HU180396B - Process for producing nitro-thiazoline derivatives - Google Patents

Process for producing nitro-thiazoline derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU180396B
HU180396B HU80803061A HU306180A HU180396B HU 180396 B HU180396 B HU 180396B HU 80803061 A HU80803061 A HU 80803061A HU 306180 A HU306180 A HU 306180A HU 180396 B HU180396 B HU 180396B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
nitro
formula
benzamide
diacetamide
thiazolyl
Prior art date
Application number
HU80803061A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter J Islip
Mirjana V Bogunovic
Original Assignee
Wellcome Found
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wellcome Found filed Critical Wellcome Found
Publication of HU180396B publication Critical patent/HU180396B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D277/00Heterocyclic compounds containing 1,3-thiazole or hydrogenated 1,3-thiazole rings
    • C07D277/02Heterocyclic compounds containing 1,3-thiazole or hydrogenated 1,3-thiazole rings not condensed with other rings
    • C07D277/20Heterocyclic compounds containing 1,3-thiazole or hydrogenated 1,3-thiazole rings not condensed with other rings having two or three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D277/32Heterocyclic compounds containing 1,3-thiazole or hydrogenated 1,3-thiazole rings not condensed with other rings having two or three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals, directly attached to ring carbon atoms
    • C07D277/58Nitro radicals
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P33/00Antiparasitic agents
    • A61P33/10Anthelmintics

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Tropical Medicine & Parasitology (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)

Description

Eljárás nitro-tiazolin-származékok előállítására
A találmány tárgya eljárás uj nitro-tiazolin-származékok előállítására. Az uj vegyületek schistoeomicidális hatással rendelkeznek. A találmány kiterjed az ezeket a vegyületeket hatóanyagként tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására le.
Az 1 245 916 számú nagy-britanniai és a 3 660 417 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásokból ismert, hogy az /1/ általános képletü nitro-tiazolin-származékok schistosomicidális hatással rendelkeznek. Az /1/ általános képletben R-^ jelentése rövidszénláncu alkil-, rövidszénláncu alkoxi-, ciklopropil-, fenil- vagy 2-tienil-csoport, és
R2 jelentése rövidszénláncu alkil- vagy ciklopropilesöpört, ahol a rövidszénláncu csoportok legfeljebb 4 ezénatomosak.
A fenti szabadalmi leírások 2. példájában olyan /1/ általános képletü vegyületként, amely R·^ helyen fenilcsoportot tartalmaz, a 2-/2-/benzoil-imino/-5-nitro-4-tiazolin-3-iUdiacetamid kerül bemutatásra, azaz olyan vegyület, amelyben a fenilcsoport nem tartalmaz helyettesitőt.
Az 1 158 761 számú nagy-britanniai és a 3 499 907 azámu Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásokból viszont ismert, hogy a /11/ általános képletü nitro-tiazolinek schistosomicidális hatással rendelkeznek.
A /11/ általános képletben
R, jelentése rövidszénláncu alkilceoport, cikloalkil-, fenil-» p rövidszénláncu alkoxi- vagy fenoxiesoport,
180.396
R^ hidrogénatomot vagy metilcsoportot jelent és
Z rövidszénláncu alkoxicsoportot vagy aminocsöpörtót képvisel.
A rövidszénláncu alkilcsoportok legfeljebb 6 szénatomosak» a rövidszénláncu alkoxicsoportok legfeljebb 4 szénatomot tartalmaznak, és a cikloalkilcsoportok 3-6 szénatomosak.
A fenti szabadalmi leírások 3/b/ példájában olyan /11/ általános képletü vegyületként, amely R^ helyen fenilcsoportot tartalmaz, a 2-/benzoil-imino/-5-nitro-4-tlazolin-3-acetamid · kerül bemutatásra, azaz a fenil-gyürü itt is helyettesitetlen.
Azt találtuk, hogy a /111/ általános képletü 2-/helyettesitett benzoil-imino/-5-nitro-4-tiazolin~származékok - a képletbán a fenil-gyürü 2- vagy 3-helyzetében kapcsolódó szubsztituens, és, ha a 2 helyzetben kapcsolódik, jelentése klóratom, metilcsoport, vagy nitrocsoport, ha a 3-helyzetben kapcsolódik, jelentése nitrocsoport;
r6 jelentése hidrogénatom, vagy -C0-CH, csoport meglepő módon rendkívül hatásosak Schistosoma mansoni ellen, például egerek és majmok esetében. A /111/ általános képletü vegyületek ugyanakkor igen kevéssé toxikusak a gazdaállatra.
Előnyösek azok a /111/ általános képletü vegyületek,ahol R.6 jelentése egy -CO-CHj általános képletü csoport. Jó hatásuk és alacsony toxicitásuk következtében különösen a következő vegyületek előnyösek:
2- 2-/2-klór-benzoil-imino/-5-nitro-4-tlazolin-3-il -diacetatnid,
2-r 2-/2-nitro-benzoil-imino/-5-nitro-4-tiazolin-3“il -diacetamid,
2-[ 2-/3-nitro-benzoil-imino/-5-nitro-4-tiazolin-3-il -diacetamid,
2-Í 2-/2-metil-benzoil-imino/-5-nitro-4-tiazolin~5-i1' -diacetamid. >.
Azok közül a vegyületek közül, ahol Rb hidrogénatomot je5 lent,előnyösek azok, amelyekben R metil- vagy nitrocsöpörtót jelent, különösen előnyös vegyület a 2-t/3-nitro-benzoil/-imino’-5-nitro-4-tiazolin-3-acetamid.
A /111/ általános képletü vegyületek bármely az irodalomból analóg vegyületek előállítás ára ismert módszerrel előállithatók. tIgy például a /111/ általános képletü vegyületek - Ír és R^ a korábban megadott jelentésű - előállithatók a /IV/ és /V/ c g általános képletü vegyületek reagáltatásával. ahol Ry és R a fenti jelentésű, X halogénatomot, például brom- vagy jódatomot jelent.
A reakció egy bázis és/vagy oldószer jelenlétében hajtható végre. A bázisként szervetlen bázisok, például alkálifém-alkoxidok, igy nátrium-metoxid, vagy alkálifém-karbonátok,igy nátrium-karbonát, vagy - előnyösen - alkálifém-hidridek, különösen nátrium-hidrid használhatók. Az előnyös bázisokkal együtt számos, hidroxilcsoportot nem tartalmazó oldószer, például aprotikus szerves oldószerek, előnyösen Ν,Ν-dimetil-formamid is
-2180.396 alkalmazhatók. A reagáltatás 0 °C és 100 °C közötti hőmérsékleten történhet, bár előnyösen szobahőmérséklet és 40 °C közötti hőmérsékleten dolgozunk. A reagáltatást előnyösen a házié és a halo-alkilező-szer kis feleslege /20 %-ig/ jelenlétében végezzük.
A /IV/ általános képletü benzimid kiindulási anyagok,ahol R^ a /111/ általános képlettel, kapcsolatban megadott jelentésű, könnyen előállithatók 2~amino-5-nitro-tiazolok benzoilezésével, előnyösen egy szerves vagy szervetlen bázis, igy például egy tri-/rövidszénláncu alkil/-amin vagy egy heterociklusos bázis, például piridin jelenlétében. A benzoilezőszer egy alkalmas anhidrid vagy sav-halogenid, igy például egy sav-klorid vagy sav-bromid lehet. Az alkalmas oldószerek közé tartoznak a nem-reaktiv szénhidrogének, észterek és ketonok, bár egy alkalmas folyékony tercier amin feleslege is alkalmazható erre a célra. Mig a reagáltatást a 2-amino-5-nitro-tiazol, a benzoilezőszer és a bázis ekvimoláris mennyiségeivel is végrehajthatjuk, előnyösen a piridint feleslegben alkalmazzuk, amikor az az oldószer és a bázis szerepét egyaránt betölti. A reagáltatást 0-100 °G hőmérsékleten végezhetjük, de előnyösen 0 °C és H7.nbahőmérsók]eh között dolgozunk.
J
R helyén hidrogénatomot tartalmazó vegyületek acilezésével is előállithatók, és megfordítva.
Az acilezés bármely az irodalomból ismert módszerrel végrehajtható. Eljárhatunk, például úgy, hogy acilező szerként egy reaktív karbonsav-származékot /R%H általános képletü vegyület, ahol R6 hidrogénatomtól eltérő jelentésű/ használunk, célszerűen egy savas katalizátor jelenlétében. Alkalmas reaktív származékok például a sav-anhidridek és -halogenidek, amelyeket előnyösen az ekvimolekulárie mennyiséghez képest feleslegben alkalmazunk. Savas katalizátorként tetszőleges, ismert savas katalizátorok alkalmazhatók. Ilyenek például a következők: ásványi savak, például a sósavhidrogén-bromid, salétromsav, kénsav, és a foszforsavak; az erősen savas kémhatásu savak, igy például a benzolszulfonsav; Savas katalizátorként e-
rint 50-200 0, előnyösen 100-120 C hőmérsékleten végezzük.
A /111/ általános képletü vegyületek, amelyeket a következőkben az egyszerűség kedvéért gyakran hatóanyagoknak nevezünk, antelmintikus hatásúak, és emlősök schistosoma fertőzéseinek kezelésére használhatók. Különösen alkalmasak emberek, majmok, szarvasmarhák, juhok és rágcsálók schistosomás fertőzésének kezelésére. Külön kiemeljük a következő kórokozókat:
S. mansoni, S. haematobiura, 3., japonicum, S. bovis és S. mattheei.
A hatásos dózis függ a kezelni kívánt betegtől, az alkalmazni kívánt vegyülettől, és megállapítása a kezelő orvos feladata. Például az alkalmas dózis 1-150 mg/testsúly kg/nap lehet emlősöknél, adott esetben osztott dózisok, például napi két vagy három dózis formájában. Az előnyös dózis-tartomány 1,5 -100 mg/kg/nap, még előnyösebben 5-40 mg/kg/nap, mig az optimális dózis 20 mg/kg/nap.
Emlősök schistosomiás fertőzésének kezelése esetén /embe
-3180.396 rek, majmok, szarvasmarhák és birkák/ a hatóanyag orálisan vagy parenterálisan adagolható. Közelebbről, az adagolás történhet például szubkután, intramuszkuláris, intraperitoneális vagy intravénás utón, előnyösen szubkután vagy·intramuszkalárisán, még előnyösebben pedig intramuszkalárisán. A legelőnyösebb az orális adagolási mód.
Tipikus adagolás lehet például a napi három alkalommal
23,3 mg és 3,5 g, előnyösen 35 mg és 2,3 g, előnyösebben 116 mg és 930 mg közötti egységdózis adagolása. legelőnyösebben napi három alkalommal 470 mg-os dózist adagolunk.
Bár a hatóanyag nyers vegyszerként is adagolható, előnyösebb, ha gyógyszerkészítménnyé alakítva használjuk fel.
A találmány szerint előállítható gyógyszerkészítmények állat- és embergyógyászati célra egyaránt alkalmazhatók, és a hatóanyagon túl egy vagy több gyógyászatilag elfogadható vivőanyagok és adott esetben más terápiás anyagot tartalmaznak. A gyógyászatiig elfogadható fogalom egyrészt azt jelenti, hogy a vivőanyag összeférhető a többi komponenssel, másrészt, hogy nem károsítja a beteget.
A készítmények kiszerelése előnyösen egységdózisok formájában történik, a gyógyszergyártásban ismert módszerekkel. Valamennyi ilyen módszer felöleli a hatóanyag eloszlatását a vivőanyagban, amely egy vagy több további komponenst is tartalmazhat. A készítmények kiszerelése történhet orálisan vagy paJ renterálisan /igy szubkután, intramuszkuláris, intraperitoneálisan vagy intravénás/ adagolható formában.
A találmány szerint előállítható, orálisan adagolható készítmények diszkrét egységek, igy kapszulák, ostyák, szögletes tabletták vagy tabletták formájában készülhetnek, amelyen por vagy granulátumok formájában, a hatóanyag előre meghatározott mennyiségét tartalmazzák. Az orális készítmények készülhetnek ezenkívül vizes vagy nem-vizes folyadékokkal készült oldatok vagy szuszpenziók vagy ólaj-a-vizben vagy viz-az-olajban típusa emulziók formájában is. A tabletták előállítása történhet komprimálással vagy öntéssel, adott esetben egy vagy több további adalékanyag felhasználásával. A komprimált tabletták alkalmas berendezéssel készülhetnek, a szabadon folyó, igy raikronizált vagy elporitott vagy szemcsézett, és adott esetben egy vagy több további komponenssel, igy kötőanyaggal, diszpergálószerrel, nedvesitőszerrel elkevert hatóanyag komprimálásával. Segéd-anyagként például a következő anyagok használhatók: poli/vinil-pirrolidon/, előgélesitett keményítő, zselatin, cellulóz és cellulóz-származékok, nátrium-keményitő-glikollát, kálcium-karboximetil-cellulóz és ion-cserélő gyanták, sztearátok, hidrogénezett olajok és talkum. További adalékanyagok a gyógyászatilag inért higitószerek és/vagy felületaktív anyagok. Az öntött tabletták szintén alkalmas, ismert berendezésben készülnek, a hatóanyagot, alkalmas vivoanyagot és gyógyászatilag inért folyékony higitószert tartalmazó elegyből kiindulva. '
További lehetőség, hogy a /111/ általános képletü hatóanyagokat megolvasztott hidrofil vivőanyagban dlszpergáljuk. majd az oldatot hagyjuk lehűlni és megszilárdulni. Erre a célra alkalmas vivőanyag például a poli/etilén-glikol/, poli/vinil-pirrolidon/, karbamid és a szerves savak, például borostyánkősav és citromsav. A szilárd diszperziót ezután granuláljuk, és tablettákká alakítjuk vagy a fent leírt kapszulákba töltjük.
Orális adagolásra a /111/ általános képletü hatóanyagok
-4180 396 szuszpenziói is felhasználhatók. Ezek előállítása úgy történhet, hogy adalékanyagként szuszpendáló-, tartósító- és ízesítőszereket használunk. Ide tartozik például a Carbomer /British Pbarmacopeia Codes/, a metil-hidroxi-benzoát és bármely alkalmas ízesítőszer. Az oldható anyagokat feloldhatjuk vízben, miután a nem oldható anyagokat diszpergáljuk a vizes oldatban. Általában kívánatos, hogy a szuszpenzió pH-értékét 5 és 6 közé állítsuk be.
Az orális adagolásra szánt készítményekbe szolubilizálószereket is beépíthetünk.
Parenterális adagolásra szánt készítmények például a szubkután utón, intrarauszkulárisan, intravénásán és intraleritoneálisan adagolható készítmények. Különösen előnyösek a szubkután vagy intramuszkuláris adagolásra szánt készítmények, legelőnyösebbek pedig a példák szerinti készítmények.
A parenterális készítmények injekciós adagolásra szánt formái sterilek és injekciós célra alkalmas vizet /British Pbarmacopeia/ vagy hasonló minőségi követelményeknek eleget tevő vizet tartalmaznak. A készítményekbe diszpergálószerek, szuszpendálószerek és/vagy szolublizálószerek is beépíthetők.
A parenterális adagolásra szánt készítmények ampullák formájában is készülhetnek. Az ampullában található folyadékot a belőle készült infúziós folyadék formájában használhatjuk fel.
A stabilizálószerek közé tartozik az arachis olaj, a kukorícaolaj, az olívaolaj, a glicofurol, a PEG 400 /kereskedelmi név/, a glicerol-formai, a dimetil-szulfoxid, a propilén-glikol, és a Tween 80 /kei’eskedelmi név/. Parenterális célra előnyösen a kukoricaolaj és a glíkofurol használható, míg orális alkalmazásra a kukoricaolaj a legaláka Inasabb, mint az a példákból kitűnik.
A találmány kiterjed a /111/ általános képletü vegyületek, valamint az ezeket tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására.
Találmányunk további részleteit a következő, nem korlátozó példákkal szemléltetjük. A példákban a kitermelések 30 és 90 % között vannak.
1. példa
2-;2-/2-Metil-benzoil~imino/”5“nitro-4-tiazolin-3~il;-diacetamid előállítása g o-toluoil-klorid néhány ml pirldinnel készült oldatát 16 g 2-amino-5-nitro-tiazol 100 ml pirldinnel készült szuszpenziójához csepegtetjük, először szobahőmérsékleten, majd 0 °G-on. Az adagolás befejeztével a reakcióé legyet 2 órán át szobahőmérsékleten keverjük, majd jeges vízbe töltjük. A kivált amidot 2-metoxi-etanolból átkristályositva 2-metil-N-/5-nitro-2rtiazolil/-benzamidot kapunk, amely 228-230 °C-on olvad.
5,3 g 2-meüil-N-/5-nitro-2-tiazolil/-benzamid 50 ml N,N-dimetil-formamiddal készült szuszpenziójához részletekben hozzáadjuk 0,9 g nátrium-hidrid 60 suly%-os ásványi olajjal készült diszperzióját. A hidrogénfejlődés megszűnte után hozzácsepegtetjük 4,7 g 2-bróm-diacetamid 20 ml N.N-dimetil-formamlddal készült oldatát. A reakcióelegyet 1 órán át szobahőmérsékleten keverjük, körülbelül 7,0 pH-érték mellett, majd jeges vízzel hígítjuk. A kívánt szilárd anyagot kétszer technikai etanolból /SVM/ átkristályositva 2-£2-/2-metil-benzoil-imino/—5-nitro-4-tiazolin-3-iy -diacetamidot kapunk, amelynek olvadéa-5180.396 pontja 226-228 °C.
2« példa
2- 2-/3~Nitro-benzoil-imino/-5-nitro-4-tiazolin-3-il!-dii acetamid előállítása
Az 1. példa első része szerint eljárva, de 278 g m-nitro-benzol1-kloridot, 21,8 g 2-amino-5-nitro-tlazolt és 100 ml plridint használva. 3-nitro-N-/5-nitro-2-tiazolil/-benzaniidot kapunk, amely 200-201 C-on olvad, ecetsavból végzett átkristályositás után.
Az 1. példa második része szerint eljárva, de 0,9 g nátrium-hidrid 60 suly%-os ásványi olajos diszperzióját, 5,9 g 2-nitro-N-/5-nitro-2-tiazolil/-benzamidot, 120 ml N,N-dimetil-formamidot és 4,7 g 2-bróm-diacetamidot használva, 2- 2-/3-nitro-benzoil-imino/-5-nitro-4-tiazolin-3-il -diacetamidot kapunk, amely 234-236 °0-on olvad, piridinből végzett átkristályositás után.
3. példa
2-! 2-,/2-Klór-benzoil-imino/-5-nitro-4-tiazolin-J-ll -diacetamid előállítása
Az 1. példa első része szerint eljárva, de 26.3 g 2-klór-benzoil-kloridot, 21,8 g 2-amino-5-nitro-tiazolt es körülbelül 150 ml piridint használva 2-klór-N-/5~nitro-2-tiazolil/-benzamidot kapunk, amely ecetsavból végzett átkristályositás után 221-222 °C-on olvad.
Az 1. pé|da második része szerint eljárva, de 0,8 g nátrium-hidrid 60 suly%-os, ásványi olajjal készült diszperzióját, 3,5 g 2-bróm-diacetamidot, 25 ml Ν,Ντ-dinetil-formamidot és 5,1 g 2-klór-N-/5-nitro-2-tiazolil/-benzamidot használva, 2-/2-/2-klór-benzoil-imino/-5-nitrO“4-tiazolin-3-ll -diacetamidot kapunk, amely ecetsavból át kristályosítva 229-231 °C-on olvad.
4. példa
2- 2-/2-Nitro-benzoil-imino/-5-nitro-4~tiazolin-3-il -diacetamid előállítása
Az 1. példa első része szerint eljárva, de 18,5 g 2-nitro-benzoi1-kloridot, 14,5 g 2-amino-5~nitro-tiazolt és körülbelül 80 ml piridint használva 2-nitro-N-/5-nitro-2-tiazolil/-i‘ -benzaaidot kapunk, amely 2-metoxi-etanolból átkristályositva 248-250 °C-on olvad.
Az 1. példa második része szerint eljárva, de 1,6 g nátrium-hidrid 60 %-os, ásványi olajjal készült diszperzióját 8,2 g 2-bróm-diacetamidot, körülbelül 70 ml Ν,Ν-dimetil-formamidot és 10,3 g N-/5-nitro-2-tiazolil/-benzamidot használva 2-72-/2-nitro-benzoil-imino/-5-nitro-4-tiazolin-3-il!-diacetamidot kapunk, amely 247-249 °C-on olvad, ecetsavból végzett átkristályositás után.
5» példa
2-;/2-Metil-benzoil/-iminoj-5-nitro-4-tiazolin-3-acetanúA előállítása
10,5 g 2-metll-N-/5-nitro-2-tiazolil/-ben^amid 100 ml N,N-dimetil-formamiddal készült szuszpenziójához keverés közben, részletekben 2,1 g nátrium-hidrid 60 súly%-os, ásványi talajjal készült diszperzióját adjuk. A hidrogénfejlodés megszán* tével részletekben 11,1 g 2-jód-acetamidot adunk a reakcióelegyhe^. Az elegyet szobahőmérsékleten körülbelül egy órán át keverjük, majd jeges.vízbe öntjük. Az elkülönült szilárd anya
-6180.396 got ecetsavból át kristályosítva 2- /2-metil-benzoil/-iminő/-5-nitro-4-tiazolin-3-acetamidot kapunk, amely 248-250 °C-on olvad.
6. példa
2- /3-Nitro-benzoil/-iminoJ-5-nitro-4-tiazolin-3-acetamid előállítása
Az 5· példa szerinti eljárást követve, de 2,1 g nátrium-hidrid 60 suly%~os, ásványi olajjal készült diszperzióját, 11,8 g 3-nitro-N-/5-nitro-2-tiazolil/-benzamidot, 100 ml N,N-dimetil-formainidot és 11,1 g 2-jódacetamidot használva 2--/3-nitro-benzoil/-irainoj-5-nitro-4-tiazolin-3-acetamidot kapunk, amely piridinből végzett átkristályositás után 251-252 °C-on olvad.'
7. példa
2- 2-/2-Metil-benzoi l-imino/-5-nltro-4-üiazolin-3-il] -diacetamid előállítása
6.4 g /az 5· példa szerint előállított/ 2- /2-metil-benZOil/-iminőj-5-nitro-4-tiazolin-3~acetamid, 50 ml ecetsav-anhidrid és 5 csepp tömény kénsav elegyét 2 órán át körülbelül 100 °C-on tartjuk, majd egy éjszakán keresztül szobahőmérsékleten állni hagyjuk. Az elkülönült szilárd anyagot technikai etanolból átkristályositva az 1. példában előállított termékkel azonos minőségű 2-1 2-/2-metil-benzoil-imino/-5-nitro-4-tiazolin-3-il;-diacetamidot kapunk.
8. példa
2-'2-/3-Nitro-benzoil-imino/-5~nitro-4-tiazolin-3-il -diacetamid előállítása
A 7· példa szerinti eljárást követve, de 7,0 g /a 6. példa szerint előállított/ 2-' /3-nitro-benzoil/-imino'/-5”nitro-4-tiazolin-3-acetamidot, 50 ml ecetsav-anhidridet és 5 csepp tömény kénsavat használva 2-';2-/3-nitro-benzoil-imino/-5-nitro-4-tiazolin-3-il -diacetamidot kapunk, amely jellemzőiben megegyezik a 2. példa szerinti termékkel.
Kész ítmény előállít ási példák
A példa
2- 2-/3-Nitro-benzoil-imlno/-5-nitro-4-tiazolin-3-ií]-üi·” acetamidot tartalmazó tabletták összetevők Suly/tabletta
A cím szerinti diacetamid 550 mg Keményítő 50 mg Poli/vinil-pirrolidon/ 2 mg Magnézium-sztearát 2 mg
A diacetamidot elkeverjük a keményítővel, majd a vízben feloldott poli/vinil-pirrolidon/-na 1 granuláljuk. A granulátumot 50 °C-on szárítjuk, majd 1000 /um-es szitán átszitáljuk, és elkeverjük a magnézium-sztearáttal. Az ©legyet ezután 400 mg súlyú tablettákká komprimáljuk.
B példa
2- L2-/3-Nitro-benzoil-imino/-5-nitro-4-tiazolin~3-iíI-di acetamidot tartalmazó kapszulák a/ Az A példa szerint előállított, majd a magnézium-sztearáttaL elkevert granulátumot kemény zselatin kapszulákba tölt
-7180.396
175 mg
325 mg mg tabletták
Suly/tabletta
675
100 jük. Egy-egy kapszula 404 mg elegyet tartalmaz.
b/ összetevők
A cim szerinti diacetamid Poli/etilén-gliko1/4000 Magnézi um-s z t e ar át
A glikolt megolvasztjuk, majd hozzáadjuk a mlkronizált diacetamidot. Az elegyet lehűtjük, majd őröljük, és átengedjük egy 1000 /um-es szitán. Hozzáadjuk a magnézium-sztearátot, elkeverjük, és az egészet kemény zselatin kapszulákba töltjük.
C példa
2-T2-/3-Nitro-benzoil-imino/-5-nitro-4-tiazolin-3-ií’-diacetamidot tartalmazó diszpergálható összetevők
A cim szerinti diacetamid
Nátrium-keményitő-glikólát Mikrokristályos cellulóz Poli/vinil-pirrolidon/ Dioktil-nátrium-szulfoszukcinát Keményítő
Magnézium-sztearát
A mlkronizált diacetamidot elkeverjük a nátriura-keményitő-glikoláttal, majd az elegyet a poli/vinil-pirrolidon/-nal és a szulfoszukcinát 50 térfogat%-os alkoholos elegyével granuláljuk. A granulátumot megszáritjak, átengedjük egy 1000/um-esszitán, majd elkeverjük a cellulózzal, és a sztearáttal. Komprimálással 931 mg súlyú tablettákat állítunk elő.
D példa
2- 2-/3-Nitro-benzoil-imino/~5-nitro-4-tiazolin-3”irí-diacetamid tartalmú orális szuszpenzió összetevők
A cim szerinti diacetamid
Carbomer /B.P.C. 1976 kiegészítés/ mólos nátrium-hidroxid
Me 111-hi dr oxi -b enz 0 á t
Szacharóz ízesítőszer Tisztított víz /B.P./
A carbomer-t, amely szusznendálószerként és viszkozitás növelő szerként hat, a meti1-hidroxi-benzoát 65 ml tisztított vízzel készült oldatában diszpergáljuk. Hozzáadjuk a szacha— rózt. és az oldatot nagy sebességgel keverve feloldjuk, majd hozzáadjuk és diszpergáljuk a diacetamidot. A diszperzió pH-ját a kívánt 5-6 értekre állítjuk be nátrium-hidroxid hozzáadásával. Ezalatt a szuszpenzió besürüsödik. Az ízesítőszert enyhe keveréssel dolgozzuk be, majd-a térfogatot további tisztított vízzel 100 ml-re állítjuk be.
E példa
2- 2-/3“Hitro-benzoil-imino/-5-nitro-4-tiazolin-3-ili -diacetamid előállítása
Mennyiség/100 ml
10,00 g
0,60 g pH 5-6-ig
0,10 g 45,00 g tetszés szerint 100,00 ml-ig
-8180.396
Λ XLXLAX ν/ΛΧ UdlZjV3.yUu X LU XvX^JUliX V/} UJ uXX XXLjJ UuU X Uö mXLlvÍSv^U vízben /Rritish Pharmacopoeia szabvány, B.P./ 80 °C-on, majd az oldatot hagyjuk lehűlni. Hozzáadjuk a poliszorbátot és az oldatot membranszűrön átengedve sterilizáljuk. A szűrő pórusmérete 0,22 /um. A szürletet steril felfogoban összegyűjtjük. Aszeptikus körülmények között hozzáadjuk az előzőleg gamma-besugárzással sterilizált diacetamidot. és nagy fordulatszámú keverővei diszpergáljuk. A szuszpenzíót steril vizzel a kívánt végkoncentrációra hígítjuk, majd sterilizált 2 ml-es vagy 3 ml* -es üvegfiolákba töltjük. Ezeket lezárjuk egy steril gumi lezáróval.
F példa
Az A-E példákkal analóg módon tablettákat, kapszulákat, diszpergálható tablettákat, orális szuszpenziókat és injektálható szuszpenziókat készítünk, a 3-uitro-benzoil-imino-vegyület helyett a következő vegyületek felhasználásával:
/1/ 2-T 2-/2-nitrO“benzoi'i-lmino/-5-nitro-4-tiazolin-3-il -diacetamid;
/11/ 2- 2-/2-metil-benzoil-imino/-5-nitro-4-tiazolin-3-il'-dlacétamid;
/ül/ 2-’ /2-nitro-benzoil/-imino -5-nitro-4-tiazolin-3-acetamid.
Biológiai példák
1« példa
A /111/ általános képletü vegyületek schistosomicid haté*
18-20 g súlyú him egereket percutan utón 80-100 Schisto·' söma maxison! lárvával fertőzünk meg. 5-10 egérből álló, 7-9 hete megfertőzött csoportokat orálisan vagy szubkután utón 12,5 mg/kg vizsgálni kívánt vegyülettel kezeltünk, majd az állatokat 7-10 nappal a kezelés után felboncoltuk. Meghatároztuk a schistosoma-k számát, nemét és százalékos eloszlását a bélfod* ri vénában, a májkapuérben és az intrahepatikus vénákban. Meghatároztuk az elpusztult férgek arányát a kezelt csoportban található összes féreghez viszonyítva.
A kapott eredmények a következők:
/a/ Olyan /111/ általános képletü vegyületekefe használtunk félj
-9180.396
.·; veg.vuletet ismer- c Százalékos pusztítás
tető péIda száma R5 orálisan szubkután
fi 2-N0,-j 74 98
κ ... /1/ H 58 53
χ ... /1/ Ezt a vegyületet az 1 245 916 számú brit és a
660 417 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírások ismertetik.
/b/ Olyan /111/ általános képletü vegyületeket használtunk fel, ahol Rb hidrogénatomot jelent, vagyis acetamidokat:
A vegyületet ismer- ? Százalékos pusztítás tető példa száma R2 orálisan szubkután
3-no2' κ ·.. /2/ H 8,5 0 x ... /2/ Ezt a vegyületet az 1 158 751 számú brit és a
499 907 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírások ismertetik.
II. példa
Az 1. példa szerinti vegyület schistosomlcid aktivitása összehasonlítottuk a különböző módokon, és különböző készítmények formájában adagolt 1, példa szerinti vegyület scbistosomicid hatását. A készítményeket S. mansonl-val szemben vizsgáltuk majmokon, amint a táblázatban mutatjuk. A schistosomicid hatást az egyes készítmények esetében a kezelés után 4-6 héttel az ürülékben található életképes tojások kikeltése alapján vizsgáltuk meg. A klinikai gyógyulás azt jelenti,hogy nincsenek jelen életképes tojások az ürülékben a kezelést követő időszakban. A látszólagos gyógyulás azt jelenti, hogy a kezelés után az ürülékben 9θ-99 %-ban hiányoznak az életképes tojások.
Dózis/mg/kg/ Az adagolás Vivcanyag Schistosomicidális x az alkal- módja hatás mazás
12,5 x 4 /1 1/2 órás intervallumokban/ orális tragantgumi és víz szuszpenziója
4-ből 2 majom látszólag gyógyult
12,5 x 4 /1 1/2 órás intervallumokban/ orális szuazpenzió
2-ből 2 majom klinikai lag gyógyult x 1 intramasz- szuszpenzió kuláris 100%-os kukoricaolajban majom klinikai lag gyógyult
X 1 szubkután szuszpenzió
100 %-os kukoricaolajban majom klinikai lag gyógyult
-10180.396
D6zis/tng/kg/ x az alkalmazás
Az adagolás módja
Vivőanyag Schlstosomicidális hatás x 1 intramuszkuláris
100 %-os glikofurollal készült oldat majom klinikai lag gyógyult x 1 szubkután
100 %-os glikofurollal készült oldat majom látszólag gyógyult
A /111/ általános képletü vegyületek toxicitása
Felnőtt him egerek szervezetébe gyomorcsövön keresztül vagy szubkután utón a vizsgálni kívánt vegyületek meghatározott dózisait juttattuk. Az állatokat 6 óráig terjedő ideig rövid időközökben megfigyeltük, majd a megfigyelést megismételtük a 24, órában, és az ezt követő 10 napon keresztül naponta. Vizsgáltuk a viselkedésben mutatkozó változásokat, és az elhullást. Kiszámítottuk az ED^-ért ékeket. A következő eredményeket kaptuk: 5
A vegyületet ^50 ismertető p° példa száma orálisan
ED szubkután
1 2-OH3 -GO-CH·* >2000 mg/kg >2000 tng/kg
2 3-N02 -CO-OH^ '2000 tng/kg \2000 mg/kg
5 2-CHj -H 2000 mg/kg 1000 mg/kg
6 3-no2 -H 1000 mg/kg Z 500 tng/kg
« .../1/ -H -CO-CH, 953 mg/kg /i.v. > = 192 mg/kg/
- -H -H 2
x .../1/ Ez a vegyület az 1 245 916 számú brit és a 3 660 417 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi_ leírásokban szerepel

Claims (12)

1. Eljárás a /111/ általános képletü vegyületek előállítására - a képletben.
a fenil-gyürü 2- vagy 3-helyzetében kapcsolódó szubsztituens, és, ha a 2-helyzetben kapcsolódik, jelentése a klóratom, metilcsoport vagy nitrocsoport, ha a 3-helyzetben kapcsolódik, jelentése nitrocsoport;
Βθ jelentése hidrogénatom vagy -CO-CH^ csoport -, azzal jellemezve, hogy egy /IV/ általános képletü vegyületet - R-7 a tárgyi körben megadott jelentésű - egy /V/ általános képletü vegyülettel reagáltatunk, ahol R6 a tárgyi körben megadott jelentésű és X jelentése halogénatom ég kívánt esetben egy olyan kapott /111/ általános képletü ve11
-11180.396 gyület, ahol.R^ hidrogénatom, acetilezünk.
2- klór-N-/5-nitro-2~tiazolil/'-benzamidot,
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy a reagáltatást bázis jelenlétében végezzük»
3- nitro-N-/5-nitro-2-tiazolil/-benzamidot, 2-nitro-N-/5-nitro-2-tiazolil/-benzamidot > vagy 2-metil-N-/5-nitro-2-tiazolil/-benzamidot.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítás! módja, azzal'jellemezve, hogy a reagáltatást N,N~d1metil-formamid jelenlétében végezzük.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy acilezőszerként ecetsav-anbidridet használunk;
5. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, -azzal jellemezve, hogy a reagáltatást nátrium-hidrid jelenlétében végezzük*
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy /IV/ általános képletü vegyületként a kővetkező vegyületek valamelyikét használjuk:
7. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, 2-i2-/2-metil-benzoil-imino/-5~nitro-4-tiazolin-3-ilj-diacetamid előállítására, azzal jellemezve, hogy 2-metil-N-/5-nitro-2-tiazolil/-benzamidot 2-bróm-diacetamiddal reagáltatunk.
8. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja 2-/ 2-/3-nitro-benzoil-imino/-5-nitro-4-tiazolin-3“ilJ“diacetamid előállítására, azzal jellemezve, hogy 3-nitro-N-/5-nitro-2-tiazo111/-benzamidot 2-bróm-diacetamiddal reagáltatunk.
9. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja 2-‘ 2-/2-klór-benzoil-imino/-5-nitro-4-tiazolin-3-ilí-diacetamid előállítására, azzal jellemezve, hogy 2-klór-N-/5~nitro-2-tiazolil/-benzamidot 2-bróm-diacetamiddal reagáltatunk.
10. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja 2-( 2-/2-nitro-benzoil-imino/~5-nitro-4-tiazolin-3-i 1 if-diacetamld előállítására, azzal jellemezve, hogy 2-nitro-N-/5-nitro-2-tiazolil/-benzamidot 2-bróm-diacetamiddal reagáltatunk.
11. Eljárás gyógyszerkészítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy egy az 1-10. igénypontok bármelyike szerint előállított /111/ általános képletü vegyületet - a képletben R^ g
és R az 1. igénypontban megadott jelentésű - összekeverünk egy vagy több gyógyszerészeti szempontból elfogadható vivőanyaggal és adott esetben egyéb segédanyaggal.
12. A 11. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy gyógyszerészetileg elfogadható segédanyagként kukorica olajat vagy glikofurolt használunk..
HU80803061A 1979-12-21 1980-12-19 Process for producing nitro-thiazoline derivatives HU180396B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB7944276 1979-12-21

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU180396B true HU180396B (en) 1983-02-28

Family

ID=10510031

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU80803061A HU180396B (en) 1979-12-21 1980-12-19 Process for producing nitro-thiazoline derivatives

Country Status (14)

Country Link
US (1) US4379156A (hu)
EP (1) EP0031563B1 (hu)
JP (1) JPS5697278A (hu)
AR (1) AR226579A1 (hu)
AU (1) AU540080B2 (hu)
BR (1) BR8008393A (hu)
DE (1) DE3064852D1 (hu)
DK (1) DK147856C (hu)
FI (1) FI64587C (hu)
HU (1) HU180396B (hu)
IL (1) IL61772A (hu)
IT (1) IT1144025B (hu)
PH (1) PH16300A (hu)
ZA (1) ZA807940B (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3919365A1 (de) * 1989-06-14 1990-12-20 Bayer Ag 2-acylamino-4-halogen-5-nitrothiazol-derivate, verfahren zu ihrer herstellung, ihre verwendung in schaedlingsbekaempfungsmitteln und neue zwischenprodukte
WO2014052831A1 (en) * 2012-09-28 2014-04-03 Xavier University Of Louisiana Anti-migration and anti-invasion thiazole analogs for treatment of cellular proliferative disease

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA709399A (en) * 1965-05-11 L.A. Pons Andre Thiazolic derivatives and method for preparing same
GB1158751A (en) * 1967-03-06 1969-07-16 Parke Davis & Co New 2-Imino-5-Nitrothiazoline Compounds and methods for their production
US3523122A (en) * 1969-02-03 1970-08-04 Parke Davis & Co Novel 5-nitro-4-thiazolin-2-ylidene compounds
GB1212326A (en) * 1969-06-18 1970-11-11 Parke Davis & Co New 5-nitro-4-thiazoline-3-acetamide compounds and methods for their production
GB1245916A (en) * 1970-03-11 1971-09-15 Parke Davis & Co New thiazoline compounds and methods for their production
GB1437800A (en) * 1973-08-08 1976-06-03 Phavic Sprl Derivatives of 2-benzamido-5-nitro-thiazoles

Also Published As

Publication number Publication date
AR226579A1 (es) 1982-07-30
EP0031563A1 (en) 1981-07-08
AU6554280A (en) 1981-06-25
DK147856B (da) 1984-12-24
US4379156A (en) 1983-04-05
IL61772A0 (en) 1981-01-30
DK147856C (da) 1985-06-10
BR8008393A (pt) 1981-07-07
DK545280A (da) 1981-06-22
AU540080B2 (en) 1984-11-01
PH16300A (en) 1983-09-05
IT1144025B (it) 1986-10-29
EP0031563B1 (en) 1983-09-14
IL61772A (en) 1984-03-30
FI803980L (fi) 1981-06-22
FI64587C (fi) 1983-12-12
FI64587B (fi) 1983-08-31
DE3064852D1 (en) 1983-10-20
IT8050426A0 (it) 1980-12-19
JPS5697278A (en) 1981-08-05
ZA807940B (en) 1982-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0066459B1 (en) Crystalline benzothiazine dioxide salts
NZ192708A (en) Substituted pyrimidines and compositions
KR880002087B1 (ko) 항균성 나프티리딘 또는 퀴놀린 화합물의 염 및 그의 제조방법
US3818070A (en) Carbaliphatic-oxy aminophenylamidines
US3492349A (en) Di-lower alkyl-alkoxy- and hydroxyacetanilides
KR100352899B1 (ko) 새로운3-페닐설포닐-3,7-디아자바이사이클로[3,3,1]노난-화합물을함유하는약제
CA1248088A (en) Crystalline cephalosporin hydrohalid salts
HU180396B (en) Process for producing nitro-thiazoline derivatives
ES2214267T3 (es) Derivado de tiazolidindiona y su uso como antidiabetico.
CS219885B2 (en) Method of making the n-lallyl-2-pyrolidylmethyl/-2,3-dimethoxy-5-sulphamoylbenzamide
CA1133913A (en) N-(1-methyl-2-pyrrolidinyl-methyl)-2,3- dimethoxy-5-methylsulphamoyl benzamide and its derivatives, their preparation processes and their use in the treatment of disorders of the lower urinary apparatus
US6822098B2 (en) Ester or amide derivatives
CS228930B2 (cs) Způsob výroby krystalických, nehygroskopických, ve vodě rozpustných solí N- (2-pyridyl) -2-methyl-4-hydroxy-2H-l,2-benzothiazin-3- -karboxamid-l,l-dioxidu
EP0068033B1 (en) N-(4-phenyl-2-thiazolyl)carbamate derivatives, process for their preparation, and medicinal composition containing same
US2537988A (en) Sympatholytic compositions
US3326753A (en) Benzimidazole anthelmintic compositions and method of use
JPH02237928A (ja) 置換ベンズアミドより成る胃の自動運動性増進用薬剤
KR102146742B1 (ko) 동물의 바이러스 질환 예방 또는 치료용 조성물
US4100287A (en) Pyrimidine derivative
JPS6117832B2 (hu)
KR830001211B1 (ko) N-(1-메틸-2-피롤리디닐-메틸)-2,3-디메톡시-5-메틸설파모일 벤즈아미드의 제조방법
SU1547251A1 (ru) 2-Окси-3,5-дийод-N-[2-(4-галогеннафтокси-1)-5-хлорфенил]-бензамиды, обладающие противомал рийной активностью
US3183239A (en) 5-ether and 5-thioether-2-heterocyclic benzimidazoles
US4076827A (en) Method of treating helminthiasis by parenteral administration of sulfoxide derivatives of benzimidazoles
CN101153044B (zh) 广谱抗菌的含有硫基噻唑吡啶鎓甲基的头孢烯化合物