HU210542B - Jointed steel skeleton for a given size hall, which can be built up and but into parts and can be easily mobilised - Google Patents
Jointed steel skeleton for a given size hall, which can be built up and but into parts and can be easily mobilised Download PDFInfo
- Publication number
- HU210542B HU210542B HU312390A HU312390A HU210542B HU 210542 B HU210542 B HU 210542B HU 312390 A HU312390 A HU 312390A HU 312390 A HU312390 A HU 312390A HU 210542 B HU210542 B HU 210542B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- roof
- frame structure
- columns
- walled
- thin
- Prior art date
Links
Landscapes
- Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
Abstract
A találmány tárgya szét- és összeszerelhető, könnyen mobilizálható csuklós acél vázszerkezet, adott mérettartományú csarnokhoz, melynek vékonyfalú, zárt szelvényű idomacélokból kialakított, az alaptesthez csavarozott vagy az alaptestbe részlegesen befogott oszlopai, az oszlopokra csavarozott kapcsolattal felerősített rácsos főtartói, a főtartókra csavarozott vékonyfalú Z profilú tetőszelemenjei, a falsíkokban az oszlopokhoz csavarozott vékonyfalú, Z profilú falváztartói, valamint a nyílászárók felett nyitott vagy zárt profilú vékonyfalú kiváltó gerendái vannak. A találmány szerinti vázszerkezet különlegessége, hogy (12) tető- és függőleges falsíkjának találkozásánál a tetőszelement (5) és a felső falváztartót (6) egye- sítő eresztartója (7)van ; a csuklós vázszerkezetet (12) stabilizáló, a tárcsahatást létrehozó, a tetősíkot keretező szélső mezőkben elhelyezett tetőtárcsája (13), függőleges hosszkötései (14) vannak, amely tetőtárcsa (13) a rácsos főtartók (3) és a szelemenek (5) által alkotott négyszögű rácsból, valamint ezeknek átlóiban elhelyezett, húzás felvételére alkalmas, ellenmenetes csavarokkal (15) megfeszített szélrácselemekből (8) áll, a hosszkötés (14) a függőleges falsík két szélső mezőjének átlóiban az oszlopok (1) csomólemezéhez hegesztett, húzás felvételére alkalmas, ellenmenetes csavarokkal (15) megfeszített falmerevítőkből (9) van kialakítva; valamint a vázszerkezet (12) hosszától függően befogott merevítő kerete(i) (10) van (nak). HU 210 542 B A leírás terjedelme: 6 oldal (ezen belül 2 lap ábra)
Description
A találmány vékonyfalú fém pl. acél profilokból és speciális elemekből, szét- és összeszerelhető, könnyen mobilizálható csuklós vázszerkezet, adott mérettartományú csarnokokhoz, melynek vékonyfalú, zárt szelvényű idomacélból kialakított, az alaptesthez csavarozott vagy az alaptestbe részlegesen befogott oszlopai, az oszlopokra csavarozott kapcsolattal felerősített rácsos főtartói a főtartókra csavarozott vékonyfalú Z profilú tetőszelemenjei a falsíkokban az oszlopokhoz csavarozott vékonyfalú Z profilú falváztartói, valamint a nyílászárók felett nyitott vagy zárt profilú vékonyfalú kiváltó gerendái vannak. Alkalmas hőszigetelt, főként könnyűszerkezetes térelhatárolásra, különböző típusú nyílászárók beépítésére, amely által változó funkciójú, pl. műhely-, raktár, üzlet, garázs, autómosó- és javító, sport- és szabadidő célú, stb. helyiségek alakíthatók ki. Az acél vázszerkezet 6,0-12,0 m fesztávú 2,4-6,0 m hasznos belmagasságú csarnokok építésére alkalmas.
A szabad piacgazdasági országokban kialakultak a gyorsan összeszerelhető kis fesztávolságú csarnokvázak. Ezek alapanyaga döntően fém, előnyösen acél és fa. Legfőbb felhasználási területek a kisvállalkozók által igényelt raktár és műhelycsarnokok köre.
Európában ismertek pl. az EUROHAUS, az OPHEIS, a HPS-FERTIGHALLEN, az EITING STAHLBAU, valamint az amerikai ASTRON, BUTLER és STAR csarnokrendszerei, melyek részben vagy egészben tartalmazzák a fent említett mérettartományú csarnokokat, illetve csarnokvázakat is.
A hazai épületvázszerkezet gyártásban az utóbbi években már jelentkeztek hasonló szerkezetek, pl. SCSK, MEZÓVÁZ, DV-12.
Az EUROHAUS fa rácsos keretszerkezettel építkezik és elöregyártott fabázisú panelszerkezetekkel. A csarnokok gyorsan fölállíthatók, ha a szerkezet fogadásra alkalmas alapozás elkészült.
Az OPHEIS csarnokvázak acélszerkezetűek, a hagyományos vázszerkezeti, statikai elvekkel kialakítva, ezeket alkalmazva a kis fesztávolságú csarnokokra is. Pl. keretszerkezet, főtartós alul befogott oszlopos kialakításra.
A HPS-FERTIGHALLEN ún. Schnellbau-csarnokai íves szerkezetek, míg az ún. Norm-Fertighallencsamokai hagyományos szerkesztésű keretszerkezetek.
Az ASTRON, BUTLER és STAR csamokvázak szintén hagyományos statikai csarnokkonstrukciók, de a takarékos anyagfelhasználás érdekében speciális, célra tervezett profilokat is alkalmaz, pl. majdnem zárt „C” jellegű párkányelemet, mely az utolsó (első) szelement és a legfelső fal váztartót egyesíti.
Az említett hazai vázszerkezetek is hagyományos vázszerkezeti, statikai elvekkel készülnek, nem használva ki a viszonylagos kis fesztávolságokból, belmagasságokból és így kisterhelésekből adódó lehetőségeket.
A találmány elé kitűzött feladat gyorsan- és többször felállítható, többcélú stabil, dobozszerű oldal és tetőszerkezettel kialakított csarnok előállítása, amely megnevezett mérettartományokban gyors- és gazdaságos megvalósítást jelent, mivel a szerkezeti elemekben csak húzás, vagy nyomás lép fel, biztosítva ezzel az optimális célszerkezet kialakítását. További cél olyan speciális alakú, vagy részleteiben különleges megoldású szerkezeti elemek kialakítása, amelyek összességükben a jelzett mérettartományokban egységes szerkesztési elvvel kialakított vázszerkezeti családot eredményeznek és többfajta térelhatárolással, nyílászáró- és más épületszerkezetekkel könnyen összeépíthetek; így belőlük különböző funkciójú komplett minicsarnok építhető.
A találmány alapgondolata az a felismerés, hogy a fenti célokat az optimális mérettartományokban kihasználva a viszonylagos kis fesztávolságok, belmagasságok meghatározta relatíve kis igénybevételeket a hagyományos csarnok vázszerkeze ti, statikai konstrukciós elvektől különböző, alapelemeiben ismert alakú, de annak részleteiben célratervezett, vázszerkezet kialakítással lehessen elérni.
A találmány szerinti vázszerkezet kialakítása során felismertük azt, hogy a csuklós oszlopokat tetősíkban rácsosszerkezetekkel támasztjuk meg, ezek a rácsoszszerkezetek hosszirányban futnak, öveiket a megtámasztandó oszlopok sora fölötti speciális eresztartó képezi, amely az első szelement és a legfelső falváztartót magába foglalja. A hosszirányú rácsosszerkezetek reakcióerői í függőleges síkú hosszkötések vezetik le az alaplemezhez. Ezek a hosszkötések a végfalak melletti oszlopközökben vannak kialakítva, így a tetősíkú rácsos szerkezetek fesztávolsága azonos a csamokszerkezet hosszával. Fölismerés, hogy ebben a mérettartományban általában az igényelt csarnokhosszak esetében ez a tetősíkú rácsosszerkezet gazdaságosan kialakítható. Amennyiben az igényelt csarnokhossz akkora, hogy a végfalakon túl, közbenső megtámasztást is igényelnek a tetősíkú rácsosszerkezetek, akkor e közbenső függőleges síkú, keresztirányú támaszt egy sarokmerev előnyösen a végfali szerkezet kettőzésével kialakított keretszerkezettel célszerű megoldani.
Tekintettel arra, hogy az alaprajzban az egymásra merőleges oldalfalak, valamint a közel vízszintes tetőszerkezet, dobozszerű szerkezetet alkot, ezért vízszintes erőkből (szél, földrengés) soha nem lép fel nyomaték. A függőleges erőkből a csomópontok csavaros csuklós kialakítása miatt szintén nem alakul ki nyomaték. Tehát a szerkezeti elemekben csak húzás, vagy nyomás lép fel egyidejű nyomaték nem, így rendkívül gazdaságos acélszerkezeti kialakítás hozható létre.
A találmány további felismerése, hogy a hagyományos csarnokvázszerkesztési elvek, a keretszerkezetű és a főtartós alul befogott rendszerű vázszerkezetek a választott mérettartományokban nem adnak optimális megoldást a magas anyagfelhasználás, illetve alapozási költségek miatt. Az optimális megoldás, az egyszerűbb gyártást, szerelést eredményező főtartós rendszer csuklós, illetve részlegesen befogott oszlopokkal, miáltal az alapozási igénybevétel minimálizálható. A részleges oszlopbefogás a gyors, egyben segédszerkezet nélküli szerelést biztosítja.
A csamokmagasság és fesztávolság függvényében meghatározható egy-egy, úgynevezett merevített me2
HU 210 542 Β zőhossz, mely az oszlopok felső megtámasztását adó tetősíkú rácsosszerkezet fesztávolságát jelenti. Fölismerés, amint azt már említettük, hogy ezen, gazdaságosan kialakítható merevített mezőhosszak általában nagyobbak mint az ebben a mérettartományban általában igényelt csarnokhosszak. Amennyiben az igényelt csamokhossz a merevített mezőhosszat meghaladja, elegendő egy közbenső merevítő, egyedi keret beiktatása.
A fentiek következtében külön alaptesteket nem kell építeni, az oszlopok a megfelelően kialakított padló-alaplemezre állíthatók.
A találmány szerinti vázszerkezet további ismérve, a vékonyfalú elemekből, profilokból kialakított vázszerkezeti elemek kizárólagos alkalmazása, a legegyszerűbb, mindkét végén csuklós modellú rúdszerkezeti elemekként.
A találmány a kitűzött feladat értelmében szét- és összeszerelhető, könnyen mobilizálható, csuklós acél vázszerkezet, adott mérettartományú csarnokhoz, melynek vékonyfalú, zárt szelvényű idomacélokból kialakított, az alaptesthez csavarozott vagy az alaptestbe részlegesen befogott oszlopai, az oszlopokra csavarozott kapcsolattal felerősített rácsos főtartói, a főtartókra csavarozott vékonyfalú Z profilú tetőszelemenjei, a falsíkokban az oszlopokhoz csavarozott vékonyfalú, Z profilú falváztartói, valamint a nyílászárók felett nyitott vagy zárt profilú vékonyfalú kiváltó gerendái vannak, és a vázszerkezet tető- és függőleges falsíkjának találkozásánál a tetőszelement és a felső falváztartót egyesítő eresztartója van; a csuklós vázszerkezetnek stabilizáló, a tárcsahatást létrehozó, a tetősíkot keretező szélső mezőkben elhelyezett tetőtárcsája és függőleges síkú hosszkötései vannak, amely tetőtárcsa a rácsos főtartók és a szelemenek által alkotott négyszögű rácsból, valamint ezeknek átlóiban elhelyezett húzás felvételére alkalmas, ellenmenetes csavarokkal megfeszített szélrácselemekből áll, a hosszkötés a függőleges falsík két szélső mezőjének átlóiban az oszlopok csomólemezéhez hegesztett, húzás felvételére alkalmas, ellenmenetes csavarokkal megfeszített falmerevítőkből van kialakítva; valamint a vázszerkezet hosszától függően befogott merevítő kerete(i) van(nak).
Egy előnyös kialakítás során a vázszerkezetnek a végfal oszlopokon fölfekvő főtart legfeljebb 10°-os kétirányban lejtős, a vázszerkezet tetősíkjával párhuzamos övű nyitott vékonyfalú U szelvényű többtámaszú tartóként van kialakítva, míg a hosszfali oszlopokon fölfekvő közbenső rácsos főtartóknak legfeljebb 10%os magastetőszerű kétirányban lejtős, a vázszerkezettetősíkjával párhuzamos fölső öve, vízszintes alsó öve, nyitott vagy zárt profilú adott esetben síkban meghajlított kígyószerű rácsozata, valamint a fölső övén elhelyezett szelementámaszai vannak, és az oszlopokra fölfekvő tartók merevítő támaszbordákkal vannak ellátva.
Célszerű az a kialakítási mód, ahol az eresztartó keresztmetszete peremes V alakú, amelynek szárai a szöget bezáróan vannak kialakítva, ahol az α szög a derékszögnek a tetőhajlásszögével csökkentett értékével azonos, továbbá a peremek a vázszerkezet tetősíkjába és falsíkjába esően vannak kialakítva, hosszuk pedig a szelemenek és a falváztartók övhosszával megegyező.
A találmány szerinti vázszerkezet előnye, hogy a szokásos csamokstatikai vázmodellektől eltérő modell alkalmazásával gazdaságos anyagfelhasználású vázszerkezet alakítható ki elsősorban a karcsú, csuklós és részlegesen befogott pillérek alkalmazása révén.
A találmány szerinti vázszerkezet további előnye az egyszerű és jól technologizálható gyártás, amely az egyszerű csuklós rúdelem alkotórészű szerkesztésből, másrészt az egyébként a gyártásban munkaigényes rácsostartó újszerűén azonos szelvényű rácsozattal, előnyösen úgynevezett „rácsrúdkígyó” -val történő kialakításából adódik.
A találmány szerinti vázszerkezetnél előnyös az egyszerű gyors össze- és, a csavaros kapcsolatok révén, a szétszerelhetóség, amely az egyszerű csuklós, rúdelem szerkezeti részeiből és az állítható, húzott X rácsozású merevítő rácsozat felhasználásából következik.
A találmány szerinti vázszerkezet további előnye, hogy külön alaptesteket nem igényel, az egyébként is a szükséges pallólemez megfelelő kialakításával, közvetlenül arra állítható, abba lerögzíthető.
A találmány szerinti megoldással a jelzett mérettartományon belül, többféle fesztávolságú és belmagasságú, merevítő keret(ek) alkalmazásával, szükség szerinti dilatációs kiképzésekkel, tetszőleges hosszúságú, hőszigetelten vagy anélkül, különféle nyílászárókkal ellátott csarnokvázak és komplett csarnokok alakíthatók ki.
A találmányt kiviteli példán keresztül rajzok alapján ismertetjük közelebbről, ahol az
1. ábra a csarnokvázszerkezet térbeli elrendezése,
2. ábra a közbenső főtartó oldalnézete, a
3. ábra a közbenső főtartó egy keresztmetszete, a
4. ábra a közbenső főtartó egy rácsrúdkígyója, az
5. ábra az eresztartó keresztmetszete, a
6. ábra a végfali főtartó keresztmetszete.
Az 1. ábrán a találmány szerinti, vázszerkezet szerkezeti elemei láthatók, melyek vékonyfalú zárt szelvényű profilos hossz és végfali 1, 2 oszlopok, azokon elhelyezett közbenső 3 rácsos főtartók és a végfali 4 főtartók 5 tetőszelemenek, 6 falváztartók, 7 eresztartók, valamint ellenmenetes 15 csavarokkal megfeszített 8 szélrácselemek és 9 falmerevítők és a csarnok hoszszától függően szükséges, a 10 közbenső merevítő keretek. A 12 vázszerkezetet képezi még a stabilizáló a tárcsahatást létrehozó 13 tetőtárcsa és a függőleges síkú 14 hosszkötések a tetősíkot keresztező szélsőmezők átlóiba elhelyezve.
A 2. ábrán látható a 3 rácsos főtartó, melynek fő elemei a 3a felső öv, a 3b alsó öv, a 3c rácsozat és a 3d szelementámaszok. A csatlakozó csomópontok készülhetnek hegesztett és/vagy csavaros kivitelben, a támaszoknál 3e merevítő bordákkal.
A 3. ábrán a rácsos tartó keresztmetszeti kiviteli alakja látható, ahol az összekötő 3f hevederek a 3a felső övben szükség szerinti osztásban vannak kialakítva.
HU 210 542 Β
A 4. ábrán a 3 rácsos főtartó előnyös kialakítását mutatja az U szelvényből készült 3c rácsrúdkígyó-ként képzett rácsozattal.
Az 5. ábrán a 7 eresztartó keresztmetszete látható, amely egy speciális peremes V keresztmetszet, amelynek szárai a szöget bezáróan vannak kialakítva, ahol az a szög, a derékszögnek tetőhajlásszögével csökkentett értékével azonos, továbbá a peremek a 12 vázszerkezet tetősíkjába és falsíkjába esően vannak kialakítva, hosszuk pedig az 5 szelemenek és a 6 falváztartók övhosszával megegyező.
A 6. ábra a 4 főtartó keresztmetszetét ábrázolja, amely a 2 oszlopokon fölfekvő, a tetősíkkal párhuzamos övű nyitott vékonyfalú „U” szelvényből van kialakítva és adott esetben dupla szelvényből van kiképezve.
A találmány szerinti vázszerkezet vékonyfalú elemekből, profdokból kialakított vázszerkezeti elemek kizárólagos alkalmazását a legegyszerűbb módon a mindkét végén csuklós modellű rúdszerkezeti elemekkel teszi lehetővé.
Claims (3)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Szét- és Összeszerelhető, könnyen mobilizálható csuklós acél vázszerkezet, adott mérettartományú csarnokhoz, melynek vékonyfalú, zárt szelvényű idomacélokból kialakított, az alaptesthez csavarozott vagy az alaptestbe részlegesen befogott oszlopai, az oszlopokra csavarozott kapcsolattal felerősített rácsos főtartói, a főtartókra csavarozott vékonyfalú Z profilú tetőszelemenjei, a falsíkokban az oszlopokhoz csavarozott vékonyfalú, Z profilú falváztartói, valamint a nyílászárók felett nyitott vagy zárt profilú vékonyfalú kiváltó gerendái vannak, azzal jellemezve, hogy a vázszerkezet (12) tető- és függőleges falsíkjának találkozásánál a tetőszelement (5) és a felső falváztartót(6) egyesítő eresztartója (7) van; a csuklós vázszerkezetet (12) stabilizáló, a tárcsahatást létrehozó, a tetősíkot keretező szélső mezőkben elhelyezett tetőtárcsája (13), függőleges síkú hosszkötései (14) vannak, amely tetőtárcsa (13) a rácsos főtartók (3) és a szelemenek (5) által alkotott négyszögű rácsból, valamint ezeknek átlóiban elhelyezett, húzás felvételére alkalmas, ellenmenetes csavarokkal (15) megfeszített szélrácselemekből (8) áll, a hosszkötés (14) a függőleges falsík két szélsó mezőjének átlóiban az oszlopok (1) csomólemezéhez hegesztett, húzás felvételére alkalmas, ellenmenetes csavarokkal (15) megfeszített falmerevítőkből (9) van kialakítva; valamint a vázszerkezet (12) hosszától függően befogott merevítő kerete(i) (10) van (nak).
- 2. Az 1. igénypont szerinti vázszerkezet azzal jellemezve, hogy a végfal oszlopokon (2) fölfekvő főtartó (4) legfeljebb 10°-os kétirányban lejtős, a vázszerkezet (12) tetősíkjával párhuzamos övű nyitott vékonyfalú U szelvényű többtámaszú tartóként van kialakítva, míg a hosszfali oszlopokon (1) fölfekvő közbenső rácsos főtartóknak (3) legfeljebb 10°-os magastetőszerű kétirányban lejtős, a vázszerkezet (12) tetősíkjával párhuzamosfölsőöve (3a), vízszintes alsó öve (3b), nyitott vagy zárt profilú adott esetben síkban meghajlított kígyószerű rácsozata (3c), valamint a fölső övén (3a) elhelyezett szelementámaszai (3d) vannak, és az oszlopokra (1,2) fölfekvő tartók (3, 4) merevítő támaszbordákkal (3e) vannak ellátva.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti vázszerkezet azzal jellemezve, hogy az eresztartó (7) keresztmetszete peremes V alakú, amelynek szárai a szöget bezáróan vannak kialakítva, ahol az a szög a derékszögnek a tető hajlásszögével csökkentett értékével azonos, továbbá a peremek a vázszerkezet (12) tetősíkjába és falsíkjába esően vannak kialakítva, hosszuk pedig a szelemenek (5) és a falváztartók (6) övhosszával megegyező.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU312390A HU210542B (en) | 1990-05-22 | 1990-05-22 | Jointed steel skeleton for a given size hall, which can be built up and but into parts and can be easily mobilised |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU312390A HU210542B (en) | 1990-05-22 | 1990-05-22 | Jointed steel skeleton for a given size hall, which can be built up and but into parts and can be easily mobilised |
Publications (3)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU903123D0 HU903123D0 (en) | 1990-10-28 |
HUT62057A HUT62057A (en) | 1993-03-29 |
HU210542B true HU210542B (en) | 1995-05-29 |
Family
ID=10962677
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU312390A HU210542B (en) | 1990-05-22 | 1990-05-22 | Jointed steel skeleton for a given size hall, which can be built up and but into parts and can be easily mobilised |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU210542B (hu) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US6792732B2 (en) | 2000-01-05 | 2004-09-21 | Syma Intercontinental Ag | Cube-shaped profile element and profile strip therefor |
-
1990
- 1990-05-22 HU HU312390A patent/HU210542B/hu not_active IP Right Cessation
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US6792732B2 (en) | 2000-01-05 | 2004-09-21 | Syma Intercontinental Ag | Cube-shaped profile element and profile strip therefor |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HUT62057A (en) | 1993-03-29 |
HU903123D0 (en) | 1990-10-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6293057B1 (en) | Lightweight pre-engineered prefabricated modular building system | |
US4697393A (en) | Metal building construction | |
AU580957B2 (en) | Metal building construction | |
US4742665A (en) | Metallic spatial framework structure composed of single elements for erecting buildings | |
US5136822A (en) | Prefabricated building elements | |
BG98275A (bg) | Метален листов строителен елемент,метод за изработването му и метод за изработване на строителен панел с този елемент | |
US4809480A (en) | Building metal support apparatus and method | |
HU210542B (en) | Jointed steel skeleton for a given size hall, which can be built up and but into parts and can be easily mobilised | |
KR20180011629A (ko) | 조립식 벽체 및 조립식 벽체를 이용한 건축 방법 | |
JPH10252150A (ja) | 物置や車庫や温室を簡単に建てる器具8種 | |
JPH07259187A (ja) | ハイパーストリングドーム | |
RU33590U1 (ru) | Строительная панель и сборное здание из панелей | |
JP7369022B2 (ja) | プレハブ建築物 | |
US4157098A (en) | Portable shelter | |
WO2011073524A1 (en) | Vertical wood structure | |
US2284927A (en) | Unitary structural system | |
JP4391041B2 (ja) | プレハブ式建物 | |
EP1222341B1 (en) | Device at a building made by sheet metal | |
RU2010097C1 (ru) | Здание и рама каркаса здания | |
US20130008116A1 (en) | Construction assembly including stackable substructure frames and distinct combined tie connection and reinforcing means | |
JP2746538B2 (ja) | 勾配屋根 | |
FI97987C (fi) | Runkorakenne | |
RU97145U1 (ru) | Каркас здания из швеллеров | |
JP2006188820A (ja) | アーチ形屋根家屋 | |
JP2577552Y2 (ja) | テント用の骨組構造物 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |