HU202822B - Process for producing optically active amines - Google Patents

Process for producing optically active amines Download PDF

Info

Publication number
HU202822B
HU202822B HU871120A HU112087A HU202822B HU 202822 B HU202822 B HU 202822B HU 871120 A HU871120 A HU 871120A HU 112087 A HU112087 A HU 112087A HU 202822 B HU202822 B HU 202822B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
alkyl
optically active
formula
phenyl
naphthyl
Prior art date
Application number
HU871120A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT47073A (en
Inventor
Yoji Sakito
Gohfu Suzukamo
Yukio Yoneyoshi
Original Assignee
Sumitomo Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from JP61057926A external-priority patent/JPH07107041B2/ja
Application filed by Sumitomo Chemical Co filed Critical Sumitomo Chemical Co
Publication of HUT47073A publication Critical patent/HUT47073A/hu
Publication of HU202822B publication Critical patent/HU202822B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07BGENERAL METHODS OF ORGANIC CHEMISTRY; APPARATUS THEREFOR
    • C07B53/00Asymmetric syntheses

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás (III) általános képletű optikailag aktív aminok előállítására. A képletben R£ és R7 jelentése közül az egyik jelentése 1-8 szénatomos alkil- vagy fenil- vagy naftilcsoport, a másik jelentése adott esetben fenil- vagy naftilcsoporttal helyettesített 1-8 szénatomos alkilcsoport, amely a fenil- vagy naftilcsoporton adott esetben 1-4 szénatomos alkilcsoport helyettesítőt hordoz, * jelentése aszimmetrikus szénatom.
A (III) általános képletű optikailag aktív aminok fontos vegyületek a gyógyászati hatóanyagok, mezőgazdasági vegyszerek, ezek intermedierjei és egyéb vegyületek rezolválásánál. Ismert, hogy ilyen aminokat előállítanak úgy, hogy racemátjaikat képezik, amelyeket azután optikailag aktív savval optikailag rezol válnak (például Optical Resolution Procedure fór Chemical Compounds, Vol. 1).
Az optikailag aktív aminoknak rezolválással való előállítására ismert módszer szerint előszűr a racemátokat képezik, ezeknek optikailag aktív savval végbemenő reakciójával állítják elő a sókat, a kapod diasztereomer sók közül az egyiket kristályosítják a sók közötti oldhatósági különbség alapján, a kristályosított sókat elválasztják, a sót lúggal való reakcióval elbontják és elválasztják, majd kinyerik az optikailag aktív amint, amely az egyik enantiomer. Ennek az eljárásnak a hátránya azonban, hogy nehéz kivitelezni és kicsi a hatékonysága.
Optikailag aktív aminokat úgy is szintetizálnak, hogy az aszimmetrikus ketonok (például az acetofenon) oximját aszimmetrikusan redukálják. Így például optikailag aktív glükofuranózokból és lítium-alumínium-hidridből nyert aszimmetrikus redukálószer alkalmazását írják le a J. Chem. Soc., Peikin I, 1902 (1974) irodalmi helyen és optikailag aktív a.a-difenil-|3-amino-alkoholokból és bór-hidridből nyert aszimmetrikus redukálószereket ismertet a J. Chem. Soc., Peikin I, 2039 (1985) irodalmi hely.
Az előzőekben ismertetett eljárásoknak az a hátránya, hogy az optikai kitermelés alacsony és a később említett eljárás azzal a hátránnyal is jár, hogy az aszimmetrikus reagens, azaz az optikailag aktív a,a-difenil-P-amino-alkohol iparilag nehezen hozzáférhető és emellett az R és S abszolút szférikus konfigurációjú optikailag aktív aminok előállításához megfelelő abszolút sztoikus konfigurációjú aszimmetrikus reagensre van szükség, így két különböző abszolút szférikus konfigurációjú, azaz R és S konfigurációjú optikailag aktív a,a-difenil-P-amino-alkoholt kell alkalmazni.
Az ismertetett eljárások hátrányainak a kiküszöbölésére kutatásokat végeztünk optikailag aktív aminoknak aszimmetrikus ketonok oximjainak aszimmetrikus redukálása útján való előállítására és azt tapasztaltuk, hogy az egyszerű szerkezetű optikailag aktív a-fenil-β-amino-akoholok is hatásos aszimmetrikus reagensek és ezek iparilag könnyen hozzáférhetők, valamint az említett amino-alkoholokból és bór-hidridből nyert redukálószerekkel az optikailag aktív aminok könnyen és nagy optikai kitermelésben állíthatók elő.
Azt tapasztaltuk továbbá, hogy az R- és S-optikailag aktív aminok szabadon előállíthatók az R- vagy Saszimmetrikus felhasználásával.
A találmányunk tárgya ennek megfelelően eljárás a (ΙΠ) általános képletű optikailag aktív aminok - a képletben
R6 és R7 jelentése közül az egyik jelentése 1-8 szénatomos alkil- vagy fenil- vagy naftilcsoport, a másik jelentése adott esetben fenil- vagy naftilcsoporttal helyettesített 1-8 szénatomos alkilcsoport, amely a fenil- vagy naftilcsoporton adott esetben 1-4 szénatomos alkil-csoport helyettesítőt hordoz, * jelentése aszimmetrikus szénatom előállítására, amely szerint egy (I) általános képletű optikailag aktív amino-alkoholból - a képletben
R1 és R2 jelentése hidrogénatom, 1-4 szénatomos alkil- vagy 1-4 szénatomos alkoxicsoport,
R3 jelentése hidrogénatom vgy 1-4 szénatomos alkilcsoport,
R4 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport és * jelentése a fentiekben megadott és bór-hidridből előállított aszimmetrikus redukálószert a 01) általános képletű oxim-származék anti-alakjával vagy szín-alakjával - a képletben
Rs jelentése 1-8 szénatomos alkil-, fenil-(l-4 szénatomos)-alkil-, naftil-(l-4 szénatomos)-alkilvagy 3-12 szénatomos trialkil-szilil-csoport,
R6 és R7 jelentése a fentiekben megadott vagy az egyik alakban gazdag izomer elegyével reagáltatunk, az így kapott (III) általános képletű optikailag aktív amin abszolút szférikus konfigurációja azonos a kiindulási (I) általános képletű vegyület aminocsoporttal helyettesített szénatomjának a konfigurációjával, ha a kiindulási 01) általános képletű oxim-származék antialakú vagy ebben az izomerben gazdag, és ellentétes a kiindulási (I) általános képletű vegyület aminocsoporttal helyettesített szénatomjának a konfigurációjával, ha a kiindulási (II) általános képletű oxim-származék színalakú, vagy ebben az izomerben gazdag.
Találmányunkat a következőkben részletesen mutatjuk be.
A találmányunk szerint alkalmazott optikailag aktív amino-alkoholokat az (I) általános képlet ábrázolja és a benzolgyűrűn lévő R1 és R2 szubsztituens például lehet hidrogénatom, 1-4 szénatomos alkilcsoport (például metil-, etil-, propil-, butil-csoport), 1-4 szénatomos alkoxicsoport (például metoxi-, etoxi-, propoxi-, butoxicsoport), és helyzetük nincs különösebben korlátozva. A vegyületek ismertek például a JACS 52,3317 (1930), JACS 57 2262 (1929), JACS 77,300 (1946) és JACS 53, 4149 (1931) irodalmi helyektől.
Az R3 szubsztituens lehet például hidrogénatom, 1-4 szénatomos alkilcsoport (például metil-, etil-, propil-, butilcsoport), és az R4 szubsztituens például 1-4 szálatomos alkilcsoport (például metil-, etil-, propil-, butil-csoport). Külön megemlítjük a következő optikailag aktív amino-alkoholokat: norefedrin, efedrin, 2-amino-1 -(2-metil-fenil)-1 -propanol, 2-amino-1 -(2-etil-fenil)-1 -propanol, 2-amino-1 -(2-metoxi-fenil)-1 -propanol, 2-amino-1 -(2-etoxi-fenil)-1 -propanol, 2-amino-1-(2,5-dimetil-fenil)-l -propanol, 2-amino-1-(25-dietil-fenil)-l -propanol, 2-amino-1 -(2,5-dimetoxi-fenil)-1 -propanol, 2-amino- l-(2,5-dietoxi-fenil)-l-propanol, 2-amino-l-(2-meloxi-5-metil-fenil)-l-propanol, 2-amino- 1-fenil- 1 -butanol, 2-amino-1 -(2-metil-fenil)-1 -butanol, 2-amino-l-(2-etil-fenil)-l-butanol, 2-amino-l-(2-metoxi-fenil)-l-butanol, 2-amino-l-(2-etoxi-fenil)-l-butanol, 2-amino-l-(2,5-dimetil-fenil)-l-butanol, 2-23
HU 202 822 Β
-amino-l-(23-dietil-fenil)-l-butanol, 2-amino-1-(2 3-dimetoxi-fenil)-l-butanol, 2-amino-l-(23-dietoxi-fenil)-l-butanol, 2-amino-l-(2-metoxi-5-metil-fenil)-l-butanol, 2-amino-1-fenil-1-pentanol, 2-amino-l-(2,5-dimetil-fenil)-l-pentanol, 2-amino-l-(23-dimetoxi-fenil)-l-pentanol, 2-amino-l-fenil-l-hexanol stb.
A találmányunk szerint olyan aszimmetrikus redukálószereket használunk, amelyeket az (I) általános képletű optikailag aktív amino-alkoholokból és bór-hidridból állítunk elő. A bór-hidrid lehet például alkálifém-bór-hidrid, így lítium-bór-hidrid, nátrium-bór-hidrid, vagy lehet borán, így diborán, vagy borán-dimetil-szulfid-komplex, boíán-tetrahidrofurán-komplex stb. A bórhidridet az (I) általános képletű optikailag aktív amino-alkoholra számítva általában 1-4-szeres, előnyösen 2-3-szoros moláris mennyiségben használunk.
Az aszimmetrikus redukálószer előállításánál általában oldószereket, így étereket (például dietil-étert, tetrahidrofuránt, dioxánt, diglimet), szénhidrogéneket (például benzolt, toluolt, xilolt), halogénezett szénhidrogéneket (például klór-benzolt, kloroformot, 1,2-diklór-etánt) vagy ezek elegyét alkalmazzuk.
Ha bór-hidridként alkálifém-bór-hidrideket alkalmazunk, akkor az aszimmetrikus redukálószert általában úgy állítjuk elő, hogy az alkálifém-bór-hidridet az (I) általános képletű optikailag aktív amino-alkoholnak az oldatában szuszpendáljuk vagy oldjuk és ehhez hozzáadunk ásványi savat (például hidrogén-kloridot) vagy Lewis-savat (például bór-fluoridot, bór-kloridot). Az alkalmazott sav mennyisége az alkálifém-bór-hidrid 1 móljára számítva általában 0,8-2 mól, előnyösen 0,91,5 mól.
Ha bór-hidridként boránokat használunk, akkor az aszimmetrikus redukálószert úgy állítjuk elő, hogy a boránt hozzáadjuk az optikailag aktív (I) általános képletű amino-alkohol oldatához. A reakció hőmérséklete általában 100 *C vagy ennél alacsonyabb, előnyösen 20 ’C vagy alacsonyabb az alkalmazott bór-hidridtől függően.
A találmány szerint az előzőeknek megfelelően elő* állított aszimmetrikus redukálószert a (II) általános képletű oxim-származék anti-alakjával vagy szín-alakjával vagy az egyik alakban gazdag izomereleggyel reagáltatjuk. Az oxim-származék képletében az R5 szubsztituens például 1-8 szénatomos alkilcsoport (például metil-, etil-, propil-, butil-, pentil-, hexil-, heptil-, oktil-csopcrt), fenil-(l—4 szénatomosj-alkilcsoport (például benzil-, β-fenetil-csoport), naftil-(l-4 szénatomos)alkilcsoport, naftil-metil-csoport, vagy 3-12 szénatomos trialkil-szilil-csoport (például trimetil-szilil-, dimetil-tercbutil-szilil-, tri-n-propil-szilil- vagy tri-n-butil-szilil-csoport).
Az R6 és R7 szubsztituens például fenil-, vagy naftilcsoport vagy 1-8 szénatomos alkilcsoport (például metil-, etil-, propil-, butil-, pentil-, hexil-csoport) vagy fenil- vagy naftil-(l-8 szénatomos)-alkil-csoport vagy 1-4 szénatomos alkilcsoporttal helyettesített fenil- vagy naftil-(l-8 szénatomos)alkil-csoport, fenil-, vagy naftil(1-8 szénatomos) alkilcsoport (például benzil-, ο-, mvagy p-tolil-metil-, (ο-, m- vagy p-etil-fenil)-metil-, (2,3-, 2,4-, 23-vagy 2,6-dimetil-fenil)-metil-, 2-fenil-etil-, 2-(o-, m- vagy p-tolil)-etil-, (23-, 2,4-, 23- vagy 2,6-dimetil-fenil)-etil- vagy 3-fenil-propiI-csoport).
Külön megemlítjük a következőkben felsorolt vegyületek O-metil-oximjának, O-oktil-oximjának, O-ciklohexil-oximjának, O-benzil-oximjának és O-trimetil-szilil-oximjának a szín-alakú és anti-alakú izomerjét, valamint az egyik alakban dús izomer elegyét acetofenon, propiofenon, butirofenon, izobutirofenon, a-aceto-nafton, β-aceto-nafton, fenil-benzil-keton, fenil-p-tolil-metil-keton, fenil-m-tolil-metil-keton, fenil-o-tolil-metil-keton, fenil-2-etil-keton, 2-butanon, 2-pentanon, 2-hexanon, 3-hexanon, 2-heptanon, 3-heptanon, 3-oktanon, α-fenil-aceton, (2-fenil-etil)-metil-keton, (2-fenil-etil)-etil-keton, (3-fenil-propil)-metil-keton.
A felsorolt ketoximokat könnyen elő lehet állítani a megfelelő ketonokból ismert módon. Ha a ketoximoknak csak a szín-alakját vagy anti-alakját használjuk, a másik izomer elválasztás után átalakítható ismert módon szín/anti-izomerizálással a kívánt izomerré, és így a szóban forgó ketoximot nagyon hatásosan ki lehet használni.
A (II) általános képletű oximoknak az említett redukálószerekkel végbemenő reakciójában alkalmazott oldószer lehet éter (például dietil-éter, tetrahidrofurán), szénhidrogén (például benzol, toluol, xitol), halogénezett szénhidrogén (például klór-benzol, kloroform, 1,2-diklór-etán), vagy ezek elegye. Az oldószert a (Π) általános képletű oxim tömegére számítva általában 250-szeres mennyiségben alkalmazzuk. A redukálószert az (I) általános képletű optikailag aktív amino-alkoholban kifejezve a (II) általános képletű oximra számítva általában 1-6-szoros, előnyösen 1-3-szoros moláris mennyiségben használjuk A reakcióhőmérséklet általában 100 *C vagy alacsonyabb, előnyösen -20 ’C és 40’C közötti.
A reakció lefolyását analitikai úton, például gázkromatográfiásán követhetjük.
A reakció befejeződése után a reakcióelegyhez a redukálószer elbontása céljából ásványi savat (például hidrogén-kloridot) adunk, az oldatot izzított szódával meglúgosítjuk és oldószerrel (például toluollal) extraháljuk és így a kívánt (III) általános képletű optikailag aktív amint és az aszimmetrikus reagensként alkalmazott (I) általános képletű optikailag aktív amino-alkoholt kapjuk. Ezután a két vegyületet ismert módon, például desztillálással elválasztjuk egymástól
Ha a (III) általános képletű optikailag aktív amin képletében R7 jelentése fenil- vagy naftil-alkilcsoport és R6 jelentése fenil- vagy naftilcsopoit, a kívánt (III) általános képletű terméket és (I) általános képlett! aszimmetrikus reagenst könnyen elválaszthatjuk és külön kinyerhetjük az extraktum pH-értékének változtatásával. Például, ha az extraktum pH-értékét 83-93-re állítjuk be, először a (III) általános képletű terméket nyerjük ki szelektíven, majd a pH-értéknek 11-re vagy annál magasabbra való állításával az (I) általános képletű aszimmetrikus reagens szelektíven kinyerhető.
Ha extraháló oldószerként hexánt alkalmazunk és kihasználjuk a (III) általános képletű tennék és az (I) általános képletű aszimmetrikus reagens oldhatósága közötti különbséget, a meglúgosított reakcióelegyből a (III) általános képletű tennék szelektív kinyerhető.
Az előzőek szerint kapott (Hl) általános képletű terméket tovább tisztíthatjuk például desztillálással vagy oszlopkromatográfiásan.
így a kívánt (III) általános képletű optikailag aktív amint állítjuk elő és a találmányunk szerinti eljárás értelmében az R- vagy S-aszimmetrikus reagens alkalmazásával előállítható mind az R- vagy S-optikailag
HU 202 822 Β aktív amin. így például, ha R-optikailag aktív amint kívánunk előállítani az R-aszimmettikus reagenssel, ezeket előállíthatjuk az anti-alakú oxim-éterből is. Ha
S-optikailag aktív amint kívánunk előállítani ugyanebből az aszimmetrikus reagensből, akkor a vegyületet a szín-alakú oxim-éterből kaphatjuk.
A találmányunk szerinti eljárásban az R- és S-aszimmetrikus reagenseknek az alkalmazásával bármelyik Rvagy S-optikailag aktív amin előállítható az oxim-éternek mind az anti-alakjából, mind a szín-alakjából. így például, ha R-optikailag aktív amint kívánunk előállítani, ez könnyen előállítható az oxim-éter anti-alakjából az R-aszimmetrikus reagenssel, vagy az oximéter színalakjából az S-aszimmetrikus reagenssel.
Az előzőekben ismertetett előnyök mellett a találmány szerinti eljárás azzal az előnnyel is Rendelkezik, hogy a kívánt terméket nagy optikai kitermeléssel állítjuk elő és az alkalmazott aszimmetrikus reagens könnyen hozzáférhető.
A találmányunkat a következőkben a példákkal mutatjuk be.
1. példa
- 70 ml (033 mmól) eritro-(-)-2-amino-1 -(2,5-dimetoxi-fenil)-l-propanolnak tetrahidrofuránban készített oldatát lehűtjük -70 *C hőmérsékletre és hozzácsepegtetjük 0,66 mmól boránnak tetrahidrofuránban készített oldatát, majd a hőmérsékletet fokozatosan szobahőmérsékletre emeljük.
50,2 mg (0,21 mmól) fenil-(p-tolil-metil)-keton-O-metil-oxim anti-alak tetrahidrofuránban készített oldatát ezután hozzácsepegtetjük az előzőek szerint kapott reakcióelegyhez, majd a kapott reakcióelegyet 12 órán át keveijük szobahőmérsékleten, majd a hőmérsékletet 60 'C-ra emeljük és ezen a hőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet 5 órán áL
A kapott reakcióelegyhez 18%-os hidrogén-klorid-oldatot adunk, és 1 órán át keverjük az előzőekben megadott hőmérsékleten, majd a reakcióelegyet csökkentett nyomáson bepároljuk. A visszamaradó anyagot vizes izzított szóda-oldat adagolásával meglúgosítjuk és toluollal extraháljuk, a szerves fáist bepároljuk és alumínium-oxidon oszlopkromatográfiásan tisztítjuk elulálószerként etil-acetátot alkalmazva. így az optikailag aktív l-fenil-2-(p-tolil)-etil-amint kapjuk.
A termék optikai tisztaságát folyadékkromatográfiásán mérjük optikailag aktív oszlopon. A termék optikai tisztasága 94%, abszolút szférikus konfigurációja S, a kitermelés 63%.
2. példa
1,26 g (8,3 mmól) (-)-norefedrin tetrahidrofuránban készített oldatát lehűtjük -70 ’C hőmérsékletre, majd hozzácsepegtetjük 16,6 mmól borán tetrahidrofuránban készített oldatát és a hőmérsékletet hagyjuk fokozatosan szobahőmérsékletté emelkedni.
A kapott reakcióelegyhez hozzácsepegtetjük 0,67 g (2,8 mmól) fenil-(p-tolí-metil)-keton-O-metil-oxim an5 ti-alakjának tetrahidrofuránban készített oldatát, majd a reakcióelegyet 12 órán át keverjük szobahőmérsékleten, a hőmérsékletet 60 ’C-ra emeljük, majd ezen a hőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet 5 órán át
Az így kapott reakcióelegyhez 18%-os hidrogén-klo10 rid-oldatot adunk, 1 órán át iréverjük a megadott hőmérsékleten, majd a reakcióelegyet csökkentett nyomáson bepároljuk. A visszamaradó anyag pH-értékét vizes izzított szóda-oldattal 9,1-re állítjuk be és toluollal extraháljuk, majd a kapott szerves fázist bepároljuk és így az optikailag aktív l-fenil-2-(p-tolil)-etil-amint kapjuk.
A termék optikai tisztasága 94%, abszolút sztoikus konfigurációja S, a kitermelés 61%.
3. példa
278 mg (1,8 mmól) (-)-norefedrin tetrahidrofuránban készített oldatát lehűtjük -30 ’C hőmérsékletre, hozzácsepegtetünk 4 mmól borán-dimetíl-szulíid-komplexet, majd a hőmérsékletet lassan szobahőmérsékletre emeljük. A kapott reakcióelegyhez 183 mg 2-aceto-nafton25 -O-metil-oxim anti-alakjának tetrahidrofurános oldatát adjuk, a reakcióelegyet 20 órán át keveijük szobahőmérsékleten, hozzáadunk 5 mmól borán-dimetil-szulfid-komplexet, majd a reakcióelegyet 5 órán át 60 ’C hőmérsékleten keverjük. Az így kapott reakcióelegyhez
18%-os hidrogén-klorid-oldatot adunk, majd 1 órán át keveijük a megadott hőmérsékleten, az így kapott reakcióelegyhez kloroformot adunk, majd a vizes és szerves fázist elválasztjuk.
Az elválasztott vizes fázist vizes nátrium-hidroxid35 -oldattal meglúgosítjuk és hexánnal extraháljuk, az elválasztott hexános fázist bepároljuk és így az optikailag aktív l-(2-naftil)-etil-amint kapjuk. A termék optikai tisztasága 92%, abszolút sztrerikus konfigurációja S, a kitermelés 73%.
4. példa
A 2. példában leírtak szerint dolgozunk azzal az eltéréssel, hogy borán helyett 16,6 mmól borán-dimetil-szulíid-komplexet és tetrahidrofurán helyett 1,2-diklór45 -elánt használunk és így az 1 -fenil-2-(p-tolil)-etil-amint állítjuk elő.
A termék optikai tisztasága 91%, abszolút szterikus konfigurációja S, a kitermelés 63%.
5-13. példa
Az előzőekben leírt eljárásokat alkalmazva állítjuk elő az 1. táblázatban felsorolt vegyületeket. Az 5-8. példa szerinti vegyületeket a 2. példa szerint, a 8-13. példa szerinti vegyületeket a 3. példa szerinti állítjuk elő.
1. táblázat
A példa száma A reagens A termék Az optikai tisztaság (%) Abszolút sztoikus konfiguráció Akiter- melés (%)
5 fenil-p-tolil-metil-keton-O-oktil-oxim anti-alakja l-feniI-2-(p- -tolil)-etil-amin 90 S 64
6 fenil-p-tolil-metil-keton-O-trimetil-szilil-oxim anti-alakja l-fenil-2-(p- -tolil)-etil-amin 91 S 63
HU 202 822 Β
1. táblázat folytatása
Apélda száma A reagens A tennék Az optikai tisztaság (%) Abszolút szterikus konfiguráció Akiter- melés (%)
7 fenil-p-tolil-metil-keton-O-benzil-oxim anti-alakja l-fenil-2-(p- -tolil)-etil-amin 89 S 82
8 fenil-p-tolil-metil-keton-O-metil-oxim szín-alakja l-fenil-2-(p- -tolil)-etil-amin 92 R 58
9 2-aceto-nafton-O-metil-oxim anti-alakja l-(2-naftil)-etil- -amin 80 R 73
10 2-oktanon-O-benzil-oxim antialakja 2-amino-oktán 80 S 65
11 2-oktaton-O-benzil-oxim színalakja 2-amino-oktán 79 R 45
12 4-fenil-2-butanon-O-metil-oxim anti-alakja 2-amino-4-fenil- -bután 86 S 40
13 4-fenil-2-butanon-O-metil-oxim szín-alakja 2-amino-4-fenil- -bután 81 R 46
14. példa
163 mg (1,08 mmól) (-)-norefedrin tetrahidrofuránban készített oldatához hozzáadunk 92 mg (2,43 mól) nátrium-bór-hidridet, majd a reakcióelegyet lehűtjük -65 ’C hőmérsékletre, hozzácsepegtetünk 460 mg (3,24 mmól) bórtriíluorid-éterátot és a hőmérsékéletet 3 óra alatt 20 ’C-ra emeljük. Ezután a reakcióelegyhez hozzácsepegtetjük 115 mg (0,48 mmól) fenil-p-tolil-metil-keton-O-metil-oxim anti-alakjának tetrahidrofurános oldatát és a reakcióelegyet 12 órán át keverjük 20 ’C hőmérsékleten, a hőmérsékéletet 60 ’C-ra emeljük, majd ezen a hőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet 5 órán át.
Al így kapott reakcióelegyhez 18%-os hidrogén-klorid-oldatot adunk, egy órán át keverjük a megadott hőmérsékleten, majd a reakcióelegyet csökkentett nyomáson bepároljuk. A visszamaradó anyagot vizes izzított szóda-oldattal meglúgosítjuk és toluollal extraháljuk. A szerves fázist bepároljuk és alumínium-oxidon oszlopkromatográfiásan tisztítjuk. így az optikailag aktív l-fenil-2-(p-tolil)-etil-ammt kapjuk.
A termék optikai tisztasága 81%, abszolút szterikus konfigurációja S, a kitermelés 41%.

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás a (III) általános képletű optikailag aktív aminok - a képletben
    R‘ és R7 jelentése közül az egyik jelentése 1-8 szénatomos alkil- vagy fenil- vagy naftilcsoport, a másik jelentése adott esetben fenil- vagy naftilcsoportlal helyettesített 1-8 szénatomos alkilcsoport, amely a fenil- vagy naftilcsoporton adott esetben 1-4 szénatomos aíkil-csoprt helyettesítőt hordoz, . * jelentése aszimmetrikus szénatom anal jellemezve, hogy egy (I) általános képletű optikailag aktív amino-alkoholból - a képletben R1 és R2 jelentése hidrogénatom, 1-4 szénatomos alkil- agy 1-4 szénatomos alkoxicsoprt,
    R’ jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport,
    R4 jelentése 1-4 szénatommos alkilcsoport és * jelentése a tárgyi körben megadott és bór-hidrirdből előállított aszimmetrikus redukálószert a (II) általános képletű oxim-származék anti-alakjával vagy szín-alakjával - a képletben R5 jelentése 1-8 szénatomos alkil-, fenil-(l-4 szénatomos)-alkil-, naftil-(l-4 szénatomos)-alkilvagy 3-12 szénatomos trialkil-szilil-csoport,
    R6 és R7 jelentése a tárgyi körben megadott vagy az egyik alakban gazdag izomer elegyével reagáltatunk, az így kapott (III) általános képletű optikailag
    35 aktív amin abszolút szterikus konfigurációja azonos a kiindulási (T> általános képletű vegyület aminocsoporttal helyettesített szénatomjának a konfigurációjával, ha a kiindulási (II) általános képletű oxim-származék antialakú vagy ebben az izomerben gazdag, és ellentétes a
    40 kiindulási (I) általános képletű vegyület aminocsoporttal helyettesített szénatomjának a konfigurációjával, ha a kiindulási (II) általános képletű oxim-származék színalakú, vagy ebben az izomerben gazdag. (Elsőbbsége: 1987.03.13.)
    45
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás optikailag aktív aminok előállítárása, anal jellemezve, hogy bór-hidridként, boránt vagy annak komplexét alkalmazzuk. (Elsőbbsége: 1987.03.13.)
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás optikailag aktív
    50 aminok előállítására, azzal jellemezve, hogy bór-hidridként alkálifém-bór-hidridet alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1987.03.13.)
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás optikailag aktív aminok előállítására, azzal jellemezve, hogy a bór-hidri55 det az (I) általános képletű optikailag aktív amino-alkoholra számítva 2-3-szoros moláris mennyiségben alkalmazzuk. (Elsőbbsége: 1987.03.13.)
  5. 5. Eljárás a (III) általános képletű optikailag aktív aminok - a képletben
    60 R6 és R7 jelentése közül az egyik jelentése 1-8 szénatomos alkil- vagy fenil- vagy naftilcsoport, a másik jelentése adott esetben fenil- vagy naftilcsoporttal helyettesített 1-8 szénatomos alkilcsoport, amely a fenil- vagy naftilcsoporton
    HU 202 822 Β adott esetben 1-4 szénatomos alkil-csoport helyettesítőt hordoz, * jelentése aszimmetrikus szénatom azzal jellemezve, hogy egy (I) általános képletű optikailag aktív amino-alkoholból - a képletben 5
    R1 és R2 jelentése hidrogénatom, 1-4 szénatomos alkil- vagy 1-4 szénatomos alkoxicsoport,
    R3 jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport,
    R4 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport és * jelentése a tárgyi körben megadott és bór-hidridből előállított aszimmetrikus redukálószert a (II) általános képletű oxim-származékkal - a képletben R5 jelentése 1-8 szénatomos alkil-, fenil-(l—4 szénatomos)-alkil-, naftil-(l-4 szénatomos)-alkil- 15 vagy 3-12 szénatomos trialkil-szilil-csoport,
    R6 és R7 jelentése a tárgyi körben megadott reagáltatunk. (Elsőbbsége: 1986.06.10.)
  6. 6. Eljárás a (III) általános képletű optikailag aktív aminok - a képletben R6 jelentése fenilcsoport,
    R7 jelentése p-tolil-metil-csoport * jelentése aszimmetrikus szénatom azzal jellemezve, hogy egy (I) általános képletű optikailag aktív amino-alkoholból - a képletben R1 és R2 jelentése hidrogénatom,
    R3 jelentése hidrogénatom,
  7. 10 R4 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport és * jelentése a tárgyi körben megadott és bór-hidridből előállított aszimmetrikus redukálószert a (II) általános képletű oxim-származékkal - a képletben Rs jelentése 1-8 szénatomos alkil-, fenil-(l-4 szénatomos)-alkil-, naftil-(l-4 szénatomos)-alkilvagy 3-12 szénatomos trialkil-szilil-csopoit,
    R6 és R7 jelentése a tárgyi körben megadott reagáltatunk (Elsőbbsége: 1987.03.14.)
HU871120A 1986-03-14 1987-03-13 Process for producing optically active amines HU202822B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP61057926A JPH07107041B2 (ja) 1986-03-14 1986-03-14 オキシム誘導体およびその製造方法
JP13400386 1986-06-10

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT47073A HUT47073A (en) 1989-01-30
HU202822B true HU202822B (en) 1991-04-29

Family

ID=26399009

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU871120A HU202822B (en) 1986-03-14 1987-03-13 Process for producing optically active amines

Country Status (6)

Country Link
US (1) US5145998A (hu)
EP (1) EP0237305B1 (hu)
CA (1) CA1276943C (hu)
DE (1) DE3779456T2 (hu)
DK (1) DK171060B1 (hu)
HU (1) HU202822B (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5231227A (en) * 1987-10-09 1993-07-27 Sumitomo Chemical Company, Limited Optically active hydroxybenzylamine derivative and process for producing said compound
JP2792046B2 (ja) * 1987-10-09 1998-08-27 住友化学工業株式会社 光学活性なアミン−ホウ素系化合物、それを有効成分とする不斉還元剤ならびにそれを用いる光学活性化合物の製造方法
AU2916089A (en) * 1987-12-18 1989-07-19 Schering Corporation Processes and compounds useful for resolving 1-methyl-3-phenylpropylamine
CA2052912C (en) * 1990-10-08 2003-01-07 Naoto Konya Process for producing optically active amines
CA2224121A1 (en) * 1995-06-06 1996-12-12 Donna Kaye Wilson Stereoselective method for synthesizing dolaphenine
US6020495A (en) * 1997-12-08 2000-02-01 Pharm-Eco Laboratories, Inc. Stereoselective method for synthesizing dolaphenine
WO2010101229A1 (ja) 2009-03-04 2010-09-10 宇部興産株式会社 アミド化合物の製造方法

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BR6905936D0 (pt) * 1968-01-30 1973-02-13 Sumitomo Chemical Co Processo de preparacao de novos derivados de amidas
US3739019A (en) * 1969-07-02 1973-06-12 Sumitomo Chemical Co Preparation of optically active trans chrysanthemic acid
US3839441A (en) * 1969-10-27 1974-10-01 Hoffmann La Roche Intermediates for partially hydrogenated phenanthridines
US3976696A (en) * 1973-12-03 1976-08-24 American Home Products Corporation Benzobicycloalkane amines
EP0040896B1 (en) * 1978-08-22 1984-04-25 Sumitomo Chemical Company, Limited Synthesis of amides
WO1984003885A1 (en) * 1983-04-04 1984-10-11 Sumitomo Chemical Co Asymmetrically modified boron hydride compounds, process for its preparation, and process for preparing optically active alcohol derivative using same
JPS6118790A (ja) * 1984-07-05 1986-01-27 Sumitomo Chem Co Ltd 光学活性ボラン錯体およびその製造法
JPS6122091A (ja) * 1984-07-06 1986-01-30 Sumitomo Chem Co Ltd 水素化ホウ素系還元剤およびその製造法
JPH0755920B2 (ja) * 1985-02-13 1995-06-14 住友化学工業株式会社 光学活性アミノアルコールおよびその製造法

Also Published As

Publication number Publication date
EP0237305B1 (en) 1992-06-03
US5145998A (en) 1992-09-08
HUT47073A (en) 1989-01-30
DE3779456D1 (de) 1992-07-09
EP0237305A3 (en) 1988-07-13
CA1276943C (en) 1990-11-27
EP0237305A2 (en) 1987-09-16
DK131487A (da) 1987-09-15
DE3779456T2 (de) 1993-01-07
DK131487D0 (da) 1987-03-13
DK171060B1 (da) 1996-05-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5298660A (en) Optically active secondary amine compound, process for producing optically active secondary amine compound and process for producing optically active carboxylic acid by using said compound
JP2008531546A (ja) エナンチオマー性インダニルアミン誘導体の合成のための改良されたプロセス
EP2181980A1 (en) A process for the preparation of (R)-1-aminoindanes
EP2403823B1 (en) Process for the preparation of cinacalcet and salts thereof, and intermediates for use in the process
EP1794112A1 (en) Synthesis of atomoxetine hydrochloride
JP5916721B2 (ja) 集中的還元的アミノ化によるフェロキンの合成方法
US20040106818A1 (en) Process for the preparation of cyclohexanol derivatives
HU202822B (en) Process for producing optically active amines
JP2792046B2 (ja) 光学活性なアミン−ホウ素系化合物、それを有効成分とする不斉還元剤ならびにそれを用いる光学活性化合物の製造方法
EP0485069B1 (en) Process for producing optically active amines
US8013181B2 (en) Preparation of rivastigmine and its salts
WO2010023535A1 (en) A process for producing (s)-3-[(1-dimethylamino)ethyl] phenyl-n-ethyl-n-methyl-carbamate via novel intermediates
WO2010010359A2 (en) A process for the preparation of cinacalcet and its salts
EP0112939B1 (en) Derivatives of pentacyclo undecanes, processes for preparing these compounds, and pharmeceutical compositions thereof
JP2679248B2 (ja) 光学活性アミン類の製造方法
BR112012008332B1 (pt) Intermediário de cinacalcet, seu processo de preparação e processopara preparação de cinacalcet
JPH0645577B2 (ja) 光学活性アミン類の製造方法
US5231227A (en) Optically active hydroxybenzylamine derivative and process for producing said compound
KR950013099B1 (ko) 광학적 활성 화합물의 제조방법.
JPH07107041B2 (ja) オキシム誘導体およびその製造方法
CS203074B2 (en) Method for the asymmetric reduction of prochiral or racemic substrates
WO2007000628A1 (en) Intermediate of amorolfine or its salt
GB2142628A (en) Method for the preparation of 1-(4'-alkylamido-2'-acetyl-phenoxy)-3-alkylamino-2-propanols and novel intermediates for use therein
JP2001106661A (ja) アミン化合物、中間体、製造法および光学分割剤
HU206505B (en) Process for producing optically active amine-borane compounds of optically qctive hydroxy-benzyi-amine derivatives

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees