HU182488B - Swath harvesting machine connected with rough fodder processing device - Google Patents

Swath harvesting machine connected with rough fodder processing device Download PDF

Info

Publication number
HU182488B
HU182488B HUFO000783A HU182488B HU 182488 B HU182488 B HU 182488B HU FO000783 A HUFO000783 A HU FO000783A HU 182488 B HU182488 B HU 182488B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
rotors
rotor
crop
stalk
support
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Bernd Kretzschmar
Gerhard Schmidt
Christian Noack
Klaus Ulrich
Volker Haenel
Wolfgang Pietsch
Hans-Jochen Kloth
Guenter John
Frank Pietschmann
Peter Hesche
Original Assignee
Fortschritt Veb K
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fortschritt Veb K filed Critical Fortschritt Veb K
Publication of HU182488B publication Critical patent/HU182488B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D78/00Haymakers with tines moving with respect to the machine
    • A01D78/08Haymakers with tines moving with respect to the machine with tine-carrying rotary heads or wheels
    • A01D78/10Haymakers with tines moving with respect to the machine with tine-carrying rotary heads or wheels the tines rotating about a substantially vertical axis
    • A01D78/1078Having only one row of rotors arranged on the same horizontal line perpendicular to the advance direction of the machine
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D43/00Mowers combined with apparatus performing additional operations while mowing
    • A01D43/04Mowers combined with apparatus performing additional operations while mowing with haymakers, e.g. tedders

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Harvesting Machines For Specific Crops (AREA)
  • Agricultural Machines (AREA)

Description

(57) KIVONAT
A találmány tárgya rendre-arató gép hozzá csatlakoztatott szálastermény-megmunkáló berendezéssel, melyre jellemző, hogy a vezetőkerekek mögött a rendre-arató gép hátoldalán elhelyezett csatlakozáson a tartópontokon felvett, és a dőlésben a billentőberendezéssel állítható tartó van elhelyezve, amelyen az előnyösen két, ellentétesen és azonosan meghajtható rotorból álló szálastermény-megmunkáló berendezés, valamint üzem közben mindkét oldalon a jármű váz szélességén túlnyúló rendkorlátozó elemek vannak elhelyezve, és hogy a rotorok a hozzájuk tartozó állítóelemekkel a haladási irányra merőlegesen és/vagy hosszában, valamint függőlegesen eltolhatóan vannak a tartóra elhelyezve.
182 488
Fig. 1
182 488
A találmány tárgya rendre-arató gép hozzá csatlakoztatott szálastermény-megmunkáló berendezéssel, amelynél a rendre-arató gép önjáró járművázra van elhelyezve, és választhatóan alkalmazható széles terítésre, kettős rendlerakásra, valamint normál rendlerakásra.
Az ismert műszaki megoldások jellemzői:
Ismertek olyan vontatott és önjáró rendrearató gépek, amelyek a szálas terményt aratják, felveszik, mechanikusan előkészítik és rendben lerakják. A szárítás meggyorsítására a normál helyzetben lerakott rendet az utána következő rendmegmunkáló készülékekben megforgatják, vagy az önmagában már ismert rotor szóróval szélesen terítik.
A rotorszóróit két vagy több, egymással szemben meghajtható fogakkal ellátott rotor alkotja, amely a haladási irányban előredöntve van a keretállványra elhelyezve.
A széles terítés hátránya mellett, amelyet kiegészítő munkafolyamattal kell elvégezni, az előredöntött rotorok miatt, amelyek fogaikkal érintik a talajt, járulékos hátrányok adódnak. A mély beállítás miatt a fogak állandó talajérintkezése magas fogkopáshoz vezet. A ferdén előreállított rotorok miatt a szálas termény ékalakban szóródik hátrafelé, és nehezen lehetséges a szélesen szórt termény oldalirányú korlátozása. Az ilyen előredöntött rotorok közvetlen elhelyezése a rendre-arató géphez a széles rendlerakás érdekében, nehezebb aratási feltételeket okozna, és magasabb ráfordítást igényelne a rend peremeinek behatárolásához.
A DT—OS 1 942 733-ból ismert önjáró rendre-arató gép, amely a vágott száras terményt a keresztszállító szalaggal az előkészítő berendezést szélességére fogja össze, a rendet ezt követően a szárítás meggyorsítására szélesebben rakja le mint a futómű szélessége. Az előkészítővel beszűkített terményáramot az ellentétes irányban forgó előkészítő hengerek ferdén felfelé, az eltérítőlemezzel ellátott fedéllapnak dobják. A fedőlemezről a terményáram az előkészítő hengerek mögött elhelyezett két. ellentétes irányban forgó szórótárcsához kerül. Ezek a haladási irányban ferdén előredöntött szórótárcsák a beszűkített terményáramot ék alakban hátrafelé szórják, és nagyobb szélességben terítik a talajra, mint az előzőleg beszűkített rend szélessége. E megoldásnak azonban koncepcionális hátránvai vannak: rögzítéshez elkülönített, alulvezetett, és emiatt nagyobb ráfordítást igénylő tartókeret szükséges a járművázra; a meghajtóeszközt alulról kell bevezetni, miáltal erősen beszűkül a talaj feletti szabad magasság; a hátulsó tengely elrendezése vagy rendkívüli szélességet igényel, a szállításhoz nyomtávszélességben állítható vezetőtengellyel, vagy a kerekek áthaladnak a szélesen terített terményen; az ék alakban hátrafelé szórt rendnek nem ellenőrizhető a szórási szélessége, és így nem érhető el egyenletes távolság a még nem aratott termény szélétől, emiatt már eleve kisebb lerakási szélességgel kell dolgozni; a szórótárcsáknak nagyon magas a hibalehetőségük a csapágyukra alulról összetömődő termény miatt, nem állíthatók be a különböző rendmennyiségekre; a rendre arató gép hátulsó részét nagyon nagy talajmagasággal kell kialakítani, hogy ne akadályozza a hátulsó tengely előtt a felfelé szórt termény útját.
Ismertek továbbá olyan vontatott rendre arató gépek, amelyek a terményt megközelítően aratási szélességben terítik. Az ilyen széles terítésű vontatott rendre arató gépek aratási szélessége azonban mintegy 3 méterre van korlátozva, hogy a traktor az előzőekben aratott renden a következő rend aratásakor ne haladjon át, hanem az a kerekei között érintetlenül maradjon.
Nagyobb aratási szélességeknél ezzel szemben az állandó áthaladás nagyobb terményveszteséghez vezetne az egyenetlen száradás és a száraz termény felvételekor keletkező veszteségek következtében az azt követő begyűjtőgépeknél.
Ismertek továbbá olyan rendre arató gépek, amelyek a szálas terményt alacsonyabb hozamoknál az azt követő gyűjtőgépek jobb kihasználása érdekében kettős rend képzésével oldalasán rakják le a vágómű közepéhez képest.
Az összes ismert megoldás hátránya azonban, hogy nem teszik lehetővé a választható átállítást a normál rendlerakás, a kettős rendlerakás és a széles terítés között.
A találmány elé óéiul tűzzük ki a rendre arató géphez csatlakoztatható olyan szárasterménymegmunkáló berendezés létrehozását, amelynél a rendre arató gép univerzális felhasználásával elvégezhető választhatóan a normál rend, a kettős rend, a megközelítően aratási szélességű széles rend lerakása, valamint a száras termény megfelelő szélességű lerakása a lerakott száras terményen történő áthaladás nélkül, a lerakott termény tiszta oldalirányú behatárolásával egy munkafolyamatban.
A találmány elé célul tűzzük ki továbbá az univerzális szárastermény-megmunkáló berendezés hozzákapcsolását a rendre-arató géphez oly módon, hogy az alapgépen ne legyen szükség lényeges szerkezeti többletráfordításra, az alapgép meghajtó aggregátjai lényegesebb kiegészítő ráfordítás nélkül alkalmazhatók legyenek, és a kívánt lerakás elérésére jszárastermény-megmunkálásához csak minimális energiaráfordítás legyen szükséges.
A találmány elé tűzött célt úgy érjük el, hogy a rendre-arató gép hátsó részén a vezetőkerekek mögött csatlakozást helyezünk el, például paralelogrammacsatlakozást vagy hárompontos csatlakozást. A csatlakozáson tartóhelyek vannak kialakítva a haladási irányra merőlegesen elhelyezett tartó felvételére. A tartó továbbá a billentőberendezésen keresztül van a csatlakozással összekötve, és döntött helyzetében a tartópontokon elfordítható a csatlakozáshoz képest. A tartón van az előnyösen két, egymással szemben és azonosan is meghajtható motorból álló szárastermény-megmunkáló berendezés, valamint a mindkét oldalon állítható, a munkahelyzetben a gép szélességétől túlnyúló rend3
182 488 határoló elemek elhelyezve. A tartón elhelyezett szárastermény-megmunkáló berendezés azonban szalagos rácsfordítóból vagy dobszóróból, vagy más hasonlóból is állhat. A tartó alatt elhelyezett rotorok állítóelemekkel vannak ellátva, és így univerzálisan alkalmazhatók a száras termény megmunkálásakor a tartó különböző helyzeteiben. A rotorok és az egymás közötti oldalirányú távolságuk, valamint a haladási irányban előre vagy hátrafelé a tartón egyenként állíthatók.
A rotorok különösen úgy állíthatók be, hogy az előkészítőtől a kerekek közé lerakott rendek azonos részekben fogják meg, és dolgozzák fel. Hogy a tartón elhelyezett szárastermény-megmunkáló berendezést a különböző munkafolyamatoknak megfelelő munkamagasságokba vagy szállítási helyzetbe lehessen állítani, a csatlakozás és a járműváz között a vezetőülésből működtethető emelőhenger, valamint magasságában állítható rögzítés van lengően elhelyezve.
Széles rend lerakásához a száras termény széles szórásakor az előkészítő gép által a meghajtó- és a vezetőkerekek között lerakott rendet a tartón elhelyezett szárastermény-megmunkáló berendezés a rotorok következőkben leírt elrendezésével teríti szélesre a talajon. Az ellentétes irányban forgó rotorok a tartóval párhuzamosan egymásbahatolóan vannak az állítóeilemeken elhelyezve. A tartó a billenőszerkezettel a haladási iránnyal ellentétesen 3—5°-ban hátra van billentve, és íay a rotortengelyek enyhén hátrafelé döntöttek. A csatlakozáson keresztül az emelőhengerrel és a rögzítéssel beállítandó munkamagasság a rotor legmélyebb pontján a széles szórásra mintegy l'5-e a szórandó rend magasságának.
A leírt beállítási magasság előnye az ismert megoldásokkal szemben, hogy nem a teljes terménymennyiséget, hanem a terménymennyiségnek csak mintegy háromnegyed részét kell felgyorsítani a széles terítéshez, aminek következtében kevés energia szükséges.
Az enyhén hátrafelé döntött rotorok előnve, hogy a szórandó rend .felülről eredeti magasságának mintegy 1 5-iig kerül elvételre és szétosztásra, és eközben a fogak nem érintik a talajt.
Ez a fogak lényegesen magasabb élettartamához vezet az ismert rotorszórókkal .szemben. Ehhez járul az az előny, hogy a száras terményt nem kell messze .hátúira és magasra mozgatni, hanem laposan és legyezőszerüen hátrafelé, oldalirányban és részben oldalirányban előre mozgatjuk, aminek következtében a széles rend peremeinek jó behatolását érjük el, különösen a learatott termény tekintetében, a futómű közelében elhelyezett és ezáltal kevés ráfordítást igénylő rendkorlátozó berendezéssel, és az azt követő begyűjtőgépek szempontjából lehetséges terítési szélesség maximális kihasználását érjük el.
Az említett rendkorlátozó berendezés a lerakandó széles rend mindkét oldalán elhelyezett függőleges rendkorlátozó elemekből áll, amelyek köztagokon keresztül lengően, és ezál4 tál a tarlómagasságra történő beállításukkor ,talajkövetően vannak a keresztszegélyre felfüggesztve. Ezek a keresztszegélyek a tartórudakon vannaik elhelyezve, amelyek a tartón a haladási irányra merőlegesen eltolhatóan és Ieszerelhetően vannak elhelyezve.
A .száras termény szokásos szélességű lerakásához a rendkorlátozó berendezésnek csak a még nem aratott termény felöli oldalát használjuk és a rend felőli oldalát leszereljük; ekkor a rendre arató gép veteményüzemben arat. Ekkor a száras terményt az előző körben lerakott száras terményhez szórjuk, és a távolságot csak a még pem aratott száras terményhez képest korlátozzuk.
A kettős rendlerakásnál a rend oldalirányú átrakásához a rotorok különböző változatokban helyezhetők el a tartón. A tartóhoz képest párhuzamosan elhelyezett rotoroknál az oldalirányú átrakás a rotoroknak a dobási irányban azonos meghajtásával érhető el. A tartón eltoltan elhelyezett rotorokkal lehetséges a rend oldalirányú lerakása mindkét oldalra. Haladási irányban nézve a tartó jobb oldalon elhelyezett rotorokkal és bal oldalon a tartó mögött elhelyezett rotorral azonos forgásiránnyal a rend bal oldalon történő lerakása lehetséges; ellentétesen haladó rotoroknál és azonos elrendezéssel a rotorok a rendet jobb oldalra rakják le.
A rotorok elhelyezése ellentétes irányban is lehetséges. A rend oldalirányú lerakásához az összes elrendezési változatnál a tartón elhelyezett billentőberendezéssel a rotortengelyek a haladási irányban előredöntötten állíthatók be, és ,a rotorok a fogak munkám agasságában tarlóérintkezésre vannak beállítva. A rotorok a tartón — az egymáshoz képesti távolságukban — állíthatóan vannak elhelyezve a rendszélességnek és a rendtömegnek megfelelően, és a rotorok szükséges ét-fedési fokának megtartására a foktartók ,a rotorban eltolhatóan és rögzfthetően vannak elhelyezve. Az oldalirányban lerakott rend tiszta elhatárolására a még nem aratott terményhez képest, az első rend lerakásakor a széles terítéshez leírt rend-korlátozó berendezés lerakőoldali része van elhelyezve, amely a kettős rend második rendjének lerakásakor kiemelhetően lehet rögzítve.
A normál rend-lerakáshoz a rotorok ki vannak emelve, és szállítási helyzetűikben .vannak rögzítve. Ekkor az előkészítő által középre lerakott rendet nem dolgozzuk fel ismét a száras termény-megmunkáló berendezésben. Az eltérő elrendezésnél a rotorok egyenként vannak a rendre arató gépen elhelyezve. Ekkor a rotorok a rendre arató gép hátoldalához kapcsolt emelőkarokkal állítóelemeken keresztül vannak felerősítve, munkamagasságukban, dőlésükben és elhelyezkedésükben változtathatóan.
A rotorok meghajtása csuklós tengelyek segítségével történik. Szállítási helyzethez a rotorokat a minden emelőkarhoz csatlakozó munkahengerrel oldalirányban felhajtjuk.
A találmány szerinti megoldás előnve, hogy lehetséges a különböző lerakási módok, mint
182 488 például a szélesrend-lerakás, normálrend-rakás és kettős rendlerakás univerzális alkalmazása. Az összes lerakási módnál elérjük az egyenletesen behatárolt rendperemet az álló terményhez, és a szomszéd rendhez képest. A széles rendlerakásnál és a kettős rendlerakásnál a pontos rendbehatárolás előnye, hogy az azt követő begyűjtőgépek felvevő szélessége által előre meghatározott lerakási szélesség jobban kihasználható a jobb szállítás érdekében. Az alul elhelyezett szórótárcsákkal szemben a felülrögzített, a vezetőtengely mögött elhelyezett rotoroknál lényegesen kisebb az eltömődési hajlam. A rotorok felülről történő meghajtása kisebb ráfordítást igényel. A vezetőtengely mögötti elhelyezés megtakarítja a rendre arató gép hátulsó részének nagy talajmagassága miatti szerkezeti ráfordítást, valamint a nyomtávszélességben állítható vezetőtengelyt. A széles lerakáshoz a rotorok hátrafelé döntése a talajt követően elhelyezett rendkorlátozó elemek segítségével lehetővé teszi a széles rend pontos korlátozását az álló terményhez képest, és ezáltal a nagyobb lerakási szélességet, ami jobb száradást okoz. A rend lerakása a megmunkálás előtt a rotorok magas beállításával együtt kisebb energiaszükséglethez és a széles lerakásnál a fogak nagyobb élettartamához vezet.
A találmányt a következőikben kiviteli példája alapján írjuk Je, ahol az
1. ábra a rendre arató gép felülnézetét mindkét oldalon korlátozott széles lerakással, a
2. ábra az 1. ábra oldalnézetét, a
3. ábra a 2. ábra X szerinti nézetét eltoltan elhelyezett rotorokkal az oldalirányú lerakáshoz, a
4. ábra az egy oldalon határolt rendlerakás vázlatos rajzát, az
5. ábra az oldalirányú lerakás vázlatos rajzát azonosan forgó rotorokkal, a
6. ábra az oldalirányú lerakás vázlatos rajzát ellentétesen haladó rotorokkal, a
7. ábra a rendre arató gép hátulnézetét a rotorok egyedi elhelyezésével ábrázolja.
Az önhaladó rendre arató gépen az 1 vágómű mögött a 2 előkészítő van elhelyezve. Az 1 vágóműben a száras terményt előkészítési szélességre vezetjük össze, és zúzásra és/vagy törésre a 2 előkészítőbe vezetjük. Ezt követően az előkészített száras terményt a 3 meghajtókerekek és a 4 vezetőkerekek között az 5 rendként lerakjuk. A rendre arató gép végén hátoldalilag a 4 vezetőkerekek mögé nyúló, térben többtagú csuklós 6 csatlakozás van elhelyezve. A 6 csatlakozás egyik tagjának 7 tartópontjain a haladási irányra merőlegesen a 8 tartó van felerősítve, amely a szárastermény-megmunkáló berendezés felvételére szolgál.
A szárastermény-megmunkáló berendezés a kiviteli példában a .két, 8 tartón elhelyezett 9 és 9’ rotorból áll. Kialakítható azonban a 8 tartón elhelyezett szalagos rácsfordítóból, dobszóróból, vagy más hasonlóból. A 8 tartóban vagy a 8 tartó mellett vannak a meghajtó elemek elhelyezve a 9 és 9’ rotorok kívánság szerinti ellentétes irányú vagy azonos meghajtására, és a meghajtó energia például a csuklós tengelyen keresztül a rendre arató gépről vezethető át. A 9 és 9’ rotorok optimális munkahelyzetéinek elérésére, ami széles terítésnél a 9 és 9’ rotorok tengelyeinek mintegy 3—5°-ban a haladási iránynyal ellentétesen hátradöntött helyzetében adott, a 8 tartó a 6 csatlakozással összekötött 10 billentőberendezéssel állítható dőlésű a 7 tartópontok körül. A 9 és 9’ rotorok beállítására a talajhoz és kiemelésére szállítási helyzetbe a rendre arató gép 11 járműváza és a 6 csaiblakozás között a 12 emelőhenger és a hosszúságában változtatható 13 rögzítés van lengően elhelyezve. A szárastermény-megmunkáló berendezés univerzális alkalmazhatósága miatt a különböző szárastemény-lerakási módokhoz a 9 és 9’ rotorok, a 14 és 14’ állítóelemekre vannak szerelve. A 14 és 14’ állítóelemek a haladási irányban és azzal ellentétesen, valamint mindkét oldalirányban eltolhatóan vannak a 8 tartóra elhelyezve.
Az 5 rend különböző szélességeinél vagy .rendtömegeinél a 14 és 14’ állítóeleméket a 9 és 9’ rotorokkal oldalasán széthúzzuk, vagy összetoljuk egymáshoz. Hogy a 9 és 9’ rotorok szükséges átfedési fokát a távolságelállítás ellenére is biztosíthassuk, a 15 fogtartók eltolhatóan és rögzíthetően vannak a 16 rotorcsillagra erősítve, és így munkaátmérőjük változtatható.
A kettősrend-lerakáshoz az egymás mellett vagy egymáshoz képest eltoltan a 8 tartó 14 és 14’ állítóelemeire helyezett 9 és 9’ rotorok — mint ahogy az az 5. ábrában látható — azonos irányban meghajthatok, és az 5 rend oldalirányban kerül lerakásra.
Visszafelé aratáskor a második 5’ rendet az 5 rend mellé rakjuk le. Eltolt elrendezéskor a lerakási iránytól függően vagy a bal 14 állítóelemet a 9 rotorral a haladási irányban a 8 tartón előre nyomjuk, míg a jobb 14’ állítóelemet a 9’ rotorral hátrairányulóan erősítjük a 8 tartóra vagy fordítva. Ekkor a lerakási oldalhoz közelebbi rotor a második rotorhoz képest hátra eltoltan van elhelyezve. A kettősrend-lerakás a 9 és 9’ rotorok ellentétes meghajtásával is lehetséges — mint ahogy az a 6. ábrán is látható —, ahol a lerakási oldalhoz iközelebbi rotor a óriásikhoz képest előre eltoltan van elhelyezve. Az oldalirányú lerakáshoz a 9 és 9’ rotorok a 10 billentőberendezéssel előredöntötten vannak elhelyezve. Az elöl elhelyezett 9 rotor és a hátul elhelyezett 9’ rotor munkamagassága úgy van beállítva, hogy a fogak érintsék a tarlót. Hogy az aratáshoz szükséges távolságot a még nem aratott termény és a lerakott 5 rend között, vagy a szélesre szórt száras termény között betarthassuk, mindkét oldalon a 8 tartóról induló 17 és 17’ rendkorlátozó elemek oldalirányú állíthatóés 18’ keresztszegélyekre felfüggesztve. A 17 és 17’ rendkorlátozó elemek oldalirányú állíthatóságát a 8 tartón eltoltan és rögzíthetően elhelyezett 19 és 19’ tartórudak biztosítják, amelyeknek végeire van a 18 és 18’ keresztszegély fél-49
182 488 erősítve. A pontos talajkövetés biztosítására a 17 és 17’ rendkorlátozó elemek a 20 és 20’ köztagok segítségével vannak a 18 és 18’ keresztszegélyekre lengően felfüggesztve. Ahhoz, hogy a száras termés széles terítésekor a lerakott 5 rendből lehetőleg csekély energiaszükségletet, és a 21 rotorfogak védő kezelését érjük el, a rotorfogak a legmélyebb helyzetükben a 6 csatlakozásra ható 12 emelőhengeren keresztül az 5 rend magasságának l/5-ére vannak beállítva. Az ellentétesen forgó 9 és 9’ rotoroknak tehát nem kell az egész rendet a bal oldalt és a jobb oldalt a lerakási szélességre beállított 17 és 17’ rendkorlátozó elemekig szétszórni.
A 21 rotorfogak továbbá nem érintkeznek a talajjal, és így messzemenően elkerülhetjük a fogkárosodásokat.
A 7. ábrán egy másik kiviteli példánál a 9 és 9’ rotorok egyedi felfüggesztése van ábrázolva a rendre arató gépre. Az egy-egy 23 és 23’ meghajtóblofckal ellátott 9 és 9’ rotorok a 14 és 14’ állítóelemeken keresztül vannak a rendre arató gép hátoldalához csatlakoztatott 22 és 22’ emelőkarokra helyezve. A 9 és 9’ rotorok meghajtása 24 és 24’ csuklós tengelyeikkel történik a rendre arató gépből. A 17 és 17’ rendkorlátozó elemek ennél a kivitelnél a 19 és 19’ tartórúdjaikkal a 23 és 23’ meghajtóblokkokon vannak elhelyezve felfelé hajthatóan és alul felfekvően. Á 9 és 9’ rotorok elrendezésének, ,dőlé- ; sének és munkamagasságának beállítása a 14 és 14’ .állítóelemekkel történik. Két 25 és 25’ emelőhenger van a 11 járművázzal és a 22 és 22’ emelökarokkal összekötve. Ennek az elrendezésnek az előnye, hogy szállítási helyzetben a 22 és ; 22’ emelőkarok oldalirányú felhajtásával a 9 és 9’ rotorokkal együtt szabaddá váli/k a 26 vonókuplung az 1 vágómű szállítójárművé részére. A 17 és 17’ rendkorlátozó elemeket a 9 és 9’ rotorok oldalirányú felhajlításával szintén a rend- t re arató gép megengedhető szállítási méretein belüli helyzetbe hozzuk.

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Rendre arató gép hozzá csatlakozó szárastermény-megmunkáló berendezéssel, amely önjáró járművázon van elhelyezve, és a vágómű után elhelyezett előkészítő berendezést tartalmaz, amely a száras terményt a meghajtó- és a vezetőkerek között rendként lerakja, azzal , jellemezve, hogy a vezetőkerekek (4) mögött a rendre arató gép hátoldalán elhelyezett csatlakozáson (6) a tartópontokon (7) felvett, és a dőlésben a billentőberendezéssel (10) állítható tartó (8) van elhelyezve, amelyen az előnyösen « két, ellentétesen és azonosan meghajtható rotorból (9 és 9’) álló szárastermény-meganunkáló berendezés, valamint üzem közben mindkét oldalon a járműváz szélességén túlnyúló rendkorlátozó elemek (17, 17’) vannak elhelyezve, és hogy a rotorok (9, 9’) a hozzájuk tartozó állítóelemekkel (14, 14’) a haladási irányra merőlege5 rajz, sen és/vagy hosszában, valamint függőlegesen eltolhatóan vannak a (8) tartóra elhelyezve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti rendre arató gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a tar5 tón (8) elhelyezett szárastermény-megmunkáló berendezés a csatlakozás (6) és a járműváz (11) között elhelyezett emelőhenger (12), valamint a rögzítés (13) segítségével különböző munkamagasságokba és a szállítási helyzetbe állít.0 ható be.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti rendre arató gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a rend (5) széles terítéséhez egymás mellett a tartón (8) elhelyezett, ellentétesen ha5 ladó, egymásba hatoló rotorok (9 és 9’) vannak elhelyezve, amelyek a billentőberendezéssel (10) a haladási iránnyal ellentétesen hátrafelé döntve vannak beállítva, és a rotorok (9, 9’) munkamagassága mintegy 1/5-e a rend (5) magasságá10 nak.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti rendre arató gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a rend (5) oldalirányú lerakásához, vagy a tartón (8) egymás mellett el15 helyezett, és a lerakási oldal félé azonosan forgó rotorok (9, 9’) vannak elhelyezve, vagy a rend (5) lerakási oldala szerint a rotor (9) az állítóelemen (14) a tartó (8) előtt és a rotor (9’) az állítóélemen (14’) ferdén eltolva a tartó (8) mö0 gött vagy fordítva azonos, vagy ellentétesen meghajtott rotorok (9, 9’) vannak elhelyezve, és a rotortengelyek haladási irányban előredöntöttek, és a rotorok (9, 9’) munkamagasságukban érintkeznek a talajjal.
  5. 5 5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti rendre arató gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a rotorok (9, 9’) a rend (5) szélességének vagy tömegének megfelelően egymáshoz képesti távolságukban, átmérőjükben,
    0 valamint átfedésükben a rotorok (9, 9’) eltolásával a tartó (8), valamint a rotorcsillaggal (16) eltolható és rögzíthető fogtartókkal (15) állíthatók be.
  6. 6. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti
    5 rendre arató gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a tartó (8) mindkét oldalán állíthatóan rögzített tartórudak (19, 19’) a végeiken a keresztszegélyekkel (18 és 18’) rendelkeznek, amelyeken a rend-korlátozó elemek (17, Q 17’) vannak a tagokon talajkövetően felfüggesztve.
  7. 7. Az 1—6. igénypontok bármelyike szerinti rendre arató gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a rotorok (9, 9’) egyenként a
    - rendre arató gép hátulsó oldalára csuklózott 3 emelőkarokon (22, 22’) állítóelemeken (14, 14’) keresztül vannak elhelyezve, a rotorok (9, 9’) csuklós tengelyek (24, 24’) vagy más meghajtóeszközzel hajthatók meg, az álÜtóéleme'kkel (14, j 14’) munkamagasságuk, dőlésszögük és elrendezésük beállítható, és munkahengerrel (25, 25’) billenthetők szállítási helyzetbe.
    7 ábra
HUFO000783 1976-12-31 1977-12-30 Swath harvesting machine connected with rough fodder processing device HU182488B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD19673776A DD128889B1 (de) 1976-12-31 1976-12-31 Schwadmaeher mit zugeordneter halmgutbearbeitungseinrichtung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU182488B true HU182488B (en) 1984-01-30

Family

ID=5506972

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUFO000783 HU182488B (en) 1976-12-31 1977-12-30 Swath harvesting machine connected with rough fodder processing device

Country Status (8)

Country Link
BG (1) BG30932A1 (hu)
CS (1) CS208002B1 (hu)
DD (1) DD128889B1 (hu)
DE (1) DE2753102A1 (hu)
FR (1) FR2375814A1 (hu)
HU (1) HU182488B (hu)
PL (1) PL203538A1 (hu)
SU (1) SU912109A1 (hu)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL177070C (nl) * 1979-08-24 1985-08-01 Lely Nv C Van Der Hooibouwmachine.
DE3142594A1 (de) * 1981-10-27 1983-05-05 Klöckner-Humboldt-Deutz AG Zweigniederlassung Fahr, 7702 Gottmadingen Kreiselmaeher mit konditioniereinrichtung
FR2520578B1 (fr) * 1982-01-29 1986-01-31 Deere John Cie Francaise Groupeur d'andains
GB2176684B (en) * 1985-06-25 1989-09-13 Kidd Farm Machinery Mowing apparatus
DK166424C (da) * 1987-06-04 1993-05-24 Freudendahl J Fab As Skaarlaegger med fast asymmetri til hoestning af graesafgroeder
FR2631208B1 (fr) * 1988-05-13 1990-08-31 Kuhn Sa Perfectionnement aux machines agricoles avec un chassis porte-outils articule
DE9016694U1 (hu) * 1990-12-10 1991-02-28 H. Niemeyer Soehne Gmbh & Co Kg, 4446 Hoerstel, De
DE4042158A1 (de) * 1990-12-28 1992-07-02 Helmut Maier Verfahren zum ernten von bodengewaechs und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
FR2678804B1 (fr) * 1991-07-11 1998-09-18 Kuhn Sa Machine de fenaison comportant au moins une roue rateleuse, un dispositif de protection et un deflecteur reglable.
DE4138359A1 (de) * 1991-11-22 1993-05-27 Krone Bernhard Gmbh Maschf Verfahren zum maehen von stehendem halmgut und zur anschliessenden halmgutaufbereitung und maschinenkombination zur durchfuehrung dieses verfahrens
NL9400133A (nl) * 1994-01-28 1995-09-01 Maasland Nv Schudmachine.
FR2741506A1 (fr) * 1995-11-28 1997-05-30 Bergeron Freres Machine pour le fauchage de l'herbe selon une grande largeur, equipee pour ameliorer le sechage de l'andain realise
DE19931370A1 (de) * 1999-07-07 2001-01-18 Klaus Trimborn Landwirtschaftliches Gerät zum Mähen, Aufbereiten und Ablegen von futterfähigem Grünzeug
DE19950748A1 (de) * 1999-10-21 2001-04-26 Deere & Co Mähgerät
NL1020790C2 (nl) * 2002-06-06 2003-12-09 Lely Entpr Ag Inrichting voor het bewerken van een gewas.
US10356980B2 (en) * 2016-10-28 2019-07-23 Deere & Company Work vehicle with wheel/track crop swath avoidance
US10448570B2 (en) 2016-10-28 2019-10-22 Deere & Company System of laying swath of cut crop for improved dry down time and method thereof
EP3378302B1 (en) * 2017-03-21 2020-02-26 Kverneland Group Mechatronics BV Agricultural method for forming from previously-cut agricultural crop a windrow on a field
CN111527869A (zh) * 2020-05-20 2020-08-14 谢爱珍 一种园林除草装置

Also Published As

Publication number Publication date
DE2753102A1 (de) 1978-07-13
CS208002B1 (en) 1981-08-31
DD128889A1 (de) 1977-12-14
BG30932A1 (en) 1981-10-15
DD128889B1 (de) 1979-12-27
PL203538A1 (pl) 1978-07-03
SU912109A1 (ru) 1982-03-15
FR2375814A1 (fr) 1978-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU182488B (en) Swath harvesting machine connected with rough fodder processing device
US3765159A (en) Thatch removal device
US3241300A (en) Windrower-conditioner
US5507139A (en) Crop aerator having a pivoted header frame
DE2606151A1 (de) Vorrichtung zum seitlichen versetzen von halmgut
EP2901842B1 (de) An der Frontseite einer eine angetriebene Fahrachse aufweisenden und an Holmen manuell geführten Arbeitsmaschine anbaubare, mit der Arbeitsmachine antriebsverbindbare Fördereinrichtung
US6164051A (en) Machine combination, a rake and pick-up and displacing member, as well as a method
DK171109B1 (da) Maskine til spredning, vending og sammenrivning af hø, halm og lignende materialer
EP0558437B1 (en) Mower for grass crops
JP2975356B1 (ja) 農耕用トラクタを利用したさとうきび刈取機
US3383844A (en) Deflector structure
DE102018116297B3 (de) Landwirtschaftliche Vorrichtung
EP0715804B1 (en) A machine for processing crop lying on the soil
US3559389A (en) Device for working crop lying on the ground
US5350020A (en) Multi-crop harvester/windrower implement
EP0290059A2 (en) An implement for displacing crop
EP0558436A1 (en) Mower for harvesting grass crops
US5437333A (en) Adjustable rock collecting implement with guards
US3521439A (en) Apparatus for harvesting cereal grains,leafy vegetables,or hoed vegetables
US1938263A (en) Harvesting machine
US5083978A (en) Potato harvester and method
GB2100567A (en) A device with tined rotors
US3669192A (en) Apparatus for harvesting cereal grains, leafy vegetables or hoed vegetables
US2869652A (en) Root crop harvester
NL7906820A (nl) Gecombineerde inrichting voor het losmaken van grond en voor het bereiden van een zaadbed.

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628