HU199715B - Mass balancing device - Google Patents
Mass balancing device Download PDFInfo
- Publication number
- HU199715B HU199715B HU872190A HU219087A HU199715B HU 199715 B HU199715 B HU 199715B HU 872190 A HU872190 A HU 872190A HU 219087 A HU219087 A HU 219087A HU 199715 B HU199715 B HU 199715B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- drive
- shaft
- drive shaft
- eccentric
- frame
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B07—SEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS; SORTING
- B07B—SEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS BY SIEVING, SCREENING, SIFTING OR BY USING GAS CURRENTS; SEPARATING BY OTHER DRY METHODS APPLICABLE TO BULK MATERIAL, e.g. LOOSE ARTICLES FIT TO BE HANDLED LIKE BULK MATERIAL
- B07B1/00—Sieving, screening, sifting, or sorting solid materials using networks, gratings, grids, or the like
- B07B1/42—Drive mechanisms, regulating or controlling devices, or balancing devices, specially adapted for screens
- B07B1/44—Balancing devices
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F16—ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16F—SPRINGS; SHOCK-ABSORBERS; MEANS FOR DAMPING VIBRATION
- F16F15/00—Suppression of vibrations in systems; Means or arrangements for avoiding or reducing out-of-balance forces, e.g. due to motion
- F16F15/22—Compensation of inertia forces
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10T—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
- Y10T74/00—Machine element or mechanism
- Y10T74/18—Mechanical movements
- Y10T74/18056—Rotary to or from reciprocating or oscillating
- Y10T74/18064—Head motions
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Acoustics & Sound (AREA)
- Aviation & Aerospace Engineering (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Road Paving Machines (AREA)
- Transmission Devices (AREA)
- Combined Means For Separation Of Solids (AREA)
- Apparatuses For Generation Of Mechanical Vibrations (AREA)
Description
A találmány tárgya lengőkaros hajtás, elsősorban súlyosztályozókban, száraz kőosztályozókban vagy fekvő szitaberendezésekben amely alapkereten forgathatóan ágyazott vezetőrudakon mozgatható lengőkerettel, hajtótengelyt vagy excentertengelyt hajtó motorral és legalább egy, a hajtótengelyt vagy excentertengelyt a lengőkerettel összekötő hajtókarral, illetve legalább egy, a lengőkeret nyúlványán legördülő, az excentertengelyen elrendezett görgővel rendelkezik.
A lengőkaros hajtást tartalmazó gépekben és berendezésekben használt ismert forgattyús hajtóművek és excenterhajtások a berendezések alapkeretét valamint a gépet tartó alapot olyan reakcióerőkkel veszik igénybe, amelyek értéke a mozgó részek maximális gyorsulásukkal megszokott tömegéből számítható. Egyszerű felépítésük és az általuk létrehozott rezgő mozgások iránya és amplitúdója előnyössé teszi alkalmazásukat, jóllehet a környezet zavarása, károsítása az egyéb géprészek és a gépalapozás vonatkozásában erősen korlátozott a forgattyús hajtómű alkatrészek terhelhetőségével összehasonlítva.
Ez a körülmény azoknál a lengőkaros hajtással rendelkező berendezéseknél, amelyekben a rezgésbe hozott géprészek helyét vagy helyzetét a berendezés üzeme alatt vál toztatni kell, például szitaberendezések beállítási műveleteinél, különösen hátrányosan hat. Az eddig ismert lengőkaros hajtással rendelkező berendezéseknél ezért az említett beállítási vagy utánállítási műveleteket részben csak leállított berendezésnél lehet végrehajtani. A rezgésben résztvevő géprészek állványhoz történő arretálását végző gépalapba történő biztos levezetése járulékos intézkedéseket és további költségeket igényel.
A kiegyenlítetlen tömegerők legyőzése a hordozható lengőkaros hajtással rendelkező berendezésekben is gondokat okoz. Ezek jelentős része a berendezések jelentős önsúlyában és a berendezések biztonságos helyhez rögzítéséhez szükséges intézkedésekben jelentkezik.
A felsorolt hiányosságok némelyikére mutat példát a HU-192 012 lajstromszámú szabadalmi leírás, amely elsősorban mezőgazdasági betakarítógépekben alkalmazható rázórostát ismertet, tehát viszonylag kis tömegű gépalappal rendelkező változtatható helyű és helyzetű berendezést ír le. Ez a lengőkaros hajtás elsősorban a betakarításnál használatos mezőgazdasági gépeken oldhatóan rögzített alapkeretet, azon forgathatóan ágyazott vezetőrudakat, a vezetőrudak másik végén ugyancsak forgathatóan ágyazott lengőkeretet és a lengőkerettel hajtórúdon át öszszekötött hajtómotort tartalmaz. A lengőkeretet a rostaegységekből összeállított szekrényes rázórosta képezi, és a hajtórúd szokásos módon közvetlenül a lengőkerethez van csatlakoztatva, így a berendezés üzeme alatt 2 mind a lengőkeretet, mind pedig az azzal összekötött alapkeretet olyan reakcióerők érik, amelyek az alapkeret csuklóinak, magának az alapkeretnek valamint az alapkeretet a gépen felerősítő szerkezetnek a rendszeres ellenőrzését, karbantartását illetve cseréjét teszik szükségessé. A berendezés másik hiányossága, hogy a rostálás sebességét, irányát azaz a lengőkaros hajtás beállítását kizárólag leállított berendezésen lehet végrehajtani, ami a próbabeállításokat is beleértve felesleges időveszteséget is okoz. További, nem elhanyagolható hátránya ennek a lengőkaros hajtásnak, hogy a lengőkeret kiegyenlítetlen tömege miatt a hajtórúd hajlamos a törésre, és ez a berendezés időszakos működésképtelenségét okozza.
Nagyteljesítményű lengőkaros hajtások könnyű kivitelű kialakítása mindeddig a fellépő tömegerők kiegyenlítetlensége miatt nem volt lehetséges.
A találmánnyal célunk a felsorolt hiányosságok kiküszöbölésével olyan lengőkaros hajtás létrehozása, amely biztosítja könnyű kivitelű elkészíthetőségét és így alkalmazhatóvá válik elsősorban hordozható rezgőmozgást végző berendezésekben is.
Tömegkiegyenlítés úgy érhető például el, hogy két azonos nagyságú tömeget azonos sebességgel ellentétes irányban mozgatunk, ahol a tömegek súlypontja közös hatásvonalon mozog úgy, hogy a rendszer eredő súlypontja nem változik. Felismerésünk értelmében ezért a hagyományos lengőkaros hajtást ilyen kéttömegű rendszerré kell átalakítani.
A kitűzött feladatot például súlyosztályozókban, száraz kőosztályozókban vagy fekvő szitaberendezésekben használható olyan lengőkaros hajtással oldottuk meg, amely alapkeretből, azon forgathatóan ágyazott vezetőrudakon mozgatható lengőkeretből, hajtótengelyt vagy excentertengelyt hajtó motorból és legalább egy, a hajtótengelyt vagy excentertengelyt a lengőkerettel összekötő hajtórúdból,illetve legalább egy a lengőkeret nyúlványán legördülő, az excentertengelyen elrendezett görgőkből áll. Továbbfejlesztésünk értelmében a lengőkaros hajtás legalább egy vezetőrúdja a lengőkeret egyik végén, az alapkerethez való rögzítési helyen kiképzett forgásponton túlnyúlóan meg van hosszabbítva, és a hajtótengely vagy excentertengely a meghosszabbított vezetőrúd végén van az elmozdulását tekintve középhelyzetű vezetőrúd középvonalának és a lengőkeret súlypontján átmenő, rezgésirányt meghatározó normálisnak a metszéspontjában van ágyazva, ahol a lengőkeret tömegének és a vezetőrúd lengőkereten való felerősítési pontja és a vezetőrúd alapkereten való felerősítési forgáspontja közötti távolságnak a szorzata 20% tűréstartományon belül megegyezik a hajtótengely vagy excentertengely és adott esetben az azon elrendezett kiegyenlítősúlyok kiegyenlítő tömegének és a vezetőrúd alapkereten való felerősítési forgáspontja valamint
-2HU 199715 Β a vezetőrudakon ágyazott hajtótengely vagy excentertengely középvonala közötti távolság szorzatával.
A találmány szerinti lengőkaros hajtás egyik fő előnye, hogy segítségével a rezgőmozgást végző berendezések lényegében változatlan alkatrészekből építhetők fel, mint a találmány szerinti tőmegkiegyenlítést nem tartalmazó berendezések. Éppen ezért gazdaságosnak tekinthető és kis helyet foglal el.
A széles körben használt lengőkaros hajtást kéttömegű rendszerré alakítottuk, amenynyiben a hajtótengely vagy excentertengely ágyazását nem az alapkereten, hanem az egyik vezetőrúd végén, a vezetőrúd alapkerethez való rögzítési helyükön kiképzett forgásponton túlnyúló meghosszabbításán rendeztük el, és a teljes hajtáselrendezést úgy toltuk el, hogy a lengőkeret súlypontját és a hajtótengely vagy excentertengely súlypontját összekötő egyenes merőlegesen áll a vezetőrudak síkjára.
A találmány szerinti tömegkiegyenlítő szerkezet egy előnyös kiviteli alakja értelmében a motor szíjhajtáson keresztül áll a hajtótengellyel vagy excentertengellyel hajtáskapcsolatban, ahol a hajtótengellyel vagy excentertengellyel párhuzamosan húzódó motortengely metszi a középhelyzetű vezetőrúd középvonalát. Ezzel a szíjhajtást tartalmazó elrendezéssel a motortengely és a hajtótengely vagy excentertengely közötti tengelytávolság megközelítően állandó értéken tartható.
Annak érdekében, hogy lehetővé tegyük a hajtómotor tetszés szerinti elhelyezését, a találmány szerinti lengőkaros hajtás egy toyábbi előnyös kiviteli alakja értelmében a szíjhajtás hajtótengelyen vagy excentertengelyen felerősített szíjtárcsája excentrikus aggyal rendelkezik, ahol a szíjtárcsa excentritása a, hajtótengely vagy excentertengely fél lengésamplitudójának és a középhelyzetű vezetőrúd középvonala és a motor motortengelyét a hajtótengellyel vagy excentertengelylyel összekötő egyenes által bezárt szög szinuszának szorzatával egyezik meg.
A találmányt az alábbiakban a rajz segítségével ismertetjük részletesebben, amelyen a tömegkiegyenlítő szerkezet példakénti kiviteli alakját tüntettük fel.
A rajzon az
1. ábra a találmány szerinti lengőkaros hajtás egy lehetséges kiviteli alakjának oldalnézete, a
2. ábrán egy további lehetséges kiviteli alak részletének oldalnézete látható, a
3. ábrán egy harmadik lehetséges kiviteli alak részletét tüntettük fel, a 4 ábra az 1. ábra szerinti lengőkaros hajtás részletét mutatja előlnézetben, és az
5. ábrán a találmány szerinti lengőkaros hajtás excenteres kapcsolatának kialakítására mutatunk példát.
Az 1. ábrán bemutatott kiviteli alak esetében 5 lengőkeret csuklósán van 3, 4 vezetőrudakban ágyazva, amelyek 6 alapkerettel vannak 7, 8 forgáspontokon keresztül összekötve. A 4 vezetőrúd a 7 forgásponton túlnyúlóan van kiképezve és a túlnyúló rész végén 1 hajtótengely van ágyazva. Az 1 hajtótengely 2 hajtórúdon keresztül van az 5 lengőkerettel összekapcsolva. Az 1. ábrán bemutatott kiviteli alak esetén m2 kiegyenlítő tömeg azonos nagyságú, mint az 5 lengőkeret mozgatott m, tömege és az m2kiegyenlítő tömeget az 1 hajtótengely testesíti meg. Az m2 kiegyenlítő tömeg máshol például a 4 vezetőrúdon is rögzíthető. Az m2 kiegyenlítő tömeg súlypontjának a központban, azaz az 1 hajtótengely forgástengelyében kell lennie.
A 4 vezetőrúd három 7, 12 forgáspontja, melyek közül egyiket az 1 hajtótengely középpontja képez, egy egyenesen fekszik és szimmetrikusan van elrendezve, úgy hogy az 5 lengőkereten kialakított 12 forgáspont és a 6 alapkereten kiképzett 7 forgáspont közötti a, távolság megegyezik a 7 forgáspont és az 1 hajtótengely középpontja közötti a2 távolsággal. Ezért a 6 alapkeret 7 forgáspontjában kialakított ágyazásban rezgéscsomópont alakul ki. A 4 vezetőrúd vezérlőfunkciót tölt be és elsősorban az 5 lengőkeret m, tömege és az m2 kiegyenlítő tömeg súlyerejének felvételére szolgál. Egyébként az egész lengőkaros hajtásra ugyanazok az alapszabályok érvényesek, mint minden más ismert, kinematikailag helyesen elrendezett lengőkaros hajtásra, azaz a W rezgésirány merőleges a 4 vezetőrúd helyzetére, az erőbevezetés a rendszerbe rezgésirányban történik és az erő hatásvonala keresztülhalad az 5 lengőkeret s, súlypontján.
A bemutatott lengőkaros hajtás működtetésére ismert módon 19 motor szolgál, amely a 6 alapkerettel együtt szilárdan van a talajon rögzítve. A 19 motor hajtó 20 szíjtárcsája 18 ékszíjon keresztül van az 1 hajtótengellyel összeerősített hajtott 13 szíjtárcsával összekötve és a hajtó 20 szíjtárcsa forgáspontja a középhelyzetű 4 vezetőrúd M középvonalának meghosszabbításába esően van kialakítva.
A 2. ábrán bemutatott kiviteli alak esetében 1’ excentertengelyen 9 görgő van ágyazva, amely az 5 lengőkeret 10 nyúlványával működik együtt. Az Γ excentertengely ennél a kiviteli alaknál is a meghosszabbított 4 vezetőrúd túlnyúló végén van ágyazva, amely a 6 alapkerettel 7 forgásponton keresztül áll összeköttetésben. Természetesen lehetőség van arra is, hogy az Γ excentertengelyen elhelyezett 9 görgő magán az 1 excentertengelyen gördüljön le egy olyan görgő, amely például az 5 lengőkeret 10 nyúlványára van felerősítve. A 2. ábra szerinti kiviteli alaknál mindenesetre szükség van olyan visszaállító erőre, például a rajzon látható 11 rugóra, amely legalább akkora, mint a fellépő legnagyobb tömegerő. Jelen esetben a 11 rugó tekercsrugó, amely egyik végével a 4 vezetőrúd alsó végéhez csatlakozik, másik vége a 3
-3HU 199715 Β vezetőrúdhoz felerősített merev vezetőlemezen ütközik fel, míg az 5 lengőkeret 10 nyúlványa a 11 rugó középső tartományához van erősítve, és így rugalmasan, állandóan a 9 görgővel érintkezik.
A 3. ábrán látható kiviteli alak esetében 0° hajítási szögű 5 lengőkeret olyan könyökrésszel van ellátva, amely biztosítja a 4 vezetőrúd vezérlőfunkcióját. A 4 vezetőrúd középvonalát tartalmazó sík merőleges a W rezgésirányra. Az 5 lengőkeret ennél a kiviteli alaknál is a 4 vezetőrúdban van ágyazva. A 4 vézetőrúd a 6 alapkerettel a 7 forgásponton keresztül van összekötve és egyik vége az 1 hajtótengely ágyazásaként szolgál. Az 1 hajtótengely az 5 lengőkerettel a 2 hajtórúdon keresztül áll összeköttetésben.
A lengőkaros vagy excenter mechanizmus hajtása a kis tömeg (és természetesen) a költségek miatt célszerűen szíjhajtással történik.
A 4. ábrán látható lengőkaros hajtás elölnézetét mutatjuk be. Eszerint az előnyös kiviteli alak szerint az 1 hajtótengely lépcsősen lecsökkenteti végein golyóscsapággyal vannak a 4 vezetőrudak ágyazva, amelyek rugalmas gumibakokban vannak az 5 lengőkereten és a 6 alapkereten a 7, 12 forgáspontokban rögzítve. Az 1 hajtótengely lecsökkenteti átmérőjű végeinek egyikére van a .hajtott 13 szíjtárcsa 14 ékkel elfordulásmentesen felékelve, és a 13 szíjtárcsát leesés ellen 16 csavarral az 1 hajtótengelyhez rögzített 15 alátét rögzíti. Az 1 hajtótengelyen 17 excentrikus agy van felhúzva és ezen a 17 excentrikus agyon van a másik végén az 5 lengőkerethez csatlakoztatott 2 hajtókar vége rögzítve. A 13 szíjtárcsát a 19 motor 20 szíjtárcsájáról érkező 18 ékszíj hajtja meg.
Az 5. ábrán a találmány szerinti lengőkaros hajtás excenteres kapcsolatának kialakítására mutatunk be másik példát. Ennél a megoldásnál a hajtott 13 ékszíjtárcsa a
4. ábrán bemutatott kiviteli alaktól eltérően saját maga rendelkezik excentrikus aggyal, ahol a 13 ékszíjtárcsa E excentricitását az 1 hajtótengely fél T lengésampitudójának és a középhelyzetű 4 vezetőrúd M középvonala és a 19 motor motortengelyét az 1 hajtótengellyel összekötő egyenes által bezárt β szög szinuszának szorzata adja.
Mint látható, a 19 motor elrendezését az 1 hajtótengely rezgésiránya annyiban korlátozza csupán, hogy a 19 motor tengelyének távolsága az 1 hajtótengelyhez viszonyítva megközelítőleg állandó értékű kell hogy legyen. A hajtó 20 szíjtárcsa forgáspontjának a középhelyzetű 4 vezetőrúd M középvonalának meghosszabbításába esik.
Ha a 19 motort más tetszőleges helyzetben kívánjuk rögzíteni, a hajtott 13 szíjtárcsát kell excentrikusán kiképezni, minek következtében a 13 szíjtárcsa középpontja és az 1 hajtótengely középpontja egymást ke6 resztező irányban rezegnek. Az említett két elem pályája által bezárt β szög tetszőleges értékűre választható és a 13 szíjtárcsa E excentricitásának mértéke határozza meg.
Claims (4)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Lengőkaros hajtás, elsősorban súlyosztályozókhoz, száraz kőosztályozókhoz vagy10 fekvő szitaberendezésekhez, amely alapkeretből, azon forgathatóan ágyazott vezetőrudakon mozgatható lengőkeretből, hajtótengelyt vagy excentertengelyt hajtó motorból és legalább egy, a hajtótengelyt vagy excenterten15 gelyt a lengőkerettel összekötő hajtórúdból illetve legalább egy, a lengőkeret nyúlványán legördülő, az excentertengelyen elrendezett görgőből áll, azzal jellemezve, hogy a tömegkiegyenlített lengőkaros hajtás legalább20 egy vezetőrúdja (4), a lengőkeret (5) egyik végén, az alapkerethez (6) való rögzítési helyen kiképzett forgásponton (7) túlnyúlóan meg van hosszabbítva és a hajtótengely (1) vagy az excentertengely (1’) a meghosszabbí25 tott vezetőrúd (4) végén, az elmozdulását tekintve középhelyzetű vezetőrúd (4) középvonalának (M) és a lengőkeret (5) súlypontján (s,) átmenő, rezgésirányt (W) meghatározó normálisnak a metszéspontjában van ágyazva, ahol a lengőkeret (5) tömegének (m,) és a vezetőrúd (4) lengőkereten (5) való forgáspontja (12) és a vezetőrúd (4) alapkereten (6) való forgáspontja (7) közötti távolságnak (a,) a szorzata 20% tü35 réstartományon belül megegyezik a hajtótengely (1) vagy excentertengely (Γ) és adott esetben az azon elrendezett kiegyenlítősúlyok kiegyenlítőtömegének (m2) és a vezetőrúd (4) alapkereten (6) kiképzett forgáspontja 40 (7) valamint a vezetőrúdban (4) ágyazott hajtótengely (1) vagy excentertengely (Γ) középvonala közötti távolság (a2) szorzatával.
- 2. Az 1. igénypont szerinti lengőkaros hajtás, azzal jellemezve, hogy a motor (19)45 szíjhajtáson át áll a hajtótengellyel (1) vagy excentertengellyel (1’) hajtáskapcsolatban, ahol a hajtótengellyel (1) vagy excentertengellyel (Γ) párhuzamosan húzódó motortengellyel metszi a középhelyzetű vezetőrúd (4) középvonalát (M).
- 3. A 2. igénypont szerinti lengőkaros hajtás, azzal jellemezve, hogy a szíjhajtás hajtótengelyen (1) vagy excentertengelyen (Γ) felerősített szíjtárcsája (13) excentrikusán van kiképezve, és a szíjtárcsa (13) excentricitása (E) a hajtótengely (1) vagy excentertengely (1’) fél lengésamplitudójának (T) és a középhelyzetű vezetőrúd (4) középvona60 la (M) és a motor (19) motortengelyét a hajtótengellyel (1) vagy excentertengellyel (Γ) összekötő egyenes által bezárt szög (β) szinuszának szorzatával egyenlő.
- 4 lap
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AT0130386A AT386360B (de) | 1986-05-15 | 1986-05-15 | Massenausgleich fuer schwingantriebe |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT45413A HUT45413A (en) | 1988-07-28 |
HU199715B true HU199715B (en) | 1990-03-28 |
Family
ID=3510968
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU872190A HU199715B (en) | 1986-05-15 | 1987-05-15 | Mass balancing device |
Country Status (11)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4807487A (hu) |
EP (1) | EP0247025B1 (hu) |
AT (1) | AT386360B (hu) |
CZ (1) | CZ348387A3 (hu) |
DE (1) | DE3780867D1 (hu) |
DK (1) | DK237087A (hu) |
ES (1) | ES2000433A4 (hu) |
GR (1) | GR880300071T1 (hu) |
HU (1) | HU199715B (hu) |
SU (1) | SU1727537A3 (hu) |
TR (1) | TR23565A (hu) |
Families Citing this family (15)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5404996A (en) * | 1992-06-23 | 1995-04-11 | Carrier Vibrating Equipment, Inc. | Vibratory drive system for a vibratory conveyor apparatus and a conveyor apparatus having same |
US20050274654A1 (en) * | 2004-04-15 | 2005-12-15 | Sukovaty Louis G | Method and apparatus for sifting soil |
US8747084B2 (en) | 2010-07-21 | 2014-06-10 | Aperia Technologies, Inc. | Peristaltic pump |
CN103402793B (zh) | 2010-07-21 | 2016-01-20 | 阿佩利亚科技公司 | 轮胎充气系统 |
EP2828103B1 (en) | 2012-03-20 | 2017-02-22 | Aperia Technologies | Tire inflation system |
CN102836819A (zh) * | 2012-09-24 | 2012-12-26 | 红云红河烟草(集团)有限责任公司 | 一种并联式烟丝分流筛分装置 |
US10144254B2 (en) | 2013-03-12 | 2018-12-04 | Aperia Technologies, Inc. | Tire inflation system |
US9604157B2 (en) | 2013-03-12 | 2017-03-28 | Aperia Technologies, Inc. | Pump with water management |
US11453258B2 (en) | 2013-03-12 | 2022-09-27 | Aperia Technologies, Inc. | System for tire inflation |
BE1021871B1 (nl) * | 2014-04-23 | 2016-01-22 | Cnh Industrial Belgium Nv | Maaidorser. |
US9682599B1 (en) | 2015-12-09 | 2017-06-20 | The Goodyear Tire & Rubber Company | On-wheel air maintenance system |
US10189320B2 (en) | 2015-12-09 | 2019-01-29 | The Goodyear Tire & Rubber Company | On-wheel air maintenance system |
CN109952237B (zh) | 2016-09-06 | 2022-08-26 | 阿佩利亚科技公司 | 用于轮胎充气的系统 |
US10406869B2 (en) | 2017-11-10 | 2019-09-10 | Aperia Technologies, Inc. | Inflation system |
US11642920B2 (en) | 2018-11-27 | 2023-05-09 | Aperia Technologies, Inc. | Hub-integrated inflation system |
Family Cites Families (14)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
NL43923C (hu) * | 1900-01-01 | |||
CH31352A (de) * | 1904-05-17 | 1905-03-31 | Georg Niederer | Einrichtung an Kurbelgetrieben zur Ausbalancierung einer hin- und herbewegten Masse |
CH79548A (de) * | 1918-03-08 | 1919-04-16 | Oskar Soder | Einrichtung zum Ausgleichen der Massenwirkung von geradlinig durch Kurbelgetriebe hin- und herbewegten Massen, insbesondere Plansichtern |
US1577310A (en) * | 1923-12-03 | 1926-03-16 | Sutton Henry Moore | Mounting for shaker screens or the like |
DE630002C (de) * | 1934-07-11 | 1936-05-18 | Humboldt Deutzmotoren A G | Haengelenker fuer Siebe, Foerdereinrichtungen o. dgl. |
FR838609A (fr) * | 1937-06-02 | 1939-03-10 | Westfalia Dinnendahl | Tamis ou dispositif transporteur |
US2258217A (en) * | 1940-04-11 | 1941-10-07 | Robins Conveying Belt Co | Gyratory apparatus |
GB642844A (en) * | 1948-03-22 | 1950-09-13 | Edward Taylor | Improvements in and relating to vibrating screens |
DE869591C (de) * | 1951-11-27 | 1953-03-05 | Schuechtermann & Kremer Baum A | Schwingsieb |
US3250380A (en) * | 1964-10-07 | 1966-05-10 | Harper Inc Allen | Vibrating conveyors |
DD103395A1 (hu) * | 1973-03-05 | 1974-01-20 | ||
DE2318392C3 (de) * | 1973-04-12 | 1978-04-27 | Rhewum Rheinische Werkzeug- Und Maschinenfabrik Gmbh, 5630 Remscheid | Schwingantrieb |
DE2443370C2 (de) * | 1974-09-11 | 1982-09-16 | Klöckner-Humboldt-Deutz AG, 5000 Köln | Schwingsieb mit Unwuchtantrieb |
US4255254A (en) * | 1979-11-19 | 1981-03-10 | Faunce And Associates, Inc. | Delayed counterweight vibrator apparatus |
-
1986
- 1986-05-15 AT AT0130386A patent/AT386360B/de not_active IP Right Cessation
-
1987
- 1987-05-11 DK DK237087A patent/DK237087A/da not_active Application Discontinuation
- 1987-05-14 DE DE8787890099T patent/DE3780867D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1987-05-14 US US07/050,539 patent/US4807487A/en not_active Expired - Fee Related
- 1987-05-14 SU SU874202618A patent/SU1727537A3/ru active
- 1987-05-14 CZ CS873483A patent/CZ348387A3/cs unknown
- 1987-05-14 ES ES87890099T patent/ES2000433A4/es active Pending
- 1987-05-14 EP EP87890099A patent/EP0247025B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1987-05-15 HU HU872190A patent/HU199715B/hu not_active IP Right Cessation
- 1987-05-15 TR TR347/87A patent/TR23565A/xx unknown
-
1988
- 1988-10-21 GR GR88300071T patent/GR880300071T1/el unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
GR880300071T1 (en) | 1988-10-21 |
DK237087D0 (da) | 1987-05-11 |
TR23565A (tr) | 1990-04-03 |
US4807487A (en) | 1989-02-28 |
EP0247025A2 (de) | 1987-11-25 |
ATA130386A (de) | 1988-01-15 |
DK237087A (da) | 1987-11-16 |
HUT45413A (en) | 1988-07-28 |
ES2000433A4 (es) | 1988-03-01 |
EP0247025B1 (de) | 1992-08-05 |
AT386360B (de) | 1988-08-10 |
EP0247025A3 (en) | 1990-01-17 |
CZ348387A3 (en) | 1995-12-13 |
DE3780867D1 (de) | 1992-09-10 |
SU1727537A3 (ru) | 1992-04-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
HU199715B (en) | Mass balancing device | |
US4712439A (en) | Apparatus for producing a force | |
JP2001513416A (ja) | ドライシェービング装置 | |
US4088223A (en) | Amplitude and frequency adjustable vibration generator | |
JP2001164453A (ja) | 繊維ウエブのニードルパンチ装置 | |
FI3520909T3 (fi) | Tärinänmuodostusmekanismi täryseulalaatikkoa varten | |
JP2006306519A (ja) | 縦振動パーツ整列機 | |
US4469592A (en) | Power sieve with screen beaters | |
GB2272689A (en) | Balanced drive for reciprocating folding blade | |
US2725984A (en) | Vibratory conveyors | |
US4757734A (en) | Balancing means in a punching machine | |
US2208596A (en) | Reciprocating screen | |
US2402340A (en) | Screen | |
US5095793A (en) | Cutter drive vibration dampening system | |
JP2846142B2 (ja) | パンチプレスの質量力平衡装置 | |
JP2001191029A (ja) | 振動装置用のモータ台および振動装置 | |
US6298978B1 (en) | Reversing natural frequency vibratory conveyor system | |
KR900000337B1 (ko) | 왕복동기계의 밸런서 | |
US5163336A (en) | Vibration device | |
CN109530220A (zh) | 一种振动式摇摆筛 | |
US1995435A (en) | Vibrating screen | |
CN114146902A (zh) | 一种振动筛减共振偏心块及振动电机 | |
US2178813A (en) | Mechano-vibratory apparatus | |
US4370226A (en) | Sifting machine | |
US2355131A (en) | Grading machine |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |