HU200752B - Process for producing 6-hydroxynicotinic acid in biological way - Google Patents

Process for producing 6-hydroxynicotinic acid in biological way Download PDF

Info

Publication number
HU200752B
HU200752B HU85646A HU64685A HU200752B HU 200752 B HU200752 B HU 200752B HU 85646 A HU85646 A HU 85646A HU 64685 A HU64685 A HU 64685A HU 200752 B HU200752 B HU 200752B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acid
nicotinic acid
magnesium
hydroxynicotinic
solution
Prior art date
Application number
HU85646A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT37401A (en
Inventor
Hans Kulla
Pavel Lehky
Original Assignee
Lonza Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lonza Ag filed Critical Lonza Ag
Publication of HUT37401A publication Critical patent/HUT37401A/hu
Publication of HU200752B publication Critical patent/HU200752B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P17/00Preparation of heterocyclic carbon compounds with only O, N, S, Se or Te as ring hetero atoms
    • C12P17/10Nitrogen as only ring hetero atom
    • C12P17/12Nitrogen as only ring hetero atom containing a six-membered hetero ring

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Pyridine Compounds (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)
  • Epoxy Compounds (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás 6-hidroxi-nikotinsav előállítására, biotechnikai úton.
A 6-hidroxi-nikotinsav szerves szintézis útján történő előállítására több eljárás ismert, például 2-piridonból kiindulva a hidroxiaromások Kolbe-Schmidt-féle karboxilezésével. Más eljárások almasavból vagy piridin-2,5-dikarbonsavból indulnak ki. [Lásd: Brincourt et al,: J. Chim. Ther. (1973), 8 (2) 226-232, valamint a 7731/80 számú svájci szabadalmi bejelentést].
Az ismert eljárások azonban nem teszik lehetővé tiszta 6-hidroxi-nikotinsav egyszerű, olcsó és környezetkímélő előállítását. Az eljárások hátránya, hogy a reakció nem kvantitatív, és nemkívánatos melléktermékek kísérik. A melléktermékek szennyeződésként jelennek meg, és ezért a reakció befejeződése után el kell azokat távolítani.
Ismert továbbá, hogy a Bacillus, Pseudomonas, Clostridium és Mycobakterium nemzetségbe tartozó mikroorganizmusok nikotinsavon fejlődnek, és ezt az anyagot szén-, nitrogén- és energiaforrásként alkalmazzák [Allinson M.J.C.: J. Bioi. Chem, (1943), 147, 785; Behrmann EJ.; Stanier R.V.: J. Bioi. Chem. (1957), 228, 923],
A nikotinsavat valamennyi vizsgált organizmus már az első lépésben 6-hidroxi-nikotinsavvá oxidálja. A 6-hidroxi-nikotinsavat rögtön és jelentős felhalmozás nélkül tovább alakítja. Ez a lebontás aerob mikroorganizmusoknál egészen víz, széndioxid és ammónia eléréséig lejátszódik.
Csak a mikroorganizmusok feltárása után vált lehetővé, hogy a nikotinsav-hidroxilázt többé vagy kevésbé tiszta formában izolálják. [Hunt A.L.: Biochem. J. (1958), 72, 1-7]
A nikotinsav-hidroxiláz mintegy 400 000 Dalton értékű nagy molekula. Ez a molekula flavinkofaktorokat, számos fématomot (Fe, Mo), szervetlen kénatomot és néhány esetben szelént is tartalmaz. A nikotinsav-hidroxiláz csak megfelelő elektronátadó rendszerek (például Cytochrome, Flavinok, NADP+ és más hasonló rendszerek) jelenlétében aktív.
A nikotinsav-hidroxiláz sejtextraktumokból izolálható és az enzimpreparátum a nikotinsav hidroxilezéséhez felhasználható. Ezt az elvet követve sikerült kismennyiségű 6-hidroxi-nikotinsavat előállítani [Behrmann és Stanier: J. Bioi. Chem. (1957), 228, 923], Eltekintve az enzimelválasztás magas költségeitől, és a nikotinsav-hidroxiláz bomlékonyságától, jelen esetben gondoskodni kell a kofaktorok és az elektronátadó rendszerek regenerálásáról is.
Számos fermentációs és enzimreakciós eljárásnál a termék koncentrációja a reakcióelegyben nagyon alacsony és ezért elválasztásához nagy térfogatú reakcióelegyet kell feldolgozni. Ez magas feldolgozási, berendezési és szennyvíztisztítási költségekkel jár.
Hasonló a helyzet a 6-hidroxi-nikotinsav biotechnológiai előállításánál is (825/84 számú svájci szabadalmi bejelentés). Elvileg lehetséges olyan nikotinsav-oldat enzimatikus hidroxilezése, amelyben a nikotinsav koncentrációja 0,1 tömeg% és telítettség között változik. A sejtekben található enzim stabilitása azonban magasabb szubsztrátkoncentrációnál igen alacsony. Ez jelentősen fokozza a felhasznált enzim mennyiségét és költségeit.
Ezzel szemben a mikroorganizmusok (Achromobacter) növekedése már viszonylag alacsony nikotinsav-koncentrációknál is erősen gátolt. Az enzimveszteségek a sejt lassú növekedésével kompenzálhatok. Ez azonban csak hígított nikotinsavoldatban (0,1-1,5 tömeg%) történhet meg.
Ebből az következik, hogy a nikotinsav enzimatikus hidroxilezését hígított oldatban kell végezni, ami növeli a feldolgozás költségeit.
A találmány feladata, hogy a fenti hátrányok kiküszöbölésével olyan eljárást dolgozzunk ki, amely lehetővé teszi nagytísztaságú 6-hidroxi-nikotinsav gazdaságos előállítását nikotinsavból.
A 6-hidroxi-nikotinsav biotechnológiai úton történő előállítása során a találmány értelmében úgy járunk el, hogy a nikotinsavat ekvivalens mennyiségű magnézium vagy bárium ion jelenlétében nikotinsav-hidroxilező mikroorganizmussal enzimatikusan hidroxilezzük, és a reakció közben képződő és a reakcióelegyből kiváló 6-hidroxi-nikotinsav-magnézium- vagy -báriumsót elválasztjuk és az elválasztott sóból a 6-hidroxi-nikotinsavat felszabadítjuk.
A bioreaktort célszerűen olyan magnézium- vagy bárium-nikotinát oldattal töltjük fel, amelyben a só koncentrációja 0,1 tömeg% és telítettség között változik, majd hozzáadjuk a nikotinsav-hidroxilázt tartalmazó sejteket. A reakció közben keletkező magnézium- vagy bárium-hidroxi-nikotinát a telítettség elérése után kikristályosodik.
A találmány szerinti eljárás során a reakcióhőmérséklet 10-50 °C között, előnyösen 25-35 °C között változtatható, a pH értéket nikotinsav adagolásával
5-9 közötti állandó értéken tartjuk.
A találmány szerinti eljárás előnyösen folyamatos üzemmódban valósítható meg, amelynek során a 6-hidroxi-nikotinsav enzimatikus hidroxilezésének megfelelő módon 0,2-10 tömeg%-os magnéziumvagy bárium-nikotinát oldatot vezetünk be az Achromobacter xylosoxydans pH=5-9 értéken tartott szuszpenziójába, és a 6-hidroxi-nikotinsav keletkező magnézium- vagy báriumsóját folyamatosan eltávolítjuk.
A magnézium- vagy bárium-hidroxi-nikotinát rossz oldékonysága lehetővé teszi, hogy a termék a reakció közben magnézium- vagy báriumsó formájában szelektíven kiváljon, míg a nikotinsav oldatban marad. A magnézium- vagy bárium-hidroxi-nokotinát finom mikrokristályokat képez, amely szűréssel vagy centrifugálással könnyen elválasztható. A sóból savanyítással megkapható a tiszta 6-hidroxi-nikotinsav.
A magnézium- vagy bárium-nikotinát kiindulási anyagok oldat formájában történő adagolását a vezetőképesség mérésének alapján vezetőképesség-szabályozóval összekapcsolt szivattyúval automatikusan végezhetjük. A magnézium- vagy bárium-hidroxi- nikotinét kristályok, amelyek a reakcióedény vagy egy beépített elválasztó alján gyűlnek össze, szakaszosan vagy folyamatosan eltávolíthatók.
A bioreaktorba szilárd anyag adagoló szerkezettel természetesen szilárd nikotinsav is adagolható, megfelelő mennyiségű magnézium-oxiddal együtt, vagy azzal párhuzamosan.
Ily módon gyakorlatilag zárt rendszert kapunk, amelybe a szilárd kiindulási anyagokat bevezetjük, és szilárd végterméket kapunk. Ebben a rendszerben
HU 200752 Β hígított szubsztrát-oldattal, vagyis megfelelő enzimstabilitást biztosító körülmények között dolgozhatunk, feldolgozási és szennyvíztisztítási nehézségek jelentkezése nélkül.
Az enzimatikus hidroxilezést nikotinsav-hidroxiláz forrásként alkalmazott mikroorganizmus segítségével végezzük.
Azt tapasztaltuk, hogy a 6-hidroxi-nikotinsav jó eredménnyel állítható elő a Pseudomonas, Bacillus és Achromobacter nemzetségbe tartozó mikroorganizmusok segítségével. Előnyösen alkalmazhatók a Achromobacter xylosoxydans DSM 2402 (tipikus törzs), Pseudomonas putida KB1 NCIB 10521, NCIB 8176, vagy egy bacillus törzs, amelyet Ensign és Rittenberg [J. Bioi. Chem. 239, 2285-2291 (1964)] ismertetett.
Különösen előnyösen alkalmazható az új Achromobacter xylosoxydans DSM 2783 törzs, amely nikotinsav-anyalúgből izolálható.
Morfológia és fiziológia
Tenyésztés: táptalajon (1) A sejt alakja: 2-3,5 gm hosszú és mintegy 0,6 gm széles pálcikák (2) Elrendeződés: egyesével (3) Motiütás: erősen mozgékony (körkörösen ostoros) (4) Endospórák: kizárólag aerob (5) Gram: negatív (6) Oxidáz: pozitív (7) Kataláz: pozitív.
A törzs minden jellemzőjében azonos az Achromobacter xylosoxydans DSM 2402 tipikus törzzsel. (Kivétel: az acetamid hidrolízise.)
A fenti törzseket a Deutsche Samtnlung von Mikroorganismen (DSM); (Mikroorganizmusok Németországi Gyűjteménye) Intézetnél (Gesellschaft für Biotechnologische Forschung mbH, Griesebachstrasse 8, 4300 Göttingen, NSZK) a DSM 2402 és DSM 2783 szám alatt vannak deponálva.
Az új DSM 2783 számú törzs deponálásának napja: 1983. 11. 18.
A Pseudomonas putida NCIB 10521 és 8176 számú törzsek a National Collection of Industrial Bacteria Intézetnél (Torry Research Station, 135, Abbey Road, Aberdeen AB98DC, Skócia) találhatók meg.
A fenti törzsek egyedüli szén-, nitrogén- és energiaforrásként nikotinsavon fejlődnek. A mikroorganizmusok tenyésztését az ilyen típusú törzseknél szokásos eljárással végezzük. Például a DSM 2783 törzs hígított és sterilizált nikotinsav-oldatban (0,05-0,5 tömeg%) fermentálható, amely pH=7,0 foszfát-puffért, - 50 mmól - valamint nyomelemeket (20 mg/1 CaCl2-2H2O, 10 mg/1 MnS04, 5 mg/1 FeSCL x 7H2O, 0,1 mg/1 CoCl2 x 6H2O, 0,1 mg/1 CuSO4 x 5H2O, 0,1 mg/1 ZnSO4 x 7H2O, 0,1 mg/1 NaMoO4 x 2H2O), továbbá a fejlődés gyorsítása érdekében kis mennyiségű élesztőkivonatot (Merck) (0,05 tömeg%) tartalmaz.
A fermentációt 24-48 órán keresztül 30 ’C hőmérsékleten aerob körülmények között végezzük. A kapott biomassza (mintegy 10 g nedves tömeg literenként) nikotinsav-hidroxilázban gazdag. A sejteket lecentrifugáljuk, és azonnal vagy -20 ’C hőmérsékleten történő tárolás után közvetlenül, vagyis ezimkinyerés vagy tisztítás nélkül felhasználható a nikotinsav hidroxilezéséhez.
A nikotinsav hidroxilezése érdekében célszerű, ha a nikotinsav leépítését nem az első lépéssel, vagy nem a 6-hidroxi-nikotinsavvá történő hidroxilezéssel indítjuk. Ebben a fázisban a mikroorganizmus fejlődése a kitermelés rovására növekszik.
Mint említettük, a DSM 2783 törzs hígított nikotinsav oldatban (0,05-0,5 tömeg%) jól fejlődik, és a nikotínsavat teljes mennyiségben felhasználja.
A nikotinsav növekvő koncentrációja azonban gátolja a sejt növekedését és 2 tömeg% nikotinsav koncentráció felett további fejlődés nem figyelhető meg. A nikotinsav-hidroxiláz aktivitása a sejten belül változatlan marad.
A katabolikus leépítés a hidroxilező lépés után megszakad. Ez kiküszöböli a mellékreakciókat és növeli a 6-hidroxi-nikotinsav tisztaságát és kitermelését.
A következő példák közelebbről mutatják be a találmány gyakorlati alkalmazását.
1. példa
Achromobacter xylosoxydans DSM 2783 sejtek előállítása
51,9 g Na2HPO4 x 2H2O 20,0 g KH2PO4, 2,5 g élesztőkivonat és 10 g nikotinsav keverékéből, valamint 4750 ml vízből álló tápoldatot töltünk a fermentorba, és 20 percen keresztül 120 °C hőmérsékleten sterilizáljuk. Ezután 30 ’C hőmérsékletre hűtjük és 500 ml índítókultúrával beoltjuk. A fermentálást 30 °C hőmérsékleten pH=7,0 érték mellett levegőztetés közben 24 órán keresztül végezzük. Ezután 200 ml steril oldatot adunk hozzá, amely vízben oldva 10 g nikotinsavat és 2,5 g élesztőkivonatot tartalmaz. A fermentációt 42 órán keresztül folytatjuk. Ezután a kultúrát begyújtjuk és az Achromobacter sejteket centrifugálással (30 perc 15 000 g mellett) elválasztjuk. Ily módon 38,3 g nedves biomasszát kapunk.
Egy 7 literes fermentorban szilárd magnéziumoxid adagolásával előzetesen pH=7,l értékre állított 2750 ml 2 %-os nikotinsav oldatot 30 ’C hőmérsékletre melegítünk. A hidroxilezés 200 ml koncentrált Achromobacter xylosoxydans DSM 2783 szuszpenzió (végkoncentráció: 1010 sejt/ml) hozzáadásával indul.
Habzásgátlő szer [például poli(propilén-glikol) P2000] hozzáadás után az elegyet intenzív kevertetés közben levegőztetjük. A fermentort 30 ’C hőmérsékleten termosztáljuk. A pH értékét pH- mérő és nikotinsav-oldat adagoló (teljes felhasználás 23 g) segítségével pH=7,0 értéken tartjuk. A szubsztrátkoncentrátumot vezetőképességmérő segítségével folyamatosan méijük. Ezt a szabályozón keresztül egy perisztaltikus pumpa segítségével kapcsoljuk a rendszerhez. Ha a szubsztrátkoncentráció a magnézium-hidroxi-nikotinát képződése és kiválása miatt csökken, egy előtétedényből 1 mólos magnézium-nikotinát oldatot pumpálunk a rendszerhez, míg az eredeti vezetőképességet ismét elérjük. így a szubsztrátkoncentrátum automatikusan szabályozható.
A magnézium-hidroxí-nikotinát kristályai a fermentor edény alján gyűlnek össze, onnan szakaszosan eltávolítjuk, leszűrjük és a szűrletet a fermentorba visszavezetjük.
A rendszert 3 napon keresztül folyamatosan üzemeltetjük, miközben 3 liter 1 mólos magnézium-nikotinát oldatot adagolunk hozzá. Az adagolás befe3
HU 200752 Β jeződése után a reaktort még 5 órán keresztül üzemeltetjük, majd kiürítjük. A szuszpenziót leszűrjük, amelynek során 5,3 liter szűrletet és 650 g nedves magnézium- vagy bárium- hidroxi-nikotinátot kapunk.
A magnézium-hidroxi-nikotinát teljes mennyiségét
2,5 liter vízben szuszpendáljuk és koncentrált sósavval pH=l,2 értékig savanyítjuk. A kiváló 6-hidroxi-nikotinsavat leszűrjük. A még nedves kristályokat 400 ml vízzel mossuk, majd szántjuk.
Ily módon 468,8 g fehér mikrokristályos terméket kapunk, amely HPLC-analízis alapján 98,8 % 6-hidroxi-nikotinsavat tartalmaz. A felhasznált nikotinsav mennyiségére vonatkoztatott kitermelés értéke 91,6 %. Olvadáspont: 139 ’C.
2. példa
2,5 liter térfogatú fermentorba 1 liter 3 tömeg%-os vizes nikotinsav szuszpenziót töltünk és szilárd báriumoxid adagolásával pH=7,0 értékre állítjuk. Ezt a szubsztrát oldatot 30 ’C hőmérsékleten termosztáljuk. Habzásgátló szer (Rhodorsil 70414) hozzáadása után 70 ml koncentrált Achromobacter xylosoxydans DSM 2789 szuszpenziót (OD55°=90) adunk hozzá. A szuszpenziót intenzíven levegőztetjük és kevertetjük. A pH értékét szilárd nikotinsav adagolásával folyamatosan 7,0 értéken tartjuk. A szubsztrátum (1 mólos bárium-nikotinát oldat) adagolását az 1. példában ismertetett módon vezetőképesség mérő és szabályozó rendszer segítségével automatizáljuk.
2-3 óra után a bárium-hidroxi-nikotinát koncentrációja eléri a telítettségi értéket, és a tennék kristályosodni kezd. A kristályok a fermentor alján gyűlnek össze, ahonnan szakaszosan el távolíthatók. A kristályokat leszűrjük és a szűrletet visszavezetjük.
A rendszert 60 órán keresztül folyamatosan üzemeltetjük. A hidroxilezés alatt I liter 1 mólos nikotinsavat (báriumsó formájában) adagolunk a fermentorba. A pH ellenőrzéséhez további 6,8 g szilárd nikotinsavat használunk el.
Ezután a fermentort kiürítjük és a faira tapadt bárium-hidroxi-nikotinát kristályokat eltávolítjuk. A szuszpenziót leszűrjük. Ily módon 1,9 liter szűrletet kapunk, amely HPLC-analízis alapján 0,5 tömeg% nikotinsavat és 2,4 tömeg% 6-hidroxi-nikotinsavat tartalmaz.
A nedves bárium-hidroxi-nikotinát teljes mennyiségét 200 ml vízben szuszpendáljuk, koncentrált sósavval pH=l,2 értékre állítjuk. 2 órás kevertetés után a 6-hidroxi-nikotinsavat leszűrjük, 100 ml vízzel mossuk és vákuumban 50 ’C hőmérsékleten szárítjuk. Ily módon 118,9 g enyhén sárgás 6-hidroxi-nikotinsavat kapunk, amely HPLC-analízis alapján 98,3 %os. Ez a felhasznált nikotinsav mennyiségére vonatkoztatva 64,7 %-os kitermelésnek felel meg. Olvadáspont: 139 ’C.
Ha a szűrletben visszamarad bárium-hidroxi-nikotinsav analítikailag kimutatott mennyiségét is hozzászámítjuk, az ossz kitermelés értéke 89,9 %,
3. példa
1. Pseudomonas putida NCIB 8176 biomassza előállítása g NazHPOa x 2H?O, 20 g KH2PO4, 2,5 g élesztőkivonat és 10.0 g nikotinsav keverékéből és 4750 ml vízből álló tápoldatot egy 7 literes Che4 map-fermentorban sterilizálunk 20 percen keresztül 120 ’C hőmérsékleten. Ezután 30 ’C hőmérsékletre hűtjük, majd 50 ml steril nyomelemoldatot adunk hozzá, oly módon, hogy az alábbi végkoncentrációkat érjük el:
CaCb χ 2H2O 20 mg/1, MnSO4 10 mg/1, FeSOa x 7H2O 5 mg/1, C0CI2 χ 6H2O 0,1 mg/1, CuSO4 x 5H2O 0,1 mg/1, ZnSO4 χ 7H2O 0,1 mg/1, NaMoÖ4 χ 2H2O 0,1 mg/1.
A fermentort 500 ml Pseudomonas indítókultúrával oltjuk be és 30 ’C hőmérsékleten pH=7,0 érték mellett levegőztetés közben 24 órán keresztül fermentáljuk. 24 óra elteltével 200 ml steril oldatot adunk hozzá, amely 10 g nikotinsavból és 2,5 g élesztőkivonatból áll. 38 óra elteltével a sejttömeget centrifugálással (30 perc 10 000 g mellett) elválasztjuk. Ily módon 43,3 g nedves biomasszát kapunk.
2. A nikotinsav hidroxilezése
3,5 literes fermentort 2 liter 0,5 tömeg%-os nikotinsavoldattal töltjük meg, amelyet szilárd magnéziumoxiddal pH=7,0 értékre állítunk, majd 30 ’C hőmérsékletre melegítünk.
A hidroxileződés 20 g nedves Pseudomonas putida NCIB 8176 biomassza hozzáadásával indul be, amely biomasszát előzőleg 100 ml vízben felvettük. Habzásgátlószer [poli(propílén-glikol) P-200, Fluka] hozzáadása után a rendszert olyan sebességgel levegőztetjük, hogy az oldott oxigén koncentrációja 3-5 mg/1 értéken maradjon. A rendszert nikotinsav adagolásával (teljes felhasználás 15,2 g) pH=7,0 értéken tartjuk.
A szubsztrátkoncentrátumot 1 mólos magnézium-nikotinát oldat vezetőképesség alapján történő szabályozott adagolásával konstans értéken tartjuk (lásd az 1. példát).
A telítési koncentráció elérése után a 6-hidroxi-nikotinsav magnéziumsója kiválik. A fermentor alján összegyűlő kristályokat szakaszosan eltávolítjuk, majd szűrjük. A keletkező szűrletet új 1 mólos magnézium-nikotinát oldat előállításához használjuk fel. A kristályokat nedvesen tároljuk.
A kiindulási anyag (1 mólos magnézium-nikotinát oldat) adagolását mérjük, és a fermentor teljes enzimaktivitásának meghatározásához használjuk fel. Az aktivitás csökkenését nedves, friss biomassza hozzáadásával kompenzáljuk (naponta egyszer).
A fermentálást 5 napon keresztül végezzük. Ez idő alatt 1,6 liter I mólos magnézium-nikotinát oldatot vezetünk a fermentorba. A kitermelés meghatározásához a fermentort kiürítjük és a falra tapadt kristályokat eltávolítjuk. A kristályokat leszűrjük.
A nyert magnézium-hidroxi-nikotinát teljes mennyiségét 1,5 liter vízben szuszpendáljuk és koncentrált sósavval lassan pH=l,5 értékre állítjuk. A 6-hidroxi-nikotinsav kristályait leszűrjük, a szűrőn 200 ml vízzel mossuk és vákuumban 60 ’C hőmérsékleten szárítjuk.
Ily módon 365,0 g fehér kristályt nyerünk, amely HPLC-analízis alapján 99,3 %-os. A fermentorba bevezetett nikotinsav mennyiségére számolva ez 92,4 %-os kitermelésnek felel meg. Olvadáspont: 139 ’C.
4. példa
A Bacillus sejtek előállításához Ensign és Rittenberg módszerét (J. Bioi. Chem. 239, 2285—2291, 1964) alkalmazzuk. Ennek során egy tápoldatot.
HU 200752 Β amelynek összetétele 1000 ml vízben 13,3 g KH2PO4 x 3H2O, 4 g KH2PO4, 1 g (NH4)2SO4, 0,1 g MgSOa, g nikotinsav, 0,02 g CaCl2 x 2H2O, 0,01 g MnSO4 χ 4H2O, 5 mg FeSO4 x 7H2O és 0,5 g élesztőextraktum, fermentorban 20 percen keresztül 120 ’C hőmérsékleten sterilizálunk. Ezután hagyjuk 30 *C hőmérsékletre hűlni, majd a talajból a szokásos módon izolált starterkultúrával beoltjuk és 30 ’C hőmérsékleten, pH=7,0 értéken levegőztetés mellett 24 órán keresztül fermentáljuk. Ezután hozzáadjak 2,5 g rü- 70 kotinsav és 2,5 g élesztőextraktum 50 ml vízben felvett steril oldatát és tovább fermentáljuk. így 7$ g nedves biomasszát kapunk.
Egy 2,5 literes fermentorba 1000 ml 2 tömeg%-os nikotinsav oldatot adagolunk, amelyet előzőleg szilárd 15 magnézium-oxiddal pH=7,l értékre állítottunk és 30 ’C hőmérsékletre melegítünk. A hidroxilezést 70 ml koncentrált Bacillus szuszpenzió (végkoncentráció 1010 sejt/ml) hozzáadásával indítjuk. Habosodásgátló (például polipropilénglikol P-2000) hozzáadása után az 20 elegyet intenzív kevertetés közben levegőztetjük. A fermentor hőmérsékletét 30 °C értékre állítjuk be. A pH értéket nikotinsav oldat segítségével (összfelhasználás 7,5 g) 7,0-nál tartjuk. A szubsztrát koncentrátumot vezetőképességmérővel folyamatosan mérjük. A 25 mérőberendezést perisztaltikus pumpával ellátott szabályozón keresztül csatlakoztatjuk. Amikor a szubsztrát koncentrátum a magnézium-hidroxi-nikotinát képződése és kicsapódása következtében lecsökken, az eredeti vezetőképességet 1 mól/1 magnézium-nikotinát 30 adagolásával visszaállítjuk. így a szubsztrát koncentrátum automatikusan szabályozható. A magnézium-hidroxi-nikotinát kristályok a fermentor fenekén gyűlnek össze, ahonnan szakaszosan eltávolítjuk, majd szűrjük és a szűrletet a fermentorba visszavezetjük. A 35 berendezést 3 napon keresztül folyamatosan üzemeltetjük, végül 1 liter 1 mól/1 koncentrációjú magnézium-nikotinát oldatot adunk hozzá, 5 órán keresztül tovább járatjuk, majd kiürítjük. A szuszpenziót szűrjük, amelynek során 1,8 1 szűrletet és 220 g nedves mag- 40 nézium- vagy bárium-hidroxi-nikotinátot kapunk. A magnézium-hidroxi-nikotinát összmennyiségét 250 ml vízben szuszpendáljuk és koncentrált sósavval pH=l ,2 értékre állítjuk. A kiváló 6-hidroxi-nikotinsavat 100 ml vízzel mossuk és szárítjuk. így 165,3 g fehér, mikrokristályos terméket kapunk, amely HPLC analízis szerint 99 % tisztaságú 6-htdroxi- nitotinsav, ami a bevitt nikotinsavra vonatkoztatva 90,5 %-os kitermelésnek felel meg, olvadáspont 139 *C.
J45. példáik
Az í. p&fáfeatn megadott módon Achromobacter xytoswsydfans DSM 2783 segítségével járunk el, amelynek során változtatjuk a hőmérsékletet és a pH-értéket.
Példaszám PH Hőmérséklet (’C) Kitermelés
5. 8 10 81,4
6. 9 20 83,7
7. 5 40 82,9
8. 6 50 88,6
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (3)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás 6-hidroxi-nikotinsav előállítására nikotinsavnak Pseudomonas, Bacillus vagy Achromobacter nikotinsavbontó mikroorganizmusok jelenlétében végzett enzimatikus hidroxilezésével, azzal jellemezve, hogy a nikotinsav magnézium- vagy báriumsójának legalább 0,1 tömeg%-os oldatát pH=5-9 értéken és 10-50 “C hőmérsékleten a mikroorganizmus szuszpenziójába vezetjük, a képződő és kiváló 6-hidroxi-nikotinsav magnéziumvagy báriumsót eltávolítjuk és a sóból a 6-hidroxi-nikotinsavat felszabadítjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót folyamatosan végezzük.
  3. 3. Az Lés 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy mikroorganizmusként Achromobacter xylosoxydans DSM 2783 törzset alkalmazunk.
HU85646A 1984-02-22 1985-02-21 Process for producing 6-hydroxynicotinic acid in biological way HU200752B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH840/84A CH658867A5 (de) 1984-02-22 1984-02-22 Verfahren zur herstellung von 6-hydroxynikotinsaeure.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT37401A HUT37401A (en) 1985-12-28
HU200752B true HU200752B (en) 1990-08-28

Family

ID=4196429

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU85646A HU200752B (en) 1984-02-22 1985-02-21 Process for producing 6-hydroxynicotinic acid in biological way

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4738924A (hu)
EP (1) EP0152949B1 (hu)
JP (1) JPS60196194A (hu)
AT (1) ATE59859T1 (hu)
CA (1) CA1239362A (hu)
CH (1) CH658867A5 (hu)
DE (1) DE3581218D1 (hu)
HU (1) HU200752B (hu)
MX (1) MX7723E (hu)
NO (1) NO160381C (hu)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH658866A5 (de) * 1984-02-21 1986-12-15 Lonza Ag Verfahren zur herstellung von 6-hydroxynikotinsaeure.
IN170700B (hu) * 1989-12-20 1992-05-02 Lonza Ag
FI915231A (fi) * 1990-11-08 1992-05-09 Lonza Ag Mikrobiologiskt foerfarande foer framstaellning av hydroxylerade pyrazinderivat.
US5266469A (en) * 1991-03-18 1993-11-30 Lonza Ltd. Microbiological process for the production of 6-hydroxynicotinic acid
US5264362A (en) * 1991-03-18 1993-11-23 Lonza Ltd. Microbiological process for the production of 6-hydroxynicotinic acid
US5208112A (en) * 1991-11-08 1993-05-04 Hughes Aircraft Company Thermally regenerated fuel cell
JP3153365B2 (ja) * 1991-12-05 2001-04-09 ロンザ リミテッド 芳香族複素環式ヒドロキシカルボン酸の微生物学的製造方法
JP3275353B2 (ja) * 1992-02-26 2002-04-15 三菱化学株式会社 6−ヒドロキシ含窒素6員環化合物の製造方法
CZ282939B6 (cs) * 1992-03-04 1997-11-12 Lonza A.G. Mikrobiologický způsob hydroxylace dusíkatých heterocyklických karboxylových kyselin
DE4234637A1 (de) * 1992-10-14 1994-04-21 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von 2-substituierten 5-Alkyl-pyridinen
DE4301110A1 (de) * 1993-01-18 1994-07-21 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von 2-Amino-5-aminomethyl-pyridin
DE4308152A1 (de) * 1993-03-15 1994-09-22 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von 2-Halogen-5-cyano-pyridinen
US5763232A (en) * 1996-02-15 1998-06-09 Mitsubishi Chemical Corporation Method for producing 3-hydroxy nitrogen-containing six-membered cylic compound
WO2005106006A2 (en) * 2004-05-05 2005-11-10 Jubilant Organosys Limited Biotransformation of nicotinic acid to 6-hydroxynicotinic acid

Also Published As

Publication number Publication date
DE3581218D1 (de) 1991-02-14
JPS60196194A (ja) 1985-10-04
NO850701L (no) 1985-08-23
NO160381B (no) 1989-01-02
ATE59859T1 (de) 1991-01-15
JPH0569514B2 (hu) 1993-10-01
EP0152949A2 (de) 1985-08-28
HUT37401A (en) 1985-12-28
CH658867A5 (de) 1986-12-15
EP0152949B1 (de) 1991-01-09
MX7723E (es) 1990-12-13
CA1239362A (en) 1988-07-19
EP0152949A3 (en) 1987-05-13
US4738924A (en) 1988-04-19
NO160381C (no) 1989-04-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU200752B (en) Process for producing 6-hydroxynicotinic acid in biological way
HU201804B (en) Process for producing 2-keto-l-gulon acid in microbiological way
US5082777A (en) Process for the production of 6-hydroxynicotinic acid
US4652527A (en) Process for culturing methylophilus methylotrophus
KR100233330B1 (ko) 6-히드록시피콜린산을 제조하기 위한 미생물학적 방법
US4874701A (en) Preparation of coniferylaldehyde by a microorganism
CA2032658A1 (en) Process for the production of 6-hydroxynicotinic acid
US5043275A (en) Process for the fermentative oxidation of reducing disaccharides
JP3981597B2 (ja) シロ−イノソースの製造法及びシロ−イノシトールの製造法
US4104124A (en) Process for the production of single cell protein and amino acids
JP3915505B2 (ja) ε−ポリ−L−リジンの製造法
CA1119981A (en) Process for preparing 2,5-diketogluconic acid
JP3944934B2 (ja) ε−ポリ−L−リジンの製造法
JPH04304893A (ja) 微生物による含窒素複素環化合物の水酸化物の製造方法
JP2800005B2 (ja) デオキシリボ核酸の製造法
US2945787A (en) Glutamic acid synthesis
JP3090761B2 (ja) 光学活性乳酸の製造法
JP2901458B2 (ja) ゲンチアノースの製造方法
JPH06102027B2 (ja) L−2−アミノ−4−フェニル酪酸の製造方法
US6391591B1 (en) Biotechnological process for preparing N-acetylmannosamine
JPH0665313B2 (ja) トランス−4−シアノシクロヘキサン−1−カルボン酸を製造する方法
JPS63248393A (ja) 微生物によるd−ピペコリン酸の製造法
Meganathan Studies on the metabolism of allantoin by bacteria
JPH0463676B2 (hu)
JPH06245782A (ja) トランス−4−ハイドロキシ−l−プロリンの製造法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee