p-toluolszulfonsavanhidridet, vagy pnitro-benzol-szulfonil-kloridot használtunk. Az olyan vegyületek előállítására, amelyekben L kénatomon át kapcsolódó heterogyűrűt jelent, a megfelelő olyan (I) általános képletű vegyületeket, amelyekben L a fentebb említett szulfonil-oxi-csoportok valamelyike, alacsony (-78 és -28 °C között) hőmérsékleten a megfelelő merkaptán, például 2-merkapto-benzotiazol vagy 1metil-tetrazol-5-il-tiol nátriumsójával reagáltatjuk.
Az eljárásban alkalmazott szerves rézvegyületeket az irodalomból ismert módon (lásd Β. H. Lipshutz fentebb idézett cikkét) állítjuk elő, azaz egy alkalmas rézsót, például réz(I)-cianidot vagy réz(I)-jodidot alkillítiummal reagáltatunk -78 ’C-on, tetrahidrofuránban vagy dietil-éterben. Az alkil-lítium RLi általános képletű, és R jelentése a (II) általános képletű vegyieteknél megadott. A rézvegyületek sztannánokból is előállíthatók A. L. Campbell és munkatársai által a 4 785 124 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban (1988. november 15.) ismertetett eljárással. Ennek megfelelően például a cefprozil előállítására használható di[(Z)-propenil]-kupráthoz réz(I)-jodid vagy réz(I)-cianid, metil-lítium és tri(n-butil)-(Z)-propenilsztannán tetrahidrofuránban lejátszatott reakciójával juthatunk. A szerves rézvegyületeket előnyösen közvetlenül az (I) általános képletű kiindulási vegyülettel végzendő reakció előtt állítjuk elő.
Alkalmas aprotikus és a reakció körülményei között közömbös szerves oldószer például a tetrahidrofurán és dietil-éter, de mások is alkalmazhatók, előnyösen tetrahidrofuránban dolgozunk. Egészen általánosan a hőmérséklet -78 és 0 ’C között a reakcióidő 1 és 5 óra között változik.
Az 1-5. példa a találmány szerinti eljárás kiindulási vegyületeinek az előállítását szemlélteti.
1. példa (Difenil-metil)-7-(fenoxi-acetamido)-3-(trifluormetánszulfonil-oxi)-cef-3-em-4-karboxilát A vegyületet Baker és munkatársai által a
870 168 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett módszerrel állítjuk elő.
2. példa (Difenil-metil)-7-(fenoxi-acetamido)-3-(p-toluolszulfonil-oxi)-cef-3-em-4-karboxilát
5,0 g (9,68 mmol) (difenil-metil)-7-(fenoxi-acetamido)-3-hidroxi-3-cefem-4-karboxilátot 15 ml száraz tetrahidrofuránban oldunk, és az oldatot -78 ’C-ra hűtjük. Közömbös, nitrogén atmoszférában 0,23 g (9,68 mmol) nátrium-hidridet, majd 2,78 g (11,6 mmol) p-toluolszulfonsavanhidridet adunk hozzá keverés közben. Az oldatot lassan szobahőmérsékletre melegítjük és további 18 órán át keverjük. A reakcióelegyet 25 ml jeges vízre öntjük, és a vizes réteget 3x20 ml etil-acetáttal extraháljuk. Az egyesített szerves réteget vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk és vákuumban bepároljuk. Világosbarna habot kapunk, amelyet 2-propanolból való átkristályosítással tisztítunk, hozam 5,80 g (90%).
3. példa (Difenil-metil)-7-(jenoxi-acetamido)-3-(p-nitrobenzolszulfonil-oxi)-cef-3-em-4-karboxilát
Ezt a vegyületet a 2. példában leírtak szerint állítjuk elő, de kiindulási anyagként p-toluolszulfonsavanhidrid helyett p-nitro-benzolszulfoniJ-kloridot használunk.
4. példa (Difenil-metil)-7-(fenoxi-acetamido)-3-[5-( 1 -metil],2,3,4-tetrazolil-tio)]-cef-3-em-4-karboxilát
1,0 g (1,54 mmol) (difenil-metil)-7-fenoxi-acetamido)-3-trifluor-metil-szulfonil-oxi)-3-cefem-4-karboxilátot 15 ml tetrahidrofuránban oldunk, és az oldathoz részletekben 0,25 g (1,85 mmol) 5-merkapto-2-metil-tetrazolt adunk. Az elegyet szobahőmérsékleten 12 órán át keverjük, majd 10 ml vízre öntjük. A vizes réteget 3x5 ml eülacetáttal extraháljuk, az extraktumot vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk és bepárlás után a cím szerinti terméket sötétbarna hab alakjában kapjuk, amelyet gyors kromatográfiás eljárással kovasavgélen tisztítunk 40% etil-acetátot tartalmazó hexánt használva eluálószerként. így 0,8 g (85%) terméket különítünk el fehér hab alakjában.
Ή-NMR (CDClj): 7,40-7,23 (m, 12H), 7,05-6,86 (m, 4H), 5,98 (dd, J = 5,07 és 9,8 Hz, 1H), 5,10 (d, J = 5,0 Hz), 1H), 4,55 (s, 2H), 3,81 és 3,40 (ABq, J = 18,9 Hz, 2H), 3,78 (s, 3H).
HU 211 078 Β
5. példa (Difenil-metil-6-(fenoxi-acetamido)-3-(2-benzotiazolil-tio)-cef-3-em-4-karboxilát
0,26 g (1,54 mmol) 2-merkapto-benzotiazol 5,0 ml száraz tetrahidrofuránnal készült oldatához -78 °C-on 0,0369 g (1,54 mmol) 98%-os nátrium-hidridet, majd 1,0 g (1,54 mmol) (difenil-metil)-7-(fenoxi-acetamido)-3-(trifluor-metil-szulfonil-oxi)-3-cefem-4-karboxilátot adunk. A reakcióelegyet 20 'C-ra melegítjük és 16 órán át keverjük, majd 5 ml 0,5 n sósav-oldattal leállítjuk a reakciót. A vizes réteget 3x5 ml diklór-metánnal extraháljuk, az extraktumot magnézium-szulfáton szárítjuk, és vákuumban való bepárláskor a cím szerinti vegyületet olajos maradék formájában kapjuk. Ezt az olajat gyors kromatográfiás eljárással tisztítjuk kovasavgélen, 40% etil-acetátot tartalmazó hexánt használva eluálószerként. A hozam 0,7 g (70%).
‘H-NMR (CDC13): 7,85-6,82 (m, 21H), 5,95 (dd, J =
5,0 és 9,7 Hz, IH), 5,15 (d = 5,0 Hz, IH), 4,55 (s,
2H), 3,85 és 3,55 (ABq, J = 18,9 Hz, 2H).
6. példa
Általános alkilezési eljárás R2CuLi/BFy-Et2O alkalmazásával
Egy kétnyakú lombikba argon vagy nitrogén alatt
1,54 mm réz(I)-jodidot és 2,0 ml száraz tetrahidrofuránt mérünk. Az elegyet száraz jég/aceton hűtőfürdő alkalmazásával -78 ‘C-ra hűtjük, és keverés közben 3,08 mmol alkil-lítiumot csepegtetünk hozzá. A hűtőfürdőt eltávolítjuk, és az elegyet hagyjuk -10 “C-ra, illetve 0 “C-ra melegedni, amíg a réz-jodid teljesen feloldódik. Az oldatot ismét -78 °C-ra hűtjük, és 1,23 mmol bór-trifluorid-éterátot, majd 0,30 mmol cefemet adunk hozzá, 1,0 ml tetrahidrofiiránban oldva. A reakcióelegyet 1-5 órán át -78 °C és 0 °C közötti hőmérsékleten keverjük, majd 15 ml ammónium-kloridoldattal leállítjuk a reakciót. A vizes réteget 3x10 ml diklór-metánnal extraháljuk, az extraktumot magnézium-szulfáton szárítjuk és aztán bepároljuk, így a termékhez jutunk, amelyet átkristályosítással vagy gyors kromatográfiás eljárással tisztítunk.
7. példa
Általános alkilezési eljárás R2CuLi alkalmazásával
A módszer megegyezik a 6. példában leírttal, azzal az eltéréssel, hogy bór-trifluorid-éterátot nem alkalmazunk.
8. példa
Általános alkilezési eljárás R2Cu(CN)Li-/BF. Et2O alkalmazásával
Egy kétnyakú lombikba nitrogén vagy argon alatt 0,616 mmol réz-cianidot, majd 2,0 ml tetrahidrofuránt helyezünk. Az elegyet -78 'C-ra hűtjük és 1,23 mmol alkil-lítiumot adunk hozzá. Enyhe keverés közben hagyjuk a lombik tartalmát -10, illetve 0 °C-ra melegedni. amíg a réz-cianid teljesen feloldódik. Az oldatot ismét -78 ’C-ra hűtjük és 1,23 mmol bór-trifluorid-éterátot, majd 0,30 mmol, 1,0 ml tetrahidrofuránban oldott cefemet adunk hozzá. A reakcióelegyet 1-5 órán át
-78 ’C és 0 ’C közötti hőmérsékleten keverjük, majd 15 ml telített ammónium-klorid-oldat hozzáadásával a reakciót leállítjuk. A vizes réteget 3x10 ml diklór-metánnal extraháljuk, az extraktumot magnézium-szulfáton szárítjuk és aztán bepároljuk. A maradékként kapott terméket átkristályosítással vagy gyors kromatográfiás eljárással tisztítjuk.
9. példa
Általános alkilezési eljárás R2Cu(CN)Li2 alkalmazásával
Az eljárás megegyezik a 8. példában leírttal, de bór-trifluorid-éterátot nem használunk.
10. példa
R2CuLi, alacsonyabb rendű kuprát előállítása sztannánból
Egy kétnyakú lombikba közömbös atmoszférában
1,54 mmol réz-jodidot, majd 2,0 ml száz tetrahidrofuránt teszünk. Az elegyet -78 ’C-ra hűtjük száraz jég/aceton hűtőfürdőben, és a kevert oldathoz 3,08 mmol tributil-alkenil-sztannánt, majd 3,08 mmol alkil-lítiumot csepegtetünk, és az oldatot 3,0 órán át -78 ’C-on keverjük. Ezután 1,0 ml tetrahidrofuránban oldva 0,30 mmol cefem vegyületet adunk az oldathoz és a reakcióelegyet még további 1-2 órán át keverjük -78 ’C és 0 ’C közötti hőmérsékleten. Ezután a reakciót 10 ml vizes telített ammónium-klorid-oldat hozzáadásával leállítjuk, a vizes réteget 3x10 ml diklór-metánnal extraháljuk, magnézium-szulfáton szárítjuk és végül bepároljuk. Maradékként a szerves rézvegyületet kapjuk, amelyet gyors kromatográfiás eljárással tisztítunk, eluálószerként 30-40% etil-acetátot tartalmazó hexánt alkalmazunk.
11. példa
R2Cu(CN)Lí2, magasabbrendű kuprát előállítása sztannánból
Egy kétnyakú lombikba közömbös, nitrogén vagy argon atmoszférában 0,27 mmol réz-cianidot és aztán 2,0 ml tetrahidrofuránt mérünk. Az oldatot -78 ’C-ra hűtjük száraz jég/aceton hűtőfürdő segítségével, és 0,76 mmol metil-lítiumot csepegtetünk hozzá. A hűtőfürdőt eltávolítjuk és az elegyet hagyjuk -10 ’C-ra melegedni, majd 0,76 mmol tributil-alkenil-sztannánt adunk hozzá. A tiszta oldatot szobahőmérsékleten 3,5 órán át keverjük, majd -78 °C-ra hűtjük, és 0,38 mmol cefem 1,5 ml tetrahidrofuránnal készült oldatát adjuk hozzá. A reakcióelegyet 1-2 órán át -78 ’C és 20 ’C közötti hőmérsékleten keverjük, majd a reakciót 10 ml telített vizes ammónium-klorid-oldt hozzáadásával elállítjuk. A vizes réteget 3x10 ml metilén-kloriddal extraháljuk, magnéziumszulfáton szárítjuk, és aztán bepároljuk. A maradékként kapott nyersterméket kromatográfiásan tisztítjuk kovasavgélen, 30-40% etil-acetátot tartalmazó hexánt használva eluálószerként.
A következő példák mindegyikében a kapott terméket mágneses magrezonancia spektrumokkal jellemezzük és azonosítjuk.
HU 211 078 B
12-18. példa (Difenil-metil)-7-(fenoxi-acetamido)-3-metil-cef-3em-4-karboxilát [(D) reakcióvázlat]
12. X = -OSO2CF3 (CH3)2CuLi/BF3.Et2O a 6. példa szerint Hozam: 65%
13. X = -OSO2CF3 (CH3)2CuLí a 7. példa szerint
Hozam: 65%, a cef-2-em- és cef-3-em-vegyületek 1 : 1 arányú keveréke
14. X =-OSO2CF3 (CH3)2Cu(CN)Li2/BF3.Et2O a 8. példa szerint Hozam: 85%
15. X =-OSO2CF3 (CH3)2Cu(CN)Lí2 a 9. példa szerint
Hozam: 65%, a cef-3-em- és cef-2-em-vegyületek 3 : 2 arányú keveréke
16. X = -OSO2C6H4CH3-p (CH3)2CuLi/BF3Et2O a 6. példa szerint Hozam: 62%
17. X = -OSO2C6H4NO2-p (CH3CuLi/BF3.Et2O a 6. példa szerint Hozam: 35%
18. X = benztiazol-2-il-tio-csoport (CH3)2CuLi/BF3.Et2O a 6. példa szerint Hozam: 45%
19-20. példa (p-metoxi-benzil)-7-(fenil-acetamido)-3-metil-cef3-em-4-karboxilát l(E) reakcióvázlat]
19. X =-OSO2CF3 (CH3)2CuLi/BF3.Et2O a 6. példa szerint Hozam: 75%
20. X = l-metil-l,2,3,4-tetrazol-5-il-tio-csoport (CH3)2CuLi/BF3.Et2O a 6. példa szerint Hozam: 81%
27. példa (Difenil-metil )-7-(fenoxi-acetamido)-3-etil-cef-3em-4-karboxilát
Az 1. példa termékét (C2H5)2CuLi-tal és bór-trifluorid-éteráttal reagáltatjuk a 6. példában leírtak szerint. Hozam: 75%.
22. példa (Difenil-metil )-7-(fenoxi-acetamido )-3-(n-butíl)cef-3-em-4-karboxilát
Az 1. példa termékét (n-C4H9)2CuLi-tal és bór-trifluorid-éteráttal reagáltatjuk a 6. példában leírtak szerint. Hozam: 60%.
23. példa (Difenil-metil )-7-(fenoxi-acetamido)-3-(terc-butil)cef-3-em-4-karboxilát
Az 1. példa termékét (terc-butil )2CuLi-tal és bórtrifluorid-éteráttal reagáltatjuk a 6. példában leírtak szerint. Hozam: 70%.
Ή-NMR (CDClj): 7,40-7,20 (m, 15H), 7,02 (s, 1H), 6,90 (d,J = 9,5 Hz), 5,83 (dd, J = 4,75 és 9,5 Hz, 1H), 4,95 (d,J = 4,75 Hz, 1H), 4,53 (s, 2H), 3,45 és 3,30 (ABq, 2H, J = 18,9 Hz), 1,05 (s, 9H).
24. példa (Difenil-metil)-7-(fenoxi-acetamido)-3-fenil-cef-3em-4-karboxilát
Az 1. példa termékét (C6H5)2CuLi-tal és bór-trifluorid-éteráttal reagáltatjuk a 6. példában leírtak szerint. Hozam: 65%.
Ή-NMR (CDC13): 7,36-6,81 (m, 22H), 5,96 (dd, J =
5,0 és 9,8 Hz, 1H), 5,10 (d, J = 5,0 Hz, lH),4,58(s,
2H), 3,62 (s, 2H).
25. példa (Difenil-metil)-7-(fenoxi-acetamido)-3-vinil-cef-3em-4-karboxilát
Az 1. példa termékét (CH2=CH)2CuLi-tal és bórtrifluorid-éteráttal reagáltatuk a 6. példában leírtak szerint. Hozam: 35%.
Ή-NMR (CDC13): 7,44-6,83 (m, 1H), 5,92 (dd, J =
4,87 és 9,30 Hz, 1H), 5,41 (d, J= 17,2 Hz, 1H),
5,26 (d, J = 11,2 Hz, 1H), 5,05 (d, J = 4,87 Hz, 1H),
4,55 (s, 2H), 3,62 és 3,47 (ABq, J = 17,8 Hz, 2H).
26. példa (Difenil-metil )-7-(fenoxi-acetamido)-3-[(Z)-prop1 -én-1 -il]-cef-3-em-4-karboxilát
a) Az 1. példa termékét [(Z)-prop-l-én-l-iI]2CuLital és bór-trifluorid-éteráttal reagáltatjuk a 10. példában leírtak szerint. Hozam: 26%.
b) Az 1. példa termékét [(Z)-prop-1 -én-1 -il]CH3Cu(CN)Li2-tal reagáltatjuk all. példában leírtak szerint, azzal a módosítással, hogy 0,63 mmol tributil[(Z)-prop-l-én-l-il]-sztannánt alkalmazunk. Hozam: 60%, a cef-3-em- és cef-2-em-vegyületek 2 : 3 arányú keveréke.
c) A 2. példa termékét [(Z)-prop-1 -én-1 -il]2CuLi-tal és bór-trifluoriddal reagáltatjuk a 10. példában leírtak szerint. Hozam: 31%, a cef-3-em- és cef-2-em-vegyületek keveréke.
d) A 2. példa termékét [(Z)-prop-l-én-1 -il]CH3Cu(CN)Li2-taI reagáltatjuk all. példában leírtak szerint, azzal a módosítással, hogy 0,60 mmol tributil[(Z)-prop- 1-én-1 -il]sztannánt alkalmazunk. Hozam: 59%, a cef-2-em- és cef-3-em-vegyületek 2 : 3 arányú keveréke.
e) A 2. példa termékét [(Z)-prop-l-én-lil)2Cu(CN)Li2-tal reagáltatjuk a 11. példában leírtak szerint. Hozam: 60%, a cef-2-em- és cef-3-em-vegyületek 2 : 3 arányú keveréke.
'H-NMR (CDC13): (Difenil-metil)-7-(fenoxi-acetamido)-3-[(Z)-propenil]-3-cefem-4-karboxilát (14): 7,51-6,90 (m, 17H), 6,10 (d, J = 11,7 Hz, 1H),5,9O (dd, J = 4,5 és 9,8 Hz, 1H), 5,56 (m, 1H), 5,07 (d, J = 4,5 Hz, 1H), 3,47 és 3,27 (ABq, J= 17,5 Hz, 2H), 1,43 (d, J = 7,0Hz, 3H).
'H-NMR (CDC13): (Difenil-metil)-7-(fenoxi-acetamido)-3-[(Z)-propenil)-2-cefem-4-karboxilát (14A):
HU 211 078 Β
7,51-6,90 (m, 17H), 6,10 (s, 1H), 5,71 (m, 2H),
5.56 (m, 1H), 5,33 (d, J = 4,05 Hz, 1H), 4,92 (s, 1H), 4,58 (s, 2H), 1,62 (d, J = 7,0 Hz, 3 Hz).

Claims (11)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás (II) általános képletű cefalosporin-származékok - a képletben
    Q hidrogénatom, a cefalosporinok szintézisénél szokásosan alkalmazott amino-védőcsoportok, vagy az ismert 7-(acil-amino)-cefalosporin antibiotikumokban előforduló acilcsoportok valamelyike,
    P hidrogénatom, a cefalosporinok szintézisénél szokásosan alkalmazott karboxi-védőcsoport, valamely kation vagy fiziológiásán hidrolizálható észtercsoport, és
    R 1-6 szénatomos alkilcsoport, 2-6 szénatomos alkenilcsoport, 2-6 szénatomos alkinilcsoport, 4-6 szénatomos alkadienil-csoport vagy fenil-csoport előállítására, azzal jellemezve, hogy egy olyan (I) általános képletű vegyületet, amelyben Q és P jelentése a fenti és L trifluor-metánszulfonil-oxi-, p-toluolszulfonil-oxi-, 4-nitro-benzolszulfonil-oxi-, 1-metil-tetrazol5-il-tio- vagy benzotiazol-2-il-tio-csoport, egy R2CuLi vagy R2Cu(CN)Li2 általános képletű szerves rézvegyülettel - ahol R jelentése egyezik a fent megadottal -78 ’C és 0 ’C közötti hőmérsékleten közömbös oldószerben reagáltatunk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót a szerves rézvegyületre számítva ekvimoláris mennyiségű bór-trifluorid-éterát jelenlétében végezzük.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan (II) általános képletű vegyületek előállítására, amelyekben R jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport, azzal jellemezve, hogy megfelelően helyettesített kiindulási anyagokat alkalmazunk.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás R helyén metilcsoportot tartalmazó (Π) általános képletű vegyületek előállítására, azzal jellemezve, hogy megfelelően helyettesített kiindulási anyagokat alkalmazunk.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás R helyén 2-6 szénatomos alkenilcsoportot tartalmazó (II) általános képletű vegyületek előállítására, azzal jellemezve, hogy megfelelően helyettesített kiindulási anyagokat alkalmazunk.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás R helyén (Z)-lpropenil-csoportot tartalmazó (II) általános képletű vegyületek előállítására, azzal jellemezve, hogy megfelelően helyettesített kiindulási anyagokat alkalmazunk.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy L helyén trifluor-metánszulfonil-oxi-csoportot tartalmazó (I) általános képletű kiindulási anyagot alkalmazunk.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy L helyén 4-nitro-benzolszulfoniI-oxi-csoportot tartalmazó (I) általános képletű kiindulási anyagot alkalmazunk.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy L helyén p-toluolszulfonil-oxi-csoportot tartalmazó (I) általános képletű kiindulási anyagot alkalmazunk.
  10. 10. Az 1. igénypont szerint eljárás, azzal jellemezve, hogy szerves rézvegyületként R2CuLi általános képletű vegyületet alkalmazunk, ahol R jelentése az 1. igénypont szerinti.
  11. 11. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szerves rézvegyületként R2Cu(CN)Li2 általános képletű vegyületet alkalmazunk, ahol R jelentése az 1. igénypont szerinti.
HU91734A 1990-03-08 1991-03-07 Process for producing cefalosporin derivatives HU211078B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/490,213 US5043439A (en) 1990-03-08 1990-03-08 Process for production of cephalosporins
CS91916A CZ282689B6 (cs) 1990-03-08 1991-04-03 Způsob výroby cefalosporinových antibiotik

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU910734D0 HU910734D0 (en) 1991-09-30
HUT57218A HUT57218A (en) 1991-11-28
HU211078B true HU211078B (en) 1995-10-30

Family

ID=37714672

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU91734A HU211078B (en) 1990-03-08 1991-03-07 Process for producing cefalosporin derivatives

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5043439A (hu)
KR (1) KR0164855B1 (hu)
CA (1) CA2037688A1 (hu)
CZ (1) CZ282689B6 (hu)
DK (1) DK40891A (hu)
ES (1) ES2024380A6 (hu)
FI (1) FI95709C (hu)
GR (1) GR1001137B (hu)
HU (1) HU211078B (hu)
IT (1) IT1254708B (hu)
NO (1) NO178577C (hu)
OA (1) OA09744A (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5095107A (en) * 1990-11-05 1992-03-10 Eli Lilly And Company Process for cleavage of esters during the production of cephalosporins
DE4037841A1 (de) * 1990-11-28 1992-06-04 Bayer Ag Neue 3-substituierte cephalosporine, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung als arzneimittel
US5302711A (en) * 1992-02-18 1994-04-12 Eli Lilly And Company Ester cleavage process for use with β-lactams
IT1255458B (it) * 1992-05-11 1995-11-02 Col Marco Da Procedimento per la preparazione di derivati beta-lattamici alogenati

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1444224A (en) * 1972-07-21 1976-07-28 Glaxo Lab Ltd Cephalosporin compounds'
AR207327A1 (es) * 1974-02-06 1976-09-30 Lilly Co Eli Un procedimiento para preparar acidos 3-cefem 3-sulfonatos y sus esteres
US4870168A (en) * 1987-02-26 1989-09-26 Bristol-Myers Company 3-Unsaturated alkyl cephems from 3-triflyl cephems
US4855418A (en) * 1988-03-23 1989-08-08 Eli Lilly And Company Process for production of ceophalosporins

Also Published As

Publication number Publication date
CZ91691A3 (en) 1993-04-14
DK40891A (da) 1991-09-09
GR910100112A (en) 1992-06-30
HUT57218A (en) 1991-11-28
FI95709B (fi) 1995-11-30
NO178577C (no) 1996-04-24
NO178577B (no) 1996-01-15
IT1254708B (it) 1995-10-09
OA09744A (en) 1993-11-30
DK40891D0 (da) 1991-03-07
CA2037688A1 (en) 1991-09-09
ES2024380A6 (es) 1992-02-16
HU910734D0 (en) 1991-09-30
FI911126A (fi) 1991-09-09
CZ282689B6 (cs) 1997-09-17
ITMI910610A1 (it) 1992-09-08
KR910016760A (ko) 1991-11-05
KR0164855B1 (ko) 1999-01-15
NO910894L (no) 1991-09-09
FI95709C (fi) 1996-03-11
GR1001137B (el) 1993-04-28
ITMI910610A0 (it) 1991-03-08
US5043439A (en) 1991-08-27
FI911126A0 (fi) 1991-03-06
NO910894D0 (no) 1991-03-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0005889B1 (en) Process for the preparation of beta-lactam derivatives, the novel derivatives so obtainable and pharmaceutical compositions containing them
US4847373A (en) Production of 3-allyl- and 3-butenyl-3-cephems
US4933444A (en) Process for preparing 2β-substituted-methylpenicillin derivatives
US3994885A (en) Process for etherifying β-lactam antibiotics
US4266049A (en) Process for 3-iodomethyl cephalosporins
CA1099715A (en) 1-oxadethiacepham compounds
HU211078B (en) Process for producing cefalosporin derivatives
US5162521A (en) Processes for making cephems from allenylazetidinone derivatives
US4456755A (en) 7-Oxygen analogs of cephalosporins
JPS6133833B2 (hu)
US4044000A (en) Substituted β-lactam antibiotics
US4145540A (en) 7β-Phosphoramido-7α-methoxycephalosporanic acid derivatives
US4771134A (en) Ring-opening process for preparing azetidinone intermediates
US3968109A (en) Production of 2-(thio substituted)cephalosporin sulfoxides and 2-(thio substituted)cephalosporins
US4555363A (en) Process for the preparation of β-lactam compounds
US5317099A (en) Process for the preparation of cephem derivatives
HU213400B (en) Process for producing 3-(fluoro-sulfonyl)-oxy-cepheme derivatives
US3941779A (en) Method for producing 2-(substituted thio)-3-cephem derivatives
CS197217B2 (en) Method of conversion of penicilin sulphoxide into deacetoxy cephalosporin and lithium salt of the same
US4943631A (en) Process for cephem compounds
US4242509A (en) Process for producing 7-amino-7-alkoxycephalosporins
US4224441A (en) Derivatives of 7-aminocephalosporanic acid
WO1989000572A1 (en) Process for the preparation of 3-exomethylene cepham derivatives
US3926954A (en) Preparation of salts of carboxylic acids containing a beta-lactam groups
EP0117872A1 (en) Process for preparing cephalosporin compounds

Legal Events

Date Code Title Description
DGB9 Succession in title of applicant

Owner name: SOCIETE DE CONSEILS DE RECHERCHES ET D APPLICATION