HU195151B - Servo and parking brake for commercial vehicles - Google Patents

Servo and parking brake for commercial vehicles Download PDF

Info

Publication number
HU195151B
HU195151B HU862518A HU251886A HU195151B HU 195151 B HU195151 B HU 195151B HU 862518 A HU862518 A HU 862518A HU 251886 A HU251886 A HU 251886A HU 195151 B HU195151 B HU 195151B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
electro
brake
pneumatic
circuits
pneumatic converter
Prior art date
Application number
HU862518A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT40776A (en
Inventor
Volker Berisch
Walter Broch
Gerd Kessel
Helmut Mrosek
Laszlo Straub
Karl-Heinz Tischler
Otto Vollmer
Original Assignee
Knorr Bremse Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Knorr Bremse Ag filed Critical Knorr Bremse Ag
Publication of HUT40776A publication Critical patent/HUT40776A/hu
Publication of HU195151B publication Critical patent/HU195151B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60TVEHICLE BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF; BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF, IN GENERAL; ARRANGEMENT OF BRAKING ELEMENTS ON VEHICLES IN GENERAL; PORTABLE DEVICES FOR PREVENTING UNWANTED MOVEMENT OF VEHICLES; VEHICLE MODIFICATIONS TO FACILITATE COOLING OF BRAKES
    • B60T8/00Arrangements for adjusting wheel-braking force to meet varying vehicular or ground-surface conditions, e.g. limiting or varying distribution of braking force
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60TVEHICLE BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF; BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF, IN GENERAL; ARRANGEMENT OF BRAKING ELEMENTS ON VEHICLES IN GENERAL; PORTABLE DEVICES FOR PREVENTING UNWANTED MOVEMENT OF VEHICLES; VEHICLE MODIFICATIONS TO FACILITATE COOLING OF BRAKES
    • B60T13/00Transmitting braking action from initiating means to ultimate brake actuator with power assistance or drive; Brake systems incorporating such transmitting means, e.g. air-pressure brake systems
    • B60T13/10Transmitting braking action from initiating means to ultimate brake actuator with power assistance or drive; Brake systems incorporating such transmitting means, e.g. air-pressure brake systems with fluid assistance, drive, or release
    • B60T13/66Electrical control in fluid-pressure brake systems

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Braking Systems And Boosters (AREA)
  • Regulating Braking Force (AREA)
  • Valves And Accessory Devices For Braking Systems (AREA)

Description

A találmány haszonjárművek részére olyan segéd- és rögzítőfékre vonatkozik, amely legalább egy olyan rugóerőtárolós fékhengerrel van felszerelve, amelynek a terhelőnyomása elektromos kezelőszerv segítségével működtethető kézifékkarral vezérelhető olyképpen, hogy a kézifékkar állásától függően az elektromos kezelőszerv annak az elektro-pneumatikus átalakítónak ad elektromos jeleket, amely a rugóerőtárolós fékhenger terhelő nyomását beeresztő és kieresztő szelepek segítségével állítja be. A segéd- és rögzítőfék olyan elektronikus kapcsoló áramkörökkel van felszerelve, amelyek tetszés szerint beállítható fékkarral működtethetők és amelyek olyan elektro-pneumatikus átalakítókat vezérelnek, amelyek a fékhengerek terhelő nyomását ellenőrzik.
Ilyen jellegű segéd- és rögzítőfék a GB-A-2.131.509 számú közzétételi iratból ismert. Ez a nyomtatvány utánfutóval ellátott vonójárművek részére olyan sűrített levegővel működő fékberendezést mutat be, amelynek a nyomásvezérlési folyamatainak a gyorsítására szolgáló elektromos vezérlőrendszere van. Az elektromos vezérlő rendszernek a lábfékszeleppel vezérelhető olyan elektronikus kapcsoló áramköre van, amely a sűrített levegő felhasználójának, tehát a fékhengernek és az utánfutó fék csatlakozási helyének a közelében elhelyezett elektro-pneumatikus átalakítóval van felszerelve. Ezen kívül olyan rugóerőtárolós fékhenger van alkalmazva, amelynek a terhelő nyomását további elektro-pneumatikus átalakító szabályozza. Ez az elektro-pneumatikus átalakító kézikarral működtethető, tisztán elektromos kapcsolóberendezés segítségével vezérelhető. A nyomtatvány azonban az elektromos berendezések biztosításához nem ismertet semmiféle biztosítóberendezést, de különösen nem ismertet olyan megoldást, ami az elektromos rendszer hibája esetén, vagy ennek kiesésekor a rugóerőtárolós fék segítségével önműködő fékezést tudna kiváltani.
Olyan elektro-pneumatikus üzemi fékek is hosszú idő óta vannak alkalmazásban, amelyeknél a fékkar működtetésével a fékerőt meghatározó megkívánt jel mint elektromos jel, vagy mint elektromos és pneumatikus jel kombinációja áll rendelkezésre.
Ismertek továbbá olyan elektro-pneumatikus átalakítók, amelyek elektromos vezérlőből pneumatikus nyomásértéket keltenek (lásd a DE-OS 28 11 345, az FR-PS 2 293 736, az US-PS 3 402 972, az EP-BI 001 4369, a DE-OS 25 08 409 és az US-PS 3 807 810 számú DE, FR, US, EP közrebocsátási iratokat, illetve szabadimi leírásokat). Az ilyen átalakítókat a következőkben „EP-átalakítónak nevezzük.
Az elektro-pneumatikus féknél a jelkeltés eddig úgy elektromosan, mint pneumatikusan történt olyképpen, hogy az elektromos vezérlőjel elsőbbséget élvez, a pneumatikus vezérlőjel pedig csak az elektromos jel ki2 esése esetén kerül alkalmazásra. A pneumatika úgymondva, mint biztonságból, vagy szükségképpen került alkalmazásra.
A mai elektro-pneumatikus fékek fejlődési iránya olyan, hogy a teljes jelelőállítás tisztán elektromos, illetve elektronikus legyen, ami különböző előnyökkel jár, azonban megnövelt biztonsági követelményeket is kielégít, mivel az elektromos, illetve az elektronikus szerkezeti elemek meghibásodási gyakorisága a járműveknél fennálló nehezebb alkalmazási feltételeknél nagyobb, mint a tisztán mechanikus szerkezeti elemeké.
A haszonjárművek segéd- és rögzítőfékeinél e mellett a következő követelmények állnak fenn:
— ne lehessen akaratlanul befékezést előidézni; és — a rögzítőféknek kiesésbiztosnak kell lenni, azaz biztosan kell fognia és akaratlanul nem szabad oldania.
Mindkét követelménynek akkor is teljesülnie kell, ha az elektronikus szerkezeti elemek nem működnek.
A találmánynak ezért az a feladata, hogy ebből kiindulva a bevezetésben említett jellegű segéd- és rögzítőféket úgy alakítsa ki, hogy a tisztán elektronikus jelkeltés esetén messzemenőleg kiesésbiztos legyen, azaz sem akaratlanul be ne fékeződjön, sem akaratiam 1 ne oldódjon akkor sem, ha az elektromos szerkezeti elemek nem működnek.
Ez a feladat oly módon oldható meg, hogy a kézifékkar kizárólag olyan elektromos egységeket működtet, amelyek állásuktól függően elektromos jelet adnak két elkülönített kapcsoló áramkörnek. Ezek vezérlik azt az elektro-pneumatikus átalakítót (EP-átalakítót), amely a rugóerőtárolós fékhenger nyomását szolgáltatja. Az elektro-pneumatikus átalakítónak árammentes állapotban zárt beeresztő szelepe és nyitott kieresztő szelepe van. Ezzel árammentes állapotban a rugóerőtárolós fékhenger úgy válik légmentessé, hogf a rögzítőfék be van fékezve. Az elektro-pneumatikus átalakítónak független áramellátása van. A kézifékkarral működtetett egyik elektromos egység olyan kényszerellátó kapcsoló, amely a kézifékkar nyugalmi helyzetében az elektro-penumatikus átalakítót független áramforrásból látja el árammal. A kézifékkar nyugalmi helyzete alatt ez esetben azt az állását kell érteni, amelyben a rugóerőtároló fék oldott.
A találmány alapgondolata ily módon az, hogy az elektromos szervek csak a kézifékkar nyugalmi helyzetében zárt kényszerellátó kapcsolóval, valamint további, a kézifékkar nyugalmi és segédfékező helyzetében zárt kapcsolópárokkal vannak ellátva, emellett az elektro-pneumatikus átalakító kimenete a kényszerellátó kapcsolón keresztül egy független áramellátást létesítő egység bemenetére csatlakozik és emellett az elektronikus áramkörök kimenetei kapcsolópárokon át az elektro-pneumatikus átalakító
-2195151 bemenetére vannak kötve. A találmány értelmében továbbá az elektro-pneumatikus átalakító zárt beeresztő szelepének átbocsátó keresztmetszete kisebb, mint a nyitott szelepének átbocsátó keresztmetszete.
A következőkben a találmányt az ábrákkal összefüggésben egy kiviteli példa segítségével ismertetjük részletesen. Az ábrák a következők:
1. ábra: haszonjármű fékrendszerének tömbvázlata segéd- és rögzítőfékkel a találmány szerint;
2. ábra: a találmány szerinti segéd- és rögzítőfék tőmbvázlata;
3A.ábra: a kézifék működtető szerkezetének olyan vázlatos ábrázolása, amelyet a találmány esetében alkalmazunk;
3B. és 3C. ábra:
a 3A. ábra szerinti kézifék működtető szerkezet különböző kimenőjelei, és
4. ábra: a találmány esetében alkalmazott EP-átalakító tömbvázlata és elektromos vezérlésének alapelve.
Az egyes ábrákon az azonos hivatkozási jelek azonos, illetve egymásnak megfelelő szerkezeti elemeket jelölnek.
Az 1. ábra olyan fékrendszer teljes áttekintését szolgáltatja, amelynek része a találmány szerinti segéd- és rögzítőfék. Ezt a fékrendszert gondolatban négy részre lehet felosztani, nevezetsen az 1 bemeneti részre, a 2 elektronikára, a 3 pneumatikára és a 3 pneumatika részeként a 4 utánfutófék-vezerlésre.
Az 1 bemeneti rész tartalmazza azt a lábfék pedálrendszert, amit a továbbiakban 5 „lábfék-szelepnek nevezünk és a szokásos módon „MB rövidítéssel jelölünk, továbbá a kézifék működtető rendszert, amit a továbbiakban 6 „kézifék-szelepnek nevezünk és amit az „HB rövidítéssel is jelölünk, végül pedig az első tengelyhez tartozó 7 terhelésérzékelőt, valamint a hátsó tengelyhez tartozó 8 terhelésérzékelőt.
Bár az 5 lábfék-szelepnek és a 6 kézifék-szelepnek nincs mechanikus szelepe, hanem kizárólag elektromos, vagy elektronikus jelkeltő elemekből áll, itt a féktechnikában használatos fogalomra támaszkodva beszélünk „szelepről.
Az 5-8 hivatkozási jelekkel jelölt szerkezeti elemek tehát tisztán elektromos jeleket állítanak elő, amelyeket elektromos vezetékeken a 2 elektronikához vezetünk. A két „szelepnél ezek a jelek helyzetfüggőek, azaz változnak a hozzájuk tartozó láb-, vagy kézifékkar állásának függvényében, amint ezt részletesen a 2. és 3. ábrával kapcsolatban ismertetjük. Ebben az összefüggésben arra kell rámutatni, hogy a „kézifékkar fogalom a vezető áltál működtetett állítókart jelöl, attól függetlenül, hogy azt kézzel, vagy lábbal működtetik.
Az 5-8 hivatkozási jelekkel jelölt szerkezeti elemek kimenő jelei a 2 elektronikában vezérlő jelekké alakulnak azért, hogy a kívánt fékezési művelet megvalósuljon. A 2 elektronikának két egymástól elkülönített olyan elektronikus kapcsoló 9 és 10 áramköre van, amelyek Ε 1 -el és E 2-vel is vannak jelölve biztonsági okokból tehát kettős rendszer van megvalósítva. Mindkét elektronikus kapcsoló 9 és 10 áramkörhöz eljutnak az 5 ‘ábfék-szelep és 6 kézifék-szelep kimenő jelei és ezeket a jeleket egymástól függetlenül dolgozzák fel. A 7 és 8 terhelésérzékelő kimenő jelei ezzel szemben csak az egyik elektronikus 9, illetve 10 áramkörhöz jutnak el. E jelek tekintetében azonban a két 9 és 10 áramkör között jelcsere valósul meg, úgyhogy mindkét áramkör részére az 1 bemeneti rész valamennyi bemenő jele rendel20 kezésre áll.
A 9 és 10 ármkörök kimenő jelei összesen négy, (11-14 hivatkozási jelekkel jelölt) olyan elektro-pneumatikus átalakítóhoz vannak odavezetve, amelyek az elektromos ve25 zérlőjelekből azt a megfelelő pneumatikus nyomást hozzák létre, ami az egyes fékhengerekhez eljut.
Az üzemi fék részére szolgáló kimenő jeleket a 9, illetve a 10 áramköröktől a 11, illetve a 12 elektro-pneumatikus átalakítóhoz vezetjük. All és a 12 elektro-pneumatikus átalakító elkülönítve vezérli a hozzátartozó első tengely 15 fékhengerében, illetve a hátsó tengelyhez tartozó, az üzemi féknek meg35 felelően kombinált 16 rugóerőtárolós fékhengerének a nyomást. Ezzel az 1. ábrán csak egykörűen ábrázolt 19 nyomásellátó rendszer — a szokásos többkörös kiképzés esetén — betölti a kétkörös üzemi fékrendszer szerepét.
A kiegészítő segéd- és rögzítőfék részére szolgáló 14 elektro-pneumatikus átalakítót a két elektronikus kapcsoló 9 és 10 áramkör együttesen vezérli és a 16 rugóérőtáro45 15s fékhenger rugóerőtárolós része számára biztosítja a nyomást.
A 4 utánfutófék-vezérlés részére szolgáló 13 elektro-pneumatikus átalakítót ugyancsak a két 9 és 10 áramkör vezérli és ez a
17 pneumatikus kimenetén olyan pneumatikus vezérlőnyomást szolgáltat, amely közvetlen fékvezérlő nyomásként az esetleg csatlakoztatott utánfutóhoz jut. Az ugyancsak a két 9 és 10 áramkörrel működtethető 18 elzárószelepen keresztül jut a 19 nyomáseliátó rendszerből a tápláló nyomás, mint készenléti nyomás az utánfutóhoz. A 11, 12, 13 és 14 elektro-pneumatikus átalakítók nyomás bemenete, ahhoz a szokásos 19 nyomásellátó rendszerhez csatlakozik, ami az 1. ábrán csak egykörösen van ábrázolva olyképpen, hogy a 19 nyomásellátó rendszer és a 13 elektro-pneumatikus átalakító között még a 18 elzárószelep helyezkedik el a 14 elektro-pneu65 matikus átalakító elé pedig a 35 visszacsapó szelep van beiktatva. Magától értetődően
-3195151 a nyomásellátást a szokásos módon többkörösen lehet kialakítani többkörös védőszeleppel úgy, hogy a 11, 12, 13 és adott esetben a 14 elektro-pneumatikus átalakítók sűrített levegő táplálást különböző körökből kapnak.
Most rátérünk a 2. ábra szerinti segéd-és rögzítőfék rendszerre. A 20 kézifékkarral működő 6 kézifék-szelep kizárólag elektromos, illetve elektronikus alkatrészekből áll, mégpedig az első kényszer ellátó SÍ kapcsolóból, az első S2 kapcsolópárból, a második S3 kapcsolópárból, valamint a Pl és P2 potenciométerből. A 20 kézifékkar működtetésével az SÍ kapcsoló és az S2, S3 kapcsolópárok a 20 kézifékkar meghatározott állásában nyitnak, illetve záródnak, míg a Pl és P2 potencióméter a kézifékkar állásának megfelelően változtatja ellenállás értékét.
A Pl és a P2 potencióméter egymással párhuzamosan állítható és kimenőjelét a 9, illetve 10 áramkörhöz juttatja. Az S2 kapcsolópár két kapcsolójának kimenetei ugyancsak a 9, illetve a 10 áramkörhöz vezetnek. Ezen kívül az elektronikus kapcsoló 9, illetve a 10 áramkörök jelbemeneteihez vannak vezetve még a 7, illetve 8 terhelésérzékelők által az (LVA) első tengelytől, illetve az (LHA) hátsó tengelytől érkező terhelésnek megfelelő jelek.
A 9 és 10 áramkörök kimenetei az S3 kapcsolópár egy-egy kapcsolóján keresztül a 14 elektro-pneumatikus átalakító elektromos vezérlő bemenetéhez vezetnek. A 9 és 10 áramkörök, valamint a 14 elektro-pneumatikus átalakító között feltüntetett S3 kapcsolópár esetében a 6 kézifék-szelepben lévő S3 kapcsolópárról van szó, ami itt tehát csak a jobb érthetőség kedvéért van két helyen ábrázolva.
A 9 és a 10 áramkörök áramellátása két egymástól független, itt SVl-el, illetve SV2vel is jelölt olyan 21, illetve 22 áramforrással történik, amelyek például a szokásos 23 akkumulátortól független, a járműn lévő telepek lehetnek. Ezeket a jármű 24 generátora olyképpen tölti fel (éppen úgy, mint a 23 akkumulátort), hogy a 24 generátor és a 21, illetve 22 áramforrások közé egy-egy Dl, illetve D2 csatoló dióda van beiktatva. Ha tehát a 21, vagy 22 áramforrások valamelyike kiesik, akkor is a kétszeresen kiépített 9, illetve 10 áramkörök egyike működőképes marad. A 21, illetve a 22 áramforrások és a 9, illetve 10 áramkörök közötti áramellátó vezetékekbe olyan S4 elektromos kapcsoló van beiktatva, amelyet a jármű gyújtáskapcsoló kulcsa működtet. Kiegészítésképpen további működtetés lehetséges túlárambiztosító segítségével.
A biztonsági szabályok igényeinek kielégítésére szolgál az a további 25 áramellátás, ami itt, mint „biztonsági áramellátás (SSV-rövidítéssel) van jelölve. Ez a biztonsági 25 áramellátás, vagy együttesen ad táplálást mindkét 21 és 22 áramforrásból, vagy 4 mint további független telepként van megvalósítva. Az első esetben ez a biztonsági 25 áramellátás például elékapcsolt, nem ábrázolt csatoló-diódákon keresztül akkor is működőképes, ha a 21 vagy 22 áramforrások valamelyike nem működik.
A biztonsági 25 áramellátás kizárólag arra szolgál, hogy a 14 elektro-pneumatikus átalakítót nem működtetett segéd- és rögzítőfék esetén olyan állapotban tartsa, amelyben a 16 rugóerőtárolós fékhenger „oldott fék állásban marad, azaz pneumatikus nyomás alatt van. Ezáltal a 14 elektro-pneumatikus átalakító beeresztő- és kieresztő szelepe gerjesztett. Ennek a működésnek a biztosítására szolgál az a kényszerellátó SÍ kapcsoló, amely nem működtetett segéd- és rögzítőfék esetében zárt és ezzel nyugalmi helyzetben a 14 elektro-pneumatikus átalakítót a biztonsági 25 áramellátástól kényszerűen ellátja energiával. Ez az SÍ kapcsoló ugyancsak a 6 kézifék-szelepben van és csupán a világos ábrázolás kedvéért van kétszer feltüntetve. Ez a hozzárendelés szaggatott vonal segítségével van ábrázolva éppen úgy, mint az S3 kapcsolópár esetében.
Az S3 kapcsolópár normális esetben zárt és így a két 9 és 10 áramkör kimeneteit köti össze a 14 elektro-pneumatikus átalakító vezérlő bemenetéivel. Csak a 20 kézifékkar végállásában, tehát akkor, amikor a rögzítőféket kell működtetni, akkor nyit ez a két S3 kapcsolópár úgy, hogy a 14 elektropneumatikus átalakítót elválasztja a mindenkori energiabetáplálástól. Ezzel szemben az SÍ kapcsoló már a 20 kézifékkar működtetésének a kezdetén nyit. Ez biztosítja azt, hogy a rögzítőfékeket ne lehessen akaratlanul oldani. Árammentes 14 elektro-pneumatikus átalakító esetén nevezetesen a beeresztőszelep mechanikusan zárt, míg a kieresztő-szelep mechanikusan nyitott, aminek következtében a kimenő nyomás nulla. További biztonsági intézkedés az, hogy a 14 eléktro-pneumatikus átalakító kieresztő szelepének a keresztmetszete nagyobb, mint a beeresztő szelepé, úgyhogy még akaratlan nyomásutánpótlás esetén is a 14 elektro-pneumatikus átalakító pneumatikus kimenetén a nyomás nulla közelében lévő alacsony értékű és ezzel a 16 regóerőtárolós fékhenger a rögzítőféket teljes mértékben tartja.
Az S2 kapcsolópár két kapcsolójának és a két Pl és P2 potenciométernek az energiaellátása a biztonsági szabályok teljesítése érdekében ugyancsak megosztva történik, mégpedig a két 21 és 22 áramforrás segítségéivel Az S2 kapcsolópár egyik kapcsolója és a Pl, illetve P2 potencióméterek közül az egyik, amelyek a 9, vagy 10 áramkörök valamelyikéhez tartoznak az ehhez az áramkörhöz rendelt 21, vagy 22 áramforrásról vannak ellátva, míg a másik egységeket a másik 22, vagy 21 áramforrás táplálja. Ezzel a 21 vagy 22 áramforrások valamelyikének a kiesése esetén még biztosítva van a kifo-4195151 gástalan működés, illetve a 6 kézifék-szelep vezérlő jeleinek a kifogástalan előállítása.
A 3A—3C ábrákkal kapcsolatban ismertetjük a 6 kézifék-szelep vezérlő jeleinek az előállítását. A 3B és 3C ábrák diagramjai a megfelelő kimenőjeleket ábrázolják a 20 kézifékkar működtetési W úthosszának függvényeként. A 20 kézifékkar nyugalmi helyzetében valamennyi SÍ, S2 és S3 kapcsoló,illetve kapcsolópár zárt. A Pl és P2 potencíométer azon az AW úthossz kiindulási értéken áll, amely ellenőrzési célból szükséges és amelyet a 9, illetve 10 áramkör értékel. A potenciométerek jelleggörbéje a W úton lineáris, amint ezt a 3B ábrán az E görbe ábrázolja.
Mindaddig, amíg a 20 kézifékkart nem működtetjük, a 14 elektro-pneumatikus átalakítónak kényszer-szerű ellátást kell biztosítani az SÍ kapcsolón keresztül. A 9, illetve 10 áramkörből származó bármilyen vezérlő jelnek ilyenkor a 14 elektro-pneumatikus átalakítót nem szabad befolyásolnia. Mihelyt most a 20 kézifékkart csekély mértékben működtetjük, az SÍ kapcsoló nyit, úgyhogy a kényszer-szerű áramellátás megszűnik. A 14 elektro-pneumatikus átalakítót most a még zárt S3 kapcsolópáron keresztül a 9 és Í0 áramkör vezérli. Ez a vezérlés elsősorban a potenciométereknek azzal a kimenő jelével történik, amit a 9 és 10 áramkör úgy alakít át, hogy a megkívánt nyomás lép fel a 16 rugóerőtárolós fékhengerben. Minél nagyobb a fékerő-igény, annál kisebbnek kell lenni a nyomásnak és fordítva. Ez az arányos üzemmódban működő rugóerőtárolós fékhengereknél ismert.
A 20 kézifékkar működési útjának körülbelül a felénél nyit az S2 kapcsolópár. Ezáltal olyan ellenőrző jel jut a 9 és a 10 áramkörökhöz, amelyet egy hiba felismerére, vagy más célra lehet használni.
Ha a 20 kézifékkart tovább toljuk addig, amíg a „rögzítőfék állást elérjük, nyit az S3 kapcsolópár úgy, hogy a 14 elektro-pneumatikus átalakító a meglévő energiatáplálástól, illetve a meglévő elektromos vezérlő jelektől elválasztódik.
Adott esetben a 9 és 10 áramkör kimenő vezetékében még fellépő jelek ily módon többé nem jutnak el az EP-átalakítóhoz.
Ezáltal a rögzítőfék teljesen biztosított és az elektronikus kapcsoló áramkörök, vagy az áramellátás esetleges hibás működése nem vezethet oda, hogy a rögzítőfék oldódjon.
A 4. ábra részletesen ábrázolja a 14elektro-pneumatikus átalakítót és annak vezérlését. A 14 elektro-pneumatikus átalakító szerkezete elvben a bevezetésben említett DE-OS 28 11 345, illetve a DE-P-81 00 14 369 számú szabadalmi leírásokból ismert. Olyan mágneses 26 beeresztő szelepet tartalmaz, ami nem gerjesztett, illetve árammentes állapotban zárt, továbbá olyan mágneses 27 kieresztő szelepet, ami nem gerjesztett, illetve árammentes állapotban nyitott. A 26 beeresztő szelep a 28 vezetéken és a 35 visszacsapó szelepen keresztül (1. ábra) össze van kötve a sűrített levegő forrásával. A 27 kieresztő szelep a 29 vezetéken keresztül a külső légtérrel kapcsolódik. A 28 vezeték keresztmetszete kisebb, mint a 29 vezetéké, úgyhogy akaratlan utántöltés esetén, de nyitott 27 kieresztő szelep mellett a nyomás gyorsan nulla közelébe csökken. A két szelep mágnesei egy-egy 30, illetve 31 erősítőn keresztül működtethetők úgy, hogy a 30 és 31 erősítőket ezzel a 32 szabályozóval lehet vezérelni, amelynek PlD-jelleg-görbéje van. A 14 elektro-pneumatikus átalakító kimenő nyomását a 33 nyomás-feszültség átalakító méri és mint elektromos jelet ehhez a 34 összehasonlító áramkörhöz juttatja, ahol ez a jel a 9, illetve a 10 áramkörből érkező megkívánt értékű jellel kerül összehasonlításra. A 34 összehasonlító áramkör kimenő jele a 32 szabályzó bemenetéhez van vezetve.
Látható, hogy a 9, illetve a 10 áramköröktől érkező megkívánt értékű jelek az S3 kapcsolópáron keresztül jutnak el a 34 összehasonlító áramkörhöz. A két S3 kapcsolópár kimenete a nem ábrázolt csatoló-diódákon keresztül egyesíthető, amennyiben a 34 összehasonlító áramkörnek csak egy bemenete van az S3 kapcsolópárok részére.
Az EP-átalakító kényszer-ellátása esetén nyugalmi helyzetben a teljes nyomásnak el kell jutnia a rugóerőtárolós fékhengerbe. Ezért tehát a 26 beeresztő szelepnek nyitva azaz gerjesztettnek kell lennie, a 27 kieresztő szelepnek pedig zártnak, azaz ugyancsak gerjesztettnek kell lennie. A két szelepnek ez a gerjesztése azon az SÍ kapcsolón keresztül történik, amely a 37 és 36 csatoló-diódákon keresztül kapcsolódik a 26 beeresztő szelep és 27 kieresztő szelep mágneseinek tápvezetékeivel. Egyetlen SÍ kapcsoló és két 37 és 36 csatolódióda helyett az SÍ kapcsolót is kapcsolópáronként lehet megvalósítani, amikor is a 26 beeresztő szelep és 27 kieresztő szelep vezérlésére, illetve kényszer ellátására egy-egy külön kapcsoló állhat rendelkezésre.
A továbbiakban a 6 kézifék-szelep oly módon képezhető ki, hogy a 20 kézifékkarjával úgynevezett vizsgáló-, vagy ellenőrző állás állítható be, amelyben kizárólag a vonójármű rögzítő-féke vizsgálható, és nem az utánfutó fékrendszere. Ebben a vizsgáló, vagy ellenőrző állásban a 13 elektro-pneumatikus átalakító (1. ábra) nem működik. Ehhez a 6 kézifék-szelepnél egy további, nem ábrázolt kapcsoló, vagy kapcsolópár alkalmazható, amelynek segítségével a vizsgáló, vagy ellenőrző állásban a 9, illetve 10 áramkörök és a 13 elektro-pneumatikus átalakító közötti elektromos vezeték kapcsolat, vagy vezetékkapcsolatok megszakíthatok. Ilyenkor ez a kapcsoló, illetve kapcsolópár az S3 kapcsolópárhoz hasonlóan szerelhető be. Ettől el5
-5195151 térően az is lehetséges, hogy a Pl és P2 potenciométer jelleggörbéjét alakítjuk át ennek megfelelően; ehhez a Pl és P2 potenciométereket oly módon kell kiképezni, hogy azok annak a parkoló állásnak a beállítása után, amelyben a vonójármíí fékrendszere és adott esetben a csatlakoztatott utánfutó, illetve vontatmány féke is teljes mértékben működtetve van, a vizsgáló, illetve ellenőrző állásban olyan különleges feszültségszintet tudjanak szolgáltatni, amelynek a segítségével a nem ábrázolt kapcsoló berendezés a 13 elektropneumatikus átalakító kikapcsolását vezérli.

Claims (1)

  1. Segéd- és rögzítőfék haszonjárművekhez, mely legalább egy rugóerőtárolós fékhengerrel (16), csak elektromos szervekkel vezérlő kapcsolatban lévő kézi fékkarral (20) rendelkezik, és két különálló áramkörrel (9,10), melyek kimenetei elektronikus szerven át egy elektro-pneumatikus átalakítóra (14) csatlakoznak, mely egy beeresztő szelep (26) és egy kieresztő szelep (27) révén a rugóerő5 tárolós fékhengerrel (16) kapcsolatban van, azzal jellemezve, hogy az elektromos szervek csak a kézifékkar (20) nyugalmi helyzetében zárt kényszerellátó kapcsolóval (SÍ), valamint további, a kézifékkar (20) nyugal10 mi és segédfékező helyzetében zárt k'apcsolópárokkal (S3) vannak ellátva, emellett az elektro-pneumatikus átalakító (14) kimenete a kényszerellátó kapcsolón (SÍ) keresztül egy független áramellátás (25)
    15 bemenetére csatlakozik, az elektronikus áramkörök (9,10) kimenetel pedig kapcsolópárokon (S3) át az elektro-pneumatikus átalakító (14) bemenetére vannak kötve és az elektropneumatikus átalakító (14) zárt
    20 beeresztő szelepének (26) átbocsátó keresztmetszete kisebb, mint a nyitott kieresztő szelepének (27) átbocsátó keresztmetszete.
HU862518A 1985-06-14 1986-06-13 Servo and parking brake for commercial vehicles HU195151B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19853521486 DE3521486A1 (de) 1985-06-14 1985-06-14 Hilfs- und feststellbremse fuer nutzfahrzeuge

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT40776A HUT40776A (en) 1987-02-27
HU195151B true HU195151B (en) 1988-04-28

Family

ID=6273359

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU862518A HU195151B (en) 1985-06-14 1986-06-13 Servo and parking brake for commercial vehicles

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0207275B1 (hu)
DE (2) DE3521486A1 (hu)
HU (1) HU195151B (hu)
SU (1) SU1449004A3 (hu)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3606085A1 (de) * 1986-02-26 1987-08-27 Knorr Bremse Ag Elektropneumatische bremseinrichtung fuer fahrzeuge
DE3628061A1 (de) * 1986-08-19 1988-03-03 Mak Maschinenbau Krupp Vorrichtung zur ansteuerung einer hydraulischen oder pneumatischen bremse
DE3708094C1 (en) * 1987-03-13 1988-09-15 Audi Ag Device for manual actuation of a control device
US4749238A (en) * 1987-04-13 1988-06-07 Allied Corporation Electronically controlled fluid pressure braking system
EP0428778A1 (de) * 1989-11-21 1991-05-29 Siemens Aktiengesellschaft Automatisierungssystem für hydraulische oder pneumatische Bremsenventile im Bergbau
DE4120337A1 (de) * 1991-06-20 1992-12-24 Wabco Westinghouse Fahrzeug Zweikreisige spannungsversorgungsschaltung fuer fahrzeuge
DE19708832A1 (de) 1997-03-05 1998-09-10 Mannesmann Rexroth Ag Elektrisch gesteuertes Bremssystem für ein Radfahrzeug
FR2782048B1 (fr) * 1998-08-04 2000-09-08 Peugeot Dispositif de commande a main d'un actionneur electrique d'activation d'un frein secondaire d'un vehicule automobile
DE10146770A1 (de) * 2001-09-22 2003-04-17 Daimler Chrysler Ag Bremsanlage für ein Fahrzeug
EP1366964B2 (de) * 2002-05-31 2010-11-24 KNORR-BREMSE Systeme für Nutzfahrzeuge GmbH Feststellbremsanlage und Verfahren zum Betreiben einer Feststellbremsanlage
US7407233B2 (en) * 2003-11-04 2008-08-05 Arvinmeritor Technology, Llc Pneumatically actuated parking brake for electronic braking system
US6994191B2 (en) * 2003-11-04 2006-02-07 Arvinmeritor Technology, Llc Pneumatically actuated parking brake
DE102005023665C5 (de) * 2005-05-23 2020-05-14 Knorr-Bremse Systeme für Nutzfahrzeuge GmbH Verfahren zum automatischen Abbremsen eines mit einer elektronisch geregelten Bremseinrichtung ausgestatteten Fahrzeugs
DE102008032709A1 (de) * 2008-07-11 2010-01-14 Knorr-Bremse Systeme für Nutzfahrzeuge GmbH Drehgeber und elektrisch betätigbare Feststellbremsanlage mit einem Drehgeber
DE102008047632A1 (de) * 2008-09-17 2010-03-25 Knorr-Bremse Systeme für Nutzfahrzeuge GmbH Feststellbremsanlage
DE102013004506A1 (de) 2013-03-14 2013-10-02 Daimler Ag Betätigungsanordnung und Steuereinrichtung für ein Hilfs- und/oder Feststellbremssystem für ein Kraftfahrzeug
CN114179907B (zh) * 2022-01-06 2022-11-01 安徽合力股份有限公司 一种电动工业车辆液压转向和驻车制动控制液压系统

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3402972A (en) * 1966-08-11 1968-09-24 Gen Electric Continuous pressure control system
US3807810A (en) * 1971-07-07 1974-04-30 Yarber A Brake control valve system
FR2293736A1 (fr) * 1974-12-02 1976-07-02 Wabco Westinghouse Procede et dispositif de regulation d'une pression
DE2508409A1 (de) * 1975-02-27 1976-09-09 Knorr Bremse Gmbh Elektropneumatischer bremskraftregelkreis fuer fahrzeuge, insbesondere schienenfahrzeuge
DE2811345C2 (de) * 1978-03-16 1986-12-11 Knorr-Bremse AG, 8000 München Druckregler für pneumatische Drücke, insbesondere in Fahrzeugen
DE2902337A1 (de) * 1979-01-22 1980-07-24 Knorr Bremse Gmbh Bremsdruckregler fuer pneumatische bremsen von fahrzeugen, insbesondere von schienenfahrzeugen
DE3149110A1 (de) * 1981-12-11 1983-06-23 Robert Bosch Gmbh, 7000 Stuttgart Elektro-druckmittel-bremsanlage

Also Published As

Publication number Publication date
EP0207275B1 (de) 1989-08-23
DE3521486A1 (de) 1986-12-18
SU1449004A3 (ru) 1988-12-30
EP0207275A2 (de) 1987-01-07
DE3665155D1 (en) 1989-09-28
HUT40776A (en) 1987-02-27
EP0207275A3 (en) 1988-05-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU195151B (en) Servo and parking brake for commercial vehicles
CN112074439B (zh) 重型车辆冗余制动系统
US4616881A (en) Tractor-trailer brake system including a trailer brake control valve
US11932229B2 (en) Electronically controllable braking system having two fall-back levels
US4919492A (en) Multiple-circuit brake system
CN113544026B (zh) 具有两个后备等级的能电子控制的制动系统
US4585278A (en) Brake system for vehicle combinations
CN101331042B (zh) 电空制动控制装置
JP4984201B2 (ja) 電子ブレーキ装置のためのブレーキ圧力変調器
EP2338749B1 (en) Railcar brake control device
CN107580571B (zh) 用于控制商用车的制动装置的设备和制动装置
CN112703139B (zh) 用于车辆的制动系统、车辆和控制车辆的制动系统的方法
JP2009518238A (ja) 電空制動制御装置
US6203116B1 (en) Method for operating an electromechanical brake system
JP2001247032A (ja) 電子ブレーキ装置を有するトレーラのためのブレーキ圧力変調器の構造
CN112714726A (zh) 用于车辆的制动系统
DE102014108555A1 (de) Drucklufteinrichtung eines Fahrzeugs mit integriertem Notvorratsdruckbehälter
CN114728647A (zh) 具有双通道压力调制系统的能电控制的气动制动系统
CN114761294A (zh) 单稳态和容错设计的驻车制动阀组件
CN107531222A (zh) 用于调节挂车中的制动器的方法
US20240017701A1 (en) Method and Brake System for Emergency Stopping of a Commercial Vehicle
GB2129079A (en) Improvements in or relating to brake systems for tractor vehicle and trailer combinations
US4697853A (en) Pressure-medium braking system for vehicles
CN113442889B (zh) 具有备用控制压力的电子控制的行车制动系统
US20060017317A1 (en) Selective actuation of secondary circuit of dual brake valve

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee