HU210061B - Process for production of polyketone polymers - Google Patents

Process for production of polyketone polymers Download PDF

Info

Publication number
HU210061B
HU210061B HU911097A HU109791A HU210061B HU 210061 B HU210061 B HU 210061B HU 911097 A HU911097 A HU 911097A HU 109791 A HU109791 A HU 109791A HU 210061 B HU210061 B HU 210061B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
polymer
period
suspension
catalyst
reactor
Prior art date
Application number
HU911097A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT58355A (en
HU911097D0 (en
Inventor
Leonardus Petrus
Philip Jean Marie Mauric Smedt
Barend Mastenbroek
Original Assignee
Shell Int Research
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=19856879&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU210061(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Shell Int Research filed Critical Shell Int Research
Publication of HU911097D0 publication Critical patent/HU911097D0/hu
Publication of HUT58355A publication Critical patent/HUT58355A/hu
Publication of HU210061B publication Critical patent/HU210061B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G67/00Macromolecular compounds obtained by reactions forming in the main chain of the macromolecule a linkage containing oxygen or oxygen and carbon, not provided for in groups C08G2/00 - C08G65/00
    • C08G67/02Copolymers of carbon monoxide and aliphatic unsaturated compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Polyethers (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás poliketon polimerek, azaz szén-monoxidból és egy vagy több olefin vegyületből nyert polimer előállítására.
A lineáris, szén-monoxidból és egy vagy több olefin vegyületből nyert polimereket, amelyekben a szénmonoxidból származó egységek és az olefin vegyületből származó egységek egymással váltakozva helyezkednek el láncban, általában úgy állítják elő, hogy a kiindulási monomereket emelt hőmérsékleten és nyomáson hígítószer, amelyben a polimerek oldhatalanok, vagy közel oldhatatlanok, és alkalmas katalizátor jelenlétében reagáltatják. Az ilyen polimerizációs eljárásokat szakaszos vagy folyamatos üzemben végzik.
A szakaszos eljárásoknál (1. pl. EP-A-121 965 és EP-A-181 014 számú szabadalmi leírások) a katalizátort a hígítószert és a kiindulási monomereket tartalmazó reaktorba adagolják, amely a kívánt hőmérsékleten és nyomáson van. A polimerizáció előrehaladtával a nyomás csökken, a polimerek koncentrációja a hígítóanyagban nő és ugyancsak nő a szuszpenzió viszkozitása is. Apolimerizációt általában addig végzik, amíg a szuszpenzió viszkozitása egy olyan magas értéket ér el, amelynél a folyamat gyakorlatilag már nem vihető tovább, illetve amelynél a hőelvezetés miatt már nehézségek léphetnek fel. Elvileg az egyetlen paraméter, amely a szakaszos polimerizációnál állandó marad, az a hőmérséklet. A szakaszos polimerizáció egyik módozata a félszakaszos eljárás, amelynél a hőmérséklet mellett még a nyomást is állandó értéken tartják a monomerek folyamatos beadagolásával a rendszerbe.
A folyamatos polimerizációs eljárásnál (1. pl. EP-A305 011 számú szabadalmi leírás) a hígítószert, a monomert és katalizátort folyamatosan adagolják a monomert és bizonyos mennyiségű hígítószert tartalmazó, a kívánt nyomáson és hőmérsékleten lévő reaktorba és a kapott polimer szuszpenziót folyamatosan eltávolítják. A folyamatos polimerizációs eljárásnál a hőmérséklet, a nyomás és a reaktorban a folyadék térfogata lényegében állandó értéken van tartva. Az indulási fázis után, amikor a polimer koncentráció a szuszpenzióban a kívánt értéket eléri, egy stacioner állapot következik be, amelynél eltávolítják a szuszpenziót, amely lényegében azonos mennyiségű és tulajdonságú polimert tartalmaz.
Ipari méretű polimerizációs eljárásoknál a folyamatos eljárásokat alkalmazzák a szakaszos vagy félszakaszos eljárásokkal szemben a következő okokból kifolyólag. Először is a folyamatos eljárásnál a polimer kitermelés magasabb, mivel ellentétben a szakaszos eljárással a műveletet a reaktor kiürítésével és ismételt megtöltésével nem kell megszakítani. A folyamatos műveleteknél a reakció paraméterek általában lényegében azonosak maradnak, a folyamatos műveletet könnyebb szabályozni, sokkal egyszerűbb automatizálni. Végül előnye még a folyamatos eljárásnak, hogy a kapott polimer tulajdonságai lényegében azonosak, így minősége is konstans, szemben a szakaszos eljárással nyert polimerizációval.
A poliketon polimerek egyik legfontosabb tulajdonsága a térfogati sűrűség vagy térfogattömeg. Ez egy igen fontos szerepet játszik mind az előállításánál, mind a további kezelésnél, tárolásnál, szállításnál, valamint a polimerek feldolgozásánál. Ami a polimerkészítést illeti, a szabály általában az, hogy a maximális átereszthető szuszpenzió koncentrátum (kg polimer/kg szuszpenzió) x 100 értékben kifejezve kb. 1/10-e a térfogattömegnek kg/m3 értékben kifejezve. Ez azt jelenti, hogy egy 100 kg/m3 térfogattömegű polimer esetében a maximális szuszpenzió koncentrátum kb. 101%, míg egy 500 kg/m3 térfogattömegű polimer esetében a maximális szuszpenzió koncentrátum 50%. Ez azt jelenti, hogy a térfogat ötszörös értékre való növelésével lehetőség van ötszörös mennyiségű polimert előállítani ugyanolyan reaktor térfogatban. Ami a polimer további kezelését, így például szűrését, mosását, szárítását illeti, a folyadékhoz kötődő mennyiséget nagymértékben befolyásolja a polimer térfogatsúlya, így például azt találták, hogy egy 100 kg/m3 térfogattömegű polimer kb. 5 kg mennyiségű mosó vagy hígító folyadékanyagot képes megkötni kilogrammonként, míg ugyanez a mennyiség csupán 0,25 kg egy 500 kg/m3 térfogattömegű polimer esetén. Ez természetesen igen nagy jelentőségű a felhasználásra kerülő mosófolyadék mennyisége szempontjából, amelyet mind el kell távolítani, amikor a polimer szárításra kerül. Ami a szárítást és tárolást illeti, a szabály az, hogy minél nagyobb a polimer térfogattömege, annál kedvezőbbek a folyási tulajdonságai és annál kisebb teret foglal el. Ami pedig a polimer tovább feldolgozását illeti, általában az a gyakorlat, hogy a kis térfogattömegű polimerek feldolgozása problematikus. Ezen polimereket gyakran tömöríteni kell, például extrudálással annak érdekében, hogy alkalmassá tegyük a szokásos készülékekben való feldolgozásra. Minél magasabb a polimer térfogattömege, annál kisebb a szüksége az előzetes kezelésnek ahhoz, hogy a megfelelő feldolgozásra alkalmas polimert nyerjük.
A fentiekből nyilvánvaló, hogy az érdeklődés elsődlegesen a folyamatos eljárások iránt nagy és azok közül is azokkal szemben, amelyekkel nagy térfogattömegű polimert lehet előállítani.
Mint már a fentiekben említettük, a folyamatos eljárásnál az indulási periódust egy stacioner periódus követi. Szemben a stacioner periódussal, az indulási periódusban mind a szuszpenzió polimertartalma, mind a polimer térfogattömege növekszik.
Széles körű kísérleteket végeztünk arra vonatkozólag, hogy milyen reakció körülményeket kell alkalmazni az indulási periódusban annak érdekében, hogy a lehető legmagasabb polimer koncentrációt biztosítsunk a szuszpenzióban a stacioner fázis alatt, valamint hogy a lehető legnagyobb térfogatsúlyt lehessen elérni a stacioner periódus alatt. Ennél a vizsgálatnál először a monomert és a hígítóanyagot tartalmazó és a stacioner fázisnak megfelelő hőmérsékleten és nyomáson lévő reaktorba olyan sebességgel adagoltuk a kiindulási anyagokat (monomerek, katalizátor, hígítóanyag), amelyek megfelelnek a stacioner fázisnál alkalmazott sebességeknek (k, v). A kapott eredmény ennél az indulási fázisnál igen meglepő volt. Bár viszonylag egy
HU 210 061 Β relatíve hosszú indulási periódus után lehetett azt a stacioner fázist elérni, amelyet egy konstans polimer tartalom és egy konstans térfogattömeg jellemzett, mind a szuszpenzió koncentrációja, mind a térfogattömeg alacsony volt. Ezt az értéket nem lehetett kielégítően növelni a katalizátor adagolási sebességének fokozásával. Bár a szuszpenzió koncentrációja növekedett, a kapott polimer térfogattömege igen alacsony volt. Ráadásul a kísérletet viszonylag hamar meg kellett szakítani a stacioner fázis egy olyan korai szakaszában, amikor a szuszpenzió viszkozitása igen magas értéket ért el és így a keverés tovább nem volt kivitelezhető.
További kísérleteink során találtunk olyan indulási folyamatot, amely olyan stacioner állapot elérését eredményezte, amelynél nagy szuszpenzió koncentráció és nagy térfogattömeg biztosítható. Ennél a módszernél az indulási folyamat kivitelezése úgy történik, hogy a betáplálást a monomer és a hígítót tartalmazó reaktorba a stacioner periódusnak megfelelő hőmérsékleten és nyomáson végezzük. Ha a stacioner periódus alatt a katalizátor adagolási sebessége k és a hígítószer adagolási sebessége v, a katalizátor adagolási sebessége az indulási periódus kezdetén kisebb kell, hogy legyen mint k és/vagy a hígító adagolási sebessége nagyobb kell, hogy legyen mint v és a katalizátor adagolási sebességét növelni és/vagy a hígító adagolási sebességét csökkenteni kell az indulási periódus alatt úgy, hogy ezek értéke az indulási periódus végére k illetve v értékű legyen.
A fentiekben leírt eljárás hátránya, hogy meglehetősen hosszú idő alatt lehet elérni a stacioner állapotot. További kísérleteket végeztünk, ezek során találtunk olyan indulási folyamatot, amelynél, a fentiekhez leírtakhoz hasonlóan a stacioner fázisban nagy szuszpenzió koncentráció és nagy polimer térfogattömeg volt biztosítható, de amely lényegesen kevesebb időt vesz igénybe. Ezt az indulási folyamatot úgy végeztük, hogy a betáplálás a monomert és a hígítót tartalmazó reaktorba a stacioner periódusnak megfelelő hőmérsékleten és nyomáson történt és az indulási folyamat kezdetén a hígítóban szuszpendált szilárd anyag volt jelen.
A fentieknek megfelelően találmányunk tárgya eljárás lineáris poliketonok előállítására szén-monoxid és egy vagy több 2-12 szénatomos olefin vegyület polimerizálásával, amelyekben a szén-monoxidból és az olefin vegyületből származó egységek váltakozva helyezkednek el és amelynél a monomereket folyamatos üzemmódban emelt hőmérsékleten és nyomáson alkalmas katalizátor és hígítószer jelenlétében - amelyben a polimer szuszpenziót képez - érintkeztetjük, a folyamatos eljárás stacioner fázisában szokásosan alkalmazott nyomáson és hőmérsékleten, és amely eljárásnál a reakciót az indulási periódus kezdeténél monomereket, hígítószert és a hígítószerben 0,125- 0,5 kg/kg mennyiségben szuszpendált poliketont tartalmazó reaktorban végezzük és a monomereket a stacioner állapotnál alkalmazott nyomáson és hőmérsékleten tápláljuk be.
A találmány szerinti eljárásnál tehát a reaktorban az indulási folyamat kezdetén szuszpendált szilárd anyagnak kell jelen lenni hígítószerben. Erre a célra szerves és szervetlen anyagokat egyaránt alkalmazhatunk. Ez az anyag előnyösen egy polimer, amelyben szén-monoxid egységek egy vagy több olefin vegyülettel váltakoznak. így például szén-monoxidot, etént és propánt tartalmazó terpolimer előállításánál előnyösen szénmonoxidot és etént váltakozva tartalmazó kopolimert alkalmazunk a szuszpenzióban. Még közelebbről, igen előnyös, ha olyan szuszpenzióban végezzük a polimerizálást, amelyben a szuszpendált polimer nemcsak váltakozó elrendezésű polimer, hanem összetétele lényegében megegyezik az előállítani kívánt polimerrel. Ennek megfelelően például egy szén-monoxidot, etént és propént váltakozva tartalmazó terpolimer találmány szerinti előállításánál a szuszpenzióban előnyösen szén-monoxidot, etént és propént váltakozva tartalmazó terpolimert alkalmazunk. Ezen anyagok koncentrációja a reaktorban jelen lévő szuszpenzióban az indulási folyamat kezdetén előnyösen legalább 12,51%.
Az indulási folyamat alatt a katalizátor adagolási sebességét vizsgálva két variánst találtunk alkalmasnak. Az egyiknél a katalizátor adagolási sebességét lényegében konstans értéken tartottuk az egész indulási periódus alatt, és ez az érték megfelelt a stacioner periódusnál alkalmazott értéknek, vagy pedig nagyobb katalizátor adagolási sebességet alkalmaztunk az indulási periódus kezdetén, majd ezt csökkentettük az indulási periódus lefutása alatt úgy, hogy a periódus végére lényegében a stacioner periódusnak megfelelő értéket értünk el.
Mint a fentiekben már említettük, a találmány szerinti eljárásnál az indulási folyamat kezdeténél szénmonoxid és egy vagy több olefin vegyület váltakozó polimerjét alkalmazzuk a szuszpenzióban, előnyösen legalább 12,5 t% koncentrációban. Ezen szuszpenziók viszkozitása általában igen magas és ez a szállításnál problémát okozhat. Ilyen szállítás például akkor szükséges, ha a szuszpenziót szakaszosan állítjuk elő külön reaktorban, majd ezután továbbítjuk a folyamatos üzemű reaktorhoz. Fokozottan előtérbe kerülnek ezek a problémák akkor, ha nagyobb mennyiségű szuszpenziót kell szállítani a folyamatos üzemű reaktorhoz, így például akkor, ha a találmány szerinti eljárást nagyipari méretekben vitelezzük ki. Ez a probléma kiküszöbölhető, ha az indulási periódushoz szükséges polimer szuszpenziót magában a folyamatos üzemű reaktorban állítjuk elő. A kívánt polimer szuszpenzió előállítását előnyösen szakaszosan végezzük és a polimerizációt addig folytatjuk, amíg az indulási folyamathoz szükséges szuszpenzió koncentrátumot eléljük. A polimer szuszpenzió szakaszos előállításához szükséges katalizátor előnyösen azonos az ezt követő folyamatos polimerizációnál alkalmazott katalizátorral. Előnyös továbbá a polimer szuszpenzió szakaszos előállításánál lényegében ugyanazon hőmérsékletet és nyomást alkalmazni, mint az ezt követő folyamatos polimerizációnál. Ami a katalizátor koncentrációt illeti, ha azonos katalizátort alkalmazunk a szakaszos polimer szuszpenzió előállításnál és a folyamatos polimeri3
HU 210 061 Β zációnál, három különböző variánst vizsgáltunk és találtunk alkalmasnak. Alkalmazhatunk a szakaszos polimer szuszpenzió előállításnál alacsonyabb katalizátor koncentrációt, mint a folyamatos polimerizációnál. Alkalmazhatunk azonban lényegében azonos katalizátor koncentrációt mindkét esetben is. Végül eljárhatunk úgy is, hogy a katalizátor koncentrációt megváltoztatjuk, azaz szakaszos polimer szuszpenzió előállításnál alacsonyabb katalizátor koncentrációt alkalmazunk, mint a folyamatos polimerizációnál szükséges lenne és a katalizátor koncentrációját fokozatosan növeljük a szakaszos polimerizációs folyamat alatt egész addig az értékig, míg el nem érjük a folyamatos polimerizációnál szükséges katalizátor koncentrációt. A polimer szuszpenzió szakaszos előállításánál előnyösen a monomerek és a katalizátor érintkeztetése előtt a hígítószerben kis mennyiségű szilárd anyagot szuszpendálunk. Ezen szilárd anyag, mint már az előzőekben a szuszpendált anyaggal kapcsolatban megjegyeztük, bármilyen szilárd anyag lehet, de előnyösen olyan váltakozó polimert alkalmazunk, amelynek összetétele lényegében azonos a szakaszosan előállítani kívánt polimer összetételével. Ha a polimer szuszpenzió szakaszos előállításánál a hígítószerben szilárd anyagot szuszpendálunk, ennek koncentrációja a szuszpenzióban a szakaszos előállítási művelet kezdetén előnyösen legfeljebb 5 t%.
A találmány szerinti eljárásnál katalizátorként olyan katalizátort alkalmazunk, amely katalizálni képes a váltakozó elrendezésű lineáris polimer képződését szén-monoxidból és egy vagy több olefin vegyületből kiindulva. Ilyen katalizátorok többek között például a periódusos rendszer VIIL oszlopába tartozó fémek, így például a nemesfémek, mint például a ruténium, ródium, palládium, ozmium, irídium és platina, továbbá a vascsoport féméi, így például a vas, kobalt és nikkel. Előnyösen palládium, nikkel, kobalt katalizátort alkalmazunk, különösen előnyös a palládium alkalmazása. Ha katalizátorként VIII. oszlopbeli fémet alkalmazunk, a fémet előnyösen karbonsav sója, különösen acetát sója formájában alkalmazzuk. A katalizátorok a VIII. oszlopbeli fémek mellett még előnyösen egy dentát-képző ligandumot is tartalmaznak, amelyekben legalább egy dentát-képző csoport fordul elő, így például foszfor-, nitrogén- és kéntartalmú dentátcsoport, előnyösen olyan, amely ligandum a VIII. oszlop-beli fémmel komplexet képez. Bár kettőnél több dentátcsoportot tartalmazó ligandumot is alkalmazhatunk, így például tetradentát ligandumokat, például l,8-bisz[bisz(2-metoxi-fenil)-foszfino]-2,7-bisz[bisz(2-metoxi-fenil)-foszfino-metil]-oktánt, előnyösen bidentát ligandumokat alkalmazunk. Amennyiben nitrogéntartalmú bidentát ligandumot alkalmazunk, előnyösen a következő általános képletnek megfelelő vegyületek jönnek számításba:
X X /\ /\
N = C - C = N amely képletben X jelentése szerves áthidalócsoport, amely három vagy négy atomot tartalmaz a hídban, amelyek közül kettő legalább szénatom, így például 2,2’-dipiridint és 1,10-fenatrolint. Amennyiben kén-bidentát ligandumok kerülnek alkalmazásra, azok előnyösen az R’S-R-S R1 általános képletnek felelnek meg - a képletben R1 jelentése adott esetben poláros szubsztituenst tartalmazó szénhidrogéncsoport és R jelentése kétértékű szerves csoport, amelyben legalább két szénatom van a hídban - így például 1,2-bisz(etiltio)-etán és cisz-l,2-bisz(benzil-tio)-etén. Előnyösek továbbá a foszfor-bidentát ligandumok is, amelyek általános képlete (R1)2P-R-P(R1)2, amely képletben R és R1 jelentése az előzőekben megadott. Előnyösek továbbá az olyan foszfor bidentát ligandumok is, amelyek képletében R1 jelentése aromás szénhidrogéncsoport, amely legalább egy alkoxi szubsztituenst tartalmaz a foszforatomhoz viszonyított orto helyzetben. Ilyen vegyület például az l,3-bisz[bisz(2-metoxi-fenil)-foszfino]-propán. Ha nitrogén vagy kén bidentát ligandumot alkalmazunk a katalizátorban, annak mennyisége előnyösen 0,5-100, különösen előnyösen 1-50 mól 1 mól VIII. oszlopbeli fémre számolva. Foszfor bindentát ligandum esetében a mennyiség 0,5-2, különösen 0,75-1,5 mól 1 mól Vffl. oszlopbeli fémre számolva. A VIII. oszlopbeli fém, valamint a foszfor, nitrogén vagy kén bidentát ligandum mellett a katalizátorok még előnyösen tartalmaznak egy savaniont is, amelynek pKa értéke kisebb mint 4, előnyösen kisebb mint 2. Ezt az aniont a katalizátorba vagy egy olyan vegyület formájában visszük be, amelyből a kívánt anion lehasad, vagy pedig olyan vegyületek keverékének formájában, amelyekből kölcsönhatás folytán a kívánt anion képződik. Mind ásványi, mind szerves savak alkalmasak olyan savként való felhasználásra, amelyek pka értéke kisebb mint 4. Példaképpen említjük a kénsavat és a perklórsavat mint ásványi savat, alkalmas szerves savak például a szulfonsavak, így például a para-toluolszulfonsav és a halogén-karbonsavak, így például a trifluor-ecetsav . Az aniont bevihetjük a katalizátorba karbonsav formájában, vagy pedig valamely származéka formájában, így például alkilvagy arilészter, amid, imid, anhidrid, orto-észter, lakton, laktám vagy alkilidén-dikarboxilát formájában. Az anion mennyisége a katalizátorban előnyösen 1100, még előnyösebben 2-50 mól 1 mól VIII. oszlopbeli fémre számolva. A pKa kisebb mint 4 értékű savamon alkalmazható a katalizátorban külön komponensként is, de jelen lehet a katalizátorban például palládium-trifluor-acetátként vagy palládium-para-tozilátként is, amelyeket a katalizátorban VIII. oszlopbeli fémvegyületként alkalmaztunk. A VIII. oszlopbeli fémet alkalmazó katalizátor aktivitásának növelése érdekében még a katalizátor 1,4-kinont is tartalmazhat. Erre a célra például 1,4-izokinon, vagy 1,4-naftokinon használható. Ezek mennyisége 5-5000, különösen előnyösen 10-1000 mól 1 mól VIII. oszlopbeli fémre számolva.
A találmány szerinti polimerizációs eljárásnál a szén-monoxiddal polimerizálható olefin vegyületként felhasználhatók olyan vegyületek, amelyek csak szént és hidrogént tartalmaznak, de felhasználhatók olyanok
HU 210 061 Β is, amelyek még ezen túlmenően egy vagy több heteroatomot is tartalmaznak. A találmány szerinti eljárásnál előnyösen egy vagy több olefin vegyületet polimerizálunk szén-monoxiddal. Alkalmas szénhidrogén monomerek például a következők: étén, propén, butén-1, hexén-1, oktén-1, sztirol, ciklopentén, norbomén és diciklopentadién. Különösen előnyösen alkalmazható a találmány szerinti eljárás szén-monoxid eténnel képzett kopolimeijének, valamint szén-monoxid eténnel és egy alfa olefinnel, különösen propénnel képzett terpolimeijeinek előállítására.
A találmány szerinti eljárásnál a katalizátor menynyisége széles határok között változhat. Előnyösen a katalizátort olyan mennyiségben alkalmazzuk, hogy az ΙΟ’7—103, különösen előnyösen ΙΟ’6-104 mól VIII. oszlopbeli fémet tartalmazzon 1 mól polimerizálni kívánt olefin vegyületre számolva.
A találmány szerinti eljárásnál a monomereket a katalizátorral hígítószer jelenlétében érintkeztetjük, amely hígítószerben a polimer oldhatatlan vagy közel oldhatatlan. Éne a célra különösen előnyösen alifás alkoholokat, így például metanolt alkalmazunk.
A találmány szerinti eljárást előnyösen két vagy több sorba kapcsolt reaktorban végezzük. Amennyiben sorba kapcsolt reaktorokat alkalmazunk, azok száma előnyösen nem több mint 3.
A találmány szerinti eljárást előnyösen 25-150 °C hőmérsékleten és 2-150xl05 Pa nyomáson, előnyösen 20-130 °C hőmérsékleten és 5-100xl05 Pa nyomáson végezzük. Az olefin vegyületek mólaránya a szén-monoxidhoz előnyösen 10:1-1:10, még előnyösebben 5:1-1:5 közötti érték.
A találmány szerinti eljárást közelebbről a következő két példával illusztráljuk, amelyekben szén-monoxid/etén-kopolimerek és szén-monoxid/etén/propén terpolimerek előállítását mutatjuk be. A példák szerinti polimerizáció mindegyikét 150 liter térfogatú reaktorban végeztük. A katalizátor komponenseket a következő két oldatban alkalmaztuk: 1. oldat: 1000 mg palládium-acetát 1 1 acetonban, 2491 mg l,3-bisz[bisz(2-metoxi-fenil)-foszfino]-propán és 1067 mg trifluor-ecetsav; 2. oldat: 3000 mg trifluor-ecetsav 1 1 acetonban. Amennyiben másképp nem említjük, a szuszpenzió tömeg a reaktorban 70 kg.
1. példa
Apolimerizációt a monomereket és a polimerszuszpenziót tartalmazó reaktorban indítottuk, amelybe a betáplálási sebességeket az indulásnál a stacioner periódus alapján állítottuk be.
kg metanolt és 20 kg váltakozó eloszlású szénmonoxid/etén-kopolimert (380 kg/m3 térfogattömeg) adagolunk a reaktorba.
Reaktor nyomás : 45x105 Pa
Reaktor hőmérséklete: 77 °C
Gázfázis összetétele: 23 mól% szén-monoxid, 54 mól% étén, 23 mól% propén.
A szuszpenzió tömege a reaktorban 80 kg.
A kísérlet 0. órájában a következő sebességeket állítottuk be:
metanol: 5 kg/óra
1. oldat: 35 ml/óra
2. oldat: 25 ml/óra
A 14. órában a reaktorból eltávolított szuszpenzió polimer tartalma 15,5 t% és a benne lévő polimer térfogattömege 190 kg/m3.
A 28. órában a szuszpenzió koncentrációja 18,5 t%, a benne lévő polimer térfogattömege 240 kg/m3.
A 45. órában a szuszpenzió koncentrációja 221% és a benne lévő polimer térfogattömege 300 kg/m3.
A 80. órában a szuszpenzió koncentrációra és a térfogattömegre ugyanezen értékeket mértük.
2. példa
Apolimerizációt a monomereket és a polimerszuszpenziót tartalmazó reaktorban indítottuk, kezdetben magas katalizátor betáplálási sebességgel, amely betáplálási sebességet azután a stacioner periódusra megválasztott értékre csökkentettük.
kg metanolt és 20 kg váltakozó eloszlású szénmonoxid/etén-kopolimert adagolunk, a polimer térfogattömege 380 kg/m3.
Reaktor nyomás: 45X105 Pa
Reaktor hőmérséklete: 77 °C
Gázfázis összetétele: 23 mól% szén-monoxid, 54 mól% étén, 23 mól% propén.
A szuszpenzió tömege a reaktorban 80 kg.
A 0. órában a következő sebességeket állítottuk be: metanol: 5 kg/óra
1. oldat: 100 ml/óra
2. oldat: 68 ml/óra
A polimerizáció 5. órájában a reaktorból eltávolított szuszpenzió 24 t% polimert tartalmaz, a polimer térfogattömege 350 kg/m3. Az 5. órában az 1. oldat és 2. oldat betáplálási sebességét csökkentettük, az 1. oldat esetében 40 ml/óra, a 2. oldat esetében 25 ml/óra értékre.
A 10. órában a szuszpenzió koncentrátum 22 t% és a benne lévő polimer térfogattömege 300 kg/m3.
A 45. órában mind a szuszpenzió koncentrációja mind a térfogattömeg értéke azonos volt a fentiekkel.
3. példa
A polimerizációt, a monomereket és a polimerszuszpenziót tartalmazó reaktorban indítjuk, kezdetben magas katalizátor betáplálási sebességgel, amelyet később a stacioner periódusra megválasztott értékre csökkentünk.
A reaktorban jelen lévő polimerszuszpenziót az indulási periódus kezdetén ugyanabban a reaktorban állítottuk elő szakaszosan, a felhasznált katalizátor koncentrációja alacsonyabb értékű volt, mint a folyamatos polimerizációs eljáráshoz megválasztott katalizátor koncentráció. A szakaszos üzemről a folyamatos üzemre való átállásnál nagy katalizátor betáplálási sebességet alkalmaztunk, majd ezt az értéket a stacioner periódus megválasztott értékére csökkentettük.
A katalizátorkoncentráció (palládium mmól/kg metanol értékben kifejezve) a szakaszos üzemnél (azaz a folyamatos üzemmódra való átállás előtt)
HU 210 061 Β
0,019 mmól/kg, a folyamatos üzemmód stacioner fázisában 0,033 mmól/kg érték.
kg etanolt és 1 kg váltakozó eloszlású, szénmonoxid/etén/propén terpolimert adagolunk a reaktorba.
Reaktor nyomás: 45xl05 Pa
Reaktor hőmérséklete: 78 °C
Gázfázis összetétele: 29 mól% szén-monoxid, 42 mól% étén, 29 mól% propén.
A 0. órában 211 ml 1. oldatot és 282 ml 2. oldatot adagolunk a reaktorba. A polimerizációs művelet alatt a nyomást 45 bar nyomásértéken tartjuk 1:1 arányú szén-monoxid/etén keverék adagolásával. A szakaszos polimerizációt 22 órán át végezzük.
A 18. órában a reaktorból eltávolított szuszpenzió polimer tartalma 211% és térfogattömege 360 kg/m3.
A 22. órában a szakaszos üzemről a folyamatos üzemre tértünk át, ekkor a szuszpenzió koncentrációja
28,6 t%.
A 22. órában a következő betáplálás! sebességeket alkalmaztuk:
metanol: 3,5 kg/óra
1. oldat: 100 ml/óra
2. oldat: 68 ml/óra
A 25. órában a szuszpenzió koncentrációja 23 t% és a benne lévő polimer térfogattömege 350 kg/m3. A 25. órában az 1. és 2. oldatok betáplálási sebességét csökkentettük, az 1. oldat betáplálási sebessége 26 ml/óra, a 2. oldaté 17 ml/óra lett.
A 40. órában a szuszpenzió koncentrációja 23 t% és a benne lévő polimer térfogattömege 260 kg/m3. A 80. órában mind a szuszpenzió koncentrációjára, mind a térfogattömegre azonos értéket mértünk. 4 * *
4. példa
A polimerizációt a monomereket és polimerszuszpenziót tartalmazó reaktorban végezzük, a katalizátor betáplálási sebessége kezdetben azonos a stacioner periódusra megválasztott értékkel. Az indulási periódus kezdeténél jelen lévő polimerszuszpenzió előállítását szakaszosan végezzük ugyanazon reaktorban ugyanolyan katalizátor koncentrációval, mint amilyet a folyamatos polimerizációnál alkalmazunk.
kg metanolt és 0,5 kg váltakozó szén-monoxid/etén/propén terpolimert adagolunk a reaktorba.
Reaktor nyomás: 45x105 Pa
Reaktor hőmérséklete: 25 °C
Gázfázis összetétele: 29 mól% szén-monoxid, 42 mól% étén, 29 mól% propén.
A 0. órában 369 ml 1. oldatot és 244 ml 2. oldatot adagolunk a reaktorba. A polimerizáció alatt a nyomás értékét 45xl0s Pa érteken tartjuk 1:1 szén-monoxild/etén keverék adagolásával. A szakaszos polimer előállítást 14 órán át végezzük. A 10. órában a szuszpenzió polimer tartalma 13 t% és a polimer térfogattömege 300 kg/m3.
A 14. órában a szakaszos üzemről a folyamatos üzemre térünk át, ekkor a szuszpenzió koncentrációja 17,1 t%. A 14. órában a következő adagolási sebességeket alkalmazzuk:
metanol: 3,5 kg/óra
1. oldat: 26 ml/óra
2. oldat: 17 ml/óra
A 30. órában a szuszpenzió koncentrációja 211% és a benne lévő polimer térfogattömege 240 kg/m3.
A 40. órában a szuszpenzió koncentrációja 23 t%, és a benne lévő polimer térfogattömege 260 kg/m3. A 80. órában mind a szuszpenzió koncentrációra, mind a térfogattömegre a fentiekkel azonos értékeket mértünk.
5. példa
A polimerizációt a monomereket és polimerszuszpenziót tartalmazó reaktorban végezzük és a katalizátor betáplálási sebességet a stacioner periódusnak megfelelő értéknek választjuk meg. Az indulási periódus kezdeténél jelen lévő polimerszuszpenziót szakaszosan állítjuk elő ugyanazon reaktorban, és a katalizátor koncentrációt a folyamatos polimerizációnak megfelelően választjuk meg. A szakaszos üzemről a folyamatos üzemre való áttérésnél megváltoztatjuk a gázfázis összetételét.
kg metanolt és 1 kg váltakozó, szén-monoxid/etén/propén terpolimert mérünk be a reaktorba.
Reaktor nyomás: 45X105 Pa
Reaktor hőmérséklete: 93 °C
Gázfázis összetétele: 67 mól% szén-monoxid, 33 mól% étén.
A 0. órában 93 ml 1. oldatot és 124 ml 2. oldatot adagolunk a reaktorba. A polimerizáció alatt a nyomást 45xl05 Pa értéken tartjuk 1:1 szén-monoxid/etén keverék adagolásával. A szakaszos polimerizációt 22 órán át végezzük. A18. órában a szuszpenzió polimer tartalma 18,5 t% és a polimer térfogattömege 230 kg/m3.
A 22. órában a szakaszos üzemről folyamatos üzemre térünk át, ekkor a szuszpenzió koncentrációja 21,4 t%. A 22. órában a következő adagolási sebességeket alkalmazzuk:
metanol: 3,5 kg/óra
1. oldat: 6 ml/óra
2. oldat: 4 ml/óra
A 22. órától kezdve a gázfázis összetételét 4 óra alatt 33 mól% szén-monoxidra és 67 mól% eténre változtatjuk.
A 26. órában a szuszpenzió koncentrációja 211% és a benne lévő polimer térfogattömege 250 kg/m3. A 80. órában mind a szuszpenzió koncentrációra, mind a térfogattömegre ugyanezeket az értékeket határoztuk meg.
6. példa
A polimerizációt a monomereket és polimerszuszpenziót tartalmazó reaktorban végezzük és a katalizátor betáplálási sebességet a stacioner periódusnál alkalmazott értéknek megfelelően választjuk meg. Az indulási periódus kezdetén jelen lévő polimerszuszpenziót ugyanebben a reaktorban szakaszosan állítjuk elő, a katalizátor koncentrációját a folyamatos eljárásnál alkalmazott koncentrációnak megfelelő értékre növeljük.
HU 210 061 Β kg metanolt és 1 kg váltakozó, szén-monoxid/etén/propén terpolimert adagolunk a reaktorba.
Reaktor nyomás: 45x105 Pa
Reaktor hőmérséklete: 78 °C
Gázfázis összetétele: 24 mól% szén-monoxid, 54 mól% étén, 20 mól% propén.
A 0. órában 127 ml 1. oldatot és 169 ml 2. oldatot vezetünk a reaktorba. A polimerizáció alatt a nyomás értékét 45xl05 Pa nyomáson tartjuk 1:1 szén-monoxid/etén keverék adagolásával. All. órában a szuszpenzió polimer tartalma 9,5 t% és a polimer térfogattömege 170 kg/m3.
A 15. órában 151 ml 1. oldatot és 203 ml 2. oldatot vezetünk a reaktorba. A 18. órában a polimer tartalom a szuszpenzióban 191% és a térfogattömeg 250 kg/m3.
A 22. órában a szakaszos üzemről a folyamatos üzemre térünk át, ekkor a szuszpenzió koncentrációja 22,11%.
A 22. órában a következő betáplálást sebességeket alkalmazzuk:
metanol: 3,5 kg/óra
1. oldat: 20 ml/óra
2. oldat: 14 ml/óra
A 30. órában a szuszpenzió koncentrációja 241% és a polimer térfogattömege 280 kg/m3.
A 40. órában a szuszpenzió koncentrációja 25 t% és a térfogattömeg 280 kg/m3. A 80. órában mind a szuszpenzióra, mind a térfogattömegre ezekkel azonos értéket mértünk.
7. példa
A polimerizációt a monomereket és a polimerszuszpenziót tartalmazó reaktorban indítjuk, kezdetben nagy katalizátorbetáplálási sebességgel, majd a sebességet a stacioner állapotra megválasztott értékre csökkentjük.
kg metanolt és 35 kg váltakozó szén-monoxid/etén/propén kopolimert adagolunk a reaktorba, amelynek térfogattömege 575 kg/m3.
Reaktor nyomás: 45xl05 Pa
Reaktor hőmérséklete: 77 °C
Gázfázis összetétele: 23 mól% szén-monoxid 54 mól% étén 23 mól% propén
A szuszpenzió tömege a reaktorban 80 kg.
A 0. órában a következőket adagoljuk: metanol: 3,5 kg/óra
1. oldat: 26 ml/óra
2. oldat: 17 ml/óra
A 14. órában a reaktorból eltávolított szuszpenzió polimertartalma 35 t%, a polimer térfogattömege 420 kg/m3.
A 28. órában a szuszpenzió koncentrációja 27 t%, térfogattömege 360 kg/m3.
A 45. órában a szuszpenzió koncentrációja 23 t%, térfogattömege 310 kg/m3. A 80. órában mind a koncentrációra, mind a térfogattömegre az előzőekkel azonos értéket mértünk.
A fenti 1-6. példákban a találmány szerinti eljárást mutattuk be. A példákban szén-monoxid/etén kopolimert és szén-monoxid/etén/propén terpolimert állítottunk elő folyamatos üzemben oly módon, hogy az indulási periódusban minden esetben polimerszuszpenzió volt jelen a művelet elindításakor. Ily módon 250300 kg/m3 * * * * * térfogattömegű polimert állítottunk elő a stacioner fázisban folyamatos üzemben 20-35 t% szuszpenzió koncentráció mellett.
Az elvégzett 13C-NMR analízis szerint az 5. és az 12. összehasonlító példák szerint előállított szén-monoxid/etén kopolimer és az 1-4. és 6-7. példák szerint előállított szén-monoxid/etén/propén terpolimerek lineáris láncokat tartalmaznak, amelyekben a szén-monoxid és az étén vagy étén és propén egységek váltakozó elrendezésben vannak. A terpolimer láncokban az étén és propén egységek elhelyezkedése véletlenszerűen történik.
/. összehasonlító példa
A vizsgálatot monomereket és hígító anyagot tartalmazó reaktorban indítjuk. A tápsebességet a kísérlet kezdetén az állandósult periódusnak megfelelő értékekre állítjuk be.
A reaktorba betáplálunk 66,5 kg metanolt, és a reakcióparamétereket a következőképpen állítjuk be:
- reaktornyomás: 45x105 Pa
- reaktorhőmérséklet: 83 °C
- gázfázis-összetétel: szén-monoxid: 30 mól%, étén: 70 mól%.
A felfutási periódus kezdetén a következő tápsebességet állítjuk be:
- metanol: 3,5 kg/óra,
- 1. oldat: 2,1 ml/óra
- 2. oldat: 1,4 ml/óra.
A felfutási periódus 40. órájában a reaktorból elvezetett szuszpenzió polimertartalma 4 tömeg%, és a képződött szén-monoxie/tén kopolimer térfogatsűrűsége 70 kg/m3. A felfutási periódus 50. és 70. órájában a szuszpenzió koncentrációja és a térfogatsűrűsége egyaránt az előzőleg tapasztalt értékkel megegyező.
2. összehasonlító példa
A vizsgálatot monomereket és hígítóanyagot tartalmazó reaktorban indítjuk. A tápsebességeket a kísérlet kezdetén az állandósult periódusnak megfelelő értékre állítjuk be.
A reaktorba betáplálunk 66,5 kg metanolt, és a reaktorparamétereket a következő éppen állítjuk be:
- reaktornyomás: 45x105 Pa
- reaktorhőmérséklet: 83 °C
- gázfázis-összetétel: szén-monoxid: 30mól% étén: 70 mól%.
A felfutási periódus kezdetén a következő tápsebességeket állítjuk be:
- metanol: 3,5 kg/óra
- 1. oldat: 11 ml/óra
- 2. oldat: 7,5 ml/óra.
A felfutási periódus 18. órájában a reaktorból elvezetett szuszpenzió polimertartalma 8 tömeg%, és a képződött szén-monoxid/etén kopolimer térfogatsűrűsége 50 kg/m3-nél kisebb. A szuszpenzió nagyon nagy viszkozitása miatt a keverés lehetetlen.
HU 210 061 Β
- 1. oldat: 59 ml/óra és
- 2. oldat: 40 ml/óra.
A felfutási periódus 90. órájában a reaktorból elvezetett szuszpenzió polimertartalma 6 tömeg%, és a képződött szén-monoxide/tén/propán terpolimer térfogatsűrűsége 100 kg/m3. A felfutási periódus 94. órájában a metanol tápsebességét 8,7 kg/óra értékre csökkentjük.
A felfutási periódus 138. órájában a szuszpenzió koncentrációja 9 tömeg%, a térfogatsűrűség 150 kg/m3. A felfutási periódus 142. órájában a metanol tápsebességet
6,7 kg/óra értékre csökkentjük.
A felfutási periódus 200. órájában a szuszpenzió koncentrációja 14 tömeg%, a térfogatsűrűség 200 kg/m3. A 240. órában a szuszpenzió koncentrációja és a térfogatsűrűség is az előző érték marad.
Az előző 1. összehasonlító példában folyamatos eljárással szén-monoxid/etén kopolimert állítunk elő úgy, hogy a felfutási periódusban a katalizátor tápsebességet egyaránt az állandósult periódusnak megfelelő értékre állítjuk be. Ezzel az eljárással az állandósult periódusban csak 70 kg/m3 térfogatsűrűségű polimer kapunk, és a szuszpenzió koncentrációja csak 4 tömeg% volt.
A 2. példában az 1. példa eredményeinek javítására nagyobb katalizátor tápsebességet alkalmazunk. A példában ismertetett kísérletet azonban az állandósult állapot elérése előtt le kellett állítani, mert a szuszpenzió viszkozitása rendkívül nagy.
A két összehasonlító példából világosan kitűnik, hogy a találmány szerinti polimerszuszpenzió alkalmazása nélkül a végtermék mennyisége és térfogattömege egyaránt lényegesen alacsonyabb értékű.

Claims (11)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás lineáris poliketonok előállítására szénmonoxid és egy vagy több 2-12 szénatomos olefin vegyület polimerizálásával, amelyekben a szén-monoxidból és az olefin vegyületből származó egységek váltakozva helyezkednek el, és amelynél a monomereket folyamatos üzemmódban, emelt hőmérsékleten és nyomáson, alkalmas katalizátor és hígítószer jelenlétében - amelyben a polimer szuszpenziót képez - érintkeztetjük, a folyamatos eljárás stacioner fázisában szokásosan alkalmazott nyomáson és hőmérsékleten azzal jellemezve, hogy a reakciót az indulási periódus kezdeténél monomereket, hígítószert és a hígítószerben 0,125-0,5 kg/kg mennyiségben szuszpendált poliketont tartalmazó reaktorban végezzük és a monomereket a stacioner állapotnál alkalmazott nyomáson és hőmérsékleten tápláljuk be.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az indulási periódus kezdeténél a hígítószerben szuszpendált szilárd anyagként szén-monoxid és egy vagy több 2-12 szénatomos olefin vegyület váltakozó polimerjét alkalmazzuk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az indulási periódus kezdeténél a szilárd anyagot a szuszpenzióban 0,2-0,5 kg/kg mennyiségben alkalmazzuk.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az indulási periódus teljes időtartama alatt a katalizátor betáplálási sebességét konstans értéken tartjuk, amely azonos a stacioner periódusra megválasztott értékkel.
  5. 5. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az indulási periódus kezdeténél a stacioner periódusra megválasztott katalizátor betáplálási értéket meghaladó katalizátor betáplálási értéket alkalmazunk, majd ezt a sebességet az indulási periódus időtartama alatt, az indulási periódus végére, a stacioner periódusra megválasztott értékre csökkentjük.
  6. 6. A 2-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az indulási periódushoz szükséges polimerszuszpenzió előállítását, valamint a folyamatos polimerizációs eljárást ugyanabban a reaktorban végezzük, oly módon, hogy a polimerszuszpenzió előállítását szakaszos üzemben az indulási periódushoz szükséges szuszpenzió koncentrátum eléréséig végezzük.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a szakaszos polimer előállítási eljárást és a folyamatos polimerizációt azonos hőmérsékleten azonos nyomáson és azonos katalizátor alkalmazásával végezzük.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a szakaszos polimer előállítási művelet elején olyan katalizátor koncentrációt alkalmazunk, amely alacsonyabb, mint a folyamatos polimerizációhoz szükséges katalizátorkoncentráció érték, és a szakaszos polimerizációs művelet alatt a katalizátorkoncentrációt a folyamatos polimerizációhoz szükséges katalizátorkoncentráció értékére növeljük.
  9. 9. A 6-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a szakaszos művelet kezdetén a hígítószerben - mielőtt a monomereket a katalizátorral érintkezésbe hoznánk - legfeljebb 5 t% mennyiségű polimert szuszpendálunk.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy katalizátorként valamely következőket tartalmazó katalizátort alkalmazunk: a periódusos rendszer VIII. oszlopába tartozó fém, egy dentát ligandum, amely legalább két dentátcsoportot, így például foszfor-, nitrogén-, vagy kéntartalmú dentátcsoportot tartalmaz, amely dentát ligandum a Vffl. oszlopbeli fémmel komplexet képes képezni, és adott esetben egy savaniont, amelynek pKa értéke kisebb mint 4.
  11. 11. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy egy vagy több sorba kapcsolt reaktort alkalmazunk.
HU911097A 1990-04-06 1991-04-04 Process for production of polyketone polymers HU210061B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL9000812A NL9000812A (nl) 1990-04-06 1990-04-06 Bereiding van polymeren.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU911097D0 HU911097D0 (en) 1991-10-28
HUT58355A HUT58355A (en) 1992-02-28
HU210061B true HU210061B (en) 1995-01-30

Family

ID=19856879

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU911097A HU210061B (en) 1990-04-06 1991-04-04 Process for production of polyketone polymers

Country Status (21)

Country Link
US (1) US5138032A (hu)
EP (1) EP0453011B1 (hu)
JP (1) JPH04225027A (hu)
KR (1) KR100204812B1 (hu)
CN (1) CN1030923C (hu)
AR (1) AR247410A1 (hu)
AU (1) AU636732B2 (hu)
BR (1) BR9101360A (hu)
CA (1) CA2039769A1 (hu)
CZ (1) CZ284275B6 (hu)
DE (1) DE69126363T2 (hu)
ES (1) ES2103294T3 (hu)
FI (1) FI101974B1 (hu)
HU (1) HU210061B (hu)
MY (1) MY105397A (hu)
NL (1) NL9000812A (hu)
PL (1) PL167123B1 (hu)
RU (1) RU2026868C1 (hu)
SG (1) SG72642A1 (hu)
TR (1) TR25036A (hu)
ZA (1) ZA912497B (hu)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU656444B2 (en) * 1991-12-09 1995-02-02 Maarten Vandenberg Guttering or spouting cleaner
ZA953387B (en) * 1994-04-29 1995-11-29 Shell Int Research Catalyst system and process for the preparation of copolymers of carbon monoxide and olefinically unsaturated compounds
US5905138A (en) * 1996-02-29 1999-05-18 Shell Oil Company Process for the preparation of copolymers
EP0792902A3 (en) * 1996-02-29 1998-05-06 Shell Internationale Researchmaatschappij B.V. A process for the preparation of copolymers
US5800885A (en) 1996-09-18 1998-09-01 Kuraray Co., Ltd. Blow molded polyalcohol container
DE10242286A1 (de) * 2002-09-12 2004-03-18 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Mono- und Diestern des Polytetrahydrofurans und der Tetrahydrofuran-Copolymere
CN100445309C (zh) * 2005-12-28 2008-12-24 中国科学院兰州化学物理研究所 不对称羰化法合成手性功能高分子聚酮的方法
KR100687050B1 (ko) * 2005-12-29 2007-02-26 주식회사 효성 폴리케톤의 제조방법
KR100721448B1 (ko) * 2006-08-31 2007-05-23 주식회사 효성 폴리케톤의 제조방법
KR20200091202A (ko) * 2019-01-22 2020-07-30 한화솔루션 주식회사 폴리에테르케톤케톤의 제조방법 및 이에 의해 제조된 폴리에테르케톤케톤
RU2726252C1 (ru) * 2019-12-13 2020-07-10 Федеральное государственное бюджетное учреждение науки Ордена Трудового Красного Знамени Институт нефтехимического синтеза им. А.В. Топчиева Российской академии наук (ИНХС РАН) Растворитель для поликетона и способ переработки поликетона с его применением
CN117222510A (zh) * 2021-05-17 2023-12-12 捷普有限公司 形成热塑性增材制造粉末的改进方法
US20220363825A1 (en) 2021-05-17 2022-11-17 Jabil Inc. Polyketone powder for laser sintering
WO2023114194A1 (en) 2021-12-14 2023-06-22 Jabil Inc. Thermoplastic polymers and method to make them
WO2023211780A1 (en) 2022-04-25 2023-11-02 Jabil Inc. Spherical particles for additive manufacturing
WO2024076464A1 (en) 2022-10-03 2024-04-11 Jabil Inc. Additive manufactured article comprising a grafted aliphatic polyketone, filament and powder

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2495286A (en) * 1949-06-08 1950-01-24 Du Pont Interpolymers of carbon monoxide and method for preparing the same
US3694412A (en) * 1971-03-04 1972-09-26 Shell Oil Co Process for preparing interpolymers of carbon monoxide in the presence of aryl phosphine-palladium halide complex
ATE49010T1 (de) * 1983-04-06 1990-01-15 Shell Int Research Verfahren zur herstellung von polyketonen.
NL8403035A (nl) * 1984-10-05 1986-05-01 Shell Int Research Werkwijze ter bereiding van polyketonen.
IN166314B (hu) * 1985-08-29 1990-04-07 Shell Int Research
NL8602164A (nl) * 1986-08-26 1988-03-16 Shell Int Research Katalysatorcomposities.
IN171627B (hu) * 1986-08-26 1992-11-28 Shell Int Research
AU612173B2 (en) * 1987-08-28 1991-07-04 Shell Internationale Research Maatschappij B.V. Preparation of olefin/CO copolymers
CA1338577C (en) * 1988-04-27 1996-09-03 Jacobus Adrianus Bakkum Process for the preparation of polymers of carbon monoxide with unsaturated compounds
US5021547A (en) * 1989-08-07 1991-06-04 Shell Oil Company Continuous polymerization of Co/olefin in plurality of reactors in series
US5095091A (en) * 1989-11-15 1992-03-10 Shell Oil Company Polymerization of co/olefin with two distinct temperatures

Also Published As

Publication number Publication date
DE69126363T2 (de) 1997-10-23
AU636732B2 (en) 1993-05-06
AU7409691A (en) 1991-10-10
DE69126363D1 (de) 1997-07-10
PL289754A1 (en) 1991-12-02
CZ284275B6 (cs) 1998-10-14
KR100204812B1 (ko) 1999-06-15
AR247410A1 (es) 1994-12-29
ES2103294T3 (es) 1997-09-16
HUT58355A (en) 1992-02-28
NL9000812A (nl) 1991-11-01
CS9100930A2 (en) 1991-11-12
CA2039769A1 (en) 1991-10-07
US5138032A (en) 1992-08-11
CN1055370A (zh) 1991-10-16
EP0453011A2 (en) 1991-10-23
MY105397A (en) 1994-09-30
KR910018423A (ko) 1991-11-30
PL167123B1 (pl) 1995-07-31
SG72642A1 (en) 2000-05-23
HU911097D0 (en) 1991-10-28
FI911617A0 (fi) 1991-04-04
BR9101360A (pt) 1991-11-26
FI101974B (fi) 1998-09-30
JPH04225027A (ja) 1992-08-14
CN1030923C (zh) 1996-02-07
TR25036A (tr) 1992-09-01
EP0453011B1 (en) 1997-06-04
RU2026868C1 (ru) 1995-01-20
FI101974B1 (fi) 1998-09-30
ZA912497B (en) 1991-12-24
EP0453011A3 (en) 1992-03-18
FI911617A (fi) 1991-10-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU210061B (en) Process for production of polyketone polymers
US4868282A (en) Polyketone preparation from regulated quotient mixture of olefins
CA1315460C (en) Preparation of olefin/co copolymers
US4877861A (en) Carbon monoxide/olefin polymerization with disubstituted 1,3-bis phosphino propane
US4940776A (en) Catalytic polymerization of carbon monoxide/olefin in the presence of insoluble particulate solid matter
US4806630A (en) Catalytic polymerization of carbon monoxide and olefin, with organo nitro or organo nitrite compound additive
KR0138270B1 (ko) 폴리케톤 중합체 제조방법
US5210177A (en) Polymerization of co/olefin with tetra ethyl diphosphine
US5021547A (en) Continuous polymerization of Co/olefin in plurality of reactors in series
US5247064A (en) Polymerization of co/olefin with p bidentate ligand
KR0178527B1 (ko) 폴리케톤 중합체의 제조
HUT57241A (en) Process for producing polymers consisting of carbon monoxide and a compound comprising one or more double bonds
US5115094A (en) Polymerization of co/olefin with molar ratio of non hydrohalogenic acid to palladium compound
US5001221A (en) Polymerization of carbon monoxide/olefin with catalyst/diluent recycle
US5434117A (en) Catalyst system and copolymerization process
US5210178A (en) Gas phase polyketone polymer preparation with preliminary addition of water

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee