HU185786B - Process for preparing thiophenol - Google Patents

Process for preparing thiophenol Download PDF

Info

Publication number
HU185786B
HU185786B HU80770A HU77080A HU185786B HU 185786 B HU185786 B HU 185786B HU 80770 A HU80770 A HU 80770A HU 77080 A HU77080 A HU 77080A HU 185786 B HU185786 B HU 185786B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
hydrogen
thiophenol
reaction
hydrogen sulfide
catalyst
Prior art date
Application number
HU80770A
Other languages
English (en)
Inventor
Adam E Skrzec
Original Assignee
Stauffer Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stauffer Chemical Co filed Critical Stauffer Chemical Co
Publication of HU185786B publication Critical patent/HU185786B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C319/00Preparation of thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides
    • C07C319/02Preparation of thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides of thiols
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C321/00Thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides
    • C07C321/24Thiols, sulfides, hydropolysulfides, or polysulfides having thio groups bound to carbon atoms of six-membered aromatic rings
    • C07C321/26Thiols

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Inorganic Compounds Of Heavy Metals (AREA)
  • Seal Device For Vehicle (AREA)
  • Dowels (AREA)
  • Re-Forming, After-Treatment, Cutting And Transporting Of Glass Products (AREA)
  • Nonmetallic Welding Materials (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás tiofenol előállítására monoklór-benzol és hidrogénszulfid reagáltatásával. A találmány szerinti eljárást úgy végezzük, hogy monoklór-benzolt reagáltatunk hidrogénszulfiddal, hidrogén vagy a reakció körülményei között hidrogént leadó vegyület jelenlétében, adott esetben katalizátor jelenlétében, a teljes konverzió csökkenésével párhuzamosan, fokozatosan vagy ugrásszerűen növelt 400-600 ’C hőmérsékleten.
A tiofenol-származékokat kenőolajok adalékanyagaként, szerves szintézisekben intermedierként, inszekticid, fungicid és parazitid szerekként vagy ilyen készítmények hatóanyagaiként valamint műgyanták és műgumi előállításánál, vulkanizációs gyorsítóanyagokként és más hasonló célokra használják fel.
A 2 490 257 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint tiofenol-származékokat klór-benzol és hidrogén-szulfid reagáltatásával, katalizátor - például faszén vagy alumínium-oxid jelenlétében állítanak elő gőzfázisban.
Az 1970-19 046 számú japán szabadalmi leírás szerint a klór-benzolt és a hidrogén-szulfidot gőzfázisban, aktívszénre felvitt réz-, ezüst-, cink-, kadmium-, palládium-, bizmut-, kobalt- vagy molibdénszulfid katalizátor jelenlétében reagáltatják.
Mindkét ismertetett módszer hátránya az, hogy a tiofenol-származékokat alacsony kitermeléssel nyerik, aminek oka az aromás tioéter melléktermékek, például a difenil-szulfid és a difenil-diszulfid keletkezése. Megkísérelték növelni a tiofenol-származékok kitermelését és csökkenteni a melléktermékek mennyiségét; így például a 3 799 989 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint a tiofenol-származékokat klór-benzol és hidrogén-szulfid gőzfázisban végrehajtott reagáltatásával állítják elő, nem katalitikus hatású töltőanyagot tartalmazó térben. A reakció során keletkezett difenil-szulfid mellékterméket azután tiofenollá alakítják úgy, hogy elválasztják a termékáramtól és visszavezetik a reakciótérbe, ahol a hidrogén-szulfiddal reagálva tiofenollá alakul. Az 1971-8293 számú japán szabadalmi leírás is klórbenzol és hidrogén-szulfid gőzfázisú reagáltatását ismerteti, de a reakciót katalizátor, például aktívszén vagy alumínium-oxid jelenlétében hajtják végre és a keletkezett difenil-szulfidot is visszavezetik a reakciótérbe.
A ismertetett, a tiofenolhozam növelésére és az aromás tioéter melléktermékek mennyiségének csökkentésére szolgáló módszerek egyike sem ad kielégítő eredményt, mert csak úgy hajthatók végre, ha a difenil-szulfid mellékterméket teljesen elválasztják a tiofenol-származékoktól, ami igen költséges, és az elválasztott mellékterméket folyamatosan visszavezetik. Hátrányosak továbbá ezek a módszerek azért is, mert a difenil-diszulfid melléktermék nem alakítható így tiofenollá.
Kísérleteztek a difenil-diszulfid meljéktermék tiofenollá alakításával is, de ehhez az átalakításhoz általában járulékos berendezésekre van szükség és alkalmazása esetén nehézséget jelent a többi melléktermékek kezelése.
A 2 402 686 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásból az is ismeretes, hogy az aro2 más tioéterek kéntartalmú aktivált hidrogénező katalizátorok, például vas-, nikkel-, kobalt-, réz-szulfid jelenlétében tioftp.ol-származékokká hidrogénezhetek. A leírás szerint redukálószerként célszerű viszonylag tiszta hidrogéngázt alkalmazni, emellett azonban hidrogén és hidrogén-szulfid keveréke is alkalmazható. A 2 506 416 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban olyan eljárást ismertetnek, mely szerint egy diaril-poliszulfidot, például difenil-diszulfidot kőolajeredetű szénhidrogén jelenlétében melegítve redukálnak tiofenollá. A 3 994 980 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint úgy állítanak elő merkaptán-származékokat, hogy egy karbonilcsoportot tartalmazó szerves vegyületet valamilyen kéntartalmú anyaggal, például hidrogén-szulfiddal reagáltatnak egy specifikus katalizátor jelenlétében. E szerint a leírás szerint jobb eredmény érhető el, ha hidrogént is használnak a reakció során. Az ismertetett publikációk egyikében sem található azonban olyan kitanítás, hogy tiofenol-származékokat egy halogénezett aromás vegyület, elsősorban klór-benzol, hidrogén-szulfiddal és valamilyen hidrogénforrásként szolgáló anyaggal való reagáltatásával állítanának elő, a reakciót előnyösen gőzfázisban hajtva végre.
A találmány tárgya tehát eljárás valamilyen halogénezett aromás vegyület, például klór-benzol valamilyen tiofenol-származékká, elsősorban tiofenollá alakítására nagy kitermeléssel, kis mennyiségű aromás tioéter - elsősorban difenil-diszulfid melléktermék keletkezése közben.
A találmány továbbá az aromás tioéter melléktermékeket a halogénezett aromás vegyület hídrogén-szulfiddal való kezelésével kapott elegyből kell elválasztani.
Emellett a találmány olyan, tiofenol-származékok előállítására szolgáló eljárásra vonatkozik, mely végrehajtható szakaszosan vagy folyamatosan.
A találmány értelmében úgy járunk el, hogy hidrogén-szulfidot és valamilyen hidrogénforrásként szolgáló vegyületet reagáltatunk egy halogénezett aromás vegyülettel; az előállítani kívánt tiofenolszármazékot nagy kitermeléssel kapjuk és az csak kevés aromás tioéter melléktermékkel - elsősorban difenil-diszulfiddal - szennyezett.
A találmány szerinti eljárás tágan értelmezve tulajdonképpen a tiofenol-származékok előállítására ismert, halogénezett aromás vegyület és hidrogénszulfid reakcióján alapuló eljárás javított formája. A találmány szerinti eljárás ugyanazokkal a reagensekkel - például halogénezett aromás vegyületekkel - és ugyanolyan reakciókörülmények között - például hőmérséklet, nyomás - és ugyanolyan katalizátorokkal hajtható végre, mint az ismert eljárások. A találmány szerinti eljárást előnyösen gőzfázisban hajtjuk végre.
A találmány szerinti eljárást bármely ismert, a szennyezéseket - például az aromás tioéter melléktermékeket - visszavezető eljárással (például 3 799 989 számú amerikai egyesült államokbeli és 1971-8293 számú japán szabadalmi leírások) össze lehet kapcsolni. Igen kedvező esetben a találmány szerinti eljárás alkalmazása esetén a melléktermé-21
185 786 kék visszavezetése teljesen feleslegessé is válhat, de ez erősen függ a hidrogénforrás minőségétől, a keletkezett hidrogén mennyiségétől, a specifikus reakciókörülményektől és az alkalmazott berendezéstől. így legtágabb értelemben a találmány szerinti eljárás csökkenti a visszavezetendő aromás tioéter melléktermékek mennyiségét, legkedvezőbb esetben pedig teljesen elhagyhatóvá teszi a melléktermékek visszavezetését.
Bár a találmány szerinti eljárást elsődlegesen a tiofenol klór-benzolból és hidrogén-szulfidból végzett előállítása vonatkozásában ismertetjük, halogénezett aromás vegyületként alkalmazhatunk egy vagy több alkil- vagy más, az átalakítás folyamán reakcióba nem lépő csoporttal helyettesített aromás vegyületet is. így például az aromás gyűrű alkíl-helyettesítője 1-5 vagy ennél több szénatomos is lehet. Egy vagy több alkil-szubsztituens helyett más, reakcióba nem lépő helyettesítő, például tolil-, xilil- vagy mezitilcsoport is állhat.
A 2 490 257 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban példákat adnak néhány tiofenol-származékra, amelyek a találmány szerinti eljárással is előállíthatok és ismertetik a megfelelő halogénezett aromás vegyületeket, melyeket a találmány szerinti eljárás kiindulási anyagaiként is alkalmazhatunk. Halogénezett aromás vegyületként alkalmazhatunk például mono- vagy dihalogénezett benzolszármazékokat, mono- vagy dihalogénezett mono- vagy polialkil-benzol-származékokat, melyekben egy vagy több alkilcsoport 24-26 szénatomos, mono- vagy dihalogénezett többgyűrűs aromás vegyületeket és mono- vagy dihalogénezett mono- vagy polialkil-többgyűríís aromás vegyületeket, melyekben egy vagy több alkil-helyettesítő 24-26 szénatomos. A találmány szerinti eljárásban alkalmazható halogénezett aromás vegyületeket részletesebben ismerteti a 2 490 257 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás 4. oszlopának 30. sorától 6. oszlopának 10. soráig terjedő rész.
A „halogénezett aromás vegyület” kifejezés tehát magában foglalja valamennyi felsorolt vegyülettipust, melyeket égy szakember a reakcióhoz használna; a definícióba így beletartozik a klór-benzol is.
A „hidrogénforrás” kifejezés alatt hidrogéngáz vagy bármely olyan vegyület, mely az adott körülmények között hidrogénfejlődés közben bomlik és a reakcióban alkalmazható. Hidrogénforrásként alkalmazhatunk például metánt, a hidrogéngáz alkalmazása azonban előnyös.
A találmány szerinti eljárást végrehajthatjuk katalizátorral vagy anélkül. Előnyös azonban az ismert és az irodalomban ilyen típusú reakciókra leírt katalizátorok alkalmazása. A 2 490 257 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás például erősen abszorbeáló szilárd katalizátor, például aktivált aluminium-oxid, szilícium-oxid, alumínium-oxid/szilícium-oxid, szilícium-oxid/alumínium-oxid/vas gél és aktívszén alkalmazását ismerteti. Az 1970—19 046 számú japán szabadalmi leírás aktívszénre felvitt réz-, ezüst-, cink-, kadmium-, ólom-, bizmut-, kobalt- vagy molibdén-szulfid katalizátort ír le. A találmány szerinti eljárásban az ilyen típusú katalizátorok bármelyike alkalmazható. A legelőnyösebb azonban az aktívszén alkalmazása.
Bizonyos kitermelés elérésére a reakciót katalizátor jelenlétében, a katalizátor nélküli reakcióhömérsékletnél alacsonyabb hőfokon hajtjuk végre. A katalizált reakcióhoz megfelelőnek találtuk például a 400 és 600 °C közötti hőmérsékletet.
Különösen előnyös kiviteli alakja a találmány szerinti eljárásnak az a módszer, hogy a reakcióhőmérsékletet emeljük, ahogy a katalizátor dezaktiválódása folytán a teljes konverzió csökken. A hőmérsékletet emelhetjük fokozatosan vagy szakaszosan. A hőmérséklet növelésének aránya nagymértékben függ a katalizátortól, az alkalmazott halogénezett aromás vegyülettől, a reakcióhőmérséklettől és így tovább, de egyszerű kísérleti meghatározás elvégezhető szakember által is. Azt találtuk, hogy 5% kitermeléscsökkenés esetén 20 °C hőmérsékletemelés megfelelő, hogy 5%-kal növelje a kitermelést. A hőmérsékletemelés a katalizátor dezaktiválódása folytán bekövetkező kitermeléscsökkenés ellensúlyozására a teljes folyamatban, azaz a halogénezett aromás vegyület hidrogén-szulfiddal való reagáltatása során felhasználható, akár alkalmazunk katalizátort vagy hidrogént a reakció során, akár nem.
A reakciót végrehajthatjuk atmoszferikus, annál kisebb vagy annál nagyobb nyomáson is.
A reagenseket egy fűtött reakciótéren áramoltatjuk át, előnyösen egyidejűleg. Általában előmelegítjük őket a betáplálás előtt. A betáplálást úgy szabályozzuk, hogy a reagensek hatékonyan összekeveredjenek igen rövid idő, például néhány másodperc alatt. A folyékony terméket, melyet kondenzálunk, tiofenolból és a reagálatlan halogénezett aromás vegyületből áll. A melléktermékként keletkezett aromás tioétert vissza lehet vezetni a reagálatlan halogénezett aromás vegyülettel együtt ismert módon, például ahogy azt a 3 799 989 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban és az 1971-8293 számú japán szabadalmi leírásban ismertetik.
A hidrogén-szulfidot, a hidrogénforrást és a halogénezett aromás vegyületet bármilyen arányban reagáltathatjuk. Előnyös azonban a hidrogén-szulfidot az alábbi egyenlet szerint szükséges mennyiséghez képest feleslegben alkalmazni.
a) RC1 + H2S- RSH + HC1 Az egyenletben R jelentése aromás szubsztituens.
A hidrogén-szulfid tehát előnyösen az egyenlő mólarányokhoz képest feleslegben van jelen. Az 1 : 1 és 10 : 1 közötti hidrogén-szulfid : halogénezett aromás vegyület mólarány kielégítő eredményt ad, bár kívánt esetben ennél kisebb vagy nagyobb mólarány is alkalmazható. A 2 : l-nél nagyobb mólarányok alkalmazása előnyös; 3 : 1 és 5 : 1 közötti mólarányok előnyösek a tiofenol-származék kitermelése szempontjából.
A hidrogénforrásból keletkezett hidrogén mólaránya a halogénezett aromás vegyülethez képest nem kritikus. Előnyös azonban, ha a hidrogén olyan mennyiségben van jelen, hogy növelje a tiofenol kitermelést ahhoz képest, amit hidrogén alkalmazása nélkül kapnánk. A hidrogén és a halogéne3
185 786 zett aromás vegyület mólaránya előnyösen 0,05 : 1 és 3 : 1 között van, legelőnyösebben 0,5 :1.
A találmány oltalmi körébe tartozik akár a hidrogén-szulfid, akár a hidrogénforrás, akár mind- g kettő nagyobb mennyiségben való alkalmazása, ha a reakcióhőmérséklet, nyomás, konverzió vagy termékeloszlás úgy kívánja. Általában azonban a fent megjelölt mennyiségek alkalmazandók.
A hidrogén-szulfidot, a hidrogénforrást és a halogénezett aromás vegyületet bármilyen megfelelő 1 arányban átbocsáthatjuk a katalizátoron a hőmérséklettől, a nyomástól, a reagensek összetételétől és a kívánt terméktől függően. A hidrogén-szulfid, hidrogén és a halogénezett aromás vegyület betáplálási aránya 1 és 80 mól között lehet 1 liter katalizátorra számítva óránként, hogy megfelelő eredményt kapjunk, bár ennél nagyobb és kisebb arányok is alkalmazhatók. Az előnyösen alkalmazható betáplálási arány 5-15 mól per liter katalizátor óránként.
A reakcióidő tetszőleges lehet. A reakciózónában való tartózkodási idő a betáplálási aránytól, az alkalmazott reakcióelegytől, a hőmérséklettől, a nyomástól, az alkalmazott katalizátortól és a kívánt terméktől függ. Az 5-60 másodperces tartóz- 25 kodási idő általában megfelelő, bár bizonyos esetekben rövidebb vagy hosszabb időt is alkalmazhatunk.
A reakciótermékek, azaz a tiofenol, az aromás tioéter melléktermékek és a reagálatlan reagens- 30 elegy visszanyerhetők egy átengedés után vagy viszszavezethetők.
A találmány szerinti eljárás bármilyen megfelelő berendezésben végrehajtható és dolgozhatunk szakaszos, félfolytonos vagy folytonos módszerben 35 egyaránt; a szakaszos végrehajtás az előnyös.
A reakciótermékek, azaz a tiofenol-származék és a melléktermékek, valamint a reagálatlan kiindulási anyagok elválasztása egymástól ismert módszerekkel hajtható végre (például a 3 799 989 és a 40 4 024 191 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírások alapján).
A reakciótérben valószínűleg a következő reakciók játszódnak le:
a) RCI + H2S -> RSH + HCI 45
b) H2S ?± H. + .SH H2 + S
c) RC1 + H2— R + HC1
d) RC1 + RSH—► R2S + HC1
e) 3RSH + HC1—> RC1 + R2S + 2H2S
f) R2S + S— R—S—S—R 50
g) R—S—S—R + H2— 2RSH
h) R—S— R + H2—» RSH + R
Feltételezzük, hogy a tiofenol-származék azért keletkezik nagy kitermeléssel és kevés aromás tioéter melléktermékkel szennyezve, mert a reakció- 55 elegyben levő hidrogén
i) meggátolja az aromás tioéter melléktermékek képződését, azaz az a) és b) reakciók végbemenetelét, és/vagy ii) a melléktermékként keletkezett aromás tioéte- 60 reket tiofenollá hasítja, azaz a g) és h) reakciók végbemenetelét teszi lehetővé.
A találmány szerinti megoldást a következő példákkal kívánjuk szemléltetni a korlátozás szándéka nélkül. 65
1. példa
a) A kísérlethez 2,54 cm belső átmérőjű és
1,67 m magas katalizátorágyas reaktort használunk. A katalizátorágy 423 g (1,52 m magas), 3,081 technikai tisztaságú (szemcseméret: átmérő: 6 mm; hosszúság: 16 mm) aktivált szén, melyet 450 °C-ra hevítünk forró nitrogén átáramoltatásával.
A katalizátorágyra egyenletes ütemben, 71 g (0,63 mól) per óra arányban vezetjük be a monoklór-benzolt.
A monoklór-benzolt gőzzé alakítjuk és 400 °C-ra túlhevítjük a betáplálás előtt.
A hidrogén-szulfidot egyenletes ütemben, 64 g (1,89 mól) per óra arányban vezetjük be a katalizátorágyra; bevezetés előtt 400’C-ra előmelegítjük. Az előmelegítés előtt a hidrogén-szulfidhoz hidrogéngázt kevertünk 38 g (19 mól) per óra arányban.
A hidrogén-szulfid : monoklór-benzol : hidrogén mólarány 3:1: 0,3.
A reakciót folyamatosan hajtottuk végre 300 órán keresztül. A következő eredményeket kaptuk:
1. táblázat
Hidrogén és hidrogén-szulfid együttes alkalmazására
Reakcióidő (óra) Monoklór-benzol konverzió Teljes konverzió az átment anyagmennyiségre számítva (%)
RSH-lá (%) R2S-dá (%) R2S2-dá (%)
40 24,6 14,9 0 39,5
100 19,9 8,8 0 28,7
150 17,9 8,4 0 26,3
200 18,0 6,9 nyomok- ban 24,9
300 16,9 4,1 nyomok- ban 21,0
Katalizátorágy hőmérséklete: 450 ’C.
Nyomás: 1 atmoszféra
R: fenilcsoport
b) A példa a) részében leírt módon jártunk el, azzal a különbséggel, hogy hidrogéngázt nem vezetünk a katalizátorágyra. A következő eredményeket kaptuk:
2. táblázat
Hidrogén-szulfid alkalmazása hidrogéngáz nélkül
Reakcióidő (óra) Monoklór-benzol konverzió Teljes konverzió az átment anyagmennyiségre számítva (%)
RSH-lá (%) R2S-dá (%) R2S2-dá (%)
40 22 15,4 1,6 39
100 18 9,0 1,4 28,4
150 16,3 8,8 1,4 26,5
200 16,2 7,1 1,3 24,6
300 14,8 4,2 1,0 20,0
Katalizátorágy hőmérséklete: 450 ’C. Nyomás: 1 atmoszféra R: fenilcsoport
185 786
2. példa
A kísérletet laboratóriumi méretű fixágyas csőreaktorrendszerben hajtjuk végre, mely két,
2,54 cm belső ámérőjű és 1,82 m hosszú 40-es szab- 5 ványcsőből áll, melyek 310-es rozsdamentes acélból és Incoloy 825 ötvözetből készültek. A gázelosztó köralakú, 316-os rozsdamentes acélból készült lemez, melyen 21 db 0,158 cm átmérőjű lyuk van.
A fűtést kívülről felcsavart nikkelkróm fűtőszá- 10 lakkal oldjuk meg. A reaktorágy hőmérsékletét a fűtőszálakra adott feszültség szabályozásával állandó értéken tartjuk. Mindegyik reaktor 5 termőelemmel van felszerelve a hőmérséklet regisztrálására és szabályozására. A reagenseket különböző 15 bevezető csöveken keresztül tápláljuk be, melyek egy közös térbe torkollnak, ahol összekeverjük az előmelegített hidrogén-szulfidot és klór-benzolt mielőtt átengednénk a gázelosztó lemezen az aktivált _ szénágyra. 0
A reaktorból kijövő gázokat egy két kivezetésű rozsdamentes acél kondenzátorban kondenzáljuk és üveg tárolóban gyűjtjük össze. Mindkét reaktor csövén szelep van, így mindkettőből vagy csak egyikből lehet kondenzátumot venni. 25
A 32 órás működési ciklus során hidrogénforrásként metánt használtunk hidrogéngáz helyett, így a következő eredményeket kaptuk:
3. táblázat
Hidrogén-szulfid és metán együttes alkalmazása
Reakcióidő (óra) Monoklór-benzol konverzió Teljes konverzió az átment anyagmennyiségre számítva (%)
RSH-lá (%) R2S-dá (%) R2S2-dá (%)
6 44,3 8,1 0 52,4
15 38,6 7,4 0 46,0
20 32,2 7,6 0 39,8
25 30,2 7,5 nyomok- ban 37,7
30 28,1 7,1 nyomok- ban 35,2
Katalizátorágy hőmérséklete: 450 °C. Nyomás: 1 atmoszféra R: fenilcsoport
3. példa
Az 1. példában leírt módon járunk.el az alábbi különbségekkel.
A reaktorba frissen aktivált szén katalizátorágyat teszünk. A reakciót kezdetben 400 °C-on végezzük. A reaktort három azonos magasságú fűtőzónára osztjuk; mindegyik zóna köré kívülről nikkelkróm ellenálláshuzalt tekerünk a reaktorra. Mivel a reakció csak enyhén exoterm, izoterm reakciókörülményeket tudunk fenntartani az egyes fűtőzónák ellenálláshuzaljaira kapcsolt feszültség szabályozásával; ezzel a módszerrel a reakciótér hőmérsékletének ingadozása ± 5 °C-on belül tartható.
A frissen aktivált szénágyon a kezdeti teljes konverzió 41% körül van; a teljes konverzió azután fokozatosan csökken a következő 240 óra alatt, körülbelül 20%-ra. Korábbi vizsgálatokból megállapítottuk, hogy ha a reakciót 400 °C-on hajtjuk végre, a teljes konverzió 5-7% lenne az elkövetkező további 60 órában, azaz 300 óra teljes reakcióidő esetén. A 14%-nál kisebb teljes konverziót gazdaságtalannak tekintjük.
A reaktorágy hőmérsékletét 240 óra reakcióidő után körülbelül 420 °C-ra emeljük mindegyik fűtőzóna bemenő feszültségének emelésével. A következő 16 órában a teljes konverzió körülbelül 25%ra növekszik. Körülbelül 80 óra után a teljes konverzió újra visszaesik 20%-ra.
A reaktorágy hőmérsékletét ezután 440°C-ra emeljük. Ennek eredményeképpen a teljes konverzió körülbelül 25%-ra nőtt. Körülbelül 80 óra után a teljes konverzió újra körülbelül 20%-ra esett viszsza.
Ezt az eljárást még néhányszor ismételjük, míg az ágy hőmérséklete 520 °C nem lesz. Tapasztalatunk szerint ez a hőmérséklet a legmagasabb alkalmazható a fenti reakciókörülmények között.

Claims (1)

  1. Szabadalmi igénypont
    1. Eljárás tiofenol előállítására monoklór-benzol és hidrogénszulfid adott esetben katalizátor jelenlétében végzett reagáltatásával, azzal jellemezve, hogy a reakciót hidrogén vagy metán jelenlétében a teljes konverzió csökkenésével párhuzamosan, fokozatosan vagy ugrásszerűen növelt 400-600 °C hőmérsékleten hajtjuk végre.
HU80770A 1979-04-02 1980-04-01 Process for preparing thiophenol HU185786B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US2613979A 1979-04-02 1979-04-02

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU185786B true HU185786B (en) 1985-03-28

Family

ID=21830123

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU80770A HU185786B (en) 1979-04-02 1980-04-01 Process for preparing thiophenol

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP0018118B1 (hu)
JP (1) JPS55133353A (hu)
KR (1) KR850001372B1 (hu)
AT (1) ATE3857T1 (hu)
BR (1) BR8001818A (hu)
CA (1) CA1153016A (hu)
DD (1) DD149936A5 (hu)
DE (1) DE3063825D1 (hu)
DK (1) DK135280A (hu)
ES (1) ES490129A0 (hu)
HU (1) HU185786B (hu)
IL (1) IL59616A (hu)
MX (1) MX6660E (hu)
PH (1) PH15912A (hu)
SU (1) SU1222192A3 (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4347256A (en) * 1981-03-02 1982-08-31 Cornell Research Foundation, Inc. Anti-juvenile hormones
US4540830A (en) * 1981-03-02 1985-09-10 Cornell Research Foundation, Inc. Anti-juvenile hormones
CN1164527C (zh) 2000-07-28 2004-09-01 株式会社村田制作所 陶瓷糊浆组合物、陶瓷成形体和陶瓷电子元件
JP5312192B2 (ja) * 2009-05-18 2013-10-09 住友精化株式会社 芳香族チオール化合物および芳香族スルフィド化合物の製造方法
CN104829507B (zh) * 2015-05-06 2017-08-18 山东豪迈化工技术有限公司 无催化剂作用下生产芳香硫酚的方法
KR101908879B1 (ko) * 2016-06-22 2018-10-16 혼다덴시 가부시키가이샤 초음파 센서 유닛 및 그 제조 방법, 초음파 계측 장치

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2402686A (en) * 1940-04-13 1946-06-25 Du Pont Hydrogenation of aryl sulphides and products resulting
US2490257A (en) * 1946-05-15 1949-12-06 Socony Vacuum Oil Co Inc Mono-and polyalkyl mono-and polynuclear mercaptans
US3994980A (en) * 1975-10-15 1976-11-30 Phillips Petroleum Company Cobalt molybdate as catalyst for preparation of mercaptans from carbonyl compounds hydrogen sulfide and hydrogen

Also Published As

Publication number Publication date
IL59616A (en) 1984-10-31
ES8104217A1 (es) 1981-04-01
KR830001883A (ko) 1983-05-19
EP0018118A3 (en) 1981-05-06
MX6660E (es) 1985-10-02
SU1222192A3 (ru) 1986-03-30
DD149936A5 (de) 1981-08-05
KR850001372B1 (ko) 1985-09-24
IL59616A0 (en) 1980-06-30
DK135280A (da) 1980-10-03
PH15912A (en) 1983-04-22
EP0018118A2 (en) 1980-10-29
JPS55133353A (en) 1980-10-17
CA1153016A (en) 1983-08-30
DE3063825D1 (en) 1983-07-28
ATE3857T1 (de) 1983-07-15
BR8001818A (pt) 1980-11-18
EP0018118B1 (en) 1983-06-22
JPS646188B2 (hu) 1989-02-02
ES490129A0 (es) 1981-04-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU185786B (en) Process for preparing thiophenol
EP2118054A2 (de) Verfahren zur herstellung von alkylmercaptan aus dialkylsulfiden und/oder dialkylpolysulfiden
EP0082500B1 (en) Process for converting dialkyl sulfides to alkyl mercaptans
US3678115A (en) Process for production of sulfur-containing phenols
US4119659A (en) Production of ethyl chlorothioformate
US5401883A (en) Process for preparing 2,6-di-tertiarybutyl-4-mercaptophenol and 4,4'-isopropylidenedithio-bis-(2,6-di-tertiarybutylphenol)
EP0202420B1 (en) Process for the manufacture of dialkyl disulfides
US2635119A (en) Process for converting olefinic hydrocarbons to ketones
CA1155140A (en) Production of thiophenol
US5026915A (en) Process for the manufacture of dialkyl disulfides
EP0082289B1 (en) Manufacture of dialkyl sulfides from alkenes and hydrogen sulfide
US4480127A (en) Process for the production of variable amounts of DPA and aniline using only phenol and ammonia as the feedstock
US2968678A (en) Preparation of indanyl-sulfides, sulfoxides and sulfones
US4288628A (en) Process for the production of mono-halothiophenols and thiophenols
US4965236A (en) Process for producing a catalyst
US5210304A (en) Process for preparing hydrocarbyl aromatic amines
EP1044965B1 (en) Process for the preparation of aromatic sulfur compounds
US3799989A (en) Cleavage of aromatic thioether
US4537994A (en) Sulfide metathesis
CS209888B2 (en) Method of making the chlorthioformiate
KR950011121B1 (ko) 2,6-디-3급 부틸-4-머캅토페놀 및 4,4'-이소프로필리덴디티오-비스-(2,6-디-3급 부틸페놀)의 제조방법
ercio et al. Synthesis of diarylselenides and diarylsulfides under phase transfer conditions
JP2002114719A (ja) パラジクロロベンゼンの製造方法
US4837192A (en) Catalyst composition
KR790001516B1 (ko) 에틸 클로로티오포름 에이트의 제조방법