HU196952B - Process for production of silicium-oxid-cathalizator containing fluor and aromatic or aryl-aliphan nitrils - Google Patents

Process for production of silicium-oxid-cathalizator containing fluor and aromatic or aryl-aliphan nitrils Download PDF

Info

Publication number
HU196952B
HU196952B HU821531A HU153182A HU196952B HU 196952 B HU196952 B HU 196952B HU 821531 A HU821531 A HU 821531A HU 153182 A HU153182 A HU 153182A HU 196952 B HU196952 B HU 196952B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
silica
formula
hydrofluoric acid
weight
process according
Prior art date
Application number
HU821531A
Other languages
English (en)
Inventor
Roland Jacques
Michel Reppelin
Laurent Seigneurin
Original Assignee
Rhone Poulenc Spec Chim
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhone Poulenc Spec Chim filed Critical Rhone Poulenc Spec Chim
Publication of HU196952B publication Critical patent/HU196952B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J27/00Catalysts comprising the elements or compounds of halogens, sulfur, selenium, tellurium, phosphorus or nitrogen; Catalysts comprising carbon compounds
    • B01J27/06Halogens; Compounds thereof
    • B01J27/08Halides
    • B01J27/12Fluorides
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C253/00Preparation of carboxylic acid nitriles
    • C07C253/20Preparation of carboxylic acid nitriles by dehydration of carboxylic acid amides

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás aromás vagy aril-alifás nitrilek előállítására. Közelebbről a találmány az (I) általános képletű nitrilek előállítására vonatkozik — e képletben
Ar jelentése fenilcsoport, vagy fluoratommal vagy trifluor-metilcsoporttal helyettesített fenilcsoport,
A jelentése pedig vegyertékkötés vagy 1-4 szénatomos alkiléncsoport.
A találmány értelmében az (I) általános képletű nitrileket a (II) általános képletű formamidokból vagy formanilidekből állítjuk elő. A (II) képletben Ar és A jelentése Ugyanaz, mint az (I) képletben.
A technika jelenlegi állása szerint ismeretes az
250 165. sz. francia szabadalmi leírás, mely közli nitrilek előállítását a (II) típusú vegyületekből mint kiinduló anyagokból olyan módon, hogy ezt utóbbiakat 460-560 °C hőmérsékleten, gázfázisban fémoxidot tartalmazó aktív kovasavval vagy szilikátokkal, mint katalizátorokkal érintkezésbe hozzák.
Kísérleteket végeztünk az idézett francia szabadalmi leírásban megadott típusú katalizátorokkal. Azt tapasztaltuk, hogy a szelektivitás nem elegendő ahhoz, hogy az eljárás ipari méretben optimálisan alkalmazható legyen. Ezen felül, ha olyan (I) képletű nitrilt kívánunk előállítani, melyben az Ar fenilcsoport fluort, illetve fluor-tartalmú helyettesítőt visel, akkor olyan másodlagos termékek képződnek, melyek csökkentik a katalizátor élettartamát, mivel felületét beszennyezik. Megfigyelhető, hogy a fluort tartalmazó kiinduló anyagból defluorozott termékek képződnek, melyeket nagyon nehéz elválasztani a célterméktől.
A találmány célja aromás és aril-alifás nitrilek olyan előállítási eljárásának biztosítása, mely mentes a technika jelenlegi állása szerint ismert eljárások hátrányaitól.
A találmány tárgya tehát eljárás az (I) általános képletű aromás vagy aril-alifás nitrilek előállítására — képletben
Ar jelentése fenilcsoport, vagy fluoratommal vagy trifluor - metil - csoporttal helyettesített fenilcsoport,
A jelentése pedig vegyértékkötés vagy 1 - 4 szénatomos alkiléncsoport.
A találmány értelmében az (I) általános képletű nitrileket úgy állítjuk elő, hogy egy (II) általános képletű formanilidet vagy formamidot — a (Π) képletben Ar és A jelentése ugyanaz, mint az (I) képletben 450-550 °C hőmérsékletre hevítünk katalizátor jelenlétében.
A katalizátort úgy készítjük, hogy előbb sziliciumdioxidot állítunk elő nátrium-szilikátból és kénsavból, majd a kapott szilícium-dioxidot olyan vizes fluor-hidrogénsav oldattal impregnáljuk, amelynek fluor-hidrogén koncentrációja 0,04-5 tömeg%. A vizes oldatban levő fluor-hidrogénsav tömegaránya a szilícium-dioxidhoz képest 1 — 5% közötti. Ezután a kapott terméket szárítjuk.
A katalizátort úgy is készíthetjük, hogy 0,1 -2 tömeg% fluort tartalmazó szilícium-dioxidot (itt a fluortartalmat a szilícium-dioxidhoz kötött F~ mennyiségében fejezzük ki) impregnálunk híg vizes fluor-hidrogénsav oldattal, amelynek fluor-hidrogén koncentrációja 0,04-5 tömeg %, úgy, hogy a vizes oldatban levő fluor-hidrogénsav tömegaránya a szilícium-dioxidhoz viszonyítva 1-5% közötti, majd az így kapott terméket megszárítjuk.
A találmány értelmében a szilícium-dioxidhoz kötött fluoron azt a fluort értjük, amely nem az ismert fluoro-szilikátok vagy fluoridok formájában van jelen.
A találmány értelmében a szilícium-dioxid impregnálásán azt értjük, hogy ez utóbbit fluor-hidrogénsavval hozzuk érintkezésbe.
A találmány egy előnyös kivitelezési módja szerint úgy járunk el, hogy a szilícium-dioxidot vizes fluorhidrogénsav oldatban áztatjuk.
A találmány egy másik előnyös kivitelezési módja szerint úgy járunk el, hogy a vizes fluor-hidrogénsav oldatot a szilicium-dioxidra porlasztjuk.
Mindkét esetben a szílícium-dioxidba bevitt fluorhi lrogénsav oldat mennyisége körülbelül azonos a kezeit szilícium-dioxid összes pórustérfogatával.
Úgy találtuk, hogy a találmányi eljárás megfelelő végrehajtása céljából akkor járunk el előnyösen, ha oi an szilícium-dioxidot impregnálunk, amelynek fajlagos felülete 200-350 in2/g, összes pórustérfogata 5C--I0Ü ml/g, pórusainak átlagos átmérője 7 11 x 10~9 m, kicserélődési pH-jának értéke 7-nél kisebb és Na2O-ban kifejezett nátrium-tartalma 1 tönieg%-nál kevesebb a szilícium-dioxidhoz viszonyítva.
Úgy is eljárhatunk, hogy olyan szilícium-dioxidot impregnálunk, amelynek fajlagos felülete 200 - 300 m’/g, összes pórustérfogata 1 - 1,5 ml/g, pórusainak átlagos átmérője 10 — 20 x 10 9 m,kicserélődési pHjának értéke 3-nál kisebb, és Na2O-ban kifejezett nátrium-tartalma 1 tömeg%-nál kevesebb a szilíciumdioxidhoz viszonyítva.
A (alálmány egy további előnyös kivitelezési módja szerint az impregnálást olyan, vizes fluor - hidrogénsav - oldat segítségével végezzük, amelynek koncentrációja 0,04-4 tömeg%.
Az impregnálást környezeti hőmérsékleten, atmoszféranyomáson végezzük.
A szárítást előnyösen 150 - 600’C közötti hőmérsékleten végezzük, I - 24 órás időtartammal.
A szilícium-dioxid a szárítás után 0,3 — 3 tömeg% impregnálás útján bevitt fluort tartalmaz.
Az impregnálni kívánt szilícium-dioxidokat hagyományos módon állítjuk elő náírium-szilikát és kénsav kölcsönhatásával (lásd például a 2 093 196. sz. francia szabadalmi leírást.
A F' -ban kifejezve 0,1-2 tömeg% fluort tartalmazó szilícium-dioxidok úgy készíthetők, hogy nátriumszilikátból fluor-hidrogénsawal végezzük a kicsapásukat.
Ezek a szilícium-dioxidok a 2 505 676. számú francia szabadalmi bejelentésünk tárgyát képezik. A szilícium-dioxidot nátrium-szilikátból fluor-hidrogénsavvat úgy csapjuk ki, hogy vizes fluor-hidrogénsav oldatot adunk vizes nátrium-szilikát oldathoz -50 és + 15 ’C közötti hőmérsékleten és a reakcióelegy SiO2taitalmát 15 tömeg%-nál alacsonyabbnak tartjuk mindaddig, amíg a reakcióelegy pH értéke 3 —4,5-re csökken, majd n keveréket gélcscdni hagyjuk, a kapott hidrogélt szemcsékké aprítjuk, a szemcséket
7- 10 pH értékű vízzel mossuk, majd megszárítjuk. E művelet során 1 mól SiO2-re 1-1,5 mól fluorhidrogént használunk. Előnyös 40-50 tömeg % vizes
196 S52 nátrium-szilikát és fluor-hidrogénsav oldatok használata. A szárítást 10-24 órán át 150-200 °C hőmérsékleten hajtjuk végre.
A találmány értelmében az Ar fenilcsoporton mind helyettesítetlen, mind egy helyettesítőt viselő rendcsoportot értünk. E szubsztituensekre példaként felhozhatjuk a következőket: fluoratom, trifluor-metilcsoport.
A találmány szerinti eljárás igen alkalmas olyan (II) képletű vegyületek nitrillé alakítására, melyek fenilcsoportja fluor-tartalmú helyettesítőt visel, amilyenek például a fluoratom, vagy a trifluor-metilcsoport. Ezen esetekben a technika jelenlegi állása szerinti eljárások defluorozási reakciók következtében csekély hozammal szolgáltatják a kívánt nitrileket. Ezekre példaképpen felhozhatjuk az (1) képletű 3 - trifluor metil - formanilidet és a (2) képletű 3 - trifluor - metil
- benzil - formamidot, melyekből a találmányi eljárás segítségével 3 - trifluor - metil - benzonitrilt, illetve 3
- trifluor - metil - fenilacetonitrilt készíthetünk. Ez utóbbi vegyületek igen fontos köztitermékek növényvédőszerek és gyógyhatású anyagok előállítása során.
A találmányi eljárás segítségével nitrillé alakítható (II) képletű vegyületek példáiként a következőket említhetjük: formanilid, .3 - trifluor - metil - formanilid, 4 - trifluor - metil - formanilid, 2 - fluor - formanilid, 3 - fluor - formanilid, 4 - fluor - formanilid, benzil formamid, 3 - trifluor - metil - benzil - formamid, 4
- trifluor - metil - benzil - formamid, 4 - fluor - benzil
- formamid, 2 - fluor - benzil - formamid.
A találmányi eljárás segítségével előállíthatjuk például a következő (I) képletű vegyületeket: benzonitril, 3 - trifluor - metil - benzonitril, 4 - trifluor - metil benzonitril, 2 - fluor - benzonitril, 3 - fluor - benzonitril, 3 - fluor - benzonitril, 4 - fluor - benzonitril, fenil
- acetonitril, 3 - trifluor - metil - fenil - acetonitril, 4
- trifluor - metil - fenil - acetonitril, 4 - fluor - fenil acetonitril, 2 - fluor - fenil - acetonitril.
A találmány egy előnyös, de nem kötelező jellegű kivitelezési módja szerint úgy járunk el, hogy gáz alakú, közömbös hígítószer jelenlétében dolgozunk. Előnyös a nitrogén és/vagy szén-dioxid és/vagy acetonitril használata.
Az acetonitrilt előnyösen olyan mennyiségben alkalmazzuk, hogy a (II) képletű vegyület mólszázaléka az acetonitrilben 2—20, előnyösen 5—10 legyen.
A (II) képletű vegyületek nitrillé alakítása során az előnyös hőmérséklet 510-530 ’C.
Általában atmoszféranyomáson dolgozunk, a találmány azonban ennél nagyobb vagy kisebb nyomásokra is vonatkozik.
A találmányi eljárás szerint előnyösen úgy járunk el, hogy óránként 0,2-4 mól (II) képletű vegyületet vezetünk át a katalizátoron, ez utóbbinak 1 literére számítva.
A (II) képletű vegyületek közül azok, amelyek képletében A egyértékkötést jelent, a technika jelenlegi állása szerint jól ismert módon, a megfelelő anilin és hangyasav reakciójával állíthatók elő.
Az olyan (II) képletű vegyületek, melyekben A jelentése szénhidrogéncsoport, így például —CH2—, úgy készíthetők, hogy a megfelelő benzolszármazékot
- melynek általános képlete ArH - 0 - 100’C hőmérsékleten fluor-hidrogénsav jelenlétében a HO— CH2—NHCHO képletű hidroxi - metil - formamiddal reagáltatjuk. E reakció során a fluor-hidrogénsav viszonya az ArH képletű vegyülethez körülbelül 5 — 50, az ArH képletű vegyület viszonya a hidroxi metil - formamidhoz pedig körülbelül 0,5 — 2. Ez az g előállítási eljárás egy másik találmányi bejelentésünk tárgya.
A találmány további jellegzetességeit és előnyeit világosan mulatják az alábbi példák, melyek semmiképpen sem tekinthetők a találmány korlátozásának.
/. példa
a) Szilícium-dioxid előállítása
a) Oldatot készítünk 1 kg 98t%-os kénsavból és 1 kg vízből, majd egy másik oldatot készítünk nátriumszilikálból, melynek sűrűsége 1,185 (SiO2 : Na2 = 3,3).
A szilikát-oldatot az erélyesen kevert kénsav-oldathoz öntjük 15 — 20’C hőmérséklet megtartása mellett. A szilikát-oldatból 1900 g-ot alkalmazunk. Az oldat néhány percen belül géllé alakul. E hidrogéit aprítjuk, majd olyan, áramló vízzel mossuk 24 órán át, melynek pH-ja 6 és 7 között van. A kapott szilárd anyagot 200 ’C-on 24 órán át szárítjuk.
Az így nyert szilicium-dioxid jellemzői a következők:
Fajlagos felülete:
Összes pórustérfoga la: Nátrium-tartalma (Na2O): Kicserélődési pH értéke:
A pórusok átlagos átmérője
420 m2/g 75 ml/100 g 900 ppm 6,1
3,5 χ 10'9 m
β) A fentebb kapott sziücium-dioxidböl 2250 g-ot elhelyezünk egy reaktorban, mely 3 liter vizet tartalmaz. A szilícium-dioxidot a vízzel teljesen elfedjük, Az egész berendezést addig melegítjük, amíg a reaktorban 0,7 bar viszonylagos nyomást kapunk, és ezt a nyomást 3 órán át fenntartjuk.
Az igy kezelt szilícium-dioxid egy mintája, 24 órán át 200 ’C-on szárítva a következő jellemzőket mutat-/ ja:
Fajlagos felülete: 320 m2/g összes pórustérfogata: 75 ml/100 g
Nátrium-tartalma (Na2O): 850 ppm
Kicserélődési pH értéke: 6
A pórusok átlagos átmérője: 8,5 x 109 m
b) A szilícium-dioxid impregnálása fluor-hidrogénsavval vizes oldatban
A fenti reaktorba 90 rnl 45 t%-os vizes fluor-hidrogénsav oldatot öntünk, cs ezt a vizes oldatot az 1β példa szerinti szilícium-dioxid gélből képzett ágyon át cirkuláltatjuk. Ezt követően a szilícium-dioxid gélt 24 órán át 200 ’C-on szárítjuk.
θθ Az így nyert szilícium-dioxid jellemzői a következők:
Fajlagos felülete: 294 m2/g összes pórustérfogata: 75 ml/100 g
Nátrium-tartalma (Na2O): 750 ppm
196 952
Kicserélődési pH értéke: 2,2
A pórusok átlagos átmérője: 9 x 10“9 m
Fluor-tartalma: 1,6 tömeg%
c) 3-trifluor-metil-benzonitril előállítása 3-trifluor-metil-formanilidból.
Egy literes, rozsdamentes acélból készült csőreaktort megtöltünk a fentiek szerint készült katalizátorral, és 150 óra alatt bevezetjük 16,1 kg 3 - trifluor metil - formanilid és 64,6 kg acetonitril elegyét. A katalizátor-ágy hőmérsékletet 530 ’C-on tartjuk. Az oldószer és a képződött víz ledesztillálása után a következő terméket kapjuk:
kg 3-trifluor-metil-benzonitril
1,25 kg 3-lrifluor-metÍI-anilin
0,2 kg változatlan
3-trifluor-metil-formanilid
1,2 kg másodlagosan képződött termék.
A nitrilképzés szelektivitása 91,6%. A reaktorból távozó nyers keverék fluorid-tartalma 350 ppm.
Mind ebben a példában, mind a következő példákban szelektivitáson a képződött nitril és az elreagált formanilid-vegyület viszonyszámát értjük, levonva a formanilid-vegyület azon mennyiségét, mely a megfelelő anilinné alakul át, mivel ez utóbbit ipari kivitelezés során hangyasav segítségével kvantitatíve átalakíthatjuk a kiinduló anyagként használt formanilidvegyületté, és visszavihetjük a folyamatba.
2. példa
2250 g 1. példa a) szerint készült szilicium-dioxidot helyezünk egy reaktorba, mely 3 liter vizet tartalmaz. A szilicium-dioxidot a víznek teljesen el kell fednie. A reaktort tartalmával együtt addig melegítjük, amíg viszonylagos nyomása 1 bárt elér. E nyomást 3 órán át fenntartjuk, majd a szilicium-dioxidot 3 órán át 200 °C-on szárítjuk.
Az így nyert szilícium-dioxid jellemzői a következők:
Fajlagos felülete: 230 m2/g
Összes pórustérfogata: 80 ml/100 g
Nátrium-tartalma (Na2O): 1000 ppm
Kicserélődési pH értéke: 6
A pórusok átlagos átmérője: 9 x 10-9 m
b) A szilícium-dioxid impregnálása fluor-hidrogénsavval vizes oldatban
Csésze alakú, forgó edénybe 500 g a) szerint készült szilicium-dioxidot helyezünk, és forgás közben a szemcsékre 550 g tömegű 10 g fluor-hidrogént tartalmazó vizes oldatot poriasztunk. Ezután a szemcséket 24 órán át 200 °C-on szárítjuk.
Az így nyert szilícium-dioxid jellemzői a következők:
Fajlagos felülete: 220 m2/g
Összes pórustérfogata: ________80 ml/100 g
Nátrium-tartalma (Na2O): 1000 ppm~
Kicserélődési pH értéke: 2,8
A pórusok átlagos átmérője: 9,5 x 10-9 m
Fluor-tartalma: 1,7 tömeg%
c) 3-trifluor-metil-fenil-acetonitril előállítása 3-trifluor-metil-benzil-formamidbál·
Az I. példa c) lépése szerint eljárva 150 óra alatt a re: klórba vezetjük 17,9 kg 3 - trifluor - metil» benzil - formamid és 71,6 kg acetonitril elegyét. A katalizátor-ágy hőmérsékletét 530 ’C-on tartjuk. Az oldószer és a képződött víz ledesztillálása után a következő termékeket kapjuk:
3 kg 3-trifluor-metil-fenil-acetonitril 1 1 kg 3-trifluor-metil-benzilamin 0,55 kg változatlan
3-trifluor-metil-benzil-formamid
0,33 kg másodlagosan képződött termék.
A nitrilképzés szelektivitása 98%. A fluorid-tartalom 350 ppm.
3. példa
A 2. példa a) lépése szerint készült szilícium-dioxid impregnálása fluor-hidrogénsavval vizes oldatban
A 2. példa a) lépése szerint készült szilicium-dioxidot forgó csészébe helyezzük, és forgatás közben 350 g tömegű, 20 g fluor-hidrogént tartalmazó vizes oldatot poriasztunk rá. A szemcséket ezután 24 órán át szárítjuk 200 °C-on.
Az így nyert szilícium-dioxid jellemzői a következők:
Fajlagos felülete: 210 m2/g
Összes pórustérfogata: 80 ml/100 g
Nátrium-tartalma (Na2O): 1000 ppm
Kicserélődési pH érteke: 2,7
A pórusok átlagos átmérője: 10x 10-9 m
Fluor-tartalma: 1,8 tömeg%
b) 4-fluor-benzonitril előállítása 4-fluor-formanilidból
Az 1. példa c) lépése szerint eljárva a reaktorba 300 óra alatt 520 ’C üzemi hőmérséklet mellett 45 kg 4 fluor - formanilid és 180 kg acetonitril elegyét vezetjük. Az oldószer és a képződött víz ledesztillálása után a következő termékeket kapjuk:
32,8 kg 4-fluor-benzonitril
4,3 kg 4-fluor-anilin
0,5 kg változatlan 4-fluor-formanilid kg másodlagos termék
A nitrilképzés szelektivitása 95%. A fluorid-tartalora 60 ppm.
196 952
4. példa i
a) Fluort tartalmazó szilícium-dioxid előállítása
Oldatot készítünk 500 g 40 t%-os fluor-hidrogénsavból és 2470 g vízből, és egy másik oldatot készítünk nátrium-szilikátból, melynek sűrűsége 1,185 (SiO2 : Na2O = 3,3).
Mindkét oldatot 0 °C-ra hűtjük, és utána szilkátoldatot öntünk az erélyesen kevert fluor-hidrogénsav oldathoz - 2 és 2 °C közötti hőmérsékletet tartva, addig, amíg a keverék pH-ja a 4 értéket eléri (ekkor a szilícium-dioxid koncéntrációja a kapott szóiban 10,67%). A szilikát-oldatból 2097 g-ot alkalmazunk. A kapott szól 20 percen belül géllé alakul. E hidrogélt szemcsékké aprítjuk, melyek átlagos átmérője 2-6 mm. E szemcséket 5 szőrös térfogatú vízben áztatjuk 1 órán át, és a víz pH értékét ammónia bevezetésével
8-on tartjuk. Az így kapott szilárd anyagot 24 órán át 200 °C-on szárítjuk, majd a szilícium-dioxidot ismételten átmossuk demineralizált (ásványmentcsített) vízzel, és utána megszárítjuk.
Az így nyert szilícium-dioxid jellemzői a következők:
Fajlagos felülete: 233 m2/g
Összes pórustérfogata: 115 ml/100 g
A pórusok átlagos átmérője: 11,5 * 10“9 m
Nátrium-tartalma (Na2O-ban): 1200 ppm Fluor-tartalma: 0,16 t%
Kicserélődési pH értéke: 3
b) Az a) lépésben készült szilícium-dioxid impregnálása
Az a) lépésben előállított szemcsés szilícium-dioxi-, dót 1 órán át érintkezésben tartjuk 1 tömeg%-os fluor-1 hidrogénsavval, majd 24 órán át 200 °C-on szárítjuk, j
Az így nyert szilícium-dioxid jellemzői a követke-; zők:
Fajlagos felülete: 220 m2/g összes pórustérfogata: 15 ml/100 g
Nátrium-tartalma (Na2O-ban): 600 ppm
Fluor-tartalma: 1,3 t%
A pórusok átlagos átmérője: 12x 109 m
Kicserélődési pH értéke: 1,8
c) 3-trifluor-metil-benzonitril előállítása 3-trifluormetil-formanilidböl
Egy literes, rozsdamentes acélból készült csöreaktort megtöltünk az a) és b) lépések szerint készült katalizátorral, és 450 óra alatt bevezetjük 56,7 kg 3 trifluór - metil - formanilid és 226,8 kg elegyét. A betáplálást úgy állítjuk be, hogy a konverziót 95%-os szinten tartsuk.
A katalizátor-ágy hosszában 520 °C hőmérsékletet tartunk fenn. Az oldószer és a képződött víz ledesztillálása után az alábbi termékeket kapjuk.
37,5 kg 3-trínuor-mctil-bcnzonitrÍI 8,9 kg 3-trifluor-metil-aniIin
3,3 kg változatlan
3-trifluor-metil-formaniIid
1,17 kg másodlagosan képződött termék.
A nitrilképzés szelektivitása 97,2%.
A reaktorból távozó nyers keverék fluorid-tartalma
210 ppm.
5. példa
a) Az I. példa a) lépése szerint készült szilícium-dioxid impregnálása
500 g 1. példa a) lépése szerint készült szilíciumdioxidot forgatható tálba helyezünk. A szemcsékre forgatás közben 550 g, 10 g fluor-hidrogént tartalmazó vizes oldatot poriasztunk, majd a szemcséket 24 órán át 200 °C-on szárítjuk.
Az így kapott szilícium-dioxid jellemzői a következők:
Fajlagos felülete: 210 m2/g
Összes pórustérfogata: 110 ml/100 g
Nátrium-tartalma (Na2O-ban): 1000 ppm
Kicserélődési pH értéke: 2,4
A pórusok átlagos átmérője: 12χ 10”9 m
Fluor-tartalma: 1,7 t%
b) 3-trifluor-metil-fcnil-acetonitril előlllítása 3-trifhior-metil-benzil-formamidból
Az 1. példa c) lépése szerint eljárva a 2. példa a) lépése szerint készített szilícium-dioxidon 500 óra alatt 520 °C hőmérsékleten 73,8 kg 3 - trifluór - metil - benzil - formamid és 295 kg acetonitril elegyét vezetjük át. Az oldószer és a képződött víz eltávolítása után az alábbi termékeket kapjuk:
56,3 kg 3-triíluor-metil-fenil-acetonitril 6,60 kg 3-trifluor-metil-benzilamin 2,43 kg változatlan
3-trifluor-metil-bcnzil-formamid 1,83 kg másodlagos termék
A nitrilképzés szelektivitása 97,1%. A nyers keverékben a fluorid-tartalom 210 ppm.
6. példa
a) Az 1. példa a) lépése szerint készült szilícium-dioxid impregnálása
500 g 1. példa a) lépése szerint készült szilíciumdioxidot forgatható tálba helyezünk, és a szemcsékre forgatás közben 550 g, 20 g fluor-hidrogént tartalmazó vizes oldatot poriasztunk, majd a szemcséket 24 órán át 200 °C hőmérsékleten szárítjuk.
Az így kapott szilícium-dioxid jellemzői a következők:
Fajlagos felülete: 150m2/g összes póruslérfogata: 115 ml/100 g
Nátrium-tartalma (Na2O-ban): 1200 ppm
Kicserélődési pH értéke: 2,8
A pórusok átlagos átmérője: 15 * 10-9 m
Fluor-tartalma: 1,51% ;'5
196 952
b) 3-trifluor-metil-benzonitril előállítása 3-trfluor-metil-formanilidböl
Az 1. példa c) lépése szerint eljárva 450 óra alatt
42,5 kg 3 - trifluor - metil - formanilid és 170,1 kg acetonitril elegyét vezetjük a reaktorba, A hőmérsékletet a katalizátor-ágy hosszában 530 °C-on tartjuk. Az oldószer és a képződött víz ledesztillálása ulán az alábbi termékeket kapjuk:
28,1 kg 3-trifluor-metil-benzonitril
6,7 kg 3-trifluor-metil-anilin
2,5 kg változatlan
3-lrifluor-metil-íbrmaniIid
0,9 kg másodlagos termék
A nitrilképzés szelektivitása 97,2%. A nyers keverék fluorid-tartalma 250 ppm.

Claims (10)

Szabadalmi igénypontok
1. Eljárás fluortartalmú szilicium-dioxid katalizátor előállítására, azzal jellemezve, hogy
a) nátrium-szilikátból és kénsavböl ismert módon kapott szilícium-dioxidot - amelynek fajlagos felülete 200-350 m2/g, összes pórustérfogata 0,5- 1,0 ml/ g, pórusainak átlagos átmérője 7x IO-9- 11 x IO‘9 m, kicserélődési pH-jának értéke 7-nél kisebb és Na2O-ban kifejezett nátrium-tartalma a szilíciumdioxidhoz viszonyítva 1 tömeg%-nál kevesebb —, vagy
b) - a fluor-tartalmat a szilícium-dioxidhoz kötött F_ mennyiségében kifejezve 0,1-2 tömeg% fluort tartalmazó szilícium-dioxidot — amelynek fajlagos felülete 200-300 m2/g, összes pórustérfogata 1-1,5 ml/g, pórusainak átlagos átmérője 10~20x 10-9 m, kicserélődési pH-jának értéke 3-nál kisebb és Na2Oban kifejezett nátrium-tartalma a szilícium-dioxidhoz viszonyítva 1 tömcg%-nál kevesebb - környezeti hőmérsékleten, atmoszféra nyomáson 0,04-5 tömeg% koncentrációjú vizes fluor-hidrogénsav oldattal impregnáljuk, a vizes oldatban levő fluor-hidrogénsav tömegaránya a szilícium-dioxidhoz 1 — 5 t% közötti, majd a kapott terméket szárítjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szilicium-dioxid vizes fluor-hidrogénsawal történő impregnálását az abban való áztatással végezzük. '
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szilicium-dioxid vizes fluor-hidrogénsavval történő impregnálást ez utóbbinak a szilícium-dioxidra való porlasztásával végezzük.
4. Az 1 - 3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 0,04-4 tömeg % koncentrációjú vizes fluor-hidrogénsavat alkalmazunk.
5. Az 1 - 4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szilicium-dioxidos szárítást 150 - 600 °C közötti hőmérsékleten 1-24 óra hosszat
15 végezzük.
6. Eljárás (I) általános képletű aromás vagy arilalifás nitrilek előállítására — a képletben
Ar jelentése adott esetben fluoratommal vagy trifluor-metilcsoporttal helyettesített fenilcsoport,
2o A jelentése vegyértékvonal vagy 1 - 4 szénatomos alkiléncsoport — (11) általános képletű formamidból vagy formanilidből - a képletben Ar és A jelentése ugyanaz, mint az (!) képletben - 450-550 °C hőmérsékleten, közöm25 bős gáz, mint hígítószer, katalizátor jelenlétében, azzal jellemezve, hogy 1 1 katalizátorral számítva óránként 0,2 -4 mól (11) általános képletű vegyületet vezetünk át az 1 — 5. igénypont szerint előállított katalizátoron.
3Q
7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként az (1) képletű 3 - trifluor - metil - formanilidet alkalmazzuk.
8. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként a (2) képletű 3 - trifluor 35 metil - benzil - formamidot alkalmazzuk.
9. A 6 - 8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy közömbös hígítószerként nitrogént és/vagy szén-dioxidot és/vagy acetonitrilt alkalmazunk.
10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hígítószerként gáz alakú 2-20 mól% (II) általános képletű vegyületet tartalmazó acetonitrilt alkalmazunk.
HU821531A 1981-05-15 1982-05-14 Process for production of silicium-oxid-cathalizator containing fluor and aromatic or aryl-aliphan nitrils HU196952B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8109695A FR2505831A1 (fr) 1981-05-15 1981-05-15 Procede de preparation de nitriles aromatiques ou aliphatiques

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU196952B true HU196952B (en) 1989-02-28

Family

ID=9258492

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU821531A HU196952B (en) 1981-05-15 1982-05-14 Process for production of silicium-oxid-cathalizator containing fluor and aromatic or aryl-aliphan nitrils

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4438042A (hu)
EP (1) EP0066483B1 (hu)
JP (1) JPS5821658A (hu)
AT (1) ATE10365T1 (hu)
BR (1) BR8202762A (hu)
CA (1) CA1175859A (hu)
DE (1) DE3261270D1 (hu)
FR (1) FR2505831A1 (hu)
HU (1) HU196952B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2505676A1 (fr) * 1981-05-15 1982-11-19 Rhone Poulenc Spec Chim Catalyseurs constitues de silice contenant du fluor leur procede de preparation et leur application a la preparation de nitriles
FR2620447B1 (fr) * 1987-09-15 1990-01-26 Sanofi Sa Procede de preparation du di-n-propylacetonitrile
JPH0478024U (hu) * 1990-11-20 1992-07-08
US5108975A (en) * 1991-01-28 1992-04-28 Phillips Petroleum Company Composition and method of making high porosity, high strength compositions

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1250165A (fr) * 1960-02-26 1961-01-06 Basf Ag Procédé pour la production de nitriles
US4324698A (en) 1980-10-20 1982-04-13 Texaco Inc. Fluorided cracking catalyst

Also Published As

Publication number Publication date
ATE10365T1 (de) 1984-12-15
JPS5821658A (ja) 1983-02-08
EP0066483B1 (fr) 1984-11-21
CA1175859A (fr) 1984-10-09
JPS6121625B2 (hu) 1986-05-28
BR8202762A (pt) 1983-04-19
FR2505831A1 (fr) 1982-11-19
DE3261270D1 (en) 1985-01-03
US4438042A (en) 1984-03-20
EP0066483A1 (fr) 1982-12-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5334787A (en) Process for the manufacture of pentafluoroethane
CA1310335C (en) Gas-phase fluorination process
RU1817763C (ru) Способ получени 1,1,1-трифтордихлорэтана и/или 1,1,1,2-тетрафторхлорэтана
US4504595A (en) Fluorinated silica catalyst and preparation of aromatic/aliphatic nitriles in the presence thereof
HU196952B (en) Process for production of silicium-oxid-cathalizator containing fluor and aromatic or aryl-aliphan nitrils
KR100449816B1 (ko) 에틸렌옥사이드제조용은촉매,그제조방법및에틸렌옥사이드의제조방법
US4436669A (en) Preparation of aromatic/aliphatic nitriles
CN1384049A (zh) 三氟化氮的制备方法
US4745236A (en) Synthesis of chloropentafluoroethane
KR100360046B1 (ko) 펜타플루오로에탄의제조방법
JP2002306967A (ja) 弗素化反応のための活性弗化物触媒
US4143078A (en) Fluorination of methyl ketones
EP0872468A1 (en) Method for producing 3,3-dichloro-1,1,1-trifluoroacetone
RU2199528C2 (ru) Способ циклизирующего гидролиза аминонитрила в лактам
JP3480807B2 (ja) 3,3−ジクロロ−1,1,1−トリフルオロアセトンの製造法
Hauser et al. Acid chloride chemistry. I. Phosgenation of carboxylic acids, a catalysts screening study
JP3111622B2 (ja) エチレンジアミンの製造方法
RU2066563C1 (ru) Катализатор для получения n-метиланилина
EP0583703A1 (en) Process for preparing 1,1,1-trifluoro-2-chloroethane
CA2027016C (fr) Procede de preparation de difluoro-2,2 benzodioxole-1,3
JP4465731B2 (ja) ε−カプロラクタムの製造方法
US6111113A (en) Process for the preparation of 2,3,5-collidine and 2-ethyl-5-methylpyridine
JPS59222450A (ja) フエノ−ル性化合物のアミノ化法及びその方法に使用する触媒
Fierce et al. A new method for the synthesis of cyanogen
JP3556853B2 (ja) 3,3−ジクロロ−1,1,1−トリフルオロアセトンの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee