HU205596B - Process for producing halogenide of trans-2,2-dimethyl-3-/2,2-dihalovinyl/-cyclopropane-carboxylic acid - Google Patents

Process for producing halogenide of trans-2,2-dimethyl-3-/2,2-dihalovinyl/-cyclopropane-carboxylic acid Download PDF

Info

Publication number
HU205596B
HU205596B HU892015A HU201589A HU205596B HU 205596 B HU205596 B HU 205596B HU 892015 A HU892015 A HU 892015A HU 201589 A HU201589 A HU 201589A HU 205596 B HU205596 B HU 205596B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
priority
iodide
trans
process according
isomer
Prior art date
Application number
HU892015A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT50753A (en
Inventor
Gohfu Suzukamo
Yoji Sakito
Masami Fukao
Koji Hagiya
Original Assignee
Sumitomo Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from JP63109456A external-priority patent/JPH0816080B2/ja
Priority claimed from JP63128625A external-priority patent/JPH0816081B2/ja
Application filed by Sumitomo Chemical Co filed Critical Sumitomo Chemical Co
Publication of HUT50753A publication Critical patent/HUT50753A/hu
Publication of HU205596B publication Critical patent/HU205596B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C51/487Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by treatment giving rise to chemical modification

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Description

A találmány szerinti eljárással (I) általános képletű transz-2,2-(dihaIogén-vinil)-ciklopropán-karbonsavhalogenidet állítunk elő, a képletben X és Y jelentése halogénatom.
A 2,2-dimetil-3-(2,2-dihalogén-vinil)-ciklopropánkarbonsav (a továbbiakban kétszer halogénezett sav) háztartási, mező- és erdőgazdasági rovarok ellen nagy hatású, az emlősökre csekély toxicitású permetrin, cipermetrin és hasonló rovarölő szerek vasav részét képezi. A kétszer halogénezett savhalogenidek ezeknek a rovarölő hatóanyagoknak az intermedier vegyületei.
A ciklopropángyűrű jelenléte miatt ezek a kétszer halogénezett savhalogenidek cisz- és transz-izomer alakban fordulnak elő. Ismeretes, hogy általában a transz-izomerekből származó észterek kevésbé mérgezőek, mint a cisz-izomerekből származóak (lásd Natúré 244, 456,1973). Az iparilag előállított kétszer halogénezett savak transz- és cisz-izomerek elegyei. Felmerült tehát a cisz-izomerek transz-izomerekké való, elsősorban ipari átalakításának igénye. Az egyik ilyen konverziós eljárásban a kétszer halogénezett savhalogenidet legalább 160 °C hőmérsékleten melegítik (lásd az 50-131953 számon nyilvánosságra hozott japán szabadlmi leírást). A transz-izomerré való átalakulás alacsonyabb hőmérsékleten, mint például 80 °C alig játszódik le.
Az átalakítás megoldására kiterjedt kutatásokat folytattunk, és azt tapasztaltuk, hogy például valamilyen aril-foszfin vagy piridin bázis enyhébb körülmények között is hatásosan befolyásolja a konverziót, és a halogenidek jelenléte sokkal könnyebbé teszi a konverzió folyamatát. A találmányunk szerinti eljárás erre a felismerésre épül.
A találmányunk szerinti, gazdaságosan megvalósítható eljárásban valamilyen aril-foszfin vagy piridin bázist addig reagáltatunk (I) általános képletű cisz- vagy cisz- és transz-izomerből álló kétszer halogénezett savhalogeniddel - a képletben X és Y jelentése halogénatom -, ameddig transz-2,2-dimetil-3-(2,2-dihalogénvinil)-ciklopropán-karbonsav halogeniddé nem alakul át. A reakciót halogénvegyületek jelenlétében végezzük.
Az eljárásban kiindulási anyagként olyan kétszer halogénezet savhalogenid-vegyületeket alkalmazunk, amelyek (I) általános képekében X jelentése halogénatom, mint például fluor-, klór- vagy brómatom és Y jelentése halogénatom, mint például klór- vagy brómatom. Ilyen vegyüíetek például a kétszer klórozott vagy kétszer fluorozott vagy klórozott és fluorozott savklorid vagy kétszer klórozott savbromid, kétszer brómozott savklorid vagy kétszer brómozott savbromid. A kezelhetőség és a költségek szempontjából a kétszer halogénezett savkloridok alkalmazása előnyös.
Kétszer halogénezett savhalogenidként alkalmazhatunk csak cisz-izomereket önmagukban vagy bármilyen transz-izomerekkel alkotott elegyben.
Aril-foszfin-vegyületként alkalmazhatunk valamilyen triaril-foszfin-vegyületet, mint például trifenilfoszfint, tri-(o-tolil)-foszfínt, tri(m-tolil)-foszfint, tri(ptolil)-foszfínt, tri(klór-fenil)-foszfint, tri(brőm-fenil)foszfint, vagy tetrafenil-foszfint; vagy halogén-diarilfoszfin-vegyületet, mint például klór-difenil-foszfint, bróm-difenil-foszfínt, klór-di-(tolil)-foszfínt, klórdi(klór-fenÍI)-foszfint vagy klór-di(bróm-fenil)-foszfint, és dihalogén-aril-foszfint, mint például diklór-fenil-foszfint vagy dibróm-fenil-foszfint. Ezek közül előnyösen alkalmazhatók a tríaril-foszfin-vegyületek. Az alkalmazott aril-foszfín-vegyületek mennyisége a kétszer halogénezett savhalogenid mólnyi mennyiségére számolra 0,0005-1 mól, előnyösen 0,001-0,33 mól.
A transz-izomerekké való konverzió önmagában az alkalmazott aril-foszfin-vegyülettel is végbemegy, azonban halogénvegyületek jelenléte a konverziót elősegíti. Halogénvegyületként alkalmazhatunk alkáliföldfém-halogenideket, mint például magnézium-jodidot, magnézium-bromidot, magnézium-kloridot, kalcium-jodidot vagy kalcium-bromidot; kvaterner foszfónium halogenideket, mint például tetrafenil-foszfónium-jodidot, -bromidot vagy -kloridot, tetrametil-foszfónium-jodidot, -bromidot vagy -kloridot, tetrapropilfoszfónium-jodidot, -bromidot vagy -kloridot, tetrabutil-foszfónium-jodidot, -bromidot vagy -kloridot; jódot; brómot; jód-halogenidet vagy bróm-halogenidet, mint például jód-monobromidot, jőd-monokloridot, jód-trikloridot, vagy bróm-monoldoridot; kvaterner ammónium-jodidot vagy -bromidot, mint például tetrametil-ammónium-jodidot vagy -bromidot, tetraetil-ammónium-jodidot vagy -bromidot, tetrapropil-ammónium-jodidot vagy -bromidot, tetrabutil-ammónium-jodidot vagy -bromidot, cetil-trimetil-ammónium-jodidot vagy -bromidot, trimetil-benzil-ammónium-jodidot vagy -bromidot, trietil-benzil-ammónium-jodidot vagy -bromidot; alkálifém-jodidot vagy -bromidot, mint például lítium-jodidot vagy -bromidot, nátrium-jodidot vagy -bromidot, kálium-jodidot vagy -bromidot, cézium-jodidot vagy -bromidot; foszfor-jodid vagy bromid-vegyületeket, mint például foszfor-jodidot vagy foszfor-pentabromidot, foszfor-tribromidot; alkil- vagy aralkil-jodidot, mint például jód-metánt, jód-etánt, 1jód-propánt, 2-jód-propánt, 1-jód-butánt, 2-jód-butánt, l-jód-2-metil-propánt, 2-jód-2-metil-propánt, jód-petánt, jód-hexánt, jód-oktadekánt benzil-jodidot; hidrogén-jodidot vagy -bromidot.
Az alkalmazott halogénvegyületek mennyisége az aril-foszfin-vegyület mólnyi mennyiségére számolva általában 0,01-2 mól, előnyösen 0,02-2 mól.
A konverziós reakcó kivitelezése általában valamilyen inért szerves oldószerben történik. Oldószerként alkalmazhatunk halogénezett szénhidrogéneket, mint például metilén-dikloridot, kloroformot, szén-tetraloridot, diklór-etánt, klór-benzolt vagy diklór-benzolt, vagy nitrileket, mint például acetonitrilt, propionitrilt vagy butironitrilt; vagy aprotikus, poláris oldószereket, mint például dimetil-formamidot, dimetil-szulfoxidot; ketonokat, mint például acetont, metil-etil-ketont vagy metil-izobutil-ketont; vagy észtereket, mint például metil-acetátot, etil-acetátot vagy butil-acetátot. előnyösek a halogénezett szénhdirogének és nitrilek.
A konverziós reakció kivitelezése úgy történik, hogy a megfelelő oldószerben oldott kétszer halogénezett
HU 205 596 Β savhalogenidhez adjuk hozzá az aril-foszfin-vegyületet. Halogénvegyület alkalmazása esetén a fenti oldathoz adjuk hozzá a halogénvegyületet is.
A konverziós reakciót általában -10-100 °C, előnyösen 0-80 °C hőmérsékleten játszhatjuk le, de a hőmérséklet függ az alkalmazott aril-foszfin- és halogénvegyület fajtájától és mennyiségétől.
A reakció általában 10 perctől 20 óráig terjed, azonban ez is függ az alkalmazott aril-foszfin- és halogénvegyület fajtájától és mennyiségétől.
A reakió előrehaladását úgy határozhatjuk meg, hogy a reakcióelegyből mintát veszünk, és a mintát kromatográfiás vagy NMR-spektrometriás eljárással megelemezzük.
Piridinvegyületként alkalmazhatunk piridint, pikolin- vegyületet, mint például 2-pikolint, 3-pikolint, 4-pikolint, etil-piridineket, mint például 2-etil-piridint, 3etil-piridint, 4-etil-piridint; lutidineket, mint például 2,3-lutidin, 2,4-lutidin, 2,5-lutidin, 2,6-lutidin„ 3,4-lutidin, 3,5-lutidin; propil-piridineket, mint például 2propil-piridint, 3-propil-piridint, 4-propil-piridint; benzil-piridineket, mint például 2-benzil-piridint, 3-benzilpiridint, 4-benzil-piridint; aril-piridineket, mint például 2-fenil-piridint, 3-fenil-piridínt, 4-fenil-plridint 4,4’-dipiridilt, 2,2’-dipiridilt, 3,3’-dipiridilt; kinolint, izokinolint. előnyösek a piridin-, pikolin-, lutidin- és izokinolin-vegyületek.
Az alkalmazott piridinvegyület mennyisége a kétszer halogénezett savhalogenid mólnyi mennyiségére számolva 0,01-5 mól, előnyösen 0,25-1 mól.
A piridinvegyületettel együtt alkalmazható halogénvegyületek például jód-halogenidek, mint például a jód-monbromid, jód-monoklorid, jód-triklorid; az alkálifém-jodidok, mint például a lítium-jodid, nátrium-jodid, kálium-jodid, cézium-jodid; jódatommal helyettesített 1-18 szénatomos szénhidrogének, mint például a jód-metán, jód-etán, 1-jód-propán, 2-jód-propán, 1jód-bután, 2-jód-bután, l-jód-2-metil-propán, 2-jód-2metil-propán, jód-petán, jód-hexán, jód-heptán, jód-oktán, jód-oktadekán, benzil-jodid; 3-16 szénatomos szénhidrogéncsoportot tartalmazó, kvatemer amin-jodidok, mint például tetrametil-ammónium-jodid, tetraetil-ammónium-jodid, tetrapropil-ammónium-jodid, tetrabutil-ammónium-jodid, trimetil-benzil-ammónium-jodid, trietil-benzil-ammónium-jodid; 3-24 szénatomos szénhidrogéncsoportot tartalmazó, kvatemer foszfor-jodidok, mint például tetrafenil-foszfónium-jodid, tetraetil-foszfónium-jodid, tetrapropil-foszfóniumjodid, tetrabutil-foszfónium-jodid, metil-trifenil-foszfónium-jodid; vagy jódvegyületek, mint például hidrogén-jodid; valamint a jód. Az alkalmazott halogénvegyület mennyisége a kétszer halogénezett savhalogenid mólnyi mennyiségére számolva 0,02-1 mól, előnyösen 0,05-0,25 mól.
A reakciót általában valamilyen inért oldószerben játszatjuk le.
A konverziós reakció ebben az esetben is az arilfoszfines reakciónál ismertetett oldószerekben·, előnyösen acetonitrilben játszódik le, de alkalmazhatunk piridint is.
A reakció kivitelezése úgy történik, hogy á megfelelő oldószerben oldott kétszer halogénezett savhalogenidhez adjuk a piridin- és halogénvegyületet.
A reakció-hőmérséklet általában 10-150 °C, előnyösen 60-120 °C, de értéke függ az alkalmazott piridin- és halogénvegyület fajtájától és mennyiségétől is.
A reakcióidő általában 1-15 óra, de ez is függ az alkalmazott piridin- és halogénvegyület fajtájától és mennyiségétől.
A reakció elrehaladását úgy határozhatjuk meg, hogy a reakcióelegyből mintát veszünk, és a mintát kromatográfiás vagy NMR-spektrometriás elemzéssel megelemezzük.
Az így képződött transzfkétszer halogénezett savhalogenid)-eket úgy választhatjuk le, hogy a kalatizátort eltávolítjuk a reakcióelegyből, és szükség esetén az eltávolítás után kapott oldatot ledesztilláljuk. Az így kapott transz(kétszer halogénezett savhalogenid)-eket ezután valamilyen hidrogén-halogenid-eltávolító szer jelenlétében közvetlenül valamilyen alkohollal, például 3-fenoxi-benzil-alkohollal, 5-benzil-3-furil-metil-alhohollal, 4-metil-3-heptén-t-in-5-ollal, 4-fluor-3-heptén-6-in-5-ollal realgáltatjuk, hogy emlősökre csak kismértékben mérgező rovarölő szert nyerjünk.
A közvetlen észterezés lejátszatásához a reakcióelegyehez adhatunk valamilyen alkoholt, mint például metanolt vagy etanolt. A kapott terméket ezután biokémiai, optikai újraoldásnak vethetjük alá; vagy vizes, alkalikus oldattal hirdolizálhatjuk, majd valamilyen ásványi savval semlegesítjük, hogy a megfelelő szabad savat kapjuk.
A találmányunk szerinti eljárással sokkal enyhébb körülmények között állíthatunk elő transz(kétszer halogénezett savhalogenid)-eket, mint az eddig ismert eljárásokkal.
A következő példák a találmányunk szerinti eljárás részletesebb bemutatására szolgálnak.
1. példa
6,3 g 1,2-diklór-etánban oldott 1 g, 45 tömeg% ciszés 55 tömeg% transz-izomer elegyet tartalmazó, kétszer klórozott savkloridhoz nitrogénatmoszférában hozzáadtunk 231 mg trifenil-foszfmt és 112 mg jódot, majd az elegyet 25 °C-on kevertük 3 őrán át.
A reakció befejezése után a kapott terméket 15 tömeg%-os vizes nátrium-hidroxid oldatai hidrolizáltattuk. A hidrolizált terméket 70 tömeg%-os kénsavval megsavanyítottuk, majd toluollal extraháltuk. A toluol ledesztillálása után. 870 mg, szilárd, fehér terméket kaptunk, amelyet infravörös spektroszkópiás elemzéssel kétszer klórozott savnak azonosítottuk.
A szilárd anyag egy részét szokásos eljárással etilésztemé alakítottuk át.
A kapott anyag összetétele gázkromatográfiás elemzéssel a következő volt: cisz-izomer: 14,7 tömeg% transz-izomer 85,3 tömeg%
2. példa
6,3 g 1,2-diklór-etánban 1,05 g, ugyanolyan kétszer klórozott savkloridot oldottunk, mint az 1, példában,
HU 205 596 Β majd nitrogénatmoszférában 122 mg trifenil-foszfint és 102 mg tetrafenil-foszfónium-jodidot adtunk hozzá. Ezután a reakcióelegyet 25 °C-on kevertük 3 órán át.
Ezután lefolytattuk az 1. példában ismertetett eljárást, és így 680 mg kétszer klórozott savat kaptunk.
A tennék izomeraránya: cisz-izomer: 15,3 tömeg% transz-izomer: 84,7 tömeg%.
3. példa
Megismételtük a 2. példában ismertetett eljárást, azzal a különbséggel, hogy a reakciót 25 °C helyett 0 °C-on és 3 óra helyett 5 óra alatt játszattuk le.
A tennék izomeraránya: cisz-izomer: 12,9 tömeg % transz-izomer; 87,1 tömeg%.
4. példa g klór-benzolban oldott, 1,54 g, 96,3 tömeg% cisz-izomert és 3,7 tömeg% transz-izomert tartalmazó, kétszer klórozott savkloridhoz nitrogénatomszférában hozzáadtunk 340 mg klorid-difenil-foszfint és 440 mg jődűt. Ezután az elegyet 10 °C-on kevertük 3 órán át.
A reakció befejeződése után az elegyet lehütöttük szobahőmérsékletre. 380 mg etanolt és 640 mg piridint adtunk hozzá, majd az elegyet szobahőmérsékleten kevertük 1 órán át, vízzel mostuk, majd az oldószert ledesztilláltuk. Az így kapott maradékot 8890°C-on és 13 Pa nyomáson desztilláltuk, és így 1,52 g, 88-90 °C forráspontú frakciót kaptunk. Az így kapott terméket infravörös spektroszkópiás elemzéssel kétszer klórozott savnak azonosítottuk. Gázkromatográfiás elemzéssel kimutattuk, hogy a termék 28,2 tömeg% cisz- és 71,8 tömeg% transz-izomert tartalmazott.
5. példa
1,57 g, 1. példában ismertetett eljárásban alkalmazott kétszer klórozott savkloridot feloldottunk 22 g klór-benzolban, és nitrogénatmoszférában 230 g trifenil-foszfint és 380 mg foszfor-pentabromidot adtunk hozzá, és az elegyet 80 °C-on kevertük 6 órán át.
A reakció befejezése után kapott termékből a 4. példában ismertetett eljárással előállított a kétszer klórozott sav etilészterét kaptuk.
A termék izomeraránya: cisz-izomer: 38,7 tömeg% transz-izomer: 61,3 tömeg%.
ő. példa
Megismételtük az 5. példában ismertetett eljárást, azzal a különbséggel, hogy a 230 mg trifenil-foszfin helyett 843 mg-ot, a foszfor-pentabromid helyett 855 mg foszfor-tribromidot alkalmaztunk, és az elegyet 80 °C helyett 100 °C-on, 6 óra helyett 3 órán át kevertük.
A kapott termék izomeraránya: cisz-izomer: 19,4 tömeg% transz-izomer: 80,6 tömeg%.
7. példa
Megismételtük a 4. példában ismertetett eljárást, azzal a különbséggel, hogy a klór-benzol, klór-difenilfoszfin és jód helyett rendre 15 g acetonitrilt, 360 mg trifenil-foszfint és 207 mg nátrium-jodidot alkalmaztunk, és az elegyet 100 °C helyett 25 °C-on, 3 óra helyett 2 órán át kevertük. így 1,5 g kétszer klórozott sav-etilésztert kaptunk.
A kapott termék izomeraránya: cisz-izomer: 14,5 tömeg% transz-izomer: 85,5 tömeg%.
8. példa
Megismételtük a 4. példában ismertetett eljárást, azzal a különbséggel, hogy a klór-benzol, klór-difenil-foszfin és a 440 mg jód helyett rendre 7,4 g 1,2-diklór-etánt, 414 mg tri-p-tolil-foszfint és 178 mg jódot alkalmaztunk, és az elegyet 100 °C helyett 25 °C-on kevertük 3 órán át. így 1,52 g kétszer klórozott sav-etilésztert kaptunk.
A kapott termék izomeraránya: cisz-izomer: 15,4 tömeg% transz-izomer: 84,6 tömeg%.
9. példa
Megismételtük a 4. példában ismertetett eljárást azzal a különbséggel, hogy a klór-benzol, klór-difenilfoszfin és a 440 mg jód helyett rendre 4,56 g 1,2-diklór-etánt, 501 mg tetrafenil-difoszfínt és 173 mg jódot alkalmaztunk, és az elegyet 100 °C helyett 80 °C-on kevertük 3 órán át. így 1,51 g kétszer klórozott savetilésztert kaptunk.
A kapott termék izomeraránya: cisz-izomer: 38 tömeg% transz-izomer: 62 tömeg%.
10. példa
Megismételtük a 4. példában ismertetett eljárást azzal a különbséggel, hogy a 22 g klór-benzol helyett 10,8 g-ot a, klór-difenil-foszfin helyett 370 mg diklór-fenil-foszfint és a 440 mg jód helyett 524 mg jódot alkalmaztunk, és így 1,49 g kétszer klórozott sav-etilésztert kaptunk.
A termék izomeraránya: cisz-izomer: 26,5 tömeg% transz-izomer: 73,5 tömeg%.
11. példa
Megismételtük a 4. példában ismertetett eljárást, azzal a különbséggel, hogy a klór-benzol, klór-difenilfoszfin és jód helyett 22 g 1,2-diklór-etánt, 364 mg trifenil-foszfint és 583 mg tetrafenil-foszfónium-bromidot alkalmaztunk, és az elegyet 100 °C helyett 80 °C-on, 3 óra helyett 7 órán át kevertük, így 1,44 g kétszer klórozott sav-etilésztert kaptunk.
A termék izomeraránya: cisz-izomer: 25,6 tömeg% transz-izomer: 74,4 tömeg%.
12. példa
Megismételtük a 4. példában ismertetett eljárást, azzal a különbséggel, hogy a klór-difenil-foszfin és jód
HU 205 596 Β helyett ren,dre 509 mg trifenil-foszfint és 71 mg cetiltrimetil-ammónium-bromidot alkalmaztunk, és az elegyet 100 °C helyett 80 °C-on, és 3 óra helyett 8 órán át kevertük. így 1,5 g kétszer klórozott sav-etilésztert kaptunk.
A termék izomereraránya: cisz-izomer: 43,7 tömeg% transz-izomer: 56,3 tömeg%.
13. példa
Megismételtük a 4. példában ismertetett eljárást, azzal a különbséggel, hogy a klór-benzol, klór-difenilfoszfin és jód helyett rendre 13 g acetonitril, 314 mg trifenil-foszfint és 118 mg magnézium-kloridot alkalmaztunk, és az elegyet 100 °C helyett 80 °C-on, és 3 óra helyett 2 órán át kevertük.
A termék izomeraránya: cisz-izomer: 17,4tömeg% transz-izomer: 82,6 tömeg%.
14. példa
Megismételtük a 13. példában ismertetett eljárást, azzal a különbséggel, hogy 385 mg trifenil-foszfint alkalmaztunk magnézium-klorid nélkül és az elegyet, és 2 óra helyett 3 órán át kevertük 80 °C-on.
A kapott termék izomeraránya: cisz-izomer: 49,2 tömeg% transz-izomer: 50,8 tömeg%.
15. példa
Megismételtük a 4. példában ismertetett eljárást, azzal a különbséggel, hogy klór-benzol, klór-difenil-foszfin és jód helyett rendre 25 g 1,2-diklór-etánt, 392 mg trifenil-foszfint és 2,06 g, 5,7 tömeg%-os hidrogénbromid oldatot alkalmaztunk és az elegyet 100 °C helyett 80 °C-on 3 óra helyett 2,5 órán át kevertük A kapott termék izomeraránya: cisz-izomer: 16,9 tömeg% transz-izomer: 83,1 tömeg%.
16. példa
Megismételtük a 4. példában ismertetett eljárást, azzal a különbséggel, hogy klór-benzol, klór-difenil-foszfin és jód helyett rendre 16 g acétonitrilt, 373 mg trifenil-foszfint és 308 mg metil-jodidot alkalmaztunk, és az elegyét 100 °C helyett 80 °C-on 3 óra helyett 2 órán át kevertük
A kapott termék izomeraránya: cisz-izomer: 13 töraeg% transz-izomer: 87 tömeg%.
1. össszehasonlító példa
Megismételtük a 4. példában ismeretett eljárást, azzal a különbséggel, hogy klór-difenil-foszfint és jódot nem alkalmaztunk, és az elegyet 3 óra helyett 8 órán át kevertük 100 °C-on.
A kapott termék izomeraránya: cisz-izomer: 94,7 tömeg% transz-izomer: 5,3 tömeg%
17. példa g acetonitrilben oldott 96,8 tömeg% cisz- és 3,2 tömeg% transz-izomert tartalmazó kétszer klórozott savkloridhoz nitrogénatmoszférában hozzáadtunk 348 mg piridint és 223 mg jódot, és az elegyet 80 “Οση kevertük 3 órán át.
Az elegyet a reakció befejeződése után szobahőmérsékletre hűtőttük. Az oldathoz 485 mg etanolt és 834 mg piridint adtunk és szobahőmérsékleten kevertük egy órán át. Az elegyet ezután vízzel mostuk, és az oldószert ledesztilláltuk. A kapott maradékot 13 Pa nyomáson ledesztilláltuk, és így 2,01 g, 88-90 °C forráspontú frakciót kaptunk, amelyet infravörös spektroszkópiás elemzéssel kétszer klórozott sav-etilésztemek azonosítottuk.
Gázkromatográfiás elemzéssel kimutattuk, hogy a kapott termék izomeraránya a következő: cisz-izomer 18,0 tömeg% transz-izomer: 82,0 tömeg%
18. példa g acetonitrilben oldott 2 g, 17. példa szerinti eljárásban megfelelő, kétszer klórozott savkloridhoz nitrogénatmoszférában hozzáadtunk 409 mg 3-pikolint és 223 mg jódot. Az elegyet 80 °C-on kevertük 8 órán át.
A reakció befejezése után a 17. példában ismerteit eljárással, 180 g kétszer klórozott sav-etilésztert állítottunk elő.
Gázkromatográfiás elemzéssel kimutattuk, hogy a kapott termék izomeraránya a következő: cisz-izomer. 16,0 tömeg% transz-izomer: 84,0 tömeg%
19. példa g acetonitrilben oldott 2 g, 17. példa szerinti eljárásban alkalmazottnak megfelelő, kétszer klórozott savkloridhoz nitrogénatmoszférában hozzáadtunk 568 mg izokinolint és 223 mg jódot, az elegyet 80 °Con kevertük 6 órán át.
A reakció befejezése után a 17. példában ismertetett eljárással, kétszer klórozott sav-etilésztert állítottunk elő. A tennék izomeraránya: cisz-izomén 21,2 tömeg% transz-izomer: 78,8 tömeg%
20. példa g acetonitrilben oldott 2 g, 17. példa szerinti eljárásban alkalmazottnak megfelelő, kétszer klórozott savkloridhoz nitrogénatmoszférában hozzáadtunk 348 mg piridint és 182 mg jód-bromidot, és az elegyet 80 °C-on kevertük 6 órán át.
A reakció befejezése után a 17. példában ismertetett eljárással 2,06 g kétszer klórozott savésztert állítottunk elő.
A tennék izomeraránya: cisz-izomer: 33,4 tömeg% transz-izomer: 66,6 tömeg%
21. példa g acetonitrilben oldott 2 g, 17. példa szerinti eljárásban alalmazottnak megfelelő, kétszer klórozott
X
HU 205 596 Β savkloridhoz nitrogénatmoszférában hozzáadtunk 348 mg piridint és 176 mg metil-jodidot, és az elegyet szobahőmérsékleten kevertük 5 órán át.
A reakció befejezése után a 17. példában ismertetett eljárással 1,99 g kétszer klórozott sav-etilésztert állítottunk elő.
A tennék izomeraránya: cisz-izomer: 40,5 tömeg% transz-izomer: 59.5 tömeg%
22. példa g diklór-etánban oldott 2 g, 96,3 tömeg% ciszizomert és 3,7 tömeg% transz-izomert tartalmazó kétszer klórozott savkloridhoz hozzáadtunk 409 g 3-pikolint és 223 mg jódot. Az elegyet 80 °C-on kevertük 6 órán át.
A reakció befejezése után a 17. példában ismertetett eljárással kétszer klórozott sav-etilésztert állítottunk elő.
Gázkromatográfiás elemzéssel kimutattuk, hogy a kapott tennék izomeraránya a következő: cisz-izomer: 22,4 tömeg% transz-izomer: 77,6 tömeg%
23. példa
6,3 g 1,2-diklór-etánban oldott 1,0 g, 45 tömeg% cisz- és 55 tömeg% transz-izomert tartalmazó kétszer klórozott savkloridhoz nitrogénatmoszférában hozzáadtunk 174 mg piridint és 111 mg jódot. Az elegyet 80 ’C-on kevertük 3 órán át.
A reakció befejezése után az elegyet szobahőmérsékletre hűtöttük, 15 tömeg%-os nátrium-hidroxid oldattal hidrolizáltuk, 70 tömeg%-os kénsavval megsavanyítottuk, és toluollal extraháltuk. A toluolt ledesztilláltuk, és így 893 mg, szilárd, fehér anyagot kaptunk, amelyet infravörös spetroszkóiás elemzéssel kétszer klórozott savnak azonosítottunk.
A szilárd anyag egy részét valamilyen, szokásos eljárással etilészterré alakítotok át.
Gázkromatográfiás elemzéssel kimutattok, hogy a termék izomeraránya a kővetkező: cisz-izomer:22,9 tömeg% transz-izomen77,l tömeg%
24. példa g acetonitrilben oldott 2 g, 17. példa szerinti eljárásban alkalmazottnak megfelelő, kétszer klórozott savkloridhoz nitrogénatmoszférában hozzáadtunk 364 mg piridint és 332 g tetrabutil-ammónium-jodidot. Az elegyet 80 ’C-on kevertük 3 órán át.
A reakció befejezése után a 17. példában ismertetett eljárással kétszer klórozott sav-etilésztert állítottak elő.
Gázkromatográfiás elemzéssel kimutattuk, hogy a kapott termék izomeraránya a következő: cisz-izomer: 17,7 tömeg% transz-izomer: 82,3 tömeg%.
25. példa g acetonitrilben oldott 2 g, 17. példa szerinti eljárásban alkalmazott klórozott savkloridhoz nitrogénatmoszférában hozzáadtunk 362 mg piridint és , 2
411 g tetrafenil-foszfónium-jodidot. Az elegyet 80 ’Con 6 órán át kevertük.
Ezután lefolytattuk a 17. példában ismertetett eljárást.
Gázkromatográfiás elemzéssel kimutattuk, hogy a kapott termék izomeraránya a következő: cisz-izomer: 15,1 tömeg% transz-izomer: 84,9 tömeg%.
26. példa g 1,2-diklór-etánban oldott 2 g, 17. példa szerinti eljárásban alkalmazottnak megfelelő, kétszer klórozott savkloridhoz nitrogénatmoszférában hozzáadtunk 355 mg piridint és 1,79 g 6,3 tömeg%-os hidrogén-jodid oldatot. Az elegyet 80 ’C-on kevertük 6 órán át.
Ezután lefolytattuk a 17. példában ismertetett eljárást
Gázkromatográfiás elemzéssel kimutattuk, hogy a kapott termék izomeraránya a következő: cisz-izomer:31,6 tömeg% transz-izomer:68,4 tőmeg%
27. példa g acetonitrilben oldott 1,0 g, 22. példa szerinti eljárásban alkalmazottnak megfelelő, kétszer klórozott savkloridhoz nitrogénatmoszférában hozzáadtunk 348 mg piridint és 661 mg nátrium-jodidot. Az elegyet 80 ’C-on kevertük 2 órán át.
Ezután lefolytattuk a 17. példában ismertetett eljárást.
A kapott termék izomeraránya: cisz-izomer: 12,4tőmeg% transz-izomer: 87,6 tömeg%.
28. példa g acetonitrilben oldott 2,0 g, 17. példa szerinti eljárásban alkalmazottnak megfelelő, kétszer klórozott savkloridhoz nitrogénatmoszférában hozzáadtunk 687 mg 4,4‘-dipiridilt és 224 mg jódot. Az elegyet 80 ’C-on kevertük 6 órán át.
A reakció befelyezése után lefolytattuk a 17. példában ismertetett eljárást.
Gázkromatográfiás elemzéssel kimutattuk, hogy a termék izomeraránya a következő: cisz-izomer: 44,6 tömeg% transz-izomer: 55,4tömeg%.
2. összehasonlító példa g acetonitrilben oldott 2,0 g, 17. példa szerinti eljárásban alkalmazottnak megfelelő, kétszer klórozott savkloridhoz nitrongénatmoszférában hozzáadtunk 353 g piridint. Az elegyet 80 ’C-on kevertük 8 órán át.
Ezután a terméket etilészterré alakítottuk át.
Gázkromatográfiás elemzéssel kimutattuk, hogy a termék izomeraánya a következő: cisz-izomer: 70 tömeg% transz-izomer: 30 tömeg%
3. összehasonlító példa g acetonitrilben oldott 2,0 g, 17. példa szerinti eljárásban alkalmazottnak megfelelő, kétszer klórozott
HU 205 596 Β savkloridot nitrogénatmoszférában melegítettünk 80 °C-on, 8 órán át.
Ezután a terméket etilészterré alakítottuk át. Gázkromatográfiás elemzéssel kimutattuk, hogy a termék izomeraánya a következő':
cisz-izomer: 94,2 tömeg% transz-izomer: 5,8 tömeg%.

Claims (15)

1. Eljárás (I) általános képletű transz-2,2-dimetil-3(2,2-dihalogén-vinil)-ciklopropán-karbonsavhalogenidek előállítására, azzal jellemezve, hogy aril-foszfin-vegyületet reagáltatunk © általános képletű cisz-2,2-dimetil-3-(2,2-dihalogén-vinil)-ciklopro-pán-karbonsavhalogeniddel vagy cisz- és transz-2,2-dimetil-3-(2,2-dihalogén-vinil)-ciklopropán-karbonsav-halogenid izomert tartalmazó eleggyel a képletben.
X és Y jelentése halogénatom (Elsőbbsége: 1988.05.26.)
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a savhalogenid mólnyi mennyiségére számolva 0,005-1 mól aril-foszfint alkalmazunk.
(Elsőbbsége: 1988. 05.26.)
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy aril-foszfinként valamilyen triaril-foszfint, tetraaril-difoszfint, halogén-diaril-foszfint vagy dihalogénaril-foszfint alkalmazunk.
(Elsőbbsége: 1988. 05. 26.)
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakció kivitelezését valamilyen halogénezett szénhidrogén, nitril vagy észter típusú oldószerben vagy ezek elegyeiben végezzük.
(Elsőbbsége: 1988.05.26.)
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót -10 °C-100 °C hőmérsékleten játszatjuk le.
(Elsőbbsége: 1988. 05.26.)
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót valamilyen halogénvegyület jelenlétében játszatjuk le.
(Elsőbbsége: 1988.05.26.)
7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy halogénvegyületként valamilyen alkáliföldfémhalogenidet, kvaterner foszfónium-halogenidet, jód-halogenidet, bróm-halogenidet, kvaterner ammónium-jodidot vagy -bromidot, alkálifém-jodidot vagy -bromidot, foszfor-jodidot, vagy -bromidot, alkil- vagy aralkiljodidot, hidrogén-jodidot vagy hidrogén-bromidot alkalmazunk.
(Elsőbbsége: 1988.05.26.)
8. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az aril-foszfin mólnyi mennyiségére számolva 0,01-2 mól halogén vegyületet alkalmazunk.
(Elsőbbsége: 1988.05.26.)
9. Eljárás (I) általános képletű transz-2,2-dimetil-3(2,2-dihalogén-vinil)-ciklopropán-karbonsav-halogenidek előállítására, azzal jellemezve, hogy valamilyen jódvegyületjelenlétében piridin vegyületet reagáltatunk © általános képletű cisz-2,2-dimetil-3-(2,2-dihalogén-vinil)ciklopropán-karbonsav-halogeniddel vagy cisz- és transz-2,2-dimetil-3-(2,2-dihalogén-vinil)-ciklopropánkarbonsav-halogenid izomert tartalmazó eleggyel. A képletben X és Y jelentése halogénatom.
(Elsőbbsége: 1988.05.02.)
10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a savhalogenid mólnyi mennyiségére számolva 0,01-5 mól piridinvegyületet alkalmazunk.
(Elsőbbsége: 1988.05.02.)
11. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy piridinvegyületként piridint, pikolint, lutidint vagy izokinolint alkalmazunk.
(Elsőbbsége: 1988.05.02.)
12. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzaljellemezve, hogy jódvegyületként alkálifém-jodidot, jóddal helyettesített szénhidrogént, kvaterner ammőnium-jodidot vagy kvaterner foszfónium-jodidot alkalmazunk.
(Elsőbbsége: 1988.05.02.)
13. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a savhalogenid mólnyi mennyiségére számolva 0,02-1 mól jódvegyületet alkalmazunk.
(Elsőbbsége: 1988.05.02.)
14. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakció kivitelezését valamilyen halogénezett szénhidrogén, nitril vagy észter típusú oldószerben vagy ezek elegyeiben végezzük.
(Elsőbbsége: 1988. 05.02.)
15. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót 10-150 °C hőmérsékleten játszatjuk le.
(Elsőbbsége: 1988.05.02.)
HU892015A 1988-05-02 1989-04-27 Process for producing halogenide of trans-2,2-dimethyl-3-/2,2-dihalovinyl/-cyclopropane-carboxylic acid HU205596B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP63109456A JPH0816080B2 (ja) 1988-05-02 1988-05-02 トランス‐2,2−ジメチル‐3‐(2,2‐ジクロルビニル)‐シクロプロパンカルボン酸ハライドの製造法
JP63128625A JPH0816081B2 (ja) 1988-05-26 1988-05-26 トランス−2,2−ジメチル−3−(2,2−ジハロビニル)−シクロプロパンカルボン酸ハライドを製造する方法

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT50753A HUT50753A (en) 1990-03-28
HU205596B true HU205596B (en) 1992-05-28

Family

ID=26449206

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU892015A HU205596B (en) 1988-05-02 1989-04-27 Process for producing halogenide of trans-2,2-dimethyl-3-/2,2-dihalovinyl/-cyclopropane-carboxylic acid

Country Status (4)

Country Link
US (1) US4954651A (hu)
EP (1) EP0340985B1 (hu)
DE (1) DE68902007T2 (hu)
HU (1) HU205596B (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5840958A (en) * 1996-10-17 1998-11-24 Fmc Corporation 1S to 1R Epimerizations of pyrethroid intermediates
GB0130517D0 (en) * 2001-12-20 2002-02-06 Syngenta Ltd Chemical process

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3578688A (en) * 1968-05-03 1971-05-11 Union Oil Co Isomerization of acids
GB1446304A (en) * 1972-05-25 1976-08-18 Nat Res Dev 3-substituted cyclopropane carboxylic acids and derivatives thereof
JPS562060B2 (hu) * 1974-04-09 1981-01-17
JPS5234618B2 (hu) * 1974-06-15 1977-09-05
JPS57163341A (en) * 1981-03-30 1982-10-07 Sumitomo Chem Co Ltd Preparation of racemized cyclopropanecarboxylic acid derivative
JP2517274B2 (ja) * 1987-04-30 1996-07-24 住友化学工業株式会社 ラセミ―トランス菊酸ハライドの製造法

Also Published As

Publication number Publication date
HUT50753A (en) 1990-03-28
US4954651A (en) 1990-09-04
EP0340985A1 (en) 1989-11-08
EP0340985B1 (en) 1992-07-08
DE68902007T2 (de) 1993-01-14
DE68902007D1 (de) 1992-08-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Konno et al. Facile syntheses of various per-or polyfluoroalkylated internal acetylene derivatives
US20040077901A1 (en) Process for the synthesis of trifluorophenylacetic acids
Ochiai et al. Nucleophilic vinylic substitutions of (Z)-(β-haloalkenyl) phenyliodonium salts with sodium benzenesulfinate: first evidence of a Michael addition of nucleophiles to alkenyliodonium salts at the Cβ atom
HU205596B (en) Process for producing halogenide of trans-2,2-dimethyl-3-/2,2-dihalovinyl/-cyclopropane-carboxylic acid
DE2437882C3 (de) Verfahren zur Herstellung von Estern des 3-Phenoxybenzylalkohols
US4000181A (en) α-Cyano-phenoxybenzyl cyclopropane carboxylate insecticides
HU175042B (hu) Sposob poluchenija zameshchjonnykh benzilovykh slozhnykh ehfirov vinil-ciklopropankarbonovoj kisloty
US4335057A (en) 4-(2',2,2'-Trihalogenoethyl)-cyclobutane-1-sulfonic acid salts with optically active bases
JPS6117820B2 (hu)
JP2512988B2 (ja) トランス―2,2−ジメチル―3―(2,2―ジクロルビニル)―シクロプロパンカルボン酸ハライドの製造方法
JPH0816080B2 (ja) トランス‐2,2−ジメチル‐3‐(2,2‐ジクロルビニル)‐シクロプロパンカルボン酸ハライドの製造法
US6049001A (en) Fluorine-containing carboxylic acid compounds, methods for their production, and chemical processes utilizing the same
US4962233A (en) Process for preparing racemic dihalovinylcyclopropane carboxylic acid halides
EP0074792B1 (en) Isomer enrichment process for cyclopropane carboxylates
KR880001571A (ko) 플루오로벤질 에스테르
JPH0816081B2 (ja) トランス−2,2−ジメチル−3−(2,2−ジハロビニル)−シクロプロパンカルボン酸ハライドを製造する方法
JPH0136470B2 (hu)
EP0064781B1 (en) Process for the preparation of cyclopropane compounds
JP2591083B2 (ja) ラセミ―トランス―2,2―ジメチル―3―(2,2―ジクロルビニル)―シクロプロパンカルボン酸ハライドの製法
US4948914A (en) Process for preparing trans-2,2-dimethyl-3-(2,2-dihalovinyl)cyclopropane carboxylic acid esters
US4419524A (en) Process for the preparation of dihalovinylcyclopropanecarboxylic acids
DE3881464T2 (de) Verfahren zur Herstellung von Diphenylethern.
KR890002823B1 (ko) 피레드로이드계 살충제의 제조방법
EP0007142B1 (en) Novel intermediates in the preparation of cyclopropanecarboxylate esters and process for their manufacture
SU799645A3 (ru) Способ получени 2,2,6,6-тет-РАХлОРциКлОгЕКСАНОНА

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee