HU206028B - Fungicidal compositions comprising pyrophosphorous acid salts as active ingredient - Google Patents

Fungicidal compositions comprising pyrophosphorous acid salts as active ingredient Download PDF

Info

Publication number
HU206028B
HU206028B HU875951A HU595187A HU206028B HU 206028 B HU206028 B HU 206028B HU 875951 A HU875951 A HU 875951A HU 595187 A HU595187 A HU 595187A HU 206028 B HU206028 B HU 206028B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
active ingredient
pyrophosphite
acid salts
formula
disodium
Prior art date
Application number
HU875951A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT46196A (en
Inventor
Ludwig Maier
Original Assignee
Ciba Geigy Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ciba Geigy Ag filed Critical Ciba Geigy Ag
Publication of HUT46196A publication Critical patent/HUT46196A/hu
Publication of HU206028B publication Critical patent/HU206028B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N57/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B25/00Phosphorus; Compounds thereof
    • C01B25/16Oxyacids of phosphorus; Salts thereof
    • C01B25/168Pyrophosphorous acid; Salts thereof
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N59/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing elements or inorganic compounds
    • A01N59/26Phosphorus; Compounds thereof

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

A találmány tárgya hatóanyagként pirofoszforossav-sókat tartalmazó fungicid készítmények.
A 4 075 324 számú USA-beli szabadalmi leírásból ismert, hogy bizonyos foszforossav-sók fungicid hatásúak. Ezek a sók azonban nem mindig kielégítő hatástartamú a k és hatáserósségűek.
Úgy találtuk, hogy a pirofoszforossav sói javított fungicid hatással rendelkeznek.
A találmány különösen olyan (I) általános képletű pirofoszforossav-sókat tartalmazó készítményekre vonatkozik, ahol
X® kation egyenérték, és jelentése nátrium-, kálium-, lítium-, berillium-, magnézium-, alumínium-, cink-, mangán-, réz- vagy ammóniumion.
Növényi fungicid hatása szempontjából előnyös a dilítium-pirofoszfit, és különösen a dinátrium-pirofoszfit.
Az irodalomban eddig csak kevés pirofoszforossavsót ismertettek. így az L. Amat (Compt. Rend. 106, 1888, 1400) által leírtak szerint mononátrium-foszfitnak 160 °C-ra történő melegítésével dinátrium-pirofoszfitot nyerhetünk. Hasonló tulajdonságokat mutattak ki a kálium-, rubídium- és céziumsók esetén is (L. Amat; Compt. Rend. 108, 1889,1056).
Ezt azonban Payne (J. Inorg. Nucl. Chem. 26, 1964, 2103) kétségbe vonta. Rammelsberg (Pogg. Ann. 1867, 131, 263, 376; 488; Bér, 1868, 1, 186) vizsgálatai szerint a mangán-, bárium- és kalcium-pirofoszfit nem a megfelelő foszfitok melegítésével állítható elő,
Kiehl és munkatársai (J. Amer. Chem. Soc., 60, 1938, 47) diammónium-pirofoszfít előállítását ismerteti monoammónium-foszfitnak 100-120 °C hőmérsékleten történő melegítésével.
Az utóbbi időben a dinátrium-pirofoszfit spektroszkópiás vizsgálatát ismertették (M, Baudler, Z. Naturf. 12b, 1957, 347; W. McFarlene J. Chem. Soc. A, 1968, 1715). McFarlane is azt ismerteti, hogy az Amat fenti eljárásával előállított tennék még jelentős mennyiségű kiindulási anyagot tartalmaz.
Vizsgálataink során úgy találtuk, hogy a fenti irodalmi hivatkozásokban ismertetett eljárások a pirofoszforossav-sókat nem kielégítő tisztassággal állítják elő. így a mononátrium-foszfitnak 10 órás, 160 °C hőmérsékleten és 0,0266x1ο2 Pa nyomáson végzett melegítésével csak a mononátrium-foszfit és dinátrium-foszfit 1 : 1 arányú elegye nyerhető (az aljárást Amat fenti eljárásával végezve).
Monoammónium-foszfitnak csaknem 2 napos (39 órás), 120 °C hőmérsékleten történő melegítésével, a reakciót Kiehl fenti adatai szerint végezve egyáltalán nem volt kimutatható diammónium-pirofoszfit. Vákuumban (0,266x102 Pa) 110°C hőmérsékleten végzett melegítés közben ezzel szemben az új hemi-só képződése volt megfigyelhető az A reakcióegyenlet szerint. A hemi-só 62 órás, 125 °C hőmérsékleten vákuumban történő melegítés során változatlan marad.
A fenti vizsgálati eredmények, valamint az irodalmi hivatkozások egyértelműen mutatják, hogy ez ideig nem vált ismertté széleskörűen alkalmazható, megfelelő eljárás a pirofoszforossav-sőinak előállítására.
Az (I) általános képletű pirofoszforrossav-sók előállítását, ahol
X® katioq egyenérték, és jelentése nátrium-, kálium-, lítium-, berillium-, magnézium-, alumínium-, cink-, mangán-, réz- vagy ammóniumion, úgy valósítjuk meg, hogy valamely (II) általános képletű foszforossav-sót, ahol X® a fentiekben megadott,
-280 °C hőmérsékleten szuszpenzióban dehidratálunk, és a reakció során felszabaduló vizet megfelelő intézkedésekkel eltávolítjuk.
Előnyösen úgy járunk el, hogy a kiindulási anyagként alkalmazott foszfitott lehetőség szerint finoman elaprítjuk úgy, hogy az a fenti reakcióhőmérséklet-tartományban levő forráspontú folyadékban szuszpendálható legyen. A reakció előrehaladtával a szuszpendált szilárd anyag összeállhat, ezért az így csomósodott anyagot finoman el kell dörzsölni.
A kondenzáció során felszabaduló vizet azeotróp desztillációval, valamely vízzel nem, vagy csak korlátozottan elegyedő folyadék alkalmazásával választhatjuk el a reakcióelegytől.
A kondenzációs reakciók során felszabaduló víznek azeotróp desztillációval történő elválasztása a preparatív kémiában általánosan ismert eljárás. Meglepő módon azonban, ha a (II) általános képletű foszforossavsókat olyan oldószerben melegítjük, melyek a vízzel a gőzfázisban azeotrópot képeznek, az (I) általános képletű pirofoszforossav-sók lényegében kvantitatív kitermeléssel nyerhetők, és ez az első eset, hogy a már csaknem 100 éve ismert és leírt dinátriumsó kielégítő tisztasággal nyerhető.
Az így kapott végtermék - szemben az ismert eljárásokkal kapott termékekkel - tiszta. Vonatkozik ez a fentiekben leírt eljárással előállított (I) általános képletű vegyületekre, és elsősorban a dinátrium-pirofoszfitokra. A találmány szerinti eljárással előállítható dinátrium-pirofoszfit Na2H2P2O5, és a dilítium-pirofoszfit Li2H2P2O5 legalább 99,0 százalékos tisztasággal nyerhető.
Azok az (I) általános képletű vegyületek, melyekben X® lítium-, berrilium-, magnézium-, kalcium-, bárium, alumínium-, mangán-, cink-, réz(I)- vagy réz(II)ion, újak.
Azeotróp hordozószerként számos különböző folyadék alkalmazható, melyek vízzel azeotrópot képeznek, és adott esetben több oldószer elegyei, a lényeg, hogy azok forráspontja a megadott hőmérséklet-tartományban legyen. Ilyen oldószerek például a magas forráspontú szénhidrogének, például dodekán, naftalin, dekalin, tetralin és halogénezett szénhidrogének, például benzál-diklorid, benzo-triklorid, klór-benzil-klorid, dibróm-benzol, klór-bróm-benzol, valamint más, magas forráspontú oldószerek, például a legalább 9 szénatomot tartalmazó észterek, például benzoesav-etil-észter vagy hangyasav-oktil-észter (ilyen megfelelő oldószereket ismertet a CRC Handbook of Chemistry and Physics 52nd Ed., Cranwood Ohio 1971, Azeotropes,
S.D1-D44).
HU 206 028 Β
Abban az esetben, ha az (I) illetve (II) általános képletű vegyületekben X jelentése ammóniumion, a reakciót előnyösen 80-140 °C közötti hőmérsékleten végezzük, míg a többi foszforossav-sónál a hőmérséklet-tartomány 180 és 250 °C között van.
A diammónium-pirofoszfit esetén alkalmas hajtószerként olyan oldószereket alkalmazunk, melyek forráspontja 80 és 140 °C között van.
A többi (I) általános képletű vegyületnél, ahol X jelentése alkáli-, alkáliföldfém-, alumínium-, mangán-, cink- vagy rézion, általában előnyös a 180-250 °C forráspontú oldószerek alkalmazása.
A megadott hőmérsékleti tartományon belül azonban tetszőleges oldószert vagy oldószerelegyet alkalmazhatunk.
Különösen előnyös oldószerek 80-140 °C hőmérsékleti tartományban az 1,1,2-triklór-etán vagy toluol, és 180-250 °C hőmérséklet-tartományban az 1,2,4triklór-benzol.
Ha X jelentése egyértékű kation, az (I) általános képletű pirofoszfitok vízben oldhatók, míg abban az esetben, ha X egy két- vagy háromértékű kation katiönegyenértéke, a megfelelő sók vízben rosszul oldódnak, illetve oldhatatlanok.
Míg a vízben oldható (I) általános képletű vegyületek akár folyékony, akár szilárd formában formálhatók, a vízben rosszul oldható, illetve oldhatatlan vegyületek esetén előnyös a szilárd anyagként, például porként, nedvesíthető porként vagy szuszpenziókoncentrátumként történő formálás.
Az (I) általános képletű hatóanyagok igen előnyös kuratív és preventív fungicid tulajdonságokat mutatnak kultúrnövények védelme esetén. A találmány szerinti hatóanyag-keverékkel növényeken vagy növényi részeken, például gyümölcsökön, hajtásokon, lombkoronán, vesszőkön, hagymákon, gyökereken különböző haszonnövények esetén a fellépő mikroorganizmusok visszaszoríthatók, illetve elpusztíthatok.
A találmány szerinti hatóanyagok a következő osztályokba tartozó növénypatogén gombákkal szemben hatékonyak: Ascomycetes (például Venturia, Podosphaera, Erysiphe, Monilinia, Uncinula); Basidiomycetes (például a Hemileia, Rhizoctonia, Puccinia nemzetség); Fungi imperfecti (például Botrytis, Helminthosporium, Fusarium, Septoria, Cercospora, Altemaria és különösen Pyricularia); különösen hatékonyak azonban a Phycomycetes osztályba tartozó Oomycetes fajokkal szemben: ilyenek például a Phytophtora, Peronospora, Pseudoperonospora, Pythium vagy Plasmopara.
A hatóanyagok csávázószerként a vetőanyag (gyümölcs, hagyma, mag) és növényi dugványok kezelésére is alkalmasak a gombafertőzések, valamint a talajban fellépő növénypatogén gombák fellépése ellen.
A találmány szerinti hatóanyagok különösen jó növénytoleranciával rendelkeznek, és környezetvédelmi szempontból is előnyösek. A pirofoszforossav és sóik idővel oldható foszfátokká alakulnak, és ily módon a talajba történő adagolás esetén a későbbiekben trágyaként viselkednek. Ez különösen jelentős a dinátrium-pirofoszfit esetén, mely dinátrium-foszfáttá bomlik le.
A találmány szerinti készítmények például az alábbi növények esetén alkalmazhatók: gabonafélék, például búza, árpa, rozs, zab, rizs, köles és rokon vegyületek, például díszfüvek (turf), répafélék, például cukor- és takarmányrépa, magos, csontos és bogyós gyümölcsök, például alma, körte, szilva, őszibarack, mandula, cseresznye, eper, málna, áfonya és földiszeder, hüvelyesek, például bab, lencse, borsó, szója, olajos kultúrák, például repce, mustár, mák, olíva, napraforgó, kókusz, ricinus, kakaó, földimogyoró, uborkafélék, például tök, uborka, dinnye, szálas növények, például gyapot, len, kender, juta, citrusfélék, például narancs, citrom, grapefruit, mandarin, zöldségfélék, például spenót, fejessaláta, spárga, kelfélék, sárgarépa, hagyma, paradicsom, burgonya, paprika, babérfélék, például avocado, cinnamónium, kámfor, vagy további növények, például kukorica, dohány, diófélék, kávé, cukornád, ananász, tea, szőlő, komló, banán és természetes kaucsukfélék, valamint dísznövények, például virágok, különböző bokrok, lombos illetve tűlevelű fák. A felsorolás természetesen nem korlátozó jellegű.
Az (I) általános képletű hatóanyagokat a kezelendő talajfelületre vagy a növényekre hordjuk fel, adott esetben további, a formálási technikában általánosan alkalmazott hordozóanyagokkal, tenzidekkel vagy más, az adagolást elősegítő adalékanyagokkal együtt.
A megfelelő hordozók és adalékanyagok szilárdak vagy folyékonyak lehetnek, és a formálási technikában az adott célra ismert anyagok. Ilyenek például a természetes vagy regenerált ásványi anyagok, oldószerek, diszpeigálószerek, nedvesítőszerek, kötőanyagok, töltőanyagok, tapadást elősegítő szerek vagy trágyázószerek.
Hozzákeverhetők a találmány szerinti készítményekhez más, a hatásspektrumot szélesítő mikrobicidek is, például ditio-karbamátok, például zineb, maneb, és különösen a mancozeb.
A találmány szerinti hatóanyagok egyik előnyös felhordási eljárása a föld feletti növényi részekre történő felvitel, melyet mindenekelőtt a levelekre végzünk (levélpermetezés). Az adagolás száma és a felhasznált mennyisége természetesen a kórokozó biológiai és klimatikus életkörülményeitől függ. A hatóanyagok azonban a talajon keresztül a gyökérzeten át is bejuthatnak a növénybe, melynek során a növény vetésterületét folyékony készítménnyel itatjuk át, vagy az anyagot szilárd formában a talajba forgatjuk, például granulátum formájában (talaj-adagolás). Az (I) általános képletű vegyületek' felvihetők ezenkívül a magokra is (coating), melynek során a magokat vagy egymás után a hatóanyag egy folyékony alakjába mártjuk be, vagy azokat a már kombinált készítménnyel vonjuk be. Lehetséges ezenkívül bizonyos növények esetén különleges adagolási mód is, például a hagymák vagy gyümölcsök vagy gyümölcsrészek célzott kezelése is.
Az (I) általános képletű vegyületeket az adagolás céljából változatlan alakjukban, vagy előnyösen a for3
HU 206 028 Β málási technikában általánosan ismert segédanyagokkal együtt alkalmazzuk, és ilyen célra például emulziókoncentrátum. kenhető paszta, közvetlenül permetezhető vagy hígítható oldat, híg emulzió, pennetezőpor. oldható por, porozószer, granulátum alakra, vagy kapszulázott, például polimer anyagba kapszulázott formára dolgozhatjuk fel. Az adagolási eljárás például permetezés, ködösítés, porzás, porszórás, nedvesítés vagy öntözés, mindenkor a készítmény alakjától, az elérendő céltól és az adott körülményektől függ. Az előnyös felhasznált mennyiségek általában 100 g és 6 kg/ha, főleg 100 g és 2000 g/ha között vannak.
A készítményeket önmagukban ismert módszerekkel állítjuk elő, például úgy, hogy a hatóanyagot töltőanyagokkal, például oldószerekkel, szilárd hordozóanyagokkal, és adott esetben felületaktív vegyületekkel (tenzidekkel) alaposan összekeverjük és/vagy eldörzsöljük.
A készítményekben alkalmazható előnyös oldószerek a következők: aromás szénhidrogének, főleg a
8-12 szénatomos frakciók, például xilolelegyek vagy szubsztituált naftalinok, ftálsav-észterek, például dibutil- vagy dioktil-ftalát, alifás szénhidrogének, például ciklohexán vagy paraffinok, alkoholok és glikolok, valamint ezek éterei és észterei, például etanol, etilénglikol, etilénglikol-monometil- vagy etil-éter, ketonok, például ciklohexanon, erősen poláros oldószerek, például N-metil-2-pinrolidon, dimetil-szulfoxid vagy dimetil-formamid, valamint adott esetben epoxidált növényi olajok, például epoxidált kókuszolaj vagy szójaolaj, vagy víz.
Szilárd hordozóanyagként például természetes kőzetliszteket alkalmazunk, például kalciot, talkumot, kaolint, montmorillonitot vagy attapulgitot. A fizikai tulajdonságok javítására nagydiszperzitású kovasav vagy nagydiszperzitású, nagy nedvszívó képességű polimerizátumok is adagolhatok. Szemcsés, adszorptív granulátumhordozóként porózus anyagok, például csillám, téglatörmelék, szepiolit vagy bentonit, nem szorptív hordozóanyagként például kalcit vagy homok jöhet számításba. Alkalmazható ezenkívül számos előgranulált, szervetlen vagy szerves eredetű anyag is, főleg dolomit vagy aprított növényi részek is. Különösen előnyösek az adagolást elősegítő adalékanyagok, melyek egyben a felhasznált mennyiség csökkentését is eredményezhetik, a természetes (állati vagy növényi), vagy szintetikus foszfolipidek, melyek a kefalinok vagy lecitinek családjába tartoznak. Szintetikus foszfolipidek például a dioktanoil-foszfatidil-kolin és dipalmitoil-foszfatidil-kolin.
Felületaktív anyagként az (I) általános képletű formálandó hatóanyagok természetétől függően nemionogén kation- és/vagy anionaktív tenzidek egyaránt alkalmazhatók, melyek jó emulgeáló, diszpergáló és nedvesítő tulajdonságokkal rendelkeznek.
A találmány szerinti készítmények például a következő alakban formálhatók; az (I) általános képletű vegyietekben X® jelentése nátrium-, lítium- vagy magnéziumion; valamennyi ilyen hatóanyag alkalmazható mindegyik példában.
Xeíivesítlieff) por . Tömeg%
a) ' lő c)
(I) általános képletű hatóanyag 25% 50% 75%
nátrium-ligninszulfonát 5% 5% -
náírium-lauril-szulfái 3% - 5%
nátrium-diizobutil-naftalinszul- fonát - 6% 10%
oktil-fenol-poli(ctilén-glikol)éter (7-8 mól etilén-oxid) - 2%
nagydiszperzitású kovasav 5% 10% 10%
kaolin 62% 27%
A hatóanyagot az adalékanyagokkal alaposan összekeverjük, és megfelelő malomban jól eldörzsöljük. Ily módon nedvesíthető port kapunk, melyből vízzel történő hígítással bármely kívánt koncentrációjú szuszpenzió előállítható.
Emulzió-koncentráum Tömeg%
(I) általános képletű hatóanyag 10%
oktil-fenol-poli(etilén-glikol)-éter
(4—5 mól etilén-oxid) 3%
kalcium-dodecil-benzolszulfonát 3%
ricinusolaj-poli(glikol-éter)
(35 mól etilén-oxid) 4%
ciklohexanon 30%
xilolelegy 50%.
A fenti koncentrátumból vízzel történő hígítással
bármely kívánt koncentrációjú emulzió előállítható. Porozószer Tömeg%
a) b)
(I) általános képletű hatóanyag 5% 8%
talkum 95% -
kaolin 0% 92%.
Felhasználásra kész porozószert kapunk, ha a hatóanyagot a hordozóanyaggal összekeverjük, és megfelelő malomban eldörzsöljük.
Extrudált granulátum Tömeg% (I) általános képletű hatóanyag 10% nátrium-ligninszulfonát 2% karboxi-metil-cellulóz 1% kaolin 87%.
A hatóanyagot az adalékanyagokkal összekeverjük, eldörzsöljük és vízzel megnedvesítjük. Az elegyet extrudáljuk, majd levegőáramban szárítjuk.
Borított granulátum Tömeg% (I) általános képletű hatóanyag 3% polietilénglikol (MT »= 200) 3% kaolin 94%.
A finoman eldörzsölt hatóanyagot keverőberendezésben a poli(etilén-glikol)-lal megnedvesített kaolinra egyenletesen felhordjuk. Ily módon pormentes, borított granulátumot nyerünk.
A találmányt az alábbi példákban részletesebben is ismertetjük.
HU 206 028 Β
Előállítási példák
H-l.l Dinátrium-pirofoszfit szintézise oldószer nélkül
15,8 g (0,152 mól) NaH2PO3-t vákuumban 17 órán át 200 °C hőmérsékleten melegítünk. Az erősen összetapadt anyagot időnként többször elporítjuk. A reakció után 14,02 g (97,1% pirofoszfitra számítva) fehér terméket kapunk, melyet 3lP-NMR-spektroszkópiával azonosítunk.
A termék 91% cím szerinti termékből [31P-NMR(D2O) delta = 4,89 ppm, JPH = 666 Hz] és 9% kiindulási anyagból [31P~nmr(D2O) delta = 4,15 ppm, JPH = 599 Hz] áll.
Az irodalomból ismert eljárással szemben, mely egy igen szennyezett végtermékhez vezet, a találmány szerinti eljárással a foszfítnak szuszpenzióban történő dehidratálásával nagytisztaságú pirofoszfitokat állíthatunk elő, melyet a következő H-1.2, H-2, H-3, H-4.2 és H-5 példák szemléltetnek.
H-1.2 Dinátrium-pirofoszfit előállítása azeotróp hajtószer alkalmazásával
221 g (2,125 mól) NaH2PO3-t 400 ml 1,2,4-triklórbenzolban, keverés közben, vízelválasztóval ellátott készülékben 17 órán át forralunk, miközben a szilárd anyag időnként összetapad, melyet eltávolítunk, és ismét porítunk. Lehűlés után a reakcióelegyet szűrjük. Ily módon 201 g (99,6%) cím szerinti terméket kapunk, melynek olvadáspontja: 300 °C felett van.
31P-NMR(D2O), delta = 4,89 ppm, JPH = 666 Hz, ‘H-NMR(D20), delta = 7,lppm,JPH - 661 Hz.
Analízis a H2P2O5Na2 (189,95) képlet alapján: számított P: 32,61%, Na: 24,21%;
mért P: 32,4%, Na: 24,5%.
H-2 Dilítium-pirofoszfit előállítása
A H-1.2 példában leírtak szerint eljárva, LiH2PO3nak 1,2,4-triklór-benzolban történő 7 órás melegítésével kvantitatív kitermeléssel állítjuk elő a cím szerinti vegyületet.
A szilárd anyag olvadáspontja 300 °C felett van.
31P-NMR(H2O), delta = 4,9 ppm.
>H-NMR(D20), delta - 6,94 ppm, JPH = 673 Hz.
H-3 Magnézium-pirofoszfit előállítása
A H-1.2 példában leírt eljárás szerint eljárva [Mg]0>5 H2PO31,2,4-triklór-benzolban 22 órán át végzett forralásával a cím szerinti vegyületet állítjuk elő, nehezen oldható, szilárd anyagként.
H-4 Alumínium-pirofoszfit előállítása
H-4.1 Alumínium-foszfit előállítása
30,3 g (0,369 mól) foszforossav 100 ml vízzel készített oldatához 20 g (0,123 mól) alumínium-trietanolátot adunk. Az exoterm reakció lefolyása után az elegyet 14 órán át szobahőmérsékleten állni hagyjuk, majd szárazra pároljuk. Ily módon 32,9 g (99%) cím szerinti vegyületet állítunk elő.
A szilárd anyag olvadáspontja 195 °C (bomlás közben).
H-4.2 Alumínium-pirofoszfit előállítása
8,0 g (0,03 mól) alumínium-foszfitot 16 órán át vízelválasztó feltét alkalmazása mellett 15-100 ml 1,2,4triklór-benzolban forralunk. Ezután az 1,2,4-triklórbenzolt dekantáljuk, a maradékot diklór-metánban felszuszpendáljuk, szűrjük és szárítjuk. Ily módon 5,63 g (75,3%) cím szerinti vegyületet állítunk elő, mely vízben nem oldódó szilárd anyag, és olvadáspontja 300 °C felett van.
H-5 Diammónium-pirofoszfit előállítása
Ammónium-foszfitot vízelválasztóval felszerelt készülékben 3 napon át 1,1,2-triklór-etánban forralunk. Ez idő eltelte után a cím szerinti vegyületet 80%-os kitermelései izoláljuk, mely ammónium-foszfit nyomokat tartalmaz.
*H-NMR(D2O), delta = 7,4 ppm (PH), JPH = 676 Hz; delta = 5,8 ppm (NH4).
A fenti példákban leírtak szerint eljárva, a következő pirofoszforossav-sókat állíthatjuk elő:
dikálium-pirofoszfit (K2H2P2O5), kalcium-pirofoszfít (CaH2P2O5), réz(II)-pirofoszfit (CUH2P2O5), cink(II)-pirofoszfit (ΖηΗ2Ρ2θ5), réz(I)-pirofoszfít (CU2H2P2O5), bárium-pirofoszfit (BaH2P2O5), mangán-pirofoszfit (ΜηΗ2Ρ2θ5).
Biológiai példák
B-l Plasmapara viticola elleni hatás szőlőn.
Utólagos védőhatás levélen történő alkalmazás során.
Öthetes szőlőhajtásokat a formált hatóanyagból előállított penmetlével (0,2 tömeg% hatóanyag-tartalom) bepermetezünk, és egy nappal később P. viticola sporangium szuszpenziójával (20 000 sporangium/ml) fertőzzük meg.
Az inkubációt 20 °C hőmérsékleten melegházban végezzük; először 14 órán át 100%-os relatív nedvességtartalmú levegőn, majd ezt követően 4 órán át 7585% relatív nedvességtartalmú levegőn, végül a gombaspórázás indukálására további egy éjszakán át 100%-os relatív nedvességtartalmú levegőn. Hat napos inkubációs idő elteltével kiértékeljük a gombafertőzés mértékét (0-5% - teljes hatás).
Hatóanyag Gombafertőzés
MgH2P2O5 20%
LÍ2H2P2O5 0-5%
Na2H2F2O5 0-5%
*Na2H2P2O5 + mancozeb 0-5%
A12(H2P2O5)3 0-5%
k2h2p2o5 5-20%
(NH4)2H2P2O5 5-10%
* - A permedé 150 g/100 1 Na2H2P2O5-ot és 120 g/1001 mancozeb-et tartalmazott, és ugyancsak 0,2 tömeg%-os koncentrációban vizsgáltuk.
HU 206 028 Β
B-2 Hatás Phytophtora infestans ellen paradicsom palántákon
Visszamaradó védöhatás
Paradicsompalántákat háromhetes tenyészidő elteltével a hatóanyag permetezőpor-készítményéből készített permedével (0.2 tömeg% hatóanyag) permetezünk be. 24 óra elteltével a kezelt növényeket a gombasporangium szuszpenziójával fertőztük meg. Λ gombafertőzés kiértékelését a fertőzött növényeknek öt napos, 90-100% relatív nedvességtartalmú levegőn, 20 °C hőmérsékleten történő inkubálása után végeztük.
Hatóanyag. Gombafertőzés
Li2H2P2O5 5-20%
Na2H2P2O5 5-10%

Claims (2)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Fungicid készítmény, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 0,2-75 tömeg% valamely (1) általános képle·
    5 tű pirofoszforossav-sót. ahol
    X® kation egyenérték, és jelentése nátrium-, kálium-, lítium-, berillium-. magnézium-, alumínium-, cinkmangán-, réz- vagy ammóniumion, tartalmaz, valamely szilárd vagy folyékony hordozó 10 anyaggal, előnyösen kovasavval, kaolinnal, talkum mai, ciklohexanonnal, xilollal, és adott esetben felület aktív anyaggal, előnyösen diszpergálószerrel együtt.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemez ve, hogy hatóanyagként dilítium-pirofoszfitot tartalmaz.
    15 3. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve hogy hatóanyagként dinátrium-pirofoszfitot tartalmaz.
HU875951A 1986-12-23 1987-12-22 Fungicidal compositions comprising pyrophosphorous acid salts as active ingredient HU206028B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH520286 1986-12-23

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT46196A HUT46196A (en) 1988-10-28
HU206028B true HU206028B (en) 1992-08-28

Family

ID=4289644

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU875951A HU206028B (en) 1986-12-23 1987-12-22 Fungicidal compositions comprising pyrophosphorous acid salts as active ingredient

Country Status (18)

Country Link
US (2) US4859466A (hu)
EP (1) EP0273014B1 (hu)
JP (1) JPS63166813A (hu)
KR (1) KR880006987A (hu)
AR (1) AR246029A1 (hu)
AT (1) ATE100670T1 (hu)
AU (1) AU610844B2 (hu)
BR (1) BR8707031A (hu)
CA (1) CA1328979C (hu)
DE (1) DE3788948D1 (hu)
DK (1) DK168987B1 (hu)
ES (1) ES2061523T3 (hu)
HU (1) HU206028B (hu)
IL (1) IL84889A (hu)
NZ (1) NZ223006A (hu)
PT (1) PT86435B (hu)
TR (1) TR23828A (hu)
ZA (1) ZA879590B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2708415B1 (fr) * 1993-06-23 1996-08-30 Rhone Poulenc Agrochimie Traitement de semences à l'aide d'acide phosphoreux ou un de ses sels, et semences ainsi traitées.
FR2706736B1 (hu) * 1993-06-23 1995-08-25 Rhone Poulenc Agrochimie
US10035896B2 (en) 2014-07-29 2018-07-31 Lanxess Solutions Us Inc. Salts of pyrophosphonic acid as flame retardants
US20220081536A1 (en) 2018-12-20 2022-03-17 Lanxess Corporation Method For Preparing Readily Processable, Thermally-Stable, Phosphorus-Containing Flame Retardant Material

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3415623A (en) * 1965-04-19 1968-12-10 Monsanto Co Process for preparing condensed phosphorous acid
TR19072A (tr) * 1973-11-26 1978-05-01 Pepro Fosforlu tuerevler ihtiva eden fungisid terkipler

Also Published As

Publication number Publication date
DE3788948D1 (de) 1994-03-10
IL84889A0 (en) 1988-06-30
ES2061523T3 (es) 1994-12-16
KR880006987A (ko) 1988-08-26
DK677087A (da) 1988-06-24
EP0273014A2 (de) 1988-06-29
US4859466A (en) 1989-08-22
ATE100670T1 (de) 1994-02-15
AR246029A1 (es) 1994-03-30
AU8291987A (en) 1988-06-23
DK677087D0 (da) 1987-12-22
PT86435B (pt) 1990-11-20
EP0273014A3 (en) 1990-01-31
NZ223006A (en) 1990-08-28
IL84889A (en) 1992-05-25
EP0273014B1 (de) 1994-01-26
US5013559A (en) 1991-05-07
TR23828A (tr) 1990-09-25
DK168987B1 (da) 1994-07-25
CA1328979C (en) 1994-05-03
ZA879590B (en) 1988-08-31
BR8707031A (pt) 1988-08-02
AU610844B2 (en) 1991-05-30
HUT46196A (en) 1988-10-28
JPS63166813A (ja) 1988-07-11
PT86435A (en) 1988-01-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4849219A (en) Microbicides
EA002906B1 (ru) Производные трифторметилалкиламинотриазолопиримидина, способ их получения, фунгицидная композиция, применение и способ подавления грибов в локусе
UA52597C2 (uk) Композиція для захисту сількогосподарських культур та спосіб захисту рослин
US4722935A (en) Pesticidal compositions
HU206028B (en) Fungicidal compositions comprising pyrophosphorous acid salts as active ingredient
HU206589B (en) Synergetic fungicide composition and process for applying them
JPS62192304A (ja) 殺菌組成物および菌防除方法
HU204170B (en) Synergetic fungicide compositions containing two active components
JPH01157964A (ja) 殺菌性ピリジルシクロプロパンカルボキサミジン
CA2135251C (en) Crystal modification of (4-cyclopropyl-6-methyl-pyrimidin-2-yl)-phenyl-amine
HU204663B (en) Fungicidal compositions comprising pyridylamides as active ingredient
KR102375187B1 (ko) 액체 조성물 및 이의 공정
HU217531B (hu) Eljárás kártevők irtására és kártevőirtó készítmény
UA44270C2 (uk) Похідні бензаміду, спосіб їх одержання (варіанти), композиція та спосіб боротьби із захворюванням, що викликає випрівання рослин
Cooper et al. Pre-Harvest Chemical Top Killing of Legume Seed Crops: II. General Effects of Cyanamid Compounds
US3544690A (en) Method of controlling fungi with halodinitrobenzotrifluoride compounds
HU195082B (en) Bactericide compositions containing phenyl-sulfonyl-urea derivatives as active components and process for producing the active components
EA001085B1 (ru) Бактерицидные композиции
CA1248964A (en) 2,2-difluoro-4-amino-1,3-benzodioxole and a process for its preparation
JP2001513531A (ja) 植物の保護方法
JPH0649007A (ja) 殺菌性組成物
SU584736A3 (ru) Состав дл регулировани роста растений
HU200540B (en) Process for producing dihalogen-substituted thiocyanopyrimidine derivatives and fungicidal compositions comprising such compounds as active ingredient
BR102019017785A2 (pt) Forma de sulfometuron-metílico, processo para sua preparação e uso da mesma
JPS59161350A (ja) N−〔2−(1,2−ジクロロビニルオキシ)−フエニルスルホニル〕(チオ)尿素、その製造方法及び殺微生物剤

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee