HU201463B - Remedy for growing the ph- value of plaque, and process for the preparation of such remedy - Google Patents

Remedy for growing the ph- value of plaque, and process for the preparation of such remedy Download PDF

Info

Publication number
HU201463B
HU201463B HU852908A HU290885A HU201463B HU 201463 B HU201463 B HU 201463B HU 852908 A HU852908 A HU 852908A HU 290885 A HU290885 A HU 290885A HU 201463 B HU201463 B HU 201463B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
alkaline earth
specific surface
surface area
mill
earth metal
Prior art date
Application number
HU852908A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT38832A (en
Inventor
Adolf Knappwost
Original Assignee
Neutralith Antikaries Gmbh Et
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Neutralith Antikaries Gmbh Et filed Critical Neutralith Antikaries Gmbh Et
Publication of HUT38832A publication Critical patent/HUT38832A/hu
Publication of HU201463B publication Critical patent/HU201463B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F11/00Compounds of calcium, strontium, or barium
    • C01F11/18Carbonates
    • C01F11/185After-treatment, e.g. grinding, purification, conversion of crystal morphology
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K8/00Cosmetics or similar toiletry preparations
    • A61K8/18Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
    • A61K8/19Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing inorganic ingredients
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61QSPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
    • A61Q11/00Preparations for care of the teeth, of the oral cavity or of dentures; Dentifrices, e.g. toothpastes; Mouth rinses

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Birds (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)
  • Dental Preparations (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)

Description

A találmány tárgya fog-plakk pH-értékének növelésére alkalmas szer, valamint eljárás annak előállítására.
Ismeretes, hogy a fogszuvasodás oka az, hogy a foganyag kemény ásványi anyagát, a hidroxil-apati- 5 tót - emlynek képlete Caio(P04)ő(OH)2 - az oldott szénhidrátok - például szacharóz, glükóz stb. savtermelő baktériumok általi enzimatikus lebontásának metabolitjaként a fog-plakkban keletkező szerves savak - így tejsav, ecetsav, hangyasav stb. - 10 feloldják. Szénhidrátok, például szacharóz, glükóz vagy keményítő fogyasztás után, amelyek a nyálban lebontódhatnak, a fenti savak képződése már néhány perc múlva megindul, és ezáltal a fog-plakk ρΗ-értéke 5-re, sőt gyakran még ennél is alacso- 15 nyabb értékre csökken, 20-30 perc alatt. A pH-érték csökkenésével azonban a hidroxil-apatit vízoldhatósága ugrásszerűen megnő. Saját mérési eredményeink szerint a hidroxil-apatit oldhatósága 37 ’C-on pH 7,0 értéken 12,5 mg/1, és pH 5,0 érté- 20 ken eléri a 628 mg/1 értéket. A fenti alacsony pHértéknél a nagy oldhatóságot nem lehet kompenzálni a nyálban lévő kalcium-, foszfát- és hidroxilionok remineralizációjával, mivel a hidroxilion-koncentráció - a foszfátion-koncentrációhoz hasonlóan - 25 néhány nagyságrenddel kisebb, mint az az érték, amely ahhoz szükséges, hogy a hidroxil-apatit oldástermékét meghaladja.
A hidroxil-apatit oldódási sebessége (vl) és remineralizációjának sebessége (vRcm) közötti köl- 30 csönhatásban az előbbi a meghatározó, ily módon fennáll a vl cRem összefüggés, ami a fogszuvasodás reminerálizációs elméletének megfelelően a szuvasodás kifejlődését vonja maga után.
Másrészről ismeretes, hogy a fog-plakk alatti 35 kemény foganyag reminaralizációját a nyálban viszonylag magas fluoridion-koncentráció (a 10'3 mól/l) biztosításával is ki lehet váltani, mivel a fluoridionok az apadtban képesek helyettesíteni a hidroxilionokat. Azonban ha orálisan olyan mennyi- 40 ségben kell adagolni a fluoridot, amennyi a fenti fluorid-koncentráció biztosításához szükséges, számos nehézséggel kell számolnunk.
Célunk olyan szer előállítása volt, amelynek hatására a fog-plakk ρΗ-értéke nem, vagy csak cse- 45 kély mértékben csökken, sőt enyhén növekedhet is, a fermentálható szénhidrátok fogyasztása után, ezáltal az oldódási sebesség (vl) erősen csökken, és a fogzománc remineralizációja ily módon végbemegy. 50
Természetesen az is lehetséges, hogy az élelmiszerekhez vagy a kérdéses fogyasztási cikkekhez néhány százaléknyi savmegkötő anyagot adjunk. A fenti célra azonban nem alkalmazhatunk oldott alkalikus anyagokat, például sókat, mivel azok íze 55 kellemetlen. Csak olyan gyengén oldódó anyagokat használhatunk, amelyek savban gyorsan oldódnak.
A kereskedelmi forgalomban lévő kalcium-karbonát csapadékkal végzett kísérletekkel azonban nem kaptunk kielégítő hatást, mikor a fog-plakkban a 60 pH-érték változását pH-érzékeny mikroelektródokkal mértük; ettől eltekintve, a rossz ízzel kapcsolatos hátrány is jelentkezett.
Ismeretes az is, hogy a precípilált semlegesítő por fajlagos felületének 6 nr/g-nál nagyobbnak kell 65 lennie ahhoz, hogy a fenti por elegendő mennyiségben be tudjon hatolni a fog-plakkba, a rágás során fellépő elfolyósodás eredményeként. Fizikai-kémiai okok miatt (Kelvin-egyenlet) ilyen nagy fajlagos felület nem érhető el a szuszpendált kalciumhidroxid karbonáttá alakításával. Ha azonban viszonylag tömény kalcium-nitrát-oldatot és ammónium-karbonát-oldatot gyorsan összeöntenek, felületaktív szer és védőkolloid, mint kristálynövekedés-gátlók jelenlétében, a kicsapással 10 m2/g-nál is nagyobb fajlagos felületű kalciumkarbonát nyerhető. Ha a fogszuvasodást okozó anyagokhoz (cukormáz, sütemények, kenyér) közel 1 tömeg% mennyiségben ilyen erősen diszperz kalcium-karbonátot adnak, a fog-plakk ρΗ-értéke alig csökken, ellentétben a nem adalékolt anyagokkal. Azonban az ilyen erősen diszperz kalcium-karbonát előállítása viszonylag nagy mennyiségben, a fenti, vagy ahhoz hasonló kicsapásos eljárással nehézkes és nem gazdaságos, a szükséges szűrés, és amiatt, hogy a kicsapott anyagból ismételt mosással el kell távolítani a kicsapás során keletkező sókaL valamint a felületaktív szert.
Találmányunk alapját az a felismerés képezi, hogy egy vagy több alkálifoldfémnek egy gyenge sawal alkotott, erősen diszperz, rosszul oldódó, meghatározott fajlagos felületű és meghatározott koncentrációjú rácshibával rendelkező sója meglepően erős hatást fejt ki a fog-plakk pH-értékének csökkenésére.
A fenti cél így a találmány szerinti szer segítségével elérhető.
A találmány tárgya tehát a fog-plakk vagy fokő pH-értékének növelésére alkalmas szer, amely hatóanyagként legalább egy olyan erősen diszperz, rosszul oldódó oxidját, hidroxidját, vagy egy gyenge savval alkotott tiszta sóját tartalmazza egy vagy több alkáliföldfémek, amelynek fajlagos felülete 6 magnál nagyobb, és amelynek a rácshibák koncentrációja 0,25 foknál nagyobb röntgensugár-csúcs fél-szélességének felel meg, Cu-K« sugárzása, 20-23” csúszó beesési szög esetén.
A kalcium-karbonát 10 m2/g fajlagos felülete 0,22 μ,ιη-es átlagos részecskeméretnek (ekvivalens kocka élnek) felel meg. A fenti részecskeméret (a) és a fajlagos felület (Ospec) között az alábbi összefüggés van:
Ospec-p ahol p az anyag sűrűségét jelenti.
A találmány értelmében alkáliíoldfém-sóként bármely olyan gyógyászatilag elfogadható savval képzett alkálifoldfém-só alkalmazható, amely 5,7nál magasabb pH-értékű puffer-rendszert alkot tejsawaL Ezért a korábban javasolt alkálifém-foszfátok, amelyek a tejsavval 4,5-nél alacsonyabb pH-ér tékű puffer-rendszert képeznek, nem alkalmazhatók. A találmány szerinti szer ezért alkálifém-vegyületként előnyösen előzőleg magas hőmérékleten hőkezek kalcium- és/vagy magnézium-karbonátot, -szilikátot, -laktátot, -tartarátot, -alununátot és/vagy különösen -hidroxidot és -o»dot, vagy a
-2HU 201463 Β fenti vegyületek kettős sóját tartalmazza.
A találmány szerinti szer az erősen diszperz alkáliféra-vegyületek mellett adott esetben egyéb, szokásosan használt kötőanyagot, hordozóanyagot, segédanyagot és/vagy egyéb töltőanyagot is tartalmaz, amelyek nem gátolják a fogszuvasodás elleni hatást, és az élelmiszerekre vonatkozó előírásoknak is megfelelnek A találmány szerinti szert előírásszerűén úgy alkalmazzuk, hogy az élelmiszerekhez vagy fogyasztási cikkekhez - például a fenti termékek előállítására használt cukorhoz vagy egyéb szénhidráthoz -, vagy sütőipari termékekhez, és különösen cukrászati termékekhez és édességekhez, például süteményekhez adjuk. Ha a találmány szerinti szert olyan élelmiszerekhez vagy fogyasztási cikkekhez adjuk, amelyeket elsősorban szopogatással fogyasztanak, ügyelni kell arra, hogy az alkálifőldfém-só részecskemérete megfelelően kicsi legyen, hogy a találmány szerinti szerrel kezelt termék organoleptikus sajátságai ne romoljanak.
A találmány szerinti szerben jelenlévő nagy diszperzitású alkáliföldfém-vegyületet, például kalcium-karbonátot, magnézium-karbonátot, vagy a fenti alkáliföldfém-karbonátok kettős sóját úgy állíthatjuk elő, hogy a természetes anyagokat nemvizes folyadékban nedvesen őröljük, ezáltal elkerüljük a részecskeméret növekedését az úgynevezett Ostwald-érlelődés következtében, az elválasztási és szárítási műveletek során. A fenti eljárással előállított anyagok fajlagos felülete közel 15 nr/g, és a fog-plakk pH-értékének csökkenésére kifejtett hatásuk jó.
A fent említett nagy diszperzitású alkáliföldfémsók fajlagos felületét BET-módszerrel határozzuk meg.
Azt tapasztaltuk, hogy a nagy diszperzitású porok és a fog-plakkban lévő savak közötti reakció sebessége nemcsak a porok fajlagos felületétől függ, hanem a különböző rácshibák koncentrációjának növekedésével is növekszik, ezért előnyösnek találtuk a rácshibák viszonylag nagy koncentrációjának biztosítását. Vizsgálatunk szerint úgy kapunk viszonylag sok rácshibával bíró anyagot, ha az őrlendő anyagot nagyobb rázkódásoknak teszzük ki, száraz őrléssel. Az ezáltal elérhető rácshibák koncentrációjára a röntgensugár-csúcsok szélesedéséből következtethetünk. A csúcsok szélesedése a részecskeméret csökkenésekor is megfigyelhető. Azonban a rácshibák koncentrációnövekedésének és a részecskeméret csökkenésének tulajdonítható röntgensugár-csúcs szélesedés jól megkülönböztethető egymástól, mivel a szóbanforgó részecskeméret-tartományban (0,1 μ,ιη) a rácshibák hatása lényegesen nagyobb, mint az a hatás, ami az ilyen fajlagos felületű részecskék méretén alapul. A rácshibának tulajdonítható hatást azon az elven lehet kvantitatíve meghatározni, hogy ha a vegyületeket lezárt csőben 750 ’C-on 2 órán át hevítjük, a fenti hatás teljesen megszűnik.
A találmány további tárgya tehát eljárás a találmány szerinti szerven lévő nagy diszperzitású alkáliföldfém-vegyületek előállítására, oly módon, hogy az alkáliföldfém-vegyületeket szárazon őröljük, míg a rácshiba koncentrációja eléri a 0,25 foknál fenti őrlési művelet során a találmány szerinti lényeges jellemzőjének tekintett 6 m2/g-nál nagyobb röntgensugár-csúcs fél-szélességet, CuKa sugárzásra, 20-23’ csúszó beesési szögnél. A szer na5 gyobb fajlagos felületet szintén biztosítjuk. Például ha a kalcium-karbonátot (kalcitot) golyós malomban vagy vibrációs malomban 120 percen át szárazon őröljük, közvetlenül olyan anyagot kapunk, amelynek fajlagos felülete 9 m2/g, és a röntgensu10 gár-csúcsok fél-szélessége a fenti körülmények között közel 0,40 fokos. A kapott termék, a fog-plakk pH-értékét növelő hatását tekintve olyan nedves őrléssel kapott terméknek felel meg, amelynek fajlagos felülete 16 m2/g, és a termékben a rácshiba koncentráció lényegesen nagyobb.
Meglepő módon azt is tapasztaltuk, hogy közel
30%-kal nagyobb fajlagos felületet érhetünk el, egyébként azonos körülmények között végzett őrléssel, ha a száraz őrlést nitrogénatmoszférában végezzük, és a fenti gázhoz 130 ’C-nál alacsonyabb forráspontú tiszta poláros folyadékok - például víz vagy szerves folyadékok - gőzét adjuk.
A találmány szerinti eljárást különösen előnyösen tehát úgy végezzük, hogy a száraz őrlést olyan atmoszférában végezzük, amely nitrogén mellett 130 ’C, előnyösen 105 ’C alatti forráspontú tiszta poláros folyadékok gőzét, vagy a fenti poláros folyadékok elegyének gőzét tartalmazza. Poláros folyadékként víz vagy szerves folyadékok, péládul ala30 csony szénatomszámú, előnyösen 1-5 szénatomos alkoholok, különösen metanol, etanol, vagy egyéb hasonló alkoholok, vagy ketonok, vagy még erősebben polarizálható folyadékok, például alkének alkalmazhatók.
A fenti módon előállított termékek bizonyultak legalkalmasabbnak, pH-növelő hatásuk tekintetében. Ezenkívül nem mutatnak koagulálási hajlamot az őrlés során, sem a szuvasodást okozó élelmiszerekkel vagy egyéb fogyasztási cikkekkel való összekeverés során.
A találmány szerinti eljárás kiindulási anyagaként előnyösen egy kicsapással és/vagy előzetes őrléssel előállított tiszta alkáliföldfém-vegyületet használunk.
A találmány szerinti szer fogplakk pH-értékének növelő hatását az alábbi kísérletekkel bizonyítjuk.
éven aluli kísérleti személyek felső állkapcsában lévő 3. és 4. fogak közötti térben mértük a körülbelül 12 órás foglepedék pH-értékét. Ezen a helyen észlelhető emészthető cukrok fogyasztása után a legnagyobb mértékű pH-csÖkkenés. Néhány mérést a felső állkapocs 3. fogának sima felületén lévő lepedőkben is végeztünk. Szénhidráttartalmú élelmiszerként szacharózt vagy keményítő tartalmú anyagot vizsgáltunk. A pH-értéket pH-í rzékeny elektród segítségével mértük, amelyet az úgynevezett sóhiba kiküszöbölésére az adott kísér éti személy nyálának hozzáadása után különböző pH-ér60 tékű tejsav/nátrium-laktát-pufferekkel kalibráltunk.
A mérések eredményeit az alábbiakba j ismertetjük.
-3HU 201463 Β 1 6
a) 1 tömeg% 1. példa szerint előállított kalcium-karbonáttal (fajlagos felület 22 m2/g) adalékolt omlós torta; mérés a fogak közötti térben
Idő (perc) 0 10 20 30 40 50
pH-érték adalékolás nélkül 6,5 4,7 4,2 4,1 4,2 43
pH-érték adalékolás után 75 6,2 5,7 6,9 6,9 6,1
A görbe minimumában a pH-emelkedés: 2,8 pH-cgység.
tömeg% 2. példa szerint előállított magnézium-oxiddal (fajlagos felület 18 tsrlg) adalékolt szacharóz; mérés a sima felületen
Idő (perc) 0 10 20 30 40 50
pH-érték adalékolás nélkül 6,6 5,8 5,5 5,6 5,7 5,8
pH-érték adalékolás után 6,8 6,5 65 6,5 6,6 6,8
A görbe minimumában a pH-emelkedés: 1,0 pH-egység.
c) 2 tömeg% 3. példa szerint előállított magnézium-hidroxiddal (fajlagos felület 18 m2/g) adalékolt burgonyaszirom; mérés a sima felületen
Idő (perc) 0 4 8 12 16 pH-érték adalékolás nélkül 7,7 7,0 5,9 5,5 5,7 pH-érték adalékolás után 8,6 8,7 8,6 8,5 8,2
6,0
8,0
A görbe minimumában a pH-emelkedés: 2,0 pH-egyésg.
d) 3 tőmeg% 4. példa szerint előállított kalcium-laktáttal (fajlagos felület 12 m2/g) adalékolt rozskenyér; mérés a fogak közötti térben
Idő (perc) 0 10 20 30 40 50
pH-érték adalékolás nélkül 6,6 4,5 4,0 4,0 43 43
pH-érték adalékolás után 6,8 5,9 5,8 5,8 6,0 6,2
A görbe minimumában a pH-emelkedés: 1,8 pH-egység.
A találmány szerinti szerrel elérhető tartós pH- 45 növekedés a fogzománcnak a nyálban lévő ionok általi remineralizálödása szempontjából kritikus pH 5,7 értéknél több, mint 1 pH-egységgel magasabb értékre nem érhető el lúgos oldott anyagokkal, mivel ezek túl gyorsan diffunálnak a nyálba. A ta- 50 lálmány szerinti szer szilárd halmazállapotú, amelynek hőmozgása kizárja az észterezhető mértékű diffúziót. Ezek a szerek tartósan megtapadnak a lepedőkben vagy lepedéken, és ott semlegesítik az erjedési savakat. 55
Az ismert módon, kicsapással nyert kalciumkarbonát (kalcit) és a találmány szerinti, kristályrácshibát mutató őrölt kalcium-karbonát alkalizáló hatása közötti lényeges és meglepő különbséget az alábbi in vitro és in vivő vizsgálatokkal bizo- 60 nyitjuk.
A vizsgálatokban a találmány szerinti eljárással előállított, gyorsan oldódó kalcium-karbonátként 20 m2/g fajlagos felületű kalcium-karbonátot (továbbiakban neutralitnak nevezzük, rövidítése N) 65 használtunk, amelyben a rácshiba koncentrációja 0,30 fok röntgensugár-csúcs fél-szélesség reverzibilis szélesedésnek felel meg, Cu-Κα-sugárzásra, 2030° csúszó beesési szögnél. Összehasonlító anyagként azonos - 20 m2/g - fajlagos felületű kicsapott kalcium-karbonátot használunk (továbbiakban jelölése K); amelyben nincs reverzibilis kristályrácshiba.
1) In vitor vizsgálat
Neutralit (N) és kicsapott kalcit (IQ körüli diffúziós terület meghatározása brómtimolkéket tartalmazó agarlemezen
Mikroprés segítségével kicsi, 15 mm átmérőjű és 2 mm magasságú hengereket préselünk mindkét vizsgálandó anyagból. A kapott hengereket agarlemezbe nyomjuk, mechanikus készülék segítségével.
A vizsgált anyagok körül 23 ’C-on 25, illetve 35 perc alatt kialakult diffúziós területek az L, illetve
2. ábrán láthatók.
Az 1. ábrán a diffúziós idő 25 perc, a nagyítás
-4HU 201463 Β
23-szeres, a nagy diffúziós terület (balra) a neutralit (N) kórül, kis diffúziós terület (jobbra) a kicsapott kálót (K) körül alakul ki.
A 2. ábrán a diffúziós idő 35 perc, a nagyítás 23-szeres, és a nagy diffúziós terület (balra) a neutralit, a kis diffúziós terület (jobbra) a kaiéit körül alakul ki.
Ha az ábrák bal oldalán látható, találmány szerinti eljárással előállított kálót diffúziós területét a kicsapással nyert kálót diffúziós területével (az ábrák jobb oldalán) összehasonlítjuk, világosan látható, hogy a neutralit diffúziós területe lényegesen nagyobb, sugárirányban több, mint 3-szor nagyobb, mint a kicsapással nyert kalóté. A diffúziós terület (pontosabban a diffúziós térfogat) egy meghatározott hidroxilion-koncentráóót jelent, amely a megadott idő alatt keletkezett. A neutralit minta körül kialakult diffúziós terület 10-szer nagyobb a kicsapással nyert, azonos fajlagos felületű kalcitéval összehasonlítva.
Ebből következik, ho® a szuvasodás kialakulása elleni azonos profilaktikus aktivitás biztosítására a kicsapással nyert kalótot 10-szer na®obb mennyiségben kellene használni, azaz az élelmiszerbe keverni ahhoz, ho® a fog-plakk pH-értékét a kívánt mértékben növelje. Azonban ez a koncentráció fiziológiásán nem fogadható el.
2) In vivő vizsgálat
Fog-plakk pH-érték változásának meghatározása
A meghatározást öt férfin végeztük, akiknek átlagos életkora 25 év volt, és fog-plakkjuk két napot. A kísérleti személyekkel meghatározott mennyiségű cukrot (Z) va® szorbitot (S) és 4 tömeg% neutralitot (N), illetve kicsapott kalótot (K) tartalmazó rágógumit rágattunk. A kísérlet megindításakor a kísérleti alanyok 10 ml 10%-os szacharóz-oldatot fo®asztottak, majd azonnal rágni kezdték a rágógumit, 5 percen keresztül. Ezután a felső állkapocs
3. és 4. foga közötti tér bemenő nyílásában pHszenzitfv elektród segítségével meghatároztuk a pH-értéket.
A pH-érték időtől való függését a 3. és 4. ábrán mutatjuk be.
A 3. ábrán látható 5 mérés átlagaként a pH-érték időtől való függése, a szacharózos előkezelés és 5 perces rágógumi-rágás után. Az e®es görbék jelentése:
SN: szorbitot és neutralitot tartalmazó rágógumi;
ZN: cukrot és neutralitot tartalmazó rágógumi;
SK: szorbitot és kicsapott kalótot tartalmazó rágógumi esetén mért pH-függés.
A 3. ábrából látható, ho® a szorbitot és neutralitot tartalmazó rágógumi esetén mért görbe (SN) hosszú időn át (több, mint 40 percen keresztül) közelítőleg 1 pH-értékkel magasabban fut, mint a szorbitot és kalótot tartalmazó rágógumi (SK) esetén kapott görbe. Még a cukrot és neutralitot tartalmazó rágógumi (ZK) esetén is olyan görbét kapunk, amely magasabban helyezkedik el, mint az SK rágógumival kapott görbe.
A 4. ábrán látható az SN rágógumival és SK rágógumival kapott plakk pH-értékek közötti kü15 lönbség, és a szacharózzal való előkezelés után mért úgynevezett negatív változás vonal. Az értékek 10 mérés átlagát jelentik.
A 4. ábrán látható, ho® az e®es értékek széles szórásától eltekintve (ami a rágógumi rágásnak, a nyálelválasztásnak, a plakk-növekedésnek és a száj anatómiai adottságainak e®éni jellegéből adódik) az 5 személlyel végzett 10 mérés átlaga olyan értékeket ad, amelyek azt bizonyítják, ho® a plakk pH-értékének növekedése a neutralitot tartalmazó rágógumi rágása esetén legalább e® pH-egységgel na®obb, mint a kicsapott kalótot tartalmazó rágógumi esetén.
A találmány szerinti eljárással előállított reverzibilis kristályrács-hibákat na® koncentráóóban tartalmazó kalcium-karbonátnak az azonos fajlagos felületű, de kezeletlen kalóum-karbonáthoz viszonyítva meglepő módon lényegesen na®obb alkalizáló és/va® neutralizáló aktivitása valószínűleg abból adódik, ho® a reverzibilis kristályrács-hibák csökkentik a moláris oldódáshőt, és a kristályfelületet elérő eltolódások miatt megnövekedik az oldódási sebesség. Ezért hasonló alkalizáló és neutralizáló aktivitás-növekedés kapható azonos koncentráóójú kristályrács-hibát tartalmazó kalóum-laktáttal és kalóum-tartaráttal is.
A találmány szerinti eljárást közelebbről - a korlátozás szándéka nélkül - az alábbi példákkal kívánjuk ismertetni.
7. példa
1-es vibrációs malomba 6 kg 3 m2/g fajlagos felületű, előzetesen megőrölt kalótot helyezünk, és a malomban nitrogénatmoszférát biztosítunk. A malmot ezután lezárjuk, és e® zsilipen keresztül 35 g etanolt adagolunk a malomba. Az anyagot 120 percen át őröljük, majd a megőrölt anyagot a malomból eltávolítjuk és levegőáramban, 60 ’C körüli hőmérsékleten szárítjuk.
Na® diszperzitású kalcitport kapunk, amelynek fajlagos felülete 12 m2/g, és a rácshiba koncentráóója 0,45 fok röntgensugár-csúcs fél-szélességnek felel meg Cu-Ka-sugárzásra 20-23° csúszó beesési szögnél.
2. példa
Az 1. példában említett vibráóós malomba 5 kg magnézium-oxidot-amelyet magnézium-karbonát (magnezit) 900 ’C-on, 1 órán keresztül tirtó termikus bontáróval állítottunk elő - és 0,5 g lőzetesen megőrölt, körülbelül 3 m2/g fajlagos felüetű kalótot helyezünk. A malmot nitrogénnel í öblítjük, levegőátáramlástól mentesen lezárjuk, és igy zsilipen keresztül 50 g etanolt adagolunk a r, alomba. Az anyagot 2 órán keresztül őröljük, máj; a megőrölt anyagot 180 °C-on levegőáramban migszárítjuk. ’
Na® diszperzitású port kapunk, amelyig k fajlagos felülete 18 m2/g, és rácshiba-koncentrj dójára jellemző, ho® a magnézium-oxid röntgusugárcsúcs fél-szélessége Cu-Ka-sugárzásra 20-1 lí* csúszó beesési szögnél 0,40 fok. <
3. példa kg kicsapással nyert magnézium-hidroxu (4 03
-5HU 201463 Β kg előreőrölt kaldttal (fajlagos felülete körülbelül 3 m2/g) és 0,1 kg 2. példa szerinti magnézium-oxidóal keverünk, és a keveréket levegő kizárása mellett, nitrogén-aceton-atmoszférában 120 percen keresztül őröljük, vízzel hűtött vibrációs malomban. A malomba zsilipen keresztül 60 g acetont vezetünk. Az őrleményt 100 ’C-ra melegített levegőárammal megszárítjuk.
Nagy diszperzitású port kapunk, amelynek fajlagos felülete 13 m2/g, és a magnézium-hidroxid röntgensugár-csúcs fél-szélessége Cu-Ka-sugárzásra 20-23’ beesési szögnél 0,40 fok.
4. példa
A 3. példában használt, vízzel hűtött vibrációs malomba 5 kg kaldum-laktát, 0,4 kg kakit (fajlagos felülete körülbelül 3 m2/g) és 0,1 kg 2. példa szerint előállított magnézium-oxid (fajlagos felülete 18 m2/g) keverékét helyezzük. Erős vízhűtés mellett - amivel a malomban levő elegy hőmérsékletét 50 ’C alatt tartjuk - nitrogénnel való átöblítés után zsilipen keresztül 60 g acetont vezetünk a malomba. Az anyagot 120 percen keresztül őröljük, majd levegőárammal 50 ’C-on megszárítjuk az őrleményt.
Nagy diszperzitású port kapunk, amelyben a kaldum-laktáthoz tartozó röntgesugár-csúcs fél-szélessége Cu-Ka-sugárzásra 20-23’ csúszó beesési szögnél 0,50 fok.
5. példa
Karamell-bonbont állítunk elő az alábbi összetétellel:
cukor (szacharóz) 55,0 tömeg%
glükózszirup 10,0 tömeg%
édes tejsavó 10,0 tömeg%
lefölözött tej 5,0 tömeg%
szőlőcukor 5,0 tömeg%
növényi zsír 3,0 tömeg%
vaj ,0 tömeg%
aromaanyag 1,9 tömeg%
0,2 tömeg%
emulgeátor 1,9 tömeg%
1. példa szerint előállított kalcit 5,0 tömeg%.
6. példa
Rágógumit állítunk elő az alábbi összetétellel:
cukor 10 tömeg%
gumimassza 75 tömeg%
glükózszirup 5 tömeg%
stabilizátor 3 tőmeg%
aromaanyag 3 tömeg%
1. példa szerint előállított kalcit 4 tömeg%.
7. példa
Fogkrémet állítunk elő az alábbi összetétellel:
tisztítószer (szilikagél) 30 tömeg% kötőanyag (hidroklorid) 10 tömeg% nedvesítőszer (glicerin) 10 tömeg% aromaanyag (mentol, szegfűszeg) 10 tömeg% tenzid (nátrium-dodecil-szulfát) 2 tömeg% konzerválószer 5 tömeg% színzőanyag (titán-dioxid) 1 tömeg% víz 33 tömeg% fluorid (nátrium-fluorid) 1 tömeg%
1. példa szerint előállított kakit 6 tömeg%.

Claims (7)

1. Fog-plakk pH-értékének növelésére alkalmas szer, azzal jellemezve, hogy egy vagy több alkáliföldfémnek legalább egy olyan rosszul oldódó, nagy diszperzitású oxidját, hidroxidját vagy gyenge savval alkotott sóját tartalmazza, amelynek fajlagos felülete 6-10 m2/g, és amelyben a rácshibák koncentrációja 0,3-0,5 fok röntgensugár-csúcs fél-szélességnek felel meg, Cu-Ka-sugárzásra, 20-23’ csúszó beesési szögnél, és adott esetben élelmiszeripari termékek vagy fogkrémek előállítására használt szokásos adalékanyago(ka)t, és/vagy cukortartalmú anyago(ka)t tartalmaz.
2. Az 1. igénypont szerinti szer, azzal jellemezve, hogy alkáliföldfém-vegyületként olyan kalciumés/vagy magnézium-oxidokat, hidroxidokat, vagy savval képzett sókat, különösen karbonátokat, szilikát okát, laktátokat, tartarátokat, és/vagy aluminátokat, vagy a fenti vegyületek kettős sóit tartalmazza, amelyek tejsawal pH 5,7-nél magasabb pH-értékű puffer-rendszert alkotnak.
3. Eljárás fog-plakk pH-értékének növelésére alkalmas, nagy diszperzitású alkáliföldfém-vegyület előállítására, amelynek fajlagos felülete 620 m2/g, és a rácshiba koncentrációja 0,3-0,5 fok félérték-szélességnek felel meg Cu-Ka-sugárzásra, 20-23’ csúszó beesési szögnéζ azzal jellemezve, hogy az ismert módon előaprított alkáliföldfém-vegyületet nitrogént és adott esetben 130 'C-nál alacsonyabb forráspontú folyadék gőzét tartalmazó atmoszférában őröljük, majd szárítjuk.
4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az őrlést vibrációs malomban, glyósmalomban, csapos tárcsás malomban vagy ütőmalomban végezzük.
5. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az őrlést elgőzölögtetett poláros folyadékként vizet, rövidszénláncú alkoholt és/vagy ketont tartalmazó atmoszférában végezzük.
6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy poláros folyadékként etanolt használunk.
7. A 3-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként kicsapással vagy előőrléssel előaprított alkáliföldfém-vegyületet használunk.
HU852908A 1984-05-10 1985-05-09 Remedy for growing the ph- value of plaque, and process for the preparation of such remedy HU201463B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3417393A DE3417393C2 (de) 1984-05-10 1984-05-10 Mittel zur Anhebung des pH-Werts der Zahnplaque und Verfahren zu deren Herstellung
PCT/DE1985/000151 WO1985005271A1 (en) 1984-05-10 1985-05-09 Agent for increasing the ph of the dental plate and preparation process thereof

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT38832A HUT38832A (en) 1986-07-28
HU201463B true HU201463B (en) 1990-11-28

Family

ID=6235498

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU852908A HU201463B (en) 1984-05-10 1985-05-09 Remedy for growing the ph- value of plaque, and process for the preparation of such remedy

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4847086A (hu)
EP (1) EP0164579B1 (hu)
JP (1) JPS61502532A (hu)
AT (1) ATE45086T1 (hu)
DE (2) DE3417393C2 (hu)
DK (1) DK6886A (hu)
ES (1) ES8702134A1 (hu)
FI (1) FI80210C (hu)
HU (1) HU201463B (hu)
NO (1) NO860013L (hu)
PT (1) PT80438B (hu)
WO (1) WO1985005271A1 (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5269818A (en) * 1990-03-13 1993-12-14 Pfizer Inc Rhombohedral calcium carbonate and accelerated heat-aging process for the production thereof
US5531983A (en) * 1990-10-08 1996-07-02 Purac Biochem B.V. Oral hygiene preparation
US6669928B1 (en) 1999-05-13 2003-12-30 Tamer International, Ltd. Periodontal composition
US20090191510A1 (en) * 2005-06-22 2009-07-30 Cao Group, Inc. Periodontal treatment employing applied ultrasonic energy

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1134974B (de) * 1959-10-16 1962-08-23 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von feindispersem Calciumcarbonat
US3671626A (en) * 1970-12-14 1972-06-20 Gillette Co Inhibiting dental plaque
DE2316658B2 (de) * 1973-04-03 1977-06-23 Verwendung von ultrafeinen natuerlichen kalziumkarbonaten als streichpigmente fuer streichpapiere
US4237147A (en) * 1974-01-04 1980-12-02 Monsanto Company Stabilized amorphous calcium carbonate
SU604822A1 (ru) * 1975-03-10 1978-04-30 Белгородский технологический институт строительных материалов Способ получени гидрофобного карбоната кальци
SU604823A1 (ru) * 1976-02-23 1978-04-30 Белгородский технологический институт строительных материалов Способ получени гидрофобного карбоната кальци
ZA773318B (en) * 1976-06-18 1978-04-26 I Kleinberg Means and method for improving natural defenses against caries
JPS5390199A (en) * 1977-01-20 1978-08-08 Shiraishi Kogyo Kaisha Ltd Method of modifying calcium carbonate
US4257817A (en) * 1978-01-31 1981-03-24 Pfizer Inc. Method of reducing binder demand of inorganic filler
DE2808425A1 (de) * 1978-02-27 1979-08-30 Pluss Stauffer Ag Mineralischer fuellstoff
US4244933A (en) * 1978-04-05 1981-01-13 Shiraishi Kogyo Kaisha, Ltd. Calcium carbonate particles and processes for preparing same
US4446135A (en) * 1982-06-07 1984-05-01 Sterling Drug Inc. Chewable antacid tablets
JPS5964527A (ja) * 1982-09-29 1984-04-12 Shiraishi Chuo Kenkyusho:Kk アモルファス炭酸カルシウムの製造方法
JPS60231744A (ja) * 1984-05-02 1985-11-18 Shiraishi Chuo Kenkyusho:Kk 表面処理沈降炭酸カルシウム填料およびその製造方法
US4678662A (en) * 1985-10-09 1987-07-07 Monsanto Company Pyrophosphate coating process for calcium carbonate dental abrasives
US4656028A (en) * 1986-06-24 1987-04-07 Norcliff Thayer Inc. Encapsulated antacid
JP2906826B2 (ja) * 1992-05-13 1999-06-21 三菱電機株式会社 設備管理システム

Also Published As

Publication number Publication date
NO860013L (no) 1986-01-03
FI860105A (fi) 1986-01-09
HUT38832A (en) 1986-07-28
EP0164579A1 (de) 1985-12-18
DK6886D0 (da) 1986-01-08
EP0164579B1 (de) 1989-08-02
ES8702134A1 (es) 1987-01-01
DE3417393C2 (de) 1986-10-30
DE3571923D1 (en) 1989-09-07
ES543579A0 (es) 1987-01-01
DE3417393A1 (de) 1985-11-14
DK6886A (da) 1986-01-08
US4847086A (en) 1989-07-11
ATE45086T1 (de) 1989-08-15
PT80438B (de) 1987-04-13
PT80438A (de) 1985-06-01
WO1985005271A1 (en) 1985-12-05
FI80210C (fi) 1990-05-10
JPS61502532A (ja) 1986-11-06
FI860105A0 (fi) 1986-01-09
FI80210B (fi) 1990-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4190586B2 (ja) 抗カリエスチューインガム、キャンディー、ゲル、練り歯磨および歯磨剤
US20080226566A1 (en) Use of poorly water-soluble calcium salts and/or the composites thereof
BR112018009246B1 (pt) Produto alimentício e seu processo de produção, partículas porosas amorfas, seu uso e seu processo de produção
US20110256072A1 (en) Food and composition each comprising phosphorylated saccharide, polyphenol and fluoride
DE60219438T2 (de) Dentalmaterial gegen karies
JP5748524B2 (ja) 口臭抑制用組成物
JP3689803B2 (ja) 歯牙エナメル質の再石灰化促進剤及び口腔用組成物並びに飲食物
WO2007101458A1 (de) Vorwiegend plättchenförmige schwer wasserlösliche calciumsalze und/oder deren kompositmaterialien, umfassend diese
US20200129404A1 (en) Oral composition capable of promoting teeth remineralization
EP2095724A1 (en) Improved non-cariogenic composite materials and processes for their preparation
EP2185002B1 (en) Improved confectionery products and process for obtaining them
US20170216167A1 (en) Acidic solid oral compositions without erosive potential in saliva and method for determining erosive potential in saliva
HU201463B (en) Remedy for growing the ph- value of plaque, and process for the preparation of such remedy
JP2008081447A (ja) 歯の再石灰化促進剤およびこれを含む口腔または経口用組成物
JP5461198B2 (ja) 初期う蝕治療効果を有する食品および初期う蝕治療用キット
JP2010126510A (ja) ラクトビオン酸カルシウムを含む口腔用組成物および食品
JP2015127310A (ja) 口腔用組成物
KR20200091632A (ko) 히드록시아파타이트의 결정화 방법 및 이러한 방법으로 제조된 히드록시아파타이트 결정을 포함하는 구취제거용 조성물
JP2008286556A (ja) 再石灰化促進効果簡易評価法及び本評価法で規定される再石灰化促進剤
JPH08308472A (ja) 製パンにおける緩衝能向上方法及び 緩衝能向上剤
JP2002084978A (ja) 水ようかん及びその製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee