HU177390B - Method for producing double c-shaped spring buckle for fixing iron rail to base - Google Patents

Method for producing double c-shaped spring buckle for fixing iron rail to base Download PDF

Info

Publication number
HU177390B
HU177390B HU75SCHO53A HUSC000053A HU177390B HU 177390 B HU177390 B HU 177390B HU 75SCHO53 A HU75SCHO53 A HU 75SCHO53A HU SC000053 A HUSC000053 A HU SC000053A HU 177390 B HU177390 B HU 177390B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
clamp
clip
base
deformation
rail
Prior art date
Application number
HU75SCHO53A
Other languages
English (en)
Inventor
Lodewijk Goderbauer
Original Assignee
Everts & Van Der Weyden Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Everts & Van Der Weyden Nv filed Critical Everts & Van Der Weyden Nv
Publication of HU177390B publication Critical patent/HU177390B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21KMAKING FORGED OR PRESSED METAL PRODUCTS, e.g. HORSE-SHOES, RIVETS, BOLTS OR WHEELS
    • B21K7/00Making railway appurtenances; Making vehicle parts
    • B21K7/02Making railway appurtenances; Making vehicle parts parts for permanent way
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B9/00Fastening rails on sleepers, or the like
    • E01B9/02Fastening rails, tie-plates, or chairs directly on sleepers or foundations; Means therefor
    • E01B9/28Fastening on wooden or concrete sleepers or on masonry with clamp members
    • E01B9/30Fastening on wooden or concrete sleepers or on masonry with clamp members by resilient steel clips
    • E01B9/303Fastening on wooden or concrete sleepers or on masonry with clamp members by resilient steel clips the clip being a shaped bar
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S72/00Metal deforming
    • Y10S72/702Overbending to compensate for springback

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Heat Treatment Of Articles (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás kettős C-alákú rugózó szorítókapocs előállítására vasúti sínnek talpazathoz való rögzítésére, ahol a szorítókapocs egyrészt a talpazathoz erősített tartóba van beakasztva, másrészt pedig a sín talpához nyomódik, amelynek során rúdanyagot U-alakban meghajlítunk, majd az U szárainak szabad végeit és kereszttagját az U-síkjára merőleges irányban egymás felé visszahajlítjuk, majd az így kialakított szorítókapcsot megkeményítjük és hőkezelésnek vetjük alá. Szorítókapcsoknak a fenti módon történő előállításánál hátrányosnak bizonyul, hogy a szorítókapcsok rugózási karakterisztikáiban nagy szórás tapasztalható. Ehhez jön még az is, hogy a kész szorítókapcsok végleges méreteinek tűrése - különösen egyszeri megterhelés után - viszonylag nagyra adódik. Ennek következtében az üzem közben fellépő szorítóerő nagyságát nem lehet pontosan előre meghatározni, mivel bizonytalanság mindig felléphet, és ezt a bizonytalanságot csak többletdarabok felhasználásával lehet megszüntetni.
A találmány feladata eljárás létrehozása olyan szorítókapcsok előállítására, amelyeknél az említett hátrányos tulajdonságok nem lépnek fel.
A találmány szerint a keményítős és hőkezelés előtt a talpazattal és a síntalppal együttműködő végeket az üzem közben fellépő szorítóerő irányában - vagy azzal ellentétes irányban - addig hajlítjuk vissza egymás felé, ameddig ezen végek a terheletlen kész szorítókapocsban felvett helyzetük2 höz képest adott mértékben eltoltan helyezkednek el, majd a hőkezelés után a szorítókapcsot az üzemi terhelés irányában — vagy ezzel ellentétes irányban — gyorsan és folyamatosan ütés- vagy lökésszerűen kétszer vagy többször olyan alakváltozás eléréséig mozgatjuk, hogy egy rákövetkező hasonló alakváltozásnál a terhelése csak kismértékben tudjon növekedni, és a szorítókapcsot minden alakváltoztatás után terhementesítjük. Az ilyen módon végzett tartós alakváltoztatásnál a szorítókapocs rugalmassági tartományán belül a megengedett terhelés lényeges mértékben megnövekszik. Az eljárással nagyon pontos végleges méret érhető el, amely üzem közben, valamint néhányszori össze- és szétszerelés után is közel állandó értékű marad. A szorítóerő szórása lényegesen lecsökken, és ez lehetőséget biztosít az üzemi rögzítőerők előzetes megállapítására és tartására. A fentieken kívül azt a lényeges előnyt is tapasztalhatjuk, hogy a szorítókapocsnak az a része hosszabbá válik, amely a rugalmas tartományon belül lényegesen megnövelt megengedett terheléssel rendelkezik.
A találmány szerint nagyon előnyösnek bizonyul, ha a szorítókapocsnak olyan mértékű tartós alakváltozást adunk, amelynél az említett végeknek egy további egymás felé történő mozdítása során az ezen végekre ható erő növekedésének nagyságrendje kisebb, mint annak az erőnövekedésnek az egyhatoda, amely az alakváltoztatás kezdetekor volt tapasztalható.
A találmány szerint a szorítókapocs végeit a keményítős és a hőkezelés előtt a terheletlen kész állapotukban felvett helyzetükhöz képest egymástól olyan távolságra eltoltan képezzük ki, amely azon távolság nagyságrendjébe esik, amelyen belül a hőkezelt szorítókapocs még rugalmasan deformálható. A távolságok ilyen megválasztása esetében a gyártás során a szorítókapocs rendkívül tartós alakváltozást szenved.
Végül pedig a szorítókapcsot a találmány szerint adott számú említett alakváltoztatás után még egy alakításnak vetjük alá, amely annak az alakváltozásnak felel meg, amely a szorítókapocsnak a talpazathoz való szerelésekor fellép. Ekkor garantáltan biztosak lehetünk abban, hogy szereléskor a szorítókapocs a megengedett terhelést és alakváltozást nem fogja túllépni.
A találmány vonatkozik a fenti eljárással előállított olyan szorítókapocsra is, amely vasúti sínnek talpazathoz való erősítésére használható.
A találmányt a továbbiakban egy kiviteli példa kapcsán ismertetjük részletesebben, amelyen egy találmány szerinti szorítókapocs előállítási módját írjuk le. A rajzon az
1. ábra a találmány szerinti szorítókapocs az első gyártási fázisban elöl- és oldalnézeti ábrázolásban, a
2. ábra az 1. ábra szerinti szorítókapocs rajza egy következő gyártási fázisban, a
3. ábra a szorítókapocs a végleges alakra történő alakítás alatt, és a
4. ábra az elkészült szorítókapocs.
A szorítókapocs előállításához rúdanyagból indulunk ki, amelyet először U-alakban meghajlítunk. Az 1. ábrán a szorítókapcsot az U síkjára meró'leges és azzal megegyező nézetben tüntettük fel. Az 1. ábrán jól látható a szorítókapocs 1 kereszttagja, valamint 2 és 3 szárai. Miután a darabot már U-alakban meghajlítottuk, a 2 és 3 szárak szabad 4, 5 végeit és az 1 kereszttagot magában foglaló másik véget egymás felé úgy hajlítjuk vissza, hogy a 2. ábrán vázolt alakot vegye fel. A szorítókapcsot ezt követően hőkezelésnek vetjük alá. Először kikeményítjük, majd melegen lágyítjuk. A 4 és 5 végek ekkor az 1 kereszttaghoz képest hj távolságban eltoltan helyezkednek el. Az eltolt kiképzés jelentőségét a későbbiekben fogjuk kifejteni.
A 3. ábrán a 2. ábrán vázolt szorítókapcsot a 6 tartóba feszített állapotban tüntettük fel. A szorítókapocsnak az 1 kereszttaggal szomszédos része éppúgy feszül a 6 tartóhoz, mint üzemi helyzetben a talpazat hasonló tartójához. A 2 és 3 szárak 4 és 5 szabad végeire 7 bélyeggel erőhatást fejtünk ki. A szorítókapocsnak kezdetben a 2. ábrán vázolt alakja van. A 7 bélyeg felhasználásával a szorítókapcsot a pontozott vonallal ábrázolt helyzetből a teljes vonallal ábrázolt helyzetbe nyomjuk. A szorítókapocs ekkor maradó alakváltozást szenved. A terhelést ekkor megszüntetjük, és a szorítckapocs a pontvonallal jelölt helyzetbe mozdul. Ezt követően a 7 bélyeget ismét lefelé mozgatjuk, és a szorítókapcsot a teljes vonallal jelzett helyzetnél lejjebb nyomjuk. Ekkor ismét maradó alakváltozás kelet kezik, és amikor a 7 bélyeg újból visszamegy, a szorítókapocs a 4. ábrán vázolt alakot veszi fel. Ennél az alaknál az 1 kereszttag és a szorítókapocs 4 és 5 végei között mérhető távolságot h2 -vei jelöltük. A 2. ábrán vázolt szorítókapocs hidegalakítása két fokozatban következett be. A szorítókapcsot minden maradó alakváltoztatás után tehermentesítettük. A szorítókapcsot azonban kettőnél több fokozatban is alakíthatjuk, amikor is minden fokozatban csak kismérvű tartós alakváltozást hozunk létre. Arra azonban szükség van, hogy a szorítókapcsot minden maradó alakváltozás létrehozása után újból tehermentesítsük, és a következő alakváltoztatást csak előzőleg tehermentesített szorítókapcson kezdhetjük meg.
A vázolt alakítási eljárással a szorítókapocs végleges méreteinek tűrése nagyon kicsire adódik, az üzemi szorítóerő pedig előre meghatározható és állandó érték lesz.

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Eljárás kettős C-alakú rugózó szorítókapocs előállítására vasúti sínnek talpazathoz való rögzítésére, ahol a szorítókapocs egyrészt a talpazathoz erősített tartóba van beakasztva, másrészt pedig a sín talpához nyomódik, amelynek során rúdanyagot U-alakban meghajlítunk, majd az U szárainak szabad végeit és kereszttagját az U-síkjára merőleges irányban egymás felé visszahajlítjuk, majd az így kialakított szorítókapcsot megkeményítjük és hőkezelésnek vetjük alá, azzal jellemezve, hogy a keményítés és hőkezelés előtt a talpazattal és a síntalppal együttműködő végeket (1 és 4, 5) az üzem közben fellépő szorítóerő irányában — vagy azzal ellentétes irányban - addig hajlítjuk vissza egymás felé, ameddig ezen végek a terheletlen kész szorítókapocsban felvett helyzetükhöz képest adott mértékben eltoltan helyezkednek el, majd a hőkezelés után a szorítókapcsot az üzemi terhelés irányában — vagy ezzel ellentétes irányban — gyorsan és folyamatosan ütés- vagy lökésszerűen kétszer vagy többször olyan maradó alakváltozás eléréséig mozgatjuk, hogy egy rákövetkező hasonló alakváltoztatásnál a terhelése csak kismértékben tudjon növekedni, és a szorítókapcsot minden alakváltoztatás után tehermentesítjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a szorítókapocsnak olyan mértékű tartós alakváltozást adunk, amelynél az említett végeknek egy további egymás felé történő mozdítása során az ezen végekre ható erő növekedésének nagyságrendje kisebb, mint annak az erőnövekedésnek az egyhatoda, amely az alakváltoztatás kezdetekor volt tapasztalható.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jeUemezve, hogy a szorítókapocs végeit a keményítés és a hőkezelés előtt a terheletlen kész állapotukban felvett helyzetükhöz képest egymástól olyan távolságra eltoltan képezzük ki, amely azon távolság nagyságrendjébe esik, amelyen belül a hőkezelt szorítókapocs még rugalmasan deformálható.
    alá, amely annak az alakváltozásnak felel meg, amely a szorítókapocsnak a talpazathoz való szerelésekor lép fel.
  4. 4. Az 1-3. igénypont bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a szorítókapcsot adott számú említett maradó alakváltoztatás után még egy további alakításnak vetjük
HU75SCHO53A 1974-02-26 1975-01-27 Method for producing double c-shaped spring buckle for fixing iron rail to base HU177390B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NLAANVRAGE7402618,A NL163277C (nl) 1974-02-26 1974-02-26 Werkwijze voor het maken van een railklem.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU177390B true HU177390B (en) 1981-09-28

Family

ID=19820847

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU75SCHO53A HU177390B (en) 1974-02-26 1975-01-27 Method for producing double c-shaped spring buckle for fixing iron rail to base

Country Status (13)

Country Link
US (1) US4025044A (hu)
BE (1) BE823808A (hu)
CA (1) CA1024489A (hu)
CS (1) CS215090B2 (hu)
DD (1) DD116650A5 (hu)
DE (1) DE2411195C2 (hu)
FR (1) FR2262153B1 (hu)
GB (1) GB1483392A (hu)
HU (1) HU177390B (hu)
NL (1) NL163277C (hu)
PL (1) PL113101B1 (hu)
RO (1) RO80833B (hu)
ZA (1) ZA75380B (hu)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL7906455A (nl) * 1979-08-28 1981-03-03 Everts & Van Der Weyden Nv Railklem.
DE2965999D1 (en) * 1979-10-26 1983-09-01 Mckay Ralph Ltd A rail clip holder
WO1992015213A1 (en) * 1991-03-06 1992-09-17 Dianne Cohn Decorative boot
US5238511A (en) * 1992-02-04 1993-08-24 Everts En Van Der Weyden Exploitatiemaatschappij Double C-shaped clamp
AU659578B1 (en) * 1994-01-10 1995-05-18 Robert John Rex A resilient clip
AUPM330094A0 (en) * 1994-01-10 1994-02-03 Rex, Robert John A resilient clip
AU688359B2 (en) * 1994-01-10 1998-03-12 Robert John Rex Resilient railway fastening clip resisting loosening or removal
US7937981B2 (en) * 2007-12-17 2011-05-10 Ethicon, Inc. Process for treating metal alloy surgical needles to improve bending stiffness
GB2477282A (en) * 2010-01-27 2011-08-03 Pandrol Ltd Method of manufacturing a resilient metal rail clip with hardness within a known range
AU2013254363B2 (en) * 2012-04-23 2015-08-27 Progress Rail Services Corporation Improved rail clip
CN103272903B (zh) * 2013-05-31 2016-06-08 安徽省巢湖铸造厂有限责任公司 弹条成型机的一次成型系统及弹条成型方法
RU2542052C1 (ru) * 2013-10-31 2015-02-20 Открытое акционерное общество "Производственное объединение "Завод им. Серго" Способ изготовления фасонных деталей сложного профиля
EP4332300A1 (de) 2022-08-29 2024-03-06 voestalpine Turnout Technology Zeltweg GmbH Spannfeder zum niederhalten eines gleiskörperelements

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US786277A (en) * 1905-01-09 1905-04-04 George M Ewins Railway-rail holder.
US1023651A (en) * 1911-11-21 1912-04-16 Solomon B Humbert Rail-tie.
CH360410A (fr) * 1958-09-19 1962-02-28 Lesjofors Aktiebolag Procédé pour fabriquer des brides de serrage élastiques pour des dispositifs de fixation de rails sur des traverses et presse à emboutir pour la mise en oeuvre du procédé
US3352136A (en) * 1965-03-22 1967-11-14 Conrac Corp Metal forming machine
US3459018A (en) * 1966-02-04 1969-08-05 Univ Court Of The Univ Of Glas Method of and apparatus for bending bars
US3589950A (en) * 1969-04-21 1971-06-29 Ford Motor Co Valve spring processing
FR2085483A1 (en) * 1970-04-24 1971-12-24 Vallourec Tube bending appts - allowing for relaxation of the bend dug to the resilience of the tube

Also Published As

Publication number Publication date
ZA75380B (en) 1976-01-28
RO80833A (ro) 1984-06-21
NL163277C (nl) 1984-03-16
FR2262153B1 (hu) 1978-02-03
NL163277B (nl) 1980-03-17
DE2411195C2 (de) 1984-08-09
DE2411195A1 (de) 1975-09-04
PL113101B1 (en) 1980-11-29
RO80833B (ro) 1984-08-30
US4025044A (en) 1977-05-24
BE823808A (nl) 1975-06-24
CS215090B2 (en) 1982-07-30
NL7402618A (nl) 1975-08-28
DD116650A5 (hu) 1975-12-05
FR2262153A1 (hu) 1975-09-19
CA1024489A (en) 1978-01-17
GB1483392A (en) 1977-08-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU177390B (en) Method for producing double c-shaped spring buckle for fixing iron rail to base
US4187711A (en) Method and apparatus for producing a high fin density extruded heat dissipator
JP2008055511A (ja) ブランクから自動車用の金属薄板部材を製造する方法
WO1994022611A1 (en) Apparatus and method for the stretch forming of elongated hollow metal sections
WO1994022611A9 (en) Apparatus and method for the stretch forming of elongated hollow metal sections
CH660313A5 (de) Verfahren zur herstellung einer verschlussplatteneinheit fuer einen schiebeverschluss.
CA2423566A1 (en) Method for shaping structures comprised of aluminum alloys
US5238511A (en) Double C-shaped clamp
CN1075718C (zh) 将两个元件固定在一起的方法
US1403655A (en) Securing device
DE4102147C2 (de) Schiene, insbesondere für Rollkörperlängsführungen, und Verfahren zur Herstellung der Schiene
DE202008008067U1 (de) Vorrichtung zum Fixieren eines Bauteils während einer Wärmebehandlung
US4361025A (en) Wire bending machine
US5666849A (en) Method of correcting the dimension of workpieces
RU2668169C1 (ru) Способ изготовления трубчатых элементов
WO2015043580A1 (de) Verfahren zum herstellen eines metallischen verbundbauteils und metallisches verbundbauteil
US3884065A (en) Straightening elongated articles
RU1794531C (ru) Способ изготовлени гнутых профилей
CN220371937U (zh) 双向门板拉直器
EA000383B1 (ru) Способ изготовления эластичного рельсового зажима
DE1282663B (de) Verfahren zur Herstellung von mit Woelbungen versehenen federnden Platten, insbesondere Kupplungslamellen
RU1779432C (ru) Устройство штамповки деталей из прессованных профилей
SU1092632A1 (ru) Устройство дл обжати кабельных наконечников
US96252A (en) Improvement in carriage-clips
SU1288054A1 (ru) Захватное устройство

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628