HU181948B - Process for the resolution of dl-cys- and dl-trans-2,2-dimethyl-3-/2'-methyl-1'-propylene/-cyclopropane-1-carboxylic acid /chrysanthemic acid/ - Google Patents

Process for the resolution of dl-cys- and dl-trans-2,2-dimethyl-3-/2'-methyl-1'-propylene/-cyclopropane-1-carboxylic acid /chrysanthemic acid/ Download PDF

Info

Publication number
HU181948B
HU181948B HU79RO1050A HURO001050A HU181948B HU 181948 B HU181948 B HU 181948B HU 79RO1050 A HU79RO1050 A HU 79RO1050A HU RO001050 A HURO001050 A HU RO001050A HU 181948 B HU181948 B HU 181948B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
methyl
cis
cyclopropane
dimethyl
propylene
Prior art date
Application number
HU79RO1050A
Other languages
English (en)
Inventor
Charles Pavan
Jacques Bulidon
Original Assignee
Roussel Uclaf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Roussel Uclaf filed Critical Roussel Uclaf
Publication of HU181948B publication Critical patent/HU181948B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C51/487Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by treatment giving rise to chemical modification

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Eljárás DL-cisz- és DL-transz-2,2-dimetíl-3-(2'-metil-r-propilén)-ciklopropán-l-karbonsav (krizantcmsav) rezolválására
2
A találmány tárgya új eljárás az (I) képletü DL-cisz- és D L-transz-2,2-dimetil-3-(2' -metil-propilén)-ciklopropán-1 -karbonsav (a továbbiakban krizantémsav) rezolválására.
A krizantémsav észterei inszekticid hatással rendelkeznek, ezek közül említjük meg az allétrolon-észtert (4-hidroxi-2-allil-3-metil-ciklopent-2-én-1 -on).
Ismeretes, hogy a krizantémsav különféle sztereo-izomer alakban fordulhat elő, ezek hatása azonban különböző. így például a D-transz-krizantémsav DL-allétrolon-észtere 3,67szer intenzivebb inszekticid hatást mutat, mint a DL-transz-krizantémsav DL-allétrolon-észtere. A D-transz-krizantémsav D-allétrolon-észtere 24-szer erősebb hatást fejt ki a házílegyekre, mint az L-transz-krizantémsav D-alIétrolonésztere. [Yamamoto R.: Noyakugaku Agricultural Chemicals, Nanko-do kiadásában (1963. március)].
A DL-transz-krizantémsav rezolválására szolgáló eljárások már ismeretesek, így pl. Campbell J.: Sci. Food. Agr. 2, 421 (1951), az 1 536458 számú francia szabadalmi leírás, a 92 748 számú francia pótszabadalmi leírás és az 1 178 423 számú nagy-britanniai szabadalmi leírás ismertetnek ilyen tárgyú megoldásokat.
A DL-cisz-krizantémsav rezolválására szolgáló eljárásokat Campbell fenti dolgozata és Okada Katsuhidi és társai: Agr. Bioi. Chem. 1973,37 (10) 2235—40 ismertetnek.
Általában ezek az eljárások viszonylag drága reagenseket alkalmaznak, így például kinint, vagy olyan reagenseket, amelyek a kereskedelmi forgalomban nehezen szerezhetők be.
A találmány szerinti megoldás egy olyan új eljárást ismertet, amely lehetővé teszi a DL-cisz- és DL-transz-krizantém- 30 sav rezolválását, és a cisz- és transz-krizantémsavak kinyerését. Ezek a vegyületek inszekticid hatású észterek szintézisénél nyernek alkalmazást. A találmány szerinti eljárás kevésbé drága reagensek és oldószerek segítségével is megvalósít5 ható, ami az ipari felhasználás szempontjából nagyon kedvező.
A találmány tárgya DL-cisz- és DL-transz-krizantémsav rezolválására szolgáló eljárás. A műveletet úgy végezzük, hogy a DL-cisz- és DL-transz-krizantémsavat L- vagy D10 -metíl-efedrinnel egy szerves oldószerben reagáltatjuk, majd a kristályos formában kapott D-cisz-vagy D-transz-krizantémsav L-N-metil-efedrin-sóját vagy az L-cisz-, vagy L-transz-krizantémsav D-N-metil-efedrin-sóját elkülönítjük, és savval hidrolizálva D-cisz- vagy D-transz-, illetve L-cisz15 vagy L-transz-krizantémsavat kapunk.
A találmány tárgya célszerűen D-L-cisz-krizantémsav rezolválására szolgáló eljárás. A műveletet oly módon végezzük, hogy a fent említett savat szerves oldószerben L- vagy D-N-metil-efedrinnel reagáltatjuk, majd a kristályos formá20 bán kapott D-cisz-krizantémsav L-N-metil-efedrin-sóját vagy az L-cisz-krizantémsav D-N-metil-efedrin-sóját elkülönítjük, a kapott anyagot savas hidrolízisnek vetjük alá, majd a kapott D-cisz-krizantémsavat vagy az L-cisz-krizantémsavat elkülönítjük.
A találmány szerinti eljárás az alábbi lépésekből áll:
—a sóképzési reakciót oldószerben végezzük; oldószerként célszerűen toluolt, etilacetátot, acetont, izopropanolt, izopropilétert, előnyösen izopropilétert alkalmazunk;
—a reakeióelegyet hőkezeljük, szükség esetén a forráspont hőmérsékletére melegítjük fel az elegyet, amikor is az
D-cisz-krizantémsav előállítása toluolban
N-metil-efedrin teljesen feloldódik, majd az elegyet lassan szobahőmérsékletre hagyjuk lehűlni, ezt követően az elegyet tovább hűtjük, szükség esetén -10 C* hőmérsékletre, majd ezt követően a folyadékot a képződött sótól elválasztjuk;
—a savas hidrolízishez sósavat alkalmazunk, a műveletet metilénklorid vagy izopropiléter jelenlétében végezzük. A találmány tárgya továbbá a DL-transz-krizantémsav rezolválására szolgáló eljárás. A műveletet oly módon végezzük, hogy a fent említett savat L- vagy D-N-metil-efedrinnel szerves oldószerben reagáltatjuk, a kristályos formában kapott D-transz-krizantémsav L-N-metil-efedrin-sóját vagy az L-transz-krizantémsav D-N-metil-efedrin-sóját elkülönítjük, majd savas hidrolízisnek vetjük alá, amikor is D-transz-krizantémsavat vagy L-transz-krizantémsavat kapunk.
| Az eljárás egy kedvező megoldása szerint a műveletet az alábbiak szerint hajtjuk végre:
: —a sóképzést izopropüéterben vagy toluolban végezzük;
—a műveletet etilacetátban is kedvezően megvalósíthatjuk; —az elegyet 40—45 C’ hőmérsékletre felmelegítjük, ily módon az N-metil-efedrin oldódását elősegítjük, majd az elegyet lassan szobahőmérsékletre, ezt követően 0 C’-ra lehűtjük;
—a savas hidrolízist izopropiléter vagy metilénklorid jelenlétében végezzük.
A találmány szerinti megoldáshoz tartozik az is, hogy a kristályosításnál visszamaradt anyalúgot, amely a ki nem kristályosodott krizantémsav N-metil-efedrin-sóját tartalmazza, bepároljuk, az így kapott sót savval hidrolizálva nyelük ki a megfelelő krizantémsavat. A rezolváláshoz felhasznált bázist a savas hidrolízis után ismert módon visszanyeljük.
A találmány szerinti megoldást az alábbi példák szemléltetik.
1. példa
2,2-dimetil-3S-(2'-metil-r-propenü)-ciklopropán-lR-karbonsav vagy D-cisz-krizantémsav előállítása toluolban
A) lépés: D-cisz-krizantémsav L-N-metil-efedrin-sója ml toluolban 15 g DL-cisz-krizantémsavat viszünk, ehhez 20 C’ hőmérsékleten 16 g L-N-metil-efedrint adunk, a reakcióelegy hőmérsékletét 60 C’-ra emeljük, majd az elegyet lehűtjük és 20 C hőmérsékleten tartjuk 48 óra hosszat. A kapott csapadékot elkülönítjük oly módon, hogy a folyadékot extraháljuk, a csapadékot toluollal mossuk, majd a kapott D-cisz-krizantémsav L-N-metil-efedrin-sóját a következő lépésben felhasználjuk.
B) lépés: D-cisz-krizantémsav előállítása
19,5 ml 2-n vizes sósav oldatot 7,5 ml izopropiléterhez adunk, majd az A) lépésben kapott L-N-metil-efedrin-sót hozzáadjuk az elegyhez. Az elegyet 30 percig keverjük, a szerves fázist dekantáljuk, a vizes fázist izopropiléterrel extraháljuk, az egyesített szerves fázisokat vízzel mossuk, majd bepároljuk; a műveletet csökkentett nyomás alatt desztillációval végezzük. Ily módon 4,5 g D-cisz-krizantémsavat kapunk.
[a]D= +65,5’ (c=2% dimetilformamid). A kapott anyag 94% D-cisz- és 6% L-cisz-krizantémsavat tartalmaz.
Hasonlóképpen D-N-metil-efedrint D-L-cisz-krizantémsawal reagáltatva L-cisz-krizantémsav D-N-metil-efedrin-sóját kapjuk, amiből az L-cisz-krizantémsavat kinyeijük.
[a]= +65,5’ (c=2% dimetilformamid).
2. példa
A) lépés: D-cisz-krizantémsav L-N-metil-efedrin-sója
Az 1. példa A) lépése szerint járunk el. 50 g DL-cisz-krizantémsavból indulunk ki, ezt 125 ml toluolban oldjuk és az elegyhez 53,3 g L-N-metil-efedrint adunk. Az elegyet visszafolyató hűtő alkalmazásával forráshőmérsékletre melegítjük, majd lehűtjük, 2 óra hosszat 20 C’ hőmérsékleten tartjuk lassú keverés közben; ezt követően az elegyet 4 óra hosszat 0 C*-ra hűtjük, a folyadékot a terméktől elkülönítjük, a kapott anyagot toluollal 0 C° hőmérsékleten mossuk.
B) lépés: D-cisz-krizantémsav kinyerése
Az A) lépésben kapott sót 100 ml 2 n sósavban oldjuk, majd az elegyhez 100 ml metilénkloridot adunk. Az elegyet 30 percig 20 C* hőmérsékleten keverjük, a szerves fázist dekantáljuk, vízzel mossuk, a vizes fázist metilénkloriddal újra extraháljuk, a szerves fázisokat egyesítjük és desztillációval csökkentett nyomáson betöményítjük. Ily módon
2,5 g D-cisz-krizantémsavat kapunk.
[a]D= +69,5C° (c=2%dimetüformamid).
A kapott termék 96,4% D-cisz-krizantémsavat és 3,6% L-cisz-krizantémsavat tartalmaz.
3. példa
D-cisz-krizantémsav kinyerése etilacetásos közegben
A) lépés: D-cisz-krizantémsav L-N-metil-efedrinsója
A 2. példa A) lépése szerint járunk el, a művelethez azonban 125 ml etilacetátot alkalmazunk.
B) lépés: D-cisz-krizantémsav kinyerése
A 2. példa B) lépése szerint járunk el, ily módon 17,6 g D-cisz-krizantémsavat kapunk.
[a]D = +67,5° (c=2% dimetilformamid). A kapott termék 95% D-cisz-krizantémsavat, 5% L-cisz-krizantémsavat tartalmaz.
4. példa
D-cisz-krizantémsav kinyerése acetonos közegben
A) lépés: D-cisz-krizantémsav L-N-metil-efedrin-sója
A 2. példa A) lépése szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy 100 ml acetont alkalmazunk. Az elegyet lehűtjük és a sót 20 C’ hőmérsékleten (0C° helyett) a folyadéktól elkülönítjük.
B) lépés: D-cisz-krizantémsav
A 2. példa B) lépése szerint eljárva 14,8 g D-cisz-krizantémsavat kapunk.
[a]D= +71’ (c=2% dimetilformamid).
A kapott termék 97,3% D-cisz-savat és 2,7% L-cisz-krizantémsavat tartalmaz.
5. példa
D-cisz-krizantémsav előállítása izopropanolban
A) lépés: D-cisz-krizantémsav L-N-metil-efedrin-sója
-2181948
A 2. példa A) lépése szerint járunk el, 125 ml izopropanolt használunk fel. Az elegyet lehűtjük és a folyadékot a sótól -10 C° hőmérsékleten elválasztjuk (0 C° helyett).
B) lépés: D-cisz-krizantémsav kinyerése
A 2. példa B) lépése szerint járunk el, ily módon 16 g D-cisz-krizantémsavat kapunk.
[a]D= +69° (c=2% dimetilformamid).
A kapott termék mintegy 96% D-cisz-krizantémsavat és 4% L-krizantémsavat tartalmaz.
6. példa
D-cisz-krizantémsav előállítása izopropiléterben
A) lépés: D-cisz-krizantémsav L-N-metii-efedrin-sója
A 2. példa A) lépése szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy 125 ml izopropilétert alkalmazunk; az elegyet 20 C° hőmérsékletre lehűtve választjuk el a folyadékot a sótól (0 C* helyett).
B) lépés: D-cisz-krizantémsav kinyerése
A 2. példa B) lépése szerint járunk el, ily módon 20,45 g D-cisz-krizantémsavat kapunk.
(a]D= +73° (c=2% dimetilformamid).
A kapott tennék 99% D-cisz-krizantémsavat és 1% L-cisz-krizantémsavat tartalmaz.
7. példa
2,2-dimetil-3S-(2'-metil-1 '-propenil)-ciklopropán-1S-karbonsav vagy L-transz-krizantémsav előállítása
A) lépés: L-transz-krizantémsav D-N-metil-efedrin-sója ml izopropiléterhez 40 g DL-transz-krizantémsavat adunk, [a]D=0° (c= 5% dimetilformamid), majd 20 C° hőmérsékleten egy adagban 40,4 g D-N-metil-efedrint adunk hozzá.
Olvadáspont: 87 C”, [α]θ= +29,5° (c=4% metanol)
A reakcióelegyet teljes feloldódásig melegítjük, ami 40—45 C° hőmérsékleten következik be. Ezután az elegyet 3 óra hosszat 20 C’ hőmérsékleten tartjuk, miután az elegyet 35C°-on 0,2 g L-transz-krizantémsav D-N-metil-efedrinsójával beoltottuk, majd az elegyet lassan 4 óra alatt 0 C° hőmérsékletre hűtjük. Ezen a hőmérsékleten 1 óra hosszat tartjuk, majd a folyadékot a csapadéktól elkülönítjük, mossuk izopropiléterrel 0 C’-on, csökkentett nyomáson 20 C° hőmérsékleten szárítjuk. Ily módon 31,8 g D-N-metil-efedrin-sót kapunk.
B) lépés: L-transz-krizantémsav előállítása
41,6 ml víz, 10,4 ml 22° Bé vizes sósav oldat és 20 ml izopropiléter elegyéhez 20 C° hőmérsékleten 31,8 g L-transz-krizantémsav-D-metil-efedrin-sót adunk. Az elegyet 30 percig keverjük, a pH-t ellenőrizzük, amennyiben ez 1,5 értéktől eltérő, a pH-t vizes sósav oldattal 1,5-re beállítjuk. Az elegyet 15 percig állni hagyjuk, a vizes fázist dekantáljuk, izopropiléterrel extraháljuk, az éteres fázisokat egyesítjük, vizes sósav oldattal a pH-t 1,5-2,0 értékre állítjuk, keveijük, a szerves fázist a vizes fázistól dekantálással elválasztjuk, a szerves fázist újra mossuk. A két végső vizes fázist izopropiléterrel extraháljuk, az éteres fázisokat egyesítjük, és négyszer vízzel mossuk. Minden egyes mosófolyadékot izopropiléter rel extrahálunk, a2 éteres fázisokat egyesítjük, majd csökkentett nyomás alatt desztillálva bepároljuk. Ily módon 14,4g L-transz-krizantémsavat kapunk.
[a]D= -35° (c=5% dimetilformamid).
Savindex=334 (elméleti érték: 333).
Az így kapott termék 96% L-transz-krizantémsavat és 4% D-transz-krizantémsavat tartalmaz.
Hasonlóképpen L-N-metil-efedrint DL-transz-krizantémsavval reagáltatva D-transz-krizantémsavnak L-N-metil-efedrinsóját kapjuk, amiből a D-transz-krizantémsavat kinyerhetjük.
[a]D= +35° (c=5% dimetilformamid).
Az L-transz-krizantémsav D-N-metil-efedrin-sóját a 7. példa A) lépésében a kristályosítás megindítására használjuk. E vegyület előállítása az alábbi módon történik:
1,7 g L-transz-krizantémsavat 1,8 g D-N-metil-efedrinnel és 3,4 ml toluollal hozzuk össze. Az elegyet 60 C° hőmérsékletre felmelegítjük, majd mintegy 3 órás keverés közben 10 C°-ra lehűtjük. Az elegyet ezt követően 20 C° hőmérsékleten tartjuk 16 óra hosszat; a folyadékot a sótól elkülönítjük, toluollal mossuk, majd szárítjuk. Ily módon 1,7 g kívánt terméket kapunk.

Claims (13)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás az (I) képletű DL-cisz- és DL-transz-2,2-dimetil-3-(2'-metil-l'-propilén)-ciklopropán-l-karbonsav rezolválására, azzal jellemezve, hogy a fent nevezett vegyületeket Lvagy D-N-metil-efedrinnel szerves oldószeres közegben reagáltatjuk, majd a D-cisz- vagy D-transz-2,2-dimetil-3-(2'-metil-r-propilén)-ciklopropán-l-karbonsav kikristályosodó L-N-metil-efedrin-sóját vagy az L-cisz- vagy L-transz-2,2-dimetil-3-(2'-metil-l'-propilén)-ciklopropán-l-karbonsav kikristályosodó D-N-metil-efedrin-sóját elkülönítjük, majd a kapott sót savas hidrolízissel megbontjuk, az így nyert D-cisz- vagy D-transz-, illetőleg L-cisz- vagy L-transz-2,2-dimetil-3-(2'-metil-1 '-propilén)-ciklopropán-1 -karbonsavat elkülönítjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja DL-cisz-2,2-dimetil-3-(2'-metil-1 '-propilén)-ciklopropán-1 -karbonsav rezolválására, azzal jellemezve, hogy DL-cisz-2,2-dimetil-3-(2'-metil-1 '-propilén)-ciklopropán-l-karbonsavat L- vagy D-N-metil-efedrinnel szerves oldószeres közegben reagáltatunk, a D-cisz-2,2-dimetil-3-(2'-metil-l'-propilén)-ciklopropán-l-karbonsav kikristályosodó L-N-metil-efedrin-sóját vagy az L-cisz-2,2-dimetil-3-(2'-metil-r-propilén)-ciklopropán-l-karbonsav kikristályosodó D-N-metil-efedrin-sóját elkülönítjük, majd savas hidrolízisnek vetjük alá, és a kapott D-cisz-2,2-dimetil-3-(2'-metil-r-propilén)-ciklopropán-l-karbonsavat vagy az L-cisz-2,2-dimetil-3-(2'-metil-1 '-propilén)-ciklopropán- 1-karbonsavat elkülönítjük.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a sóképzést toluolban, etilacetátban, acetonban, izopropanolban vagy izopropil-éterben végezzük.
  4. 4. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a sóképzést izopropil-éterben végezzük.
  5. 5. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a sóképzést toluolban végezzük.
  6. 6. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a savas hidrolízist izopropil-éter jelenlétében sósavval végezzük.
  7. 7. Λ 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a savas hidrolízist metilénklorid jelenlétében végezzük.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a DL-transz-2,2-dimetil-3-(2'-metil-l'-propilén)-ciklopropán-l-karbonsav rezolválására a DL-
    -transz-2,2-dimetil-3-(2'-metil-1 '-propilén)-ciklopropán-1 -karbonsavat szerves oldószer jelenlétében L- vagy D-N-metil-efedrinnel reagáltatjuk, majd a D-transz-2,2-dimetil-3-(2'-metil-l'-propilén)-ciklopropán-l -karbonsav kikristályosodó L-N-metii-efedrin-sóját vagy az L-transz-2,2-dimetil-3-(2'-metil-1 '-propilénj-ciklopropán-1 -karbonsav kikristályosodó D-N-metil-efedrin-sóját elkülönítjük, majd a kapott anyagot savas hidrolízisnek vetjük alá, és a kapott D-transz-2,2-dimetil-3-(2'-metil-l '-propilén)-ciklopropán-l -karbonsavat elkülönítjük.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy a sóképzést izopropil-éterben vagy toluolban végezzük.
  10. 10. A 8. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, 5 azzal jellemezve, hogy a hidrolízist izopropil-éter jelenlétében sósavval végezzük.
  11. 11. Az 1., 2., 5., 6., 8. és 10. igénypontok szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kristályosítás után visszamaradt anyalúgot szárazra pároljuk, majd az így
    10 kapott sót savval hidrolizáljuk, amikor is a megfelelő 2,2-dimetil-3-(2'-metil-1 '-propilénj-ciklopropán-1 -karbonsavat kapjuk.
  12. 12. A 3„ 4. és 7. igénypontok szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kristályosítás után visszama-
  13. 15 radt anyalúgot szárazra pároljuk, majd az így kapott sót savval hidrolizáljuk, amikor is a megfelelő 2,2-dimetil-3-(2'-metil-1 '-propilénj-ciklopropán-1-karbonsavat kapjuk.
    1 rajz
    A kiadásirt felel a Közgazdasági is Jogi Könyvkiadó igazgatója
    85.5587.66-4. Alföldi Nyomda, Debrecen — Felelős vezető: Benkö István igazgató
HU79RO1050A 1978-12-08 1979-12-06 Process for the resolution of dl-cys- and dl-trans-2,2-dimethyl-3-/2'-methyl-1'-propylene/-cyclopropane-1-carboxylic acid /chrysanthemic acid/ HU181948B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7834591A FR2443452A1 (fr) 1978-12-08 1978-12-08 Nouveau procede de dedoublement de l'acide dl cis et dl trans chrysanthemique

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181948B true HU181948B (en) 1983-11-28

Family

ID=9215840

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU79RO1050A HU181948B (en) 1978-12-08 1979-12-06 Process for the resolution of dl-cys- and dl-trans-2,2-dimethyl-3-/2'-methyl-1'-propylene/-cyclopropane-1-carboxylic acid /chrysanthemic acid/

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4257976A (hu)
JP (1) JPS56108736A (hu)
BE (1) BE880490A (hu)
CA (1) CA1127180A (hu)
CH (1) CH641751A5 (hu)
DE (1) DE2949384A1 (hu)
ES (1) ES486670A1 (hu)
FR (1) FR2443452A1 (hu)
HU (1) HU181948B (hu)
IT (1) IT1164774B (hu)
NL (1) NL7908881A (hu)
SE (1) SE430984B (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU543276B2 (en) * 1981-06-18 1985-04-18 Stauffer Chemical Company Resolution of dl-trans-chrysanthemic acid
US4542235A (en) * 1982-04-12 1985-09-17 Sumitomo Chemical Company, Limited Method for producing an optically active 2,2-dimethylcyclopropanecarboxylic acid
US4663474A (en) * 1983-02-22 1987-05-05 Pfizer Inc. Synthetic intermediates for a chiral 3-(substituted-phenyl)-4-(3-hydroxypropyl) cyclohexanol
ATE178650T1 (de) 1992-06-05 1999-04-15 Scripps Research Inst D-enzymzusammensetzungen und verfahren zu deren verwendung
US5447897A (en) * 1993-05-17 1995-09-05 Shell Oil Company Ethylene oxide catalyst and process
ITMI20050231A1 (it) * 2005-02-17 2006-08-18 Endura Spa Processo per l'ottenimento di enantiomeri dell'acido crisantemico

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR92748E (fr) * 1966-01-26 1968-12-20 Roussel Uclaf Nouveaux composés optiquement actifs et procédé pour leur utilisation au dédoublement de produits racémiques.
FR1536458A (fr) * 1967-07-07 1968-08-16 Roussel Uclaf Procédé d'obtention de l'acide d-trans chrysanthémique
NL6705942A (hu) * 1966-04-27 1967-10-30
FR1507192A (fr) * 1966-08-26 1967-12-29 Roussel Uclaf Nouvelles aryl allylsulfones et procédé de préparation
US3739019A (en) * 1969-07-02 1973-06-12 Sumitomo Chemical Co Preparation of optically active trans chrysanthemic acid
BE755498A (fr) * 1969-09-12 1971-02-01 Sumitomo Chemical Co Preparation d'acide chrysanthemique optiquement
HU165117B (hu) * 1971-08-12 1974-06-28
BE790240A (fr) * 1971-10-19 1973-02-15 Sumitomo Chemical Co Procede de preparation de l'acide mixte (+)-cis, (+)-trans- chrysanthemique
JPS5123497B2 (hu) * 1972-01-07 1976-07-17
JPS4992049A (hu) * 1973-01-09 1974-09-03
JPS51143647A (en) * 1975-06-06 1976-12-10 Sumitomo Chem Co Ltd Process for obtaining optically active trans-2,2-dimethyl-3-(2,2-dichl orovinyl) cyclopropanecarboxylic acid

Also Published As

Publication number Publication date
ES486670A1 (es) 1980-05-16
JPS56108736A (en) 1981-08-28
IT1164774B (it) 1987-04-15
CA1127180A (fr) 1982-07-06
DE2949384A1 (de) 1980-06-26
US4257976A (en) 1981-03-24
SE7908765L (sv) 1980-06-09
IT7951027A0 (it) 1979-12-07
BE880490A (fr) 1980-06-09
CH641751A5 (fr) 1984-03-15
JPS6410508B2 (hu) 1989-02-22
DE2949384C2 (hu) 1990-09-13
SE430984B (sv) 1983-12-27
FR2443452A1 (fr) 1980-07-04
NL7908881A (nl) 1980-06-10
FR2443452B1 (hu) 1981-08-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4344895A (en) Process for the preparation of (S) α-cyano-3-phenoxy-benzyl alcohol
US3739019A (en) Preparation of optically active trans chrysanthemic acid
HU181948B (en) Process for the resolution of dl-cys- and dl-trans-2,2-dimethyl-3-/2'-methyl-1'-propylene/-cyclopropane-1-carboxylic acid /chrysanthemic acid/
US4585595A (en) Optically active derivatives of mercaptoisobutyric acid and methods of preparation thereof
US4417070A (en) Process for preparing an optical active ester of naphthylpropionic acid
US4966996A (en) Process for the preparation of E-2-propyl-2-pentenoic acid and physiologically compatible salts thereof
US3996246A (en) Resolution of racemic pantolactone
US4328173A (en) Resolution of D,L-cis and D,L-trans 2,2-dimethyl-3-(2,2-dihalovinyl)-cyclopropane-1-carboxylic acids and salts thereof
US2815362A (en) Processes for making trans chrysanthemic acid and related compounds and products therefrom
US3646118A (en) Resolution process
US4542235A (en) Method for producing an optically active 2,2-dimethylcyclopropanecarboxylic acid
US4520205A (en) Chemical resolution of (+)-2,3-dihydroindole-2-carboxylic acid
US4005146A (en) Resolution of dl-allethrolone
US2460240A (en) Resolution of racemic alpha hydroxy beta, beta dimethyl gamma butyrolactone
HU186407B (en) Process for the production of cyclopropane-carboxylic acid ester derivatives
US4001334A (en) Racemization of optically active allethrolone
RU2015953C1 (ru) Способ расщепления рацемата 2,2-диметилциклопропанкарбоновой кислоты
SU1238729A3 (ru) Способ получени кристаллической эквимолекул рной смеси пары анантиомеров ( @ )- @ -циано-(3-феноксибензил)-1 @ -цис-3-(2,2-дихлорвинил)-2,2-диметилциклопропанкарбоксилата и ( @ )- @ -циано-(3-феноксибензил)-1 @ -цис-3-(2,2-дихлорвинил)-2,2-диметилциклопропанкарбоксилата
US3541139A (en) Resolution of racemic alpha-hydroxy-beta,beta-dimethyl-gamma- butyrolactone
US4376213A (en) Method for optical resolution of 2-(4-chlorophenyl)-3-methylbutanoic acid
US4419524A (en) Process for the preparation of dihalovinylcyclopropanecarboxylic acids
US4408066A (en) Methyl cyclopropane-1,3-dicarboxylate
US3794655A (en) Optical antipodes d-and l-n-benzoyl-3,4-dihydroxyphenylalanine and a process for their preparation
US7078533B2 (en) Method for the racemization of etodolic acid
JPS5838414B2 (ja) シクロペンテノロン ノ ブンカツホウ

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee