HU199110B - Insecticides containing as active substance new crystallic modification of 2-(2-clor-1-metoxi-etoxi)-phenil-metilcarbamate and process for production of the new crystallic modification - Google Patents

Insecticides containing as active substance new crystallic modification of 2-(2-clor-1-metoxi-etoxi)-phenil-metilcarbamate and process for production of the new crystallic modification Download PDF

Info

Publication number
HU199110B
HU199110B HU873272A HU327287A HU199110B HU 199110 B HU199110 B HU 199110B HU 873272 A HU873272 A HU 873272A HU 327287 A HU327287 A HU 327287A HU 199110 B HU199110 B HU 199110B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
modification
crystallic
formula
new
compound
Prior art date
Application number
HU873272A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT44486A (en
Inventor
Siegfried Kersten
Karl-Friedrich Jaeger
Karl-Heinz Koenig
Albrecht Mueller
Josef B Pawliczek
Hans-Gert Recker
Wolfgang Rohr
August Wigger
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of HUT44486A publication Critical patent/HUT44486A/hu
Publication of HU199110B publication Critical patent/HU199110B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N47/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid
    • A01N47/08Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid the carbon atom having one or more single bonds to nitrogen atoms
    • A01N47/10Carbamic acid derivatives, i.e. containing the group —O—CO—N<; Thio analogues thereof
    • A01N47/22O-Aryl or S-Aryl esters thereof

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A találmány rovarirtószerre vonatkozik, amely hatóanyagként a (I) képletű 2-(2-klór-l-metoxi-etoxi)-íenil-metil-karbamát 79°C-on olvadó kristálymódosulatát tartalmazza, továbbá a találmányhoz tartozik ennek a kristálymódosulatnak az előállítása is.
Az (I) képletű vegyület kloetokarb néven ismert rovarölő hatóanyag (22 31 249 számú német szövetségi köztársasági szabadalmi leírás). Szilárd készítményformái , például homokkal vagy kukoricatorzsa-őrleménnyel előállított granulátumai, de szuszpenziókoncentrátumai is könnyen változnak, amely a szilárd anyagoknál és a nyersanyagnál is összesűlésben vagy csomósodásban nyilvánul meg. A folyamat azonban nem higroszkópikus viselkedésben, hanem egyéb tényezőkön alapul. A kloetokarb ugyanis a leválasztás körülményeitől, vagy az oldószer megválasztásától függően különböző kristálymódosulatokban fordulhat elő. Ezek a módosulatok Debye-Scherrer-felvételek alapján csak kis mértékben különböznek. A különböző módosulatok kristályai minden esetben triklinális rendszerben vannak.
Megállapítottuk, hogy az (1) képletű vegyület 79°C-on olvadó kristálymódosulatának nincs csomósodási tulajdonsága.
Difíerenciál-termoanalízissel (DTA) végzett vizsgálatokkal megállapítottuk, hogy az ipari termékeknél 1—2°C olvadáspont különbség van, és azonosítható a kleotokarb nagyobb olvadáspontú módosulata (Μ I), amely 79°C-on olvad, és egy alacsonyabb olvadáspontú változat (M 11), amely 77°C-on olvad. (Az Μ I és Μ II megjelölések önkényesen választottak).
Szilárdtest NMR felvételek szintén nem mutatnak különbséget az Μ 1 és Μ II módosulatok egyes jeleinek helyzetében. A módosulatok keverékeinek felvételeinél ezek a jelek nem különállóak, és a keverési arány megállapítása nem lehetséges.
A találmány azon a felismerésen alapul, hogy a Μ II módosulatú kleotokarb formázott alakja tárolás során, különösen magasabb hőmérsékleten (40—60°C-on) változást szenved, a formált készítmény kivirágzik, a kivirágzott kristályok összeakadnak, és ezáltal az anyag összecsomósodását okozzák, így a készítmény egyenletes kijuttatása nem valósítható meg. A folyamat során a kleotokarb Μ II módosulata Μ I módosulattá alakul.
A szuszpenziókoncentrátumnál is megfigyelhető az Μ II módosulat esetén vizes szuszpenzióban egy átkristályosodás, amelynek következtében a készítmény tönkremegy.
Az Μ I módosulatú kleotokarb ezt a kivirágzást nem mutatja, és mind a szilárd készítmények, például granulátumok, (hordozóként homokon és kukoricatorzsán), mind a szuszpenziókoncentrátumok a tárolás alatt nem változnak, és a tárolás után is tökéletesen kijuttathatok.
Célkitűzésűnk a kleotokarbot a megfelelő Μ I módosulatban formázáshoz előállítani. 2
Nagy jelentőségű, hogy az Μ I módosulatú kleotokarbot az Μ II módosulat nélkül nyerjük, mivel már kis mennyiségű Μ II módosulat az előzőekben vázolt kivirágzáshoz vezet.
A találmány szerinti eljárás értelmében a kleotokarbot úgy állítjuk elő Μ I módosulatban, hogy szobahőmérsékletű kleotokarb metilén-kloridos oldatát 65—70°C-os heptánnal úgy melegítjük, hogy az elegy hőmérséklete 55—60°C legyen, és ezt követően a kristályosítást erről a hőmérsékletről való hűtéssel végezzük. Általában az Μ I módosulattal való beoltás nem szükséges, esetenként azonban előnyös lehet. A kristályosítás metilén-klorid és heptán 1:5—1:30 tf. arányú elegyében való melegítéssel és ezt követően lassú lehűtéssel is megvalósítható.
Az előnyös metilén-klorid helyett klórozott szénhidrogének, például kloroform, szén-tetraklorid, 1,1-diklór-etán, 1,2-diklór-etán, 1,1,1-triklór-etán, 1,1,2-triklór-etán, 1,1,2,2-tetraklór-etán és 1,2-diklór-etán; aromás szénhidrogének, például benzol, toluol és xilolok; aromás klórozott szénhidrogének, például klór-benzol és diklór-benzolok; éterek, például dimetil-éter, dietil-éter, diizopropil-éter, metil-terc-butiléter, furán, tetrahidrofurán és dioxán is alkalmazható. Bármelyik fent felsorolt oldószer 100 liternyi mennyiségében 15—60 kg kloetokarb oldható.
Az előnyös heptán helyett más aciklusos és ciklusos szénhidrogének, például n-pentán, n-hexán, π-heptán, n-oktán, pentán-, hexán-, heptán- és oktán-izomerek és izomerelegyeik, petroléter, ciklopentán, ciklohexán, cikloheptán és ciklooktán is használhatók.
Az Μ I módosulat előállítására alkalmas további eljárás szerint a kleotokarbot vizes-acetonos oldatból vízzel választjuk le. Gyakorlatilag például úgy járunk el, hogy a kloetokarbot acetonban oldjuk, és szobahőmérséklet alatti hőmérsékleten (például 5— 10°C-on) vízzel kicsapjuk.
Végül az Μ II módosulatnak, illetve az Μ 1 és Μ II módosulatok keverékének az átalakítását erőteljes mechanikai módszerrel, például dörzsöléssel vagy keveréssel is megvalósíthatjuk.
A találmány szerinti eljárás szemléltetésére szolgálnak a következő példák.
1. példa
Kloetokarb metilén-kloridos oldatának leválasztása 65—70°C-os heptánnal keverőszakaszban
100 liter heptánt 1 óra alatt 65—70°C-ra melegítünk, és Raschig-gyűrűkkel töltött keverőszakaszban 38—40 kg kloetokarbot oldva tartalmazó 110 liter metilén-kloridos kloetokarb oldattal (20°C-os) összekeverjük. A keverőszakasz kifolyásánál 55—60°C hőmérséklet áll be. A kristályosító üstöt előzőleg 55— 60°C-ra melegítettük, így a kristályosodás 55°C-on megindulhat.
A további hűtést nyomáscsökkentéssel, vagy az üstfal hűtésével valósíthatjuk meg.
-2199110
Szűrés, illetve centrifugálás és szárítás után kapott termék a differenciál-termoanalízis szerint tiszta Μ I módosulatú kloetokarb.
2. példa
1000 liter heptánt 65—70°C-ra melegítünk. Ehhez az oldathoz keverés közben hozzáadunk 30 kg kloetokarbot oldva tartalmazó szobahőmérsékletű 110 liter metilén-kloridos oldatot. Az elegy keveredési hőmérséklete 55°C, és 20°C-ra lehűtve a kloetokarb kikristályosodik. A kikristályosodott kloetokarb differenciál-termoanalízis alapján tiszta I módosulatú·
a) 1000 liter heptánt 20°C-on keverőüstbe töltünk. Ehhez az oldathoz keverés közben 30 kg kloetokarbot oldva tartalmazó 110 liter metilén-kloridos oldatot adunk. A kloetokarb azonnal kikristályosodik. A kikristályosodott kloetokarb differenciál-termoanalízis alapján tiszta II módosulatú.
b) 1000 liter heptánt 20°C-on keverőüstbe töltünk. A heptánhoz 5 g I módosulatú kloetokarb oltókristályt adunk. Ezután keverés közben hozzáadunk 30 kg kloetokarbot oldva tartalmazó 100 liter metilén-kloridos oldatot. A kloetokarb azonnal kikristályosodik. A kikristályosodott kloetokarb differenciál-termoanalízis alapján az I és II módosulatok keveréke.
liter vizet 20°C-on keverőüstbe töltünk. A vízhez keverés közben 30 kg kloetokarbot oldva tartalmazó 110 liter acetonos oldatot adunk. A kloetokarb azonnal kikristályosodik. A kikristályosodott kloetokarb differenciál-termoanalízis alapján tiszta I módosulatú.
4. példa
a) 29 kg száraz, II módosulatú kloetokarbot köpenyes keverőberendezésben 55—60’Con 18 óra hosszat erőteljesen keverünk. Lehűlés után a kloetokarb differenciál-termoanalízis alapján tiszta I módosulatú.
b) 29 kg száraz, II módosulatú kloetokarbot köpenyes keverőberendezésben 55— 60°C-on 18 óra hosszat állni hagyjuk, tehát csak hőkezeljük. Lehűlés után a kloetokarb differenciál-termoanalízis alapján továbbra is II módosulatú maradt.
Az I módosulatú kloetokarb hatóanyag a szokásos módon készítményekké, és ezek megfelelő alkalmazási formákká, például közvetlenül permetezhető oldatokká, továbbá porokká, s szuszpenziókká vagy diszperziókká, emulziókká, olajdiszperziókká, pasztákká, porozószerekké, szórószerekké vagy granulátumokká dolgozhatók lel, és ezek alkalmazása permetezéssel, porlasztással, porszórással, szétszórással, vagy locsolással történhet. Az alkalmazási formák a mindenkori felhasználási célhoz igazodnak, és minden esetben a hatóanyag lehető legegyenletesebb eloszlását kell lehetővé tenniük.
Közvetlenül permetezhető oldatok, emulziók, paszták vagy olajdiszperziók előállításához közepes és magas forráspontú ásványolaj-frakciók, így kerozi- vagy gázolaj, továbbá szénkátrányolajok, valamint növényi és állati olajok, alifás, aromás és ciklusos szénhidrogének, például benzol, toluol, xilol, paraffinok, tetrahidronaftalin, alkilezett naftalinók, illetve származékaik, metanol, etanol, propanol, butanol, kloroform, szén-tetraklorid, ciklohexanol, ciklohexanon, klór-benzol, izoforon és nagypolarítású oldószerek, például dimetil-formamid, dimetil-szulfoxid, N-metil-pirrolidon használhatók.
Vízzel hígított készítmények emulziókoncentrátumokból, pasztákból vagy nedvesíthető porokból víz hozzáadásával készíthetők. Emulziók, paszták vagy olajdiszperziók előállítására a hatóanyagot önmagában vagy olajban vagy oldószerben oldva felületaktív adalék, így nedvesíthető-, tapadást elősegítő-, diszpergáló- vagy emulgeálószer jelenlétében vízben homogenizáljuk. A hatóanyagból és felületaktív adalékból, így nedvesítő-, tapadást elősegítő-, diszpergáló- vagy emulgeálószerből és esetleg oldószerből vagy olajból vízzel hígítható koncentrátumok készíthetők.
Felületaktív adalékként a lignin-szulfonsav alkálifém-, alkáliföldfém- és ammóniumsói, naftalin-szulfonsav, fenol-szulfonsav, alkil-aril-szulfonátok, alkil-szulfátok, alkil-szulfonátok, a dibutil-naftalin-szulfonsav alkálifém- és alkáliföldfém-sói, lauril-éter-szulfát, zsíralkohol-szulfátok, zsírsavas alkáli- és alkáliföldfém-sók, szülfatált hexadekanolok, heptadekanoiok és oktadekanolok sói, szulfátéit zsíralkohol-glikol-éter-sók, szulfonált naftalin és naftalinszármazékok formaldehiddel alkotott kondenzációs termékei, naftalin, illetve naftalin-szulfonsav fenollal és formaldehiddel alkotott kondenzációs termékei, poli(oxi-etilén)-oktil-fenol-éter, etoxilezett izooktil-fenol, oktil-fenol és nonil-fenol, alkil-fenol-poli (glikol-éter), tributil-fenil - poli (glikol -éter), alkil-aril-poliéter-alkoholok, izotridecil-alkohol, zsíralkohol és etilén-oxid kondenzátumok, etoxilezett ricinusolaj, poli(oxi-etilén)-alkiléterék, etoxilezett poli(oxi-propilén), lauril-alkohol-poli (glikol-éter) -acetát, szorbitészter, llgnin-szulfit-szennylúgok és metil-cellulóz használhatók.
Porokat, porozó- és szórószereket a hatóanyagnak szilárd hordozóanyaggal való Összekeverésével vagy együttes őrlésével készíthetünk.
Granulátumokat, például bevont, impregnált és homogén granulátumokat a hatóanyagnak szilárd hordozón való megkötésével állíthatunk elő. Szilárd hordozóként például ásványi anyagokat, így kovasavgélt, kovasavat, szilikátokat, talkumot, kaolint, attapulgitot, mészkövet, meszet, krétát, bóluszt, löszt, agyagot, dolomitot, kovaföldet, kalcium- és magnézium-szulfátot, magnézium-oxidot, őrölt műanyagot, műtrágyát, így ammónium-szulfátot, ammónium-foszfátot, ammónium-nitrátot, karbamidot, továbbá növényi termékeket, így gabonalisztet, fakéreg-, fa- és csonthéj-őrleményt, cellulózport használhatunk.
-3199110
A felhasználásra alkalmas készítmények hatóanyag-koncentrációja tág határok között változhat, általában 0,001—10 t%, előnyösen 0,01-1 t%.
A következőkben néhány készítmény öszszetételét részletesen megadjuk.
I. 5 tr. (I) képletű vegyületet alaposan összekeverünk 95 tr porított kaolinnal. 5 t% hatóanyagot tartalmazó porozószert kapunk.
II. 30 tr. (I) képletű vegyületet alaposan összekeverünk 92 tr. porított kovasavgéllel és a kovasavgélre permetezett 8 tr. paraffinolajjal. Jó tapadóképességű készítményt kapunk.
III. 10 tr. (I) képletű hatóanyagot feloldunk 90 tr. xilolból, 8—10 mól etilén-oxid és 1 mól olajsav-N-monoetanol-amid 6 tr.-nyi addiciós termékéből, 2 tr. dodecil-benzolszulfonsav-kalcium-sóból, valamint 40 mól etilén-oxid és 1 mól ricinusolaj 2 tr.-nyi addiciós termékéből készült elegyben.
IV. 20 tr. (I) képletű hatóanyagot feloldunk 60 tr. ciklohexanonból, 30 tr. izobutanolból, 7 mól etilén-oxid és 1 mól izooktil-fenol 5 tr.-nyi addiciós termékéből, valamint 4 mól etilén-oxid és 1 mól ricinusolaj 5 tr.-nyi addíciós termékéből készült elegyben.
V. 80 tr. (I) képletű hatóanyagot alaposan összekeverünk 3 tr. diizobutil-naftalin-alfa-szulfonsav-nátriumsóval, szulfit-szennylúgból származó 10 tr. lignin-szulfonsav-nátriumsóval és 7 tr. porított kovasavgéllel, majd kalapácsmalomban összeőrőljük.
A fenti nedvesíthető por elkészíthető úgy is, hogy 90 tr. (I) képletű hatóanyagot arányo6 san csökkentett mennyiségű segédanyagokkal keverünk össze.
VI. Előnyös találmány szerinti készítmény, amely 15 t% (I) képletű hatóanyagot, 0,6 t% kálium-alumínium-szilikátot, 0,9 t% krétát, körülbelül 11% poli(vinil-alkohol)-tés 1001%ra kiegészítve homokot tartalmaz.

Claims (2)

1. Rovarölőszer, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 0,1—95 t% (I) képletű 2-(2-klór-l-metoxi-etoxi) -fenil - metil - karbamát 79’C-on olvadó kristálymódosulatát tartal1g mázzá szilárd és folyékony hordozó-, illetve hígítószer — előnyösen természetes és mesterséges ásványi őrlemény, alifás, aromás és ciklusos szénhidrogén, víz ásványolaj-frakció — és felületaktív adalék — előnyösen ionos
2o és nemionos diszpergáló-, emulgeáló- és nedvesítőszer — legalább egyikével együtt.
2. Eljárás az (I) képletű vegyület 79°C-on olvadó kristálymódosulatának előállítására, azzal jellemezve, hogy
25 a) az (I) képletű vegyületet metilén-kloridban oldjuk, az oldatot 40°C alatti hőmérsékletre lehűtjük, 65—70°C-os n-heptán feleslegével összekeverve 55—60°C-os oldatot képezünk, majd lehűtés után az (I) képletű vegyületet ismert módon elkülö30 nítjük, vagy
b) az (I) képletű vegyület acetonos oldatát 5— 10°C-on vízbe öntjük, vagy
c) az (I) képletű vegyület 77°C-on olvadó kristálymódosulatát 55—60°C-on keverjük.
HU873272A 1986-07-19 1987-07-17 Insecticides containing as active substance new crystallic modification of 2-(2-clor-1-metoxi-etoxi)-phenil-metilcarbamate and process for production of the new crystallic modification HU199110B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19863624437 DE3624437A1 (de) 1986-07-19 1986-07-19 Kristallmodifikation und verfahren zu ihrer herstellung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT44486A HUT44486A (en) 1988-03-28
HU199110B true HU199110B (en) 1990-01-29

Family

ID=6305540

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU873272A HU199110B (en) 1986-07-19 1987-07-17 Insecticides containing as active substance new crystallic modification of 2-(2-clor-1-metoxi-etoxi)-phenil-metilcarbamate and process for production of the new crystallic modification

Country Status (7)

Country Link
US (1) US4931466A (hu)
EP (1) EP0254093B1 (hu)
JP (1) JPS6330461A (hu)
CA (1) CA1292237C (hu)
DE (2) DE3624437A1 (hu)
HU (1) HU199110B (hu)
IL (1) IL83134A (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS58106047A (ja) * 1981-12-19 1983-06-24 株式会社アイジ−技術研究所 外装構造

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH457400A (de) * 1965-06-25 1968-06-15 Agripat Sa Verfahren zur Herstellung neuer Carbaminsäureester und ihre Verwendung zur Bekämpfung von Schädlingen
DE2231249C3 (de) * 1972-06-26 1981-10-22 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Carbamate, Verfahren zu ihrer Herstellung und Schädlingsbekämpfungsmittel, die diese Verbindungen als Wirkstoffe enthalten

Also Published As

Publication number Publication date
EP0254093B1 (de) 1991-02-27
DE3768165D1 (de) 1991-04-04
CA1292237C (en) 1991-11-19
IL83134A0 (en) 1987-12-31
HUT44486A (en) 1988-03-28
IL83134A (en) 1991-07-18
EP0254093A2 (de) 1988-01-27
EP0254093A3 (en) 1988-09-21
JPS6330461A (ja) 1988-02-09
US4931466A (en) 1990-06-05
DE3624437A1 (de) 1988-01-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH0714928B2 (ja) 縮合n−フェニルスルホニル−n′−ピリミジニル尿素及びn−フェニルスルホニル−n′−トリアジニル尿素を製造するために使用する中間体
HU187944B (en) Process for the epimerization of malonic acid esters
EP0096297B1 (de) Verfahren zur Herstellung von 1-Sulfo-2-oxoazetidinderivaten
EP0239907B1 (de) Neue Phenoxyalkylcarbonsäure-Derivate, Verfahren zu ihrer Herstellung, sowie diese Verbindungen enthaltende Arzneimittel
JPS6245570A (ja) セミカルバゾン類およびチオセミカルバゾン類
US2802029A (en) Bromsalicyloyl-chloranilide
HU199110B (en) Insecticides containing as active substance new crystallic modification of 2-(2-clor-1-metoxi-etoxi)-phenil-metilcarbamate and process for production of the new crystallic modification
JPH0797349A (ja) ジフェニルエーテル誘導体およびその製造方法
EP0378092B1 (de) Herbizide Sulfonylharnstoffe, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung
EP0109575A2 (de) Benzoesäurederivate, Verfahren und Mittel zu deren Herstellung
US2553773A (en) N-(trichloromethylthio) omicron-sulfo benzimide and fungicidal compositions containing it
US3306726A (en) Method for the control of weeds
US4940485A (en) Herbicidal 3-methylphthalimides
DE2360620C2 (de) Verfahren zur Herstellung von lactolartigen Cephalosporinen
US4098812A (en) 4-cyano-2,6-dinitroanilines
EP0419917B1 (de) Pyrazol-3-carbonsäureamide
US3895046A (en) Cyanophenyl esters of oxime-o-carbonic acid
US4033960A (en) 2-Mercaptoquinoxaline-di-N-oxide products and a method for their preparation
EP0401582B1 (de) Fünfring-heterocyclisch anellierte Chinolinderivate
US2985684A (en) Polyhalogenated compounds and method of preparation
JPH10509966A (ja) カルバメート系除草剤
US3784564A (en) Acetoacetanilide substituted by a phenylcarbamoyloxy group
SU518104A3 (ru) Способ борьбы с нежелательным ростом растений
DE3713757A1 (de) Benzolsulfonamidderivate und verfahren zu ihrer herstellung
JPS61145186A (ja) 新規セフエム化合物及びその製造法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees