HU187638B - Process for producing new bis- and poly-disulfides - Google Patents

Process for producing new bis- and poly-disulfides Download PDF

Info

Publication number
HU187638B
HU187638B HU82339A HU33982A HU187638B HU 187638 B HU187638 B HU 187638B HU 82339 A HU82339 A HU 82339A HU 33982 A HU33982 A HU 33982A HU 187638 B HU187638 B HU 187638B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
compound
moiety
thiol
priority
Prior art date
Application number
HU82339A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Hiestand
Michael Strasser
Original Assignee
Sandoz Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sandoz Ag filed Critical Sandoz Ag
Publication of HU187638B publication Critical patent/HU187638B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/095Sulfur, selenium, or tellurium compounds, e.g. thiols
    • A61K31/105Persulfides
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P37/00Drugs for immunological or allergic disorders
    • A61P37/02Immunomodulators
    • A61P37/04Immunostimulants
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C323/00Thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides substituted by halogen, oxygen or nitrogen atoms, or by sulfur atoms not being part of thio groups

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Polymers With Sulfur, Phosphorus Or Metals In The Main Chain (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás immunstimuláló hatású új bisz- és poli-diszulfidok előállítására.
A találmány közelebbről az I általános képletű bisz- és poli-diszullidok előállítására vonatkozik - g ebben a képletben
R, és R, egymástól függetlenül hidrogénatomot vagy 14 szénatomos alkilcsoportot jelent;
m és n értéke egymástól függetlenül 2 vagy 3, p értéke 2, 3 vagy 4 és jq x értéke 1, 2 vagy 3, és ha x jelentése 2 vagy 3. akkor minden p azonos vagy különböző lehet.
Az alkilcsoportok lehetnek elágazóak vagy - előnyösen - egyenesláncúak. előnyös a metilcsoport. jg
R, és R2 előnyösen egymástól függően hidrogénatomot vagy 1-2 szénatomos alkilcsoportot jelent.
Még előnyösebben R, és R2 jelentése azonos.
Az m és n értéke előnyösen szintén azonos, és legelőnyösebben 2. 20
Hu x értéke 2 vagy 3, minden p különböző is lehet. Előnyösen azonban minden p azonos, és még előnyösebben minden p jelentése 2.
Különösen előnyösek azok az I általános képletű vegyületek, amelyekben x értéke 1 és p értéke 2. &
A találmány szerinti I általános képletű vegyületek egy csoportját képezik azok a vegyületek, melyekben R, és Rj egymástól függetlenül hidrogénatomot vagy 1-4 szénatomos alkilcsoportot jelent, és x értéke I.
Az 1 általános képletű vegyületeket ismert módszerekkel állíthatjuk elő, így egy, a IV általános képletű molekularészt tartalmazó tilol és egy másik, az V általános képletű molekularészt tartalmazó tilol vagy annak reakcióképes származéka ditio- jkötéssel való összekapcsolásával - ezekben a képletekben
R,, R2, m, n és p jelentése a fenti, és Z egy R,O—(CH2)m—S— általános képletű csoportot jelent, és x1 és x2 egymástól függetlenül 0,1, 2 vagy 3,de(x' + x-) = I, 2 vagy 3, vagy Zszabad vegyértéket jelent, és x1=1 és x2=0 vagy 1, vagy x’ = 2 vagy 3, és x2 = 0.
A reakciót végezhetjük hagyományos módon, a tiovegyületek —S—S— kötéssel való összekapcsolására alkalmas reakció szerint, például úgy, hogy
1. egy IVa általános képletű vegyületet vagy reakcióképes származékát egy Va általános képletű vegyülettel reagáltatunk - ezekben a képletekben &q R,, R2, m, n és p jelentése a fenti, Y kilépőcsoportot, és Z’ egy R,O(CH2)m—S— általános képletű csoportot jelent, és x* és x2 egymástól függetlenül
0, 1, 2 és 3, de (x'+x2) = 1, 2 vagy 3; vagy Z’ hidrogénatomot jelent, és x1 = 1, és x2 = 0 vagy 1, gg vagy x1 = 2 vagy 3, és x2 = 0;
2. egy IVb általános képletű vegyületet egy Vb általános képletű vegyülettel vagy reakcióképes származékával reagáltatunk - ezekben a képletekben R,, R2, m, n, p és Y jelentése a fenti, és Z* egy θθ R,O—(CH2)m—S— általános képletű csoportot jelent, és x1 és x2 egymástól függetlenül 0, 1, 2 vagy
3, de (x' + x2) = |,2 vagy 3; vagy z kilépőcsoport, és x1 = I, és x2 = 0 vagy 1, vagy x‘ = 2 vagy 3, ésx2 = 0; θ»
3. egy IVa általános képletű vegyületet egy vb általános képletű vegyülettel reagáltatunk, - ezekben a képletekben Z' x' és x2 jelentése a fenti, és R,,
R2, m, n és p jelentése a korábban megadott oxidáló körülmények között.
A IVa és Vb általános képletű vegyületek reakcióképes származékai például a megfelelő monoés biszalkálifém-tiolátok, például a IVa általános képletű vegyület vagy Vb általános képletű vegyület megfelelő mono-nátrium tiolátjai - ebben a képletben Z’ egy R,O—(CH2)m—S— általános képletű csoportot jelent -, valamint a IVa általános képletű vegyület bisznátrium-tiolátjai - ebben a képletben Z’ hidrogénatomot jelent. A IVa és Vb ** általános képletű vegyületek a reakcióképes származékaiknál előnyösebben alkalmazhatók a fenti reakcióban.
A Z” és Y alkalmas ki lépőcsoportok jelentése például halogénatom, különösen klóratom. AZ Va általános képletű vegyületben, ha x2=0, további alkalmas Y kilépőcsoportok a VI általános képletű csoportok - ebben a képletben R2 és n jelentése azonos R2 és n az Va általános képletnél megadott jelentésével.
Az I. és 2. reakciókat alkalmasan alacsony, például körülbelül - 60 és - 20 ’C közötti hőmérsékleten, megfelelő oldó- vagy hígítószerben végezzük.
Ha Z és Y kilépőcsoport, például halogénatom, aprotikus oldószert, például tetrahidrofuránt vagy etilacetátot használunk.
A 3. reakciót oxidálószer, például jód vagy káliumhexacianoferrát(III) jelenlétében, szervetlen bázis, különösen alkátifémhidroxid, például káliumhidroxid jelenlétében végezzük. Vizes alkanolos, például metanolos közeget alkalmazhatunk, a reakciót előnyösen 0 és 50 ’C közötti hőmérsékleten végezzük.
Megjegyezzük, hogy a fentebb leirt folyamatokban, amikor Ζ, Z’ vagy Z” jelentése R,O—(CH2)ra—S— általános képletű csoporttól eltérő, a termékben az R,O—(CH2)m—S— és az RjO—(CH2)n—S— általános képletű molekularészek azonosak.
A IVa, IVb, Va és Vb általános képletű kiindulási anyagok ismertek, vagy ismert vegyületek előállításához hasonló módon előállíthatók. így a IVa általános képletű 1,2-etánditiol, - ebben a képletben Z’ hidrogénatom, x' = l,ésp = 2, - a kereskedelemben kapható. A megfelelő IVb általános képletű 1,2-etán-bisz(szulfenilklorid) - ebben a képletben Z” és Y mindegyike klóratom, x1 = I, és p = 2 - az irodalomban ismert, és például a példában ismertetett B módszerben leírt módon előállítható. ' V
Azok az Va általános képletű vegyületek, me- 1 lyekben x2 = 0, és Y egy V, általános képletű cső- * port, szintén előállíthatok például az [A] reakcióvázlat szerint.
Az első lépést az előbbiekben leírt 3. oxidációs reakció szerint végezhetjük, a második lépésben pedig alkanolos közegben - 20 és + 30 ’C közötti hőmérsékleten méták lór-benzoesav val oxidálunk.
A Vb általános képletű vegyületeket, amelyekben x2 = 1, szintén előállíthatjuk egy Va1 általános képletű vegyület és egy HS—(CH2)P—SH általános képletű vegyület reakciójával, a VI általános .ILI ti
187 638 képletű csoport lehasításával, Vb1 általános képletű vegyületet kapva.
A IVa általános képletű vegyületek, melyekben Z’ R,O—(CH2)m—S— általános képletű csoportot jelent, és x1 = 1, azaz a IVa1 általános képletű vegyületek az Vb1 általános képletű vegyületekhez hasonlóan állíthatók elő.
A fentebb leírt köztitermékeket alkalmazva, és a korábban leírt reakció módszerek szerint dolgozva olyan I általános képletű vegyületeket állíthatunk elő például, melyekben R, és m, és R2 és n különböző, vagy melyekben x = 2 vagy 3, és minden p kívánt esetben azonos vagy különböző. A reakcióvázlatokat példaként mutatjuk be.
Az 1. és 3. reakciókban, ha olyan IVa vagy IVb vegyületeket alkalmazunk, melyekben x1 = 1, és Z’ vagy Z jelentése R,O(CH2)ra—S— általános képletű csoporttól eltérő, melléktermékként olyan vegyületeket is kapunk, melyekben x = 2 vagy 3, és az R,O—(CH2)m—S— és R2O—(CH2)„—S— általános képletű csoportok azonosak. Ezek különböző vegyületek relatív mennyiségeit könnyen növelhetjük a reakciókörülmények megfelelő megválasztásával. Azok az 1 általános képletű vegyületek, melyekben x = 2 vagy 3, hagyományos módon, különösen kromatográfiásan választhatók el azoktól az I általános képletű vegyületektöl, melyekben x= I.
Az la általános képletű vegyületeket a fenti eljáráshoz hasonló módon állíthatjuk elő.
A következő példák a találmány szerinti eljárást mutatják be anélkül, hogy az oltalmi kört korlátoznák.
Példa
S,S'-etilén-bisz(2-ditioelanol) előállítása: I. vegyület
HO—(CH,), S S (CIU), S— S—(CH,),—OH
A eljárás
41,5 g 2-merkaptoetanol 50 ml vízzel készült oldalához keverés közben 5 g etánditiolt adunk. Ezután 2(K) g káliumhexacianoferrátflll) 500 ml vízzel és 30 g káliumhidroxid 200 ml vízzel készült oldatát egyidejűleg és cseppenként adagoljuk a fenti oldathoz addig, míg a színtelen tiszta oldat pH-ja 78 lesz.
Amikor a reakcióközeg sárgás színe megmarad, az adagolást befejezzük, és a reakcióelegyet 4 x 100 ml me'ilénkloriddal kirázzuk. A szerves fázisokat egyesítjük, magnéziumszulfáton szárítjuk, szűrjük és bepároljuk. így 7,7 g nyers termékei kaptink. Ezt kovasavgél oszlopon, metilénkloridletrahidrofurán 4 : I arányú elegyével eluálva kromatografáljuk: a cím szerinti vegyületet kapjuk, olvadáspontja 79 80 ’C.
B eljárás
59.8 g 2-merkapto-etanol I liter etilacetáttal készült oldatához, melyet nirogénalmoszférában
-70 ’C-ra hűtöttük, 50 g l,2-elán-bisz(szull'enilklorid) 200 ml etilacetáttal készült oldalát adjuk. Az adagolást cseppenként, keverés közben, 15 perc alatt végezzük oly módon, hogy a hőmérséklet ne emelkedjen -65 ’C fölé. Halványsárga színű szuszpenziót kapunk, melyet a bisz(szulfenilklórid) adagolásának befejezése után közvetlenül 1 liter, 40 ’Cra melegített vízbe öntünk. Az elegyet választólölcsérben élénken rázzuk, majd a szuszpenziót hyflo szűrási segédanyagon átszűrjük, miközben az elegy két fázisra válik szét. A vizes fázist 2 x 100 ml etilacetáttal extraháljuk. Az egyesített szerves fázisokat telített nátriumklorid oldattal mossuk, magnéziumszulfáton szárítjuk, szűrjük s bepároljuk. A kapott beige-színű oldatot kovasavgélen kromatografáljuk, és a cím szerinti vegyületei kapjuk. Olvadáspontja 77-80 ’C.
A kiindulási anyagként használt 1.2-elán-bisz(szulfenilklorid)-ot a következőképpen állítjuk elő:
9,4 g 1,2-etánditiol 50 ml metilénkloriddal készült, és 0’C-ra hűtött oldatához 20 perc alatt
40,5 g szulfurilkloridot adunk keverés közben. Fehér szuszpenzió keletkezik, mely további keverés közben tiszta, narancsszínű oldattá alakul. A keverést további 2 óra hosszat 0 ’C-on folytatjuk, majd a szulfurilklorid feleslegét és az oldószert 0 ’C hőmérsékleten, vízsugárszuvattyúval létesített vákuumban lepároljuk. A még jelenlevő illékony komponenseket 2 órán át nagyvákuumban végzett lepárlással távolítjuk el a kapott narancsszínű olajból. A terméket, az l,2-elán-bisz(szullenilklorid)ot végül narancsszínű szilárd anyag formájában kapjuk.
A következő vegyületeket, melyek a B eljárásban melléktermékként keletkeznek, a reakcióelegy bői kovasavgélen kromatografálva, tetrahidrolüránmetilénklorid I : 4 arányú elegyével eluálva különítjük el.
2. vegyület
HO—(CH,),—S—S—(CH,),—S—S— (CH,),—S—S—(CH2),—OH Olvadáspontja 86-88 ’C.
3. vegyület
HO—(CH,),—S—S—(CH,), —S—S— (CH2),—S—S—(CH,),—S—S—(CH,),— OH
Olvadáspontja IO2-IO3°C.
A következő vegyületet a fenti B eljárás szerint állítjuk elő. 2-merkapto-etanol helyeit (2-merkaptoetil)-metiléterl használva kiindulási anyagként.
4. vegyület
CH3O—(CH,), — s—S—(CH,), — S—
S—(CH,),—OCH., folyadék, Rf=0,36 (kovasavgél lemezen, loluoletilaeelát 9 : l arányú elegyét használva kifejlesztőszerként).
-3187 638
Meglepő módon azt találtuk, hogy a találmány szerinti I általános képletű vegyületek immunstimuláns hatásúak.
Közelebbről azt találtuk, hogy az említett vegyületek nemcsak az antigén érzékeny lymphoproliferációt, hanem az antitest termelést (elsőrendű és másodrendű immunválasz), valamint a celluláris immunválaszt is stimulálják, így növelik az immun-, különösen az antigén immunválaszt.
A találmány szerinti vegyületek immunstimuláns hatását in vitro es in vivő standard vizsgálatokkal kimutathatjuk. így az I általános képletű vegyületek pozitív immunstimuláns hatását például a következő vizsgálati módszerekkel mutatjuk ki:
In vitro:
I. vizsgálat:
Mishell-Dutton teszt - humorális válasz előidézése egér lépsejtek primer immunizálásával, szuszpenziós tenyészetben idegen eredetű vörösvérsejtekre [Science 153, 1004 (1966) és J. Exp. Med. 126, 423 (1967)].
Egér Iépsejteket 3-4 napig antigén (birka erythrocyták, SE) és vizsgálati anyag jelenlétében tenyésztünk. A sejteket összegyűjtjük, mossuk és friss antigénnel (SE) félszilárd agarlemezre visszük. 60 perc inkubálás után komplementumot adunk hozzá, és az inkubálást további 90 percig folytatjuk. Az első tenyészetben az egér lymphocitáknak az antigénre érzékennyé tétele antitest felszabadulást eredményez. A komplementum és az SE-re kiválasztott specifikus antitestek jelenlétében a bárány erythrocyták lízise következik be (folt képződik). A foltképző sejtek stimulálása az I általános képletű vegyületek 0,01-10,0 pg/ml koncentrációjánál figyelhető meg.
II. vizsgálat:
Az antigén-indukált immun interferonképzés stimulálása.
Lymphocitákat [egér (Balb/c) lépsejtek] 5 napig sugárral kezelt egerekből (CBAj ) származó allogen lépsejtekkel együtt inkubálunk a fenti I. vizsgálatnak megfelelően, vizsgálandó anyag jelenlétében vagy távollétében. A felülúszót összegyűjtjük, és immun-interferon-szintre vizsgáljuk (L929 fibroblasttal fertőzött vírus védelme), a mért interferon egységeket egy ismert hatású humán leukocita interferon készítmény alkalmazásával standardizáljuk.
A fenti módszerrel vizsgálva az I általános képletű vegyületek körülbelül 0,2-5,0 pg/ml koncentrációban stimulálják az immun interferonképzést.
In vivő:
III. vizsgálat:
Késleltetett típusú túlérzékenységi reakció vizsgálata [Celluláris immunitás - Dietrich és munkatársai; Int. Arch. Allergy 38, 246 (1970)].
Egereket helyileg oly módon teszünk érzékennyé, hogy a hasukat antigénnel (oxazolannal) kenjük be a 0. napon. A vizsgálandó vegyületeket intraperito4 neálisan vagy perorálisan adagoljuk a következő 5 nap mindegyikén, a kiváltó (antigén) adagot a 9. napon a jobb fülre kenjük. 24 óra múlva mikrovastagságmérővel mérjük a jobb és a kezeletlen bal fülen a bőrvastagságot. A két fül vastagságának átlagos különbségét tekintjük a reakció értékelésére szolgáló paraméternek. A késleltetett típusú túlérzékenységi reakció határozott stimulálása egészséges, felnőtt egerekben figyelhető meg, melyekben 5 napon át, napi 0,1-10 mg/kg dózisban i. p., vagy orálisan adagolt I általános képletű vegyület hatására normális immun-válasz alakul ki.
IV. vizsgálat:
A természetes falósejtek aktiválása.
A vizsgálandó anyagot i. p. vagy p. o. adagoljuk csupasz (athymiás) egereknek [Balb/c vagy C57/ BL], 16 óra eltelte után a lépeket eltávolítjuk, és a Iépsejteket 4 óra hosszat krómmal jelzett „target”sejtekkel (YAK-1) együtt aktiváljuk. A természetes falósejtek elpusztítják a „target” sejteket, és a szabaddá vált jelzett króm a felülúszóba kerül. A felülúszót elválasztjuk, és a felszabadult króm mennyiségét szcintillációs számláló segítségével mérjük. A kezeletlen egérből származó lépsejtekkel inkubált „target” sejtekből felszabaduló króm mennyiségét használjuk kontrollként, és 100%-nak veszszük, és a vizsgálandó anyag adagolása után felszabaduló mennyiséget a kontroll százalékaként fejezzük ki.
Az I általános képletű vegyületek 0,1-10,0 mg/kg mennyiségének adagolása után a króm felszabaduló mennyisége nő.
Az I általános képletű vegyületek a fentiek szerint immunstimulánsként, például immunológiai adjuvánsként, szisztémás immunpotenciátorként és nem-specifikus gazda rezisztencia stimulátorként használhatók. Az I általános képletű vegyületek igy olyan betegségek kezelésére vagy támogató kezelésére (azaz más specifikus vagy támogató terápiával kombinálva) javallhatók, melyekhez gátoit immunválasz, különösen gátolt humorális válasz és/vagy késleltetett típusú túlérzékenység járul, és olyan betegségek kezelésére, melyeknél az immunválasz fokozása egyébként is ajánlott. Az I általános képletű vegyületek különösen olyan halálos állapotok kezelésére vagy támogató kezelésére javallottak, melyeket spontán immunelégtelenségek idéznek elő, vagy amelyek idős betegeknél súlyos égési sérülést szenvedő vagy általánosan fertőzött betegeknél lépnek fel. Az I általános képletű vegyületek ajánlhatók vírusos betegségek (mint például herpes multiplex, fejlődő vaccinia és varicella multiplex), valamint Hodgkins betegség és más rosszindulatú daganatok kezelésére vagy támogató kezelésére.
A fenti alkalmazásokra az ajánlott perorális dózis kb. 0,1 mg és 70 mg közötti mennyiség, egyszer adagolva a hatás javítására, például támogató kezelésnél, vagy naponta adagolva, ilyenkor előnyösen az osztott dózisokat napi 2-4 alkalommal, vagy nyújtott formában beadva. Az ajánlott perorális adagolásra alkalmas dózisegység a fentieknek megfelelően kb. 0,025 és 35 mg közötti mennyiségben tartalmazza az I általános képletű vegyületet, amikor a napi adag legfeljebb 70 mg I általános képletű vegyületet, amikor a napi adag legfeljebb 70 mg
187 638
I általános képletű vegyület, vagy ahol egyetlen adjuváns-kezelés kívánatos.
Az 1 általános képletű vegyületek immunstimuláns hatásuk miatt vaccinák adjuvánsaként is alkalmazhatók. Ilyen célra az ajánlott perorális napi dózis 0,5 mg és 100 mg közötti mennyiség, előnyösen kb. 70 mg, melyet az oltás napján, és adott esetben 2-4 héttel később ugyanolyan mennyiségben adunk be.
Az I általános képletű vegyületeket tartalmazó gyógyászati készítményeket a szokásos galenikus módszerekkel, például hagyományos, gyógyszerészetileg elfogadható hígítók, hordozók vagy más segédanyagokkal keverve állítjuk elő. Ilyen készítmények könnyen előállíthatók például tabletta vagy kapszula formában, vagy injektálásra alkalmas formában.

Claims (10)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás az I általános képletű vegyületek előállítására - a képletben
    R, és R2 egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport;
    m és n értéke egymástól függetlenül 2 vagy 3; p értéke 2, 3 vagy 4;
    x értéke 1, 2 vagy 3, és ha x értéke 2 vagy 3, mindegyik p azonos vagy eltérő - azzal jellemezve, hogy egy IV általános képletű mulekularészt tartalmazó tiolt és egy V általános képletű molekularészt tartalmazó tiolt vagy rekacióképes származékát ditiokötéssel összekapcsoljuk - a képletekben.
    Z jelentése R)O—(CH2)m—S— általános képletű csoport, x1 és x2 értéke egymástól függetlenül 0, 1, 2 vagy 3, és (x1 +x2) =1,2 vagy 3, vagy
    Z jelentése szabad vegyérték, x1 értéke 1 és x2 értéke 0 vagy 1, vagy x’ értéke 2 vagy 3 és x2 értéke 0, és
    R,, R2, m, n és p a fent meghatározott. (Elsőbbsége: 1982. 02. 04.)
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy
    a) egy IVb általános képletű vegyületet egy Vb általános képletű vegyülettel vagy reakcióképes származékával reagáltatunk - a képletekben Z jelentése RjO—(CH2)m—S— általános képletű csoport, x1 és x2 értéke egymástól függetlenül 0, 1, 2 vagy 3, és (x1 + x2) = 1,2 vagy 3; vagy Z jelentése kilépőcsoport, x* értéke 1 és x2 értéke 0 vagy 1, vagy x* értéke 2 vagy 3 és x2 értéke 0; Y kilépőcsoport, és R,, R2, m, n és p az 1. igénypontban meghatározott vagy
    b) egy IVa általános képletű vegyületet egy Vb általános képletű vegyülettel - a képletekben Z' jelentése R,Ö—(CH2)m—S— általános képletű csoport, x1 és x2 értéke egymástól függetlenül 0, 1, 2 vagy 3, és (x‘ +x2) = 1,2 vagy 3; vagy Z’jelentése hidrogénatom, x* értéke 1 és x2 értéke 0 vagy 1, vagy x1 értéke 2 vagy 3 és x2 értéke 0, R,, R2, m, n és p az 1. igénypontban megadott - oxidáló körülmények között reagáltatunk. (Elsőbbsége: 1982. 02. 04.)
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan I általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében R, és R2 hidrogénatom, m, n és p értéke 2, x értéke az I. igénypontban megadott, azzal jellemezve, hogy olyan IV általános képletű molekularészt tartalmazó tiolt olyan V általános képlelű molekularészt tartalmazó tiollal vagy reakcióképes származékával kapcsolunk, amelyek képletében Z jelentése az I. igénypontban megadott, R, és R2 hidrogénatom, m, n, és p értéke 2, x* és x2 az I. igénypontban megadott. (Elsőbbsége: 1982. 02. 04.)
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan I általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében R, és R2 metilcsoport, m, n és p értéke 2, x értéke az 1. igénypontban meghatározott, azzal jellemezve, hogy olyan IV általános képletű molekularészt tartalmazó tiolt olyan V általános képletű molekularészt tartalmazó tiollal vagy reakcióképes származékával kapcsolunk, amelynek képletében a Z jelentése az 1. igénypontban megadott, R, és R2 metilcsoport, m, n és p értéke 2, x1 és x2 az I. igénypontban megadott. (Elsőbbsége: 1982. 02. 04.)
  5. 5. Eljárás az la általános képletű vegyületek előállítására - a képletben
    R, és R2 egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport;
    ni és n értéke egymástól függetlenül 2 vagy 3; p értéke 2, 3 vagy 4 - azzal jellemezve, hogy egy
    IV általános képletű molekularészt tartalmazó tioll és egy V általános képletű molakularészt tartalmazó tiolt vagy reakcióképes származékát ditiokötéssel összekapcsoljuk - a képletben Z R,0—(CH2)m—S— általános képletű csoport vagy szabad vegyérték, x1 értéke 1 és x2 értéke 0, R,. R2, m, n és p a fent megadott. (Elsőbbsége: 1981. 02. 05.)
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy
    a) egy IVb általános képletű vegyületet egy Vb általános képletű vegyülettel vagy reakcióképes származékával reagáltatunk - a képletekben Z jelentése R,0—(CH2)m—S— általános képletű csoport vagy kilépőcsoport, x1 értéke 1, x2 értéke 0, Y kilépőcsoport, R,, R2, m, n és p az 5. igénypontban megadott vagy
    b) egy IV általános képletű vegyület egy Vb általános képletű vegyülettel - a képletekben Z’ R,0—(CH2)m—S— általános képletű csoport vagy hidrogénatom, x* értéke 1, x2 értéke 0, R,, R2, m, n és p az 5. igénypontban megadott - oxidáló körülmények között reagáltatunk. (Elsőbbsége: 1981.02.05.)
  7. 7. Az 5. igénypont szerinti eljárás olyan la általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében R, és R2 hidrogénatom, m, n és p értéke 2, azzal jellemezve, hogy olyan IV általános képletű molekularészt tartalmazó tilolt olyan V általános képletű molekularészt tartalmazó tiollal vagy reakcióképes származékával kapcsolunk, amelyek képletében R, és R2 hidrogénatom, m, n és p értéke 2, x1 értéke 1, x2 értéke 0; Z az 5. igénypontban megadott. (Elsőbbsége: 1981. 02. 05.)
  8. 8 Az 5. igénypont szerinti eljárás olyan la általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében R, és R2 metilcsoport, m, n és p értéke 2, 5
    -5187638 azzal jellemezve, hogy olyan IV állalános képletű molakularészt tartalmazó tiolt olyan V általános képletű molekularészt tartalmazó tiollal vagy reakcióképes származékával kapcsolunk, amelynek képletében Rt és R2 metilcsoport, nt,, n és p értéke 2, x1 értéke 1, xz értéke 0; Z az 5. igénypontban megadott. (Elsőbbsége: (1981. 02. 05.)
  9. 9. Eljárás hatóanyagként I általános képletű vegyületet - R,, Rj, m, n, p és x az I. igénypontban megadott - tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására azzal jellemezve, hogy az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárással előállított hatóanyagot a gyógyszerkészítmények szokásos hordozó-, hígító-, töltő- és/vagy egyéb segédanyagaival
    - együtt gyógyszerkészítménnyé kikészítjük. (Elsőbbsége: 1982. 02. 04.)
  10. 10. A 9. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy hatóanyagként az 5-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárrással előállított la általános 1Q képletű vegyületet alkalmazzuk - R,. R2, m, n és p az 5. igénypontban meghatározott -. (Elsőbbsége: 1981. 02. 05.)
HU82339A 1981-02-05 1982-02-04 Process for producing new bis- and poly-disulfides HU187638B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8103513 1981-02-05

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU187638B true HU187638B (en) 1986-02-28

Family

ID=10519462

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU82339A HU187638B (en) 1981-02-05 1982-02-04 Process for producing new bis- and poly-disulfides

Country Status (20)

Country Link
US (1) US4407825A (hu)
EP (1) EP0058134B1 (hu)
JP (1) JPS57149266A (hu)
AT (1) ATE5535T1 (hu)
AU (1) AU547237B2 (hu)
CA (1) CA1183549A (hu)
CS (1) CS244669B2 (hu)
DE (1) DE3260015D1 (hu)
DK (1) DK47082A (hu)
ES (1) ES509331A0 (hu)
FI (1) FI75802C (hu)
GR (1) GR74737B (hu)
HU (1) HU187638B (hu)
IE (1) IE52243B1 (hu)
IL (1) IL64927A (hu)
MY (1) MY8700185A (hu)
NZ (1) NZ199637A (hu)
PH (1) PH22985A (hu)
PT (1) PT74380B (hu)
ZA (1) ZA82759B (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8405896D0 (en) * 1984-03-07 1984-04-11 Sandoz Ltd Organic compounds
FR2647117A1 (hu) * 1989-05-18 1990-11-23 Elf France
US5391785A (en) * 1990-01-16 1995-02-21 La Jolla Pharmaceutial Company Intermediates for providing functional groups on the 5' end of oligonucleotides
US9325041B2 (en) 2012-03-22 2016-04-26 The Boeing Company Redox polymer energy storage system
US9896922B2 (en) 2012-12-21 2018-02-20 Praxair Technology, Inc. System and apparatus for creating a liquid carbon dioxide fracturing fluid

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2806065A (en) * 1952-03-24 1957-09-10 Bayer Ag Manufacture of bis-(b-hydroxyalkyl-) polysulfides
DE1093790B (de) * 1958-09-24 1960-12-01 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von hydroxylgruppenhaltigen Disulfiden
BE595533A (hu) * 1959-10-01
FR1487364A (fr) * 1966-05-09 1967-07-07 Aquitaine Petrole Procédé de préparation de glycols polythioéthers
GB1307227A (en) 1969-08-08 1973-02-14 Orsymonde Pharmaceutical compositions comprising dicarboxylic acids and their derivatives
CH580384A5 (hu) 1973-08-27 1976-10-15 Sandoz Ag
US4258212A (en) * 1979-12-17 1981-03-24 The B. F. Goodrich Company Process for preparing polysulfide chain terminator

Also Published As

Publication number Publication date
CA1183549A (en) 1985-03-05
US4407825A (en) 1983-10-04
FI820292L (fi) 1982-08-06
AU547237B2 (en) 1985-10-10
PT74380B (en) 1983-12-07
ES8307731A1 (es) 1983-08-16
ES509331A0 (es) 1983-08-16
ZA82759B (en) 1983-09-28
MY8700185A (en) 1987-12-31
DE3260015D1 (en) 1984-01-12
JPS57149266A (en) 1982-09-14
EP0058134B1 (en) 1983-12-07
IE52243B1 (en) 1987-08-19
FI75802B (fi) 1988-04-29
CS78482A2 (en) 1985-09-17
PT74380A (en) 1982-03-01
CS244669B2 (en) 1986-08-14
DK47082A (da) 1982-08-06
IE820245L (en) 1982-08-05
GR74737B (hu) 1984-07-11
IL64927A0 (en) 1982-04-30
PH22985A (en) 1989-02-24
FI75802C (fi) 1988-08-08
AU8016382A (en) 1982-08-12
EP0058134A1 (en) 1982-08-18
IL64927A (en) 1986-01-31
ATE5535T1 (de) 1983-12-15
NZ199637A (en) 1984-11-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2126405C1 (ru) (-)-4-амино-5-фтор-1-(2-гидроксиметил-1,3-оксатиолан-5-ил)-(1h)-пиримидин- 2-он, смесь его энантиомеров, способы их получения, способ лечения
US3261859A (en) Basically substituted phenyl acetonitrile compounds
FI87783B (fi) Foerfarande foer framstaellning av terapeutiskt anvaendbara 2',3'-dideoxinukleosider
KR0140532B1 (ko) 치료용 뉴클레오시드
US4602037A (en) Xanthates and antiviral use thereof
HU182801B (en) Process for preparing n-substituted aziridine-2-carboxylic acid derivatives
PT98341A (pt) Processo para a preparacao de derivados de purina
JPH05509327A (ja) 抗炎症および抗ウイルス活性を有する蛋白質キナーゼcモジュレーター
PT95542B (pt) Processo para a prparacao de derivados de fenetanolamina
JP3009196B2 (ja) 抗ウイルス活性を有する薬剤、燐脂質誘導体及びその製造方法
US4818765A (en) 1,3-dithiolan-2-ylidenes their 1-oxides, pharmaceutical compositions, and methods of use thereof
HU187638B (en) Process for producing new bis- and poly-disulfides
PT94128A (pt) Processo para a preparacao de derivados de purina contendo fosforo
HU200451B (en) Process for production of derivatives of 1,2-ditiol-3-tion and medical compositions containing them as active substance
GB2148296A (en) 1,2-dithiolan derivatives, process for their production pharmaceutical compositions containing them and their use
AU672994B2 (en) Liponucleotides of seco-nucleosides, their preparation and their use as anti-viral drugs
JP2997552B2 (ja) 2−ホルミルベンジルホスホン酸誘導体およびその製造方法
CA1174978A (en) Xanthates
CA1164862A (en) Indol acetic derivates, process for producing the same and pharmaceutical compositions comprising the same
KR100501843B1 (ko) 새로운 항암성 비타민 d₃유도체
JPS61260018A (ja) 抗アレルギ−剤
US4939156A (en) New tetramethyl-cis-diaza-bicyclo{4.2.0}octane-3,5-dione derivatives having differentiation-inducing activity and antiviral activity
US4288454A (en) Antiviral 1-adamantyl-3-(phenylsulfonyl)thioureas
JP2003505357A (ja) ビス第4アンモニウム塩の前駆体及び駆虫活性をもつプロドラッグとしてのその応用
JPH0633293B2 (ja) 置換されたヒドロキシ−ヘテロシクリル−アルコキシホスフイニルオキシ−トリアルキルアミニウムヒドロキシド分子内塩オキシド類、それらの製造方法および医薬品としてのそれらの使用

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee