HU199384B - Process for producing carboxylic acids - Google Patents

Process for producing carboxylic acids Download PDF

Info

Publication number
HU199384B
HU199384B HU862559A HU255986A HU199384B HU 199384 B HU199384 B HU 199384B HU 862559 A HU862559 A HU 862559A HU 255986 A HU255986 A HU 255986A HU 199384 B HU199384 B HU 199384B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
water
weight
oxygen
dimethyl ether
mixture
Prior art date
Application number
HU862559A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT44476A (en
Inventor
Ernst I Leupold
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of HUT44476A publication Critical patent/HUT44476A/hu
Publication of HU199384B publication Critical patent/HU199384B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/16Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by oxidation
    • C07C51/21Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by oxidation with molecular oxygen
    • C07C51/23Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by oxidation with molecular oxygen of oxygen-containing groups to carboxyl groups
    • C07C51/235Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by oxidation with molecular oxygen of oxygen-containing groups to carboxyl groups of —CHO groups or primary alcohol groups

Description

A találmány tárgya eljárás karbonsavak előállítására oly módon, hogy korlátozott, 0,01 t% alattitól 20 tömeg%-ig terjedő vízoldhatóságú primer alkoholokat víz és egy oldáskőzvetítő keverékében oxigénnel, platina katalizátor jelenlétében, oxidálunk.
Ismeretes, hogy primer alkoholoknak oxigénnel, platina katalizátor jelenlétében történő oxidálásával karbonsavakat lehet előállítani. A reakciót általában vízben, mint oldószerben játszatják le (3 342 858 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás, 3 799 977 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás, 2 936 123 sz. NSZK-beli nyilvánosságrahozatali irat).
A 3 407 220 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint az alkohol és a karbonsav korlátozott vízoldhatósága miatt oldószerként szénhidrogéneket alkalmaznak. Ennek az eljárásnak több hátránya van. A reakció csak az oxigén megnövelt parciális nyomása mellett megy végbe megfelelő reakciósebességgel; továbbá, ha szénhidrogéneket oxigén jelenlétében alkalmaznak, körültekintő biztonsági intézkedéseket kell alkalmazni, hogy a robbanás veszélye minél kisebb legyen.
A 4 238 625 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint oldószerként vizet alkalmaznak, és a keletkező karbonsavat először közvetlenül a megfelelő alkálisóvá alakítják. Az ehhez szükséges moláris mennyiségű bázisból és a karbonsav felszabadításához használt szervetlen savból keletkező só eltávolítása azonban jelentős költségnövekedéssel jár.
A 2 851 788 sz. NSZK-beli nyilvánosságrahozatali iratban azt javasolták, hogy korlátozott vízoldhatóságú primer alkoholokat — platinakatalizátor jelenlétében — oldásközvetítő alkalmazása mellett oxidáljanak, de konkrét adatokat az oldásközvetítő fajtájáról nem adtak meg.
A feladat tehát annak felderítése volt, hogy milyen oldásközvetítő alkalmas korlátozott vízoldhatóságú primer alkoholok oxigénnel történő oxidációjához vízben, platina katalizátor jelenlétében.
A megfelelő oldásközvetítőnek többféle tulajdonsággal kell rendelkeznie:
— a reakciófeltételek között inért, — a szokásos, 35—95°C közötti reakcióhőmérséklet mellett nem illékony, hogy a gőztérben a robbanásveszély kiküszöbölhetőlegyen, — könnyen eltávolítható legyen a reakciókeverékből.
A felsorolt, gazdasági szempontokból fontos tulajdonságok miatt a szokásos oldásközvetítők, mint a terc-butanol, aceton, dioxán, tetrahidrofurán az említett célra alkalmatlannak mutatkoztak.
A találmány tárgya tehát eljárás karbonsavak előállítására, melynek során korlátozott vízoldhatóságú primer alkoholokat oxidálunk víz és egy oldásközvetítő keveréké2 ben, platina katalizátor jelenlétében. Az eljárást az jellemzi, hogy oldásközvetítőként az (I) általános képletű étert alkalmazzuk, a képletben n értéke 1—4,
R, és R2 jelentése 1—4 szénatomos alkilcsoport.
A találmány szerinti eljárással vízben nehezen oldható alkoholokat is egyszerű módon és gazdaságosan lehet Oxidálni. E mellett a fentebb említett alkáli-hidroxid alkalmazása feleslegessé válik, igy a feldolgozás során szervetlen sók költséges eltávolítására nincs szükség.
Azokkal az eljárásokkal ellentétben, amelyeknél oldószerként valamilyen szénhidrogént, vagy oldásközvetítőként a reakció körülményei között illékony anyagot használnak, a találmány szerinti eljárást technikailag lényegesen egyszerűbben és biztonságosabban lehet megvalósítani, mivel a gőztérben az oxigén mellett főleg víz van jelen, így gyakorlatilag elkerülhető, hogy robbanásveszélyes gázkeverék keletkezik.
A találmány szerinti oldásközvetítők (I) általános képletű glikoléterek, a képletben n értéke 1—4, és R, valamint R2 jelentése
1—4 szénatomos alkilcsoport. Előnyösen alkalmazhatók a (II), (III) és (IV) képletű dimetil-, dietil- vagy metil-etil-éterek, elsősorban a dimetiléter. Különösen alkalmasak azok a glikoléterek, amelyek közömbösek, illékonyságuk csekély, könnyen elválaszthatók, mint a dietilén-glikol-dimetiléter és a trimetilén-glikol-dimetiléter.
Az (I) általános képletű glikoléterek közül azokat is lehet használni, amelyekbenπ értéke 4-nél nagyobb és/vagy az R, és R2 alkilcsoportok szénatomszáma 4-nél több, azonban a viszonylag magasabb forráspont miatt a desztillációs visszanyeréshez szükséges ráfordítási költség megnövekszik.
Oldásközvetítőként még egyéb étereket, mint pl. propilénglikol-étert vagy gyűrűs szerkezetű, ún. koronaétert is alkalmazhatunk, ha a felhasználhatóság és az ár tekintetében az eljárás gazdaságosnak bizonyul.
Az éter mennyisége a víz mennyiségéhez viszonyítva széles határok között ingadozhat. Olyan mennyiséget célszerű választani, hogy a reakció hőmérsékletén a bevitt alkohol teljesen feloldódjon. Ez azt jelenti, hogy a víz/oldásközvetítő tömegaránya általában 0,1 és 100 között van.
A találmány szerinti eljárással gyakorlatilag valamennyi, vízben korlátozottan, legfeljebb 20 tömeg%-ban oldható primer alkohol a megfelelő karbonsavvá oxidálható, tehát olyan alkoholok, amelyek n- és/vagy izo-alkil- és/vagy cikloalkil- és/vagy arilcsoportokat tartalmazhatnak, ezekben még kiegészítőleg heteroatomok is lehetnek.
Például a következő anyagokat alkalmazhatjuk: alifás alkoholok, mint l-pentanol, 2-metil-l-butanol, 3-metil-l-butanol, 2,2-dimetil' -1-propanol, 1-hexanol, 2-metil-l-pentanol,
-2HU 199384 Β
2-etil-l-butanol, 1-heptanol, 1-oktanol, 2-etil-1-hexanol, izooktanol, 1-nonanol, 1-dekanol,
1-undekanol, 1-dodekanol, 1-tridekanol, 1-tetradekanol, 1-pentadekanol, 1-hexadekanol,
1-heptadekanol, 1-oktadekanol, 1-nonadekanol, l-ejkozanol, 1-dokozanol, 1-tetrakozanol, 1-hexakozanol, 1-oktakozanol; glikol éterként azokat az (V) általános képletű vegyületeket alkalmazhatjuk, amelyek képletében R jelentése alkil-, cikloalkil- vagy arilcsoport n>l, mint butil-glikol, pentil-glikol, hexil-glikol, ciklohexil-glikol, 2-etil-hexil-glikol, fenil-glikol, o-szek-butil-fenil-glikol, p-nonil-fenil-glikol, hexil-diglikol, 2-etil-hexil-triglikol, fenil-poliglikol.
Az alkoholokat előnyösen a víz és az oldásközvetítö keverékében készített 10—50t%os oldat formájában alkalmazzuk. A koncentráció elvben kisebb is lehet, de akkor a reakciótermék elkülönítése költségesebb. Nagyobb koncentrációk esetén viszont a reakciósebesség jelentősen csökken.
A reakció hőmérséklete általában 20°C és 150°C között lehet, de adott esetben túlnyomást kell alkalmazni, hogy a magasabb hőmérsékletet elérhessük. Előnyösnek bizonyult a 35—95°C közötti tartomány, mert ebben különösen nagy szelektivitást és reaktivitást lehet elérni.
Oxidálószerként a tiszta oxigén előnyös, de használhatók az oxigén inért gázokkal alkotott keverékei is, mint pl. a levegő.
Platinakatalizátorként megfelelőek a kereskedelemben kapható hordozós katalizátorok, különösen az aktívszén 5—10 tőmeg% platinával.
Nincs szükség feltétlenül nyomás alkalmazására, azonban az oxigén-résznyomással a reakciósebesség is jelentősen növekszik. Az előnyös nyomástartomány 100 és 1000 kPa között van. Nagyobb nyomásnál — pl. 10 000 kPa-nál — a reakció még gyorsabban megy végbe; minden esetre a nagyobb reakciósebességből adódó előnyöket nagyobb beruházás szükségessége kompenzálhatja.
A találmány szerinti eljárást minden olyan készülékben meg lehet valósítani, amelyikben a reakciót folyadékbázisban végre lehet hajtani, túlnyomás alkalmazásával vagy anélkül.
A reakciókeveréket ismert módszerekkel fel lehet dolgozni, célszerűen desztillációval, melynek során általában először a víz és az oldáskőzvetítő, valamint az át nem alakult kiindulási anyag megy át és ezeket a reaktorba vissza lehet vezetni. A tisztasági fok feltételeitől függően a karbonsavat vagy közvetlenül, vagy egy desztillációs tisztítás után további feldolgozásnak lehet alávetni.
1. példa
200 g n-oktanot-(l) (oldhatósága vízben 0,01—0,05 t%), 175 g víz, 550 g diglikol-dimetil-éter és 50 g kereskedelmi katalizá4 tor (5% platina aktív szénen) keverékével töltött, kívülről fűtött, függőlegesen elrendezett üvegcsőbe (átmérő: 50 m/m, hosszúság: 800 m/m) alulról, üvegfritten keresztül 25 Nl/h oxigént vezetünk 90°C hőmérsékleten. A reakció ideje 20 óra. A leszűrt reakcióoldat 19,7 tömeg% kaprilsavat tartalmaz. A desztillációs feldolgozásnál a víz és a glikol-dimetiléter elválasztása után 171,4 g kaprilsavat kapunk, ez 77,4% hozamnak felel meg.
Összehasonlító példa:
Az oldásközvetítőt ugyanolyan mennyiségű vízzel helyettesítjük, majd a továbbiakban az 1. példában leírtakkal azonos feltételek mellett járunk el. A reakciókeverék 1 tömeg% kaprilsavnál kevesebbet tartalmaz.
2. példa
Az 1. példában leírt feltételek mellett 200 g
2-fenoxí-etanol (oldhatósága vízben <0,11%) 500 g víz, 300 g diglikol-dimetil-éter és 50 g katalizátor keverékét 22 óra hosszat 80°Con oxigénnel reagáltatjuk. A leszűrt reakcióoldat 14,4 tömeg% 2-fenoxi-ecetsavat tartalmaz.
3. példa
Az 1. példában leírt feltételek mellett 200 g o-szek-butil-fenoxi-etanolt (oldhatósága vízben <0,1 t%), 255 g vízben és 545 g diglikol-dimetil-éterben 50 g katalizátor jelenlétében 80°C-on, 23 óra hosszat oxigénnel oxidálunk. A leszűrt reakcióoldatban 16,3 tömeg% o-szek-butil-fenoxi-ecetsav mutatható ki.
4. példa
Az 1. példában leírt feltételek mellett 200 g n-oktanol-(l), 250 g víz, 550 g tetraetilénglikol-metil-terc-butiléter és 40 g katalizátor keverékét 25 óra hosszat 80°C-on, oxigénnel oxidáljuk. A leszűrt reakcióoldat 13,3 tömeg^ kaprilsavat tartalmaz.
5. példa
Az 1. példában leírt feltételek mellett 200 g
2-etil-hexanol (oldhatósága vízben 0,07 t%), 650 g diglikol-dimetil-éter, 150 g víz és 50 g katalizátor keverékét 90°C-on 14 óra hoszszat oxigénnel reagáltatjiik. A leszűrt reakcióoldat 18,3 tőmeg% 2-etil-hexánsavat tartalmaz.
6. példa
Az l. példában leírt feltételek mellett 200 g
2-etil-hexil-glikol (oldhatósága vízben 1 t%), 550 g diglikol-dimetil-éter, 250 g víz és 50 g katalizátor keverékét 6 óra hosszat 80°C-on oxigénnel -reagáltatjuk (A/ reakcióvázlat).
A leszűrt reakcióoldat 20,6 tömeg% 2-etil-hexoxi-ecetsavat tartalmaz. A desztillációs feldolgozásnál a víz és a diglikol-dimetil-éter elválasztása után 163 g tiszta 23
-3HU 199384 Β
-etil-hexoxi-ecetsavat kapunk, melynek forráspontja 3 mbar-nál 115°C. A tiszta hozam: 75,4%.
7. példa 5
Az 1. példában leírt feltételek mellett 200 g izomer p-izo-nonilfenoxi-etanolok (különbözőképpen elágazó nonilcsoportok) keverékét (oldhatóság vízben <1 t%), 600 g triglikol-dimetil-étert, 200 g vizet és 50 g katalizá- 10 tort 11 óra hosszat, 90°C-on oxigénnel oxidálunk (B/ reakcióvázlat).
A katalizátor eltávolítása után a reakcióoldat 19,2 tömeg% izomer p-izo-nonilfenoxi-ecetsavakat tartalmaz.
8—10. példa ml diglikol-dimetil-éter, 5 ml H2O, 2,5 g katalizátor (5% platina aktív szénen) és 10 g azonos szénatomszámú primer, alkoholok izomer jeinek elegye — melyet pl. olefinelegyek hidroformilezése és azt követő hidrálása útján lehet nyerni — keverékével töltött, kívülről fűtött, függőlegesen elrendezett üvegcsőbe (átmérő: 25 m/m, hosszúság 200 m/m) alulról, üvegfritten keresztül 10 Nl/h oxigént vezetünk 90°C hőmérsékleten, 12 órán keresztül. A leszűrt reakcióoldat a táblázatban megadott tömegű karbonsav-izomereket tartalmazza:
Táblázat
Példa Alkohol Oldhatóság vízben (tZ) Karbonsav Tartalom (tZ)
8 izotridekanol <0,01 izotridekánsav 18,1
9 izohexadekanol <0,01 ízohexadekánsav 18,6
10 izooktadekanol <0,01 izooktadekánsav 19,8
11. példa
A 8—10. példákban leírt feltételek mellett 10 g hidroxi-metil-triciklo (5.2.1.02,6] dékánt (oldhatóság vízben 0,01 t%) 30 g diglikol-dimetil-éter, 10 g víz és 2,5 g katalizátor jelenlétében 14 óra hosszat 80°C-on oxigénnel kezelünk.
A leszűrt reakcióoldat 19,1 tömeg% 8-karboxi-triciklo [5.2.1,0?·6] dékánt tartalmaz (C/ reakcióvázlat).
12. példa
A 8—11. példákban leírt feltételek mellett 10 g (VI) általános képletű p-izo-nonil-fenil-poliglikolok (oldhatóságuk vízben 0,1— 20 t%) elegyét — a képletben n jelentése
3—8 — 15 g diglikol-dimetil-éter, 25 g víz és 2,5 g katalizátor jelenlétében 10 óra hoszszat 60°C-on oxigénnel kezelünk.
A leszűrt reakcióoldat 18,3 tömeg%-ban a megfelelő p-izo-nonil-fenil-poliglikolsavak elegyét tartalmazza.

Claims (2)

1. Eljárás karbonsavak előállítására, melynek során 0,01 t% alattitól 20 t%-ig terjedő vízoldhatóságú primer alkoholokat oxidálunk víz és 0,1 —100 t% oldásközvetítő keverékében, platina katalizátor jelenlétében, azzal jellemezve, hogy oldásközvetítőként (I) általános képletű étert alkalmazunk, a képletben n értéke 1—4,
R, és R2 jelentése 1—4 szénatomos alkilcsoport.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy oldásközvetítőként dietilén-glikol-dimetil-étert vagy trietilénglikol-dimetil-étert alkalmazunk.
HU862559A 1985-06-20 1986-06-18 Process for producing carboxylic acids HU199384B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19853522032 DE3522032A1 (de) 1985-06-20 1985-06-20 Verfahren zur herstellung von carbonsaeuren

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT44476A HUT44476A (en) 1988-03-28
HU199384B true HU199384B (en) 1990-02-28

Family

ID=6273710

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU862559A HU199384B (en) 1985-06-20 1986-06-18 Process for producing carboxylic acids

Country Status (6)

Country Link
US (1) US4976893A (hu)
EP (1) EP0206054B1 (hu)
JP (1) JPH072673B2 (hu)
CA (1) CA1268187A (hu)
DE (2) DE3522032A1 (hu)
HU (1) HU199384B (hu)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH03123770A (ja) * 1989-10-06 1991-05-27 Mercian Corp アゼチジノン誘導体及びその製法
US5230804A (en) * 1991-03-19 1993-07-27 Hoechst Ag Process for separating catalysts from suspensions by filtration
WO1993012059A1 (fr) * 1991-12-19 1993-06-24 Irina Petrovna Skibida PROCEDE D'OBTENTION D'φ-HYDROPERFLUOROALCANES SUBSTITUES EN POSITION $g(a)
DE4307388A1 (de) * 1993-03-10 1994-09-15 Zuckerindustrie Verein Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von monooxydierten Produkten aus Kohlenhydraten, Kohlenhydratderivaten und primären Alkoholen
DE19542287A1 (de) * 1995-11-14 1997-05-15 Suedzucker Ag Verfahren zur Herstellung von di- und höheroxidierten Carbonsäuren von Kohlenhydraten, Kohlenhydratderivaten oder primären Alkoholen
WO1999062859A1 (fr) * 1998-06-03 1999-12-09 Daikin Industries, Ltd. Procede de production d'acide fluoroalkylcaboxylique
EP1067108A3 (en) * 1999-07-07 2002-11-27 Sumitomo Chemical Company, Limited Process for producing aryloxyacetic acids
RU2545078C2 (ru) 2009-08-07 2015-03-27 Басф Се Смазочная композиция, включающая алкилэфиркарбоновую кислоту
US8802606B2 (en) 2010-08-06 2014-08-12 Basf Se Lubricant composition having improved antiwear properties
JP5511369B2 (ja) 2009-12-28 2014-06-04 花王株式会社 カルボン酸の製造方法
JP5520088B2 (ja) * 2010-03-10 2014-06-11 花王株式会社 エーテルカルボキシレートの製造方法
CN103582624B (zh) 2011-06-10 2015-04-22 花王株式会社 聚氧乙烯烷基醚乙酸的制造方法
JP5520339B2 (ja) * 2011-06-10 2014-06-11 花王株式会社 ポリオキシアルキレンアルキルエーテル酢酸の製造方法
US10179756B2 (en) * 2015-05-18 2019-01-15 Rhodia Operations Process for oxidation of alcohols using oxygen-containing gases

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3342858A (en) * 1964-08-20 1967-09-19 Allied Chem Preparation of alkoxy-alkanoic acids by the oxidation of alkoxy-alkanols
US3407220A (en) * 1966-09-14 1968-10-22 Shell Oil Co Production of aliphatic carboxylic acids
US3799977A (en) * 1972-01-28 1974-03-26 Ici America Inc Oxidation of glycols
JPS53141218A (en) * 1977-05-16 1978-12-08 Kao Corp Oxidation of non-ionic surfactants
DE2854646A1 (de) * 1977-12-19 1979-06-28 Eastman Kodak Co Verfahren zur herstellung von dikarbonsaeuren
DE2851788A1 (de) * 1978-11-30 1980-06-12 Bayer Ag Verfahren zur herstellung von aryloxiessigsaeuren
DE2936123A1 (de) * 1979-09-07 1981-04-02 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur herstellung von alkoxyessigsaeuren
DE3135946A1 (de) * 1981-09-10 1983-03-24 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur herstellung von alkoxyessigsaeuren

Also Published As

Publication number Publication date
US4976893A (en) 1990-12-11
CA1268187A (en) 1990-04-24
EP0206054B1 (de) 1989-10-18
JPH072673B2 (ja) 1995-01-18
DE3522032A1 (de) 1987-01-02
DE3666420D1 (en) 1989-11-23
EP0206054A3 (en) 1987-08-19
JPS61293948A (ja) 1986-12-24
HUT44476A (en) 1988-03-28
EP0206054A2 (de) 1986-12-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU199384B (en) Process for producing carboxylic acids
US4908477A (en) Removal of organic iodine compounds from carbonylation products of methanol methyl acetate and dimethyl ether
US4977283A (en) Process for the oxidation of 5-hydroxymethylfurfural
US4263449A (en) Process for producing alcohols
US4442306A (en) Production of tertiary amines
CA1143135A (en) Preparation of substantially anhydrous iodine compounds
JPS5914255B2 (ja) オレフインのカルボニル化法
FR2515638A1 (fr) Procede pour separer l&#39;a-acetoxy- ou propionyloxy-propionaldehyde d&#39;une solution aqueuse le contenant
KR100446325B1 (ko) 올레핀의연속카르보닐화방법
US3714236A (en) Process for producing mixed esters from aldehydes
KR910000781B1 (ko) 글리옥실산 및 글리옥실산 유도체의 제조방법
US4275243A (en) Process for producing hydroxybutyraldehyde
US4723036A (en) Process for producing propylene glycol monoacetate
US4013727A (en) Process for preparing hydroxyphenyl ethers
US4883906A (en) Production of trisubstituted hydroxyalkyl alkanoates from aldehydes
CA2075622A1 (en) Azeotropic assisted transvinylation technology
JPH0380144B2 (hu)
US4250335A (en) Preparation of 2,3,5-trimethylhydroquinone
EP0112171B1 (en) Process for the production of dihydrocarbyl oxalates
JPS635382B2 (hu)
JPH06293706A (ja) オクチルメトキシシンナメートの製造方法
US3313843A (en) Preparation of cinnamate esters
US4045500A (en) Preparation of ethylene glycol
US4152530A (en) Process for preparing allylic alcohols from allylic halides
US4250344A (en) Cracking process for styrene

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee