HU189716B - Method and appaeatus for non-destructive testing the heat physical characteristics of materials - Google Patents

Method and appaeatus for non-destructive testing the heat physical characteristics of materials Download PDF

Info

Publication number
HU189716B
HU189716B HU250283A HU250283A HU189716B HU 189716 B HU189716 B HU 189716B HU 250283 A HU250283 A HU 250283A HU 250283 A HU250283 A HU 250283A HU 189716 B HU189716 B HU 189716B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
sample
temperature sensor
heat transfer
heat
material sample
Prior art date
Application number
HU250283A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT34081A (en
Inventor
Arpad Faludi
Imre Benkoe
Laszlo Kiss
Gyula Grof
Laszlo Bolyo
Original Assignee
Budapesti Mueszaki Egyetem,Hu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Budapesti Mueszaki Egyetem,Hu filed Critical Budapesti Mueszaki Egyetem,Hu
Priority to HU250283A priority Critical patent/HU189716B/hu
Priority to DE19843425561 priority patent/DE3425561C2/de
Publication of HUT34081A publication Critical patent/HUT34081A/hu
Publication of HU189716B publication Critical patent/HU189716B/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01KMEASURING TEMPERATURE; MEASURING QUANTITY OF HEAT; THERMALLY-SENSITIVE ELEMENTS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G01K17/00Measuring quantity of heat
    • G01K17/003Measuring quantity of heat for measuring the power of light beams, e.g. laser beams
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N25/00Investigating or analyzing materials by the use of thermal means
    • G01N25/20Investigating or analyzing materials by the use of thermal means by investigating the development of heat, i.e. calorimetry, e.g. by measuring specific heat, by measuring thermal conductivity
    • G01N25/48Investigating or analyzing materials by the use of thermal means by investigating the development of heat, i.e. calorimetry, e.g. by measuring specific heat, by measuring thermal conductivity on solution, sorption, or a chemical reaction not involving combustion or catalytic oxidation
    • G01N25/4806Details not adapted to a particular type of sample
    • G01N25/4813Details not adapted to a particular type of sample concerning the measuring means
    • G01N25/482Details not adapted to a particular type of sample concerning the measuring means concerning the temperature responsive elements

Description

Á találmány tárgya eljárás és berendezés anyagok, különösen szilárd anyagok hőfizikai anyagjellemzőinek, különösen hőmérsékletvezetési és hővezetési tényezőjének roncsolásmentes mérésére.
Ismeretesek különféle megoldások anyaga, különösen szilárd anyagok hőfizikai anyagjellemzőinek mérésére, amelyeknél az anyagból mintát készítenek, a minta egyik oldalával hőt közölnek, és mérik a minta másik oldala felületi hőmérsékletének időbeli változását.
Az Ismert megoldások csak kifejezetten laboratóumi célú, nem hordozható kivitelű berendezések kialakítását teszik lehetővé. Ugyanakkor a mérés és kiértékelés folyamata térben és időben szétválasztott, hosszadalmas és munkaigényes. A találmány célja a fenti hiányosságok kiküszöbölése.
A találmány feladata olyan eljárás és berendezés létrehozása, amely egyszerű alakú, kis méretű minta és egyszerű hőforrás alkalmazása mellett, egyszerű mérési elrendezéssel, hordozható berendezéssel gyors és egyszerű mérést tesz lehetővé.
Az elsődleges feladat megoldása olyan eljárás anyagok, különösen szilárd anyagok hőfizikai anyagjellemzőinek, különösen hőmérsékletvezetési és hővezetést tényezőjének roncsolásmentes mérésére, amelynek során az anyagból mintát készítünk, a minta egyik oldalával hőt közlünk, és mérjük a minta másik oldala felületi hőmérsékletének időbeli változását, és amelynél a találmány értelmében a hőközlést píllanatszerűen végezzük.
Előnyös, ha a hőközlést a minta felületére irányított fényimpulzus útján végezzük. Előnyös továbbá, ha a pillanatszerű hőközlés nyomán a múlta másik oldalán létrejövő felületi hőmérsékletváltozást pontszerűen csatlakoztatott hőmérsékletérzékelő segítségével méijük.
A minta másik oldalán vékony vezetőréteg alkalmazása. Előnyös az is, ha a pillanatszerű höközlés nyomán a minta másik oldalán létrejövő felületi hőmérsékletváltozás időbeli görbéjének egyes jellegzetes pontjait kiválasztva értékeljük ki a mérést.
A másodlagos feladat megoldása olyan berendezési anyagok, különösen szilárd anyagok hőfizikai anyagjellemzőinek, különösen hőmérsékletvezetési és hővezetési tényezőjének roncsolásmentes mérésére, amelynek hőközlő egysége, mintatartója és a minta felületéhez csatlakoztatott hőmérsékletérzékelője van, és amelynél a találmány értelmében a hőközlő egység villanócső, és a minta a hőmérsékletérzékelővel egybeépítve árnyékoló anyagból készített mintatartóban van elrendezve.
A találmány szerinti berendezésnek előnyösen legalább két hőmérsékletérzékelője van. Előnyös továbbá, ha a találmány szerinti berendezésnek villamos jelet adó hőmérsékletérzékelője van, amelyre előerősítő van csatlakoztatva, és az előerősítő egybe van építve a múltával és a hőmérsékletérzékelővel. A hömérsékletérzékelő előnyösen tűszerű kialakítású. Végül előnyös, ha a hőmérsékletérzékelő analóg-digitalis átalakítón át mintavevő-tartó egységre van csatlakoztatva, az analóg-digitális átalakító és a mintavevő-tartó egység közös vezérlőegységgel van összekötve, és a mintavevő-tartó egység kimenete kijelző egységre van csatlakoztatva.
A találmány szerinti megoldás alkalmas bármely szilárd anyag hőfizikai anyagjellemzőinek gyors meghatározására. A mérés a találmány szerinti módon ugyanazon az anyagon tetszés szerinti alkalommal és roncsolásmentesen elvégezhető. A vizsgálandó anyagból egyszerű alakú és kis méretű mintát keH csak készíteni. A találmány szerinti berendezés egyszerű felépítésű, hordozható kivitelben is elkészíthető.
A találmányt az alábbiakban a csatolt rajzokon vázolt kiviteli példa kapcsán ismertetjük. Az
1. ábra a példa szerinti berendezés mérőegységének elvi vázlata, és a
2. ábra a példa szerinti berendezés feldolgozó egységének tömbvázlata.
Λζ 1. ábra szerinti mérőegységek termikusán és elektromosan árnyékoló anyagból készült, fazék alakú T mintatartója van, amelynek belső terében helyezkedik el a vizsgált anyagból készített M minta. Az M minta külső oldalával szemben hőfonásként V villanócső van elrendezve, amely az általa kibocsátott fényimpulzus hősugárzásának egyenletes felületi eloszlását biztosító (nem ábrázolt) optikai elemek kel van ellátva. A V villanócső és az M minta közötti távolság változtatásával szükség szerint beállítható a kívánt hőáramsűrűség.
Az M minta belső oldalához két tű alakú K hőmérsékletérzékelő van pontszerűen csatlakoztatva. A K hőmérsékletérzékelők hőmérséklet-feszültség átalakítók, amelyek E előerősítő bemenetére vannak csatlakoztatva.
A T mintatartón belül az M minta, a K hőinérsékletérzékelők és az E előerősítő szorosan egybeépített egységet képeznek. Ezzel egyrészt biztosítható, hogy minimális legyen a minta hővesztesége, más részt maximális villamos zavarérzéketlenség érzékelhető el.
Az M minta és a T mintatartó közötti hőtranszport minimumra csökkentését a T mintatartó belső falának megfelelő kiképzésével érjük el.
A tűszerű K hőmérsékletérzékelők meghatározott nyomással csatlakoznak az M minta belső oldali felületéhez. A csatlakozásnál olyan nagyságú érintkezési felületet alakítunk ki, hogy a hőkapcsolat még megbízható maradjon, de a hőelvezetés minimális legyen. A K hőmérsékletérzékelők a T mintatartón belül igen rövid vezetékkel kapcsolódnak az E előerősítőhöz, hogy az elektromágneses és elektrosztatikus zavarás minél kisebb legyen. Az. E előerősítő kisimpedanciás kimenetű, így a feldolgozó egységhez való kapcsolása nem jelent problémát. A bemutatott mérőegységgel igen széles tartományban mérhető a hőmérsékletvezetési tényező, tehát egyaránt alkalmas jó és rossz hővezető anyagok vizsgálatára. Mivel a rossz hővezető anyagok rossz villamos vezetők is (és fordítva), az M minta belső oldalán vékony vezető réteg szórással való felvitele szükséges. Ez a réteg - vékony volta miatt, — az M minta geometriai méreteit és hőfizikai jellemzőit olyan kis mértékben változtatja meg, hogy a mérési pontosságot nem befolyásolja.
A 2. ábra szerinti feldolgozó egység az 1. ábra szerinti mérőegység E előerősítőjének kimenetével összekötött bemenetű analóg-digitális A/D átalakítót tartalmaz, amely követő típusú jel-digitalizálóként van kialakítva. Az analóg-digitális A/D átalakító kimenete mintavevő-tartó M/T egység bemenetével, az utóbbi kimenete pedig kijelző D egység bemenetével van összekötve. Az analóg-digitális A/D átalakító és a mintavevő-tartó M/T egység közös VE vezérlő-22
189 716 egységgel van kétoldalú összeköttetésben. A VE vezérlőegységhez K kezelőegység van csatlakoztatva. A kijelző D egység P perífériaillesztőn át (nem ábrázolt) számítógéphez csatlakoztatható információbevitel és -kivitel céljából. A P perifériaillesztő a K kezelőegységgel is össze van kötve. A 2. ábra szerinti feldolgozó egység a következőképpen működik:
Az E előerősítő U feszültségjele az analóg-digitális A/D átalakítóban kerül. Az átalakítás után kapott digitális jelinformációból a mintavevő-tartó MfT egység csak az előre meghatározott jellemző pontokat rögzíti. Az ily módon rögzített Összetartó hőmérséklet-idő értékpárok a kijelző D egységen megjeleníthetők, illetve a P perifériaillesztőn át számítógépbe vihetők. A VE vezérlőegység szervezi a mérés és a kiértékelés folyamatát. A K kezelőegységen át vihetők be a mérési és kiértékelési folyamathoz szükséges külső információk. A P perifériaillesztőn át is végrehajtható információbevitel.
A V villanócső által leadott fényim pulzussal járó hőimpulzus az M minta külső oldalához érve annak belsejében hőtranziens folyamatot hoz létre. A belső oldalon elrendezett K hőmérsékletérzékelők segítségével a hőmérséklet időbeli változását követő feszültségjelet kapunk. Mivel az M mintában a hőmérsékletváltozás igen kicsi, a hőmérséklet-feszültség kapcsolat lineárisnak tekinthető.
A jelfeldolgozás során a feszültség-idő függvényből néhány jellegzetes pontot emelünk ki. Ezeket a jelenségre konstruált megfelelő matematikai modell alapján határozzuk meg. A kérdéses hőfjzikai anyagjellemző a mért értékek és a matematikai modell megoldás-sorozatának egybevetéséből állapítható meg.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás anyagok, különösen szilárd anyagok hőfizikai anyagjellemzőinek, különösen hőmérsékletvezetési és hővezetési tényezőjének roncsolásmentes mérésére, amelynek során az anyagból mintát készítünk, a minta egyik oldalávalí hőt közlünk, és méljük a minta másik oldala felületi hőmérsékletének időbeli változását, azzal jellemezve, hogy a hőközlést piflanatszerűen végezzük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a hőközlést a minta felületére irányított fényimpulzus útján végezzük.
  3. 3. Az 1. vagy 2. Igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a pillanatszerű hőközlés nyomán a minta másik oldalán létrejövő felületi hőmérsékletváltozást pontszerűen csatlakoztatott hőmérsékletérzékelő segítségével mérjük.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal j el lemezve, hogy a minta másik oldalán vékony vezetőréteget alkalmazunk.
  5. 5. Λζ 1—4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal j el lemezve, hogy a pillanatszerű hőközlés nyomán a minta másik oldalán létrejövő felületi bőmérsékletváltozás időbeli görbéjének egyes jellegzetes pontjait kiválasztva értékeljük ki a mérést.
  6. 6. Berendezés anyagok, különösen szilárd anyagok hőfizikai jellemzőinek, különösen hőmérsékleivezetési és hővezetési tényezőjének roncsolásmentes mérésére, amelynek hőközlo egysége, mintatartója és a minta felületéhez csatlakoztatott hőmérsékletérzékelője van, azzal jellemezve, hogy a hőközlő egység villanócső (V), és a minta (M) a hőmérsékletérzékelővel (K) egybeépítve árnyékoló anyagból készített mintatartóban (T) van elrendezve.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal j el 1 e m e z v e, hogy legalább két hőmérsékletérzékelője (K) van.
  8. 8. A 6. és 7. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal j el 1 e m e z v e, hogy villamos jelet adó hőmérsékletérzékelője (K) van, amelyre előerősítő (E) van csatlakoztatva, és az előerősítő (E) agybe van építve a mintával (M) és a hőmérsékletérzékelővel (K).
  9. 9. A 6—8. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal j el 1 e m e z v e, hogy tűszerű hőmérsékletérzékelője (K) van.
  10. 10. A 6-9. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal j ell eraezve, hogy a hőmérsékletérzékeld (I) analóg-digitális átalakítón (A/D) át mintavevő-tartó egységre (M/T) van csatlakoztatva, az analóg-digitális átalakító (A/D) és a mintavevő-tartó egység (M/T) közös vezérlőegységgel (VE) van összekötve, és a mintavevő-tartó egység (M/T) kimenete kijelző egységre (D) van csatlakoztatva.
HU250283A 1983-07-14 1983-07-14 Method and appaeatus for non-destructive testing the heat physical characteristics of materials HU189716B (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU250283A HU189716B (en) 1983-07-14 1983-07-14 Method and appaeatus for non-destructive testing the heat physical characteristics of materials
DE19843425561 DE3425561C2 (de) 1983-07-14 1984-07-11 Vorrichtung zur Messung von wärmetechnischen Kenngrössen einer Stoffprobe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU250283A HU189716B (en) 1983-07-14 1983-07-14 Method and appaeatus for non-destructive testing the heat physical characteristics of materials

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT34081A HUT34081A (en) 1985-01-28
HU189716B true HU189716B (en) 1986-07-28

Family

ID=10959712

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU250283A HU189716B (en) 1983-07-14 1983-07-14 Method and appaeatus for non-destructive testing the heat physical characteristics of materials

Country Status (2)

Country Link
DE (1) DE3425561C2 (hu)
HU (1) HU189716B (hu)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104880482A (zh) * 2015-04-13 2015-09-02 中国科学院物理研究所 测量准一维导电材料热导率的方法及装置
CN105738408A (zh) * 2016-01-29 2016-07-06 青岛理工大学 一种快速测量半导体薄膜面向导热系数的方法

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3388731B2 (ja) * 2001-03-16 2003-03-24 科学技術振興事業団 コンビナトリアル試料の熱電特性測定方法及びその装置
GB0208942D0 (en) * 2002-04-19 2002-05-29 Jewelry Security Llc Method and apparatus for assessing the integrity of a jewellery setting
DE102019000590A1 (de) 2019-01-24 2020-07-30 Friedrich-Schiller-Universität Jena Vorrichtung und Verfahren zur simultanen Bestimmung der temperaturabhängigen thermischen Leitfähigkeit, thermischen Diffusivität und spezifischen Wärmekapazität

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104880482A (zh) * 2015-04-13 2015-09-02 中国科学院物理研究所 测量准一维导电材料热导率的方法及装置
CN104880482B (zh) * 2015-04-13 2018-11-13 中国科学院物理研究所 测量准一维导电材料热导率的方法及装置
CN105738408A (zh) * 2016-01-29 2016-07-06 青岛理工大学 一种快速测量半导体薄膜面向导热系数的方法

Also Published As

Publication number Publication date
HUT34081A (en) 1985-01-28
DE3425561A1 (de) 1985-01-31
DE3425561C2 (de) 1986-12-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4344315A (en) Method and device for distinguishing material by thermal conductivity
US3321974A (en) Surface temperature measuring device
US3942891A (en) Radiometer probe
US3045473A (en) Apparatus for measuring thermal conductivity
US6244744B1 (en) Three-wire RTD interface
CA2011659A1 (en) Measuring sensor for fluid state determination and method for measurement using such sensor
US3672204A (en) Transient thermal method and means for nondestructively testing a sample
US2750791A (en) Thermoelectric instrument for testing materials
JPH0479573B2 (hu)
HU189716B (en) Method and appaeatus for non-destructive testing the heat physical characteristics of materials
US7234860B2 (en) Dynamic dew point analysis method and a device for determining the dew point temperature and relative humidity
US3527081A (en) Differential scanning calorimeter
US3332285A (en) Fast precision temperature sensing thermocouple probe
Garnier et al. Estimation of thermal properties of composite materials without instrumentation inside the samples
JP2005345385A (ja) 特性測定用器具および特性測定方法
US3572092A (en) Pulsed hot wire system
US3520194A (en) Calibration method and apparatus for a physiologic evaporative water loss measurement system
US4191920A (en) Instrument for detecting contamination on metallic surfaces by measuring surface potential differences
US3360726A (en) Radiation responsive device
JP4042816B2 (ja) 水分量検知センサー
WO1980001414A1 (en) Method and device for distinguishing materials by thermal conductivity
Robinson The Thermocouple Method of Determining Temperatures.
JPH0755739A (ja) 熱電特性測定方法及び装置
Ryan et al. Calorimeter for simultaneous measurements of stored energy and resistance
US3328558A (en) Thermal instrumentation apparatus

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628