HU187125B - Slope measuring equipment, preferably for measuring the longitudinal and transversal droop of public roads - Google Patents

Slope measuring equipment, preferably for measuring the longitudinal and transversal droop of public roads Download PDF

Info

Publication number
HU187125B
HU187125B HU82355A HU35582A HU187125B HU 187125 B HU187125 B HU 187125B HU 82355 A HU82355 A HU 82355A HU 35582 A HU35582 A HU 35582A HU 187125 B HU187125 B HU 187125B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
slope
transformer
windings
differential transformer
pendulum
Prior art date
Application number
HU82355A
Other languages
English (en)
Inventor
Laszlo Kaviak
Ferenc Pertz
Tamas Sztanek
Laszlo Venecei
Original Assignee
Elelmiszergazdasagi Mueszaki S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elelmiszergazdasagi Mueszaki S filed Critical Elelmiszergazdasagi Mueszaki S
Priority to HU82355A priority Critical patent/HU187125B/hu
Priority to AT83100872T priority patent/ATE33712T1/de
Priority to EP83100872A priority patent/EP0085924B1/de
Priority to DE8383100872T priority patent/DE3376355D1/de
Publication of HU187125B publication Critical patent/HU187125B/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01CMEASURING DISTANCES, LEVELS OR BEARINGS; SURVEYING; NAVIGATION; GYROSCOPIC INSTRUMENTS; PHOTOGRAMMETRY OR VIDEOGRAMMETRY
    • G01C9/00Measuring inclination, e.g. by clinometers, by levels
    • G01C9/02Details
    • G01C9/06Electric or photoelectric indication or reading means

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Radar, Positioning & Navigation (AREA)
  • Remote Sensing (AREA)
  • Road Repair (AREA)
  • Measurement Of Length, Angles, Or The Like Using Electric Or Magnetic Means (AREA)
  • Length Measuring Devices With Unspecified Measuring Means (AREA)

Description

A találmány tárgya lejtésmérő készülék, amely főleg közutak hossz-, illetve keresztirányú esésének, az útpályaivek dőlésének mérésére, de emellett sínpályák, tartószerkezetek, terek, műtárgyak, vagy panelek szerelés közbeni bemérésére is alkalmazható.
Műtárgyak, utak, vasutak és terek esésviszonyainak (lejtésviszonyainak) a meghatározását jelenleg szintezéssel végzik. Ehhez két-három személy hosszméréseket végez mérőszalaggal, majd két személy a kimért távolságú pontok szintkülönbségét optikai eszközzel végzett mérések sorozatával határozza meg. Ezekből az adatokból azután számítással állapítják meg az esés (lejtés) százalékos mértéket. A szintezés tehát helyszíni adatfelvételből és irodai adatfeldolgozásból áll. Az utóbbi években ugyan születtek javaslatok az optikai eszközök tökéletesítésére (például lézer-technika), a lejtésmérés egészét tekintve azonban az továbbra is időigényes es nagyszámú személyzetet igénylő, balesetveszélyes munka maradt.
Ismert továbbá az 1 462 324 sz. brit szabadalmi leírásból olyan lejtésszabályzó szerkezet, amely lassú mozgású, legfeljebb 10 km/h haladási sebességű munkagépek munkavégző szervének helyzetszabályzására való. Ennél klasszikusnak tekinthető differenciál-transzformátort alkalmaznak, ahol a primer tekercsek váltakozó feszültség-forrással, a szekunder tekercsek pedig fázisérzékeny egyenirányítóval vannak kapcsolatban. A primer és szekunder tekercsek közötti résben a lejtésmérés irányába elfordítható, nem-mágnesezhető anyagú fémlap helyezkedik el. A fázisérzékeny detektor kimenőjele a fémlap elmozdulásának megfelelően változik. Ez a fémlap tengely körül elfordíthatóan van ágyazva, és gyűrűhöz van rögzítve. A fémlapon a forgástengely alatt excentrikusán ellensúly van rögzítve, amely az elfordulni képes gyűrűhöz rögzített fémlapot igyekszik vízszintes alaphelyzetbe visszatéríteni.
A fenti megoldás hiányossága, hogy kizárólag lassú mozgású gépeken és legfeljebb ±2-3%-os vízszintestől való eltérés szabályzására alkalmazható, tehát közutak hossz- illetve keresztirányú esésének méréséhez alig jöhetnek szóba. További hiányossága, hogy ennél induláskor nincs csillapítás. Minél nagyobb az elmozdulás, annál nagyobb a fékező hatás, ami azonban mindig késve jelentkezik, következésképpen meghamisítja a mérési eredményt.
Ismeretes továbbá, hogy a közúthálózat közlekedéstechnikai szempontból történő időszakonkénti vizsgálatához, illetve ellenőrzéséhez viszonylag rövid idő alatt igen nagyszámú mérésre van szükség, ami az ismert megoldásokkal nem teljesíthető.
A találmánnyal célunk a fenti hiányosságok kiküszöbölése, azaz olyan lejtésmérő készülék létrehozása, amellyel nagyszámú mérés egyszerűen és gyorsan, viszonylag kis ráfordítással elvégezhető.
A kitűzött feladat megoldásához olyan lejtésmérő készülékből indultunk ki, amelynek differenciáltranszformátorral felszerelt lejtésérzékelő egysége van, ahol a differenciál-transzformátor primer tekercsei váltakozó jelet adó egységgel, szekunder tekercsei pedig fázisérzékeny egyenirányítón ke2 resztül kijelzővel vannak kapcsolatban, továbbá a primer és szekunder tekercsek közötti résben a lejtésmérés irányában elfordítható, nem mágnesezhető anyagú fémlap helyezkedik el. Ezt a találmány szerint azzal fejlesztettük tovább, hogy a nemmágnesezhető anyagú fémlap felfüggesztett, körcikk alakú ingaként van kialakítva, továbbá a differenciál-transzformátor primer tekercseit a váltakozó jelet adó egységként további transzformátor egyik tekercse táplálja, a szekunder tekercsei viszont e transzformátor további tekercseivel vannak kapcsolatban, továbbá a lejtésérzékelő egységben a transzformátor tekercsei tranzisztorokkal együtt az inga elmozdulásával arányos villamos jelet átalakító transzvertert képeznek, továbbá a differenciáltranszformátor szekunder tekercseinek kimenetén csúcsdetektorként működő tranzisztorok vannak, amelyek a transzformátor tekercseivel szinkronizáló kapcsolatban vannak.
Célszerű az olyan kivitel, amelynél a lejtésérzékelő egység és a kijelző közé elektromos erősítő és átalakító van iktatva. Ezáltal a százalékos kijelzéshez közvetlen eredményt kapunk, másrészt a mérési pontosság fokozható.
A találmány szerinti lejtésmérő készülék előnyös példakénti kiviteli alakja kombinálható közös feszültségstabilizált tápegységre kötött elektronikus távolságmérővel.
Igen gyors és hatékony mérés végezhető a találmány szerinti megoldás olyan kivitelével, amely gépjárművön, vagy hasonló, járókerekeken menesztheti) eszközön van elrendezve. A távolságmérő villamos jeladója például a járókerékről vezérelhető.
A találmányt részletesebben a rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti megoldás példakénti kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon:
az 1. ábra a találmány szerinti lejtésmérő készülék egyik alkalmazási lehetőségét perspektivikus képben szemlélteti;
a 2. ábra az 1. ábra szerinti lejtésmérő készülék blokkvázlata;
a 3. ábra a 2. ábra szerinti megoldás villamos kapcsolási vázlata, távolságmérővel kiegészítve.
Az 1. ábrán a találmány szerinti lejtésmérő készüléket egészében 10 hivatkozási számmal jelöltük, amely 11 gerendán úgy van rögzítve, hogy az itt fel nem tüntetett ingájának lengéssíkja a 11 gerenda hosszvonalába essék. A 11 gerenda 12 nyíl irányában 13 mankókerekeken meneszthető. A 13 mankókerekek a 11 gerenda két végén támasztják alá, ezek egymástól való távolsága a jelen esetben
2,5 méter. A 11 gerenda 14 és 15 karokon át 16 személygépkocsi mellső részéhez csuklósán kapcsolódik.
A 2. ábrán a találmány szerinti lejtésmérő 10 készülék példakénti kiviteli alakjának blokkvázlata látható, ez villamos lejtésérzékelő 17 egységből, 18 erősítőből és átalakítóból, 20 kijelzőből, és önmagában ismert, feszültségstabilizált 21 tápegységből áll.
A találmány szerint a lejtésérzékelő 17 egységnek DT differenciál-transzformátora van, amelynek magja a lejtésmérés síkjában lengethetően felfüggesztett 22 ingaként van kiképezve. (A 22 ingát a
187 125
3. ábrán vázlatosan felülnézetben tüntettük fel.) A 22 inga eleve kijelöli a függőleges síkot, illetve az arra merőleges vízszintes síkot, így a vízszintestől mért eltérés (pl. lejtés) értéke azonos az ingának a függőlegestől való eltérésével. Ennek meghatározása történik a DT differenciár-trÁpiszformátorral, amelynek Tr2, Tr3, Tr4 és Trstekercseiben a magként szereplő 22 inga mindenkori helyzete a függőlegestől való eltéréssel arányos villamos jeleket hez létre. Ezek a villamos jelek á 18 erősítő és átalakítóban történt erősítésük és átalakításuk után digitális 20 kijelzőt vezérelnek, amelyről a lejtés számszerű és értelemszerű (+, illetve - ) értéke azonnal leolvasható.
A 3. ábrán a 17 lejtésérzékelő egység T, és T2 tranzisztora Trj transzformátor L2 és L3 tekercsével együtt transzvertert képez, amely a 22 inga elmozdulásával arányos villamos jelet ad. A 1% transzformátor Lj tekercsében szinuszos váltófeszültség indukálódik, amely a DT differenciáltranszformátor primer oldali Tr2, Tr3 tekercseit táplálja. A DT differenciál-transzformátor Tr2 és Tr4, illetve Tr3 és Tr5 tekercsei közötti csatolást a lengő 22 inga változtatja. A csatolás változásával a szekunder oldali Tr4 és Tr5 tekercsekben a feszültség a 22 inga elmozdulásával lineárisan változik. (A Τη és DT transzformátorok stabil vasmagját vastag szaggatott vonallal jelöltük.)
A DT differenciál-transzformátor szekunder oldali Tr4 és Tr5 tekercseinek kimenetén lévő T3, illetve T4 tranzisztorok csúcsdetektorként (azaz csak meghatározott feszültség-jelérték fölött) működnek. Szinkronizálásukról a Tr, transzformátor L4 és Ls tekercsei gondoskodnak. A T3 és T4 tranzisztor kollektorán lévő C4, illetve C5 kondenzátor a rezonancia beállítására szolgál. R7 és R8 ellenállásokon a lejtési szögtől függően változó (azaz másmás) egyenfeszültség jelenik meg.
Ez az egyenfeszültség kerül a 18 erősítő és átalakító analóg IC! erősítőegységének mínusz bemenetére. Az IC, erősítőegység pozitív bemenete stabil 5 V-os feszültségen van, hasonlóképpen IC2 jelű A/D konverter lebegő bemenete is. Az IC, erősítőegység a feszültségjelet a szükséges értékre felerősíti, amely már megfelelő az IC2 jelű A/D konverter számára. A 18 erősítő és átalakító P, és P2 potenciométerekből és Rj0 ellenállásból álló egysége a nullhelyzet és a kalibráció beállítására való. A 20 kijelző önmagában ismert, folyadékkristályos digitális kijelző, amelyen a mért lejtés %-ban, tized pontossággal leolvasható. A mérési tartomány a jelen esetben mínusz 19,9%-tól plusz 19,9%, amely a kísérleti tapasztalataink szerint bőven elegendő. (A 3. ábrán C-vel kondenzátorokat, R-el ellenállásokat, P-vel potenciométereket jelöltünk.)
Az áramellátást a jelen esetben a 16 személygépkocsi 12 V-os egyenfeszültsége biztosítja. A lejtésmérő 10 készülék belső tápfeszültségei 9V és 5V stabilizált egyenfeszültségek. Ezeket a 21 tápegység önmagában ismert IC3, IC4 és IC5 stabilizátora illetve analóg integrált áramkörei biztosítják. (3. ábra.)
Az ábrázolt példakénti kiviteli alak esetében a találmány szerinti lejtésmérő 10 készüléket 23 távolságmérövel kombináltuk, amelynek kapcsolási vázlata is a 3. ábrán látható. Ez 24 jeladókent a kereskedelemben „SZMT-34 néven ismeri kontaktus nélküli, mágnesvezérlésü Schmidl-triggerl tartalmaz. A 24 jeladó jele fázisfordítás után 1C„ elektronikus kapcsolót vezérel és ezen keresztül ismert 25 számítógép konstans összegzőjét működteti. A mérésnél egy impulzusnak meghatározott távolságérték felel meg, az alkalmazott 16 gépkocsi szerkezeti felépítésétől függően. Ennek az értéknek az állandóként való bevitele a 25 számítógépbe meghatározza a távolságmérés pontosságát. A jelen esetben a 24 jeladót a gépkocsi kilométeróraspirálja vezérli. A 25 számítógép digitális 26 kijelzővel van kapcsolatban, amely a mért távolságot méterben jelzi. A 23 távolságmérő 3 és 5 V-os tápfeszültségét ugyancsak a 21 tápegység biztosítja.
Az ábrázolt esetben a lejtésmérő 10 készülék DT differenciál-transzformátora a 22 ingával együtt 19 készülékházban, viszont az elektromos 18 erősítő és átalakító, a 20 kijelző, a 21 tápegység és a 23 távolságmérő a gépkocsi műszerfalán van elrendezve, és 27 kábelen át van egymással összekötve.
A találmány szerinti lejtésmérő 10 készülék nullázását egy előzetesen ellenőrzött vízszintes felületre állva végezzük el. Legfőbb előnye, hogy nem tartalmaz optikai egységet és szükségtelenné teszi a szokásos adatfelvétel fáradságos, balesetveszélyes és időrabló műveleteit, azaz elektromos úton igen nagyszámú mérés elvégzésére alkalmas rövid idő alatt. A mérés termelékenysége legalább tízszerese az ismert megoldásokénak, amihez mindössze egyetlen kezelő, maga a gépkocsivezető szükséges. További előnye, hogy a lejtés számszerű és értelemszerű értéke közvetlenül jelenik meg a 20 kijelzőn, így utólagos számításokra nincs szükség. A javasolt megoldással az időjárási viszonyoktól függetlenül, folyamatos méréseket végezhetünk.
Az ábrázolt távolságmérővel kombinált kiviteli alak járulékos előnye, hogy például autópályán mintegy 15-20 km/órás sebességgel haladva számszerűen azonnal leolvasható a 20 kijelzőn az. útszelvény lejtése 0,1%-os pontossággal, a 26 kijelzőn pedig a vizsgált hely tetszőleges szelvénytől mért méter pontosságú távolsága.
Természetesen a találmány szerinti lejtésmérő 10 készüléknek más kivitele is lehetséges. Például, ha a közelítő lejtésmérési pontosság is elegendő, akkor a 10 készülék a gépkocsiban is elrendezhető. Ilyenkor a 11 gerendára nincs szükség, továbbá, olyan kivitel is lehetséges, amelynél a lejtésmérő készülék kézzel mozgatható, kerekeken guruló önálló célműszerként van kialakítva. Ez esetben külön akkumulátorról kell gondoskodni.

Claims (4)

Szabadalmi igénypontok
1. Lejtésmérő készülék főleg közutak hossz- illetve keresztirányú esésének mérésére, amelynek differenciál-transzformátorral ellátott lejtésérzékelő egysége van, ahol a differenciál-transzformátor primer tekercsei váltakozó jelet adó egységgel, szekunder tekercsei pedig fázisérzékeny egyenirányítón keresztül kijelzővel vannak kapcsolatban, továbbá a differenciál-transzformátor primer és szekunder
187 125 tekercsei közötti résben a lejtésmérés irányában elfordítható, nem-mágnesezhető anyagú fémlap helyezkedik el, azzal jellemezve, hogy a nem-mágnesezhetö anyagú fémlap felfüggesztett körcikk-alakú ingaként (22) van kialakítva, továbbá a differenciál-transzformátor (DT) primer tekercseit (Tr2, Tr3) a váltakozó jelet adó egységként további transzformátor (Tr,) egyik tekercse (L,) táplálja, a szekunder tekercsei (Tr4, Tr5) viszont a transzformátor (Tr,) további tekercseivel (L2, L4, illetve L3, L5) vannak kapcsolatban, továbbá a lejtésérzékelő egységben (17) a transzformátor (Tr,) tekercsei (L2, L3) tranzisztorokkal (T,, T2) együtt az inga (22) elmozdulásával arányos villamos jelet átalakító transzvertert képeznek, továbbá a differenciáltranszformátor (DT) szekunder tekercseinek (Tr4, Tr5) kimenetén csúcsdetektorként szolgáló tranzisztorok (T3, T4) vannak, amelyek a transzformátor (Tr,) tekercseivel (L4, Ls) szinkronizáló kapcsolatban vannak.
2. Az 1. igénypont szerinti lejtésmérő készülék, azzal jellemezve, hogy a lejtésérzékelő egység (17) 5 és a kijelző (20) közé elektromos erősítő és átalakító (18) van iktatva.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti lejtésmérő készülék, azzal jellemezve, hogy elektronikus távolságmérővel (23) van kombinálva, és ezek közös 10 feszültségstabilizált tápegységgel (21) vannak kapcsolatban,
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti lejtésmérő készülék, azzal jellemezve, hogy gépjárműben (16) vagy hasonló járókerekeken meneszthető 5 eszközön van elrendezve, ahol előnyösen a távolságmérő (23) villamos jeladója (24) a járókerékről vezérelhetően van kiképezve.
HU82355A 1982-02-05 1982-02-05 Slope measuring equipment, preferably for measuring the longitudinal and transversal droop of public roads HU187125B (en)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU82355A HU187125B (en) 1982-02-05 1982-02-05 Slope measuring equipment, preferably for measuring the longitudinal and transversal droop of public roads
AT83100872T ATE33712T1 (de) 1982-02-05 1983-01-31 Messgeraet, insbesondere zum messen der fahrbahnneigung in laengs- und querrichtung.
EP83100872A EP0085924B1 (de) 1982-02-05 1983-01-31 Messgerät, insbesondere zum Messen der Fahrbahnneigung in Längs- und Querrichtung
DE8383100872T DE3376355D1 (en) 1982-02-05 1983-01-31 Measuring apparatus, in particular for measuring transversal and longitudinal inclinations of a road surface

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU82355A HU187125B (en) 1982-02-05 1982-02-05 Slope measuring equipment, preferably for measuring the longitudinal and transversal droop of public roads

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU187125B true HU187125B (en) 1985-11-28

Family

ID=10949220

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU82355A HU187125B (en) 1982-02-05 1982-02-05 Slope measuring equipment, preferably for measuring the longitudinal and transversal droop of public roads

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0085924B1 (hu)
AT (1) ATE33712T1 (hu)
DE (1) DE3376355D1 (hu)
HU (1) HU187125B (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3667537D1 (de) * 1986-09-11 1990-01-18 Schenck Auto Service Geraete Verfahren zur genauen nachlaufspreizung und sturz an kraftfahrzeugen.
SE502855C2 (sv) * 1990-12-12 1996-01-29 Rst Sweden Ab Förfarande och anordning för mätning av markytors kurvatur och lutning

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3797124A (en) * 1972-04-21 1974-03-19 Caterpillar Tractor Co Ground profile reader
US4083237A (en) * 1977-02-22 1978-04-11 Fischer & Porter Co. Differential reluctance motion detector

Also Published As

Publication number Publication date
ATE33712T1 (de) 1988-05-15
DE3376355D1 (en) 1988-05-26
EP0085924A2 (de) 1983-08-17
EP0085924B1 (de) 1988-04-20
EP0085924A3 (en) 1985-10-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU658852B2 (en) A method and an apparatus for measuring curvature and crossfall of ground surfaces
DE69210930T2 (de) Positionsbestimmungsverfahren
US5930904A (en) Catenary system measurement apparatus and method
US4531300A (en) Electronic inclination gauge with acceleration compensation
US7251899B2 (en) Prism pole
US5331276A (en) Apparatus for passively measuring the velocity of a ferrous vehicle along a path of travel
EP0163719A1 (en) Apparatus for measuring the lateral inclination of a supporting surface by means of a vehicle drivable thereon
EP0496517A1 (en) Method of calculating scale factor of gyro
US7142952B2 (en) Method and apparatus for pavement cross-slope measurement
HU187125B (en) Slope measuring equipment, preferably for measuring the longitudinal and transversal droop of public roads
JP2803963B2 (ja) トロリ線の高さ・偏位測定方法
CN106676985A (zh) 铁路桥梁偏心距测量辅助装置
JP2003099886A (ja) 高感度磁気センサ装置及び交通量計測装置
RU2002206C1 (ru) Дальномер
KR100270923B1 (ko) 차량감지장치
JP3383852B2 (ja) レベル用標尺
JP2022035535A (ja) 路面形状モニタリングシステム
CN106289469B (zh) 对动态车辆进行测重的方法和动态车辆测重系统
SU1744466A1 (ru) Устройство дл измерени углов наклона объекта
JPH03801Y2 (hu)
JPS609697Y2 (ja) 連続式誘導液面計
JPH03802Y2 (hu)
SU415621A1 (hu)
JP3200636B2 (ja) マップメータ
JPH08278338A (ja) 電界強度測定装置