HU185932B - Anti-corrosive preparation for systems used for trating gases with alkanolamino - Google Patents

Anti-corrosive preparation for systems used for trating gases with alkanolamino Download PDF

Info

Publication number
HU185932B
HU185932B HU811888A HU188881A HU185932B HU 185932 B HU185932 B HU 185932B HU 811888 A HU811888 A HU 811888A HU 188881 A HU188881 A HU 188881A HU 185932 B HU185932 B HU 185932B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acid
corrosion
vanadium
compound
nitrobenzoic acid
Prior art date
Application number
HU811888A
Other languages
English (en)
Inventor
Jon G Mccullough
Kenneth J Barr
Original Assignee
Union Carbide Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Union Carbide Corp filed Critical Union Carbide Corp
Publication of HU185932B publication Critical patent/HU185932B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C23COATING METALLIC MATERIAL; COATING MATERIAL WITH METALLIC MATERIAL; CHEMICAL SURFACE TREATMENT; DIFFUSION TREATMENT OF METALLIC MATERIAL; COATING BY VACUUM EVAPORATION, BY SPUTTERING, BY ION IMPLANTATION OR BY CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION, IN GENERAL; INHIBITING CORROSION OF METALLIC MATERIAL OR INCRUSTATION IN GENERAL
    • C23FNON-MECHANICAL REMOVAL OF METALLIC MATERIAL FROM SURFACE; INHIBITING CORROSION OF METALLIC MATERIAL OR INCRUSTATION IN GENERAL; MULTI-STEP PROCESSES FOR SURFACE TREATMENT OF METALLIC MATERIAL INVOLVING AT LEAST ONE PROCESS PROVIDED FOR IN CLASS C23 AND AT LEAST ONE PROCESS COVERED BY SUBCLASS C21D OR C22F OR CLASS C25
    • C23F11/00Inhibiting corrosion of metallic material by applying inhibitors to the surface in danger of corrosion or adding them to the corrosive agent
    • C23F11/06Inhibiting corrosion of metallic material by applying inhibitors to the surface in danger of corrosion or adding them to the corrosive agent in markedly alkaline liquids

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Preventing Corrosion Or Incrustation Of Metals (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Gas Separation By Absorption (AREA)

Description

A találmány tárgya korróziógátló készítmény gázok alkanol-aminos kezeléséhez használt rendszerekhez.
Különféle gázokból, így földgázból, füstgázból vagy szintézisgázból a savas gázokat, például a szén-dioxid, kén-hidrogén és a COS gázt általában vizes alkanol-amin oldattal végzett abszorpcióval távolítják el. Rendszerint a savas gázok eltávolítására a gázáramhoz képest ellenáramban vezetett
5-30 súly%-os alkanol-amin oldatot, például vizes mono-etanol-amin oldatot használnak, és az abszorpciót abszorpciós oszlopban hajtják végre. Maga a folyamat folyamatos és ciklusos, és magasabb hőmérsékleten megfordítható, mert a hőmérséklet emelésével a savas gázok deszorbeálódnak az alkanol-amin oldatból.
Ha a rendszer acél alkatrészeket tartalmaz, fennáll mind az általános, mind a helyi korrózió veszélye, Ez különösen forralok és hőcserélők esetében okoz problémát, ahol az acél forró, protonos állapotú alkanol-amin oldattal kerül érintkezésbe. A hövezető fémfelületek különösen súlyosan károsodnak. Korábbi vizsgálatok kiderítették, hogy bizonyos körülmények között korrozív termékek, így amino-ecetsav, glikolsav, oxálsav és hangyasav keletkeznek. E savak alkanol-amin sói különösen erősen megtámadják a vastartalmú fémeket. Ezenkívül a mono-etanol-amin karbonát-sója további termékekké, így N-(2-hidroxi-etil)-etilén-diaminná alakulhat, ami növeli az amin oldat acéllal szembeni korróziós hatását, különösen magas hőmérsékleten.
A korróziósebesség különböző módszerekkel csökkenthető. így (1) egy mellékágban elvezethetek a korrozív bomlástermékek, (2) növelhető a szerkezeti anyagok korrózióállósága, (3) javítható az eljárás körülményeinek ellenőrzése és kézbentartása, és (4) korróziógátló anyagok alkalmazhatók. Mind költségek, mind hatékonyság szempontjából az utóbbi lehetőség látszik a legkedvezőbbnek.
Az irodalomban különböző korróziógátló anyagokat ajánlottak savas gázok abszorpciójára használt közegeknek kitett fémek korróziójának gátlására. így például:
a 4 071 470 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint a fémekkel érintkező cirkuláltatott abszorpciós közeg korrodeáló hatásának csökkentésére egy mono-alkanol-amin és kén vagy egy szulfid, oxidálószer és réz vagy rézsó jelenlétében, 21—100 °C körüli hőmérsékleten, mintegy 0,1-20 órán keresztül végrehajtott reagáltatásából származó terméket adnak a közeghez; a reagáltatást addig végzik, amíg a kapott elegy víz hozzáadásakor ís stabil marad.
A 4 096 085 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás korróziógátolt vizes Nmetil-dietanol-amin vagy dietanol-amin oldatra vonatkozik, amely (1) egy amin vegyületet vagy az amin-vegyületek speciális csoportjába tartozó vegyületek elegyét tartalmazza, az oldatra számítva
10-2000 ppm mennyiségben, (2) 0-1000 ppm réz vagy réz-ionok keletkezésére vezető vegyület és (3) 0-1000 ppm kén vagy kénatomot szolgáltató vegyület kíséretében.
A 4 100 099 és a 4 100100 számú amerikai egye2 sült államokbeli szabadalmi leírások olyan savas gáz kondicionáló oldatokkal foglalkoznak, amelyek 1 súlyrész kvatemer piridinium-sót és körülbelül 0,01-10 súlyrész rövidszénláncú alkilén-poli-amint, egy megfelelő poli-alkilén-poli-amint vagy ezek elegyét tartalmazza, ahol az alkilén egységek 2-3 szénatomosak. A 4 100 100 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás egy kvaterner piridiniumsót és körülbelül 0,001-10 súlyrész tio-vegyületet és kis, de hatásos mennyiségű kobaltvegyületet tartalmazó kondicionáló oldatra vonatkozik. A tio-vegyület egy vízoldható tiocianát vagy egy szerves tio-amid és a kobalt egy oldott, kétvegyértékű kobalt-vegyület formájában van jelen.
A 4 141 119 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás olyan korróziógátló készítményt ismertet alkanol-amin oldatok hatásának kitett, vastartalmú fémek vagy ötvözetek védelmére, amely (a) rézion forrásként fém rezet, réz-szulfidot vagy rézsókat, (b) kénatom forrásként ként vagy hidrogén-szulfidot és/vagy COS gázt, és (c) egy oxidálószert tartalmaz, amely oldatban kénatomot és legalább bizonyos mennyiségű poliszulfidot hoz létre.
A felsoroltakon kívül két korróziógátló készítmény szerepel a 3 896 044 és a 3 808 140 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásokban.
A 3 896 044 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban olyan korróziógátló kompozíció szerepel, amely vizes alkanol-amin oldatot és egy nitrocsoporttal helyettesített aromás savak és nitrocsoporttal helyettesített savas sók közül kikerülő korróziógátlót tartalmaz, hatásos mennyiségben.
A 3 808 140 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás olyan korróziógátló készítményre vonatkozik, amely vizes alkanol-amin oldatból és egy ötvegyértékű vanádiumoí tartalmazó vanádium-vegyület és egy antimon-vegyület hatásos mennyiségéből áll.
A megadott irodalmi helyek egyike sem ismerteti azonban a találmány szerinti szinergetikus készítményt, amely egy - a nitrocsoporttal helyettesített aromás savak, nitrocsoporttal helyettesített fenolok vagy ezek sói közé tartozó szerves vegyület vagy 1,4-naftokinon vagy ezek elegye és bizonyos vanádium-vegyületek szinergetikus kombinációját tartalmazza, ahol a vanádium + 5 oxidációs állapotban van. A legközelebb eső, 3 808 140 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás ötvegyértékü vanádiumot tartalmazó vanádiumvegyületek és antimon-vegyületek kombinációjának korróziógátló sajátosságaival foglalkozik.
Azt találtuk, hogy a savas gázok eltávolítására használt vizes alkanol-amin oldatok korrodeáló hatásának kitett fémfelületek korróziója, különösen, ha a savas gázoknak legalább egy része hidrogén-szulfid, sikerrel gátolható olyan korróziógátló készítménnyel, amely bizonyos vanádium-vegyületek, ahol a vanádium + 5 oxidációs állapotban van, és egy - a nitrocsoporttal helyettesített aromás savak vagy nitrocsoporttal helyettesített fenolok és ezek sói közé tartozó - aromás vegyület vagy 1,4-2. 185 932
-naftokinon, vagy ezek szinergetikus kombinációjának hatásos mennyiségét tartalmazza.
A szerves vegyület előnyösen a következő vegyületek közül kerül ki: p-nitro-benzoesav, m-nitrobenzoesav, 3,5-dinitro-benzoesav, p-nitro-fenol, m-nitro-fenol, m-nitro-benzolszulfonsav, 1,4-naftakinon és ezek elegyei. A vanádium-vegyület és a szerves vegyület hatásos mennyisége a kombináció alkalmazása esetén egyaránt lényegesen alacsonyabb, mint akkor, ha külön-külön alkalmazzuk ezeket a vegyületeket. További kedvező hatásokat kapunk, ha a megadott vegyületek kombinációját nagyobb koncentrációban használjuk. Az itt leírt korróziógátló készítmények különösen hatásosak, ha vizes mono-etanol-amin oldatot használunk hidrogén-szulfid és szén-dioxid eltávolítására földgázból.
Azt találtuk, hogy annak ellenére, hogy sem a vanádium-vegyületek, sem a megadott szerves vegyületek nem nyújtanak védelmet egy bizonyos, hatásos mennyiség alatti koncentrációban, ha külön-külön kerülnek felhasználásra, e vegyületek kombinációja meglepő módon e külön-külön hatásos mennyiség alatti koncentrációban is megfelelő védettséget ad.
A találmány szerinti készítményekben a vanádium-vegyületek megválasztása nem kritikus, mert az előnyösen + 5 oxidációs állapotban lévő vanádium biztosítja a szokatlanul jelentős mértékű védelmet a szerves vegyületek társaságában. így például vanádium-vegyületként használhatók a következő vegyületek: V2O5, NaVO3, KVO3, NH4VO3, VOC13.
A találmány szerinti készítményekben a vanádium-vegyületekkel kombinálva alkalmazott szerves vegyületek lehetnek nitrocsoporttal helyettesített aromás savak, nitrocsoporttal helyettesített fenolok, ezek sói, 1,4-naftokinon vagy ezek elegyei. Előnyösek a következők: p-nitro-benzoesav, m-nitro-benzoesav, 3,5-dinitro-benzoesav, p-nitro-fenol, m-nitro-fenol, m-nitro-benzolszulfonsav, 1,4-naftokinon és ezek elegyei.
Egy adott készítmény esetében a gátló anyag koncentrációjának hatása általában monoton, azaz a gátló anyag nem nyújt korrózió elleni védettséget egy minimális koncentráció alatt, míg e koncentráció felett mindig véd a korrózió ellen. Ezt a kritikus koncentrációt minimális hatásos koncentrációnak (a következőkben m.h.k.) nevezzük. Egy adott korróziógátló anyag m.h.k. értékét egyszerűen úgy határozzuk meg, hogy az anyagot különböző koncentrációkban alkalmazva meghatározzuk azt a minimális koncentrációt, amely a korrózió elleni védelem biztosításához szükséges. Azt találtuk, hogy a vanádium-vegyületek és szerves vegyületek találmány szerinti kombinációja az egyes komponensek m.h.k. értéke alatti koncentrációban meglepően jobb korrózió elleni védelmet biztosít, mint az egyes komponensek külön-külön, ugyanabban a koncentrációban. További eredmény, hogy ha a vanádium-vegyülete(ke)t és szerves vegyülete(ke)t külön-külön meghatározott minimális hatásos mennyiségük feletti koncentrációban alkalmazzuk, a találmány szerinti készítmények további előnyökkel is rendelkeznek.
A vanádium-vegyületek és a szerves vegyületek koncentrációja körülbelül 0,01 mmól és 50 mmól között változhat. Az egy megadott vanádiumvegyület és szerves vegyület szinergetikus kombinációját általában olyan mennyiségben használjuk, hogy a vanádium-vegyület mintegy 0,01-1 mmól, a szerves vegyület mintegy 0,1-10 mmól mennyiségben legyen jelen, és előnyösen olyan mennyiségben, amely már biztosítja a kívánt korróziógátló hatást, ugyanakkor pedig mind a szerves vegyületet, mind a vanádium-vegyületet külön-külön hatásos koncentrációjuk alatti koncentrációban tartalmazza.
A találmány szerinti korróziógátló készítményekkel hatásosan csökkenthető a hidroxi-alkilrészben 2-4 szénatomos mono- és poli-alkanol-aminok korrodeáló hatása. Az ilyen alkanolaminok jellegzetes képviselői a mono-etanol-amin, a di-etanol-amin és a mono-izopropanol-amin.
A találmány szerinti korróziógátló készítményeket mono-etanol-amin/víz/szén-dioxid/hidrogén-szulfid rendszerekben vizsgáltuk, mert míg a vizes mono-etanol-amin oldatok nem korrózivak a vastartalmú fémekkel szemben, meglehetősen korróziwá válnak lágy acélokkal szemben, ha szén-dioxiddal és/vagy hidrogén-szulfiddal vannak telítve. Feltehetően elektrokémiai korrózióról van szó, ahol az anódos reakció olyan termékeket eredményez, mint vas-hidroxid, vas-karbonát, vas-szulfid és bizonyos komplexek.
Ha az alkanol-amin-oldat hidrogén-szulfid gázt tartalmaz, feltehetően számos kén keletkezéséhez vezető, komplex reakció zajlik le, és a kén az oldatban legalább részben poliszulfid formájában van jelen. Az alkanol-amin oldatokban jelenlévő kén szintén passzíváié hatást fejthet ki.
Egy adott korróziógátló anyag hatásosságát úgy vizsgáltuk, hogy mértük az inhibitort tartalmazó alkanol-amin oldat relatív korrodeáló sebességét, és mértük az acél potenciálját a kísérlet végén, hogy megállapítsuk, hogy az acél passzív vagy aktív volt. Egy adott alkanol-amin oldat esetében a realtiv korrodeáló sebesség az inhibitort tartalmazó alkanol amin oldat és az inhibitort nem tartalmazó alkanol-amin oldat által kiváltott korrózió sebességének hányadosa. A korrózió sebességét minden esetben úgy számítjuk ki, hogy meghatározzuk a fémminta súlyveszteségét egy adott idő elteltével. Ha a relatív korróziós sebesség nagyobb, mint 0,5 ±0,1, úgy tekintjük, hogy az inhibitor nem fejtett ki gátló hatást. Az acél potenciálját minden kísérlet végén mértük. Ha a potenciál 20 °C-on pozitívabb, mint — 500 mV, az acélt passzívnak tekintjük, ami azt jelenti, hogy az inhibitor védő hatást fejtett ki.
A hővezetési korróziós vizsgálatokat a következőképpen hajtottuk végre: Hidegen hengerelt lágyacélból készült, 8,89 cm átmérőjű és 8 mm vastagságú kör alakú kupont megtisztítottunk és lemértünk. A kupont ezután egy bór-szilikát üvegből készült korróziós cellába helyeztük úgy, hogy a cella alját ez a lap képezte. A korróziós cellát megtöltöttük 30 súly%-os, szén-dioxiddal telített mono-etanol-amin oldattal. A maradék levegőt szén-dioxiddal kihajtottuk a cellából. Az acélkupont a levegő hatására kialakult felületi passzív film elektrokémiai redukció útján történő eltávolí3
185 932 tásával aktiváltuk. Olyan esetben, ahol passzív acélkuponra van szükség, ezt a lépést el is hagyhatjuk. A korróziós cellába ezután a levegő kizárása mellett 30 súly%-os, hidrogén-szulfiddal telített mono-etanol-amin oldatot vezetünk. E minta térfogata körülbelül 25 térfogat% a kezdetben alkalmazott, szén-dioxiddal telített mono-etanol-amin oldatra számítva. (A hidrogén-szulfiddal telített mono-etanol-amin oldatot gondosan tisztított hidrogén-szulfidból készítettük, hogy kén, amely inhibitorként hathatna, biztosan ne legyen jelen.) Ezzel a módszerrel aktív acélt hoztunk létre 20 súly% hidrogén-szulfid és 80 súly% szén-dioxid elegyével telített 30 súly%-os mono-etanol-amin oldattal, levegő kizárása mellett, nehogy a hidrogén-szulfid kénné oxidálódjon. Ekkor az edény átöblítésére használt gázt szén-dioxidról 20 térfogat% hidrogén-szulfidot és 80 térfogat% szén-dioxidot tartalmazó gázelegyre cseréltük. Ezzel a korróziós cella készen áll arra, hogy a hideg aktív acél korróziójának gátlását figyeljük, vagy hogy anaerob módon bejuttassuk az inhibitort, és a cellát a kuponon keresztül a visszafolyatás hőmérsékletére melegítsük. Egy másik lehetőség, hogy a forró acélon tapasztalt gátló hatást úgy vizsgáljuk, hogy a cellát még a vizsgálni kívánt inhibitor bevezetése előtt a visszafolyatás hőmérsékletére melegítjük. A periódus végén a hidrogén-szulfid és szén-dioxid öblítő gázelegyet szén-dioxidra cseréljük, majd a cellát hagyjuk lehűlni. Ezután ismét megmérjük az acélkupon potenciálját. A kupon megtisztítása után kiszámítjuk a korróziós sebességet.
A fenti eljárást alkalmaztuk a következő, a találmány szerinti készítmények alkalmazásának szemléltetésére szolgáló példákban. Összehasonlító példákat is megadunk. Azt, hogy egy adott koncentráció esetén nem tapasztaltunk gátló hatást, az I és II táblázatban úgy jelöljük, hogy az inhibitor koncentrációját zárójelbe tesszük.
1-24. példák
Ezekben a példákban a találmány szerinti kotróziógátló készítményeket vizsgáljuk. Az 1-24. példák mindegyikében a korábban ismertetett módon, a forró aktív acélon, hidrogén-szulfid és szén-dioxid gázelegy alatt, 24 órán keresztül vizsgáltuk a korróziógátló hatást. A példákban a vanádiumot a szerves inhibitor hozzáadása előtt adagoltuk.
A nem-gátolt mono-etanol-amin/víz/szén-dioxid/hidrogén-szulfid oldatok korróziós sebességét határoztuk meg elsőként, huszonnégy acélkuponon végezve a kísérletet, korróziós inhibitor hozzáadása nélkül. Mindegyik kupon súlyvesztesége 0,2286 ± 0,0356 mm/év korróziós sebességnek felelt meg egy napi kísérlet után, és 0,1041 ± 0,0254 mm/év sebességnek nyolcnapos teszt után. Ezeket a korróziós sebességeket használtuk az I. és II. táblázatokban megadott korróziós sebességek kiszámításához. Ezek a korróziós sebességek azt mutatják, hogy a járulékos inhibitorok jelenlétét sikerült kizárni.
Az 1-47. példákban használt vanádium-vegyület vagy V2O5 vagy NaVO3 volt.
Az I. táblázatban olyan kísérletek adatait foglaltuk össze, amelyek során a találmány szerinti korróziógátló készítményeket olyan koncentrációban alkalmaztuk, amikor külön-külön egyik komponens sem adott volna védettséget. Az 1-7. példák igazolják, hogy a találmány szerinti készítményekkel elérhető korrózió elleni védelem lényegesen felülmúlja az egyes komponensek által nyújtott védelmet. Az 1-3. példák azt mutatják, hogy a vanádium (V) m.h.k. értéke 0,2 és 0,3 mmól között van, ha ezt forró aktív acélon önmagában használjuk. A 4-6. példák tanúsága szerint a p-nitro-benzoesav m.h.k. értéke forró aktív acélon körülbelül 0 és 20 mmól között van. A 7. példa a 0,1 mmól vanádiumot és 1,0 mmól p-nitro-benzoesavat tartalmazó kompozíció többlethatását mutatja forró aktív acélon. Hasonló eredményeket tapasztaltunk a 8-24. példákban, ahol a vanádiumot m-nitro-fenollal, m-nitro-benzolszulfonsawal, 1,4-naftokinonnal, p-nitro-fenollal, m-nitro-benzoesawal és 3,5-dinitro-benzoesawal kombináltuk.
1. táblázat
A példa száma Relatív Az acél korróziós potenciálsebesség ja (10) Vanádium koncent- ráció (mM) A szerves vegyület koncentrációja (mM) Szerves vegyület
I 0,35 49) 0,3 -
• 2 1,04 A 0,2) - -
3 1,19 A (0,1) - -
4 0,42 P 20 PNBA (2)
5 3,12 A (10) PNBA
6 1,58 A (4) PNBA
7 0,42 P 0,1 1,0 PNBA
8 1,65 A (20) MNP (3)
9 1,54 A (4) MNP
10 0,54 P 0,1 10
ll 6,96 A (20) MNBS (4)
12 0,42 P 0,1 10 MNBS
13 0,38 P 20 4NQ (5)
14 0,42 P 10 4NQ
15 1,38 A (4) 4NQ
16 0,42 P 0,1 2 4NQ
17 0,38 P 4 NP (6)
18 0,38 P 2 NP
19 2,19 A (1) NP
20 0,46 P 0,1 0,4 NP
21 0,31 P 20 MNBA (9)
22 5,88 A (10) MNBA
23 0,96 A (4) MNBA
24 0,50 P 0,1 4 MNBA
25 0,42 P 20 DNBA (8)
26 0,46 P 10 DNBA
27 0,38 P 4 DNBA
28 1,12 A (2) DNBA
29 0,46 A (1) DNBA
30 0,77 A (0,4) DNBA
31 0,38 P 0,1 I DNBA
(1) A zárójelbe tett számok azt jelentik, hogy az inhibitor az adott koncentrációban nem ad védettséget.
(2) p-nitro-benzoesav (3) m-nitro-fenol (4) m-nitro-benzolszulfonsav (5) 1,4-naftakinon (6) p-nitro-fenol (7) rfi-nitro-benzoesav (8) 3,5-dinitro-benzoesav (9) A fém potenciálját nem mértük (10) A = aktív, P = passzív.
185 932
32-47. példák
Ezekben a példákban a vanádium és a p-nitro-benzoesav gátló hatását vizsgáltuk a korábbiakban ismertetett általános eljárással, azzal a különbséggel, hogy a kísérletet 8 napon keresztül, azaz 192 óráig folytattuk.
A II. táblázat adatai jól szemléltetik a vanádium és p-nitro-benzoesav kombinációjával elért védőhatást. Ezenkívül a II. táblázat azt mutatja, hogy az egyes komponensek külön-külön még akkor sem adnak védettséget, ha a készítményben használt koncentrációjukat meghaladó koncentrációban alkalmazzuk őket.
A II. táblázatban megadott eredmények azt mutatják, hogy a vanádium és p-nitro-benzoesav kombinációja jó védelmet biztosít, ha a vanádium koncentrációja körülbelül 0,02 mmól és 0,25 mmól között van, és a p-nitro-benzoesav koncentrációja körülbelül 0,6-8,0 mmól.
II. táblázat
ÍA példa száma Relatív korróziós sebesség Az acél potenciálja Vanádium (V) (mM) p-nitro- benzoesav (nM)
32 0,17 P 1,0
33 0,17 P 0,5 -
34 1,06 A (0,2) -
35 0,68 A (0,1) -
36 0,20 P - 20
37 0,18 P 10
38 1,64 A - (5)
39 2,11 A - (2)
40 0,23 P 0,1 5
41 0,20 P 0,02 5
42 0,12 P 0,05 2
43 0,16 0,1 1
44 0,06 P 0,02 1
45(1) 0,95 A (0,05) (0,5)
46(1) 0,88 A (0,1) (0,2)
47(1) 0,86 A 0,02) 0,2
(1) A 45-47. példák azt mutatják, hogy az inhibitorból a minimális gátló mennyiségét kell alkalmazni.

Claims (6)

1. Vizes alkanol-amin alapú oldatok savas gázok abszorpció útján való eltávolítására, azzaljellemez5 ve, hogy a vizes alkanol-amin oldat korróziós inhibitorként 0,01-1 mmól mennyiségű legalább egy, + 5 oxidációs állapotú vanádium vegyület és egy 0,1-10 mmól mennyiségű nitrocsoporttal szubsztituált aromás sav vagy fenol, vagy ezek sói közé 10 tartozó - szerves vegyület vagy 1,4-naftokinon, illetve ezek elegyének keverékét tartalmazza.
2 Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a szerves vegyület p-nitro-benzoésav, m-nitro-benzoesav, 3,5-dinitro-benzoesav, p-nitro15 -fenol, m-nitro-fenol, m-nitro-benzolszulfonsav,
1,4-naftokinon vagy ezek elegye.
3 Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy vanádium-vegyületként a következő vegyületeket vagy ezek keverékét tartalmazza:
20 V2O5, NaVO3,Na3VO4, KVO3, NH4V03, VOC13.
4. A 2. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy szerves vegyületként p-nitro-benzoesavat tartalmaz.
5. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti készítmény, 25 azzal jellemezve, hogy a szerves vegyületet és a vanádium-vegyületet egyaránt külön-külön mért minimális hatásos koncentrációja alatti mennyiségben tartalmazza.
6. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jel30 lemezve, hogy 0,02-0,25 mmól + 5 oxidációs állapotú vanádium-vegyületet és 0,6-8,0 mmól p-nitro-benzoesavat tartalmaz.
HU811888A 1980-06-30 1981-06-29 Anti-corrosive preparation for systems used for trating gases with alkanolamino HU185932B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US16397580A 1980-06-30 1980-06-30

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU185932B true HU185932B (en) 1985-04-28

Family

ID=22592441

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU811888A HU185932B (en) 1980-06-30 1981-06-29 Anti-corrosive preparation for systems used for trating gases with alkanolamino

Country Status (20)

Country Link
EP (1) EP0043525B1 (hu)
JP (1) JPS604272B2 (hu)
AR (1) AR228276A1 (hu)
AT (1) ATE10293T1 (hu)
AU (1) AU542053B2 (hu)
BR (1) BR8104104A (hu)
CA (1) CA1158852A (hu)
CS (1) CS242870B2 (hu)
DE (1) DE3167178D1 (hu)
ES (1) ES503481A0 (hu)
GR (1) GR75712B (hu)
HU (1) HU185932B (hu)
IN (1) IN154625B (hu)
MX (1) MX161784A (hu)
NO (1) NO163537C (hu)
NZ (1) NZ197575A (hu)
PH (1) PH16622A (hu)
PL (2) PL130311B1 (hu)
RO (1) RO81354B (hu)
ZA (1) ZA814278B (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS60180877U (ja) * 1984-05-14 1985-11-30 新潟ビ−.エス.アンド.ビ−.セイフテイ.システムズ株式会社 溶接形破裂板の保持構造
JPS6254696U (hu) * 1985-09-24 1987-04-04
JPH02119192U (hu) * 1989-03-13 1990-09-26
JPH02122691U (hu) * 1989-03-15 1990-10-08
AR010696A1 (es) 1996-12-12 2000-06-28 Sasol Tech Pty Ltd Un metodo para la eliminacion del dioxido de carbono de un gas de proceso
FR2994861B1 (fr) 2012-08-30 2014-08-22 IFP Energies Nouvelles Procede d'absorption de composes acides contenus dans un effluent gazeux au moyen d'une solution aqueuse a base d'amine

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3808140A (en) * 1970-07-13 1974-04-30 B Mago Antimony-vanadium corrosion inhibitors for alkanolamine gas treating system
US3896044A (en) * 1971-11-22 1975-07-22 Union Carbide Corp Nitro-substituted aromatic acid corrosion inhibitors for alkanolamine gas treating system
US3959170A (en) * 1971-11-22 1976-05-25 Union Carbide Corporation Corrosion inhibitors for alkanolamine gas treating system
US3951844A (en) * 1974-04-29 1976-04-20 Union Carbide Corporation Corrosion inhibition of aqueous potassium carbonate gas treating systems

Also Published As

Publication number Publication date
DE3167178D1 (en) 1984-12-20
EP0043525B1 (en) 1984-11-14
PL127863B1 (en) 1983-12-31
GR75712B (hu) 1984-08-02
ZA814278B (en) 1982-07-28
CS242870B2 (en) 1986-05-15
ATE10293T1 (de) 1984-11-15
JPS604272B2 (ja) 1985-02-02
AU7240181A (en) 1982-01-07
CA1158852A (en) 1983-12-20
IN154625B (hu) 1984-11-24
PH16622A (en) 1983-11-28
PL231927A1 (hu) 1982-03-15
NO163537C (no) 1990-06-13
NZ197575A (en) 1984-10-19
EP0043525A1 (en) 1982-01-13
JPS5739178A (en) 1982-03-04
AR228276A1 (es) 1983-02-15
CS494581A2 (en) 1984-06-18
RO81354B (ro) 1983-02-28
ES8300875A1 (es) 1982-11-16
ES503481A0 (es) 1982-11-16
PL130311B1 (en) 1984-07-31
NO163537B (no) 1990-03-05
NO812157L (no) 1982-01-04
MX161784A (es) 1990-12-27
RO81354A (ro) 1983-02-15
BR8104104A (pt) 1982-03-16
AU542053B2 (en) 1985-02-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3935125A (en) Method and composition for inhibiting corrosion in aqueous systems
SU878201A3 (ru) Ингибитор коррозии черных металлов в водной среде
US4143119A (en) Method and composition for inhibiting the corrosion of ferrous metals
US4102804A (en) Inhibitor for gas conditioning solutions
EP0538970B1 (en) Corrosion inhibition with water-soluble rare earth chelates
JPS5942073B2 (ja) 防食用組成物
GB1597893A (en) Cobalt salt-containing inhibitor system for gas conditioning solutions
JPH0141705B2 (hu)
US4595723A (en) Corrosion inhibitors for alkanolamines
HU185932B (en) Anti-corrosive preparation for systems used for trating gases with alkanolamino
BRPI0415183B1 (pt) Formulação anti-corrosão e anti-incrustação de sulfeto metálico e método para o tratamento de sistemas aquosos.
US4502979A (en) Corrosion inhibitors for alkanolamine gas treating systems
US4405584A (en) Process for removing acidic gases
US5368774A (en) Water soluble corrosion inhibitor effective against corrosion by carbon dioxide
US4116629A (en) Corrosion inhibition of stainless steel exposed to hot carbonates
US4499003A (en) Antimony-molybdenum salt corrosion inhibitor composition
US4452764A (en) Bismuth inhibitors for acid gas conditioning solutions
JPH02305982A (ja) 新規な銅および銅合金腐食防止剤としての高級アルキルベンゾトリアゾール
US6187262B1 (en) Inhibition of corrosion in aqueous systems
US5885487A (en) Corrosion inhibitor for alkanolamine units
JPS604273B2 (ja) 金属の腐食抑制方法
EP0085562B1 (en) Corrosion inhibitor comprising sb and mo salts and process for inhibiting corrosion using the inhibitor
GB1589932A (en) Corrosion inhibiting compositions for use in gas scrubbing solutions
JPS61246385A (ja) ガスコンデイシヨニングすきま腐蝕抑制剤
JPS5827349B2 (ja) 水系における腐食防止組成物

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628