HU207726B - Process for producing n-heteroaryl-4-quinolin-amine derivatives and pharmaceutical compositions containing them - Google Patents
Process for producing n-heteroaryl-4-quinolin-amine derivatives and pharmaceutical compositions containing them Download PDFInfo
- Publication number
- HU207726B HU207726B HU902693A HU269390A HU207726B HU 207726 B HU207726 B HU 207726B HU 902693 A HU902693 A HU 902693A HU 269390 A HU269390 A HU 269390A HU 207726 B HU207726 B HU 207726B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- formula
- compound
- preparation
- pyrrol
- quinolinamine
- Prior art date
Links
- 0 *C(C1N*)C(*)=Nc2c1cccc2 Chemical compound *C(C1N*)C(*)=Nc2c1cccc2 0.000 description 3
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07D—HETEROCYCLIC COMPOUNDS
- C07D401/00—Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, at least one ring being a six-membered ring with only one nitrogen atom
- C07D401/02—Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, at least one ring being a six-membered ring with only one nitrogen atom containing two hetero rings
- C07D401/12—Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, at least one ring being a six-membered ring with only one nitrogen atom containing two hetero rings linked by a chain containing hetero atoms as chain links
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P25/00—Drugs for disorders of the nervous system
- A61P25/04—Centrally acting analgesics, e.g. opioids
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P25/00—Drugs for disorders of the nervous system
- A61P25/28—Drugs for disorders of the nervous system for treating neurodegenerative disorders of the central nervous system, e.g. nootropic agents, cognition enhancers, drugs for treating Alzheimer's disease or other forms of dementia
Landscapes
- Organic Chemistry (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Neurosurgery (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- Neurology (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Public Health (AREA)
- Pain & Pain Management (AREA)
- Hospice & Palliative Care (AREA)
- Psychiatry (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
- Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
Description
A leírás terjedelme: 30 oldal (ezen belül 15 lap ábra)
HU 207 726 Β
A találmány tárgya eljárás N-heteroaril-4-kinolinamin-származékok, valamint hatóanyagként ilyen vegyületeket tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására.
A találmány szerinti eljárással az új (I) általános képletű vegyületeket és savaddíciós sóikat állítjuk elő - a képletben
R jelentése (a), (b) vagy (c) általános képletű csoport, amely képletekben
R3 és R4 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, rövidszénláncú alkil-, -CHO, -CH = CH2, -CH = CHCO2C2H5,
-CH2N(C2H5)2 vagy (d) képletű csoport,
R1 jelentése, ha jelen van, hidrogénatom, rövidszénláncú alkil-, -CH2C=CH, (e) képletű csoport vagy (f) általános képletű csoport, amely képletben R3 jelentése metilcsoport vagy rövidszénláncú alkoxicsoporttal monoszubsztituált fenilcsoport,
R2 jelentése, ha jelen van, rövidszénláncú alkil- vagy -CH2C=CH csoport.
X jelentése hidrogénatom, halogénatom vagy trifluormetil-csoport, és a két Y csoport jelentése hidrogénatom vagy R1 jelenléte esetén együttesen -(CH2)4 csoport is lehet.
Az (I) általános képletű vegyületek analgetikus tulajdonságúak, és előnyösen alkalmazhatók különböző memóriazavarok, így például csökkent kolinergiás funkció, így például Alzheimer-megbetegedések kezelésére.
Az (I) általános képletű vegyületek gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sóinak, szolvátjainak, így például hidrátjainak előállítást eljárása is a találmány oltalmi körébe tartozik.
Az (I) általános képletben a szaggatott vonal azt jelenti, hogy az (I) általános képletű vegyületek (la és Ib) általános képletű vegyületeket foglalnak magukban. így ha R) jelen van, R2 nincs jelen. Ha R, nincs jelen, a két Y csoport hidrogénatomot jelent és R2 csoport jelen van.
Y csoport jelentésétől függően az (la) általános képletű vegyületek (Ic) és (Id) általános képletű vegyületeket foglalnak magukban.
R csoport jelentésétől függően az (la) általános képletű vegyületek (le), (lf) és (lg) általános képletű vegyületeket foglalnak magukban.
A fenti (I) általános képletben a rövidszénláncú alkil-csoport lehet bármely 1-6 szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport, így például metil-, etil-, η-propil-, izopropil-, szek-butil, valamint egyenes vagy elágazó láncú pentil- vagy hexilcsoport.
A rövidszénláncú alkoxicsoport lehet bármely 1-6 szénatomos egyenes vagy elágazó láncú alkoxicsoport, így például metoxi-, etoxi-, n-propoxi, izopropoxi-, η-butoxi-, izo-butoxi-, szek-butoxi-, terc-butoxi-, valamint egyenes vagy elágazó láncú pentoxi- vagy hexoxi-csoport.
A halogénatom lehet fluor-, klór-, bróm- vagy jódatom.
A találmány szerinti (I) általános képletű vegyületeket, valamint sóikat valamely, a következőkben leírt eljárással vagy azok kombinálásával állíthatjuk elő. A következőkben ismertetésre kerülő eljárásokban szereplő vegyületek képletében az egyes szubsztituensek jelentése azonos az előzőekben megadott jelentésekkel.
a) eljárás
Ennél az eljárásnál egy (II) általános képletű vegyületet reagáltatunk egy (III) általános képletű vegyülettel, amely képletekben R6 jelentése (a’),, (b’) vagy (c) képletű csoport, ahol R8 jelentése hidrogénatom vagy rövidszénláncú alkilcsoport és R7 jelentése hidrogénatom vagy rövidszénláncú alkilcsoport. Ennél az eljárásnál (IV) általános képletű vegyületeket nyerünk, és a reakciót az A) rekcióvázlaton szemléltetjük.
A reakciót általában alkalmas oldószerben, így például izopropanolban végezzük 20 és 150 °C közötti hőmérsékleten és előnyösen kis mennyiségű éteres sósavat adagolunk a reakciórendszerbe.
b) eljárás
Az előző a) eljárás szerint nyert (IVa) általános képletű vegyületet erős bázissal, így például nátrium-hidriddel vagy kálium-hidriddel reagáltatjuk alkalmas oldószer, így például poláros aprotikus oldószer, például dimetilformamid, dimetil-szulfoxid, éter, vagy aromás szénhidrogén jelenlétében általában -10 és 50 °C közötti, előnyösen 0 és 25 °C közötti hőmérsékleten, amikor is a (IVa) általános képletű vegyület anion-formáját nyerjük, amelyet ezután egy R9-W általános klorid- vagy bromidvegyülettel - a képletben R9 jelentése rövidszénláncú alkilcsoport vagy -CH2CsCH és W jelentése klór- vagy brómatom - reagáltatjuk általában -10 és 80 °C közötti, előnyösen 0 °C és 25 °C közötti hőmérsékleten, amikor is (V) általános képletű vegyületet nyerünk. A reakciót a b) reakcióvázlaton szemléltetjük.
A fentiek szerinti reakciónál egy másik terméket, egy (VI) általános képletű vegyületet is nyerünk az (V) általános képletű vegyülettel egyidejűleg. A két vegyületet ismert módon választjuk el egymástól. Ezt a reakciót a C) reakcióvázlaton szemléltetjük.
c) eljárás
Ennél az eljárásnál egy (Vlla) vagy (Vllb) általános képletű vegyületet - a képletekben R!0 jelentése hidrogénatom, rövidszénláncú alkilcsoport vagy -CH2C=CH csoport -, amelyet valamely előzőek szerinti eljárással állítottunk elő, foszfor-oxi-kloriddal és dimetil-formamiddal reagáltatunk, amikor is (Villa) vagy (VlIIb) általános képletű vegyületet nyerünk. A reakciót a D) reakcióvázlaton szemléltetjük.
A fenti reakciót általában a Vilsmeier-reakcióban alkalmazott reakciókörülmények szerint vitelezzük ki. Általában alkalmas oldószerben végezzük a reakciót, így például halogénezett szénhidrogénekben, 20100 °C közötti hőmérsékleten.
A fenti reakció során kapott két izomert - az egyik az a termék, amelynél a formilcsoport a pírról gyűrű
2- helyzetében, a másik pedig, amikor a formilcsoport a
3- helyzetben helyezkedik el - egymástól ismert eljárások szerint választjuk el.
HU 207 726 Β
d.) eljárás
Az előző lépés szerint nyert (Villa) vagy (VlIIb) általános képletű vegyületet a Witting-reakció szerint egy (C6Hj)3P=CH2 képletű iliddel reagáltatjuk, amikor is (IXa) vagy (IXb) általános képletű vegyületet nyerünk. A reakciót az E) reakcióvázlaton szemléltetjük.
A fenti reakciót általában a Witting-reakciónál alkalmazott reakciókörülmények között végezzük. így például az ilid-vegyületet ismert módon metil- vagy rövidszénláncú alkil-trifenil-foszfónium-bromidból megfelelő bázissal, így például nátrium-hidriddel, kálium-terc-butoxiddal vagy n-butil-lítiummal állítjuk elő megfelelő oldószerben, például vízmentes éteres oldószerben, így például 1,2-dimetoxi-etánban vagy dietiléterben. Ezután az így frissen készült ilid-vegyületet tartalmazó oldathoz alkalmas oldószerben, így például vízmentes éterben oldott (VHIa) és (VlIIb) általános képletű vegyületet adagolunk és a keveréket általában -10 és 80 °C közötti hőmérsékleten keverjük.
e) eljárás
A (Villa) vagy (VlIIb) általános képletű vegyületet trietil-foszfono-acetáttal és erős bázissal, így például nátrium-hidriddel reagáltatjuk lényegében az előző d) eljárási lépésnél leírt reakciókörülmények között, amikor is (Xa) vagy (Xb) vegyületeket nyerünk (HornerEmmons-reakció). A reakciót az F) reakcióvázlaton szemléltetjük.
f) eljárás
A (IXa) vagy (IXb) vegyületet megfelelő katalizátor, így például szénhordozós palládium- vagy platinakatalizátor jelenlétében alkalmas közegben, így például etanolban hidrogénezzük általában 25-80 °C közötti hőmérsékleten, amikor is (Xla) vagy (Xlb) általános képletű vegyületeket nyerünk. A reakciót a G) reakcióvázlaton szemléltetjük.
g) eljárás
A (Villa) általános képletű vegyületet formaldehiddel és dietil-aminnal vagy piperidinnel reagáltatjuk, amikor is (ΧΠ) vagy (XIH) általános képletű vegyületet nyerünk (Mannich-reakció). Ezt a reakciót általában alkalmas oldószerben, így például 1,4-dioxánban vagy etanolban 25-100 °C közötti hőmérsékleten végezzük. A reakciót a H) reakcióvázlaton szemléltetjük.
Eljárhatunk úgy is, hogy egy (Vllb) általános képletű vegyületet formaldehiddel és dietil-aminnal vagy piperidinnel ragáltatunk, amikor is (XIV) vagy (XV) általános képletű vegyületet nyerünk. Ezt a reakciót lényegében a fentiekben leírt reakciókörülmények között végezzük. A reakciót az I) reakcióvázlaton szemléltetjük.
A c)-g) eljárásokat analóg módon hajtjuk végre azokban az esetekben, amikor Rj nincs jelen, és R2 jelen van.
h) eljárás
Egy (Va) általános képletű vegyületet, amelyet a b) eljárás szerint állítottunk elő, formaldehiddel és morfolinnal vagy egy (XVI) általános képletű szekunder aminnal reagáltatunk, amikor is (XVII) vagy (XVIII) általános képletű vegyületet nyerünk (Mannich-reakció). Ezt a reakciót lényegében a g) eljárásnál leírtak szerint végezzük. A reakciót a J) reakcióvázlaton mutatjuk be.
Az (I) általános képletű vegyületek analgetikus hatásúak, emlősöknél mutatott fájdalomcsillapító hatásuk révén. Ezt a hatást az (I) általános képletű vegyieteknél a 2-fenil-l,4-benzokinon által indukált „writhing” (PQW) teszttel mutattuk ki egereknél, amely az analgetikumokra elfogadott standard vizsgálati módszer. [Proc. Soc. Exptl. Bioi. Med., 95,729 (1957)].
Az (I) általános képletű vegyületekre kapott vizsgálati eredményeket (százalékos gátlási értéke 20 mg/kg se. dózis esetében) a következő 1. táblázatban foglaljuk össze egy ismert vegyület hasonló adatával együtt.
1. táblázat Analgetikus aktivitás
Vegyület | PQW százalékos gátlás 20 mg/kg se. dózisnál |
N-(lH-pirrol-l-il)-7-trifIuor-rnetil-4- kinolin-amin-hldroklorid | 48% |
N-( lH-indol-1 -il)-4-kinolin-aminmaleát | 32% |
N-(lH-pirrol-l-il)-4-kinoIin-amin- hidroklorid | 26% |
N-propil-N-(lH-pirrol-1 -il)-4-kinolin-amin-maleát | 33% |
N-(lH-pirrol-l-il)-l,2,3,4-tetrahidro- 9-akridin-hidroklorid | 43% |
N-(4-kinolinil)-9H-karbazol-9-amin- hidroklorid | 30% |
l-£(7-klór-4-kinolinil)-propil-amino]1 H-pirrol-2-karbaIdehid | 31% |
7-klór-N-propil-N-(l H-pirrol-1 -il)-4kinolin-amin-maleát | 42% |
l-[(7-klór-4-kinolinil)-propil-amino]- lH-pirrol-3-karbaIdehid | 42% |
7-klór-l-(2-propinil)-N-(lH-pirroI-l- 11)-4-( lH)-kinolin-amin | 48% |
7-klór-N-(2-dietil-amino-metil-lH- pirrol-l-il)-4-kinolin-amin | 55% |
N-(3-metil-lH-indol-l-il)-4-kinolin- amin-hidroklorid | 44% |
N-propil-N-(4-kinolinil)-9H-karb- azol-9-amin | 55% |
N-(3-metil-lH-indol-l-il)-N-propil1,2,3,4-tetrahidiO-9-akridin-amin | 42% |
7-klór-N-[2-(l-piperidinil)-metil-lH- pirrol-l-il]-4-kinolin-amin | 35% |
Összehasonlító vegyület Propoxyphene | 50% 3,9 mg/kg, se. dózisnál |
HU 207 726 Β (I) általános képletű vegyületek alkalmasak továbbá különböző memóriazavarok kezelésére is, amelyekre csökkent kolinergiás funkció jellemző, így például alkalmas Alzheimer-kór kezelésére.
Az (I) általános képletű vegyületeknek azt a hatását, hogy kolinergiás memóriazavarok kezelésére alkalmasak „Dark Avoidance Assay” segítségével mutattuk ki, amelyek alapján ezen vegyületek sokkal szélesebb dózis intervallumban aktívak, mint az eddig ismert vegyületek, ami igen jelentős gyógyászati előny. Ezen teszt során 24 órán át vizsgáltuk az egerek emlékezési képességét valamilyen kellemetlen ingerre. Az egereket sötét rekeszeket tartalmazó kamrába helyeztük, majd erős fénysugárral megvilágítottuk a sötét rekeszeket, ahol még egy, a kamra alján elhelyezett fémlemez segítségével elektromos sokkot is alkalmaztunk. Ezután az állatokat eltávolítottuk a vizsgálati berendezésből és 24 óra elteltével vizsgáltuk, hogy milyen mértékben képesek az elektromos sokkra visszaemlékezni.
Ha az egereknek scoposamint adagolunk - ami egy ismert, emlékezetkihagyást okozó antikolinergiás szer - a fenti vizsgálatot megelőzően, az állatok 24 óra elteltével ismét bemennek a vizsgáló berendezés sötét rekeszébe. A scopolaminnak ez a hatása a vizsgált hatóanyagokkal blokkolható, azaz megnövelhető az az időintervallum, amíg a kísérleti állatok a sötétkamrába ismételten visszamennék.
A vizsgált vegyületek fenti hatását azon állatok százalékos mennyiségével jellemeztük, amelyeknél a scopolamin blokkolása után megnövekedett a sötétkamrába való belépés ideje a vizsgáló berendezésbe való helyezést követően.
A kapott eredményeket a következő 2. táblázatban foglaljuk össze és megadjuk az összehasonlító vegyület hasonló adatát is.
2. táblázat „Dark Avoidance Assay”
Vegyület | Dózis (mg/kg, se.) | Állatok %-os mennyisége, amelyeknél scopolamin által kiváltott emlékezetkihagyásnál javulás következett be |
N-(lH-pirrol-1 -il)-7-trifluor-metil-4-kinolin-ami- hidroklorid | 1,25 | 401¾ |
N-( IH-pinol- l-il)-4-kinolin-amin-hidroklorid | 0,16 | 47% |
N-propil-N-( 1 H-pirrol-1 il)-4-kinolin-amin-maleát | 0,16 | 33% |
N-( lH-pirrol-1 -il)-l ,2,3,4tetrahidro-9-akridin-aminhidroklorid | 0,63 | ; 20% |
Vegyület | Dózis (mg/kg, se.) | Állatok %-os mennyisége, amelyeknél scopolamin által kiváltott emlékező tkihagy ásnál javulás következett be |
7-klór-N-propil-N-(lH-pir- rol-l-il)-4-kinolin-amin- maleát | 0,31 | 20% |
Összehasonlító vegyület Physostigmine | 0,31 | 20% |
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületek hatásos mennyiségét különbözőképpen adagolhatjuk a betegeknek, így például orálisan kapszulák vagy tabletták formájában, parenterálisan steril oldatok vagy szuszpenziók formájában vagy egyes esetekben intravénásán szintén steril oldat-készítmények formájában. A szabad bázis formában előállított vegyületeket gyakran gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sóik formájában alkalmazzuk a készítményekben elsó'sorban a nagyobb stabilitásuk, kristályosításra való alkalmasságuk és megnövelt oldhatóságuk miatt.
A gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sók előállításához szervetlen savakat, így például sósavat, hidrogén-bromidot, kénsavat, salétromsavat, foszforsavat vagy perklórsavat, továbbá szervetlen savakat, így például borkősavat, citromsavat, ecetsavat, borostyánkősavat, maleinsavat, fumársavat vagy oxálsavat alkalmazunk.
A találmány szerinti eljárással előállított gyógyszerkészítményeket, így például az orális adagolásra alkalmas készítményeket úgy állítjuk elő, hogy a hatóanyagot inért hígítóanyaggal vagy ehető hordozóanyaggal keverjük el, vagy pedig a hatóanyagot zselatinkapszulákba foglaljuk vagy tablettákká alakítjuk. Az orális adagolásra alkalmas készítményeket például tabletták, ostyák, kapszulák, elixírek, szuszpenziók, szirupok, rágógumik formájában állítjuk elő. Ezek a készítmények legalább 0,5 tömeg% hatóanyagot tartalmaznak, de ez a mennyiség függ az adott hatóanyagtól, és általában értéke 4 és 70 tömeg% közötti érték egységenként. A készítményekben a hatóanyag mennyiségét általában úgy választjuk meg, hogy az megfeleljen az egyszeri szükséges dózisnak. A találmány szerinti eljárással előállított orális adagolásra alkalmas készítmények általában 1-300 mg hatóanyagot tartalmaznak.
A tabletták, pirulák, kapsz: OÁ, vagy ostyakészítmények például a következő adalékanyagokat tartalmazhatják még: kötőanyag, így például mikrokristályos cellulóz, tragantgumi vagy zselatin; keményítő vagy laktóz, dezintegrálószer, így például alginsav, Primogel, kukoricakeményítő; csúsztatóanyag, így például magnéziumsztearát vagy Sterotex; kolloidális eloszlású szilícium-dioxid; édesítőszer, így például szacharóz vagy szacharin; ízesítőanyag, így például borsmenta, metil-szalicilát vagy narancsíz. Ha dózisegységként kapszulát állítunk
HU 207 726 Β elő, az még a fentieken kívül további adalékanyagként folyékony hordozóanyagot, így például zsíros olajokat is tartalmazhat. Egyéb dózisegységekhez még különböző más módosítóanyagokat is alkalmazhatunk, így például különböző bevonóanyagokat. A tablettákat és pirulákat bevonhatjuk cukor-, sellak- vagy más enterális bevonattal. A szirup készítmények tartalmazhatnak a hatóanyagon kívül még szacharózt és édesítőszereket, továbbá konzerválószereket, festék- és színező-, valamint ízanyagokat. A gyógyszerkészítmények előállításánál felhasznált anyagok mindegyikének gyógyszerészetileg tisztának és nem toxikusnak kell lenni a felhasznált mennyiségben.
Parenterális adagolásra alkalmas gyógyszerkészítmények például az oldatok vagy szuszpenziók. Ezen készítmények legalább 0,1 tömeg%, általában 0,5 és 30 tömeg% hatóanyagot tartalmaznak. A hatóanyag mennyisége ezen készítményekben is úgy van megválasztva, hogy alkalmas dózist képviseljen. A találmány szerinti eljárással előállított parenterális készítmények általában 0,5-100 mg hatóanyagot tartalmaznak.
A következőkben felsorolunk néhány találmány szerinti eljárással előállított konkrét vegyületet: N-(lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amin; 7-klór-N-(lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amin; N-(lH-pirrol-l-il)-7-trifluor-metil-4-kinolin-amin; N-metil-N-( 1 H-pirrol-1 -il)-4-kinolin-amin; 7-klór-N-metil-N-(lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amin; N-(lH-pirrol-l-il)-7-trifluor-metil-4-kinolin-amin; 7-klór-N-propil-N-(lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amin; N-(l H-pirrol-1-il)-4-kinolin-amin; N-(3-metil-lH-indol-l-il)-4-kinolin-amin; 7-klór-N-(lH-indol-l-il)-N-propil-4-kinolin-amin; N-(lH-pirrol-l-il)-l,2,3,4-tetrahidro-9-akridin-amin; N-(lH-indol-1 -il)-1,2,3,4-tetrahidro-9-akridin-amin; N-(3-metil-lH-indol-l-il)-l,2,3,4-tetrahidro-9-akridinamin;
N-(4-kinolinil)-9H-karbazol-9-amin;
N-(2-metil-lH-indol-l-il)-l,2,3,4-tetrahidro-9-akridinamin;
N-propil-N-(lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amin;
-propil-N-(lH-pirrol-1 -il)-4( 1 H)-kinolin-amin;
7-klór-N-(2-propinil)-N-(lH-pirrol-l-il)-4-kinolinimin;
7-klór-1 - (2-propinil)-N-( 1 H-p irro 1 -1 -i 1)-4( 1 H)-kinolinamin;
N-(3-metil-1 H-indol-1 - il) -N-prop i 1-1,2,3,4-tetrahidro9-akridin-amin;
N-propil-N-(4-kinolinil)-9H-karbazol-9-amin;
N-(9H-karbazol-9-il)-l-propil-4(lH)-kinolin-imin;
l-(metil-4-kinolinil-amin)-lH-pirrol-2-karbaldehid;
l-(metil-4-kinolinil-amin)-lH-pirrol-3-karbaldehid;
l-[(7-klór-4-kinolinil)-metil-amino]-lH-pirrol-2-karbaldehid;
l-[(7-klór-4-kinolinil)-metil-amino]-lH-piirol-3-karbaldehid;
l-[(7-kIór-4-kinolinil)-propil-amino]-lH-pirrol-2-karbaldehid;
l-[(7-klór-4-kinolinil)-propil-amino]-lH-pirrol-3-karbaldehid;
N-metil-N-(2-etenil-lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amin;
7-klór-N-(2-etenil-lH-pirrol-l-il)-N-metil-4-kinolinamin;
7-klór-N-propil-N-(2-etenil-lH-pirrol-l-il)-4-kinolinamin;
3-[l-(metil-4-kinolinil-amino)-lH-pirrol-2-il]-2-propénsav-etil-észter,
3-{l-[(7-klór-4-kinolinil)-metil-amino]-lH-piiTol-2il }-2-propénsav-etil-észter, N-metil-N-(2-etil-lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amin; 7-klór-N-(2-etil-lH-pirrol-l-il)-N-metil-4-kinolinamin;
7-klór-N-(2-dietil-amino-metil-1 H-pirrol-1 -il)-4-kinolin-amin;
N-(2-dietil-amino-metil-lH-pirrol-l-il)-N-metil-7-trifluor-metil-4-kinolin-amin;
7-klór-N-[2-(l-piperidinil)-metil-lH-pirrol-l-il]-4-kinolin-amin;
7-klór-N-[4-(4-metil-piperazin-2-il)-2-butinil]-N-(lHpirrol-l-il)-4-kinolin-amin; és 7-klór-N-{4-[4-(2-metoxi-fenil-piperazin-l-il]-2-butinil-N-(lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amin.
A következő példákkal a találmány szerinti eljárást közelebbről illusztráljuk.
1. példa
N-(lH-pirrol-l-il )-4-kinolin-amin-hidroklorid g 4-klór-kinolint és 6 g 1-amino-pirrolt feloldunk 100 ml izopropanolban, amely még 1 ml telített dietiléter/sósavat is tartalmaz, és a kapott keveréket 80 °C hőmérsékleten 30 percen át keverjük, majd lehűtjük, vízzel elkeverjük, nátrium-karbonáttal meglúgosítjuk és diklórmetánnal extraháljuk. A szerves extraktumot egymást követően vízzel, majd telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és betöményítjük, amikor is 12 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 165-168 °C. Ezen anyag 4 g-ját ezután hidroklorid-sóvá alakítjuk, kétszer metanol/dietil-éter elegyből átkristályosítjuk, amikor 2,9 g cím szerinti vegyületet nyerünk, op.: 233-234 °C.
Elemanalízis a Ci3HhN3xHC1 összegképletű vegyületre:
számított: C% = 63,54, H% = 4,92, N%= 17,11, mért: C% = 63,10, H% = 5,01, N%= 16,99.
2. példa
7-klór-N-(lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amin-hidroklorid g 4,7-diklór-kinolint feloldunk 100 ml izopropanolban és hozzáadagolunk 2,46 g l-amino-pirrolt és 1 ml dietil-éteres sósavat. A kapott keveréket 80 °C hőmérsékleten 1 órán át keverjük, majd vízbe öntjük és diklór-metánnal háromszor extraháljuk. Az extraktumokat egyesítjük, vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk.
Szűrés, majd az oldószer elpárologtatósa után 5,54 g szilárd anyagot nyerünk, amelyet 10%-os etilacetát/DCM (diklór-metán) elegyből átkristályosítva
3,3 g szilárd anyagot nyerünk. Ezt metanolban feloldjuk, az oldatot dietil-éteres sósavval pH=l értékre
HU 207 726 Β megsavanyítjuk, a kiváló csapadékot elválasztjuk, amikor is 2,7 g cím szerinti terméket nyerünk, op.: 250251 °C (bomlik).
Elemanalízis a C]3H|OClN3xHCl összegképletű vegyületre;
számított: C% = 55,71, H% = 3,93, N% = 15,00, mért: C% = 55,56, H% = 3,98, N% = 14,95.
3. példa
N-(l H-pirrol-I-11)-7-trifluor-m.etil-4-kinolÍn-aminhidroklorid g 4-klór-7-(trifluor-metil)-kinolint és 2,1 g 1Hpirrol-l-amint feloldunk 100 ml 1 ml telített dietil-éteres sósavat is tartalmazó izopropanolban, 30 percen át visszafolyatás közben melegítjük, majd lehűtjük, elkeverjük vízzel, nátrium-karbonáttal meglúgosítjuk, és dietil-éterrel extraháljuk. A szerves extraktumot egymást követően vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és betöményítjük. Ily módon 6,5 g szilárd anyagot nyerünk, amelyet hidroklorid-sóvá alakítunk, kétszer metanol/dietil-éter elegyből átkristályosítjuk, amikor is 2,4 g cím szerinti vegyületet nyerünk fehér kristályos anyag formájában, op.: 260 °C (bomlik).
Elemanalízis a C|4H10F3N3xHCI összegképletű vegyületre:
számított: C% = 53,60, H% = 3,53, N% = 13,40, mért: C% = 53,68, H% = 3,39, N% = 13,64.
4. példa
N-metil-N-(l H-pirrol-1 -il)-4-kinolin-amin-maleát g 4-klór-kinoIint feloldunk 1 ml dietil-éteres sósavat is tartalmazó 150 ml izopropanolban és cseppenként hozzáadunk 20 ml izopropanolban oldott 15,86 g 1-metil-amino-pirrolt, majd a kapott keveréket 70 °C hőmérsékleten 3 órán át keverjük.
A keveréket ezután lehűtjük, vízbe öntjük, nátriumkarbonáttal meglúgosítjuk, a vizes keveréket etil-acetáttal extraháljuk, a szerves réteget vízzel, majd telített nátriumkloriddal mossuk, majd magnézium-szulfáton szárítjuk.
Szűrés után az oldószert elpárologtatva 37,85 g olajos anyagot nyerünk, amelyet szilikagélen kromatografálunk (HPLC, 50% etil-acetát/DCM), a kívánt terméket tartalmazó frakciókat betöményítjük, a kapott olajos anyag állás közben megszilárdul, mennyisége 30,7 g, op.: 101104 °C. Az így kapott anyagból 3 g-ot feloldunk metanolban, maleinsavval megsavanyítjuk, a kiváló csapadékot elválasztjuk, a szilárd anyag (4,02 g) a cím szerinti terrmék, amelyet etanolból átkristályosítunk (100%). A kapott kristályos anyagot elválasztva 3,3 g terméket nyerünk, op.: 190-192 °C.
Elemanalízis a C14H13N3xC4H4O4 összegképletű vegyületre:
számított: C% = 63,72, H% = 5,01, N%= 12,39, mért: C% = 63,57, H% = 5,09, N%= 12,32.
5. példa
7-klór-N-metil-N-(lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-aminhidroklorid
275 ml izopropanolt elkeverünk 4,7-diklór-kinolinnal (25 g), majd hozzáadagolunk 2 ml dietil-éteres sósavat, és a kapott oldatot 25 ml izopropanolban oldott 15 g N-(metil-amino)-pirrolhoz adagoljuk. A kapott keveréket 95 °C hőmérsékleten visszafolyatás közben 5 órán át melegítjük, majd 1 liter jeges vízbe öntjük, és 5 percen át keverjük. A pH értékét nátriumkarbonáttal 10-re beállítjuk, a keveréket kétszer etilacetáttal extraháljuk, a szerves réteget vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk.
Szűrés, majd az oldószer elpárologtatása után 32 g olajos anyagot nyerünk, amelyet szilikagél oszlopon kromatografálunk (HPLC, etil-acetát/DCM = 1/1). A kívánt terméket tartalmazó frakciókat olajos anyaggá töményítjük, ami állás közben megszilárdul, és ily módon 29,6 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 82-83 °C.
Az így kapott anyagból 3,5 g-ot feloldunk 100 ml etanolban, a pH értékét dietil-éteres sósavval 1-re beállítjuk, hozzáadunk még 30 ml dietil-étert és a kiváló csapadékot szűrjük. Ily módon 3,4 g cím szerinti vegyületet nyerünk, op.: 225 °C, bomlik. Az anyagot etanol/dietil-éter = 1/1 elegyből átkristályosítva 2,5 g terméket nyerünk, op.: 230 °C (bomlik).
Elemanalízis a C14Hi2C1N3xHC1 összegképletű vegyületre:
számított: C% = 57,16, H% = 4,45, N%= 14,28. mért: C% = 56,75, H% = 4,47, N%= 14,14.
6. példa
N-metil-N-(IH-pirrol-l-il)-7-trifluor-metil-4-kinolin-amin-maleát g 4-klór-7-trifluor-metil-kinolint feloldunk 1 ml dietil-éteres sósavat is tartalmazó 150 ml izopropanolban, és cseppenként hozzáaadagolunk 40 ml izopropanolban oldott 11,63 g 1-metil-amino-pirrolt. A kapott keveréket 90 °C hőmérsékleten 4 órán át keverjük, majd lehűtjük, vízbe öntjük és nátrium-karbonáttal meglúgosítjuk. A vizes extraktumot etil-acetáttal extraháljuk, a szerves fázist vízzel, majd telített nátriumkloriddal mossuk és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk.
Szűrés és az oldószer elpárologtatása után 33 g szilárd anyagot nyerünk, amelyet szilikagél oszlopon kromatografálunk (HPLC, 10% etil-acetát/DCM). A kívánt terméket tartalmazó frakciókat betöményítjük, ily módon 33 g olajos anyagot nyerünk, amelyből 5,5 g-ot etanolban feloldunk és maleinsavval megsavanyítjuk. A kiváló csapadékot elválasztjuk, ez 3,3 g cím szerinti termék, op.: 165-167 °C.
Elemanalízis a C15H12F3N3xC4H4O4 összegképletű vegyületre:
számított: C% = 56,02, H% = 3,93, N%= 10,32, mért: C% = 56,02, H% = 3,94, N%= 10,30.
7. példa
7-klór-N-propil-N-( IH-pirrol- /-il)-4-kinolin-aminmaleáit / .
g 4,7-diklór-kinolint feloldunk 1 ml dietil-éteres sósavat is tartalmazó 100 ml izopropanolban, és hozzá6
HU 207 726 Β adagolunk cseppenként 20 ml izopropanolban oldott 3,47 g N-(propil-amino)-pirrolt, és a kapott keveréket 70 °C hőmérsékleten 6 órán át keverjük. A keveréket ezután vízbe öntjük, nátrium-karbonáttal meglúgosítjuk, és 5 percen át még keverjük. A vizes keveréket etil-acetáttal extraháljuk, a szerves fázist vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk.
Szűrés, majd az oldószer elpárologtatása után 8,83 g olajos anyagot nyerünk, ezt szilikagélen kromatografáljuk (HPLC, 10% etil-acetát/DCM), a kívánt terméket tartalmazó frakciókat olajos anyaggá töményítjük, amely állás közben megszilárdul (3,5 g). Ezt az anyagot etil-acetáf/metanol = 10/l elegyben oldjuk, maleinsavval megsavanyítjuk, a kiváló csapadékot elválasztjuk, amikor is 3,18 g cím szerinti vegyületet nyerünk, op.: 156-159 °C.
Elemanalízis a C16H16C1N3xC4H4O4 összegképletű vegyületre:
számított: C%=59,78, H%=4,98, N% = 10,46, mért: C%=59,74, H%=5,12, N% = 10,43.
8, példa
N-(lH-indol-l-il)-4-kinolin-amin-maleát g 4-klór-kinolint és 5 g lH-indol-1-amint feloldunk 100 ml izopropanolban, amely még 1 ml dietiléterrel telített sósavat is tartalmaz és 3 órán át visszafolyatás közben melegítjük, majd lehűtjük, vízzel elkeverjük, nátrium-karbonáttal meglúgosítjuk, és diklór-metánnal extraháljuk. A szerves extraktumot egymást követően vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, majd szűrjük és betöményítjük. A kapott szilárd anyagot flash-kromatográfiával tisztítjuk (szilikagél, 10% etil-acetát diklór-metánban), amikor is 6,5 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 128 °C. Ezt az anyagot maleátsóvá alakítjuk metanolban, amikor is
7,4 g cím szerinti terméket nyerünk kristályos anyag formájában, op.: 207-208 °C (bomlik). Ebből az anyagból 3 g-ot metanol/dietil-éter elegyéből átkristályosítva 2,6 g kristályos anyagot nyerünk, op.: 209210 °C (bomlik).
Elemanalízis a C17H13N3XC4H4O4 összegképletű vegyületre:
számított: C%=71,19, H% = 4,57, N% = 11,20, mért: C%=67,17, H% = 4,80, N% = 11,43.
9. példa
N-(3-metil-lH-indol-l-il)-4-kinolin-amin-hidroklorid
9,81 g 4-klór-kinolint feloldunk 1 ml dietil-éteres sósavat is tartalmazó 200 ml izopropanolban, és hozzáadagolunk 19 g (45%-os tisztaság) 3-metil-lH-indolamint, és a kapott keveréket 80 °C hőmérsékleten 6 órán át keverjük. A keveréket ezután lehűtjük, vízbe öntjük, nátrium-karbonáttal meglúgosítjuk, a bázikus vizes keveréket etil-acetáttal háromszor extraháljuk, a szerves extraktumokat egyesítjük, vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk, és vízmentes magnéziumszulfáton szárítjuk.
Szűrés és az oldószer elpárologtatása után 26 g szilárd terméket nyerünk, amelyet 20%-os etil-acetát/DCM eleggyel szilikagélen kromatografálunk (HPLC). A kívánt terméket tartalmazó frakciókat betöményítjük, amikor is 3,5 g szilárd anyagot nyerünk, ezt etanolban feloldjuk, dietil-éteres sósavval megsavanyítjuk, a kiváló csapadékot elválasztjuk, mennyisége
2,8 g, amelyet metanol/dietil-éter= 1/5 elegyből átkristályosítjuk, amikor is 2,2 g cím szerinti terméket nyerünk, op.: 196-200 °C.
Elemanalízis a C18H15N3xHCl összegképletű vegyületre:
számított: C% = 69,79, H% = 5,17, N%= 13,57, mért: C%=69,32, H%=5,13, N%= 13,34.
10. példa
7-klór-N-( lH-indol-1 -il)-N-propil-4-kinolin-aminmaleát ml l-metil-2-pirrolidinonhoz egymást követően
4,5 g 4,7-diklór-kinolint, 1 ml dietil-éteres sósavat és 30 ml l-metil-2-pirrolidinonban oldott 4 g N-(lH-indol-l-il)-N-propil-amint adagolunk, a kapott keveréket 130 °C hőmérsékleten 7 órán át keverjük, majd 500 ml jeges vízbe öntjük. A pH értékét ezután nátrium-karbonáttal 10-re beállítjuk, dietil-éterrel háromszor extraháljuk, az éteres fázist vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk.
Szűrés és az oldószer elpárologtatása után 2,3 g sűrű olajos anyagot nyerünk, amelyet szilikagélen kromatografálunk (1% metanol/DCM, HPLC), a kívánt terméket tartalmazó frakciókat egyesítjük, betöményítjük, amikor is 2 g olajos anyagot nyerünk, amelyet etanolban oldunk, dietil-éteres maleinsavval pH = 1-re beállítjuk, a kiváló csapadékot elválasztjuk, szárítjuk, amikor is 2,1 g kívánt terméket nyerünk, op.: 137— 138 °C.
Elemanalízis a C2oHlgClN3xC4H404 összegképletű vegyületre:
számított: C% = 63,79, H%=4,91, N% = 9,30, mért: C% = 63,68, H% = 4,76, N%=9,18.
11. példa
N-(l H-pirrol-141)-1,2,3,4-tetrahidro-9-akridinamin-hidroklorid
5,5 g 9-klór-l,2,3,4-tetrahidro-akridint [J. Org. Chem. 11, 359 (1946)] és 2,5 g 1 H-pirrol-1-amint feloldunk 100 ml izopropanolban, amely még 1 ml telített dietil-éteres sósavat is tartalmaz, és visszafolyatás mellett 1 órán át melegítjük, majd lehűtjük, dietil-éterrel hígítjuk és szűrjük. Ily módon 5,7 g szilárd anyagot nyerünk, amelyet metanol/dietil-éterből átkristályosítva 4 g fehér színű kívánt terméket nyerünk, op.: 305 °C (bomlik).
Elemanalízis a C17H17N3xHC1 összegképletű vegyületre:
számított: C%=68,10, H% = 6,05, N%= 14,02, mért: C% = 68,17, H% = 6,07, N% = 14,09.
HU 207 726 Β
12. példa
N-(lH-indol-l-il)·! ,2,3,4-tetrahidro-9-akridinamin-hidroklorid g 9-klór-l,2,3,4-tetrahidro-akridint és 12 g 1Hindol-l-amint [J. Org. Chem., 11, 359 (1946), Tét. Lett. No. 5, 461 (1974)], 125 ml izopropanolban és 5 ml/dietil-éteres sósav jelenlétében visszafolyatás mellett 6 órán át melegítjük majd lehűtjük, vízzel keverjük, nátrium-karbonáttal meglúgosítjuk, és diklór-metánnal extraháljuk. A szerves extraktumot egymást követően vízzel, majd telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük, és betöményítjük. Ily módon 30 g olajos terméket nyerünk, amelyet kétszer flash-kromatográfiával tisztítunk, amikor is 16 g szilárd terméket nyerünk, op.: 190-194 °C. Az így kapott anyagból 4 g-ot hidroklorid-sóvá alakítunk, és kétszer metanol/dietil-éter elegyből átkristályosítjuk, amikor is 3 g kívánt terméket nyerünk, op.: 270-272 °C (bomlik).
Elemanalízis a C21H19N3xHCl összegképletű vegyületre:
számított: C% = 72,09, H% = 5,76, N% = 12,01. mért; C% = 71,89, H% = 5,92, N% = 12,05.
13. példa
N-(3-metil-lH-mdol-l-i.l)-l ,2,3,4-tetrahidro-9-akridin-amin-hidroklorid
11,03 g 3-metil-lH-indol-l-amint (45%-os tisztaság) feloldunk 100 ml izopropanolban és 9,4 g 9-klór1,2,3,4-tetrahidro-akridin-hidrokloridsóhoz adagoljuk, és a kapott keveréket 80 °C hőmérsékleten 6 órán át keverjük. Ezután lehűtjük, vízbe öntjük, nátrium-karbonáttal meglúgosítjuk, és etil-acetáttal extraháljuk. A szerves fázist vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés és az oldószer elpárologtatása után 16,79 g olajos anyagot nyerünk, amelyet először DCM-mel, majd dietil-éter/petrol-éter = 1/1 eleggyel szilikagél oszlopon kromatografáljuk (HPLC). A kívánt terméket tartalmazó frakciókat egyesítjük, betöményítjük, amikor is 4,08 g szilárd tennéket nyerünk. Ebből 3 g-ot feloldunk metanolban, dietil-éteres sósavval megsavanyítjuk, a kiváló csapadékot szűrjük, ily módon 3,3 g szilárd anyagot nyerünk, amelyet metanol/dietiléter= 1/10 elegyből átkristályosítunk. 2,2 g cím szerinti vegyületet nyerünk, op.; 250 °C.
Elemanalízis a C22H2,N3xHCl összegképletű vegyületre:
számított: C% = 72,62, H% = 6,05, N%= 11,55, mért: C%=72,19, H%=6,17, N% = 11,43.
14. példa
N-(4-kinolinil)-9H'karbazol-9-amin-hidroktorid g 9H-karbazol-9-amint (nem meghatározott mennyiségű karbazollal kevert) és 10 g 4-klór-kinolint feloldunk 100 ml izopropanolban és dietil-éteres sósav jelenlétében 7 órán át visszafolyatás mellett melegítjük, majd lehűtjük, vízzel elkeverjük, nátrium-karbonáttal meglúgosítjuk, és etil-acetáttal extraháljuk. A szerves extraktumot egymást követően vízzel, majd telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és betöményítjük. Ily módon 20 g szilárd anyagot nyerünk, amelyet hidrokloridsóvá alakítunk metanol/dietil-éteres közegben, és ily módon 6 g cím szerinti terméket nyerünk, op:: 260 °C. Ebből az anyagból 3 g-ot metanol/dietil-éter elegyből átkristályosítunk, amikor is 2 g fehér tűkristályos anyagot nyerünk, op.: 300-302 °C.
Elemanaiízis a C21H15N3xHCl összegképletű vegyületre:
számított: C% = 72,93, H% = 4,66, N% = 12,15, mért: C% = 72,64, H% = 4,76, N% = 12,05.
15. példa
N-(2-metil-I H-indol-1 -il)-l ,2,3,4-tetrahidro-9-akridin-amin
100 ml N-metil-2-pirrolidonhoz 3,5 g 2-metil-ÍHindol-1-amint és 5,5 g 9-klór-1,2,3,4-tetrahidroakridint, valamint néhány csepp dietil-éteres sósavat adagolunk. A kapott keveréket 160 °C hőmérsékleten 5 órán át keverjük, 500 ml jeges vízbe öntjük, majd a pH értékét nátrium-karbonát-oldattal 10-re beállítjuk. Ezután a keveréket etil-acetáttal extraháljuk, a szerves fázist vízzel és telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, és magnézium-szulfáton szárítjuk.
Szűrés és az oldószer elpárologtatása után 10 g sötét színű olajos anyagot nyerünk, amelyet szilikagélen kromatografálunk (20% etil-acetát/DCM, HPLC). A kívánt frakciókat egyesítjük, betöményítjük, és a kapott anyagot hűtéssel megszilárdítjuk. Ily módon 2,4 g szilárd anyagot nyerünk (op.: 134-137 °C), amelyet diizopropil-éter/hexán = 1/3 elegyből átkristályosítunk, így 2,1 g kristályos anyagot nyerünk, op.: 156— 158 °C (bomlik).
Elemanalízis a C22H21N3 összegképletű vegyületre: számított: C% = 80,70, H% = 6,47, N% = 12,83, mért: C% = 80,11, H% = 6,48, N% = 12,40.
16. példa
N-propil-N-(I H-pirrol-l-il)-4-kinolin-amin-maleát
8,2 g N-(lH-pirriI-l-il)-4-kinolin-amint feloldunk 60 ml dimetil-formamidban, és lassan jéggel hűtött nátrium-hidridhez adagoljuk, amelyet úgy állítottunk elő, hogy 1,9 g 60%-os nátrium-hidrid olajos diszperzióját hexánnal elkevertük, majd a maradékot 10 ml dimetil-formamidban szuszpendáltuk. Az anion-képzés után 10 ml dimetil-formamidban oldott 5,8 g 1bróm-propánt adagolunk a keverékhez, majd 2 órán át még keverjük jeges vízzel, és ezután diklór-metánnal extraháljuk. A szerves extraktumot vízzel, majd telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés után az anyagot betöményítjük, ekkor 12 g olajos anyagot nyerünk, amelyet flash-kromatográfiával tisztítunk. Ily módon 4 g olajos anyagot és 4,4 g 1 -propi 1-N-(1Hpirrol-l-il)-4(lH)-kinolin-imint nyerünk szilárd anyagként. Az olajos terméket maleátsóvá alakítjuk és metanol/dietil-éter elegyből átkristályosítjuk. Ily módon 3,7 g tűkristályos anyagot nyerünk, op.: 169170 °C (bomlik).
HU 207 726 Β
Elemanalízis a C16H17N3xC4H4O4 összegképletű vegyületre:
számított: C%=65,38, H%=5,76, N% = 11,44, mért C%=65,43, H% = 5,79, N% = 11,51.
Rf (10% etil-acetát diklór-metánban) = 0,2
17. példa l-propil-N-(lH-pirrol-l-ll)-4(lH)-klnolin-imin
8,2 g N-(lH-pirrol-l-il)-4-kinolint feloldunk 60 ml dimetil-formamidban és lassan jéggel hűtött nátriumhidrid szuszpenzióhoz adagoljuk, amelyet 1,9 g 60%os nátrium-hidrid olajos diszperziójából állítottunk elő hexánnal való elkeveréssel, majd a maradéknak 10 ml dimetil-formamidban való szuszpendálásával. Az anion-képzés után a keverékhez 10 ml dimetil-formamidban oldott 5,8 g 1-bróm-propánt adagolunk, a keveréket 2 órán át keverjük, majd jeges vízzel elkeverjük, és diklór-metánnal extraháljuk. A szerves fázist vízzel, majd telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, majd szűrjük és betöményítjük. így 12 g olajos anyagot nyerünk, amelyet flash-kromatográfiával tisztítunk, ekkor 4,4 g l-propil-N-(lH-pirrol-l-il)-4(lH)-kinolin-imint nyerünk szilárd anyag formájában, op.: 115 °C, valamint olajos anyag formájában 4 g 4-propil-N-(lH-pirrol-lil)-4-kinolin-amint is. A szilárd anyagot ismételten flash-kromatográfiával tisztítjuk, amikor is 3,2 g cím szerinti vegyületet nyerünk szilárd anyag formájában, op.: 115-117 °C.
Elemanalízis a C16H17N3 összegképletű vegyületre: számított: C%=76,46, H%-6,82, N%=16,72, mért: C%-76,11, H%=6,83, N% = 16,73.
Rf (10% etil-acetát diklór-metánban) = 0,3
18. példa
7-klór-N-(2-propinil)-N-( IH-pirrol-1 -il)-4-kinolinamin-maleát
4,8 g 60%-os nátrium-hidrid olajos diszperziót elkeverünk hexánnal, a maradékot 30 ml dimetil-formamidban szuszpendáljuk, és jeges fürdőn tartva cseppenként hozzáadagolunk 200 ml dimetil-formamidban oldott 25 g 7-klór-N-(lH-pirrol-l-il)-4kinolin-amint. A gázképződés megszűnése után 25 ml propargil-bromidot (80%-os toluolos oldat, 13,4 ml) adagolunk cseppenként a hűtött keverékhez, majd jégfürdő hőmérsékletén 2 órán át keverjük. A reakciókeveréket ezután vízbe öntjük, etil-acetáttal extraháljuk, a szerves fázist vízzel, majd telített nátriumkloriddal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés és az oldószer elpárologtatása után 42 g olajos anyagot nyerünk, amelyet DCM-mel szilikagélen kromatografálunk (HPLC), a kívánt terméket tartalmazó frakciókat egyesítjük, betöményítjük, amikor is 11,68 g szilárd anyagot nyerünk. Ebből az anyagból 3,2 g-ot feloldunk etil-acetátban, maleinsavval megsavanyítjuk és kiváló csapadékot elválasztjuk. Ily módon 3,2 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 147-149 °C.
Elemanalízis a C16HI2C1N3xC4H4O4 összegképletű vegyületre:
számított: C%=60,23, H% = 4,27, N%=10,54, mért: C%=59,83, H% = 4,08, N% = 10,53.
Rf (diklór-metán)=0,07
19. példa
7-klór-l-(2-propiml)-N-(lH-pirrol-l-il)-4(lH)~kinolin-imin
11,2 g 60%-os nátrium-hidrid olajos diszperziót átmosunk hexánnal, a visszamaradó anyagot 50 ml dimetil-formamidban szuszpendáljuk, és jégfürdő hőmérsékletén cseppenként hozzáadagolunk 250 ml dimetil-formamidban oldott 61,5 g 7-klór-N-(lH-pirroll-il)-4-kinolin-amint. A gázképződés megszűnése után 50 ml dimetil-formamidban oldott propargil-bromidot (80%-os toluolos oldat, 31,2 ml) adunk hozzá cseppenként és a reakciót 1 órán át végezzük. A keveréket ezután vízbe öntjük, etil-acetáttal extraháljuk, a szerves réteget vízzel, majd telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés és az oldószer elpárologtatása után 112,96 g szilárd anyagot nyerünk, amelyet szilikagélen kromatografálunk (DCM, HPLC), majd a kívánt terméket tartalmazó frakciókat egyesítjük, betöményítjük, amikor is 3 g szilárd anyagot nyerünk. Ezt izopropiléter/metanol = 5/l elegyből átkristályosítjuk, a kapott kristályos anyagot összegyűjtjük, amikor is 2,15 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 181-183 °C.
Elemanalízis a C16H12C1N3 összegképletű vegyületre: számított: C%=68,21, H% = 4,26, N%=14,92, mért: C%=68,18, H% = 4,03, N% = 14,83.
Rf = 50% etil-acetát diklór-metánban) = 0,08
20. példa
N-(3-metil-lH-indol-l-ii)-N-propil-l,2,3,4-tetrahi dro-9-akridin-amin
0,64 g 60%-os nátrium-hidrid olajos diszperziót hexánnal átmosunk és a visszamaradó anyagot 5 ml dimetil-formamidban szuszpendáljuk, majd jégfürdő hőmérsékletén cseppenként hozzáadagolunk 30 ml dimetil-formamidban oldott N-(3-metil-lH-indol-l-il)l,2,3,4-tetrahidro-9*akridin-amint és a kapott keveréket 15 percen át ezen a hőmérsékleten keverjük. Ezután hozzáadagolunk 20 ml dimetil-formamidban oldott 1,45 ml 1-bróm-propánt cseppenként, a reakciót 20 percen át szobahőmérsékleten végezzük, majd a keveréket vízbe öntjük, és etil-acetáttal extraháljuk. A szerves fázist vízzel, majd telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés és az oldószer elpárologtatása után 6,36 g olajos anyagot nyerünk, amelyet szilikagélen kromatografálunk (2,5% etil-acetát/DCM, HPLC), a kívánt terméket tartalmazó frakciókat egyesítjük, betöményítjük, amikor is 2,76 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 136-138 °C. Ezt az anyagot etil-acetátban feloldjuk, dietil-éteres sósavval megsavanyítjuk, a kiváló csapadékot elválasztjuk, mennyisége 1,9 g, etil-acetát/dietil-éter=5/1 elegyből átkristályosítjuk, amikor is 1,3 g (op.: 220-222 °C) szilárd anyagot nyerünk. Ezt az anyagot ismételten szabad bázissá alakítjuk nátrium9
HU 207 726 Β karbonáttal, amikor is 1,1 g temiéket nyerünk, op.: 142-144 °C.
Elemanalízis a C2SH27N3 összegképletíí vegyületre: számított: C% = 81,26, H% = 7,37, N% = 11,37, mért: C% = 81,05, H% = 7,35, N% = 11,30.
21. példa
N-propil-N-(4-kinolinil)-9H-karbazol-9-amin
0,5 g 60%-os nátrium-hidrid olajos diszperziót átmosunk hexánnal és a visszamaradó anyagot 20 ml dimetil-formamidban szuszpendáljuk és jégfürdő hőmérsékletén 30 ml dimetil-formamidban oldott 3,2 g N-(4-kinolinil)-9H-karbazol-9 nint adagolunk hozzá cseppenként. A keveréket ezen a hőmérsékleten addig keverjük, amíg a gázképződés megszűnik. Ezután 5 ml dimetil-formamidban oldott 1,09 ml 1-bróm-propánt adagolunk hozzá cseppenként, szobahőmérsékleten 20 órán át keverjük, majd vízbe öntjük, és etil-acetáttal extraháljuk. A szerves fázist vízzel, majd telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, és vízmentes magnéziumszulfáton szárítjuk. Szűrés és az oldószer elpárologtatása után 4,9 g olajos anyagot nyerünk, amelyet szilikagélen kromatografálunk (10% etil-acetát/DCM, HPLC), a kívánt terméket tartalmazó frakciókat egyesítjük, betöményítjük, amikor is 0,4 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 137-139 °C.
Elemanalízis a C24H21N3 összegképletű vegyületre: számított: C% = 82,02, H% = 6,02, N% = 11,96, mért: C% = 81,86, H% = 6,05, N% = 11,94.
Rf (etil-acetát) = 0,38
22. példa
N-(9H-karbazol-9-il)-l~propil-4(IH)-kinolin-imin
0,5 g nátrium-hidrid 60%-os olajos diszperzióját hexánnal átmossuk, a visszamaradó anyagot 20 ml dimetil-formamidban szuszpendáljuk és hozzáadunk jégfürdő hőmérsékletén cseppenként 30 ml dimetil-formamidban oldott 3,2 g N-(4-kinolinil)-9H-karbazol-9amint és a reakciókeveréket ezen a hőmérsékleten addig keverjük, amíg a gázképződés megszűnik. Ezután 5 ml dimetil-formamidban oldott 1,09 ml 1-brómpropánt adagolunk hozzá cseppenként és a keveréket szobahőmérsékleten 20 órán át keverjük. Ezután vízbe öntjük, etil-acetáttal extraháljuk, a szerves fázist vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés és az oldószer elpárologtatása után 4,9 g olajos anyagot nyerünk, amelyet szilikagélen kromatografálunk (10% etil-acetát/DCM, HPLC), a kívánt terméket tartalmazó frakciókat egyesítjük, betöményítjük, amikor is 2 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 174-176 °C.
Elemanalízis a C24H2|N3 összegképletű vegyületre: számított: C% = 82,02, H% = 6,02, N% = 11,96, mért: C% = 81,71, H% = 6,01, N% = 11,78.
Rf (etil-acetát) = 0,62
23. példa l-(metil-4-kinolinil-amino)-lH-pirrol-2-karbaldehid-maleát
18,25 ml vízmentes dimetil-formamidhoz jégfürdőn 24,48 ml foszfor-oxi-kloridot adagolunk cseppenként, a keveréket néhány percen át még keverjük, majd 250 ml DCE-ben (diklór-etán) oldott 27 g N-metil-N(lH-pirroI-l-il)-4-kinolin-amint adagolunk hozzá gyorsan, máj a keveréket szobahőmérsékleten i órán át keverjük, majd 80 °C hőmérsékleten a keverést még 3 órán át folytatjuk. A reakciókeveréket ezután lehűtjük, hozzáadjuk 45 g CH3COONax3 H2O vizes oldatát és 15 percen át 70 °C hőmérsékleten keverjük. Ezután lehűtjük, jeges vízbe öntjük és hozzáadagolunk 90 ml 50%-os vizes nátrium-hidroxid-oldatot, majd négyszer DCM-mel extraháljuk. A szerves fázisokat egyesítjük, vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés és az oldószer elpárologtatása után 39,3 g olajos anyagot nyerünk, amelyet szilikagélen kromatografálunk (hexán/THF=l/2, HPLC), a kívánt terméket tartalmazó frakciókat betöményítjük, amikor is 27,4 g szilárd anyagot nyerünk, amelyet ismételten szilikagélen flash-kromatográfiával tisztítunk (20% hexán/dietiléter). A kívánt terméket tartalmazó frakciókat betöményítve 15 g szilárd anyagot nyerünk (118-122 °C), amely anyagból 3 g-ot etanolban feloldunk és maleinsavval megsavanyítunk. A kiváló csapadékot elválasztjuk, ez 3,7 g szilárd anyag, amelyet etil-acetát/metanol=5/l elegyből átkristályosítva 2,8 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 158-160 °C.
Elemanalízis a CI5HI3N3N3OxC4H4O4 összegképletű vegyületre:
számított: C%=62,13, H% = 4,63, N%= 11,44, mért: C% = 62,30, H% = 4,74, N%= 11,49.
Rf (20% hexán dietil-éterben) = 0,07
24. példa l-(metil-4-kinolinil-ainino)-lH-piirol-3-karbaldehid-maleát
18,25 ml vízmentes dimetil-formamidhoz jégfürdő hőmérsékletén 24,48 ml foszfor-oxi-kloridot adagolunk cseppenként, majd 5 perc keverés után 250 ml DCE-ben oldott 27 g N-metil-N-(lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amint adagolunk gyorsan, majd a reakciókeveréket szobahőmérsékleten 1 órán át, végül 80 °C hőmérsékleten 3 órán át keverjük. A keveréket ezután lehűtjük, hozzáadagolunk 85 g NaC2H3O2x3 H2O vizes oldatot, és 15 percen át 70 °C hőmérsékleten keverjük. A keveréket ezután lehűtjük, jeges vízbe öntjük, hozzáadagolunk 90 ml 50%-os nátrium-hidroxid vizes oldatot, majd négyszer DCM-mel extraháljuk, a szerves fázisokat egyesítjük, vízzel és telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, majd magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés és az oldószer elpárologtatása után 39,3 g olajos anyagot nyerünk, amelyet hexán/THF= 1/2 eleggyel szilikagélen kromatografálunk (HPLC), a kívánt temiéket tartalmazó frakciókat betöményítjük, amikor is 27,4 g szilárd anyagot nyerünk, amelyet szilikagélen flash-kromatográfiával tisztítunk (20% hexán/dietil-éter). A kívánt frakciókat betöményítjük, amikor is 1,9 g olajos anyagot nyerünk, amelyet etil-acetátban feloldunk és maleinsavval megsavanyítjuk. A kiváló csapadékot elválasztjuk, mennyisége 1,4 g, op.: 139-141 °C.
HU 207 726 Β
Elemanalízis a C15H13N3xC4H4O4 összegképletű vegyületre:
számított: C%=62,13, H% = 4,63, N% = 11,44, mért: C% = 62,26, H% = 4,60, N% = 11,38.
Rf (20% hexán dietil-éterben) = 0,05
25. példa l-[(7-klór-4-klnoliml)-metil-amino-lH-pirrol-2· karbaldehid-maleát ml hideg DMF-hez cseppenként 30 ml POCl3-at adagolunk 15 perc leforgása alatt, majd a keveréket környezeti hőmérsékleten 15 percen át keverjük. Ezután 200 ml DCE-ben oldott 26 g 7-klór-N-metil-N-(lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amint adagolunk hozzá 10 perc leforgása alatt, és a keveréket 90 °C hőmérsékleten 2 órán át keverjük. Ezután lehűtjük, 200 ml vízben oldott 90 g NaOCOCH3x3 H2O-t adagolunk hozzá, és a keveréket 80 °C hőmérsékleten 15 percen percen át keverjük. Ezután lehűtjük, 200 ml vízben oldott 90 g NaOCOCH3 x 3 H2O-t adagolunk hozzá, és a keveréket 80 °C hőmérsékleten 15 percen át keverjük. Ezután lehűtjük, 200 ml jeges vízbe öntjük, 5 percig keverjük, majd 80 ml 50%os nátrium-hidroxid-oldattal meglúgosítjuk (pH =12). A DCE fázist egyesítjük a vizes fázis etil-acetátos extraktumával, vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés, majd az oldószer elpárologtatása után 30 g olajos anyagot nyerünk, amelyet szilikagélen kromatografálunk (etil-acetát, HPLC). A kívánt frakciókat egyesítjük, betöményítjük, amikor is olajos anyagot nyerünk, amely megszilárdulva halványsárga szilárd anyaggá alakul, mennyisége 23,6 g, op.: 99-100 °C.
A fenti anyagból 3 g mennyiséget dietil-éterben oldunk, a pH-t maleinsavval 1-re beállítjuk, a kiváló csapadékot elválasztjuk, szárítjuk, amikor is 4,8 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 165 °C, bomlik. A kapott anyagot etanol/dietil-éter= 1/1 elegyből átkristályosítjuk, amikor is 3,4 g kristályos anyagot nyerünk, op.: 168 °C, bomlik.
Elemanalízis a C15H12C1N3OxC4H4O4 összegképletű vegyületre:
számított: C%=56,79, H% = 4,01, N% = 10,46, mért: C%=56,86, H% = 3,99, N% = 10,53.
Rf (etil-acetát) = 0,33
26. példa
-[(7-klór-4-kdnoUnil)-metil-amino]-lH-pirrol-3karbaldehid-maleát ml jéghideg DMF-hez cseppenként 30 ml POCl3-at adagolunk 15 perc leforgása alatt, majd a keveréket szobahőmérsékleten 15 percen át még keverjük, majd hozzáadagolunk 200 ml DCE-ben oldott 26 g 7-klór-N-metil-N-(lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amint 10 perc leforgása alatt. A keveréket ezután 90 °C hőmérsékleten 2 órán át keverjük, majd lehűtjük, hozzáadagolunk 200 ml vízben oldott 90 g NaOCOCH3x3 H2O-t és a keveréket 80 °C hőmérsékleten 15 percen át keverjük. Hűtés után a keveréket 200 ml jeges vízbe öntjük, 5 percen át keverjük, majd 80 ml 50%-os nátrium-hidroxid-oldattal a pH értékét 12-re beállítjuk. A
DCE réteget a vizes fázis etil-acetátos extraktumával egyesítjük, vízzel, majd telített nátrium-klorid-oldattal mossuk és szárítjuk vízmentes magnézium-szulfáton. Szűrés, majd az oldószer elpárologtatása után 30 g olajos anyagot nyerünk, amelyet szilikagélen kromatografálunk (etil-acetát, HPLC). A kívánt frakciókat egyesítjük, betöményítjük, a kiváló olajos anyag hűtés közben megszilárdul, mennyisége 3,4 g, op.: 129— 131 °C. Ezt az anyagot etanolban oldjuk, és hozzáadunk 1,3 g maleinsavat etanolos oldat formájában. Dietil-éterrel való hígítás után a kiváló csapadékot elválasztjuk, szárítjuk, mennyisége 2,3 g, op.: 152 °C, bomlik. A kapott anyagot dietil-éter/etanol= 10/1 elegyből átkristályosítjuk, amikor is 2,1 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 151 °C, bomlik.
Elemanalízis a C15H12ClFN3OxC4H4O4 összegképletű vegyületre:
számított: C%=56,79, H% = 4,01, N% = 10,46, mért: C%=56,75, H% = 4,02, N% = 10,42.
Rf (etil-acetát) = 0,26
27. példa l-[(7-klór-4-kinolinil)-propll-amino]-lH-pirrol-2karbaldehid-maleát
13,7 ml DMF-hez jégfürdő hőmérsékleten cseppenként 18,36 ml POCl3-t adagolunk, majd a kapott keveréket 5 percen át a jégfürdő hőmérsékletén keverjük. Ezután 200 ml DCE-ben oldott 25,5 g 7-klór-N-propil-N(lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amint adagolunk cseppenként 20 perc leforgása alatt, majd az adagolás befejezése után a reakciókeveréket 80 °C hőmérsékleten erőteljes keverés közben 6 órán át melegítjük. A keveréket ezután lehűtjük, hozzáadunk 200 ml vízben oldott 45 g CH3COONax3 H2O-t, 10 percen át keverjük, kálium-karbonáttal meglúgosítjuk, majd DCM-mel extraháljuk. A szerves extraktumokat egyesítjük, vízzel, majd telített nátriumkloriddal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés és az oldószer elpárologtatása után 28 g olajos anyagot nyerünk, amelyet 20% hexán/dietil-éter eleggyel szilikagélen eluálunk (HPLC), a kívánt frakciókat betöményítjük, amikor is 8,34 g olajos anyagot nyerünk. Ebből az anyagból 3 g-ot metanolban oldunk és maleinsavval megsavanyítjuk, a kiváló csapadékot elválasztjuk, mennyisége 3,23 g, amelyet metanol/dietiléter=5/l elegyből átkristályosítunk. A kapott anyag mennyisége 2,35 g, op.: 180-181 °C.
Elemanalízis a C17H16ClN3OxC4H4O4 összegképletű vegyületre:
számított: C%=58,67, H% = 4,66, N%=9,78, mért: C%=58,58, H% = 4,76, N% = 9,78.
Rf (20% hexán dietil-éterben) = 0,25
28. példa l-[(7-klór-4-kinolinil)-propÍl-aimno]-lH-pirrol-3karbaldehid-maleát
13,7 ml DMF-hez jégfürdő hőmérsékletén 18,36 ml POCl3-at adagolunk cseppenként, majd az adagolás befejezése után a keveréket 5 percen át még ezen a hőmérsékleten keverjük, majd hozzáadunk 200 ml DCE-ben oldott 25,5 g 7-klór-N-propil-N-(lH-pirrol11
HU 207 726 Β l-il)-4-kinolin-amint cseppenként 20 perc leforgása alatt, majd az adagolás befejezése után a keveréket 80 °C hőmérsékleten erőteljes keverés közben 6 órán át melegítjük. A keveréket ezután lehűtjük, hozzáadunk 200 ml vízben oldott 45 g CH3COONax3 H2O-t, 10 percen át keverjük, majd kálium-karbonáttal meglúgosítjuk. A meglúgosított vizes keveréket ezután DCM-mel extraháljuk, a szerves fázisokat egyesítjük, vízzel, majd telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés, majd az oldószer elpárologtatása után 28 g olajos anyagot nyerünk, ezt 20% hexán/dietil-éter eleggyel eluáljuk szilikagélen (HPLC), a kívánt frakciókat betöményítjük, amikor is 6 g olajos anyagot nyerünk. Ezt az anyagot izopropanolban feloldjuk, maleinsavval megsavanyítjuk, a kiváló csapadékot elválasztjuk, amikor is 6,5 g szilárd anyagot nyerünk, amelyet etil-acetát/metanol = 5/l elegyből kikristályosítjuk. A kiváló kristályos anyag mennyisége 4,06 g, op.: 172-174 °C.
Elemanalízis a Ci7H16ClN3OxC4H4O4 összegképletű vegyületre:
számított: C% = 58,67, H% = 4,66, N%=9,78, mért: C%-58,41, H% = 4,65, N%=9,68.
Rf (20% hexán dietil-éterben) = 0,14
29. példa
N-metil-N-(2-etenil-l H-pirrol-I-il)-4-kinolin-aminmaleát
200 ml dietil-étert elkeverünk jégfürdő hőmérsékletén 14,29 g metil-trifenil-foszfónium-bromiddal, hozzáadagolunk kálium-terc-butoxidot, és ezen a hőmérsékleten még 10 percen át keverjük. Ezután 100 ml dietil-éterben oldott 8 g l-[(metil)-4-kinolinil-amino]lH-pirrol-2-karbaldehidet adagolunk hozzá, és a keveréket 4 órán át a jégfürdő hőmérsékletén keverjük. Ezután jeges vízbe öntjük, etil-acetáttal extraháljuk, a szerves réteget vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk, majd vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés, majd az oldószer elpárologtatása után olajos anyagot nyerünk, amely állás közben megszilárdul, mennyisége 20,66 g. Ezt az anyagot 10% etil-acetát/DCM eleggyel szilikagélen kromatografáljuk (HPLC), a kívánt frakciókat betöményítjük, a kapott olajos anyag állás közben megszilárdul, mennyisége 10,45 g. Ebből az anyagból 5,5 g-ot etil-acetátban feloldunk, maleinsavval megsavanyítjuk, a kiváló csapadékot elválasztjuk, mennyisége 4,3 g, amelyet etil-acetát/metanol-10/1 elegyből kikristályosítunk. A kapott kristályos anyag mennyisége 4 g, op.: 146-148 °C.
Elemanalízis a C16H15N3OxC4H4O4 összegképletű vegyületre:
számított: C% = 65,76, H% = 5,21, N%= 11,51, mért: C%-65,84, H% = 5,12, N%= 11,45.
30. példa
7-klór-N-(2-etenil-lH-pirrol-I-il)-N-metil-4-kinolin-amin-maleát
100 ml dietil-éterben feloldunk 14,3 g metil-trifenilfoszfónium-bromidot, lehűtjük, hozzáadagolunk 4,4 g kálium-terc-butoxidot kis részletekben 15 perc leforgása alatt, majd a kapott oldatot 0 °C hőmérsékleten még további 15 percen át keverjük. A hideg oldathoz ezután 400 ml dietil-éterben oldott l-[(7-klór-4-kinolinil)-metilamino]-lH-pirroI-2-karbaldehidet adagolunk 20 perc alatt, majd a keverést 5 °C hőmérsékleten még 1 órán át folytatjuk. A keveréket ezután 1 liter vízbe öntjük, 5 percen át keverjük, a dietil-éteres oldatot elválasztjuk, és a vizes réteget dietil-éterrel extraháljuk. Az éteres fázisokat egyesítjük vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés és az oldószer elpárologtatása után 19 g olajos anyagot nyerünk, amelyet szilikagél oszlopon etil-acetát/DCM = 1/1 eleggyel kromatografálunk (HPLC), majd a kívánt frakciókat egyesítjük, betöményítjük, amikor is 13 g olajos anyagot nyerünk. Ezt az anyagot dietil-éterben oldjuk, dietil-éteres maleinsavval a pH-t 1-re beállítjuk, a kiváló csapadékot elválasztjuk, dietil-éterrel mossuk, szárítjuk, amikor is 9,6 g szilárd terméket nyerünk, op.: 155 °C, bomlik. Ezen anyag 4,2 g-ját etanol dietil-éter = 1/10 elegyből átkristályosítva 2,7 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 160 °C, bomlik.
Elemanalízis a C16H14ClN3xC4H4O4 összegképletű vegyületre:
számított: C%=60,08, H% = 4,54, N%= 10,51, mért: C% = 60,00, H% = 4,58, N%= 10,42.
31. példa
7-klór-N-propil-N-(2-etenil-lH-pirrol-I-il)-4-kinoli.n-amin
150 ml dietil-éterben feloldunk 7,14 g metil-trifenilfoszfónium-bromidot, jégfürdő hőmérsékletén hozzáadagolunk 12 ml (0,02 mól) n-butil-lítiumot cseppenként, majd az adagolás befejezése után a keveréket 15 percen át még a jégfürdő hőmérsékleten keverjük. Ezután 80 ml dietil-éterben oldott 4,6 g l-[(7-klór-4-kinolinil)-propil-amino]-lH-pirrol-2-karbaldehidet adagolunk hozzá cseppenként, és a kapott keveréket még a jégfürdő hőmérsékletén 4 órán át keverjük. Ezután vízbe öntjük, etil-acetáttal extraháljuk, a szerves fázist vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés, majd az oldószer elpárologtatása után 5,6 g olajos anyagot nyerünk, ezt szilikagélen kromatografáljuk (10% etil-acetát/DCM, HPLC), a kívánt frakciókat betöményítjük, amikor is olajos anyagot nyerünk, amely állás közben megszilárdul, mennyisége 2,45 g, op.: 102-105 °C.
Elemanalízis a CIgHigClN3 összegképletű vegyületre: számított: C% = 69,34, H% = 5,78, N%= 13,48, mért: C% = 69,03, H% = 5,75, N%= 13,28.
32. példa
3-[l-(metil-4-kinolinil-amino)-4H-pirrol-2-il]-2propénsav, etil-észter-maleát ml 1,2-dimetoxi-etánban (DME) feloldunk 4,5 g trietil-foszfono-acetátot és a jégfürdő hőmérsékletén cseppenként hozzáadagolunk 0,8 g 60%-os olajos nátríum-hidrid szuszpenziót. Az adagolás befejezése után a keverést szobahőmérsékleten 1 órán át folytatjuk, majd 50 ml DME-ben oldott 3,3 g l-[(metil)-4-kinolinil-amino]-lH-pirrol-2-karbaldehidet adagolunk hozzá
HU 207 726 Β cseppenként, és a kapott keveréket 90 °C hőmérsékleten 2 órán át keverjük. Ezután vízbe öntjük, etil-acetáttal extraháljuk, a szerves fázist vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk és vízmentes magnéziumszulfáton szárítjuk. Szűrés, majd az oldószer elpárologtatása után 5,2 g olajos anyagot nyerünk, ezt szilikagélen kromatografáljuk. (10% etil-acetát/DCM, HPLC), a kívánt frakciókat betöményítjük, amikor is 4,6 g olajos anyagot nyerünk. Ezt az anyagot etanolban feloldjuk, maleinsavval megsavanyítjuk, a kiváló csapadékot elválasztjuk (4 g), amelyet etanolból átkristályosítva 3,57 g szilárd terméket nyerünk, op.: 172-174 °C.
Elemanalízis a Ω19Η19Ν3Ν3Ο2χΩ4Η4Ο4 összegképletű vegyületre:
számított: C%=63,16, H%=5,26, N%=9,61, mért: C%-62,90, H%-5,21, N%=9,63.
33. példa
3-{-[(7-klór-4-kinolinil)-metil-amino]-IH-pirrol-2il}-2-propénsav-etil-észter-maleát ml DME-ben feloldunk 4,5 g trietil-foszfonoacetátot, lehűtjük, hozzáadagolunk 5 perc leforgása alatt 0,8 g 60%-os olajos nátrium-hidrid szuszpenziót, majd szobahőmérsékleten 1 órán át keverjük, végül 25 ml DME-ben oldott 4 g l-[(7-klór-4-kinolinil)-metil-amino]-lH-pirrol-2-karbaldehidet adagolunk hozzá 5 perc leforgása alatt. A keveréket ezután 90 °C hőmérsékleten 2 órán át keverjük, majd lehűtjük, 200 ml vízbe öntjük, 5 percig keverjük, majd etil-acetát/DCM eleggyel extraháljuk. A szerves réteget vízzel, majd telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfát fölött szárítjuk. Szűrés és az oldószer elpárologtatása után 7 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 140-145 °C, amelyet szilikagélen kromatografálunk (etil-acetát/DCM = 1/5, HPLC), a kívánt frakciókat egyesítjük és betöményítjük, amikor is 5,2 g szilárd anyagot nyerünk (op.: 150-155 °C), amelyet dietil-éterrel elkeverve 4,2 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 157-159 °C. A kapott anyagot meleg etil-acetátban oldjuk, az oldatot pH= 1-re beállítjuk dietil-éteres maleinsavval, amikor is 5 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 165-168 °C. Ezt az anyagot etanol/dietil-éter= 1/4 elegyből kikristályosítjuk, amikor is 3,4 g kristályos anyagot nyerünk, op.: 169 °C, bomlik.
Elemanalízis a C^HjgCH^C^xC.iH^ összegképletű vegyületre:
számított: C%-58,54, H%-4,70, N% = 8,90, mért: C%=58,36, H% = 4,59, N%=8,87.
34. példa
N-metil-N-(2-etil-lH-pirrol-1 -U)-4-kinolin-aminmaleát
Egy hidrogénező lomikba bemérünk 5 ml vízmentes etanollal elkevert 1 g 10% palládiumot tartalmazó szénhordozós katalizátort és 245 ml vízmentes etanolban oldott 4 g N-metil-N-(2-etenil-lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amint, a lombikot hidrogénnyomás alá helyezzük 345X103 Pa és egy Parr készülékben 45 percen át rázzuk. A keveréket ezután celiten leszűrjük, a szűrletet betöményítjük, amikor is 4 g olajos anyagot nyerünk.
Ezt az anyagot etil-acetátban feloldjuk, maleinsavval megsavanyítjuk és a kiváló csapadékot elválasztjuk, mennyisége 2,3 g, op.: 131-133 °C.
Elemanalízis a C16Hi7N3xC4H4O4 összegképletű vegyületre:
számított: C% = 65,40, H%=5,72, N% = 11,44, mért: C%=65,36, H%=5,66, N% = 11,52.
35. példa
7-klór-N-(2-etil-lH-pirrol-l-il)-N-metil-4-kinolinamin-maleát ml etanollal elkeverünk 1 g 5% platinát tartalmazó szénhordozós katalizátort és hozzáadagolunk 200 ml etanolban oldott 3,9 g 7-klór-N-(2-etenil-lHpirrol-l-il)-N-metil-4-kÍnolin-amint, a keveréket hidrogénnyomás alá helyezzük 345xl03 Pa, és környezeti hőmérsékleten 5 órán át rázzuk. A keveréket ezután szűrjük, az oldószert elpárologtatjuk, amikor is 3 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 113-115 °C. Ezt az anyagot dietil-éterben oldjuk, az oldatot dietil-éteres maleinsavval megsavanyítjuk (pH= 1), a kiváló csapadékot elválasztjuk, szárítjuk, amikor is 4 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 145-147 °C. Ezt az anyagot etanol/dietiléter= 1/20 elegyből kikristályosítva 3 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 145-147 °C.
Elemanalízis a C16H16ClN3xC4H4O4 összegképletű vegyületre:
számított: C%-59,78, H% = 5,02, N%-10,46, mért: C% = 59,75, H% = 4,91, N% = 10,44.
36. példa
7-klór-N-(2-dietil-amino-metil-lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amin
120 ml vízmentes etanolban feloldunk 6 g 7-klórN-(lH-pirrol-l-il)-kinolin-amint, hozzáadagolunk 37 tömeg%-os vizes formaldehid-oldatot (21,00 ml) és
2,9 g dietil-amin-hidrokloridot cseppenként, a kapott oldatot 60 °C hőmérsékleten 2 órán át keverjük, majd vízbe öntjük, nátrium-karbonát vizes oldatával meglúgosítjuk, és etil-acetáttal extraháljuk. A szerves fázisokat vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés és az oldószer elpárologtatása után 11,5 g olajos anyagot nyerünk, ezt etil-acetáttal szilikagélen flash-kromatografálással tisztítjuk, a kívánt frakciókat betöményítjük, amikor is 3,04 g szilárd anyagot nyerünk. Ezt az anyagot hexán/dietil-éter= 1/1 elegyből átkristályosítjuk, a kapott anyag mennyisége 1,84 g, op.: 151-152 °C.
Elemanalízis a C16H21C1N4 összegképletű vegyületre:
számított: C% = 65,75, H%=6,39, N%= 17,05, mért: C% = 65,62, H% = 6,38, N% = 17,06.
37. példa
N-[2-(dietil-amino-metil)-lH-pirrol-l-il]-N-metil7-( trifluor-metil)-4-kinolin-amin
200 ml 1,4-dioxánt elkeverünk 9 g N-metil-(lHpirrol-l-il)-7-trifluor-metil-4-kinolin-aminnal, hozzáadunk 4 g paraformaldehidet, 4,5 g dietil-amin-hidrokloridot és 0,2 réz-klorid és a kapott keveréket 80 °C
HU 207 726 Β hőmérsékleten 5 órán át keverjük. A keveréket ezután lehűtjük, etil-acetáttal hígítjuk, a szerves fázist vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés, majd az oldószer elpárologtatása után 11 g olajos anyagot nyerünk, ezt szilikagélen kromatografáljuk (50% etil-acetát/DCM, HPLC), a kívánt frakciókat betöményítjük, amikor is 2,8 g olajos anyagot nyerünk. Ezt az anyagot etanolban feloldjuk, dietil-éteres sósavval megsavanyítjuk, a kiváló csapadékot elválasztjuk, mennyisége 2.4 g (op.: 225-227 °C), amelyet metanol/dietiléter= 1/5 elegyből átkristályosítunk. A kapott anyag mennyisége 1,2 g, amelyet szabad bázissá alakítunk vissza, a kapott olajos tennék állás közben megszilárdul, mennyisége 1,1 g, op.: 64-66 °C.
Elemanalízis a C2oH23F3N4 összegképletű vegyületre:
számított: C% = 63,82, H% = 6,16, N% = 14,88, mért: C%=63,72, H% = 6,47, N%= 14,80.
38. példa
7-klór-N-[2-(l-piperidinil-metil)-IH-pirrol-I-il]-4kinolin-amin ml etanolban feloldunk 5 g 7-klór-N-(lH-pirroll-il)-4-kinolin-amint, hozzáadunk 5 ml 37%-os vizes formaldehidet és 2,1 g piperidin-hidrokloridot. A reakciókeveréket 70 °C hőmérsékleten 3 órán át keverjük, majd 200 mi vízbe öntjük, a pH értékét 10-re beállítjuk nátrium-karbonát-oldattal és etil-acetáttal extraháljuk. A szerves fázist vízzel, majd telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés, majd az oldószer elpárologtatása után 8 g olajos anyagot nyerünk, amelyet szilikagélen kromatografálunk (etil-acetát, HPLC). A kívánt frakciókat betöményítve 1,5 g szilárd anyagot nyerünk, op.: 155-157 °C.
Elemanalízis a C19H21C1N4 összegképletű vegyületre:
számított: C%=66,95, H% = 6,21, N% = 16,44, mért: C%=66,67, H% = 6,20, N% = 16,25.
39. példa
7-klór-N-[4~(4-metil-piperazin-]-il)-2-butinil]-N(IH-pirrol-I -il)-4-kinolin-amin
150 ml 1,4-dioxánban feloldunk 8 g 7-klór-N-(2propinil)-N-(lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amint és hozzáadagolunk 3,11 g N-metil-piperazint, 4 g paraformaldehidet és 0,2 g réz-kloridot, majd a kapott keveréket 80 °C hőmérsékleten 4 órán át keverjük. Ezután lehűtjük, etil-acetáttal felhígítjuk, vízzel, majd telített nátrium-kloriddal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Szűrés, majd az oldószer elpárologtatása után 14,2 g olajos anyagot nyerünk, ezt szilikagélen kromatografáljuk (7,5% metanol/DCM, HPLC), a kívánt frakciókat betöményítjük, a kapott 10 g olajos anyagot ismételten szilikagélen kromatografáljuk (5% metanol/DCM, HPLC). A kívánt frakciókat betöményítjük, amikor is olajos anyagot nyerünk, amely állás közben megszilárdul, mennyisége 6,7 g, 85-88 °C.
Elemanalízis a C22H24C1N5 összegképletű vegyületre:
számított: C% = 67,09, H% = 6,10, N% = 17,79, mért: C% = 66,73, H%=6,16, N% = 17,63.
40. példa
7-klór-N-{4-[4-(2-metoxi-fenil)-piperazin-]-il]-2butinil}-N-(lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amin
150 ml 1,4-dioxánhoz 6 g 7-klór-N-(2-propinil)-N(lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amint, 4,42 g l-(2-metoxifenil)-piperazint, 4 g paraformaldehidet és 0,2 g rézkloridot adagolunk, és a keveréket 80 °C hőmérsékleten 6 órán át keverjük. Lehűtés után a keveréket etil-acetáttal hígítjuk, szűrjük, a szűrletet szilikagélen kromatografáljuk (etil-acetát, HPLC), a kívánt frakciókat betöményítjük, amikor is 5,4 g szilárd anyagot nyerünk. Ebből az anyagból 3 g-ot diizopropil-éter/metanol=5/l elegyből átkristályosítunk, a kapott kristályos anyagot elválasztjuk, mennyisége 2,2 g, op.: 120— 122 °C.
Elemanalízis a C2gH2gClN5O összegképletű vegyületre:
számított: C%=69,21, H% = 5,77, N%-14,42, mért: C% = 69,29, H%=5,81, N%= 14,41.
Claims (11)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Eljárás (I) általános képletű vegyületek és gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sóik előállítására a képletbenR jelentése (a), (b) vagy (c) általános képletű csoport, mely képletekbenR3 és R4 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, rövidszénláncú alkil-, -CHO,-CH = CH2, -CH = CHCO2C2H5, -CH2N(C2H5)2 vagy (d) képletű csoport,R, jelentése, ha jelen van, hidrogénatom, rövidszénláncú alkil-, -CH2C=CH, (e) vagy (f) képletű csoport, amely képletbenR5 jelentése metilcsoport vagy rövidszénláncú alkoxi-csoporttal monoszubsztituált fenilcsoport,R2 jelentése, ha jelen van, rövidszénláncú alkil- vagy -CH2C=CH csoport,X jelentése hidrogénatom, halogénatom, vagy trifluor-metil-csoport és a két Y csoport jelentése hidrogénatom vagy R, jelentése esetén együttesen -(CH2)4-csoport is lehet -, azzal jellemezve, hogya) (la’) általános képletű vegyületek előállítására- a képletben X, Y jelentése a fenti, R6 jelentése (a’), (b’) vagy (c) általános képletű csoport, amelyben Rg jelentése hidrogénatom vagy rövidszénláncú alkilcsoport, és R7 jelentése hidrogénatom vagy rövidszénláncú alkilcsoport - egy (II) általános képletű vegyületet a képletben X és Y jelentése a fenti - egy (III) általános képletű vegyülettel - a képletben R6 és R7 jelentése a fenti - reagáltatunk, vagyb) (Ib’) és (Ib”) általános képletű vegyületek előállítására - a képletekben R6 jelentése a fenti, R9 jelen1HU 207 726 Β tése rövidszénláncú alkilcsoport vagy -CH2C=CH csoport - egy (la’) általános képletű vegyületet, amelynek képletében R7 jelentése hidrogénatom, erős bázissal reagáltatunk, amikor is a (IVa) általános képletű vegyület anionos formáját nyerjük, ezt az aniont egy R9-W általános képletű vegyülettel - a képletben R9 jelentése a fenti és W jelentése klór- vagy brómatom - reagáltatjuk, majd a két vegyületet egymástól elválasztjuk, vagyc) olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében X és Y jelentése a fenti és Rj jelentése hidrogénatom, rövidszénláncú alkilcsoport vagy -CH2CsCH csoport, R2 jelentése rövidszénláncú alkil- vagy -CH2-OCH csoport, ha jelen van, és ez esetben Rj nincs jelen és R jelentése (a^ vagy (bj képletű csoport, egy (I) általános képletű vegyületet - a képletben X, Y és R] és R2 jelentése a fenti és R jelentése (a”) vagy (b”) képletű csoport - foszfor-oxikloriddal és dimetil-formamiddal reagáltatunk, vagyd) olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében X, Y, R, és R2 jelentése a c) pont szerinti és R jelentése (a) vagy (b) általános képletű csoport, amely képletekben R3 és R4 jelentése -CH = CH2 csoport, egy a c) pont szerint nyert (I) általános képletű vegyületet a Witting-reakció szerint egy (C6H5)3P = GH2 képletű ilid-vegyülettel reagáltatunk, vagye) olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében X, Y és Rj és R2 jelentése a c) pont szerinti és R jelentése (a2) vagy (b2) képletű csoport, egy a c) pont szerint nyert (I) általános képletű vegyületet trietil-foszfono-acetáttal és egy erős bázissal reagáltatunk, vagyf) olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében X, Y és R] és R2 jelentése a c) pont szerinti és R jelentése (a4) vagy (b4) általános képletű csoport, egy (I) általános képletű vegyületet, amelynek képletében X, Yés R] és R2 jelentése a c) pont szerinti és R jelentése (a3) vagy (b3) ál talános képletű csoport - hidrogénezünk, vagyg) olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében X, Y és Rj és R2 jelentése a c) pont szerinti, és R jelentése (a) általános képletű csoport, amelyben R3 jelentése -CH2N(C2H5)2 csoport vagy (d) képletű csoport, vagy R jelentése (b) képletű csoport, amelyben R4 jelentése -CH2N(C2H5)2 csoport vagy (d) képletű csoport, egy (I) általános képletű vegyületet - ahol R jelentése (a”) vagy (b”) képletű csoport - formaldehiddel és dietil-aminnal vagy piperidinnel reagáltatunk, vagyh) olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében X és Y jelentése a fenti és R jelentése (a), (b) vagy (c) képletű csoport, amely képletekben R3 és R4 jelentése a tárgyi körben megadott és Rj jelentése (e) vagy (f) általános képletű csoport, amelynek képletében Rs jelentése metilcsoport vagy rövidszénláncú alkoxicsoporttal monoszubsztituált fenilcsoport, egy (I) általános képletű vegyületet, amelynek képletében X, Y és R jelentése a fenti és Rj jelentése -CH2-CsCH csoport, formaldehiddel és morfolinnal vagy egy (f’) általános képletű vegyülettel - a képletben R5 jelentése a fenti - reagáltatunk, és kívánt esetben bármely fentiek szerint nyert vegyületet gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sóvá alakítjuk.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében a két Y jelentése hidrogénatom, R, R1( R2 és X jelentése az 1. igénypont szerinti, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
- 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében R jelentése (a) általános képletű csoport és Rb R2, Y és X jelentése az 1. igénypont szerinti, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
- 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás N-(lH-pirrol-lil)-7-trifluor-metil-4-kinolin-amin és gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sói előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
- 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás 7-klór-l-(2-propinil)-N-(lH-pirrol-l-il)-4(lH)-kinolin-imin és gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sói előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
- 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás 7-klór-N-(2-dietil-amino-metil-1 H-pirrol-1 -il)-4-kinolin-amin és gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sói előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
- 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás N-propil-N-(4-kinolinil)-9H-karbazol-9-amin és gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sói előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
- 8. Az 1. igénypont szerinti eljárás N-(l H-pirrol-1il)-4-kinolin-amin és gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sói előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
- 9. Az 1. igénypont szerinti eljárás N-propil-N-(lHpirrol-l-il)-4-kinolin-amin és gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sói előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
- 10. Az 1. igénypont szerinti eljárás 7-klór-N-propilN-(lH-pirrol-l-il)-4-kinolin-amin és gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sói előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
- 11. Eljárás gyógyszerkészítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként valamely, az 1. igénypont szerinti eljárással előállított (I) általános képletű vegyületet vagy savaddíciós sóját - a képletben R, RI; R2, X és Y jelentése az 1. igénypont szerinti gyógyszerészetileg elfogadható hordozóanyaggal és/vagy egyéb segédanyaggal összekeverünk és adagolásra alkalmas gyógyszerkészítménnyé alakítunk.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US07/348,937 US4916135A (en) | 1989-05-08 | 1989-05-08 | N-heteroaryl-4-quinolinamines |
Publications (3)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU902693D0 HU902693D0 (en) | 1990-09-28 |
HUT54139A HUT54139A (en) | 1991-01-28 |
HU207726B true HU207726B (en) | 1993-05-28 |
Family
ID=23370217
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU902693A HU207726B (en) | 1989-05-08 | 1990-05-07 | Process for producing n-heteroaryl-4-quinolin-amine derivatives and pharmaceutical compositions containing them |
Country Status (14)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4916135A (hu) |
EP (1) | EP0397040A3 (hu) |
JP (1) | JPH0347179A (hu) |
KR (1) | KR900018074A (hu) |
AU (1) | AU623766B2 (hu) |
CA (1) | CA2016214A1 (hu) |
FI (1) | FI902248A0 (hu) |
HU (1) | HU207726B (hu) |
IL (1) | IL94320A0 (hu) |
NO (1) | NO902003L (hu) |
NZ (1) | NZ233561A (hu) |
PH (1) | PH26682A (hu) |
PT (1) | PT93977A (hu) |
ZA (1) | ZA903396B (hu) |
Families Citing this family (22)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4868190A (en) * | 1988-12-27 | 1989-09-19 | Hoechst-Roussel Pharmaceuticals, Inc. | N-pyridinyl-9H-carbazol-9-amines |
US4916135A (en) * | 1989-05-08 | 1990-04-10 | Hoechst Roussel Pharmaceuticals Inc. | N-heteroaryl-4-quinolinamines |
US5242932A (en) * | 1991-12-17 | 1993-09-07 | The Rockefeller University | Treatment of amyloidosis associated with alzheimer disease |
US5214038A (en) * | 1991-04-15 | 1993-05-25 | Hoechst-Roussel Pharmaceuticals Inc. | 1-(pyrido[3,4-b]-1,4-oxazinyl-4-yl)-1H-indoles and intermediates for the preparation thereof |
US5149815A (en) * | 1991-04-29 | 1992-09-22 | American Home Products Corporation | N-substituted-2-aminoquinolines |
US5093333A (en) * | 1991-04-29 | 1992-03-03 | American Home Products Corporation | N-substituted-2-aminoquinolines useful for treating hypofunction of the cholinergic system |
US5434165A (en) * | 1991-11-18 | 1995-07-18 | Sanawa Kagaku Kenkyusho Company, Ltd. | Nootropic agents, compositions of, and method of use thereof |
US6729332B1 (en) * | 1999-10-22 | 2004-05-04 | 3M Innovative Properties Company | Retention assembly with compression element and method of use |
GB0223494D0 (en) * | 2002-10-09 | 2002-11-13 | Neuropharma Sa | Dual binding site acetylcholinesterase inhibitors for the treatment of alzheimer's disease |
GB0316094D0 (en) | 2003-07-09 | 2003-08-13 | Neuropharma Sa | Acetylcholinesterase dual inhibitors |
TW200536851A (en) * | 2004-01-23 | 2005-11-16 | Amgen Inc | Compounds and methods of use |
JP2007518823A (ja) | 2004-01-23 | 2007-07-12 | アムゲン インコーポレイテッド | キノリン、キナゾリン、ピリジン、及びピリミジン化合物と炎症、血管新生、及び癌に対する治療におけるそれら化合物の用途 |
MX2007006230A (es) * | 2004-11-30 | 2007-07-25 | Amgen Inc | Quinolinas y analogos de quinazolinas y su uso como medicamentos para tratar cancer. |
JO2787B1 (en) | 2005-04-27 | 2014-03-15 | امجين إنك, | Alternative amide derivatives and methods of use |
US20100273776A1 (en) * | 2006-03-29 | 2010-10-28 | FOLDRx PHARMACEUTICALS, INC | Inhibition of alpha-synuclein toxicity |
AU2008319366B2 (en) * | 2007-10-29 | 2012-03-01 | Amgen Inc. | Benzomorpholine derivatives and methods of use |
EA023998B1 (ru) | 2011-03-04 | 2016-08-31 | Глэксосмитклайн Интеллекчуал Проперти Дивелопмент Лимитед | Аминохинолины в качестве ингибиторов киназ |
TWI547494B (zh) | 2011-08-18 | 2016-09-01 | 葛蘭素史克智慧財產發展有限公司 | 作為激酶抑制劑之胺基喹唑啉類 |
TW201425307A (zh) | 2012-09-13 | 2014-07-01 | Glaxosmithkline Llc | 作為激酶抑制劑之胺基-喹啉類 |
AR092529A1 (es) | 2012-09-13 | 2015-04-22 | Glaxosmithkline Llc | Compuesto de aminoquinazolina, composicion farmaceutica que lo comprende y uso de dicho compuesto para la preparacion de un medicamento |
JP6301374B2 (ja) | 2013-02-21 | 2018-03-28 | グラクソスミスクライン、インテレクチュアル、プロパティー、ディベロップメント、リミテッドGlaxosmithkline Intellectual Property Development Limited | キナーゼ阻害剤としてのキナゾリン類 |
CN111747893B (zh) * | 2019-12-23 | 2021-11-30 | 陕西莱特光电材料股份有限公司 | 含氮化合物、电子元件以及电子装置 |
Family Cites Families (23)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3232945A (en) * | 1962-08-13 | 1966-02-01 | S E Massengill Company | 7,8,9,10-tetrahalo-6h-cyclohepta-(b)-quinolines |
US3318895A (en) * | 1963-12-05 | 1967-05-09 | Squibb & Sons Inc | Production of 12-substituted-6, 7, 8, 9, 10, 11-hexahydrocycloocta[b]quinolines |
BE658695A (hu) * | 1964-02-03 | 1965-07-22 | ||
US3580915A (en) * | 1968-09-16 | 1971-05-25 | American Home Prod | 1,2,3,4-tetrahydrobenzol(b)(1,6)naphthyridine derivatives |
US3541066A (en) * | 1968-09-16 | 1970-11-17 | American Home Prod | 2,3-dihydro-1,4-ethanobenzo(b)(1,5)naphthyridine derivatives |
ES431307A1 (es) * | 1973-11-16 | 1976-09-01 | Thomae Gmbh Dr K | Procedimiento para la preparacion de nuevos derivados de quinoleina. |
US4108998A (en) * | 1976-11-08 | 1978-08-22 | American Home Products Corp. | Furo[3,4-b]quinoline derivatives and pharmaceutical compositions and methods employing them |
US4575553A (en) * | 1984-06-18 | 1986-03-11 | Bristol-Myers Company | Antitumor m-AMSA analog |
US4695573A (en) * | 1984-10-25 | 1987-09-22 | Hoechst-Roussel Pharmaceuticals Inc. | 9-amino-1,2,3,4-tetrahydroacridin-1-ol and related compounds |
US4631286A (en) * | 1984-10-25 | 1986-12-23 | Hoechst-Roussel Pharmaceuticals Inc. | 9-amino-1,2,3,4-tetrahydroacridin-1-ol and related compounds |
ATE63903T1 (de) * | 1984-10-25 | 1991-06-15 | Hoechst Roussel Pharma | 9-amino-1,2,3,4-tetrahydroacridin-1-ol und verwandte verbindungen, verfahren zu ihrer herstellung und verwendung als arzneimittel. |
US4762481A (en) * | 1985-11-01 | 1988-08-09 | Libbey-Owens-Ford Co. | Mold structure for producing a window assembly |
US4792562A (en) * | 1985-12-04 | 1988-12-20 | Hoechst-Roussel Pharmaceuticals, Inc. | N-(pyrrol-1-yl)pyridinamines having memory enhancing activity |
US4752610A (en) * | 1985-12-04 | 1988-06-21 | Hoechst-Roussel Pharmaceuticals Inc. | N-(pyrrol-1-yl)pyridinamines having memory enhancing properties |
US4789678A (en) * | 1986-08-25 | 1988-12-06 | Hoechst-Roussel Pharmaceuticals, Inc. | Memory enhancing α-alkyl-4-amino-3-quinolinemethanols and 1-(4-aralkylamino-3-quinolinyl)alkanones and related compounds |
DK569087A (da) * | 1986-10-31 | 1988-05-01 | Sumitomo Pharma | Quinolin-derivater, deres fremstilling og anvendelse |
US4753950A (en) * | 1986-11-24 | 1988-06-28 | Hoechst-Roussel Pharmaceuticals, Inc. | Fused heterocyclic tetrahydroaminoquinolinols and related compounds |
US4743601A (en) * | 1987-07-13 | 1988-05-10 | Hoechst-Roussel Pharmaceuticals Inc. | Dihydro-1,4-oxazino(2,3-C)quinolines |
US4800203A (en) * | 1987-09-24 | 1989-01-24 | Hoechst-Roussel Pharmaceuticals, Inc. | Pyrrolo(1,2-b)cinnolines |
US4806554A (en) * | 1988-01-11 | 1989-02-21 | Hoechst-Roussel Pharmaceuticals, Inc. | Pyrazol and indazolpyridinamines |
GB8804447D0 (en) * | 1988-02-25 | 1988-03-23 | Smithkline Beckman Intercredit | Compounds |
US4868190A (en) * | 1988-12-27 | 1989-09-19 | Hoechst-Roussel Pharmaceuticals, Inc. | N-pyridinyl-9H-carbazol-9-amines |
US4916135A (en) * | 1989-05-08 | 1990-04-10 | Hoechst Roussel Pharmaceuticals Inc. | N-heteroaryl-4-quinolinamines |
-
1989
- 1989-05-08 US US07/348,937 patent/US4916135A/en not_active Expired - Fee Related
-
1990
- 1990-05-04 NZ NZ233561A patent/NZ233561A/xx unknown
- 1990-05-04 FI FI902248A patent/FI902248A0/fi not_active Application Discontinuation
- 1990-05-04 ZA ZA903396A patent/ZA903396B/xx unknown
- 1990-05-04 EP EP19900108409 patent/EP0397040A3/en not_active Withdrawn
- 1990-05-04 PH PH40481A patent/PH26682A/en unknown
- 1990-05-07 HU HU902693A patent/HU207726B/hu not_active IP Right Cessation
- 1990-05-07 IL IL94320A patent/IL94320A0/xx unknown
- 1990-05-07 AU AU54691/90A patent/AU623766B2/en not_active Ceased
- 1990-05-07 CA CA002016214A patent/CA2016214A1/en not_active Abandoned
- 1990-05-07 NO NO90902003A patent/NO902003L/no unknown
- 1990-05-07 JP JP2115936A patent/JPH0347179A/ja active Pending
- 1990-05-08 KR KR1019900006446A patent/KR900018074A/ko not_active Application Discontinuation
- 1990-05-08 PT PT93977A patent/PT93977A/pt not_active Application Discontinuation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
NO902003D0 (no) | 1990-05-07 |
CA2016214A1 (en) | 1990-11-08 |
ZA903396B (en) | 1991-02-27 |
PH26682A (en) | 1992-09-15 |
EP0397040A3 (en) | 1991-05-02 |
HUT54139A (en) | 1991-01-28 |
NZ233561A (en) | 1992-11-25 |
JPH0347179A (ja) | 1991-02-28 |
FI902248A0 (fi) | 1990-05-04 |
PT93977A (pt) | 1991-01-08 |
US4916135A (en) | 1990-04-10 |
EP0397040A2 (en) | 1990-11-14 |
NO902003L (no) | 1990-11-09 |
HU902693D0 (en) | 1990-09-28 |
KR900018074A (ko) | 1990-12-20 |
IL94320A0 (en) | 1991-03-10 |
AU623766B2 (en) | 1992-05-21 |
AU5469190A (en) | 1990-11-08 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
HU207726B (en) | Process for producing n-heteroaryl-4-quinolin-amine derivatives and pharmaceutical compositions containing them | |
JP2786480B2 (ja) | 1―インドリルアルキル―4―(置換ピリジニル)ピペラジン | |
CN112839935A (zh) | 可用作shp2抑制剂的新型杂环衍生物 | |
AU643765B2 (en) | 1-indolylalkyl-4-(alkoxypyprimidinyl)piperazines | |
JPH0739387B2 (ja) | 新規1−ベンジル−アミノアルキル−ピロリジノン化合物及びその製造方法 | |
WO1999061426A1 (en) | Heterocyclic compounds and methods to treat cardiac failure and other disorders | |
CA2334970A1 (en) | Quinazolinone inhibitors of cgmp phosphodiesterase | |
CA2084531A1 (en) | Antimigraine 4-pyrimidinyl and pyridinyl derivatives of indol-3yl-alkyl piperazines | |
CN114430740B (zh) | Egfr抑制剂、组合物及其制备方法 | |
US4564613A (en) | Pyridoindole derivatives, compositions and use | |
US5001134A (en) | Piperidines, processes of preparation and medications containing them | |
AU2002233706C1 (en) | Pyridopyrimidine or naphthyridine derivative | |
CA1337202C (en) | Cyclic amides which are leukotriene antagonists | |
MXPA02006499A (es) | Derivados de fenilpiperazinilo. | |
US6414157B1 (en) | 3-Substituted tetrahydropyridopyrimidinone derivatives, method for producing the same, and their use | |
KR20000048899A (ko) | 1,4-디치환 피페라진 | |
US4753950A (en) | Fused heterocyclic tetrahydroaminoquinolinols and related compounds | |
NO309038B1 (no) | Fenylindolforbindelser | |
JPH0375542B2 (hu) | ||
JPH0113475B2 (hu) | ||
US5089497A (en) | Substituted piperazines as central nervous system agents | |
FR2643373A1 (fr) | Nouveaux derives des bisarylalcenes, leurs procedes de preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent | |
JP2753146B2 (ja) | ビス−アザー二環式抗不安薬の製法および中間体 | |
US4771052A (en) | Tetrahydropyrido[3',4':4,5]pyrrolo[2,3-c]quinolines and their use as hypotensive agents | |
HU204257B (en) | Process for producing new substituted quinoline derivatives and pharmaceutical compositions containing them |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |