HU210619B - Készítmény fából készült tárgyak korhadásának, penészesedésének és gombásodásának megelőzésére - Google Patents

Készítmény fából készült tárgyak korhadásának, penészesedésének és gombásodásának megelőzésére Download PDF

Info

Publication number
HU210619B
HU210619B HU309591A HU309591A HU210619B HU 210619 B HU210619 B HU 210619B HU 309591 A HU309591 A HU 309591A HU 309591 A HU309591 A HU 309591A HU 210619 B HU210619 B HU 210619B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
composition
wood
prenylamine
weight
wooden objects
Prior art date
Application number
HU309591A
Other languages
English (en)
Other versions
HU913095D0 (en
HUT66606A (en
Inventor
Janos Egri
Kalman Boros
Ernoe Szatloczky
Klaus-Dietrich Runow
Original Assignee
Egri
Boros
Szatloczky
Runow
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Egri, Boros, Szatloczky, Runow filed Critical Egri
Priority to HU309591A priority Critical patent/HU210619B/hu
Publication of HU913095D0 publication Critical patent/HU913095D0/hu
Publication of HUT66606A publication Critical patent/HUT66606A/hu
Publication of HU210619B publication Critical patent/HU210619B/hu

Links

Landscapes

  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)

Abstract

A találmány szerinti készítmény hatóanyagként 3,3-difenil-propil-l-metil-fenetil-amint vagy savaddíciós sóját tartalmazza 0,001-4,5 tömeg% mennyiségben, a lakk- és festékipari készítmények szokásos segédanyagai, előnyösen oldőszer(ek) és kívánt esetben adalékanyag(ok) mellett.

Description

A találmány tárgya a környezetre nem ártalmas készítmény fából készült tárgyak, különösen lambériák, nyílászáró szerkezetek és padlók korhadásának, penészesedésének és gombásodásának megelőzésére. A találmány szerinti készítmény előnyösen impregnáló vagy bevonó lakként vagy festékipari készítményként alkalmazható.
Az épületek belsejében és külső részén alkalmazott faanyagok különféle kártevők behatásának vannak kitéve. Ilyenek például a korhadást okozó mikroszkópos méretű gombák [Seifert, Umschau, 67, 227-228 (1967)], a penészedést eredményező penészgombák és a fafelületen könnyen elszaporodó házigombák.
A fából készült tárgyak védelmére szolgáló módszerek már évezredek óta ismertek: ilyen módszer például a fafelület elszenesítése vagy kátránnyal való bevonása. Az utóbbi évtizedekben különféle fakonzerváló szerekkel történő impregnálás terjedt el. Erre a célra szervetlen vegyületek, például alkálifém-fluoridok, bórvegyületek, ammónium-foszfátok, arzén-, króm-, higany- és cinkvegyületek vizes oldatai, különféle gombaölő szerek, különösen a pentaklór-fenol szerves oldószeres oldatai stb. használatosak [Ullmanns Encyklopadie dér technischen Chemie, 4. Auflage, Bd. 12, Verlag Chemie, Weinheim-New York, 1976, p. 687-690],
Az ismert fakonzerváló szerek túlnyomó része az emberi szervezetre gyakorolt mérgező hatás folytán beltéri felhasználásra eleve alkalmatlan. A közvetlen mérgezés már a fa impregnálása során létrejöhet a bőrön keresztül történő felszívódással vagy belélegzéssel. A legfőbb veszélyt azonban a zárt térben folyamatosan bekövetkező párolgás - különösen viszonylag magas tenziójú anyagok esetén - vagy a már kezelt fával való érintkezés okozza. Ilyenkor igen gyakori a különböző allergiás betegségek kialakulása, ahol a kiváltó ok megállapítása a szakorvos számára is komoly problémát jelenthet.
Széles körben elterjedtek egy időben azok a fakonzerváló szerek, amelyek gombaölőszerként pentaklórfenolt tartalmaznak. A pentaklór-fenol alkalmazását azonban a rákkeltő és allergiát kiváltó hatása miatt számos országban már betiltották.
A találmány célja olyan készítmény biztosítása, amely alkalmas fából készült tárgyak, különösen lambériák, nyílászáró szerkezetek, padlók korhadásának, penészesedésének és gombásodásának megelőzésére, anélkül, hogy a környezetre káros hatással lenne.
Azt találtuk, hogy a fenti célt elérjük egy olyan készítménnyel, amely a lakk- és festékipari készítmények szokásos segédanyagai mellett hatóanyagként
3,3-difenil-propil-l-metil-fenetil-amint vagy savaddíciós sóját tartalmazza 0,001-4,5 tömeg% mennyiségben.
A 3,3-difenil-propil-l-metil-fenetil-amin (prenilamin) ismert gyógyhatású vegyület, amely tágítja a szívereket, javítja az oxigénfelvételt, és allergiás állapotok megszüntetésére és kezelésére használják [Rote Liste 1985, p. 26068 és 26075]. Ismert továbbá, hogy a prenilamin bakteriosztatikus hatású néhány Lactobacillus fajtával szemben [Arzneimittel-Forschung, 75, 1318-1320 (1965)], és a 105 872 sz. európai szabadalmi leírás szerint a prenilamin széles spektrumú antimikrobás hatással rendelkezik Staphylococcus, Streptococcus, Corynebacterium, Listeria, Haemophilus és Neisseria törzsekkel szemben, továbbá gombaölő hatású a Candida albicans törzsre.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a prenilamin hatékonyan gátolja a különböző faféleségek korhadását, penészesedését és gombásodását, ugyanakkor az emberre nézve veszélytelen, sem mérgező, sem allergén hatást nem fejt ki, hiszen gyógyszer-hatóanyagként és kozmetikai készítményekben is használatos. A szakember számára meglepő, hogy a prenilamin farontó gombákkal szemben is fungicid hatású, mivel ez az emberi szervezet belsőleges és külsőleges kezelésére használatos hatóanyagtól nem várható el.
A találmány szerinti készítmény hatóanyagként prenilamint vagy savaddíciós sóját, előnyösen laktátját vagy fumarátját tartalmazza 0,001-4,5 tömeg% menynyiségben a lakk- és festékipari készítmények szokásos segédanyagai, előnyösen oldószerek) és kívánt esetben adalékanyag(ok) mellett.
Oldószerként vizet vagy a prenilamint vagy savaddíciós sóját oldó szerves oldószert, például alkoholokat, így etanolt, poli(etilén-glikol)-t, propilén-glikolt, észtereket, így etil-acetátot vagy butií-acetátot, szénhidrogéneket, így lakkbenzint stb. alkalmazunk. Egynél több oldószert is használhatunk.
Az adalékanyag például kötőanyag, színezést biztosító szervetlen pigment vagy szerves festék stb. lehet. A kötőanyag előnyösen alkidgyanta vagy epoxigyanta. A pigment vagy szerves festék a festékipari készítményekben szokásosan alkalmazott színezőanyag lehet.
A találmány szerinti készítményt az alkotórészei elegyítésével állítjuk elő. Célszerűen úgy járunk el, hogy a prenilamint vagy savaddíciós sóját oldószerben oldjuk, majd az oldathoz hozzáadjuk a többi komponenst és az esetleges további oldószert.
Úgy is eljárhatunk, hogy egy ismert lakk- és festékipari készítményhez hozzáadjuk a prenilamint vagy savaddíciós sóját vagy valamelyiknek az oldatát.
A találmány szerinti készítményt a fafelületek kezelésénél szokásos módon visszük fel a kezelni kívánt fafelületre, illetve itatjuk át vele a faanyagot. A kezeléshez a fát célszerűen száraz, a szennyező anyagoktól megtisztított állapotban alkalmazzuk, és a készítmény felhordását ecsettel, bemerítéssel, hengerléssel vagy szóróeljárással végezzük, egy vagy több alkalommal. Az egyes felhordások között a környezet hőmérsékletétől és nedvességtartalmától függő nagyságú száradási időt iktatunk be.
A találmány szerinti készítmény farontó gombák elleni hatását a súlycsökkenés alapján vizsgáltuk 50 mm x 25 mm x 15 mm méretű bükk és erdei fenyő próbatesteken az alábbiak szerint. A súlyállandóságig szántott és lemért próbatesteket laboratóriumi körülmények között 48 óráig tároltuk, majd a vágási felületet epoxigyanta-alapú ragasztóval (Epokitt(R), gyártó: Budalakk, Budapest) lezártuk, ismét 48 órán át tároltuk
HU 210 619 Β laboratóriumi körülmények között, és lemértük. Az így előkészített próbatestekre mártó eljárással vittük fel az 1. illetve 5. példa szerinti készítményt, a kezelt próbatesteket 48 órán át szárítottuk, és a kezelést a készítménnyel megismételtük.
Kolle-féle edényekben gombákat tenyésztettünk, és ezekre helyeztük a próbatesteket. Egy-egy Kolle-féle edénybe 2 db kezelt és 1 db kezeletlen - összehasonlító - próbatestet tettünk, és az alábbi gombafajtákat alkalmaztuk:
Erdei fenyő próbatesteknél:
könnyező házigomba (Merulius laerymans) pincegomba (Coniophora cerebella).
Bükk próbatesteknél:
lepketapló (Trametes versicolor) pincegomba (Coniophora cerebella).
Egy-egy gombafajtához 16 db kezelt és 8 db összehasonlító próbatestet használtunk fel az egyes fafajtákból.
A Kolle-féle edényeket 12 hétig tartottuk lezárt állapotban, majd a próbatesteket súlyállandóságig szárítottuk, lemértük és kiszámítottuk az átlagos tömegcsökkenés százalékos értékét. A kapott eredményeket az 1. táblázat tartalmazza.
1. táblázat
Fafelületkezelő készítmény Kezelt próbatest típusa Átlagos tömegcsökkenés, %
Merulius laerymans Coniophora cerebella Trametes versicolor
tesztgomba esetén
(összeha- sonlító) fenyő 27 30 28
bükk 29 28,5 30
1. példa szerinti fenyő 0,1 0,1 -
bükk - 0,1 0
5. példa szerinti fenyő 0 0 -
bükk - 0,1 0
Az 1. táblázat adatai azt mutatják, hogy a találmány szerinti készítménnyel kezelt faanyagot a vizsgált farontó gombák nem tudják megtámadni. Ugyanakkor a kezeletlen összehasonlító próbatestek 27-30%-os tömegcsökkenése igen jelentős mértékű gombásodást jelez.
A találmány szerinti készítmény penészedés elleni hatását a következőképpen vizsgáltuk. 30 darab, egyenként 2 m hosszúságú lambériát mártó eljárással kezeltünk az 1. példa szerinti készítménnyel. Száradás után az egyes lambériákat Aspergillus niger spórákkal dörzsöltük be vattatampon segítségével, majd a lambériákat kötegekbe raktuk, műanyagfóliával letakartuk és 70-80% relatív nedvességtartalmú térben tároltuk 1825 °C közötti hőmérsékleten 2 hónapig. Összehasonlításul hasonló módon tároltunk egy másik lambériaköteget, amelyet szintén bedörzsöltünk Aspergillus niger spórákkal, azonban nem kezeltünk előzetesen a találmány szerinti készítménnyel. A 2 hónapos vizsgálati idő elteltével a műanyagfóliákat eltávolítottuk. A találmány szerinti készítménnyel kezelt lambériák felülete változatlan volt, míg a nem kezelt lambériák koromfeketék voltak az elszaporodott penésztől. A találmány szerinti készítmény tehát alkalmas fafelületek penészedéssel szembeni hatékony védelmére.
Amint a fentebb ismertetett vizsgálatank is mutatják, a találmány szerinti készítmény hatékonyan gátolja fából készült tárgyak, különösen lambériák, nyílászáró szerkezetek és padlók penészedését, gombásodását és korhadását. A készítmény már rothadásnak indult faanyagok kezelésére is alkalmas, ebben az esetben azonban többszöri kezelés célszerű. A találmány szerinti készítménnyel történő kezelés hatására ugyanis a rothadási folyamat megáll, és a rothadásra jellemző kellemetlen szag megszűnik. A rothadás megállításának különös jelentősége lehet a műtárgyvédelemben, továbbá szaunáknál és fürdőépületeknél, ahol a fából készült tárgyak folyamatosan vannak nedvességnek kitéve.
A találmány szerinti készítmény hatóanyaga, a prenil-amin, a környezetre semmilyen káros hatást nem gyakorol.
A találmányt az alábbi példák segítségével részletesen ismertetjük.
1. példa g 96 tömeg%-os etanolban szobahőmérsékleten, keverés közben 2,0 g prenilamin-laktátot oldunk, majd az oldatot 10 g poli(etilén-glikol)-lal (polimerizációs fok 200) hígítjuk. 100 g víztiszta folyadékot kapunk, amelyet célszerűen impregnáló alapozóként alkalmazunk fafelületek kezelésénél. A 100 g készítménymennyiség általában 1,2-1,8 m2 fafelület impregnálására alkalmas. Az esetleg a bőrfelületre kerülő készítmény toxikus hatást nem okoz, mivel a prenilamin-laktát az emberi bőrről gyakorlatilag nem szívódik fel.
2. példa
Az 1. példában leírtak szerint állítjuk elő az alábbi összetételű készítményt:
etil-acetát 97 tömeg% poli(etilén-glikol) 2 tömeg% prenilamin-fumarát 1 tömeg%
3. példa
1,5 g prenilamin-laktátot 92,5 g lakkbenzinben oldunk, az oldathoz 5 g butil-acetátot és 1 g propilén-1,2glikolt adunk.
4. példa
Az 1. példában leírt módon állítjuk elő az alábbi összetételű készítményt:
etil-acetát 5 tömeg% víz 94,5 tömeg% prenilamin-laktát 0,5 tömeg%
5. példa
1,0 g prenilamin-laktátot 84 g lakkbenzinben oldunk, az oldathoz hozzáadunk 6 g alkidgyantát (tallolaj-zsfrsav-alapú) és 10 g festékhígítót, amely elsősor3
HU 210 619 Β bán aromás szénhidrogénekből áll (Aromatol(R), gyártó Budalakk).
poli(etilén-glikol) prenilamin-laktát
10,0tömeg% 4,5 tömeg%.
6. példa
1,2 g prenilamin-laktátot 78,3 g lakkbenzinben oldunk, az oldathoz hozzákeverünk 6 g alkidgyantát (tallolaj-zsírsav-alapú), 2,5 g festékpigmentet (amely az elérni kívánt színárnyalattól függ) és 10 g festékhígítót, amely elsősorban aromás szénhidrogénekből áll (Aromatol01/, gyártó: Budalakk).
7. példa
Az 1. példában megadott módon állítjuk elő az alábbi összetételű készítményt:
etanol (96 tömeg%-os) 85,5 tömeg%

Claims (1)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONT
    Készítmény fából készült tárgyak korhadásának, penészesedésének és gombásodásának megelőzésére, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 3,3-difenil-propil-l-metil-fenetil-amint vagy savaddíciós sóját tartalmazza 0,001-4,5 tömeg% mennyiségben, a lakk- és festékipari készítmények szokásos segédanyagai, előnyösen oldószer(ek) és kívánt esetben adalékanyag(ok) mellett.
HU309591A 1991-09-27 1991-09-27 Készítmény fából készült tárgyak korhadásának, penészesedésének és gombásodásának megelőzésére HU210619B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU309591A HU210619B (hu) 1991-09-27 1991-09-27 Készítmény fából készült tárgyak korhadásának, penészesedésének és gombásodásának megelőzésére

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU309591A HU210619B (hu) 1991-09-27 1991-09-27 Készítmény fából készült tárgyak korhadásának, penészesedésének és gombásodásának megelőzésére

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU913095D0 HU913095D0 (en) 1992-01-28
HUT66606A HUT66606A (en) 1994-12-28
HU210619B true HU210619B (hu) 1995-06-28

Family

ID=10962533

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU309591A HU210619B (hu) 1991-09-27 1991-09-27 Készítmény fából készült tárgyak korhadásának, penészesedésének és gombásodásának megelőzésére

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU210619B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HU913095D0 (en) 1992-01-28
HUT66606A (en) 1994-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2016225952A1 (en) A wood preservative
EP1123787B1 (de) Verfahren zum Schutz von Holzpaletten gegen Pilzbefall
US2789060A (en) Pesticidal composition
DE2020090C3 (de) Verwendung eines mikrobiziden Mittels im Materialschutz
JPS5826805A (ja) 殺菌作用及び駆かび作用を有する水で希釈し得る薬品及び木材の保護法
EP0050738A1 (de) Holzschutzmittel
HU210619B (hu) Készítmény fából készült tárgyak korhadásának, penészesedésének és gombásodásának megelőzésére
AT396568B (de) Imprägniermittel für holz mit finishing
US2338791A (en) Composition of matter
JPS6348202A (ja) 殺微生物組成物
CS225834B2 (en) Agent for the wood preservation on the base of the water-soluble alkyd resins and biocide
GB1581205A (en) Fungicidal composition
EP0035625B1 (de) Wundbehandlungs-, Wundverschluss- und Wundschutzmittel für Bäume
DE2454531B2 (de) Biozides praeparat fuer den holzschutz
DE3329694A1 (de) Waessriges holzschutzmittel
EP1214880A2 (de) Holz mit fixierter Sorbinsäure oder Sorbinsäuresalzen
AT396770B (de) Imprägniermittel für holz
DE968648C (de) Verfahren zum Konservieren von Holz
AT396567B (de) Transparentes imprägniermittel für holz
JPH10212457A (ja) 木材保護塗料組成物および該組成物を塗布された木材
JPH0355443B2 (hu)
JPS6117503A (ja) 木材防腐剤
JPS6236481B2 (hu)
WO2024144572A1 (en) Biocidal wood preservative formulation with fly repellent property
JPS6344504A (ja) 微生物防除剤

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee