HU196340B - Szabadalmi leírás - Google Patents
Szabadalmi leírás Download PDFInfo
- Publication number
- HU196340B HU196340B HU170886A HU170886A HU196340B HU 196340 B HU196340 B HU 196340B HU 170886 A HU170886 A HU 170886A HU 170886 A HU170886 A HU 170886A HU 196340 B HU196340 B HU 196340B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- rope
- signal level
- sensing element
- signal
- rope force
- Prior art date
Links
Landscapes
- Control And Safety Of Cranes (AREA)
Abstract
A találmány tárgya berendezés kötélerőt érzékelő elemmel ellátott emelőberendezésnél, kötéllefejtődés megakadályozására, amelynek kötéldob-hajtóművére csatlakoztatott működtető egysége van. Lényege, hogy a működtető egységben kötélerőt érzékelő elem (1) kimenetére a kötélerő változását követő első és második jelszintkövető egység (3, 4) van csatlakoztatva, ahol az első és második jelszintkövető egységben (3, 4) a kötélerőt érzékelő elem (1) kimenetére csatlakoztatott egy-egy műveleti erősítő (31, 41) tranzisztoron (32, 42) keresztül astabil multivibrátorra (13), ill. fényjelzőre (8) van vezetve, ahol az első jelszintkövető egység (3) tranzisztora (32) az astabil multivibrátoron (13) át tranzisztorokból (71, 72) felépülő meghajtófokozaton (7) át hangjelzőre (H), a második jelszintkövető egység (4) tranzisztora (42) jelfogóra (RÍ) és ezen keresztül a kötélhajtást leállító egységre (5) van kapcsolva, míg a meghajtófokozat (7), valamint az első és második jelszintkövető egység (3, 4) tápegységre (6) van csatlakoztatva.
Description
A találmány tárgya berendezés kötélerőt érzékelő elemmel ellátott emelőberendezésnél, kötéllefejtődés megakadályozására, amelynek kötéldob-hajtóművére csatlakoztatott működtető egysége van. A találmány szerinti berendezés segítségével víz alatti, valamint olyan markolási munkáknál, amikor a daru kezelője a markolatot nem látja a talajra érkezéskor, a túlzott süllyesztéssel kapcsolatos kötéllefejtődés megakadályozható.
Markolási munkákhoz túlterhelés megakadályozására beépített, kötélerőt érzékelő elemmel ellátott emelőberendezéssel megvezetett markolót alkalmaznak. A markolási munkák során az eddigi gyakorlat szerint az emelőberendezés kezelője szemmel követi a markoló mozgását és a talajra érés pillanatában megfelelő működtető egység közbeiktatásával a kötéldob hajtásának vagy mozgásának leállítását biztosítja, vagyis a kötél további leeresztését letiltja. Ennek megfelelően a kötél a továbbiakban csak annyira tekeredhet le, amennyi a működtetés által okozott késedelemből következik.
Víz alatt vagy valamilyen oknál fogva a markolókanál takarásával, esetleg éjszaka végzett munkáknál az emelőberendezés kezelője a markolót nem látja, így a talajra érés pillanata észrevétlenül maradhat, a kötél lefejtődése folytatódhat. Ilyenkor az eddigi gyakorlat szerint a kezelőnek a kötél meglazulását kell követnie és a működtető egységgel a szükséges intézkedéseket a kötéllazulás pillanatában megtennie. Ennek elmaradása viszont azzal a következménnyel járhat, hogy a kötél a helyéből kiugorhát. A kiugrás megakadályozására ugyan alkalmaznak kiugrásgátló egységeket, amelyek a dobról lefutó utolsó menetet észlelik és biztosítják az utolsó menet fennmaradását a dobon, de ettől független a kötél majdnem teljes hosszában lefejtődhet. Ez pedig azért veszélyes, mert ha a túl hosszan lefejtődött szakaszán a kötél összebogozódik és így húzzák meg, például a markolókanál visszaemelésekor, benne maradandó sérülés, alakváltozás jön létre. Az emiatt megnyúlt, összegyűrt, elnyírt elemi szálakat tartalmazó kötél élettartama jelentősen lerövidül, cseréje a kívánatosnál sokkal gyakrabban válik szükségessé. A tapasztalat szerint a víz alatti munkákat végző berendezéseknél az ismert kiugrásgátló alkalmazása mellett mintegy 100 markolási műveletre jut egy ilyen veszélyes összegyűrődés.
A találmány célja az említett hiányosság kiküszöbölése. Felismerésünk szerint az eddig a kötél letekercselésének leállítására alkalmazott működtető egységet kell az cmclőbcrcndczéscknél szokásosan túlterhelés meggátlására szolgáló, kötélerőt érzékelő elem kimenő jelét felhasználó elrendezéssel kibővíteni. Ez az elrendezés a kötélben ébredő erő csökkenését követi és a csökkenés mértékének megfelelő intézkedéseket biztosít.
A kitűzött feladat ennek megfelelően olyan berendezés létrehozása, amely a kötélerő érzékelésére alapulva lehetőséget nyújt a markoló talajra érkezésének észlelésére, szükség szerint a kötél ezt követő további Ietekerésének és esetleges túlságosan nagy mértékű lefejtődésének megakadályozására.
A kitűzött feladat megoldására, tehát kötélerőt érzékelő elemmel ellátott emelőberendezéseknél kötéllefejtődés megakadályozására olyan berendezést dolgoztunk ki, amelynek kötéldob-hajtóművére csatlakoz2 tatott működtető egysége van, és a találmány szerint a működtető egységben kötélerőt érzékelő elem kimenetére a kötélerő változását követő első és második jelszintkövető egység van csatlakoztatva, ahol az első és második jclszitilkövelő egységben a kölélcrőt érzékelő elem kimenetére csatlakoztatott egy-egy műveleti erősítő tranzisztoron keresztül astabil multivibrátorra van vezetve, ahol az első jelszintkövető egység tranzisztora fényjelzőre, valamint tranzisztorokból felépülő meghajtófokozalon át hangjelzőre, a második jclszintkövető egység tranzisztora további fényjelzőre, valamint jelfogóra és ezen keresztül a kötélhajtást leállító egységre van kapcsolva, míg a ineghajtófokozat, valamint ez első és második jelszintkövető egység tápegységre van csatlakoztatva.
A javasolt berendezés mindenekelőtt vízben, takarásban és éjszaka végzett munkáknál előnyös, s mivel más feltételek között alkalmazása nem mindig szükséges, ezért célszerű, ha munkájának leállítására a tápegység megszakító kapcsolóval van ellátva.
A kötéllel mozgatott különböző nagyságú eszközökhöz, például markolókanalakhoz illeszthető a javasolt berendezés, ha az első és második jelszintkövető egység bemenetén megszólalási jelszintet meghatározó beál1 tóegységek vannak elrendezve.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés segítségével lehetővé válik a kötéllel mozgatott eszköz, például a markoló talajra érésének késedelem nélküli érzékelése és a megfelelő beavatkozások azonnali biztosítása.
A találmány tárgyát a továbbiakban példakénti kiviteli alakok kapcsán, a csatolt rajzok bemutatásával ismertetjük részletesen, ahol nz
1. ábra a találmány szerinti berendezés blokkvázlata, míg a
2. ábra a találmány szerinti berendezésben alkalmazott működtető egység kapcsolási elrendezésének egy előnyös megvalósítási lehetősége.
A találmány szerinti berendezés 1 kötélerőt érzékelő elem és 5 kötéhajtást leállító egység között beépített, a 2. ábra szerinti kapcsolási elrendezéssel kialakított M működtető egységgel van ellátva, amelynek blokkvázlata az 1. ábrán látható. Eszerint 6 tápegység biztosít megfelelő szintű, például 15 V-os stabilizált tápellátást a funkcionális egységeknek. Ezek 1 kötélerőt érzékelő elem kimenetére vannak csatlakoztatva. Az 1 kötélerőt érzékelő elem egyrészt 3 első, másrészt 4 második jelszintkövető egységre van csatlakoztatva. A 3 első és a 4 második jelszintkövető egység bemenetén egyegy megszólalási szintet meghatározó 2 beállítóegységgcl van elrendezve. Λ 4 második jelszintkövető egység kimenete 5 kötélhajtást leállító egységre, például kötéldob hajtásának tápellátását megszakító kapcsolóra van célszerűen nyugvó munkaáramú RÍ jelfogón át (2. ábra) vezetve. A 3 első jelszintkövető egység kimenetével egy minimális hangerőt mindig biztosító H hangjelző 7 meghajtófokozatára van csatlakoztatva. Mindkét jelszintkövető egység kimenetén 8 fényjelző, például különböző színű LED-diódák vannak. A találmány szerinti berendezés munkája a 6 tápegységnél beiktatott KI megszakító kapcsolóval (2. ábra) leállítható. Ez egyúttal kikapcsoláskor az RÍ jelfogó áthidalását teszi lehetővé.
Mint a 2. ábrán látható, az I kötélerőt érzékelő elem kimenete - például IC 747 integrált áramkör megfelelő félrészét alkotó áramköri résziekben — 31 és 41 műve-23
196 340 leti erősítők egyik bemenetére van vezetve. A 2 beállítóegységek részére 11 Zener-dióda állít elő stabilizált feszültséget és így a 31 és 41 műveleti erősítők másik bemenetére szabályozható, meghatározott jelszintek jutnak el. A 31 és 41 műveleti erősítők kimenele 32 és 42 tranzisztorok bázisára és a 32, 42 tranzisztoron keresztül 13 astabil multivibrátorra, ill. 8 fényjelzőre van vezetve. A 7 meghajtófokozat általában folyamatosan működik, míg a 8 fényjelzők működését a 42 tranzisztor, ill. a 13 astabil multivibrátor vezérli.
A 7 meghajtófokozatban a H hangjelző meghajtására 71 és 72 tranzisztorok vannak. A 13 astabil multivibrálor például NE 555 jelű integrált áramkör.
A 6 tápegység általában 220 V-os hálózatra kapcsolt Be bemeneti kapcsokkal van ellátva, hozzá KI megszakító kapcsoló csatlakozik, amellyel az RÍ jelfogóval működtetett Ki kimenet is letiltható. A Be bemeneti kapcsokra T transzformátor primer oldala van vezetve, s az utóbbi szekunder oldala például 7815 jelű elemekkel felépített 12 stabilizátorokkal biztosítja a tápellátást.
A találmány szerinti berendezés működése a következő:
Az 1 kötélerőt érzékelő elem jelét a kapcsolási elrendezés a 3 első és a 4 második jelszintkövető egységekkel, mint komparátorokkal fogadja. A 3 első jelszintkövető egység vízben dolgozó, 6...25 t terhelhetőségű markoló esetén két tonna kötélerőre van beállítva. Ennek beállásakor, tehát amikor a markoló a vízen áthaladva gyakorlatilag a talajhoz ér, a 3 első jelszintkövető egység kimenő jele a H hangjelzőt hozza működésbe, vagyis a H hangjelző viszonylag nagy hangerőre vált. Egyúttal a 8 fényjelző, például LED-dióda zöld fénnyel gyullad fel. A markoló további süllyedésekor, tehát ahogy a talajba behatol, a 4 második jelszintkövető egység is megszólal. Ehhez az adott esetben tonna kötélerő tartozik. A két említett kötélerőt a beállítóegységekkel lehet a szükséges értékre állítani. A kötélerő csökkenésekor a 4 második jelszintkövető egység az RÍ jelfogót működteti és egyúttal a másik 8 fényjelzőt, például a piros LED-diódát gyújtja fel. Egyúttal az RÍ jelfogó meghúzásával az M működtető egység az 5 kötélhajtást leállító egység működését idézi elő, vagyis a kötél megfogását biztosítja, azaz további kötélszakasz a dobról már nem tekeredhet le. Ily mó5 dón a folyamat késleltetését is figyelembe véve elérhető, hogy a talajba mélyedt markoló kötele feszes vagy éppen csak meglazult legyen. A kötél tehát nem fejtődhet le, így összebogozása, gyűrődése gyakorlatilag kizár t.
A találmány szerinti berendezéssel a markolós és hasonló emelőberendezések üzemeltetése tehető megbízhatóbbá, a kötél élettartama növekszik.
Claims (2)
1. Berendezés kötélerőt érzékelő elemmel ellátott emelőberendezésnél, kötéllefejtcdés megakadályozására, amelynek kötéldob-hajtóművérc csatlakoztatott
20 működtető egysége van, azzal jellemezve, hogy a működtető egységben kötélerőt érzékelő elem (1) kimenetére a kötélerő változását követő első és második jelszintkövető egység (3, 4) van csatlakoztatva, ahol az első és második jelszintkövető egységben (3, 4) a
25 kötélerőt érzékelő elem (1) kimenetére csatlakoztatott egy-egy műveleti erősítő (31, 41) tranzisztoron (32, 42) keresztül astabil multivibrátorra (13), ill. fényjelzőre (8) van vezetve, ahol az első jelszintkövető egység (3) tranzisztora (32) az astabil multivibrátoron (13) át
30 tranzisztorokból (71, 72) felépülő meghajtófokozaton (7) át hangjelzőre (H), a második jelszintkövető egység (4) tianzisztora (42) jelfogóra (Rl) és ezen keresztül a kölélhajtásl leállító egységre (5) van kapcsolva, míg a meghajtófokozat (7), valamint az első és második
35 jelszintkövető egység (3, 4) tápegységre (6) van csatlakoztatva.
2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a tápegység (6) megszakító kapcsolóval (KI) van ellátva.
40 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az első és második jelszintkövető egység (3, 4) bemenetén megszólalási jelszintet meghatá? rozó leállítóegységek (2) vannak elrendezve.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU170886A HU196340B (hu) | 1986-04-24 | 1986-04-24 | Szabadalmi leírás |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU170886A HU196340B (hu) | 1986-04-24 | 1986-04-24 | Szabadalmi leírás |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT43299A HUT43299A (en) | 1987-10-28 |
HU196340B true HU196340B (hu) | 1988-11-28 |
Family
ID=10955785
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU170886A HU196340B (hu) | 1986-04-24 | 1986-04-24 | Szabadalmi leírás |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU196340B (hu) |
-
1986
- 1986-04-24 HU HU170886A patent/HU196340B/hu not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HUT43299A (en) | 1987-10-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3913081A (en) | Crane load warning system | |
HU196340B (hu) | Szabadalmi leírás | |
JPH01256496A (ja) | ブームを有するクレーンの吊荷地切時荷振防止装置 | |
JPH11180687A (ja) | ホイストクレーン装置の制御方法 | |
US1369147A (en) | Limit-switch | |
US906561A (en) | Hoisting mechanism. | |
KR950013675B1 (ko) | 권양기의 전동기 과부하 검출장치 | |
JP4302360B2 (ja) | クレーンの警報装置 | |
SU775044A1 (ru) | Устройство дл защиты механизмов крана от перегрузки | |
JP2000272874A (ja) | クレーンにおけるインバータ制御モータのトルク監視方法 | |
KR20000034416A (ko) | 비상정지장치가 구비된 크레인의 권양장치 | |
JPH0524829Y2 (hu) | ||
RU2553619C1 (ru) | Устройство защиты шахтных подъемных установок от проскальзывания каната | |
KR100491224B1 (ko) | 엘리베이터 제동장치 | |
SU1659599A1 (ru) | Устройство дл управлени движением ковша экскаватора-драглайна | |
SU821373A1 (ru) | Устройство дл контрол зависани сосудовпОд'ЕМНОй уСТАНОВКи C гОлОВНыМии уРАВНОВЕшиВАющиМи КАНАТАМи | |
SU1662918A1 (ru) | Ограничитель грузоподъемности крана | |
JP3039491U (ja) | 架空索道用地震停止装置 | |
SU858197A2 (ru) | Устройство дл управлени слитковозом с канатным приводом | |
KR200290749Y1 (ko) | 엘리베이터 제동장치 | |
SU1000774A1 (ru) | Устройство дл контрол параметров вибрации | |
JPS6239025Y2 (hu) | ||
JPS6145886A (ja) | クレ−ン等における音声発生装置 | |
SU1278292A1 (ru) | Устройство дл управлени лебедками груейферного крана | |
JPH01181697A (ja) | 建設用仮設型揚重機の安全装置 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
DGB9 | Succession in title of applicant |
Owner name: GANZ DANUBIUS HAJO ES GEPGYAR RT,HU |
|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |