HU205175B - Method for chlorie-free bleaching celluloses - Google Patents

Method for chlorie-free bleaching celluloses Download PDF

Info

Publication number
HU205175B
HU205175B HU906923A HU692390A HU205175B HU 205175 B HU205175 B HU 205175B HU 906923 A HU906923 A HU 906923A HU 692390 A HU692390 A HU 692390A HU 205175 B HU205175 B HU 205175B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
ozone
cellulose
bleaching
peroxide
containing gas
Prior art date
Application number
HU906923A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT55847A (en
HU906923D0 (en
Inventor
Herbert Sixta
Gerhard Goetzinger
Anton Hoeglinger
Peter Hendel
Wilfried Rueckl
Walter Peter
Friedrich Kurz
Alfred Schrittwieser
Manfred Schneeweisz
Original Assignee
Chemiefaser Lenzing Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=25598564&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU205175(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from AT0249489A external-priority patent/AT404740B/de
Application filed by Chemiefaser Lenzing Ag filed Critical Chemiefaser Lenzing Ag
Publication of HU906923D0 publication Critical patent/HU906923D0/hu
Publication of HUT55847A publication Critical patent/HUT55847A/hu
Publication of HU205175B publication Critical patent/HU205175B/hu

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21HPULP COMPOSITIONS; PREPARATION THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASSES D21C OR D21D; IMPREGNATING OR COATING OF PAPER; TREATMENT OF FINISHED PAPER NOT COVERED BY CLASS B31 OR SUBCLASS D21G; PAPER NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D21H17/00Non-fibrous material added to the pulp, characterised by its constitution; Paper-impregnating material characterised by its constitution
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21CPRODUCTION OF CELLULOSE BY REMOVING NON-CELLULOSE SUBSTANCES FROM CELLULOSE-CONTAINING MATERIALS; REGENERATION OF PULPING LIQUORS; APPARATUS THEREFOR
    • D21C9/00After-treatment of cellulose pulp, e.g. of wood pulp, or cotton linters ; Treatment of dilute or dewatered pulp or process improvement taking place after obtaining the raw cellulosic material and not provided for elsewhere
    • D21C9/10Bleaching ; Apparatus therefor
    • D21C9/147Bleaching ; Apparatus therefor with oxygen or its allotropic modifications
    • D21C9/153Bleaching ; Apparatus therefor with oxygen or its allotropic modifications with ozone

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Atalálmány tárgya eljárás cellulózok, különösenmesterséges cellulóz alapú szálasanyagok, 15-1 — előnyösen 4-1 — kiindulási kappaértékű lombos fából származó cellulózok vagy papírcellulózok 30-ig — előnyösen 10-ig—terjedő kiindulási kappaértékű tűlevelű fa eredetű cellulózok fehérítésére ózonnal. A fehérítés során valamely cellulóz szuszpenziót 1580 °C-on — előnyösen 40-70 °C-on —, 1-8 pH — előnyösen 2-3 pH—értéken erőteljes keverés ill. mozgatás mellett ózontartalmú gázzal érintkezésbe hozzuk. A kezelést 20-300 g/m3 — előnyösen 50150 g/m3 — ózontartalmú gázzal, a kiindulási cellulózra számítva legfeljebb 2 tömeg% — előnyösen 0,05-0,5tömeg%—ózonnal végezzük.
A papírrá vagy szálasanyagokká feldolgozható cellulózok klónnentes, tehát környezetbarát, ózonnal végzett fehérítésére szolgáló eljárásokra számos szabadalmat engedélyeztek; azok elsősorban az anyag sűrűségi tartományában és a reakció körülményeiben különböznek egymástól.
Elvileg kétkülönböző eljárás ismeretes: anagysűrűségű (HC) és akissűrűségű (LQ technika.
Mivel az ózonnal való fehérítést nem egyedül alkalmazzák, hanem más fehérítési lépésekkel kombinálják és a hagyományos fehérítést nemigen végzik nagysűrűségű üzemmódban, drága víztelenítő berendezéseketkell beruházni. Az ózon és a cellulózközött gyors és teljes kétfázisú reakció játszódik le. A víztelenítő berendezések beruházási költségén kívül hátrányos az ózonnal a HC-tartományban kifejtett inhomogén és cellulózkárosító hatása is, főként alacsony kiindulási kappaértékek esetében. (A kappa jelentésével és definíciójával kapcsolatban utalunk az US-4,229,252 sz. szabadalmi leírás 2. oszlopára.) Az irodalomban még azt is ellenzik, hogy 10 alatti kappaértékeknél HC technikával végezzenek ózonos fehérítést. (Lindholm C.-A. ,Ef fect of pulp consistency and pH in ozonbleaching, Part 4, Paperi ja Puu — Paper and Timber 2/1989; Lindholm C.-A „Effect of pulp consistency and pH in ozonbleaching”, Part 2,1987 Int. Oxygen Delígnífication Conference, San Diego, June 7-11, 1987, Proceedings, p. 155; Lindholm C.-A „Effect of pulp consistency and pH in ozonbleaching”, Part 3, NordicPuIp andPaper Research Journal, No. 1/1988.)
A cellulóz károsodása még nagyobb, ha a cellulózt HC technikával, ózonnal végzett fehérítés előtt már oxigénnel fehérítették.
A technika állása szerint csak az LC-ózonfehérítés kínálozik alternatív megoldásként, ha el akarjuk kerülni a környezetre ártalmas, klórtartalmú vegyületek alkalmazását. A HC-ózonfehérítéssel összehasonlítva azonban több ózont használunk fel, az eljárás komplikáltabb és a keveréshez sok energiára van szükség. Továbbá a reakcióelegy térfogata nagyobb és a szennyezőanyag bevitel magasabb.
Cellulóznál kis sűrűségen (LC) általában 5-6 t% anyagsűrűséget értünk. Ózonos fehérítés esetében azonban az az egyetértő nézeturalkodik, hogy csak 1% legfeljebb 21% anyagsűrűség esetén érhető el használható eredmény.
így az US-4,216,054 s. szabadalmi leírásban csak 0,71% anyagsűrűségig terjedő tartományt igényelnek. Az ilyen sűrűségi tartomány mégis nagy követelményeket támaszt a zárt vízháztartás szükségessége és az ezzel járó járulékos beruházások miatt. Ebben a szabadalmi leírásban szisztematikusan megvizsgálták az LC-technológiát az erőcellulózokra és megállapították, hogy az ózon és a cellulóz közötti reakciónak kettős gátja van: az ózon átmenete a gázfázísból a folyadék fázisba és az átmenet a folyadék fázisból a szilárd fázisba, azaz a szálba. 11 kW/m3 keverési teljesítménytől kezdődően eszerint a szabadalmi leírás szerint még a második átmenet a meghatározó.
A bevezetőben említett eljárás ismerhető meg az US-4,080,249 sz. szabadalmi leírásból, mely szerint a keverési energia legfeljebb 18 kWh/t cellulóz szuszpenzió értékű. Az ózontartalmú gázbuborékok nagyságának legfeljebb 3 mm-nek szabad lennie. Ebben a szabadalmi leírásban valamennyi példában 1-21% közötti anyagsűrűséget írnak le, tehát itt egyértelműen LC-eljárásról van szó. Ebben a szabadalmi leírásban bár 10 t%-ig terjedő anyagsűrűséget igényelnek; azonban csak 3 t% alatti anyagsűrűséget részesítenek előnyben, magasabb értékeknél nyilvánvalóan nem kaptak kielégítő eredményt.
Hasonló érvényes azUS-4,372,812sz. szabadalmi leírásban ismertetettekre is. Itt ózonos fehérítéskor átlagosan 1-401% közötti anyagsűrűségről beszélnek. A példákban azonban csak az LC-tartományban, nevezetesen 11% anyagsűrűséggel dolgoznak (lásd ennek a szabadalmi leírásnak az 1. táblázatát). Ez a szabadalmi leírás nem önmagában az ózonnal végzett fehérítéssel, hanem egy többlépcsős fehérítési eljárással foglalkozik, aminek során egy vagy több lépcsőben ózont alkalmaznak.
A találmány célja a bevezetőben említett eljárás alkalmazása közepes sűrűségi tartományban (MC), amikoris természetesen azLC-technikáhozviszonyítva jó eredmény elérése a cél.
Ezt a feladatot, a találmány szerint, a bevezetőben leírt módon oldjuk meg úgy, hogy 3-20 tömeg% — előnyösen 5-20, különösen előnyösen 7-15 tömeg% sűrűségű cellulóz-szuszpenzióban lxlOs-l,5xlO6 Pa — előnyösen 1,1χ105-1χ106 Pa—nyomású ózontartalmú gázt vezetünk.
A közepes sűrűségi tartománynak az az előnye, hogy egyrészt a reakcióedény az LC-íechnikához viszonyítva kisebb lehet, másrészt ennek ellenére nincs szükség drága víztelenítő berendezésre, mint a HCtechnika esetében. A nyomással egyidejűleg alkalmazott erőteljes keverés, ill. mozgatás az MC-tartományban is meglepően jó eredményre vezet: a cellulóz és az ózon között homogén és kíméletes, de ugyanakkor hatékony reakció játszódik le. A keverési energia-szükséglet kevesebb, mint az LC-technikánál. A cellulóz és az ózon közötti reakció homogénebb, mint a HC-technikánál. A cellulóz károsodása —viszkozitás és átlag polimerizációs fok eloszlással mérve — még nagyon alacsony kappa értékeknél is — kifejezetten kisebb, mint aHC-technikánál, de legalábbis összemérhető az
HU 205 175 Β
LC-technikáéval. A fajlagos ózon-felhasználás (Ojfelhasználás eliminált kappapontonként) lényegesen kisebb, mint az LC-technikánál. A rendelkezésre álló berendezések viszonylag könnyen átalakíthatok: egy pH által vezérelt savazón kívül (amire az LC-hez és a HC-hez is szükség lenne csupán egy MC-szivattyút és egy MC-keverőt kell beruházni. Mód van a szennyvíz visszavezetésére és a maradék ózontartalmú hulladékgáz újbóli felhasználására, így az eljárás környezet kímélő. Összességében (keverési energia, a felhasznált ózon mennyisége és a szükséges berendezések) az eljárás nagyon gazdaságos.
További előnyt jelent, hogy a találmány szerinti eljárás beilleszthető a többlépcsős fehérítési eljárásokba úgy, hogy annak egyik lépése a találmány szerinti ózonnal végzett fehérítés. Mivel a legtöbb nem ózonnal végzett fehérítési lépést (pl. oxigénes fehérítés) többnyire azMC-tartományban végzik, nem kell a cellulóz sűrűségét az egyes lépések között, mint eddig, változtatni. így az egész eljárás gazdaságosabbá válik.
Az AT-380 496 sz. szabadalmi leírásból már ismert a nyomás segítségével végzett ózonos fehérítés. Ebben az eljárásban a cellulóz-szuszpenziót LC-tartományban (2,5-4,51% anyagsűrűség) nyomás alatt (a példa szerint 4 bar), ózontartalmú gőzzel intenzíven érintkeztetik. Ezután a cellulózt 10-30t% sűrűségig víztelenítik, miközben mind a víztelenítés alatt, mind pedig azt követően legalább 20 percig ugyanazon a nyomáson és hőmérsékleten tartják. Eszerint a szabadalmi leírás szerint utóreakció játszódik le, amely az LC-cellulóz és az ózontartalmú gáz bensőséges érintkezését tételezi fel (lásd a szabadalmi leírás 3. oldal 41-45. sorát). Ezzel szemben a jelen találmány szerint azt tapasztaltuk, hogy közvetlenül ózontartalmú gázzal MC-cellulózt is sikeresen kezelhetünk, ha az nyomás alatt van és ezzel egyidejűleg erőteljesen keverjük ill. mozgatjuk. Ekkor elhagyható a cellulóz-szuszpenzió hígítása és víztelenítése, amivel az AT-380 496 sz. szabadalmi leírás (lásd 3. oldal 19-20. sor és 35-36. sor) számol.
Az optimális eredmény eléréséhez a gáz:folyadék térfogatarány célszerűen 1:0,5-1:8, előnyösen 1:11:6.
Az ózontartalmú gáz sűrítésére előnyösen hűtött kompresszort, előnyösen vízgyűrűs szivattyút alkalmazunk.
Az erőteljes keveréshez ill. mozgatáshoz előnyösen high-shear-keverőt alkalmazunk.
A high-shear-keverő ismert és jelenleg különböző célokra alkalmazzák, így például diszperziók előállítására színezékekhez (DE-A24 06 430), PVC gyantaporok előállítására (US-A 3,775,359) és félig szilárd emulziók előállítására (US-A 3,635,834). Ismert a cellulóz-szuszpenziókhoz való alkalmazása is (JP-A 63099389).
A high-shear-keverőnek magasított lemezei vannak, amelyek egymástól bizonyos távolságra helyezkednek el. Ezért nem darálás, hanem alapos keverés történik.
Célszerű, ha az eljárást többször egymás után végrehajtjuk, miközben adott esetben közbenső alkálikus extrakciót végzünk. Az alkálikus extrakciót oxigén vagy peroxid alkalmazása mellett is végezhetjük. Ezt a többszöri kezelést a gyakorlatban úgy biztosíthatjuk, hogy a cellulóz egy részét a reaktor után elvesszük és a high-shear-keverőbe vezetjük úgy, hogy körfolyamat valósuljon meg.
Az eljárást előnyösen oxigénnel és/vagy peroxiddal dúsított alkálikus extrakció után hajtjuk végre, és utá10 na adott esetben alkálikus peroxiddal végzünk kezelést és/vagy az ózonos fehérítés után peroxidos kezelést vagy oxigénnel és/vagy peroxiddal dúsított alkálikus extrakciót végzünk. A peroxidos kezelésben oxigént is alkalmazhatunk.
Végül az is célszerű, ha az ózonos kezeléskor keletkező szennyvíz szűrletét legalább részben a cellulózszuszpenzióba visszavezetjük, mielőtt azt az ózontartalmú gázzal érintkezésbe hozzuk, miközben a szennyvíz szűrletével együtt a kívánt pH érték beállításához szükséges savat, előnyöse nkénsavat is beadagoljuk. Mivel a szennyvíz szíírlete savas, íly módon a sav megtakarítható; egyúttal a szenyvíz szűrlete ésszeren felhasználható és így az nem okoz gondot ill. nem kell a környezetet károsítani vele.
Amennyiben tűlevelű fából származó 30-ig ül. 10-ig terjedő kiindulási kappaértékű cellulózt használunk a találmány szerinti eljárásban, akkor 10 ill. 5 alatti kappaértéket érünk el.
Amennyiben lombos fából származó 15-1 közötti ül. 4-1 közötti kiindulási kappaértékű cellulózt használunk a találmány szerinti eljárásban, akkor 12-0,5 ill. 1,5-0,5 közötti kappaértéket érünk el. 50-80% ill. 70-80% kiindulási fehérség legalább 65-90%-ra ill. 75-90%-ranő.
A találmány szerinti eljárás előnye, hogy meghatározható a mesterséges cellulóz alapú szálasanyagok molekulatömeg eloszlása. Ezen kívül a pH érték, az alkalmazott ózon mennyiség és a hőmérséklet változtatásával elérhetjük a cellulóz további beadagolásához megkívánt viszkozitást, átlag polimerizációs fok eloszlást és a szűrőértéknél mért reaktivitást.
A találmányt az la. és az 1b. ábra segítségével ismertetjük közelebbről. Az ábrákon olyan berendezések láthatók, amelyek alkalmasak a találmány szerinti eljárás kivitelezésére, (1) jelöli egy korábbi fehérítési lépésből, például oxigén és/vagy peroxid fehérítésből és az azt követő alkálikus extrakcióból származó cellulóz bevezetését az ózonos fehérítéshez. (14) savas szennyvíz szűrletet, 50 ami az ózonnal végzett fehérítés végén keletkezik, a cellulóz-szuszpenzióhoz adjuk azért, hogy az anyag sűrűségét beállítsuk és hogy maradék savtartalmát kihasználjuk. Ezzel egyidejűleg történik a pH-szabályozó (2) sav hozzáadás, ami beállítja a pH-értéket. (3) 55 MC-szivattyúval szállítjuk a cellulóz-szuszpenziót (4)
MC-keverőhöz, ami előnyösen high-shear-keverő.
(7) ózontartalmú gázt (8) kompresszorral sűrítünk és nyomás alatt (4) MC-keverőbe vezetünk. A (4) MCkeveroben történik a szuszpenzió és a (7) ózontartal60 mú gáz alapos, gyors keverése.
HU 205175 Β
Areakciőt (5) csőreaktorként kiképzettreaktorban, nyomás alatt hajtjuk végre. Az (5) csőreaktor végén van a reakcióelegy (9) visszavezetése (cső és szivattyú alakjában), hogy adott esetben a cellulóz-szuszpenziót a találmány szerinti eljárásnak többszőr alávethessük. 5
Az la. és lb. ábrán bemutatjuk a gázzal telített anyagszuszpenzió bekötését hagyományos (10) fehérítő-tornyokba. Ezek a találmány szerint nem elengedhetetlenül szükségesek. Emellett a felszálló ill. leszállótoronyközöttkülönbségvan. Afelszálló torony- 10 nál (la. ábra) a nyomás alatt álló gáz-anyagszuszpenzió fojtószeleppel vagy anélkül a fehérítő-toronyba vezetjük, ahol még utóreakció játszódhat le. Az anyagkihordás helyén történik a dekompresszió és a hulladék gázt (11) hulladékgáz-mentesítőn keresztül 15 elvezetjük. Az expandált cellulóz-szuszpenziót (12) hígító vízzel összekeverjük és a fehérítő-toronyból a (13) mosó szűrőhöz kihordjuk. Az ekkor kapott (14) szennyvíz szűrletet (15) szennyvíz visszavezetőn keresztül az (1) cellulóz bevezetéshez vezetjük. 20
Leszálló torony (lb. ábra) alkalmazásakor az (5) csőreaktorból jövő gázzal telített anyagszuszpenziót (6) fojtószelepen keresztül vezetjük és azután (16) gázmentesítő berendezésben atmoszféra nyomásra expandáltatjuk. Az anyag bevitele a (10) fehérítő-to- 25 ronyba (12) hígítóvíz hozzáadással történik. Az ózonban szegény hulladékgázt hulladékgáz-mentesítőn keresztül, például katalitikus vagy termikus ózonlebontó berendezésen keresztül elvezetjük.
A (11) hulladékgáz-mentesítőben keletkező oxigént 30 oxigénnel végzett fehérítő lépéshez alkalmazhatjuk és az oxigén felesleget megfelelő tisztítás után az ózon előállításához visszavezetjük. Amennyiben az oxigént nem használjuk fehérítésre, akkor a szükséges tisztítás után teljes mennyiségét visszavezethetjük. 35
Aszennyvíz ésahulladékgáz visszavezetéssel, különösen magas hőmérsékletnél, energiát takaríthatunk meg.
A cellulóz-szuszpenzió tartózkodási ideje az (5) csőreaktorban és a (10) fehérítő-toronyban minden- 40 kor 3 óránál kevesebb, normál esetben 1 óránál kevesebb, előnyösen kevesebb, mint 5 perc.
Az alábbi példákban mindenkor bükkfa eredetű mesterséges cellulózalapú szálasanyagvagy lucfenyőből származó papírcellulóz találmány szerinti ózonnal végzett fehérítését mutatjuk be, miután a nyersanyagot előzőleg peroxiddal dúsított oxigénes extrakciónak vetettük alá.
1. példa
A cellulóz peroxiddal dúsított oxigénes extrakció ja
(EOP-lépés) utáni jellemzői: Kappa: 1,25
Kappa mosatlan: 2,1 Delta kappa: 1,65
Kappa mosott: 1,9 O3-felhasználás/
Fehérség: 76% (Elrepho) 55 /delta kappa: 0,95
Viszkozitás: 255mP Fehérség: 82,5%
CSB-kísérő szennyvíz: 5 g/kg Delta fehérség: 6,5
(kiindulási cellulóz) Viszkozitás: 227mP
Acellulóztakövetkező paraméterekkel meghatáro- Delta viszkozitás: 28 mP
zott ózonnal végzett fehérítésnek vetjük alá:
Nyomás: 5,2xl0sPa
Anyagsűrűség: 101%
Hőmérséklet: 47’C
pH-érték: 2,3
Fajlagos O3
bevitel: l,82gO3/kg
Fajlagos O3
felhasználás: 1,69 g/kg
Ózonkonc. a friss
gázban: 76,8mg/NI
Ózonkonc. a hulladék
gázban: 5,2 mg/Nl
Reakcióidő: 120 másodperc
Keverési idő: 20 másodperc
W l/3,2(5,2xlO5Pa-nál)
Eugh-shear-keverő
fordulatszáma: 1700/perc
A fehérített cellulóz jellemzői a következők
Kappa: 0,9
Delta kappa: 1,85
O3-felhasználás/
/delta kappa; 0,91
Fehérség: 83,5%
Delta fehérség: 7,5%
Vikszkozitás: 214 mP
Delta viszkozitás: 41 mP
2. példa
A cellulóz jellemzői megegyeznek az 1. példa szerintivel a következő kivétellel:
Kappamosatlan:2,9
Acellulóztakövetkező paraméterekkel meghatáro-
zott ózonnal végzett fehérítésnekvetjük alá:
Nyomás: 5,0xl0sPa
Anyagsűrűség: 9,51%
Hőmérséklet: 50’C
pH-érték: 2,5
Fajlagos O3
bevitel: 1,6 g/kg
Fajlagos O3
felhasználás: 1,57 g/kg
Ózonkonc. a friss
gázban: 79,7 mg/Nl
Ózonkonc. a hulladék
gázban: 1,3 mg/Nl
Reakcióidő: 120 másodperc
Keverési idő: 20 másodperc
V^/Vp l/2,6(5,0xl05Pa-nál)
High-shear-keverő
fordulatszáma: 3200/perc
Afehérített cellulóz jellemzői a kővetkezők:
HU 205175 Β
3. példa
A cellulóz jellemzői:
Viszkozitás: Fehérség:
1,9 255 mP 76% zottózonnalvégzett fehérítésnek vetjük alá:
Nyomás: 5,0xl05Pa
Anyagsűrűség: 101%
Hőmérséklet: 50’C pH-érték: 5,0
Fajlagos Oj bevitel: l,5g/kg
Fajlagos O3 felhasználás: l,13g/kg
Ózhonkonc.afriss gázban: 78mg/Nl
Ózonkonc. a hulladék
Fehérség: 83;6%·
Delta fehérség: 10t3
Viszkozitás: 22$®ÍE'
Delta visrícozitás: 27;mP
A 3. ésA példa szerint kezelt anyag tulajdonságaiban mutatkozó különbségek kizárólag az eltérő pH értékre és az eltérő hőmérsékletre vezethetők vissza. A
A következő 5. és 6. példa lucfenyő eredetit papb10 szulfitcellulózra vonatkozik. Az anyag paramétereinek meghatározására a következő vizsgálati! Szabványokat alkalmaztuk:
Szakítóhossz: ÖNORML1114jm]
TovábbszakíthatóságAVRA: DIN 53115 [mNm/m J 15 Viszkozitás: Zellcheming IV/30/62 [mPas.10]
5. példa
A nyersanyag jellemzői:
gázban: 17mg/Nl Kappa (Tappi 236 os-76): 20,4
Reakcióidő: 120 másodperc 20 Viszkozitás: 1500mPas.l0
Keverési idő: 120 másodperc Fehérségfok (Elrepho): 49,7%
VCi: High-shear-keverŐ l/2,6(5,0xl05Pa-nál) Szakítóhossz (24° SR): Szakítóhossz (4Γ SR): 8900m 9200m
fordulatszáma: 3200/perc WRA(24°SR): 1143nMn/m
A fehérített cellulóz jellemzői a következők: 25 WRA(41°SR): lOlOmNm/m
Kappa: 1,1 Szakadási szilárdság (24° SR): 4,4kg/cm2
Deltakappa: 0,9 Szakadási szilárdság (41° SR): 4,2 kg/cnr
O3-felhasználás/ Fehérítés
/deltakappa: 1,25 A fehérítés a következő sorrendben történik:
Fehérség: 82,0% 30 EOP-Z2-PEJ-Z2-PE2 (EOP= peroxiddal dúsított,
Delta fehérség: 6,0% lúgos közegben oxigénnel végzett kezelés; Z— ózonnal
Viszkozitás: 218mP végzett kezelés; PE- lúgos peroxiddal végzett kezelés)
Delta viszkozitás: 37 mP a) MC-keverőben az alábbi körülmények között végeztük cellulóz adagonként az EOP lépést :
4. példa 35 NaOH bevitel: 2,0t%/
A 3. példa szerinti cellulózt a következő paraméterekkel meghatározott ózonnal végzett fehérítésnek Λ H2O2 bevitel: elindulásianyag 2,01%/
vetjük alá: Nyomás: 5,0xl05Pa Λ O2 bevitel: dindulásianyag 2xlO5Pa
Anyagsűrűség: 10,71% 40 Anyagsűrűség: 10t%
Hőmérséklet: 23’C Tartózkodási idő: 3óra
pH-érték: 2,5 Hőmérséklet: 80’C
Fajlagos O3 így az alábbi cellulóz jellemzőket kaptuk:
bevitel: l,6g/kg Kappa: 6,6'
FajlagosO3 45 Fehérségfok: 75,5%
felhasználás: 1,2 g/kg Viszkozitás: 1498mPas.lO
Reakcióidő: 120 másodperc Szakítóhossz (24° SR): 7800 m
Keverési idő: 120 másodperc Szakítóhossz (37° SR): 8300 ih
Ózonkonc. a friss WRA(24’SR): 810 mNm/m
kgázban; 83,2mgZNl 50 WRA(37’SR): I057mNm/M
Ózonkonc. ahulladék Szakadási szilárdság
gázban: 21mg/Nl (24’SR): %3>kg/Cffi£
V?/V,: High-shear-keverő l/2,6(5,0xl05Pa-nál) Szakadási szilárdság (37’SR): 3,5ikgfeitt£
fordulatszáma: 3200/perc 55 Az így előfehérített anyagot Zj-P Ej^-PEj Sor-
Kappa: ‘
Delta kappa: O3-felhasználás/ /delta kappá:
rendben kezeltük, amelyet'három különböző (Vp V2, • 0,6 V3) módon hajtottuk végre.
1,3 b) Ózonosfehérítés-! (Zj
Az első ózonnal végzett fehérítésparaméterekéSa; 0,91 60 cellulóz jellemzői; az· első ózonnak végzett féhéfótéSí
HU 205175 Β után az alábbiakvoltalc
Paraméter v, v,. v.
Anyagsűrűség (t%) 8,5 8,2 9
Nyomás (Pa) 5,6xl05 5,6xl05 5,6xl05
Hőmérséklet (’C) 20 31 44
pH-érték 2,5 2,5 2,5
Keverési idő (sec) 15 15 15
Reakcióidő (sec) 120 120 120
Fordulatszám (1/perc) 3200 3200 3200
Fajlagos O3 bevitel (kg/t) 1,85 1,78 1,94
Fajlagos O3 felhasználás (kg/t) 1,8 1,7 1,86
V1/Vt>(5,6xlO5Pa-nál) 3,1 2,87 2,61
Kappa 4,9 4,5 4,0
Delta kappa/O3-felhasználás 0,94 1,2 1,4
Fehérségfok (%) 73,0 73,4 73,2
Viszkozitás (mPas.10) 1048 971 976
c)PE,-lépés pataméterei és a cellulóz jellemzői a kezelés után az
Az első lúgos közegben peroxiddal végzett kezelés alábbiakvoltalc
Paraméter v, v2 v,
NaOH bevitel t% a kiindulási
cellulózra vonatkoztatva) 1,0 1,0 1,0
H2O2beviteI (t% a kiindulási
cellulózra vonatkoztatva) 0,7 0,7 0,7
Anyagsűrűség (t%) 10 10 10
Tartózkodási idő (óra) 2 2 2
HőmérsékIet(’Q 65 65 65
Kappa 3,2 3,2 2,7
Fehérségfök(%) 83,5 84,3 85,2
Viszkozitás (mPas.10) 1047 981 972
d) Ózonos fehérítés-2 (¾) és a cellulóz jellemzői a második ózonnal végzettfehé-
A második ózonnal végzett fehérítés maraméterei rítés után az alábbiakvoltalc
Paraméter v, v2 V,
Anyagsűrűség (t%) 8 8 8
Nyomás (Pa) 5,6x10? 5,6xl05 5,6xl05
HőmérsékletfC) 21 33 45
pH-érték 2,5 2,5 2,5
Keverési idő (sec) 15 15 15'
Reakcióidő (sec) 120 120 120
Fordulatszám (1/perc) 3200 1800 3200
Fajlagos O3 bevitel (kg/t) 2,70 2,38 2,34
Fajlagos O3 felhasználás (kg/t) 2,06 1,85 1,92
V1/V„(5,6xlO5Pa-nál) 2,5 2,6 2,5
Kappa 1,24 1,19 1,19
Delta kappa/O3-felhasználás 0,95 1,08 0,79
Fehérségfok (%) 82,3 83,9 83,5
Viszkozitás (mPas.10) 679 581 631
e) PE2~Iépés lés paraméterei és a cellulóz jellemzői a kezelés után
Amásodik lúgos közegben peroxiddal végzett keze- azalábbiakvoltak:
HU 205 175 Β
Paraméter v, v2 v3
NaOH bevitel t% a kiindulási
cellulózra vonatkoztatva) 0,7 0,7 0,7
H2O2 bevitel (t% a kiindulási
cellulózra vonatkoztatva) 0,5 0,5 0,5
Anyagsűrűség (t%) 10 10 10
Hőmérséklet (’C) 65 65 65
Kappa 0,6 0,6 0,6
Fehérségfok (%) 90,6 90,0 90,0
Viszkozitás (mPas.10) 650 583 577
Szakítóhossz (’ SR) (m) 7600(20) 7900(21) 7500(20)
Szakítóhossz (’ SR) (m) 8000(34) 8200(36) 8000(35)
WRA(°SR)(mNm/m) 1043(20) 1080(21) 1060(20)
WRA(’SR)(mNm/m) 1100(34) 1040(36) 1047(35)
Szakadás szilárdság (° SR)
(kg/cm2) 3,13(20 3,30(21) 3,27(20)
Szakadási szilárdság (’ SR)
(kg/cm2) 3,50(34) 3,37(36) 3,43(35)
A szilárdsági értékek a rendkívül magas fehérség! fok (901%) és az alacsony viszkozitás értékek ellenére megfelelnek a szabványosan fehérített cellulózénak. (Szabványos fehérítésen” a C-PE-H-H sorrendben 25 végzett fehérítést értjük. Itt a „C a klórral, a „H” a hlpoklorittal végzett fehérítést jelenti.)
6, példa
Az 5. példa szerinti nyersanyagot (lucfenyő eredetű 30 papír-szulfitcellulóz) EOP-Z-PE sorrendű fehérítésnek vetettük alá, a fehérség! fokkal szemben támasztott csekély igénnyel.
a) AzEOP-fehérítést az 5. példa szerint végeztük.
b) Ózonos fehérítés (Z) 35
Az ózonnal végzett fehérítés paraméterei és a cellulóz jellemzői az ózonnal végzett fehérítés után az alábbiak voltak:
Paraméter
.. _:_4o lálmány szerinti fehérítési sorrendben, miután a nyersanyagot előzőleg oxigénes extrakciónak vetettük alá. A cellulóz jellemzői az oxigénes extrakció után az alábbiak voltak:
Kappa
Fehérség:
Szakítóhossz (17° SR): Szakítóhossz (21 ’ SR): WRA(17°SR): WRA(21’SR):
Rel. szakadási szilárdság (17° SR):
Rel. szakadási szilárdság (21’SR):
37,7%
10,5 km 10,7 km
1666mNm/m
1620mNm/m
7,42kPam2/g
7,13kPam2/g
A fehérítést egyrészt a Zj-EO-Z2-P sorrendben, másrészt a ZrEOP-Z2-P sorrendben végeztük. (Zózonnal végzett kezelés; EO= lúgos közegben oxigénnel végzett kezelés; EOP- peroxíddal dúsított, lúgos közegben oxigénnel végzett kezelés; P- peroxiddal
Anyagsűrűség (t%) 12 végzett kezelés)
Nyomás (Pa) 6,2xl05 a) Az ózonnal végzett kezelést (Z, és Lj) az alábbi
Hőmérséklet (’C) 24 körülmények között végeztük:
pH-érték 2,5 Anyagsűrűség: 101%
Keverési idő (sec) 15 45 Nyomás: 8xlO5Pa(Zj)
Reakcióidő (sec) 120 7xlOs(Z^
MC-keverő fordulatszáma (1/perc) 1700 Hőmérséklet: 50’C
Fajlagos O3 bevitel (kg/t) 2,62 pH-érték: 2
Fajlagos O3 felhaszná- Keverési idő: 2 sec
lás (kg/t) 2,37 50 Reakcióidő: 120 sec
Vl/Vg 2,56 Fordulatszám: 32001/perc
Ózon koncentráció: 100g/Nm3
Kappa 3,7 Fa jlagos03 bevi-
Delta kappa/O3 fel- tel: (Zj) 4kg/t
használás 1,22 55 kiindulási anyag
Viszkozitás (mPas.10) 771 O3 felhasználás: 95%
Fehérségfok (%) 75,7 Vi/Vg: 1,69 (Zj)
1,96(¾)
7. példa b) Az EO ill. EOP lépést az alábbi körülmények köFenyő erőcellulózt fehérítettünk két különböző ta- 60 zött végeztük:
HU 205175 Β
Anyagsűrűség: 121% Anyagsűrűség: 121%
Hőmérséklet: 90’C Hőmérséklet: 70-80’C
NaOH bevitel: 2t% NaOHbevitel: 0,5-2,51%
Peroxid bevitel: 0,5-31% Peroxid bevitel: 0,5-2t%
c) Aperoxiddal végzett kezelést (P) az alábbi körülményekközöttvégeztük:
A cellulóz az egyes lépések után mindig az alábbi tulajdonságokkal rendelkezett:
Paraméter Ζ,-ΕΟ-Ζ,-Ρ Ζ,ΕΟΡ-Ζ^Ρ
Z^tán
Kappa 12 12
Fehérség 41 41
Z2 előtt
Kappa 7 6
Fehérség 62 65
Z2után
Kappa 4 3,5
Fehérség 78 80
F után (teljesen fehérített)
Fehérség 85 87
Szakítóhossz (km) 9,8(15°SR) 9,7(15'SR)
10,9 (23° SR) 10,6 (22° SR)
Rel. szakadási szilárdság
(kPam2/g) 7,0(15’SR) 7,4(15’SR)
7,5(23° SR) 7,6(22° SR)
WRA(mNm/m) 1816 (15° SR) 1780 (15’SR)
.·· 1580(23’SR) 1610 (22’SR)
8. példa (összehasonlító kísérlet)
A 7. példában való összehasonlításhoz ugyanazt a cellulózt klóros fehérítésnekvetettük alá Z j-EO-Z^D sorrendben. (D= klórdioxiddal végzett kezelés)
AZj, azEO és a Z2lépés eljárási körülményei megegyeztek a 7. példa szerinti körülményekkel. AD lépés reakció körülményei az alábbiakvoltak: Anyagsűrűség: 10-12%
Hőmérséklet: 70 °C
Aktív klór: 11%
A cellulóz az egyes lépések után mindig az alábbi tulajdonságokkal rendelkezett:
Paraméter Zj-EO-Z^D
Ζγ után Kapa 12
Fehérség Z2 előtt 41
Kappa 7
Fehérség Z2után 62
Kappa 4
Fehérség D után (teljesen fehérített) 78
Fehérség 89
Szakítóhossz (km) Rel. szakadási szilárd- 9,8(15°SR) 11,0 (24’SR)
ság(kPam2/g) 7,2(15°SR) 7,5(24’SR
WRA(mNm/m) 1820 (15’SR) 1520 (22° SR)
A7. és a 8. példából következik, hogy nincs különbség egyrészt a f ehérítetlen vagy a klórral fehérített cellulóz és másrészt a találmány szerint klórmentesen fehérített cellulóz szilárdsági tulajdonságai között.

Claims (8)

1. Eljárás cellulózok, különösen mesterséges cellulóz alapú szálasanyagok, előnyösen 15-1 — előnyösen 41 — kiindulási kappaértékű lombos fából származó cellulózokvagy papírcellulózok, előnyösen 30-ig—el40 őnyösen 10-ig—terjedő kiindulási kappaértékű tűlevelű fa eredetű cellulózok klórmentes fehérítésére ózonnal, amelynek során valamely cellulóz szuszpenziót 15-80 °C-on—előnyösen 10-70 ’C-on —, 1-8 pH — előnyösen 2-3 pH — értéken erőteljes keverés ill.
45 mozgatás mellett ózontartalmú gázzal érintkezésbe hozzuk, miközben az ózontartalmú gáz 20-300 g/m3 — előnyösen 50-150 g/m3 — ózont tartalmaz és a kiindulási cellulózra számítva legfeljebb 2 tömeg%—előnyösen 0,05-0,5 tömeg% — ózont alkalmazunk, az50 zal jellemezve, hogy 3-20 tömeg%—előnyösen 5-20, különösen előnyösen 7-15 tömeg% — sűrűségű cellulóz-szuszpenzióba lxl05-l,5xl06 Pa — előnyösen l,lxlO5-lxlO6 Pa—nyomású ózontartalmú gázt vezetünk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a gáz:folyadék térfogatarány 1:0,5-1:8, előnyösen 1:1-1:6.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az ózontartalmú gáz sűrítésére hűtött kompresszort, előnyösen vízgyűrűs szivattyút alkalma8
HU 205175 Β zunk.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az erőteljes keveréshez ill. mozgatáshoz high-shear-keverőt alkalmazunk.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, 5 azzal jellemezve, hogy az eljárást többször egymás után végrehajtjuk, miközben adott esetben közbenső alkálikus extrakciót végzünk.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azal jellemezve, hogy az eljárást oxigénnel és/vagy pe- 10 roxiddal dúsított alkálikus extrakció után hajtjuk végre, és utána adott esetben peroxiddal végzünk kezelést.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az eljárás után peroxidos kezelést vagy oxigénnel és/vagy peroxiddal dúsított alkálikus extrakciót végzünk,
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az ózonos kezeléskor keletkező szennyvíz szűrletét legalább részben a cellulóz-szuszpenzióba visszavezetjük, mielőtt azt az ózontartalmú gázzal érintkezésbe hozzuk, miközben a szennyvíz szűrletével együtt a kívánt pH-érték beállításához szükséges savat, előnyösen kénsavat is beadagoljuk
HU906923A 1989-10-30 1990-10-29 Method for chlorie-free bleaching celluloses HU205175B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0249489A AT404740B (de) 1989-10-30 1989-10-30 Verfahren zum chlorfreien bleichen von zellstoffen
AT258889 1989-11-10

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU906923D0 HU906923D0 (en) 1991-05-28
HUT55847A HUT55847A (en) 1991-06-28
HU205175B true HU205175B (en) 1992-03-30

Family

ID=25598564

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU906923A HU205175B (en) 1989-10-30 1990-10-29 Method for chlorie-free bleaching celluloses

Country Status (25)

Country Link
US (1) US5346588A (hu)
EP (1) EP0426652B2 (hu)
JP (1) JP2995422B2 (hu)
AR (1) AR243946A1 (hu)
AT (1) ATE105599T1 (hu)
AU (1) AU636173B2 (hu)
BG (1) BG51052A3 (hu)
BR (1) BR9005476A (hu)
CA (1) CA2028788C (hu)
DE (1) DE59005677D1 (hu)
DK (1) DK0426652T3 (hu)
ES (1) ES2023623T3 (hu)
FI (1) FI102194B1 (hu)
GR (1) GR910300078T1 (hu)
HR (1) HRP930459B1 (hu)
HU (1) HU205175B (hu)
LV (1) LV10513B (hu)
NO (1) NO176975B (hu)
PH (1) PH30483A (hu)
PT (1) PT95718B (hu)
RO (1) RO107715B1 (hu)
SI (1) SI9012041B (hu)
TR (1) TR24891A (hu)
UA (1) UA27098A1 (hu)
YU (1) YU47233B (hu)

Families Citing this family (65)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5411633A (en) * 1991-04-30 1995-05-02 Kamyr, Inc. Medium consistency pulp ozone bleaching
US5411634A (en) * 1991-04-30 1995-05-02 Kamyr, Inc. Medium consistency ozone bleaching
DE69221385T2 (de) * 1991-05-24 1997-12-11 Union Camp Patent Holding Zweistufiger Reaktor zum Bleichen von Zellstoff und Verfahren zum Bleichen mit Ozon
NO912449L (no) * 1991-06-24 1992-12-28 Norske Stats Oljeselskap Flyttbar plattform til havs.
ZA924351B (en) * 1991-06-27 1993-03-31 Ahlstroem Oy Ozone bleaching process
FR2684697B1 (fr) * 1991-12-09 1996-05-03 Toulouse Inst Nat Polytech Procede de fabrication de pate a papier blanchie.
SE9200183L (sv) * 1992-01-23 1993-07-24 Kamyr Ab Avskiljningsanordning samt foerfarande
EP0581631A1 (en) * 1992-07-31 1994-02-02 L'air Liquide, Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude Selective treatment of pulp with ozone
CA2078276C (en) * 1992-09-15 2004-05-25 Derek Hornsey Recovery of oxygen-rich gas from ozone bleaching processes
SE500335C2 (sv) * 1992-10-26 1994-06-06 Sca Wifsta Oestrand Ab Blekning av sulfatmassa med peroxid-ozon-peroxid
US5364505A (en) * 1992-12-07 1994-11-15 Kamyr, Inc. Pressurized ozone pulp delignification reactor and a compressor for supplying ozone to the reactor
FI93232C (fi) * 1993-03-03 1995-03-10 Ahlstroem Oy Menetelmä massan valkaisemiseksi kloorivapailla kemikaaleilla
US6010594A (en) * 1993-03-03 2000-01-04 Ahlstrom Machinery Corporation Method of bleaching pulp with chlorine-free chemicals wherein a complexing agent is added immediately after an ozone bleach stage
SE501253C2 (sv) * 1993-06-08 1994-12-19 Kvaerner Pulping Tech Klorfri blekning av kemisk pappersmassa
AU7721694A (en) * 1993-09-03 1995-03-22 Union Camp Patent Holding, Inc. Medium consistency ozone brightening of high consistency ozone bleached pulp
WO1995008021A1 (en) * 1993-09-15 1995-03-23 Kamyr, Inc. Eop stage for chlorine free bleaching
US5529660A (en) * 1994-04-15 1996-06-25 L'air Liquide, Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Calude Method of reducing fluorescence in deinked pulp by treating pulp with ozone and a bleaching agent
US5770011A (en) * 1995-11-17 1998-06-23 International Paper Company Neutral monoperoxysulfate bleaching process
AT402827B (de) * 1995-12-22 1997-09-25 Chemiefaser Lenzing Ag Celluloseformkörper und verfahren zu seiner herstellung
US6045588A (en) 1997-04-29 2000-04-04 Whirlpool Corporation Non-aqueous washing apparatus and method
DE19816925B4 (de) 1998-04-16 2009-12-10 SOCIéTé BIC Handgerät zum Übertragen eines Filmes von einem Trägerband auf ein Substrat
US6773547B2 (en) * 1998-05-08 2004-08-10 American Air Liquide, Inc. Process for the bleaching of low consistency pulp using high partial pressure ozone
US6579412B2 (en) * 1998-05-08 2003-06-17 L'air Liquide - Societe' Anonyme A' Directoire Et Conseil De Surveillance Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude Process for ozone bleaching of low consistency pulp
US20050173082A1 (en) * 1998-08-24 2005-08-11 Arbozon Oy Ltd. Bleaching of medium consistency pulp with ozone without high shear mixing
FI981808A (fi) * 1998-08-24 2000-02-25 Crs Reactor Engineering Uk Ltd Menetelmä massan valkaisemiseksi
DE10158449C1 (de) * 2001-11-30 2003-12-24 Wedeco Umwelttechnologie Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Verdichten von ozonhaltigem Gas für eine Ozon-Zellstoffbleiche
US7513004B2 (en) 2003-10-31 2009-04-07 Whirlpool Corporation Method for fluid recovery in a semi-aqueous wash process
US7695524B2 (en) 2003-10-31 2010-04-13 Whirlpool Corporation Non-aqueous washing machine and methods
US7300468B2 (en) 2003-10-31 2007-11-27 Whirlpool Patents Company Multifunctioning method utilizing a two phase non-aqueous extraction process
US7739891B2 (en) 2003-10-31 2010-06-22 Whirlpool Corporation Fabric laundering apparatus adapted for using a select rinse fluid
WO2005106105A1 (en) 2004-04-29 2005-11-10 Unilever N.V. Dry cleaning method
US7966684B2 (en) 2005-05-23 2011-06-28 Whirlpool Corporation Methods and apparatus to accelerate the drying of aqueous working fluids
US20080177089A1 (en) 2007-01-19 2008-07-24 Eugene Steven Sadlowski Novel whitening agents for cellulosic substrates
WO2011146604A2 (en) 2010-05-18 2011-11-24 Milliken & Company Optical brighteners and compositions comprising the same
WO2011146602A2 (en) 2010-05-18 2011-11-24 Milliken & Company Optical brighteners and compositions comprising the same
US8476216B2 (en) 2010-05-28 2013-07-02 Milliken & Company Colored speckles having delayed release properties
US8470760B2 (en) 2010-05-28 2013-06-25 Milliken 7 Company Colored speckles for use in granular detergents
EP2630197B1 (en) 2010-10-22 2019-03-06 Milliken & Company Bis-azo colorants for use as bluing agents
US20120101018A1 (en) 2010-10-22 2012-04-26 Gregory Scot Miracle Bis-azo colorants for use as bluing agents
WO2012054058A1 (en) 2010-10-22 2012-04-26 The Procter & Gamble Company Bis-azo colorants for use as bluing agents
CN103328584B (zh) 2010-11-12 2015-11-25 美利肯公司 噻吩偶氮染料及包含其的衣物护理组合物
US8715368B2 (en) 2010-11-12 2014-05-06 The Procter & Gamble Company Thiophene azo dyes and laundry care compositions containing the same
WO2011011799A2 (en) 2010-11-12 2011-01-27 The Procter & Gamble Company Thiophene azo dyes and laundry care compositions containing the same
EP2675885B1 (en) 2011-02-16 2017-10-25 The Procter and Gamble Company Compositions and methods of bleaching
CN103492062A (zh) 2011-02-25 2014-01-01 美利肯公司 胶囊及包含其的组合物
US9163146B2 (en) 2011-06-03 2015-10-20 Milliken & Company Thiophene azo carboxylate dyes and laundry care compositions containing the same
FR3007044B1 (fr) * 2013-06-13 2016-01-15 Air Liquide Procede de traitement des pates papetieres chimiques par traitement a l'ozone en presence d'ions magnesium
US9777250B2 (en) 2015-10-13 2017-10-03 Milliken & Company Whitening agents for cellulosic substrates
US9745544B2 (en) 2015-10-13 2017-08-29 The Procter & Gamble Company Whitening agents for cellulosic substrates
US9976035B2 (en) 2015-10-13 2018-05-22 Milliken & Company Whitening agents for cellulosic substrates
US10155868B2 (en) 2015-10-13 2018-12-18 Milliken & Company Whitening agents for cellulosic substrates
US9902923B2 (en) 2015-10-13 2018-02-27 The Procter & Gamble Company Polyglycerol dye whitening agents for cellulosic substrates
US9719056B1 (en) 2016-01-29 2017-08-01 The Procter & Gamble Company Bis-azo colorants for use as bluing agents
US20180072970A1 (en) 2016-09-13 2018-03-15 The Procter & Gamble Company Stable violet-blue to blue imidazolium compounds
US20200123319A1 (en) 2018-10-18 2020-04-23 Milliken & Company Polyethyleneimine compounds containing n-halamine and derivatives thereof
US11518963B2 (en) 2018-10-18 2022-12-06 Milliken & Company Polyethyleneimine compounds containing N-halamine and derivatives thereof
US20200123475A1 (en) 2018-10-18 2020-04-23 Milliken & Company Polyethyleneimine compounds containing n-halamine and derivatives thereof
US11299591B2 (en) 2018-10-18 2022-04-12 Milliken & Company Polyethyleneimine compounds containing N-halamine and derivatives thereof
US11732218B2 (en) 2018-10-18 2023-08-22 Milliken & Company Polyethyleneimine compounds containing N-halamine and derivatives thereof
US20200123472A1 (en) 2018-10-18 2020-04-23 Milliken & Company Polyethyleneimine compounds containing n-halamine and derivatives thereof
US11718814B2 (en) 2020-03-02 2023-08-08 Milliken & Company Composition comprising hueing agent
US20210269747A1 (en) 2020-03-02 2021-09-02 Milliken & Company Composition Comprising Hueing Agent
US20220079862A1 (en) 2020-09-14 2022-03-17 Milliken & Company Hair care composition containing polymeric colorant
US11344492B2 (en) 2020-09-14 2022-05-31 Milliken & Company Oxidative hair cream composition containing polymeric colorant
WO2022197295A1 (en) 2021-03-17 2022-09-22 Milliken & Company Polymeric colorants with reduced staining

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4119486A (en) * 1975-08-14 1978-10-10 Westvaco Corporation Process for bleaching wood pulp with ozone in the presence of a cationic surfactant
CA1090510A (en) * 1976-06-02 1980-12-02 Arthur W. Kempf Delignification and bleaching of a lignocellulosic pulp slurry with ozone
US4080249A (en) * 1976-06-02 1978-03-21 International Paper Company Delignification and bleaching of a lignocellulosic pulp slurry with ozone
US4216054A (en) * 1977-09-26 1980-08-05 Weyerhaeuser Company Low-consistency ozone delignification
US4372812A (en) * 1978-04-07 1983-02-08 International Paper Company Chlorine free process for bleaching lignocellulosic pulp
US4310384A (en) * 1979-01-11 1982-01-12 Weyerhaeuser Company Reducing chemical transfer between treatment stages
US4229252A (en) * 1979-01-11 1980-10-21 Weyerhaeuser Company Additives for ozone bleaching
US4283251A (en) * 1980-01-24 1981-08-11 Scott Paper Company Ozone effluent bleaching
US4619733A (en) * 1983-11-30 1986-10-28 Kooi Boon Lam Pollution free pulping process using recycled wash effluent from multiple bleach stages to remove black liquor and recovering sodium hydroxide from the black liquor
AT380496B (de) * 1984-06-27 1986-05-26 Steyrermuehl Papier Verfahren und reaktor zur delignifizierung von zellstoff mit sauerstoff
US4902381A (en) * 1988-12-09 1990-02-20 Kamyr, Inc. Method of bleaching pulp with ozone-chlorine mixtures
FI89516B (fi) * 1989-05-10 1993-06-30 Ahlstroem Oy Foerfarande foer blekning av cellulosamassa med otson

Also Published As

Publication number Publication date
CA2028788A1 (en) 1991-05-01
EP0426652A1 (de) 1991-05-08
JP2995422B2 (ja) 1999-12-27
CA2028788C (en) 1997-04-15
UA27098A1 (uk) 2000-02-28
NO176975B (no) 1995-03-20
LV10513A (lv) 1995-02-20
DE59005677D1 (de) 1994-06-16
ES2023623T3 (es) 1994-08-01
BG51052A3 (en) 1993-01-15
AR243946A1 (es) 1993-09-30
GR910300078T1 (en) 1991-12-10
SI9012041A (en) 1997-08-31
PT95718A (pt) 1991-09-13
SI9012041B (sl) 2000-06-30
US5346588A (en) 1994-09-13
LV10513B (en) 1995-10-20
JPH03152286A (ja) 1991-06-28
HRP930459A2 (en) 1996-04-30
TR24891A (tr) 1992-07-01
FI102194B (fi) 1998-10-30
NO904673D0 (no) 1990-10-29
HUT55847A (en) 1991-06-28
YU47233B (sh) 1995-01-31
DK0426652T3 (da) 1994-06-13
FI905327A0 (fi) 1990-10-29
ATE105599T1 (de) 1994-05-15
EP0426652B1 (de) 1994-05-11
ES2023623A4 (es) 1992-02-01
HU906923D0 (en) 1991-05-28
AU636173B2 (en) 1993-04-22
FI102194B1 (fi) 1998-10-30
HRP930459B1 (en) 1998-12-31
YU204190A (sh) 1992-07-20
BR9005476A (pt) 1991-09-17
RO107715B1 (ro) 1993-12-30
EP0426652B2 (de) 2001-11-14
NO904673L (no) 1991-05-02
PH30483A (en) 1997-05-28
PT95718B (pt) 1997-11-28
AU6455290A (en) 1991-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU205175B (en) Method for chlorie-free bleaching celluloses
US6547923B1 (en) Process for bleaching medium consistency pulp with ozone using a pressurized fluidizing mixer
JPS61138793A (ja) 強化酸化抽出法
CN116568887A (zh) 漂白来自回收纺织材料的浆料的方法
EP0056263A1 (en) A method for improving the washing of cellulose pulps produced from lignocellulosic material
CA2031848C (en) Method of bleaching pulp
WO1992012288A1 (en) Split alkali addition for high consistency oxygen delignification
US5133946A (en) Process for bleaching cellulosic materials and plant for carrying out the process
US4537656A (en) Method for delignifying or bleaching cellulose pulp wherein chlorine is added to recycle liquor to regenerate chlorine dioxide
WO1994023117A2 (en) Bleaching recycled pulp with ozone and hydrogen peroxide
JP2934512B2 (ja) セルロース質繊維材料のパルプの漂白方法
JP2002517173A (ja) 塩素を使用しないリグノセルロースパルプの漂白法
CA2247532A1 (en) Process for bleaching a paper pulp with ozone and chlorine dioxide
JPH08506146A (ja) パルプの連続蒸解法
RU2044809C1 (ru) Многоступенчатый способ отбелки целлюлозы
US3992250A (en) Method for bleaching of high consistency cellulosic pulp
US6793771B2 (en) Ozone bleaching of low consistency pulp
CA2311718A1 (en) Oxygen delignification of lignocellulosic material
RU2071518C1 (ru) Способ кислородной делигнификации небеленой целлюлозной массы
AU647485B2 (en) Pulp alkali addition process for high consistency oxygen delignification
EP0540091A1 (en) Wash press modification for oxygen delignification process
CA1186106A (en) Process and apparatus for the oxygen delignification of pulp
SK281290B6 (sk) Spôsob bielenia buničiny bez použitia chlóru
CA1249904A (en) Oxygen alkali extraction of cellulosic pulp
WO2000047813A1 (en) Oxygen delignification of pulp in the presence of carbonates as alkali

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee