HU187533B - Circuit arrangement to the automatic duplex command system, favourably for radio, television, film studios - Google Patents

Circuit arrangement to the automatic duplex command system, favourably for radio, television, film studios Download PDF

Info

Publication number
HU187533B
HU187533B HU239683A HU239683A HU187533B HU 187533 B HU187533 B HU 187533B HU 239683 A HU239683 A HU 239683A HU 239683 A HU239683 A HU 239683A HU 187533 B HU187533 B HU 187533B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
speech
output
station
input
changer
Prior art date
Application number
HU239683A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT34301A (en
Inventor
Jozsef Danilovics
Viktor Reichlin
Pal Toth
Gyula Znamenak
Original Assignee
Beag Elektroakusztikai Gyar,Hu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Beag Elektroakusztikai Gyar,Hu filed Critical Beag Elektroakusztikai Gyar,Hu
Priority to HU239683A priority Critical patent/HU187533B/hu
Priority to SU843719697A priority patent/SU1386051A3/ru
Publication of HUT34301A publication Critical patent/HUT34301A/hu
Publication of HU187533B publication Critical patent/HU187533B/hu

Links

Landscapes

  • Interconnected Communication Systems, Intercoms, And Interphones (AREA)
  • Circuit For Audible Band Transducer (AREA)

Abstract

A találmány tárgya, kapcsolási elrendezés automatikus duplex utasítóhoz, amely η + 1 állomást tartalmaz, amelynél mindegyik állomás a többi állomáshoz egy-egy bejövő vonallal (Α,-AJ és egyegy kimenő vonallal (B,-B„) van összekötve és mindegyik állomáson hangszóró (H), továbbá mik- rofon (M) helyezkedik el az élő beszéd leadására, illetve felvételére. A találmány szerinti áramköri elrendezés hangerő csökkenés mentes lehallgatást biztosit és automatikus zajzárral (ZZ) is kombinálható beszédváltóval (BV) rendelkezik. KI -1-

Description

A találmány tárgya, kapcsolási elrendezés automatikus duplex utasítóhoz, amely η +1 állomást tartalmaz, amelynél mindegyik állomás a többi állomáshoz egy-egy bejövő vonallal és egy-egy kimenő vonallal van összekötve és mindegyik állomáson hangszóró, továbbá mikrofon helyezkedik el az élő beszéd leadására, illetve felvételére. A találmány szerinti áramköri elrendezés hangerő csökkenés mentes lehallgatást biztosít és automatikus zajzárral is kombinálható beszédváltóval rendelkezik. 3. ábra.
Mint ismeretes, a duplex, vagy másnéven kétoldali kapcsolatú utasítók elsősorban rádió, tv, filmstúdiókban, illetve üzemekben használatosak, mivel segítségükkel biztosítható az azonnali időkésés nélküli utasítás kiadás és az utasítás vétele minden szükséges helyen. Ezen utasító rendszerek úgy épülnek fel, hogy a berendezésben η + 1 állomás van (n általában 2-32 értékű) és az állomások egymással egy-egy érpárral vannak összekapcsolva (négyhuzalos kapcsolat). Az érpárok közül az egyik a jel adóhoz, a másik a jel vevőhöz kapcsolódik, így minden állomástól az elmenő érpárok az összes többi állomáshoz csatlakoznak, úgy, hogy indító állomáson a mikrofon erősítőhöz, a vevőállomáson pedig a hangszóró erősítőhöz kapcsolódnak. Ez a megoldás biztosítja az azonnali utasítás kiadás lehetőségét, azonban mivel általában a hangszórók mellett helyezkednek el a mikrofonok, külön problémát okoz az, hogy a kétoldali egyidejű kapcsolatkor az állomások akusztikusán összegerjednek. A gerjedés kiküszöbölésére a jelenleg ismert megoldások különféle kapcsolásokat alkalmaznak.
Az alkalmazott megoldásoknál a mikrofon aktiválásra és egyidejűleg az állomás kiválasztásra is, egy nyomógomb szolgál, amely nyomógomb egyik érintkezője a hangszóró áramkörébe egy olyan értékű csillapítást iktat be, amely megakadályozza az akusztikus gerjedés kialakulását. Ilyen megoldás látható az 1. ábrán.
Itt az A], A2.. .An bejövő vonalak a GYS gyűjtősínre kapcsolódnak. A bejövő hívást az AJ1...AJn hívásjelzők (általában lámpák) jelzik. A GYS gyűjtősín az állomás választó K,...Kn beszédkapcsolókon lévő egyik érintkezőn keresztül a H hangszórót meghajtó HE hangszóró erősítőhöz, közvetlenül csatlakozik, vagy átváltás esetén a CS csillapításon keresztül kapcsolódik a HE hangszóró erősítőhöz.
Az M mikrofon ME mikrofon erősítőn keresztül a Κρ.,Κ,, beszédkapcsolókon keresztül a B,...Bn kimenő vonalakra csatlakozik. A Kn beszédkapcsoló megnyomásakor a beszéd kimegy a Bn kimenő vonalra, ugyanakkor a H hangszóró áramkörébe bekapcsolódik a CS csillapítás és így az A,...An vonalakon beszéd közben esetleg bejövő jelek csak csillapítottan érkeznek a H hangszóróra, így elkerülhető a vonalak összegerjedése. Ilyen megoldást alkalmaz a BEAG EKE-130 típusú berendezése is.
A másik ismert megoldásnál, amelyet a PHILIP DRAKE ELEKTRONICS A-320 típusú utasító berendezéseiben alkalmaznak a beszédváltó aktiváláskor a bejövő vonalat kapcsolja ki. Ezt a megoldást a 2. ábra mutatja. Itt a B, kimenő vonal aktiválásakor az A, bejövő vonal szétkapcsoíódik és így a H hangszóróra ezen érkező jel nem tud eljutni, megakadályozódik az akusztikus összegerjedés. Hasonlóképpen játszódik le a gerjedés megakadályozása a Kn beszédkapcsoló megnyomásakor is. Az M mikrofon jele a Bn kimenővonalra kapcsolódik, egyúttal az A„ bejövő vonal megszakad.
Ezen megoldási módoknak számos hátrányuk van. Közös hátrányuk, hogy a beszédváltás manuálisan történik és az utasítás alatt a beszédváltót állandóan kézzel működtetni, pl. nyomógombot lenyomva kell tartani. Beszélgetés esetén a kapcsolót állandóan kapcsolgatni kell, különben a bejövő hang vagy egyáltalán, vagy csak igen erősen csillapítva hallható.
További hátránya ezen megoldásnak, hogy az utasító személynek nincs információja arról, hogy őt hallják-e egyáltalán (az állomás kikapcsolt, vagy csillapított állapotban van), ugyanis tőle a hangjel kimegy, de visszajelzése nincs. Hátránya még ennek a megoldásnak, hogy konferencia üzemben, azaz amikor egy időben több állomás van összekapcsolva, nem használható, mivel ehhez egy időben több gombot kell benyomnia, és a válaszoló félnek is ugyanennyi gombot kéne működtetnie és ugyanakkor fennáll a többi, előzőekben ismertetett, hátrány is. Kezelési nehézséget jelent az is, hogy az utasító személy kartávolságnál messzebb nem távolodhat el a készüléktől, illetve, ha előre beprogramozta, úgy csak kifelé tud kapcsolatot teremteni, visszafelé információ nem érkezik, vagy a hang erősen csillapított lesz.
Tanulmányukkal a duplex utasítók előzőkben ismertetett hátrányait kívánjuk kiküszöbölni, olymódon, hogy automatikussá tesszük a beszédváltást, biztosítjuk az azonnali utasítás kiadást, és utasítás fogadást, ugyanakkor megakadályozzuk a vonalon keresztül az akusztikus összegerjedést.
Találmányunk tehát kapcsolási elrendezés automatikus duplex utasítóhoz, amely η + 1 állomást tartalmaz, ahol mindegyik állomás a többi állomáshoz egy-egy bejövő vonallal és egy-egy kimenő vonallal kapcsolódik és mindegyik állomásban a bejövő vonalak egy első gyűjtősínre kapcsolódnak, amely első gyűjtősin hangszóró erősítőn keresztül hangszóróhoz, míg az állomás mikrofonja mikrofon erősítőn keresztül n darab beszédkapcsoló mindegyikének egyik kimenő érintkezője egyik pólusához kapcsolódik, amely kimenő érintkezők másik pólusai a kimenő vonalakhoz csatlakoznak. A találmány lényege abban van, hogy mindegyik állomáson a beszédkapcsolók mindegyike egy bejövő érintkezővel is rendelkezik, amelynek egyik pólusa egy második gyűjtősínre, másik pólusa a megfelelő bejövő vonalra csatlakozik és a mikrofon erősítő, valamint a beszédkapcsoló kimenő érintkezőinek közösített pontjai közé vezérelt beszédváltó van kapcsolva, amelynek vezérlő bemenete a második gyűjtősinhez csatlakozik.
A vezérelt beszédváltóban bemenő kapocs és kimenő kapocs egy vezérelhető analóg kapcsoló bemenete, illetve kimenete és vezérelt beszédváltó vezérlő bemenete egy szintfigyelő áramkör bemenete, ennek kimenete egy beállítható bekapcsolási időállandóval és kikapcsolási időállandóval rendelkező kapcsoló vezérlő áramkör bemenetére, ennek kime-2187 533 nete pedig az analóg kapcsoló vezérlő bemenetére kapcsolódik. A találmány szerinti megoldásnál a mikrofon erősítő és a vezérelt beszédváltó közé zajzár van csatlakoztatva, és a zajzár valamint a vezérelt beszédváltó kikapcsolási időállandói eltérőek.
A találmányt az ábrák alapján ismertetjük részletesen, ahol az 1. ábra a duplex utasító egy ismert megoldását,
2. ábra a duplex utasító másik ismert megoldását,
3. ábra a duplex utasító találmány szerinti megoldását,
4. ábra az alkalmazott vezérelt beszédváltó egy lehetséges kiviteli alakját mutatja.
Amint az a 3. ábrán látható az M mikrofon az ME mikrofon erősítőn, a ZZ zajzárón keresztül, a BV vezérelt beszédváltó be bemenő kapcsára csatlakozik. A BV vezérelt beszédváltó működését a BJ beszédjelző mutatja. A BV vezérelt beszédváltó ki kimenete a K,...Kn beszédkapcsolók - amelyek egyúttal állomás választó kapcsolók is -, a1...an kimenő érintkezőinek közösített pontjára csatlakozik, amely a,...a„ kimenő érintkezők a Bj...Bn kimenő vonalakhoz csatlakoznak.
Az Aj.. ,An bejövő vonalak egyrészt a GYS, első gyűjtősínre, másrészt a K,...Kn beszédkapcsolók b,...bn bejövő érintkezőin keresztül a GYS2 második gyűjtősínre csatlakoznak. Az A,...A„ bejövő vonalakhoz csatlakoznak még az AJ,...AJn hívásjelzők. A GYS, első gyűjtősín a P hangerőszabályzón a HE hangszóró erősítőn keresztül a H hangszóróra, a GYS2 második gyűjtősín pedig a BV vezérelt beszédváltó V vezérlő bemenetére csatlakozik.
A BV vezérelt beszédváltó belső felépítését a 4. ábra mutatja. A hangút a be bemenő kapcson a KA analóg kapcsolón keresztül a ki kimenő kapocshoz vezet. A V vezérlő bemenet egy S szintfigyelő áramkörre csatlakozik, amelynek kimenete a KV időzített kapcsoló vezérlő áramkör bemenetére csatlakozik. A KV időzített kapcsoló vezérlő áramkör egy τ, beállítható bekapcsolási időállandóval és τ2 kíkapcsolási időállandóval rendelkezik. Ezen kikapcsolási időállandó eltér a ZZ zajzár kikapcsolási időállandójától.
Az A„ bejövő vonalról érkező utasítás beindítja a AJ„ hívásjelzőt és a GYS, első gyűjtősínen keresztül megszólaltatja a H hangszórót. Kimenő utasítás esetén az M mikrofon jele az ME mikrofon erősítőn a BV vezérelt beszédváltón és a benyomott K„ beszédkapcsoló an kimenő érintkezőjén keresztül a B„ kimenő vonalra jut. A BV vezérelt beszédváltót a GYS2 második gyűjtősinen megjelenő jel működteti, amely jelet akkor kap, ha a Kn beszédkapcsoló b„ bejövő érintkezője zárt állapotban van. A BV vezérelt beszédváltó működése olyan, hogy a benne lévő S szintfigyelő áramkör figyelési szintje alatt átereszti felette pedig lezárja a hangjelet a KA analóg kapcsoló segítségével. Látható tehát, hogy a Kn beszédkapcsolóval kiválasztott Bn kimenő vonal esetén az n-dik állomáson szólal meg a hangszóró és a válaszadás esetén a H hangszóró megszólalásává’ egyidejűleg a GYS2 második gyűjtősínen megjelenő jel letiltja a BV vezérelt beszédváltó segítségével az M mikrofon jelét, így a jelűt megszakításával kiküszöbölődik az alacsony vonalon történő akusztikus gerjedés lehetősége. A bekapcsolt Kn beszédkapcsoló esetén a két állomás között a párbeszéd lefolytatható minden további manuális kibe kapcsolgatás nélkül és minden esetben a hangszóró a maximális szinten szólal meg. Eközben egy további állomásról kezdeményezett utasítások azonnal ugyancsak a maximális szinten szólalnak meg a hangszóróban.
Abban az esetben, ha egy időben több beszédkapcsolót kapcsolunk be, úgy az M mikrofon jele mindegyik állomásra eljut és ott működteti a hangszórókat. Bekapcsolva ott is a megfelelő beszédkapcsolókat, konferencia kapcsolat alakulhat ki, az összegerjedés veszélye nélkül, mivel a mindenkor előbb megszólaló által kiadott hangjel letiltja a többi állomás mikrofonjának jelútját és mindaddig míg beszél, a jelút nyitva marad. A BV vezérelt beszédváltóban lévő KV időzített kapcsoló vezérlő áramkör τ, bekapcsolási, illetve τ2 kikapcsolási időállandójának az a szerepe, hogy a beszélő lélegzetvételi szüneteit megkülönböztesse a tényleges beszéd megszűntétől.
A ZZ zajzár felépítése hasonló a BV vezérelt beszédváltóéhoz, csupán figyelési szintje kb. 10 dBlel alacsonyabb és kikapcsolási időállandója 1-7. sec., míg a beszédváltó kikapcsolási ideje 0,2-0,4 secundum.
Látható tehát, hogy találmányunk szerinti kapcsolási elrendezés biztosítja a duplex utasító gerjedés mentes működését, lehetővé teszi új szolgáltatásai ént a konferencia üzemmódot, ugyanakkor kezelése bizonyos szempontokból egyszerűbb, mivel nera kívánja meg az állandó ottartózkodást, sőt távvezérlés esetén az utasító az adott helyiségben mozogva is kiadhatja utasításait, illetőleg kétoldalú beszélgetést folytathat.

Claims (5)

1. Kapcsolási elrendezés automatikus duplex utasítóhoz, előnyösen rádió, televízió, filmstúdiók részére, amely utasító η +1 állomást tartalmaz, ahol mindegyik állomás a többi állomáshoz egyegy bejövő vonallal és egy-egy kimenő vonallal kapcsolódik és mindegyik állomásban a bejövő vonalak egy első gyűjtősínre kapcsolódnak, amely első gyűjtősín hangszóróerősítőn keresztül hangszóróhoz, míg az állomás mikrofonja mikrofonerősítőn keresztül n darab beszédkapcsoló mindegyikén egyik kimenő érintkezőjének egyik pólusához kapcsolódik, amely kimenő érintkezők másik pólusai a kimenő vonalakhoz csatlakoznak, azzal jellemezve, hogy az állomáson a beszédkapcsolók (Kj, K2...Kn) mindegyike egy bejövő érintkezővel (bj, b2. .bn) is rendelkezik, amelynek egyik pólusa egy második gyűjtősínre (GYS2) másik pólusa a megfelelő bejövő vonalra (A,, A2...An) csatlakozik és a mikrofonerősítő (ME) valamint a beszédkapcsolók (K,, K2...Kn) kimenő érintkezőinek (aj, a2...an)
-3187 533 közösített pontja közé vezérelt beszédváltó (BV) van kapcsolva, amelynek vezérlő bemenete (V) a második gyűjtősínhez (GYS2) csatlakozik.
2. Az 1. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés azzal jellemezve, hogy a vezérelt beszédváltó (BV) bemenő kapcsa (be) és kimenő kapcsa (ki) vezérelhető analóg kapcsoló (KA) bemenetére, illetve kimenetére csatlakozik, a vezérelt beszédváltó (BV) vezérlő bemenete (V) szintfigyelő áramkör (S) bemenetére egyik kimenete egy beállítható bekapcso- 10 lási idő állandóval (tJ és kikapcsolási időállandóval (τ2) rendelkező időzített kapcsoló-vezérlő áramkör (KV) bemenetére, ennek kimenete pedig az analóg kapcsoló (KA) vezérlő bemenetére kapcsolódik.
3. A 2. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezvé, hogy az időzített kapcsolóvezérlő áramkör (KV) kimenetére beszédjelző, előnyösen jelzőlámpa, is kapcsolódik.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a mikrofon erősítő (ME) és vezérelt beszédváltó (BV) közé zajzár (ZZ) van csatlakoztatva.
5. A 4. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a zajzár (ZZ) és a vezérelt beszédváltó (BV) kikapcsolási időállandói eltérőek.
2 oldal rajz
HU239683A 1983-07-01 1983-07-01 Circuit arrangement to the automatic duplex command system, favourably for radio, television, film studios HU187533B (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU239683A HU187533B (en) 1983-07-01 1983-07-01 Circuit arrangement to the automatic duplex command system, favourably for radio, television, film studios
SU843719697A SU1386051A3 (ru) 1983-07-01 1984-04-10 Автоматическое переговорное устройство

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU239683A HU187533B (en) 1983-07-01 1983-07-01 Circuit arrangement to the automatic duplex command system, favourably for radio, television, film studios

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT34301A HUT34301A (en) 1985-02-28
HU187533B true HU187533B (en) 1986-01-28

Family

ID=10959139

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU239683A HU187533B (en) 1983-07-01 1983-07-01 Circuit arrangement to the automatic duplex command system, favourably for radio, television, film studios

Country Status (2)

Country Link
HU (1) HU187533B (hu)
SU (1) SU1386051A3 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT34301A (en) 1985-02-28
SU1386051A3 (ru) 1988-03-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3189690A (en) Two-way telephone systems with talk-listen switching
HU187533B (en) Circuit arrangement to the automatic duplex command system, favourably for radio, television, film studios
KR101843684B1 (ko) IoT를 이용한 모바일 PA 시스템
JPS6382156A (ja) 回線端末装置
US2269565A (en) Communication system
JP3654186B2 (ja) ワイヤレスインターホンシステム
JPS62289020A (ja) 拡声通話装置
JPS639237A (ja) 衛星回線を利用した会議通話方式
US10356247B2 (en) Enhancements for VoIP communications
JPS6218836A (ja) ハウリング抑圧回路
JPS63203097A (ja) テレビ会議システム
JPH06350486A (ja) 音響通信方式
SU1762420A1 (ru) Устройство оперативной диспетчерской св зи
US1998071A (en) Transmission control circuits in two-way signaling systems
JPH11261711A (ja) ハンズフリー通話装置,ハンズフリーインターホン装置およびハンズフリー電話装置
JPS622840Y2 (hu)
SU690530A1 (ru) Система телемеханики
JP2580697Y2 (ja) インターホン装置
JPH0353650A (ja) 音声会議装置
JPH02233053A (ja) オフトーク通信方式
JPS59111425A (ja) 会議電話装置
JPS60134548A (ja) 拡声電話装置
JPS60229560A (ja) 拡声装置付電話器
JPS63283243A (ja) 同報通信システム
JPH0345584B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee