HU202181B - Process for producing carboxylic acid chlorides - Google Patents
Process for producing carboxylic acid chlorides Download PDFInfo
- Publication number
- HU202181B HU202181B HU892065A HU206589A HU202181B HU 202181 B HU202181 B HU 202181B HU 892065 A HU892065 A HU 892065A HU 206589 A HU206589 A HU 206589A HU 202181 B HU202181 B HU 202181B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- acid
- alkyl
- carboxylic acid
- phosgene
- parts
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C51/00—Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
- C07C51/58—Preparation of carboxylic acid halides
- C07C51/60—Preparation of carboxylic acid halides by conversion of carboxylic acids or their anhydrides or esters, lactones, salts into halides with the same carboxylic acid part
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Cephalosporin Compounds (AREA)
- Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
Description
A találmány tárgya eljárás karbonsav-kloridok előállítására, karbonsavaknak vagy anhidridjeiknek foszgénnel való reakciójával, karbonsav-amidnak, mint katalizátornak a jelenlétében.
A BE-PS 620 385-ből és a DE-OS 2 057 956-ból ismert, hogy a karbonsavakat foszgénnel a megfelelő karbonsav-kloridokká alakíthatjuk át, ha a reakciót dialkil-karbonsav-amidoknak, mint katalizátoroknak a jelenlétében hajtjuk végre.
A karbonsav-kloridoknak ezzel az eljárással technikai méretekben való előállításánál azonban nehézségek is vannak, mint ezt az EP-PS 31 504 közelebbről ismerteti. Eszerint a szabadalmi leírás szerint a fenti nehézségeket elkerülhetjük és a karbonsav-kloridokat technikai méretekben is kielégítő módon állíthatjuk elő, ha a reakcióhoz dialkil-formamidként diizobutil-formamidot használunk, mint katalizátort.
Azt találtuk, hogy a karbonsav-kloridoknak a fenti eljárással való előállításánál az eddigieknél lényegesen jobb eredményeket érhetünk el, ha a reakciót (I) általános képletű karbonsav-amidnak, mint katalizátornak a jelenlétében hajtjuk végre.
Az (I) általános képletben R1 (a) vagy (b) általános képletű csoportot jelent,
R2 2-4 szénatomos alkilcsoportot jelent,
R3 1-4 szénatomos alkilcsoportot jelent,
R4 és R5 hidrogénatomot vagy 1-4, illetve 1-8 szénatomos alkilcsoportot jelent, vagy R1 és R2 együtt olyan szénhidrogéncsoportot képez, amely az (I) általános képletű vegyület (c) általános képletű részét 6 tagú heterociklusos csoporttá egészíti ki, és a fenti alkil- és szénhidrogéncsoportoknak olyan szubsztituensei lehetnek, amelyek a találmány szerinti eljárás reakciókörülményei között változatlanok maradnak.
Meglepő módon azt találtuk, hogy a találmány szerinti eljárásnál katalizátorként használt karbonsav-amidok - amelyeknek az eddig alkalmazott dialkil-amidoktól eltérően a nitrogénatomján szekunder szénatom van - hatására a karbonsav-kloridokat nagyobb kitermeléssel és tisztasággal nyerjük ki. További, váratlan előnye ennek a katalizátornak hogy alkalmazásával egy adott készülék nagyobb teljesítőképességűvé válik. Ezen kívül ezek a találmány szerinti katalizátorok már nagyon kis koncentrációban is jó aktivitásúak, ezért a katalizátorok okozta hátrányok, így a szilárd anyag kiválása, kátrány lerakódása, a nyers terméknek a katalizátor nagyobb színes bomlástermékei által okozott szennyeződése, amelyek az eddig használt dialkil-karbonsav-amidok használatánál mindig jelentkeztek, a találmány szerinti eljárásnál nem vagy csak nagyon korlátozott mértékben jelentkeznek. A találmány szerinti katalizátorok további előnye, hogy a foszgénnek csak nagyon kis feleslegben, sőt a sztöchiometrikusnál kisebb mennyiségben való alkalmazása esetén is nagy reakciósebességet biztosítanak, így a reakciót kisebb energiafelhasználással is végre lehet hajtani.
A találmány szerinti eljárásnál használt (1) általános képletű dialkil-karbonsav-amidokban az alkilcsoportok egyenes vagy elágazó szénláncúak, így ezek jelenthetnek például metil-, etil-, propil-, i-propü-, butil-, i-butil-, pentil- vagy hexilesoportot. Mind az alkilcsoportok, mind pedig az R1 és R2 csoport által képzett szénhidrogéncsoportok a reakciókörülmények között változatlanul maradó szubsztituenseket tartalmazhatnak, például halogénatomokat, így klór- vagy brómatomokat, alkoxicsoportokat, így metoxi- vagy etoxiesoportokat, alkoxi-karbonilcsoportokat, így metoxi-karbonil- vagy etoxi-karbonilcsoportokat. A heterociklusos gyűrűt képező szénhidrogéncsoportok ezenkívül még alkilcsoportokat, így metil- vagy etilcsoportokat is tartalmazhatnak. Heterociklusos gyűrűként szerepelhet például a pirrolidin-, piperidin- vagy a hcxametilén-imingyűrű.
Előnyösek azok az (I) általános képletű karbonsavamidok, amelyek képletében az R3 és Rs 1-4 szénatomos alkilcsoportot jelent. Különösen előnyösek a (II) általános képletű karbonsav-dialkil-amidok, a képletben R6 2-4 szénatomos alkilcsoportot, R71-4 szénatomos alkilcsoportot és R’ hidrogénatomot vagy 1-4 szénatomos alkilcsoportot jelent. Néhány példa a karbonsav-dialkil-amidokra: di(szek-butil)-formamid, di(3-pentil)-formamid, 3-pentil-izopropil-formamid, 1- formU-2,6-dimetil-piperidin, l-formil-2,5-dimetil-pírrolidin, 1 -propionil-2,6-dimctil-piperidin.
Előnyös kiindulási vegyületek az alifás karbonsavak vagy anhidridjeik, például az R-COOH általános képletű karbonsavak, a képletben R 1-18 szénatomos alkilcsoportot jelent. Az alkilcsoport az eljárás reakciókörülményei között változatlanul maradó szubsztituenseket is tartalmazhat, így klóratomokat, 1-4 szénatomos alkoxi- vagy alkoxi-karbonilcsoportokat. Néhány példa a kiindulási vegyületekre: ecetsav, klór-ecetsav, diklór-ecetsav, triklór-ecetsav, propionsav, vajsav, valeriánsav, laurinsav, sztearinsav, kapronsav, izovaleriánsav, palmitinsav, 2-etil-hexánkarbonsav, metoxi-ecetsav.
Az alifás karbonsavat sztöchiometrikus vagy célszerűen ennél nagyobb mennyiségű foszgénnel reagáltatjuk. Célszerű, ha 1 mól karbonsavra 1,1-1,5 mól foszgén jut. Az (I) általános képletű karbonsav-amidot a karbonsavra vonatkoztatva célszerűen 0,005-1, előnyösen azonban 0,02-0,3 mólszázalékos mennyiségben alkalmazzuk. Nagyobb mennyiségű, például 5 mólszázalékos mennyiségű karbonsav-amidot is alkalmazhatunk. Előnyös azonban a lehető legkisebb mennyiségű karbonsav-amidot használni, mivel ez megkönnyíti a reakció során nyert karbonsav-klorid további feldolgozását. A reakciót 30-150 ’C-on, előnyösen 50100 ’C-on, légköri nyomáson vagy nyomás alatt, szakaszosan vagy folyamatosan hajtjuk végre.
A reakciót a savkloridok szakaszos előállításánál például úgy hajthatjuk végre, hogy a folyékony vagy megolvasztott karbonsavat alkalmas keverős tartályba öntjük, a karbonsav-amidot feloldjuk a karbonsavban, és az elegyet a kívánt hőmérsékletre melegítjük. Már a felfűtés alatt megkezdhetjük a foszgén bevezetését. Miután a sztöchiometrikus mennyiségű foszgént már bevezettük, az időegység alatt bevitt foszgén mennyiségét az eredeti mennyiség 10-30 százalékára csökkentjük. Az erős foszgén-reflux a reakció végét jelzi. A nyers terméket desztillációval dolgozzuk fel, amelynek során a karbonsav-klorid előpárlata tartalmazza a reakcióhoz feleslegben adott foszgént. Ezt a részt a következő reakcióba visszavezetjük, mihelyt a foszgén bevezetése elkezdődött.
A savkloridok folyamatos előállításánál a reaktort a karbonsavval és a katalizátorral csaknem a túlfolyóig töltjük. Ezután a karbonsavba bevezetjük a foszgént a kívánt rcakcióhőmérsékleten. A reakció után a reaktorba egyidejűleg és folyamatosan bevezetjük a karbonsavat, a katalizátort és a foszgént. A karbonsav óránkénti
HU 202 181 Β térfogatáramát, ami általában a reaktortérfogat 1040%-a, különösen nagy molekulsasúlyú karbonsavak esetén, a reaktortérfogat 50-80%-ára is megnövelhetjük.
A katalizátort folyamatosan adjuk a reakcióelegy- 5 hez. Előnyös lehet úgy eljárni, hogy a katalizátort feloldjuk a karbonsavban, és ezt az oldatot vezetjük a reaktorba. Folyamatos üzemmód esetén célszerű a foszgént csak néhány mólszázalékos feleslegben alkalmazni, mivel a reaktorhoz kapcsolt kolonna a felesleges 10 foszgént leválasztja és a reaktorba azonnal visszavezeti.
A találmány szerinti eljárással előállítható vegyületek oldószerek, vagy értékes kiindulási vegyületek az oldószerek, illatanyagok, lágyítók, mosószerek, peroxi- 15 dók, pácok és a peszticid hatóanyagok előállításánál.
Az alkalmazást illetően utalunk a nevezett publikációra valamint az „Ullmanns Enzyklopádie der technischen Chemie” 5. kötetére a 100. és a 393. oldaltól.
1. példa
Túlfolyóval, visszafolyatő hűtővel és adagolóval ellátott, a túlfolyójáig 300 térfogatrész űrtartalmú keverős reaktorba beadunk 144 tömegrész 2-etil-hexánsavat és 0,31 tömegrész (0,2 mól%) di(szek-butil)-formami- 25 dót. 70 ’C-on foszgén bevezetésével a 2-etil-hexánsavat teljesen savkloriddá alakítjuk át A visszafolyató hűtőben a hűtőközeg hőmérséklete -70 *C. Ezután a reakcióelegyhez 70 *C-on óránként hozzáadunk 184 tőmegrész 2-etil-hexánsavat, amiben előzőleg 03 mól- 30 százalék di(szek-butil)-formamidot oldottunk fel, és ezzel egyidejűleg a reakcióelegybe óránként bevezetünk 145 tömegrész foszgént.
A keverős reaktor túlfolyóján át kerül a nyers termék egy tartályba, amelyből további feldolgozás céljából 35 vezetjük el. A kapott nyers 2-etil-hexánsav-klorid 99,9%-os, és a jódszínszáma: 80.
2-4. példa
Áz 1. példával analóg módon alakítjuk át a táblázatban felsorolt savakat a megfelelő savúoridokká, az ott megadott reakciókörülmények mellett. Amennyiben a feleslegben bevezetett foszgén a feldolgozás során kondenzálódik, amit a reaktorba ismét visszavezetünk, úgy a reaktorba bevezetett friss foszgén mennyisége közel sztöchiometrikus.
A nyers terméket, amennyiben a tennék illékönysága ezt lehetővé teszi, desztillációval tisztítjuk. Nehezen illő tennék esetén a tisztítás aktívszénnel is történhet. A nyers termék jó minősége sok esetben feleslegessé teszi a további tisztítást.
Ha a 4. példában a katalizátor mennyiségét lépésenként mindig megfelezzük, azaz a katalizátor mennyisége 0,1,0,5 és 0,025 mólszázalék, úgy a nyers zsírsavklorid jódszínszáma lépésenként csökken 30-ig. A reakcióhőmérséklet ilyenkor 70 ’C, 80 ’C és 100 ’C.
5. példa (összehasonlító példa)
Az 1. példában ismertetett készülékben, a megfelelő módon teljesen karbonsav-kloriddá alakítunk át 144 tömegrész 2-etil-hexánsavat, foszgénnel, 70 ’C-on és 031 tömegrész (0,2 mói%) diizobutil-formamid katalizátor jelenlétében. Ezután a reakcióelegyhez 70 ’C-on hozzáadunk óránként 81,5 tömegrész 2-etil-hexánsavat, amiben előzőleg 03 mól% diizobutil-formamidot oldottunk fel, és ezzel egyidejűleg a reakcióelegybe bevezetünk óránként 65 tőmegrész foszgént
Az így kapott nyers termék összetétele: 993 tömeg% 2-etil-hexánsav-klorid és 03 tömeg% 2-etil-hexánsavanhidrid. Jódszínszáma: 150.
6-8. példa (összehasonlító példák)
Analóg módon alakítjuk át a táblázatban felsorolt savakat savkloridokká, az ott megadott reakciókörülmények között.
Példaszám | 2 | Táblázat 3 | 4 | 6 | 7 | 8 |
Karbonsav | A | B | C | A | B | C |
Bevitt sav (tömegrész/óra) | 83 | 121 | 117 | 74 | 88 | 94 |
Bevitt foszgén (tömegrész/óra) | 120 | 150 | 48 | 110 | 110 | 38 |
Hőfok (’C) | 60 | 65 | 70 | 58 | 55 | 65 |
Savkloridtartalom (tömeg%) | 99,0 | 99,4 | 99,8 | 96,9 | 93,8 | 99,4 |
Sav ill. savanhidridtartalom (tömeg%) | - | - | - | 2,9 | 53 | - |
Jódszínszám | 60 | 70 | 60 | 120 | 80 | 130 |
A = propionsav; B = izovajsav; C = zsírsav
9. példa
500 térfogatrész űrtartalmú keverős reaktorba be- 55 adunk 273 tömegrész zsírsavat és 0,19 tömegrész (0,1 mól%) di(3-pentil)-formamidot. Ezután a reakcióelegyet 90 ’C-ra melegítjük, és ezen a hőfokon 3 órán belül foszgénnel reagáltatjuk. Majd foszgénreflux közben ezen a hőfokon keverjük a reakcióelegyet még fél 60 óra hosszat, és a felesleges foszgént nitrogénnel lefúvatjuk. így 292 tömegrész nyers zsírsavkloridot kapunk, aminek a jódszínszáma: 20.
Savkloridtartalom: 99,8 tömeg%.
Kitermelés: 99,5%.
10. példa
Áz 1. példában ismertetett készülékben 144 tömegrész 2-etil-hexánsavat 80 ’C-on, foszgénnel teljesen savkloriddá alakítunk át, 0,185 tömegrész (0,1 mól%) di(3-pentil)-formamid katalizátor jelenlétében. Ezután a reakcióelegyhez 80 ’C-on hozzáadunk óránként 271 tömegrész 2-etil-hexánsavat, amiben előzőleg 0348 tömegrész di(3-pentil)-formamidot oldottunk fel, és ezzel egyidejűleg a reakcióelegybe bevezetünk (kánként 205 tőmegrész foszgént. Az így kapott nyers termék savkloridtartalma: 99,8 tömeg%, jódszínszáma: 40. A nyers 65 termékből desztillációval, gyakorlatilag kvantitatív
HU 202 181 Β kitermeléssel, víztiszta 2-ctil-hcxánsav-kloridot nyerünk.
11. példa
Az 1. példában ismertetett készülékben 144 tömegrész 2-etil-hexánsavat 0,171 tömegrész (0,2 mól%) di(szek-butil)-acet-amid jelenlétében foszgénnel 80 ’Con teljesen savkloriddá alakítunk. A reakcióelegybe 80 ’C-on óránként 0,308 tömegrész di(szek-butil)-acctamidot oldva tartalmazó 260 törnegrész 2-etil-hexánsavat és 196 tömegrész foszgént vezetünk. A kapott, nyers 2-etil-hexánsav-klorid tisztasága 99,7% és jódszáma 60. Desztillálással víztiszta terméket kapunk, gyakorlatilag kvantitatív kitermeléssel.
12. példa
Az 1. példában ismertetett készülékben 144 tömegrész 2-etU-hexánsavat 0,127 tömegrész (0,1 mól%) 2-metil-piperidil-formamid jelenlétében foszgénnel 75 ’C-on teljesen savkloriddá alakítunk. A reakcióelegybe 75 ’C-on óránként 0,21 tömegrész 2-metil-piperidil-formamidot oldva tartalmazó 238 tömegrész 2-etil-hexánsavat és 180 tömegrész foszgént vezetünk. A kapott nyers 2-etil-hexánsav-klorid tisztasága 99,5% és jódszáma 60.
13. példa
Az 1. példában ismertetett készülékben 144 tömegrész 2-etil-hexánsavat 0,213 tömegrész (0,1 mól%) N-oktil-N-(szek-butil)-formamid jelenlétében foszgénnel 80 ’C-on teljesen savkloriddá alakítunk. A reakcióelegybe 80 ’C-on óránként 0,379 tömegrész N-oktil-N-(szek-butil)-formamidot oldva tartalmazó 256 tömegrész 2-etil-hcxánsavat és 193 tömegrész foszgént vezetünk. A kapott nyers 2-etil-hexánsav-klorid tisztasága 99,4% és jódszáma 80.
Claims (3)
1. Eljárás karbonsav-kloridok előállítására karbonsavaknak vagy anhidridjeiknek legalább sztöchiometrikus mennyiségű foszgénnel 30-150 ’C-on végzett reagáltatásával karbonsav-amid, mint katalizátor jelenlétében, azzal jellemezve, hogy karbonsavamidként a karbonsavra vonatkoztatva 0,005-1 mól% (I) általános képletű vegyületet alkalmazunk - a képletben
R1 (a) vagy (b) általános képletű csoportot,
R2 2-4 szénatomos alkilcsoportot,
R3 1-4 szénatomos alkilcsoportot,
R4 hidrogénatomot vagy 1-4 szénatomos alkilcsoportot jelent, vagy
R1 és R2 együtt olyan szénhidrogéncsoportot képez, amely az (I) általános képletű vegyület (c) általános képletű részét 6-tagú heterociklusos csoporttá egészíti ki, és
R5 hidrogénatom vagy 1-8 szénatomos alkilcsoport
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy karbonsav-amidként olyan (I) általános képletű vegyületet használunk, amelynek képletében R3 és R5 1-4 szénatomos alkilcsoportot jelent.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy karbonsav-amidként (II) általános képletű vegyületet használunk, a képletben R6 2-4 szénatomos alkilcsoportot R7 1-4 szénatomos alkilcsoportot és R8 hidrogénatomot vagy 1-4 szénatomos alkilcsoportot jelent
R2 (a) ^R3
-ch2-r6 (b) _A_<L-R3 ( £ )
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE3814969 | 1988-05-03 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT50096A HUT50096A (en) | 1989-12-28 |
HU202181B true HU202181B (en) | 1991-02-28 |
Family
ID=6353472
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU892065A HU202181B (en) | 1988-05-03 | 1989-05-02 | Process for producing carboxylic acid chlorides |
Country Status (5)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5623082A (hu) |
EP (1) | EP0340706B1 (hu) |
JP (1) | JPH01313452A (hu) |
DE (1) | DE58905874D1 (hu) |
HU (1) | HU202181B (hu) |
Families Citing this family (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5278328A (en) * | 1991-03-12 | 1994-01-11 | Nippon Oil & Fats Co., Ltd. | Process for producing carboxylic acid chloride |
KR100683274B1 (ko) * | 2004-02-12 | 2007-02-15 | 에스케이케미칼주식회사 | 치환된 벤조피란 화합물의 제조방법 |
DE102004024807A1 (de) * | 2004-05-17 | 2005-12-08 | Bayer Chemicals Ag | Verfahren zur Herstellung von Phthalsäuredichlorid |
CN104640839B (zh) | 2012-08-23 | 2017-02-15 | 银河表面活性剂有限公司 | 使用n‑酰基氨基酸表面活性剂或对应的酸酐作为催化剂生产n‑酰基氨基酸表面活性剂的方法 |
EP3647303B1 (en) | 2018-10-31 | 2022-08-31 | Clariant International Ltd | Process for preparing fatty acid chlorides and n-acyl amino acid salts |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
BE620385A (hu) * | ||||
US3318950A (en) * | 1963-12-10 | 1967-05-09 | Du Pont | Process for preparing carboxylic acid chlorides |
DE2057956A1 (de) * | 1970-11-25 | 1972-06-08 | Basf Ag | Verfahren zur Herstellung von aliphatischen Carbonsaeurechloriden |
DE2950155A1 (de) * | 1979-12-13 | 1981-07-02 | Basf Ag, 6700 Ludwigshafen | Verfahren zur herstellung von carbonsaeurechloriden |
GB2085429A (en) * | 1980-10-10 | 1982-04-28 | Ciba Geigy Ag | Process for producing carboxylic acid chlorides |
DE3039999A1 (de) * | 1980-10-23 | 1982-05-27 | Bayer Ag, 5090 Leverkusen | N-alkylierte formamide, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung |
-
1989
- 1989-04-29 DE DE89107881T patent/DE58905874D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1989-04-29 EP EP89107881A patent/EP0340706B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1989-05-01 JP JP1109242A patent/JPH01313452A/ja active Pending
- 1989-05-02 HU HU892065A patent/HU202181B/hu not_active IP Right Cessation
-
1995
- 1995-07-11 US US08/488,923 patent/US5623082A/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP0340706A2 (de) | 1989-11-08 |
DE58905874D1 (de) | 1993-11-18 |
JPH01313452A (ja) | 1989-12-18 |
US5623082A (en) | 1997-04-22 |
EP0340706A3 (de) | 1991-07-17 |
EP0340706B1 (de) | 1993-10-13 |
HUT50096A (en) | 1989-12-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
DE69607641T2 (de) | Herstellung von amidoester-verbindungen | |
HU202181B (en) | Process for producing carboxylic acid chlorides | |
US3824286A (en) | Preparation of polyacetylalkylene diamines | |
DE69608862T2 (de) | Verfahren zur Herstellung einer optisch aktiven 2-Hydroxy-4-Arylbuttersäure oder deren Ester und Zwischenprodukt dafür | |
DE1155114B (de) | Verfahren zur Herstellung von Bis-(hydroxyalkyl)-benzoldicarbonsaeureestern | |
US2821542A (en) | Preparation of hydroxyalkyl carboxylates | |
DE4425067A1 (de) | Verfahren zur Herstellung optisch aktiver, 4-substituierter (S)-2-Oxazolidinone, neue (S)-2-Oxazolidinone, neue optisch aktive (S)-Aminoalkohole sowie Verwendung dieser Verbindungen | |
EP0554233B1 (en) | Process for preparing fatty peroxyacid precursors having amide moieties in the fatty chain | |
JPH02147A (ja) | N,n‐ジアルキルヒドロキシルアミンの合成方法 | |
JP4518590B2 (ja) | 安定化された2,2,6,6−テトラメチル−4−ヒドロキシピペリジン−n−オキシル組成物 | |
JPH0542429B2 (hu) | ||
US2675378A (en) | Cyclic process for preparing diazoalkanes | |
US5206420A (en) | Process for the preparation of succinylcholine halides | |
DE3687421T2 (de) | Verfahren zur herstellung von l-phenylalanin. | |
JP3640319B2 (ja) | ベンズアミド誘導体の製造方法 | |
US6500980B1 (en) | Process for preparing amino derivatives of C-H-acid compounds | |
EP0123123A2 (de) | Verfahren zur Herstellung von 2-Isopropenyloxazolinen | |
US4297301A (en) | Process for the manufacture of organic acid chlorides | |
JP3995116B2 (ja) | N−アルケニルアゾールの製造 | |
US4943640A (en) | Preparation of 5-(1-alkyl-carbonyloxy)alkylpyrrolidin-2-one | |
JPH1059917A (ja) | C−h−酸化合物のニトロソ化方法 | |
JPS5838261A (ja) | 新規な1,3−二置換イミダゾ−ル誘導体及びその製造方法 | |
JP3777407B2 (ja) | カルボン酸誘導体の製造法 | |
JP3876933B2 (ja) | 硫酸水素エステルの製造方法 | |
RU99113024A (ru) | СПОСОБ ОЧИСТКИ СЛОЖНЫХ ЭФИРОВ КАРБАЗОЛА-ПРЕДШЕСТВЕННИКОВ 6-ХЛОР-α-МЕТИЛ-КАРБАЗОЛ-2-УКСУСНОЙ КИСЛОТЫ |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |