HU182067B - Process for producing lh-rh and lh-rh- analogous compounds - Google Patents

Process for producing lh-rh and lh-rh- analogous compounds Download PDF

Info

Publication number
HU182067B
HU182067B HU80319A HU31980A HU182067B HU 182067 B HU182067 B HU 182067B HU 80319 A HU80319 A HU 80319A HU 31980 A HU31980 A HU 31980A HU 182067 B HU182067 B HU 182067B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
gly
dnp
ser
glu
trp
Prior art date
Application number
HU80319A
Other languages
English (en)
Inventor
Wplfgang Koenig
Volker Teetz
Georg Jaeger
Rolf Geiger
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of HU182067B publication Critical patent/HU182067B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K5/00Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
    • C07K5/04Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing only normal peptide links
    • C07K5/06Dipeptides
    • C07K5/06139Dipeptides with the first amino acid being heterocyclic
    • C07K5/06173Dipeptides with the first amino acid being heterocyclic and Glp-amino acid; Derivatives thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K7/00Peptides having 5 to 20 amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
    • C07K7/04Linear peptides containing only normal peptide links
    • C07K7/23Luteinising hormone-releasing hormone [LHRH]; Related peptides
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S930/00Peptide or protein sequence
    • Y10S930/01Peptide or protein sequence
    • Y10S930/13Luteinizing hormone-releasing hormone; related peptides

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
  • Endocrinology (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A találmány tárgya aj eljárás a luteinizáló hormont feleszabadító hormon /LII-RH hormon/, illetőleg LH-RH-analógok előállítására, oly módon, hogy két peptidet poláros oldószerben r^agáltatunk, 3-hidroxi-4-oxo-3,4-dihidro-1.2,3-benzotriazin /HOObt/ és valamely karbodiimid hozzáadásával.
Az LH-RH, amint ismeretes, a hipotalamusz /1/ képletű hormonja
L- f^Glu-L-His-L-Trp-L-Ser-L-Tyr-Gly-L-Leu-L-Arg-L-Pro-Gly-NHg /1/, amely a hipofízisben az LH és FSH gonadotrop hormonokat' felszabadítja. {Biológiai Lexikon 2. kötet 635 old»- AkadémiaiKiadó Bp. /1975/7 · LH-RII-analógokként különös jelentőségük van az oly származékoknak, amelyekben a 6-helyzetü Gly valamely IP -aminosavra van kicserélve és amelyekben a 10-helyzetü Gly-NHg rövid szénlánca alkilcsoporttal szabsztitaálva van.
Ismeretes már, hogy az LH-RH és LH-RH-analógok előállítására különösen jól alkalmazható a Slu-His-OH dlpeptidnek a megfelelő peptidekkel, diciklohexil-karbodiimid jelenlétében, a racemizálódást csökkentő N-hidroxi-vegyületek, például N-hidroxl-szukcinimid /HONSu/,.. 1-hidroxi-benzotriazol /H0Bt/,_ J-hidroxi-4-oxo-3,4-dihidro-l,2,3-benzotriazin /HOObt/ vagy N-hidroxi~5-norbornén-endo-2,3-dikarboximid /HONB/ hozzáadásával történő reagáltatása, vö: Biochem. Biophys. Rés. Commun. 45,767-775/1971/.
Nagynyomása folyadék-kromatográfiai vizsgálattal azonban megállapították, hogy ennél az eljárásnál nem kerülhető el a j hisztidin részleges raoemizálódása vö.: az alábbi 1. és 2. tábr lázat. A hisztidin racemizálódásának a hisztidintartalmu peptiidek szintézise során történő csökkentésére az irodalom a tozilp csoport alkalmazását ajánlja az imidazol-gyürü védelmére. /Oheta. Bér. 105, 2872-2882 /1972//. A 2,4-dinitro-fenil-csoport^/Dnp/: ilyen célú alkalmazása azonban a hisztidin túlságosan erős ra—í cemizálódása és további szennyezések képzésére való hajlama mih att kevésbbé látszik alkalmasnak, vö.: Reo. Trav. Ohim. Pay-Bas 256 /1974/. , t /
Ezért igen meglepő volt, hogy a hisztidin racemizalódás.a 2 % D-hisztidin mennyiségi arány alá csökken, ha a Q1u-Hís-0Hí kiindulási vegyületben a hisztidin-csoportot az Nim 2,4-dinit-. ro-fenil-csoporttál /Dnp/ védjük és a találmány szerinti eljá-t, rás alább ismertetendő reakciókörülményei között dolgozunk. U-. gyanilyen reakciókörülmények között a tozilcsoport lPm-védőcsexportként való alkalmazása esetén a racemizálódás mértékét nem lehetett 5 % D-hisztidin alá csökkenteni.
A találmány tárgya tehát eljárás az /1/ képletü LH-RH vegyületek
L- CGlu-L-His-L-Trp-L-Ser-L-Tyr-Gly-L-Leu-L-Ar g-L-Pro-Gly-NH2 /1/ és olyan LH-RH-analógok előáll!tás ára, amelyekben a 6-helyzetü Gly egy természetes 'vágy szintetikus , oldalláncában szabad karboxil- vagy aminocsoportot nem tartalmazó D-aminosavval és a 1Q-helyzetü Gly-NH? rövid szénláncu alkilcsoporttal szabsztitaálva van, két peptid poláris oldószerben -10GC és szobahőmérsék4 let közötti hőmérsékleten diciklohexil-karbodiimid, mint kondenzálószer és 3-hidroxi-4-oxo-3,4-dihidro-1.2.37benzotriazin, mint segédanyag jelenlétében végzett kondenzalasávál, oly módon, hogy paptidként egy
-2182.067
D- ' Glu-IIis /Dnp/-0II képletü vegyületet és egy
II-L-Trp-L-Ser-L-Tyr-G^y-L-Leu-L-Arg-L -Pro-^y-lffi2 képletü vegyületet használunk, ahol a 6-helyzetü Gly és a 10helyzetü Gly-NHp a tárgyi körben megadott módon szubsztituálva lehet, és az oldalláncbeli karboxll-csoportok a peptidkémiában szokásos védőcsoportokkal védve vannak, majd a kapott reakciótermékből a dinitro-fenil-csoportot hidrazinolizissel vagy tio11zissei lehasltjuk.
A találmány szerinti eljárással előállított LH-RH-analó^ gokban a 6-helyzetü Gly csoport helyettesítve lehet bármely olyan természetes vagy szintetikus, oldal-láncban szabad karboxil- vagy aminocsoportot nem tartalmazó D-amlnosavval, amely az LIí-RH-analóg biológiai hatékonyságát nem csökkenti /lásd Schally és munkatársai: Science 17%, 341 /1973/· A 6-helyzetü Gly csoport előnyös helyettesitőTt a D-Ser /Buv, D-leu, D-Ala, D-Phe, D-Trp, D-Glu/ciklohexil/, D-Glu/OBu^/ és D-Lys/Boo/ csoportok képviselik.
A találmány szerinti eljárásban kiindulási anyagként felhasználásra kerülő ^lu-His/Dnp/-0II uj dipeptid-származékot a peptidkémiában szokásos módszerekkel, például a -Ö-lu-His-OH dipeptid 2,4-dinitro-íluor-benzollal, víztartalmú, nátrium-hidrogén-karbonáttal pufferezett oldatban történő reagáltatása utján állíthatjuk elő.
A találmány szer inti eljárásban oldószerként - a reagáló anyagok jó oldódása érdekében - poláros oldószerek, például dimetll-acetamid, dimetil-formamid, dimetil-szulfoxid, .foszforsav-trisz-/dimetil-amid/ vagy N-metil-pirrolidon alkalmazható előnyösen.
A szintézist -10 °C és a szobahőmérséklet közötti hőmérsékleten folytathatjuk le. Előnyösen 0°C körüli hőmérsékleten kezdjük a reakciót es később szobahőmérsékletre hagyjuk a reakcióelegyet felmelegedni.
Kondenzálószerként előnyösen a könnyen hozzáférhető diciklóhexil-karbodllmidet /DCC/ alkalmazzuk, felhasználhatók azonban erre a célra más karbodiimidek, például 1-ciklohexll-
3-/2-morfolino-etil/-karbodiImid-toluolszulfonát vsgy 1-etil-3“/3“dimetilamlno-propll/-karbodiimid-hidroklorld is.
Közbenső termékként először oly peptideket kapunk, amelyek a hisztidin imidazol-gyürüj én dlnitro-fenil-csoporttal vannak védve. Ezt a dinitro-fenil-csoportot azután a tiolizissel /Biochem-Biophys. Rés. Commun. 29» 178 /1967/; Biochemistry j), 5122 /1970/ vagy a hidrazinolizissel /Tetrahedron Letters 44, 4121 /1971/ hasitjuk le.
A Dnjo-tartalmu közbenső terméket általában nem szükséges az előállítási reakclóelegyből elkülöníteni. A peptid-kapcsolás után a reakcióelegyhez például valamely tiolt, mint merkapto-etanolt vagy etll-merkaptánt, illetőleg hidrazint adunk és a Dnp-csoport lehasitásának befejeződése után - ami vékonyrétegkr ómat ográf iával könnyen ellenőrizhető - a reakcióelegyet a szokásos módon feldolgozzuk. Ha védőcsoport-lehasitó reagensként hidrazint alkalmazunk, akkor dimetil-formamid nem alkalmas oliószerként, mert ez a vegyület hidrazlnnal szemben nem stabil.
-3182.067 ; íjfi-RII-szlntézissel kapcsolatban különböző karboxil-koui.conousékből való kiindulással és különböző kondenzációs móHszöícl uliia Ima zásával végzett összehasonlító kísérleteink erecúményeit az alább következő I. táblázatban foglaltuk össze; e kis érietek során az egyes termékek £D-His2J.rLH-RH-t art almát nagynyomású folyadék-kromatográfiai módszerrel határoztuk meg. Az I. táblázat adatai azt mutatják, hogy kizárólag a DCC-HOObt módszer és Nim-Dnp-védelem alkalmazása esetén lehet a racemizálódás mértékét 2 % D-hisztidin alá visszaszorítani.
Ugyanezt az eredményt kapjuk az LH-RI-I-analógok egyikéinek szintézise során is, amint ezt az alább következő II. táblázat adatai mutatják.
Az I. táblázat tartalma:
Racemizálódási kísérletek az LH-RH-szintézis során
A kísérletekben az alább következő 3-5· példában megadottakhoz hasonló szintézis-körülményeket alkalmaztunk.
A nagynyomású folyadék-krómatográfiát egy 0,4 · 25 cm méretű, LiChrosorb Si 60 kereskedelmi elnevezésű, a Merek cég által gyártott, 60 a átlagos pórus-átmérőjű szilikagél adszor-4 bonssel töltött oszlopon végeztük; eluálószerként 310 tf. rész kloroform* 190 tf. rész metanol, 14 tf. rész viz,
3,1 tf. rész trietil-amin és 1 tf. rész hangyasav elegyét alkalmaztuk; az eluálási sebesség 1 ml/perc volt.
R^ /LH-RH/ = körülbelül 14,0 - 14,5 perc RT /fD-His^LH-RH/ = körülbelül 17,5 - 18 perc
I. táblázat
Karboxil-komponens Módszer %Fd-Hís5lH-RH
Lg1u-Hís-0H DCC/HOBt 23
Π DCC/II0NB 15
H DCC/IIONS u 15
n DCC/IIOObt 12
lGlu-His/Tos/-OH DCC/IIONS u 9
11 DCC/IIOObt 5
lGlu-His/Dnp/-0H DCC/HOBt 25
11 DCC/HONB 7
11 DCC/IIONS u 6
11 DCC/IIOObt 1-2
i
A II. táblázat tartalma:
Racemizálódási kísérletek a ^D-Ser/But?/^7LH-RH-/l-9/-nonapeptid-etilamid szintézise során ______________A kísérletekben a.6. és 7. példában megadottakhoz hasonló szintézis-körülményeket alkalmaztunk.
A nagynyomású folyadék-kr ómat ográf iát egy 0,4 . 25 cm méretű, LiChrosorb Sí 60 kereskedelmi elnevezésű, a Merek cég által gyártott, 60 fi átlagos porus-átmérőjü szilikagél adszorbenssel töltött oszlopon végeztük; eluálószerként 410 tf. rész acetonitril, 29 tf. rész metanol, 29 tf. rész viz, 20 tf. rész kloroform, 3,7 tf. rész trietil-amin és 1 tf. rész hangyasav .elegyét alkalmaztuk. Eluálási sebesség: 2 ml/perc.
-4182.067
Ηφ rD-Ser/But/671H-DH-/l-9/-nonapeptid-etilamid = 40 perc RT 2D-Hi82,D-ser/But/^7LH-BH-/l-9/-nonapeptid-etllamid = 48 perc
II. táblázat
Karboxll-komponens % D-His2 vegyület
.....tGla-His-OH----------—
II
TI
IT lGlu-His-/Dnp/-0H
Π
Π
TI
Módszer
DCC/HOBt------------ ------------20 -
DGC/HONSu 11
DCC/HONB 11
DCC/HOObt 6
DCC/HOBt 12
DGC/HONSu 4
DCC/I-IONB 3
DCC/HOObt 1-1,5
Az alábbi példák az I és II táblázatban szereplő kísérletek gyakorlati kiviteli módjait szemléltetik közelebbről. A példák közül az 1., 5·» 7· és 10. példák a találmány szerinti [aegoldást ismertetik, anélkül, hogy a találmány ezekre korlátozódna; és a 2., 3·, 4., 6., 8. és 9· példák összehasonlítási példaként szolgálnak.
1. példa
FGlu-His/Dnp/-0H . 0,5 H20 g 7100 mmól/ '-Glu-His-CII előállítása . H20 és 20 g /238 mmól/ nátrium-hidrogén-karbonát 200 ml vízzel készített oldatához keverés közben 1 óra alatt hozzácsepegtettük 22,3 g /120 mmól/ 2,4— dinitro-fluor-benzol 100 ml dioxánnal készített oldatát. Ezután az elegyet 3 óra hosszat keverjük szobahőmérsékleten. A képződött csapadékot leszivatással kiszűrjük és a szürletet 200200 ml etil-acetáttal kétszer extraháljuk. A vizes fázist bepároljuk, a maradékot 200 ml vizben oldjuk és 120 ml n sósavoUda^ot_ad.ank hozzá. At kivált vörös szinü olajról a vizes fázist' dekantáljuk és szűrjük. A vizes szürlethez 300 ml n-butanolt adunk, a kétfázisú elegyet alaposan összerázzuk, majd éjjelen át 4 6C hőmérsékleten állni hagyjuk. Másnap a képződött sárga' csapadékot leszivatással szüxjük és kevés n-butanollal mossuk. Ezután a csapadékot a még jelenlevő T-rlu-His-OH teljes eltávo-* litása céljából 300-300 ml vizzel szobahőmérsékleten 1-1 óra hosszat keverjük, minden alkalommal leszivatással szűrjük, azután pedig foszfor-jDentoxid felett vákuumban megszár itjuk. Az igy kapott 20 g -LG1 u-His/Dnp/-0H . 0,5 H20 235-241 °0-on bom-j,
1-áa—közbenolvad.—----------- foO gl = -12,2° /o i= 1, foj21 = +18,9° /o = 1, ecetsavban/ dimetil-formamidban/
2. példa tGrlu-His/Tos/-OH előállítása /összehasonlító anyag az I. táblázat szerinti kísérletekhez/
-5182.067 ., /10 mmól/ 'Glu-IIis-OII éa 2,3 g nátrium-hidrogén-karbonát 20 ml vízzel készített oldatához szobahőmérsékleten, keverés közben, lassan hozzácsepegtetjük 2,1 /10 %-os felesleg p-toluol-szulfoklorid körülbelül 10 ml dloxannal készített oldatát. A hozzáadás befejezése után az elegyet még 1 óra hosszat tovább keverjük. A reakcióelegyet azután éterrel kétszer kirázzuk, a vizes fázist 2 n sósavoldattal 2 pH-értékig savanyítjuk, majd a képződött csapadékot les Hivatással szűrjük, vízzel mos-’ suk és foszfor-pentoxid felett vákuumban megszór it juk. Ily módon 2,2 g Í&lu-His/Tos/-0H terméket kapunk. -----------------------..................—
3. példa
LH-RH szintézise ÍGlu-His-OH felhasználásával, az I. táblázat szerinti különböző kapcsolási módszerekkel.
640.mg H-Trp-Ser-Tyr-Gly-Leu-Arg-Pro-Gly-NH9-ditozilát és 150 mg -Glu-His-0Ii.H90 3 ml dlmetil-acetárniddal ^készített oldatához 0,065 ml N-etTl-morfolin és 68 mg HOBt /illetőleg 81 mg HOObt, 90 mg H0NBA 57 mg IíONSu/ elegyet adjuk. Az elegyet 0 °C hőmérsékletre hűtjük, 110 mg diciklohexil-karbodiimidet.adunk hozzá, 1 óra hosszat 0 °c hőmérsékleten, majd éjjelen át szobahőmérsékleten keverjük. Másnap 0,1 ml hidrazin-hidrátot a_dunk az elegyhez, szobahőmérsékleten 2 óra hosszat keverjük, majd leszlvatással szűrjük. A szürletet 30 ml n-butanol es 30 ml vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldat között megoszlatjuk. Az N-butanolos fázist elkülönítjük, nagyvákuumban bepároljuk és a maradékot éterrel eldörzsöljük. A kapott csapadékot leszlvatással leszűrjük és megszűr it juk, majd hig ecetsavban oldjuk és körülbelül 10 ml acetat-alakban levő Dowex 1x2 gyantán kro— matografáljuk. Vizzel eluálunk és az eluátumot fagyasztva szárítjuk. Ily módon 500-600 mg terméket kapunk, amelyet további tisztítás céljából megoszlatásos krómatográfiának vetünk alá egy hidroxi-propilezett, térhálósított dextrán-gélen, a 24 38 350 sz· német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi közzétételi irat 1. e/ példájában leirt eljárás szerint. így végűlis 250-300 mg tiszta LH-RH terméket kapunk.
4. példa _______________LH-RH szintézise ?-Glu-His/Tos/-0H felhasználásával, az
I. táblázat szerinti különböző kapcsolási módszerekkel
640 mg H-Trp-Ser-Tyr-Gly-Leu-Arg-Pro-Gly-NHp-ditozilát és 210 mg ÍGlu-His/Tos/-OH 3 ml dimetil-acetáttal^készitet t oldatához 0,065 ml N-eüil-morfolin és 81 mg HOObt /illetőleg 57 mg HONSu/ elegyét adjuk. Az elegyet 0 °G hőmérsékletre hütjük, 110 mg diciklohexil-karbodiimidet adunk hoqzá, majd az elegyet 0 °G hőmérsékleten 1 óra hosszat és ezt követően szobahőmérsékleten éjjelen át keverjük. A reakcióelegy további feldolgozása a 3. példában leírthoz hasonló módon történik. így 275 mg /11let-őleg 250 mg/ LH-RH terméket kapunk.-----------·-----------------------------------
5. példa
LH-RH szintézise LGlu-His/Dnp/-0H felhasználásával, a találmány szerinti módszerrel g /25 mmól/ fölu-His/Dnp/-0H . 0,5 H?0 és 32 g /25 mmól/ H-Trp-Ser-Tyr-Gly-Leu-Arg-Pro-Gly-NHp .2 Tos-OH 150 ml dimetil-acetárniddal készített oldatához 4,07 g HOObt /= 3-hidE
-6182.067 oxi-4-oxo-3j>4-dihidr o-l,2,3-benzotriazin/ hozzáadása és az elegy 0 °C hőmérsékletre· történő lehűtése után 3,25 ml N-etll-moríollnt és 5,5 g diclklohexil-karbodiimldet adunk. Az elegyet 0 °C hőmérsékleten 1 óra hosszat, majd szobahőmérsékleten ejjelen át keverjük, azután a képződött csapadékot leszlvatássál kiszűrjük és kevés dimeti1-aoetamiddal mossuk. A mosófolyasdékot egyesítjük a szürlettel, majd az elegyhez 2,5 ml 100 %-oh hidrazln-hidratot adunk és ezt az elegyet szobahőmérsékleten 4 óra hosszat keverjük. Fekete színű oldatot kapunk, ebből 1250 ml etil-acetát hozzáadásával leválasztjuk a peptidetb. A képződött csapadékot leszlvatással szűrjük, etil-acetáttal mossuk, majd 430 ml metanolban oldjak és 1400 ml etil-acetát hozzáadása utján újból leválasztjuk a peptldet. Ezt a csapadékot leszlvatással leszűrjük, majd 1000 ml n-butanolban oldjuk és az oldatot előbb 1000 ml telített vizes nátrium-hldrogén-karbonát-oldattal, majd 750 ml telített vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal kirazzuk. Az n-butanolos fázist elkülönítjük és nagyvákuumban bepároljak. A bepárlási maradékot etil-acetáttal eldörzsöljük, elkülönítjük és megszáritjuk. Ily módon körülbelül 25 g nyers LH-RH terméket kapunk. A 3· példában leírthoz hasonló módon történő tisztítás után a hozam 12-14 g tisztaamorf LH-RHj. HJ 21 _ _^ο /c = 1, 1 %-os ecetsavban/.
6. példa
LH-RH szintézise -Glu-His/Dnp/-0H felhasználásával, az
I. táblázatban megadott összehasonlítási kapcsolási módszerekkel.
Az 5· példában leírtakkal azonos módon dolgozunk, azzal a’különbséggel, hogy 4,07 g HOObt helyett 3,4 g HOBt-t, 4,5 g HONB-t, illetve 2,9 g IIONSu-t használunk.
7. példa rb-Ser/But/^7LH-RH-/l-9/-nonapeptid-etilamid szintézise -Glu-HÍs Dnp -OH felhasználásával, a találmány szerinti módszerrel g /25 mmól/ LÖla-IIis/Dnp/-OH . 0,5 H-O és 26,6 g /25 mmól/ H-Trp-Ser-Tyr-D-Ser/But/-Leu-Arg-Pro-HH-C2H5.2HC1 150 ml dimetil-acetamiddal készített oldatához, 4,07 β HOOBt /= 3-hidroxi-4-oxo-3t4-dihidro-l,2,3-benzotriazin/f hozzáadása és az elegy 0 °C hőmérsékletre való lehűtése után 3,25 ml N-etil-morfolint és 5,5 g diciklohexil-karbodiImidet adunk. Az elegyet 0 °C hőmérsékleten 1 óra hosszat keverjük? majd a keverést éjjelen át szobahőmérsékleten folytatjuk. Masnap a képződött csapadékot leszlvatással leszűrjük és 50 ml dimetil-acetamiddal mossak. A mosófolyadékkal egyesített szürlethez 2,5 ml 100%os hidrazin-hidrátot adunk. JÁz. elegyet szobahőmérs ékleten 4. óra hosszat keverjük, majd 1250 ml etil-acetát hozzáadásával kicsapjuk a peptldet. A csapadékot leszlvatással szűrjük és etil-acetáttal alaposan mossak. Bzatán-430 ml metanolban oldjuk és ebből az oldatból 1400 etil-acetát hozzáadásával újból lecsapjuk a peptidet. Ezt a csapadékot 1000 ml n-butanolban oldjuk es egyszer 1000 ml telített vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal, majd 750 ml telitett vizes nátrium-hidrοβén-kar bonát-oldattal még egyszer kirázzuk. Az n-butanolos fázist bepárol-r
-7182 067 juk. éa a maradékot etil-acetáttal eldörzsöljük éa leszivatássa|. szűrjük, majd a szűrön maradt terméket etil-acetáttal mossuk é$ megszór ltjuk. Ily módon 18,7 g terméket kapunk.
A fenti módon kapott terméket acetáttá történő átalakítás céljából 50 ml viz és 5 ml ecetsav elegyében oldjak, majd 230 ml acetát-alakban levő Dowex 1x2 gyantán kromatografáljuk. Viz* zel elaálank, a kívánt terméket tartalmiazó eluátum-frakciókat egyesítjük és fagyasztva szárítjuk. Ily módon körülbelül 15,0 £ ]D-Ser/BuV°jLH-RH-/l-9/--nonapeptid-etilamidot kapunk, 23 = —40°- /o = 1, metanolban/ ·--------------------------— - -----------------------------------A kapott termék további tisztítása a 3. példában leirt módon történik; a tiszta termék hozama körülbelül 9,5 - 11 g.
8. példa /D-Ser/Bu^/^LH -RH-/l-9/-nonapeptld-etilamid szintézise fGlu-His-/Dnp/-OH felhasználásával, a II. táblázatban megadott összehasonlítási kapcsolási módszerekkel _______________A 7· példában leírtakkal azonos módon dolgozunk, azzal akülönbséggel, hogy 4,07 g HOObt helyett 3,4 g IIOBt-t 4,5 g HCNB-t, illetve 2,9 g IíONSu-t használunk.
9. példa n ÍD-Ser/Bufc/67LH-BH-/l-9/-nonapeptid-etilamid szintézise IGlu-Hfs-CH felhasználásával, a II. táblázat szerinti különböző kapcsolási módszerekkel
532 mg H-Trp-Ser-Tyr-D-Ser/Bufc/-Leu-Arg-Pro-NH-C2H5 .
—2HG1 és 15Θ mg ÍGlu-Hie-OH . H?O 3 ml dimeti1-apetamidaal készített oldatához, 0,065 ml N-etíl-morfolin és 68’mg HOBt /illetőleg 81 mg HOOBt, 90 mg HQNB vagy 57 mg HONSu/ hozzáadása iés az elegy 0 °G hőmérsékletre történő lehűtése után 110 mg diciklohexll-karbodiimidet adunk és az elegyet 0 °C hőmérsékleten 1 óra.hosszat, majd szobahőmérsékleten éjjelen át keverjük. A reakcióelegy feldolgozása és a kapott nyers termék tisztítása a 3. példában leírt módon történik. így 104 - 207 mg tiszta terméket kapunk.
’ ~~lOT~példa rGlu-His-Trp-Ser-Tyr-D-Lys/Boc/-Leu-Arg-Pro-Gly-NH2-diacetát
590 mg /0,5 mmól/ H-Trp-Ser-Tyr-D-Lys/Boc/-Leu-Arg-Pro-Gly-NHp.2 HCl-t, 220 mg /0,5 mmól/ bÖlu-His/Dnp/-0H.0,5 H^O-t és 81,5 jng_ /0,5 mmól/ HOObt-t feloldunk 5 ml dimetil-acetamld* bán és 0.065 ml N-etil-morfolint és 110 mg DCC-t adunk hozzá. A reakcióelegyet 1 órán keresztül 0 °C hőmérsékleten, ma^d egy 'éjszakán keresetül szobahőmérsékleten kevertetjük. A_ kivaló csapadékot leszúr jük, és dimeti I-ácetamidd'al~ mossuk. A szűr létet 0,5 ml 2-merkapto-etanóllal és annyi trletil-amlnnal elegyítjük, hogy az oldat kifejezett lúgos reakciót adjon /pH=8-9/« A reakcióelegyet egy éjszakán keresztül állni hagyjuk, majd máápap a peptidet ecetészterrel kicsapjuk és az 5· példában leir-l takkal analóg módon feldolgozzuk és a 3· példában leírtakkal af palóg módon tisztítjuk. Kitermelés 310 mg, forgatóképességs
-41° /c = 1, dimet il-acetamidban/.
-8182.067
Azonos eredménnyel alkalmazható a 2-merkapto-etanol helyett a 2-merkapto-etán vagy a 2-merkapto-ecetsav.

Claims (1)

  1. Szabadalmi igénypont
    1. Eljárás az /1/ képletü lutenizáló hormont felszabadító hormon /LH-BH-hormon/ L- fölu-L-His-L-Trp-L-Ser-L-Tyr-Gly-12 3 4 5 6
    -L-Lea-L-Arg-L-Pro-Gly-NH~ /1/ és olyan analógjai előállitására - amelyekben a 6-helyzetü Gly egy természetes vagy szintetikus, oldalláncában szabad karboxil- vagy amlno-csoportot nem tartalmazó D-aminosavval és a 10-helyzetü Gly-NHo rövid szénláncu alkilcsoporttal szubsztituálva van - két peptid poláris oldószerben -10 °C és szobahőmérséklet közötti hőmérsékleten diciklohexil-karbodiimid mint kondenzálószer és 3-hidroxi-4-oxo-3,4-dihidro-l,2,3-benzotrlazin mint segéd-anyag jelenlétében végzett kondenzálásával, és a védőcsoportok lehasitásával, azzal jellemezve, hogy peptidként egy
    ........... 1- ‘Glu-His/Dnp/-0H képletü vegyületet és egy
    H-L-Trp-L-Ser-L-Tyr-Gly-L-Leu-L-A r g-L-Pr 0-Gly-NHo
    6 10 a képletü vegyületet használunk, ahol a 6-helyzetü Gly és a 10helyzetü Gly-NHn a tárgyi körben megadott módon szubsztituálva lehet, és az oldalláncbeli karboxilcsoportok a peptidkémiában szokásos védőcsoportokkal védve vannak, majd a kapott reakciótermékből a dinltro-fenil-csoportot hidrazinolizissel vagy tlollzissel lehasitjuk. .
HU80319A 1979-02-14 1980-02-13 Process for producing lh-rh and lh-rh- analogous compounds HU182067B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2905502A DE2905502C2 (de) 1979-02-14 1979-02-14 Verfahren zur Herstellung von LH-RH bzw. LH-RH-Analoga und Pyroglutamyl-N↑i↑m↑-dinitrophenyl-histidin

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU182067B true HU182067B (en) 1983-12-28

Family

ID=6062835

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU80319A HU182067B (en) 1979-02-14 1980-02-13 Process for producing lh-rh and lh-rh- analogous compounds

Country Status (13)

Country Link
US (1) US4275001A (hu)
EP (1) EP0014911B1 (hu)
JP (2) JPS55111449A (hu)
AR (1) AR227386A1 (hu)
AT (1) ATE2316T1 (hu)
AU (1) AU532335B2 (hu)
CA (1) CA1144160A (hu)
DE (2) DE2905502C2 (hu)
DK (1) DK148085C (hu)
ES (1) ES488382A1 (hu)
HU (1) HU182067B (hu)
IL (1) IL59362A (hu)
ZA (1) ZA80817B (hu)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3020941A1 (de) * 1980-06-03 1981-12-17 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Nonapeptid, verfahren zu seiner herstellung, dieses enthaltendes mittel und seine verwendung
DE3421303A1 (de) * 1984-06-08 1985-12-12 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Salze aus 3-hydroxy-4-oxo-3,4-dihydro-1,2,3-benzotriazin und amino-verbindungen
GB2187461A (en) * 1986-02-03 1987-09-09 Medical Res Council Monitoring method for the synthesis of a linear of amino acid residues
AT388918B (de) * 1987-10-08 1989-09-25 Hoechst Ag Aminosaeure-oobt-ester
US20050020524A1 (en) * 1999-04-15 2005-01-27 Monash University Hematopoietic stem cell gene therapy
US20040265285A1 (en) * 1999-04-15 2004-12-30 Monash University Normalization of defective T cell responsiveness through manipulation of thymic regeneration
US20040241842A1 (en) * 1999-04-15 2004-12-02 Monash University Stimulation of thymus for vaccination development
US20070274946A1 (en) * 1999-04-15 2007-11-29 Norwood Immunoloty, Ltd. Tolerance to Graft Prior to Thymic Reactivation
AUPR074500A0 (en) * 2000-10-13 2000-11-09 Monash University Treatment of t cell disorders
US20040258672A1 (en) * 1999-04-15 2004-12-23 Monash University Graft acceptance through manipulation of thymic regeneration
US20040259803A1 (en) * 1999-04-15 2004-12-23 Monash University Disease prevention by reactivation of the thymus
US20060088512A1 (en) * 2001-10-15 2006-04-27 Monash University Treatment of T cell disorders
US20080279812A1 (en) * 2003-12-05 2008-11-13 Norwood Immunology, Ltd. Disease Prevention and Vaccination Prior to Thymic Reactivation
RU2442791C1 (ru) * 2010-07-08 2012-02-20 Закрытое Акционерное Общество "Фарм-Синтез" Способ получения бусерелина и промежуточные соединения для его получения

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2211101A1 (de) * 1972-03-08 1973-09-13 Hoechst Ag Neues dekapeptid mit hormon-wirkung
NO139560C (no) * 1972-04-29 1979-04-04 Takeda Chemical Industries Ltd Analogifremgangsmaate til fremstilling av terapeutisk virksomme nonapeptidamid-derivater
US3888836A (en) * 1972-05-30 1975-06-10 Merck & Co Inc Pentapeptide intermediate of lhrh and derivatives thereof
US3931138A (en) * 1973-03-13 1976-01-06 Abbott Laboratories N-carbobenzoxy-pyroglutamyl-histidine
IT1045531B (it) * 1973-10-19 1980-05-10 Serono Ist Farm Prodesso per la preparazione di l.piroslutamil.l.istidil.l.prolinamide sintetica,trh
US4083967A (en) * 1973-11-01 1978-04-11 Burroughs Wellcome Co. Nona- and decapeptides
US3959248A (en) * 1974-04-03 1976-05-25 Merck & Co., Inc. Analogs of thyrotropin-releasing hormone
NL7505590A (nl) * 1974-05-18 1975-11-20 Hoechst Ag Werkwijze voor het bereiden van peptiden met lh-rh/fsh-rh-werking.
ZA754724B (en) * 1974-08-28 1976-06-30 Hoffmann La Roche Amide
NZ181036A (en) * 1975-06-12 1978-12-18 A Schally Luteinising hormone releasing hormone analogues and intermediates therefor
GB1559610A (en) * 1975-10-31 1980-01-23 Armour Pharma Synthesis of peptides
US4218439A (en) * 1977-07-14 1980-08-19 The Salk Institute For Biological Studies Peptide which inhibits gonadal function
HU177134B (en) * 1977-07-18 1981-07-28 Richter Gedeon Vegyeszet Process for preparing angiotensin ii analogues containing alpha-hydroxy-acid in position 1 with angiotensin ii antagonist activity

Also Published As

Publication number Publication date
AU532335B2 (en) 1983-09-29
ZA80817B (en) 1981-01-28
ES488382A1 (es) 1980-10-01
IL59362A (en) 1982-12-31
DK61180A (da) 1980-08-15
JPS6345398B2 (hu) 1988-09-09
DK148085B (da) 1985-02-25
EP0014911B1 (de) 1983-01-26
EP0014911A2 (de) 1980-09-03
IL59362A0 (en) 1980-05-30
US4275001A (en) 1981-06-23
AR227386A1 (es) 1982-10-29
DE2905502C2 (de) 1982-07-15
JPS55111449A (en) 1980-08-28
CA1144160A (en) 1983-04-05
AU5548180A (en) 1980-08-21
ATE2316T1 (de) 1983-02-15
EP0014911A3 (en) 1980-11-26
JPS6317839B2 (hu) 1988-04-15
DK148085C (da) 1985-08-12
DE2905502A1 (de) 1980-09-04
JPS62277397A (ja) 1987-12-02
DE3061712D1 (en) 1983-03-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3853837A (en) Novel nonapeptide amide analogs of luteinizing hormone releasing factor
US4086219A (en) Nonapeptides and methods for their production
HU182067B (en) Process for producing lh-rh and lh-rh- analogous compounds
IE40257L (en) Nona and decapeptide amides
Dutta et al. Synthesis and biological activity of highly active. alpha.-aza analogs of luliberin
EP0106404B1 (en) Peptides
US4093610A (en) Process for producing triglycyl-lysine vasopressin and intermediates therefor
US4215038A (en) Peptides which inhibit gonadal function
CA2014590C (en) Novel peptides, and antidementia agents containing the same
EP0000252B1 (en) Peptides, pharmaceutical compositions containing the peptides and a process for the preparation of the peptides
US4439359A (en) Cyclic octapeptide analogs of neurotensin
US4072668A (en) LH-RH Analogs
US4322342A (en) Analgesic compounds
US3364193A (en) Undeca- and dodecapeptides related to methionyl-lysyl-bradykinin
US4261888A (en) Organic compounds
US4758552A (en) Gonadoliberin derivatives containing an aromatic aminocarboxylic acid in the 6-position, pharmaceutical and veterinary compositions containing them and process for preparing same
EP0227410A2 (en) Peptide derivatives, their production and use
US4111923A (en) Octapeptides and methods for their production
JPS60218399A (ja) ペプチド中間体の製法
DE1922562C3 (de) Verfahren zur Herstellung von Cystinhaltigen Peptiden
Moersch et al. Synthesis and biological activity of peptide antagonists of luliberin (luteinizing hormone-releasing hormone)
SUZUKI et al. The β-p-Nitrobenzyl Ester to Minimize Side Reaction during Treatment of Aspartyl Peptides with Methanesulfonic Acid
US3341510A (en) L-alanyl-l-phenylalanyl-l-isoleucyl-glycyl-l-leucyl-l-methioninamide and a protectedderivative thereof
Ferderigos et al. The effect of modifications of the A 5 and A 19 amino acid residues on the biological activity of insulin.[Leu 5-A] and [Phe 19-A] sheep insulins
US3752799A (en) Nalpha-acetyl-2-o-methyltyrosine-oxytocin

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628