HU183996B - Method for obtaining water from groundwater reservoirs - Google Patents

Method for obtaining water from groundwater reservoirs Download PDF

Info

Publication number
HU183996B
HU183996B HU822285A HU228582A HU183996B HU 183996 B HU183996 B HU 183996B HU 822285 A HU822285 A HU 822285A HU 228582 A HU228582 A HU 228582A HU 183996 B HU183996 B HU 183996B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
water
well
groundwater
quality
different layers
Prior art date
Application number
HU822285A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Veli E Reijonen
Original Assignee
Veli E Reijonen
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Veli E Reijonen filed Critical Veli E Reijonen
Publication of HU183996B publication Critical patent/HU183996B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03BINSTALLATIONS OR METHODS FOR OBTAINING, COLLECTING, OR DISTRIBUTING WATER
    • E03B3/00Methods or installations for obtaining or collecting drinking water or tap water
    • E03B3/06Methods or installations for obtaining or collecting drinking water or tap water from underground
    • E03B3/08Obtaining and confining water by means of wells
    • E03B3/12Obtaining and confining water by means of wells by means of vertical pipe wells
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21BEARTH OR ROCK DRILLING; OBTAINING OIL, GAS, WATER, SOLUBLE OR MELTABLE MATERIALS OR A SLURRY OF MINERALS FROM WELLS
    • E21B43/00Methods or apparatus for obtaining oil, gas, water, soluble or meltable materials or a slurry of minerals from wells
    • E21B43/14Obtaining from a multiple-zone well
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A20/00Water conservation; Efficient water supply; Efficient water use

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)
  • Investigation Of Foundation Soil And Reinforcement Of Foundation Soil By Compacting Or Drainage (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Underground Or Underwater Handling Of Building Materials (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)
  • Other Liquid Machine Or Engine Such As Wave Power Use (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás víz kinyerésére talajvíztárolóból, amelynek során talajban kialakított tárolóba legalább két különálló nyomócsövet helyezünk el, amellyel a víz minősége tekintetében különböző rétegekből vizet emelünk ki.
Víz kinyerésére talajvíztárolóból például egy mély kútból rendszerint szivattyúval ellátott helyhez rögzítetten szerelt nyomócsöveket használnak. A kút hozamának növelése céljából egy kútba több, különálló nyomócsövet szerelhetnek, ez esetben az a szokás, hogy a nyomócsövek egyikét a kút aljának közvetlen közelében helyezik el, miáltal bizonyos vízhozam biztosítható azokban az esetekben is, amikor a vízszint valamilyen okból lecsökken a kútban.
A talajvíz kinyerését és felhasználását egyaránt megnehezítő problémát a talajvízben oldatként jelenlevő vas és mangán alkotóelemek jelentik. Ha ezeket az alkotóelemeket nem távolítjuk el a vízből, akkor azok lecsapódnak a víz alatti rendszerben, és egy idő múltán a vezeték eltömődését eredményezik. A fenti probléma megkerülésére a 43 852 számú finn szabadalmi leírás olyan megoldást ismertet, amelyben a kút csövekkel van körülvéve, amelyeken keresztül oxigéndús tápvizet vezetnek a talajba. A megoldás a vas és mangán ionok oldhatatlan formába történő oxidálására törekszik, miáltal az említett anyagok kicsapódva a talajban maradnak, és a kútból csak tiszta víz távozik. Ez az eljárás gyakorlati megvalósítása során sok esetben kiválóan bevált, azaz a célul kitűzött hosszúidejű tisztítóhatás egészen kismennyiségű tápvíz talajba vezetésével elérhető volt, másrészt viszont nagymennyiségű szerelési munkát igényelt, valamint a tápvizet hosszú időn át és nagymennyiségben kellett a talajba vezetni, mielőtt a kút vizében a vas és mangán alkotóelemek csökkenése megkedődött. Ilyen esetekben a fenti eljárás alkalmazása gazdaságtalannak bizonyult, ha segítségével a kívánt eredményt egyáltalán elérték.
A parti területeken különösen a talajvizek ezenkívül tartalmaznak szennyeződéseket a víz keménységét fokozó kalcium- és mangéziumsókat. A víz keménységének már a talajban történő csökkentésére nem ismeretes a fent vázoltakhoz megközelítően hasonlítható módszer.
Rájöttünk arra, hogy erős átrétegeződések vagy rétegképződések gyakran okozzák vas és mangán alkotóelemek és a víz keménységét fokozó sók előfordulását a talajvizekben. Ennek következtében a nevezett szenynyezőanyagok mennyisége a talajvízben bizonyos talajmélységben igen magas, míg afölött vagy azalatt a talajvíz lényegesen tisztább, és valóban látszólag egész tiszta lehet. Gyakran előfordul, hogy ezek a szennyezések a talajvíz legfelső rétegében koncentrálódnak. Ez a fenti szabadalmi leírás által ismertetett eljárás megvalósítása során felmerülő probléma azzal magyarázható, hogy az oxigénszállító tápvizet túl mélyre vezetik a talajba. Ezenkívül a megfigyelések magyarázatot adnak arra az időnként észlelt jelenségre is, hogy a kút vastartalma fokozatosan növekszik a használat során. Ez úgy történhet, hogy miután a tiszta vasmentes vizet a mélyebb rétegekből kinyerték, a vastartalomban gazdag víz a talajvíz legfelső rétegéről a tiszta víz helyére folyik, és folyamatos vízkinyerés esetén az a szennyezett víz mind mélyebbre húzódik a kútban és egy bizonyos idő után eléri a kútban elhelyezett nyomócső végét.
A találmány célja a fenti megfigyelések alapján olyan egyszerű eljárás kidolgozása volt, amelynek segítségével talajvíztárolóból fogyasztásra szánt tiszta vizet nyerünk ki oly módon, hogy a víz minősége tartós vízkinyerés esetén sem változik meg. A találmány azzal jellemezhető, hogy a nyomócsövek a különböző víztartalmak szerint vannak elhelyezve, célszerűen a talajvíz vas vagy mangán alkotóelemeket, vízkeménységet fokozó sókat, vagy más káros anyagokat tartalmazó rétegei szerint oly módon, hogy a csövekből különböző minőségű vizet nyerünk ki, és csak a jobb minőségű vizet kötjük a jó vízhálózatra.
A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi a különböző mélységből kinyert vízmennyiség szabályozását olymódon, hogy a különböző minőségű vízrétegek a lehető legkisebb mértékben keveredjenek össze. Ez a szabályozás a kútból kinyert vízben található különböző káros szennyezőanyagok mennyiségének mérésén alapul, ahol a változatlan szennyezőanyagtartalom jelzi, hogy a különböző nyomócsöveken át kinyert vízmennyiségek aránya helyes.
A találmány szerinti eljárás előnye a korábbi műszaki szintet képviselő és a 43 852 számú finn szabadalmi leírásban ismertetett eljárással szemben, hogy a kút körül nem szükséges tápvizet szállító csöveket elhelyezni a földben. Az eljárás megvalósításához elegendő, ha a hagyományos talajvíz kútban két különböző és eltérő hosszúságú nyomócsövet helyezünk el. A kútból kinyert gyengébb minőségű vizet tárolhatjuk vagy felhasználhatjuk, ha a vízben levő szennyezés mértéke nem éri el a káros szintet. Lényeges, hogy ezt a vizet ne keverjük a kútból kinyert jobb minőségű vízzel, hiszen az utóbbi minden további nélkül beköthető az ivóvízhálózatba.
A találmányt részletesebben lehetséges kiviteli példa alapján ismertetjük a rajz segítségével. A rajzon az
1. ábrán fúrt kút látható, amelyből a fogyasztásra szánt vizet a kút aljáról nyerjük ki, a
2. ábrán látható kútból a fogyasztásra szánt vizet a kút felső részéből nyerjük ki, és a
3. ábrán fúrt kút látható, amelyből a fogyasztásra szánt vizet a kút aljáról és felső részéből egyidejűleg nyerjük ki.
Az 1. ábrán láthatóan talajvizet tartalmazó rétegben nagy mélységbe lefúrt 1 kútba két különálló 2, 3 víznyomócsövet helyezünk el. Mindkét 2, 3 nyomócső a kútban elhelyezett végén 4 búvárszivattyúval van ellátva. Ezenkívül az ábrán bejelöltünk 5 talajszintet, 6 talajvízszintet, valamint a kút szűrt tartományának 7 felső szélét.
Vas és mangán alkotóelemek, és vízkeménységet fokozó sók gyakran jelentkeznek szennyezésként a talajvízben, ezen felül gyakran koncentráltan jelentkeznek a vizet tartalmazó talaj egy bizonyos rétegében. Az 1. ábrán látható esetben a szennyezett víz a 6 talajvízszinthez legközelebb eső rétegben gyűlt össze, ez az eset fordul elő legtöbbször a gyakorlatban is. Ez esetben a szennyezett vizet a 2 nyomócsövön át nyerjük ki, amelynek vége a kút szűrt tartományának 7 felső széle alatt van elhelyezve, míg a 3 nyomócsövön át, amelynek vége a kút fenekén van elhelyezve, tiszta vizet nyerünk ki. A 2, 3 nyomócsöveket úgy használjuk, hogy a vizet mindkét csővel egyidejűleg nyerjük ki a kútból, és csak a 3 nyomócsővel kinyert tiszta vizet vezetjük az ivóvízhálózatba.
A 2 csővel kiemelt szennyezett vizet vagy tároljuk, vagy olyan helyen használjuk fel, ahol a vízben levő szennyezőanyagok nem ártalmasak az egészségre, például
183 996 mezőgazdasági öntözésre. A szennyezett víz kiemelésének az a jelentősége, hogy ezáltal lényegesen csökkenthetjük a különbözőfajta vizek keveredését, amelyek különböző mélységekben helyezkednek el a kútban, és amelyek végülis a kiemelt ivóvízben található szennyező- 5 anyagok koncentrációjának növekedését eredményezik.
A 2 és 3 csövek egyidejű használata szükségszerűen nem jelenti, hogy a csövek „egyszerre” dolgoznak, csupán lényegében egy adott, viszonylag rövid idő alatt mindkét csővel szivattyúzunk vizet, és a kút különböző mélysé- 10 geiben elhelyezkedő különböző minőségű vizek nem tudnak jelentős mértékben keveredni.
A 2. ábrán látható esetben a vízben található szenynyező anyagok nagy része a kút fenekén helyezkedik el, és ezért a kút aljára lejuttatott 2 cső gyengébb minőségű 15 vizet emel ki a kútból, mint a 3 cső, amelyet a vízszinthez közelebb helyeztünk el és amely ivóvizet emel ki a kútból.
A találmány szerinti eljárást olyan kútban próbáltuk ki, amelyből 1200 liter vizet emeltünk ki percenként 20 egy kiemelőcső segítségével, amelyet úgy helyeztünk el, hogy vége a kút szűrt vizet tartalmazó rétegének közepéig ért le. A kiemelt víz vastartalma 1—1,5 mg/liter és mangántartalma 0,20-0,25 mg/liter volt. Miután úgy találtuk, hogy a vas és mangán alkotóelemek a kútban 25 levő víz felső részében helyezkednek el, két külön kiemelőcsövet juttattunk le a kútba, ezek közül az egyik kiemelőcső vége a kút belső részében helyezkedett el, míg a másik a kút aljáig ért. Ezt a két csövet azt követően egyidejűleg működtettük úgy, hogy az elsőként 30 emh'tett kiemelőcső a kút belső részéből 300 liter vizet emelt ki percenként, míg az utóbb említett cső a kút aljáról 1200 liter vizet emelt ki percenként. Az elsőnek említett cső által kiemelt vízben a mérések 2,4 mg/liter vastartalmat és 0,6 mg/liter mangántartalmat mutattak 35 ki, míg az utóbbi kiemelőcső által szolgáltatott víz vastartalma 0,02 mg/liter, mangántartalma pedig 0,03 mg/ liter volt. Látható, hogy a kútból kiemelt víz vas- és mangántartalma az előbb felsorolt értékekre csökkenthető, annak ellenére, hogy a kút kapacitását nem csökkentet- 40 tűk le.
A találmány szerinti eljárás másik foganatosítása során a kútból 600 liter vizet emeltek ki percenként, amelynek vastartalma 2,1 mg/liter volt. Ebben az esetben a kút alján elhelyezkedő víz vastartalma volt a legnagyobb, így két kiemelőcsövet juttattunk le, az egyik kiemelőcső végét a kút alján helyeztük el, és a másikat a vízszint alatt helyeztük el. Az elsőnek említett cső segítségével 200 liter vizet emeltünk ki percenként a kút aljáról, míg a második megnevezett csővel 600 litert emeltünk ki percenként közvetlenül a vízszint alól. Az elsőként említett cső által kiemelt vastartalma 6,8 mg/liter, a másodikként emb'tetté 0,01 mg/liter volt.
Természetes és szakember számára nyilvánvaló, hogy a találmány szerinti eljárás nem korlátozódik a leírásban ismertetett foganatosítási módokra, hanem az igénypontok által meghatározott oltalmi körön belül bármilyen megoldásra érvényes.
így például a 2 és 3 kiemelőcsöveket szorosan egymás mellett fekvő különböző kutakban helyezhetjük el. Ezenkívül a kutak és a vízkiemelő csövek száma a körülményektől függően több lehet kettőnél. Lehetséges megoldás, hogy az egyik kútból csak tiszta vizet, míg a másik kútból szennyezett vizet emelünk ki, illetve fordítva.
A tiszta és a szennyezett vízrétegek közötti határfelület nem helyezkedik feltétlenül vízszintesen el a talajvíztárolóban: lépcsősen rézsútos is lehet. Ha ilyen helyzetben két kutat fúrunk egymás mellé, az elhelyezkedés azt eredményezi, hogy a tiszta vizet és a szennyezett vizet azonos magasságból, de különböző talajvízminőségű rétegekből emeljük ki.

Claims (3)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás talajvíz kiemelésére, amelynek során a talajba legalább két különálló emelőcsövet juttatunk le, azzal jellemezve, hogy az emelőcsöveket (2, 3) különböző mélységbe és különböző víztartalmú talajrétegekbe juttatjuk le, az emelőcsövekből egyidőben eltérő minőségű vizet nyerünk ki, majd ivóvízhálózatba vezetünk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kiemelt víz káros anyag tartalmát folyamatos vagy szakaszosan ismételt mérésekkel ellenőrizzük.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kiemelt víz mennyiségét külön-külön szabályozzuk.
HU822285A 1981-07-15 1982-07-14 Method for obtaining water from groundwater reservoirs HU183996B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI812220A FI64685B (fi) 1981-07-15 1981-07-15 Foerfarande foer att lyfta vatten fraon grundvattenfoerekomst

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU183996B true HU183996B (en) 1984-06-28

Family

ID=8514575

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU822285A HU183996B (en) 1981-07-15 1982-07-14 Method for obtaining water from groundwater reservoirs

Country Status (19)

Country Link
US (1) US4495991A (hu)
JP (1) JPS5837241A (hu)
BE (1) BE893831A (hu)
CA (1) CA1194404A (hu)
CH (1) CH656662A5 (hu)
CS (1) CS244113B2 (hu)
DD (1) DD202593A5 (hu)
DE (1) DE3226533A1 (hu)
DK (1) DK157694B (hu)
FI (1) FI64685B (hu)
FR (1) FR2509772B1 (hu)
GR (1) GR76858B (hu)
HU (1) HU183996B (hu)
IT (1) IT1158754B (hu)
MX (1) MX154124A (hu)
NL (1) NL8202753A (hu)
NO (1) NO156538C (hu)
PL (1) PL137807B1 (hu)
SE (1) SE448479B (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3911366A1 (de) * 1989-04-07 1990-10-11 Grundfos Int Verfahren und vorrichtung zur probennahme an einer grundwassermessstelle
US5028212A (en) * 1989-09-26 1991-07-02 Brophey Robert W Method and apparatus for removal of floating immiscible liquids
DE29518645U1 (de) * 1995-11-24 1996-01-25 Mannheimer Versorgungs Und Ver Vorrichtung zur tiefenhorizontierten Grundwasserprobenahme

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT29322B (de) * 1903-01-20 1907-07-25 Eduard Von Rittershausen Einrichtung zur Enteisenung von Wasser in Brunnen durch Einblasen von Luft.
FR1258355A (fr) * 1960-03-02 1961-04-14 Dispositif souterrain de condensation et de remontée d'eau douce
US3202215A (en) * 1962-06-21 1965-08-24 Alphonso F Stanonis Method of controlling fluid flow
US3361202A (en) * 1965-08-05 1968-01-02 Phillips Petroleum Co Process and apparatus for producing crude oil from separate strata
US3901811A (en) * 1973-01-17 1975-08-26 William C Finch Liquid skimmer method and apparatus
US3871450A (en) * 1974-04-17 1975-03-18 Dresser Ind Dual string circulating valve

Also Published As

Publication number Publication date
FR2509772A1 (fr) 1983-01-21
SE8204132L (sv) 1983-01-16
PL237493A1 (en) 1983-03-14
FI64685B (fi) 1983-08-31
DE3226533A1 (de) 1983-02-03
CA1194404A (en) 1985-10-01
DK157694B (da) 1990-02-05
FR2509772B1 (fr) 1987-02-06
PL137807B1 (en) 1986-07-31
SE8204132D0 (sv) 1982-07-05
SE448479B (sv) 1987-02-23
CS544682A2 (en) 1985-08-15
CS244113B2 (en) 1986-07-17
NO156538C (no) 1987-10-07
BE893831A (fr) 1982-11-03
CH656662A5 (de) 1986-07-15
MX154124A (es) 1987-05-20
US4495991A (en) 1985-01-29
NO822372L (no) 1983-01-17
IT8212585A0 (it) 1982-07-15
DD202593A5 (de) 1983-09-21
NO156538B (no) 1987-06-29
DK316782A (da) 1983-01-16
IT1158754B (it) 1987-02-25
NL8202753A (nl) 1983-02-01
JPS5837241A (ja) 1983-03-04
GR76858B (hu) 1984-09-04
FI812220L (fi) 1983-01-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE602004010381T2 (de) Verfahren und vorrichtung zur behandlung von wasser für eine einpressbohrung
DE4037059C2 (hu)
DE3933426C2 (hu)
DE19725996C2 (de) Verfahren und Bohrlochsystem zur Förderung von Wasser aus einem im wesentlichen vertikalen Bohrloch
DE1945605A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Reinigung von Wasser aus einem Grundwasser-Brunnen
DE4217184C2 (de) Verfahren zum Ausbringen von Ölresten oder ölhaltigen Flüssigkeiten aus verseuchten Bodenschichten
HU183996B (en) Method for obtaining water from groundwater reservoirs
DE4335996C2 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Reinigen von schwach verunreinigtem Wasser
DE102005029910B4 (de) Verfahren zum Betreiben eines Horizontalfilterbrunnens sowie Brunnenanordnung
EP1031540B1 (de) Vorrichtung zum Behandeln von Abwasser
DE1483767A1 (de) Verfahren zum gleichzeitigen Abbauen und Raffinieren von loeslichen Mineralien
DE3931012C1 (hu)
DE60131029T2 (de) Vorrichtung und verfahren zur erzeugung von mindestens einer reaktionszone in einer wasserführenden schicht
EP0562301B1 (de) Verfahren zur Ausgestaltung von Brunnenbereichen
EP0105225B1 (de) Verfahren zum Reinigen eines Flüssigkeitsfilters und einer dieses enthaltenden Abscheideranlage
DE4243303C1 (de) Verfahren zum Reinigen eines Brunnenschachtes
DE60023201T2 (de) Verfahren zum Entwässern eines gering durchlässigen Bodens
DE2318102C3 (de) Brunnen zum Umschichten von Grundwasser aus einem Grundwasserhorizont in einen durch eine undurchlässige Sperrschicht davon getrennten zweiten Grundwasserhorizont
CH515731A (de) Einrichtung zur Reinigung von schüttbarem Filterstoff in mit Wasser gefüllten Wasseraufbereitungslangsamfiltern
DE60114172T2 (de) Verfahren und anlage zur sandentsalzung und eine solche anlage enthaltender saugbagger
DE3612468A1 (de) Verfahren zum herstellen eines filterbrunnens und filterbrunnen mit grossem fassungsraum
DE815473C (de) Verfahren und Vorrichtung zur Behandlung von Abwaessern durch Klaerung und Versickerung
DE4040803A1 (de) Verfahren zur ermittlung des notwendigen technischen unterdruckes bei der vakuumgrundwasserabsenkung in einem nadelfilter
DE19820840A1 (de) Sedimentierungsverfahren und -einrichtung
DE1943430C (de) Verfahren zur Reinigung von Wasser versorgungsleitungen

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee