CZ348387A3 - Mass balancing for vibration drives - Google Patents

Mass balancing for vibration drives Download PDF

Info

Publication number
CZ348387A3
CZ348387A3 CS873483A CS348387A CZ348387A3 CZ 348387 A3 CZ348387 A3 CZ 348387A3 CS 873483 A CS873483 A CS 873483A CS 348387 A CS348387 A CS 348387A CZ 348387 A3 CZ348387 A3 CZ 348387A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
crankshaft
eccentric shaft
rods
frame
oscillating frame
Prior art date
Application number
CS873483A
Other languages
English (en)
Inventor
Johann Seidl
Original Assignee
Heid Ag Maschf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Heid Ag Maschf filed Critical Heid Ag Maschf
Publication of CZ348387A3 publication Critical patent/CZ348387A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B07SEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS; SORTING
    • B07BSEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS BY SIEVING, SCREENING, SIFTING OR BY USING GAS CURRENTS; SEPARATING BY OTHER DRY METHODS APPLICABLE TO BULK MATERIAL, e.g. LOOSE ARTICLES FIT TO BE HANDLED LIKE BULK MATERIAL
    • B07B1/00Sieving, screening, sifting, or sorting solid materials using networks, gratings, grids, or the like
    • B07B1/42Drive mechanisms, regulating or controlling devices, or balancing devices, specially adapted for screens
    • B07B1/44Balancing devices
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16FSPRINGS; SHOCK-ABSORBERS; MEANS FOR DAMPING VIBRATION
    • F16F15/00Suppression of vibrations in systems; Means or arrangements for avoiding or reducing out-of-balance forces, e.g. due to motion
    • F16F15/22Compensation of inertia forces
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T74/00Machine element or mechanism
    • Y10T74/18Mechanical movements
    • Y10T74/18056Rotary to or from reciprocating or oscillating
    • Y10T74/18064Head motions

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Aviation & Aerospace Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Road Paving Machines (AREA)
  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Apparatuses For Generation Of Mechanical Vibrations (AREA)

Description

Autor vynálezu SEIDL JOHANN, HANETAL (RAKOUSKO)
Majitel patentu MASCHTNINFABRIK HEID AKTIíNGESELLSCHAFT, STOCKERAU (RAKOUSKO)
Název vynálezu Vyvážení hmot pro vibrační pohony
Přihlášeno /4- 05 87 PV -87«S
Právo přednosti od 15 05 86 (A/1303/86) RAKOUSKO
PV34-83-W
- 2 Vynález se týká vyvážení hmot pro vibrační pohony, zejména v třídičích, odkaménkovačích nebo plochých sítových strojích, které sestávají v podstatě z kmitavého rámu, pohyblivého na táhlech, uložených otočně na základním rámu, z motoru^pohánějícího klikový nebo výstředníkový hřídelja nejméně z jedné ojnice, spojující klikový hřídel a kmitavý rám, případně nejméně z jedné kladky, odvalující se po nástavci kmitavého rámu a uložené na výstředníkovém hřídeli.
Dosavadní známé klikové a výstředníkové pohony, které jsou uspořádány v nejrůznějších strojích, namáhají základní rám strojů a základ, na kterém jsou stroje uloženy, reakčními silami, které jsou výsledkem hmotnosti pohyblivých dílů násobené maximálním zrychlením. Jednoduchá konstrukce a přesnost kmitavých pohybů^jak pokud jde o smysl kmitání^tak o amplitudu^opravňují sice jejich použití, avšak výkon je silně omezen zatížením okolí, to znamená strojních součástí a základu^ve srovnání SC zatížitelností součástí klikového pohonu.
Tato okolnost se projevuje obzvláště nepříznivě u strojů s vibračním pohonem, u kterých se prostorová poloha strojních součástíjuvedených do kmitavého pohybuj musí měnit během provozu, například při nezbytných nastavovacích pochodech presévacích a podobných strojů. U dosavadníh známých strojů s vibračním pohonem lze tedy provádět přestavovací pochody většinou pouze při zastavení. Přitom jsou nároky na konstrukci k zastavení vibrujících strojních součástí v rámu stroje a ke spolehlivému přenosu nevyvážených hmotových sil do základu velmi značné. Ovládání nevyvážených sil je problematické i u mobilních vibračních strojů. Velká vlastní hmotnost .strojů a jejich stabilní podepření je proto zcela nezbytná. Výkonné vibrační pohony ve spojení s lehkou konstrukcí představují kombinaci, která j ^Uskutečnitelná právě v důsledku nevyvážených sil.
Úkolem vynálezu je odstranit tyto nevýhody a vytvořit vibrační pohon tak, aby neměl zmíněn/ nedostatky.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že táhla jsou na jednom konci kmitavého rámu prodloužena za místo nakloubení na základním rámu a na koncích prodloužených táhel je uložen klikový nebo výstředníkový hřídel a to v průsečíku prodloužení střední čáry střední polohy táhel a normály v této střední čáře, procházející těžištěm kmitavého rámu, přičemž součin hmoty kmitavého rámu a vzdálenosti mezi místem nakloubení táhel na kmitavém rámu a místem nakloubení táhel na základním rámu je stejně velký jako součin hmoty klikového nebo výstředníkového hřídele s^ na něm uloženými^vyrovnávacími zavážími a vzdálenosti mezi místem nakloubení táhel na základním rámu a střední čarou hřídele^uloženého v táhlech.
Vyrovnání hmot pro vibrační pohony podle vynálezu má tu výhodu, že stroje, které jsou jím vybaveny, sestávají v podstatě Be stejných konstrukčních dílů jako analogické stroje bez vyrovnání hmoty. Vyznačují se proto vysokou hospodárností a malými prostorovými nároky.
Vyvážení hmoty se dosáhne například tehdy, když se dvě hmoty o stejné velikosti pohybují v opačném směru stejnou rychlostí a jejich těžiště leží na čáře, takže celkové těžiště systému je v klidu. Podle vynálezu se tedy běžný vibrační pohon převádí na dvoutělesovou mechanickou oscilační soustavu, přičemž uložení klikového nebo výstředníkového hřídele je umístěno místo v základním rámu na konci prodloužení táhel za jejich bod otáčení v základním rámu, a celkové uspořádání pohonu se posouvá tak dlouho, až spojnice těžišt kmitavého rámu a klikového nebo výstředníkového hřídele je kolmá k rovině táhla.
Podle dalšího význaku vynálezu probíhá přenos síly z motoru na klikový nebo výstředníkový hřídel přes řemenový převod, přičemž střední čára hřídele motoru, rovnoběžného s klikovým nebo výstředníkovým hřídelem, protíná jiředbí Sáru střední polohjr táhel. V důsledku takového uspořádání řemenového převodu zůstává vzdálenost mezi hřídelem motoru a osou klikového nebo výstředníkového hřídele přibližně konstantní.
Aby mohl mít hnací motor libovolnou polohu, má podle vynálezu řemenice^uspořádaná na klikovém nebo výstředníkovém hřídeli^ pro pohon řemene výstředný náboj, přičemž výstřednost řemenice je rovná polovině amplitudy výkyvu klikového nebo výstředníkového hřídele, násobené sinem úhlu, sevřeného střední čarou střední polohy táhel a spojnicí osy hřídele motoru a osy klikového •nebo výstředníkového hřídele.
Vynález bude vysvětlen na základě výkresů, kde obr. 1 až 3 znázorňují tři příklady provedení vyvážení hmot podle vynálezu schematicky v bokorysném pohledu.
, . „ Podle, obr. 1 je kmitavý rám ^uložen kloubově rna táhlech která jsou spojena se základním rámem j5 v místech Σβ/8 nakloubení. Táhla 4 jsou prodloužena za místa 2 nakloubení a na koncích prodloužených táhel je uložen klikový hřídel JL. Klikový hřídel 1. je spojen s kmitavým rámem £ ojnicemi 2, V provedení podle obr. 1 má vyrovnávací hmota m| stejnou velikost jako pohybující se hmoty kmitavého rámu £ a ztělesňuje ji klikový hřídel JL
- 6 Mohla by být rovněž upevněna nehybně na táhlech V každém případě leží těžiště vyrovnávací hmoty m2 ve středu, to znamená na ose otáčení klikového hřídele JL.
Tři body otáčení v táhlech 5 le^í na přímce a jsou rozmístěny souměrně, takže v ložisku v místě 2 nakloubení na základním rámu j5 vzniká uzel kmitů. Táhla 4 plní řídicí funkce a zachycují především síly^vznikající hmotností obou hmot. Jinak platí stejné základní předpoklady jako pro každý kinematicky správně uspořádaný klikový pohon, to znamená směr kmitání kolmý k poloze táheljpůsobení síly v systému ve směru kmitání a nositelka vektoru síly prochází těžištěm hmoty^ uváděné do pohybu.
V provedení podle obr. 2 je na výstředníkovém hřídeli 1.* uložena kladka 2, která působí na nástavec 10 kmitavého rámu Výstředníkový hřídel 1* je i v tomto provedení uložen na koncích prodloužených táhel která jsou spojena se základním rámem 6 v místech 2 nakloubení a v nichž je uložen kmitavý rám Rovněž je možné, aby místo uložení kladky 2 na výstředníkovém hřídeli 1* se po tomto výstředníkovém hřídeli 1* odvalovala kladka, uspořádaná na nástavci sítového rámu. V provedení podle obr. 2 je nezbytné, aby byla k dispozici vratná síla, například pružina 11, odpovídající alespoň největší hmotové síle.
V provedení podle obr. 3 s elevačním úhlem 0 0 je na kmitavém rámu 2 uspořádáno zalomení, aby byla zajištěna řídicí funkce táhel Protože střední Sára táhel J. leží v rovině, která je kolmá ke směru W, kmitání, je i v tomto provedení kmitavý rám 2 uložen v táhlech £. Táhla £ jsou spojena se základním rámem & v místech 2. nakloubení a tvoří na jednom konci ložisko pro klikový hřídel 1. Klikový hřídel 1 je spojen s kmitavým rámem 2 ojnicí 2.
Pohon klikového nebo výstředníkového mechanismu je proveden v důsledku nepatrné hmotnosti a z ekonomických důvodů účelně jako řemenový pohon.
Uspořádání hnacího motoru je přitom omezeno směrem kmitání klikového hřídeleív tom smyslu, že vzdálenost osy hřídele motoru a osy klikovéhoYnebo výstředníkového hřídele£má zůstávat přibližně konstantní. Střed otáčení hnací řemenice musí ležet v prodloužení střední čáry táhel .£ ve střední poloze.
Když je nezbytná jiná, libovolná poloha hnacího motoru, musí mít poháněná řemenice náboj s výstředným otvorem, takže střed řemenice a střed hřídele kmitají vzájemně kolmo. Úhel, který svírají obě dráhy, je libovolný a je určen výstředností řemenice.
PV3423-Í?

Claims (3)

1. Vyvážení hmot pro vibrační pohony, s výhodou v třídičích, odkaménkovačích a plochých sítových strojích, sestávající v podstatě z kmitavého rámu, pohyblivého na táhlech^uložených otočně v základním rámu, z motoru^ pohánějícího klikový nebo výstředníkový hřídel^ a nejméně z jedné ojnice, spojující klikový hřídel a kmitavý rám, případně nejméně z jedné kladky, odvalující se na nástavci kmitavého rámu a uložené na výstředníkovém hřídeli, vyznačené tím, že táhla (4) jsou na jednom konci kmitavého rámu (5) prodloužena za svá místa 00 nakloubení v základním rámu (6) a na koncích prodloužených táhel (4) je uložen klikový nebo výstředníkový hřídel (1, 1*) a to v průsečíku prodloužení střední čáry (M) střední polohy táhel (4) a normály jt této střední (Μ), procházei jící těžištěm (sp kmitavého rámu (5), přičemž součin hmoty (mp kmitavého rámu (5) a vzdálenosti (a1) mezi místem nakloubení (12) táhel (4) na kmitavém rámu (5) a místem (7) nakloubení táhel (4) na základním rámu (6) se rovná součinu hmoty (m2) klikového nebo výstředníkoveho hřídeleysj na něm uloženými^vyrovnávacími závažími a vzdálenosti (a2) (mezi místem (7) nakloubení táhel (4) v základním rámu (6) a střední čárjjfl hřídele (1, 1*), uloženého v táhlech (4).
2. Vyvážení hmot pro Wtwcnf pefcowy podle nároku 1, vyznačené tím, že^přenos síly^z motoru na klikový nebo výstředníkový hřídel (1, 1*) je»proveden řemenovým převodem, přičemž střední čára hřídele motoru, rovnoběžného s klikovým nebo výstředníkovým hřídelem (1, 1*), protíná střední čáru (M) střední polohy táhel (4).
3. Vyvážení hmot pro y/£rací»/z pohony podle fcdrojtu 2, vyznačené tím, že řemenice^uložená na klikovém nebo výstředníkovém hřídeli (1, l*)^pro pohon řemene má výstředný náboj , přičemž· výstřednost řemenice se rovná polovině amplitudy kmitu klikového nebo výstředníkového hřídele (1, 1*), násobené sinem úhlu^sevřeného střední čarou (M) střední polohy táhel (4) a spojnicí osy hřídele motoru a osy klikového nebo výstředníkového hřídele (1, 1*).
*
CS873483A 1986-05-15 1987-05-14 Mass balancing for vibration drives CZ348387A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0130386A AT386360B (de) 1986-05-15 1986-05-15 Massenausgleich fuer schwingantriebe

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ348387A3 true CZ348387A3 (en) 1995-12-13

Family

ID=3510968

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS873483A CZ348387A3 (en) 1986-05-15 1987-05-14 Mass balancing for vibration drives

Country Status (11)

Country Link
US (1) US4807487A (cs)
EP (1) EP0247025B1 (cs)
AT (1) AT386360B (cs)
CZ (1) CZ348387A3 (cs)
DE (1) DE3780867D1 (cs)
DK (1) DK237087A (cs)
ES (1) ES2000433A4 (cs)
GR (1) GR880300071T1 (cs)
HU (1) HU199715B (cs)
SU (1) SU1727537A3 (cs)
TR (1) TR23565A (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5404996A (en) * 1992-06-23 1995-04-11 Carrier Vibrating Equipment, Inc. Vibratory drive system for a vibratory conveyor apparatus and a conveyor apparatus having same
US20050274654A1 (en) * 2004-04-15 2005-12-15 Sukovaty Louis G Method and apparatus for sifting soil
US8747084B2 (en) 2010-07-21 2014-06-10 Aperia Technologies, Inc. Peristaltic pump
WO2012012617A2 (en) 2010-07-21 2012-01-26 Aperia Technologies Tire inflation system
EP2828103B1 (en) 2012-03-20 2017-02-22 Aperia Technologies Tire inflation system
CN102836819A (zh) * 2012-09-24 2012-12-26 红云红河烟草(集团)有限责任公司 一种并联式烟丝分流筛分装置
US11453258B2 (en) 2013-03-12 2022-09-27 Aperia Technologies, Inc. System for tire inflation
US10144254B2 (en) 2013-03-12 2018-12-04 Aperia Technologies, Inc. Tire inflation system
US9604157B2 (en) 2013-03-12 2017-03-28 Aperia Technologies, Inc. Pump with water management
BE1021871B1 (nl) * 2014-04-23 2016-01-22 Cnh Industrial Belgium Nv Maaidorser.
US9682599B1 (en) 2015-12-09 2017-06-20 The Goodyear Tire & Rubber Company On-wheel air maintenance system
US10189320B2 (en) 2015-12-09 2019-01-29 The Goodyear Tire & Rubber Company On-wheel air maintenance system
MX2019002569A (es) 2016-09-06 2019-10-07 Aperia Tech Inc Sistema para inflado de neumáticos.
WO2020112686A1 (en) 2018-11-27 2020-06-04 Aperia Technologies, Inc. Hub-integrated inflation system

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL43923C (cs) * 1900-01-01
CH31352A (de) * 1904-05-17 1905-03-31 Georg Niederer Einrichtung an Kurbelgetrieben zur Ausbalancierung einer hin- und herbewegten Masse
CH79548A (de) * 1918-03-08 1919-04-16 Oskar Soder Einrichtung zum Ausgleichen der Massenwirkung von geradlinig durch Kurbelgetriebe hin- und herbewegten Massen, insbesondere Plansichtern
US1577310A (en) * 1923-12-03 1926-03-16 Sutton Henry Moore Mounting for shaker screens or the like
DE630002C (de) * 1934-07-11 1936-05-18 Humboldt Deutzmotoren A G Haengelenker fuer Siebe, Foerdereinrichtungen o. dgl.
FR838609A (fr) * 1937-06-02 1939-03-10 Westfalia Dinnendahl Tamis ou dispositif transporteur
US2258217A (en) * 1940-04-11 1941-10-07 Robins Conveying Belt Co Gyratory apparatus
GB642844A (en) * 1948-03-22 1950-09-13 Edward Taylor Improvements in and relating to vibrating screens
DE869591C (de) * 1951-11-27 1953-03-05 Schuechtermann & Kremer Baum A Schwingsieb
US3250380A (en) * 1964-10-07 1966-05-10 Harper Inc Allen Vibrating conveyors
DD103395A1 (cs) * 1973-03-05 1974-01-20
DE2318392C3 (de) * 1973-04-12 1978-04-27 Rhewum Rheinische Werkzeug- Und Maschinenfabrik Gmbh, 5630 Remscheid Schwingantrieb
DE2443370C2 (de) * 1974-09-11 1982-09-16 Klöckner-Humboldt-Deutz AG, 5000 Köln Schwingsieb mit Unwuchtantrieb
US4255254A (en) * 1979-11-19 1981-03-10 Faunce And Associates, Inc. Delayed counterweight vibrator apparatus

Also Published As

Publication number Publication date
DE3780867D1 (de) 1992-09-10
AT386360B (de) 1988-08-10
EP0247025A3 (en) 1990-01-17
US4807487A (en) 1989-02-28
HUT45413A (en) 1988-07-28
EP0247025A2 (de) 1987-11-25
GR880300071T1 (en) 1988-10-21
DK237087A (da) 1987-11-16
ES2000433A4 (es) 1988-03-01
HU199715B (en) 1990-03-28
DK237087D0 (da) 1987-05-11
SU1727537A3 (ru) 1992-04-15
ATA130386A (de) 1988-01-15
TR23565A (tr) 1990-04-03
EP0247025B1 (de) 1992-08-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ348387A3 (en) Mass balancing for vibration drives
JPH09175622A (ja) 2方向型の振動給送機或は振動コンベヤ
CN102187073A (zh) 多连杆式发动机
US4140028A (en) Vibration isolation system
US2958228A (en) Resonant vibration exciter
CA2468075A1 (en) Sifting device
US4469592A (en) Power sieve with screen beaters
US1947398A (en) Agitating machine
US4266434A (en) Rotating oscillatory motion power take-off
US2947183A (en) Vibration imparting mechanism
US2751262A (en) Resilient bearing support for balancing machines
KR900000337B1 (ko) 왕복동기계의 밸런서
CN101553625A (zh) 振动激励器
JPS62254999A (ja) パンチング機械の釣合い装置
US2222299A (en) Reciprocating screen
JPH0440075B2 (cs)
JPS6115003B2 (cs)
RU2410316C2 (ru) Вибрационный конвейер
US5163336A (en) Vibration device
US2421549A (en) Vibration damping device
US3038589A (en) Vibrating structure
US2974798A (en) Vibrating system
JP2000318822A (ja) 振動コンベヤ
SU1602581A1 (ru) Вибрационный сепаратор
JPS6030246Y2 (ja) 振動コンベア