HU184502B - Method for fractionating cereal flour - Google Patents

Method for fractionating cereal flour Download PDF

Info

Publication number
HU184502B
HU184502B HU82246A HU24682A HU184502B HU 184502 B HU184502 B HU 184502B HU 82246 A HU82246 A HU 82246A HU 24682 A HU24682 A HU 24682A HU 184502 B HU184502 B HU 184502B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
fraction
starch
grain
protein
flour
Prior art date
Application number
HU82246A
Other languages
English (en)
Inventor
Marja-Leena Sarkki
Martti Soederstroem
Hannu Maunula
Annika Korhonen
Original Assignee
Vehnae Ab Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vehnae Ab Oy filed Critical Vehnae Ab Oy
Publication of HU184502B publication Critical patent/HU184502B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23JPROTEIN COMPOSITIONS FOR FOODSTUFFS; WORKING-UP PROTEINS FOR FOODSTUFFS; PHOSPHATIDE COMPOSITIONS FOR FOODSTUFFS
    • A23J1/00Obtaining protein compositions for foodstuffs; Bulk opening of eggs and separation of yolks from whites
    • A23J1/12Obtaining protein compositions for foodstuffs; Bulk opening of eggs and separation of yolks from whites from cereals, wheat, bran, or molasses
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P19/00Preparation of compounds containing saccharide radicals
    • C12P19/20Preparation of compounds containing saccharide radicals produced by the action of an exo-1,4 alpha-glucosidase, e.g. dextrose

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Cereal-Derived Products (AREA)
  • Jellies, Jams, And Syrups (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás a gabonalisztnek legalább 3 frakcióra való bontására. Az eljárás segítségével a gabonaliszt szárazanyagának az a 15-40 súly%-át kitevő frakció, amely a gabonaliszt fő összetevőjét alkotó keményítő és - az esetleg jelenlévő - endosperm tartalékfehérjék eltávolítása után visszamarad, két étkezési célra alkalmastermékre választható szét.
E termékek egyike, amely a frakció szárazanyagának 20-35 %-át teszi ki, főként a gabonaféleség albumin-globulin típusú vízoldható fehérjéiből áll, a másik frakció — egy szirupszerű termék — főként a liszt kis szemcseméretű keményítőjének hidrolízisekor felszabaduló cukoranyagait tartalmazza.
A találmányban ismertetett eljárás segítségével a gabonaliszt 3, illetve bizonyos lisztféleségek esetében 4, iparilag felhasználható termékre bontható, ezek a következők: a közönséges gabonakeményítő és bizonyos lisztféleségek esetében az endosperm tartalékfehérje (sikér) továbbá a kis szemcseméretű keményítőből nyert szirup és az oldható fehérjék frakciója. Az eljárás során semmiféle hulladék vagy szennyvíz nem keletkezik.
Gabonaliszten olyan élelmezési célra szánt gabonaféleségek lisztje értendő, amelyet a gabonából ismert őrlési eljárással állítottak elő és amelyből az eljárás során a héjat eltávolították; így pl. a búza-, a rozs- és az árpaliszt. Közönséges gabonakeményítőn a keményítőnek azt a nagyszemcséjű frakcióját kell érteni, amely az egyes gabonaféleségekre jellemző szemcsékből áll és amely viszonylag jól szeparálható.
A leírásban közölt % értékeken minden esetben súlyszázalék értendő.
Amikor a közönséges keményítőt és a síkért a gabonalisztből elkülönítik, visszamarad egy frakció, amely a liszt kisszemcséjű keményítőanyagát tartalmazza — ennek szemcsemérete 2 és 10 μιη között van —, ezenkívül tartalmazza a vízoldható albumin-globulin típusú fehérjéket, a hemicellulóz és a pentozánok nagy részét, valamint az ásványi anyagok fő részét. Ennek a frakciónak a mennyisége a liszt szárazanyagtartalmára számítva 15-40 % között mozog, a gabonaféleségtől függően. Ezideig nem sikerült a kisszemcseméretű keményítőt a frakció egyéb komponenseitől gazdaságos eljárással különválasztani, mert a keményítőszemcsék felszínén egy vékony fehéijebevonat van, amely igen hatásosan megvédi azokat, pl. a keményítőhidrolizáló enzimek behatásától. A keményítő elválasztása és mosása után a szokványos gabonakeményítő frakció, amelyben a részecskék mérete 15-35 μηι között van, 0,05-0,2 % fehérjetartalommal rendelkezik, ugyanakkor a kisszemcséjű keményítő frakció 1,5-1,7 % fehéqét tartalmaz, amely a részecskék felszínén halmozódik fel. Az oldható és oldhatatlan pentozánok is — az utóbbiakat gyakran hemicellulóznak nevezik - részben a kis keményítőszemcsékhez, részben a fehérjékhez kötötten fordulnak elő. Akisszemcséjű keményítő abban is különbözik a szokványos gabonakeményítőktől, hogy jól megkülönböztethetően magasabb az elcsirizesedési vagy gélesedési hőmérséklete , mint a megfelelő közönséges gabonakeményítőnek.
A technika állása szerint ismeretesek olyan módszerek, amelyek savas vagy enzimatikus hidrolízissel nyerik ki ezt a fehérjetartalmú keményítőt és nedvesőrlési eljárások segítségével megfelelő szemcse méretűvé aprítják, így például a 1.495.220 számú nagy-britanniai szabadalmi leírás szerint a rostanyagokat és az oldhatatlan fehérjéket szitálással vagy centrifugálással távolítják el; az old2 ható fehérjét ultraszűréssel különítik el; a keményítő hidrolízisével nyert glukózt tisztítják és szárítják. A másik megoldás szerint a glukózt részlegesen fruktózzá izomerizálják. Az enzimes hidrolízist a-amilázzal 70-80 °C hőmérsékleten pH = 7,0 mellett végzik. A reakció 1-2 óra alatt végbemegy és az így nyert folyékony cukrot amiloglükozidáz enzim segítségével a szokásos eljárás (50-60 °C; pH = 3,54,0, reakcióidő 10-72 óra) szerint glukózzá alakítják át.
A 4.154.623 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásból ismeretes egy nedvesőrlési eljárás, amely a pentozánanyagot is eltávolítja a rendszerből a maghéjjal együtt; a pentozánok a maghéjhoz kapcsolódnak. A pentozán eltávolítása azért fontos, mert ezen anyagok jelenléte a keményítő enzimes hidrolízisét akadályozza. Az eljárás során kapott keményítőszuszpenziót — amelyet a rost, a maghéj,az oldhatatlan pentozánok, a búzacsíra és a sikér eltávolítása révén nyertek —, 80-120 °C-on hőkezelik és a keményítőt α-amiláz segítségével 85 °C-on elfolyósítják. A folyékony cukrot 60 °C-on, pH = 4,8 beállításával, mintegy 72 óra alatt enzimesen bontják el. Ezután az oldhatatlan síkért centrifugálással, az oldható fehérjét pedig ultraszűréssel távolítják el.
A 27 48 750 számú Német Szövetségi Köztársaságbeli közrebocsátási iratból ismeretes az az eljárás, amelynek során a búzalisztet vízben szuszpendálják, majd a közönséges búzakeményítőt centrifugálással választják el; a fehéijefrakáóban levő keményítőtől a búzasikért úgy különítik el, hogy annak elválasztása előtt a frakciót bakteriális eredetű a-amilázzal 45-60 °C-on, pH 5-7 között, 6 óránál nem hosszabb ideig kezelik.
A 27 16 326 számú Német Szövetségi Köztársaságbeli közrebocsátási irat szerint az említett frakciót 60-80 °C-on kevesebb, mint 30 percig kezelik, mialatt a frakcióban előforduló keményítő legalább 50 %-a feloldódik anélkül, hogy elcsirizesedne, ily módon a búza sikérfehérje natív, denaturálatlan állapotban különíthető el. E folyamatban, a szokványos keményítőn kívül, csak a sikérfrakció nyerhető ki a búzalisztből és az is többnyire nem tiszta állapotban (66 % a fehérjetartalom); ezzel szemben a búza albumin-globulin típusú oldható fehérjéi oldatbaji maradnak.
Köztudott, hogy a magasabb hőmérséklet és a hoszszabb időtartamú kezelés a sikér denaturálódásához és oldhatóságának jelentékeny növekedéséhez vezet; emiatt az elcukrosított keményítő jelentős mennyiségű oldott sikérfehérjét tartalmazhat.
Az 52 033353 sz. japán szabadalmi leírásból ismeretes egy eljárás keményítőtartalmú szennyvizek hordozóhoz rögzített glukoaműáz enzimmel végzett kezelésére, amelyet azt megelőzően alkalmaznak, hogy a szennyvizet egy szennyvíztisztító üzemben a szokásos aktíviszapos kezelési eljárásnak vetnék alá.
Az 1.244.288 számú nagy-britanniai szabadalmi leírás egy módszert ismertet, amelynek segítségével a kukoricaavagy cirokszemekből nedvesőrléssel nyert keményítőt tartalmazó nyers sikérfrakcióból élelmiszerminőségű fehérjekeveréket lehet előállítani. Az eljárás során a keményítőtartalmú nyers síkért vizes szuszpenzióban a-amilázzal kezelik. Ekkor megindul a keményítő hidrolízise, majd a szuszpenziót legalább 95 QC-ra felhevítik és ezen a hőmérsékleten legalább 15 percig hőkezelik, azután 100-150 °C-on tartják mintegy 1 órán keresztül az enzim hatástalanítása céljából. Az eljárás célja a korábbról
184 502 ismert nedvesőrlési eljárással elválasztott nyers siker tisztítása oly módon, hogy ezáltal növekedjék a frakció fehérjetartalma és megszűnjön a nyers sikér kellemetlen szaga és íze.
A 0.001.470 számú európai szabadalmi leírás egy eljárást közöl búzakeményítőt előállító üzem szennyvizeinek tisztítására. Az ismertetett találmány célja a szennyvíz besűrítésének megkönnyítése. Kezelés nélkül ugyanis a vákuummal végzett besűrítés folyamán a szennyvíziszap viszkozitása nagymértékben megnövekedne, habzás lépne fel és fehérje-keményítő rögök képződnének a bepárlóberendezésben. Ennek megakadályozására a szennyvizet az alábbi kezelésnek vetik alá: (a felsorolt lépések tetszőleges sorrendben alkalmazhatók).
1) Hőkezelés 60-110 °C közötti hőmérsékleten, amelynek során a szilárd anyag kiválik; 2) enzimes kezelés a következő enzimek felhasználásával :a-amiláz és/vagy cellulóz és/vagy hemicelluláz és — tetszés szerint — glukoamiláz és/vagy 0-glukanáz.
A kezelésre kerülő szennyvíz 1,5-4,0% szárazanyagot tartalmaz és 8-10 % szárazanyagtartalomig sűríthető be. Az α-amilázzal és cellulázzal vagy hemicellulázzal történő kezelést egyidejűleg lehet végrehajtani 60-80 °C-on,
5-6 pH-érték között. Azokban az esetekben, amikor a fehérjetartalmú szilárd anyagot elválasztják, olyan oldatot nyernek, amely cukrok mellett jelentékeny mennyiségű fehérjét (a szárazanyagnak mintegy 19 %-a) is tartalmaz, Ez természetes is, mivel nem törekednek az eljárás során az oldható búzafehérjéknek a keményítőhidrohzátum anyagaitól való teljes elválasztására.
összefoglalva: az ismertetett korábbi eljárások egy bizonyos gabonafajta vagy hasonló tulajdonságokkal rendelkező szemestermények feldolgozására vonatkoznak. Az eljárásokban a hangsúly rendszerint egy frakció maximális tisztaságban történő kinyerésén van; így maximális tisztaságú sikér vagy maximális tisztaságú keményítő illetve keményítőhidrolizátum előállítására törekednek. A leghatékonyabb eljárásokkal három frakciót nyernek ki: a keményítőt, a síkért és a keményítőhidrolizátumot; ezek közül az első kettőt viszonylag tisztán, a hidrolizátumot viszont mindig különféle szennyezéseket tartalmazó formában kapják. Amennyiben megkísérlik a gabonafélék oldható fehérjéinek - mint egy külön frakciónak — az elválasztását, akkor ezt ultraszűréssel vagy más, költséges és bonyolult művelet segítségével érik el.
A találmány szerinti eljárás kidolgozásával olyan megoldást sikerült létrehozni, amely az alábbi előnyöket biztosítja:
— Az eljárás valamennyi étkezési célra felhasználható gabonafajta esetén alkalmazható;
— az oldható fehéije egységes frakció formájában és gazdaságos módon különíthető el;
— az eljárással nyerhető egyik frakció, amely a kis szemcseméretű keményítő hidrolízisének terméke, csak kevés fehéijeszennyezést tartalmaz;
— a sikértartalmú gabonafélék feldolgozásánál két fehéijefrakdó nyerhető ki, nevezetesen az oldhatatlan sikér, amely nagyon tiszta, denaturálatlan formában kapható meg (búza esetében ez a frakció szárazanyagtartalmára vonatkoztatva legalább 80 %-os fehéijetartalmat jelent) valamint az oldható albumin-globulin típusú fehéijék;
— az eljárás során semmiféle szennyvíz nem keletkezik.
A kidolgozott eljárást az alábbiakban a mellékelt folyamatábra segítségével ismertetjük.
A folyamatábra magyarázata:
1'. keverés
2: frakcionálás
3: keményítő tisztítás
4: keverés, elválasztás
5: gőzölés
6: elfolyósítás
7’. fehérjék elkülönítése
8: elcukrosítás
9: bepárlás
A gabonakeményítő és a sikér — különösen a búza de a rozs esetében is — olyan agglomerátum formájában választható el, amely megjelenésében a tésztára hasonlít. A gabonaőrlemény (1) vizes szuszpenziójából ezek a frakciók tetszőlegesen nyerhetők ki úgy, hogy a liszt szuszpenziót (2) frakcionáljuk, például centrifugálással egy nagyobb fajsúlyú keményítőfrakciót és egy könynyebb, a fehérjéket tartalmazó frakciót választunk el. Ez utóbbi frakció tartalmazza a liszt egyéb összetevőit, míg a nehezebb frakció, a — gabonafajtától függően a 15-35 μιη szemcseméretű — közönséges, szokványos keményítőt tartalmazza. A keményítőfrakciót mossuk (3) és megszárítjuk. A könnyebb frakcióból - bizonyos gabonaféléknél, pl. búzánál és rozsnál — a folyamat alatt képződött tésztaszerű sikércsomókat víz hozzáadása, keverés és centrifugálás (4) segítségével választjuk el. Más gabonaféleségek rendszerint nem képeznek ehhez hasonló sikér-agglomerátumokat. A visszamaradó homogén szuszpenzió, amely a gabonaféleségtől függően a liszt szárazanyagtartalmának 15-40 %-át tartalmazza, olyan kisszemcseméretű keményítőből áll, amelyeknek mérete 2-10 μιη között van. A szemcséket vékony fehéijefilm borítja; a fehéijék mennyisége a keményítőszemcsék szárazanyagtartalmának 1,5-1,7 %-át teszi ki. Ezenfelül a szuszpenzió tartalmazza mindazokat a gabonafehéijéket, amelyek oldhatók vagy könnyen diszpergálhatók vízben, továbbá az oldható vagy a diszpergált fehérjékhez részlegesen kötött oldható és oldhatatlan pentozánokat és az ásványi anyagok nagy részét.
A találmány szerinti eljárással előállított homogén szuszpenzió könnyen és gazdaságosan két, étkezési célra felhasználható frakcióra bontható úgy, hogy az egész frakciót hasznosíthatjuk, és sem szennyvíz, sem más hulladék nem képződik. Az így nyert egyik termék, amely a feldolgozásra kerülő frakció szárazanyagának 20-35 %-át tartalmazza, a frakció fehéqetartalmát hordozza. E termék összes szárazanyagának legalább 40 %-a fehéije. Jellemző erre a fehéqetermékre, hogy súlyának 300-450 %-át kitevő vízmennyiséget képes megkötni, más szóval egy súlyrész száraztermék legalább 3 súlyrész vizet tud megkötni. A másik kinyert termék akisszemcséjű keményítő fő tömegét és a pentozánok nagy részét tartalmazza szirupszerű folyékony cukorban szétoszlatott formában. Ez a frakció a szirup szárazanyagára számítva 4%-nál több fehérjét nem tartalmaz.
A találmány szerinti eljárásnak megfelelően a gabonalisztből előállított vizes szuszpenziót (1), amelyet a közönséges keményítőfrakció és — amennyiben szükséges — a sikérfrakdó elkülönítése után homogenizálunk és például egy gőzölő berendezésben, direkt gőzbevezetés (5) segítségével felmelegítjük. A 120-160 °C hőmérsékletű gőzzel végzett művelet 1-10 másodper dg tart. Ennek során a részecskék felszínén lévő fehérjefilm felreped és a keményítő zselatinálódik. Ezzel egyidejűleg a szuszpen3
184 502 zióban jelenlévő oldott, ill. finoman eloszlatott fehérje denaturálódik és könnyen elválasztható csapadékot képez. A szuszpenziót ekkor 70-90 °C hőmérsékletre lehűtjük, majd 0,1-0,5 % α-amilázt és 0,1-1,0 % /3-glukonázt adunk hozzá a szuszpenzió szárazanyagtartalmára számítva. Az enzimek együttesen fejtik ki hatásukat 05-2 órán keresztül, ezalatt a keményítő és a pentozánok elhidrolizálnak és jól oldható oligoszacharidokat képeznek (6). Ugyanakkor a szuszpenzió szárazanyagának mintegy 20-35 %-a fehérjetartalmú csapadék formájában kiválik. Ennek a csapadéknak a fehérjetartalma 40-60 % a szárazanyagtartalomra számítva.
A fehérje-csapadékot centrifugálással (7) választhatjuk el az oldott anyagoktól, rövid ideig mossuk és megszárítjuk. A visszamaradó tiszta, szirupszerű folyadékot 50-55 °COn, 2040 óra időtartamú elcukrosításnak (8) vetjük alá. Ehhez a művelethez amiloglukozidázt vagy gombaeredetű amilázt használhatunk. Ezeket az enzimeket 0,1 -0,5 %-os mennyiségben alkalmazzuk a szárazanyagra számítva, majd a reakciót addig folytatjuk, amíg a dextrózekvivalens (DE), (amely a cukortartalmat jelzi) 20 és 80 közötti értéket el nem ér. Ha szükséges, az így nyert cukoroldatot bepárlással szirupsűrűségűre betöményítjük. (9.) A kapott szirup szárazanyagtartalma így 55-75 % között van. A szirup glukózt, maltózt,pentózokat és kis molekulasúlyú oligoszacharidokat, valamint legfeljebb 4 % fehéqeanyagot tartalmaz a szirup szárazanyagára számítva.
Az előállított fehéijetermékhez hasonlóan a kapott szirup is felhasználható segédanyagként tápanyagok és/vagy élelmiszerek gyártásához.
A találmányt az alább következő példákkal illusztráljuk.
1. példa
A szokásos úton, száraz őrléssel előállított búzalisztet másfélszeres mennyiségű vízzel kevertük össze. Homogén szuszpenziót készítettünk, amelyet centrifugálással egy nagyobb és egy kisebb fajsúlyú frakcióra választottunk szét. Az előbbit — amely a közönséges, 25-35 am közötti szemcseméretű búzakeményítőt tartalmazta — egy rövid ideig tartó mosás után a szokásos módon megszárítottuk. A felülúszó frakciót 45 °C-on lassan addig kevertük, ameddig a sikérből jól észlelhető micéliumok nem kezdtek képződni (kb. fél óráig) Ekkor vizet adtunk az elegyhez, majd erőteljesen keverni kezdtük. Az elválasztott sikérrögöket rövid ideig mostuk majd ismert módon szárítottuk. A sikérfrakció a szárazanyagra számítva 80,5 % fehérjét tartalmazott.
A siker elválasztása után visszamaradó frakció 15 % szárazanyagot tartalmazott. Ezt a frakciót egy gőzölő berendezésben 2 mp-ig 160 °C hőmérsékletű gőz hatásának tettük ki, azután 85 °C-ra hűtöttük. A szuszpenzióhoz ennek szárazanyag tartalmára vonatkoztatva 0,2 % „Thermamyl 60 L amylase”-t (Novo gyártmányú, 60 KNU/g aktivitású készítmény) és 0,1 % 0-glukanázt (ABM gyártmányú, 750 D/g aktivitású készítmény) adtunk. Az enzimek 1 órán keresztül fejtették ki hatásukat, ezalatt egy tiszta fe hélje csapadék képződött. A csapadékot egy folyamatos üzemű centrifuga segítségével eltávolítottuk, majd szárítottuk. A csapadék a frakció szárazanyagtartalmának 24 %-át képezi, és - a szárazanyagra számítva — 58 % fehérjét tartalmaz.
A visszamaradt tiszta keményítőhidrolizátumot 36 4 órán keresztül 50 °C-on 0,2 % amiloglukozidázzal (Novo gyártmányú, 150 AGU/ml aktivitású készítmény) kezeltük. Az így nyert szirup dextrózekvivalense (DE) 75 volt.
A szirupot bepárlással 75 % szárazanyagtartalomig besűrítettük.
2. példa
Az 1. példában leírt módszerrel kapott frakciót a siker eltávolítása után gőzölő berendezésben, különböző hőmérsékleteken, 4 mp-ig hőkezeltük, majd az 1. példában leírt módszer szerint α-amilázzal és /3-gjukanázzál kezeltük. A fehéijecsapadékot centrifugálással elkülönítettük majd szárítottuk. A kapott hozam- és fehérjetartalom-értékek az alábbiak:
Hőkezelés hőmérséklete °C A termék
hozama %-ban (a frakció száraz- anyag tartalmára vonatkoztatva) fehéqetartalma %bán (a termék szárazanyag tartalmára vonatkoztatva)
100 48 23
115 44 25
135 31 45
140 24 50
170 18 60
3. példa
A sikércsomók elválasztása után, az 1. példában leírtak szerint kapott felülúszó frakció 15,7 % szárazanyagot tartalmazott; a keményítő részecskék mérete 2-10pm között volt. E frakciót az 1. példában ismertetett módszenei összhangban 160 °C-ra melegítettük, majd 90 °Cra lehűtöttük. Ezen a hőmérsékleten a szuszpenziót 0,4 % „Thermamyl” enzimmel egy órán keresztül kezeltük. A szuszpenzióból kivált fehérjetermék a frakció szárazanyagának 45 %-át képviselte, fehérjetartalma pedig 25 % volt - szárazanyagra számítva. Az így nyert szuszpenziót ezután α-amilázos kezelésnek vetettük alá, majd 0,7 % 0-glukanázzal 70 °C-on egy órán át kezeltük. Akapott termék fehérje tartalma 52 % volt és a frakció eredeti szárazanyag mennyisége 30 %-át tartalmazta.
A fehéijetermék elválasztása után nyert szirupot a szirup szárazanyagtartalmára számítva 0,5 % amiloglukozidáz felhasználásával 50 °C hőmérsékleten elcukrosítottuk. Az alábbi táblázat a kezelési időt és a kapott dextrózekvivalens értékeket tünteti fel:
Reakcióidő (óra) 0 8 12 30 40
DE 18 60 66 71 75
4. példa
Rozslisztnek az 1. példában leírt módon történő frakcionálásakor először a közönséges rozskeményítőt választottuk el; ennek szemcsemérete 25 és 30 pm között volt. A folyamat során keletkezett fehéijecsapadék eltávolítása után visszamaradó homogén szuszpenzió a kis szemcseméretű (3-10 pm) keményítőt, azonkívül az oldható és a diszperz állapotú fehérjéket valamint a homicellulózt tartalmazta. A frakció szárazanyagtartalma
184 502 % volt. A frakciót a gőzölő berendezésben, különböző hőmérsékleteken, 5 másodpercig gőzzel kezeltük, majd a hőkezelés után 80 °C-on hűtöttük és 2 órán át a frakció szárazanyagtartalmára számítva 0,3 % „Thermamyl” amiláz és 05 % β-glukanáz elegyével kezeltük. A 5 fehérje csapadékot centrifugálással eltávolítottuk. A különböző hőmérsékleteken kapott termékek fehérjetartalmát az alábbi táblázat foglalja össze:
Hőkezelés A termék fehérjetartalma %-ban a 10 hőmérséklete szárazanyagra vonatkoztatva
100 oc 21
120 OC 40
140 OC 45 15
160 oc 56
A fehérjetermékek elválasztásával nyert szirupot 0,22 % amiloglukozidáz enzimmel 50 °C-on elcukrosí- 20 tottuk. Az elcukrosítási fok az idő függvényében a következőképpen alakult:
idő (óra) 0 8 12 30 40
DE 19 40 65 70 75
5. példa
Az árpa frakcionálását a találmány szerinti eljárással a 30 következőképpen végeztük: a szokásos módon, nedvesőrléssel előkészített anyagból a héjat szitálással eltávolítottuk majd a 15-30 pm szemcseméretű keményítőt centrifugálással elkülönítettük. A visszamaradó frakció a kisszemcséjű keményítőt (ennek átlagos szemcsemérete 35 2 pm-nél kisebb volt), valamint az oldott és a diszpergált fehérjéket, a hemicellulózt és az ásványi anyagokat tartalmazta.
Ezután 05 % „Thermamyl” enzimet adtunk a frakcióhoz, majd a 10 % szárazanyagtartalmú frakciót 8 mp-ig 40 120 °C-ra melegítettük fel egy gőzölő berendezésben. Ezután 80 °C-ra lehűtöttük, és további 1,0 % β-glukanázt adtunk hozzá. 2 óra hosszat tartó enzimes kezelés után a szuszpenziót 50 °C-ra lehűtöttük, és 0,5 % „Fungamyl 800 L” elnevezésű (Novo gyártmányú, 800 FAU/g akti- 45 vitású) gombaeredetű amiláz készítményt adtunk az elegyhez. Az elcukrosrtás időtartama 36 óra volt, ezalatt a fehérje hődenaturációra érzékeny része kicsapódott, ezt centrifugálással elkülönítettük. A kapott termék a szárazanyagra számítva 42 % fehérjét tartalmazott. A 50 visszamaradt keményítőszirup főleg maltózt tartalmazott, a mért dextrózekvivalens 40 volt.
6. példa
Árpalisztet frakcionáltunk az 1. példában leírt módon; a kisszemcséjű keményítőfrakciót — amelynek szárazanyagtartalma 25 %, és szárazanyagtartalmának 19 %-a fehérje volt —, 160 °C-on 10 mp-ig hőkezeltük, azután 80 °C-ra lehűtöttük. E frakciót 0,4% „Thermamyl” amiláz és 0,8 % 0-glukonáz hozzáadása után egy órán keresztül inkubáltuk. A kicsapódott oldhatatlan fehérjét centrifugálással választottuk el. A kitermelés 32 % volt a frakció szárazanyagtartalmára vonatkoztatva; a csapadék 60 % fehérjét tartalmazott a szárazanyagra számítva. A visszamaradt szirupot 0,2 % amiloglukozidáz hozzáadásával 40 órán keresztül 50 °C-on elcukrosítottuk. Az oldatot 60 % szárazanyagtartalomig besűrítettük. A szirup dextrózekvivalense (DE) a folyamat végén 77 lett.

Claims (5)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás gabonalisztnek legalább három, étkezési célra alkalmas frakcióra — így. keményítő-, fehérje-, cukorés — adott esetben — sikérfrakcióra — való bontására a vízben szuszpendált gabonalisztnek egy alsó fázist képező keményítőfrakcióra és egy a liszt többi összetevőjét tartalmazó felülúszó fázist képező frakcióra centrifugálással való szétválasztásával, majd a keményítőfrakcióból — mosás és szárítás után — a közönséges gabonakeményítő kinyerésével, a felülúszóból a sikérfrakciónak víz hozzáadásával, keveréssel és szűréssel vagy centrifugálással való eltávolításával azzal jellemezve, hogy sikérmentesített felülúszó frakciót legalább 120 °C hőmérsékleten, 1-10 másodpercig hőkezeljük, majd 90 °C hőmérsékletre vagy ez alá hűtjük, s ezen a hőfokon α-amiláz és (3-glukanáz enzimek egyidejű hozzáadásával inkubáljuk, végül a nyert fehérje csapadék elválasztása, mosása és szárítása után a visszamaradó, nem zavaros frakciót amiloglukozidázzal vagy gombaeredetű amilázzal legfeljebb 55 °C-on, mindaddig kezeljük amíg a dextrózekvivalens értéke legalább 20 nem lesz, ezután kívánt esetben a kapott szirupszerű cukorfrakciót a víz elpárologtatásával betöményítjük.
  2. 2. Az 1. igénypontban közölt eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a gyártási folyamatban felhasznált vizet teljesen zárt rendszerben re cirkuláltatjuk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypontban közölt eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a homogén felülúszó frakciót 120-160 °C-ra hevítjük.
  4. 4. A megelőző igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy az enzimes kezelést 70-90 °C-on 05-2 órán keresztül a frakció szárazanyagtartalmára számítva 0,1 -0,5 % α-amiláz (Novo, 60 KNU/g) és 0,1-1,0 % β-glukonáz (ABH, 750 D/g) hozzáadásával végezzük.
  5. 5. A 4. igénypontban megjelölt eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a fehéije csapadék elválasztása után visszamaradó tiszta felülúszó frakciót 50-55 °C hőmérsékleten, a frakció szárazanyagára számított 0,1-05 % amiloglukozidáz (Novo, 150 AGU/ml) vagy gombaeredetű amiláz (Novo, 800 FAU/g) enzim alkalmazásával elcukrosítjuk.
HU82246A 1981-01-28 1982-01-27 Method for fractionating cereal flour HU184502B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI810246A FI61988C (fi) 1981-01-28 1981-01-28 Foerfarande foer fraktionering av spannmaolsmjoel till fraktioner av livsmedelskvalitet

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU184502B true HU184502B (en) 1984-09-28

Family

ID=8514083

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU82246A HU184502B (en) 1981-01-28 1982-01-27 Method for fractionating cereal flour

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4448790A (hu)
EP (1) EP0058133B1 (hu)
JP (1) JPS57145000A (hu)
AU (1) AU547008B2 (hu)
CA (1) CA1187733A (hu)
DE (1) DE3267727D1 (hu)
FI (1) FI61988C (hu)
HU (1) HU184502B (hu)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5013561A (en) * 1984-08-10 1991-05-07 Barco, Inc. Process for recovery of products from waxy barley
CA1242160A (en) * 1984-08-10 1988-09-20 Kenneth J. Goering Processes for recovery of products from waxy barley
US4804545A (en) * 1984-08-10 1989-02-14 Barco, Inc. Production of beta-glucan, bran, protein, oil and maltose syrup from waxy barley
US4716218A (en) * 1986-01-15 1987-12-29 Purdue Research Foundation Grain extraction milling
US4830861A (en) * 1988-07-14 1989-05-16 Bristol-Myers Company Low manganese high protein rice flour
US5458893A (en) * 1992-03-06 1995-10-17 The Quaker Oats Company Process for treating water-soluble dietary fiber with beta-glucanase
US5312739A (en) * 1992-05-28 1994-05-17 National Science Council Production of high-maltose syrup and high-protein byproduct from materials that contain starch and protein by enzymatic process
DE69324484T2 (de) * 1993-07-15 1999-10-28 The Quaker Oats Co., Barrington Verfahren zur Verarbeitung einer wasserlösslichen Diätfaser mit Beta-Glucanase
US5439526A (en) * 1993-10-01 1995-08-08 Washington State University Research Foundation Process for fractionating wheat flours to obtain protein concentrates and prime starch
GB9407104D0 (en) * 1994-04-11 1994-06-01 Dalgety Plc Process for the preparation of food ingredients
FI96087C (fi) * 1994-07-08 1996-05-10 Alko Ab Oy Menetelmä mikrobi-inhibiittorin eristämiseksi, mikrobi-inhibiittori ja mikrobi-inhibiittorin käyttö
DE19507748A1 (de) * 1995-03-06 1996-09-12 Westfalia Separator Ag Verfahren zum Herstellen eines Mahlproduktteiges
JP2726016B2 (ja) * 1995-04-27 1998-03-11 サクマ製菓株式会社 そば粉末蛋白およびその製造方法、ならびにそば粉末蛋白含有食品
JP3108759B2 (ja) * 1997-02-24 2000-11-13 農林水産省中国農業試験場長 植物性グリコーゲンおよびその製造法
US6037456A (en) * 1998-03-10 2000-03-14 Biosource Technologies, Inc. Process for isolating and purifying viruses, soluble proteins and peptides from plant sources
US6845326B1 (en) 1999-11-08 2005-01-18 Ndsu Research Foundation Optical sensor for analyzing a stream of an agricultural product to determine its constituents
US6624888B2 (en) 2000-01-12 2003-09-23 North Dakota State University On-the-go sugar sensor for determining sugar content during harvesting
EP2239799B1 (en) * 2001-06-20 2012-02-29 Dai Nippon Printing Co., Ltd. Packaging material for battery
WO2004086878A2 (en) * 2003-04-02 2004-10-14 Cargill, Incorporated Improved dietary fiber containing materials comprising low molecular weight glucan
US20060251761A1 (en) * 2005-05-03 2006-11-09 Robert Jansen Grain wet milling process for producing dextrose
CZ300200B6 (cs) * 2006-02-28 2009-03-11 Amr Amaranth, A. S. Zpusob oddelování bílkovinné frakce
WO2009094418A2 (en) * 2008-01-24 2009-07-30 Tate And Lyle Ingredients Americas, Inc. Corn wet milling process
US9777303B2 (en) 2015-07-23 2017-10-03 Fluid Quip Process Technologies, Llc Systems and methods for producing a sugar stream
US11519013B2 (en) 2018-03-15 2022-12-06 Fluid Quip Technologies, Llc System and method for producing a sugar stream with front end oil separation
US11505838B2 (en) 2018-04-05 2022-11-22 Fluid Quip Technologies, Llc Method for producing a sugar stream
EP4117458A4 (en) * 2020-03-13 2024-04-10 Montana Microbial Products, LLC PROCESS FOR PRODUCING BARLEY PROTEIN

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3115410A (en) * 1958-12-19 1963-12-24 Quaker Oats Co Method for producing a barley fraction having thickening properties and the product resulting therefrom
US3249512A (en) * 1963-05-28 1966-05-03 Harold E Bode In situ dextrose production in crude amylaceous materials
US3291702A (en) * 1964-04-13 1966-12-13 Commercial Solvents Corp Enzymatic conversion of starch containing proteinaceous substances to dextrose
US3329578A (en) * 1964-09-08 1967-07-04 Miles Lab Enzyme composition and process for production of non-crystallizing, high d.e. syrup
US3849194A (en) * 1966-12-19 1974-11-19 Cpc International Inc Low d.e. starch conversion products
US3806415A (en) * 1971-06-30 1974-04-23 Staley Mfg Co A E Thinning and saccharification of starch pastes with glucoamylase
AR208286A1 (es) * 1973-04-10 1976-12-20 Cpc International Inc Procedimiento para convertir directamente almidon granular en un hidrolizado de almidon soluble
US3962465A (en) * 1973-08-27 1976-06-08 Akademie Der Wissenschaften Der Ddr Method of producing starch hydrolysis products for use as a food additives
US4217414A (en) * 1976-11-01 1980-08-12 Cpc International Inc. Process for separating and recovering vital wheat gluten from wheat flour and the like
GB1561856A (en) * 1977-01-24 1980-03-05 Pfeifer & Langen Method of preparing refined starch hydrolysates mainlyconsisting of monosaccharides disaccharides and higher saccharides from starch-containing cereals
AU517307B2 (en) * 1977-10-28 1981-07-23 Cpc International, Inc Separating vital wheat gluten and solubilized starch
US4311714A (en) * 1979-06-12 1982-01-19 Endowment And Research Foundation At Montana State University Production of products from waxy barley grain

Also Published As

Publication number Publication date
US4448790A (en) 1984-05-15
DE3267727D1 (en) 1986-01-16
EP0058133A3 (en) 1983-10-05
CA1187733A (en) 1985-05-28
EP0058133B1 (en) 1985-12-04
EP0058133A2 (en) 1982-08-18
AU547008B2 (en) 1985-10-03
AU7958382A (en) 1982-08-05
FI61988C (fi) 1982-11-10
JPS57145000A (en) 1982-09-07
FI61988B (fi) 1982-07-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU184502B (en) Method for fractionating cereal flour
US4311714A (en) Production of products from waxy barley grain
US4217414A (en) Process for separating and recovering vital wheat gluten from wheat flour and the like
US4069103A (en) Process for recovering dextrose and dextrins from protein-containing starch products
US5013561A (en) Process for recovery of products from waxy barley
US4428967A (en) Processes for production of waxy barley products
JP2002528062A (ja) オートムギからβ−グルカン組成物を分離する方法及びそれから得られた生成物
US20060029715A1 (en) Corn oil and dextrose extraction apparatus and method
US4927649A (en) Method of making a hemicellulose coated dietary fiber
US4876096A (en) Rice syrup sweetener
US3249512A (en) In situ dextrose production in crude amylaceous materials
NO148173B (no) Fremgangsmaate ved fremstilling av kornprodukter ved fullstendig enzymatisk hydrolyse av fullkorn
JP2002527089A (ja) シリアル懸濁液を改質するための酵素調製物
CA1100950A (en) Method of preparing refined starch hydrolysates from starch-containing cereals
EP0078782B1 (en) Method for producing foodstuffs from whole cereal grains
JPH11225706A (ja) 大麦糠由来β−グルカンを主成分とする水溶性食物繊維の製造法
US5651828A (en) Fat substitute for processed foods
US4756912A (en) Rice syrup sweetener production
AU585247B2 (en) Recovery of products from waxy barley
JP2003523212A (ja) 穀類製品および製法
JPS61293356A (ja) デンプン分離方法
US2307491A (en) Starch conversion process
US2137973A (en) Corn conversion process
JPH01312997A (ja) 加水分解によってとうもろこし粒外皮から選択された単糖類を製造するためのコンビネーション方法
JP3556238B2 (ja) 米穀の複合的利用法