HU186384B - Synergetic phosphinothricine combinations - Google Patents

Synergetic phosphinothricine combinations Download PDF

Info

Publication number
HU186384B
HU186384B HU81523A HU52381A HU186384B HU 186384 B HU186384 B HU 186384B HU 81523 A HU81523 A HU 81523A HU 52381 A HU52381 A HU 52381A HU 186384 B HU186384 B HU 186384B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
phosphinothricin
salts
organic
priority
Prior art date
Application number
HU81523A
Other languages
English (en)
Inventor
Helmut Koecher
Klaus Bauer
Guenter Donn
Hermann Bieringer
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of HU186384B publication Critical patent/HU186384B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N57/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds
    • A01N57/18Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-carbon bonds
    • A01N57/20Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-carbon bonds containing acyclic or cycloaliphatic radicals

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

A találmány tárgya foszfinotricin-származékokat jó ammónium-származékokat vagy kelátképzőket tartalmazó szinergetikus hatású herbicid készítmény.
Az (I) képietű foszfinotricin típusú új herbicidek és levélfelvétellel és kontraszthatással rendelkeznek és minden botanikus osztályhoz tartozó gyomokat irtanak. Ezért alkalmasak a nem kívánt növények nem-szelektív irtására a mezőgazdasági kultúrterületeken és ipari létesítményeknél stb. (lásd a 2 717 440 számú NSZK-beli közrebocsátási irat).
A foszfinotricin típusú herbicidek évelő és nem évelő gyomok és fűszerü gyomok ellen is egyaránt hatásosak. Néhány gazdasági szempontból jelentős évelő gyomnövény például tarackbúza (Agropyron repens), csillagpázsit (Cynodon dactylon), tartós palkafélék és több éves kétszikű növények ellen azonban csak magas felhasználási mennyiségeknél lehet kielégítő hatást elérni.
Meglepően azt találtuk azonban, hogy ha a foszfinotricinhez és ennek származékaihoz bizonyos szerves és szervetlen vegyülettípusokat adunk, melyek önmagukban nem mutatnak herbicid hatást, akkor erős szinergetikus hatást érünk el, azaz az évelő és nem évelő gyomok elleni herbicid hatás lényegesen megnő.
A jelen találmány tárgya tehát olyan szinergetikus herbicid készítmények, melyek
A) (I) általános képietű foszfinotricin-származékokat —ezek savakkal vagy bázisokkal képezett sóit vagy foszfinotricil-alanil-alanint tartalmaznak kombinálva,
Β) (II) általános képietű szerves vagy szervetlen ammóniumsókkal — ahol R1, R2, R3 és R4 jelentése azonos vagy különböző és jelentésük hidrogénatom, vagy hidroxi-etií-csoport vagy X jelentése sav szervetlen vagy szerves anionja, n jelentése 1, 2, vagy 3 —, illetve a (II) általán os képietű sókat képező szabad bázisokkal vagy karbamiddal vagy
C) szervetlen vagy szerves kelátképzőkkel.
A foszfinotricin aszimmetrikus szénatomot tartalmaz és ezért a foszfinotricin és származékai is racemát vagy optikailag aktív enantiomerjei formájában is előfordulhatnak. A találmány szerint az enantiomerek közöl különösen az L-enantiomer előnyös.
A) Amfoter természetük alapján a foszfinotricin és észterei szervetlen és szerves bázisokkal és savakkal sókat képezhetnek, melyek a találmány szerinti készítményben ugyanúgy alkalmazhatók.
Különösen az alábbi kationekvivalenseket emeljük ki: Na+, K+, l/2Ca+ + , 1/2 Zn+ + , 1/2 Mg++, NH + , N+(CH3)4, H2N+(CH3)2, H2N+(C2H5)2, HN+(C2H5)3, H3N+CH3, H3N+C3H7(n), H3N+C4H9(n),
H2N+(C3H7-i)2, H3N+CH2CH2OH,
H2N+(CH2CH2OH)2, HN+(CH2CH2OH)3, (CH3)3N+CH2CH2OH, (CH3)2N+hch2ch2oh, CH3N+H2CH2CH2OH, (CH3)2N^HC12H25> valamint a guanidiniumion.
Erős bázisokkal a —COOH-csoport is ionizálódik, akkor például dinátrium- vagy dikáliumsók keletkeznek.
A savakkal történő sóképzéshez tetszés szerinti szervetlen és szerves savakat, pl. sósavat, hidrogén-bromidot, kénsavat, foszforsavat, salétromsavat vagy ecetsavat használhatunk.
A foszfinotricil-alanil-alanint leírták a Helv. Chim. Acta 55, 224 (1972) irodalmi helyen.
B) A B típusú vegyületeknél előnyösen ammóniumsókról van szó, a (II) általános képletben R1, R2, R3 és R4 jelentése hidrogénatom, azonban szóbajöhetnek különböző anionokat (lásd A) pont] tartalmazó szerves ammóniumbázisok sói is. Anionként különösen a következőket említhetjük meg: Cl-, Br-, SO2-, HSOy, PO’-, HPO2-, H2PO7, CHjCOO-, (COO-)!-, SCN-.
Különösen olyan vegyületek jöhetnek szóba, amelyek a növényekben ammóniumionok képződése közben metabolizálódnak. Ilyen vegyületek pl. a karbamid, az aszparaginsav és a glutaminsav.
A (II) képietű ammóniumsók helyett a sók alapjául szolgáló szabad bázisok, pl. trietil-amin vagy piperidin is alkalmazhatók foszfinotricin-észterrel, foszfinotricinsókkal vagy -peptídekkel kombinálva.
C) C típusú komplexképzőként használhatók pl. több-bázisú szerves savak, pl. oxálsav, borostyánkősav, borkősav, citromsav, nitrilo-triecetsav vagy etilén-diamino-tetraecetsav (EDTA) vagy ezek sói, továbbá vízoldható, különböző lánchosszúságú polifoszfátok (metafoszfátok, trifoszfátok), amelyeket a mosószeriparban alkalmaznak. Ilyen komplexképzők összefoglalva pl. O. A. Neumüller: Römpps Chemielexikon 7. kiadás. 1972. 545 és 2768. oldalán találhatók.
A B és C típusú vegyületeket az A típusú herbicidekkel egyenként vagy tetszőleges számban kombinálhatjuk. Az egyes komponensek keverési aránya a találmány szerinti kombinációkban tág határok között változhat. Szinergetikus hatást észlelünk már A: B (C) 4:1 arányánál, de még 1: 150 aránynál is. Gyakorlati okoknál fogva azonban a súlyarány 2: 1 és 1: 50, előnyösen 1: 1 és 1: 10 között választjuk meg.
A találmány szerinti keverékeket előállíthatjuk készítményként formálva, pl. nedvesíthető por vagy emulziókoncentrátumok formájában, melyeket azután szokott módon vízzel hígítva alkalmazunk, vagy ún. tankkeverékeket állítunk elő, melyeket úgy kapunk, hogy közvetlenül a felhasználás előtt a külön formált komponenseket együtt hígítjuk fel vízzel. A herbicideket és a szinergetikus hatású komponenseket permetlé, ill. vizes oldatok formájában külön is alkalmazhatjuk, és nem lényeges, hogy melyik komponenst alkalmazzuk először.
A hatóanyagkeverékekben az A típusú herbicidek felhasználási mennyiségei általában 0,10 és 5 kg/hektár között a B, ill. C komponensek felhasználási mennyiségei 0,025 és 30 kg/hektár között változnak, azaz a felhasználandó hatóanyagkombináció összmennyisége 0,125—35 kg/hektár között változik.
A találmány szerinti készítményeket a szokásos, a szakember számára ismert készítményformákban, pl. nedvesíthető porok, emulgeálható koncentrátumok vagy permetezhető oldatok formájában hozzák a kereskedelemben forgalomba. A formálható készítmények általában 2—95 súly% hatóanyagkombinációt tartalmaznak.
A nedvesíthető porok vízben egyenletesen diszpergálható készítmények, melyek a hatóanyagok mellett hígítószer vagy inért anyag mellett még nedvesítőszert, pl. poli(oxi-etil)-ezett alkil-fenolokat, alkil- vagy alkil-fenil-szulfonátokat és diszpergálószerként pl. ligninszulfonsavas nátriumot, dinaftil-metándiszulfonsavas nátriumot vagy oleoil-metil-taurinsavas nátriumot tartalmaznak.
Az emulgeálható koncentrátumokat úgy kapjuk, hogy a hatóanyagelegyet szerves oldószerben, pl. butanolban, ciklohexanonban, dimetil-formamidban, xilolban, vagy magas forráspontú aromás anyagokban fel3
-2186384 oldjuk és cmulgeálószert, pl. poli(oxi-etil)-ezett alkil-fenolt adunk hozzá.
A herbicid készítményeknél a kereskedelmi forgalomban levő formált készítmények hatóanyagkoncentrációja különböző lehet. A nedvesíthető poroknál a hatóanyagkoncentráció (herbicid+szinergista) pl. 10 és 95% között változhat, a maradék a fent megadott formálási segédanyagokból áll. Emulgeálható koncentrátumoknál a hatóanyagkoncentráció mintegy 10—80%. Porformájú készítmények legtöbbször 5—20% hatóanyagot, a permetezhető oldatok pedig 2—20% hatóanyagot tartalmaznak. A granulátumoknál a hatóanyagtartalom pl. attól függ, hogy a hatóanyag szilárd vagy folyékony halmazállapotú és hogy milyen granulálási segédanyagokat, töltőanyagokat stb. használunk. A kereskedelemben forgalomban levő koncentrátumok felhasználásához adott esetben hígításra van szükség, pl. a nedvesíthető porokat és az emulgeálható koncentrátumokat vízzel hígítjuk. A porformájú és granulált készítményeket, pl. a nedvesíthető porokat valamint a permetleveket felhasználás előtt már nem hígítjuk további nyersanyagokkal. A külső feltételeknek megfelelően pl. a hőmérséklet, nedvességtartalom stb. függvényében változhat a szükséges felhasználási mennyiség.
A találmány szerinti készítményeket szükség esetén más herbicidekkel, fungicidekkel és inszekticidekkel kombinálhatjuk. A találmány további részleteit az alábbi példákkal szemléltetjük.
1. példa éves gyomnövénymagokat, illetve többéves gyomnövények gyökértörzsdarabjait agyaggal töltött műanyagcserepekbe helyezzük és melegházban kedvező növekedési feltételek mellett tartjuk.
hét múlva a növények 3—4 levelet fejlesztenek ki. Ebben a stádiumban a kísérleti növényeket bepermetezzük a különböző mennyiségű herbieidet tartalmazó szerrel, vagy a herbicid és szinergista keverékét tartalmazó készítménnyel. Összehasonlítás céljából a tesztnövényeket a szinergista komponens vizes oldatával egyedül is kezeljük.
A herbicid és a szinergista keverékét tartalmazó készítményben csak a herbicid hatóanyag mennyisége változik, a szinergista komponens mennyisége mindig 12 kg/hektár. A herbieidet és a szinergistát külön-külön, vagy együtt tartalmazó szerből minden esetben hektáronként 600 litert permetezünk ki.
A permetezésre használt herbicid szert például az alábbi összetételű készítmény hígításával készítjük.
súly% foszfinotricin vagy foszfinotricinsó súly% nonil-fenil-poliglikol-éter 5 súly% glicerin súly% víz
A hígítást vízzel végezzük úgy, hogy a hektáronként 600 liter mennyiségben alkalmazott készítményekben a kísérleti eredményeket tartalmazó táblázatokban megadott mennyiségű herbicid hatóanyag legyen.
A kezelés után 3 héttel kiértékeljük a kezelt növények károsodási fokát a kezeletlen kontrollal összevetve.
Az 1. táblázatban található eredmények azt mutatják, hogy a szinergista egyedül a növényeket nem károsította, a teszt-herbiciddel kombinálva a herbicid hatás azonban lényegesen megnőtt.
Míg pl. az ecsetpázsit esetében 0,6 kg/hektár herbicidkoncentráció a növényeket 80%-osan károsította, addig további 12 kg/hektár szinergista adagolásával már 0,15 kg/hektár herbicidmennyiségnél elérhető az azonos károsodási fok.
Ki kell emelni azt a hatásnövekedést is, amelyet évelőgyomoknál, pl. Agropyron-nál (tarackbúza), Cyperusnál (savanyúfű) és Cynodon-nál (csillagpázsit) értünk el a szinergista hozzáadásával. Ezeknél a növényfajtáknál gazdaságilag különösen jelentős gyomokról van szó, melyeknek irtása különösen nehéz.
1. táblázat (Növénykárosodás %-ban)
Hatóanyag Adagolás hatóanyag, kg/hektár AVF ALM SÁL LOM ÉCG AGR CYE CND
Foszfinotricin-hidroklorid 0,6 75 80 100 95 90 32 65 65
(AH) 0,15 32 32 70 32 38
0,08 0 0 32 0 11
Ammóniumszulfát (Β I) 12,0 0 0 0 0 0 0 0 0
AII+BI 0,6+12,0 100 95 100 100 94 85 85 90
0,15 + 12,0 65 80 85 70 74
0,08 + 12,0 32 32 65 65 38
Rövidítések az 1—8. táblázathoz: AVF=Avena Flugh (hélazab) ALM=Alopecurus (ecsetpázsit) SÁL = Setaria (vadmuhar) LOM=Lolium (kurta perje) POA=Poa (perje)
SDS=Sida
ABT=Abutylon
ECG=Echinochloa (kakaslábfű) AGR=Agropyron (tarackbúza)
CYE=Cyperus (savanyúfű) CND-Cynodon (csillagpázsit) SRH=Sorghum
DIS=Digitaria (ujjasmuhar) COA=Convolvulus (aprószulák)
CRS=Chrysanthemum (vetési aranyvirág)
-3186384
2. példa 2. táblázat folytatása
Közönséges kakaslábfűmagokat agyagfölddel töltött műanyagcserepekbe vetünk el és a cserepeket melegházban tartjuk. 3 hét múlva, azaz 3—4 leveles stádium 5 elérése után a növényeket olyan oldatokkal permetezzük be, amelyek vagy csak herbicidet tartalmaznak, 1. pl.
1. példa, vagy szinergistával keverve különböző dózisú herbicid hatóanyagot tartalmaznak. A szinergista felhasználási mennyisége minden esetben 3,6 kg/hektár. 10 Összehasonlítás céljából olyan oldatot használunk, amely csak a szinergistát tartalmazza. A kezelés után 2 héttel kiértékeljük a növények károsodás! fokát, összehasonlításképpen a kezeletlen kontrollnövényeket használjuk. Az eredményeket százalékosan fejezzük ki. 15 A 2. táblázatban ábrázolt eredmények azt mutatják, hogy a szinergista önállóan a növényt nem károsította, a herbiciddel kombinálva azonban hatása a közönséges kakaslábfűvel szemben lényegesen megnőtt.
2. táblázat
Echinochloa károsodása (%-ban)
Hatóanyag Adagolás hatóanyag, kg/hektár ECG
foszfinotricin- 0,2 80
-ammóniumsó 0,1 50
(Alii) 0,05 40
0,025 5
Hatóanyag Adagolás hatóanyag, kg/hektár ECG
Ammónium-nitrát (B ID 3,6 0
A III+B II 0,2+3,6 90
0,1+3,6 80
0,05+3,6 65
0,025+3,6 40
3. példa
A 3. táblázatban felsorolt növényeket az 1. példában leírt feltételek mellett müanyagcserepekben magról neveljük és 3—4 leveles stádiumban 0,4,0,2, ill. 0,1 kg/hek20 tár foszfinotricin-monoammóniumsóval (A III), illetve foszfinotricinnel (A I) egyedül és szinergistával kombinálva kezeljük. 3 héttel az oldatok alkalmazása után a tesztnövények károsodási fokát kiértékeljük, a kezeletlen kontrolihoz viszonyítva és százalékosan fejez25 ziik ki.
A 3. táblázatból látható, hogy a vizsgált koncentrációkban a szinergisták önállóan nem fitotoxikusak. Ha azonban az anyagokat az A II, ill. A I herbicidekkel együtt alkalmazzuk, akkor ezek herbicid hatása minden koncentrációnál lényegesen megerősödik. Ez a váratlan szinergizmus lehetővé teszi a herbicid menynyiségének kb. a felére történő csökkentését.
3. táblázat
A kezeletlen kontrolihoz viszonyított károsodás foka
Hatóanyag Adagolás, kg/hektár AVF ALM LOM ECG AGR CND POA
Karbamid (Β III) 3 0 0 0 0 0 0
BI 6 0 0 0 0 0 0 0
Na-EDTA* (C I) 3 0 0 0 0 0 0
Foszfinotricin 0,4 45 40 63 0 0 30
(AI) 0,2 10 30 50 15
A III 0,4 45 30 35 94 13 10
0,2 15 5 23 90
0,1 10 0 15 10
A III+B III 0,4+3 45 48 60 100 25 10
0,2+3 30 40 30 98
0,1+3 20 0 25 45
A III+B I 0,4+6 80 75 80 100 65 50
0,2+6 45 65 68 100
0,1+6 20 20 33 99
A III+C I 0,4+3 55 73 68 100 35 20
0,2+3 45 38 43 99
0,1+3 20 20 23 88
AI+BI 0,4+6 83 75 93 65 55 45
0,2+6 25 55 88 30
* etiléndiamino-tetraecetsav-nátrium só.
-4186384
4. példa
A 4. táblázatban felsorolt növényeket az 1. példában megadott feltételek mellett neveljük és 3—4 leveles stádiumban vagy egyedül a herbicid komponenssel 1. 1. példa, illetve a szinergista komponenssel vagy a két komponens kombinációjával permetezzük be. A kiértékelést az alkalmazás után 3 héttel végezzük. Az eredményeket a 4. táblázatban foglaljuk össze.
A szinergisták az AIII foszfinotricin-ammóniumsóval elegyítve igen alacsony herbicid dózisnál is lényeges 5 gyomirtó hatást eredményeztek, mig önállóan alkalmazva a szinergistákat csak igen gyenge, fitotoxikus hatás jelentkezett.
4. táblázat Károsodás %-ban
Hatóanyag Adagolás hatóanyag, kg/hektár CYE SDS ECG SRH DIS
BI 6,0 0 0 0 0 0
Ammónium-klorid (Β IV) 4,8 0 0 0 0 0
Cl 3,0 0 0 5 0 0
Kálium-trifoszfát
(KPO3)3 (C II) 3,0 0 0 5 0 0
Alii 0,4 30
0,2 10 98 25 40 70
0,1 70 13 8 55
A III+B I 0,4+6 70
0,2+6 58 100 90 90 99
0,1+6 97 58 48 88
A III+B IV 0,4+4,8 55
0,2+4,8 50 100 70 70 98
0,1+4,8 98 30 35 68
A III+C I 0,4+3,0 60
0,2+3,0 50 100 90 83 80
0,1+3,0 90 68 55 65
A III+C II 0,4+3,0 60
0,2+3,0 35 100 80 80 100
0,1+3,0 80 60 48 88
5. példa
Az 5. táblázatban felsorolt növényeket az 1. példában leírt feltételek mellett neveljük és 3—4 leveles stádiumban vagy különböző foszfmotricinsókkal 1. pl. 1. példa, illetve ammónium-szulfáttal egyedül vagy egymással kombinálva permetezzük be. Az ammónium-szulfát adagja 6 kg/hektár. A foszfinotricinsókat különböző adagokban alkalmazzuk. A felhasznált vízmennyiség 45 400 liter/hektámak felel meg. Az alkalmazás után 3 héttel az eredményeket kiértékeljük. Az eredményeket az 5. táblázat tartalmazza. Látható, hogy az ammónium-szulfát önmagában nem mutat herbicid hatást, azonban a foszfinotricin alkáli-, alkáliföldfém és ammóniumsójával kombinálva ezek herbicid hatását egy és két csiralevelű gyomok, gyomfajtákkal szemben növeli.
Ammónium-szulfát hozzáadása nélkül általában kétszeres, részben akár négyszeres mennyiségű foszfoniumtricin-származékot kell használni, ha azonos herbicid hatást akarunk elérni, mint az ammónium-szulfát hozzáadása esetében.
6. példa
Többéves gyomok irtásánál minél hosszabban tartó hatás elérése a cél, azaz a föld alatti növényi részek (gyökértörzs, rizóma) kihajtásának elfojtása a lehető leghosszabb ideig.
A tarackbúza példáján megvizsgáltuk, hogy 4 kg/hektár ammónium-szulfát foszfinotricin-ammóniumsóhoz történő keverése hogyan hat a herbicid hatásának idő40 tartamára.
Ehhez tarackbúza palántákat műanyag vödrökben, homokos talajban, melegházi feltételek mellett nevelünk és 5—6 leveles stádiumban különböző adag foszfinotricin-ammóniumsóval egyedül (A III) 1. 1. példa, illetve 4 kg/hektár ammónium-szulfáttal (Β I) kombinálva permetezzük be (vízmennyiség 400 liter/hektár). A növényeket 4 hétig melegházban hagyjuk állni, majd a kezelt növények föld feletti növényi részeit valamint a kezeletlen kontrollnövényeket is levágjuk és az edényeket 50 további 7 hétig melegházban tartjuk.
Az idő leteltével az újra kihajtott leveleket levágjuk, 100 °C-on megszárítjuk és a levelek száraz tömegét meghatározzuk. Edényenként] megmérjük a levélszáraztömeget a kezelt növények esetében, és a kezeletlen kont55 rolledények levél szárazanyagtartalmára vonatkoztatva százalékosan kifejezzük. Az eredményeket a 6. táblázat tartalmazza.
A hatóanyag különböző adagolásánál a tarackbúza kihajtását ammónium-szulfát hozzáadásával lényegesen elnyomjuk. Az ammónium-szulfát önmagában semmilyen hatást nem mutat.
Az eredmények azt mutatják, hogy az ammónium-szulfát többéves növényeknél nyilvánvalóan erősíti a foszfinotricin szisztemikus hatását és ezáltal meghosszab65 bítja ennek a herbicidnek a tartós hatását.
-5186384
5. táblázat (Károsodás %-ban)
Hatóanyag Adagolás hatóanyag, kg/hektár AGR LOM CRS COA
Ammónium-szulfát (Β I) 6,0 0 0 0 0
Foszfinotricin-kálciumsó 0,8 75 75
(A IV) 0,4 43 47
0,2 33 30 53
0,1 37
A IV+B I 0,8+6,0 95 92
0,4+6,0 87 63
0,2+6,0 70 43 90
0,1+6,0 73
F oszfinotricin-monokálium 0,8 78 47
só (A V) 0,4 47 33
0,2 28 25 60
0,1 27
A V+BI 0,8+6,0 93 85
0,4+6,0 75 68
0,2+6,0 57 43 97
0,1+6,0 67
Foszfinotricin-dikálium só 0,8 60 57
(A VI) 0,4 43 37
0,2 30 27 47
0,1 37
A VI+B I 0,8+6,0 94 83
0,4+6,0 75 63
0,2+6,0 53 43 98
0,1+6,0 50
Foszfinotricin-mononátrium- 0,8 77 67
só (A VII) 0,4 50 43 85
0,2 33 30 43
0,1 23
A VII+B I 0,8+6,0 91 80
0,4+6,0 75 65 100
0,2+6,0 63 43 100
0,1+6,0 80
F oszfinotricin-ammónium- 0,8 87 68
só (A III) 0,4 73 43 98 53
0,2 43 30 40 33
0,1 20 27
A III+B I 0,8+6,0 96 93
0,4+6,0 82 73 100 95
0,2+6,0 75 43 100 70
0,1+6,0 53 47
6. táblázat
Búza tarack újrakihajtása 11 héttel a herbicid alkalmazása után. A kezelt növények újra kihajtott levéltömege a kezelt kontrollok levéltömegének százalékában
Hatóanyag Adagolás hatóanyag, kg/hektár Kontroll, %
A III 2,0 16
1,0 48
0,5 81
A III+B I 2,0+4,0 0,5
1.0+4,0 22
0,5+4,0 31
7. példa
Az 1. példában megadott módon növényeket nevelünk és 3—4 leveles stádiumban a 7. és 8. táblázatban megadott összetételű oldatokkal, 1. pl. 1. példa, permetezzük 55 be a növényeket. A felhasznált vízmennyiség 400 liter/hektár (a Β V, Β VI és Β VII szinergisták vizsgálatánál), illetve 200 liter/hektár vizet használunk a Β VIII vegyület vizsgálatánál.
Az alkalmazás után 4 héttel az eredményeket kiértékeljük. Amint a 7. és 8. táblázatból látható, az etanolaminsók, valamint a piperidin lényegesen fokozza a foszfinotricin-ammóniumsó herbicid hatását.
Azonos erős herbicid hatás eléréséhez gyakran elég a szinergista kombináció esetében a foszfinotricin-am-6186384 móniumsót fele mennyiségben használni, mint amikor a foszfinotricin-ammóniumsót egyedül alkalmazzuk. Önálló alkalmazásánál a szinergisták nem fitotoxikusak.
7. táblázat (Növénykárosodás %-ban)
Hatóanyag Adagolás hatóanyag, kg/hektár LOM ABT IPP
Monoetanolammó-
nium-acetát (Β V) 1,0 0 0 0
Dietanolammónium-
-acetát (Β VI) 1,0 0 0 0
Trietanolammónium-
-acetát (Β VII) 1,0 0 0 0
Foszfinotricin- 0,8 66 61
-ammóniumsó 0,4 20 86 50
(A III) 0,2 3 58 25
0,1 6
A ΙΠ+Β V 0,8 + 1,0 84 _ 85
0,4+1,0 43 99 80
0,2+1,0 9 90 28
0,1 + 1,0 65
A III+B VI 0,8 + 1,0 76 _ 92
0,4+1,0 53 100 77
0,2+1,0 18 99 30
0,1 + 1,0 73
A III+B VII 0,8 + 1,0 76 93
0,4+1,0 48 98 70
0,2+1,0 20 70 30
0,1 + 1,0 60
8. táblázat (Növénykárosodás %-ban)
Hatóanyag Adagolás hatóanyag, kg/hektár ALM LOM CRS
Piperidin (Β VIII) 2,0 0 0 0
Foszfinotricin- 0,8 65 55 100
-ammónium só 0,4 30 40 98
(A III) 0,2 25 25 85
A III+B VIII 0,8 + 1,0 70 70 100
0,4+1,0 45 45 100
0,2+1,0 40 40 95
8. példa
Az 1. példában leírtak szerint gyomokat neveltünk melegházban és 3—4 leveles állapotban csak az A VIII jelű L-foszfinotricin ammóniumsóval, illetve a D,L-foszfinotricil-L-alanil-L-alaninnal és (NH4)2SO4-val kombinálva kezeltük a növényeket. L. 1. példa. Három héttel a kezelés után a kezeletlen kontrolihoz képest ki25 értékeltük a károsodás! fokot.
A 9. táblázatban összeállított eredmények azt mutatják, hogy a szinergista ammóníum-szulfát önmagában nem károsította a növényeket. Az A VIII L-foszfino-tricinammóniumsó és az A IX D,L-foszfinotricil-L-ala30 nil-L-alanin herbicid hatását az ammónium-szulfát hozzáadása minden növényfajtánál fokozta. Míg az A VIII vegyület önmagában a legalacsonyabb 0,15 kg/ha hatóanyagmennyiségnél csak egy 53%-os átlagos hatást mutat, addig a 3,0 kg hatóanyag/ha ammónium-szulfát hozzáadásával azonos herbicid dózis átlagosan 92%-os hatásfokú. Az A IX-nél az ammónium-szulfát hatásfokozó effektus a 0,3 kg/ha hatóanyag-dózisnál különösen jelentős: a növénykárosító hatásfok a kombináció alkalmazásánál átlagosan 56%, ammónium-szulfát nélkül csak 13%.
9. táblázat (Növénykárosodás %)
Hatóanyag Dózis, kg/ha SIA AVF ALM ECO LOM
Kezeletlen 0 0 0 0 0
(NH4)2SO4 (Β I) 3,0 0 0 0 0 0
L-foszfinotricin-ammóniumsó 0,60 _ 99 94 95 91
(A VIII) 0,30 99 85 85 80
0,15 50 55 60 45
A VIII+B I 0,6+3,0 _ 100 98 100 93
0,3+3,0 100 97 100 87
0,15+3,0 99 93 99 75
D,L-foszfinotricil-L-alanil- 0,60 100 70 60 65 35
-L-alanin (A IX) 0,30 20 10 10 10 15
0,15 10 0 0 0 0
-7186384
9. táblázat folytatása
Hatóanyag Dózis, kg/ha SIA AVF ALM ECG LOM
A IX+B I 0,6+3,0 100 70 75 70 35
0,3+3,0 80 60 45 60 35
0,15+3,0 40 10 20 20 30
Rövidítések:
SIA = Sinapis (mustár.)
AVF = Avena (hélazab).
ALM = Alopecurus (szőrös disznóparéj). ECG =Echinochloa (kakaslábfű).
LOM = Lolium (kurta perje).
Formálási példák:
1. Nedvesíthető port kapunk, ha
7.1 súly% A I foszfinotricint
66,1 súly% Β I ammónium-szulfátot 20
24.8 súly% nonil-fenil-poliglikol-étert szílícium-dioxidon adszorbeálunk és 2 súly% szappanpehellyel elkeverünk.
2. További nedvesíthető porkészítményt kapunk az alábbi komponensek elkeverésével:
súly% A I súly% ammónium-szulfát (Β II)
12.8 súly% nonil-fenil-poli(glikol-éter) (szilícium-dioxidra adszorbeálva)
2.2 súly% szappanpehely
3. Folyékony készítmény összetétele:
5,4 súly% A I súly% Β I
7.2 súly% nonil-fenil-poliglikol-éter (szílícium-dioxidra adszorbeálva)
72,4 súly% víz

Claims (6)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Foszfinotricin-származékokat és ammóniumsószármazékokat vagy kelátképzőket tartalmazó szinergetikus hatású herbicid készítmény, azzal jellemezve, hogy 0,1—95 súly'% mennyiségben az A és B komponensek vonatkozásában 1 : 1—1 : 150 súlyarányban és az A és C komponensek vonatkozásában 1 : 5—1: 50 súlyarányban :
    A) (I) képletű foszfinotricint vagy ennek savakkal vagy bázisokkal képezett sóit vagy foszfinotricil-alanil-alanint,
    Β) (II) általános képletű szervetlen vagy szerves ammóniumsót — ahol R1, R2, R3 és R4 azonos vagy különböző hidrogénatom vagy hidroxi-etil-csoport,
    X jelentése szerves vagy szervetlen sav anionja, n jelentése 1,
  2. 2 vagy 3 — vagy a (ID általános képletű sókat 55 képező szabad bázist, vagy karbarnídot, vagy
    C) szervetlen vagy szerves kelátképző szereket — előnyösen etilén-diamino-tetraecetsavat vagy sóit vagy kálium-trifoszfátot tartalmaz, segédanyagokkal, előnyösen nedvesítőszerekkel, k ülönösen nonil-fenil-poliglikol-éterrel, ásványi hordozókkal, előflyösen szilícium-dioxiddal, adott esetben fagyásgátlószerekkel, előnyösen glicerinnel együtt. (Elsőbbsége: 1981. március 3.)
    25 2. Szinergetikus hatású foszfinotricin-származékokat és ammóniumsó-származékokat vagy kelátképzőket tartalmazó herbicid készítmény, azzal jellemezve, hogy 0,1—95 súly%, 1 : 1—1: 150 súlyarányban az A és B cs 1 : 5—1: 50 súlyarányban az A és C vonatkozásában:
    30 A) (I) képletű foszfinotricint, vagy ennek savakkal vagy bázisokkal képezett sóit és
    B) (ID általános képletű szervetlen vagy szerves ammóniumsót — ahol R1, R2, R3, R4 azonos vagy különböző hidrogénatom vagy hidroxi-etil-csoport, X jelen35 tése szerves vagy szervetlen sav anionja, n jelentése 1, 2 vagy 3, vagy karbarnídot vagy
    C) szervetlen vagy szerves kelátképző szereket — előnyösen etilén-diamino-tetraecetsavat vagy sóit vagy káiium-trifoszfátot tartalmaz, az 1. igénypontban meg40 adott segédanyagok mellett. (Elsőbbsége: 1980. március 4.)
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy A komponensként D,L-foszfinotricil-Lalanil-L-alanint tartalmaz. (Elsőbbsége: 1981. már45 cius 3.)
  4. 4. A 2. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy B komponensként ammónium-szulfátot tartalmaz. (Elsőbbsége: 1980. március 4.)
  5. 5. Az L, 3., 4. igénypontok szerinti készítmény, azzal 50 jellemezve, hogy az A és B készítmények súlyaránya 1: 1 és 1: 50 és az A és C készítmények súlyaránya 1 : 1— 1 : 50 között van. (Elsőbbsége: 1981. március 3.)
  6. 6. Az L, 3., 4. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az A és B, illetve az A és C készítmények súlyaránya 1:1 és 1: 10 között van. (Elsőbbsége: 1981. március 3.)
HU81523A 1980-03-04 1981-03-03 Synergetic phosphinothricine combinations HU186384B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19803008186 DE3008186A1 (de) 1980-03-04 1980-03-04 Synergistische kombinationen von phosphinothricin

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU186384B true HU186384B (en) 1985-07-29

Family

ID=6096186

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU81523A HU186384B (en) 1980-03-04 1981-03-03 Synergetic phosphinothricine combinations

Country Status (20)

Country Link
EP (1) EP0036106B1 (hu)
JP (1) JPS56135409A (hu)
AU (1) AU539256B2 (hu)
BR (1) BR8101233A (hu)
CA (1) CA1162071A (hu)
CS (1) CS221287B2 (hu)
DD (1) DD156892A5 (hu)
DE (2) DE3008186A1 (hu)
DK (1) DK95981A (hu)
ES (1) ES8201001A1 (hu)
GR (1) GR74156B (hu)
HU (1) HU186384B (hu)
IL (1) IL62241A0 (hu)
MA (1) MA19085A1 (hu)
NZ (1) NZ196380A (hu)
OA (1) OA06759A (hu)
PH (1) PH19742A (hu)
PL (1) PL229976A1 (hu)
PT (1) PT72607B (hu)
ZA (1) ZA811397B (hu)

Families Citing this family (50)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS58110510A (ja) * 1981-12-24 1983-07-01 Meiji Seika Kaisha Ltd 除草剤組成物
BR8600462A (pt) * 1986-02-04 1987-09-01 Monsanto Brasil Formulacao herbicida
US5491125A (en) * 1988-03-18 1996-02-13 Hoechst Aktiengesellschaft Liquid herbicidal formulations of glufosinate
DE3902884A1 (de) * 1989-02-01 1990-08-02 Riedel De Haen Ag Fluessige algizid wirkende zubereitung
DE3926800A1 (de) * 1989-08-14 1991-02-21 Hoechst Ag Wasserdispergierbare granulate zur anwendung im pflanzenschutz
US5364832A (en) * 1990-08-10 1994-11-15 Hoechst Aktiengesellschaft Water-dispersible granules comprising fenoxaprop-ethyl and/or fenchlorazole
EP0585210A1 (en) * 1992-08-24 1994-03-02 Monsanto Company Herbicidal compositions
ES2166774T3 (es) * 1993-02-26 2002-05-01 Zeon Corp Composicion promotora del crecimiento de plantas.
EP0685995B1 (en) 1993-12-28 1999-07-14 Kao Corporation Enhancer composition for agricultural chemicals and agricultural chemical composition
US5622911A (en) * 1994-02-14 1997-04-22 Kao Corporation Method for enhancing the efficacy of agricultural chemical with alkoxylated fatty acid amides
BR9507760A (pt) * 1994-06-02 1997-09-02 Kao Corp Aperfeiçoador de produtos quimicos agricolas composição aprefeiçoadora de produtos quimicos agricolas e processo para a prefeiçoar a eficácia dos produtos quimicos
US5849663A (en) * 1994-06-02 1998-12-15 Kao Corporation Enhancer for agricultural chemicals, enhancer composition for agricultural chemicals and method for enhancing the efficacy of agricultural chemical
CA2279617A1 (en) 1997-01-31 1998-08-06 Monsanto Company Process and compositions for enhancing reliability of exogenous chemical substances applied to plants
US20070082819A1 (en) * 2003-12-09 2007-04-12 Perry Richard B Agrochemical compositions
GB0328529D0 (en) * 2003-12-09 2004-01-14 Syngenta Ltd Agrochemical composition
DE102005059469A1 (de) 2005-12-13 2007-06-14 Bayer Cropscience Ag Insektizide Zusammensetzungen mit verbesserter Wirkung
DE102005059471A1 (de) 2005-12-13 2007-07-12 Bayer Cropscience Ag Herbizide Zusammensetzungen mit verbesserter Wirkung
DE102005059891A1 (de) 2005-12-15 2007-06-28 Bayer Cropscience Ag 3'-Alkoxy-spirocyclopentyl substituierte Tetram- und Tetronsäuren
DE102006007882A1 (de) 2006-02-21 2007-08-30 Bayer Cropscience Ag Cycloalkyl-phenylsubstituierte cyclische Ketoenole
DE102006018828A1 (de) 2006-04-22 2007-10-25 Bayer Cropscience Ag Alkoxyalkyl-substituierte cyclische Ketoenole
DE102006025874A1 (de) 2006-06-02 2007-12-06 Bayer Cropscience Ag Alkoxyalkyl-substituierte cyclische Ketoenole
DE102006050148A1 (de) 2006-10-25 2008-04-30 Bayer Cropscience Ag Trifluormethoxy-phenylsubstituierte Tetramsäure-Derivate
DE102006057037A1 (de) 2006-12-04 2008-06-05 Bayer Cropscience Ag cis-Alkoxyspirocyclische biphenylsubstituierte Tetramsäure-Derivate
DE102006057036A1 (de) 2006-12-04 2008-06-05 Bayer Cropscience Ag Biphenylsubstituierte spirocyclische Ketoenole
DE102007024575A1 (de) 2007-05-25 2008-11-27 Bayer Cropscience Ag Insektizide Zusammensetzungen von 2-Cyanobenzolsulfonamidverbindungen und ihrer isomeren Formen mit verbesserter Wirkung
EP2020413A1 (de) 2007-08-02 2009-02-04 Bayer CropScience AG Oxaspirocyclische-spiro-substituierte Tetram- und Tetronsäure-Derivate
EP2045240A1 (de) 2007-09-25 2009-04-08 Bayer CropScience AG Halogenalkoxyspirocyclische Tetram- und Tetronsäure-Derivate
EP2092824A1 (de) 2008-02-25 2009-08-26 Bayer CropScience AG Heterocyclyl-Pyrimidine
EP2103615A1 (de) 2008-03-19 2009-09-23 Bayer CropScience AG 4'4'-Dioxaspiro-spirocyclisch substituierte Tetramate
EP2123159A1 (de) 2008-05-21 2009-11-25 Bayer CropScience AG (1,2-Benzisothiazol-3-yl)(thio)carbamate und (1,2-Benzisothiazol-3-yl)(thio)oxamate und deren Oxidationsformen als Pestizide
US8367873B2 (en) 2008-10-10 2013-02-05 Bayer Cropscience Ag Phenyl-substituted bicyclooctane-1,3-dione derivatives
US8846946B2 (en) 2008-12-02 2014-09-30 Bayer Cropscience Ag Germinal alkoxy/alkylspirocyclic substituted tetramate derivatives
US8389443B2 (en) 2008-12-02 2013-03-05 Bayer Cropscience Ag Geminal alkoxy/alkylspirocyclic substituted tetramate derivatives
EP2196461A1 (de) 2008-12-15 2010-06-16 Bayer CropScience AG 4-Amino-1,2,3-benzoxathiazin-Derivate als Pestizide
PT2484676E (pt) 2008-12-18 2015-05-18 Bayer Cropscience Ag Amidas de ácido antranílico substituídas por tetrazol como pesticidas
EP2223598A1 (de) 2009-02-23 2010-09-01 Bayer CropScience AG Insektizide Zusammensetzungen mit verbesserter Wirkung
MX2011009188A (es) 2009-03-11 2011-09-26 Bayer Cropscience Ag Cetoenoles sustituidos con haloalquilmetilenoxi-fenilo.
EP2432785B1 (de) 2009-05-19 2014-10-15 Bayer CropScience AG Herbizide spiroheterocyclische tetronsäurederivate
ES2700996T3 (es) 2010-02-10 2019-02-20 Bayer Cropscience Ag Cetoenoles cíclicos sustituidos con bifenilo
ES2545113T3 (es) 2010-02-10 2015-09-08 Bayer Intellectual Property Gmbh Derivados de ácido tetrámico sustituidos de manera espiroheterocíclica
CN102939007B (zh) 2010-04-20 2015-09-02 拜耳知识产权有限责任公司 基于螺杂环取代的特特拉姆酸衍生物的具有改善活性的杀虫和/或除草组合物
MX2013000193A (es) 2010-06-29 2013-01-28 Bayer Ip Gmbh Composiciones insecticidas mejoradas que comprenden carbonilamidinas ciclicas.
AU2011325224A1 (en) 2010-11-02 2013-05-30 Bayer Intellectual Property Gmbh Phenyl-substituted bicyclooctane-1,3-dione-derivatives
WO2012110518A1 (de) 2011-02-17 2012-08-23 Bayer Pharma Aktiengesellschaft Substituierte 3-(biphenyl-3-yl)-8,8-difluor-4-hydroxy-1-azaspiro[4.5]dec-3-en-2-one zur therapie
EP2505061A1 (en) * 2011-03-30 2012-10-03 Rhodia Opérations New uses of choline chloride in agrochemical formulations
WO2012116960A1 (de) 2011-03-01 2012-09-07 Bayer Cropscience Ag 2-acyloxy-pyrrolin-4-one
WO2016001129A1 (de) 2014-07-01 2016-01-07 Bayer Cropscience Aktiengesellschaft Verbesserte insektizide zusammensetzungen
WO2019197619A1 (de) 2018-04-13 2019-10-17 Bayer Cropscience Aktiengesellschaft Suspensionskonzentrate auf ölbasis
JP2021521157A (ja) 2018-04-13 2021-08-26 バイエル・クロップサイエンス・アクチェンゲゼルシャフト 油性懸濁液濃縮物
CN109369712B (zh) * 2018-12-12 2019-10-29 浙江大学 一种用钙盐分离提纯草铵膦的方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3231509A (en) * 1964-06-11 1966-01-25 Betz Laboratories Slimicidal composition and method
DE2717440C2 (de) * 1976-05-17 1984-04-05 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Unkrautbekämpfung mit [(3-Amino-3-carboxy)-propyl-1]-methylphosphinsäure-Derivaten
GB2007976B (en) * 1977-11-08 1982-06-09 Meiji Seika Kaisha Herbicidal composition and herbicidal processes
JPS5484529A (en) * 1977-12-19 1979-07-05 Meiji Seika Kaisha Ltd Production of d,l-2-amino-4-methylphosphinobutyric acid
US4226610A (en) * 1978-04-15 1980-10-07 Meiji Selka Kaisha, Ltd. Herbicidal compounds, preparation thereof and herbicides containing the same
JPS557237A (en) * 1978-07-03 1980-01-19 Meiji Seika Kaisha Ltd Novel phosphorus-containing compound, its preparation, herbicide, agricultural and horticultural fungicide comprising it

Also Published As

Publication number Publication date
EP0036106A3 (en) 1981-09-30
DE3008186A1 (de) 1981-10-15
CA1162071A (en) 1984-02-14
AU6801881A (en) 1981-09-10
EP0036106B1 (de) 1983-09-28
AU539256B2 (en) 1984-09-20
PT72607A (en) 1981-04-01
IL62241A0 (en) 1981-05-20
EP0036106A2 (de) 1981-09-23
PT72607B (en) 1982-07-13
GR74156B (hu) 1984-06-06
ES499839A0 (es) 1981-12-16
PL229976A1 (hu) 1981-10-30
CS221287B2 (en) 1983-04-29
DE3160991D1 (en) 1983-11-03
DK95981A (da) 1981-09-05
BR8101233A (pt) 1981-09-08
ZA811397B (en) 1982-03-31
DD156892A5 (de) 1982-09-29
JPS56135409A (en) 1981-10-22
OA06759A (fr) 1982-06-30
PH19742A (en) 1986-06-23
MA19085A1 (fr) 1981-10-01
JPH0124125B2 (hu) 1989-05-10
NZ196380A (en) 1983-05-10
ES8201001A1 (es) 1981-12-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU186384B (en) Synergetic phosphinothricine combinations
FI88666C (fi) Fytoaktiva kompositioner i vaetskeform
JPS62148412A (ja) 有害微生物防除用組成物及びその使用方法
DE19836660A1 (de) Herbizide Mittel für tolerante oder resistente Sojakulturen
DE19836700A1 (de) Herbizide Mittel für tolerante oder resistente Getreidekulturen
DE19836726A1 (de) Herbizide Mittel für tolerante und resistente Rapskulturen
DE19836673A1 (de) Herbizide Mittel für tolerante oder resistente Zuckerrübenkulturen
EP0557308B2 (de) Synergistische herbizide mittel
RU2051585C1 (ru) Гербицидный синергетический состав и способ борьбы с сорняками
US4622060A (en) Herbicidal compositions and herbicidal processes
JPH1045516A (ja) 除草剤組成物
RO109419B1 (ro) Compozitie erbicida
RO109418B1 (ro) Compozitie ierbicida
AU614730B2 (en) Compositions including herbicidal combinations of the glyphosate type and the phenoxybenzoic type
CN112715571A (zh) 一种三元除草组合物及其应用
KR840001667B1 (ko) 포스피노트리신 조성물
US4612034A (en) Herbicidal formulation
RU1834635C (ru) Гербицидно-антидотна композици
PL180275B1 (pl) Srodek chwastobójczy PL PL PL
JPH0528202B2 (hu)
JPS6048906A (ja) 除草剤
SU1732804A3 (ru) Гербицидна композици
CA2318657E (en) Glyphosate formulations containing etheramine surfactants
JPS61218503A (ja) 除草剤組成物
JPS60260504A (ja) 除草用組成物

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee