HU186685B - Eljárás füstölt broiler csirke nagyüzemi előállítására - Google Patents

Eljárás füstölt broiler csirke nagyüzemi előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU186685B
HU186685B HU132583A HU132583A HU186685B HU 186685 B HU186685 B HU 186685B HU 132583 A HU132583 A HU 132583A HU 132583 A HU132583 A HU 132583A HU 186685 B HU186685 B HU 186685B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
minutes
chickens
temperature
smoking
smoked
Prior art date
Application number
HU132583A
Other languages
English (en)
Inventor
Ferenc Baron
Gyoergy Ignaczy
Original Assignee
Ferenc Baron
Gyoergy Ignaczy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ferenc Baron, Gyoergy Ignaczy filed Critical Ferenc Baron
Priority to HU132583A priority Critical patent/HU186685B/hu
Publication of HU186685B publication Critical patent/HU186685B/hu

Links

Landscapes

  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)

Abstract

Az eljárás lényege, hogy a belsőség- és aprólékmentes, hosszirányban kettévágott pácolt csirkéket füstölőtérbe helyezzük, a füstölési műveletet megindítjuk, és a teret 50—70 °C, előnyösen mintegy 60 °C hőmérsékletre hevítjük. A csirkéket — a füstölést tovább folytatva 40—80 percen, előnyösen mintegy 60 percen keresztül ezen a hőmérsékleten tartjuk, majd a hőmérsékletet 10-30 perces, előnyösen mintegy 15-20 perces idő tartam alatt fokozatosan 85-100°C, előnyösen mintegy 90-95 °C-ra növeljük, és a csirkéket — a füstölést tovrbb folytatva — 20—40 percen, előnyösen mintegy 25- 30 percen át ezen a hőmérsékleten tartjuk. Ezután a csirkéket tovább füstölve, azokat 30-60 perces, előnyösen mintegy 40-50 perces időtartamon keresztül lehűlni hagyjuk, ás — adott esetben — a füstölést a megkívánt termékszín eléréséig szükség szerint tovább foly- tatj rk.

Description

A találmány füstölt broiler csirke előállítására szolgáló eljárásra vonatkozik.
A nagyüzemi baromfitermelés világszerte dinamikusan fejlődik, az élelmiszergazdaság jelentős tényezője. Időről-időre azonban a termelő gazdaságok és a feldolgozó ipar egyaránt értékesítési gondokkal küzd. Nehézséget jelent az is, hogy a csirke feldolgozása, szállítása és forgalmazása feltétlenül hűtőláncot igényel, elterjedt tartósítási megoldás, illetve tartósított termék — legalábbis tömegcikk formájában - nem ismeretes, leszámítva a konzervárukat.
Ezzel szemben például a sertéshúst közismerten nagy tömegben tartósítják füstöléssel, és hozzák füstölt áruként (comb, sonka, tarja stb.) forgalomba. Első lépésben történik a sertéshús-darabok tulajdonképpeni füstölése, ami azonban önmagában nem elegendő; a füstölést hosszabb időtartamú főzésnek kell követni, egyrészt a hússzerkezet jellege, másrészt a húsdarabok nagy mérete miatt. A főzési műveletet gyors lehűtés követi, amit túlnyomórészt hideg vízzel hajtanak végre. A gyors hűtésre azért van szükség, mert eredményeként a termék - legalábbis részben - visszanyeri eredeti (a főzés előtti) állapotát, így tetszetősebbé, tehát jobban eladhatóvá válik. A gyors hűtés további célja a technológiai idő lerövidítése, továbbá a füstöléskor (a vízveszteség miatt) bekövetkezett súly veszteség csökkentése.
Esetenként - egyedi termékek gyanánt - megjelennek a piacokon füstölt libamellek, és folytak kísérletek pulykamell füstölt áruvá történő feldolgozására is. Problémát okoz a hús jellege: viszonylag száraz, vastag, ezért csak füstöléssel megfelelő minőség nem érhető el, a főzés a hús minőségét rontaná, ezért szalonnával való spékelés útján igyekeznek az áru minőségét javítani. A füstölést, hőkezelést egyébként a száraz, és viszonylag vastag hús miatt hosszú időn át (több óra), és magas hőmérsékleten (100 °C) kell folytatni, így az energiaigény viszonylag magas. További hátrányt jelent, hogy a pulykának és a libának csak a melle füstölhető; nagyipari feldolgozásnál gyakorlatilag megoldhatatlan problémát jelentene a többi testrész feldolgozásának a szükségessége, valamint a rendkívül nagy kézimunka-igény (bontás, válogatás, felfűzés, szalonnával való spékelés stb.). Mindezen okok miatt a liba- és pulykamell tömegtermékként a világpiacon nincs jelen.
A 329 962. számú osztrák szabadalmi leírásból tyúkok füstölésére szolgáló eljárás ismerhető meg. A feldarabolt tyúkokat 7—12 napon keresztül pácolják, a csirkedarabokat legalább egy napon át füstölik, majd kb. 1,6 att-os nyomáson 50-60 percen keresztül főzik. A füstölt-főtt tyúkdarabokat kihűlésük után csomagolják Ez az eljárás igen hosszadalmas, emellett munka- és energiaigényes.
Ismeretes, hogy különféle füstölt halfajtákat — különösen a tengermelléki országokban - régóta nagy menynyiségben Forgalmaznak. A hús jellege, a füstölés körülményei azonban a melegvérű állatokétól alapvetően eltérnek. Ezenkívül szinte halfajonként és országonként, illetve tájegységenként különböznek egymástól a különféle technológiák, amelyek részleteit az előállítók gyakran titokban tartják.
A találmány feladata, hogy olyan eljárást szolgáltasson, amelynek segítségével nagyüzemi módszerekkel, hatalmas tömegekben és rövid ciklusidők alatt termelhető broiler csirke ugyancsak nagyüzemi módszerekkel piacképes füstölt tömegáruvá dolgozható fel.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy a broiler csirke húsa elég laza, valamint egy félbevágott csirke elég vékony, végül a nyers hús megfelelően nedvdús ahhoz, hogy csak füstöléssel, vagyis közvetlen főzés és gyors (vizes) lehűtés nélkül kiváló minőségű füstölt termék legyen előállítható. A húsban levő nedvesség ugyanis csak a füstölési hőmérséklet hatására is megfelelően megpuhítja, mintegy közvetetten „megfőzi” a húst, amely így az e vonatkozásban is támasztott piaci követelményeket tökéletesen kielégíti.
E felismerés alapján a kitűzött feladatot a találmány értelmében olyan eljárás segítségével oldottuk meg, amelynek az a lényege, hogy a belsőség- és aprólékmentes, hosszirányban kettévágott pácolt csirkéket füstölőtérbe helyezzük, a füstölési műveletet megindítjuk, és a teret 50—70 °C, előnyösen mintegy 60 °C hőmérsékletre hevítjük; a csirkéket - a füstölést tovább folytatva - 40—80 percen, előnyösen mintegy 60 percen keresztül ezen a hőmérsékleten tartjuk, majd a hőmérsékletet 10-30 perces, előnyösen mintegy 15-20 perces időtartam alatt fokozatosan 85—100 °C, előnyösen mintegy 90—95 °C-ra növeljük, és a csirkéket - a füstölést tovább folytatva - 20-40 percen, előnyösen mintegy 25—30 percen át ezen a hőmérsékleten tartjuk, majd a csirkéket tovább füstölve azokat 30—60 perces, előnyösen mintegy 40—50 perces időtartamon keresztül lehűlni hagyjuk, és — adott esetben - a füstölést a megkívánt ternaékszín eléréséig szükség szerint tovább folytatjuk. Célszerű, ha a csirkéket 10—30%-os, előnyösen mintegy 15%-os NaCl oldatban 5-30°C, előnyösen mintegy 10—15 °C hőmérsékleten mintegy 10-14 órás időtartamon keresztül pácoljuk, de lehetőség van tömény konyhasó oldattal való pácolásra is, amelynek időtartama 1—2 óra. A pácolás időtartamát — a sóoidat töménységén kívül — elsősorban a csirkedarabok vastagsága befolyásolja: a nagyobb súlyú - vastagabb húsú csirkék pácolási ideje növekszik, sőt, a szokványosnál nagyobb méretű egyedeknél a pácolás hatékonyságát sóoldat befecskendezésével lehet célszerűen növelni. A pácolás rozsdamentes acél-, ill. műanyag kádakban történhet. Ügyelni kell a csirkéknek a páclében történő egyenletes elhelyezésére.
A füst-képzéshez kenrényfa-fűrészport használhatunk, az akácfa alkalmazása azonban a találmány megvalósításához nem javasolható. A füstölés hatékonysága ventilátorok üzemeltetésével fokozható. Egy további találmányi ismérv szerint a csirkéket - célszerűen rozsdamentes kampók segítségével - egymástól távközzel állványokra helyezve kocsikkal, vagy/és felsőpályás szállítószerkezettel juttatjuk a füstölőtérbe. A csirkék elhelyezése természetesen kötözéses módszerrel is történhet, ennek azonban meglehetősen magas a kézimunka-igénye.
A találmányt a továbbiakban példa kapcsán ismertetjük részletesen.
1,0-1,30 kg/.db egyed-élősúlyú broiler csirkéket vágunk le, megtisztítjuk, a belsőséget és az aprólékot eltávolítjuk. Az így kapott 600—900 g-os csirkéket hosszában kettévágjuk, és a páclébe - 15 %-os NaCl oldatba íelyezzük. A 12 °C hőmérsékletű páclében 14 órán keresztül tartjuk a csirke-darabokat.
A pácléből kivett fél-csirkékről a folyadékot lecsöpögíetjük, majd azokat rozsdamentes kampók segítségével - önmagában ismert — füstölőállványra helyezzük, ügyelve az egyenletes, és az egymástól megfelelő távköz::el történő elosztásra. A csirkedarabok nem érhetnek
186 685 egymáshoz, mert az a füstölés hatékonyságát nagymértékben rontaná.
A fél-csirkékkel megrakott állványokat füstölőszekrénybe helyezzük. A találmány szerinti eljárás foganatosításához alkalmasak a jelenleg ismert nagyüzemi füstölőberendezések, illetve a feladat betöltésére alkalmassá tehetők. Célszerű automatikával vezérelt füstölűszekrényckct használni. A füstölőszekrény ajtajainak zárása után megindítjuk a füstgenerátort, valamint a fűtőkészüléket, amely gyors gőzfejlesztő; a gőz a tcchnológiai folyamat során természetesen nem kerül a termékkel érintkezésbe. A szekrény belső terének hőmérsékletét fokozatosan kb. 60 °C-ra fűtjük fel, és a csirkéket mintegy 60 percen át ezen a hőmérsékleten tartjuk. Ez a művelet a technológia első hőkezeiési fázisa, amelynek i során a fél-csirkék felülete előbb leszárad, majd a hús saját nedvességének és a kb. 60 °C-os hőmérsékletnek együttes hatására — a saját párájában — puhulni kezd.
A lassú felfűtés és a viszonylag alacsony hőmérséklet azt eredményezi, hogy a félcsirkék belső részének a hő- 2 mérséklete — az ún. maghőmérséklet — is eléri a többi rész hőmérsékletét, a magrész is olyan mértékben, ahogy a külső részek, megpuhul, tehát a mag minősége is megfelelő lesz. Ha gyorsan magas hőmérsékletre hevítenénk fel a még nyers árut, felületi kéreg alakulna ki, és a mag 2 nem tudna megfelelően megpuhulni. A fenti első hőkezelési fázisban megindul a füsífelrakodás is, és a füstölőkamra páradússá válik.
Az említett, mintegy 60 perces hőntartási idő után kezdődik a második hőkezelési fázis, amelynek során 3 mintegy 15—20 perc alatt, a füstölőszekrény belső terének a hőmérsékletét fokozatosan 90-95 °C-ra emeljük, és — miközben a füstölés folyamatosan folytatódik — a füstölőszekrényben 20—30 percen keresztül ezt a megemelt hőmérsékletet tartjuk fenn. Ebben a második hő- 3 kezelési fázisban megy végbe az intenzív puhítás, és a termék ekkor a végleges puhaságát is elnyeri. A fokozatosságra és hőntartásra ebben az esetben is azért van szükség, mert hirtelen magas hőmérsékletre való felhevítés külső kéreg kialakulását eredményezhetné, és - hátra- 4 nyos módon - más lenne a külső részek és a magrész minősége.
Az említett 20-30 perces, 90—95 °C-on eszközölt hőntartást követően kezdődik a harmadik hőkezelési fázis, amelynek során a füstölőszekrény hőmérsékletét 4 - a füstölés fenntartása közben — fokozatosan, mintegy 40-45 perc alatt szobahőmérsékletre csökkentjük. Ha gyors hűtést alkalmaznánk, amint ez pl. a sertéshús füstölésénél szokásos, a felületi börréteg ráncosodnék, ami természetesen hátrányosan befolyásolná a végtermék E minőségét. A harmadik hőkezelési fázisban megy végbe egyébként az intenzív füstfelrakodás: a megpuliulási folyamat ekkorra ugyanis gyakorlatilag befejeződött, a hús szövetszerkezete fellazult, és ezt a füst jól át tudja járni, ami egyöntetű íz- és színhatást biztosít. r
Amennyiben szükséges, a csirkéket a harmadik hőkezelési fázis befejezése után is mindaddig a füstön tartjuk, ameddig a termék a megfelelő színt el nem éri.
A füstölési súlyveszteség kb. 13-17 %.
A lehűlt termékek pl. PVC-fóliával műanyagtálcán, ( vákuumrendszerrel csomagolhatok, és ilyen csomagokban forgaimazhatók.
A találmányhoz fűződő előnyös hatások a következők :
a? eljárás eredményeként eddig nem ismert új termék jön lítre, ami a piac felvevőképességét növeli, hozzájárul az értékesítési gondok feloldásához. Füstölt áruként csaknem az egész állat hasznosítható, feldolgozási vesztesége minimális, kb. azonos a grillcsirkéével, viszont előállításához lényegesen kevesebb energiára van szükség, mint a grillcsirke készítéséhez. Ebből következik, hogy előállítási költségei is alacsonyabbak, mint a grillcsirkéé. A technológia élőmunka-igénye minimális, beruházási költsége alacsony, a termék egész évben folyamatosan előállítható. A hőmérséklettől függően a füstölt csirke 3-4 héten át eltartható, ami a tárolását, szállítását és forg dmazását jelentősen megkönnyíti. Szállítása egyszeri. Minőségénél és jellegénél fogva az étkezési szokásokhoz illeszkedik, konyhakész termékként azonnal fogyasztható. Fagyasztott alapanyagból is készíthető, ami gyártástechnológiai szempontból rendkívül előnyös.
Λ találmány természetesen nem korlátozódik a fentiekben részletezett konkrét példára, hanem az igénypontok által definiált oltalmi körön belül számos módon megvalósítható.

Claims (6)

1. Eljárás füstölt broiler csirke nagyüzemi előállítására, amely eljárás során a belsőség- és aprólékmentes, hosszirányban kettévágott csirkéket pácoljuk és füstölőtérbe helyezzük, azzal jellemezve, hogy a füstölési művelet megkezdését követően a füstölőteret 50—70 °C, előnyösen mintegy 60 °C hőmérsékletre hevítjük; a csirkéket — a füstölést tovább folytatva - 40—80 percen, előnyösen mintegy 60 percen keresztül ezen a hőmérsékleten tartjuk, majd a hőmérsékletet 10—30 perces, elő nyösen mintegy 15—20 perces időtartam alatt fokozatosan 85-100 °C, előnyösen mintegy 90-95 °C-ra növeljük, és a csirkéket — a füstölést tovább folytatva 20 -40 percen, előnyösen mintegy 25—30 percen át ezen a hőmérsékleten tartjuk, majd a csirkéket tovább füstöké azokat 30-60 perces, előnyösen mintegy 40-50 peices időtartamon keresztül lehűlni hagyjuk, és - adott esetben - a füstölést a megkívánt termékszín eléréséig szükség szerint tovább folytatjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási mc dja, azzal jellemezve, hogy a csirkéket 10-30 %-os, előnyösen mintegy 15 %-os NaCl oldatban 5—30 °C, előnyösen mintegy 10—15 °C hőmérsékleten mintegy 10 -14 órás időtartamon keresztül pácoljuk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy a csirkéket tömény NaCloldatban 1-2 órán keresztül pácoljuk.
4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy a füstképizé:hez füstölőanyagként keniényfa-fűrészport használunk.
5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy a füstölés hatékonyságát ventilátorok üzemeltetésével fokozzuk.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy a csirkéket — célszerűen rozsdamentes kampók segítségével - egymástól távközzel állványokra helyezve kocsikkal, vagy/és felsőpályás szállítószcrkezettel juttatjuk a füstölőtérbe.
HU132583A 1983-04-15 1983-04-15 Eljárás füstölt broiler csirke nagyüzemi előállítására HU186685B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU132583A HU186685B (hu) 1983-04-15 1983-04-15 Eljárás füstölt broiler csirke nagyüzemi előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU132583A HU186685B (hu) 1983-04-15 1983-04-15 Eljárás füstölt broiler csirke nagyüzemi előállítására

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU186685B true HU186685B (hu) 1985-09-30

Family

ID=10953932

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU132583A HU186685B (hu) 1983-04-15 1983-04-15 Eljárás füstölt broiler csirke nagyüzemi előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU186685B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
GB2039710A (en) Cookable sliced meat products
KR870009663A (ko) 구운 생선용 용기
EP0278592A2 (en) Method for the treatment of fish and meat
UA71937C2 (en) Method of combined steam and microwave continuous cooking
US5431936A (en) System and tower for the continuous processing of proteinaceous products
US4344973A (en) Method for curing and smoking pork skins to condition them for rendering
Egbunike et al. Effects of processing upon the quality of Nigerian meat products
US3192056A (en) Diathermal treatment in the curing and smoking of meats
US3170797A (en) Continuous manufacture of small smoked sausages
JP2539653B2 (ja) 加熱殺菌処理を施す食品の原料として使用する魚介類及び肉類の製造法
HU186685B (hu) Eljárás füstölt broiler csirke nagyüzemi előállítására
US20040258812A1 (en) Method for processing mature chickens
JPS629286B2 (hu)
JPS63254964A (ja) 魚食肉の調理方法
JP6695563B2 (ja) 骨付き魚類加工品の製造方法
JPH0534940B2 (hu)
SU805977A1 (ru) Способ производства консервов изКАМбАлы
SU1321398A1 (ru) Способ приготовлени полуфабриката из крови убойных животных
JPH05244860A (ja) 保存食品の製造方法
CN114468235A (zh) 一种肉类食材料理包及其制备方法和应用
JPS59179031A (ja) 冷凍具の製造法
WO2002058485A2 (en) High temperature method for browning precooked, whole muscle meat products
JPS59135860A (ja) かきの漬物製造法
JPS61260831A (ja) 魚介類を原料とする液汁のない密封容器詰食品の製造方法
SU99805A1 (ru) Способ изготовлени консервов из колбасного фарша

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee