HU188490B - Procedure for producing sulfhonated phenylphosphins - Google Patents

Procedure for producing sulfhonated phenylphosphins Download PDF

Info

Publication number
HU188490B
HU188490B HU833201A HU320183A HU188490B HU 188490 B HU188490 B HU 188490B HU 833201 A HU833201 A HU 833201A HU 320183 A HU320183 A HU 320183A HU 188490 B HU188490 B HU 188490B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
amine
solution
milli
mixture
composition
Prior art date
Application number
HU833201A
Other languages
English (en)
Inventor
Roderich Gaertner
Boy Cornils
Helmut Springer
Peter Lappe
Original Assignee
Ruhrchemie Ag,De
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ruhrchemie Ag,De filed Critical Ruhrchemie Ag,De
Publication of HU188490B publication Critical patent/HU188490B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/28Phosphorus compounds with one or more P—C bonds
    • C07F9/50Organo-phosphines
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/28Phosphorus compounds with one or more P—C bonds
    • C07F9/50Organo-phosphines
    • C07F9/505Preparation; Separation; Purification; Stabilisation
    • C07F9/5054Preparation; Separation; Purification; Stabilisation by a process in which the phosphorus atom is not involved
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/28Phosphorus compounds with one or more P—C bonds
    • C07F9/50Organo-phosphines
    • C07F9/505Preparation; Separation; Purification; Stabilisation
    • C07F9/5095Separation; Purification; Stabilisation

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Description

Találmányunk tárgya eljárás tiszta s/.ullonált lenil-foszfinok előállítására.
A szulfonált fenil-foszfinok előállítása isméit eljárás. lg>' pl. a m-(szulfo-fenil)-difenil-foszfin nátriunr-sójáI oly módon állítják elő, hogy trifenil-foszfint óleummal reagáltatnak, a reakcióelegyet vízfürdőn melegítik, a kapott reakcióterméket vízzel hígítják és nátrium-hidroxiddal semlegesítik. Az elegyből a kívánt vegyület kristályosán kiválik (J. Chem. Soc.’l958, 281. és 282. oldal).
A di-(m-szulfo-fenil)-fenil-foszfin és tri-(m-szulfo-fenil)-foszftn nátrium-sóit hasonló eljárásokkal készítik. Kiindulási anyagként mindkét esetben trifenil-foszfint alkalmaznak, amelyet óleummal 18°C és 40°C közötti hőmérsékleten, 15-63 órán át reagáltatnak. A reakcióterméket vízzel hígítják és nátrium-hidroxiddal semlegesítik, miközben arra ügyelnek, hogy a nátrium-hidroxid hozzáadása közben az elegy hőmérséklete 20°C alatt maradjon (2 627 354 sz. Német Szövetségi Köztársaság-beli szabadalmi leírás).
A nátrium-sók kationcserélű gyantával való kezelésével a szabad savak állíthatók elő, amelyek különböző bázisokkal történő reagáltatással más sókká alakíthatók. A fenti módszerrel pl. a tri-(szulfo-fenil)-foszfin bárium- és tetraetíl-ammónium-sója állítható elő (2 627 354. sz. Német Szövetségi Köztársaság-beli szabadalmi leírás)
A szulfonált aril-foszfinok ismert előállítási eljárásainak hátránya, hogy számos melléktermék képződik különösen az aril-foszfinok, aril-foszfin-oxidok és aril-foszfin-szulfidok különböző szulfonálásí fokú reakciótermékei. A tiszta vegyületek csak költséges és veszteségeket okozó tisztítási műveletekkel állíthatók elő.
A szulfonált aril-foszfinokat többek között kataliz.ator-rendszerek komponenseként alkalmazzák. E célra es más felhasználási területeken is egységes szulfonált termékekre van szükség, amelyek további szennyezésektől mentesek, azaz az előállításnál keletkező melléktermékeket (pl. szulfonált aril-foszfin-oxidokat és aril-foszfin-szulfidokat) vagy az előállítási eljárás során a reakcióelegybe kerülő szennyezéseket (pl. klorid- és vas-ionokat) nem tartalmaznak.
Találmányunk célkitűzése az ismert eljárások fenti hátrányait kiküszöbölő eljárás kidolgozása szulfonált aril-foszfinok előállítására, amelynek segítségével egyszerű módon, veszteségekkel járó költséges eljárás-lépések beiktatása nélkül, tiszta termékek állíthatók elő.
Találmányunk szerint a fenti célkitűzést oly módon érjük el, hogy egyszeresen, kétszeresen vagy háromszorosan szulfonált fenil-foszfinokat trifenil-foszlinoknak okúmmal, 0—40°C-on történő szulfonálásával és a szulfonálási reakcióelegy vízzel történő hígításával állítunk elő.
A találmányunk tárgyát képező eljárást az jellemzi, hogy a vizes oldatot valamely vízoldhatatlan amiimak vízoldhatatlan szerves oldószerrel képzett oldatával exiraháljuk — egy mólekvivalens szulfonsavra vonatkoztatva 0,5-1,5 mól amint alkalmazunk - a szerves fázist elválasztjuk, szervetlen bázis vizes oldatával inért atmoszférában elegyítjük, majd a vizes fázist elválasztjuk és a \ ízes fázisból a szulfonált fenil-foszfint izoláljuk.
A találmányunk szerinti eljárás segítségével a szttlfonált fenil-foszfinok sóit nem csupán az előállítási eljárásnál a reakciótermékbe kerülő szennyezésektől szabadítjuk meg, hanem a melléktermékeket is eltávolítjuk, továbbá a különböző szulfonálásí fokú feníl-lösztii okát feldúsítjuk és végül egymástól elválasztjuk.
Aromás szulfonsavak vízoldható sóinak elválasztására szolgáló eljárás az A 00 41 134 sz. európai szabadalmi bejelentésben kerüli ismertetésre. Az eljárás során a vízzel hígított szulfonálásí elegyet a szulfonsavval ekvivalens mennyiségi!, a szulfonsavval lipofil sót képező vízoldhatatlan aminnal kezelik. A keletkező két fázist elválasztják és az ammóniuin-sót tartalmazó fázist azon vízoldható bázis sztöchiometrikus mennyiségével kezelik, amelynek szulfonsavas sóját elő kívánják állítani. A szulfonsavas só keletkező vizes oldatából izolálható. Az eljárás alkalmazhatóságának feltétele, hogy az antmónium-só a vizes kénsav forráspontjánál alacsonyabb hőmérsékleten folyékony legyen. A fenti eljárásnál ezen kívül a kezelendő szulfonátokban nincsenek jelen olyan, a foszfin-oxidokitoz. illetve foszfin-szulfidokhoz hasonló melléktermékek. amelyek a kívánt vegyületekhez nagyon hasonló szerkezetűek, azoktól alig eltérő fizikai jellemzőkkel rendelkeznek és hasonló viselkedést mutatnak. Ezzel szemben a találmányunk szerinti eljárásnál a jelenlevő foszfin-oxidokat, illetve foszfin-szulfidokat teljesen el kell távolítani.
A találmányunk szerinti eljárás egyszeresen, kétszeresen vagy háromszorosan helyettesített fenil-foszfinok és keverékeik előállítására egyaránt alkalmas és különösen előnyösen alkalmazható adott esetben alkilcsoportokat hordozó fenil- vagy naftilcsoportokat tartalmazó foszfinok esetében.
A találmányunk szerinti eljárást a következőképpen végezzük el:
A szulfonálóelegyet 0°C és 90°C közötti hőmérsékleten - előnyösen 20-40°C-on — annyi vízzel elegyítjük. hogy a jelenlevő kénsav 0,5—50 tömeg %-ra, - előnyösen 25-35 tömeg %-ra - liiguljon. A felhígított oldathoz hozzáadjuk a vízoldhatatlan aminnak vízoldhatatlan szerves oldószerrel kezelt oldatát. Az amin-oldat koncentrációja 0.5-35 tömeg %, előnyösen 10-30 tömeg \ . különösen előnyösen 15-25 tömeg %c.
Egy mól ekvivalens szulfonsavra vonatkoztatva 0,5— 1,5 mól - előnyösen 0,8-1,2 mól — amint alkalmazunk. Az amin-tolösleg biztosítja, hogy az eljárásnál a kitermelés-veszteség csekély legyen. Az amint a fenti értékeknél nagy óbb fölöslegben is alkalmazhatjuk, ez azonban már nem jár az elválasztási, illetve tisztítási műveletek javulásává! vagy a kitermelés emelkedésével.
Inienzív keverés után két fázis alakul ki. A nagyobb fajsúlyú tizes fázis tartalmazza a savat, míg a szulfát-szegény szerves fázis a szulfonsavnak a szerves oldószerben oldott amin-sóját (só-fázis). A só-fázist elválasztjuk.
A só-fázist azon bázis vizes oldatával reagáltatjuk, amelynek szulfonsavas sóját elő kívánjuk állítani. A bázist az oldott amin-sóval ekvivalens mennyiségben alkalmazzuk. A fölös mennyiségű bázis a végterméket szenynyezi. A vízoldhatatlan amin-só visszanyerése mellett a kívánt szulfonsavas só vizes oldatát kapjuk. Az amin újra felhasználható.
A találmányunk szerinti eljárást szakaszosan vagy folyamatosan végezhetjük el. Az eljárásnál az anyagszétválasztásoknál szokásos berendezéseket - pl. ellenáramú extrakciós berendezést - alkalmazhatunk.
A vizben oldott bázist nem csak egyszerre adhatjuk a szerves közegben oldott amtn-sóhoz, hanem a találmány ttnk tárgyát képező eljárás előnyös foganatositási módja szerint részletekben adhatjuk hozzá. Ezt a módszert különösen olyan esetekben alkalmazhatjuk előnyösen. amikor különböző szulfonálásí fokú termékeket tartalmazó szulfonált keverék szétválasztása a cél. Az újra-21
188 490
7. Táblázat
-extrakciós lépések - azaz a szerves fázisban oldott szulfonsavas amin-sónak a bázis vizes oldatával történő kezeléssel a vizes fázisba történő átvitele - száma a reakcíóelegy összetételétől függ. Tiszta szulfonsavak előállításához kétszeri-ötszöri újra-extrakció általában teljesen elegendő. A vízben oldott bázist célszerűen meghatározott pH-érték eléréséig adjuk a szerves fázishoz, majd a fázisokat egymástól elválasztjuk, a bázis hozzáadását a magasabb pH-érték eléréséig folytatjuk, majd a vizes oldatokat elkülönítve feldolgozzuk.
A találmányunk tárgyát képező eljárásnál vízoldhatatlan aminként vízben oldhatatlan homo- és heterociklikus, alifás, aromás, aralifás aminokat, előnyösen nyiltláncú, egyenes- vagy elágazóláncú, 1—39 - előnyösen 13—36 — szénatomos aminokat alkalmazhatunk. Kevéssé bizonyultak alkalmasnak azok az aminok, amelyeknek szuifonsavakkal képzett sói a szerves oldószerben nem vagy csak korlátozottan oldódnak. Eljárásunknál különösen előnyösen alkalmazhatjuk az alábbi aminokat: tri-(n-oktil)-amin, tri-izooktil-amin, tri-(2-etii-hexil)-afnin, metii-(di-oktil)-amin, tri-dodecil-amin.
Az amint vízoldhatatlan szerves oldószerben oldjuk. E célra előnyösen alifás vagy aromás szénlüdrogéneket vagy' ezek elegyeit alkalmazhatjuk (pl. toluolt vagy' keroszinszerű frakciókat), 4—20 szénatomszámú alkoholokat vagy 8-20 szénatomszámú étereket.
A szulfonsavas foszfinoknak a vizes fázisban történő átviteléhez és egyidejűleg a kívánt só-végtermékké történő átalakításához bázisként előnyösen alkálifém-hidroxídokat vagy alkáliföldfém-hidroxidokat — különösen alkálifém-hidroxidokat - ammóniát vagy alkálifém-karbonátokat alkalmazhatunk. E célra vízoldható aminokat is felhasználhatunk (pl. metil-amint, etil-amint, propil-amint, butil-amint vagy etanol-amint).
Az eljárást célszerűen szobahőmérsékleten hajthatjuk végre. Magas hőmérséklet alkalmazása nem jár külön előnnyel. Az aminok és szerves oldószerek vízoldhatóságí adatai mindenkor arra a hőmérsékletre vonatkoznak, amelyen az eljárást elvégezzük.
A végterméket vizes oldatában hagyjuk vagy pedig kristályosítással, dekantálással vagy a szilárd anyag leszűrésével kinyerjük.
Eljárásunk további részleteit az alábbi példákban ismertetjük anélkül, hogy találmányunkat a példákra korlátoznánk.
I. példa
TPPDS előállítása és a szulfonált elegye extrakciója
Keverőve], hőmérővel, csepegtető tölcsérre] és hűtővel felszerelt 1 literes lombikba 960 g 30%-os óleumot (d = 1,94) mérünk be és nitrogén-atmoszférában 15°C-on belső hőmérsékletre hűtjük. Ezután 2 óra alatt 105 g (0,4 mól) trifenil-foszfint adunk hozzá és keverés közben további 320 g 30%-os óleumot adagolunk be és a reakcióhőmérsékletet 15-20°C-on tartjuk. Az adagolás befejezése után a reakcióelegyet további 3.5 órán át 20°C-on keverjük.
A lombik tartalmát nitrogén-atmoszférában 2505 g, kb. I0°C hőmérsékletű vizet tartalmazó 6 literes lombikba öntjük. A hozzáadás alatt a belső hőmérsékletet intenzív külső hűtés segítségével 20-40°C-on tartjuk.
A reakció-oldat összetételét az 1. Táblázatban adjuk meg (m = 3890 g).
Komponens Mennyiség (g) Millimól Mól %
TPP.MS 2,3 6 1,5
DS 119,8 257 64.1
TS 26,5 44 11,0
ODS 26,1 54 13,5
OTS 8,6 15 3,7
SDS 8,2 17 4.2
STS 4,7 8 2,0
A táblázatban alkalmazott rövidítések jelentése a következő:
TPPMS= trifenil-foszfin-monoszulfonsav-só
DS = trifenii-foszfin-diszulfonsav-só
TS - trifenil-foszfin-triszulfonsav-só
OMS = trifenil-foszfin-oxid-monoszulfonsav-só
OTS = trifenil-foszfin-oxid-triszulfonsav-só
SDS = trifenil-foszfin-szulfid-diszulfonsav-só
STS - trifenil-foszfin-szulfid-triszulfonsav-só.
\ fenti Összetételű homogén szulfonált elegyet nitrogén-atmoszférában 6 literes lombikba mérjük be és keverés közben 303 g (858 millimól) tri-izooktil-amin és 1212 g toluol elegyével elegyítjük. Az adagolás befejezése után az elegyet további 30 percen át keverjük, majd 30 percen keresztül állni hagyjuk. Az alsó fázist (3665 g vizes kénsav) elválasztjuk és elöntjük.
A szerves fázis (1731 g) összetételét a 2. Táblázatban tüntetjük fel:
2. Táblázat
Komponens Mennyiség (g) Millimól Mól %
TPPMS 2,1 6 1,5
DS 118,5 254 63,7
TS 26,8 44 n,o
ODS 27,3 37 14,3
OTS 8,9 15 3,8
SDS 7,9 16 4,0
STS 4,3 7 1,7
A szerves fázis 1,3 tömeg % szulfátot tartalmaz.
2. példa
TPPTS előállítása és a szulfonálási elegy extrakciója literes lombikba az 1. példa szerinti módon 960 g 30%-os óleumot mérünk be. Ezután 2 óra alatt 105 g (0,4 mól) trifenil-foszfint és további 320 g 30%-os óleumot adunk hozzá. A reakcióelegyet 24 órán át 20°C-on keverjük.
A reakcióelegyet 2502 g, 10°C hőmérsékletű vízhez adjuk. 3887 g szulfonálási elegyet kapunk, amelynek összetételét a 3. Táblázatban tüntetjük fel.
3. Táblázat
Komponens Mennyiség (g) Millimól Mól% „
TPPDS 62,6 134 33,8
TS 12S.7 213 53,8
ODS 6,9 14 3,5
OTS 15,7 27 6.8
STS 4,7 8 2.1
-3188 490
5. Táblázat
A fenti összetételű homogén szulfonálási elegyet az 1. példában leírt módon 388 g (1099 millimól) tii-i/ooktil-amin és 1552 g tohio! elcgycvel elegyítjük. A fázisok szétválasztása után 3660 g vizes kcnsavas oldatot és 2 167 g. a 4 Táblázatban megadott összetételű szerves fázist 5 kapunk.
Komponens Mennyiség (g) Millimól Mól %
TPPMS 1,6 4 0,6
US 207,4 445 64,4
TS 46,4 77 11.1
ODS 47,3 98 14,2
OTS 15,4 26 3,8
SDS 13,7 28 4,1
STS 7,5 13 1,8
4. Táblázat
Komponens Mennyiség (g) Millimól Mól %
TPPDS 61,7 132 34.1
TS 126,9 210 54.3
ODS 7,2 15 3.9
OTS 1X1 21 5.4
STS 5,2 9 2,3
A szerves fázis szulfát-koncentrációja 1,44 tömegű.
3. példa
TPPDS-tartalmú amin-cxtrakciós-oldat híg kdlihtggal 20°C-on végzett újra-extrakciója
Az 2. példában leírt módon, túlnyomórészt TPPDS-t tartalmazó szulfonálási elegyet állítunk elő és tri-izooktil-aminnal toluollal végzett oldatával extraháljuk. A szerves oldat (3000 g) összetételét az 5. Táblázatban tűn- 25 tétjük fel.
\ szulfát-koncentráció 1,4 tömeg%.
Az extrakciós terméket 6 literes lombikban keverés 15 közben nitrogén-atmoszférában 5 tömeg %-os vizes ká!ium-hidroxid-oldattal elegyítjük. A pH-t kereskedelmi forgalomban levő szokásos üvegelektróddal mérjük. A kívánt pH-érték elérése után a kálium-hidroxid adagolást abbahagyjuk. A képződő kétfázisú rendszert szétválaszt20 juk; (tri-izooktil-amin, toluol és szulfonált trifenil-foszfinok. illetve a megfelelő oxidok és szulfidok kálium-sói). A vízmentes szerves fázist ismét vizes kálium-hidroxid-oldattal elegy ítjük. A szerves fázist elöntjük vagy szulfonálásí elegy újra-extrakciójához ismét felhasználjuk.
A kálium-sók vizes oldatának összetételét a 6. Táblázatban tüntetjük fel.
6. Táblázat
Összetétel
Minta PH- Vizes DS TS ODS OTS SDS STS SO 2 4 ‘
értek fázis g milli g milli- g milli- £ milli- g milli- g mii- g milli-
(g) mól mól mól mól mól li- mól mól
1. 4,00 1131,3 1.2 38,5 400
2. 5,00 195,6 1,5 T 16.6 34 8.1 14 0,5 1 0,8 8
3. 5,25 154,8 4.0 7 13.4 2S 3.9 7 0,8 1 0,2 2
4. 5,50 102,6 0,4 1 9.2 15 9.5 20 1.5 3 1,1 2 0.1 1
5. 5,75 118,5 0,9 2 17.9 30 4.0 S 0.4 1 0,3 1 1,6 3 0,1
6. 6,00 78,6 2,4 5 9,5 16 0.8 A 0,8 ? ? 2 4 0,1
7. 6,25 189,0 33,2 71 3.3 5 1.1 2,2 4i 1,2 2
8. 6,50 427,5 85,9 184 2,4 5 5,7 11
9. 6,75 211,2 48,4 104 1,0 2,9 6
10. 7,00 60,3 17,9 38 0,5 1 1,2 2
11. 7,50 40,5 6,6 14 03 1 0,7 1
12. 8,15 27,0 4,5 10 0.2 0.3 1
A 8. és 9. minta DS-tartalma 91,3 tömeg %. illetve 92,5 tömeg %. A vizes oldatok kezdődő kristályosodásáig történő bepárlása, szűrés, metanolos mosás cs szárítás után fehér szilárd anyag alakjában a di-(m-szulfo-tenil)-foszfin kálium-sóját kapjuk. Tisztaság: >95%.
4. példa
TPPTS-tartalmú-amin-extrakciós oldat Ing kálium-hidroxid-oldattal 20°C-on végzett újra-extrakciója
A 2. példában leírt módon túlnyomórcs/.i TPPTS-t tartalmazó szulfonálási elegyet állítunk elő és toluolos tri-izooktil-amin-oldattal extraháljuk. A kapott szerves lázist (1926 g) összetételét a 7. Táblázatban tüntetjük fel.
7. Táblázat
Komponens Mennyiség (g) Millimól Mól %
TPPDS 56,6 121 30,2
TS 131,5 218 54.5
ODS 6,8 14 3,5
OTS 16,2 28 7,0
SDS 2.1 4 1,0
STS 8,7 15 3,8
A szerves fázis szulfát-koncentrációja 1,52 tömeg Az újra-exirakciót 5 tömeg %-os vizes kálium-hidroxid-oldattal a 3. példa szerinti eljárással, 20°C-os belső hőmérsékleten végezzük el. Az eredményeket a 8. Táblázat tartalmazza.
-4188 490
8. Táblázat
Összetétel
Minta pH- Vizes
DS
TS
ODS
OTS
SDS STS SO?-
érték fázis (g) g inillí mól g milli- mól g milli- mól g milli- g milli- g mil- li- mól g milli- mól
mól mól
1. 4,02 618 2 2 4 27,4 285
2 5,00 80 3,6 6 1,7 4 5,4 9 1,2 2 1.4 14
3. 5,25 60 7,5 12 1,5 3 2,7 5 1,1 2 0.2 1
4. 5,50 142 23,6 39 0.9 2 2,0 3 1.8 3 <0,1
5. 5,75 212 0,3 1 38,4 64 0,4 1 1,2 2 2,1 3 <0.1
6. 6,00 219 0,7 1 39,2 65 0,3 1 1,2 2 1.3 2
7. 6,25 96 6.0 13 15,7 26 0,4 1 0,4 1 0,4 1
8. 6,75 150 23.1 50 4,4 7 0.4 1 1,1 2 0.2
9. 7,00 86 16.0 34 0,6 1 0,7 1
10. 7,54 49 8,9 19 0,3 1
Az 5. és 6. minta TS-tartalma 90,6 tömeg %, illetve 91,8 tömeg %. A vizes oldatok kezdődő kristályosodásig történő bepárlása, szűrés, metanolos mosás és szárítás után fehér szilárd anyag alakjában a tri-(m-szulfo-fenil)-foszfin kálium-sóját kapjuk. Tisztaság;>95%.
5. példa
Az amin mennyiségének hatása egy TPPDS-tartalmú szulfonálási elegy extrakciójánál
Az 1. példa szerint előállított szulfonálási elegyet az
1. példában leírt módon különböző mennyiségű tri-izooktil-aminnal és toluollal extraháljuk. A szulfonálási elegy (432 g) összetételét a 9. Táblázatban tüntetjük fel.
9. Táblázat
Komponens Mennyiség (g) Millimól Mól%
TPPMS 0,26 0,7 1,6
DS 13,31 28,6 64,3
TS 2,94 4.9 11,0
ODS 2.89 6,0 13,5
OTS 0,95 1,6 3,6
SDS 0,91 1,8 4,0
STS 0.52 0,9 2,0
A kénsavas oldat extrakcióját azonos hőmérséklet és állandó szulfonálási elegy-összetétel betartása mellett, azonos extrakciós idővel végezzük el. A kapott eredményeket a 10. Táblázat tartalmazza.
10. Táblázat
A kísérlet sorszáma Amin Toluol (g) Szerves Hulladék-
(g) (milli- mól) fázis (g) sav (g)
1. 9,1 26 36,4 50,9 426,6
1 15,2 43 60,8 84,3 423,7
3. 21,3 60 85,2 123,6 414,9
4. 27,4 78 109,6 156,4 412,6
5. 30,5 86 122,0 172,9 411.6
6. 33,5 95 134,0 192,3 407,2
7. 39,6 112 158,4 221,0 409,0
8. 45,7 129 182,8 257,0 403,3
9. 51,8 147 207,2 288,0 402,7
A szerves amin-extrakciós oldatok összetételét all. Táblázatban tüntetjük fel.
1T Táblázat
Szulfonálási elegy 1, kísérlet Szerves fázis 2. kísérlet. 3. kísérlet 4. kísérlet 5. kísérlet
súly (g) 43 2 50,9 84,3 12. 3,6 156,4 172.9
Összetétel g milli - g ‘ milli- g milli- g milli g milli- g milli-
mól mól mól mól mól mól
TPPMS 0,26 0.7 0,20 0.5 0,19 0,5 0,20 0,5 0,25 0.7 0,24 0,7
DS 13,31 28,6 5,09 10,9 7,25 15,6 9,64 20.7 11.89 25,5 12,31 26,4
TS 2.94 4,9 0,28 0,5 0,73 1,2 1.74 2,9 2.86 4,7 2,94 4,9
ODS 2,89 6,0 1,71 3,5 2,11 4,4 2,52 5,2 2,70 5,6 2,71 5,6
OTS 0,95 1,6 0,20 0,3 0,41 0,7
SDS 0,91 1,8 0,55 1,1 0,56 1,1 0.63 1,3 0,61 1.2 0,59 1.2
STS 0.52 0,9 0,05 0,1 0,10 0,2 0,16 0,3 0,19 0,3 0,19 0,3
Összesen 21.78 44,5 7,88 16,6 10,94 23,0 14,89 30,9 18,70 38,3 19,39 39,8
visszanyerési arány1
összesen 36% 50% 68% 86% 89%
visszanyerési arány DS 38% 55% 72% 89% 937%
visszanyerési arán)' TS3 9,5% 25% 59% 97% 10096
SO? 0,40% 0.42% 0,86% 1.407 ’C 1 .907%
188 490
11. Táblázat folytatása
Szulfonálási elegy 6. kísérlet Szerves fázis 7. kiscrlet 8. kísérlet 9. kísérlet
súly (g) 432 192 ,3 221,0 257,0 288,3
Összetétel g milli- g milli- g milli- g milli- g milli-
mól mól mól mól mól
TPPMS 0.26 0,7 0,24 0,7 0,24 0,7 0,25 0,7 0,26 0,7
DS 13,31 28,6 12,84 27,6 12,90 27,7 12,95 27,8 12,98 27,9
TS 2,94 4,9 2,87 4,3 2.92 4,8 2,95 4,9 2,93 4,9
ODS 2,89 6,0 2,93 6,1 2,86 5,9 2,86 5,9 2,86 5,9
OTS 0,95 1,6 0,60 1,0 0,62 1,1 0,81 1,4 0,84 1,4
SDS 0,91 1,8 0,67 1,4 0,62 1,3 0,70 1.4 0,72 1,5
STS 0,52 0,9 0,22 0,4 0,24 0,4 0,29 0,5 0,31 0,5
Összesen 21,78 44,5 20,37 42,0 20,40 41,9 20,81 42,6 20,90 42,8
visszanyerési arány1
összesen 94% 94% 96% 96%
visszanyerési arány DS2 96% 97% 97% 98%
visszanyerési arány TS3 98% 99% 100% 100%
SO4 2 2,50% 3,76% 4,37% 6,92%
1 extrahált szulfonát, a betáplált szulfonát összmennyiségére vonatkoztatva (tömeg%);
2 extrahált DS, a betáplált DS mennyiségére vonatkoztatva (tömeg%);
3 extrahált TS, a betáplált TS mennyiségére vonatkoztatva (tömeg%).
6. példa
Az amin mennyiségének hatása egy TPPTS-tartalmú szulfonálási elegy extrakciójánál
A 2. példa szerint előállított, túlnyomórészt TPPTS-t tartalmazó szulfonálási elegyet az 5. példában leírt módon különböző mennyiségű tri-izooktíl-aminnal és toluollal extrahálunk.
A szulfonálási elegy (3911 g) összetételét a 12. Táb- 40 lázat tartalmazza.
Táblázat
Komponens Mennyiség (g) Millimól Mól %
TPPMS 29,9 64 17,3
TS 137,3 227 61,5
ODS 10,6 22 6,0
OTS 25,5 44 11,9
STS 7,0 12 3,3
A kénsavas oldat extrakcíóját 20°C-on. állandó szulfonálási elegy összetétel mellett, azonos extrakciós idővel végezzük el. Az eredményeket a 13. Táblázatban fog35 laljuk össze:
13. táblázat
A kísérlet sorszáma Amin Toluol (g) Szerves Hulladék-
(g) (milli- mól) fázis (g) sav (g)
1. 107 303 426 596 3848
-> 177 501 708 1012 3784
3. 248 703 993 1390 3762
4 320 907 1279 1787 3723
5. 355 1006 1420 1977 3709
6. 390 1105 1560 2165 4696
7. 461 1306 1846 2541 3677
8. 532 1507 2128 2927 3644
188 490
A szerves fázisokat a 3. példában leírt módon megfelelő mennyiségű 7,1 tömeg %-os vizes kálium-hidroxid-o-dattal extraháljuk. A kapott vizes kálium-só-oidatok összetételét a 14. Táblázatban tüntetjük fel.
14. Táblázat
Szulfonálási elegy 1. kísérlet Vizes káliumsó-oldat 2. kísérlet 3. kísérlet 4. kísérlet
súly % 3911 402 661 925 1219
összetétel g milli- g milli- g milli- g milli- g milli-
mól mól mól mól mól
TPPDS 29,9 64 12,4 27 14.9 32 20,1 43 26,9 58
TS 137,3 227 35.1 58 70,l 116 87,9 146 115,1 191
ODS 10,6 22 0.8 2 3,7 8 4,8 10 7,2 15
OTS 25,5 44 0.4 1 1,9 3 3,9 7 6,3 11
STS 7,0 12 3.7 6 3,9 7 4,9 8 5,7 10
összesen 210,3 369 52,4 94 94,5 166 : 121,6 214 161,2 285
visszanyerést arány1 ősz-
szesen 25% 45% 58% 77%
visszanyerést arány DS2 . 41% 50% 67% 90%
visszanyerést arány TS3 26% 51% 64% 84%
14. táblázat folytatása
Vizes káliumsó-oldat
Szulfonálási elegy 5. kísérlet 6 kísérlet 7. kísérlet 8. kísérlet
súly % 3911 1345 1484 1788 1788 2104
összetétel g milli- mól g milli- mól g milli- mól g milli mól g milli- mól
TPPDS 29,9 64 28.7 62 28,9 62 29,0 62 28,9 62
TS 137,3 128.1 212 130,4 216 131,4 218 131,3 217
ODS 10,6 22 8.4 17 9,5 20 9,6 20 9,9 21
OTS 25,5 44 9.1 ' 16 14,7 25 16,9 29 24,5 42
STS 7,0 12 6,4 11 6,8 11 6,8 11 6,8 11
összesen 210,3 369 180,7 318 190,3 334 193,7 340 201,4 353
visszanyerést arány1 összesen 86% 90% 92% 96%
visszanyerést arány DS2 96% 97% 97% 97%
visszanyerést arány TS3 93% 95% 96% 96%
1 extrahált szulfonát, a betáplált szulfonát összmennyiségére vonatkoztatva (tömeg %);
2 extrahált DS, a betáplált DSmennyiségére vonatkoztatva (tömeg %);
3 extrahált TS, a betáplált TS mennyiségére vonatkoztatva (tömeg %).
7. példa
Az amin megválasztásának szerepe
Az 1. példa szerint előállított szulfonálási elegyet a szokásos módon különböző aminok toluolos oldatával kezeljük. A felhasznált szulfonálási elegyek összetételét és a kapott extrakciós eredményeket a 15-17, Táblázatban foglaljuk össze.
15. Táblázat
Szulfonálási elegy (500g) összetétele
Komponens Mennysiég (g) Millimól mól %
TPPDS 17,70 38 70,4
TS 4,20 7 13,0
ODS 3,40 7 13.0
SDS 0,95 3.6
-7ISS 490
16. Táblázol
Szulfonálási elegy (g) Képlet A nin Toluol (g) Szerves fázis (g) Hulladéksav (g)
(g) (millimól)
500 ízotridecil-amin 22.6 113 90.4 140,5 472.5
500 di-(2-etil-hexil)-amin 27.4 113 109,6 160,8 476.2
500 di-izotridecil-amin 43,2 113 172,8 237,0 479,0
500 di-izononil-amin 30.5 113 122,0 176,0 476,5
500 tri-(n-hexil)-amin 30,5 113 122,0 105,9 (2 fá71,3 zis) 475.3
500 tri-(n-oktil)-anún 40,1 113 160,4 225,8 474.7
500 tri-izooktil-amin 40,1 113 160,4 226,7 473,8
500 tri-izononil-amin 44,8 113 179,2 249,2 474,8
500 tri-n-decil-amín 49,6 113 198,4 271,1 474,9
500 tri-benzil-amin 32,5 113 130,0 szilárd
17. Táblázat
DS g A nrilli- mól szerves fázis összetétele SDS A hulladéksavas fázis összetétele Szerves fáSDS risSO42 tartalma
TS ODS ' DS TS ODS rrnlli- e milli-
g milli- mól g milli- mól g milli- rnól g rrnlli- g mól g milli g mól milli- mól
mól mól
Izotridccil-amin 16,4 35 3,0 5 1,9 4 0,4 1 0,95 2 0,76 1 1,04 2 1,80 19
di-(2-et il-hexil)-
-amin 16,6 36 4,1 7 2,4 5 0,6 1 0,94 2 2,30 24
di-izotridecil-amin 16,6 35 3,2 5 1,9 4 0,92 2 0,52 1 0,29 1 1,52 3 1,54 16
di-izononil-amin 17,4 37 4,0 7 2,5 5 0,74 1 0,38 1 0,95 2 1,36 14
tri-fn-hexilj-amin1 13,5 29 4,0 7 3,0 6 0,4 1 0,52 1 2,00 21
tri-(n-oktil)-amin 17,3 37 4,1 7 2,4 5 0,86 2 1,09 2 2,37 25
tri-izooktil-amin 17,4 37 4,1 7 2,0 4 0,84 T 1,04 2 2,61 27
tri-izononil-amin 17,4 37 3,9 6 ' 1,8 4 0,85 2 1,56 3 0,60 6
tri-(n-decil)-amin 17,5 38 4,0 7 1,9 4 0,87 -> 1,04 2 2,49 26
tri-benzil-amin az amin-toluol elegy hozzáadásakor megszilárdul
Az extrák ció során három fázis képződik; az első fázis még 0,32% (-1 millimól) DS-t tartalmaz, míg a középső fázis tartalmazza az értékes cél-vegyülct főtömegét.
8. példa
18. táblázat
TPPDS-tartalmú amin extrakció-oldat vizes kálium-karbonát-o Idát tál történő újraextrahálása
Az 1. példában leírt módon túlnyomórészt TPPDStartalmú szulfonált elegyet állítunk elő és tri-izooktil-amin toluolos oldatával extraháljuk. Az extrahált terméket 6 literes lombikba keverés közben, nitrogén alatt, 20°C-on 10 tömeg %-os vizes kálium-karbonáttal fokozatosan elegyítjük. A pH mérését kereskedelemben kapható üvegelektróddal végezzük el. A kívánt pH-érték elérése után a kálium-karbonát-oldat hozzáadását abbahagyjuk. A képződő kétfázisú rendszert (triizo-oktil-amin, toluol és a szulfonált trifenil-foszfinok káliumsói, valamint a megfelelő oxidok és szulfidok káliumsói) elválasztjuk, a vízmentes szerves fázist vizes káüum-karbonát-oldattal újra elegyítjük. A szerves fázist elöntjük vagy a szulfonált elegy extrakciójához újra felhasználjuk. 200 g. a 18. táblázatban megadott összetételű só-oldatot kapunk (pH-tartomány 4,0-8,2).
Komponens Mennyiség (g) Millimól Mól %
TPPDS 34,8 74,7 62,7
TS 10,6 18,7 15.7
ODS 8,8 18,3 15,4
OTS 0,2 0,3 0.3
SDS 1,4 2,8 2,4
STS 2,6 4,3 3,5
9. példa
TPPTS-tartalmú amin extrakciós oldat vizes ammónium-hidroxid-oldattal történő újraextrahálása
A 2. példában leírt módon túlnyomórészt TPPTS-tartalmú szulfonált terméket állítunk elő és toluolos tri-izooktil-amin-oldattal extraháljuk. A kapott szerves fázis (2456 g) összetételét a 19. táblázatban tüntetjük fel.
188 490
19. Táblázat
Komponens Mennyiség (g) Millimól Mól <
TPPDS 34.1 73.3 23.6
TS 101.4 178.6 57.5
ODS 3.9 8.2 2,6
OTS 14,7 25.2 8.1
SDS > n 4.5 1,4
STS 12,8 21.3 6,8
A szerves fázis szulfátkoncentraciója 1.32 tömeg '7.
Az 5 tömeg r»'-os vizes ammóníum-hidroxíd-oldattal történd újracxtrahálást a 8. példában leírt módon. 22°Cos belső hőmérsékleten végezzük el. A kapott eredmé5 nyéket a 20. táblázatban foglaljuk össze.
20. Táblázat
Minta pH- érték Vizes fázis súlya (g) DS TS ODS g millimól OTS SDS STS
g milli- mól g mini- méi g milli- mól g milli- mól g milli- mól
1. 3,03 109,6 - - _ - - -
2 5,28 346.1 0,07 0,2 19.48 34,3 3,12 6,5 12,57 21,5 1,11 1.9
3. 5,91 240,4 3,61 7,7 72,01 126,8 0,85 1,8 1,43 2,4 0,36 0,7 8.23 13.7
4. 8,61 119,3 28,76 61,7 8,92 15,7 0,74 1,5 - - 1,65 3,3 3.19 5.3
10. példa
Az 1. példa szerint előállított szulfonált elegy összetételét a 21. táblázatban tüntetjük fel.
21. Táblázat
Szulfonált elegy összetétele (1000 g)
Komponens g millimól súly%
TPPDS 35,4 76,0 69,9
TS 8,4 14,8 13,6
ODS 6,8 14,1 13,0
SDS 1,9 3,8 3.5
1000 g szulfonált elegyet a szokásos módon 132 g (234 mmól) tri-izotrídecil-aminnal és 528 g toluollal extrahálunk. A szerves fázist (716 g) összetételét a 22. táblázatban adjuk meg.
22. Táblázat
A tzerves fázis összetétele
Komponens g millimól mól %
TPPDS 35,2 75,5 72,5
TS 8,3 14,6 14,0
ODS 5.0 10,4 10,0
SDS 1,8 3,6 3,5
A szerves fázis szulfát-tartalma 1.20 tömeg %.
11. példa
Az 1. példa szerint előállított szulfonált elegy összetételét a 23. táblázatban tüntetjük fel.
Táblázat
A szulfonált elegy összetétele (1000 g)
Komponens g millimól mól 77
TPPDS 35,4 76,0 69,9
TS 8,4 14.8 13.6
ODS 6,8 14,1 13,0
SDS 1.9 3.8 3,5
1000 g szulfonált elegyet szokásos módon 123.5 g (237 mmól) tri-n-dodecil-anűnnal és 494 g toluollal extrahálunk. A szerves fázist (674 g) összetételét a 24. táblázatban adjuk meg.
24. Táblázat
A szerves fázis összetétele
Komponens g millimól mól 77
TPPDS 35,5 75.6 73.0
TS 8,3 14,6 14.1
ODS 4,7 9,8 9,5
SDS 1,8 3.6 3.4
A szerves fázist szulfát-tartalma 1,27 tömeg 71.

Claims (6)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás egyszeresen, kétszeresen vagy háromszorosan szulfonált fenil-foszfinok előállítására trifenil-foszfinok óleummal, 0-40°C-on végzett szulfonálása és a szulfonálási elegy vizes hígítása útján, azzal jellemezve, hogy a vizes oldatot 13-39 szénatomszámú, vízoldhatatlan alifás amin vízoldhatatlan. szerves oldószerrel képzett oldatával extraháljuk; 1 mólekvivalens szulfonsavra vonatkoztatva 0,5-1,5 mól amint alkalmazunk; a szerves fázist elválasztjuk, szervetlen bázis vizes oldatával inért atmoszférában elegyítjük, a vizes fázist elválasztjuk és belőle a szulfonált fenil-foszfint ismert módon izoláljuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 1 mólekvivalens szulfonsavra vonatkoztatva 0,8-1.2 mól amint alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. és 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy nyfltláncú. egyenes- vagy elágazóláncú 1336 szénatomos amint alkalmazunk.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás. azzal f llemezve, hogy az amin oldószereként toluolt alkalmazunk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás. azzal jellemezve, hogy szervetlen bázisként alkálifem-hidroxidot. ammóniát vagy alkálifém-karbonátot alkalmazunk.
  6. 6. A.· 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás. azzal jellemezve, hogy a bázis vizes oldatát részletekben adjuk a szerves fázishoz és a vizes fázist minden bázis-oldat részlet hozzáadása után elválasztjuk.
HU833201A 1982-09-22 1983-09-15 Procedure for producing sulfhonated phenylphosphins HU188490B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19823235030 DE3235030A1 (de) 1982-09-22 1982-09-22 Verfahren zur herstellung von sulfonierten arylphosphinen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU188490B true HU188490B (en) 1986-04-28

Family

ID=6173829

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU833201A HU188490B (en) 1982-09-22 1983-09-15 Procedure for producing sulfhonated phenylphosphins

Country Status (17)

Country Link
US (1) US4483802A (hu)
EP (1) EP0107006B1 (hu)
JP (1) JPS5973594A (hu)
KR (1) KR870000132B1 (hu)
AT (1) ATE16598T1 (hu)
AU (1) AU555066B2 (hu)
BR (1) BR8304994A (hu)
CA (1) CA1190562A (hu)
CS (1) CS240975B2 (hu)
DE (2) DE3235030A1 (hu)
ES (1) ES8405417A1 (hu)
HU (1) HU188490B (hu)
IE (1) IE56109B1 (hu)
RO (1) RO86839B (hu)
SU (1) SU1480773A3 (hu)
YU (1) YU43550B (hu)
ZA (1) ZA836874B (hu)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2549840B1 (fr) * 1983-07-28 1986-03-21 Rhone Poulenc Sante Nouvelles phosphines chirales sulfonees, leur preparation et leur emploi en catalyse asymetrique
FR2550202B1 (fr) * 1983-08-03 1986-03-21 Rhone Poulenc Rech Procede de preparation de tri(m-sulfophenyl) phosphine
DE3420493A1 (de) * 1984-06-01 1985-12-05 Ruhrchemie Ag, 4200 Oberhausen Quartaere ammoniumsalze sulfonierter triarylphosphine
DE3431643A1 (de) * 1984-08-29 1986-03-13 Ruhrchemie Ag, 4200 Oberhausen Verfahren zur abtrennung und reindarstellung von salzen der diphenylphosphinphenyl-m-sulfonsaeure, phenylphosphin-di(m-phenylsulfonsaeure) und/oder triphenylphosphin-tri(m-sulfonsaeure)
DE3534314A1 (de) * 1985-09-26 1987-04-02 Ruhrchemie Ag Verfahren zur herstellung von aldehyden
DE3534317A1 (de) * 1985-09-26 1987-04-02 Ruhrchemie Ag Verfahren zur herstellung von nonadecandiolen
US4716250A (en) * 1986-07-10 1987-12-29 Union Carbide Corporation Hydroformylation using low volatile/organic soluble phosphine ligands
FR2606202B1 (fr) * 1986-10-30 1992-09-18 Commissariat Energie Atomique Procede de recuperation de composes organophosphores acides et/ou d'ions organophosphate presents dans une solution aqueuse et son utilisation pour le traitement d'effluents aqueux
US4731486A (en) * 1986-11-18 1988-03-15 Union Carbide Corporation Hydroformylation using low volatile phosphine ligands
US5246901A (en) * 1988-05-23 1993-09-21 Catalytica, Inc. Polysulfonic acids
US5180854A (en) * 1988-07-14 1993-01-19 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Process for catalyst aldehyde product separation
US4965404A (en) * 1989-03-09 1990-10-23 Kuraray Company, Ltd. Process for the preparation of lithium diphenylphosphinobenzene-m-monosulfonate
US5274183A (en) * 1990-12-17 1993-12-28 Hoechst Aktiengesellschaft Water-soluble sulfonated diphosphines
DE4139651A1 (de) * 1991-12-02 1993-06-03 Hoechst Ag Verfahren zur abtrennung organischer phosphorverbindungen und weiterer verunreinigungen aus verduennter schwefelsaeure
TW248563B (hu) * 1993-06-29 1995-06-01 Hoechst Ag
DE4426671A1 (de) * 1994-07-28 1996-02-01 Hoechst Ag Verfahren zur Kreuzkupplung von aromatischen Borverbindungen mit aromatischen Halogenverbindungen oder Perfluoralkylsulfonaten
DE4427428A1 (de) 1994-08-03 1996-02-29 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Aldehyden
DE4435171A1 (de) * 1994-09-30 1996-04-04 Hoechst Ag 5-H-Phenyl(di-3,13-sulfonato)dibenzophosphol und ein Verfahren zu seiner Herstellung
DE4435190A1 (de) * 1994-09-30 1996-04-04 Hoechst Ag Verfahren zur Herstellung von sulfonierten Arylphosphinen
DE19822968A1 (de) 1998-05-25 1999-12-02 Rwe Dea Ag Verfahren zur katalytischen Hydroformylierung von Olefinen
DE19918284C1 (de) * 1999-04-22 2000-12-14 Celanese Chem Europe Gmbh Verfahren zur Herstellung von sulfonierten Arylphosphinen
SG93931A1 (en) * 2001-04-13 2003-01-21 Kuraray Co Phosphonium salts and processes for production of and uses for the same, and phosphines deriving the same and processes for production of the phosphines
BRPI0710853A2 (pt) * 2006-05-15 2011-05-17 Dow Global Technologies Inc processo de hidroformilação não aquoso
US8134031B2 (en) * 2007-06-13 2012-03-13 Dow Global Technologies Llc Extraction process for aldehyde product separation and catalyst recovery
WO2009091669A1 (en) 2008-01-15 2009-07-23 Dow Global Technologies Inc. Sulfonated organophosphine compounds and use in hydroformylation processes
US8394978B2 (en) * 2008-01-15 2013-03-12 Dow Global Technologies Llc Sulfonated organophosphine compounds and use thereof in hydroformylation processes
EP2231683B1 (en) * 2008-01-15 2016-03-23 Dow Global Technologies LLC Sulfonated organophosphine compounds and use thereof in hydroformylation processes
CN103420843A (zh) * 2013-07-30 2013-12-04 苏州环科新材料有限公司 二异十三胺的合成方法
EA202091499A1 (ru) 2017-12-20 2020-10-16 ДСМ АйПи АССЕТС Б.В. Синтез алкил 2-ацетил-5,9,13-триметилтетрадека-4,8,12-триеноатов и их производных периодическим способом
EP3844293A4 (en) 2018-08-30 2022-06-08 Checkerspot, Inc. HYDROFORMYLATED TRIGLYCERIDES AND THEIR USES
CN115485314B (zh) 2019-12-18 2024-03-26 格纹蛱蝶公司 微生物衍生材料在聚合物应用中的用途
WO2023102069A1 (en) 2021-12-01 2023-06-08 Checkerspot, Inc. Polyols, polyurethane dispersions, and uses thereof

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3719703A (en) * 1969-04-29 1973-03-06 Atomic Energy Commission Separation of sulfonic acids from sulfuric acid
US4248802A (en) * 1975-06-20 1981-02-03 Rhone-Poulenc Industries Catalytic hydroformylation of olefins
JPS52116438A (en) * 1975-12-17 1977-09-29 Toyo Soda Mfg Co Ltd Preparation of styrene sulfonic acid salts
US4260750A (en) * 1976-07-27 1981-04-07 Rhone-Poulenc Industries Telomerization process
DE3020526A1 (de) * 1980-05-30 1981-12-10 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur abtrennung wasserloeslicher salze von aromatischen sulfonsaeuren aus sulfiergemischen

Also Published As

Publication number Publication date
DE3235030A1 (de) 1984-03-22
KR870000132B1 (ko) 1987-02-12
RO86839A (ro) 1985-05-20
CA1190562A (en) 1985-07-16
KR840006011A (ko) 1984-11-21
BR8304994A (pt) 1984-09-04
US4483802A (en) 1984-11-20
AU1920783A (en) 1984-03-29
AU555066B2 (en) 1986-09-11
IE832129L (en) 1984-03-22
ES525640A0 (es) 1984-06-01
CS671183A2 (en) 1985-06-13
JPS5973594A (ja) 1984-04-25
SU1480773A3 (ru) 1989-05-15
CS240975B2 (en) 1986-03-13
EP0107006A1 (de) 1984-05-02
YU43550B (en) 1989-08-31
YU187583A (en) 1986-06-30
RO86839B (ro) 1985-05-31
DE3361300D1 (en) 1986-01-02
ZA836874B (en) 1984-05-30
ATE16598T1 (de) 1985-12-15
ES8405417A1 (es) 1984-06-01
JPS6347718B2 (hu) 1988-09-26
EP0107006B1 (de) 1985-11-21
IE56109B1 (en) 1991-04-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU188490B (en) Procedure for producing sulfhonated phenylphosphins
JP2785175B2 (ja) スルホン化アリールホスフィンの製法
US4710321A (en) Quaternary ammonium salts of sulfonated triarylphosphines and process for the production thereof
KR100353331B1 (ko) 설폰화 포스핀 및 이의 제조방법
JPS6147831B2 (hu)
DE2449779A1 (de) Verfahren zur herstellung von 2-hydroxy-naphthalin-3-carbonsaeure
DE4040314A1 (de) Verfahren zur herstellung wasserloeslicher diphosphane
JPH08253492A (ja) スルホン化ジホスフィンおよびその製造方法
KR870001920B1 (ko) 7-클로로-1,2,3,4-테트라하이드로키놀린-4-온의 제조방법
EP0435073A1 (de) Sulfonierte Propylphenylphosphane, ihre Herstellung und Verwendung
EP0090202B1 (en) Process for preparing p.chlorophenoxyacetyl-piperonylpiperazine
US3136800A (en) Method for producing hydroxythiobenzoic acids and esters thereof
EP0704452B1 (de) 5-H-Phenyl(di-3,13-sulfonato)-dibenzophosphol und ein Verfahren zu seiner Herstellung
Deacon et al. Bistetrachloronitrophenylmercury compounds
RU1792937C (ru) Способ получени тетраалкилалкилендиаминов
US2344001A (en) Process for the production of alkali metal sulphides
US9024054B2 (en) Process for production of purified O-(2,6-dichloro-4-methyl-phenyl) O,O-dimethyl phosphorothioate
WO1991000269A1 (de) Verfahren zur herstellung von niederen alkansulfonsäuren aus ihren alkalisalzen
SU556725A3 (ru) Способ получени смеси бензолдисульфокислоты и бензолмоносульфокислоты или толуолмоносульфокислоты&#34;
HRP940732A2 (en) Process for the preparation of sulfonated aryl phosphines
KR100553246B1 (ko) 방향족 에테르 유도체의 고체상 합성법
DE3148881A1 (de) Verfahren zur herstellung von phosphonsaeureanhydriden
JPS62195391A (ja) O−アルキルs,s−ジアルキルホスホロジチオエ−トの製造方法
JPH031299B2 (hu)
CA2083734A1 (en) Process for removing organic phosphorus compounds and other impurities from dilute sulfuric acid

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee