HU189268B - Process for the semisynthetic preparation of humane insuline - Google Patents

Process for the semisynthetic preparation of humane insuline Download PDF

Info

Publication number
HU189268B
HU189268B HU831392A HU139283A HU189268B HU 189268 B HU189268 B HU 189268B HU 831392 A HU831392 A HU 831392A HU 139283 A HU139283 A HU 139283A HU 189268 B HU189268 B HU 189268B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
insulin
human insulin
phe
formula
dai
Prior art date
Application number
HU831392A
Other languages
English (en)
Inventor
Dedem Gijsbert W K Van
Houdenhoven Francois E A Van
Original Assignee
Akzo Nv,Nl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akzo Nv,Nl filed Critical Akzo Nv,Nl
Publication of HU189268B publication Critical patent/HU189268B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K14/00Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
    • C07K14/435Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from animals; from humans
    • C07K14/575Hormones
    • C07K14/62Insulins
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S930/00Peptide or protein sequence
    • Y10S930/01Peptide or protein sequence
    • Y10S930/26Containing cys-cys disulfide bridge between nonadjacent cysteine residues

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Gastroenterology & Hepatology (AREA)
  • Endocrinology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
  • Diabetes (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás humán inzulin szemiszintetikus előállítására. A találmány szerint új, módosított humán inzulint állítunk elő, majd ebből a módosító csoportot eltávolítva nyerjük a humán inzulint.
A vérben jelentkező inzulinhiány (diabetes mellitus) következtében fellépő hipoglikémia inzulin adagolással, például injekció formájában vagy adagoló pumpa segítségével, kezelhető. Erre a célra különösen elterjedten használják az állati pankreászból, például sertés vagy marha pankreászból izolált inzulint.
Az ilyen inzulinkészítmények egyes esetekben antigén vagy allergén aktivitással bírnak. Ezt részben a készítményben jelenlévő szennyezések (például pro-inzulin, ennek részleges bomlástermékei, arginin-inzulin, inzulin-etil-észter, monodezaminoinzulin vagy inzulin aggregátumok) okozhatják. Ezen felül az allergén aktivitás az állati és a humán inzulin szerkezete közötti különbség következménye is lehet annak eredményeképpen, hogy az emberi szervezet nem fogadja be az állati eredetű fehérjét. A sertés és a humán inzulin például egy aminosavban, az úgynevezett B-lánc karboxiterminális aminosavában különbözik egymástól. Ez az úgynevezett B 30 aminosav a sertés inzulinban alanin, a humán inzulinban pedig treonin. Ezért a sertés inzulin a B 30 aminosav treoninra való cserélésével alakítható humán inzulinná. E feladat megoldására számos eljárás ismeretes.
Természetes módon szinte minden eljárás a B 30 aminosav eltávolításával kezdődik; a sertés inzulin esetében így az alanint távolítják el. Az így előállított dez(B 30) inzulint gyakran nevezik dez(Ala) inzulinnak, röviden DAI-nak. Az eljárás folytatásaként számos, a humán inzulin keletkezéséhez vezető eljárás ismeretes. Ezek védett - például észterrel védett - karboxilcsoporttal bíró treoninnak enzimes vagy nem enzimes eljárással dez(B 30) inzulinhoz való kötésén alapulnak. A treonin kötődése után a védőcsoportot el kell távolítani. Egy szokásosan alkalmazott védőcsoport, a terc-butoxicsoport esetében a védőcsoport eltávolításához igen drasztikus körülmények szükségesek, főként szélsőséges pH, amely a visszamaradó inzulinmolekulára is hat. E hatás eredményeként az inzulin részleges lebomlásának termékei jönnek létre, melyek gyakorlatilag elválaszthatatlanok a célterméktől, a humán inzulintól. Ennek folytán a kapott termék tisztasága nem megfelelő. A tisztítás már az eljárás korábbi szakaszában a treonin kötését követően reagált és a reakcióban részt nem vett dez(B 30) inzulin elválasztása során is jelentős problémát okoz. Az elválasztással, különösen nagy léptékű gyártásnál, nem lehet megfelelően tiszta terméket nyerni, kivéve, ha igen nagy veszteségek fellépését vállaljuk.
Humán inzulin szemiszintetikus előállítására szolgáló eljárást ismertetnek a 4 320 196 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban. Az ismert eljárásban a DAI-t Thr-O-alkillel reagáltatják. Ebben az eljárásban a reakcióban résztvett és a reagálatban DAI elválasztása - amely a kívánt termék tisztaságára is kihat - nem kielégítő. Ennek oka, hogy az elválasztandó termékek retenciós ideje közötti különbség nem elég nagy.
erre vonatkozó mérési adatainkat a találmány sz, rinti vegyületekkel való összehasonlításban a 2.
táblázatban ismertetjük.
Az ismert eljárásban az alkilcsoportot a Thr-Oalkillal kapcsolt DAI-ról meglehetősen agresszív módszerrel, trifluor-ecetsawal hasítják le.
A reakció hozama 43 %, a kapott termék tisztasága 77%.
Célul tűztük ki az ismertnél jobb hozamú, tisztább terméket biztosító eljárás kidolgozását.
Találmányunk olyan eljárást biztosít 99%-nál nagyobb tisztaságú humán inzulin előállítására, amely nem tartalmaz nagyszámú, a hozamot csökkentő elválasztási és tisztítási műveletet.
A DAI-Thr-R1 vegyületről, amelyben R1 a Thrhez peptidkötéssel kapcsolódik, az R1 csoport a peptidkötés hasításával >99% hozammal távolítható el, ellentétben a fenti, ismert eljárásban alkalmazott észterkötés hasításának kisebb hozamával.
A találmány szerinti eljárásban az (I) általános képletű módosított humán inzulinról - a képletben R1 jelentése aminosav vagy peptid vagy ezek észtere vagy amidja - enzimesen lehasítjuk az aminosavat vagy peptidet - majd az így kapott humán inzulint elkülönítjük a közegből.
Az (I) általános képlettel jellemzett módosított humán inzulin könnyen előállítható dez(B 30) inzulinnak (II) általános képletű vagy dez(B 29, B 30) inzulinnak (III) általános képletű vegyülettel való összekötésével. A (II) és (III) képletekben R1 jelentése az előzőekben megadott.
A dez(B 30) inzulin a humán inzulinnal a B 30 aminosavtól eltekintve mindenben azonos állati inzulinból, azt megfelelő enzimmel, például karboxipeptidáz A enzimmel vagy Achromobacter lyticusból származó liziléndopeptidázzal kezelve elkülönítetten előállítható. A dez(B 30) inzulin-maradék előállítható in situ, de a B 30 aminosav eltávolítása és a (II) általános képletű vegyület kötése úgynevezett transzpeptidáz reakcióban egyetlen enzimmel, például tripszinnel elvégezhető.
A dez(B 29, B 30) inzulin ugyancsak előállítható a megfelelő állati inzulinból dipeptidáz enzim alkalmazásával vagy olyan peptidáz segítségével, amely specifikusan a prolin-lizin peptidkötést hasítja.
A (II) általános képletű vegyület az előzőek szerint készített dez(B 30) inzulin B 29-lizinjéhez például tripszinnel vagy bármely más tripszinhez hasonló hatású enzimmel, például liziléndopeptidázzal hozzáköthető. Hordozóhoz kötött enzim akkor használható, ha a reakció végeztével az enzim és a módosított inzulint tartalmazó oldat könnyen elválasztható egymástól.
Az R1 csoport és a humán inzulin közötti kovalens kötésnek enzimesen hasíthatónak kell lennie.
Ez a feltétel jelentősen befolyásolja az R1 csoportot alkotó aminosav(ak) megválasztását.
Ha R1 aminosavból vagy aminosavakból áll, előnyösen egy aminosavból álló részt vagy di- vagy tripeptidet választunk. Ezek lehetnek például hidrofób aminosavak, mint a fenilalanin vagy a triptofán és/vagy töltéssel bíró aminosavak, mint az arginin vagy a lizin. Ha hidrofób aminosavakat használunk, a tisztítást jelentősen elősegítik a hidrofób
189 268 körülmények, míg a poláris vagy ionizáló körülmények mellett végzett tisztításnak például a töltéssel bíró aminosavak kötése kedvez.
A humán inzulin előállítására a maradék R1 csoportokat enzimes eljárással el kell távolítani az (I) általános képletű vegyületről. Az R1 csoport karboxipeptidázzal távolítható el. A karboxipeptidáz olyan exopeptidáz, amely a peptid karboxi-terminálisáról kiindulva egyenként, egymás után távolítja el az aminosavakat, egyes aminosavakkal szemben hatékonyabb.
A karboxipeptidáz A (CPA) a hidrofób aminosavakat hasítja le, különösen előnyösen az aromás aminosavakat, például a fenilalanint, tirozint és triptofánt. Másrészt viszont a karboxipeptidáz B (CPB) a bázikus aminosavakat hasítja le könynyen. Ha az R1 csoport megfelelően megválasztott aminosavak kombinációja, a CPA és/vagy CPB a találmány szerinti eljárás megvalósítására igen alkalmas proteolitikus enzimek, de más karboxipeptidázok vagy dipeptil-karboxipeptidázok is alkalmazhatóak helyettük.
A találmányt a továbbiakban példákkal világítjuk meg. A következő példákban minden esetben a dez(B 30) inzulin szerepel alapul, melyet sertés inzulinból E. W. Schmitt és munkatársai módszerével [lásd: Hoppé Seyler’s Z. Physiol. Chemie 359, 799 (1978)] állítottunk elő, ez az úgynevezett dez(Ala) inzulin (DAI).
7-6. Példa
Di- és tripeptidek kötése DAl-hoz
A kötés különféle szubsztrátok - di- és tripeptidek és tripeptidek hidrogén-klorid sói - és különféle enzimrendszerek - tripszin és hordozóhoz kötött tripszin és liziléndopeptidáz-jelenlétében történik.
A kötéseket a következőképpen végezzük:
a) Puffért készítünk
- dimetil-formamid és etanol 1 : 1 arányú elegyéből (ez az úgynevezett szerves frakció) és
- 0,5 mól/1 tris-HCl puffer bizonyos mennyiségéből
b) Mért mennyiségű szubsztrátot és DAI-t oldunk fenti pufferben.
c) A kapott elegy pH-ját tömény, 1 mól/l-es nátrium-hidroxiddal a kívánt értékre emeljük.
d) Hozzáadjuk a kötést létrehozó enzimet, a kötési reakciót 37 °C-on hajtjuk végre.
ej A reakció befejeződése után a reakcióterméket kromatográfiás eljárással elválasztjuk, a kötési reakció termékének hozamát a kromatogramból meghatározzuk és az elméleti érték százalékában kifejezve adjuk meg.
Az 1-6. példákra vonatkozó reakciókörülményeket és a hozamokat az 1. táblázatban ismertetjük.
7. Példa
A kötési reakció termékének elválasztása kromatográfiás eljárással összehasonlítottuk a pepiiddel kötött DAI és az észterrel kötött DAI kromatográfiás viselkedését.
Erre a célra az 1-4. példákban ismertetett módon elvégeztük DAI és thr-O-metil, thr-O-terc-butil, thr-phe-O-metil, valamint DAI és thr-phe-phe-csoportok kötését.
A reakció körülményei: 14g/1 DAI, 0,06mól/1 szubsztrát, 2,5 g/1 tripszin és 67% szerves frakció pH 6,4-es közegben, a reakcióidő fél óra.
A kötési reakció termékeit analitikai nagynyomású folyadékkromatográfiás eljárással elválasztjuk és a retenciós idő értékeket (Rf) meghatározzuk. Az elválasztási művelet eredményeit a 2. táblá40
7. Táblázat
Példa száma Körülmények 1. 2. 3. 4. 5. 6.
DAI koncentráció (g/1) 67,1 66,6 13,6 25,2 32,2 32,2
Szubsztrát Koncentráció (mól/1) Thr-Phe 0,176 Thr-Phe 0,175 Thr-Phe- -Phe 0,067 Thr-Phe- -Phe-HCl 0,037 Thr-Phe- -Phe-HCl 0,047 Thr-Phe- -Phe 0,025
Enzim (g/1) tripszin: tripszines szilíciumdioxid: liziléndopeptidázos szilíciumdioxid: 2,7 808 5 77 157 157
Közeg (% szerves frakció) 60 60 67 60 60 60
PH 6,2 6,5 6,5 6,3 6,5 6,5
Reakcióidő (óra) 1/3 1 7/12 48 3 3
Hozam (az elméleti %-a) 53 28 54 38 27 16
-3189 268 zatban ismertetjük a kötési reakció termékei retenciós idejének a DAI retenciós idejétől való eltéréseként (ARf) megadva. A táblázatból látható, hogy a ARf értékek az ismert termékekénél jóval nagyobbak.
teljes egészében humán inzulinná alakul. Az áL kulást nagynyomású folyadékkromatográfiás víz, gálattal igazoltuk. A hozam > 99%. A kapott termék tisztasága >99%.
DAI-hoz kapcsolt csoport ARf (s)
thr-O-metil 220
thr-O-terc-butil 1000
thr-phe-O-metil 1400
thr-phe-phe 1700
Ez a reagálatlan DAI és a módosított inzulin elválasztását megkönnyíti, tisztább termék előállítását teszi lehetővé.
<S’. Példa
A kötött phe-plie-csoport eltávolítása bAI-thr-phe-phe-röl
Az át nem alakult DAI és a kötési reakció termékeként nyert DAI-thr-phe-phe hidrofób oszlopon való elválasztása révén 23 ml térfogatú frakciót kapunk, amely 0,85 mg/ml kötött terméket tartalmaz. Ezt a terméket fagyasztva szárítjuk, majd közelítőleg 2,8 mg/ml koncentrációjúra oldjuk 0,2 mól/l-es pH 8,5 ammónium-hidrogén-karbonát pufferben. Ehhez az oldathoz 2 μΐ karboxipeptídázoldatot adunk (2,3 E). A reakciót 30 perc elteltével azonos térfogatú 0,5 mól/1 citromsav hozzáadásával leállítjuk. Ezután a kapott anyagot kristályosítjuk.
Az aminosavanalízissel végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy a kötési reakció terméke teljes egészében humán inzulinná alakul. Kristályosítást követően a felülúszóban kizárólagos aminosavként fenilalanin mutatható ki. A hozam > 99%. A kapott inzulin tisztasága > 99%.
9. Példa
190 mg treonin-fenilalanin-metil-észtert Imi 1 : 1 arányú dimetil-formamid - etanol elegyben oldunk. A kapott oldatból 0,2 ml-t 19,4 mg DAIhoz adunk. Ezt követően 0,1 ml tripszin oldatot (6 mg tripszint 1 ml 0,5 mól/l-es, pH 6,5-ös trisz/ hidrogén-klorid pufferben oldunk) és 0,04 ml 1 mól/l-es nátrium-hidroxid-oldatot adunk a dipeptidoldathoz, majd az elegy pH-ját 6,8-re állítjuk. 18 órán át tartó inkubálást követően 25%-os hozammal nyerjük a DAI-thr-phe-O-metil vegyületet.
10. Példa
DAl-thr-phe-t a 8. példában a DAI-thr-phe-phe kezelésénél ismertetett módon karboxipeptidázzal (0,9 E) kezelünk. 1 óra elteltével a DAI-thr-phe
II. Példa
Az 1-6. példákban ismertetetthez hasonló módon DAI-thr-phe-phe-O-metil-t állítunk elő. A reakció körülményei: 40,7 g/1 DAI, l,0mól/I thrphe-phe-O-metil, 1,8 g/1 tripszin, 60% szerves frakció pH 6,6-os közegben, a reakcióidő 1 óra. A reakció hozama 86%.
12. Példa
DAI-thr-phe-phe-O-metilt a 7. példában ismertetett módon kezelünk. A DAI-hoz kapcsolt csoport retenciós ideje és a DAI retenciós ideje közötti különbség R,(s) = 2000.
13. Példa
DAI-thr-phe-phe-O-metilt és DAI-thr-phe-Ometilt a 8. példában a DAI-thr-phe-O-metíire megadott módon kezelünk. Az ott kapottal azonos eredményre jutunk, a humán inzulinná való átalakulás tökéletes, és fenilalaninon kívül más aminosav nem mutatható ki. Hozam: > 99%. A kapott inzulin tisztasága > 99%.

Claims (8)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás humán inzulin szemiszintetikus előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely (II) általános képletű vegyületet - ahol R1 jelentése valamely aminosav, peptid vagy ezek atnidja vagy észtere dez(B 30) inzulinnal vagy dez(B 30) inzulin maradékkal reagáltatunk, a kapott (I) általános képletű módosított humán inzulinról - ahol R1 jelentése a (II) általános képletnél megadott - az R1 csoportot karboxipeptidáz enzimmel lehasítjuk, majd a kapott humán inzulint elkülönítjük. Elsőbbsége: 1982. 04. 21.
  2. 2. Eljárás humán inzulin szemiszintetikus előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely (III) általános képletű vegyületet - ahol R1 jelentése valamely aminosav vagy peptid vagy ezek amidja vagy észtere - dez(B 29, B 30) - inzulinnal reagáltatunk, és a kapott (I) általános képletű módosított humán inzulinról - ahol R! jelentése a (III) általános képletnél megadott - az R* csoportot karboxipeptidáz enzimmel lehasítjuk, majd a kapott humán inzulint elkülönítjük. Elsőbbsége: 1983. 04. 21.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy R1 helyettesítőként aminosavat, dipeptidet vagy tripeptidet vagy ezek észterét vagy amidját tartalmazó (II) általános képletű vegyületet alkalmazunk. Elsőbbsége: 1982. 04. 21.
  4. 4. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy R1 helyettesitőként aminosavat, dipeptidet
    189 268 vagy tripeptidet vagy ezek észterét vagy amidját tartalmazó (III) általános képletű vegyületet alkalmazunk. Elsőbbsége: 1983. 04. 21.
  5. 5. AZ 1. vagy 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy R1 helyettesítőként a fenilalanín mono-, di vagy trimerjét tartalmazó (II) általános képletű vegyületet alkalmazunk. Elsőbbsége: 1982. 04. 21.
  6. 6. A 2. vagy 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy R* helyettesítőként a fenilalanín mono-, di vagy trimerjét tartalmazó (III) általános képletű vegyületet alkalmazunk. Elsőbbsége: 1983. 04. 21.
  7. 7. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy karboxipeptidáz enzimként karboxipepti5 dáz A enzimet alkalmazunk. Elsőbbsége: 1982. 04.
    21.
  8. 8. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy karboxipeptidáz enzimként karboxipeptidáz A enzimet alkalmazunk. Elsőbbsége: 1983. 04.
HU831392A 1982-04-21 1983-04-21 Process for the semisynthetic preparation of humane insuline HU189268B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL8201650A NL8201650A (nl) 1982-04-21 1982-04-21 Semisynthetische bereiding van humane insuline.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU189268B true HU189268B (en) 1986-06-30

Family

ID=19839621

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU831392A HU189268B (en) 1982-04-21 1983-04-21 Process for the semisynthetic preparation of humane insuline

Country Status (15)

Country Link
US (1) US4840897A (hu)
EP (1) EP0092280B1 (hu)
JP (2) JPS58189149A (hu)
AT (1) ATE42203T1 (hu)
AU (1) AU554050B2 (hu)
CA (1) CA1202587A (hu)
DE (1) DE3379640D1 (hu)
DK (1) DK173007B1 (hu)
ES (1) ES521674A0 (hu)
HU (1) HU189268B (hu)
IL (1) IL68397A (hu)
NL (1) NL8201650A (hu)
PL (1) PL143571B1 (hu)
SU (1) SU1232148A3 (hu)
ZA (1) ZA832602B (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3326472A1 (de) * 1983-07-22 1985-02-14 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Neue insulin-derivate, verfahren zu deren herstellung und deren verwendung sowie pharmazeutische mittel zur behandlung des diabetes mellitus
DE3326473A1 (de) * 1983-07-22 1985-01-31 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Pharmazeutisches mittel zur behandlung des diabetes mellitus
DE3327709A1 (de) * 1983-07-29 1985-02-07 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Insulin-derivat-kristallsuspensionen, verfahren zu deren herstellung und deren verwendung
DE3333640A1 (de) * 1983-09-17 1985-04-25 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verfahren zur herstellung von insulin-derivaten, deren b-kette c-terminal verlaengert ist, neue basisch modifizierte insulin-derivate diese enthaltende mittel und ihre verwendung
DK309184D0 (da) * 1984-06-25 1984-06-25 Nordisk Insulinlab Fremgangsmaade til isolering af insulin eller insulinlignende materiale fra en fermenteringsvaeske
CN113956326B (zh) * 2021-09-15 2024-05-28 河南工业大学 一种短肽单体,结构自愈型肽基水凝胶及其应用

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3276961A (en) * 1963-04-08 1966-10-04 Squibb & Sons Inc Process for preparing human insulin
US4182654A (en) * 1974-09-18 1980-01-08 Pierce Chemical Company Production of polypeptides using polynucleotides
JPS55138393A (en) * 1979-04-13 1980-10-29 Shionogi & Co Ltd Semisynthesis of insulin
EP0017938B1 (en) * 1979-04-13 1983-08-03 Shionogi & Co., Ltd. Process for preparing a b30-threonine insulin
JPS55138391A (en) * 1979-04-13 1980-10-29 Shionogi & Co Ltd New synthetic method of peptide derivative
DK147437A (en) * 1980-02-11 1900-01-01 Process for preparing human insulin or threonine B30 esters of human insulin, or a salt or complex thereof
US4343898A (en) * 1980-02-11 1982-08-10 Novo Industri A/S Process for preparing esters of human insulin
DK319780A (da) * 1980-07-24 1982-01-25 Forenede Bryggerier As Fremgangsmaade til enzymatisk udskiftning af b-30 aminosyren i insuliner
DE3327928A1 (de) * 1983-08-03 1985-02-21 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verfahren zur herstellung von insulin-derivaten

Also Published As

Publication number Publication date
ES8405760A1 (es) 1984-06-16
DK161683A (da) 1983-10-22
DE3379640D1 (en) 1989-05-24
JPH05339290A (ja) 1993-12-21
JPS58189149A (ja) 1983-11-04
ATE42203T1 (de) 1989-05-15
PL241575A1 (en) 1983-12-19
IL68397A (en) 1986-01-31
EP0092280B1 (en) 1989-04-19
DK173007B1 (da) 1999-11-08
JPH0533993B2 (hu) 1993-05-20
US4840897A (en) 1989-06-20
ES521674A0 (es) 1984-06-16
PL143571B1 (en) 1988-02-29
NL8201650A (nl) 1983-11-16
JPH0735399B2 (ja) 1995-04-19
AU1355483A (en) 1983-10-27
DK161683D0 (da) 1983-04-13
IL68397A0 (en) 1983-07-31
CA1202587A (en) 1986-04-01
AU554050B2 (en) 1986-08-07
ZA832602B (en) 1984-01-25
SU1232148A3 (ru) 1986-05-15
EP0092280A1 (en) 1983-10-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0020290B1 (de) Verfahren zur spezifischen Abspaltung von Proteinsequenzen aus Proteinen
US5015728A (en) Process for the preparation of insulin derivatives, the B chain of which is lengthened c-terminally
EP0278787B1 (en) A process for enzymatic production of dipeptides
US5089474A (en) Novel microproteins
CA1229588A (en) Process for the preparation of insulin derivatives
Kullmann Enzymic synthesis of dynorphin (1-8)
EP0149594A2 (en) Enzymatic coupling of n-formyl amino acids and/or peptide residues
HU189268B (en) Process for the semisynthetic preparation of humane insuline
UMEDA et al. SYNTHESIS AND ANTITUMOR ACTIVITY OF SPERGUALIN ANALOGUES III. NOVEL METHOD FOR SYNTHESIS OF OPTICALLY ACTIVE 15-DEOXYSPERGUALIN AND 15-DEOXY-l 1-O-METHYLSPERGUALIN
FI78119B (fi) Foerfarande foer framstaellning av maenskligt insulin eller b-30-estrar daerav.
JPH0536034B2 (hu)
JPH03503958A (ja) カルシトニン遺伝子関連ペプチドの製造方法
US5776903A (en) Peptide derivatives usable as zinc endopeptidase 24-15 inhibitors
Natchev Total synthesis and enzyme-substrate interaction of D-, DL-, and L-phosphinotricine,‘bialaphos’(SF-1293) and its cyclic analogues
US5674838A (en) Hirudin derivatives and a process for their preparation
US4806641A (en) Salts of 3-hydroxy-4-oxo-3,4-dihydro-1,2,3-benzotriazine and amino compounds
EP0321722B1 (de) Verfahren zur Herstellung von Dipeptiden
JP2505487B2 (ja) 光学活性リジンのラセミ化法
JPH0545238B2 (hu)
Bizzozero et al. Enzyme‐Catalyzed Peptide‐Bond Formation: Elastase‐and δ‐Chymotrypsin‐Assisted Synthesis of Oligopeptides
JPS62232393A (ja) ペプチド誘導体の酵素的製造法
CS209740B1 (cs) Syntetické substráty pro proteolytické enzymy
JPH04187095A (ja) 生理活性ジペプチドの製造法
EP0326799A2 (de) Verfahren zur enzymatischen Peptidsynthese
DK148714B (da) Fremgangsmaade til enzymatisk udskiftning af b-30 aminosyren i insuliner

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628