HU200976B - Manure effective for a long time and regulately dosing the nutrient - Google Patents

Manure effective for a long time and regulately dosing the nutrient Download PDF

Info

Publication number
HU200976B
HU200976B HU842205A HU220584A HU200976B HU 200976 B HU200976 B HU 200976B HU 842205 A HU842205 A HU 842205A HU 220584 A HU220584 A HU 220584A HU 200976 B HU200976 B HU 200976B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
fertilizer
water
nutrient
coated
fertilizers
Prior art date
Application number
HU842205A
Other languages
German (de)
English (en)
Other versions
HUT40063A (en
Inventor
Hans-Ulrich Born
Robert Eibner
Bernhard Kloth
Wilhelm Kohl
Michael Jaschkowitz
Original Assignee
Schering Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6201187&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU200976(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Schering Ag filed Critical Schering Ag
Publication of HUT40063A publication Critical patent/HUT40063A/hu
Publication of HU200976B publication Critical patent/HU200976B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05GMIXTURES OF FERTILISERS COVERED INDIVIDUALLY BY DIFFERENT SUBCLASSES OF CLASS C05; MIXTURES OF ONE OR MORE FERTILISERS WITH MATERIALS NOT HAVING A SPECIFIC FERTILISING ACTIVITY, e.g. PESTICIDES, SOIL-CONDITIONERS, WETTING AGENTS; FERTILISERS CHARACTERISED BY THEIR FORM
    • C05G5/00Fertilisers characterised by their form
    • C05G5/30Layered or coated, e.g. dust-preventing coatings

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Fertilizers (AREA)

Description

A találmány hosszú időn át hatásos és a tápanyagot szabályozottan leadó trágyázószerre vonatkozik.
Az irodalomból többféle, nyújtott hatású trágyázószer ismert. így például az 1481693 számú nagybritanniai szabadalmi leírás olyan szemcsézett trágyázószert ismertet, amelynek szecséi fény hatására lebomló műanyagréteggel vannak bevonva. A bevonat a fény hatására lebomlik és szabaddá teszi a hatóanyagot. A hatóanyag felszabadulási sebessége a bevonat fényérzékenységétől függ.
Az 1451 269 számú nagy-britanniai szabadalmi leírás hatóanyagként kelát-anionná alakított és anioncserélőre felvitt legalább 24-30 atomszámú mikroelemeket tartalmazó, bevonat nélküli trágyázószereket ismertet.
Az 1485 812 számú nagy-britanniai szabadalmi leírás eljárást ír le a hatóanyagot lassan leadó szemcsés trágyázószerek előállítására. Az eljárás szerint a szokásos műtrágya szemcsékre hőre lágyuló műgyanta szénhidrogén oldószerrel készített forró oldatát permetezik és egyidejűleg a kezelt szemcséket forró levegővel megszárítják.
Ezek a készítmények hosszabb időn át biztosítanak egy-egy fajta tápanyagot a növények számára.
A találmány feladata olyan trágyázószer kidolgozása, amely a növényi tápanyagoknak a teljes termesztési időszakra szükséges mennyiségét tartalmazza.
A haszonnövények legkedvezőbb tápanyagellátásánál abból a tényből kell kiindulni, hogy minden haszonnövénynek (faj, fajta) a tápanyagok minősége és mennyisége tekintetében fajlagos szükséglete van. A fiatal növények általában sóra érzékenyebbek, mint az idősebb növények. A fejlődés előrehaladtával ezután különböző igények jelentkeznek az egyes makro-, illetve mikrotáplálékok fajtája és mennyisége terén.
Manapság a kertészetben az a gyakorlat vált uralkodóvá, hogy meghatározott természtéshez a szükséges trágyázószermennyiséget részletekben alkalmazzák. A törekvések arra irányulnak, hogy a trágyázószer adagolását lehetőleg a növények fajlagos igényeihez igazítsák, a káros só- koncentrációkat, valamint a hiányhelyzeteket elkerüljék és végül a trágyázószerveszteséget a lehető legkisebbre csökkentsék. A gyakorlatban elfogadott dolog, hogy optimális növénytermesztés érdekében sokféle, különböző összetételű anyag adagolására van szükség.
Kiderült, hogy oldott trágyázószerek üveg alatti termesztéshez különösen alkalmasnak látszanak. Ennek oka a sókoncentrációknak és az egyes növények fajlagos tápanyagigényeinek nagyfokú és rugalmas irányíthatósága, valamint az alkalmazkodási lehetősége között keresendő. A kertész a lehetőség szerint pontosan „kézi munkával alkalmazkodik az általa ismert lehető legjobb tápanyagtartományokhoz annak érdekében, hogy a növénynek biztosítsa a tápanyagszükségletet.
Ennek ellenére a szakaszos kézi trágyázási módszernél a tápanyagadagolás ingadozását nem lehet kiküszöbölni. Minél gyakrabban történik az utántrágyázás, annál munkaigényesebbek a módszerek.
A műtrágyák alkalmazásához költséges és érzé2 kény eszközöket kell használni. Ezek kezelése és karbantartása nagyfokú képzettséget igényel és nagy költségekkel jár együtt. Annak érdekében, hogy a teljes vegetációs szakaszban vagy annak egy részében egyenletes tápanyagleadást lehessen elérni, előállítottak olyan műtrágyákat, amelyek különböző mechanizmusok szerint tápanyagokat adnak le. Közös jelenség ezeknél a készítményeknél az, hogy ezek egyike sincs abban a helyzetben, hogy a növekedési szakasz kezdetén történd egyrészi alkalmazásával (az anyagba való bekeveréssel) az egész vegetációs idő folyamán ellássa a növényeket tápanyaggal.
A trágyázószer kialakítása olyan, hogy a fiatal növény fejlődési állapotában szolgáltat tápanyagot és a főfejlődési állapotban nem kielégítő a tápanyaggal való ellátás vagy a fő fejlődési állapotbn juttat tápanyagot a növénynek és a fiatal növény nem kap elegendő tápanyagot. Jelenleg egyetlen trágyázószer sem képes arra, hogy kielégítse a növény tápanyagigényét a teljes fejlődési időszakban.
A rosszul ellátott fiatal növény renyhe az indulási szakasz első négy hetében és ez „elveszett termesztési idő. A hosszú időn át hatásos trágyázószerek, amelyek manapság kereskedelmi forgalomban vannak, egy jellegzetes problémája az, hogy nem oldható meg a haszonnövények nyomelemekkel és magnéziummal való ellátása ilyen készítményekből. Ez a probléma különösen elsőrendű fontosságú, mivel biztos növénytáplálás csak kielégítő mennyiségű, harmonikusan összetett nyomelem-elegyek és magnézium egyenletes hozzávezetése mellett lehetséges. Ezeknek az elegyeknek a hozzávezetését az egyéb tápanyagok adagolási sebességével kell összehangolni.
Olyan trágyázószerek, amelyek ezeket a követelményeket teljesíteni tudják, mindezideig ismeretlenek.
A találmány kidolgozásával az a célunk, hogy olyan trágyázószert szolgáltassunk, amely minden szabályozható, lényeges növénytápanyagot a szükségletnek megfelelően különböző gyorsasággal ad le a növényeknek, mimellett a tápanyagok mindegyikének a leadási sebessége, valamint az eloszlása eltérően és a többitől elválasztva irányítható, továbbá a termesztési időszak végére az egész tápanyagkészlet elhasználódik.
A feladatot a találmány értelmében azzal oldottuk meg, hogy kidolgoztunk egy olyan trágyázószert, amely két vagy többfajta, eltérő összetételű és/vagy bevonatú, bevont trágyázószer aggregátum és adott esetben bevonat nélküli trágyázószer aggregátum keverékéből áll, amely keverék a növényi tápanyagoknak a teljes termesztési időszakra szükséges mennyiségét tartalmazza, és a trágyázószer aggregátumok fajtáinak az összetételét, bevonatát és tömegarányát úgy választjuk meg, hogy a talajba vagy egy haszonnövényszubsztrátumba történő hatóanyagleadás időbeli lefutása (mennyiségileg és minőségileg) a mindenkori növénykultúra változó tápanyagszükségletének feleljen meg és a tápanyagok 10 -102 m, előnyösen 1.10 -2.10'3 m vastagságú víztaszítószer réteggel vagy 106-10’2 m, előnyösen 5.10-2.10'3 m vastagságú vízben rosszul oldódó vagy vízben duzzadó szer réteggel vannak
-2HU 200976 Β bevonva.
E trágyázószer a tápanyagként szolgáló szenet, oxigént, hidrogént, nitrogén, foszfort, káliumot, magnéziumot, kalciumot, ként, vasat, mangánt, rezet, cinket, klórt, bórt, molibdént, nátriumot, szilíciumot, kobaltot és/vagy alumíniumot célszerűen ezek vegyületeinek alakjában tartalmazza.
A tápanyagok a paraffinok, viaszok, fémszappanok, kvatemer ammónium-vegyületek, karbamidszármazékok, zsírsavval módosított gyanták, szilikonok, és/vagy perfluorozott szerves vegyületek közül kikerülő víztaszító szerekkel vannak beburkolva.
A víztaszító szer előnyösen vaspalmitát.
A tápanyagok vízzel nedvesíthető csoportokat tartalmazó polimerekből vagy fém-foszfátokból álló vízben nehezen oldódó vagy vízben duzzadó anyaggal vannak bevonva.
A vízzel nedvesíthető csoportok hidroxi-, karboxo-, alkilészter- és rianocsoportok, továbbá klórvagy fluoratom lehetnek.
A vízben nehezen oldódó vagy vízben duzzadó anyagok előnyösen polivinil-alkoholok, előnyösen 10% maradék-acetiltartalommal.
Amennyiben a vízben nehezen oldódó vegyület fém-foszfát, úgy az előnyösen vas-foszfát vagy kalcium-foszfát lehet.
A víztaszító szer a tápanyagokat ÍO^-IO'2 m, előnyösen 1.10-2.103 m, rétegvastagságban burkolja be, míg a vízben nehezen oldódó vagy a vízben duzzadó szer a tápanyagokat ÍO^-IO'2 m, előnyösen 5.10 -2.103 m, vastagságban vonja be.
A találmány szerinti trágyázószert többféle módon alkalmazhatjuk. Talajban elő növények esetén a trágyázószert a talajba visszük be. Szubsztrátumon élő növények esetén
- a tápanyagbevitelt céltudatosan csak a szubsztártum/műtrágyaelegy megöntözése után kezdjük meg,
- a trágyázószert egyszer alkalmazzuk a növénytermesztés kezdetén a növény mindenkori szükségletének a növekedési szakaszban való fedezésére,
- a növények tápanyagszükségletének az irányítását és/vagy fejlődését úgy szabályozzuk, hogy a túltrágyázást és/vagy a nem kielégítő kimosásból eredő veszteségek elkerüljük,
- a trágyázószereket egymagukban vagy keverékekben alkalmazzuk.
A találmány szerinti trágyázószer meglepő módon a hasznnövények növekedésének bánnelyik időszakában minden kívánt tápanyagot mindenkor a szükséges koncentrációban képes szolgáltatni a növénynek.
A találmány szerinti trágyázószereknek ennélfogva az az előnyük, hogy egyszeri alkalmazásnál a tápanyag indulási adagot, a tartós adagot és a befejező adagot tudja biztosítani.
Indulási adagon valamely tápanyag vagy tápanyagelegy olyan alkalmazását értjük, amely minden további kezelés nélkül a növény kezdeti fejlődését lehetővé teszi minden szükséges tápanyagfajta és mennyiség megfelelő szolgáltatásával és mindezt a mindenkori kultúra sótűrésének a figyelembe vételével (kihasználásával).
A tartós adag valamely előkezelt tápanyag vagy tápanyagelegy alkalmazását jelenti, amely a tápanyagot az alkalmazás kezdetétől egyenletesen a növény rendelkezésére bocsátja.
Befejező adagként megfelelően előkezelt tápanyagot vagy tápanyagelegyet használunk, amely a növényeknek csak egy bizonyos későbbi időpontban áll rendelkezésre.
Ehhez a programozott tápanyagleadáshoz sok olyan előny kapcsolódik, amelyek az ismert trágyázószerek használatával nem érhetők eL így például a trágyázást a szükségletnek megfelelően végezhetjük olymódon, hogy a tápanyagleadást a növények csúcs- és nullszükségletére állítjuk be, amely az ismert műtrágyák egyikével sem lehetséges.
Ezáltal a növények eltérő tápanyagszükséglete egy termesztési szakaszban mindenkor optimálisan kielégíthető, így a növényeknek a Műtrágyázásból eredő károsodása a nagyfokú növényérzékenység idején vagy a nem elegendő tápanyagmennyiség adagolásából eredő nem kielégítő növekedése a legnagyobb szükség idején előnyösen elkerülhető.
A tápanyagleadásnak a találmány szerinti trágyázószer segítségével irányítható szabaddá tétele azzal az előnnyel jár továbbá, hogy a növények terméshozama éghajlati adottságokból eredő kedvezőtlen körülmények terméshozama között vagy kevésbé termékeny talajon is teljes mértékben kiaknázható.
A tápanyagáramnak a találmány szerinti trágyázószer segítségével irányítható szabaddá tétele ezenkívül lehetővé teszi, hogy valamely kultúrának a tápanyagformákkal szembeni változó igényeit és a tápanyag koncentrációit a vetéskor vagy az ültetéskor egyszeri alkalommal adott össztrágyázószermennyiséggel kielégítsük, ezáltal a kockázatos, költséges és hamis időzítésnél hatástalan utótrágyázás szükségtelenné válik.
A tápanyagoknak a találmány szerinti trágyázószer segítségével irányítható felszabadítása lehetőséget ad arra, hogy az anyagokhoz jóval ezek használata előtt a trágyázószereket hozzáadjuk anélkül, hogy a használat megkezdésekor nagy és már aktív sótartalommal számolni kellene, mivel ez csak akkor válik aktívvá, ha az anyaghoz vizet adunk. Ezáltal elkerülhető a sóokozta sokk és károsodás.
Trágyázószerekként a találmány értelmében alkalmazhatók:
- műtrágyaporok
- kristályos műtrágyák
- granulált bevont műtrágyák
- pálcikás műtrágyák
- kapszulázott műtrágyaoldatok, illetve műtrágyaszuszpenziók.
Az említett műtrágyák lehetnek:
- ásványi egytápanyagos műtrágyák
- ásványi többtápanyagos műtrágyák
- szerves-ásványi műtrágyák
- szerves műtrágyák
- nyomelemtápanyagok
- az említett komponensek kombinációi.
Ide tartoznak bármilyen előkezelt trágyázószerek, így például a növénytápanyagokat lassan felszabadító trágyázószerek, amelyek közül a nehezen
-3HU 200976 Β oldható sókat, a polimer tápanyag-vegyületeket, valamint a természetes és szintetikus hordozóhoz kémiailag vagy fizikailag kötött tápanyagokat nevezzük meg.
A találmány szerinti trágyázószereket önmagá- 5 bán ismert módszerekkel állítjuk elő. így például a tápanyag felszabadítását a találmány szerinti befolyásoló trágyázószert egy a kezelés mindenkori fajtájára alkalmas gépegységbe, így például forgó dobba, granuláló tányérra vagy örvényréteges ké- 10 szülékbe visszük és a kezelőszert úgy adjuk hozzá, hogy a trágyázószert teljesen és eléggé egyenletesen a kívánt rétegvastagságban beburkolja vagy a kezelőszert valamely alkalmas gépegységbe, például forgó dobba vagy granuláló tányérra visszük és a 15 tápanyagfelszabadítást a találmány szerint befolyásoló trágyázószert olymódon visszük be, hogy az a trágyázószert tökéletesen és elég egyenletesen beburkolja a kívánt rétegvastagságban.
Víztaszító és vagy vízben nehezen oldódó vagy 20 vízben duzzadó szerekként egyenként a következők alkalmazhatók:
Paraffinok, célszerűen 40-250 ’C olvadásponttartományba tartozó paraffinok, előnyösen 55 ’C feletti olvadáspontú keményparaffinok, viaszok, így 25 például a mégviasz, bálnazsír, karnaubaviasz;
Fémszappanok, így például a laurinsav, mirisztinsav, palmitinsav, sztearinsavvagy azolajsav, Mg-,
Ca-, Fe-, Cu-, Zn-, Μη-, Zr- vagy Ál-sói, előnyösen a palmitinsav Mg-, Ca-, Fe-, Al- vagy Zr-sói; 30
Kvatemer ammóniumvegyületek, így például az oktadecil-oxi-metil-piridinium-klorid vagy az Nmetil-N-sztearoil-amido-metilén-piridnium-klori d;
Zsírsavval módosított műgyanták, így például 35 kondenzátumok monododecÚ-karbamid/formaldehid- előkondenzátumból vagy laurinsawal, palmitinsawal és/vagy sztearinsawal módosított hexametilol-melaminéterből;
Karbamid-származékok, így például oktadecil- 40 etilén-karbamid;
Melamin-származékok;
Polisziloxánok, így például hidrogén-metil-polisziloxán és dimetil-polisziloxán;
Fluorkarbon-polimerizátumok, így például 1,1- 45 dihidroperfluor-oktil-poliakrilsav-észterek;
Alginátok, így például kálium-alginát;
Zselatinok;
Kazein;
Poliszacharidok, így például a keményítő, 50
Cellulózok, cellulóz-származékok, így például az etil-cellulóz, hidroxi-policellulózok és ezek elegyei, pektinek, xantánok;
Polivinil-alkoholok;
Polivinil-acetátok; 55
Polivinil-éterek;
Polivinil-pirrolidonok;
Poüvinil-akrilátok;
Előnyösek a részben elszappanosított polivinilacetátok, zselatinok, kalcium-foszfát. 60
A rétegeket ÍO^-IO'2 m, különösen pedig 1.10' 6-2.10‘3 m vastagságban visszük fel.
A kezelőszereket egyedi komponensekként, oldatokban vagy emulziókban és ugyancsak több6 komponensű rendszerként kombinálva.
A találmány szerinti trágyázószereket előnyösen keverékgranulátumok alakjában alkalmazzuk.
Granulátumformaként növesztett granulátumok, sajtolt granulátumok (forgácsok, pelletek), természetes kristályok és hasonlók alklmazhatók.
Kémiai alkotókként, ahogy fent említettük, trágyahatású kémiai vegyületek valamennyien számításba jönnek. Különösen ide tartoznak az ismert N-P-K- és nyomelemtartalmú szervetlen sók, fémkelátok, szerves kötésű nyomelemek, karbamid-aldehidkondenzátumok, karbamid-foszfát, szénhidrátok, fehérjék, peptidek és aminosavak.
A folyási tulajdonságok tekintetében előnyösen a következő csoportosítást végezzük;
1. Vízben jó oldódási sebességgel oldódó vegyületek.
2. Kémiai természetük alapján többé-kevésbé jól oldódó vegyületek, így például a kalcium-magnézium-foszfátok, -szilikátok, -karbonátok és a karbamid-aldehid-kondenzátumok.
3. Olyan vegyületek, amelyeknek az oldódási tulajdonságaik fizikai kezeléssel, így például impregnálással, műgyantamatrixba való beágyazással és műgyantákkal történő beburkolással befolyásolhatók.
Az említett fizikai eljárások mind az egyes vegyületekből mind ezek elegyeiből készült granulátumoknál alkalmazhatók. Ezeknek a kezelési lehetőségeknek az alkalmazása esetén lehetővé válik, hogy minden egyes a növénytáplálásban fontos tápanyag a hatáskezdet időpontjában és az azután következő hatástartam idején pontosan a növénybe kerüljön.
Az említett fizikai eljárások mind az egyes vegyietekből, mind ezek elegyeiből készült granulátumoknál alkalmazhatók. Ezeknek a kezelési lehetőségeknek az alkalmazása esetén lehetővé válik, hogy minden egyes a növénytáplálásban fontos tápanyag a hatáskezdet időpontjában és az azután következő hatástartam idején pontosan a növénybe kerüljön.
Az ily módon előkezelt alapgranulátumokat végül végeleggyé összedolgozzuk, amelynek a trágyázó hatása valamely speciális kultúra, illetve kultúrcsoport fajlagos szükségleteire irányulhat. Ezzel a találmány értelmében először válik lehetővé, hogy valamely „teljes trágya úgy programozható, hogy különböző fejlődési állapotokban azután a különböző táplálási igényeknek eleget tud tenni.
A következő példák a találmány közelebbi bemutatására szolgálnak.
1. példa
Indulási adag előállítása
Az előállítandó trágyázószer indulási adagjának az alkotóit (például az 1,2, 3, 4. recept anyagait) finomkristályos - por formában (szemcsenagyság legfeljebb 1 mm) homogén összekeveijük egymással és lapokká tömörítjük. Ezeket a lapokat felaprítjuk és frakdonáljuk. Az indulási adag az 1,5-4 mm szemcseméretű részekből kerül ki.
-4HU 200976 Β
Trágyázószer indulási adagok példakénti összetétele a foszfátálkotó kiemelésével és a nitromformák változtatásával, valamint egy nitrogénalkotö kiemelésévelA
1. táblázat
lkotók% 1. recept 2. recept 3. recept 4. recept
ammóniumnitrát 6,1 9(3
karbamidkondenzátum - 36,9
karbamid 5,0 33
monoammónium-foszfát 38,0 38,0 203
dianunónium-foszfát 9(2 9(2 23,1 9,0
kálium-nitrát 10,0 10,0 13,0 12,0
kálium-szulfát 10,8 9,8 13,0 133
magnézium-foszfát 213 213 - 17,7
magnézium-szulfát 1,0 1,0 17,1 3,0
nyomelemek 33 33 33 33
segédanyagok 13 1,4 03
N-P2Os-K2O-MgO 1, recept 2. recept 3, recept 4, recept
arány 10-34-10-8 10-34-9-8 12-25-12-5 19-10-12-7
2. példa
Tartós adag előállítása
Az előállítandó trágyázószer tartós adagjának az alkotóit (például az 5,6,7,8,9,10. recept anyagait) az 1. példában leírt vagy más módon aprítjuk. A megfelelő frakciót egy örvényréteges készülékbe visszük, amelybe addig vezetünk be benzines szójaolaj-oldatot, amíg a tápanyagokat körülbelül 1.10'7 m vastagságú réteg be nem vonja.
2. Táblázat
Trágyázószer-tartós adagok példakénti összetétele: nitrogén-foszfát-kálium kiegyenlítve magnéziummal, nitrogén-kálium kiegyenlítve, nitrogén túlsúlyban, kálium túlsúlyban, nitrogén-kálium kiegyenlítve magnéziummalA
lkotók% 5. recept 6. recept 7. recept 8. recept 9. recept 10. recept
ammónium-nitrát 34,0 45,0 793 10,0 45,0
ammónium-szulfát 73 173 - -
karbamid - 44,4
diammónium-foszfát 26,0 - 10,0 -
kálium-nitrát - 35,0 20,7 22,8 263 32,6
kálium-szulfát 34,0 12,2 - 50,0 183 103
magnézium-szulfát 6,0 - - - 123
N-P2O5-K2O-MgO 5. recept 6. recept arány 17-14-17-2 22-0-22
3. példa
Befejező adag előállítása
Az előállítandó trágyázószer befejező adagjának az alábbi táblázatban felsorolt alkotóit az 1. és 2. példában leírt módon homogénen összekeveijük egymással, hengerpréssel granulátumokká tömórítjük és elporítás, majd frakcionálás után örvényréteges készülékben szójaolaj vagy más száradó olaj
7. recept 8. recept 9. recept 10. recept 30-0-9 10-0-35 21-5-21 25-0-20-4 benzines oldatával körülbelül 1.10'7 m rétegvastagságba0 bevonjuk. Az (gy előkezelt granulátumokra ezután forgódobos készülékben 30%-qs vizes polivinil-alkohol-oldattal körülbelül 2.10'3 * * vastagságú réteget viszünk fék amelyet végül száraz vaspabnitátnak a beadagolásával körülbelül 1.10*6 vastagságú, végső hidrofób réteggel megerősítünk.
-5HU 200976 Β
3. Táblázat
Trágyázószer-befejező adagok példakénti összetétele: nitrogén-foszfát-kálium kiegyenlítve magnéziummal, nitrogén kiemelve foszfáttal és káliummal, nitrogén-kálium kiegyenlítve, nitrogén kiemelve káliummal és magnéziummal, kálium kiemelve
--ceptló. receptAlkotók %11. receptl2. receptl3. receptl4. re- -
ammónium-nitrát 30,1 55,6 45,0 - 24,7
ammónium-szulfát 3,8 11,7 - - 43
diammónium-foszfát 3,2 9,0 - -
magnézium-foszfát 17,4 - - - -
karbamid 53 - - 65,4 -
kálium-szulfát 33,2 23,7 83 - 71,0
kálium-nitrát - - 46,7 22,0 -
magnézium-szulfát - - - 12,6 -
magnézium-foszfát 3,0 - - - -
magnézium-oxid 3,8 - - - -
N-P2Os-K2O-MgO 11. recept 12, recept arány 14-13-16-4 23-5-12
4. példa
Növényfajlagos trágyázószerelegy előállítása Az 1.2. és 3. példa szerint külön-külön előállított trágyázószereket valamely tartályban, például Na- uta-keverőben, forgódobban, úgy összekeveijük, hogy a granulátumok felületének a sérülését elkerüljük. A keverési idő a keverőkészüléktől és az egyes alkotók tömegarányától függ. Az egyes alkotók keverési arányait a növényszükséglet és a kíná- ™ latgörbe összefüggése útján kell megállapítani. Három megadott műtrágyaalkotó kínálatgörbéjének a változását a 4. és 5. táblázatban adjuk meg.
A példakénti keverékalkotókat a következő módon választjuk meg: 35
A. Indulási adag: 4. recept: 19-10-12-7 (2:4 mm)
B. Tartós adag: 9, recept: 21-5-21 (2-4 mm)
94% + 6% Bevonás száradó olaj alapú lakkal
50%-os benzinoldatból örvényréteges készülékben, 40
C. Befejező adag: 15. recept: 10-0-35 (2-4 mm)
50% + 4% Alapbevonat, szójaolaj alapú lakk
50%-os benzinoldatból örvényréteges készülékben + 46% Befejező bevonat 45,5% befejező burkolatból 50%-os vizes diszperzióból forgódobban 45 - Összetétel kötőanyag: 3 rész (cukor: polietilén-viasz 2:1 arány) duzzadóanyag: 1,5 rész (30%-os vizes oldat) keményítő 2:1:3 arány) 50 hidrofóbizáló szer: 1 rész (Ca-sztearát) és töltőanyag: 1 rész (kovasav) és 03% végső bevonat, száraz Fe-palmitát forgódobban. 55
13. recept 14. recept 15. recept
22-0-25 33-0-10-4 10-0-35
5. példa
Összehasonlítunk egy találmány szerinti trágyázószert egy a technika állása szerinti trágyázószerrel cserepes krizantémumokra gyakorolt hatásuk alapján. Az alkalmazott virág a „Sárga Delaware. Az eredményeket a 6. táblázatban foglaljuk össze.
A másik alkalmazott növény a „Rumba paprika, amelynek az eredményeit a 7. táblázatban adjuk meg.
A kísérlet során a kivonatanalíziseket az egész tenyészidőben végeztünk, valamint értékeltük a hajtásokat és a terméshozamot.
A technika állásához tartozó trágyázószerként alkalmaztunk: A-val jelzett trágyázószer:
Hosszú időn át hatásos trágyázószer-keverék 2010-15-4 összetételű fiatal növények táplálását segítő tápanyagtöbblettel. A hosszú ideig tartó hatás mechanizmusa a biológiai lebontáson alapult.
B-vel jelzett trágyázószert:
Hosszú időn át hatásos trágyázószer-keverék tartós hatás mechanizmusa a membránburok hatáson alapszik.
Ezzel szemben a
C-vel jelölt találmány szerinti trágyázöszer összetétele a következő:
Hosszú időn át hatásos trágyázószer, amelynek alkotói 25% indulási adag, 1. példa szerinti 4. recept, 63% tartós adag, 2. példa szerinti 5. recept, amelyeket 101% szójaolajat tartalmazó benzinnel körülbelül 1.10' m vastagságú réteggel látunk el, hogy hatásuk 100 napon át tartson, 2% befejező adag, 4. példa szerinti C. befejező adag, amely 44 nap múlva éri el a leadási maximumot. A bevonóanyag összmennyisége az alkalmazott tápanyagokra számítva 101%.
-6HU 200976 Β
A kínálatgörbe változása 10% indulási adagnál és a maradék trágyázószermennyiség változása a tartós adag és a befejező adag között
Keverés arány - indulási: tartós: befejező adag
4. Táblázat
Napok Száma 1:0:9 1:1:8 1:2:7 1:3:6 1:4:5 1:5:4 1:6:3 1:7:2 1:8:1 1:9:0
% % % % % % % % % %
0 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
4 8,00 9,64 11,28 12,92 1436 16,.2017,84 19,48 21,12 22,76
8 2,08 4,16 6,24 832 10,40 12,48 1436 16,64 18,72 2030
12 1,00 2,60 4,20 5,80 7,40 9,00 10,60 1230 1330 15,40
16 1,17 2,24 331 438 5,45 632 739 8,66 9,73 10,80
20 1,89 236 333 3,90 437 534 5,91 638 7,25 7,92
24 3,78 3,96 4,14 432 430 4,68 4,86 5,04 532 5,40
28 5,22 5,12 5,02 4,92 4,82 4,72 4,62 432 4,42 432
32 7,11 6,68 635 5,82 539 4,96 433 4,10 3,67 3,24
36 936 836 7,76 6,96 6,16 536 436 3,76 2,96 2,16
40 11,25 10,16 9,07 7,98 6,89 5,80 4,71 3,62 233 1,44
44 12,78 1132 10,26 9,00 7,74 6,48 5,22 3,96 2,70 1,44
48 11,61 10,44 9,27 8,10 6,93 5,76 439 3,42 237 1,08
52 9,72 8,76 7,80 6,84 5,88 4,92 3,96 3,00 2,04 1,08
56 6,03 5,44 4,85 4,26 3,67 3,08 2,49 1,90 131 0,72
60 4,14 3,76 338 3,00 2,67 2,24 1,86 1,48 1,10 0,72
64 2,97 2,68 2,39 2,10 1,81 132 1,23 0,94 0,65 036
68 1,53 1,40 137 1,14 1,01 0,88 0,75 0,62 0,49 036
72 036 032 0,28 0,24 0,20 0,16 0,12 0,08 0,04 0,00
76 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Alkotók: Tartós adag leadási maximuma 10. napnál, 2. példa szerinti előállítva Befejező adag leadási maximuma 44. napnál, 3. példa szerinti előállítva 5. Táblázat
A kínálatgörbe változása 20% indulási adagnál és a maradék trágyázószermennyiség változása a tartós adag és a befejező adag között
Keverési arány - undulási: tartós: befejező adag
Napok száma 2:0:8 % 2:1:7 % 2:2:6 2:3:5 2:4:4 2:5:3 2:6:2 2:7:1 2:8:0
% % % % % % %
0 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
4 16,00 17,64 19,28 20,92 2236 2430 25,84 27,48 29,12
8 3,76 5,84 7,92 10,00 12,08 14,16 16,24 1832 20,40
12 1,20 2,80 4,40 6,00 7,60 93O 10,80 12,40 14,00
16 1,04 2,11 3,18 4,25 532 639 7,46 833 9,60
20 1,68 235 3,02 3,69 436 5,03 5,70 637 7,04
24 336 334 3,72 3,90 4,08 436 4,44 4,62 430
28 4,64 434 4,46 434 434 4,14 4,04 3,94 3,84
32 632 5,89 5,46 5,03 4,60 4,17 3,74 331 2,88
36 832 732 6,72 5,92 5,12 432 332 2,72 1,92
40 10,00 8,91 7,82 6,73 5,64 435 3,46 237 138
44 1136 10,01 8,84 738 632 5,06 3,80 234 138
48 1032 9,15 7,98 6,81 5,64 4,47 330 2,13 0,96
52 8,64 7,68 6,72 5,76 4,80 3,84 2,88 1,92 0,96
56 536 4,77 4,18 339 3,00 2,41 1,82 1,23 0,64
60 3,68 330 2,92 234 2,16 1,78 1,40 1,02 0,64
64 2,64 235 2,06 1,77 1,48 1,19 0,90 0,61 032
68 136 133 1,10 0,97 0,84 0,71 038 0,45 032
72 032 038 034 030 0,16 0,12 0,08 0,04 0,00
76 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Alkotók: Tartós adag leadási maximuma 10. napnál, 2. példa szerint előállítva Befejező adag leadási maximuma a 44. napnál, 3. példa szerint előállítva
-7Η*'/00976 Β
6. Táblázat
Talajelemzés és hajtásértékelés „Sárga Delaware cserepes krizantémum különböző trágyázás esetén Talaj elemzés: 1/14/20/40/53/69 nap után
Trágyázás 900 mgN/1 Dózis (kg/m3) mgsó/1 mgN/1 mgP2O5/l mg/K2O/l Hajtásértékelés 30 nap utén70 nap után
PT eladásra PT LA PX
Ajelűtrá- 4,5 2140/1870/2010 339/554/538/ 445/470/381/ 85/787/544/ 83x/ 80 87 85
gyázószer 1120/930/980 148/25/36 232/162/36 96/38/22
20-10-15
B jelű trá- 6,0 940/1210/1100/ 222/279/216/ 104/110/123/ 144/209/108/ 83 82 78 82
gyázószerxx/ 750/980/1660 46/20/56 78/72/95 32/92/119
15-12-15
C jelű trá- 5,6 1500/1640/1680/ 229/454/403/ 212/323/292/ 328/436/368/ 93 92 83 87
gyázószer 920/1100/1360 79/14/58 117/149/176 52/104/139
16-11-14
x/ = például 83 a maximálisan elérhető 100 pontból xx/ -- a kísérleti tag még 100 g nyomelemet tartalmaz/m3 anyagra
PT / növekedés; LA - virágkifejlődés
PX = általános állapot; ez az értékelés az eladásra kész időpontban felöleli a növekedés, a hajtásállapot a levélminőség, a virágmiuőség, valamint a virágmennyiség kritéi Rimáit
7. táblázat
Talajelemzés és terméshozam „Rumba paprikára vonatkozóan különböző trágyázás esetén Talajelemzés; 1/18/31/55/75/100 nap után
Trágyázás Dózis (kg/m3) mgsó/1 mgN/1 mg P2O5/I mgK2O/l Terméshozam
abszolút (kg) (%) relatív
A jelű trágyázószer 20-10-15 4,0 830/1740/961/ 680/690/380/ 131/371/174/ 74/65/30 363/331/216/ 187/128/88 τΜΉβιτιι 22/34/18 66 100
B jelű trá- gy&z&szs?1 15-12-15 5,3 760/1350/1301/ 1120/1470/620 92/213/196/ 126/146/56 67/145/164 161/198/131 74/128/96 168/218/77 67 101
C jelű trágyázószer 16-11-14 5,0 900/1260/1207/ 710/800/660 144/211/189/ 57/96/91 259/241/304/ 132/157/226 158/190/104 66/96/73 74 112
x/ = a kísérleti tag még 100 g nyomelemet tartalmaz/m3 anyagra

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Hosszú időn át hatásos és a tápanyagot szabályozottan leadó trágyázószer, azzaljellemezve, hogy két- vagy többfajta, eltérő összetételű és/vagy bevonatú, bevont trágyázószer aggregátum és adott esetben bevonat nélküli trágyázószer aggregátum keverékéből áll, amely keverék a szén, oxigén, hidrogén, nitrogén, foszfor, kálium, magnézium, kalcium, kén, vas, mangán, réz, cink, klór, bróm, molibdén, nátrium, szilícium, kobalt és/vagy alumínium növényi tápanyagoknak a teljes termesztési időszakra szükséges mennyiségét tartalmazza, célszerűen vegyületeik formájában, és trágyázószer aggregátumok fajtáinak az összetételét, bevonatát és tömegarányát úgy választjuk meg, hogy a talajba vagy egy haszonnövény szubsztrátumba történő hatóanyagleadás időbeli lefutása (mennyiségileg és minőségileg) a mindenkor növénykultúra váltako55 zó tápanyagszükségletének feleljen meg, és a bevont trágyázószer aggregátum 10-102 m, előnyösen Ι.ΚΓ’-Σ.ΙΟ*3 m vastagságú, paraffinokból, viaszokból, fémszappanokból, kvatemer ammóniumvegyületekből, karbamidszármazékokból, zsírsav60 val módosított gyantákból, szilikonokból és/vagy perfluorozott szerves vegyületekból álló víztaszítószer réteggel, vagy ÍO^-IO2 m, előnyösen 5.1062.10'3 m vastagságú, vízzel nedvesíthető csoportokat tartalmazó polimerekből vagy fém-foszfátok65 ból álló, vízben rosszul oldódó vagy vízben duzzadó
    -8HU 200976 Β szer réteggel van bevonva.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti trágyázószer, azzal jellemezve, hogy a víztaszítószer vas-palmitát.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti trágyázószer, azzal jellemezve, hogy a vízzel nedvesíthető csoportok hidroxil-, karbocil-, alkilészter- vagy cianocsoportok, továbbá klór- vagy fluoratomok.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti trágyázószer, azzal jellemezve, hogy a vízben nehezen oldódó vagy vízben duzzadó anyagok polivinil-alkoholok, előnyösen olyanok, amelyeknek maradék acetiltartalma 10%.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti trágyázószer, azzal jellemezve, hogy a vízben nehezen oldódó vegyület vas-foszfát vagy kalcium-foszfát.
  6. 6. Eljárás trágyázószerek előállítására, azzal jellemezve, hogy két- vagy többfajta, eltérő összetételű és/vagy bevonatú, bevont trágyázószer aggregátumot és adott estben bevonat nélküli trágyázószer aggregátumot, ahol az aggregátumok együttesen az 1'. igénypont szerint meghatározott összetételt képviselik és ahol bevont trágyázószer esetén a szén-, oxigén, hidrogén, nitrogén, foszfor, kálium, magnézium, kalcium, kén, vas, mangán, réz, ónk, klór, bór, molibdén, nátrium, szilícium, kobalt és/vagy alumínium növényi tápanyagok, amelyek célszerűen vegyületeik formájában vannak jelen, 10 -10*2 m, előnyösen 1.10^-2.10--3 m vastagságú, paraffinokból, viaszokból, fémszappanokból, kvaterner ammónium-vegyületekből, karbamidszármazékokból, zsírsavval módosított gyantákból, szilikonokból és/vagy perfluorozott szerves vegyületekből álló víztasztítószer réteggel, vagy ÍO^-IO2 m, előnyösen 5.10 -2.103 m vastagságú, vízzel nedvesíthető csoportokat tartalmazó polimerekből vagy fémfoszfátokból álló vízben rosszul oldódó vagy vízben duzzadó szer réteggel vannak bevonva, összekeverünk.
HU842205A 1983-06-08 1984-06-07 Manure effective for a long time and regulately dosing the nutrient HU200976B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3321053A DE3321053A1 (de) 1983-06-08 1983-06-08 Duengemittel mit langzeitwirkung und programmierter naehrstoffabgabe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT40063A HUT40063A (en) 1986-11-28
HU200976B true HU200976B (en) 1990-09-28

Family

ID=6201187

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU842205A HU200976B (en) 1983-06-08 1984-06-07 Manure effective for a long time and regulately dosing the nutrient

Country Status (21)

Country Link
EP (1) EP0128376A1 (hu)
JP (1) JPS6042288A (hu)
AT (1) AT380230B (hu)
AU (1) AU568380B2 (hu)
BR (1) BR8402772A (hu)
CA (1) CA1252643A (hu)
DD (1) DD219757A5 (hu)
DE (1) DE3321053A1 (hu)
DK (1) DK158151C (hu)
EG (1) EG17000A (hu)
ES (1) ES533169A0 (hu)
FI (1) FI76316C (hu)
GR (1) GR82145B (hu)
HU (1) HU200976B (hu)
IL (1) IL71997A (hu)
MA (1) MA20133A1 (hu)
PH (1) PH21715A (hu)
PT (1) PT78700B (hu)
SU (1) SU1605921A3 (hu)
TR (1) TR23697A (hu)
ZA (1) ZA844367B (hu)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2680019B2 (ja) * 1988-03-03 1997-11-19 帝人株式会社 モケット織物パイル用紡績糸
US5211985A (en) * 1991-10-09 1993-05-18 Ici Canada, Inc. Multi-stage process for continuous coating of fertilizer particles
EP0706821A1 (en) * 1994-10-06 1996-04-17 Centre De Microencapsulation Method of coating particles
JP3868095B2 (ja) * 1997-02-25 2007-01-17 電気化学工業株式会社 石灰窒素含有組成物及びそれを用いた肥料
DE19743606A1 (de) 1997-10-02 1999-04-15 Hydro Agri Deutschland Gmbh Verwendung von Mineralien, die Anionen, insbesondere NO3, reversibel binden, als Dünge- und Bodenverbesserungsmittel sowie zur Reinigung und Aufbereitung von Wässern
JP3868123B2 (ja) * 1998-08-24 2007-01-17 電気化学工業株式会社 肥料
JP2000159591A (ja) * 1998-09-21 2000-06-13 Masahiro Nagahama 有機物であるビタミン類と含硫アミノ酸と糖類入り肥料組成物
BRPI1000188A2 (pt) * 2010-01-11 2011-08-30 Maria Fernanda Dellaquia Maulicino esteira estofada dobrável com encosto regulável para praia
JP6043368B2 (ja) * 2013-01-11 2016-12-14 東洋ゴム工業株式会社 人工土壌培地

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1169982A (fr) * 1957-03-23 1959-01-08 Azote Office Nat Ind Engrais à libération modulée d'azote soluble
FR1188809A (fr) * 1957-12-19 1959-09-25 Dragéification des engrais minéraux
FR1512658A (fr) * 1963-11-19 1968-02-09 Leslie Agriform Corp Comprimé d'engrais se désagrégeant facilement par addition d'eau
JPS5649921B2 (hu) * 1972-01-05 1981-11-26
JPS54109078A (en) * 1978-02-15 1979-08-27 Norio Tanaka Photoocollapsible microcapsule
JPS605559B2 (ja) * 1980-01-31 1985-02-12 宇部興産株式会社 硫黄被覆肥料の製造方法
JPS56120597A (en) * 1980-02-22 1981-09-21 Mitsui Toatsu Chemicals Glanular coated fertilizer unfloatable in water
DE3007089A1 (de) * 1980-02-26 1981-09-03 Dezsö T. 6749 Schweigen-Rechtenbach Kabai Verfahren zur herstellung pflanzenspezifischer duengerpresslinge und gekoernten duengers mit langzeitwirkung
JPS57129894A (en) * 1981-02-04 1982-08-12 Nippon Shokusei Kk Super slow release fertilizer
DE3203849A1 (de) * 1982-02-02 1983-08-11 Schering Ag, 1000 Berlin Und 4619 Bergkamen Duengemittel mit gesteuertem beginn der naehrstoffabgabe

Also Published As

Publication number Publication date
JPH0466839B2 (hu) 1992-10-26
ZA844367B (en) 1985-01-30
DE3321053A1 (de) 1984-12-13
IL71997A (en) 1988-06-30
PT78700A (pt) 1985-01-01
DK280184A (da) 1984-12-09
AU568380B2 (en) 1987-12-24
HUT40063A (en) 1986-11-28
FI76316B (fi) 1988-06-30
PT78700B (de) 1986-07-15
FI76316C (fi) 1988-10-10
DE3321053C2 (hu) 1992-12-03
FI842331A0 (fi) 1984-06-08
GR82145B (hu) 1984-12-13
AU2893784A (en) 1984-12-13
BR8402772A (pt) 1985-05-14
FI842331A (fi) 1984-12-09
TR23697A (tr) 1990-06-15
ES8505629A1 (es) 1985-06-16
EG17000A (en) 1990-08-30
IL71997A0 (en) 1984-10-31
MA20133A1 (fr) 1984-12-31
DK158151B (da) 1990-04-02
AT380230B (de) 1986-04-25
PH21715A (en) 1988-02-03
JPS6042288A (ja) 1985-03-06
CA1252643A (en) 1989-04-18
ES533169A0 (es) 1985-06-16
SU1605921A3 (ru) 1990-11-07
DK280184D0 (da) 1984-06-07
DD219757A5 (de) 1985-03-13
EP0128376A1 (de) 1984-12-19
ATA184884A (de) 1985-09-15
DK158151C (da) 1990-08-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0184869B1 (en) Granular fertilizer composition having controlled release and process for the preparation thereof
US3232740A (en) Agricultural nutrient containing urea
EP0159344A4 (en) COATING OF SEEDS.
CN102211968A (zh) 防病型山东花生专用控释肥及其制备方法与应用
HU200976B (en) Manure effective for a long time and regulately dosing the nutrient
FI73958C (fi) Goedselmedel, ur vilka naeringsaemnenas frigivning inleds reglerat.
US4089670A (en) High analysis fertilizers
JP2505935B2 (ja) 植物に窒素を補給するための土壌添加剤塊粒およびその製造方法
DD291746A5 (de) Formkoerper zur ernaehrung von pflanzenkulturen
CN1887826A (zh) 一种烟草专用缓释肥及其生产方法
CN106316718A (zh) 一种木质素和微量元素包裹材料缓释尿素的制备方法
JP3609222B2 (ja) 時限溶出型被覆粒状肥料、これを有効成分とする配合肥料およびこの配合肥料を用いた栽培方法
AU2013100829A4 (en) Fertiliser product
US3313615A (en) Coated fertilizers
AU554911B2 (en) Seed coating
JPS6038359B2 (ja) 被覆固形肥料
JPH08149907A (ja) 被覆植物種子
JPS59183626A (ja) 植物育成用培土資材
CN116239427A (zh) 一种设施番茄用钙肥及其制备方法和设施番茄用复混肥
Lawton Fertilizer Coatings, The Effect of Coatings on the Dissolution of Fertilizers and the Uptake of Fertilizer Potassium by Plants
WO2019220350A1 (en) Coated inorganic materials and methods for forming the coated inorganic materials
CN109206241A (zh) 一种苗木专用肥料
JP2000072585A (ja) 肥料組成物
JPH0712249B2 (ja) 被覆種子肥料混合体
JPS5930680B2 (ja) 粒状肥料

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee