HU207713B - Process for producing 2,3-dichloro-6-amino-benzene derivatives - Google Patents

Process for producing 2,3-dichloro-6-amino-benzene derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU207713B
HU207713B HU170691A HU170691A HU207713B HU 207713 B HU207713 B HU 207713B HU 170691 A HU170691 A HU 170691A HU 170691 A HU170691 A HU 170691A HU 207713 B HU207713 B HU 207713B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
cyano
carried out
dichloro
amino
Prior art date
Application number
HU170691A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT60998A (en
HU911706D0 (en
Inventor
Peter Trinka
Peter Reiter
Peter Slegel
Peter Toempe
Eva Szabo
Janos Brlik
Original Assignee
Egyt Gyogyszervegyeszeti Gyar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Egyt Gyogyszervegyeszeti Gyar filed Critical Egyt Gyogyszervegyeszeti Gyar
Priority to HU170691A priority Critical patent/HU207713B/hu
Publication of HU911706D0 publication Critical patent/HU911706D0/hu
Publication of HUT60998A publication Critical patent/HUT60998A/hu
Publication of HU207713B publication Critical patent/HU207713B/hu

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás az (I) általános képletű 2,3dikIór-6-amino-benzol-szánnazékok és sóik elállítására.
A képletben
A cianocsoportot, amino-metilén-csoportot vagy 10
CH2-NH-CH2-R csoportot képvisel, ahol
R jelentése cianocsoport vagy COOR1 csoport, ahol
R* jelentése 1-5 szénatomos alkilcsoport vagy feníl-(l—4 szénatomos)-alkilcsoport. 15
Az (I) általános képletű vegyületek fontos intermedierjei az Anagrelide nevű, vérlemezkeaggregáció-gátló hatású vegyületeknek.
Azok az (I) általános képletű vegyületek, amelyekben A cianocsoportot, amino-metilén-csoportot vagy 20 CH2-NH-CH2-CN-csoportot képvisel, az irodalomban eddig le nem írt származékok.
Az A helyén CH^NH-CHjj-COORj csoportot ahol R1 jelentése a fenti - tartalmazó (I) általános képletű vegyületek előállítására a 4146718 sz. USA 25 szabadalom két eljárást ismertet.
Az első eljárás szerint (II) képletű 2,3-diklór-6-nitro-benzonitrilt előbb diboránnal, 69% kitermeléssel 77%-os tisztaságú, (IV) képletű 2,3-diklór-6-nitro-benzil-aminná redukálnak, ezt egy megfelelő (III) általá- 30 nos képletű bróm-ecetsav-észterrel - ahol X jelentése brómatom, R jelentése COOR1 csoport, ahol R1 jelentése a fenti - 50%-os kitermeléssel az (V) általános képletű glicin-észterré alakítják - ahol R1 jelentése a fenti -, majd ezt ón(II)-kloriddal 87%-os kitermeléssel 35 redukálva kapják a kívánt (I) általános képletű, A helyén CHt-NHCH^COOR1 csoportot tartalmazó vegyületet. Az eljárás összkitermelése 23,1%, 92%-os tisztaságú termék. Az eljárásban alkalmazott reakciólépések sorrendjét az a megfontolás vezérelte, hogy félő 40 volt, hogy amennyiben előbb a (II) képletű 2,3-dikIór6-nitro-benzonitril közismerten igen könnyen redukálható nitrocsoportját redukálnánk, amikor is A helyén cianocsoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyület keletkezik, amit a továbbiakban erélyesebb körül- 45 menyek között továbbredukálnának A helyén amino-metilén-csoportot tartalmazó (I) általános képletű diaminná, akkor ennek alkilezése során nemcsak a kívánt, A helyén CH^NHCH^COOR1 csoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyület keletkezne, ha- 50 nem (XII) általános képletű bisz-a:kil-származékok is, amelyek a végtermékek tisztaságát és kitermelését lerontják.
Az eljárás hátrányai a következők:
Ismeretes [P. Rylander: Catalytic Hydrogenations 55 in Organic Synthesis, p. 119, Academic Press New York, San Francisco, London (1979)], hogy 2-nitrobenzonitrilek hidrogénezése során intermedierként a megfelelő hidroxil-amin-származékok keletkeznek, melyek a nitrocsoporttal benzizoxazol-imin-szárma- 60 zékká alakulhatnak, melyek viszont a megfelelő 2-amino-benzamidokká rendeződnek át. E vegyületek azonban a további redukciónak ellenállnak, s így jelentős, akár 50%-os mennyiségben előforduló melléktermékként léphetnek fel. Ennek következményeként a (II) képletű 2,3-diklór-6-nitro-benzonitril redukciója során a (IV) képletű 2,3-diklőr-6-nitro-benzilamin még egy bonyolult tisztítási folyamat után is csak 69%-os kitermeléssel volt előállítható, s még ez a termék is csak 77%-os tisztaságú volt, ami a valóságban 53,1%-os hozamot jelent. További hátrány, hogy az orto-helyzetű nitrocsoporttal dezaktivált (IV) képletű 2,3-diklór-6nitro-benzil-amin alkilezése a megfelelő (III) általános képletű bróm-ecetsav-észter-származékkal - ahol X jelentése brómatom és R jelentése COOR1 csoport, ahol R* jelentése a fenti - igen hosszú reakcióidőt vesz igénybe - a reakcióelegy 16 órás forralása után is csak 50%-os kitermeléssel kapható az (V) általános képletű glicin-észter ami rendkívül gazdaságtalan mind a készülék-kihasználás, mind a nyeredék szempontjából. Végül az (V) általános képletű glicin-észter-származék nitrocsoportjának ón(II)-kloridos redukciója koncentrált sósavas közegben igen erős hűtést, a reakció hőfokának pontos betartását, ugyanakkor gyors adagolást igényel az észtercsoport hidrolízisének elkerülése végett, ami ipari méretekben a nagyobb mennyiségű reaktánsok adagolása esetén szinte kivitelezhetetlen, s a reakció még így is csak 92%-os tisztaságú termékhez vezet.
A fenti szabadalomban ismertetett másik eljárás szerint meta-klór-anilint klorállal és hidroxil-amin-hidrokloriddal reagáltatva a (VI) képletű izo-nitrozo-mklór-acetanilidet állítanak elő, ebből kénsavas gyűrűzárással a (Vlla) képletű 4-klór-izatin és (Vllb) képletű 6-klór-izatin keverékéhez jutnak, ezeket elválasztják, majd a (Vlla) képletű izomert szulfuril-kloriddal a (VIII) képletű 4,5-diklór-izatinná klórozzák, ezt hidrogén-peroxiddal a (IX) képletű 5,6-diklór-antranilsavvá oxidálják, ezt boránnal a megfelelő (X) képletű 6-amino-2,3-diklór-benzil-alkohollá redukálják, ebből tionil-kloriddal a megfelelő (XI) képletű 6-amino-2,3diklór-benzil-klorid-hidrokloridhoz jutnak, melyet kinyerés nélkül a megfelelő glicin-észterrel reagáltatva jutnak el a kívánt (I) általános képletű vegyülethez.
Ezen eljárás számos hátránya közül - amellett, hogy igen hosszadalmas - a (VI) képletű vegyületek nagymérvű instabilitását, a (Vlla) és (Vllb) képletű termékek elválasztásának szükségességét, s nem utolsó sorban az igen alacsony, 6,24%-os összhozamát említjük meg, ami az eljárást ipari megvalósításra alkalmatlanná teszi.
A jelen találmány célja mindezen hátrányok kiküszöbölése. A találmány alapja az a meglepő felismerés, hogy azon (I) általános képletű diaminok, ahol A jelentése
I
HU 207 713 Β amino-metilén-csoport, egyszerűen és szelektíven alkilezhetők a (III) általános képletű vegyületekkel, ahol X és R jelentése a fenti. Eszerint nincs szükség a (II) általános képletű 2,3-diklór-6-nitro-benzonitril cianocsoportjának bonyolult, csak diboránnal elvégezhető szelektív redukciójára a nála redukcióra sokkal hajlamosabb nitrocsoport mellett, hanem a redukció sorrendje felcserélhető, sőt a két csoport redukciója akár egy lépésben, ipari méretekben is könnyen elvégezhető.
A találmány tárgya eljárás az (I) általános képletű vegyületek - ahol A jelentése a fenti - és sóik előállítására, oly módon, hogy
a) azoknak a vegyületeknek előállítása céljából, melyeknek (I) általános képletű képletében A cianocsoportot képvisel (II) képletű 2,3-diklór-6-nitrobenzonitril nitrocsoportját önmagában ismert módon redukáljuk; vagy
b) azoknak a vegyületeknek előállítása céljából, melyeknek (I) általános képletében A amino-metilén-csoportot képvisel, valamely, az a) változat szerint előállított, A helyén cianocsoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyület cianocsoportját önmagában ismert módon redukáljuk; vagy 2,3-diklór-6-nitro-benzonitril nitro- és cianocsoportját önmagában ismert módon egy lépésben redukáljuk;
c) azoknak a vegyületeknek előállítása céljából, melyeknek (I) általános képletében A jelentése CH2-NH-CH2-R csoport, ahol R jelentése a fent megadott, valamely, a b) változat szerint előállított, A helyén aminometilén-csoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyületet valamely (III) általános képletű - a képletben R jelentése a fenti és X jelentése halogénatom - haloecetsav-észterrel vagy haloacetonitrillel reagáltatjuk, és kívánt esetben az így kapott (I) általános képletű vegyületet gyógyászatilag alkalmas savaddíciós sóvá alakítjuk.
Az a) eljárásváltozat szerint a (II) képletű 2,3-diklór6-nitro-benzonitril nitrocsoportját katalitikus hidrogénezéssel, vagy ón(II)-kloriddal redukáljuk aminocsoporttá. A katalitikus hidrogénezést előnyösen valamely indifferens oldószerben, nemesfém-katalizátor jelenlétében, savas közegben végezzük. Előnyösen tetrahidrofuránban, sósav jelenlétében végezzük a reagáltatást.
A reakció hőmérséklete 0 és 80 °C között változhat, előnyösen 20-40 °C közötti érték. A reakció lejátszódását a hidrogénfogyás megszűnése jelzi.
Végrehajtható a redukció ón(II)-kloriddal is, szintén savas közegben. Ilyenkor 20 és 100 °C közötti hőmérsékletet, előnyösen 70-80 °C közötti hőmérsékletet állítunk be.
A b) eljárásváltozat szerint valamely, az a) eljárásváltozat szerint előállított, A helyén cianocsoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyület (6-amino-2,3-diklórbenzonitril) cianocsoportját önmagában ismert módon redukáljuk, vagy a (II) képletű 2,3-diklór-6-nitro-benzonitril nitro- és cianocsoportját egy lépésben redukáljuk.
A 6-amino-2,3-diklór-benzonitril cianocsoportjának redukálását diboránnal közömbös oldószerben, előnyösen tetrahidrofuránban végezzük. A diboránt előnyösen valamely alkáli-bór-hidridből trifluor-ecetsavval „in situ” szabadítjuk fel. A redukciót 0-60 °C közötti hőmérsékleten, előnyösen 10 és 30 °C között hajtjuk végre. Az eljárás egyik előnyös kivitelezési módja szerint a 6-amino-2,3-diklór-benzonitril tetrahidrofuránnal készített oldatát lassú ütemben, 2-5, előnyösen 3 óra alatt adagoljuk 10-15 °C között a megfelelő bór-hidrid és trifluor-ecetsav tetrahidrofuránnal készített oldatába. Ilyen körülmények között a reakcióelegyből a sók jól szűrhető, szemcsés állapotban válnak ki, s a termék későbbi kinyerése egyszerűen, rendkívül tiszta állapotban lehetséges.
A 2,3-diklór-6-nitro-benzonitril nitro- és cianocsoportja egy lépésben is redukálható Raney-nikkel katalizátorral, 5-10 MPa nyomáson. A reakciót alifás alkoholban, célszerűen metanolban, előnyösen 1-10% (g/ml) cc. ammónium-hidroxid katalizátor jelenlétében, 20 és 100 °C közötti hőmérsékleten hajtjuk végre.
A c) eljárásváltozat szerint valamely b) változat szerint előállított, A helyén amino-metilén-csoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyületet alkilezünk. Az alkilezést valamely (III) általános képletű haloecetsav-észterrel vagy haloacetonitrillel végezzük. A reakciót közömbös oldószerben, előnyösen dioxánban, valamely szerves savmegkötő szer, előnyösen trietil-amin jelenlétében emelt hőmérsékleten, előnyösen 8090 °C-on végezzük.
A találmány szerinti eljárás előnyei a következők:
1. A (II) képletű 2,3-diklór-6-nitro-benzonitril redukciója a megfelelő új, az irodalomból eddig nem ismert 6-amino-2,3-diklór-benzonitrillé a nitro csoport igen nagy reaktivitása és az aromás nitrilcsoport viszonylagos stabilitása következtében akár katalitikusán, akár ón(II)-kloriddal egyszerűen, jó kitermeléssel elvégezhető igen tiszta termék keletkezése közben.
2. A 6-amino-2,3-diklór-benzonitril 6-amino-2,3-diklór-benzil-aminná történő redukálásához nincs szükség az iparilag nehezen hozzáférhető diborán alkalmazására, mert a molekulán további redukálható csoportok már nincsenek, így a redukció alkáli-bór-hidrid és trifluor-ecetsav keverékével vagy katalitikusán is egyszerűen megoldható.
3. A 6-amino-2,3-diklór-benzil-amin szelektív alkilezése a megfelelő azon (I) általános képletű vegyietekké, ahol A jelentése CH2-NHCH2-R csoport, ahol R jelentése a fenti, miután az aromás aminocsoport a reakcióban nem vesz részt, s nem lévén erős elektronszívó csoport, a reakció igen egyszerűen, rövid idő alatt, jó kitermeléssel megvalósítható, s a keletkező termékek igen tiszták.
4. A reakciósor egyetlen lépése sem igényel különösebb berendezést, így az eljárás ipari méretekben is jól kivitelezhető.
5. Az eljárás során keletkező azon (I) általános képletű vegyületek, ahol A jelentése CH2-NH-CH2-R csoport, és R jelentése a fenti, összkitermelése igen kedvező, így például, amennyiben R jelentése etoxi-karbonil-csoport, 50,6%.
HU 207 713 Β
A találmány szerinti eljáráshoz felhasznált vegyületek kereskedelmi forgalomban vannak.
Az eljárást az alábbi példákkal részletesen ismertetjük, anélkül, hogy oltalmi igényünket a példákra korlátoznánk:
1. példa
6-amino-2,3 -diklór-benzonitril
1356 g (6,0 mól) ón(II)-klorid-dihidrátot feloldunk 1000 cm3 koncentrált sósavban, majd a kapott oldatot 30 °C-ra hűtjük, és közben 30 perc alatt beadagolunk 239,3 g (1,1 mól) 2,3-diklór-6-nítro-benzonitrilt. A beadagolás során az exoterm reakció következtében a reakcióelegy hőfoka kb. 5 perc alatt 80 °C-ra emelkedik, ekkor a reakcióelegyet oly ütemben hűtjük, hogy ennek hőmérséklete 75-80 °C között maradjon. Az adagolás befejeztével a reakcióelegyet keverés közben 10-20 °C közé hagyjuk lassan lehűlni, a kivált kristályokat leszűrjük, sósavval, vízzel, 10%-os (g/ml) kálium-karbonáttal, majd ismét vízzel mossuk. Ily módon 206 g (100%) nyersterméket kapunk, mely még tartalmaz kb, 2-3% ónkloridot, valamint 2-3% vizet. A nyersterméket feloldjuk 600 cm3 forró izopropanolban, csontszénnel derítjük, leszűrjük és kristályosodni hagyjuk.
Kitermelés: 154,3 g (75%) tiszta (GC tartalom >99%) termék, op. 142-143 °C.
Az anyalúgot bepárolva, még további 31,2 g (15,2%) termék nyerhető, op. 141-143 °C (GC tartalom >97%), ezzel az összkitermelés 90,2%-ra növelhető.
2. példa
6-amino-2,3 -diklór-benzonitril
109,0 g (0,5 mól) 2,3-diklór-6-nitro-benzonitril 600 cm3 tetrahidrofuránnal készített oldatához 90 cm3 koncentrált sósavat és 10 g 20%-os csontszenes palládiumot (Selcat H) adunk, és a reakcióelegyet 20-40 °C között erős keverés és hűtés közben 0,4 MPa nyomáson telítettségig hidrogénezzük (ehhez kb. 1,5 óra szükséges). A katalizátort kiszűrjük, majd az oldatot vákuumban szárazra pároljuk. A maradékot feloldjuk 500 cm3 forró izopropanolban, csontszénnel derítjük, leszűrjük és kristályosodni hagyjuk.
Kitermelés: 72,9 g (77,9%) tiszta (GC tartalom >99%) termék, op. 142-143 °C.
Az anyalúgot bepárolva további 18,2 g (19,5%) termék nyerhető, op. 141-142 °C (GC tartalom <97%), ezzel az összkitermelés 92,4%-ra növelhető.
3. példa
6-amino-2,3-diklór-benzil-amin-hidroklorid
174 g (3 mól) 93%-os (g/ml) kálium-bór-hidrid 1500 cm3 tetrahidrofuránnal készített szuszpenziójához hűtés és keverés közben, 10-15 °C közötti hőmérsékleten kb. 2 óra alatt hozzácsepegtetjük 346 g trifluorecetsav 300 cm3 tetrahidrofuránnal készített oldatát. Ezt követően kb. 2 óra alatt hozzácsepegtetjük 187 g (1 mól) 6-amino-2,3-diklór-benzonitril 450 cm3 tetrahidrofuránnal készített oldatát, további 2 órát 3035 °C közötti hőmérsékleten kevertetjük. A reakcióelegyhez 300 cm3 vizet csepegtetünk, majd a reakcióelegyet szobahőfokon egy éjszakán át állni hagyjuk. Másnap a kivált kristályokat kiszűrjük, a szűrletet vákuumban kb. 600 g-ig szűkítjük, az így kapott olajhoz 300 cm3 vizet és 500 cn? diklór-metánt adunk, a fázisokat elválasztjuk, a vizes fázist kirázzuk 2x200 cm3 diklór-metánnal, a szerves fázisokat egyesítjük, szárítjuk vízmentes magnézium-szulfát fölött és leszűrjük. A szűrletet 0 °C-on keverés közben 2 órán keresztül sósavgázzal telítjük, a kivált kristályokat leszűrjük, kevés diklór-metánnal mossuk.
Kitermelés: 183 g (77,2%) tiszta (HPLC-vel mért tisztasága 99,3%) termék, op. 220-235 °C.
A termék sósavtartalma általában nem sztöchiometrikus, 1 mól bázisra 1,25-1,30 mól sósavat tartalmaz, a további reakcióhoz azonban közvetlenül felhasználható.
4. példa
N-(6-amino-2,3-diklór-benzil)-glicin-etil-észter
23,7 g (0,1 mól) a 3. példa szerint előállított 6-amino-2,3-diklór-benzil-amin-hidroklorid (sósav-tartalom 1,28 mól%) 450 cm3 metanollal készített szuszpenziójához 0 °C-on hozzácsepegtetjük 2,94 g (0,128 mól) fémnátrium 100 cm3 metanollal készített oldatát. A reakcióelegyhez 1 g csontszenet adunk, leszűrjük és a szűrletet vákuumban szárazra pároljuk. Ily módon 26,6 g olajos 6-amino-2,3-diklór-benzil-amin bázist kapunk, melyet feloldunk 100 cm3 dioxánban, az oldatot ismét leszűrjük, hozzáadunk 44 cm3 (01,1 mól) trietil-amint, és 90 °C-ra melegítjük. Ezen a hőfokon kb. 2 óra alatt hozzácsepegtetjük 16,7 g (0,10 mól) brómecetsav-etil-észter 50 cm3 dioxánnal készített oldatát. Lehűlés után a kivált trietilamin-hidrobromidot kiszűrjük (17 g), majd a szűrletet vákuumban szárazra pároljuk. A visszamaradó 34,9 g olajos termékhez 100 cm3 sósavas etanolt (sósavtartalma 0,15 mól) és 10 cm3 étert adunk, az elegyet 2 órán át szobahőfokon keverjük, majd a kivált terméket leszűrjük. Ily módon 20,1 g (61%) N-(6-amino-2,3-diklór-benzil)-glicin-etil-észter szemihidrátot kapunk, op. 150-157 °C. Az anyalúghoz 20 cm3 étert adva hűtés után még további 5,3 g (6%) fenti só válik ki, így a sók összkitermelése 77%. A fenti sókat egyesítjük, szuszpendáljuk 200 cm3 vízben, majd a szuszpenziót 10%-os (g/ml) kálium-karbonát oldattal pH= 10-ig lúgosítjuk.
A kivált terméket leszűrjük, vízzel semlegesre mossuk. Ily módon 19,65 g (71,0%) tiszta N-(6-amino-2,3diklór-benzil)-glicin-etil-észter bázist kapunk, op, 5860 °C. HPLC tartalom 99,4%.
5. példa
M-(6-amino-2,3-diklór-benzil)-amino-acetonitril
24,2 g (0,1 mól) a 3. példa szerint előállított 6-amino-2,3-diklór-benzil-amin-hidrokIorid (sósavtartalom 1,3 mól%) 450 cm3 metanollal készített szuszpenziójához 0 °C-on hozzácsepegtetjük 2,99 g (0,13 mól) fémnátrium 100 cm3 metanollal készített oldatát. A reakcióelegyhez 1 g csontszenet adunk, leszűrjük és a szűrletet vákuumban szárazra pároljuk. A visszamaradó 24,8 g olajos 6-amino-2,3-diklór-benzil-amin bázist feloldjuk 100 cm3 dioxánban, a szuszpenziót leszűrjük,
HU 207 713 Β a szűrlethez hozzáadunk 14 cm3 (0,1 mól) trietil-amint, az oldatot felmelegítjük 90 °C-ra és ezen a hőfokon kb. 2 óra alatt hozzácsepegtetjük 7,4 cm3 (0,1 mól) brómacetonitril 100 cm3 dioxánnal készített oldatát. Lehűlés után a kivált trietil-amin-hidrobromidot kiszűrjük (17 g), majd a szűrletet vákuumban szárazra pároljuk. A 28 g olajos maradékhoz 100 cm3 sósavas etanolt adunk (sósavtartalma 0,15 cm3), az oldatot 1 órán át keverjük, majd kb. 1 óra alatt 200 cm3 dietil-étert csepegtetünk hozzá. A kezdetben kiváló mézszerű termék állás után átkristályosodik. A kristályokat leszűrjük, majd 200 cm3 vízben szuszpendáljuk és a kapott szuszpenziót 10%-os (g/ml) kálium-karbonát oldattal pH= 10-re lúgosítjuk. A lúgosítás hatására az oldatból 13,0 g (56,5) nyers N-(6-amino-2,3-diklór-benzil)-amino-acetonitril bázis válik ki, op. 74-83 °C. A terméket 120 cm3 izopropanolból átkristályosítva 9,2 g (40%) tiszta terméket kapunk, op. 89,5-90 °C, HPLC tartalom 100%. Az anyalúgot bepárolva még további 1,1 g (4,8%) termék nyerhető, op. 87-89 ’C, mely elegendő tiszta anagrelide gyártásához.
6. példa
Benzil-(6-amino-2,3-benzil-amino)-acetát
23,7 g (0,1 M) 6-amino-diklór-benzil-amin x HC1 és 450 cm3 metanol oldatához 20 °C-on, keverés közben 100 cm3 metanol és 2,94 g Na (0,128 M) oldatát csepegtetünk. A kapott oldatot vákuumban oldószermentesre pároljuk, és a bepárlási maradékot (27,2 g) 70 cm3 dioxánban szuszpendáljuk és szűrjük. A kristályokat 30 cm3 dioxánnal mossuk. Az így előállított 6-amino-2,3-diklór-benzil-amin egyesített dioxános oldatát felmelegítjük 85 °C-ra és 14 cm3 (0,1 M) trietilamint adunk hozzá, majd 90 °C-on, 2 óra alatt 11 cm3 benzll-bróm-acetát és 100 cm3 dioxán oldatát csepegtetjük hozzá. További egy órát ezen a hőmérsékleten tartjuk, majd lehűtjük és szűrjük. A szűrletet vákuumban oldószermentesítjük.
A kapott termék: 36,9 g (10,9%) olaj, GC alapján 88%-os. Az olajhoz 40 cm3 etanolt és 5 cm3 étert adunk, majd lehűtjük 0 °C-ra és ezen a hőmérsékleten 20 cm3 sósavas etanolt (sósavtartalma 0,15 M) csepegtetünk hozzá, majd két óráig kevertetjük. A kivált kristályokat szűrjük, kevés etanollal mossuk.
A kapott termék: 32,03 g (81,3%), op. 169-174 °C.
HCL tartalom: 1,5 mólnyi.
A nyers terméket 200 cm3 vízben szuszpendáljuk, és az így nyert szuszpenzióhoz keverés közben szilárd kálium-karbonátot adunk pH = 9,5-10-ig, majd a kristályokat szűrjük, 15 cm3 vízzel mossuk és exszikkátorban szárítjuk.
A kapott termék: 24,4 g (72,0%), op. 180-185 °C.
GC-tartalom: 97,6%.
7. példa
6-amino-2,3-diklór-benzil-amin-hidroklorid
2,27 g (0,01 mól) 2,3-diklór-6-nitro-benzonitrolt feloldunk 20 cm3 metanolban, majd hozzá keverés közben 2 cm.3 cc. ammónium-hidroxidot, valamint 1,0 g Raneynikkel katalizátort adunk. Az így kapott elegyet 6 MPa nyomású hidrogéngázban, keverés közben felmelegítjük 50 °C-ra és ezen a hőmérsékleten tartjuk 4 órán át. A reakcióelegyet szobahőmérsékletre hűtjük és 20 cm3 jeges vízre öntjük, majd vákuumban a metanoltól mentesítjük. A kapott vizes oldatot 3c5 cm3 diklór-metánnal extraháljuk, az egyesített szerves fázisokat MgSO4-en szárítjuk. A száraz diklór-metános oldatba jeges hűtés, keverés közben 2 órán át sósavgázt vezetünk, a kivált kristályokat szűrjük, kevés diklór-metánnal mossuk.
Kitermelés: 1,67 g (70,3%) tiszta (HPLC-vel mért tisztasága 99,3%) termék, op. 220-230 °C.
A termék sósav-tartalma általában nem sztöchiometrikus, 1 mól bázisra 1,25-1,30 mól sósavat tartalmaz, a további reakcióhoz azonban közvetlenül felhasználható.

Claims (12)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás az (I) általános képletű 2,3-diklór-6-amino-helyettesített benzolszármazékok és savaddíciós sóik előállítására - a képletben
    A cianocsoport, amino-metilén-csoportot vagy
    CH2-NH-CH2-R csoportot képvisel, ahol
    R jelentése cianocsoport vagy COOR1 csoport, ahol
    R1 jelentése 1-5 szénatomos alkilcsoport vagy fenil-( 1—4 szénatomos) alkilcsoport;
    azzal jellemezve, hogy
    a) azoknak a vegyületeknek előállítása céljából, melyeknek (I) általános képletében A cianocsoportot képvisel, (II) képletű 2,3-diklór-6-nitro-benzonitril nitrocsoportját önmagában ismert módon redukáljuk; vagy
    b) azoknak a vegyületeknek előállítása céljából, melyeknek (I) általános képletében A amino-metiléncsoportot képvisel, valamely, az a) eljárás szerint előállított, A helyén cianocsoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyűlet cianocsoportját önmagában ismert módon redukáljuk; vagy 2,3-dikIór-6nitro-benzonitril nitro- és cianocsoportját önmagában ismert módon egy lépésben redukáljuk; vagy
    c) azoknak a vegyületeknek előállítása céljából, melyeknek (I) általános képletében A jelentése CH2-NH-CH2-R csoport, ahol R jelentése a fent megadott, valamely, a b) eljárás szerint előállított, A helyén aminometilén-csoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyületet valamely (III) általános képletű - a képletben R jelentése a fenti és X jelentése halogénatom - haloecetsav-észterrel vagy haloacetonitrillel reagáltatjuk, és kívánt esetben az így kapott (I) általános képletű vegyületet gyógyászatilag alkalmas savaddíciós sóvá alakítjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti a) eljárás, azzal jellemezve, hogy a redukálást katalitikus hidrogénezéssel vagy ón(II)-kloriddal hajtjuk végre.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a katalitikus hidrogénezést indifferens oldószerben nemesfém-katalizátor, előnyösen csontszenes palládium jelenlétében végezzük.
    HU 207 713 Β
  4. 4. A 2. vagy 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a redukálást savas közegben végezzük,
  5. 5. A 2-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a katalitikus hidrogénezést 080 °C közötti, előnyösen 20-40 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
  6. 6. A 2, vagy 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az ón(II)-kloriddal történő redukálást 20-100 °C közötti, előnyösen 70-80 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti b) eljárás, azzal jellemezve, hogy a redukálást valamely alkáli-bór-hidridből trifluor-ecetsavval „in situ” felszabadított diboránnal végezzük közömbös oldószerben, 0-60 °C közötti hőmérsékleten.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti b) eljárás, azzal jellemezve, hogy a (II) képletű 2,3-diklór-6-nitro-benzonitril nitro- és cianocsoportját Raney-nikkel katalizátorral egy lépésben redukáljuk.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve,
    5 hogy a redukálást valamely alifás alkoholban 510 MPa nyomáson, 1-10 vegyes% cc. ammóniumhidroxid jelenlétében, 20 és 100 °C közötti hőmérsékleten hajtjuk végre.
  10. 10. Az 1. igénypont szerinti c) eljárás, azzal jelle10 mezve, hogy a reakciót közömbös oldószerben, szerves savmegkötő szer jelenlétében, 70-100 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy oldószerként dioxánt alkalmazunk.
  12. 15 12. A 10. vagy 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy savmegkötő szerként trietil-amint alkalmazunk.
HU170691A 1991-05-22 1991-05-22 Process for producing 2,3-dichloro-6-amino-benzene derivatives HU207713B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU170691A HU207713B (en) 1991-05-22 1991-05-22 Process for producing 2,3-dichloro-6-amino-benzene derivatives

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU170691A HU207713B (en) 1991-05-22 1991-05-22 Process for producing 2,3-dichloro-6-amino-benzene derivatives

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU911706D0 HU911706D0 (en) 1991-12-30
HUT60998A HUT60998A (en) 1992-11-30
HU207713B true HU207713B (en) 1993-05-28

Family

ID=10955776

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU170691A HU207713B (en) 1991-05-22 1991-05-22 Process for producing 2,3-dichloro-6-amino-benzene derivatives

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU207713B (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT412873B (de) * 2004-02-20 2005-08-25 Aop Orphan Pharmaceuticals Ag Verfahren zur herstellung von anagrelid hydrochlorid

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT412873B (de) * 2004-02-20 2005-08-25 Aop Orphan Pharmaceuticals Ag Verfahren zur herstellung von anagrelid hydrochlorid

Also Published As

Publication number Publication date
HUT60998A (en) 1992-11-30
HU911706D0 (en) 1991-12-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS6214540B2 (hu)
FI63931B (fi) Foerfarande foer framstaellning av blodtryckshoejande 1-(3-substituerad-fenyl)-2-aminopropan
TWI290554B (en) Process for preparation 5-(1-piperazinyl)-benzofuran-2-carboxamide by transition metal-catalyzed amination
HU207713B (en) Process for producing 2,3-dichloro-6-amino-benzene derivatives
JPH0670049B2 (ja) ジヒドロリセルグ酸のn−アルキル化法
JPS5913510B2 (ja) カルボスチリルユウドウタイノセイゾウホウ
RU2249592C2 (ru) Способ получения гидрохлорида пирлиндола
HU219609B (hu) Eljárás 4-hidroxi-anilin- és (4-hidroxi-fenil)-fenil-diazén-származékok előállítására, és a diazénszármazékok
JP2006516139A (ja) ヘテロアリールアセトアミド化合物の合成
US4454337A (en) Semicarbazide intermediates for preparing 4-substituted indoles
JPH02207025A (ja) 有機合成法
JP4330270B2 (ja) 新規製造法
JP4222206B2 (ja) アミノスチルベン誘導体の製造方法
SU497764A3 (ru) Способ получени производных норборнана
JPH0665198A (ja) 4−クロロ−3−スルファモイル−n−(2,3−ジヒドロ−2−メチル−1h−インドール−1−イル)ベンズアミドを工業的に製造するための新規な方法
JPH0227352B2 (hu)
CN112824381B (zh) 一种哌啶胺的制备方法
JPH0768212B2 (ja) 置換インドリノン誘導体の製造法
JPS5936630B2 (ja) 2−イミノ−1,3−ジアザシクロアルカン誘導体
JPH10505602A (ja) セレギリンの製法
SU1240354A3 (ru) Способ получени дигидрохлорида пирбутерола
JP2004504261A (ja) 水素化第一アミンの製造
JPH0899942A (ja) 置換ジアミノジカルボン酸誘導体の製造方法
KR790001737B1 (ko) 4-아미노-3,5-디할로겐-페닐-에탄올아민류의 신규 제조방법
JP2005533037A (ja) (S)−テトラヒドロ−α−(1−メチルエチル)−2−オキソ−1(2H)−ピリミジン酢酸の調製方法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee