HU195735B - Process for production of plaster-formed medical preparatives - Google Patents

Process for production of plaster-formed medical preparatives Download PDF

Info

Publication number
HU195735B
HU195735B HU841624A HU162484A HU195735B HU 195735 B HU195735 B HU 195735B HU 841624 A HU841624 A HU 841624A HU 162484 A HU162484 A HU 162484A HU 195735 B HU195735 B HU 195735B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
layer
supersaturated
contact adhesive
adhesive layer
process according
Prior art date
Application number
HU841624A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT37355A (en
Inventor
Hans R Hoffmann
Reinhold Mecone
Michael Wolff
Horst Zerbe
Original Assignee
Lohmann Gmbh & Co Kg
Sanol Arznei Schwarz Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19833315245 external-priority patent/DE3315245A1/de
Priority claimed from DE3315272A external-priority patent/DE3315272C2/de
Application filed by Lohmann Gmbh & Co Kg, Sanol Arznei Schwarz Gmbh filed Critical Lohmann Gmbh & Co Kg
Publication of HUT37355A publication Critical patent/HUT37355A/hu
Publication of HU195735B publication Critical patent/HU195735B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/70Web, sheet or filament bases ; Films; Fibres of the matrix type containing drug
    • A61K9/7023Transdermal patches and similar drug-containing composite devices, e.g. cataplasms
    • A61K9/703Transdermal patches and similar drug-containing composite devices, e.g. cataplasms characterised by shape or structure; Details concerning release liner or backing; Refillable patches; User-activated patches
    • A61K9/7084Transdermal patches having a drug layer or reservoir, and one or more separate drug-free skin-adhesive layers, e.g. between drug reservoir and skin, or surrounding the drug reservoir; Liquid-filled reservoir patches
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/70Web, sheet or filament bases ; Films; Fibres of the matrix type containing drug
    • A61K9/7023Transdermal patches and similar drug-containing composite devices, e.g. cataplasms
    • A61K9/703Transdermal patches and similar drug-containing composite devices, e.g. cataplasms characterised by shape or structure; Details concerning release liner or backing; Refillable patches; User-activated patches
    • A61K9/7092Transdermal patches having multiple drug layers or reservoirs, e.g. for obtaining a specific release pattern, or for combining different drugs

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Dermatology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Description

A jelen találmány tárgya eljárás hatóanyagoknak a bőrre való juttatására szolgáló gyógyszerkészítmény előállítására. A készítmény előnyösen tapasz formájában készül.
Hatóanyagoknak tapaszformájú készítményekből a bőrre juttatása ismert. A cél az, különösen transzdermalis alkalmazás esetén, hogy hosszabb időtartamon át a hatóanyag lehető legegyenletesebb leadását és ezzel a hatóanyagnak a bórön át való lehető legegyenletesebb felszívódását érjük el. A hatóanyag tapaszból a bőrbe való átmenetének szabályozása oly módon sikerült először, hogy a hatóanyagtárolót a bőr felé egy hatóanyagleadást szabályzó, különleges adagolómembránnal látták el. (Lásd például a 21 35 533 sz. német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi leírást, a 3 598 122 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírást és a 3 797 494 sz. amerikai egyesült államok-beli szabadalmi leírást.) A hatóanyag szabaddá válása membránszabályozott diffúzióval történik. Az adagolómembrán szerepét egy kontakt ragasztóréteg is átveheti, amint a 33615 sz. európai nyilvanosságrahozatali iratban ismertetik. Ezen a módon ugyan a viszonylag költséges és komplikált adagolómembrán elkerülhető, azonban nem zárhatók ki korlátozások a tapaszegységenkénti lehetséges dózisnagyságokban, hogy a kitűzött hosszú idejű kezelés esetében a pacienseknek megfelelő nagyságban kapják a tapaszt.
A 31 19 752 sz. német szövetségi köztársaságbeli nyilvánosságrahozatali iratban elvileg hasonló rendszert írnak le, ahol a hatóanyagnak a tárolórétegben való oldás! sebessége mértékadóan meghatározza a rendszerből való szabaddá válásának sebességét. A gyakorlatban azonban kiderült, hogy ezzel az általánosan meghatározott alapelvvel és a leirt speciális kiviteli alakokkal is más hatóanyagok esetében a tapaszonként! elérhető hatóanyagmennyiség korlátozott vagy a hatóanyag-leadás egyenletességét tekintve hátrányos marad.
Leírnak továbbá a 29 20 500 sz. német szövetségi köztársaságbeli nyilvánosságrahozatali iratban egy transzdermalis rendszert, amelyben a hatóanyag-koncentráció egy duzzadóképes polimerfóliában - a tároló egyrétegű felépítése esetében - a kibocsátási felülettől távolodva növekszik, hogy állandó kibocsátási sebességet biztosítson. Emellett javasolják, hogy ily módon több filmet is kombináljanak, ahol viszont minden egyes rétegben ugyanilyen hatóanyag-koncentrációprofil van. Az egyrétegű filmben a hatóanyag-koncentrációprofilt úgy hozzák létre, hogy a film egyik felületéről hatóanyag-oldatot vagy -szuszpenziót diffundáltattak bele, és az oldószert illetve szuszpendálószert eltávolították. Az eljárásnak mindenesetre megvan az a hátránya, hogy a filmben a kívánt hatóanyag-koncentrációprofil reprodukálható beállítása műszakilag csak nehezen valósítható meg.
Továbbá hátrányos az is, hogy a hatóanyagfelvételt a film szorpciósképessége korlátozza. Egyébként több hatóanyagtároló film kombinációja olyan áttekinthetetlen viszonyokat hoz létre a koncentrációprofilok vonatkoíásában, hogy a hatóanyag állandósított felszabadulása többé nem valósul meg.
A jelen találmány célja ezért az, hogy ízeket a hátrányokat kiküszöbölje, és egy clyan, előnyösen tapaszformájú, gyógyszerkészítményt hozzon létre, amely egyszerűen cs gazdaságosan előállítható, a teljes alkalmazási időtartam alatt jó, reprodukálható, szabályzóit hatóanyagkibocsátást biztosit, és lehetővé teszi a kibocsátási sebesség változtatását
A hatóanyagokat a bőrre szabályozottan leadó, előnyösen tapaszformájú, találmány szerinti gyógyszerkészítmény, amint ismeretes egy nem áteresztő fedőrétegből, egy ezzel összetapadó, valamilyen polimer-mátrixü túltelített hatóanyagtárolóból, amelyben a hatóanyag oldva van, illetve a hatóanyagok oldva vannak, és amely a hatóanyagot vagy hatóanyagokat átereszti, egy, a tárolóval összetapadó, a hatóanyag vagy hatóanyagok részére áteresztő kontakt ragasztórétegböl cs egy, a kontakt ragasztóréteget befedő, eltávolítható védőrétegből áll, amelyet a gyógyszerkészítmény alkalmazása előtt eltávolítunk; a készítményre az jellemző, hogy a hatóanyag-tároló réteges felépítésű, a tároló minden rétegében hatóanyaggal túltelített, és e. hatóanyag vagy hatóanyagok koncentrációja a kontakt ragasztórétegtől növekvő távolsággal, rétegről rétegre nő, és adott esetben a túltelített tároló és nem áteresztő fedőréteg közé még egy további közbenső kontakt ragasztóréteg van beiktatva.
A mellékelt rajzokon az 1. ábra a találmány szerinti kétrétegű tárolós készítmény kiviteli alakjának keresztmetszete (az ábrázolt rétegvastagságok nem mérethűek);
e. 2. ábra a találmány szerinti ötrétegű tárolás készítmény kiviteli alakjának keresztmetszete (az ábrázolt rétegvastagságok nem mérethűek);
a 3. ábra a találmány szerinti tapaszból felszabaduló nitroglicerin-mennyieéget az idő függvényében ábrázoló görbét mutat be; c 4. ábra a találmány szerinti tapasz segítségével a plazmában elérhető nitroglicerin-konrentrációt az idő függvényében ábrázoló görbét szemléltet.
Az 1. ábra a találmány szerinti kétrétegű tárolós felépítésű készítmény kiviteli «lakjának keresztmetszetét mutatja. Az 1 fedőréteg a laminált készítmény legfelső rétege. Ez védő fedőrétegként szolgál, a laminált készítménynek szerkezeti tartást biztosit, és lényegében meggátolja, hogy a 2 és 3 belső létegek alkotórészei kifelé kijussanak.
195736
Az 1 fedőréteg határolja a 2 első tárolóréteget. Ez közvetlenül az előbbi alatt van, és egyik oldalával közvetlenül érintkezik a fedőréteg alsó oldalával. Ehhez az első tárolóréteghez közvetlenül csatlakozik egy második tárolóréteg. A 2 és 3 két tárolóréteg valamilyen polimer-mátrixból áll, amely a két réteg esetében lehet azonos vagy eltérő, és hatóanyaggal túltelített. A hatóanyagtartalom ezekben a rétegekben úgy van beállítva, hogy a 2 rétegben nagyobb legyen, mint a 3 rétegben. Ezt az 1. ábrán a függőleges vonalkázás eltérő távolságával jelképezzük.
Közvetlenül a 3 tárolóréteghez csatlakozik alulról egy, a hatóanyagotka)t áteresztő 4 kontakt ragasztóréteg, amelynek rendeltetése az, hogy a laminált készítményt a bőrre rögzítse. Ez szükség esetén a gyártás során szintén ellátható hatóanyaggal, de a koncentráció kisebb a telítési koncentrációnál vagy egyenlő azzal.
A 4 kontakt ragasztóréteg alatt egy lezáró védőréteget alkalmazunk, amelyet közvetlenül használat előtt lehúzunk. Ez olyan anyagból készül, amely a laminált készítmény alkotórészeit nem ereszti át.
A 2. ábra a találmány egy további, öt tárolóréteges felépítésű kiviteli alakjának keresztmetszetét mutatja be. Az 1. ábrától eltérően a 6 fedőréteg és a 8 legfelső tárolóréteg között egy közbenső kontakt ragasztóréteg található. Ezt a találmány szerint akkor alkalmazzuk, ha a legfelső tárolóréteg és a fedőréteg között nincs kielégítő tapadás. A tároló itt a 8 - 12 öt rétegből áll, amelyek szintén túltelítettek hatóanyaggal és a hatóanyagtartalom a 8 rétegtől a 12 réteg felé rétegről rétegre csökken (lásd vonalkázást). A 13 és 14 rétegekre az 1. ábra 4 és 5 rétegeire elmondottak vonatkoznak.
A 3. és 4. ábrát az 1. példánál magyarázzuk meg részletesebben.
A következőkben a laminált szelvény előállításához szükséges anyagokat ismertetjük részletesebben.
Az 1, illetve 6 fedőréteg lehet hajlékony vagy nem hajlékony anyagból, és egy- vagy többrétegűén lehet kiképezve. Azok az anyagok, amelyek ennek elkészítéséhez felhasználhatók, polimer anyagok, igy például polietilén, polipropilén, polietilén-tereftalát, poharaid. Erre a célra fémfóliák is használhatók, így alumíniumfólia, egyedül vagy valamilyen polimert szubsztráttal borítva. -Olyan textilszerű felületképződmények is használhatók, amelyek textilanyagán a tároló alkotórészei fizikai állapotuk alapján nem tudnak áthatolni. Egy előnyös kiviteli alak esetében az 1, illetve 6 fedőréteg olyan anyagkombináció, amely a laminált készítménynek szilárdságot biztosit, és a laminált készítmény alkotórészeinek veszteségei ellen gátként szolgál. Emellett alumíniummal gőzölőgtetett fóliák vagy anyagkombinációk is alkalmazhatók.
A 2 és 3 illetve 8-12 tárolórétegek valamilyen polimer mátrixból és a hatóanyagból vagy hatóanyagokból állnak, ahol a polimer mátrix olyan önragadóképességgel rendelkezik, ami az egyes tárolórétegek összetartását biztosítja. A polimer mátrix valamilyen alap-polimerből és szokásos adalékokból áll. Az alap-polimer kiválasztása az alkalmazott hatóanyag vagy hatóanyagok kémiai és fizikai tulajdonságaihoz igazodik. Példaként említhető polimerek a kaucsuk, kaucsukszerü szintetikus homo-, ko- vagy blokkpolimerek, poliakrilsav-észterek és ezek kopolimerizátumai, poliuretánok és szilikonok. Alapjában véve minden olyan polimer számításba vehető, amely kontakt ragasztók előállításánál alkalmazható és fiziológiásán közömbös.
Az adalékok milyensége az alkalmazott polimertől és a hatóanyag(ok)tól függ. Funkcióik alapján lágyítókra, tapadóképesség-fokozókra, reszorpció közvetítőkre, hordozókra, t tabilizátorokra vagy töltőanyagokra oszthatók fel. Az ilyen célra számításba vehető, fiziológiásán közömbös anyagok a szakember által ismertek.
Ezenkívül a polimer mátrixban lehetnek úgynevezett hordozóanyagok a hatóanyag vagy hatóanyagok részére, amelyek a rendszer stabilizálására és a hatóanyag vagy hatóanyagok könnyebb kezelhetőségére szolgálnak, mint például a laktóz a nitroglicerin-laktóz dörzskeverék készítésekor.
Hatóanyagokként olyan anyagokat alkalmazunk, amelyek a bőrön reszorpció közvetítőik) nélkül vagy ezekkel együtt alkalmazva lokális vagy szisztemikus hatást idéznek elő. Lokális hatással rendelkező ilyen anyagok, a találmány oltalmi körének korlátozása nélkül, például antitranszpiránsok, gombaölőszerek, taktericidek és bakteriosztatikumok.
Szisztemikus hatással rendelkező ilyen anyagok, a találmány oltalmi körének korlátozása nélkül, például antibiotikumok, hormonok, lázcsillapítók, antidiabetikumok, szivkoszoruér-tágítók, szívre ható glükozidok, görcsoldószerek, hipertónia ellenes szerek, pszichofarmakonok, . migrénellenes szerek, kortikoiuok, fájdalomcsillapítók, fogamzásgátlók, reumaellenes szerek, antikolinerg hatású szerek, szimpatolitikumok, szimpatomimetikuirok, értágítók, antikoagulánsok, antiarritmikumok.
A hatóanyagkoncentrációnak a tároló rétegeiben· való megnövelésénél elérhető az az á.lapot, hogy a fedőréteggel érintkező réteg többé nem rendelkezik olyan önragadóképességgel, amely a fedőréteghez való tapadáshoz szükséges. Ebben az esetben a találmány szerint az összekapcsolást egy 7 közbenső kontakt ragasztó közréteggel hozzuk létre. Ez a réteg lényegében ugyanazokból az anyagokból építhető fel, mint a polimer mátrix esetében, de a reszorpció közvetítőktől, hordozóktól és hordozóanyagoktól eltekinthetünk.
A bőrrel való érintkezést létrehozó 4, illetve 13 kontakt ragasztóréteg egy olyan kontakt ragasztóból áll, amely fiziológiásán közömbös, és amely a hatóanyago(ka)t átereszti. Ennek a rétegnek a jellemző összetétele a tárolórétegekhez használt anyagokból adódik, viszont a hordozóanyagok hozzáadásától eltekintünk. Hogy az alkalmazáskor a hatóanyagnak vagy hatóanyagoknak kívánt kezdeti felszabadulását biztosítsuk, szükséges lehet, hogy ezt a kontakt ragasztóréteget már az előállításhoz hatóanyaggal kombináljuk, ekkor a koncentrációt a telitési koncentrációnál kisebbre vagy azzal egyenlőre kell választani.
Az 5 illetve 14 eltávolítható védőréteg, amely a kontakt ragasztóréteggel étintkezik, és amelyet használat előtt eltávolítunk, például ugyanazon anyagokból áll, amelyeket az 1 illetve 6 fedőréteg készítéséhez használunk, feltéve, hogy eltávolithatóvá tehetők, például szilikonos kezeléssel. Egyéb eltávolítható védőrétegek például politetrafluoretilén, előkezelt papír, celofán, polivinilklorid, stb. Ha a találmány szerinti laminált készítményt a védőréteg felvitele előtt gyógyászati alkalmazásra kész formátumra (tapasz) vágjuk fel, akkor az utána felhelyezendő védőréteget túlnyúló fogóvéggel látjuk el, amelynek segítségével a tapaszról könnyebben lehúzható.
Valamely találmány szerint előállított tapasz meglepő módon valamely gyógyászati rendszer összes kívánatos biogyógy szépészeti és technológiai tulajdonságait egyesíti magában.
1. Szabályozott hatóanyagleadás.
A tapasz egész felépítése az alkalmazási idő legnagyobb részén keresztül közel állandóan maradó leadási sebességet biztosít. Amennyiben a kezdeti szakaszban lökésszerű felszabadulást kívánunk, úgy ez a kontakt ragasztóréteg gyártáskor való feltöltésével befolyásolható.
2. A leadott mennyiség szabályozhatósága.
Az előrelátható alkalmazási időtartamra kívánt leadandó mennyiség széles határok között beállítható a következő paraméterekkel:
- a polimer mátrix összetétele,
- abszolút hatóanyagtartalom a laminált szelvényben,
- hatóanyag-koncentráció esés a tárolórétegeken ót,
- a tárolórétegek száma,
- a tórolóréteg vastagsága,
- a tapasz nagysága,
- hordozóanyagok hozzáadása, és Így az összes orvosi követelményeknek megfelel.
3. A leadási idő szabályozhatósága.
A gyógyászatilag szükséges leadási sebesség időtartama a tapaszban lévő hatóanyagmennyiség arányának megválasztásával átlagos leadási sebességre állítható be.
4. Adagolás.
A hatóanyagtároló réteges felépítése, ahol mindenegyes réteg hatóanyaggal túltelített, cs a hatóanyagkoncentráció rétegről rétegre növekszik, lehetővé teszi, hogy a felületegynégenkénti dózisnagyság az ismert tapaszokhoz képest csak kevéssé legyen korlátozva. Ezenkívül a lokális irritóciók a bőrön, amelyek főként a túl magas hatóanyag koncentráció következtében lépnek fel, elkerülhetők azáltal, hogy a bőrhöz legközelebb fekvő tárolóréteget egy esetleg hatóanyaggal telített kontakt ragasztóréteg választja el a bőrtől, cs így az oldatlan hatóanyagnak a bőrrel való érintkezését mindenesetre elkerüljük.
5. A leadási felület változtatási lehetősége.
Mivel a találmány szerinti termékek sem szegélyekkel, sem burkolattokkal vagy él- szigetelésekkel nincsenek ellátva, a laminált készítmény tetszésszerinti nagyságú és alakú, a gyógyászati igényekhez igazodó darabokra osztható fel, ami különösen jelentős, ha óvatosan növelve vagy csökkentve kell ídagolni.
6. A hatóanyagleadás in vitro - in vivő összefüggése.
Nemvárt módon a találmány szerinti tapaszok az in vitro és in vivő hatóanyagleadás tekintetében is megfelelnek azoknak a magas követelményeknek, amelyek egy gyógyászati rendszerrel szemben támasztandók. Az összefüggés emellett olyan jó, hogy in vitro kísérleti modellek egyszerűen bioanalógnak bizonyultak. Ez lehetővé teszi a sarzsreprodulálhatóság és bioegyenértéküség biztos felülvizsgálatát.
A laminált készítmény találmány szerinti felépítését a következőkben tovább magyarázzuk:
A tároló rétegeinek számát a követelményeknek megfelelően válaszjuk meg. Az alsó határ definíciószerűen két réteg, a felső határ gyakorlati és gazdaságossági okokból 12. Egy előnyős kiviteli alakban a rétegszám kettő és hat között van. A rétegek egyenlő vagy különböző vastagságúak, az egyedi rétegvastagság 0,005 mm-től 5,0 mm-ig változhat. A gyakorlatban a 0,01 mm-től 0,5 mm-ig terjedő egyedi rétegvastagságok előnyösek.
A kontakt ragasztóréteg részére 0,005 mm-től 3,0 mm-ig, előnyösen 0,01 mm-tól 0,5 mm-ig terjedő rétegvastagságot választunk.
A tárolórétegek ugyanabból a polimer-mátrixból vagy különböző polimer-mátrixokból készülhetnek. Az egész tároló által tartalmazott hatóanyagmennyiség a gyógyászatilag szükséges mennyiség tízszeresére rúghat. Ezt a hatóanyag vagy hatóanyagok fajtikja, a javallt alkalmazási időtartam és a gyógyszerkészítmény javallata határozza meg.
A túltelített tárolónak a kontakt ragasztó réteget határoló rétegében levő hatóanyagkoncentrációnak (g/cm3) a túltelített tárolónak a fedőréteget határoló rétegében levőhöz viszonyított aránya 1:1,1—tői 1:20-ig, előnyö5 sen 1:2-tól 1:20-ig terjedő tartományban van.
A találmány szerinti gyógyszerkészítmény előállítása ismert technológiák szerint törté- nik, amikor az újból eltávolítható védőrétegre a hatóanyagot vagy hatóanyagokat áte- 5 resztó kontakt ragasztóréteget, erre a túltelített hatóanyagtárolót és a záró, át nem eresztő fedőréteget visszük fel. A találmány szerint a kontakt ragasztórétegre egy réteg túltelített hatóanyagtárolót, erre legalább ]0 egy további réteg olyan túltelített hatóanyagtárolót viszünk fel, amelyben a hatóanyag vagy hatóanyagok koncentrációja (g/cm3) nagyobb, mint az előbb felvitt tárolórétegben. Adott esetben a nem áteresztő 15 fedőréteg felvitele előtt egy további, közbenső kontakt ragasztóréteget viszünk fel. A laminált készítmény felépítése fordított sorrendben is elvégezhető.
A kontakt ragasztó-, a közbenső és/vagy 20 tárolórétegeket oldószer- vagy diszpergálószertartalmú masszák síkban való elterítésével készítjük, és az oldó- illetve diszpergálószert a következő réteg felvitele előtt lényegében eltávolítjuk. A rétegek felépítése 25 rákasirozással törénik. A rétegek létrehozására egy másik lehetőség az, hogy megfelelő oldószermentes masszákat ismert technikával olvadékból sík képződménnyé formálunk és ezeket azután lamináljuk. Ennek az eljárás- 30 nak előfeltétele az összes alkotórész höstabilitása a szükséges feldolgozási hőmérsékleteken.
1. példa:
A jelen találmány szerinti három tárolóréteges felépítésű gyógyszerkészítményt a következőképpen készítünk: 40
Egyik oldalán alumíniummal gözölögtetett és mindkét oldalán tapadósra kikészített védőrétegre
0,175 kg poliizobutilénből (átlagos molekulatömeg 900 OOO-től 45
400 000-ig),
0,157 kg szilárd alifás szénhidrogéngyantából,
0,157 kg hidrogénezett kolofóniumgyantából, 50
0,0105 kg valamilyen közepes láncú trigliceriddel készített 5%-os nitroglicerin oldatból .
és 1 174 kg 80 - 110 °C forráspontú speciálbenzin oldószerből álló nitroglicerintartal- 55 mú kontakt ragasztóréteg masszát hordunk fel, úgy hogy az oldószer elpárolgása után körülbelül 20 g/m2 felületsúlyú réteget kapjunk.
Az Így kapott kontakt ragasztórétegre θθ felkasirozzuk a körülbelül 20 g/m2 felületsúlyú első tárolóréteget.
A tárolóréteg készítése úgy történik, hogy
0,05 kg 10 súly%-os nitroglicerin-lak- θθ tóz össze dörzsölt elegy bői,
0,153 kg poliizobutilénből (átlagos molekulatömeg 900 OOO-től 1 400 000-ig),
0,137 kg szilárd alifás szénhidrogéngyantából,
0,137 kg hidrogénezett kolofóniumgyantóból,
0,01 kg triglicerid oldószerből és 1,148 kg 80 - 110 °C forráspontú speciáltenzin oldószerből készített diszperziót fellenünk egy elválasztható papírra, és elpárologtatjuk a diszpergálószert.
Hasonló módon állítunk elő egy 50 g/m2 felülettömegű második tárolóréteget
0,6 kg 10 tömeg%-os nitroglicerin-laktóz dörzskeverékből,
0,2 kg szilárd alifás szénhidro-géngyantából,
0,2 kg hidrogénezett kolofóniumgyantából,
0,025 kg triglicerid oldószerből és 1,876 kg 80 - 110 °C forráspontú speciálbenzin oldószerből, és felkasirozzuk az e!sö tárolórétegre.
Hasonló módon előállítunk egy harmadik tárolóréteget is
2,5 kg
0,857 kg
0,77 kg
0,77 kg
7,507 kg 7,507 kg ée 0,1 kg tömeg%-os nitro glicerin-laktóz dörzskeverékből, poliizobutilénből (átlagos molekulatömeg 900 000 1 400 000), szilárd, alifás szénhidrogéngyantából, hidrogénezett kolofóniumgyantából,
-110 gyantából
80-110 °C forráspontú speciálbenzin oldószerből triglicerid oldószerből, amelynél a körülbelül 200 g/m2 felülettömeg eléréséhez a diszperziónak a leválasztható papírra való felvitele három egymásutáni lépésben történik. Az így kapott harmadik tárolóréteget felkasirozzuk a 2. tárolórétegre.
Hasonló módon állítjuk elő a körülbelül 2C g/m2 felülettömegű közbenső kontakt ragasztóréteget
0,179 kg poliizobutilénből (átlagos mole-
kulatömeg 900 000 -
1 400 000),
0,16 kg szilárd alifás szénhidrogén-
gyantából,
0,16 kg hidrogénezett kolofóniumgyan-
tából és
1,167 kg 80 - 110 °C forráspontú epe-
cialbenzin oldószerből, és felkasírozzuk a harmadik tárolórétegre.
A közbenső kontakt ragasztóréteg valamilyen nem áteresztő fedőréteggel való lezárása után a kapott laminált készítményt a gyógyászati követelményeknek megfelelően egyes darabokra felosztjuk.
Stabilitási vizsgálatok
A stabilitást a fentiek szerint előállított
-511 laminált készítmény 4x4 cm-es nagyságú darabjain vizsgáljuk 12 hétig 31 °C-on, 70 % relatív nedvességtartalomnál, illetve 40 °C-on tárolva. Ezen stabilitási vizsgálatok eredményeit a következő 1. táblázatban foglaljuk össze.
1. Táblázat:
Tárolási idő (hetekben)
Nitroglicerin-tartalom (%) (középérték ± relatív s.d.; n = 3) 31 °C 40 °C
0 100 ± 1.83 100 ± 1.83
2 100.8 ± 0.57 100.3 ± 2.1
4 98.3 ± 0.55 95.3 ± 0.5
8 99.2 ± 3.17 94.2 ± 0.5
12 99.7 ± 0.77 97.2 ± 0.58
Hatóanyagleadás.
1. in vitro.
Az előbb az 1. péda szerint előállított laminált készítmény egy 16 cm2 nagyságú darabját a védőréteg lehúzása után 34 °C-os izotóniás konyhasóoldatba merítjük, és a szabaddá vált nitroglicerinmennyiséget meghatározott időközönként folyadékkromatográfiásán mérjük. A leadó közeg térfogatát úgy választjuk meg, hogy a kísérlet időtartama alatt .apadó körülmények maradjanak fenn.
2.1. in vivő.
Egy kísérleti személynek a mellkasára kísérletenként egy - egy 16 cm2 nagyságú, az 1. példa szerint előállított tapaszt ragasztunk fel. A tapaszt 6, 12 ás 26 óra múlva lehúzzuk, és a benne megmaradt mindenkori nitroglicerin-tartalmat kromatográfiásan meghatározzuk.
2.2. in vivő.
Hat kísérleti személynek a mellkasára egy - egy 16 cm2 nagyságú, az 1. példa szerint előállított tapaszt ragasztunk fel. A tapaszt 24 óra múlva lehúzzuk, és a benne megmaradt nitroglicerin-tartalmat kromatográfiásan meghatározzuk. A szabaddá vált mennyiségek középértéke 5,0 ± 0,7 mg/24 óra. Az 1. - 2.2. bekezdésekben leirt .in vitro· és .in vivő kísérletek szerint kiváló .in vitro /.in vivő egyezés adódik a felszabadult mennyiségekre.
Az eredményeket a 3. ábrában ábrázoljuk. Az (1) és (2) leadási görbék azt mutatják, hogy a nitroglicerin a gyógyászatilag igényelt 24 órás időtartamon át szabályozottan és egyenletesen válik szabaddá a tapaszból, emellett a leadási sebesség csaknem 20 órán keresztül közel állandónak tekinthető.
Biológiai hozzáférhetőség.
Az előbb vázolt kísérletek során a kí20 fér le ti személyektől 0,5, 1, 2, 8 és 24 óra elteltével vérmintákat vettünk, és a nitroglicerin koncentrációt a plazmában kapillárgózkromatográfiásan meghatároztuk. Az eredményeket a 4. ábrán mutatjuk be.
2$ Eszerint a nitroglicerin koncentrációk az alkalmazás időtartama alatt a gyógyászatilag hatásos tartományban vannak.
30 2. példa:
Á.z 1. példában alkalmazott hidrogénezett kolofóniumgyanta helyett valamilyen félfolyékony alifás szénhidrogéngyantát használunk 35 a mennyiségi arányok változatlanul hagyása mellett. A rétegkészítést és a laminált készítmény felépítését az 1. példában megadottal azonos eljárással végezzük.
A nitroglicerin-leadásra végzett .in vit40 ro és .in vivő vizsgálatok eredményei megfelelnek az 1. példában kapottaknak. Az in vitro leadási sebesség 24 óra alatt ennél
3,5 mg.
3. példa:
A jelen találmány szerint egy további, de kétrétegű tárolós felépítésű gyógyászati
5θ terméket állítunk elő a következőképpen:
g poliizobutilénból (átlagos molekulatömeg 900 000
400 000), g szilárd, hidrogénezett szén55 hidrogéngyantából, g folyékony hidrogénezett szénhidrogéngyantából, g valamilyen trigliceriddel készinitroglicerinoldattett 5 %-os ból hexánból os áUÓ
119 g nitroglicerintartalmü masszát úgy hordunk fel alumíniummal Bőzölöetetett kontakt ragasztó egy egyik oldalán és mindkét oldalán re ~ “ J .apadósra kiképzett védőrétegre, hogy az ol-613 dószer elpárologtatósa után körülbelül 20 g/m2 felülettömegű réteget kapjunk.
Az így kapott kontakt ragasztórétegre felkasirozzuk a körülbelül 200 g/m2 felülettömegű első tórolóréteget.
Ennek a tárolórétegnek az előállítása
úgy történik, hogy
33,8 g poliizobutilénből (átlagos molekulasúly 900 000 1 400 000-ig),
30,44 g szilárd, hidrogénezett szénhidrogéngyantából,
20,30 g folyékony, hidrogénezett szénhidrogéngyantából,
28,75 g 10 süly%-os nitroglicerin-laktóz dörzskeverékből,
1,69 g trigliceridből
és 179,0 g hexánból
álló diszperziót körülbelül 200 g/m2 felülettömegű réteg elérése céljából két egymásutáni rétegben felhordunk a leválasztható papírra.
Hasonló módon készítünk egy körülbelül 100 g/m2 felületsúlyú második tárolóréteget
34,3 g poliizobutilénből (átlagos molekulasúly 900 000 - 1 400 000-ig),
30,9 g szilárd, hidrogénezett szénhidrogéngyantából,
20,6 g folyékony, hidrogénezett szénhidrogéngyantából,
87,5 g 10 tömeg%-os nitroglicerin-laktóz dörzskeverékből,
1,7 g trigliceridből és
247,0 g hexánból,
és felkasirozzuk az első tárolórétegre.
Hasonló módon készítjük el a körülbelül g/m2 felületsülyú közbenső kontakt ragasztóréteget
20,0 g poliizobutilénből (átlagos kulatömeg 900 000 1 400 000-ig), mole-
18,0 g szilárd, hidrogénezett hidrogéngyantából, szén-
12,0 g folyékony, hidrogénezett hidrogéngyantából és szén-
119,0 g hexánból,
és felkasirozzuk a második tárolórétegre.
A közbenső kontakt ragasztóréteg valamilyen nem áteresztő fedőréteggel való lefedése után a kapott laminált készítményt a gyógyászati követelményeknek megfelelően egyes darabokra felosztjuk.
Ismét meghatározzuk az 1. példában leírtak szerint az .in vitro' és .in vivő nitroglicerin-leadást. Az .in vitro' és .in vivő' leadási sebességek itt 24 óránként 3,5 mg illetve 3,0 mg. Itt is folytonos és szabályozott nitroglicerin-leadást állapítunk meg.
4. példa:
Egy jelen találmány szerinti kétrétegű térolós felépítésű és hatóanyagként Bupranololt [azaz l-(tero-butil-amino(-3)6-klór-3-me8 t;l-fenoxi)-2-propanolt] tartalmazó további gyógyszerkészítményt a kővetkezőképp állítunk elő.
1,115 kg poliizobutilénből (átlagos molekulatömeg 900 000 1 400 000-ig; OPPANOL B 100 termék),
1,338 kg szilárd, aromás szénhidrogéngyantából (PICCOVAR L 60 termék),
1,338 kg orvosi fehérolajból (ONDINAÖL G 33),
0,080 kg dietil-toluoil-aminból,
0,130 kg Bupranolol(Aerosil (1:1) elegyből (Aerosil = finom eloszlású, kémiailag tiszta kovasav ; szokásos töltőanyag) és 5,581 kg 80 - 110 °C forráspontú benzin oldószerből álló Bupranolol-tartalmú kontikt ragasztómaszát úgy hordunk fel egy egyik oldalán alumíniummal gőzölögtetett és mindkét oldalán fapadosra kikészített védőrétegre, hogy az oldószer elpárolgása után körülbelül 40 g/m2 felülettömegű réteget kapjunk.
Az így kapott kontakt ragasztórétegre kasírozzuk fel a körülbelül 70 g/m2 felülettömegű első tárolóréteget.
Ennek a tárolórétegnek az elkészítése úgy történik, hogy
1,722 kg poliizobutilénből (átlagos molekulatömeg 900 000 1 400 000-ig; OPPANOL B 100 termék),
2,126 kg szilárd, aromás szénhidrogéngyantából (PICCOVAR L 60 termék),
2,126 kg orvosi fehérolajból (ONDINAÖL G 33 termék),
0,160 kg dietil-toluoil-aminból,
1,815 kg Bupranolol (Aerosil (1:1) elegyből és 12,554 kg 80 - 110 °C forráspontú benzin oldószerből álló szuszpenziót egy leválasztható papírra hordunk fel, és az oldószert elpárologtatjuk.
Hasonló módon készítünk egy körülbelül 80 g/m2 felülettömegü második tárolóréteget
1,734 kg poliizobutilénből (átlagos molekulatömeg 900 000
400 000-ig; OPPANOL B 100 termék),
2,081 kg szilárd aromás szénhidrogéngyantából (PICCOVAR L 60 termék),
2,081 kg orvosi fehérolajból (ONDINAÖL G 33 termék),
0,160 kg dietil-toluoil-aminból,
1,945 kg Eupranolol/Aerosil (1:1) elegyből, és
12,315 kg 80 - 110 °C forráspontú benzin oldószerből, és felkasirozzuk az első tárolórétegre.
Hasonló módon elkészítjük a körülbelül 2ű g/m2 felülettömegü közbenső kontakt ragasztóréteget
-715
0,588 kg poliizobutilénből (átlagos molekulatömeg 900 000
400 000-ig; OPPANOL B 100 termék),
0,706 kg szilárd, aromás szénhidrogéngyantából (PICCOVAR L 60 termék),
0,706 kg orvosi fehérolajból (ONDIANÖL G 33 termék), és
2,944 kg 80 - 110 °C forráspontú benzin oldószerből, és felkasirozuk a második tárolórétegre.
A közbenső kontakt ragasztóréteg valamilyen nem áteresztő fedőréteggel való lefedése után a kapott laminált készítményt a gyógyászati igényeknek megfelelően egyes darabokra osztjuk fel.
Hatóanyag-leadás (in vitro vizsgálat)
Az előbb a 4. példa szerint előállított laminált készítmény egy körülbelül 16 cm2 nagyságú darabját a védőréteg lehúzása után 32 °C-os izotóniás foszfátpuffer-oldatba merítjük, és a felszabaduló Bupranolol menynyiséget meghatározott időszakok után ultraibolya-fotometriásan mérjük. A térfogatot úgy választjuk meg, hogy a kísérlet tartama alatt .apadó' körülmények maradjanak fenn.
Idő (óra) mg/16 cm2 2 4.44
6.99
10.33
19.87
5. példa:
Egy jelen találmány szerinti kétrétegű tárolós felépítésű és hatóanyagként VERAPAMIL-t — azaz 5- [N-(3,4-dimetoxi-fenetil)-N-metil-amino]-2-(3,4-dimetoxi-fenil)-2-izopropil-valeronitrilt — tartalmazó további gyógyszerkészítményt állítunk elő a következőképpen.
1,371 kg poliizobutilénből (átlagos molekulatömeg 900 000
400 000-ig; OPPANOL B 100 termék),
1,234 kg szilárd aromás szénhidrogéngyantából (PICCOVAR L 60 termék),
1,234 kg politerpén gyantából (DERCOLYTE S 10 termék),
0,080 kg trigliceridböl (MIGLYOL 812 termék),
7,685 kg 80 - 110 °C forráspontü benzin oldószerből és 0,474 kg kiegészítő oldószerként használt kloroformból álló Verapamil-lartalmú kontakt ragasztóinaszát egy egyik oldalán alumíniummal gözölögtetett, mindkét oldalán tapadósra kikészített védőréteget hordjuk fel, úgy hogy az oldószer elpárologtatása után körülbelül 45 g/m2 felülettőmegű réteget kapjunk.
Az így kapott kontakt ragasztórétegre felkasirozzuk a körülbelül 80 g/m2 felülettömegű tárolóréteget.
Ennek a tárolórétegnek az elkészítése úgy történik, hogy
2,471 kg poliizobutilénből (átlagos molekulatömeg 900 000
400 000-ig; OPPANOL B 100 termék),
2,224 kg szilárd aromás szénhidrogéngyantából (PICCOVAR L 60 termék),
2,224 kg politerpén-gyantából (DERCOLYTE S 10 termék),
0,160 kg trigliceridböl (MIGLYOL 812 termék),
0,920 kg Verapamilból,
13,851 kg 80 - 110 °C forráspontú benzin oldószerből és 5,446 kg kiegészítő oldószerként használt kloroformból álló oldatot felhordunk egy leválasztható papírra, és az oldószert elpárologtatjuk.
Hasonló módon készítünk egy körülbelül 85 g/m2 felülettőmegű második tárolóréteget
2,443 kg poliizobutilénből (átlagos molekulatömeg 900 000
400 000-ig; OPPANOL B 100 termék), ·
2,199 kg szilárd aromás szénhidrogéngyantából (PICCOVAR L 60 termék),
2,199 kg politerpén-gyantából (DER-COLYTE S 10 termék),
0,160 kg trigliceridböl (MIGLYOL 812 termék),
1,00 kg VERAPAMIL-ból,
13,695 kg 80 - 110 “C forráspontú benzin oldószerből, és 5,920 kg kiegészítő oldószerként haszrált kloroformból, és felkasírozzuk az első tírolórétegre.
Hasonló módon készítjük a körülbelül 20 g/m2 felületsúlyú közbenső kontakt ragasztóréteget
0,714 kg poliizobutilénből (átlagos molekulatömeg 900 000
400 000-ig ; OPPANOL B 100 termék),
0,643 kg szilárd aromás szénhidrogéngyantából (PICCOVAR L 60 termék),
2,199 kg politerpén-gyantából (DERCOLYTE S 10 termék), és 4,003 kg 80 - 110 °C forráspontú benzin oldószerből, és felkasírozzuk a második tárolórétegre.
A közbenső kontakt ragasztóréteg valamilyen áthatolhatatlan fedőréteggel való lefedése után a kapott laminált készítményt a gyógyászati igényeknek megfelelően egyes darabokra felosztjuk.
Hatóanyagleadás (in vitro vizsgálat).
Az előbb az 5. példa szerint előállított laminált készítmény egy 25 cm2 nagyságú darabját a védőréteg lehúzása után 32 °C-os
-817 izotóniás foszfétpuffer-oldatba mártjuk, és a felszabaduló Verapamil-mennyiséget meghatározott időközönként ultraibolya-fotometriásan megállapítjuk. A térfogatot úgy választjuk meg, hogy a kísérlet időtartama alatt .apadó 5 körülmények álljanak fenn.
Idő (óra) mg/25 cm2
2.36
3.23 10
4.98
8.09
A találmány szerinti Deponit néven forgalmazott nitroglicerin tapasz nitroglicerin-felsza- ]5 badítását és bór-áthatolási sebességét Prakash R. Keshary és Yie W.Chien összehasonlította a különböző, ismert nitroglicerin tapaszokéval (DRUG DEVELOPMENT AND INDUSTRIAL PHARMACY, 10/10, 1663-1669. oldal, 20
1984).
A szerzők az 1961. oldal 5-10. sorában azt a végkövetkeztetésüket fejtik ki, hogy a kísérletek eredményei arra utalnak, miszerint a Deponit elnevezésű nitroglicerin-tapasszal 25 a nitroglicerin felszabadítása, bőr-áthatolási sebessége fokozottan szabályozottan megy végbe, mint az a lassabb nitroglicerin-felszabadításban és lassabb bór-áthatolási sebességben kifejeződik, ugyanúgy, mint a bőr 30 áthatolási sebesség csupán kismérvű emelkedésében (56 %), ha a bőr stratum-corneum rétegét teljesen eltávolítják.

Claims (12)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás a bőrre a hatóanyagot szabályozottan leadó, előnyösen tapaszformájú, valamilyen nem áteresztő fedőrétegből, egy ezzel összetapadó polimer-mátrixból készített túltelített hatóanyagtárolóból - amelyben a hatóanyag vagy hatóanyagok oldva van(nak) és amely a hatóanyago(ka)t átereszti - a tárolóval összetapadó, a hatóanyagot vagy hatóanyagokat áteresztő kontakt ragasztórétegből és a kontakt ragasztóréteget befedő, ismét eltávolítható védőrétegből - amelyet a gyógyszerkészítmény alkalmazása előtt eltávolítunk - álló gyógyszerkészítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy a kontakt ragasztórétegre egy réteg túltelített hatóanyagtárolót, erre legalább egy további réteg, a hatóanyago(ka)t az előbb felhordott tárolórétegnél nagyobb koncentrációban (g/cm3) tartalmazó túltelített hatóanyagtárolót hordunk fel, mimellett a túltelített hatóanyagtárolónak a kontakt ragasztóréteggel határos rétegében a hatóanyag koncentrációjának (g/cm3) aránya a túltelített hatóanyagtárolónak a fedőréteggel határos rétegében levőkhöz 1:1,1 - 1:20, és adott esetben a nem áteresztő fedőréteg felvitele előtt egy további, közbenső kontakt ragasztóréteget hor40 dunk fel, vagy a laminált készítmény felépítését fordított sorrendben végezzük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 2-12, előnyösen 2-6 túltelíte t tárolóréteget hordunk fel.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egyenlő vastagságú vagy különböző vastagságú rétegeket hordunk fel, amelyek egyenkénti rétegvastagsága 0,005-5,0 mm, előnyösen 0,01-0,5 mm tartományba esik.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan kontakt ragasztóréteget hordunk fel, amelyek rétegvastagsága 0,005-3,0 mm, előnyösen 0,01-0,5 mm tartományba esik.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szokásos adalékanyagokat, így lágyítókat, ragasztóképesség-fokozókat, reszorpcióközvetitóket, hordozókat, stabilizátorokat vagy töltőanyagokat tartalmazó polimer-mátrixot használunk.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azza jellemezve, hogy a túltelített tárolót képező rétegeket ugyanabból a polimer-mátrixból vagy különböző polimer-nátrixokból készítjük.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a túltelített tárolóban a hatóanyag vagy hatóanyagok fejtája, az igényelt alkalmazási időtartam és a gyógyszerkészítmény javallata által meghatározott gyógyászatilag szükséges hatóanyagmennyíség tízszereséig terjedő mennyiségű hatóanyagot használunk.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a túltelített tárolónak a kontakt ragasztóréteggel határos rétegében a hatóanyagkoncentráció arányát a túltelített tárolónak a fedőréteggel határos rétegében levőhöz 1:2 és 1:20 közöttire választjuk.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a túltelített tárolóban egy vagy több olyan hatóanyagot használunk, amely vagy amelyek reszorpcióközvetitő(k) nélkül vagy ezekkel a bőrre alkalmazva lokális vagy szisztemikus hatást idéznek elő.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a kontakt ragasztóréteg(ek)et és/vagy tárolóréteg(ek)et oldószert vagy diszpergálószert tartalmazó masszaként hordjuk fel, és az oldószert vagy diszpergálószert a következő réteg felhordása előtt lényegében eltávolítjuk.
  11. 11. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy egy vagy több réteget rákasirozással hordunk fel.
  12. 12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy minden egyes réteget olvadékból állítunk elő.
    2 rajz
HU841624A 1983-04-27 1984-04-26 Process for production of plaster-formed medical preparatives HU195735B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19833315245 DE3315245A1 (de) 1983-04-27 1983-04-27 Pharmazeutisches produkt
DE3315272A DE3315272C2 (de) 1983-04-27 1983-04-27 Pharmazeutisches Produkt und Verfahren zu seiner Herstellung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT37355A HUT37355A (en) 1985-12-28
HU195735B true HU195735B (en) 1988-07-28

Family

ID=25810346

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU841624A HU195735B (en) 1983-04-27 1984-04-26 Process for production of plaster-formed medical preparatives

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0144486B1 (hu)
AU (1) AU560710B2 (hu)
CA (1) CA1239318A (hu)
CS (1) CS264317B2 (hu)
DE (1) DE3485306D1 (hu)
DK (1) DK159413C (hu)
ES (1) ES8704740A1 (hu)
FI (1) FI80604C (hu)
GR (1) GR79183B (hu)
HU (1) HU195735B (hu)
IE (1) IE57367B1 (hu)
NZ (1) NZ207796A (hu)
PL (1) PL145261B1 (hu)
YU (1) YU45615B (hu)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3347278A1 (de) * 1983-12-28 1985-07-11 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Wirkstoffabgabesysteme
US4532244A (en) * 1984-09-06 1985-07-30 Innes Margaret N Method of treating migraine headaches
DE3587616D1 (de) * 1984-12-22 1993-11-11 Sanol Arznei Schwarz Gmbh Wirkstoffpflaster.
EP0262753A1 (en) * 1986-09-30 1988-04-06 Paco Research Corporation Scopolamine transdermal delivery system
DE3743945A1 (de) * 1987-09-01 1989-03-09 Lohmann Gmbh & Co Kg Vorrichtung zur abgabe von stoffen, verfahren zu ihrer herstellung sowie ihre verwendung
DE3743946A1 (de) * 1987-09-01 1989-03-09 Lohmann Gmbh & Co Kg Vorrichtung zur abgabe von nitroglycerin an die haut, verfahren zu ihrer herstellung sowie ihre verwendung
DE3743947A1 (de) * 1987-09-01 1989-03-09 Lohmann Gmbh & Co Kg Vorrichtung zur gesteuerten abgabe von nicotin, verfahren zu ihrer herstellung sowie ihre verwendung
EP0425968A3 (en) * 1989-10-23 1992-01-22 G.D. Searle & Co. Novel multiple layer transdermal drug administration system
AU653156B2 (en) * 1990-06-14 1994-09-22 Dermamed Transdermal administration to humans and animals
CA2078961A1 (en) * 1992-04-21 1993-10-22 John Wick Two-hand pouch patch application
DE4224325C1 (de) * 1992-07-23 1994-02-10 Sanol Arznei Schwarz Gmbh Wirkstoffpflaster für niedrigschmelzende und/oder flüchtige Wirkstoffe und Verfahren zu seiner Herstellung
DE4301783C1 (de) * 1993-01-23 1994-02-03 Lohmann Therapie Syst Lts Transdermales therapeutisches System mit Galanthamin als wirksamem Bestandteil
DE4305881C1 (de) * 1993-02-26 1994-03-03 Lohmann Therapie Syst Lts Transdermales therapeutisches System mit Wirkstoffen, welche Stichoxid-Quellen darstellen, Verfahren zu seiner Herstellung sowie seine Verwendung
DE4406332C1 (de) * 1994-02-28 1995-06-22 Sanol Arznei Schwarz Gmbh Pharmazeutische Verwendung von Nitroglycerin zur Verhinderung unerwünschter Wehentätigkeit bei Säugern in einer transdermalen Applikationsform
US5906830A (en) * 1995-09-08 1999-05-25 Cygnus, Inc. Supersaturated transdermal drug delivery systems, and methods for manufacturing the same

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3854480A (en) * 1969-04-01 1974-12-17 Alza Corp Drug-delivery system
DE2920500A1 (de) * 1979-05-21 1980-11-27 Boehringer Sohn Ingelheim Pharmazeutische zubereitung in form eines polyacrylatfilmes
JPS607966B2 (ja) * 1980-06-28 1985-02-28 日東電工株式会社 貼付剤
JPS5770816A (en) * 1980-10-17 1982-05-01 Ono Pharmaceut Co Ltd Multilayered film preparation of prostagladin of prolonged action

Also Published As

Publication number Publication date
EP0144486A2 (en) 1985-06-19
EP0144486A3 (en) 1986-05-14
AU560710B2 (en) 1987-04-16
PL247440A1 (en) 1985-03-26
FI841663A (fi) 1984-10-28
IE57367B1 (en) 1992-08-12
DK159413C (da) 1991-03-18
AU2638284A (en) 1984-11-01
DK208784A (da) 1984-10-28
ES8704740A1 (es) 1987-04-16
NZ207796A (en) 1987-07-31
DK208784D0 (da) 1984-04-26
CS264317B2 (en) 1989-07-12
YU76184A (en) 1988-04-30
HUT37355A (en) 1985-12-28
FI841663A0 (fi) 1984-04-26
EP0144486B1 (en) 1991-11-27
IE841055L (en) 1984-10-27
FI80604C (fi) 1990-07-10
YU45615B (sh) 1992-07-20
CA1239318A (en) 1988-07-19
DE3485306D1 (de) 1992-01-09
PL145261B1 (en) 1988-08-31
CS309984A2 (en) 1988-09-16
FI80604B (fi) 1990-03-30
DK159413B (da) 1990-10-15
GR79183B (hu) 1984-10-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4769028A (en) Pharmaceutical product, in medical bandage form
Patel et al. TRANSDERMAL DRUG DELIVERY SYSTEM: A REVIEW.
EP0186071B1 (en) Transdermal system for timolol
HU195735B (en) Process for production of plaster-formed medical preparatives
CA2550704C (en) Nicotine transdermal delivery system
EP1625846B1 (en) Adhesive material and adhesive preparation
NO334187B1 (no) Forbedret transdermalt leveringssystem
EP2262490A1 (de) Transdermales therapeutisches system mit stabilisierter membran
CA1309661C (en) Transdermal delivery system
JPS6324959A (ja) 仕切られた経皮デリバリ−システム
US20100074944A1 (en) Transdermal Tobacco Alkaloid Reservoir Patch
JPH0693921B2 (ja) 段階的な薬物放出を呈する皮膚経由医療薬
US20070202156A1 (en) Adhesive preparation comprising sufentanil and methods of using same
US20010048987A1 (en) Packaging materials for transdermal drug delivery systems
US20090169606A1 (en) Low Flexural Strength Transdermal Tobacco Alkaloid Patch
US20090246264A1 (en) Transdermal Tobacco Alkaloid Patch
US20050150190A1 (en) Packaging meterials for transdermal drug delivery systems
JPH04505333A (ja) ロリプラムを含有する皮膚浸透移行性適用剤
DE19649535C2 (de) Verfahren zur Herstellung eines pflasterförmigen therapeutischen Systems
KR20010023134A (ko) 활성물질 함유 심지 시스템

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628