HU189554B - Process for the epimerization of trans-chrysanthemum acid esters - Google Patents

Process for the epimerization of trans-chrysanthemum acid esters Download PDF

Info

Publication number
HU189554B
HU189554B HU8221A HU2182A HU189554B HU 189554 B HU189554 B HU 189554B HU 8221 A HU8221 A HU 8221A HU 2182 A HU2182 A HU 2182A HU 189554 B HU189554 B HU 189554B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
trans
cis
mixture
formula
methyl
Prior art date
Application number
HU8221A
Other languages
English (en)
Inventor
Jacques Martel
Jean Buenida
Jeanine Nierat
Original Assignee
Roussel Uclaf,Fr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Roussel Uclaf,Fr filed Critical Roussel Uclaf,Fr
Publication of HU189554B publication Critical patent/HU189554B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C61/00Compounds having carboxyl groups bound to carbon atoms of rings other than six-membered aromatic rings
    • C07C61/16Unsaturated compounds
    • C07C61/35Unsaturated compounds having unsaturation outside the rings
    • C07C61/37Chrysanthemumic acid
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/347Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reactions not involving formation of carboxyl groups
    • C07C51/353Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reactions not involving formation of carboxyl groups by isomerisation; by change of size of the carbon skeleton
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C51/487Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by treatment giving rise to chemical modification

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Description

(57) KIVONAT r*
A találmány szerint (II) általános képletű transzkrizantémsav-alkil-észtert - R jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport - (- 5H - 15) ’C-on, vízmentes közegben, oldószerben erős bázissal reagáltatnak, és a kapott (III) általános képletű vegyületet - M jelentése alkálifém és R jelentése a fenti Y-A általános képletű reagenssel reagáltatják A jelentése klór-, bróm- vagy jódatom és Y jelentése Hal — Si-<, Hal — B<., Hal—p</, HalCR'
O csoport és R' jelentése 1-6 szénatomos alkil-, CH3-S-Si-(CH3)3, CH3COC1O4, (C2Hs)3AI, Hal—Su<;-csoport - és a kapott (IV) általános képletű ketál-ketént - Y és R jelentése a fenti (- 20)-( - 70) ’C-on oldószerben, vízmentes közegben protondonorként 2,4-dimetil-6-(terc-butil)fenollal, kollidin-hidrokloriddal, akridin-hidrokloriddal, diizopropil-amin-hidrokloriddal, izopropiletil-amin-hidrokloriddal, hexametilén-tetraminhidrokloriddal, kollidin-hidrojodiddal, vízmentes szilícium-dioxiddal, vízmentes szilicium-dioxid és vízmentes sósav elegyével kezeljük és a kapott ciszkrizantémsav-alkil-észter és transz-krizantémsavalkil-észter elegyéből a (I) képletű cisz-krizantémsav alkil-észterét elkülönítik, majd a (I) képletű cisz-savat ismert módon izolálják.
(11)189 554
Szabadalmi Tár.' Jpí-AJDONA
H3C /h3
C— (I)
C-OR
II dl)
189 554
A találmány tárgya eljárás tfansz-krizantémsav alkil-észtereinek epimerizálására.
Ismeretesek eljárások (I) képletű ÍR,cisz vagy IS,cisz képletű krizantémsav vagy származékainak epimerizálására transz-krizantémsawá.
Ismeretes, hogy a termodinamikailag stabilabb forma a transzfonna és az egyensúly a reakciókörülményektől· függően változtatható, A transz és cisz-forma aránya lehet 90 : 10 is.
A cisz-vegyületek jelentősége megnőtt, különösen miután felfedezték az lR,cisz-2,2-dimetil-3(2,2-dihalogén-vinil)-ciklopropán-l-karbonsavak észtereinek fokozott inszekticid tulajdonságát.
Találmányunk transz-krizantémsav alkil-észtereinek epimerizálására vonatkozik, amelynek során cisz-krizantémsav-alkil-észtereket kapunk, pontosabban az IS,transz-krizantémsav észtereit lR,cisz-krizantémsav-észterekké alakítjuk.
Az eljárás számos nehézségbe ütközött, mert a termodinamikai egyensúly a transz-forma irányában tolódik el.
A találmány szerinti eljárás első lépésében erős bázist reagáltatunk vízmentes közegben (II) általános képletű IS,transz- vagy 1 R,transz-krizantémsav-alkil-észterrel - ahol R jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport - és így (III) általános képletű enolátot kapunk, melyet Y-A általános képletű reagenssel reagáltatunk - ahol A jelentése klór-, bróm- vagy jódatom és Y jelentése Hal—Si-^, Hal—B<, Hal—P-<, HalCO—OR'-csoport és R'jelentése 1-6 szénatomos alkil-, CH3-S-Si(CH3)3, CH3CO—C1O4, (C2H5)3A1, Hal—Sn< csoport, és ezzel az Y-A általános képletű reagenssel (IV) általános képletű ketál-ketént képzünk - Y jelentése a fenti. A (IV) általános képletű ketál-ketén kialakítása a (III) általános képletű enolátból lebomlás nélkül nem volt nyilvánvaló, mert csak bizonyos reagensek teszik lehetővé ezt az átalakítást kielégítően. Az oxigén alkilezésére, például a következő reagensek valamelyikét kell alkalmazni: Hal—Si<, Hal—B<, Hal—P<,
O
Hal—C—OR'-ahol R'jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport. így O-szilán-származékot, borátot, foszfonátot vagy karbonátot, továbbá a következő típusú származékokat kaphatjuk: MeS—SiMe3, CH3, CO—C1O4, Et3Al vagy Hal—Sn<.
Az eljárás következő lépésében a (IV) általános képletű ketál-ketént vízmentes közegben protondonorral kezeljük, amely a molekula legszabadabb oldaláról támad és így kapjuk a kívánt epimerizált terméket. Nem volt előre várható, hogy ez a lépés így megy végbe.
A reakció azonban nem játszódik le kielégítően bármilyen proton-donor jelenlétében. A protondonornak elég terjedelmesnek kell lenni, hogy a molekulát a legkevésbé gátolt részén támadja meg, és így a kívánt cisz-származék keletkezzen. A reakciónak alacsony hőmérsékleten kell végbemenni ahhoz, hogy a kinetikus protonálást elérjük.
Természetes a találmány szerinti eljárás különböző reakcióit vízmentes közegben kell lejátszatni; így az enolát-képzést az Y-A reagenssel való kezelést, de a proton-donorral véghezvitt kezelést is.
Végül az eljárás sikeréhez szükséges az O-alkilezőszer és a proton-donor kellő megválasztása.
A találmány szerinti eljárás egyik változata szerint a proton-donort közvetlenül reagáltatjuk a (III) általános képletű enoláttal, hogy így a kívánt cisz-származékot kapjuk.
Ennél a változatnál is jól meghatározott reakciókörülmények között kell dolgozni, hogy az epimerizálás kellő arányban végbemenjen.
A találmány szerinti eljárással a cisz-származékokat körülbelül 70%-os termeléssel kapjuk, ez a termelés igen távol van a fent említett termodinamikai egyensúly alapján kapott termeléstől. Minthogy az átalakulás cisz-krizantémsav-alkilészterré nem teljes, a cisz-krizantémsavat célszerűen ismert módon izolájuk az elegyből. így például az észterek elegyét elszappanositva a megfelelő (IS,transz)- és (lR,cisz)-savak elegyét kapjuk. Ezután az (lS,transz)-krizantémsavat oldhatatlan L( + )-treo1 -(p-nitrofenil)-2-(dimetil-amino)-propán-1,3-diol sójává alakítjuk, majd a sót szűréssel eltávolítjuk és a szűrletet megsavanyitjuk. Ezután a kívánt (lR,cisz)-krizantémsavat kapjuk. A kísérleti részben ezt az izolálást példával mutatjuk be.
A találmány lényege tehát olyan eljárás, amelynek segítségével az (lS,transz)-krizantémsavat olcsó reagensek segítségével előnyös reakciókörülmények mellett (lR,cisz)-krizantémsawá alakíthatjuk.
Ennek az átalakításnak a jelentősége abban van, hogy a szintetikusan kapott dl-cisz,transz-krizantémsav rezolválásából származó (lS,transz)krizantémsav oxidálásával, majd a kapott aldehid Wittig-reakciójával (lS,transz)-2,2-dimetil-3-(2,2dihalogén-vinií)-ciklopropán- 1-karbonsav keletkezik, amelynek észterei nem rendelkeznek jelentős inszekticid tulajdonsággal. Az (lS,transz)-krizantémsav tehát ezért nem alkalmazható terméke a dl-cisz,transz-krizantémsav rezolválásának.
Ezzel szemben az (lR,cisz)-krizantémsavból hasonló reakciók révén az (lR,cisz)-2,2-dimetiI-3(2,2-dihalo-vinil)-ciklopropán-1 -karbonsavat kapjuk, melynek észterei hatásos inszekticidek.
A találmány tárgya tehát eljárás transz-krizantémsav-alkilésztereinek epimerizálására oly módon, hogy (II) általános képletű transz-krizantémsav-alkil-észtert - R jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport - alacsony hőmérsékleten, vízmentes közegben, oldószerben, erős lúgos bázissal reagáltatunk, és így (III) általános képletű vegyületet kapunk - ahol M jelentése alkálifématom és R jelentése a fenti - majd a (III) általános képletű vegyületet Y-A általános képletű reagenssel kezeljük A jelentése klór-, bróm- vagy jódatom és Y jelentése Hal—Si<, Hal—B<, Hal—P<, HalCO— OR' és R' jelentése 1-6 szénatomos alkil-, metil-SiSi(metil)3, CH3COC1O4, (C2H5)3A1, Hal —Sn< csoport - amelynek segítségével (IV) általános képletű ketál-ketént kapunk - ahol Y és R jelentése a fenti - majd a (IV) általános képletű vegyületet alacsony hőmérsékleten, oldószerben, vízmentes közegben proton-donorral kezeljük és így ciszkrizantémsav-alkil-észter és transz-krizantémsavalkil-észter elegyét kapjuk, melyből a (I) általános képletű cisz-savat ismert módon izoláljuk. A talál-21
189 554 mány tárgya tehát még pontosabban (lS,transz)krizantémsav alkil-észterének epomerizálására szolgáló eljárás (II) általános képletü (lS,transz)krizantémsav-alkilészterből, az eljárással az (I) általános képletü (1 R,cisz)-krizantémsavat kapjuk.
A (II), (III) és (IV) általános képletekben R jelentése metil-, etil-, egyenes- vagy elágazóláncú propil-, egyenes- vagy elágazóláncú butil-, egyenesvagy elágazóláncú pentil-, vagy egyenes- vagy elágazóláncú hexilcsoport. A (III) általános képletben M jelentése lítium-, nátrium- vagy káliumatom és az Y-A általános képletben Y előnyös jelentése dialkiloxi-foszfonil-, dialkil-borid-, etilén-dioxilborid-, dimetil-terc. butil-szilil- vagy trimetil-szililcsoport.
A találmány szerinti eljárás egyik változata szerint a (III) általános képletü vegyületet alacsony hőmérsékleten, oldószerben, vízmentes közegben közvetlenül kezeljük a proton-donorral és így a cisz-krizantémsav és transz-krizantémsav alkilésztereinek elegyét kapjuk, majd a cisz-krizantémsav alkilészterét elkülönítjük és a cisz-krizantémsavat izoláljuk ismert módon.
A találmány szerinti eljárást - R jelentése metilvagy etilcsoport - erős bázisban, például lítiumdiizopropil-amidban végezzük alacsony hőmérsékleten — 20 és — 70 °C között és az oldószer előnyösen éter, aromás szénhidrogén vagy ezeknek az oldószereknek az elegye lehet.
A találmány szerinti eljárás és annak változata során a proton-donort az alábbi anyagok közül választhatjuk: 2,4-dimetil-6-(terc. butil-fenol), kollidin-hidroklorid, akridin-hidroklorid, diizopropilamin-hidroklorid, izopropil-etil-amin-hidroklorid, hexametilén-tetramin-hidroklorid, kollidin-hidrojodid, vízmentes szilícium-dioxid, vízmentes szilícium-dioxid és vízmentes sósav elegye, etil-acetát,
3,3,6,9,9-pentametil-2,10-diazabiciklo[4,4,0]-1 decén és víz. Y jelentése előnyösen dialkiloxi-foszfonil-, dialkil-borid-, etilén-dioxil-borid-, dimetilterc. butil-szilil- vagy trimetil-szilil-csoport.
A találmányt részletesebben a következő példákkal ismertetjük.
1. példa l R,cisz-krizantémsav metil-1S .transz-krizantémátból kiindulva A. lépés: Metil-1 R.cisz-krizantémát és metil-1 S.transz-krizantemát elegyének előállítása
1,2 cm3 diizopropil-amin 5 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített oldatába —10 °C-on
4,1 cm3 l,95mmól/cm3 koncentrációjú, ciklohéxanonos butil-lítium oldatot vezetünk, és az elegyet 20 percig - 10 °C-on keverjük, majd - 50 °C-on hozzáadjuk 1 g metil-1 S,transz-krizantémát 5 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített oldatát és az egészet — 50 °C-on 30 percig keverjük. Ezután 3 cm3 trimetil-szilil-kloridot adunk az elegyhez, és - 50 ’C-on 2,5 óráig keverjük, 2,5 g kollidinhidrokloridot adunk hozzá, és az elegyet 4 óra hosszat - 5 ’C-on keverjük. A hőmérsékletet ismét hagyjuk lassan 20 ’C-ra emelkedni, és a reakcióelegyet koncentrált mononátrium-foszfát-oldatba öntjük, és az elegyet éterrel extraháljuk. A szerves fázist szárítjuk, csökkentett nyomáson szárazra pároljuk, és a maradékot szilícium-dioxidon kromatografáljuk, eluálószerként benzol és ciklohexán 50 : 50 térfogatarányú elegyét használjuk. 0,720 g metil-ÍR,cisz-krizantemát és metil-IS,transzkrizantemát elegyét kapjuk.
Analízis gőzfázisú kromatográfiával:
Az elegy 56% metil-1 R,cisz-krizantemátot, 42% metil -IS,transz-krizantemátot és 1,5, ill. 0,5t%-nak megfelelő kétféle meghatározatlan szerkezetű szennyeződést tartalmaz.
NMR-spektrum deuterokloroformban:
a) transz-szerkezet:
i csúcsok 1,12-1,23 ppm-nél a geminális metilcsoportok hidrogénjeinek megfelelően, csúcs 3,5 pm-nél a metoxi-kafbonil-csoport metilcsoportjának hidrogénatomjainak tulajdonítható, csúcsok 4,83-4,97 ppm-nél az etilén-kettőskötés hidrogénjének tulajdonítható;
b) cisz-szerkezet:
csúcsok 1,18-1,22 ppm-nél a geminális metilcsoportok hidrogénatomjainak felelnek meg, csúcs 3,5 ppm-nél a metoxi-karbonil-csoport metilcsoportjának hidrogénatomjainak tulajdonítható, csúcsok 5,35-5,48 ppm-nél az etilén-kettőskötés hidrogénatomjának felelnek meg.
fí. lépés: Az észter-elegy elszappanosítása:
100 cm3 metanol és 60 cm3 24 g nátrium-hidroxidnak megfelelő nátríum-hidroxid-oldat elegyét visszafolyató hűtő alatt 15 percig melegítjük nitrogénáramban, hogy az elegyből! a gázt eltávolítsuk. 0,720 g (!S,transz)-sav-észter és (lR,cisz)-savészler elegyét, melyet az előző lépésben kaptunk 1,2 cm3 nátrium-hidroxid-oldatba vezetjük, amelyből előzőleg a gázt eltávolítottuk, majd a reakcióelegyet inért atmoszférában visszafolyató hűtő alatt melegítjük 3 óra hosszat. Az elegyet lehűtjük, 0,7 cm3 vizet adunk hozzá, és csökkentett nyomáson a metanolt ledesztilláljuk. A maradékot vizes sósav hozzáadásával pH = 2-re savanyítjuk és a hőmérsékletet 25 ’C alatt tartjuk, majd az egészet metilén-kloriddal extraháljuk. Az oldószert csökkentett nyomáson ledesztilláljuk és 0,657 g (lS,transz)-krizantémsav és (lR.,cisz)-krizantémsav 43 : 57 arányú elegyét kapjuk, amelyet a következő lépésben használunk fel:
C. lépés: 1R,cisz-krizantémsav elkülönítése:
0,657 g (IS,transz)- és (lR,cisz)-krizantémsav elegyét, melyet az előző lépésben kaptunk, feloldjuk 0,3 cm3 metanol, 1,8 cm3 izopropil-éter elegyében, és 0,880 g L( + )-treo-l-(p-nitro-fenil)-2-(dimetil-amino)-propán-l,3-diolt adunk fokozatosan keverés közben az elegyhez, majd 15 percig inért atmoszférában visszafolyató hűtő alatt melegítjük. A visszafolyató hűtő alatt további 11 percig tartjuk az oldatot és lehűtjük 0 ’C-ra, majd ezen a hőmérsékleten 2 óra hosszat keverjük. Az (lS.transz)krizcntémsav oldhatatlanná vált L( + )-treo-l-(pnitrc-fenil)-2-(dimetil-amino)-propán-1,3-diol sóját szűréssel elkülönítjük és a csapadékot izopropiléter és metanol 85 : 15 tf arányú jegelt elegyével mossuk, az anyalúgokat és a mosott részeket össze3
Analízis gőzfázisú kromatográfiával:
Az elegy 63% metil-ÍR,cisz-krizantemátot és 37% metil-1S,transz-krizantemátot tartalmaz.
189 554 öntjük és titráláshoz 0,5 mól/liter vizes sósavas oldatot használunk, amelyet lassan adunk hozzá hogy a hőmérséklet 25 ’C-ot meg ne haladja - amíg kongópiros savasságot el nem éri. Az egészet dekantáljuk és a vizes fázist izopropil-éterrel extraháljuk. A szerves oldatokat vízzel mossuk, és csökkentett nyomáson desztillálva szárazra pároljuk. 0,308 g (lR,cisz)-krizantémsavat kapunk.
2. példa
Metil-ÍR,cisz-krizantemát és metil-1S, transz-krizantemát elegye cm3 diizopropil-amin 5 cm3 vízmentes éterrel készített oldatába —10° C-on 3,55 cm3 1,85 mmól/cm3 koncentrációjú ciklohexános butil-lítium oldatot vezetünk, 1,85 mmól/cm3-t titrálunk és az egészet - 10 °C-on 20 percig keverjük. Az elegy be 1 g metil-IS,transz-krizantemát 5 cm3 éterrel készített oldatát vezetjük — 40 °C-on, az elegyet 1 óra hosszat -40°C-on keverjük, hozzáadunk 2 cm3 trimetil-szilil-kloridot és 2,5 óráig - 40 °C-on keverjük. 2,5 g kollidin-hidroklorid hozzáadása után az elegyet - 40 ’C-on 4 óra hosszat keverjük és a hőmérsékletet hagyjuk lassan 20 ’C-ra emelkedni. A reakcióelegyet mononátrium-foszfát telített oldatába öntjük, éterrel extraháljuk és csökkentett nyomáson szárazra pároljuk. A maradékot szilícium-dioxid oszlopon kromatografáljuk, eluálószerként benzol és ciklohexán 50 : 50 tf arányú elegyét használjuk. 0,581 g metil-ÍR,cisz-krizantemát és metil-IS,transz-krizantemát elegyét kapjuk. Analízis gőzfázisú kromatográfiával:
Az elegy 74,7% metil-ÍR,cisz-krizantemátot és 25,3% metil-IS,transz-krizantemátot tartalmaz.
3. példa
Metil-ÍR,cisz-krizantemát és metil-1S,transz-krizantemát elegye cm3 diizopropil-amin 5 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített oldatába -10 ’C-on
3,85 cm3 1,7 mmól/cm3 koncentrációjú ciklohexános butil-lítium oldatát vezetünk és az egészet - 10 ’C-on 20 percig keverjük. Az elegybe 1 g metil-IS, transz-krizantemát 5 cm3 tetrahidrofuránnal készített oldatát adjuk — 40 ’C-on, majd az elegyet 1 óra hosszat — 40 ’C-on keverjük és 3 cm3 trimetilszilil-kloridot adunk hozzá. Az elegyet -40 ’C-on
2,5 óráig keverjük, 2,5 g 3,3,6,9,9-pentametil-2,10diazabiciklo[4,4,0]-1 -decén-hidrokloridot adunk hozzá és az elegyet 4 óra hosszat - 40 ’C-on keverjük. A hőmérsékletet hagyjuk lassan ismét 20 ’C-ra emelkedni és a reakcióelegyet mononátrium-foszfát telített oldatába öntjük. Az egészet éterrel extraháljuk, csökkentett nyomáson szárazra pároljuk és a maradékot szilícium-dioxid oszlopon kromatografáljuk, eluálószerként benzol és ciklohexán 50 : 50 tf arányú elegyét használjuk. 0,775 g metillR,cisz-krizantémát és metil-IS,transz-krizantemát elegyét kapjuk.
4. példa
Metil-2R,cisz-krizantemát és metil-IS,transz-krizantemát elegye
1,2 cm3 diizopropil-amin 5 cm3 vízmentes éterrel készített oldatához - 10 ’C-on 4,45 cm3 butil-lítium 1,8 mmól/cm3 koncentrációjú ciklohexános oldatot vezetünk és az elegyet 15 percig - 10 ’C-on keverjük, lg metil-IS,transz-krizantemát 5cm3 vízmentes éterrel készített oldatát vezetjük hozzá - 50 ’C-on és az elegyet - 50 ’C-on 30 percig kezeljük. 3 cm3 trimetil-sziilil-klorid hozzáadása után az elegyet 2,5 óra hossza t - 50 ’C-on keverjük és 2,5 g kollidin-hidrokloridot adunk hozzá. Az elegyet 3 óra hosszat — 50 ’C-on keverjük és a hőmérsékletet lassan hagyjuk 20 ’C-ra emelkedni. A reakcióelegyet mononátrium-foszfát telített oldatába öntjük és éterrel extraháljuk. A szerves oldatot csökkentett nyomáson desztillálással koncentráljuk és a maradékot szilicium-dioxidon kromatografáljuk, eluálószerként benzol és ciklohexán 50 : 50 tf arányú elegyét használjuk és 0,760 g metil-ÍR,cisz-krizantemát és metil-lS,transz-krizantemát elegyét kapjuk.
Analízis gőzfázisú kromatográfiával: az elegy 63% metil-lR,cisz-krizantemát és 37% metil-IS,transz-krizantemát elegyét tartalmazza.
5. példa
Metil-ÍR,cisz-krizantemát és metil-IS,transz-krizantemát elegye
1,2 cm3 diizopropil-amin 5 cm3 vízmentes éterrel készített oldatához -10’C-on 4,1 cm3 1,95 mmól/cm3 koncentrációjú ciklohexános butil-lítium oldatot adunk, és az elegyet 20 percig - 10 ’Con keverjük. 1 g metil-IS,transz-krizantemát 5 cm3 éterrel készített oldatát vezetjük hozzá - 40 ’C-on és az elegyet 30 percig - 40 ’C-on keverjük. 3 cm3 trimetil-szilil-klorid hozzáadása után az elegyet 2,5 óra hosszat - 40 ’C-on keverjük, majd 2,5 g kollidin-hidrokloridot adunk hozzá és az elegyet 15 óra hosszat - 30 ’C-on keverjük. A reakcióelegyet mononátrium-foszfát telített oldatába öntjük és éterrel extraháljuk. A szerves oldatot csökkentett nyomáson szárazra pároljuk és a maradékot sziliciumdioxidon kromatografáljuk, eluálószerként benzol és ciklohexán 50 : 50 tf arányú elegyét használjuk. 0,600 g metil-ÍR,cisz-krizantemát és metil1S,transz-krizantemát elegyét kapjuk.
Analízis gőzfázisú kromatográfiával:
az elegy 78,1% metil-ÍR,cisz-krizantemátot és
21,9% metil-lS,transz-krizantemátot tartalmaz.
189 554
6. példa
Metil-1 R.cisz-krizantemát és metil- IS,transz-krizantemát elgye
1,2 cm3 diizopropil-amin 5 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített oldatába -10 ’C-on
4,7 cm3 l,7mmól/cm3 koncentrációjú ciklohexános butil-lítium oldatot vezetünk. Az elegyet 30 percig - 10 ’C-on keverjük és 1 g metil-IS,transzkrizantemát 5 cm3 tetrahidrofuránnal készített oldatát adjuk hozzá -40 ’C-on. Az egész elegyet 30 percig - 40 ’C-on keverjük és 3 cm3 trimetil-szililklorid hozzáadása után az elegyet 2 óra hosszat - 40 ’C-on keverjük. A reakcióelegyet jégre öntjük és éterrel extraháljuk, majd a szerves oldatot csökkentett nyomáson desztillálással koncentráljuk. A maradékot szilícium-dioxidon kromatografáljuk és eluálószerként benzol és ciklohexán 50 : 50 tf arányú elegyét használjuk. 0,852 g metil-ÍR,ciszkrízantemátot és metil-IS,transz-krizantemátot tartalmazó elegyet kapunk.
Analízis gőzfázisú kromatográfiával:
az elegy 56% metil-1 R,cisz-krizantemátot és 44% metil-1S, transz-krizantemátot tartalmaz.
7. példa
Metil-1R.cisz-krizantemát és metil-1 S.transz-krizantemát elegye
A munkát a 6. példában leírt módon végezzük, de miután 2 órát kevertük az elegyet - 40 ’C-on,
1,6 g kollidin-hidrokloridot adunk hozzá és az elegyet - 40 ’C-on 60 óra hosszat keverjük, majd telített mononátrium-foszfát-oldatba öntjük, éterrel extraháljuk és a szerves oldatot csökkentett nyomáson bepároljuk. A maradékot szilícium-dioxidon kromatografáljuk, eluálószerként benzol és ciklohexán 50: 50 tf. arányú elegyét használjuk. 0,569 g metil- lR,cisz-krizantemát és metil-IS, transzkrizantemát elegyét kapjuk.
Analízis gőzfázisú kromatográfiával:
Az elegy 69% metil-ÍR,cisz-krizantemátot és 31% metil-IS,transz-krizantemátot tartalmaz.
8. példa
Metil-1R.cisz-krizantemát és metil-1S.transz-krizantemát elegye
0,6 cm3 diizopropilamin 5 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített elegyébe —10 °C-on
2,35 cm3 l,7mmól/cm3 koncentrációjú ciklohexános butil-lítium oldatot vezetünk, és az elegyet 30 percig -10’C-on keverjük. 0,5 g metil-IS,transzkrizantemát 5 cm3 tetrahidrofuránnal készített oldatát adjuk hozzá -40 ’C-on, majd fél óra hoszszat -40 ’C-on keverjük. 2,8 g 3,3,6,9,9-pentametil-2,10-diaza bici k lo[4,4,0]-1 -decén-htórokloridot adunk hozzá, majd az elegyet 60 óra hosszat -40 ’C-on keverjük. A reakcióelegyet telített mononátrium-foszfát oldatba öntjük és éterrel extraháljuk. A szerves oldatot csökkentett nyomáson desztillálással szárazra pároljuk. A maradékot szilícium-dioxidon kromatografáljuk, eluálószerként benzol és ciklohexán 50 : 501. arányú elegyét használjuk. 0,419 g metil-1 R,cis?-krizan témát és metil1 S.transz-krizantemát elegyet kapunk.
Analízis gőzfázisú kromatográfiával:
Az elegy 45% metil-1 R.cisz-krizantemátot és
55% metil-IS,transz-krizantemátot tartalmaz.
9. példa
Metil-1 R.cisz-krizantemát és metil-1 S.transz-krizantemát elegye
0,8 cm3 diizopropil-amin 3,5 cm3 tetrahidrofuránnal készített oldatába - 10 ’C-on 3,65 cm3
1,5 mmól/cm3 koncentrációjú ciklohexános butillítium oldatát adjuk, majd az elegyet 15 percig keverjük -10’C-on. 1 g metil-IS,transz-krizantemát 5 cm3 tetrahidrofuránnal készített oldatát adjuk hozzá - 20 ’C-on és az elegyet 3 óra hosszat keverjük ezen a hőmérsékleten. 2,8 g 3,3,6,9,9-pentametil-2,10-diazobiciklo[4,4,0]-l-decén-hidroklorídot adunk hozzá és 40 óráig - 20 ’C-on keverjük. A reakcióelegyet telített mononátrium-foszfátoldatba öntjük és éterrel extraháljuk. A szerves oldatot csökkentett nyomáson desztillálva koncentráljuk. A maradékot szilícium-dioxidon kromatografáljuk és eluálószerként benzol és ciklohexán 50 : 50 térf. arányú elegyét használjuk. 0,778 g 55% metil-ÍR,cisz-krizantemátot és 45% metil1S,transz-krizantemátot tartalmazó elegyet kapunk.
10. példa
Metil-1 R.cisz-krizantemát és metil-1 S, transz-krizantemát elegye
0,56 cm3 diizopropil-amin 6 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített elegyébe -10 ’C-on
2,15 cm3 1,9 mmól/cm3 koncentrációjú ciklohexános butil-lítium oldatát öntjük, majd 20 percig - 10 ’C-on keverjük az elegyet. 0,5 g metil1 S.transz-krizantemát 5 cm3 tetrahidrofuránnal készített oldatát adjuk hozzá - 20 ’C-on és 1,5 órát keverjük. 1,35 g 2,6-terc-butil-4-metil-fenoI 10 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített oldatába öntjük, melyet előzőleg - 20 ’C-ra hűtöttünk. Az elegyet -20’C-on 20 óra hosszat keverjük, majd telített vizes mononátrium-foszfát-oldatba öntjük. Az elegyet éterrel extraháljuk, a szerves oldatot csökkentett nyomáson desztillálva koncentráljuk. A maradékot szilícium-dioxidon kromatografáljuk, eluálószerként benzol és ciklohexán 50 : 50 térf. arányú elegyét használjuk. 0,463 g metil1 R,cisz-krizantemát és metil-1 S.transz-krizantemát elegyét kapjuk.
Analízis gőzfázisú kromatográfiával:
42% metil-1 R.cisz-krizanteinát és 58% metil1 S.transz-krizantemát tartalmazó elegyet kapunk.
189 554
11. példa
Metil-lR.cisz-krizanfemát és metil-IS,transz-krizantémát elegye
0,56 cm3 diizopropil-amin 6 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített oldatába —10 ’C-on
2,15 cm3 1,9 mmól/cm3 koncentrációjú ciklohexános butil-lítium oldatát vezetjük, majd az elegyet -10 ’C-on 20 percig keverjük. 0,5 g metillS,transz-krizantemát 5 cm3 tetrahidrofuránnal készített oldatát adjuk hozzá - 20 ’C-on, majd
1,1 g diizopropil-etil-amin-hidroklorid 10 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített szuszpenziójába öntjük. Az elegyet - 20 ’C-on 20 óra hosszat keverjük, majd telített vizes mononátrium-foszfátoldatba öntjük, majd éterrel extraháljuk és a szerves oldatot csökkentett nyomáson desztillálva koncentráljuk. A maradékot szilícium-dioxidon kromatografáljuk és eluálószerként benzol és ciklohexán 50 :50 térfogatarányú elegyét használjuk. 0,373 mg metil-lR,cisz-krizantemát és metillS,transz-krizantemát elegyét kapjuk.
Analízis gőzfázisú kromatográfiával:
Az elegy 40% metil-lR,cisz-krizantemátot és 60% metil-lS.transz-krizantemátot tartalmaz.
12. példa
Metil-1 R,cisz-krizantemát és metil-IS,transz-krizantemát elegye
0,77 cm3 diizopropil-amin 7 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített oldatába -15 °C-on 3,05 cm3 1,8 mmól/cm3 koncentrációjú ciklohexános butil-lítium oldatát adjuk, és az elegyet - 15 ’C-on 15 percig keverjük. 1 g metil-IS,transzkrizantemát 10 cm3 tetrahidrofuránnal készített oldatát adjuk hozzá - 25 ’C-on és az elegyet 3 óra hosszat keverjük — 20 ’C-on. 0,954 g kollidinhidroklorid hozzáadása után az elegyet - 20 ’C-on 18 óra hosszat keverjük, majd telített vizes mononátrium-foszfát-oldatba öntjük. Az elegyet éterrel extraháljuk, a szerves oldatot csökkentett nyomáson desztillálva koncentráljuk és a maradékot szilícium-dioxidon kromatografáljuk, eluálószerként benzol és ciklohexán 50 : 50 arányú elegyét használjuk. 0,473 g metil-ÍR,cisz-krizantemát és metil1S, transz-krizantemát elegyét kapjuk.
Analízis gőzfázisú kromatográfiával:
Az elegy 51% metil-ÍR,cisz-krizantemátot és 49% metil-lS,transz-krizantemátot tartalmaz.
jük. Ezután 1,4 g akridin-hidroklorid 10 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített szuszpenziójába öntjük, melyet előzőleg - 20 ’C-ra lehűtöttünk és az elegyet 60 óra hosszat - 20 ’C-on keverjük. Az elegyet telített vizes mononátrium-foszfátoldatba öntjük és éterrel extraháljuk. A szerves oldatot csökkentett nyomáson desztilláljuk. A maradékot szilícium-dioxidon kromatografáljuk, eluálószerként benzol és ciklohexán 50 : 50 térf. arányú elegyét használjuk. 0,407 g metil-ÍR,ciszkrizantemát és metil-IS,transz-krizantemát elegyét kapjuk.
Analízis gőzfázisú kromatográfiával:
Az elegy 37% metil-lR.cisz-krizantemátot és 63% metil-IS,transz-krizantemátot tartalmaz.
14. példa
Metil-lR.cisz-krizantemát és metil-IS, transz-krizantemát elegye
0,6 cm3 diizopropil-amin 2,5 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített elegyéhez nitrogénatmoszférában - 10 ’C-on hozzácsepegtetünk
2,5 cm3 1,6 M/l koncentrációjú ciklohexános butil-lítium oldatát. Az elegyet ezután ezen a hőmérsékleten 15 percig keverjük, majd az oldatot -40’C-ra lehűtjük. 500 mg metil-lS.transzkrizantemát 5 cm3 tetrahidrofuránnal készített elegyét csepegtetjük hozzá és az elegyet ezen a hőmérsékleten 3/4 óra hosszat keverjük. 750 mg dimetilterc. butil-szilil-klorid 5 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített elegyét csepegtetjük hozzá és a keverést - 40 ’C-on 2 óráig folytatjuk.
A) 5 cm3 fenti oldatot elkülönítünk és jeges vízbe öntünk és az elegyet éterrel extraháljuk. A szerves oldatot szárítjuk, csökkentett nyomáson bepároljuk és szilícium-dioxidon kromatografáljuk, eluálószerként benzol és ciklohexán 1 : i térfogatarányú elegyét használjuk. 50 mg 36% cisz-izomert és 64% transz-izomert tartalmazó elegyet kapunk.
B) A maradék oldathoz 800 mg kollidin-hidrokloridot adunk és az elegyet éjjel -40 ’C-on keverjük. Az oldatot mononátrium-foszfát telített oldatába öntjük és éterrel extraháljuk, szárítjuk, az oldószert csökkentett nyomáson lepároljuk. A maradékot szilícium-dioxidon kromatografáljuk, eluálószerként benzol és ciklohexán 1 : 1 térfogatarányú elegyét használjuk. 175 mg 48% cisz-izomert és 52% transz-izomert tartalmazó elegyet kapunk.
13. példa
Metil-lR,cisz-krizantemát és metil-l S,transz-krizantemát elegye
0,56 cm3 diizopropil-amin 6 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített oldatába -10 ’C-on
2,15 cm3 1,9 mmól/cm3 koncentrációjú ciklohexános butil-lítium oldatát adagoljuk. Az elegyet - 10 ’C-on 15 percig keverjük, majd 0,5 g metil1 S,transz-krizantemát 5 cm3 tetrahidrofuránnal készített oldatát vezetjük be - 20 ’C-on, majd az elegyet 1 óra 30 percen keresztül — 20 ’C-on kever6
15. példa
Metil-IR,cisz-krizantemát és metil-1S, transz-krizantemát elegye
1,2 cm3 diizopropil-amin 5 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített oldatához, melyet - 10 ’Cra hűtünk, hozzácsepegtetünk nitrogén-atmoszférában 4,1 cm3 1,95 M/l koncentrációjú ciklohexános butil-lítium oldatot, majd az egészet 1 óra hosszat — 10 ?C-on keverjük. Az elegyet lehűtjük -40 ’C-ra és 1 g metil-IS,transz-krizantemát 5 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített oldatát ad-61
189 554 juk hozzá és a keverést 1 /2 óráig folytatjuk - 40 ’Con. Az adagolás befejezése után 1 g l-klór-2,5dioxaborolán 5 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített oldatát adjuk hozzá, majd további 2 órát keverjük ezen a hőmérsékleten.
A) 5 cm3 előbbi oldatot elkülönítünk, jégre öntünk és az elegyet éterrel extraháljuk. A szerves fázist szárítjuk, az oldószert csökkentett nyomáson lepároljuk és 443 mg nyers olajat kapunk, amely
53,1 % cisz-izomert és 46,9% transz-izomert tartalmaz.
B) A visszamaradó oldathoz 2 g kollidinhidrokloridot adunk és a keverést - 40 °C-on 20 óra hosszat folytatjuk. Az elegyet telített mononátrium-foszfát-oldatba öntjük és éterrel extraháljuk. A szerves fázist szárítjuk és az oldószert csökkentett nyomáson lepároljuk. 2,07 g nyers olajat kapunk, amely 50,6% cisz-izomert és 49,4% transzizomert tartalmaz.
16. példa
Metil· I R.cisz-krizantemát és metil-IS,transz-krizantemát elegye
1,2 cm3 vízmentes diizopropil-amin 5 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített oldatához, melyet - 15 ’C-ra lehütünk, hozzácsepegtetünk nitrogén-atmoszférában 4,7 cm3 1,7 M/l koncentrációjú ciklohexános butil-lítium-oldatot. Az elegyet 1 óra hosszat keverjük ezen a hőmérsékleten, majd lehűtjük -40’C-ra és hozzáadjuk 1 g metil-lS,transzkrízantemát 5 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített oldatát cseppenként és a keverést ezen a hőmérsékleten az adagolás után még 1/2 óráig folytatjuk. -40’C-on 1,5 cm3 dimetoxi-klór-boránt adunk hozzá és az elegyet ezen a hőmérsékleten 1 óra hosszat keverjük.
A) 3 cm3 oldatot eltávolítunk és jégre öntünk, majd az egészet éterrel extraháljuk, a szerves fázist szárítjuk és csökkentett nyomáson koncentráljuk. 162 mg nyers olajat kapunk, amely 53,3% ciszizomert és 46,7% transz-izomert tartalmaz.
B) A visszamaradó oldathoz 2g kollidinhidrokloridot adunk és -40 ’C-on 16 óra hosszat keverjük. Az elegyet mononátrium-foszfát koncentrált oldatába öntjük és éterrel extraháljuk. A szerves fázist szárítjuk, csökkentett nyomáson bepároljuk és 830 mg nyers olajat kapunk, amely 53,5% cisz-izomert és 46,5% transz-izomert tartalmaz.
77. példa
Metil-IR ,cisz-krizantemát és metil-IS,transz-krizantemát elegye
1,2 cm3 vízmentes diizopropil-amin 5 cm3 vízmentes tetrahidrofuránnal készített oldatához, melyet - 10 ’C-ra lehűtünk, nitrogénatmoszférában hozzácsepegtetünk 4,7 cm3 1,7 M/l koncentrációjú ciklohexános butil-lítium oldatot, majd a keverést 1/2 óráig folytatjuk. Az oldatot lehűtjük —40 ’C-ra és hozzáadunk 1 g metil-IS, transz-krizantemátot 5 cm3 vízmentes tetrahidrofuránban feloldva, az adagolás cseppenként történik és a keverést -40°C-on 1/2 óra hosszat folytatjuk. 1,72 g dietil-klórfoszfonát 5 cm3 tetrahidrofuránnal készített oldatát csepegtetjük hozzá, majd még -40 ’C-on 2 óra hosszat keverjük.
A) 5 cni3 fenti oldatot elkülönítünk és jeges vízbe öntünk. Az elegyet éterrel extraháljuk, a szerves fázist szárítjuk és az oldószert csökkentett nyomáson lepároljuk. 360 mg nyers olajat kapunk, amely 38% cisz-izomert és 62% transz-izomert tartalmaz.
B) A visszamaradó oldathoz 1,5 g kollidinhidrokloridot adunk és az elegyet 16 óra hosszat - 40 ’C-on keverjük és mononátrium-foszfát telített oldatába öntjük. Az elegyet éterrel extraháljuk és az éteres fázist szárítjuk, az oldószert lepároljuk. 951 mg nyers olajat kapunk, amely 43% ciszizomert és 57% transz-izomert tartalmaz.
Szabadalmi igénypontok

Claims (6)

1. Eljárás transz-krizantémsav-alkil-észterek epimerizálására, azzal jellemezve, hogy (II) általános képletű transz-krizantémsav-alkilésztert R jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport (- 5)-(- 15)’C-on vízmentes közegben, oldószerben erős bázissal reagáltatunk és a kapott (III) általános képletű vegyületet - M jelentése alkálifém és R jelentése a fenti - Y-A általános képletű reagenssel reagáltatjuk - A jelentése klór-, bróm- vagy jódatom és Y jelentése Hal—Si<;, Hal—B<C, Hal—P-^, HalCR' csoport és R' jelentése
O
1-6 szénatomos alkil-, CH3—S—Si—(CH3)3, CH3COCIO4, (C2H5)3A1, Hal—Sn-^ csoport - és a kapott (IV) általános képletű ketál-ketént - Y és R jelentése a fenti - (- 20)-( - 70) ’C-on oldószerben, vízmentes közegben protondonorként 2,4-dimetil-6-(terc-butil)-fenollal, kollidin-hidrokloriddal, akridin-hidrokloriddal. diizopropil-aminhidrokloriddal, izopropil-amin-hidrokloriddal, hexa metilén-tetramin-hidrokloriddal, kollidin-hidrojodiddal, vízmentes szilicium-dioxiddal, vízmentes szilícium-dioxid és vízmentes sósav elegyével kezeljük és a kapott cisz-krizantémsav-alkil-észter és transz-krizantémsav-alkil-észter elegyéből az (I) képletű cisz-krizantémsav alkil-észterét elkülönítjük, majd a (I) képletű cisz-savat ismert módon izoláljuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás lS,transzkrizantémsav epimerizálására, azzal jellemezve, hogy (II) általános képletű lS.transz-krizantémsavalkil-észtert az 1. igénypont szerint 1 R,cisz-krizantémsavvá alakítunk.
I. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy (III) általános képletű vegyületet - ahol M és R jelentése a fenti - (- 20)-(- 50) ’C-on oldószerben, vízmentes közegben az 1. igénypont szerinti proton-donorral közvetlenül kezeljük és a kapóit cisz-krizantémsav és transz-krizantémsav-alkilészter elegyéből a cisz-krizantémsav-alkil-észtert
189 554 elkülönítjük és a cisz-krizantémsavat ismert módon izoláljuk. f
4. Az 1., 2. vagy 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy R helyén metil- vagy etilcsoportot tartalmazó kiindulási anyagot használunk.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy erős bázisként lítiumdiizopropil-amidot használunk.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy oldószerként étert, aromás szénhidrogént vagy ezek elegyét használjuk.
7. Az 1., 2. és 4-7. igénypontok bármelyike sze5 rinti eljárás, azzal jellemezve, hogy Y helyén dialkiloxi-foszfonil-, dialkil-borid-, etilén-dioxil-borid-, dimetil-terc.butil-szilil- és trimetil-szilil-csoportot tartalmazó Y-A általános képletű vegyületet használunk.
1 oldal rajz
-8(I)
189 554 .
NSZO4: C 07 C 61/37 C 07 C 43/305 C 07 C 51/353 (II)
H3C
H3C
AsJ
HU8221A 1981-02-13 1982-01-06 Process for the epimerization of trans-chrysanthemum acid esters HU189554B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8102828A FR2499979A1 (fr) 1981-02-13 1981-02-13 Procede d'epimerisation d'acides trans chrysanthemiques

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU189554B true HU189554B (en) 1986-07-28

Family

ID=9255157

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU8221A HU189554B (en) 1981-02-13 1982-01-06 Process for the epimerization of trans-chrysanthemum acid esters

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4447637A (hu)
EP (1) EP0058591B1 (hu)
JP (1) JPS57150636A (hu)
AT (1) ATE9685T1 (hu)
CA (1) CA1192909A (hu)
DE (1) DE3260852D1 (hu)
FR (1) FR2499979A1 (hu)
HU (1) HU189554B (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5380940A (en) * 1992-06-26 1995-01-10 Aldrich Chemical Company, Inc. Bis(bicyclo(2.2.2)octyl)haloboranes

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2036088A5 (hu) * 1969-03-04 1970-12-24 Roussel Uclaf
US3836568A (en) * 1970-12-28 1974-09-17 Sumitomo Chemical Co Process for production of lower alkyl esters of cis-chrysanthemum monocarboxylic acid
JPS5612625B2 (hu) * 1972-09-07 1981-03-23
US3989654A (en) * 1973-11-22 1976-11-02 Sumitomo Chemical Company, Limited Process for preparing cis-chrysanthemic acid
US4166064A (en) * 1978-02-13 1979-08-28 Fmc Corporation Process for preparing high cis 3-(2,2,2-trichloroethyl)-2,2-dimethylcyclopropane-1-carboxylates
FR2432012A1 (fr) * 1978-07-24 1980-02-22 Roussel Uclaf Procede de preparation d'esters d'alcoyle de l'acide dl cis chrysanthemique
DE2965745D1 (en) * 1978-10-27 1983-07-28 Ici Plc Process of separating cis and trans isomers of cyclopropane carboxylic acids
FR2464939A1 (fr) * 1979-09-10 1981-03-20 Roussel Uclaf Nouveaux derives substitues du cyclopropene, leur procede de preparation et leur application dans la synthese de precurseurs de l'acide dl cis chrysanthemique
IT1131883B (it) * 1980-07-02 1986-06-25 Montedison Spa Processo per la sintesi stereoselettiva di ciclopropancarbossilati intermaedi per piretroidi

Also Published As

Publication number Publication date
EP0058591A1 (fr) 1982-08-25
EP0058591B1 (fr) 1984-10-03
CA1192909A (fr) 1985-09-03
JPH0314012B2 (hu) 1991-02-25
JPS57150636A (en) 1982-09-17
ATE9685T1 (de) 1984-10-15
US4447637A (en) 1984-05-08
DE3260852D1 (en) 1984-11-08
FR2499979A1 (fr) 1982-08-20
FR2499979B1 (hu) 1984-05-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
IE46987B1 (en) 2,2-dimethyl-3-(1-hydroxy-2,2,2-trihaloethyl)-cyclopropane-carboxylic acid lactones
IE47910B1 (en) Optically-active ethers of -cyano-3-phenoxybenzyl alcohol
EP3164408B1 (fr) Nouveau procédé de fabrication du (e,z)-7,9 dodécandiényl-1-acétate
HU184194B (en) Process for producing new ethers containing chiralic carbon atoms
US5208381A (en) Method for the manufacture of carotinoids and novel intermediates
HU189554B (en) Process for the epimerization of trans-chrysanthemum acid esters
Falorni et al. Alkylmetal asymmetric reduction. 18. Starting materials in the preparation of new chiral reducing agents: synthetic approach to primary alkyl halides derived from (+)-camphor
WO2006048795A1 (en) A process for the preparation of 1,4-dialkyl-2,3-diol-1,4-butanedione
KR20000047809A (ko) 2-알킬-3-하이드록시벤조산 제조방법
EP0093511B1 (en) Method for producing and optically active 2,2-dimethylcyclopropanecarboxylic acid
JPH03130276A (ja) α―アルキルラクトンの製法
US5872267A (en) Process for producing an omega-functionalized aliphatic carboxylic acid and intermediate products of said process
JP3159413B2 (ja) 3−置換−4−ヒドロキシ−2−ブテノライドの製造方法
EP0025383B1 (fr) Nouveaux dérivés substitués du cyclopropène, leur préparation et leur application dans la synthèse de précurseurs de l&#39;acide dl cis chrysanthémique
US5917067A (en) Process for producing an omega-functionalized aliphatic carboxylic acid and intermediate products of said process, including 2-oxepanone-7-substituted products
JP7145166B2 (ja) 新規な7,9-ドデカジエニル-1-アセテート異性体組成物、およびその製造方法
FR2507596A1 (fr) Nouveaux derives du 2,2-dimethyl cyclopropane
EP0119899B1 (fr) Nouveau procédé de préparation de dérivés de l&#39;acide pen-4-énoique
US3818059A (en) Preparation of tridecatrienoic acid derivatives
EP0007142B1 (en) Novel intermediates in the preparation of cyclopropanecarboxylate esters and process for their manufacture
JPH03261743A (ja) ジャスモン酸の光学分割方法
FR2550790A1 (fr) Procede de preparation de la 4-methylionone
JP2965182B2 (ja) β−ケトエステルの製法
JP2970161B2 (ja) 2−アルキルレゾルシノールの製造法
CH652115A5 (fr) Procede de synthese de derives du 3-ceto-5-hydroxy-cyclopentene.

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee