HU207732B - Process for producing antimicrobial lancacidin-carbamate derivatives - Google Patents

Process for producing antimicrobial lancacidin-carbamate derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU207732B
HU207732B HU904596A HU459690A HU207732B HU 207732 B HU207732 B HU 207732B HU 904596 A HU904596 A HU 904596A HU 459690 A HU459690 A HU 459690A HU 207732 B HU207732 B HU 207732B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
compound
formula
alkyl
group
optionally substituted
Prior art date
Application number
HU904596A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT54369A (en
HU904596D0 (en
Inventor
Akio Miyake
Tatsuhiko Kawai
Original Assignee
Takeda Chemical Industries Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Takeda Chemical Industries Ltd filed Critical Takeda Chemical Industries Ltd
Publication of HU904596D0 publication Critical patent/HU904596D0/hu
Publication of HUT54369A publication Critical patent/HUT54369A/hu
Publication of HU207732B publication Critical patent/HU207732B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D493/00Heterocyclic compounds containing oxygen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system
    • C07D493/02Heterocyclic compounds containing oxygen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system in which the condensed system contains two hetero rings
    • C07D493/08Bridged systems
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P31/00Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
    • A61P31/04Antibacterial agents

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Oncology (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Communicable Diseases (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Pyridine Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás antimiokrobiálís hatású (III) általános képletű lankacidin-karbamát-származékok és e vegyületek sóinak előállítására.
A (Hl) általános képletben
Rj jelentése hidroxil- vagy 2-6 szénatomos alkanoiloxi-csoport,
R2 és R3 jelentése hidrogénatom, fenilcsoport vagy adott esetben egy piridilcsoporttal szubsztituált 1-6 szénatomos alkilcsoport, vagy
R2 és R3 együttes jelentése a közbezárt nitrogénatommal együtt morfolino-, pirrolidino-, piperidino- vagy piperazino-csoport, amely utóbbi adott esetben a szabad nitrogénatomján 1-6 szénatomos alkil-, hidroxi-(l-6 szénatomos alkil)- vagy piridilcsoporttal lehet helyettesítve.
A találmány szerinti eljárást úgy végezzük, hogy egy (I) általános képletű vegyületet - Rt jelentése a fentiekben megadottal azonos, X jelentése halogénatom, Y jelentése hidrogénatom, 1-6 szénatomos alkilcsoport vagy trihalogén-(l-6 szénatomos alkil)-csoport - egy (II) általános képletű vegyülettel - a képletben R2 és R3 jelentése a fentiekben megadott - reagáltatunk, majd a kapott vegyületet kívánt esetben sóvá alakítjuk.
Az ismert lankacidin vegyületek az (A) általános képlettel írhatók le; ezen antibiotikumokat egy Steptromyces törzs fermentációjával állítják elő. Ha az (A) általános képletben Ra jelentése -COCH3 csoport, ez esetben lan- (CH2)nCH2X, ahol az egyenletben X] jelentése halogén, továbbá Rj és R2 szubsztituenseket jelölnek.
Ha kiindulási anyagként a-dihalogén-alkilszármazékot, így például a-diklór-etil-csoportot vagy a-diklór-propil-csoportot hordozó származékot alkalmazunk, és a vegyületet valamely aminvegyülettel reagáltatjuk, szintén nem jutunk a (III) általános képletű célvegyületekhez.
Ezt igazolják a leírásban található összehasonlító vizsgálatok is.
Az összehasonlító vizsgálatoknál a találmány szerinti eljárást mutatjuk be, kiindulási anyagként a-klóretil-csoportot (1-klór-etil-csoportot) hordozó vegyületet használva. A találmány szerinti eljárás alkalmazása esetén a kapott eredmények sokkal jobbak, mintha az ismert módszer szerint eljárva pentaklór-fenil-, β-klóretil- (2-klór-etil) vagy β-triklór-etil- (2,2,2-triklór-etil)csoportot hordozó kiindulási vegyületet alkalmaznánk. A találmány szerinti eljárással kapott hozamok lényegesen kedvezőbbek, mint az összehasonlító vizsgálatoknál kapottak.
kacidin A-t, ha Ra jelentése hidrogénatom, az esetben lankcacidin C-t kapunk. Ismertek azok a származékok, amelyek a lankacidin C 8 és/vagy 14 helyzetében észtercsoportot tartalmaznak [lásd Kagaku és Seibutsi közle5 menyét, Chemistry and Organism, 15. kötet, 337-342. oldal (1977)], The Journal of Antibiotics 26. kötet, 647. oldal (1973)], és azok, amelyek a 8 helyzetében alkil-észter-, karbonát-észter-csoportot vagy karbamátcsoportot hordoznak [lásd a 240687 (1987) számú japán közzététe10 li iratot]. A fenti számú japán közzétételi irat eljárást ismertet, amelynek során lankacidin A-karbamátokat állítanak elő; a művelet folyamán a lankacidin A-t izocianáttal vagy a lankacidin A-pentaklór-fenoxi-karbanoiI- vagy 2,4,5-triklór-fenoxi-karbonil-származékát aminokkal re15 agáltatják. Az ismert eljárásoknál azonban az erősen toxikus izocianátot vagy a drága polihalogén-fenoxi-karbonil-kloridot kell alkalmazni, ugyanakkor az ismert eljárás hozama nem kielégítő.
Az ismert megoldásnál a (8) helyzetben halogén20 atommal szubsztituált alkoxikarbonil-oxi csoport is szerepel; amennyiben α-helyzetben nincs halogénatom jelen, nem megy végbe karbamoilcsoportot eredményező reakció. Abban az esetben, ha a kiindulási vegyületben βmonohalogén-alkilcsoport, így például β-bróm-etil-cso25 port vagy β-klór-etil-csoport van jelen, az aminvegyülettel való reakció esetén nem keletkezik karbamoilcsoport, hanem a következő folyamat játszódik le: R( /
HN \
r2
R, /
-->-CH2)nCH2N + NX„ \
R2
A találmány tárgya olyan eljárás, amely alkalmas arra, hogy segítségével ipari méretekben 8-lankacidinkarbamátokat állítsunk elő, amely vegyületek kiváló antimikrobiális hatást mutatnak.
A (III) általános képletű vegyületeket oly módon állítjuk elő, hogy valamely (I) általános képletű vegyületet, a képletben R] jelentése a fenti, X jelentése halogénatom, Y jelentése hidrogénatom, 1-6 szénatomos alkil- vagy trihalogén-( 1-6 szénatomos alkil)-csoport, egy (II) általános képletű vegyülettel - a képlet50 ben R2 és R3 jelentése a fentiekben megadottal azonos - reagáltatunk.
A fentiekben említett 1-6 szénatomos alkilcsoportokra példaként említjük meg a metil-, etil-, n-propil-, izopropil-, η-butil-, terc-butil-, n-pentil és az m-hexil55 csoportot.
A 2-6 szénatomos alkanoil-oxi-csoportok közül példaként említjük meg az acetil-οχί-, propionil-oxi-, butiril-oxi-, valeril-oxi- és a hexanoil-oxi-csoportot.
Az (I) általános képletben Y jelentése célszerűen 60 metil-, etil-, propil-, butil-, triklór-metil-, vagy tribróm''124 4^2 v ÁfKÖpp'4 fp
HU 207 732 Β metil-csoport; legelőnyösebben a metil- vagy triklórmetilcsoport. Halogénatomként előnyösen klór-, brómvagy jódatom szerepel.
A találmány szerinti eljárással a (ΠΙ) általános képletű vegyületeket úgy állítjuk elő, hogy valamely (I) általános képletű vegyületet egy (Π) általános képletű aminnal reagáltatunk. A műveletet célszerűen szerves oldószerben, adott esetben vízzel elegyítve végezzük. Szerves oldószerként használhatunk diklór-metánt, kloroformot, 1,2diklór-etánt, tetrahidrofuránt, 1,4-dioxánt, acetonitrilt, etil-acetátot vagy metil-acetátot. A (Π) általános képletű vegyületet az (I) általános képletű vegyületre számítva célszerűen 1-10 mól-ekvivalens mennyiségben alkalmazzuk. A reakció hőmérséklete 0 és 100 °C között változhat; a reakcióidő 30 perc és 24 óra között van, függően az alkalmazott amin féleségétől.
A találmány szerint előállított (ΠΙ) általános képletű vegyületet ismert módon, így betöményítéssel, oldószeres extrakcióval, kromatográfíával, kristályosítással vagy átkristályosítással különítjük el. Abban az esetben, ha az előállított vegyületben bázikus csoport van, a bázikus csoport savaddíciós sót képezhet. A savaddíciós sók közül megemlítjük a sósavas sót, a hidrogénbromiddal, hidrogén-jodiddal, salétromsavval, kénsavval, foszforsavval, ecetsavval, citromsavval, metánszulfonsavval, benzol-szulfonsavval és hasonló savakkal képzett sókat.
A találmány szerinti eljárással előállított (ΙΠ) általános képletű vegyületek a Gram pozitív baktériumokkal szemben antimikrobiális hatást fejtenek ki. Ezenkívül némely Gram negatív baktériummal szemben is eredményesen alkalmazhatók. E vegyületek antimikrobiás hatást mutatnak nemcsak a makrolidokkal szemben rezisztens Staphylococcus aurens fertőzéseknél, hanem a meticilinnel és a cefém vegyületekkel szemben rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) esetében is. Ezen túlmenően a találmány szerinti eljárással előállított vegyületek antimikrobiás hatást mutatnak a mycoplasma és a sertés-dizentéria bacillussal szemben, miközben a vegyületek toxicitása igen csekély.
Minthogy a (ΠΙ) általános képletű vegyületek kiváló antimikrobiális hatást mutatnak és toxicitásuk alacsony, alkalmasak arra, hogy bakteriális ferőzésekkel szemben gyógyászati készítményekbe hatóanyagként alkalmazzuk állatok, így baromfi, juh, kutya, macska, nyúl, sertés, szarvasmarha, ló, majom, továbbá humán páciensek kezelésére. A találmány szerinti eljárással előállított vegyületeket adhatjuk tápanyagadalékként is a bakteriális fertőzések megelőzésére.
A (ΠΙ) általános képletű vegyületek, és e vegyületek sóinak napi dózisa függ a beadás módjától, a kezelt személy vagy állat állapotától, a kezelés céljától; a napi dózis általában 0,001-1000 mg/kg testtömeg, előnyösen 0,1-300 mg/kg testtömeg.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületeket és e vegyületek sóit tartalmazó gyógyászati készítményeket adhatjuk orálisan tabletták, granulák, kapszulák vagy például cseppek formájában; e készítményekhez a hatóanyag mellett egyéb ismert segéd- és vivőanyagot használunk; a készítményeket beadhatjuk parenterális úton is, így például injekciók formájában; ezek előállításához ismert módon steril vivőanyagokat alkalmazunk.
Az orális készítményekhez, így például a tabletták előállításához használhatunk kötőanyagot, (így például hidroxi-propil-cellulózt, hidroxi-propil-metil-cellulózt vagy makrogolt), szétesést elősegítő anyagot (így például laktózt vagy keményítőt), vagy lubrikánst (így például magnézium-sztearátot vagy talkumot).
A parenterális készítmények előállításánál, például az injekciókhoz használhatunk izotonizáló szert (így például glukózt, D-szorbitot, D-mannitot vagy nátrium-kloridot), konzerválószert (így például benzilalkoholt, klór-butanolt, para-hidroxi-benzoesav-metil-észtert, para-hidroxi-benzoesav-propil-észtert), puffért, (így például foszfát pufferoldatot vagy nátrium-acetát pufferoldatot).
A találmány szerinti megoldást a korlátozás szándéka nélkül az alábbi példákkal szemléltetjük.
A példákban említett oszlopkromatográfiás műveletnél az ellenőrző vizsgálatokat TLC-vel (vékonyréteg-kromatográfia) segítségével végezzük. A TLC vizsgálatokhoz Merck-féle 6OF254 lemezt használunk; futtatószerként ugyanazt az oldószert használjuk itt, mint amely az oszlopkromatográfiánál szerepel; a detektálást UV detektorral végezzük. Az oszlopkromatográfiánál az oszlopot Merck-féle 60-as kovasavval (0,04-0,063 mm) töltjük meg.
Az NMR spektrumok méréséhez tetrametil-szilánt használunk külső és belső standardként; a mérésekhez XL-100A (100 MHz), EM360 (60MHz) EM390 (90MHz) vagy Τω (60MHz) típusú spektrométert használunk; az eredményeket ppm-ben fejezzük ki. A vegyes oldószerek esetében a megadott értékek az oldószerek térfogatára vonatkoznak. A példákban feltüntetett szimbólumok jelentését az alábbiakban adjuk meg:
s: szinglett d: dublett t: triplett q: kvartett
ABq: Ab típusú kvartett dd:: dupla dublett m:: multiplett br:széles J: konstans
A találmány szerinti eljárás
1. példa
Lankacidin A-8-(l-klór-etil-karboxilát) g lankacidin A-t 950 ml diklór-metánban oldunk fel, majd ehhez az oldathoz 19 g klór-hangyasavas-(lklór-etil)-észtemek [Syntesis, 627, (1986)] 40 ml diklór-metánnal készült oldatát adjuk jeges hűtés közben. Az elegyhez 10,3 g piridint csepegtetünk, majd az elegyet szobahőmérsékleten egy óra hosszat kevertetjük; az elegyhez 2 ml klór-hangyasavas-(l-klór-etil)-észtert és 1,5 ml piridint adunk egymást követően, majd az elegyet egy óra hosszat kevertetjük. A reakcióelegyet n sósavoldattal, vízzel, ezután híg nátrium-hidrogén-kar3
HU 207 732 Β bonát-oldattal mossuk, majd MgSO4-gyel szárítjuk. A szűrletet bepároljuk csökkentett nyomáson, így az oldószert eltávolítjuk; a maradékot 500 ml dietil-éter és hexán 1:1 arányú elegyével átkristályosítjuik; így 53,7 g cím szerinti vegyületet kapunk.
(88,5%-os hozam).
NMR (90 MHz, CDC13) δ: 1,32 (d, 3H, J = 7 Hz), 1,40 (s, 3H), 1,57 (s, 3H), 1,82 (d, 3H, J = 6 Hz), 1,93 (s, 3H), 2,05 (s, 3H), 2,2-2,7 (m, 5H), 2,47 (s, 3H), 4,42 (dt, IH, J=3& 12 Hz), 4,47 (d, IH, J= 11 Hz), 4,8-5,2 (m, IH), 5,3-6,1 (m, 6H), 6,30 (d, IH, J= 15 Hz), 6,40 (q, IH, J = 6 Hz), 8,10 (d, IH, J= 11 Hz)
Lankacidin A-8-(4-metil-piperazino-karboxilát) g, a fentiek szerint előállított lankacidin A-8-(lklór-etil)-karboxilátot 40 ml diklór-metánban feloldunk, majd az oldathoz 6 g N-metil-piperazinnak 20 ml diklór-metánnal készült oldatát csepegtetjük jeges hűtés közben. A reakcióelegyet 40 percig kevertetjük, majd a felesleges amin eltávolításáa az elegyet n sósavoldattal, majd híg nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal, ezután vízzel mossuk, és MgSO4-gyel szárítjuk. Az elegyet csökkentett nyomáson bepároljuk, így az oldószert eltávolítjuk. A visszamaradó anyagot szilikagéllel töltött oszlopon (300 g szilikagélt használunk) kromatografáljuk; eluálószerként kloroform és metanol 30:1 térfogatarányú elegyét alkalmazzuk. A célvegyületet tartalmazó frakciót elkülönítjük, majd betöményítjük. Olajos maradékot kapunk, amit etán és hexán 1:1 arányú elegyéből átkristályosítunk; így 4,7 g cím szerinti vegyületet kapunk.
Op.: 203-207 (bomlás);
Elemanalízis összegképlete: C33H45N3O9xH2O: számított: C%-61,83; H%-7,33; N% = 6,51 talált: C%-61,71; H% = 7,25; N% = 6,79
NMR (90 MHz, CDC13) δ: 1,32 (d, 3H, J = 7 Hz), 1,38 (s, 3H), 1,55 (s, 3H), 1,92 (s, 3H), 2,03 (s, 3H), 2,1-2,7 (m, 9H), 2,30 (s, 3H), 2,46 (s, 3H), 3,4-3,7 (m, 4H), 4,43 (dd, IH, J = 3&12 Hz), 4,72 (d, IH, J= 11 Hz), 4,2-5,2 (m, IH), 5,2-5,9 (m, 6H), 6,32 (d, IH, J= 15 Hz), 8,08 (d, IH, J= 11 Hz)
2. példa
300 g lankacidin Α-8-klór-metil-karboxilátot (a 240 687/1987 számú japán közzétételi irat szerint előállítva) 10 ml tetrahidrofuránban oldunk fel, az oldat5 hoz 100 mg N-metil-piperazint adunk szobahőmérsékleten. Az elegyet 3 óra hosszat szobahőmérsékleten kevertetjük, majd 50 ml etil-acetáttal elegyítjük, 60 ml telített vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk. Az elkülönített szerves fázist magnézium-szulfáttal szárítjuk, majd csökkentett nyomás alatt bepároljuk. A maradékot 60 g szilikagéllel töltött oszlopon kromatografáljuk; eluálószerként kloroform és metanol 30:1 arányú elegyét alkalmazva. A cím szerinti vegyületet tartalmazó frakciót elkülönítjük és betöményítjük. A maradékot dietil-éter és hexán 1:1 arányú elegyéből átkristályosítjuk; így 180 mg terméket kapunk, amely az 1. példa szerint előállított vegyülettel azonos.
3. példa
342 mg lankacidin Α-8-jód-metil-karboxiiátot (a
240 687/1987 számú japán közzétételi irat szerint előállítva) 10 ml tetrahidrofuránban oldunk, az oldathoz 120 mg N-metil-piperazint adunk szobahőmérsékleten. Az elegyet 30 percig szobahőmérsékleten kevertetjük, majd 50 ml etil-acetáttal elegyítjük. 60 ml telített vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk. Az elkülönített szerves fázist magnézium-szulfáttal szárítjuk, majd bepároljuk. A kapott maradékot 60 g szilikagélen kromatografáljuk, eluálószerként kloroform és metanol 30; 1 arányú elegyét alkalmazva. A célvegyületet tartalmazó frakciót elkülönítjük, majd betöményítjük. A maradékot dietil-éter és hexán 1:1 arányú elegyével átkristályosítjuk; így 193 mg terméket kapunk, amely azonos az 1. példában leírt vegyülettel.
4-13. példa
Lankacidin A-8-(l-klór-etil-karboxilát)-ot különféle aminokkal reagáltatunk az 1. példában leírtak szerint. A kapott vegyületeket az 1. táblázatban foglaljuk össze.
I. táblázat
Lankacidin A -8-karbamát-származékok
Példa száma (a) képletű csoport. R2 / -N \ r3 NMR: 11-Me, COOTj 8-H Op. (’C) Hozam (%)-ban
4 ~nhch3 1,53 (s), 2,44 (s), 4,98 (m), 2,77 (d, J=5 Hz, NHCH3) - 51
5 -NH(CH2)2CH3 1,53 (s), 2,43 (s), 4,98 (m), 0,89 (t, J=7 Hz, -CH2CH2CH3) - 75
6 -NHCöHj 1,55 (s), 2,44 (s), 5,05 (m)~7,5 (m, -C6H5) 231-232 62
7 CH3 / -NHCH \ CH3 1,56 (s), 2,43 (s), 4,95 (m), 1,13 (d, J=7 Hz, -CH(CH3), 198-200 90
HU 207 732 Β
Példa száma (a) képletű csoport. r2 / -N \ r3 NMR: ll-Me,COCHj8-H Op.(°C) Hozam (%)-ban
8 (b) képletű csoport 2 Ν X 1,53 (s), 2,44 (s), 5,01 (m), 4,47 (d, J=5 Hz, nhch2 192-194 77
9 (c) képletű csoport —nhch2—θ. 1,53 (s), 2,45 (s), 5,01 (m), 4,36 (d, J=6 Hz, nhch2 222-224 78
10 —hTj) (d) képletű csoport 1,56 (s), 2,46 (s), 5,02 (m), 223-225 74
11 (e) képletű csoport — \1H 1,54 (s), 2,45 (s), 4,97 (m)~2,3 (br.piperizin) - 70
12 -hQN-CH2CH2OH (f) képletű csoport 1,55 (s), 2,45 (s), 4,99 (m), 3,62 (t, J=6 Hz, CH2CH2OH) 173-175 82
13 -0-0 (g) képletű csoport 1,54 (s), 2,43 (s), 5,01 (m), 6,55-6,75 & 8,15—8,14 (piridin) 175-177 71
14, példa
Lankacidin C-8-(4-metil-piperazino-karboxilát)
300 mg lankacidin C-8-(jód-metil-karboxilát)-ot (a 240 687/1987 számú japán közzétételi irat szerint előállítva) 10 ml tetrahidro-furánban feloldunk, majd 35 az oldathoz 110 mg N-metil-piperazint adunk szobahőmérsékleten. Az elegyet 30 percig szobahőmérsékleten kevertetjük, majd 50 ml etil-acetátot adunk az elegyhez és 60 ml telített vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk; az elkülönített szerves fázist magnézium- 40 szulfáttal szárítjuk, az oldószert csökkentett nyomáson ledesztilláljuk. A maradékot 60 g szilikagéllel töltött oszlopon kromatografáljuk, elulálószerként kloroform és metanol 1:1 arányú elegyét alkalmazva.
A célvegyületet tartalmazó frakciókat elkülönítjük, 45 csökkentett nyomáson betöményítjük; így 230 mg cím szerinti vegyületet kapunk.
Op.: 201-203 °C
Elemanalízis összegképletre: C31H43N3O8X3/2H2O: számított: C%=60,77; H%=7,57; N%=6,86 50 talált: C%=60,82; H%=7,30; N%=6,67
NMR (90 MHz, CDC13) δ: 1,25 (d, 3H, J=6 Hz), 1,38 (s, 3H), 1,54 (s, 3H), 1,92 (s, 3H), 2,1-2,7 (m, 9H),
2,46 (s, 3H), 3,4-3,7 (m, 4H), 4,2-4,6 (m, 2H), 4,70 (d, IH, J-11 Hz), 4,8-6,0 (m, 6H), 6,17 (d, IH, 55 J-15 Hz), 8,07 (d, IH, J = 11 Hz)
A találmány szerinti eljárással előállított 8-lankacidin-karbamát-származékok kiváló antimikrobiális hatást mutatnak; előállításukhoz stabil és olcsó kiindulási vegyületeket alkalmazhatunk.
Összehasonlító vizsgálatok A találmány szerinti eljárást az alábbiakban a 240687 számú közzétett japán szabadalmi leírásban ismertetett módszerrel hasonlítjuk össze.
A találmány szerinti eljárást az 1. példa szerint végeztük. E módszer szerint eljárva állítottuk elő a 2. táblázatban szereplő 1-7 számú vegyületeket.
A 240 687 számú közzétett japán szabadalmi bejelentés szerinti módszer
1. Lankacidin A-8-(pentaklór-fenil-karboxilát) előállítása (az ott ismertetett 248 számú példa szerinti vegyület) 50,1 g Lankacidin A-t 500 ml piridinben feloldunk, az oldathoz 49,3 g klór-hangyasav-(pentaklór-fenil)-észtert adunk keverés és jeges hűtés közben. Az elegyet ezután jeges hűtés közben 5 percig, majd szobahőmérsékleten 1,5 óra hosszat kevertetjük. A kapott reakcióelegyhez jeges vizet adunk, majd az elegyet 2000 ml etil-acetáttal extraháljuk. Az extraktumot n HCl-oldattal, majd vizes NaCl-oldattal mossuk, MgSO4-gyel szárítjuk, ezután az oldószert csökkentett nyomáson ledesztilláljuk. A maradékhoz dietil-étert adunk, amikor is kristályosodás következik be. Ehhez 1:1 arányú dietil-éter-petroléter elegyet adunk. A kristályokat szűréssel elkülönítjük, majd szántjuk; így 30,9 g (38,9%) cím szerinti vegyületet kapunk. Op.: 185-187 °C)
2. Lankacidin A-8-(4-metil-piperazino-karboxilát) előállítása
0,79 g lankacidin A-8-(pentaklór-fenil-karboxilát)-ot 60 10 ml diklór-metánban feloldunk, az oldathoz 200 mg
HU 207 732 Β
N-metil-piperazint adunk, majd az elegyet 40 percig kevertetjük. A reakcióelegyhez 20 ml diklór-metánt adunk, az elegyet vízzel mossuk, szárítjuk, majd a szerves oldószert csökkentett nyomáson ledesztilláljuk. A maradékot oszlopkromatográfiásan tisztítjuk, ehhez 200 g szilikagéllel töltött oszlopot és eluálószerként kloroform és metanol 30:1 arányú elegyét használjuk. A célvegyületet tartalmazó frakciókat elegyítjük, betöményítjük, így olajos terméket kapunk, amit dietil-éter hozzáadásával kikristályosítunk. A kapott termék olvadáspontja: 210-212 °C. Hozam: 59,1% (0,37 g).
A kapott vegyületet dietil-éter és hexán 1:1 arányú elegyéből átkristályosítjuk, így a cím szerinti vegyület monohidrátját kapjuk.
Op.: 203-207 °C (8. számú vegyület)
Fentiek szerint eljárva állíthatjuk elő a 2. táblázatban felsorolt 9-13. számú vegyületeket is.
3. Lankacidin A-8-(2-klór-etil-karboxilát) előállítása g lankacidin A-t 950 ml diklór-metánban feloldunk, az oldathoz 19 g klór-hangyasavat-(2-klór-etil)észtemek 40 ml diklór-metánnal készült oldatát adjuk jeges hűtés közben. Az elegyhez 10,3 g piridint csepegtetünk, majd az elegyet szobahőmérsékleten egy óra hosszat kevertetjük, ezután 2 ml klór-hangyasav-(2-klóretil)-észterrel, majd 2 ml piridinnel elegyítjük, és az egészet egy óra hosszat kevertetjük. A reakcióelegyet n HC1lel, vízzel, majd híg nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal mossuk, végül a szerves fázist MgSO4-gyel szántjuk. A szerves fázist csökkentett nyomáson betöményítjük; a kapott maradékot 100 g szilikagéllel töltött oszlopon kromatografáljuk, eluálószerként diklór-metán és metanol 50:1 arányú elegyét alkalmazva. A célvegyületet tartalmazó frakciókat egyesítjük, majd betöményítjük. A kapott anyagot dietil-éterből átkristályosítjuk; így 26 g cím szerinti vegyületet kapunk.
Op.: 188-190 °C (bomlás)
NMR (90 MHz, CDC13) δ: 1,32 (d, 3H, J = 7 Hz), 1,40 (s, 3H), 1,57 (s, 3H), 1,91 (s, 3H), 2,04 (s, 3H),
2,27-2,57 (m, 5H), 2,47 (s, 3H), 3,70 (t, 2H,
J = 4,8 Hz), 4,37 (t, 2H, J = 4,8 Hz), 4,42 (dd, IH,
J = 3&12 Hz), 4,47 (d, IH, J = 11 Hz), 4,8-5,2 (m,
IH), 5,3-5,8 (m, 6H), 6,30 (d, IH, J= 15 Hz), 8,10 (d, IH, J= 11 Hz)
4. Lankacidin A-8-(4-metil-piperazino-karboxilát) előállítása
0,6 g lankacidin A-8-(2-klór-etil-karboxilátot) 10 ml diklór-metánban feloldunk, az oldathoz 0,6 g N-metil-piperazinnak 4 ml diklór-metánnal készült oldatát csepegtetjük jeges hűtés közben. Az elegyet 15 óra hosszat szobahőmérsékleten kevertetjük, majd 6 óra hosszat visszafolyató hűtő alatt forraljuk; a reakcióelegyet ezután a felesleges amin-vegyület eltávolítására n HCl oldattal, majd híg nátrium-hidrogénkarbonát-oldattal mossuk, a szerves fázist MgSO4-gyel szárítjuk. A szerves oldószert csökkentett nyomás alatt ledesztilláljuk, a maradékot éter és hexán 1 : 1 arányú elegyéből átkristályosítjuk. így 0,55 g (92%) lankacidin A 8-(2-klór-etil-karboxilát)-ot kapunk. A cél szerinti (14. számú) vegyület ne keletkezett.
Fentiek szerint eljárva kíséreltük meg előállítani a 2. táblázatban felsorolt 15-20. számú vegyületeket is.
5. lankacidin A-8-(2,2,2-triklór-etil-karboxilát) előállítása g lankacidin A-t 950 ml diklór-metánban feloldunk; az oldathoz 28,5 g klór-hangyasav-(2,22-triklór-etil)-észtemek 40 ml diklór-metánnal készült oldatát adjuk jeges hűtés közben. Az elegyhez ezután 10,3 g piridint csepegtetünk. A reakcióelegyet 3 óra hosszat szobahőmérsékleten kevertetjük, majd HCl-gyel, vízzel majd híg nátrium-hidrogénkarbonát-oldattal mossuk, a szerves fázist MgSO4-gy el szárítjuk. Az oldószert csökkentett nyomáson ledesztilláljuk, a maradékot szilikagéllel töltött oszlopon kromatográfiás úton tisztítjuk (100 g szilikagél); eluálószerként diklór-metán és metanol 50:1 arányú elegyét alkalmazzuk. A célvegyületet tartalmazó frakciókat összegyűjtjük és betöményítjük. A kapott anyagot éterből átkristályosítjuk; így 58 g (78,9%) cím szerinti vegyületet kapunk.
Op.: 214-216 °C (bomlás)
NMR (90 MHz, CDC13) δ: 1,30 (d, 3H, J = 7 Hz), 1,37 (s, 3H), 1,54 (s, 3H), 1,89 (s, 3H), 2,00 (s, 3H),
2,20-2,7 (m, 5H), 2,43 (s, 3H), 4,4 (m, IH), 4,7 (m,
IH), 4,73 (s, 2H), 4,95 (m, IH), 5,2-5,9 (m, 6H),
6,27 (d, IH, J= 15 Hz), 8,05 (d, IH, J = 10 Hz)
6. Lankacidin A-8-(4-metil-piperazino-karboxilát) előállítása
0,6 g lankicidin A-8-(2,2,2-triklór-etil-karboxilát)-ot 10 ml diklór-metánban feloldunk, az oldathoz 0,6 g Nmetil-piperazinnak 4 ml diklór-metánnal készült oldatát csepegtetjük jeges hűtés közben. Az elegyet 5 óra hosszat szobahőmérsékleten kevertetjük, majd 5 óra hosszat visszafolyató hűtő alatt forraljuk. A reakcióelegyet ezután n HCl-oldattal mossuk, így a felesleges mennyiségű amint eltávolítjuk; ezután a szerves fázist híg nátriumhidrogén-karbonát-oldattal mossuk, majd MgSO4-gyel szárítjuk. Az oldószert csökkentett nyomáson ledesztilláljuk, a maradékot 300 g szilikagéllel töltött oszlopon kromatografáljuk, eluálószerként kloroformot, majd kloroform és metanol 30:1 arányú elegyét alkalmazva.
A kiindulási vegyületet tartalmazó kloroformos frakciókat összegyűjtjük és betöményítjük. A maradékot dietil-éter hozzáadásával kikristályosítjuk; így 0,46 g (77%) lankacidin A-8-(2,2,2-triklór-etil-karboxilát)-ot kapunk. Ezenkívül aklorofomv-metanol30:1 arányú elegyével kapott frakciókat összegyűjtjük és betöményítjük. A kapott maradékot dietil-éter és hexán 1:1 arányú elegyéből átkristályosítjuk; így 0,02 g (15%) cím szerinti vegyületet kapunk (21. számú vegyület). A kapott vegyület olvadáspontja és NMR spektruma azonos volt az 1. számú vegyületnél mért értékekkel.
Az összehasonlító vizsgálatok során %-ban kapott összes:,hozamértékeket a 2. számú táblázatban soroljuk ml.
A kapott eredmények alapján megállapítható, hogy a találmány szerinti eljárással előállított 1-7. számú vegyületet lényegesen jobb hozammal lehetett előállítani, mint az összehasonlításhoz használt ismert módszerrel, ahol is a pentaklór-fenilt (8-13. számú vegyületeknél) 2klór-etil-származékot (14-20. számú vegyületeknél) és 2,2,2-triklór-etiÍ-származékot alkalmaztunk (21. számú vegyületeknél) kiindulási anyagként.
HU 207 732 Β
2. táblázat
Összehasonlító vizsgálatok eredménye
Találmány szerint A 240 687 számú japán szabadalmi bejelentésben
r2 / -N \ R3 csoport jelentése vegyület száma hozam (%) vegyület száma hozam (%) vegyület száma hozam (%) vegyület száma hozam (%)
(a) képletű csoport. — lO-CH3 1 67,1 8 23,0 14 0 21 11,8
(b) képletű csoport. —NHCH?-/1 2 68,2 9 20,9 15 0
(c) képletű csoport. — nhch2-£) 3 69,0 10 26,6 16 0
(e) képletű csoport. — IH \_/ 4 62,0 11 20,9 17 0
(f) képletű csoport. —hOl—CH2CH2OH 5 72,6 12 30,1 18 0
(g) képletű csoport. — N~N 6 62,9 13 18,1 19 0
-nhch3 7 68,4 - - 20 0

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás a (III) általános képletű lankacidin-karbamát-származékok és ezek sóinak előállítására, a képletben
    Rj jelentése hidroxil- vagy 2-6 szénatomos alkanoiloxi-csoport,
    R2 és R3 jelentése hidrogénatom, fenilcsoport vagy adott esetben egy piridilcsoporttal szubsztituált 1-6 szénatomos alkilcsoport, vagy
    R2 és R3 együttes jelentése a közbezárt nitrogén- 60
    50 atommalegyüttmorfolino,pirrolidino-,piperidinovagy piperazino-csoport, amely utóbbi adott esetben a szabad nitrogénatomján 1-6 szénatomos alkil-, hidroxi-(l-6 szénatomos alkil)- vagy piridilcsoporttal lehet helyettesítve,
    55 azzal jellemezve, hogy egy (I) általános képletű vegyületet - R[ jelentése a fentiekben megadottal azonos, X jelentése halogénatom, Y jelentése halogénatom, 1-6 szénatomos alkilcsoport vagy trihalogén-(l-6 szénatomos alkil)-csoport - egy (II) általános képletű vegyülettel - a képletben R2 és R3 jelentése a fentiekben
    HU 207 732 Β megadott - reagáltatunk, majd a kapott vegyületet kívánt esetben sóvá alakítjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót szerves oldószerben, így diklór-metánban, kloroformban, 1,2-diklór-etánban, tetrahid- 5 rofuránban, 1,4-dioxánban, acetonitrilben, etil-acetátban vagy metil-acetátban végezzük.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan (III) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében R, jelentése hidroxil- vagy acetoxicsoport és R2 és R3 közül az egyik szubsztituens jelentése hidrogénatom, és a másik szubsztituens jelentése adott esetben piridil-csoporttal szubsztituált 1-6 szénatomos alkilcsoport, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási vegyületeket alkalmazzuk.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás olyan (III) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében az adott esetben piridil-csoporttal szubsztituált 1-6 szénatomos alkilcsoport jelentése metil-, etil-, n-propil-, izopropil-, η-butil-, izobutil-, terc-butil-, n-pentil- vagy n-hexilcsoport, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási vegyületeket alkalmazzuk.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan (ΠΙ) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében
    Rí jelentése hidroxil- vagy acetoxicsoport, továbbá R2 és R3 jelentése a szomszédos nitrogénatommal együtt, adott esetben a szabad nitrogénatomon hidroxi-etil-, vagy piridilcsoporttal szubsztituált peperazinocsoport, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási vegyületeket reagáltatjuk.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan (III) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében
    Rj jelentése hidroxi- vagy acetoxicsoport, továbbá R2 és R3 jelentése a közbezárt nitrogénatommal együtt a szabad nitrogénatomon metilcsoporttal szubsztituált piperazino-csoport, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási vegyületeket reagáltatjuk.
HU904596A 1989-07-25 1990-07-24 Process for producing antimicrobial lancacidin-carbamate derivatives HU207732B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP19181889 1989-07-25

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU904596D0 HU904596D0 (en) 1990-12-28
HUT54369A HUT54369A (en) 1991-02-28
HU207732B true HU207732B (en) 1993-05-28

Family

ID=16281037

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU904596A HU207732B (en) 1989-07-25 1990-07-24 Process for producing antimicrobial lancacidin-carbamate derivatives

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5210224A (hu)
EP (1) EP0410320B1 (hu)
JP (1) JP2752236B2 (hu)
KR (1) KR0147058B1 (hu)
AT (1) ATE128467T1 (hu)
CA (1) CA2021881C (hu)
DE (1) DE69022660T2 (hu)
DK (1) DK0410320T3 (hu)
ES (1) ES2076995T3 (hu)
HU (1) HU207732B (hu)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS4810442B1 (hu) * 1968-10-26 1973-04-03
SE368705B (hu) * 1969-03-31 1974-07-15 Takeda Chemical Industries Ltd
US4914206A (en) * 1985-10-06 1990-04-03 Takeda Chemical Industries, Ltd. Lankacidin derivatives and production thereof
EP0226896B1 (en) * 1985-12-05 1993-09-15 Takeda Chemical Industries, Ltd. Lankacidin derivatives and production thereof

Also Published As

Publication number Publication date
DK0410320T3 (da) 1995-11-06
DE69022660T2 (de) 1996-02-29
ATE128467T1 (de) 1995-10-15
CA2021881C (en) 2001-04-24
JPH03130290A (ja) 1991-06-04
DE69022660D1 (de) 1995-11-02
US5210224A (en) 1993-05-11
HUT54369A (en) 1991-02-28
HU904596D0 (en) 1990-12-28
KR910002860A (ko) 1991-02-26
KR0147058B1 (ko) 1998-08-17
CA2021881A1 (en) 1991-01-26
ES2076995T3 (es) 1995-11-16
EP0410320A1 (en) 1991-01-30
JP2752236B2 (ja) 1998-05-18
EP0410320B1 (en) 1995-09-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5733924A (en) DC 107 derivatives and treatment methods
RU2113438C1 (ru) Производные галантамина и фармацевтическая композиция
JP2664343B2 (ja) ガランタミン誘導体、それらの製法および医薬としてのそれらの使用
DE60012888T2 (de) Mevinolinderivate
EP0760368A1 (en) Novel pyrimidine derivative
DE60017941T2 (de) Benzoesäureester von oxazolidinonen, die hydroxyacetylpiperazin-gruppen tragen
DE69333339T2 (de) 7,8-Zyclopropataxane mit Antitumorwirkung
EP1117652B1 (de) Tan-1057 derivate
EP1003735A1 (en) Quinolizine carboxylic acid derivatives
US5258383A (en) DC-89 derivatives
US5166203A (en) Quinolinecarboxylic acid derivatives, antibacterial agent containing the same
EP0647644B1 (de) Aktibakteriell wirksame Pyrido 1,2,3-d,e 1,3,4 Benzoxadiazinderivate
HU207732B (en) Process for producing antimicrobial lancacidin-carbamate derivatives
DE10061542A1 (de) Alkanoylamino-pyrimidine
HU202548B (en) Process for producing epipodophyllotoxin-glycoside-4'-acyl derivatives and pharmaceutical compositions comprising such compounds
US6545148B2 (en) Process for preparing certain substituted caprolactams
US5248692A (en) DC-89 derivatives as anti-tumor agents
CA3056571C (en) N-phosphonoxymethyl prodrugs of hydroxyalkyl thiadiazole derivatives
GB2114980A (en) Ergotalkaloids
KR0179986B1 (ko) 광학적 활성의 피리도벤즈옥사진 유도체

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: TAKEDA SCHERING-PLOUGH ANIMAL HEALTH K.K., JP

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees